2024-2026 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы
Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2023 жылғы 14 желтоқсандағы № 8-1 шешімі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне және Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес Батыс Қазақстан облыстық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2024-2026 жылдарға арналған облыстық бюджет 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2024 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 426 621 785 мың теңге:
салықтық түсімдер – 112 216 545 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 3 637 200 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 1 002 мың теңге;
трансферттер түсімдері – 310 767 038 мың теңге;
2) шығындар – 445 429 788 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 31 338 792 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 46 867 491 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу –15 528 699 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 1 999 290 мың теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 1 999 290 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 52 146 085 мың теңге:
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 52 146 085 мың теңге:
қарыздар түсімі – 41 428 707 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 10 029 870 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 20 747 248 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 30.05.2024 № 12-1 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2024 жылға арналған облыстық бюджет түсімдері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының "2024-2026 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңына сәйкес және осы шешімнің 3, 4, 5, 6, 7-тармақтарына сәйкес қалыптастырылады.
3. Қазақстан Республикасының "2024-2026 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңының 6, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 27-баптары қаперге және басшылыққа алынсын:
1) 2024 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен бөлінетін нысаналы трансферттердің түсімі мен кредиттер ескерілсін:
табиғатты қорғау және арнаулы мекемелер жұмыскерлерінің жалақысын көтеруге;
эпизоотияға қарсы іс-шаралар жүргізуге;
ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіруді жүргізуге арналған құралдарды (бұйымдарды) және атрибуттарды сатып алуға;
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға;
еңбек мобильділігі орталықтарының қызметін қамтамасыз етуге;
мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, ұйымдар жұмыскерлерінің, қазыналық кәсіпорындар жұмыскерлерінің жалақысын арттыруға;
мектепке дейінгі білім беру ұйымдары педагогтерінің еңбегіне төленетін ақыны ұлғайтуға;
техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында білім алушыларға мемлекеттік стипендияның мөлшерін ұлғайтуға;
"Ауылдық денсаулық сақтауды жаңғырту" пилоттық ұлттық жобасы шеңберінде жергілікті деңгейде денсаулық сақтау ұйымдарын материалдық-техникалық жағынан жарақтандыруға;
халықтың әлеуметтік осал топтары үшін коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй сатып алуға;
аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) әкімдерін сайлауды қамтамасыз етуге және өткізуге;
ауыл халқының кірістерін арттыру жөніндегі жобаны ауқымды түрде қолдану үшін ауыл халқына микрокредиттер беруге;
агроөнеркәсіптік кешендегі инвестициялық жобаларға кредит беруге;
жастардың кәсiпкерлiк бастамашылығына жәрдемдесуге кредит беруге;
кондоминиум объектілерінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеу жүргізуге кредит беруге;
мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін кредит беруге;
ауылдық елді мекендерде сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға;
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамытуға;
жылумен жабдықтау жүйелерін дамытуға;

Об областном бюджете на 2024-2026 годы
Решение Западно-Казахстанского областного маслихата от 14 декабря 2023 года № 8-1.
В соответствии с Бюджетным Кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Западно-Казахстанский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить областной бюджет на 2024-2026 годы согласно приложениям 1, 2 и 3, в том числе на 2024 год в следующих объемах:
1) доходы – 426 621 785 тысяч тенге:
налоговые поступления – 112 216 545 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 3 637 200 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 1 002 тысячи тенге;
поступления трансфертов – 310 767 038 тысяч тенге;
2) затраты – 445 429 788 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 31 338 792 тысячи тенге:
бюджетные кредиты – 46 867 491 тысяча тенге;
погашение бюджетных кредитов – 15 528 699 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 1 999 290 тысяч тенге:
приобретение финансовых активов – 1 999 290 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 52 146 085 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 52 146 085 тысяч тенге:
поступление займов – 41 428 707 тысяч тенге;
погашение займов – 10 029 870 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 20 747 248 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Западно-Казахстанского областного маслихата от 30.05.2024 № 12-1 (вводится в действие с 01.01.2024).
2. Поступления в областной бюджет на 2024 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2024-2026 годы" и согласно пунктам 3, 4, 5, 6, 7 настоящего решения.
3. Принять к сведению и руководству 6, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 27 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2024-2026 годы":
1) учесть в областном бюджете на 2024 год поступление целевых трансфертов и кредитов из республиканского бюджета:
на повышение заработной платы работников природоохранных и специальных учреждений;
на проведение противоэпизоотических мероприятий;
на приобретение средств (изделий) и атрибутов для проведения идентификации сельскохозяйственных животных;
на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан;
на обеспечение деятельности центров трудовой мобильности;
на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий;
на увеличение оплаты труда педагогов организаций дошкольного образования;
на увеличение размера государственной стипендии обучающимся в организациях технического и профессионального, послесреднего образования;
на материально-техническое оснащение организаций здравоохранения на местном уровне в рамках пилотного национального проекта "Модернизация сельского здравоохранения";
на приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения;
на обеспечение и проведение выборов акимов районов (городов областного значения);
на предоставление микрокредитов сельскому населению для масштабирования проекта по повышению доходов сельского населения;
на кредитование инвестиционных проектов в агропромышленном комплексе;
на кредитование для содействия предпринимательской инициативы молодежи;
на кредитование для проведения капитального ремонта общего имущества объектов кондоминиумов;
на кредитование для реализации мер социальной поддержки специалистов;
на развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах;
на развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі";
на развитие систем теплоснабжения;

