"Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының ұшуын метеорологиялық қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2019 жылғы 8 мамырдағы № 320 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2024 жылғы 21 маусымдағы № 657 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының ұшуын метеорологиялық қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2019 жылғы 8 мамырдағы № 320 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18664 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабының 26) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының ұшуын метеорологиялық қамтамасыз ету қағидаларында:
2-тармақтың 2) және 24) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) авиациялық бөлім (әскери бөлім, құрылымдық бөлімше) – Қазақстан Республикасының жойғыш, бомбалаушы, шабуылдаушы, көлік, армиялық және оқу-жаттығу мемлекеттік авиациясы ӘК ұшуын жүргізуді, оларды пайдалануды, жөндеуді және сақтауды жүзеге асыратын республикалық мемлекеттік мекеме, авиациялық комендатуралар, авиациялық мүлік қоймалары, пилотсыз әуе кемесін (бұдан әрі – ПӘК) пайдаланатын бөлімшелер, сондай-ақ авиациялық персоналды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу орталықтары, ПӘК жауынгерлік даярлау және жауынгерлік қолдану оқу-жаттығу орталықтары кіретін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің (бұдан әрі – ҚР ҚМ), Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының және Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Авиация қызметінің құрылымдық бөлімшелері;
24) әуе қозғалысын басқару орталықтары – "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 15-бабының 29) тармақшасына сәйкес мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті орган бекітетін Әуе қозғалысын басқару жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалануды жоспарлау және үйлестіру, Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану тәртібінің сақталуын бақылау, олар үшін белгіленген жауапкершілік аудандары шегінде ұшу қауіпсіздігін және әуе қозғалысының реттілігін қамтамасыз ету үшін арналған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің (бұдан әрі – ҚР ҚК) жедел әуе қозғалысын басқару органдары;";

О внесении изменений в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 8 мая 2019 года № 320 "Об утверждении Правил метеорологического обеспечения полетов государственной авиации Республики Казахстан"
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 21 июня 2024 года № 657
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 8 мая 2019 года № 320 "Об утверждении Правил метеорологического обеспечения полетов государственной авиации Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18664) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 26) статьи 15 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах метеорологического обеспечения полетов, утвержденных указанным приказом:
подпункты 2) и 24) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) авиационная часть (воинская часть, структурные подразделение) – республиканское государственное учреждение, осуществляющее производство полетов ВС истребительной, бомбардировочной, штурмовой, транспортной, армейской и учебной государственной авиации Республики Казахстан, их эксплуатацию, ремонт и хранение, авиационные комендатуры, склады авиационного имущества, структурные подразделения Министерства обороны Республики Казахстан (далее – МО РК), органов внутренних дел Республики Казахстан и Авиационной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, в которые входят подразделения, эксплуатирующие беспилотные воздушные судна (далее – БВС), а также учебные центры по подготовке авиационного персонала, учебные центры боевой подготовки и боевого применения БВС;
24) центры управления воздушным движением - оперативные органы управления воздушным движением Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – ВС РК), предназначенные для планирования и координирования использования воздушного пространства Республики Казахстан, контроля над соблюдением порядка использования воздушного пространства Республики Казахстан, обеспечения безопасности полетов и регулярности воздушного движения в пределах, установленных для них районов ответственности в соответствии с Инструкцией по управлению воздушным движением утверждаемой уполномоченным органом в сфере государственной авиации в соответствии с подпунктом 29) статьи 15 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства и деятельности авиации" (далее – Закон);";

5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әуе қорғанысы күштері Әскери-әуе күштері командалық пунктінің метеорологиялық қызметі (бұдан әрі – КП метеоқызметі) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әуе қорғанысы күштері Әскери-әуе күштері (бұдан әрі – ҚР ҚК ӘҚК ӘӘК) командалық пунктінің бастығына бағынады және мемлекеттік авиация ӘК ұшуын ұйымдастыруды және бақылауды жүзеге асырады.
6. КП метеоқызметі мемлекеттiк авиация органдары, ӘҚБ орталықтары, метеобөлiмшелер және ұшуды жүзеге асырумен немесе қамтамасыз етумен байланысты басқа да органдардың басшылары үшін ұшуды қауіпсіз, тұрақты және тиімді орындауға жәрдемдесу үшін қажеттi метеорологиялық ақпаратты ұсынады.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. КП метеоқызметте және әскери бөлімдердің метеобөлімшелерінде метеорологиялық ақпараттарды жинау және беру үшін штаттық техникалық құралдармен қатар ҚР ҚК байланыс әскерлерінің сымды және радиоарналарын қолданады. Бұл ретте байланыс арналары туралы деректерді жасыру қамтамасыз етіледі.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Ұшуды метеорологиялық қамтамасыз етуді ұсынуды ұйымдастыратын КП метеоқызметі басқа мемлекеттердің өкілетті метеорологиялық органдарымен олардан қажетті метеорологиялық ақпаратты және (немесе) ауа райы болжамын алуға бағытталған шараларды үйлестіреді.";
16, 17 және 18-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Мемлекеттік авиацияны метеорологиялық қамтамасыз етуге тікелей қатысатын метеобөлімшелерге:
1) КП метеоқызметі;
2) метеорологиялық бөлім;
3) метеорологиялық қызмет;
4) метеорологиялық бөлімше;
5) метеорологиялық топ жатады.
17. КП метеоқызметі мынадай функцияларды орындайды:
1) жедел-болжамдық, әдістемелік және ақпараттық жұмысты және ҚР және басқа да мемлекеттер мемлекеттік авиациясының метеобөлімшелерімен өзара іс-қимылды ұйымдастырады;
2) штабтар қолбасшылығын, КП және ӘҚБ орталықтары есептоптарын орналасу және ұшу аудандары бойынша метеорологиялық ақпараттың барлық түрімен қамтамасыз ету;
3) метеорологиялық жағдайды талдауда, бағалауда және болжауда әскери бөлімдердің метеобөлімшелеріне көмек көрсету.
18. Ұшуды дайындау мен жүргізудің барлық кезеңінде КП метеоқызметі:
1) басқа метеорологиялық органдардан алынатын әуеайлақтар мен ұшу маршруттары (аудандары) бойынша ауа райы мәліметтерін, болжамды және ескертулерді ұсынады;
2) ҚР ҚК ӘҚК әуеайлақтарында ауа райы болжамын және дауылды ескертуді әзірлейді;
3) мемлекеттік авиацияның ұшу жоспарларын зерделейді;
4) әскери бөлімдердің метеобөлімшелеріне аэросиноптикалық консультацияларды, ауа райы болжамын, дауыл туралы хабардар етуді және ескертуді, нақты ауа райы туралы деректі, АӘБ және АРБ нәтижесін және ұшуды және олардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін қажетті басқа да мәліметтерді ұсынады;

пункты 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"5. Метеорологическая служба командного пункта Военно-воздушными силами Сил воздушной обороны Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – метеослужба КП) подчиняется начальнику командного пункта Военно-воздушными силами Сил воздушной обороны Вооруженных Сил Республики Казахстан и (далее – ВВС СВО ВС РК) осуществляет организацию и контроль полетов ВС государственной авиации.
6. Метеослужба КП предоставляет для руководителей органов государственной авиации, центров УВД, метеоподразделениям и другим органам, связанным с осуществлением или обеспечением полетов, метеорологическую информацию, необходимую для содействия безопасному, регулярному и эффективному выполнению полетов.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. В метеослужбе КП и в метеоподразделениях воинских частей, для сбора и передачи метеорологической информации используют наряду со штатными техническими средствами проводные и радиоканалы войск связи ВС РК. При этом обеспечивается скрытность данных о каналах связи.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Метеослужба КП, организующая предоставление метеорологического обеспечения полетов, координирует с метеорологическими полномочными органами других государств меры, направленные на получение от них необходимой метеорологической информации и (или) прогнозов погоды.";
пункты 16, 17 и 18 изложить в следующей редакции:
"16. К метеоподразделениям, непосредственно участвующим в метеорологическом обеспечении государственной авиации, относятся:
1) метеослужба КП;
2) метеорологический отдел;
3) метеорологическая служба;
4) метеорологическое отделение;
5) метеорологическая группа.
17. Метеослужба КП выполняет следующие функции:
1) оперативно-прогностическую, методическую и информационную работу и организует взаимодействие с метеоподразделениями государственной авиации РК и других государств;
2) обеспечение командования штабов, расчетов КП и центров УВД всеми видами метеорологической информации по районам базирования и полетов;
3) оказание помощи метеоподразделениям воинских частей в анализе, оценке и прогнозировании метеорологической обстановки.
18. Метеослужба КП на всех этапах подготовки и проведения полетов:
1) представляет сводки погоды, прогнозы и предупреждения по аэродромам и маршрутам (районам) полетов, получаемые от других метеорологических органов;
2) разрабатывает прогнозы погоды и штормовые предупреждения на аэродромах СВО ВС РК;
3) изучает планы полетов государственной авиации;
4) предоставляет в метеоподразделения воинских частей, аэросиноптические консультации, прогнозы погоды, штормовые оповещения и предупреждения, данные о фактической погоде, результаты ВРП и РРП и другие сведения, необходимые для обеспечения полетов и их безопасности;

5) жоспарлы ұшу тапсырмаларын (оның ішінде АӘБ) орындау үшін көзделген әуеайлақтардағы ауа райының нақты және күтілетін жай-күйінің шарттарға және ұшқыш құрамының даярлық деңгейіне сәйкестігін бақылайды;
6) АӘБ маршрутын таңдауды жүзеге асырады;
7) әуеайлақтарда, оның ішінде радиолокациялық станция (бұдан әрі – РЛС) көмегімен уақтылы және сапалы метеорологиялық бақылауды жүзеге асырады;
8) КП метеоқызметінен алынған ауа райы болжамын, дауыл туралы хабардар етуді және ескертуді әуеайлақтардағы қолбасшылыққа және ұшу жетекшісіне (бұдан әрі – ҰЖ) уақтылы баяндауды бақылайды.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. КП метеоқызметі орналасу және ұшу аудандарының авиациялық-климаттық ерекшелігін зерттеу және жинақтау бойынша жұмыс жүргізеді. Метеобөлімшелерде авиациялық-климаттық сипаттамалар әуеайлақ ауданы үшін әзірленеді.";
24-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) метеорологиялық элементтерді және ауа райы құбылысын бақылау сапасы және осы мәліметтерді диспетчерлік пункттерге, ҰЖТ адамдарына, КП метеоқызметіне уақтылы беру;";
25-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Метеобөлімше өз функцияларын орындау кезінде барлық қажетті метеорологиялық ақпаратты, биіктіктегі желдің, ауа температурасы мен ылғалдығының болжамын, ең қатты желдің бағытын, жылдамдығы мен биіктігін, тропопаузаның биіктігі мен температурасын, сондай-ақ КП метеоқызметінен алынатын АҚҚ болжамын, сондай-ақ жергілікті интернет желісінен метеорологиялық ақпараттың баламалы көзін пайдаланады.";
26-тармақтың 16) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"16) қарулануда тұрған авиациялық техниканың, ПӘК тактикалық-техникалық деректерді және әскери бөлімдердің жедел (жауынгерлік) және ұшу даярлығының міндеттерін білуді;";
39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Барлық кезеңде маршруттық ұшуды метеорологиялық қамтамасыз етуді авиацияның ұшу жұмыс жоспарларына сәйкес КП метеоқызметі және әскери бөлімдердің метеобөлімшелері жүзеге асырады.";
41-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"41. КП метеоқызметі мамандары маршруттық ұшуды қамтамасыз ету кезінде осы Қағидаларда көзделген жұмыстан басқа:
1) маршруттық ұшу жоспарларын, ӘК қайту шептерін және қосалқы әуеайлақтарға ӘК-ні қондыруға шешім қабылдау шептерін зерделейді;
2) ұшу маршруттары, ұшып шығу, қону әуеайлақтары және қосалқы әуеайлақтар бойынша қажетті метеорологиялық ақпаратты жинауды және талдауды жүзеге асырады;
3) мемлекеттік авиация басқару органының қолбасшылығына, КП және ӘҚБ орталықтарының лауазымды адамдарына объективті баяндама жасаумен ұшу маршруттары мен қону әуеайлақтары бойынша ауа райы болжамын әзірлейді және жұмыс журналына баяндау уақытын жазады;

