Алматы қаласы әкімдігінің "Алматы қаласы Стратегия және бюджет басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" 2022 жылғы 1 маусымдағы № 2/246 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Алматы қаласы әкімдігінің 2023 жылғы 7 желтоқсандағы № 4/650 қаулысы
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес Алматы қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Алматы қаласы әкімдігінің "Алматы қаласы Стратегия және бюджет басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" 2022 жылғы 1 маусымдағы № 2/246 қаулысына келесі өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1 қосымшадағы:
14 тармақтың 3) тармақшасы алынып тасталсын;
14 тармақтың 4) тармақшасы келесі редакцияда мазмұндалсын:
"4) қолжетімді интернет порталдарында бюджетті жариялау;";
14 тармақтың 5), 6), 7), 8) тармақшалары алынып тасталсын;
14 тармақтың 10) тармақшасы келесі редакцияда мазмұндалсын:
"10) бюджеттік бағдарламалар әкімгерлерінің бюджеттік бағдарламаларын қарау және келісу;";
14 тармақтың 14), 16), 17), 18), 19), 20), 22), 23), 24), 25), 26), 27), 29), 30), 31), 33) тармақшалары алынып тасталсын;
14 тармақтың 34), 35) тармақшалары келесі редакцияда мазаұндалсын:
"34) түсімдер, төлемдер және міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын жасау және бекіту;
35) жеке қаржыландыру жоспарларына және түсімдер, міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларына өзгерістер енгізу;";
14 тармақтың 36) тармақшасы алынып тасталсын;
14 тармақтың 40), 41) тармақшалары келесі редакцияда мазмұндалсын:
"40) жергілікті атқарушы органның мемлекеттік борышына (республикалық бюджеттен және басқа да көздерден әкімдіктің алған қарыздарын) қызмет көрсету және өтеу. Шығыстарды есепке алу, шарттарға және өтеу кестелеріне сәйкес борышты өтеуге және оған қызмет көрсетуге арналған шығыстар бойынша жиынтық жоспар жасау;
41) мемлекеттік бағалы қағаздарды шығару бойынша сауда-саттық жүргізу;";
14 тармақ келесі мазмұндағы 45), 46), 47), 48), 49), 50) тармақшалармен толықтырылсын:
"45) уақытша бос бюджеттік ақшаны Қазақстан Республикасының Ұлттық банкіндегі салымдарға (депозиттерге) орналастыру жөніндегі рәсімді жүзеге асыру;
46) салықтық емес түсімдердің артық (қате) төленген сомаларын бюджеттен қайтаруды не оларды берешекті өтеу есебіне есепке жатқызуды жүзеге асыру;
47) жергілікті бюджеттен берілген кредиттерді өтеу және оларға қызмет көрсету бойынша төлемдер мониторингін жүргізу;

О внесении изменений и дополнений в постановление акимата города Алматы от 1 июня 2022 года №2/246 "О некоторых вопросах реорганизации коммунального государственного учреждения "Управление стратегии и бюджета города Алматы"
Постановление акимата города Алматы от 7 декабря 2023 года № 4/650
В соответствии с законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" акимат города Алматы ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление акимата города Алматы "О некоторых вопросах реорганизации коммунального государственного учреждения "Управление стратегии и бюджета города Алматы" от 1 июня 2022 года № 2/246 следующие изменения и дополнения:
приложение 1:
подпункт 3) пункта 14 исключить;
подпункт 4) пункта 14 изложить в следующей редакции:
"4) публикация бюджета на доступных интернет порталах;";
подпункты 5), 6), 7), 8) пункта 14 исключить;
подпункт 10) пункта 14 изложить в следующей редакции:
"10) рассмотрение и согласование бюджетных программ администраторов бюджетных программ;";
подпункты 14), 16), 17), 18), 19), 20), 22), 23), 24), 25), 26), 27), 29), 30), 31), 33) пункта 14 исключить;
подпункты 34), 35) пункта 14 изложить в следующей редакции:
"34) составление и утверждение сводного плана финансирования по поступлениям, платежам и обязательствам;
35) внесение изменений в индивидуальные планы финансирования и сводные планы финансирования по поступлениям, обязательствам и платежам;";
подпункт 36) пункта 14 исключить;
подпункты 40), 41) пункта 14 изложить в следующей редакции:
"40) обслуживание и погашение государственного долга местного исполнительного органа (займов, полученных акиматом из республиканского бюджета и других источников). Учет расходов, составление сводного плана по расходам на погашение и обслуживание долга согласно договорам и графиков погашения;
41) проведение торгов по выпуску государственных ценных бумаг;";
пункт 14 дополнить подпунктами 45), 46), 47), 48), 49), 50) следующего содержания:
"45) осуществление процедуры по размещению временно свободных бюджетных денег во вклады (депозиты) в Национальном банке Республики Казахстан;
46) осуществление возврата из бюджета излишне (ошибочно) уплаченных сумм неналоговых поступлений либо их зачҰт в счҰт погашения задолженности;
47) проведение мониторинга выплат по погашению и обслуживания кредитов, выданных из местного бюджета;