2) 2024 жылға арналған облыстық бюджетте Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан бөлінетін нысаналы трансферттердің түсімі ескерілсін:
"Жайлы мектеп" пилоттық ұлттық жобасы шеңберінде орта білім беру объектілерін салуға;
"Ауылдық денсаулық сақтауды жаңғырту" пилоттық ұлттық жобасы шеңберінде денсаулық сақтау объектілерін салу және реконструкциялауға;
әлеуметтiк қамтамасыз ету объектілерін салуға және реконструкциялауға;
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту және (немесе) жайластыруға;
ауылдық елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға;
"Ауыл – Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамытуға;
көліктік инфрақұрылымды дамытуға;
шағын және моноқалалардағы бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға;
облыс орталықтарына инженерлік және көлік (аббаттандыру) инфрақұрылымын дамытуға;
жылу-энергетика жүйесін дамытуға;
қалаларда сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға.
4. Жергілікті бюджеттердің теңгерімділігін қамтамасыз ету үшін 2024 жылға кірістерді бөлу нормативі төмендегі ерекшеліктер кірістері бойынша белгіленсін:
1) ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге келесі пайыздарда есепке алынады:
Бәйтерек – 70%, Бөрлі – 50%, Орал қаласы – 50%, Ақжайық, Бөкей ордасы, Жаңақала, Жәнібек, Казталов, Қаратөбе, Сырым, Тасқала, Теректі және Шыңғырлау – 100%;
2) төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге келесі пайыздарда есепке алынады:
Бәйтерек – 70%, Бөрлі – 5%, Орал қаласы – 20%, Ақжайық, Бөкей ордасы, Жаңақала, Жәнібек, Казталов, Қаратөбе, Сырым, Тасқала, Теректі және Шыңғырлау – 100%;
3) төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге келесі пайыздарда есепке алынады:
Бәйтерек, Бөрлі, Орал қаласы, Ақжайық, Бөкей ордасы, Жаңақала, Жәнібек, Казталов, Қаратөбе, Сырым, Тасқала, Теректі және Шыңғырлау – 100%;
4) төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге келесі пайыздарда есепке алынады:
Бәйтерек – 70%, Бөрлі – 5%, Орал қаласы – 20%, Ақжайық, Бөкей ордасы, Жаңақала, Жәнібек, Казталов, Қаратөбе, Сырым, Тасқала, Теректі және Шыңғырлау – 100%;