5) контролирует соответствие фактического и ожидаемого состояния погоды на аэродромах условиям, предусмотренным для выполнения плановых полетных заданий (в том числе ВРП) и уровню подготовки летного состава;
6) осуществляет выбор маршрутов ВРП;
7) осуществляет своевременные и качественные метеорологические наблюдения на аэродромах в том числе с помощью радиолокационной станции (далее - РЛС);
8) контролирует своевременность доклада командованию и руководителю полетами (далее – РП) на аэродромах прогнозов погоды, штормовых оповещений и предупреждений полученных от метеослужбы КП.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Метеослужба КП проводит работу по изучению и обобщению авиационно-климатических особенностей районов базирования и полетов. В метеоподразделениях авиационно-климатические описания разрабатываются для района аэродрома.";
подпункт 2) пункта 24 изложить в следующей редакции:
"2) качество наблюдений за метеорологическими элементами и явлениями погоды, своевременность передачи этих сведений на диспетчерские пункты, лицам ГРП, метеослужбу КП;";
часть вторую пункта 25 изложить в следующей редакции:
"При выполнении своих функций метеоподразделение использует всю необходимую метеорологическую информацию, прогнозы ветра, температуры и влажности воздуха на высотах, направления, скорости и высоты максимального ветра, высоты и температуры тропопаузы, а также прогнозы ОЯП, получаемую от метеослужбы КП, а также альтернативные источники метеорологической информации из локальной сети интернет.";
подпункт 16) пункта 26 изложить в следующей редакции:
"16) знание тактико-технических данных состоящей на вооружении авиационной техники, БВС и задач оперативной (боевой) и летной подготовки воинских частей;";
пункт 39 изложить в следующей редакции:
"39. Метеорологическое обеспечение маршрутных полетов на всех этапах осуществляется метеослужбой КП и метеоподразделениями воинских частей в соответствии с планами работы авиации полетов.";
пункт 41 изложить в следующей редакции:
"41. Специалисты метеослужбы КП при обеспечении маршрутных полетов, кроме работ, предусмотренных в настоящих Правилах:
1) изучают планы маршрутных полетов, рубежи возврата ВС и рубежи принятия решения на посадку ВС на запасные аэродромы;
2) осуществляют сбор и анализ необходимой метеорологической информации по маршрутам полетов, аэродромам взлета, посадки и запасным аэродромам;
3) разрабатывают прогнозы погоды по маршрутам полетов и аэродромам посадки, с объективным докладом командованию органа управления государственной авиации, должностным лицам КП и центров УВД и записывают в рабочий журнал время доклада;

4) мемлекеттік авиация басқару органының қолбасшылығына АӘБ және АРБ жүргізу туралы ұсыныстарды баяндайды;
5) метеобөлімшелерге (ұшып шығу әуеайлақтарына) нақты метеорологиялық жағдай туралы деректерді, ұшу маршруттары бойынша ауа райы болжамын береді, оларға метеорологиялық ақпаратты жинауда көмек көрсетеді;
6) ұшуды қамтамасыз етуге қатысатын метеобөлімшелермен метеорологиялық ақпаратпен өзара алмасуды ұйымдастырады және жүзеге асырады;
7) КП және ӘҚБ орталықтарының есептоптарын олардың жауапкершілік аймақтары арқылы ұшып өтетін ӘК экипаждарына беру үшін маршруттағы және қосалқы әуеайлақтардағы ауа райы туралы деректермен қамтамасыз етеді;
8) нақты (күтілетін) ауа райының осы ұшуды орындау үшін белгіленген метеорологиялық жағдайға сәйкестігін бақылайды.";
43-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) метеорологиялық жағдайды талдайды, ұшу маршруттары бойынша ауа райы болжамын әзірлейді және оларды КП метеоқызметімен келіседі;";
44 және 45-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"44. Ұшу кезеңінде ауа райының жай-күйін және оның маршруттардағы өзгеруін талдайды. Метеорологиялық жағдайдың барлық нақты немесе күтілетін өзгерістері туралы бөлім қолбасшылығына және КП метеоқызметіне баяндайды.
45. КП метеоқызметімен келісілген ұшып шығу әуеайлағының кезекші инженер-синоптигі (кіші метеомаманы) әзірлеген маршруттық ұшуға ауа райы болжамы АВ – 12 нысанындағы ауа райы бюллетеніне жазылады.";
52-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"52. Оқу-жаттығу ұшуын метеорологиялық қамтамасыз етуді авиацияның жұмыс жоспарына сәйкес КП метеоқызметі және әскери бөлімнің метеобөлімшесі жүзеге асырады.";
53-тармақтың 5) және 6) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"5) КП метеоқызметінде атмосфералық процестің күтілетін дамуы туралы консультация алады;
6) белгіленген мерзімде бөлім командиріне және ұшқыш құрамына КП метеоқызметімен келісілген ұшу кезеңіне арналған ауа райы болжамын және қауіпсіздік шараларын баяндайды;";
54 және 55-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"54. Метеобөлімше бастығы (кезекші инженер-синоптик) ауа райы барлаушысының ұшуына дейін ұшу алдындағы дайындық кезеңінде:
1) әуеайлақ ауданында, қосалқы әуеайлақта және ұшу маршруттары бойынша метеорологиялық жағдайды талдайды;
2) АҚҚ болжау үшін қажетті есептерді жүзеге асырады;
3) 1 сағаттан кешіктірмей АӘБ кезеңіне және ұшу кезеңіне ауа райы болжамын және ұшу қауіпсіздігі шаралары бойынша ұсыныстар әзірлейді, оларды ауысым бастығы – КП метеоқызметінің аға инженер-синоптигімен келіседі;
4) ҰЖТ, радиотехникалық бөлімшелер адамдарынан және метеорологиялық локатор есептобынан алынған АРБ деректерін талдайды. АРБ ауа райының нақты жағдайына қарамастан жүргізіледі және АҚҚ аймақтарын және олардың даму мен орнын ауыстыру үрдісін айқындау үшін 1 сағат және 20 – 25 минут бұрын орындалады;

4) докладывают командованию органа управления государственной авиации предложения о проведении ВРП и РРП;
5) передают в метеоподразделения (на аэродромы вылета) данные о фактической метеорологической обстановке, прогнозы погоды по маршрутам полетов, оказывают им помощь в сборе метеорологической информации;
6) организовывают и осуществляют взаимный обмен метеорологической информацией с метеоподразделениями, принимающими участие в обеспечении полетов;
7) обеспечивают расчеты КП и центров УВД, данными о погоде на маршруте и на запасных аэродромах для передачи экипажам ВС, пролетающих через зоны их ответственности;
8) контролируют соответствие фактической (ожидаемой) погоды метеорологическим условиям, установленным для выполнения данного полета.";
подпункт 4) пункта 43 изложить в следующей редакции:
"4) анализируют метеорологическую обстановку, разрабатывают прогнозы погоды по маршрутам полетов и согласовывают их с метеослужбой КП;";
пункты 44 и 45 изложить в следующей редакции:
"44. Анализируют в период полетов состояние погоды и ее изменение на маршрутах. О всех фактических или ожидаемых изменениях метеорологических условий докладывают командованию части и в метеослужбу КП.
45. Прогноз погоды, разработанный дежурным инженером-синоптиком (младшим метеоспециалистом) аэродрома вылета согласованный с метеослужбой КП на маршрутный полет записывается в бюллетень погоды формы АВ – 12.";
пункт 52 изложить в следующей редакции:
"52. Метеорологическое обеспечение учебно-тренировочных полетов осуществляется метеослужбой КП и метеоподразделением воинской части в соответствии с планом работы авиации.";
подпункты 5) и 6) пункта 53 изложить в следующей редакции:
"5) получает консультацию в метеослужбе КП об ожидаемом развитии атмосферных процессов;
6) докладывает в установленные сроки командиру части и летному составу согласованный с метеослужбой КП прогноз погоды на период полетов и меры безопасности;";
пункты 54 и 55 изложить в следующей редакции:
"54. Начальник метеоподразделения (дежурный инженер-синоптик) в период предполетной подготовки до вылета разведчика погоды:
1) анализирует метеорологические условия, в районе аэродрома, на запасных аэродромах и по маршрутам полетов;
2) осуществляет необходимые расчеты для прогнозирования ОЯП;
3) не позднее, чем за 1 час разрабатывает прогнозы погоды и предложения по мерам безопасности полетов на период ВРП и на период полетов, согласовывает их с начальником смены – старшим инженером-синоптиком метеослужбы КП;
4) анализирует данные РРП, полученные от лиц ГРП, радиотехнических подразделений и расчета метеорологического локатора. РРП производится независимо от фактического состояния погоды и выполняется за 1 час и 20 – 25 минут, для определения зон с ОЯП и их тенденции к развитию и перемещению;

