Есіл ауданы бойынша 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы мәслихатының 2023 жылғы 26 желтоқсандағы № 11/161 шешімі
"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес, Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Есіл ауданы бойынша 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі қоса берілген жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы мәслихатының төрағасы Е. Тұтқышев
Солтүстік Қазақстан облысы
Есіл ауданы мәслихатының
2023 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 11/161 шешімімен
бекітілді
Есіл ауданы бойынша 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы бойынша 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңына, "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 болып тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспарда сәйкесті әкімшілік-аумақтық бірліктің сәйкесті аумағында ауыл шаруашылық жануарларын жаю дәстүрі есепке алынған.
Жоспар мазмұны:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы жоспардың 1 қосымшасына сәйкес;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы жоспардың 2-қосымшасына сәйкес;
3) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және олардың қозғалысының маусымдық бағыттарын белгілеу кезінде жайылымдардың алып жатқан алаңы, осы жоспардың 2-1 қосымшасына сәйкес;

Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Есильскому району на 2024-2025 годы
Решение маслихата Есильского района Северо-Казахстанской области от 26 декабря 2023 года № 11/161
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", маслихат Есильского района Северо-Казахстанской области РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый план по управлению пастбищами и их использованию по Есильскому району на 2024-2025 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата Есильского района
Северо-Казахстанской области
Е. Туткушев
Утвержден
решением маслихата
Есильского района
Северо-Казахстанской области
от 26 декабря 2023 года № 11/161
План по управлению пастбищами и их использованию по Есильскому району на 2024-2025 годы
Настоящий план по управлению пастбищами и их использованию по Есильскому району Северо-Казахстанской области на 2024-2025 годы (далее – план) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республики Казахстан", приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
В плане учтены традиции выпаса сельскохозяйственных животных на соответствующей территории административно-территориальной единице.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему плану;
3) занимаемая площадь пастбищ при установлении сезонных маршрутов выпаса и передвижение сельскохозяйственных животных, согласно приложению 2-1 к настоящему плану;

4) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес;
5) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы жоспардың 4 қосымшасына сәйкес;
6) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен олардың қозғалуының маусымдық бағыттарын белгілейтін, жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі осы жоспардың 6-қосымшасына сәйкес;
8) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге байланысты, жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін халықтың қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін қажетті, жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдарын белгілейтін схемасы, осы жоспардың 7-қосымшасына сәйкес;
9) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге байланысты, жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін халықтың қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін қажетті жер учаскелерінің тізбесі, осы жоспардың 7-1 қосымшасына сәйкес;
10) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін - жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Есіл ауданында 16 ауылдық округтер, 53 ауылдық елді - мекендер орналасқан.
Есіл ауданының жалпы көлемі 514 144 га, оның ішінде жайылымдық жерлер-117 547 га.
Санаттар бойынша жерлер бөлінісі:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 401 834 га;

4) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему плану;
5) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, орасительными или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему плану;
6) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 6 к настоящему плану;
8) схему с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей, согласно приложению 7 к настоящему плану;
9) переченнь земельных участков необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей, согласно приложению 7-1 к настоящему плану;
10) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев–пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Есильском районе имеются 16 сельских округов и 53 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Есильского района 514 144 га, из них пастбищные земли - 117 547 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения - 401 834 га;