2) учесть в областном бюджете на 2024 год поступление целевых трансфертов из Национального Фонда Республики Казахстан:
на строительство объектов среднего образования в рамках пилотного Национального проекта "Комфортная школа";
на строительство и реконструкцию объектов здравоохранения в рамках пилотного национального проекта "Модернизация сельского здравоохранения";
на строительство и реконструкцию объектов социального обеспечения;
на развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры;
на развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах;
на развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл – Ел бесігі";
на развитие транспортной инфраструктуры;
на реализацию бюджетных инвестиционных проектов в малых и моногородах;
на развитие инженерной и транспортной (благоустройство) инфраструктуры в областных центрах;
на развитие теплоэнергетической системы;
на развитие системы водоснабжения и водоотведения в городах.
4. Установить на 2024 год норматив распределения доходов, для обеспечения сбалансированности местных бюджетов, по следующим спецификам доходов:
1) корпоративный подоходный налог с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора, зачисляется в районные (города областного значения) бюджеты, в следующих процентах:
Бәйтерек – 70%, Бурлинский – 50%, город Уральск – 50%, Акжаикский, Бокейординский, Жангалинский, Жанибекский, Казталовский, Каратобинский, Сырымский, Таскалинский, Теректинский и Чингирлауский – 100%;
2) индивидуальный подоходный налог с доходов, облагаемых у источника выплаты, зачисляется в районные (города областного значения) бюджеты, в следующих процентах:
Бәйтерек –70%, Бурлинский – 5%, город Уральск – 20%, Акжаикский, Бокейординский, Жангалинский, Жанибекский, Казталовский, Каратобинский, Сырымский, Таскалинский, Теректинский и Чингирлауский – 100%;
3) индивидуальный подоходный налог с доходов, не облагаемых у источника выплаты, зачисляется в районные (города областного значения) бюджеты, в следующих процентах:
Бәйтерек, Бурлинский, город Уральск, Акжаикский, Бокейординский, Жангалинский, Жанибекский, Казталовский, Каратобинский, Сырымский, Таскалинский, Теректинский и Чингирлауский – 100%;
4) индивидуальный подоходный налог с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты, зачисляется в районные (города областного значения) бюджеты, в следующих процентах:
Бәйтерек – 70%, Бурлинский – 5%, город Уральск – 20%, Акжаикский, Бокейординский, Жангалинский, Жанибекский, Казталовский, Каратобинский, Сырымский, Таскалинский, Теректинский и Чингирлауский – 100%;

5) әлеуметтік салық аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге келесі пайыздарда есепке алынады:
Бәйтерек –70%, Бөрлі – 5%, Орал қаласы – 20%, Ақжайық, Бөкей ордасы, Жаңақала, Жәнібек, Казталов, Қаратөбе, Сырым, Тасқала, Теректі және Шыңғырлау – 100%;
6) өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына және оның инфрақұрылымын дамытуға жер қойнауын пайдаланушылардың аударымдары аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге келесі пайыздарда есепке алынады:
Орал қаласы, Ақжайық, Бөкей ордасы, Бөрлі, Жаңақала, Жәнібек, Бәйтерек, Казталов, Қаратөбе, Сырым, Тасқала, Теректі және Шыңғырлау – 0%.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 30.05.2024 № 12-1 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
5. 2024 жылға арналған облыстық бюджетте аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерінен 2 891 387 мың теңге жалпы сомасында трансферттердің түсімдері ескерілсін.
Аталған сомаларды аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерінен бөлу Батыс Қазақстан облыс әкімдігінің қаулысы негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 26.04.2024 № 11-1 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
6. 2024 жылға арналған облыстық бюджетте облыстың шығаратын мемлекеттiк бағалы қағаздары шығарылымынан түсетін түсімдер 23 154 119 мың теңге сомасында ескерілсін.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 26.04.2024 № 11-1 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
7. 2024 жылға арналған облыстық бюджетте бюджеттік кредиттерді өтеу сомаларының түсімдері 15 528 699 мың теңге сомасында ескерілсін.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 30.05.2024 № 12-1 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
8. Жергілікті атқарушы органдарға қарасты мемлекеттік мекемелер ұсынатын қызметтер мен тауарларды өткізуден түсетін ақшалар Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі және Қазақстан Республикасының Үкіметі анықтаған тәртіпте пайдаланылады.
9. 2024 жылға облыстық бюджеттен төмен тұрған бюджеттерге берілетін субвенциялар мөлшерінің жалпы сомасы 11 541 942 мың теңге болып белгіленсін, оның ішінде:
Ақжайық ауданы – 1 169 019 мың теңге;
Бөкей ордасы ауданы – 999 626 мың теңге;
Жаңақала ауданы – 804 583 мың теңге;
Жәнібек ауданы – 1 233 355 мың теңге;
Казталов ауданы – 1 057 234 мың теңге;
Қаратөбе ауданы – 1 364 045 мың теңге;

