2024-2026 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Түркістан облысы Сайрам аудандық мәслихатының 2023 жылғы 20 желтоқсандағы № 9-64/VIII шешiмi
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 9-бабының 2-тармағына, 75-бабының 2-тармағына және Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Сайрам аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Сайрам ауданының 2024-2026 жылдарға арналған аудандық бюджеті 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2024 жылға мынадай көлемде бекiтiлсiн:
1) кiрiстер – 20 221 132 мың теңге:
салықтық түсiмдер – 8 814 124 мың теңге;
салықтық емес түсiмдер – 14 146 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 355 236 мың теңге;
трансферттер түсiмi – 11 037 626 мың теңге;
2) шығындар – 20 594 044 мың теңге;
3) таза бюджеттiк кредиттеу – - 69 285 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 0;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 69 285 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0:
қаржы активтерін сатып алу – 0;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 303 627 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 303 627 мың теңге:
қарыздар түсімі – 30 041 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 69 285 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 342 871 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Түркістан облысы Сайрам аудандық мәслихатының 05.11.2024 № 21-157/VIII (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) шешiмiмен.
2. 2024 жылға корпоративтік табыс, жеке табыс салықтары және әлеуметтік салық түсімдерінің жалпы сомасын бөлу нормативтері:
аудандық бюджетке ірі кәсіпкерлік субьектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығынан 50 пайыз;
аудандық бюджетке төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығынан 52,2 пайыз;
аудандық бюджетке төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығынан 50 пайыз;
аудандық бюджетке әлеуметтік салықтан 48,7 пайыз болып белгіленсін.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - Түркістан облысы Сайрам аудандық мәслихатының 05.11.2024 № 21-157/VIII (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) шешiмiмен.
3. 2024 жылға аудандық бюджеттен облыстық бюджетке бюджеттік алып қоюлар көлемі 3 123 327 мың теңге болып белгіленсін.

О районном бюджете на 2024-2026 годы
Решение Сайрамского районного маслихата Туркестанской области от 20 декабря 2023 года № 9-64/VIII
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2024.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9, с пунктом 2 статьи 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Сайрамский районный маслихат ПРИНЯЛ РЕШЕНИЕ:
1. Утвердить бюджет Сайрамского района на 2024-2026 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2024 год в следующих объемах:
1) доходы – 20 221 132 тысяч тенге:
налоговые поступления – 8 814 124 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 14 146 тысяч тенге;
поступлениям от продажи основного капитала – 355 236 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 11 037 626 тысяч тенге;
2) затраты – 20 594 044 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – - 69 285 тысяч тенге;
бюджетные кредиты – 0;
погашение бюджетных кредитов – 69 285 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0:
приобретение финансовых активов – 0;
поступление от продажи финансовых активов государства – 0;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 303 627 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 303 627 тысяч тенге:
поступления займов – 30 041 тысяч тенге;
погашение займов – 69 285 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 342 841 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Сайрамского районного маслихата Туркестанской области от 05.11.2024 № 21-157/VIII (вводится в действие с 01.01.2024).
2. Установить на 2024 год норматив распределения общей суммы поступления корпоративного подоходного, индивидуального подоходного налога и социального налога:
корпоративного подоходного налога с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора 50 процентов в районный бюджет;
индивидуального подоходного налога с доходов, облагаемых у источника выплаты 52,2 процентов в районный бюджет;
индивидуального подоходного налога с доходов у иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты 50 процентов в районный бюджет;
социального налога 48,7 процентов в районный бюджет.
Сноска. Пункт 2 в редакции решения Сайрамского районного маслихата Туркестанской области от 05.11.2024 № 21-157/VIII (вводится в действие с 01.01.2024).
3. Установить на 2024 год объем бюджетных изьятий передаваемых из районного бюджета в бюджет области в сумме 3 123 327 тысяч тенге.