5) 20-25 минут ішінде олар өлшенетін әуеайлақтың барлық нүктесінде БТШБ және көлденең көрінуді нақтылайды;
6) КП метеоқызметіне ауа райының нақты жай-күйі туралы, бұлттың төменгі және жоғарғы шегінің биіктігін және көрінуді өлшеу нәтижесін, АРБ деректерін баяндайды, барлау кезеңіндегі ауа райы болжамын, сондай-ақ нақты ауа райының АӘБ ұшуды орындау үшін қажетті жағдайға сәйкестігін келіседі;
7) бөлімнің командиріне, ҰЖ және ауа райын барлаушы ұшақтың экипажына АӘБ және ұшу кезеңінде күтілетін метеорологиялық жағдайды, әуеайлақ ауданында, ауа райының барлау және ұшу маршруты бойынша қосалқы әуеайлақтарда АРБ деректерін, бұлттың төменгі шегінің биіктігін және көлденең көрінуді өлшеуді, сондай-ақ ауа райының нақты жағдайын, олардың күтілетін өзгеруін және ұшу қауіпсіздігі шараларын ескере отырып, АӘБ ұшу бағыты мен бейінін таңдау жөніндегі ұсыныстарды баяндайды;
8) ауа райын барлау кезінде ауа райын барлаушы ұшақ экипажына ҰЖ ауа райы бюллетенін жазып береді және тапсырады;
9) ауа райын барлаушы экипаждың АӘБ деректерін беру мерзімін (шебін), тәсілдері мен тәртібін нақтылайды.
55. Егер баяндау кезінде метеобөлімшенің бастығы (кезекші инженер-синоптик) метеорологиялық жағдай туралы барлық қажетті деректі білмесе, онда ол бұл туралы ұшуды және ҰЖ-ны ұйымдастыратын командирге баяндайды және оларды алу шараларын қабылдайды.
АӘБ кезінде инженер-синоптик:
1) КДП, старттық командалық пунктте (бұдан әрі – СКП) бола отырып, ауа райын барлаушы экипаждың хабарламасын талдайды және оны КП метеоқызметіне береді;
2) өзінің және қосалқы әуеайлақтардағы ауа райы туралы деректерді жинайды және талдайды;
3) ҰЖ ауа райын барлау бейіні мен маршрутын өзгерту жөніндегі ұсыныстарды баяндайды;
4) күрделі метеорологиялық жағдайда ұшу кезінде және ауа райы минимумы кезінде бұлттың төменгі шегінің биіктігін және аспаптар орнатылған әуеайлақтың барлық нүктесінде көрінуді өлшеуді талдайды және олар ауа райының барлаушы экипажынан алынған деректерден күрт айырмашылық болған жағдайда ол туралы ҰЖ және КП метеоқызметі баяндайды;
5) ауа райын барлаушы ұшақ қонғаннан кейін:
ауа райын барлаушы экипаждың командирге және ҰЖ-ға ауа райын барлау нәтижесін баяндауы кезінде қатысады, ауа райын барлау нәтижесін, басқа келіп түскен метеорологиялық ақпаратты ескере отырып, ұшу кезеңіндегі ауа райын нақтылайды және оны метеорологиялық орталықтың аға офицерімен (ауысым бастығы – аға инженер-синоптикпен) келіседі;
қолбасшылыққа және ұшқыш құрамына ұшу алдындағы нұсқауда ұшу кезеңінде, әуеайлақ ауданы, ұшу маршруттары (полигондары) және қосалқы әуеайлақтар бойынша нақты және күтілетін метеорологиялық жағдайды баяндайды;
ауа райы бюллетенін ресімдейді және оларды ҰЖ, жеке экипаж командирлеріне және маршруттық ұшу кезінде топтардың жетекшілеріне тапсырады;
ауа райы бюллетеніне жазылған ауа райы болжамын КП метеоқызметіне баяндайды.";

5) за 20-25 минут уточняет ВНГО и горизонтальную видимость во всех точках аэродрома, где они измеряются;
6) докладывает в метеослужбу КП о фактическом состоянии погоды, результаты измерений высоты нижней и верхней границ облаков и видимости, данные РРП, согласовывает прогноз погоды на период разведки, а также соответствие фактической погоды условиям, необходимым для выполнения полета на ВРП;
7) докладывает командиру части, РП и экипажу самолета-разведчика погоды фактическую и ожидаемую на период ВРП и полетов метеорологическую обстановку, в районе аэродрома, на запасных аэродромах по маршруту разведки погоды и полетов, данные РРП, измерений высоты нижней границы облаков и горизонтальной видимости, а также предложения по выбору маршрута и профиля полета на ВРП с учетом фактических условий погоды, ожидаемого их изменения и мер безопасности полета;
8) выписывает и вручает бюллетень погоды РП и экипажу самолета разведчика погоды на время разведки погоды;
9) уточняет сроки (рубежи), способы и порядок передачи экипажем-разведчиком погоды данных ВРП.
55. Если к моменту доклада начальник метеоподразделения (дежурный инженер-синоптик) не располагает всеми необходимыми данными о метеорологической обстановке, то он докладывает об этом командиру, организующему полеты РП и принимает меры к их получению.
Во время ВРП инженер-синоптик:
1) находясь на КДП, стартовом командном пункте (далее – СКП), анализирует донесения экипажа-разведчика погоды и передает их в метеослужбу КП;
2) собирает и анализирует данные о погоде на своем и запасных аэродромах;
3) докладывает РП предложения по изменению профиля и маршрута разведки погоды;
4) при полетах в сложных метеорологических условиях и при минимуме погоды анализирует замеры высоты нижней границы облаков и видимости во всех точках аэродрома, где установлены приборы, и в случае их резкого отличия от данных, полученных от экипажа-разведчика погоды, докладывает об этом РП и в метеослужбу КП;
5) после посадки самолета-разведчика погоды:
присутствует при докладе экипажа-разведчика погоды командиру и РП результатов разведки погоды, уточняет прогноз погоды на период полетов с учетом результатов разведки погоды, другой поступившей метеорологической информации и согласовывает его со старшим – офицером метеорологического центра (начальником смены – старшим инженером-синоптиком);
докладывает командованию и летному составу на предполетных указаниях фактическую и ожидаемую метеорологическую обстановку на период полетов, по району аэродрома, маршрутам полетов (полигону) и запасным аэродромам;
оформляет бюллетень погоды и вручает их РП, командирам одиночных экипажей и старшим групп при маршрутных полетах;
докладывает в метеослужбу КП прогнозы погоды, записанные в бюллетени погоды.";

58 және 59-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"58. Метеобөлімше бастығы (кезекші инженер-синоптик) ұшу кезеңінде ұшу ауданындағы метеорологиялық жағдайды мұқият талдайды, ұшу тапсырмаларын орындау үшін метеорологиялық жағдайдың сәйкестігін қадағалайды.
59. Ұшу кезеңінде метеобөлімше бастығы (кезекші инженер-синоптик):
1) КДП (СКП) бола отырып, ұшуды тікелей метеорологиялық қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
2) ұшу алдында техникалық құралдар мен метеорологиялық аспаптардың жұмысын тексереді, қону әуеайлақтарындағы, қосалқы әуеайлақтардағы, ұшу ауданындағы және маршруттарындағы нақты ауа райы туралы деректерді үздіксіз жинауды жүзеге асырады, олардың жай-күйі мен өзгеруін талдайды;
3) КДП (СКП), жақын жетекті радиомаркерлік (бұдан әрі – ЖЖРМ) пунктте және алыс жетекті радиомаркерлік (бұдан әрі – АЖРМ) пунктте жердегі өлшемдердің деректері бойынша, экипаждардың жеткізілімдері бойынша, бұлттың төменгі шегі биіктігінің және ұшақтардың экипажы белгілеген аспаптық және көрінудің мәні арасында күрт айырмашылық болған жағдайда, ұшақтарды өз әуеайлағына қондырудың метеорологиялық жағдайын жүйелі түрде нақтылайды – ҰЖ және КП метеоқызметіне баяндайды;
4) сағат сайын, ал күрделі метеорологиялық жағдайда, ауа райы минимумы және тұрақсыз метеорологиялық жағдай кезінде ұшу кезінде – 30 минуттан кейін (ал қажет болған кезде 15 минуттан кейін) ҰЖ қосалқы әуеайлақтардағы және ұшу ауданы бойынша нақты ауа райы туралы деректерді баяндайды. Талдаудан кейін метеорологиялық ахуалдағы ықтимал өзгерістер туралы, сондай-ақ АТБ бойынша ұсыныстарды баяндайды;
5) КП метеоқызметінен және басқа ведомстволардың метеорологиялық органдарынан түскен дауыл туралы хабардар ету мен ескертуді алған кезде ҰЖ дереу баяндайды;
6) ҰЖ АӘБ және АРБ туралы деректі жинақтайды және баяндайды.";
65-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"65. Атмосфералық процесті талдау ауа райы элементтері мен құбылысының кейінгі барысы ұшу кезеңінде көзделген болжамнан өзгеше болатынын көрсеткен жағдайда метеобөлімше бастығы (кезекші инженер-синоптик) ауа райының нақтыланған болжамын әзірлейді, оны КП метеоқызметімен келіседі, ҰЖ-ға жаңа ауа райы бюллетенін жазып береді және тапсырады.";
67-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Ұшуға ауа райы болжамын және ұшуды метеорологиялық қамтамасыз ету сапасын бағалауды ҰЖ бастапқы журналға жазады. Алынған баға мен белгіленген кемшіліктер туралы метеобөлімше бастығы (кезекші инженер-синоптик) КП метеоқызметіне баяндайды.";

пункты 58 и 59 изложить в следующей редакции:
"58. Начальник метеоподразделения (дежурный инженер-синоптик) в период полетов тщательно анализирует метеорологическую обстановку в районе полетов, осуществляет контроль за соответствием метеорологических условий для выполнения полетного задания.
59. Начальник метеоподразделения (дежурный инженер-синоптик) в период полетов:
1) осуществляет непосредственное метеорологическое обеспечение полетов, находясь на КДП (СКП);
2) производит проверку работы технических средств и метеорологических приборов перед полетами, осуществляет непрерывный сбор данных о фактической погоде на аэродромах посадки, запасных аэродромах, в районе и на маршрутах полетов, анализирует их состояние и изменение;
3) систематически уточняет метеорологические условия посадки самолетов на своем аэродроме по данным наземных измерений на КДП (СКП), ближнем приводном радиомаркерном пункте (далее – БПРМ) и дальнем приводном радиомаркерном пункте (далее – ДПРМ), по донесениям экипажей, в случае резкого различия между значениями высоты нижней границы облаков и видимости, измеренных инструментально и определенных экипажами самолетов - докладывает РП и в метеослужбу КП;
4) ежечасно, а при полетах в сложных метеорологических условиях, при минимуме погоды и неустойчивой, резко меняющейся метеорологической обстановке - через 30 минут (а при необходимости через 15 минут), докладывает РП данные о фактической погоде на запасных аэродромах и по району полетов. После анализа докладывает о возможных изменениях в метеорологической обстановке, а также предложения по ДРП;
5) докладывает РП, немедленно, при получении штормовых оповещений и предупреждений, поступивших из метеослужбы КП и метеорологических органов других ведомств;
6) обобщает и докладывает РП данные о ВРП и РРП.";
часть первую пункта 65 изложить в следующей редакции:
"65. В случае, когда анализ атмосферных процессов показывает, что последующий ход элементов и явлений погоды будет отличаться от предусмотренных прогнозов на период полетов, начальник метеоподразделения (дежурный инженер-синоптик) разрабатывает уточненный прогноз погоды, согласовывает его с метеослужбой КП, выписывает и вручает РП новый бюллетень погоды.";
часть вторую пункта 67 изложить в следующей редакции:
"Оценка прогноза погоды на полеты и качество метеорологического обеспечения полетов записывается РП в стартовом журнале. О полученной оценке и отмеченных недостатках начальник метеоподразделения (дежурный инженер-синоптик) докладывает в метеослужбу КП.";