5) социальный налог, зачисляется в районные (города областного значения) бюджеты, в следующих процентах:
Бәйтерек – 70%, Бурлинский – 5%, город Уральск – 20%, Акжаикский, Бокейординский, Жангалинский, Жанибекский, Казталовский, Каратобинский, Сырымский, Таскалинский, Теректинский и Чингирлауский – 100%;
6) отчисления недропользователей на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры зачисляется в районные (города областного значения) бюджеты, в следующих процентах:
город Уральск, Акжаикский, Бокейординский, Бурлинский, Жангалинский, Жанибекский, Бәйтерек, Казталовский, Каратобинский, Сырымский, Таскалинский, Теректинский и Чингирлауский – 0%.
Сноска. Пункт 4 - в редакции решения Западно-Казахстанского областного маслихата от 30.05.2024 № 12-1 (вводится в действие с 01.01.2024).
5. Учесть в областном бюджете на 2024 год поступления трансфертов из районных (городов областного значения) бюджетов в общей сумме 2 891 387 тысяч тенге.
Распределение указанных сумм из районных (городов областного значения) бюджетов осуществляется на основании Постановления акимата Западно-Казахстанской области.
Сноска. Пункт 5 - в редакции решения Западно-Казахстанского областного маслихата от 26.04.2024 № 11-1 (вводится в действие с 01.01.2024).
6. Учесть в областном бюджете на 2024 год поступления от выпуска государственных ценных бумаг, выпускаемых местным исполнительным органом области в сумме 23 154 119 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 6 - в редакции решения Западно-Казахстанского областного маслихата от 26.04.2024 № 11-1 (вводится в действие с 01.01.2024).
7. Учесть в областном бюджете на 2024 год поступления сумм погашения бюджетных кредитов в сумме 15 528 699 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 7 - в редакции решения Западно-Казахстанского областного маслихата от 30.05.2024 № 12-1 (вводится в действие с 01.01.2024).
8. Деньги от реализации товаров и услуг, предоставляемых государственными учреждениями, подведомственных местным исполнительным органам, используются ими в порядке, определяемом Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Правительством Республики Казахстан.
9. Установить на 2024 год размеры субвенций, передаваемых из областного бюджета в нижестоящие бюджеты, в общей сумме 11 541 942 тысячи тенге, в том числе:
Акжаикскому району – 1 169 019 тысяч тенге;
Бокейординскому району – 999 626 тысяч тенге;
Жангалинскому району – 804 583 тысячи тенге;
Жанибекскому району – 1 233 355 тысяч тенге;
Казталовскому району – 1 057 234 тысячи тенге;
Каратобинскому району – 1 364 045 тысяч тенге;

Сырым ауданы – 1 422 502 мың теңге;
Тасқала ауданы – 1 135 258 мың теңге;
Теректі ауданы – 677 256 мың теңге;
Шыңғырлау ауданы – 1 679 064 мың теңге.
10. 2024 жылға арналған облыстық бюджетте аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге облыстық бюджет қаражат есебінен бөлінетін нысаналы даму трансферттері және ағымдағы нысаналы трансферттер 38 653 313 мың теңге жалпы сомасында қарастырылғаны ескерілсін, соның ішінде:
27 444 515 мың теңге – ағымдағы нысаналы трансферттер;
11 208 798 мың теңге – нысаналы даму трансферттері.
Аталған сомаларды аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге бөлу Батыс Қазақстан облыс әкімдігінің қаулысы негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 30.05.2024 № 12-1 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
11. 2024 жылға арналған облыстық бюджетте қарыздарды өтеу 10 029 870 мың теңге сомасында қарастырылсын

Сырымскому району – 1 422 502 тысячи тенге;
Таскалинскому району – 1 135 258 тысяч тенге;
Теректинскому району – 677 256 тысяч тенге;
Чингирлаускому району – 1 679 064 тысячи тенге.
10. Учесть, что в областном бюджете на 2024 год предусмотрены целевые трансферты на развитие и целевые текущие трансферты районным (города областного значения) бюджетам, выделяемые за счет средств областного бюджета в общей сумме 38 653 313 тысяч тенге, в том числе:
27 444 515 тысяч тенге – целевые текущие трансферты;
11 208 798 тысяч тенге – целевые трансферты на развитие.
Распределение указанных сумм районным (города областного значения) бюджетам осуществляется на основании постановления акимата Западно-Казахстанской области.
Сноска. Пункт 10 - в редакции решения Западно-Казахстанского областного маслихата от 30.05.2024 № 12-1 (вводится в действие с 01.01.2024).
11. Предусмотреть в областном бюджете на 2024 год погашение займов в сумме 10 029 870 тысяч тенге.

Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 30.05.2024 № 12-1 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
12. 2024 жылға арналған облыстық бюджетке төмен тұрған бюджеттерден бюджеттік алымдар қарастырылмайды деп белгіленсін.
13. 2024 жылға арналған облыстың жергілікті атқарушы органдарының резерві 16 505 000 мың теңге мөлшерінде бекітілсін.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 30.05.2024 № 12-1 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).

Сноска. Пункт 11 - в редакции решения Западно-Казахстанского областного маслихата от 30.05.2024 № 12-1 (вводится в действие с 01.01.2024).
12. Установить, что бюджетные изъятия из нижестоящих бюджетов в областной бюджет на 2024 год не предусматриваются.
13. Утвердить резерв местного исполнительного органа области на 2024 год в размере 16 505 000 тысяч тенге
Сноска. Пункт 13 - в редакции решения Западно-Казахстанского областного маслихата от 30.05.2024 № 12-1 (вводится в действие с 01.01.2024).

14. Облыстың жергілікті атқарушы органының борыш лимиті 2024 жылдың 31 желтоқсанына 136 364 837 мың теңге сомасында белгіленсін.
15. 2024 жылға арналған жергілікті бюджеттердің атқару үдерісінде секвестрлендіруге жатпайтын жергілікті бюджеттік бағдарламалардың тізбесі 4, 5-қосымшаларға сәйкес бекітілсін.
16. Осы шешім 2024 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Облыстық мәслихат төрағасы М.Мұқаев
2023 жылғы 14 желтоқсандағы
Батыс Қазақстан облыстық
мәслихатының № 8-1 шешіміне
1- қосымша
2024 жылға арналған облыстық бюджет

14. Установить лимит долга местного исполнительного органа области на 31 декабря 2024 года в сумме 136 364 837 тысяч тенге.
15. Утвердить перечень местных бюджетных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения местных бюджетов на 2024 год, согласно приложениям 4, 5.
16. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2024 года.
Председатель областного маслихата М.Мукаев
Приложение 1 к решению
Западно-Казахстанского
областного маслихата
от 14 декабря 2023 года № 8-1
Областной бюджет на 2024 год

20 926 145
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
9 977 818
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
6 545 712
002
Жалпы үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
2 128 975
013
Психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық аурулармен ауыратын мүгедектігі бар адамдар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
2 201 935
015
Балалар психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерінде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық патологиялары бар мүгедектігі бар балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
881 732
064
Еңбек мобильділігі орталықтары мен мансап орталықтарының жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі азаматтарды әлеуметтік қолдау бойынша қызметін қамтамасыз ету
1 319 004
069
Мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құруға жұмыс берушінің шығындарын субсидиялау
14 066
261
Облыстың білім басқармасы
670 366
015
Жетiм балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды әлеуметтік қамсыздандыру
422 002
092
Патронат тәрбиешілерге берілген баланы (балаларды) асырап бағу
248 364
271
Облыстың құрылыс басқармасы
2 761 740
039
Әлеуметтік қамтамасыз ету объектілерін салу және реконструкциялау
2 761 740
2
Әлеуметтiк көмек
6 230 149
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
6 230 149
003
Мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтік қолдау
172 825
068
Жұмыспен қамту бағдарламасы
6 057 324
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
4 718 178
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
4 523 742
001
Жергілікті деңгейде жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету және халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды іске асыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
269 931
053
Кохлеарлық импланттарға дәлдеп сөйлеу процессорларын ауыстыру және келтіру бойынша қызмет көрсету
55 298
062
Біліктілік жүйесін дамыту
4 028
066
Сенім білдірілген агентке жастардың кәсіпкерлік бастамасына жәрдемдесу үшін бюджеттік кредиттер беру жөніндегі қызметтеріне ақы төлеу
50 022
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
180 142
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер

20 926 145
1
Социальное обеспечение
9 977 818
256
Управление координации занятости и социальных программ области
6 545 712
002
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых и лиц с инвалидностью в медико-социальных учреждениях (организациях) общего типа, в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
2 128 975
013
Предоставление специальных социальных услуг для лиц с инвалидностью с психоневрологическими заболеваниями, в психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
2 201 935
015
Предоставление специальных социальных услуг для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями в детских психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
881 732
064
Обеспечение деятельности центров трудовой мобильности и карьерных центров по социальной поддержке граждан по вопросам занятости
1 319 004
069
Субсидирование затрат работодателя на создание специальных рабочих мест для трудоустройства лиц с инвалидностью
14 066
261
Управление образования области
670 366
015
Социальное обеспечение сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
422 002
092
Содержание ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям
248 364
271
Управление строительства области
2 761 740
039
Строительство и реконструкция объектов социального обеспечения
2 761 740
2
Социальная помощь
6 230 149
256
Управление координации занятости и социальных программ области
6 230 149
003
Социальная поддержка лиц с инвалидностью
172 825
068
Программа занятости
6 057 324
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
4 718 178
256
Управление координации занятости и социальных программ области
4 523 742
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
269 931
053
Услуги по замене и настройке речевых процессоров к кохлеарным имплантам
55 298
062
Развитие системы квалификаций
4 028
066
Оплата услуг поверенному агенту по предоставлению бюджетных кредитов для содействия предпринимательской инициативе молодежи
50 022
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
180 142
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам

47 432 635
1
Ауыл шаруашылығы
41 092 050
255
Облыстың ауыл шаруашылығы басқармасы
37 656 407
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
365 479
002
Тұқым шаруашылығын дамытуды субсидиялау
284 280
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
3 031
006
Басым дақылдардың өндірісін дамытуды субсидиялау
495 000
008
Cаны зиян тигізудің экономикалық шегінен жоғары зиянды және аса қауіпті зиянды организмдерге, карантинді объектілерге қарсы өңдеулер жүргізуге арналған пестицидтердің, биоагенттердiң (энтомофагтардың) құнын субсидиялау
189 085
014
Ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерге су жеткізу бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялау
37 091
029
Ауыл шаруашылық дақылдарының зиянды организмдеріне қарсы күрес жөніндегі іс- шаралар
555 858
045
Тұқымдық және көшет отырғызылатын материалдың сорттық және себу сапаларын анықтау
29 526
046
Тракторларды, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен тетіктерін мемлекеттік есепке алуға және тіркеу
11 136
047
Тыңайтқыштар (органикалықтарды қоспағанда) құнын субсидиялау
359 119
050
Инвестициялар салынған жағдайда агроөнеркәсіптік кешен субъектісі көтерген шығыстардың бөліктерін өтеу
12 237 325
051
Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау
90 239
053
Мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды, асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды субсидиялау
7 473 026
056
Ауыл шаруашылығы малын, техниканы және технологиялық жабдықты сатып алуға кредит беру, сондай-ақ лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
15 424 253
057
Мал шаруашылығы саласында терең қайта өңдеуден өткізілетін өнімдерді өндіру үшін ауыл шаруашылығы өнімін сатып алуға жұмсайтын өңдеуші кәсіпорындардың шығындарын субсидиялау
101 959
719
Облыстың ветеринария басқармасы
3 435 643
001
Жергілікті деңгейде ветеринария саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
172 469
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
14 535
009
Ауру жануарларды санитариялық союды ұйымдастыру
50 764
010
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыру
12 440
011
Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың құнын иелеріне өтеу
8 766
012
Жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу
44 087
013
Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру жөніндегі іс-шараларды өткізу