4. 2024 жылға ауылдық округтер бюджеттерінен аудандық бюджетке бюджеттік алып қоюлар 721 814 мың теңге көлемінде қарастырылсын, оның iшiнде:
Ақсукент ауылдық округіне 308 540 мың теңге;
Қарабұлақ ауылдық округіне 101 743 мың теңге;
Қарамұрт ауылдық округіне 209 083 мың теңге;
Қарасу ауылдық округіне 18 357 мың теңге;
Манкент ауылдық округіне 84 091 мың теңге.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - Түркістан облысы Сайрам аудандық мәслихатының 25.07.2024 № 18-135/VIII (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) шешiмiмен.
5. 2024 жылға аудандық бюджеттен ауылдық округтер бюджеттеріне берiлетiн субвенциялар мөлшерiнің жалпы сомасы 355 745 мың теңге көлемінде қарастырылсын, оның iшiнде:
Ақбұлақ ауылдық округіне 39 790 мың теңге;
Арыс ауылдық округіне 46 895 мың теңге;
Жібек жолы ауылдық округіне 50 080 мың теңге;

4. Предусмотреть на 2024 год размеры бюджетных изъятий, передаваемых из бюджетов с сельских округов в бюджет района, в общей сумме 721 814 тысяч тенге, в том числе:
от сельского округа Аксукент 308 540 тысяч тенге;
от сельского округа Карабулак 101 743 тысяч тенге;
от сельского округа Карамурт 209 083 тысяч тенге;
от сельского округа Карасу 18 357 тысяч тенге;
от сельского округа Манкент 84 091 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 4 в редакции решения Сайрамского районного маслихата Туркестанской области от 25.07.2024 № 18-135/VIII (вводится в действие с 01.01.2024).
5. Предусмотреть на 2024 год размеры субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов, в общей сумме 355 745 тысяч тенге, в том числе:
сельскому округу Акбулак 39 790 тысяч тенге;
сельскому округу Арысь 46 895 тысяч тенге;
сельскому округу Жибек жолы 50 080 тысяч тенге;

Көлкент ауылдық округіне 38 960 мың теңге;
Қайнарбұлақ ауылдық округіне 58 757 мың теңге;
Қарамұрт ауылдық округіне 62 890 мың теңге;
Құтарыс ауылдық округіне 58 373 мың теңге.
6. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2024 жылға арналған резерві 159 000 мың теңге сомасында бекітілсін.
7. Бюджеттік инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) іске асыруға бағытталған бюджеттік бағдарламалар бөлінісінде 2024 жылға арналған аудандық бюджеттік даму бағдарламаларының тізбесі 4-қосымшаға сәйкес бекiтiлсiн.

сельскому округу Колкент 38 960 тысяч тенге;
сельскому округу Кайнарбулак 58 757 тысяч тенге;
сельскому округу Карамурт 62 890 тысяч тенге;
сельскому округу Кутарыс 58 373 тысяч тенге.
6. Утвердить резерв акимата района на 2024 год в сумме 159 000 тысяч тенге.
7. Утвердить перечень бюджетных программ развития районного бюджета на 2024 год с разделением на бюджетные программы, направленные на реализацию бюджетных инвестиционных проектов (программ), согласно приложению 4.

4 799
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
568 948
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
1 353 124
9
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
159 056
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
159 056
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
125 868
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
4 857
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
28 331
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
7 279 685
1
Тұрғын үй шаруашылығы
2 883 406
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
328 685
016
Мемлекет мұқтажы үшін жер учаскелерін алу
328 685
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі, сәулет және құрылысы бөлімі
1 623 118
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
1 123 918
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
499 200
497
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй- коммуналдық шаруашылық бөлімі
936 603
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша қызметтер
127 554
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды ұйымдастыру
13 215
004
Мемлекеттiк қажеттiлiктер үшiн жер учаскелерiн алып қою, соның iшiнде сатып алу жолымен алып қою және осыған байланысты жылжымайтын мүлiктi иелiктен айыру
6 970
033
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
760 614
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
23 250
2
Коммуналдық шаруашылық
2 636 483
497
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй- коммуналдық шаруашылық бөлімі
2 636 483
016
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі
197 455
018
Қаланы және елдi мекендердi абаттандыруды дамыту
1 907 828
058
Елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
531 200
3
Елді-мекендерді көркейту