71-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) полигондағы ҰЖ-ға, КП метеоқызметіне және метеобөлімшеге нақты метеорологиялық жағдай туралы деректі, полигон ауданындағы АТБ туралы болжамды өзгерістер мен ұсыныстарды баяндайды;";
73 және 74-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"73. Іздеу-құтқару жұмысын орындау үшін ұшып шығатын ӘК экипажына қажетті метеорологиялық ақпаратты КП метеоқызметі, метеоқызмет ҰЖ-ның немесе іздеу-құтқару жұмысына басшылық жасайтын басқа да лауазымды адамның сұрау салуы бойынша қысқа мерзімде ұсынады.
74. КП метеоқызметі, метеорологиялық қызмет ұшуды іздеу-құтқаруды қамтамасыз етуге тартылған іздеу-құтқару қызметінің бастығын белгіленген нысандағы метеорологиялық ақпаратпен қамтамасыз етеді. Кезекші ауысым барлық іздеу-құтқару операциясы ішінде іздеу-құтқару қызметінің бастығымен байланысты ұстайды.";
78 және 79-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"78. Іздеу-құтқару жұмысын, операция жүргізуге ықпал ету мақсатында КП метеоқызметі, метеорологиялық қызмет сұрау салу бойынша:
1) іздеу аймағындағы ағымдағы және болжамды метеорологиялық жағдай туралы толық ақпаратты;
2) ұшу маршруттары бойынша, оның ішінде іздеу жүргізілетін әуеайлақтан алыстаған кезде және оған қайтып келген кезде іздеуші ӘК орындайтын ұшу маршруттары бойынша ағымдағы және болжамды метеорологиялық жағдай туралы ақпаратты;
3) авариялық жағдайға байланысты қажетті кез келген басқа ақпаратты ұсынады.
79. Іздеу және құтқару үйлестіру орталығының сұрау салуы бойынша КП метеоқызметі осы әуеайлақтың жауапкершілік ауданына кіретін акваторияда іздеу-құтқару операцияларын орындайтын суүсті кемелерін қажетті метеорологиялық ақпаратпен қамтамасыз етеді (немесе қамтамасыз ету үшін шаралар қабылдайды).";
81 және 82-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"81. АО-ға немесе инцидентке байланысты КП метеоқызметі, метеорологиялық қызметтің сұрау салуы бойынша:
1) консультациядан өту кезінде ұшқыш құрамының мүшелеріне берілген немесе оларға ұшу құжаттамасы ретінде көрсетілген ұшу құжаттамасы жиынтығының көшірмесін;
2) ӘҚБ орталығының сұрау салуы бойынша бастапқы хабарлау үшін оқиға болған сәтте метеорологиялық жағдайды сипаттайтын ақпаратты ұсынады.
82. КП метеоқызметі, метеоқызмет АО-ны немесе инцидентті тергеп-тексеру жөніндегі комиссия талап ететін барлық метеорологиялық құжаттың, мәліметтің және басқа да құжаттаманың (баспа нысанда немесе компьютерлік файл түрінде) күнтізбелік 30 күн ішінде сенімді сақталуын қамтамасыз етеді.";
92-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"92. КП метеоқызметінде және метеобөлімшелерде белгіленген жұмыс ауқымын орындау процесінде осы Қағидалардың талаптарына сәйкес ұшу (ақпараттық-болжамды), жұмыс, есепке алу, пайдалану және техникалық құжаттама жүргізіледі. Барлық құжат бір түсті сиямен анық және ұқыпты толтырылады. Құжаттамада жергілікті уақыт көрсетіледі.";
107-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

подпункт 3) пункта 71 изложить в следующей редакции:
"3) докладывает РП на полигоне, в метеослужбу КП и метеоподразделение данные о фактической метеорологической обстановке, предполагаемые изменения и предложения о ДРП в районе полигона;";
пункты 73 и 74 изложить в следующей редакции:
"73. Метеорологическая информация, необходимая экипажам ВС, вылетающих для выполнения поисково-спасательных работ, предоставляется метеослужбой КП, метеослужбой в кратчайший срок по запросу РП или другого должностного лица, руководящего поисково-спасательными работами.
74. Метеослужба КП, метеорологическая служба обеспечивают начальника поисково-спасательной службы, задействованного в поисково-спасательном обеспечении полетов метеорологической информацией в установленной форме. Дежурная смена, поддерживает связь с начальником поисково-спасательной службы в течение всей поисково-спасательной операции.";
пункты 78 и 79 изложить в следующей редакции:
"78. С целью способствования проведению поисково-спасательных работ, операций, метеослужба КП, метеорологическая служба по запросу предоставляет:
1) полную и подробную информацию о текущих и прогнозируемых метеорологических условиях в зоне поиска;
2) информацию о текущих и прогнозируемых метеорологических условиях по маршрутам полета, в том числе по маршрутам полета, выполняемых поисковыми ВС при удалении от аэродрома, с которого ведется поиск и при возвращении на него;
3) любую другую информацию, необходимую в связи с аварийной ситуацией.
79. По запросу координационного центра поиска и спасания, метеослужба КП снабжает (или принимает меры для снабжения) необходимой метеорологической информацией надводные суда, выполняющие поисково-спасательные операции на акваториях, входящих в район ответственности данного аэродрома.";
пункты 81 и 82 изложить в следующей редакции:
"81. В связи с АП или инцидентом метеослужба КП, метеорологическая служба по запросу предоставляет:
1) копию комплекта полетной документации, который был представлен членам летного состава при прохождении консультации или был показан им в качестве полетной документации;
2) по запросу центра УВД предоставляет для первоначального сообщения информацию, характеризующую метеорологические условия на момент события.
82. Метеослужба КП, метеослужба обеспечивает надежную сохранность всех метеорологических документов, сводок и другой документации (в печатной форме или в виде компьютерных файлов), которую потребует комиссия по расследованию АП или инцидента в течение 30 календарных дней.";
пункт 92 изложить в следующей редакции:
"92.В метеослужбе КП и в метеоподразделениях, в процессе выполнения установленного объема работ ведется полетная (информационно-прогностическая), рабочая, учетная, эксплуатационная и техническая документация в соответствии с требованиями настоящих Правил. Все документы заполняются четко и аккуратно пастой одного цвета. В документации указывают местное время.";
пункт 107 изложить в следующей редакции:

"107. Әскери бөлімнің шегінен тыс шықпайтын метеорологиялық құжаттарда осы әскери бөлімнің күн тәртібі белгіленген жергілікті уақыт көрсетіледі. Әскери бөлімнің шегінен тыс шығатын құжаттар мен хабарламаларда Астана уақыты, ал Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерде – дүниежүзілік үйлестірілген уақыт (UTC) көрсетіледі.";
109-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"109. Әуеайлақта метеорологиялық бақылау сағат сайын жүргізіледі, кемінде 10 минут бұрын басталады және дәл бақылау мерзімінде атмосфералық қысымның мәнін есептеумен аяқталады (әр сағаттың 00 минутында) және ӘК-нің ұшып көтерілуі және қонуы кезінде ресми дерек болып табылады, сұрау салу бойынша КП метеоқызметіне беріледі.";
111-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"111. Метеорологиялық бақылау тәулік бойы режимде жүргізілмейтін әуеайлақтарда нақты ауа райының тұрақты мәліметтері ұшу кезеңінде ғана жүргізіледі және КП метеоқызметінің нұсқауына сәйкес және ӘҚБ және ұшуды жүргізу орталықтары қоятын талаптарды ескере отырып, әуеайлақта ұшу басталғанға дейін 2 сағат бұрын беріледі (шығарылады).";
116 және 117-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"116. Бақылаудың жоғары сапасына қол жеткізу үшін КП метеоқызметі метеорологиялық бөлімшенің:
1) осы Қағидалардың ережелерін;
2) метеорологиялық басқару органымен келісу бойынша КП метеоқызметі бекіткен әдістемелік материалдарды;
3) метеорологиялық ақпаратты көрсету аспаптары мен құралдарының дұрыс жұмыс істеуін сақтауын қамтамасыз етеді.
117. КП метеоқызметі және басқару органы бақылау сапасын, метеорологиялық ақпаратты көрсету аспаптары мен құралдарының дұрыс жұмыс істеуі мен пайдаланылуын, техникалық құралдарды дұрыс орнату мен резервке қоюды бақылау үшін тікелей бағыныстағы метеобөлімшелерді тексеруді ұйымдастырады.";
130-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"130. Биіктікте желді аспаптық тәсілмен айқындау мүмкін болмаған кезде 10 киллометр радиуста орналасқан аэрологиялық станциялардан, ӘК борттарынан алынған жел туралы немесе әуеайлақтық шеңбер биіктігінде желдің болжамдық деректері ұсынылады.";
155-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"155. Әуеайлақта ағымдағы ауа райына бақылау жүргізіледі және метеорологиялық параметрлердің деректері беріледі. Ағымдағы ауа райының мынадай құбылыстары көрсетіледі: жаңбыр, сіркіреме, қар және мұзданатын жауын-шашын (олардың қарқындылығын қоса алғанда), буалдыр, мұнар, тұман, мұзданатын тұман және найзағай (әуеайлақ маңындағы найзағайды қоса алғанда).";
157-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"107. В метеорологических документах, не выходящих за пределы воинской части, указывается местное время, по которому установлен распорядок дня данной воинской части. В документах и сообщениях, выходящих за пределы воинской части, указывается время города Астана, а за пределы Республики Казахстан - всемирное координированное время (UTC).";
часть первую пункта 109 изложить в следующей редакции:
"109. Метеорологические наблюдения на аэродроме производятся ежечасно, начинаются не раньше, чем за 10 минут и заканчиваются отсчетом значения атмосферного давления точно в срок наблюдения (в 00 минут каждого часа) и являются официальными данными во время взлета и посадки ВС, передаются в метеослужбу КП и по запросам.";
пункт 111 изложить в следующей редакции:
"111. На аэродромах, где метеорологические наблюдения не производятся в круглосуточном режиме, регулярные сводки фактической погоды проводятся только в период полетов и передаются (выпускаются) за 2 часа до начала полетов на аэродроме в соответствии с указанием метеослужбы КП и учетом требований, налагаемых центрами УВД и производством полетов.";
пункты 116 и 117 изложить в следующей редакции:
"116. Для достижения высокого качества наблюдений метеослужба КП обеспечивает соблюдение метеорологическим подразделением:
1) положений настоящих Правил;
2) методических материалов утвержденных метеослужбой КП по согласованию с метеорологическим органом управления;
3) правильного функционирования приборов и средств отображения метеорологической информации.
117. Метеослужба КП и орган управления организуют проверку метеоподразделений, находящихся в непосредственном подчинении, для контроля качества наблюдений, правильного функционирования и эксплуатации приборов и средств отображения метеорологической информации, правильной установки и резервирование технических средств.";
пункт 130 изложить в следующей редакции:
"130. При невозможности определения ветра на высотах инструментальным способом, используют данные о ветре, полученные с аэрологических станций, расположенных в радиусе 10 километров и данные о ветре, полученные с бортов ВС или прогностические данные ветра на высоте аэродромного круга.";
пункт 155 изложить в следующей редакции:
"155. На аэродроме проводятся наблюдения за текущей погодой и передаются данные метеорологических параметров. Указываются следующие явления текущей погоды: дождь, морось, снег и замерзающие осадки (включая их интенсивность), мгла, дымка, туман, замерзающий туман и грозы (включая грозы в окрестностях аэродрома).";
пункт 157 изложить в следующей редакции:

