Шарбақты ауданы бойынша 2023 – 2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Павлодар облысы Шарбақты аудандық мәслихатының 2023 жылғы 7 маусымдағы № 17/5 шешімі. Күші жойылды - Павлодар облысы Шарбақты аудандық мәслихатының 2024 жылғы 29 қарашадағы № 106/35 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Павлодар облысы Шарбақты аудандық мәслихатының 29.11.2024 № 106/35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабы 1) тармақшасына, 13-бабына сәйкес, Шарбақты аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қоса беріліп отырған Шарбақты ауданы бойынша 2023 – 2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау аудандық мәслихаттың бюджет және ауданның әлеуметтік-экономикалық даму мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат төрағасы Г. Смаилханова
Шарбақты аудандық
мәслихатының 2023 жылғы
7 маусымдағы № 17/5
шешімімен бекітілді
Шарбақты ауданы бойынша 2023 – 2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1. Шарбақты ауданы бойынша 2023 – 2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі осы жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына,Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" № 173 бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" № 3-3/332 бұйрығына сәйкес әзірленді.
2. Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Щербактинскому району на 2023 – 2024 годы
Решение Щербактинского районного маслихата Павлодарской области от 7 июня 2023 года № 17/5. Утратило силу решением Щербактинского районного маслихата Павлодарской области от 29 ноября 2024 года № 106/35
Сноска. Утратило силу решением Щербактинского районного маслихата Павлодарской области от 29.11.2024 № 106/35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1) статьи 8, статьей 13 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Щербактинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Щербактинскому району на 2023 – 2024 годы.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию районного маслихата по вопросам бюджета и социально-экономического развития района.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель районного маслихата Г. Смаилханова
Утвержден
решением Щербактинского
районного маслихата от
7 июня 2023 года
№ 17/5
План по управлению пастбищами и их использованию по Щербактинскому району на 2023 – 2024 годы
1. Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Щербактинскому району на 2023 – 2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республик Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер - Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
2. План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.

3. Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
4. Жоспар мазмұны:
1) осы жоспардың 1-қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Шарбақты ауданы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) осы жоспардың 2-қосымшасына сәйкес Шарбақты ауданы аумағында жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес Шарбақты ауданы жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы жоспардың 4-қосымшасына сәйкес Шарбақты ауданы аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес Шарбақты ауданы аумағында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы жоспардың 6-қосымшасына сәйкес Шарбақты ауданы аумағында ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) осы жоспардың 7-қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
5. Топырақ жамылғысы күңгірт-құба түзінділермен ұсынылған, кей жерлерде – сортаң және тақыршық. Топырақтың әлсіз айқын құрылымы бар және қарашірік заттарға кедей.
Өсімдіктер негізінен біртектес, типчак, сілекей және жусан басым. Орман егістерінен қараған, мойыл, терек, қайың кездеседі. Ауданның солтүстігінде қара-қоңыр топырақ, ал оңтүстігінде – қоңыр топырақ таралған.
6. Шарбақты ауданы 1928 жылы құрылған, Павлодар облысының шығысында орналасқан, солтүстік батысында Успен ауданымен шектеседі, оңтүстік-батысында Павлодар ауданымен, оңтүстік шығысында Аққулы ауданымен, ал шығысында Ресей Федерациясы жерлерімен шектеседі.
Шарбақты ауданының әкімшілік-аумақтық бөлінісі 7 ауылдық округте орналасқан, 27 ауылдық елді мекенінен құрылған.

3. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
4. План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Щербактинского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов на территории Щербактинского района, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту Щербактинского района с обозначением внешних, внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды на территории Щербактинского района, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища на территории Щербактинского района, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе на территории Щербактинского района, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану.
5. Почвенный покров представлен тҰмно-каштановыми образованиями, местами – солонцами и солончаками. Почвы имеют слабо выраженную структуру и бедны перегнойными веществами.
Растительность в основном однообразная, с преобладанием типчака, ковыля и полыни. Из лесных насаждений встречаются акация, черемуха, тополь, берҰза. На севере распространены тҰмно-каштановые почвы, а на юге – каштановые почвы.
6. Щербактинский район образован в 1928 году, расположен на востоке Павлодарской области, с севера граничит с Успенским районом, на юго-западе с Павлодарским районом, на юго-востоке с районом Аққулы, на востоке с землями Российской Федерации.
Административно-территориальное деление Щербактинского района состоит из 27 сельских населенных пунктов, расположенных в 7 сельских округах.

