2024-2026 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы
Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2023 жылғы 14 желтоқсандағы № 8-1 шешімі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне және Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес Батыс Қазақстан облыстық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2024-2026 жылдарға арналған облыстық бюджет 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2024 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 437 935 734 мың теңге:
салықтық түсімдер – 121 551 971 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 5 599 530 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 17 195 мың теңге;
трансферттер түсімдері – 310 767 038 мың теңге;
2) шығындар – 454 560 552 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 28 165 941 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 43 990 243 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу –15 824 302 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 1 999 290 мың теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 1 999 290 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 46 790 049 мың теңге:
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 46 790 049 мың теңге:
қарыздар түсімі – 36 177 511 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 10 134 710 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 20 747 248 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 24.10.2024 № 15-2 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2024 жылға арналған облыстық бюджет түсімдері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының "2024-2026 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңына сәйкес және осы шешімнің 3, 4, 5, 6, 7-тармақтарына сәйкес қалыптастырылады.
3. Қазақстан Республикасының "2024-2026 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңының 6, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 27-баптары қаперге және басшылыққа алынсын:
1) 2024 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен бөлінетін нысаналы трансферттердің түсімі мен кредиттер ескерілсін:
табиғатты қорғау және арнаулы мекемелер жұмыскерлерінің жалақысын көтеруге;
эпизоотияға қарсы іс-шаралар жүргізуге;
ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіруді жүргізуге арналған құралдарды (бұйымдарды) және атрибуттарды сатып алуға;
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға;
еңбек мобильділігі орталықтарының қызметін қамтамасыз етуге;
мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, ұйымдар жұмыскерлерінің, қазыналық кәсіпорындар жұмыскерлерінің жалақысын арттыруға;
мектепке дейінгі білім беру ұйымдары педагогтерінің еңбегіне төленетін ақыны ұлғайтуға;
техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында білім алушыларға мемлекеттік стипендияның мөлшерін ұлғайтуға;
"Ауылдық денсаулық сақтауды жаңғырту" пилоттық ұлттық жобасы шеңберінде жергілікті деңгейде денсаулық сақтау ұйымдарын материалдық-техникалық жағынан жарақтандыруға;
халықтың әлеуметтік осал топтары үшін коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй сатып алуға;
аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) әкімдерін сайлауды қамтамасыз етуге және өткізуге;
ауыл халқының кірістерін арттыру жөніндегі жобаны ауқымды түрде қолдану үшін ауыл халқына микрокредиттер беруге;
агроөнеркәсіптік кешендегі инвестициялық жобаларға кредит беруге;
жастардың кәсiпкерлiк бастамашылығына жәрдемдесуге кредит беруге;
кондоминиум объектілерінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеу жүргізуге кредит беруге;
мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін кредит беруге;
ауылдық елді мекендерде сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға;
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамытуға;
жылумен жабдықтау жүйелерін дамытуға;