"157. Жергілікті тұрақты мәліметтерде, жергілікті арнайы мәліметтерде тиісті өлшемшарттардың қабылданған символдарын (шартты белгілерін) пайдаланып, ағымдағы ауа райы құбылыстарының төменде келтірілген түрлері көрсетіледі:
1) жауын-шашын (түрін нақтылаусыз), егер бұл ретте болжанатын ауа температурасы 0 С жақын болса (- 2 С-ден + 2 С-ге дейін);
2) сіркіреме, жаңбыр, қар, қар түйіршігі, мұз қиыршығы;
3) алмаз шаң деп аталатын мұз кристалдары (өте ұсақ), өлшенген күйдегі мұз кристалдары (осы құбылысқа байланысты 5000 м немесе одан аз көріну кезінде хабарланады);
4) бұршақ туралы ең ірі бұршақтың диаметрі 5 мм немесе одан көп болған кезде хабарланады;
5) ең ірі бұршақтың диаметрі 5 миллиметрден аз болған кезде ұсақ бұршақ және/немесе қар қиыршығы.
Көрінуді нашарлататын құбылыстар:
тұман – (жер деңгейінен төмен 2 м (6 футтан) аз сипаттамаларымен бірлесіп пайдалану жағдайын қоспағанда, көріну 1000 м кем болған кезде хабарланады), әуеайлақтың орнын жабатын тұман тізбектері, ішінара (әуеайлақтың көп бөлігін тұман басқан, ал қалған бөлігінде тұман болмаған кезде пайдаланылады) немесе маңайда;
мұнар – көріну 1000 м және одан көп, бірақ 8000 м аспайтын болған кезде хабарланады;
құм, шаң (құрсаулы), буалдыр, түтін, жанартау күлі;
құмды құйын (шаңды құйын), қара дауыл, құйғыш тәрізді бұлт (қарақұйын), құмды боран (шаңды боран).";
165-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"165. Мұздану, шайқалу және қарқынды электрлендіру қабаттың шекарасын көрсетумен болжанады, олар күтілетін жерде:
1) __метр қабатындағы бұлтта (__ метр биіктіктен);
2) бұлт астында;
3) жауын-шашында.
Көктайғақ қарқындылығына қарамастан болжанады.
Деректер болған кезде ауа райының барлық құбылыстарының күтілетін қарқындылығы көрсетіледі: әлсіз, қалыпты, күшті.";
184-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"184. Әуеайлақтан 100 км радиуста ошақтар болған кезде олардың жағдайы туралы ақпарат КП метеоқызметіне хабарланады. Көрсетілген ақпаратқа мынадай мәліметтер енгізіледі:
1) ошақтың сипаты;
2) ТКТ-ға қатысты ошақ орталығының орналасқан жері (азимут және қашықтығы);
3) сегіз румбадағы бағыты және ошақтың км/сағ орнын ауыстыру жылдамдығы.";
190-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Метеобөлімшелердегі радиолокациялық бақылау нәтижесі осы Қағидаларға 26-қосымшаға сәйкес нысан (АВ-9) бойынша ауа райын радиолокациялық барлау бюллетеніне жазылады және белгіленген мерзімде КП метеоқызметіне және сұрау салу бойынша беріледі.";
204-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"204. ӘК бортынан АТБ-ны жүргізу КП метеоқызметінің, кезекші инженер-синоптиктің сұрау салуы бойынша жүргізіледі.";
205-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"205. ҰЖ және ӘК командирі ұшуда радиобайланыс арналары арқылы берген АӘБ және АТБ деректері дереу КП метеоқызметіне беріледі.";
208-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"157. В местных регулярных сводках, местных специальных сводках, указываются нижеприведенные виды явлений текущей погоды с использованием принятых символов (условных обозначении) соответствующих критериев:
1) осадки (без уточнения вида), если прогнозируемая при этом температура воздуха близка к 0°С (в пределах от - 2°С до+2°С);
2) морось, дождь, снег, снежные зерна, ледяная крупа;
3) ледяные кристаллы (очень мелкие), ледяные кристаллы во взвешенном состоянии, называемые алмазной пылью (сообщается при видимости 5000 м или менее, связанной с этим явлением);
4) град сообщается при диаметре самых крупных градин в размере 5 мм или более;
5) мелкий град и/или снежная крупа при диаметре самых крупных градин в размере менее 5 миллиметров.
Явления, ухудшающие видимость:
туман - сообщается при видимости менее 1000 метров, за исключением случаев совместного использования с характеристиками низкий (менее 2 метров (6 футов) над уровнем земли), гряды тумана, покрывающие местами аэродром, частичный (используется, когда значительная часть аэродрома покрыта туманом, а на остальной части туман отсутствует) или в окрестности;
дымка - сообщается при видимости от 1000 метров и более, но не более 8000 метров;
песок, пыль (обложная), мгла, дым, вулканический пепел;
песчаные вихри (пыльные вихри), шквал, воронкообразное облако (смерч), песчаная буря (пыльная буря).";
пункт 165 изложить в следующей редакции:
"165.Обледенение, болтанка и интенсивная электризация прогнозируются с указанием границ слоя, в котором они ожидаются:
1) в облаках в слое __ метров (от высоты __ метров);
2) под облаками;
3) в осадках.
Гололед прогнозируется независимо от интенсивности.
При наличии данных указывается ожидаемая интенсивность всех явлений погоды: слабая, умеренная, сильная.";
пункт 184 изложить в следующей редакции:
"184. При наличии очагов в радиусе 100 км от аэродрома информация об их положении сообщаются в метеослужбу КП. В указанную информацию включаются следующие сведения:
1) характер очага;
2) местонахождение центра очага (азимут и удаление) относительно КТА;
3) направление в восьми румбах и скорость в км/ч перемещения очага.";
часть третью пункта 190 изложить в следующей редакции:
"Результаты радиолокационных наблюдений в метеоподразделениях наносятся в бюлетень радиолокационной разведки погоды формы (АВ-9) согласно приложению 26 к настоящим Правилам и передаются в установленные сроки в метеослужбу КП и по запросам.";
пункт 204 изложить в следующей редакции:
"204. Проведение ДРП с борта ВС производится по запросу метеослужбы КП, дежурного инженер-синоптика.";
часть первую пункта 205 изложить в следующей редакции:
"205.Данные ВРП и ДРП, переданные РП и командирами ВС в полете по каналам радиосвязи незамедлительно передаются в метеослужбу КП.";
пункт 208 изложить в следующей редакции:

"208. Әуеайлақ бойынша болжамды метеобөлімше КП метеоқызметімен келісу бойынша жасайды.";
212 және 213-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"212. Қазақстан Республикасының аумағы бойынша КП метеоқызметінде әзірленген ауа райы болжамы басқару пункттеріне, мемлекеттік авиацияның басқару органдарына, метеобөлімшеге жеткізіледі.
213. КП метеоқызметінің ауа райы болжамы метеобөлімшелердің болжамды әзірлеуі үшін негіз болып табылады.";
216-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"216. Бір тәулікке арналған қысқа мерзімді ауа райы болжамы және оларға нақтылау ұшудың жоспарланғанына немесе жоспарланбағанына қарамастан, бөлімдердің орналасу аумағы бойынша әзірленеді.
Ауа райы болжамы күн сайын КП метеоқызметте сағат 16.00-ге қарай, ал әскери бөлімдерде сағат 17.00-ге қарай ағымдағы күннің 18.00-ден бастап келесі күннің 18.00-ге дейінгі кезеңге (Астана уақыты бойынша), бөлек түнге (сағат 18.00-ден 6.00-ге дейін) және күнге (сағат 6.00-ден 18.00-ге дейін) әзірленеді.
Келесі күнгі сағат 6.00-ден 18.00-ге дейінгі кезеңге арналған ауа райы болжамы Астана уақытымен сағат 5.30-ға қарай КП метеоқызметте нақтыланады.
Метеобөлімшелерде әр 6 сағат сайын, 00 сағаттан бастап әскери бөлімнің орналасқан ауданы бойынша ауа райының жедел болжамы әзірленеді.
Ауа райы болжамына нақтылау атмосфералық процесті кейінгі талдау ауа райы жағдайы бұрын күтілгеннен ерекшеленетінін көрсеткен барлық жағдайда әзірленеді.";
219 және 220-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"219. Ауа райы болжамының мәтіндері:
1) (АВ-6) нысандағы ауа райы күнделігіне (тәулікке арналған ауа райы болжамы және оған нақтылау);
2) ауа райы бюллетеніне (ұшу маршруты немесе ауданы бойынша және қону пунктіндегі ауа райы болжамы);
3) КП метеоқызметінде және метеобөлімшелерде (ұзақ мерзімді ауа райы болжамы, 6 сағатқа және ұшу маршруттары бойынша болжам) жүргізілетін жұмыс журналдарына жазылады.
220. Тәулікке ауа райы болжамын күтілетін ауа-райының жай-күйін анықтайтын синоптикалық жағдайдың қысқаша сипаттамасымен жасалады.";
222-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"222. КП метеоқызметі және метеобөлімше мыналар үшін арналған ауа райы болжамын әзірлейді:
1) әуеайлақтық және маршруттық ұшуды қамтамасыз ету;
2) радиациялық және химиялық жағдайды бағалау;
3) ПӘК ұшуын қамтамасыз ету;
4) ғарыш объектілері мен олардың экипаждарын ұшыруды, іздестіруді және эвакуациялауды қамтамасыз ету;
5) арнайы тапсырмаларды қамтамасыз ету.";
223-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) КП метеоқызметінен және басқа да метеобөлімшелерден алынған болжам мен консультация;";