47 432 635
1
Сельское хозяйство
41 092 050
255
Управление сельского хозяйства области
37 656 407
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере сельского хозяйства
365 479
002
Субсидирование развития семеноводства
284 280
003
Капитальные расходы государственного органа
3 031
006
Субсидирование развития производства приоритетных культур
495 000
008
Субсидирование стоимости пестицидов, биоагентов (энтомофагов), предназначенных для проведения обработки против вредных и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности и карантинных объектов
189 085
014
Субсидирование стоимости услуг по доставке воды сельскохозяйственным товаропроизводителям
37 091
029
Мероприятия по борьбе с вредными организмами сельскохозяйственных культур
555 858
045
Определение сортовых и посевных качеств семенного и посадочного материала
29 526
046
Государственный учет и регистрация тракторов, прицепов к ним, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов
11 136
047
Субсидирование стоимости удобрений (за исключением органических)
359 119
050
Возмещение части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях
12 237 325
051
Субсидирование в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса
90 239
053
Субсидирование развития племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства
7 473 026
056
Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования
15 424 253
057
Субсидирование затрат перерабатывающих предприятий на закуп сельскохозяйственной продукции для производства продуктов ее глубокой переработки в сфере животноводства
101 959
719
Управление ветеринарии области
3 435 643
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере ветеринарии
172 469
003
Капитальные расходы государственного органа
14 535
009
Организация санитарного убоя больных животных
50 764
010
Организация отлова и уничтожения бродячих собак и кошек
12 440
011
Возмещение владельцам стоимости обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека
8 766
012
Проведение ветеринарных мероприятий по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных
44 087
013
Проведение мероприятий по идентификации сельскохозяйственных животных

101 560
021
Туристік қызметті реттеу
16 594
044
Кәсіпкерлік субъектілерінің санитариялық-гигиеналық тораптарды күтіп-ұстауға арналған шығындарының бір бөлігін субсидиялау
84 966
9
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiктi ұйымдастыру жөнiндегi өзге де қызметтер
754 642
748
Облыстың мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы
208 506
001
Жергiлiктi деңгейде мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
208 506
752
Облыстың қоғамдық даму басқармасы
546 136
001
Жергілікті деңгейде қоғамдық даму саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
476 804
006
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
69 332
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
41 154 585
1
Ауыл шаруашылығы
38 083 639
255
Облыстың ауыл шаруашылығы басқармасы
35 395 088
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
211 414
002
Тұқым шаруашылығын дамытуды субсидиялау
295 916
006
Басым дақылдардың өндірісін дамытуды субсидиялау
525 000
008
Cаны зиян тигізудің экономикалық шегінен жоғары зиянды және аса қауіпті зиянды организмдерге, карантинді объектілерге қарсы өңдеулер жүргізуге арналған пестицидтердің, биоагенттердiң (энтомофагтардың) құнын субсидиялау
192 401
014
Ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерге су жеткізу бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялау
37 091
029
Ауыл шаруашылық дақылдарының зиянды организмдеріне қарсы күрес жөніндегі іс- шаралар
417 750
045
Тұқымдық және көшет отырғызылатын материалдың сорттық және себу сапаларын анықтау
33 433
046
Тракторларды, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен тетіктерін мемлекеттік есепке алуға және тіркеу
14 911
047
Тыңайтқыштар (органикалықтарды қоспағанда) құнын субсидиялау
362 150
050
Инвестициялар салынған жағдайда агроөнеркәсіптік кешен субъектісі көтерген шығыстардың бөліктерін өтеу
10 877 948
051
Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау
86 760
053
Мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды, асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды субсидиялау
7 406 542
056
Ауыл шаруашылығы малын, техниканы және технологиялық жабдықты сатып алуға кредит беру, сондай-ақ лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
14 828 236
057
Мал шаруашылығы саласында терең қайта өңдеуден өткізілетін өнімдерді өндіру үшін ауыл шаруашылығы өнімін сатып алуға жұмсайтын өңдеуші кәсіпорындардың шығындарын субсидиялау

101 560
021
Регулирование туристской деятельности
16 594
044
Субсидирование части затрат субъектов предпринимательства на содержание санитарно-гигиенических узлов
84 966
9
Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма и информационного пространства
754 642
748
Управление культуры, развития языков и архивного дела области
208 506
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области культуры, развития языков и архивного дела
208 506
752
Управление общественного развития области
546 136
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области общественного развития
476 804
006
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
69 332
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
41 154 585
1
Сельское хозяйство
38 083 639
255
Управление сельского хозяйства области
35 395 088
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере сельского хозяйства
211 414
002
Субсидирование развития семеноводства
295 916
006
Субсидирование развития производства приоритетных культур
525 000
008
Субсидирование стоимости пестицидов, биоагентов (энтомофагов), предназначенных для проведения обработки против вредных и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности и карантинных объектов
192 401
014
Субсидирование стоимости услуг по доставке воды сельскохозяйственным товаропроизводителям
37 091
029
Мероприятия по борьбе с вредными организмами сельскохозяйственных культур
417 750
045
Определение сортовых и посевных качеств семенного и посадочного материала
33 433
046
Государственный учет и регистрация тракторов, прицепов к ним, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов
14 911
047
Субсидирование стоимости удобрений (за исключением органических)
362 150
050
Возмещение части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях
10 877 948
051
Субсидирование в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса
86 760
053
Субсидирование развития племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства
7 406 542
056
Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования
14 828 236
057
Субсидирование затрат перерабатывающих предприятий на закуп сельскохозяйственной продукции для производства продуктов ее глубокой переработки в сфере животноводства

572 469
271
Облыстың құрылыс басқармасы
14 465 013
038
Деңсаулық сақтау объектілерін салу және реконструкциялау
14 465 013
3
Мамандандырылған медициналық көмек
1 657 635
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
1 657 635
027
Халыққа иммундық профилактика жүргізу үшін вакциналарды және басқа медициналық иммундық биологиялық препараттарды орталықтандырылған сатып алу және сақтау
1 657 635
4
Емханалар
228 092
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
228 092
039
Денсаулық сақтау субъектілерінің медициналық көмегін қамтитын қосымша медициналық көмектің көлемін көрсету, Call-орталықтардың қызметтер көрсетуі және өзге де шығыстар
228 092
5
Медициналық көмектiң басқа түрлерi
91 564
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
91 564
029
Облыстық арнайы медициналық жабдықтау базалары
91 564
9
Денсаулық сақтау саласындағы өзге де қызметтер
5 008 893
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
5 008 893
001
Жергілікті деңгейде денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
246 372
008
Қазақстан Республикасында ЖИТС профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды іске асыру
192 516
016
Азаматтарды елді мекеннен тыс жерлерде емделу үшін тегін және жеңілдетілген жол жүрумен қамтамасыз ету
215 083
018
Денсаулық сақтау саласындағы ақпараттық талдамалық қызметтер
47 692
023
Медициналық және фармацевтикалық қызметкерлерді әлеуметтік қолдау
48 135
033
Медициналық денсаулық сақтау ұйымдарының күрделі шығыстары
4 259 095
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
17 631 806
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
6 351 207
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
5 721 016
002
Жалпы үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
2 468 535
013
Психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық аурулармен ауыратын мүгедектігі бар адамдар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
2 293 103
015
Балалар психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерінде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық патологиялары бар мүгедектігі бар балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
959 378
261
Облыстың білім басқармасы
630 191
015
Жетiм балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды әлеуметтік қамсыздандыру

572 469
271
Управление строительства области
14 465 013
038
Строительство и реконструкция объектов здравоохранения
14 465 013
3
Специализированная медицинская помощь
1 657 635
253
Управление здравоохранения области
1 657 635
027
Централизованный закуп и хранение вакцин и других медицинских иммунобиологических препаратов для проведения иммунопрофилактики населения
1 657 635
4
Поликлиники
228 092
253
Управление здравоохранения области
228 092
039
Оказание дополнительного объема медицинской помощи, включающий медицинскую помощь субъектами здравоохранения, оказание услуг Call-центрами и прочие расходы
228 092
5
Другие виды медицинской помощи
91 564
253
Управление здравоохранения области
91 564
029
Областные базы специального медицинского снабжения
91 564
9
Прочие услуги в области здравоохранения
5 008 893
253
Управление здравоохранения области
5 008 893
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области здравоохранения
246 372
008
Реализация мероприятий по профилактике и борьбе со СПИД в Республике Казахстан
192 516
016
Обеспечение граждан бесплатным или льготным проездом за пределы населенного пункта на лечение
215 083
018
Информационно-аналитические услуги в области здравоохранения
47 692
023
Социальная поддержка медицинских и фармацевтических работников
48 135
033
Капитальные расходы медицинских организаций здравоохранения
4 259 095
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
17 631 806
1
Социальное обеспечение
6 351 207
256
Управление координации занятости и социальных программ области
5 721 016
002
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых и лиц с инвалидностью в медико-социальных учреждениях (организациях) общего типа, в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
2 468 535
013
Предоставление специальных социальных услуг для лиц с инвалидностью с психоневрологическими заболеваниями, в психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
2 293 103
015
Предоставление специальных социальных услуг для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями в детских психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
959 378
261
Управление образования области
630 191
015
Социальное обеспечение сирот, детей, оставшихся без попечения родителей