Об областном бюджете на 2024-2026 годы
Решение Западно-Казахстанского областного маслихата от 14 декабря 2023 года № 8-1.
В соответствии с Бюджетным Кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Западно-Казахстанский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить областной бюджет на 2024-2026 годы согласно приложениям 1, 2 и 3, в том числе на 2024 год в следующих объемах:
1) доходы – 437 935 734 тысячи тенге:
налоговые поступления – 121 551 971 тысяча тенге;
неналоговые поступления – 5 599 530 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 17 195 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 310 767 038 тысяч тенге;
2) затраты – 454 560 552 тысячи тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 28 165 941 тысяча тенге:
бюджетные кредиты – 43 990 243 тысячи тенге;
погашение бюджетных кредитов – 15 824 302 тысячи тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 1 999 290 тысяч тенге:
приобретение финансовых активов – 1 999 290 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 46 790 049 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 46 790 049 тысяч тенге:
поступление займов – 36 177 511 тысяч тенге;
погашение займов – 10 134 710 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 20 747 248 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Западно-Казахстанского областного маслихата от 24.10.2024 № 15-2 (вводится в действие с 01.01.2024).
2. Поступления в областной бюджет на 2024 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2024-2026 годы" и согласно пунктам 3, 4, 5, 6, 7 настоящего решения.
3. Принять к сведению и руководству 6, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 27 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2024-2026 годы":
1) учесть в областном бюджете на 2024 год поступление целевых трансфертов и кредитов из республиканского бюджета:
на повышение заработной платы работников природоохранных и специальных учреждений;
на проведение противоэпизоотических мероприятий;
на приобретение средств (изделий) и атрибутов для проведения идентификации сельскохозяйственных животных;
на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан;
на обеспечение деятельности центров трудовой мобильности;
на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий;
на увеличение оплаты труда педагогов организаций дошкольного образования;
на увеличение размера государственной стипендии обучающимся в организациях технического и профессионального, послесреднего образования;
на материально-техническое оснащение организаций здравоохранения на местном уровне в рамках пилотного национального проекта "Модернизация сельского здравоохранения";
на приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения;
на обеспечение и проведение выборов акимов районов (городов областного значения);
на предоставление микрокредитов сельскому населению для масштабирования проекта по повышению доходов сельского населения;
на кредитование инвестиционных проектов в агропромышленном комплексе;
на кредитование для содействия предпринимательской инициативы молодежи;
на кредитование для проведения капитального ремонта общего имущества объектов кондоминиумов;
на кредитование для реализации мер социальной поддержки специалистов;
на развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах;
на развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі";
на развитие систем теплоснабжения;

2) 2024 жылға арналған облыстық бюджетте Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан бөлінетін нысаналы трансферттердің түсімі ескерілсін:
"Жайлы мектеп" пилоттық ұлттық жобасы шеңберінде орта білім беру объектілерін салуға;
"Ауылдық денсаулық сақтауды жаңғырту" пилоттық ұлттық жобасы шеңберінде денсаулық сақтау объектілерін салу және реконструкциялауға;
әлеуметтiк қамтамасыз ету объектілерін салуға және реконструкциялауға;
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту және (немесе) жайластыруға;
ауылдық елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға;
"Ауыл – Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамытуға;
көліктік инфрақұрылымды дамытуға;
шағын және моноқалалардағы бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға;
облыс орталықтарына инженерлік және көлік (аббаттандыру) инфрақұрылымын дамытуға;
жылу-энергетика жүйесін дамытуға;
қалаларда сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға.
4. Жергілікті бюджеттердің теңгерімділігін қамтамасыз ету үшін 2024 жылға кірістерді бөлу нормативі төмендегі ерекшеліктер кірістері бойынша белгіленсін:
1) ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге келесі пайыздарда есепке алынады:
Бәйтерек – 70%, Бөрлі – 50%, Орал қаласы – 50%, Ақжайық, Бөкей ордасы, Жаңақала, Жәнібек, Казталов, Қаратөбе, Сырым, Тасқала, Теректі және Шыңғырлау – 100%;
2) төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге келесі пайыздарда есепке алынады:
Бәйтерек – 70%, Бөрлі – 5%, Орал қаласы – 20%, Ақжайық, Бөкей ордасы, Жаңақала, Жәнібек, Казталов, Қаратөбе, Сырым, Тасқала, Теректі және Шыңғырлау – 100%;
3) төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге келесі пайыздарда есепке алынады:
Бәйтерек, Бөрлі, Орал қаласы, Ақжайық, Бөкей ордасы, Жаңақала, Жәнібек, Казталов, Қаратөбе, Сырым, Тасқала, Теректі және Шыңғырлау – 100%;
4) төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге келесі пайыздарда есепке алынады:
Бәйтерек – 70%, Бөрлі – 5%, Орал қаласы – 20%, Ақжайық, Бөкей ордасы, Жаңақала, Жәнібек, Казталов, Қаратөбе, Сырым, Тасқала, Теректі және Шыңғырлау – 100%;

