Сарыөлең ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Күршім аудандық мәслихатының 2023 жылғы 26 желтоқсандағы № 14/15-VIII шешімі
Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8, 13 баптарына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабының 1 тармағының 15) тармақшасына сәйкес, Күршім ауданының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Сарыөлең ауылдық округі бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Күршім аудандық мәслихатының төрағасы К. Бахтияров
Күршім аудандық мәслихатының
2023 жылғы 26 желтоқсандағы
№14/15-VІII шешіміне
қосымша
Сарыөлең ауылдық округінің 2023 - 2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін–өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына сәйкес Сарыөлең ауылдық округі бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі-жоспар), "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары –Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Сарыөлең ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасын (3-қосымша);

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Сарыоленскому сельскому округу на 2023-2024 годы
Решение Курчумского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 26 декабря 2023 года № 14/15-VIII
В соответствии со статьями 8, 13 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан, Курчумский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Сарыоленскому сельскому округу на 2023-2024 годы, согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней, после дня его первого официального опубликования.
Председатель Курчумского районного маслихата К. Бахтияров
Приложение к решению
Курчумского районного маслихата
от 26 декабря 2023 года
№14/15-VIІI
План по управлению пастбищами и их использованию Сарыоленского сельского округа на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Сарыоленскому сельскому округу на 2023-2024 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Сарыоленского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (Приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (Приложение 3);

4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын (4-қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын (5-қосымша);
6) Сарыөлең ауылдық округі аумағында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигін (7-қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін - жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік орталығы Сарыөлең ауылы.
Сарыөлең ауылдық округі 104449 гектар алаңды алып жатыр, оның ішінде:
егістік - 8319 гектар, жайылым - 90681 гектар, шабындық - 2337 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 101337 гектар;
елді мекендердің жерлері - 440 гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және өзге де ауыл шаруашылығына арналмаған жерлер - 1649 гектар;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жері - 8 гектар.
2023 жылдың 1 қаңтарына Сарыөлең ауылдық округінде ауыл шаруашылығы малдарының саны: ірі қара мал 5470 бас, оның ішінде аналық мал 4075 бас, ұсақ қара мал 10560 бас, жылқы 2513 бас.
Барақ батыр ауылында:
ірі қара мал - 1009 бас, ұсақ мал - 698 бас, жылқы - 276 бас.
Барақ батыр ауылы жайылымдарының ауданы - 535 гектар.
Бірлік ауылында:
ірі қара мал - 652 бас, ұсақ мал - 421 бас, жылқы - 306 бас.
Бірлік ауылы жайылымдарының ауданы - 3037 гектар.
Сарыөлең ауылында:

4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (Приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Сарыоленском сельском округе (Приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (Приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Административный центр село Сарыолен.
Сарыоленский сельский округ занимает площадь 104449 гектара, в том числе: пашня - 8319 гектара, пастбища - 90681 гектара, сенокосы - 2337 гектара.
По категориям земель:
земли сельскохозяйственного назначения - 101337 гектаров;
земли населенных пунктов - 440 гектар;
земли промышленности, транспорта, связи, космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения - 1649 гектаров;
земли особо охраняемых природных территорий - 8 гектаров.
На 1 января 2023 года в Сарыоленском сельском округе количество сельскохозяйственных животных: крупный рогатый скот 5470 голов, в том числе маточный скот 4075 голов, мелкий рогатый скот 10560 головы, лошади 2513 головы.
В селе Барак батыр:
крупного рогатого скота - 1009 голов, мелкого рогатого скота - 698 голов, лошадей - 276 головы.
Площадь пастбищ села Барак батыр - 535 гектар.
В селе Бирлик:
крупного рогатого скота - 652 голов, мелкого рогатого скота - 421 голов, лошадей - 306 голов.
Площадь пастбищ села Бирлик - 3037 гектар.
В селе Сарыолен:

Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15-бабына сәйкес, Сарыөлең ауылдық округі жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін ауыл шаруашылығы малдарының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 12847 гектар бар жайылымдық алқаптарының артықшылығы 9590 гектар құрайды (№ 2 кесте).
№ 2 кесте
№
Ауылдық округі
Жайылым алаңы, (га)
Сауын сиырлардың бар болуы (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артылған, (га)
1
Сарыөлең

На основании вышеизложенного, в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", в Сарыоленском сельском округе по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных для нужд местного населения 12847 гектара, излишки пастбищных угодий составляют 9590 гектара (Таблица № 2).
Таблица № 2
№
Сельский округ
Площадь пастбищ, (га)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности в пастбищах 1 гол, (га)
Потребность пастбищ, (га)
Излишки (га)
1
Сарыоленский

11056,2
7087,5
7916,4
26060,1
Итого
Артылғаны 12851,9
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ІММ-ірі мүйіздімал;
ҰММ- ұсақ мүйізді мал;
ШҚ-шаруа қожалығы.
Сарыөлең ауылдық округі бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған
жоспарына 1 қосымша
Сарыөлең ауылдық округі аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Сарыөлең ауылдық округі бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған
жоспарына 2 қосымша
Жайылым айналымының қолайлы схемалары
Жылдар
Учаскелер
1
2
3
1
Мал жаю
Мал жаю
Демалыс
2
Мал жаю
Демалыс
Мал жаю
Сарыөлең ауылдық округі бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған
жоспарына 3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Сарыөлең ауылдық округі бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған
жоспарына 4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемасы
Сарыөлең ауылдық округі бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған
жоспарына 5 қосымша
Жайылымы жоқ жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Сарыөлең ауылдық округі бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған
жоспарына 6 қосымша
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Сарыөлең ауылдық округі бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2023-2024 жылдарға арналған
жоспарына 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі

11056,2
7087,5
7916,4
26060,1
Итого
Излишки 12851,9
Расшифровка аббревиатур:
КРС – крупный рогатый скот;
МРС – мелкий рогатый скот;
КХ – крестьянское хозяйство.
Приложение 1
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Сарыоленскому сельскому округу
на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Сарыоленского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Сарыоленскому сельскому округу
на 2023-2024 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Годы
Участки
1
2
3
1
Выпас скота
Выпас скота
Отдых
2
Выпас скота
Отдых
Выпас скота
Приложение 3
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Сарыоленскому сельскому округу
на 2023-2024 годы
Карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Сарыоленскому сельскому округу
на 2023-2024 годы
Схема доступа пастбищных пользователей к источникам воды
Приложение 5
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Сарыоленскому сельскому округу
на 2023-2024 годы
Схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Сарыоленскому сельскому округу
на 2023-2024 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами
Приложение 7
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Сарыоленскому сельскому округу
на 2023-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные направления выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
№
Название округа
Срок вывоза животных на пастбища
Срок возврата животных с пастбищ
1
Сарыоленский сельский округ
1 половина июня
1 половина сентября