48) салық салу мақсатында мүлікке бағалау жүргізу;
49) Алматы қаласы мәслихатының үш жылдық кезеңге арналған жергілікті бюджет туралы шешімдерінің, бюджетке өзгерістер мен толықтырулар енгізудің, Алматы қаласының бюджетін түзету жөніндегі ұсыныстардың жобаларын әзірлеу;
50) тиісті қаржы жылына арналған Алматы қаласының бюджеті туралы Алматы қаласы мәслихатының шешімін іске асыру туралы әкімдік қаулыларының жобаларын әзірлеу.";
2 қосымшадағы:
12 тармақ келесі мазмұндағы 4) және 5) тармақшалармен толықтырылсын:
"4) бюджеттік инвестициялар мен мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының тиімділігін арттыру;
5) қаланың жергілікті мемлекеттік басқаруының оңтайлы құрылымын қалыптастыру;";
14 тармақ келесі мазмұндағы 6-1), 6-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"6-1) қала бюджетінің негізгі параметрлерін анықтау;
6-2) үш жылдық кезеңге арналған жергілікті бюджетке түсетін түсімдерді болжау;";
14 тармақтың 10) тармақшасы алынып тасталсын;
14 тармақ келесі мазмұндағы 15-1), 15-2), 15-3), 15-4), 15-5), 15-6), 15-7), 15-8), 15-9), 15-10), 15-11), 15-12), 15-13), 15-14), 15-15), 15-16), 15-17) тармақшалармен толықтырылсын:
"15-1) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іске асыру бойынша салааралық үйлестіруді және әдіснамалық сүйемелдеуді жүзеге асыру;
15-2) бюджеттік бағдарламалар әкімгерлерінің мемлекеттік инвестициялық жобаларының инвестициялық ұсыныстарына экономикалық қорытындылар дайындау;
15-3) жергілікті атқарушы орган айқындайтын заңды тұлғалардың экономикалық сараптамалары негізінде бюджеттік инвестициялардың экономикалық қорытындыларын және мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын дайындау;
15-4) жергілікті бюджеттік инвестициялық және концессиялық жобалардың, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының тізбесін қалыптастыру;
15-5) жергілікті мемлекеттік инвестициялық жобаларды және мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын кейіннен бағалау жүргізу үшін олардың іске асырылуын мониторингілеу;
15-6) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бекітетін қала борышының лимитін айқындау және келісу;
15-7) Алматы қаласы әкімдігінің қарыз алу, оның ішінде орнықты даму мақсаттарын іске асыру шеңберінде "жасыл" жобаларды қаржыландыру үшін халықаралық қаржы ұйымдарынан қарыз алу тетіктерін айқындау;
15-8) жобалық басқаруды жүзеге асыруды үйлестіру және Алматы қаласы әкімдігінің Жобалық офисінің қызметін қаржылық қамтамасыз ету;
15-9) Алматы қаласының жергілікті атқарушы органдарының қызметіне функционалдық талдау жүргізу;
15-10) Алматы қаласы мәслихатының кейіннен бекітуі үшін Алматы қаласын басқару схемасының жобасын әзірлеу және келісу;