2) учесть в областном бюджете на 2024 год поступление целевых трансфертов из Национального Фонда Республики Казахстан:
на строительство объектов среднего образования в рамках пилотного Национального проекта "Комфортная школа";
на строительство и реконструкцию объектов здравоохранения в рамках пилотного национального проекта "Модернизация сельского здравоохранения";
на строительство и реконструкцию объектов социального обеспечения;
на развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры;
на развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах;
на развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл – Ел бесігі";
на развитие транспортной инфраструктуры;
на реализацию бюджетных инвестиционных проектов в малых и моногородах;
на развитие инженерной и транспортной (благоустройство) инфраструктуры в областных центрах;
на развитие теплоэнергетической системы;
на развитие системы водоснабжения и водоотведения в городах.
4. Установить на 2024 год норматив распределения доходов, для обеспечения сбалансированности местных бюджетов, по следующим спецификам доходов:
1) корпоративный подоходный налог с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора, зачисляется в районные (города областного значения) бюджеты, в следующих процентах:
Бәйтерек – 70%, Бурлинский – 50%, город Уральск – 50%, Акжаикский, Бокейординский, Жангалинский, Жанибекский, Казталовский, Каратобинский, Сырымский, Таскалинский, Теректинский и Чингирлауский – 100%;
2) индивидуальный подоходный налог с доходов, облагаемых у источника выплаты, зачисляется в районные (города областного значения) бюджеты, в следующих процентах:
Бәйтерек –70%, Бурлинский – 5%, город Уральск – 20%, Акжаикский, Бокейординский, Жангалинский, Жанибекский, Казталовский, Каратобинский, Сырымский, Таскалинский, Теректинский и Чингирлауский – 100%;
3) индивидуальный подоходный налог с доходов, не облагаемых у источника выплаты, зачисляется в районные (города областного значения) бюджеты, в следующих процентах:
Бәйтерек, Бурлинский, город Уральск, Акжаикский, Бокейординский, Жангалинский, Жанибекский, Казталовский, Каратобинский, Сырымский, Таскалинский, Теректинский и Чингирлауский – 100%;
4) индивидуальный подоходный налог с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты, зачисляется в районные (города областного значения) бюджеты, в следующих процентах:
Бәйтерек – 70%, Бурлинский – 5%, город Уральск – 20%, Акжаикский, Бокейординский, Жангалинский, Жанибекский, Казталовский, Каратобинский, Сырымский, Таскалинский, Теректинский и Чингирлауский – 100%;

5) әлеуметтік салық аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге келесі пайыздарда есепке алынады:
Бәйтерек –70%, Бөрлі – 5%, Орал қаласы – 20%, Ақжайық, Бөкей ордасы, Жаңақала, Жәнібек, Казталов, Қаратөбе, Сырым, Тасқала, Теректі және Шыңғырлау – 100%;
6) өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына және оның инфрақұрылымын дамытуға жер қойнауын пайдаланушылардың аударымдары аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге келесі пайыздарда есепке алынады:
Орал қаласы, Ақжайық, Бөкей ордасы, Бөрлі, Жаңақала, Жәнібек, Бәйтерек, Казталов, Қаратөбе, Сырым, Тасқала, Теректі және Шыңғырлау – 0%.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 30.05.2024 № 12-1 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
5. 2024 жылға арналған облыстық бюджетте аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерінен 2 891 387 мың теңге жалпы сомасында трансферттердің түсімдері ескерілсін.
Аталған сомаларды аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерінен бөлу Батыс Қазақстан облыс әкімдігінің қаулысы негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 26.04.2024 № 11-1 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
6. 2024 жылға арналған облыстық бюджетте облыстың шығаратын мемлекеттiк бағалы қағаздары шығарылымынан түсетін түсімдер 17 902 923 мың теңге сомасында ескерілсін.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 24.10.2024 № 15-2 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
7. 2024 жылға арналған облыстық бюджетте бюджеттік кредиттерді өтеу сомаларының түсімдері 15 824 302 мың теңге сомасында ескерілсін.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 24.10.2024 № 15-2 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
8. Жергілікті атқарушы органдарға қарасты мемлекеттік мекемелер ұсынатын қызметтер мен тауарларды өткізуден түсетін ақшалар Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі және Қазақстан Республикасының Үкіметі анықтаған тәртіпте пайдаланылады.
9. 2024 жылға облыстық бюджеттен төмен тұрған бюджеттерге берілетін субвенциялар мөлшерінің жалпы сомасы 11 541 942 мың теңге болып белгіленсін, оның ішінде:
Ақжайық ауданы – 1 169 019 мың теңге;
Бөкей ордасы ауданы – 999 626 мың теңге;
Жаңақала ауданы – 804 583 мың теңге;
Жәнібек ауданы – 1 233 355 мың теңге;
Казталов ауданы – 1 057 234 мың теңге;
Қаратөбе ауданы – 1 364 045 мың теңге;