елді мекен жерлері – 60 340 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер -2026 га;
су қордағы жерлер-3 609 га;
орман қордағы жерлер-32 742 га;
босалқы жер -13593 га.
Ауданның климаттық зонасы күртконтиненталды, қысы салыстырмалы суық, жазы қоңыржай ыстық. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтар айында - 2,2 ден - 34,4 ºС дейін, шілде айында + 7,8 -ден + 29 ºС дейін. Жауынның орташа түсімі 52 мм, ал жылдық 369 мм құрады.
Ауданның өсімдік жамылғысы әр түрлі, шамамен 7 % бөлігінде орман орналасқан. Орман өсімдігінің компонент негізі- сүйелденген қайың және көктерек. Жусан, сәбізшөп, беттеге, қаңдышөп, лабазшы, құрғақ айырауық, басқа шөптер шалғынды далаланған және жыртылмаған телімінде орналастырылған.
Аудандағы топырақтың жамылғышы әртүрлі. Топырақтың біразы кәдімгі қара топырақ болып табылады. Кәдімгі қара топырақты аз алқапты салыстырғанда шалғынды қара жер, шалғындық, сортаң кешені, сортаңдар орналастырылған. Топырақ жамылғысында жақсы құрғатылған жоғары учаскелері (бөктер, жалдар) бойынша қалыптасқан сілтісіздендірілген қара топырақ ерекше орын алады.
Ауданда 16 мал дәрігерлік пункті, 2 мал сою алаңы, 30 сібір жарасы көмінділері және 41 мал көмінділері бар.
Қазіргі уақытта Есіл ауданында ірі қара мал 15612 бас, ұсақ қара мал 31170 бас, 6889 бас жылқы саналады. Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Есіл ауданы бойынша барлығы 117547 гектар жайылымдық алқаптары бар. Елді-мекен шегіндегі жайылымдары 44433 гектар жайылым саналады, қордағы жерлерде 6 400 гектар жайылымдық алқаптар бар.
Ескерту: аббревиатураның түсіндіруі:
ºС – Цельсия көрсеткіші
га – гектар
мм – миллиметр.
Есіл ауданы бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Есіл ауданы бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Есіл ауданы бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі

земли населенных пунктов - 60 340 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения - 2 026 га;
земли водного фонда - 3 609 га;
земли лесного фонда - 32 742 га;
земли запаса - 13 593 га.
Климат района резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето умеренно-жаркое. Среднегодовая температура воздуха в январе - 2,2; - 34,4 ºС, в июле + 7,8; +29 ºС. Средний размер осадков составляет - 52 мм, а годовой - 369 мм.
Раститетельный покров района разнообразный, часть занята лесами около 7 %. Основные компоненты лесной растительности - береза бородавчатая и осина. На нераспаханных участках степи и остепненных лугов размещаются полынь, морковник, типчак, кровохлебка, лабазник, вейник наземный, другие травы.
Почвенный покров района разнообразный. Преобладающими почвами являются черноземы обыкновенные. С меньшей площадью в сравнении с черноземами обыкновенными размещаются лугово-черноземные, луговые, солонцы, солоди, солончаки. Особое место в почвенном покрове занимают черноземы выщелоченные, которые сформировались по хорошо дренированным повышенным участкам (увалам, гривам).
В районе действуют 16 ветеринарных пунктов, 2 убойных пункта, 30 сибиреязвенных захоронений и 41 скотомогильник.
В настоящее время в Есильском районе насчитывается крупного рогатого скота 15 612 голов, мелкого рогатого скота 31 170 голов, 6 889 голов лошадей. Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Есильскому району имеются всего 117 547 га пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 44 433 га пастбищ, в землях запаса имеются 6 400 га пастбищных угодий.
Примечеание: расшифровка аббревиатуры:
ºС - показатель Цельсия;
га - гектар;
мм - миллиметр.
Приложение 1
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Есильскому району
на 2024-2025 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно–территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Есильскому району
на 2024-2025 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов

жоспарға 7-1 қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге байланысты, жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін халықтың қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін қажетті жер учаскелерінің тізбесі
р/р
Жер учаскесінің жер пайдала-нушысының атауы
Учаскенің орналасқан жері
Жер учаскесінің кадастрлық нөмірі
Жалпы алаңы
(га)
Табиғи жайы-лымдар
Жақсар-тылғын жайы-лымдар
Мақсаты
1
"Агрохимснаб" ЖШС
Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы Амангелді ауылдық округі

Приложение 7-1
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Есильскому району
на 2024-2025 годы
Перечень земельных участков необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей
№ п/п
Наиме-нование землеполь-зователя земель-ного участка
Местопо-ложение участка
Кадаст-ровый номер земель-ного участка
Общая площадь
(га)
пастбища естест-венные
пастбища улуч-шенные
Цель
1
ТОО "Агро-химснаб"
Амангель-динский сельский округ Есильский район Северо-Казахстанская область