Тарбағатай ауданының 2024-2026 жылдарға арналған бюджеті туралы
Шығыс Қазақстан облысы Тарбағатай аудандық мәслихатының 2023 жылғы 26 желтоқсандағы № 11/2-VIII шешімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01 2024 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 73, 75 баптарына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6 бабы 1 тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Тарбағатай аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2024-2026 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2024 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 4 503 895,2 мың теңге, соның ішінде:
салықтық түсімдер – 1 295 558,2 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 963,0 мың теңге;
трансферттер түсімі – 3 207 374,0 мың теңге;
2) шығындар – 4 503 895,2 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 123 812,0 мың теңге, соның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 158 756,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 34 944,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0,0 мың теңге;
қаржы активтерін сатып алу – 0,0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0,0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -123 812,0 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 123 812,0 мың теңге;
қарыздар түсімі – 158 756,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 34 944,0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланатын қалдықтары – 0,0 мың теңге.
2. 2024 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен ауылдық округ бюджеттеріне берілетін субвенциялар көлемі 344 730,0 мың теңге сомасында көзделсін, соның ішінде:
Ақжар ауылдық округіне 56 800,0 мың теңге;
Тұғыл ауылдық округіне 44 989,0 мың теңге;
Жаңаауыл ауылдық округіне 40 486,0 мың теңге;
Жетіарал ауылдық округіне 43 152,0 мың теңге;
Қабанбай ауылдық округіне 44 853,0 мың теңге;
Қарасу ауылдық округіне 38 058,0 мың теңге;
Құйған ауылдық округіне 42 337,0 мың теңге;

О бюджете Тарбагатайского района на 2024 – 2026 годы
Решение Тарбагатайского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 26 декабря 2023 года № 11/2-VIII
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2024.
В соответствии со статьями 73, 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Тарбагатайский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2024-2026 годы, согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2024 год в следующих объемах:
1) доходы – 4 503 895,2 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 1 295 558,2 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 963,0 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 3 207 374,0 тысяч тенге;
2) затраты – 4 503 895,2 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 123 812,0 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 158 756,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 34 944,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0,0 тысяч тенге;
приобретение финансовых активов – 0,0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0,0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -123 812,0 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 123 812,0 тысяч тенге;
поступление займов – 158 756,0 тысяч тенге;
погашение займов – 34 944,0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0,0 тысяч тенге.
2. Предусмотреть в районном бюджете на 2024 год объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов, в сумме 344 730,0 тысяч тенге, в том числе:
Акжарскому сельскому округу 56 800,0 тысяч тенге;
Тугылскому сельскому округу 44 989,0 тысяч тенге;
Жанаауылскому сельскому округу 40 486,0 тысяч тенге;
Жетиаралскому сельскому округу 43 152,0 тысяч тенге;
Кабанбайскому сельскому округу 44 853,0 тысяч тенге;
Карасускому сельскому округу 38 058,0 тысяч тенге;
Куйганскому сельскому округу 42 337,0 тысяч тенге;

Маңырақ ауылдық округіне 34 055,0 мың теңге.
3. "2024-2026 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2023 жылғы 15 желтоқсандағы № 9/69-VIII шешіміне сәйкес аудан бюджетіне әлеуметтік салық, төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы, төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы, төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы, ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы бойынша кірістерді бөлу нормативтері 2024 жылға 100 пайыз мөлшерінде орындауға алынсын.

Маныракскому сельскому округу 34 055,0 тысяч тенге.
3. Принять к исполнению на 2024 год нормативы распределения доходов в бюджет района по социальному налогу, индивидуальному подоходному налогу с доходов облагаемых у источника выплаты, индивидуальному подоходному налогу с доходов не облагаемых у источника выплаты, индивидуальному подоходному налогу с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты, корпоративному подоходному налогу с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора в размере 100 процентов установленного решением Восточно-Казахстанского областного маслихата "Об областном бюджете на 2024-2026 годы" от 15 декабря 2023 года № 9/69-VIII.