48) проведение оценки имущества в целях налогообложения;
49) разработка проектов решений маслихатов города Алматы о местном бюджете на трҰхлетний период, внесении изменений и дополнений в бюджет, предложений по корректировке бюджета города Алматы;
50) разработка проектов постановлений акимата о реализации решении маслихата города Алматы о бюджете города Алматы на соответствующий финансовый год.";
приложение 2:
пункт 12 дополнить подпунктами 4) и 5) следующего содержания:
"4) повышение эффективности бюджетных инвестиций и проектов государственно-частного партнерства;
5) формирование оптимальной структуры местного государственного управления города;";
пункт 14 дополнить подпунктами 6-1), 6-2) следующего содержания:
"6-1) определение основных параметров бюджета города;
6-2)прогнозирование поступлений в местный бюджет на трехлетний период;";
подпункт 10) пункта 14 исключить;
пункт 14 дополнить подпунктами 15-1), 15-2), 15-3), 15-4), 15-5), 15-6), 15-7), 15-8), 15-9), 15-10), 15-11), 15-12), 15-13), 15-14), 15-15), 15-16), 15-17) следующего содержания:
"15-1) осуществление межотраслевой координации и методологическое сопровождение по реализации проектов государственно-частного партнерства;
15-2) подготовка экономических заключений на инвестиционные предложения государственных инвестиционных проектов администраторов бюджетных программ;
15-3) подготовка экономических заключений бюджетных инвестиций и проектов государственно-частного партнерства на основании экономических экспертиз юридических лиц, определяемых местным исполнительным органом;
15-4) формирование перечня местных бюджетных инвестиционных и концессионных проектов, проектов государственно-частного партнерства;
15-5) мониторинг реализации местных государственных инвестиционных проектов и проектов государственно-частного партнерства для последующего проведения их оценки;
15-6) определение и согласование лимита долга города, утверждаемого центральным уполномоченным органом по государственному планированию;
15-7) определение механизмов заимствования акиматом города Алматы, в том числе заимствования у международных финансовых организаций для финансирования "зеленых" проектов в рамках реализации целей устойчивого развития;
15-8) координация осуществления проектного управления и финансовое обеспечение деятельности Проектного офиса акимата города Алматы;
15-9) проведение функционального анализа деятельности местных исполнительных органов города Алматы;
15-10) разработка и согласование проекта схемы управления городом Алматы для последующего утверждения маслихатом города Алматы;

15-11) техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыратын және мемлекеттік органдардың, Алматы қаласының жергілікті атқарушы органдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ететін адамдардың штат санының лимитін бекіту туралы Алматы қаласы әкімдігі қаулысының жобасын әзірлеу және келісу;
15-12) Алматы қаласы әкімінің Алматы қаласы атқарушы органдарының штат кестелерін бекіту туралы өкімінің жобасын әзірлеу және келісу;
15-13) басқарманы құжаттамалық қамтамасыз ету жүйесін ұйымдастыру, жүргізу және жетілдіру;
15-14) басқармада ақпараттық ресурстар жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
15-15) мемлекеттік сатып алу рәсімдерін ұйымдастыру және өткізу, мемлекеттік сатып алу бойынша есептілікті жасау және басқарманың жылдық мемлекеттік сатып алу жоспарын әзірлеу;
15-16) бухгалтерлік есеп пен есептілікті ұйымдастыруды қамтамасыз ету, әкімшісі басқарма болып табылатын бюджеттік бағдарламаларды қаржыландыру жоспарларын қалыптастыру, бекіту және орындау;
15-17) заңнамамен белгіленген тәртіпке сәйкес түгендеу жүргізу, сондай-ақ оларды есептен шығару және/немесе беру үшін құжаттарды ресімдеу арқылы басқарма мүлкінің сақталуын бақылауды жүзеге асыру;".
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Алматы қаласы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарларына жүктелсін.
3. "Алматы қаласы Экономика басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі осы қаулының Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберілуін қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулы алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Алматы қаласының әкімі Е. Досаев

15-11) разработка и согласование проекта постановления акимата города Алматы об утверждении лимита штатной численности государственных служащих и лиц, осуществляющих техническое обслуживание и обеспечивающих функционирование государственных органов, местных исполнительных органов города Алматы;
15-12) разработка и согласование проекта распоряжения акима города Алматы об утверждении штатных расписаний исполнительных органов города Алматы;
15-13) организация, ведение и совершенствование системы документационного обеспечения управления;
15-14) обеспечение функционирования в управлении системы информационных ресурсов;
15-15) организация и проведение процедур государственных закупок, составление отчетности по государственным закупкам и разработка годового плана государственных закупок управления;
15-16) обеспечение организации бухгалтерского учета и отчетности, формирование, утверждение и исполнение планов финансирования бюджетных программ, администратором которых является управление;
15-17) осуществление контроля сохранности имущества управления проведением инвентаризации, а также оформлением документов для их списания и/или передачи в соответствии с установленным законодательством порядке;".
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующих заместителей акима города Алматы.
3. Коммунальному государственному учреждению "Управление экономики города Алматы" обеспечить направление настоящего постановления в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким города Алматы Е. Досаев