Ауданның климаты күрт континенталдылықпен сипатталады: көктемгі-жазғы кезеңнің құрғақшылығымен, жоғары жазғы және төмен қысқы ауа температураларымен, жылдар бойынша атмосфералық жауын-шашынның аз және тұрақсыз санымен, жыл бойы елеулі жел қызметімен, қаңтар айының орташа температурасы минус 18 градус Цельсийден минус 19 градус Цельсийге дейін, шілде айының орташа температурасы плюс 21 градус Цельсийден плюс 23 градус Цельсийге дейін. Оңтүстік-батыс және батыс бағыттағы желдер басым жел болып табылады, олардың ең көп қарқындылығы көктем кезеңіне келеді.
Аудан агроклиматтық қатынаста 2 аймаққа бөлінеді: ауданның солтүстік бөлігі қалыпты құрғақ, орталық және Оңтүстік – қуаң. Орташа құрғақ аймақта жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері 374 миллиметрді, қар жамылғысының биіктігі 20 сантиметрден 25 сантиметрге дейін, аязсыз кезеңнің ұзақтығы -3,5 ай.
Құрғақ аймақта жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері – 285 миллиметрді, қар жамылғысының биіктігі 15 сантиметрден 20 сантиметрге дейін, аязсыз кезеңнің ұзақтығы 4 айға жуық.
7. Шарбақты ауданы жерлерінің жалпы жер көлемі 684866 гектар (бұдан әрі - га), оның ішінде жайылымдық жерлер – 317732,7 га.
Санаттар бойынша жерлер бөлінісі:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 380581,6 га;
елді мекен жерлері – 130303,7 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 3196,06 га;
орман қорының жерлері – 117565,00 га;
су қорының жерлері – 3102,00 га;
қордағы жерлер – 50117,7 га.
Шарбақты ауданында жер балансының мәліметтері бойынша барлығы 380,5 мың га, жалпы көлемде барлығы 379 ауылшаруашылық құрылымдар есептеледі, соның ішінде жайылымдар 154,3 мың га,оның ішінде:
- 147,5 мың га көлемде 235 шаруа және фермер қожалығы, оның ішінде жайылымдар 85 мың га;
- 186,0 мың га көлемде 49 шаруашылық серіктестік, акционерлік қоғам және ауылшаруашылық кооператив,оның ішінде жайылымдар 26,7 мың га;
- 41,8 мың га, көлемде 85 жеке кәсіпкер, оның ішінде жайылымдар 41,6 мың га;
- 419,13 мың га, көлемде 2 мемлекеттік ауыл шаруашылық заңды тұлғалар, оның ішінде жайылымдар 1,13 мың га.
8. Жайылымдардың негізгі пайдаланушылары ауыл шаруашылығы құрылымдары болып табылады. Елді мекендердегі халықтың малдары бөлінген жерлерде бағылады.
9. Аудан аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны:24941 бас ірі қара мал, 34401 ұсақ қара мал басы, 7154 жылқы құрайды.

Климат района характеризуется резкой континентальностью: засушливостью весенне-летнего периода, высокими летними и низкими зимними температурами воздуха, незначительным и неустойчивым по годам количеством атмосферных осадков, значительной ветровой деятельностью в течение всего года, средняя температура января от минус 18 градусов Цельсия до минус 19 градусов Цельсия, средняя температура июля от плюс 21 градусов Цельсия до плюс 23 градусов Цельсия. Господствующими ветрами являются ветры юго-западного и западного направлений, наибольшая интенсивность которых приходится на весенний период.
В агроклиматическом отношении район подразделяется на 2 зоны: северная часть района умеренно засушливая, центральная и южная – засушливая. В умеренно засушливой зоне среднегодовое количество осадков составляет 374 миллиметров, высота снежного покрова от 20 сантиметров до 25 сантиметров, продолжительность безморозного периода – 3,5 месяца.
В засушливой зоне среднегодовое количество осадков – 285 миллиметров, высота снежного покрова от 15 сантиметров до 20 сантиметров, продолжительность безморозного периода около 4 месяцев.
7. Общая площадь земель Щербактинского района 684866 гектаров (далее – га), из них пастбищные земли – 317732,7 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 380581,6га;
земли населенных пунктов – 130303,7 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного не сельскохозяйственного назначения – 3196,06 га;
земли лесного фонда – 117565,00 га;
земли водного фонда – 3102,00 га;
земли запаса – 50117,7га.
В Щербактинском районе всего по данным земельного баланса числится 379 сельскохозяйственных формировании на общей площади 380,5 тысяч га, в том числе пастбищ 154,3тысяч га, из них:
- крестьянских и фермерских хозяйств 235 на площади 147,5 тысяч га, в том числе пастбищ 85 тысяч га;
- хозяйственных товариществ, акционерных обществ и сельскохозяйственных кооперативов 49 на площади 186 тысяч га, в том числе пастбищ 26,7тысяч га;
- индивидуальных предпринимателей 85 на площади 41,8 тысяч га, в том числе пастбищ 41,6 тысяч га;
-государственных сельскохозяйственных юридических лиц 2 на площади 419,13 га, в том числе пастбищ 1,13 га.
8. Основными пользователями пастбищ являются сельскохозяйственные формирования. Скот населения в населенных пунктах пасется на отведенных землях.
9. Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории района составляет: 24941 головы крупного рогатого скота, 34401 голов мелкого рогатого скота, 7154 лошадей.