4. 2024 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен берілетін субвенция көлемі 1 563 333,0 мың теңге сомасында белгіленгені ескерілсін.
5. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2024 жылға арналған резерві 21 321,0 мың теңге сомасында бекітілсін.
6. Осы шешім 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Тарбағатай аудандық мәслихатының төрағасы О. Канагатов
Тарбағатай
аудандық мәслихатының

4. Учесть, что в районном бюджете на 2024 год установлен объем субвенции, передаваемый из областного бюджета в сумме 1 563 333,0 тысяч тенге.
5. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2024 год в сумме 21 321,0 тысяч тенге.
6. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2024 года.
Председатель Тарбагатайского районного маслихата О. Канагатов
Приложение 1 к решению
Тарбагатайского
районного маслихата

405 829,2
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары, құрылыс, сәулет және қала құрылыс саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
60 929,2
015
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
8 000,0
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
336 900,0
02
Қорғаныс
43 155,0
1
Әскери мұқтаждар
6 300,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
6 300,0
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
6 300,0
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
36 855,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
36 855,0
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
7 000,0
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
29 855,0
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
30 000,0
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
30 000,0
809
Аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй–коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары, құрылыс, сәулет және қала құрылыс бөлімі
30 000,0
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
30 000,0
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
982 034,6
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
484 205,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
484 205,0
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
484 205,0
2
Әлеуметтiк көмек
450 352,3
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
450 352,3
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
56 741,7
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
6 389,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
41 463,9
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
3 517,1
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
191 388,7
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
80 888,9
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету

405 829,2
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог, строительства, архитектуры и градостроительства
60 929,2
015
Капитальные расходы государственного органа
8 000,0
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
336 900,0
02
Оборона
43 155,0
1
Военные нужды
6 300,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
6 300,0
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
6 300,0
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
36 855,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
36 855,0
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
7 000,0
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
29 855,0
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
30 000,0
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
30 000,0
809
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог, строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
30 000,0
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
30 000,0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
982 034,6
1
Социальное обеспечение
484 205,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
484 205,0
005
Государственная адресная социальная помощь
484 205,0
2
Социальная помощь
450 352,3
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
450 352,3
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
56 741,7
006
Оказание жилищной помощи
6 389,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
41 463,9
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
3 517,1
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
191 388,7
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
80 888,9
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и теплотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью

007
Мемлекеттiк тiлдi және Қазақстан халқының басқа да тiлдерін дамыту
560,0
9
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiктi ұйымдастыру жөнiндегi өзге де қызметтер
140 455,5
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
82 156,6
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
33 334,1
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
45 822,5
006
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
3 000,0
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
58 298,9
001
Жергілікті деңгейде мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
52 898,9
014
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
3 000,0
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
2 400,0
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
141 939,6
1
Ауыл шаруашылығы
36 886,0
809
Аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй–коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары, құрылыс, сәулет және қала құрылыс бөлімі
36 886,0
010
Ауыл шаруашылығы объектілерін дамыту
36 886,0
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
105 053,6
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
46 000,0
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
46 000,0
806
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ауыл шаруашылығы, жер қатынастары және кәсіпкерлік бөлімі
59 053,6
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығын, жер қатынастарын реттеу және кәсіпкерлікті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
59 053,6
12
Көлiк және коммуникация
192 900,0
1
Автомобиль көлiгi
182 500,0
809
Аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй–коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары, құрылыс, сәулет және қала құрылыс бөлімі
182 500,0
025
Автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
177 500,0
045
Аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және елді-мекендердің көшелерін күрделі және орташа жөндеу
5 000,0
9
Көлiк және коммуникациялар саласындағы өзге де қызметтер
10 400,0
809
Аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй–коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары, құрылыс, сәулет және қала құрылыс бөлімі
10 400,0
024
Кентiшiлiк (қалаiшiлiк), қала маңындағы ауданiшiлiк қоғамдық жолаушылар тасымалдарын ұйымдастыру

007
Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана
560,0
9
Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма и информационного пространства
140 455,5
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
82 156,6
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
33 334,1
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
45 822,5
006
Капитальные расходы государственного органа
3 000,0
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
58 298,9
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области культуры, развития языков, физической культуры и спорта
52 898,9
014
Капитальные расходы государственного органа
3 000,0
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
2 400,0
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
141 939,6
1
Сельское хозяйство
36 886,0
809
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог, строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
36 886,0
010
Развитие объектов сельского хозяйства
36 886,0
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
105 053,6
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
46 000,0
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
46 000,0
806
Отдел сельского хозяйства, земельных отношений и предпринимательства района (города областного значения)
59 053,6
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития сельского хозяйства, земельных отношений и предпринимательства
59 053,6
12
Транспорт и коммуникации
192 900,0
1
Автомобильный транспорт
182 500,0
809
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог, строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
182 500,0
025
Обеспечение функционирования автомобильных дорог
177 500,0
045
Капитальный и средний ремонт автомобильных дорог районного значения и улиц населенных пунктов
5 000,0
9
Прочие услуги в сфере транспорта и коммуникаций
10 400,0
809
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог, строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
10 400,0
024
Организация внутрипоселковых (внутригородских), пригородных и внутрирайонных общественных пассажирских перевозок