5) социальный налог, зачисляется в районные (города областного значения) бюджеты, в следующих процентах:
Бәйтерек – 70%, Бурлинский – 5%, город Уральск – 20%, Акжаикский, Бокейординский, Жангалинский, Жанибекский, Казталовский, Каратобинский, Сырымский, Таскалинский, Теректинский и Чингирлауский – 100%;
6) отчисления недропользователей на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры зачисляется в районные (города областного значения) бюджеты, в следующих процентах:
город Уральск, Акжаикский, Бокейординский, Бурлинский, Жангалинский, Жанибекский, Бәйтерек, Казталовский, Каратобинский, Сырымский, Таскалинский, Теректинский и Чингирлауский – 0%.
Сноска. Пункт 4 - в редакции решения Западно-Казахстанского областного маслихата от 30.05.2024 № 12-1 (вводится в действие с 01.01.2024).
5. Учесть в областном бюджете на 2024 год поступления трансфертов из районных (городов областного значения) бюджетов в общей сумме 2 891 387 тысяч тенге.
Распределение указанных сумм из районных (городов областного значения) бюджетов осуществляется на основании Постановления акимата Западно-Казахстанской области.
Сноска. Пункт 5 - в редакции решения Западно-Казахстанского областного маслихата от 26.04.2024 № 11-1 (вводится в действие с 01.01.2024).
6. Учесть в областном бюджете на 2024 год поступления от выпуска государственных ценных бумаг, выпускаемых местным исполнительным органом области в сумме 17 902 923 тысячи тенге.
Сноска. Пункт 6 - в редакции решения Западно-Казахстанского областного маслихата от 24.10.2024 № 15-2 (вводится в действие с 01.01.2024).
7. Учесть в областном бюджете на 2024 год поступления сумм погашения бюджетных кредитов в сумме 15 824 302 тысячи тенге.
Сноска. Пункт 7 - в редакции решения Западно-Казахстанского областного маслихата от 24.10.2024 № 15-2 (вводится в действие с 01.01.2024).
8. Деньги от реализации товаров и услуг, предоставляемых государственными учреждениями, подведомственных местным исполнительным органам, используются ими в порядке, определяемом Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Правительством Республики Казахстан.
9. Установить на 2024 год размеры субвенций, передаваемых из областного бюджета в нижестоящие бюджеты, в общей сумме 11 541 942 тысячи тенге, в том числе:
Акжаикскому району – 1 169 019 тысяч тенге;
Бокейординскому району – 999 626 тысяч тенге;
Жангалинскому району – 804 583 тысячи тенге;
Жанибекскому району – 1 233 355 тысяч тенге;
Казталовскому району – 1 057 234 тысячи тенге;
Каратобинскому району – 1 364 045 тысяч тенге;

Сырым ауданы – 1 422 502 мың теңге;
Тасқала ауданы – 1 135 258 мың теңге;
Теректі ауданы – 677 256 мың теңге;
Шыңғырлау ауданы – 1 679 064 мың теңге.
10. 2024 жылға арналған облыстық бюджетте аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге облыстық бюджет қаражат есебінен бөлінетін нысаналы даму трансферттері және ағымдағы нысаналы трансферттер 43 260 342 мың теңге жалпы сомасында қарастырылғаны ескерілсін, соның ішінде:
30 809 499 мың теңге – ағымдағы нысаналы трансферттер;
12 450 843 мың теңге – нысаналы даму трансферттері.
Аталған сомаларды аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге бөлу Батыс Қазақстан облыс әкімдігінің қаулысы негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 24.10.2024 № 15-2 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
11. 2024 жылға арналған облыстық бюджетте қарыздарды өтеу 10 134 710 мың теңге сомасында қарастырылсын.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 24.10.2024 № 15-2 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).