4 799
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
568 948
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
1 353 124
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
159 056
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
159 056
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
125 868
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
4 857
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
28 331
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
7 284 685
1
Жилищное хозяйство
2 888 406
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
328 685
016
Изъятие земельных участков для государственных нужд
328 685
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
1 623 118
004
Проектирование, развитие, обустройство и (или) приобретение инженерно-коммуникационной инфраструктуры
1 123 918
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
499 200
497
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
936 603
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства
132 554
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда
13 215
004
Изъятие, в том числе путем выкупа земельных участков для государственных надобностей и связанное с этим отчуждение недвижимого имущества
6 970
033
Проектирование, развитие, обустройство и (или) приобретение инженерно-коммуникационной инфраструктуры
760 614
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
23 250
2
Коммунальное хозяйство
2 636 483
497
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
2 636 483
016
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
197 455
018
Развитие благоустройства городов и населенных пунктов
1 907 828
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
531 200
3
Благоустройство населенных пунктов

1 342
9
Жалпы сипаттағы өзге де мемлекеттiк қызметтер
294 148
454
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі
84 351
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті және ауыл шаруашылығын дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
84 351
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлім
96 904
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
96 904
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
102 893
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясаттын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
102 893
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
10 000
040
Мемлекеттік органдардың объектілерін дамыту
10 000
02
Қорғаныс
80 885
1
Әскери мұқтаждар
70 535
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
70 535
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
70 535
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
10 350
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
10 350
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
5 175
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі ісшаралар
5 175
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
26 912
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
26 912
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
26 912
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
26 912
06
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
1 364 967
2
Әлеуметтiк көмек
1 085 455
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1 085 455
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
61 829
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
5 952
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
224 034
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету

1 342
9
Прочие государственные услуги общего характера
294 148
454
Отдел предпринимательства и сельского хозяйства района (города областного значения)
84 351
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и сельского хозяйства
84 351
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
96 904
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
96 904
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
102 893
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
102 893
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
10 000
040
Развитие объектов государственных органов
10 000
02
Оборона
80 885
1
Военные нужды
70 535
122
Аппарат акима района (города областного значения)
70 535
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
70 535
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
10 350
122
Аппарат акима района (города областного значения)
10 350
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
5 175
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
5 175
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
26 912
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
26 912
485
Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
26 912
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
26 912
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1 364 967
2
Социальная помощь
1 085 455
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 085 455
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
61 829
006
Оказание жилищной помощи
5 952
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
224 034
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому

004
Инженерлік коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту, жайластыру және (немесе) сатып алу
2
Коммуналдық шаруашылық
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй- коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
043
Қаланы және елді мекендерді абаттандыруды дамыту
09
Отын-энергетика кешенi және жер қойнауын пайдалану
9
Отын-энергетика кешені және жер қойнауын пайдалану саласындағы өзге де қызметтер
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
036
Газ тасымалдау жүйесін дамыту
12
Көлiк және коммуникация
1
Автомобиль көлiгi
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
022
Көлік инфрақұрылымын дамыту
13
Басқалар
9
Басқалар
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
079
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамыту

004
Проектирование, развитие, обустройство и (или) приобретение инженерно-коммуникационной инфраструктуры
2
Коммунальное хозяйство
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
043
Развитие благоустройства городов и населенных пунктов
09
Топливно-энергетический комплекс и недропользование
9
Прочие услуги в области топливно-энергетического комплекса и недропользования
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
036
Развитие газотранспортной системы
12
Транспорт и коммуникации
1
Автомобильный транспорт
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
022
Развитие транспортной инфраструктуры
13
Прочие
9
Прочие
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
079
Развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"