"208. Прогноз по аэродрому составляется метеоподразделением, по согласованию с метеослужбой КП.";
пункты 212 и 213 изложить в следующей редакции:
"212. Прогнозы погоды, разработанные в метеослужбе КП по территории Республики Казахстан, доводятся до пунктов управления, органов управления государственной авиации, до метеоподразделения.
213. Прогнозы погоды метеослужбы КП являются основой для разработки прогнозов метеоподразделениями.";
пункт 216 изложить в следующей редакции:
"216. Краткосрочные прогнозы погоды на сутки и уточнения к ним, разрабатываются по территории базирования частей независимо от того, планируются полеты или нет.
Прогнозы погоды разрабатываются ежедневно в метеослужбе КП к 16.00, а в воинских частях к 17.00 на период с 18.00 текущего дня до 18.00 следующего дня, раздельно на ночь (с 18.00 до 6.00) и на день (с 6.00 до 18.00) по времени города Астана.
Прогнозы погоды на период с 6.00 до 18.00 следующего дня уточняются в метеослужбе КП к 5.30 времени города Астана.
В метеоподразделениях каждые 6 часов, начиная с 00 часов, разрабатываются оперативные прогнозы погоды по району базирования воинской части.
Уточнения к прогнозам погоды разрабатываются во всех случаях, когда последующий анализ атмосферных процессов показывает, что погодные условия будут отличаться от ожидавшихся ранее.";
пункты 219 и 220 изложить в следующей редакции:
"219. Тексты прогнозов погоды записываются:
1) в дневник погоды формы (АВ-6) (прогноз погоды на сутки и уточнения к нему);
2) в бюллетень погоды (прогноз погоды по маршруту или району полетов и в пункте посадки);
3) в рабочие журналы ведущиеся в метеослужбе КП и в метеоподразделениях (долгосрочные прогнозы погоды, прогнозы на 6 часов и по маршрутам полетов).
220. Прогноз погоды на сутки составляется с краткой характеристикой синоптического положения, обуславливающего ожидаемое состояние погоды.";
пункт 222 изложить в следующей редакции:
"222. Метеослужба КП и метеоподразделения разрабатывают прогнозы погоды, предназначенные для:
1) обеспечения аэродромных и маршрутных полетов;
2) оценки радиационной и химической обстановки;
3) обеспечения полетов БВС;
4) обеспечения запуска, поиска и эвакуации космических объектов и их экипажей;
5) обеспечения специальных заданий.";
подпункт 5) пункта 223 изложить в следующей редакции:
"5) прогнозы и консультации, полученные от метеослужбы КП и других метеоподразделений;";

224-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) жердегі және ұшу биіктігіндегі күтілетін метеорологиялық элементтер мен құбылыстардың сипаттамасын қамтитын ПӘК маршруты бойынша ұшып көтерілу (қону) мен ұшуды қамтамасыз етуге арналған болжамдар;";
228-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Ұзақ мерзімді ауа райы болжамы КП метеоқызметінде алдын ала 7 тәулік бұрын сұратылады.";
230-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Метеобөлімше бастығы КП метеоқызметінің бастығына және мемлекеттік авиацияның басқару органы метеобөлімшесінің бастығына метеобөлімше үшін және әрбір инженер-синоптик бойынша бөлек ауа райы болжамының және дауыл туралы ескертудің ақталуы туралы бір жылғы қорытынды деректерді ұсынады.";
231-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"231. Күрделі метеорологиялық жағдай кезінде жасалған барлық ақталмаған, сондай-ақ ауа райының анағұрлым сәтті болжамы мен дауыл туралы ескерту КП метеоқызметінің және метеобөлімшенің жеке құрамымен мұқият зерделенуге және талдауға жатады.";
237 және 238-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"237. Төмен биіктікте ұшу үшін болжам сағат 06:00-ден бастап әр 6 сағат сайын жасалады, бұл ретте олардың қолданылу кезеңі 6 сағатты құрайды, КП метеоқызметімен олардың қолданылу кезеңі басталғанға дейін 1 сағат бұрын келісіледі.
238. Дауыл туралы хабардар етуді ҚР мемлекеттік авиациясының командирлеріне, штабтарына, КП кезекші есептоптарына және ӘҚБ орталықтарына, басшылық және ұшқыш құрамына, сондай-ақ КП метеоқызметіне және метеобөлімшелерге уақтылы жеткізу ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету, авиациялық техниканы, әуеайлақтардағы ғимараттар мен құрылыстарды АҚҚ әсерінен сақтау бойынша шараларды уақтылы қабылдау мақсатында ұйымдастырылады.";
240-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"240. Дауыл туралы хабардар етуді және ескертуді КП метеоқызметінің бастығы ұйымдастырады және ауысым бастығы – аға инженер-синоптик және метеобөлімше бастықтары (инженер-синоптиктер) жүзеге асырады.";
245, 246 және 247-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"245. Метеобөлімше бастықтары КП метеоқызметінің бастығына жыл сайын оқу кезеңінің соңына қарай (немесе бөлімдердің жаңа орналасу орнына келуі бойынша) "Қазаэронавигация" РМК-ның метеорологиялық станцияларын және "Қазгидромет" РМК-ның гидрометеорологиялық станцияларын және мемлекеттік авиациясы бар басқа да ведомстволарды дауыл туралы хабардар етуге тартуға өтінімдерді ұсынады.
246. КП метеоқызметінің бастығы әуеайлақтардың дауыл туралы хабардар етудауыл туралы хабардар етуге өтінімдерді жинақтайды және авиаметеорологиялық және гидрометеорологиялық станциялары бар мемлекеттік органдармен шарттардың жобасын дайындайды. Шарттар жасалғаннан кейін метеоорталықтың бастығы бөлімдер метеобөлімшелерінің бастықтарына әрбір әуеайлаққа дауыл туралы хабардар етудауыл туралы хабардар етуге қандай станциялар және қай уақыттан бастап тартылғанын хабарлайды.

подпункт 4) пункта 224 изложить в следующей редакции:
"4) прогнозы для обеспечения взлета (приземления) и полета по маршруту БВС, содержащие описание ожидаемых метеорологических элементов и явлений у земли и на высоте полета;";
часть вторую пункта 228 изложить в следующей редакции:
"Долгосрочные прогнозы погоды с заблаговременностью до 7 суток запрашиваются в метеослужбе КП.";
часть вторую пункта 230 изложить в следующей редакции:
"Начальник метеоподразделения представляет начальнику метеослужбы КП и начальнику метеоподразделения органа управления государственной авиации итоговые данные за год об оправдываемости прогнозов погоды и штормовых предупреждений за метеоподразделение и раздельно по каждому инженеру-синоптику.";
пункт 231 изложить в следующей редакции:
"231. Все неоправдавшиеся, а также наиболее удачные прогнозы погоды и штормовые предупреждения, составленные при сложной метеорологической обстановке, подлежат тщательному изучению и разбору с личным составом метеослужбы КП и метеоподразделения.";
пункты 237 и 238 изложить в следующей редакции:
"237. Прогнозы для полетов на малых высотах, составляются каждые 6 часов, начиная с 06:00 часов, при этом, период их действия составляет 6 часов, согласуются с метеослужбой КП не позднее, чем за 1 час до начала периода их действия.
238. Своевременное доведение штормовых оповещений до командиров, штабов, дежурных расчетов КП и центров УВД, руководящего и летного состава, а также метеослужбы КП и метеоподразделений государственной авиации Республики Казахстан организуется в целях обеспечения безопасности полетов, своевременного принятия мер по сохранению авиационной техники, зданий и сооружений на аэродромах от воздействия ОЯП.";
часть первую пункта 240 изложить в следующей редакции:
"240. Штормовые оповещения и предупреждения организуются начальником метеослужбы КП и осуществляются начальником смены - старшим инженер-синоптиком и начальниками (инженер-синоптиками) метеоподразделений.";
пункты 245, 246 и 247 изложить в следующей редакции:
"245. Начальники метеоподразделений представляют начальнику метеослужбы КП ежегодно к концу учебного периода (или по прибытии частей к новому месту базирования) заявки на привлечение к штормовому оповещению метеорологических станций РГП "Казаэронавигации" и гидрометеорологические станции РГП "Казгидромета" и других ведомств, имеющих государственную авиацию.
246. Начальник метеослужбы КП обобщает заявки на штормовые оповещения аэродромов и готовит проекты договоров с государственными органами, имеющими авиаметеорологические и гидрометеорологические станции. После заключения договоров начальник метеослужбы КП сообщает начальникам метеоподразделений частей, какие станции, и с какого времени привлечены к штормовому оповещению каждого аэродрома.

247. КП метеоқызметі бастығынан алған хабардар етуге тартылатын авиаметеорологиялық және гидрометеорологиялық станциялар тізбесі негізінде метеобөлімшенің бастығы әуеайлаққа дауыл туралы хабардар ету схемасын әзірлейді.
Авиациялық бөлімге дауыл туралы хабардар ету схемасы осы Қағидаларға 30-қосымшаға сәйкес ірі масштабты географиялық картада жасалады:
1) дауыл туралы хабардар етуге тартылған авиаметеорологиялық (гидрометеорологиялық) станциялардың атауы және орналасқан жері;
2) әрбір станцияға дейінгі қашықтық, км;
3) хабарламасы бар жеделхаттарды өткізудің бақылау мерзімі;
4) станциялардың теңіз деңгейінен биіктігі;
5) ҰҚЖ бағыты, сондай-ақ әуеайлақ минимумы;
6) осы әуеайлақта байқалатын АҚҚ және ААҚҚ туралы хабардар ету берілуге тиіс метеобөлімшелердің мекенжайы.
Ұшудың болуына байланысты баяндау нысаны мен кезектілігі көрсетілген дауыл туралы хабардар ету баяндалатын бөлімнің лауазымды адамдарының тізбесі осы Қағидаларға 31-қосымшаға сәйкес дауыл туралы хабардар ету схемасында айқындалған.
Бөлімдердің бірлесіп орналастыру әуеайлақтарында дауыл туралы хабардар етудің бірыңғай схемасы жасалады.
Схема жыл сайын жаңартылады, КП метеоқызметі бастығымен келісіледі, метеобөлімшенің бастығы қол қояды және бөлім штабының бастығы бекітеді.";
250-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) АҚҚ-ның басталу (күшею, бәсеңдеу, аяқталу) уақыты Астана уақыты бойынша төрт цифрмен көрсетіледі: алғашқы екі цифр сағатты, ал соңғы екеуі – минутты білдіреді;";
251-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер бір АҚҚ туралы хабарлама берілгеннен кейін басқасы басталса, онда екінші АҚҚ туралы дереу хабарлама беріледі. Бұл ретте бұрын басталған АҚҚ-ның сақталуы (тоқтауы) туралы мәліметтер көрсетіледі.";
257 және 258-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"257. ААҚҚ туралы хабарлау дауыл туралы хабардар ету үшін белгіленген барлық мекенжайға беріледі (баяндалады), ал аномалиялық метеорологиялық, гидрологиялық және басқа да геофизикалық құбылыс туралы бөлім қолбасшылығына, КП есептобына баяндалады және КП метеоқызметіне дауыл туралы хабардар ету ретінде беріледі.
258. Байқалатын ААҚҚ мен аномалиялық метеорологиялық, геофизикалық құбылыс туралы дауыл туралы хабардар ету метеобөлімше жеке құрамының бақылауы, сондай-ақ гидрометеорологиялық станциялардан, бекеттерден, техникалық құрал есептоптарынан және басқа да көзден алынған хабарламалар негізінде беріледі. Соңғы жағдайда ақпарат алынған көз көрсетіледі.";
259-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"259. ААҚҚ, аномалиялық метеорологиялық, гидрологиялық және басқа да геофизикалық құбылыс аяқталған бойынша метеобөлімше күнтізбелік бес күн ішінде КП метеоқызметінің бастығына жеткізілім береді.";
261-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