Сырымскому району – 1 422 502 тысячи тенге;
Таскалинскому району – 1 135 258 тысяч тенге;
Теректинскому району – 677 256 тысяч тенге;
Чингирлаускому району – 1 679 064 тысячи тенге.
10. Учесть, что в областном бюджете на 2024 год предусмотрены целевые трансферты на развитие и целевые текущие трансферты районным (города областного значения) бюджетам, выделяемые за счет средств областного бюджета в общей сумме 43 260 342 тысячи тенге, в том числе:
30 809 499 тысяч тенге – целевые текущие трансферты;
12 450 843 тысячи тенге – целевые трансферты на развитие.
Распределение указанных сумм районным (города областного значения) бюджетам осуществляется на основании постановления акимата Западно-Казахстанской области.
Сноска. Пункт 10 - в редакции решения Западно-Казахстанского областного маслихата от 24.10.2024 № 15-2 (вводится в действие с 01.01.2024).
11. Предусмотреть в областном бюджете на 2024 год погашение займов в сумме 10 134 710 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 11 - в редакции решения Западно-Казахстанского областного маслихата от 24.10.2024 № 15-2 (вводится в действие с 01.01.2024).

12. 2024 жылға арналған облыстық бюджетке төмен тұрған бюджеттерден бюджеттік алымдар қарастырылмайды деп белгіленсін.
13. 2024 жылға арналған облыстың жергілікті атқарушы органдарының резерві 18 205 000 мың теңге мөлшерінде бекітілсін.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 13.08.2024 № 14-1 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
14. Облыстың жергілікті атқарушы органының борыш лимиті 2024 жылдың 31 желтоқсанына 136 364 837 мың теңге сомасында белгіленсін.

12. Установить, что бюджетные изъятия из нижестоящих бюджетов в областной бюджет на 2024 год не предусматриваются.
13. Утвердить резерв местного исполнительного органа области на 2024 год в размере 18 205 000 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 13 - в редакции решения Западно-Казахстанского областного маслихата от 13.08.2024 № 14-1 (вводится в действие с 01.01.2024).
14. Установить лимит долга местного исполнительного органа области на 31 декабря 2024 года в сумме 136 364 837 тысяч тенге.

15. 2024 жылға арналған жергілікті бюджеттердің атқару үдерісінде секвестрлендіруге жатпайтын жергілікті бюджеттік бағдарламалардың тізбесі 4, 5-қосымшаларға сәйкес бекітілсін.
16. Осы шешім 2024 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Облыстық мәслихат төрағасы М.Мұқаев
Батыс Қазақстан облыстық
мәслихатының 2023 жылғы
14 желтоқсандағы № 8-1
шешіміне
1-қосымша
2024 жылға арналған облыстық бюджет
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 24.10.2024 № 15-2 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
Санаты
Сома, мың теңге
Сыныбы
Кіші сыныбы
Атауы
1
2
3
4
5

15. Утвердить перечень местных бюджетных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения местных бюджетов на 2024 год, согласно приложениям 4, 5.
16. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2024 года.
Председатель областного маслихата М.Мукаев
Приложение 1 к решению
Западно-Казахстанского
областного маслихата
от 14 декабря 2023 года №8-1
Областной бюджет на 2024 год
Сноска. Приложение 1 - в редакции решения Западно-Казахстанского областного маслихата от 24.10.2024 № 15-2 (вводится в действие с 01.01.2024).
Категория
Сумма, тысяч тенге
Класс
Подкласс
Наименование
1
2
3
4
5

6 320 051
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
20 001 363
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
9 937 356
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
6 582 636
002
Жалпы үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
2 128 975
013
Психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық аурулармен ауыратын мүгедектігі бар адамдар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
2 247 533
015
Балалар психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерінде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық патологиялары бар мүгедектігі бар балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
881 732
064
Еңбек мобильділігі орталықтары мен мансап орталықтарының жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі азаматтарды әлеуметтік қолдау бойынша қызметін қамтамасыз ету
1 319 004
069
Мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құруға жұмыс берушінің шығындарын субсидиялау
5 392
261
Облыстың білім басқармасы
592 980
015
Жетiм балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды әлеуметтік қамсыздандыру
372 724
092
Патронат тәрбиешілерге берілген баланы (балаларды) асырап бағу
220 256
271
Облыстың құрылыс басқармасы
2 761 740
039
Әлеуметтік қамтамасыз ету объектілерін салу және реконструкциялау
2 761 740
2
Әлеуметтiк көмек
5 289 907
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
5 289 907
003
Мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтік қолдау
217 825
068
Жұмыспен қамту бағдарламасы
5 072 082
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
4 774 100
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
4 579 664
001
Жергілікті деңгейде жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету және халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды іске асыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
299 976
053
Кохлеарлық импланттарға дәлдеп сөйлеу процессорларын ауыстыру және келтіру бойынша қызмет көрсету
49 760
066
Сенім білдірілген агентке жастардың кәсіпкерлік бастамасына жәрдемдесу үшін бюджеттік кредиттер беру жөніндегі қызметтеріне ақы төлеу
30 430
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
301 969

6 320 051
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
20 001 363
1
Социальное обеспечение
9 937 356
256
Управление координации занятости и социальных программ области
6 582 636
002
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых и лиц с инвалидностью в медико-социальных учреждениях (организациях) общего типа, в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
2 128 975
013
Предоставление специальных социальных услуг для лиц с инвалидностью с психоневрологическими заболеваниями, в психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
2 247 533
015
Предоставление специальных социальных услуг для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями в детских психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
881 732
064
Обеспечение деятельности центров трудовой мобильности и карьерных центров по социальной поддержке граждан по вопросам занятости
1 319 004
069
Субсидирование затрат работодателя на создание специальных рабочих мест для трудоустройства лиц с инвалидностью
5 392
261
Управление образования области
592 980
015
Социальное обеспечение сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
372 724
092
Содержание ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям
220 256
271
Управление строительства области
2 761 740
039
Строительство и реконструкция объектов социального обеспечения
2 761 740
2
Социальная помощь
5 289 907
256
Управление координации занятости и социальных программ области
5 289 907
003
Социальная поддержка лиц с инвалидностью
217 825
068
Программа занятости
5 072 082
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
4 774 100
256
Управление координации занятости и социальных программ области
4 579 664
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
299 976
053
Услуги по замене и настройке речевых процессоров к кохлеарным имплантам
49 760
066
Оплата услуг поверенному агенту по предоставлению бюджетных кредитов для содействия предпринимательской инициативе молодежи
30 430
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
301 969

5 696 853
007
Жылу-энергетикалық жүйені дамыту
5 696 853
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
43 137 610
1
Ауыл шаруашылығы
36 491 680
255
Облыстың ауыл шаруашылығы басқармасы
32 978 227
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
573 746
002
Тұқым шаруашылығын дамытуды субсидиялау
214 280
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
3 031
006
Басым дақылдардың өндірісін дамытуды субсидиялау
654 000
008
Cаны зиян тигізудің экономикалық шегінен жоғары зиянды және аса қауіпті зиянды организмдерге, карантинді объектілерге қарсы өңдеулер жүргізуге арналған пестицидтердің, биоагенттердiң (энтомофагтардың) құнын субсидиялау
189 085
014
Ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерге су жеткізу бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялау
12 901
029
Ауыл шаруашылық дақылдарының зиянды организмдеріне қарсы күрес жөніндегі іс- шаралар
551 065
045
Тұқымдық және көшет отырғызылатын материалдың сорттық және себу сапаларын анықтау
29 136
046
Тракторларды, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен тетіктерін мемлекеттік есепке алуға және тіркеу
11 136
047
Тыңайтқыштар (органикалықтарды қоспағанда) құнын субсидиялау
609 119
050
Инвестициялар салынған жағдайда агроөнеркәсіптік кешен субъектісі көтерген шығыстардың бөліктерін өтеу
9 202 712
051
Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау
90 239
053
Мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды, асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды субсидиялау
12 396 365
056
Ауыл шаруашылығы малын, техниканы және технологиялық жабдықты сатып алуға кредит беру, сондай-ақ лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
8 424 253
057
Мал шаруашылығы саласында терең қайта өңдеуден өткізілетін өнімдерді өндіру үшін ауыл шаруашылығы өнімін сатып алуға жұмсайтын өңдеуші кәсіпорындардың шығындарын субсидиялау
17 159
719
Облыстың ветеринария басқармасы
001
Жергілікті деңгейде ветеринария саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
009
Ауру жануарларды санитариялық союды ұйымдастыру
010
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыру
011
Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың құнын иелеріне өтеу
012
Жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу
013
Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру жөніндегі іс-шараларды өткізу
014
Эпизоотияға қарсы іс-шаралар жүргізу
015
Ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
028
Уақытша сақтау пунктына ветеринариялық препараттарды тасымалдау бойынша қызметтер
031
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу үшін ветеринариялық мақсаттағы бұйымдар мен атрибуттарды, жануарға арналған ветеринариялық паспортты орталықтандырып сатып алу және оларды аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдау (жеткізу)
040
Мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарды материалдық-техникалық жабдықтау үшін, қызметкелердің жеке қорғану заттарын, аспаптарды, құралдарды, техниканы, жабдықтарды және инвентарды орталықтандырып сатып алу
3 513 453
075
Облыс аумағында ветеринариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету
173 452
2
Су шаруашылығы
14 535
254
Облыстың табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы
40 119
002
Су қорғау аймақтары мен су объектiлерi белдеулерiн белгiлеу
12 440
003
Коммуналдық меншіктегі су шаруашылығы құрылыстарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
10 266
3
Орман шаруашылығы
41 754
254
Облыстың табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы
21 996
005
Ормандарды сақтау, қорғау, молайту және орман өсiру
2 740 937
006
Жануарлар дүниесін қорғау
2 500
4
Балық шаруашылығы
4 327
254
Облыстың табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы

5 696 853
007
Развитие теплоэнергетической системы
5 696 853
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
43 137 610
1
Сельское хозяйство
36 491 680
255
Управление сельского хозяйства области
32 978 227
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере сельского хозяйства
573 746
002
Субсидирование развития семеноводства
214 280
003
Капитальные расходы государственного органа
3 031
006
Субсидирование развития производства приоритетных культур
654 000
008
Субсидирование стоимости пестицидов, биоагентов (энтомофагов), предназначенных для проведения обработки против вредных и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности и карантинных объектов
189 085
014
Субсидирование стоимости услуг по доставке воды сельскохозяйственным товаропроизводителям
12 901
029
Мероприятия по борьбе с вредными организмами сельскохозяйственных культур
551 065
045
Определение сортовых и посевных качеств семенного и посадочного материала
29 136
046
Государственный учет и регистрация тракторов, прицепов к ним, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов
11 136
047
Субсидирование стоимости удобрений (за исключением органических)
609 119
050
Возмещение части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях
9 202 712
051
Субсидирование в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса
90 239
053
Субсидирование развития племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства
12 396 365
056
Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования
8 424 253
057
Субсидирование затрат перерабатывающих предприятий на закуп сельскохозяйственной продукции для производства продуктов ее глубокой переработки в сфере животноводства
17 159
719
Управление ветеринарии области
3 513 453
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере ветеринарии
173 452
003
Капитальные расходы государственного органа
14 535
009
Организация санитарного убоя больных животных
40 119
010
Организация отлова и уничтожения бродячих собак и кошек
12 440
011
Возмещение владельцам стоимости обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека
10 266
012
Проведение ветеринарных мероприятий по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных
41 754
013
Проведение мероприятий по идентификации сельскохозяйственных животных
21 996
014
Проведение противоэпизоотических мероприятий
2 740 937
015
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
2 500
028
Услуги по транспортировке ветеринарных препаратов до пункта временного хранения
4 327
031
Централизованный закуп изделий и атрибутов ветеринарного назначения для проведения идентификации сельскохозяйственных животных, ветеринарного паспорта на животное и их транспортировка (доставка) местным исполнительным органам районов (городов областного значения)

