Қаратөбе ауданының 2024-2026 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Батыс Қазақстан облысы Қаратөбе аудандық мәслихатының 2023 жылғы 21 желтоқсандағы № 10-2 шешімі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне және Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес аудандық мәслихат ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2024-2026 жылдарға арналған аудандық бюджет 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2024 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 4 599 555 мың теңге:
салықтық түсімдер – 809 242 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 11 750 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 4 065 мың теңге;
трансферттер түсімі – 3 774 498 мың теңге;
2) шығындар – 5 030 792,3 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 73 251 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 136 604 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 63 353 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 504 488,3 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 504 488,3 мың теңге;
қарыздар түсімі – 260 581 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 63 353 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 307 260,3 теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – Батыс Қазақстан облысы Қаратөбе аудандық мәслихатының 07.06.2024 № 15-6 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2024 жылға арналған аудандық бюджет түсімдері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының "2024-2026 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңына сәйкес және осы шешімнің 4-тармағына сәйкес қалыптастырылады.
3. Қазақстан Республикасының "2024-2026 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңының 9 бабы қатерге және басшылыққа алынсын.
4. 2024 жылға арналған аудандық бюджетте жоғары тұрған бюджеттен бөлінетін нысаналы трансферттердің және кредиттердің түсуі ескерілсін:
1) республикалық бюджеттен жалпы сомасы – 174 766 мың теңге:
мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға кредит беруге – 136 604 мың теңге;
мүгедектігі бар адамдарды міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету нормаларын ұлғайтуға – 8 970 мың теңге;
санаторийлік-курорттық емдеуге – 1 896 мың теңге;
мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, ұйымдар жұмыскерлерінің, қазыналық кәсіпорындар жұмыскерлерінің жалақысын арттыруға – 2 394 мың теңге;

О районном бюджете Каратобинского района на 2024-2026 годы
Решение Каратобинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 21 декабря 2023 года № 10-2.
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2024-2026 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2024 год в следующих объемах:
1) доходы – 4 599 555 тысяч тенге:
налоговые поступления – 809 242 тысячи тенге;
неналоговые поступления – 11 750 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 4 065 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 3 774 498 тысяч тенге;
2) затраты – 5 030 792,3 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 73 251 тысяча тенге:
бюджетные кредиты – 136 604 тысячи тенге;
погашение бюджетных кредитов – 63 353 тысячи тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 504 488,3 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 504 488,3 тысяч тенге;
поступление займов – 260 581 тысяча тенге;
погашение займов – 63 353 тысячи тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 307 260,3 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решение Каратобинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 07.06.2024 № 15-6 (вводится в действие с 01.01.2024).
2. Поступления в районный бюджет на 2024 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2024-2026 годы" и пунктом 4 настоящего решения.
3. Принять к сведению и руководству статью 9 Закона Республики Казахстан "О республикансом бюджете на 2024-2026 годы".
4. Учесть в районном бюджете на 2024 год поступление целевых трансфертов и кредитов из вышестоящего бюджета:
1) из республиканского бюджета в общей сумме – 174 766 тысяч тенге:
на кредитование для реализации мер социальной поддержки специалистов – 136 604 тысячи тенге;
на увеличение норм обеспечения лиц с инвалидностью обязательными гигиеническими средствами - 8 970 тысяч тенге;
на санаторно-курортное лечение - 1 896 тысяч тенге;
на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий - 2 394 тысячи тенге;

халықтың әлеуметтік осал топтары үшін коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй сатып алуға – 24 902 мың теңге.";
2) облыстық бюджеттен жалпы сомасы – 2 477 268 мың теңге:
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге – 13 331 мың теңге;
кепілдендірілген әлеуметтік пакетке – 5 597 мың теңге;
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға – 48 618 мың теңге;
тұрғын үй сертификаттарын беруге – 10 000 мың теңге;
тұрғын үй сатып алуға кредит беру – 123 977 мың теңге;
халықтың әлеуметтік жағынан әлсіз топтарына коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғынжайын сатып алуға – 10 754 мың теңге;
мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек – 18 829 мың теңге;
Батыс Қазақстан облысы, Қаратобе ауданы Шалғын ауылында елді мекенішілік су құбырының құрылысына – 75 919 мың теңге;
Батыс Қазақстан облысы, Қаратөбе ауданы, Шөптікөл ауылына дейінгі ұзындығы 2 шақырым кіреберіс автомобиль жолын күрделі жөндеуге – 115 996 мың теңге;
Батыс Қазақстан облысы, Қаратөбе ауданы аудандық маңызы бар Қарақамыс-Каратөбе 44-59 км автожолын орташа жөндеу – 793 942 мың теңге;
Батыс Қазақстан облысы, Қаратөбе ауданы аудандық маңызы бар Қарақамыс-Каратөбе 29-44 км автожолын орташа жөндеу – 793 307 мың теңге;
Батыс Қазақстан облысы, Қаратөбе ауданы, Қоскөл ауылына кіретін жолды күрделі жөндеу – 466 998 мың теңге.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерістер енгізілді – Батыс Қазақстан облысы Қаратөбе аудандық мәслихатының 26.02.2024 № 12-3 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі); 14.05.2024 № 14-10 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі); 07.06.2024 № 15-6 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен
5. Жергілікті бюджеттердің теңгерімділігін қамтамасыз ету үшін 2024 жылдың кірістерін бөлу нормативі төмендегі кіші сыныптар кірістері бойынша белгіленсін:
1) жеке табыс салығы аудандық бюджетке 100% есепке алынады;
2) әлеуметтік салық аудандық бюджетке 100% есепке алынады.
6. 2024 жылы республикалық бюджеттен аудандық бюджетке берілетін субвенция көлемі 1 364 045 мың теңге сомасында белгіленсін.

на приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения – 24 902 тысячи тенге.
2) из областного бюджета в общей сумме – 2 477 268 тысяч тенге:
на выплату государственной адресной социальной помощи – 13 331 тысяча тенге;
на гарантированный социальный пакет – 5 597 тысяч тенге;
на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан – 48 618 тысяч тенге;
на предоставление жилищных сертификатов – 10 000 тысяч тенге;
на кредитование для приобретение жилья – 123 977 тысяч теңге;
на приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимым слоям населения– 10 754 тысячи теңге;
на выплату социальной помощи отдельным группам нуждающихся граждан – 18 829 тысяч теңге;
на строительство внутрипоселкового водопровода в селе Шалгын Каратобинского района Западно-Казахстанской области – 75 919 тысяч тенге;
на капитальный ремонт автомобильной дороги протяженностью 2 км до села Шоптыколь Каратобинского района Западно-Казахстанской области – 115 996 тысяч тенге;
на средний ремонт автодороги районного значения Каракамыс-Каратобе 44-59 км Каратобинского района Западно-Казахстанской области – 793 942 тысячи тенге;
на средний ремонт автодороги районного значения Каракамыс-Каратобе 29-44 км Каратобинского района Западно-Казахстанской области – 793 307 тысяч тенге;
на капитальный ремонт подъездной дороги к селе Косколь Каратобинского района Западно-Казахстанской области – 466 998 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными решениями Каратобинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 26.02.2024 № 12-3 (вводится в действие с 01.01.2024); от 14.05.2024 № 14-10 (вводится в действие с 01.01.2024); от 07.06.2024 № 15-6 (вводится в действие с 01.01.2024).
5. Установить на 2024 год норматив распределения доходов для обеспечения сбалансированности местных бюджетов, по следующим подклассам доходов:
1) индивидуальный подоходный налог, зачисляется в районный бюджет 100%;
2) социальный налог, зачисляется в районный бюджет 100%.
6. Установить на 2024 год размеры субвенции передаваемых из республиканского бюджета в районный бюджет в сумме 1 364 045 тысяч тенге.

7. 2024 жылы аудан бюджетінен облыстық бюджетке бюджеттік алымдар қарастырылмайды деп белгіленсін.
8. 2024 жылға арналған ауданның жергілікті атқарушы органдарының резерві 24 443 мың теңге көлемінде бекітілсін.
9. Осы шешім 2024 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы Н.Мендешов
Қаратөбе аудандық мәслихатының
2023 жылғы 21 желтоқсандағы
№ 10-2 шешіміне 1-қосымша
2024 жылға арналған аудандық бюджет

7. Установить, что бюджетные изъятия из районного бюджета в областной бюджет на 2024 год не предусматриваются.
8. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2024 год в размере 24 443 тысячи тенге.
9. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2024 года.
Председатель маслихата Н.Мендешов
Приложение 1 к решению
Каратобинского районного
маслихата
от 21 декабря 2023 года № 10-2
Районный бюджет на 2024 год

25200
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
67598
6
Жер қатынастары
29178
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
29178
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
23178
006
Аудандардың, облыстық маңызы бар, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердiң, ауылдардың, ауылдық округтердiң шекарасын белгiлеу кезiнде жүргiзiлетiн жерге орналастыру
6000
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
38420
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
38420
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
38420
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
39779
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
39779
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
39779
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елді мекендерінің сәулеттік бейнесін жақсарту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайлы және тиімді қала құрылыстық игеруді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
27779
013
Аудан аумағында қала құрылысын дамытудың кешенді схемаларын, аудандық (облыстық) маңызы бар қалалардың, кенттердің және өзге де ауылдық елді мекендердің бас жоспарларын әзірлеу
12000
12
Көлiк және коммуникация
2228097
1
Автомобиль көлiгi
2228097
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
2228097
023
Автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
46854
045
Аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және елді-мекендердің көшелерін күрделі және орташа жөндеу
2181243
13
Басқалар
121074
9
Басқалар
121074
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
56531
062
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыру
56531
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
64543
012
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының резерві
64543
14
Борышқа қызмет көрсету
14154
1
Борышқа қызмет көрсету
14154
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
14154
021
Жергілікті атқарушы органдардың облыстық бюджеттен қарыздар бойынша сыйақылар мен өзге де төлемдерді төлеу бойынша борышына қызмет көрсету

25200
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
67598
6
Земельные отношения
29178
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
29178
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
23178
006
Землеустройство, проводимое при установлении границ районов, городов областного значения, районного значения, сельских округов, поселков, сел
6000
10
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
38420
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
38420
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
38420
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
39779
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
39779
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
39779
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областного значения)
27779
013
Разработка схем градостроительного развития территории района, генеральных планов городов районного (областного) значения, поселков и иных сельских населенных пунктов
12000
12
Транспорт и коммуникации
2228097
1
Автомобильный транспорт
2228097
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
2228097
023
Обеспечение функционирования автомобильных дорог
46854
045
Капитальный и средний ремонт автомобильных дорог районного значения и улиц населенных пунктов
2181243
13
Прочие
121074
9
Прочие
121074
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
56531
062
Реализация мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
56531
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
64543
012
Резерв местного исполнительного органа района (города областного значения)
64543
14
Обслуживание долга
14154
1
Обслуживание долга
14154
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
14154
021
Обслуживание долга местных исполнительных органов по выплате вознаграждений и иных платежей по займам из областного бюджета