2024-2026 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Батыс Қазақстан облысы Тасқала аудандық мәслихатының 2023 жылғы 21 желтоқсандағы № 15-1 шешімі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 75-бабына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына сәйкес Батыс Қазақстан облысы Тасқала аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2024-2026 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше 1, 2, 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2024 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 4 398 349 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 1 069 636 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 13 650 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер - 27 240 мың теңге;
трансферттердің түсімдері – 3 287 823 мың теңге;
2) шығындар – 4 422 079 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 526 400 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 612 688 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 86 288 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо - 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу - 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер - 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 550 130 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын (профицитін пайдалану) қаржыландыру– 550 130 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 612 688 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 86 288 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 23 730 теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Тасқала аудандық мәслихатының 14.05.2024 № 21-1 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2024 жылға арналған аудандық бюджеттің түсімдері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне және осы шешімнің 4 тармағына сәйкес қалыптастырылады.
3. Қазақстан Республикасының 2023 жылғы 5 желтоқсандағы "2024-2026 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңы және Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2023 жылдың 14 желтоқсандағы "2024 – 2026 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешімі қатерге және басшылыққа алынсын.
4. Аудандық бюджеттің теңгерімдігін қамтамасыз ету үшін 2024 жылға кірістер бөлу нормативі төмендегі кіші сыныптар кірістері бойынша белгіленсін:
1) ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы аудандық бюджетке – 100%;
2) төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы аудандық бюджетке – 100% мөлшерінде есептеледі;
3) төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтардың табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы аудандық бюджетке – 100% мөлшерінде есептеледі;

О районном бюджете на 2024-2026 годы
Решение Таскалинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 21 декабря 2023 года № 15-1.
В соответствии со статьей 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Таскалинский районный маслихат Западно-Казахстанской области РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2024-2026 годы согласно приложениям 1, 2, 3 соответственно, в том числе на 2024 год в следующих объҰмах:
1) доходы - 4 398 349 тысячи тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям - 1 069 636 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям - 13 650 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала - 27 240 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов - 3 287 823 тысяч тенге;
2) затраты - 4 422 079 тысячи тенге;
3) чистое бюджетное кредитование - 526 400 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты - 612 688 тысячи тенге;
погашение бюджетных кредитов - 86 288 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами - 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов - 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства - 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета - -550 130 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета - 550 130 тысяч тенге.
поступление займов - 612 688 тысячи тенге;
погашение займов - 86 288 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 23 730 тысяч тенге;
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Таскалинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 14.05.2024 № 21-1 (вводится в действие с 01.01.2024).
2. Поступления в районный бюджет на 2024 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан и согласно пункту 4 настоящего решения.
3. Принять к сведению и руководству Закон Республики Казахстан от 5 декабря 2023 года "О республиканском бюджете на 2024-2026 годы" и решение Западно-Казахстанского областного маслихата от 14 декабря 2023 года "Об областном бюджете на 2024-2026 годы"
4. Установить на 2024 год норматив распределения доходов, для обеспечения сбалансированности районного бюджета, по следующим подклассам доходов:
1) корпоративный подоходный налог с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора зачисляется в районный бюджет в размере - 100%;
2) индивидуальный подоходный налог с доходов, облагаемых у источника выплаты зачисляется в районный бюджет в размере - 100%;
3) индивидуальный подоходный налог с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты зачисляется в районный бюджет в размере - 100%;

4) әлеуметтік салық аудандық бюджетке – 100% мөлшерінде есептеледі.
5. 2024 жылға арналған аудандық бюджетте жоғары тұрған бюджеттерден келесі түсімдер ескерілсін:
1) республикалық бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттер – 528 496 мың теңге, соның ішінде:
мүгедектігі бар адамдарды міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету нормаларын ұлғайту – 13 585 мың теңге;
санаторийлік-курорттық емдеу – 656 мың теңге;
Мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, ұйымдар жұмыскерлерінің, қазыналық кәсіпорындар жұмыскерлерінің жалақысын арттыру – 2 317 мың теңге;
Халықтың әлеуметтік осал топтары үшін коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй сатып алу – 49 804 мың теңге;
Тасқала ауданы, Мерей ауылындағы электр желілерін қайта жаңғырту – 109 390 мың теңге;
БҚО Тасқала ауданы Тасқала ауылындағы Маметова, Панфилов, Чурилин, Кенжин, Шевченко, Жеңіс, Садовая көшелері бойынша көше жарығын қайта жаңарту – 50 000 мың теңге;
мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін жергілікті атқарушы органдарға берілетін бюджеттік кредиттер – 302 744 мың теңге;
2) облыстық бюджеттен нысаналы трансферттер мен кредиттер – 1 926 813 мың теңге, оның ішінде:
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеу – 26 807 мың теңге;
мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек – 1 108 мың теңге;
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдар құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға – 48 527 мың теңге;
БҚО Тасқала ауданы Мереке ауылына кірме жолын күрделі жөндеу – 452 447 мың теңге;
БҚО Тасқала ауданы Оян ауылына кірме жолын күрделі жөндеу – 448 555 мың теңге;
БҚО, Тасқала ауданы, Мерей ауылының көшелеріндегі көлік жолдарын күрделі жөндеу – 290 950 мың теңге;
БҚО Тасқала ауданы Ақтау ауылының көшелеріндегі көлік жолдарын күрделі жөндеу – 329 269 мың теңге;
БҚО Тасқала ауданы Чижа-2 ауылының ауылішілік автомобиль жолдарын күрделі жөндеу – 293 262 мың теңге;
тұрғын үй сертификаттарын беру – 10 000 мың теңге;
Халықтың әлеуметтік жағынан әлсіз топтарына коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғынжайын сатып алу – 21 508 мың теңге;
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттеріне тұрғын үй сатып алуға кредит беру – 309 944 мың теңге;
3) субвенциялар – 1 135 258 мың теңге.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Тасқала аудандық мәслихатының 14.05.2024 № 21-1 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
6. 2024 жылға арналған ауылдық округтердің бюджеттерінде аудандық бюджеттен мынадай түсімдер көзделсін:

4) социальный налог зачисляется в районный бюджет в размере - 100%;
5. Учесть в районном бюджете на 2024 год следующие поступления с вышестоящих бюджетов:
1) целевые трансферты и кредиты из республиканского бюджета - 528 496 тысячи тенге, в том числе на:
увеличение норм обеспечения лиц с инвалидностью обязательными гигиеническими средствами – 13 585 тысяч тенге;
санаторно-курортное лечение – 656 тысяч тенге;
повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий – 2 317 тысяч тенге;
приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения – 49 804 тысяч тенге;
реконструкция линий электропередач в с. Мерей Таскалинского района – 109 390 тысяч тенге;
реконструкция уличного освещения по ул. Маметова, Панфилова, Чурилина, Кенжина, Шевченко, Женис, Садовая в с. Таскала Таскалинского района ЗКО – 50 000 тысяч тенге;
бюджетные кредиты местным исполнительным органам для реализации мер социальной поддержки специалистов – 302 744 тысячи тенге;
2) целевые трансферты из областного бюджета - 1 926 813 тенге, в том числе на:
государственная адресная социальная помощь - 26 807 тысяч тенге;
государственный социальный пакет - 4 380 тысяч тенге;
единовременные социальные выплаты отдельным категориям граждан – 1 108 тысяч тенге;
обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан - 48 527 тысяч тенге;
капитальный ремонт подъездной автодороги к п.Мереке Таскалинского района ЗКО – 452 447 тысяч тенге;
капитальный ремонт подъездной дороги к селу Оян Таскалинского района ЗКО – 448 555 тысяч тенге;
капитальный ремонт внутрипоселковых автомобильных дорог с.Мерей Таскалинского района ЗКО – 290 950 тысячи тенге;
капитальный ремонт автомобильных дорог улиц села Актау, Таскалинского района, ЗКО – 329 269 тысяч тенге;
капитальный ремонт внутрипоселковых автомобильных дорог с.Чижа-2 Таскалинского района ЗКО – 293 262 тысячи тенге;
предоставление жилищных сертификатов – 10 000 тысяч тенге;
приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения – 21 508 тысяч тенге;
кредитование районных (городов областного значения) бюджетов на приобретение жилья – 309 944 тысячи тенге.
3) субвенции – 1 135 258 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 5 - в редакции решения Таскалинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 14.05.2024 № 21-1 (вводится в действие с 01.01.2024).
6. Предусмотреть в бюджетах сельских округов на 2024 год следующие поступления с районного бюджета:

1) субвенциялар 377 937 мың теңге сомасында, оның ішінде:
Ақтау ауылдық округіне – 35 969 мың теңге;
Амангелді ауылдық округіне – 42 509 мың теңге;
Достық ауылдық округіне – 37 082 мың теңге;
Қазақстан ауылдық округіне – 35 396 мың теңге;
Қосшы ауылдық округіне – 39 778 мың теңге;
Мерей ауылдық округіне – 37 610 мың теңге;
Мереке ауылдық округіне – 38 271 мың теңге;
Тасқала ауылдық округіне – 76 515 мың теңге;

1) субвенции, в сумме 377 937 тысяч тенге, в том числе:
Актаускому сельскому округу - 35 969 тысяч тенге;
Амангельдинскому сельскому округу - 42 509 тысяч тенге;
Достыкскому сельскому округу - 37 082 тысячи тенге;
Казахстанскому сельскому округу - 35 396 тысяч тенге;
Косщинскому сельскому округу - 39 778 тысяч тенге;
Мерейскому сельскому округу – 37 610 тысяч тенге;
Мерекенскому сельскому округу – 38 271 тысяча тенге;
Таскалинскому сельскому округу – 76 515 тысяч тенге;

Шежін ауылдық округіне – 34 807 мың теңге.
7. Көрсетілген сомаларды Тасқала ауданының ауылдық округтерінің бюджеттеріне бөлу Тасқала ауданы әкімдігінің қаулысы негізінде жүзеге асырылады.
8. 2024 жылға арналған ауданның жергілікті атқарушы органының резерві 23 852 мың теңге сомасында бекітілсін.
9. Осы шешім 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы Ж. Бисенгалиева
Батыс Қазақстан облысы
Тасқала аудандық
мәслихатының
2023 жылғы 21 желтоқсандағы
№15-1 шешіміне қосымша
2024 жылға арналған аудандық бюджет

Чижинскому сельскому округу – 34 807 тысяч тенге.
7. Распределение указанных сумм бюджетам сельских округов Таскалинского района осуществляется на основании Постановления акимата Таскалинского района.
8. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2024 год в размере 23 852 тысяч тенге.
9. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2024 года.
Председатель маслихата Ж. Бисенгалиева
Приложение №1
к решению Таскалинского
районного маслихата
Западно-Казахстанской области
от 21 декабря 2023 года №15-1
Районный бюджет на 2024 год

43 144,0
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті және ауыл шаруашылығын дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
43 144,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
46 883,0
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
46 883,0
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
57 647,0
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясатын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
57 647,0
02
Қорғаныс
17 757,0
1
Әскери мұқтаждар
358,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
358,0
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
358,0
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
17 399,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
17 399,0
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
10 600,0
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
6 799,0
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
1 654,0
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
1 654,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
1 654,0
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
1 654,0
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
250 618,0
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
10 386,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
10 386,0
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
10 386,0
2
Әлеуметтiк көмек
194 569,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
194 569,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
1 613,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
38 613,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
1 495,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
132 092,0
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралда

43 144,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и сельского хозяйства
43 144,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
46 883,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
46 883,0
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
57 647,0
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
57 647,0
02
Оборона
17 757,0
1
Военные нужды
358,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
358,0
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
358,0
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
17 399,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
17 399,0
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
10 600,0
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
6 799,0
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
1 654,0
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
1 654,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
1 654,0
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
1 654,0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
250 618,0
1
Социальное обеспечение
10 386,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
10 386,0
005
Государственная адресная социальная помощь
10 386,0
2
Социальная помощь
194 569,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
194 569,0
006
Оказание жилищной помощи
1 613,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
38 613,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
1 495,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
132 092,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечен