Қаратөбе ауданының 2024-2026 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Батыс Қазақстан облысы Қаратөбе аудандық мәслихатының 2023 жылғы 21 желтоқсандағы № 10-2 шешімі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне және Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес аудандық мәслихат ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2024-2026 жылдарға арналған аудандық бюджет 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2024 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 4 160 106 мың теңге:
салықтық түсімдер – 876 056 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 14 725 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 4 276 мың теңге;
трансферттер түсімі – 3 265 049 мың теңге;
2) шығындар – 4 470 675,3 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 73 251 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 136 604 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 63 353 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 383 820,3 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 383 820,3 мың теңге;
қарыздар түсімі – 136 604 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 60 044 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 307 260,3 теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – Батыс Қазақстан облысы Қаратөбе аудандық мәслихатының 20.12.2024 № 22-3 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2024 жылға арналған аудандық бюджет түсімдері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының "2024-2026 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңына сәйкес және осы шешімнің 4-тармағына сәйкес қалыптастырылады.
3. Қазақстан Республикасының "2024-2026 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңының 9 бабы қатерге және басшылыққа алынсын.
4. 2024 жылға арналған аудандық бюджетте жоғары тұрған бюджеттен бөлінетін нысаналы трансферттердің және кредиттердің түсуі ескерілсін:
1) республикалық бюджеттен жалпы сомасы – 174 766 мың теңге:
мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға кредит беруге – 136 604 мың теңге;
мүгедектігі бар адамдарды міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету нормаларын ұлғайтуға – 8 970 мың теңге;
санаторийлік-курорттық емдеуге – 1 896 мың теңге;
мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, ұйымдар жұмыскерлерінің, қазыналық кәсіпорындар жұмыскерлерінің жалақысын арттыруға – 2 394 мың теңге;

О районном бюджете Каратобинского района на 2024-2026 годы
Решение Каратобинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 21 декабря 2023 года № 10-2.
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2024-2026 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2024 год в следующих объемах:
1) доходы – 4 160 106 тысяч тенге:
налоговые поступления – 876 056 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 14 725 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 4 276 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 3 265 049 тысячи тенге;
2) затраты – 4 470 675,3 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 73 251 тысяча тенге:
бюджетные кредиты – 136 604 тысячи тенге;
погашение бюджетных кредитов – 63 353 тысячи тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 383 820,3 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 383 820,3 тысяч тенге;
поступление займов – 136 604 тысячи тенге;
погашение займов – 60 044 тысячи тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 307 260,3 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения Каратобинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 20.12.2024 № 22-3 (вводится в действие с 01.01.2024).
2. Поступления в районный бюджет на 2024 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2024-2026 годы" и пунктом 4 настоящего решения.
3. Принять к сведению и руководству статью 9 Закона Республики Казахстан "О республикансом бюджете на 2024-2026 годы".
4. Учесть в районном бюджете на 2024 год поступление целевых трансфертов и кредитов из вышестоящего бюджета:
1) из республиканского бюджета в общей сумме – 174 766 тысяч тенге:
на кредитование для реализации мер социальной поддержки специалистов – 136 604 тысячи тенге;
на увеличение норм обеспечения лиц с инвалидностью обязательными гигиеническими средствами - 8 970 тысяч тенге;
на санаторно-курортное лечение - 1 896 тысяч тенге;
на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий - 2 394 тысячи тенге;

халықтың әлеуметтік осал топтары үшін коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй сатып алуға – 24 902 мың теңге.";
2) облыстық бюджеттен жалпы сомасы – 1 862 842 мың теңге:
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге – 19 666 мың теңге;
кепілдендірілген әлеуметтік пакетке – 4 369 мың теңге;
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға – 35 978 мың теңге;
тұрғын үй сертификаттарын беруге – 10 000 мың теңге;
халықтың әлеуметтік жағынан әлсіз топтарына коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғынжайын сатып алуға – 10 754 мың теңге;
мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек төлеуге – 18 829 мың теңге;
Батыс Қазақстан облысы, Қаратобе ауданы Шалғын ауылында елді мекенішілік су құбырының құрылысына – 75 919 мың теңге;
Батыс Қазақстан облысы, Қаратөбе ауданы, Шөптікөл ауылына дейінгі ұзындығы 2 шақырым кіреберіс автомобиль жолын күрделі жөндеуге – 115 996 мың теңге;
Батыс Қазақстан облысы, Қаратөбе ауданы аудандық маңызы бар Қарақамыс-Каратөбе 44-59 км автожолын орташа жөндеу – 793 942 мың теңге;
Батыс Қазақстан облысы, Қаратөбе ауданы аудандық маңызы бар Қарақамыс-Каратөбе 29-44 км автожолын орташа жөндеу – 310 391 мың теңге;
Батыс Қазақстан облысы, Қаратөбе ауданы, Қоскөл ауылына кіретін жолды күрделі жөндеу – 466 998 мың теңге.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерістер енгізілді – Батыс Қазақстан облысы Қаратөбе аудандық мәслихатының 26.02.2024 № 12-3 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі); 14.05.2024 № 14-10 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі); 07.06.2024 № 15-6 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі); 29.08.2024 № 17-1 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі); 15.11.2024 № 19-1 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі); 20.12.2024 № 22-3 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
5. Жергілікті бюджеттердің теңгерімділігін қамтамасыз ету үшін 2024 жылдың кірістерін бөлу нормативі төмендегі кіші сыныптар кірістері бойынша белгіленсін:
1) жеке табыс салығы аудандық бюджетке 100% есепке алынады;
2) әлеуметтік салық аудандық бюджетке 100% есепке алынады.

на приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения – 24 902 тысячи тенге.
2) из областного бюджета в общей сумме – 1 862 842 тысячи тенге:
на выплату государственной адресной социальной помощи – 19 666 тысяч тенге;
на гарантированный социальный пакет – 4 369 тысяч тенге;
на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан – 35 978 тысяч тенге;
на предоставление жилищных сертификатов – 10 000 тысяч тенге;
на приобретение жилья коммунального жилищного фонда социально уязвимым слоям населения– 10 754 тысячи теңге;
на выплату социальной помощи отдельным группам нуждающихся граждан – 18 829 тысяч теңге;
на строительство внутрипоселкового водопровода в селе Шалгын Каратобинского района Западно-Казахстанской области – 75 919 тысяч тенге;
на капитальный ремонт автомобильной дороги протяженностью 2 км до села Шоптыколь Каратобинского района Западно-Казахстанской области – 115 996 тысяч тенге;
на средний ремонт автодороги районного значения Каракамыс-Каратобе 44-59 км Каратобинского района Западно-Казахстанской области – 793 942 тысячи тенге;
на средний ремонт автодороги районного значения Каракамыс-Каратобе 29-44 км Каратобинского района Западно-Казахстанской области – 310 391 тысяча тенге;
на капитальный ремонт подъездной дороги к селе Косколь Каратобинского района Западно-Казахстанской области – 466 998 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными решениями Каратобинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 26.02.2024 № 12-3 (вводится в действие с 01.01.2024); от 14.05.2024 № 14-10 (вводится в действие с 01.01.2024); от 07.06.2024 № 15-6 (вводится в действие с 01.01.2024); от 29.08.2024 № 17-1 (вводится в действие с 01.01.2024); от 15.11.2024 № 19-1 (вводится в действие с 01.01.2024); от 20.12.2024 № 22-3 (вводится в действие с 01.01.2024).
5. Установить на 2024 год норматив распределения доходов для обеспечения сбалансированности местных бюджетов, по следующим подклассам доходов:
1) индивидуальный подоходный налог, зачисляется в районный бюджет 100%;
2) социальный налог, зачисляется в районный бюджет 100%.

6. 2024 жылы республикалық бюджеттен аудандық бюджетке берілетін субвенция көлемі 1 364 045 мың теңге сомасында белгіленсін.
7. 2024 жылы аудан бюджетінен облыстық бюджетке бюджеттік алымдар қарастырылмайды деп белгіленсін.
8. 2024 жылға арналған ауданның жергілікті атқарушы органдарының резерві 24 443 мың теңге көлемінде бекітілсін.
9. Осы шешім 2024 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы Н.Мендешов
Қаратөбе аудандық мәслихатының
2023 жылғы 21 желтоқсандағы
№ 10-2 шешіміне 1-қосымша
2024 жылға арналған аудандық бюджет

6. Установить на 2024 год размеры субвенции передаваемых из республиканского бюджета в районный бюджет в сумме 1 364 045 тысяч тенге.
7. Установить, что бюджетные изъятия из районного бюджета в областной бюджет на 2024 год не предусматриваются.
8. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2024 год в размере 24 443 тысячи тенге.
9. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2024 года.
Председатель маслихата Н.Мендешов
Приложение 1 к решению
Каратобинского районного маслихата
от 21 декабря 2023 года № 10-2
Районный бюджет на 2024 год

77305
009
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) деңгейде спорттық жарыстар өткiзу
77305
3
Ақпараттық кеңiстiк
202692
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
15213
002
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер
15213
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
187479
006
Аудандық (қалалық) кiтапханалардың жұмыс істеуі
187479
9
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiктi ұйымдастыру жөнiндегi өзге де қызметтер
102226
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
71488
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
29909
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды iске асыру
41579
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
30738
001
Жергілікті деңгейде мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
30738
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
62185
6
Жер қатынастары
26378
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
26378
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
20378
006
Аудандардың, облыстық маңызы бар, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердiң, ауылдардың, ауылдық округтердiң шекарасын белгiлеу кезiнде жүргiзiлетiн жерге орналастыру
6000
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
35807
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
35807
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
35807
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
27747
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
27747
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
27747
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елді мекендерінің сәулеттік бейнесін жақсарту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайлы және тиімді қала құрылыстық игеруді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
27747
12
Көлiк және коммуникация
48491
1
Автомобиль көлiгi
48491
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі

77305
009
Проведение спортивных соревнований на районном (города областного значения) уровне
77305
3
Информационное пространство
202692
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
15213
002
Услуги по проведению государственной информационной политики
15213
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
187479
006
Функционирование районных (городских) библиотек
187479
9
Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма и информационного пространства
102226
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
71488
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
29909
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
41579
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
30738
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области культуры, развития языков, физической культуры и спорта
30738
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
62185
6
Земельные отношения
26378
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
26378
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
20378
006
Землеустройство, проводимое при установлении границ районов, городов областного значения, районного значения, сельских округов, поселков, сел
6000
10
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
35807
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
35807
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
35807
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
27747
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
27747
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
27747
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областного значения)
27747
12
Транспорт и коммуникации
48491
1
Автомобильный транспорт
48491
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)