10. Аудан аумағындағы жайылымдық жерлердің ауданы 113 399,7 га құрайды.
11. Шарбақты ауданында ветеринариялық-санитарлық 50 объектілері, соның ішінде 29 мал көмінділері, 13 мал дәрігерлік пункттер, 8 мал сою пунктер қызмет істейді.
12. Малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Шарбақты ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Шарбақты ауданы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шарбақты ауданы бойынша
2023 – 2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
2-қосымша
Шарбақты ауданы аумағында жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Шарбақты ауданы бойынша
2023 – 2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 3-қосымша
Шарбақты ауданы жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Шарбақты ауданы бойынша
2023 – 2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 4-қосымша
Шарбақты ауданы аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шарбақты ауданы бойынша
2023 – 2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 5-қосымша
Шарбақты ауданы аумағында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шарбақты ауданы бойынша
2023 – 2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 6-қосымша
Шарбақты ауданы аумағында ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шарбақты ауданы бойынша
2023 – 2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік график
Р/с №
Ауылдық округ, ауыл атауы
Жайылымдарға малдардың айдап шығару мерзімі
Жайылымдардан малдардың қайтару мерзімі
1
Сосновка ауылдық округі
Мамырдың бірінші онкүндігі
Қазанның үшінші онкүндігі
2
Галкин ауылдық округі
Мамырдың бірінші онкүндігі
Қазанның үшінші онкүндігі
3
Жылы-Бұлақ ауылдық округі
Мамырдың бірінші онкүндігі
Қазанның үшінші онкүндігі
4
Орловка ауылдық округі
Мамырдың бірінші онкүндігі
Қазанның үшінші онкүндігі
5
Шарбақты ауылдық округі
Мамырдың бірінші онкүндігі
Қазанның үшінші онкүндігі
6
Александровка ауылдық округі
Мамырдың бірінші онкүндігі
Қазанның үшінші онкүндігі
7
Шалдай ауылдық округі
Мамырдың бірінші онкүндігі
Қазанның үшінші онкүндігі

10. Площадь пастбищных угодий на территории района составляет 113399,7 га.
11. В Щербактинском районе действуют 50 ветеринарно-санитарных объектов, из них 29 скотомогильников, 13 ветеринарных пунктов, 8 убойных пунктов.
12. Сервитуты для прогона скота не установлены.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Щербактинскому району
на 2023 – 2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Щербактинского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Щербактинскому району
на 2023 - 2024 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов на территории Щербактинского района
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Щербактинскому району на
2023 – 2024 годы
Карта Щербактинского района с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Щербактинскому району
на 2023 – 2024 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды на территории Щербактинского района
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Щербактинскому району
на 2023 – 2024 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища на территории Щербактинского района
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Щербактинскому району
на 2023 – 2024 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе на территории Щербактинского района
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Щербактинскому району
на 2023 – 2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
№ п/п
Наименование сельского округа
Период отгона животных на пастбища
Период отгона животных с пастбищ
1
Сосновский сельский округ
Первая декада мая
Третья декада октября
2
Галкинский сельский округ
Первая декада мая
Третья декада октября
3
Жылы-Булакский сельский округ
Первая декада мая
Третья декада октября
4
Орловский сельский округ
Первая декада мая
Третья декада октября
5
Шарбактинский сельский округ
Первая декада мая
Третья декада октября
6
Александровский сельский округ
Первая декада мая
Третья декада октября
7
Шалдайский сельский округ
Первая декада мая
Третья декада октября