2 293 103
015
Балалар психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерінде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық патологиялары бар мүгедектігі бар балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
959 378
261
Облыстың білім басқармасы
630 191
015
Жетiм балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды әлеуметтік қамсыздандыру
364 138
092
Патронат тәрбиешілерге берілген баланы (балаларды) асырап бағу
266 053
2
Әлеуметтiк көмек
180 861
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
180 861
003
Мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтік қолдау
180 861
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
11 099 738
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
10 898 064
001
Жергілікті деңгейде жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету және халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды іске асыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
273 967
053
Кохлеарлық импланттарға дәлдеп сөйлеу процессорларын ауыстыру және келтіру бойынша қызмет көрсету
91 573
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
10 532 524
270
Облыстың еңбек инспекциясы бойынша басқармасы
131 700
001
Жергілікті деңгейде еңбек қатынасын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
131 700
752
Облыстың қоғамдық даму басқармасы
69 974
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
69 974
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
1 621 981
2
Коммуналдық шаруашылық
1 509 080
279
Облыстың энергетика және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық басқармасы
1 509 080
001
Жергілікті деңгейде энергетика және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
205 494
032
Ауыз сумен жабдықтаудың баламасыз көздерi болып табылатын сумен жабдықтаудың аса маңызды топтық және жергілікті жүйелерiнен ауыз су беру жөніндегі қызметтердің құнын субсидиялау
1 303 586
3
Елді-мекендерді көркейту
112 901
279
Облыстың энергетика және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық басқармасы
112 901
041
Профилактикалық дезинсекция мен дератизация жүргізу (инфекциялық және паразиттік аурулардың табиғи ошақтарының аумағындағы, сондай-ақ инфекциялық және паразиттік аурулардың ошақтарындағы дезинсекция мен дератизацияны қоспағанда)
112 901
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк
11 549 583
1
Мәдениет саласындағы қызмет
4 813 244
748
Облыстың мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы

2 293 103
015
Предоставление специальных социальных услуг для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями в детских психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
959 378
261
Управление образования области
630 191
015
Социальное обеспечение сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
364 138
092
Содержание ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям
266 053
2
Социальная помощь
180 861
256
Управление координации занятости и социальных программ области
180 861
003
Социальная поддержка лиц с инвалидностью
180 861
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
11 099 738
256
Управление координации занятости и социальных программ области
10 898 064
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
273 967
053
Услуги по замене и настройке речевых процессоров к кохлеарным имплантам
91 573
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
10 532 524
270
Управление по инспекции труда области
131 700
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования трудовых отношений на местном уровне
131 700
752
Управление общественного развития области
69 974
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
69 974
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
1 621 981
2
Коммунальное хозяйство
1 509 080
279
Управление энергетики и жилищно-коммунального хозяйства области
1 509 080
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области энергетики и жилищно-коммунального хозяйства
205 494
032
Субсидирование стоимости услуг по подаче питьевой воды из особо важных групповых и локальных систем водоснабжения, являющихся безальтернативными источниками питьевого водоснабжения
1 303 586
3
Благоустройство населенных пунктов
112 901
279
Управление энергетики и жилищно-коммунального хозяйства области
112 901
041
Проведение профилактической дезинсекции и дератизации (за исключением дезинсекции и дератизации на территории природных очагов инфекционных и паразитарных заболеваний, а также в очагах инфекционных и паразитарных заболеваний)
112 901
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
11 549 583
1
Деятельность в области культуры
4 813 244
748
Управление культуры, развития языков и архивного дела области

002
Шұғыл жағдайларда сырқаты ауыр адамдарды дәрігерлік көмек көрсететін ең жақын денсаулық сақтау ұйымына дейін жеткізуді ұйымдастыру

002
Организация в экстренных случаях доставки тяжелобольных людей до ближайшей организации здравоохранения, оказывающей врачебную помощь