247. Начальник метеоподразделения на основании полученного от начальника метеослужбы КП перечня авиаметеорологических и гидрометеорологических станций, привлекаемых к оповещению, разрабатывает схему штормового оповещения аэродрома.
Схема штормового оповещения авиационной части составляется на крупномасштабной географической карте согласно приложению 30 к настоящим Правилам:
1) наименование и место расположения авиаметеорологических (гидрометеорологических) станций, привлеченных к штормовому оповещению;
2) расстояния до каждой станции в км;
3) контрольные сроки прохождения телеграмм с оповещениями;
4) высоты станций над уровнем моря;
5) направления ВПП, а также минимум аэродрома;
6) адреса метеоподразделений, которым должны передаваться оповещения об ОЯП и ООЯП, наблюдающихся на данном аэродроме.
Перечень должностных лиц части, которым докладываются штормовые оповещения с указанием формы и очередности доклада в зависимости от наличия полетов определены в схеме штормового оповещения согласно приложению 31 к настоящим Правилам.
На аэродромах совместного базирования частей составляется единая схема штормового оповещения.
Схема ежегодно обновляется, согласовывается с начальником метеослужбы КП, подписывается начальником метеоподразделения и утверждается начальником штаба части.";
подпункт 2) пункта 250 изложить в следующей редакции:
"2) время начала (усиления, ослабления, окончания) ОЯП указывается по времени города Астана четырьмя цифрами: две первые цифры означают часы, а две последние - минуты;";
часть третью пункта 251 изложить в следующей редакции:
"Если после подачи оповещения об одном ОЯП начинается другое, то немедленно подается оповещение о втором ОЯП. При этом указываются сведения о сохранении (прекращении) ранее начавшегося ОЯП.";
пункты 257 и 258 изложить в следующей редакции:
"257. Оповещение об ООЯП передаются (докладываются) во все адреса, установленные для штормовых оповещений, а об аномальных метеорологических, гидрологических и других геофизических явлениях докладываются командованию части, расчетам КП и передаются как штормовые в метеослужбу КП.
258. Штормовые оповещения о наблюдающихся ООЯП и аномальных, метеорологических, геофизических явлениях передаются на основании наблюдений личного состава метеоподразделения, а также сообщений, полученных от гидрометеорологических станций, постов, расчетов технических средств и других источников. В последнем случае указывается источник получения информации.";
часть первую пункта 259 изложить в следующей редакции:
"259. По окончании ООЯП, аномальных метеорологических, гидрологических и других геофизических явлений, метеоподразделение в течении пяти календарных дней представляет донесение начальнику метеослужбы КП.";
пункт 261 изложить в следующей редакции:

"261. Метеобөлімше жердегі авиациялық техникаға, оның ішінде тұрақ орындарындағы ӘК-ге, әуеайлақ жабдығына, техникалық құралдарға және ұшуды қамтамасыз ету қызметтеріне қолайсыз әсер ететін метеорологиялық жағдай мен АҚҚ туындауы немесе қарқынының өзгеруі туралы әуеайлақ бойынша ескертуді ресімдейді.";
263-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"КП метеоқызметінің бастығы орналастыру әуеайлақтарының дауыл туралы ескертудің жалпы схемасын жасайды, оған қол қояды және мемлекеттік авиацияның басқару органы штабының бастығында бекітеді.";
265 және 266-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"265. КП метеоқызметте әзірленген дауыл туралы ескерту мемлекеттік авиацияның басқару органы КП жедел кезекшісіне, метеобөлімшеге, ӘҚБ орталықтарына дауыл туралы ескерту схемасына сәйкес беріледі (баяндалады).
266. Мемлекеттік авиация басқару органының метеобөлімшесі ішінде дауыл туралы ескертумен алмасу тәсілін КП метеоқызмет бастығы белгілейді.";
270, 271 және 272-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"270. КП метеоқызметте дауыл туралы ескерту АҚҚ басталғанға дейін алдын ала кемінде 1 сағат бұрын мемлекеттік авиация басқару органының КП жедел кезекшісіне, барлық лауазымды адамдарға қолын қойғызумен тапсырылады және ауа райы болжамына сұрау салу келіп түскен метеобөлімшелерге барлық сұрау салу кезеңі ішінде беріледі. Дауыл туралы ескертуді тапсыру (баяндау) уақыты және оны қабылдаған лауазымды адамның тегі дауыл туралы ескерту бланкісіне жазылады.
271. Байланыс арналары бойынша дауыл туралы хабардар ету және АҚҚ туралы ескерту деректері бар жеделхаттарды уақтылы беру үшін жауаптылық оларға белгіленген шұғылдық дәрежесіне сәйкес дабыл туралы ескертуді жасаған лауазымды адам орындайды.
272. АҚҚ болжамы уақтылы берілмеген жағдайда әскери бөлімнің кезекші инженер-синоптигі АҚҚ-ның туындауы туралы (уақытын, күтілетін қарқындылығын және ұзақтығын көрсете отырып) ҰЖ, бөлім командиріне, КП жедел кезекшісіне, ауысым бастығы – КП метеоқызметтің аға инженер-синоптигіне, ҰҚШК, кезекші авиадиспетчерге дереу ауызша баяндайды, одан кейін ауызша баяндау уақыты көрсетілген арнайы бланкіде дауыл туралы ескерту жазады және аталған адамдарға тапсырады.";
274-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"274. КП метеоқызметтен алынған дауыл туралы ескерту бөлім штабының бастығы бекіткен дауыл туралы хабардар ету және ескерту жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес осы метеобөлімшенің кезекші инженер-синоптигі АҚҚ-ның туындауын болжағанына немесе болжамағанына қарамастан, барлық лауазымды адамдарға баяндалады.";
276-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"261. Метеоподразделение оформляет предупреждения по аэродрому о возникновении или изменении интенсивности метеорологических условий и ОЯП, которые оказывают неблагоприятное воздействие на авиационную технику на земле, в том числе, на ВС на местах стоянки, на аэродромное оборудование, технические средства и службы обеспечения полетов.";
часть вторую пункта 263 изложить в следующей редакции:
"Начальник метеослужбы КП составляет общую схему штормового предупреждения аэродромов базирования, подписывает ее и утверждает у начальника штаба органа управления государственной авиации.";
пункты 265 и 266 изложить в следующей редакции:
"265. Штормовые предупреждения, разработанные в метеослужбе КП, передаются (докладываются) оперативному дежурному КП органа управления государственной авиации, в метеоподразделение, в центры УВД согласно схемы штормового предупреждения.
266. Способы обмена штормовыми предупреждениями внутри метеоподразделения органа управления государственной авиации устанавливает начальник метеослужбы КП.";
пункты 270, 271 и 272 изложить в следующей редакции:
"270. В метеослужбе КП штормовые предупреждения вручаются под расписку оперативному дежурному КП органа управления государственной авиации с заблаговременностью не менее 1 часа до начала ОЯП, всем должностным лицам и передаются в метеоподразделения, от которых поступили запросы прогноза погоды, на протяжении всего периода запросов. Время вручения (доклада) штормового предупреждения и фамилия должностного лица, принявшего его, записываются в бланк штормового предупреждения.
271. За своевременную передачу по каналам связи телеграмм с данными штормовых оповещений и предупреждений об ОЯП в соответствии с присвоенными им категориями срочности исполняется должностным лицом, составившее штормовое предупреждение.
272. В случаях несвоевременного передачи прогноза ОЯП, дежурный инженер-синоптик воинской части немедленно устно докладывает, о возникновении ОЯП (с указанием времени, ожидаемой интенсивности и продолжительности) РП, командиру части, оперативному дежурному КП, начальнику смены - старшему инженеру-синоптику метеослужбы КП, ДПВС, дежурному авиадиспетчеру, а затем выписывает и вручает перечисленным лицам штормовое предупреждение на специальном бланке с указанием времени устного доклада.";
пункт 274 изложить в следующей редакции:
"274. Штормовые предупреждения, полученные от метеослужбы КП, докладываются всем должностным лицам в соответствии с инструкцией по штормовому оповещению и предупреждению, утвержденной начальником штаба части независимо прогнозирует или нет дежурный инженер-синоптик данного метеоподразделения возникновение ОЯП.";
пункт 276 изложить в следующей редакции:

"276. Желдің ауысуы туралы ескертуді және хабарламаны КП метеоқызметі және мемлекеттік авиацияның метеобөлімшесі дайындайды.";
278-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"278. Желдің ауысуы туралы хабардар ету және ескерту қонуға беттеу немесе ұшып көтерілу траекториясына немесе ҰҚЖ деңгейі мен осы деңгейден 500 метр (1600 фут) арасындағы шектерде шеңбер бойынша қонуға беттеу кезінде ӘК-ге немесе қонып жүріп өтуден немесе ұшып көтерілу кезінде жүріп өту уақытында ҰҚЖ-дағы ӘК-ге қолайсыз әсер ететін немесе күтілетін желдің ауысуы туралы қысқаша ақпаратты қамтиды. ҰҚЖ деңгейінен 500 метр (1600 фут) астам биіктікте желдің айтарлықтай ауысуын туындататын жергілікті топографиялық жағдай кезінде 500 метр (1600 фут) биіктік шекті болып саналмайды.";
287-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"287. Желдің ауысуы және оның қарқындылығы туралы ескертуді дайындау үшін немесе бұрын ресімделген дауылды ескертуді растау үшін ӘК бортынан хабарламаны пайдалану кезінде осы ӘК түрін қоса алғанда, ӘК бортынан тиісті хабарлама ҰЖ-ға, бөлім командиріне, ұшқыш құрамына және КП метеоқызметіне баяндалады.";
300-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"300. Метеорологиялық жабдықтың құрамына кіретін барлық МТҚ және өлшем құралдары "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының өлшем құралдарының мемлекеттік тізіліміне енгізіледі.";
317-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"317. КП метеоқызметі бақылаудың қажетті деректерін жинауды және сақтауды ұйымдастырады және:
1) барлық негізгі және қосалқы әуеайлақтар үшін әуеайлақтық климаттық кесте дайындау;
2) мемлекеттік авиацияның басқару органдарына сұрау салу бойынша әуеайлақтардың, метеожағдайдың климаттық сипаттамаларын беруге міндетті.";
319-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"319. Әуеайлақтың авиациялық климаттық сипаттамасы 5 жылдан аз емес кезең ішінде жүргізілген бақылауға негізделеді.
КП метеоқызметі және метеобөлімшелер:
1) бақылаудың қажетті деректерін жинауды және сақтауды ұйымдастырады;
2) өз әуеайлағы үшін әуеайлақтық климаттық кестелерді дайындайды;
3) бөлім командиріне және ұшқыш құрамына уақыт кезеңі ішінде әуеайлақтық климаттық кестелерді ұсынады.
Әуеайлақтық климаттық кестеде мыналар көрсетіледі:
орташа шама мен ауытқу, оның ішінде ең жоғары және ең төменгі шама, метеорологиялық элементтер;
әуеайлақ ауданында ұшуды орындауға әсер ететін ағымдағы ауа райы құбылысының туындау жиілігі;
бір элементтің немесе екі немесе одан да көп элементтің белгілі бір мәнімен үйлесімділігінің пайда болу жиілігі.";
321-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"276. Предупреждения и оповещения о сдвиге ветра подготавливаются метеослужбой КП и метеоподразделением государственной авиации.";
пункт 278 изложить в следующей редакции:
"278. Оповещения и предупреждения о сдвиге ветра содержат краткую информацию о наблюдаемом или ожидаемом сдвиге ветра, оказывающим неблагоприятное воздействие на ВС на траектории захода на посадку или взлета, или при заходе на посадку по кругу в пределах между уровнем ВПП и 500 метров (1600 футов) над этим уровнем или на ВС на ВПП во время посадочного пробега или разбега при взлете. При местных топографических условиях вызывающих значительный сдвиг ветра на высотах более 500 метров (1600 футов) над уровнем ВПП, высота 500 метров (1600 футов) не считается предельной.";
пункт 287 изложить в следующей редакции:
"287. При использовании донесения с борта ВС для подготовки предупреждения о сдвиге ветра и его интенсивности или для подтверждения ранее оформленного штормового предупреждения, соответствующее донесение с борта ВС, включая тип этого ВС, докладывается РП, командиру части, летному составу и в метеослужбу КП.";
пункт 300 изложить в следующей редакции:
"300. Все ТСМ и средства измерений, входящие в состав метеорологического оборудования вносятся в Государственный реестр средств измерений Республики Казахстан в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений".";
пункт 317 изложить в следующей редакции:
"317. Метеослужба КП организует сбор и хранение необходимых данных наблюдений и обеспечивает возможность:
1) подготавливать аэродромные климатологические таблицы для всех основных и запасных аэродромов;
2) предоставлять органам управления государственной авиации климатологические характеристики аэродромов, метеоподразделениям по запросу.";
пункт 319 изложить в следующей редакции:
"319. Авиационная климатологическая характеристика аэродрома основывается на наблюдениях, проводившихся в течение периода не менее 5 лет.
Метеослужба КП и метеоподразделения:
1) организует сбор и хранение необходимых данных наблюдений;
2) подготавливает аэродромные климатологические таблицы для своего аэродрома;
3) предоставляет командиру части и летному составу аэродромные климатологические таблицы в течение периода времени.
В аэродромной климатологической таблице указываются:
средние величины и отклонения, в том числе максимальные и минимальные величины, метеорологических элементов;
частота возникновения явлений текущей погоды, влияющих на выполнение полетов в районе аэродрома;
частота возникновения одного элемента или сочетания двух и более элементов с определенными значениями.";
пункт 321 изложить в следующей редакции:

"321. КП метеоқызметі мемлекеттік авиация мүддесінде метеорологияны пайдаланумен байланысты басқару органдарына зерттеу, техникалық тексеру немесе пайдалану талдауы үшін қажетті метеорологиялық бақылау деректерін ұсынады.";
осы Қағидаларға 1-1-қосымшаның 7-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Кезекші инженер-синоптикке ұшуды метеорологиялық қамтамасыз ету сапасын және олардың қауіпсіздігін, метеобөлімшеден шығатын барлық метеорологиялық ақпараттың уақтылығын сақтау, нақты жағдайда берілген (қосымша) тапсырма кезінде белгіленген жұмыс көлемінің нақты орындалуы және күтілетін метеожағдайдың сәйкестігін сапалы болжай білуді, кезекші есептоптың белгіленген тәртіпті қатаң сақтайды.";
осы Қағидаларға 1-1-қосымшаның 8-тармағының 12) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"12) КП метеоқызметіне: ауа райын әуеде барлау және ұшу кезеңінде әзірленген дауыл туралы ескертуді, ауа райы болжамын және оларға енгізілген барлық нақтылауды; ауа райын радиолокациялық және әуеде барлау деректерін; нақты және күтілетін метеожағдайдың жоспарланған ұшу тапсырмалары мен ауа райының минимумына сәйкестігі туралы; метеоқызмет техникалық құралдарының көмегімен өлшенген бұлттың төменгі шекарасы биіктігінің және көріну мәніндегі және ұшу экипажы белгілеген басқа да мәселелерді;";
осы Қағидаларға 1-1-қосымшаның 9-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) белгіленген жұмыс көлеміне және кезекші инженер-синоптиктің қосымша нұсқауына сәйкес метеорологиялық ақпаратты (ауа райы карталарын, дауыл туралы ескертуді, ауа райы болжамын, жедел-болжамдық ақпаратты қабылдау) КП метеоқызметінен жалпы пайдаланылатын желінің абоненттік пунктінен қабылдайды;";
осы Қағидаларға 29-қосымшаның 10-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"10. КП метеоқызметінен, сондай-ақ басқа да метеорологиялық бөлімшелерден алынған дауыл туралы ескерту осы метеорологиялық бөлімшенің кезекші инженер-синоптигі өз әуеайлағында (әуеайлақ, ұшу, полигон, қону алаңы, корабль ауданында) қауіпті метеорологиялық құбылыстардың (немесе элементтердің) туындауын осы метеорологиялық бөлімшенің кезекші инженер-синоптигінің күтуіне немесе күтпеуіне қарамастан, авиациялық бөлім командиріне, ұшу жетекшісіне, командалық пункт жедел кезекшісіне, әуе қозғалысын басқару орталығының ауысым бастығына, ӘК-ні қабылдау және шығару бойынша кезекшіге, кезекші экипаждардың үлкеніне, кезекші авиадиспетчерге (қай жағдайда екені көрсетіледі) баяндалады.
Баяндау уақытын және берілген ұсынымдарды кезекші инженер-синоптик жұмыс журналына жазады және КП метеоқызметіне баяндайды.".

"321. Метеослужба КП предоставляет данные метеорологических наблюдений, необходимых для исследований, технических расследований или эксплуатационного анализа, органам управления связанным с использованием метеорологии в интересах государственной авиации.";
пункт 7 приложения 1-1 к настоящим Правилам изложить в следующей редакции:
"7. Дежурный инженер-синоптик соблюдает качества метеорологического обеспечения полетов и их безопасность, своевременность всей исходящей из метеоподразделения метеорологической информации, четкое выполнение установленного объема работы при поставленной (дополнительной), задаче в реальных условиях и умения качественно спрогнозировать соответствие ожидаемых метеоусловий, строгое соблюдение дежурным расчетом установленного порядка";
подпункт 12) пункта 8 приложения 1-1 к настоящим Правилам изложить в следующей редакции:
"12) докладывает в метеослужбу КП: штормовые предупреждения, прогнозы погоды, разработанные на период воздушной разведки погоды и полетов, и все вносимые в них уточнения; данные радиолокационной и воздушной разведки погоды; о соответствии фактических и ожидаемых метеоусловий запланированным полетным заданиям и минимумам погоды экипажей; о резком различии в значениях высоты нижней границы облаков и видимости, измеренных с помощью технических средств метеослужбы и определенных летающими экипажами и по другим вопросам;";
подпункт 5) пункта 9 приложения 1-1 к настоящим Правилам изложить в следующей редакции:
"5) принимает с абонентского пункта сети общего пользования метеорологическую информацию (карты погоды, штормовые предупреждения, прогнозы погоды, оперативно-прогностическую информацию) от метеослужбы КП, в соответствии с установленным объемом работы и дополнительными указаниями дежурного инженер-синоптика;";
пункт 10 приложения 29 к настоящим Правилам изложить в следующей редакции:
"10. Штормовое предупреждение, полученное от метеослужбы КП, а также из других метеорологических подразделений, докладывается командиру авиационной части, руководителю полетов, оперативному дежурному командного пункта, начальнику смены центра управления воздушного движения, дежурному по приему и выпуску ВС, старшему дежурных экипажей, дежурному авиадиспетчеру (указывается в каких случаях) независимо от того, ожидает или не ожидает дежурный инженер-синоптик данного метеорологического подразделения возникновение опасных метеорологических явлений (или элементов) на своем аэродроме (районе аэродрома, полетов, полигона, посадочной площадки, корабля).
Время доклада и выданные рекомендации дежурный инженер-синоптик записывает в рабочий журнал и докладывает в метеослужбу КП".

2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әуе қорғанысы күштері бас қолбасшысының басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 11 шілдедегі № 472 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімін, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкін жүргізу қағидалары 10-тармағының талаптарына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33059 болып тіркелген) осы бұйрықты қол қойылған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясы басқару органдарының басшыларына жүктелсін.
4. Осы бұйрық мүдделі лауазымды адамдарға және құрылымдық бөлімшелерге жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі генерал-полковник
Р. Жақсылықов
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі

2. Управлению главнокомандующего Силами воздушной обороны Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан в электронном виде в течение пяти рабочих дней со дня его подписания на казахском и русском языках в соответствии с требованиями пункта 10 Правил ведения Государственного реестра нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 11 июля 2023 года № 472 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33059);
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней после дня первого официального опубликования настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителей органов управления государственной авиации Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до заинтересованных должностных лиц и структурных подразделений.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан генерал-полковник
Р. Жаксылыков
"Согласован"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"Согласован"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан