Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде өртке қарсы қорғанысты ұйымдастыру және қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2024 жылғы 21 қарашадағы № 1365 бұйрығы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 2 маусымдағы № 357 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі туралы ереже 15-тармағының 137-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде өртке қарсы қорғанысты ұйымдастыру және қамтамасыз ету қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Тыл бастығы:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 11 шілдедегі № 472 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімін, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкін жүргізу қағидалары 10-тармағының талаптарына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33059 болып тіркелген) қол қойылған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларының орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің тыл және әскери инфрақұрылым жөніндегі орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық мүдделі лауазымды адамдарға және құрылымдық бөлімшелерге жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі генерал-полковник
Р. Жақсылықов
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2024 жылғы 21 қараша
№ 1365 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде өртке қарсы қорғанысты ұйымдастыру және қамтамасыз ету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде (бұдан әрі – ҚР ҚК) өртке қарсы қорғанысты ұйымдастыру және қамтамасыз ету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде өртке қарсы қорғанысты ұйымдастыру және қамтамасыз ету тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил организации и обеспечения противопожарной защиты в Вооруженных Силах Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 21 ноября 2024 года № 1365
В соответствии с подпунктом 137-1) пункта 15 Положения о Министерстве обороны Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 июня 2022 года № 357, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации и обеспечения противопожарной защиты в Вооруженных Силах Республики Казахстан.
2. Начальнику Тыла Вооруженных Сил Республики Казахстан:
1) направление настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан в электронном виде в течение пяти рабочих дней со дня его подписания на казахском и русском языках в соответствии с требованиями пункта 10 Правил ведения Государственного реестра нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 11 июля 2023 года № 472 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33059);
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении подпунктов 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней после дня первого официального опубликования настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра обороны Республики Казахстан по тылу и военной инфраструктуре.
4. Настоящий приказ довести до заинтересованных должностных лиц и структурных подразделений.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр обороны Республики Казахстан
генерал-полковник
Р. Жаксылыков
Утверждены приказом
Министра обороны
Республики Казахстан
от "21" ноября 2024 года № 1365
Правила организации и обеспечения противопожарной защиты в Вооруженных Силах Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации и обеспечения противопожарной защиты в Вооруженных Силах Республики Казахстан (далее – Правила) определяют порядок организации и обеспечения противопожарной защиты в Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – ВС РК).

2. ҚР ҚК-да өртке қарсы қорғаныс өрт қаупін болжау мен талдауды, өрт-профилактикалық іс-шараларын жүргізуді, өртті анықтау мен сөндірудің техникалық құралдарын ендіруді, адамдарды, қару-жарақты, әскери және басқа да техниканы, мүлікті қорғау мен эвакуациялау қауіпсіздігі үшін жағдай жасауды қамтитын техникалық және ұйымдық іс-шаралары кешенін орындаумен қамтамасыз етіледі.
3. Әскери бөлім (мекеме) командирлері өртке қарсы қорғанысты ұйымдастыруды және жай-күйін, сондай-ақ бағынысты бөлімде (мекемеде) жеке құрамның өрт қауіпсіздігі мәселелері бойынша оқып-үйретуден және нұсқау беруден, оның ішінде Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығымен бекітілген Өрт қауіпсіздігі қағидаларына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген) (бұдан әрі – Өрт қауіпсіздігі қағидалары) сәйкес өрт-техникалық минимумынан өтуін қамтамасыз етеді.
Бөлімше командирлері, қызмет, шеберхана, цех, клуб, зертхана мен басқа да объекті бастықтары бағынысты бөлімшеде, қызметте және объектіде өрт қауіпсіздігі қағидаларының орындалуын қамтамасыз етеді.
4. Әскери бөлімде (мекемеде) қызмет өткеру, өрт сөндіру үшін штаттық (штаттан тыс) өртке қарсы қорғаныс взводы (командасы) құрылады.
5. ҚР ҚК-ның әскери бөлімдерінде (мекемелерінде) өрт сөндіру есептобы кезекшілікті жүзеге асырады.
Өрт сөндіру есептобы (бөлімше) өрт автомобилімен жабдықталады және ҚР ҚК-ның объектілерінде өрт сөндіру міндеттерін дербес шешуге қабілетті ҚР ҚК өртке қарсы қорғаныстың бірінші тактикалық бөлімшесі болып табылады.
6. ҚР ҚК-ның штаттық өрт сөндіру взводы (командасы) үшін жауынгерлік және арнайы даярлық бағдарламасын Қорғаныс министрдің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығы бекітеді.
7. Штаттық (штаттан тыс) өрт сөндіру взводының (командасының) жеке құрамы Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 17 маусымдағы № 348 бұйрығымен бекітілген Бейбіт уақытқа арналған Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін өртке қарсы қорғаныс мүлкімен жабдықтау нормаларына (бұдан әрі – нормалар) (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11741 болып тіркелген) сәйкес өрт техникасымен және мүлкімен қамтамасыз етіледі.
8. Объектіде автоматты өрт сөндіру қондырғысы мен өрт дабылдамасын техникалық күтіп-ұстау және қызмет көрсету жұмысын ұйымдастыруды әскери бөлім (мекеме) командирлері жүзеге асырылады.
2-тарау. Өртке қарсы қорғанысты ұйымдастыру

2. Противопожарная защита в ВС РК обеспечивается выполнением комплекса технических и организационных мероприятий, включающего прогнозирование и анализ пожарной опасности, проведение пожарно-профилактических мероприятий, внедрение технических средств обнаружения и тушения пожаров, создание условий для защиты и безопасности эвакуации людей, вооружения, военной и другой техники, и имущества.
3. Командиры воинских частей (учреждений) обеспечивают организацию и состояние противопожарной защиты, а также прохождение обучения и инструктажа по вопросам пожарной безопасности личного состава в подчиненных им частях (учреждениях), в том числе пожарно-техническому минимуму, в соответствии с Правилами пожарной безопасности, утвержденными приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 26867) (далее – Правила пожарной безопасности).
Командиры подразделений, начальники служб, мастерских, цехов, клубов, лабораторий и других объектов организовывают выполнение Правил пожарной безопасности в подчиненных им подразделениях, службах и на объектах.
4. В воинских частях (учреждениях) для несения службы, тушения пожаров создаются штатные (нештатные) взвода (команды) противопожарной защиты.
5. Дежурства в воинских частях (учреждениях) ВС РК осуществляются пожарными расчетами.
Пожарный расчет (отделение) укомплектовывается пожарным автомобилем и является первичным тактическим подразделением противопожарной защиты ВС РК, способным самостоятельно решать задачи по тушению пожаров на объектах ВС РК.
6. Программу боевой и специальной подготовки для штатных пожарных взводов (команд) ВС РК утверждает первый заместитель Министра обороны - начальник Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.
7. Личный состав штатных (нештатных) пожарных взводов (команд) обеспечивается пожарной техникой и имуществом в соответствии с нормами снабжения имуществом противопожарной защиты Вооруженных Сил Республики Казахстан на мирное время, утвержденным приказом Министра обороны Республики Казахстан от 17 июня 2015 года № 348 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 11741) (далее – Нормы).
8. Организация работ по техническому содержанию и обслуживанию установок автоматического пожаротушения и пожарной сигнализации на объектах осуществляется командирами воинских частей (учреждений).
Глава 2. Организация противопожарной защиты

9. ҚР ҚК-да өртке қарсы қорғанысты ұйымдастыруды:
штаттық өрт сөндіру взводы (командасы) – келісімшарт бойынша әскери қызметшілер;
штаттан тыс өрт сөндіру взводы (командасы) – келісімшарт бойынша саны 5 – 15 адамға дейін әскери қызметшілер жүзеге асырады.
Мерзімді қызмет әскери қызметшілерін өртке қарсы қорғаныс командасының құрамына қосуға жол берілмейді.
10. Өртке қарсы қорғаныс бөлімшесінің саны қызмет өткеруді сапалы ұйымдастыру мүмкіндік болмағанда, сондай-ақ өрт қаупі кезеңінде штаттық жеке құрамға әскери бөлім (мекеме) командирінің бұйрығымен саны кемінде 5 адам қосымша жеке құрам тағайындалады.
11.Штаттық өрт сөндіру техникасы болғанда әскери бөлімде (мекемеде) штаттық өрт сөндіру взводы (командасы) негізгі тағайындаудағы 1 бірлік өрт сөндіру техникасына 12 адам, кейіннен жеке құрам санын 3 (4) ауысымдық тәуліктік кезекшілік есебінен штаттық өрт техникасының болуына байланысты 2 бірлікке 18 адам есебінен жасақталады.
12. Өртке қарсы қорғаныс штаттық взводы (командасы) санынан өрт сөндіру бекетінде тәуліктік немесе әскери бөлім (мекеме) командирі белгілеген уақыт аралығында кезекшілік атқаратын өрт наряды тағайындалады.
Өрт сөндіру автомобилі (мотопомпасы) саны мен түрі қолданыстағы нормаларға сәйкес айқындалады.
Өндірістік цехта, шеберханада, сақтау орнында, паркте, жауынгерлік техника мен мүлік тұрған тұрақты және уақытша жұмыс пунктінде өрт сөндіру есептобы осы жұмысты орындайтын бөлімше адамдары қатарынан тағайындалады.
Есептоп құрамына тағайындалған адамдардың мәліметтері күнделікті айқындалады және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес көрнекі жерде өрт есептобының арнайы тақтасына ілінеді. Бөлімше командирі (жұмыс жетекшісі) не сақтау орны, цех және басқа үй-жай бастығы өрт сөндіру есептобының бастығы тағайындалады.
13. Әскери бөлімнің (мекеменің) өртке қарсы қорғаныс қызметінде өртке қарсы қорғаныс қызметінің бастығымен әзірленеді және әскери бөлімнің (мекеменің) командирімен бекітіледі:
әскери бөлімнің (мекеменің) өртке қарсы қорғаныс жоспары (осы Қағидаларға 2-қосымша);
әскери бөлім (мекеме) өртке қарсы қорғаныс қызметінің мүлкін есепке алу мен техникалық жай-күйі кітабы (осы Қағидаларға 3-қосымша);
әскери бөлімнің (мекеменің) жеке құрамымен өрт қауіпсіздігі шаралары бойынша нұсқау беуді есепке алу журналы (осы Қағидаларға 4-қосымша) әзірленеді.
14. Әскери бөлімнің (мекеменің) штаттық өртке қарсы қорғаныс взводында (командасында):
өрт сөндіру нарядының ведомосы (осы Қағидаларға 5-қосымша);
бір айға әскери бөлім өртке қарсы қорғаныс взводының (командасының) ұйымдық-профилақтикалық іс-шаралар мен шаруашылық жұмыс жоспары (осы Қағидаларға 6-қосымша) әзірленеді.

9. Организация противопожарной защиты ВС РК осуществляется:
штатным пожарным взводом (командой) – военнослужащими по контракту;
нештатным пожарным взводом (командой) – военнослужащими по контракту, численностью от 5 до 15 человек.
Включение военнослужащих срочной службы в состав команд противопожарной защиты не допускается.
10. В случаях, когда количество подразделений противопожарной защиты не позволяет организовать качественное несение службы, а также в пожароопасный период к штатному личному составу приказом командира воинской части (учреждения) назначается дополнительно личный состав численностью не менее 5 человек.
11. При наличии штатной пожарной техники в воинских частях (учреждениях) штатные пожарные взвода (команды) укомплектовываются из расчета 12 человек на 1 единицу пожарной техники основного предназначения, 18 человек на 2 единицы, с последующим увеличением количества личного состава в зависимости от наличия штатной пожарной техники с учетом 3-х (4-х) сменного круглосуточного дежурства.
12. Из числа штатного взвода (команды) противопожарной защиты назначается пожарный наряд, который несет круглосуточное дежурство на пожарных постах или в течение времени, определенного командиром воинской части (учреждения).
Количество и тип пожарных автомобилей (мотопомп) определяется в соответствии с действующими Нормами.
Пожарные расчеты в производственных цехах, мастерских, хранилищах, парках, на постоянных и временных пунктах работ с боевой техникой и имуществом назначаются из числа лиц подразделений, выполняющих эти работы.
Сведения лиц, назначенных в состав расчета уточняются ежедневно и вывешиваются на специальной доске пожарного расчета, установленной на видном месте по форме, согласно приложения 1 настоящих Правил. Начальником пожарного расчета назначаются командиры подразделений (руководители работ), либо начальники хранилищ, цехов и других помещений.
13. В службе противопожарной защиты воинской части (учреждения) начальником службы противопожарной защиты разрабатывается и утверждается командиром воинской части (учреждения):
план противопожарной защиты воинской части (учреждения) (приложение № 2 к настоящим Правилам);
книга учета и технического состояния имущества службы противопожарной защиты воинской части (учреждения) (приложение № 3 к настоящим Правилам);
журнал учета проведения инструктажа по мерам пожарной безопасности с личным составом воинской части (учреждения) (приложение № 4 к настоящим Правилам).
14. В штатных взводах (командах) противопожарной защиты воинских частей (учреждений):
ведомость пожарного наряда (приложение № 5 к настоящим Правилам);
план организационно-профилактических мероприятий и хозяйственных работ взвода (команды) противопожарной защиты воинской части на месяц (приложение № 6 к настоящим Правилам).

3-тарау. Өрт-профилактикалық жұмысын ұйымдастыру
15. Қарулы Күштерде өрт-профилактикалық жұмыс Қорғаныс министрлігі мен ҚР ҚК Бас штабы басшылығының тапсырмалары мен ұйымдық нұсқауына сәйкес әскер түрі, әскер тегі және өңірлік басшылық әскері бірінші басшыларымен бекітілген негізгі іс-шаралар жоспары негізінде, сондай-ақ ведомствоішілік және ведомствоаралық кешенді комиссия құрамында жүргізіледі.
16. Гарнизондағы өрт-профилактикалық жұмысты Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 5 шілдедегі № 364 Жарлығымен бекітілген ҚР ҚК гарнизондық және қарауылдық қызметтері жарғысына 1-қосымшаға және осы Қағидаларға сәйкес гарнизонның өртке қарсы қорғаныс қызметінің бастығы жүзеге асырады.
4-тарау. Өрт сөндіру кезінде ҚР ҚК өртке қарсы қорғаныс қызметі мен ҚР ТЖМ мемлекеттік өртке қарсы қызметінің өзара іс-қимыл жасау тәртібі
17. Өрт сөндіру кезінде ҚР ҚК өртке қарсы қорғаныс қызметінің басқару органдары мен бөлімшелерінің және ҚР ТЖМ мемлекеттік өртке қарсы қызметінің өзара іс-қимыл жасау тәртібі азаматтық қорғаныс саласындағы заңнамада айқындалған.
5-тарау. Өртке қарсы қорғаныс мүлкімен қамтамасыз ету
18. ҚР ҚК құрамаларын, әскери бөлімдерін (мекемелерін) өртке қарсы қорғаныс мүлкімен қамтамасыз ету баланста ұстайтын мемлекеттік мекеме жүргізеді.
19. Өртке қарсы қорғаныс қызметінің бюджетін жоспарлау мен орындауға жауаптылар Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2022 жылғы 9 қарашадағы № 1020 бұйрығымен бекітілген Бюджеттік бағдарламалар іс-шаралары мен жоспарлауға және орындауға жауапты лауазымды адамдар тізбесіне сәйкес айқындалған.
20. Оқу-жаттығу, жиын мен басқа да іс-шаралар жүргізу кезінде шатыр қалашығын қамтамасыз ету қатысушы әскери бөлім (мекеме) тұрақты орласқан жерден өртке қарсы қорғаныс мүлкін әкелу арқылы жүргізеді.
Қазақстан Республикасының
Қарулы Күштерінде өртке қарсы
қорғанысты ұйымдастыру және
қамтамасыз ету қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Өрт сөндіру нарядының құжаттамасы ілінген стенд
Техниканы (мүлікті) эвакуациялау схемасы
Өрт сөндіру есептобы
___________________________________
(цех, шеберхана, сақтау орны және т.б.)
202___ж. "____" _______________
Р/с №
Әскери атағы, Т.А.Ә (бар болса)
Іс-қимыл
өрттің алдын алу бойынша
өрт шыққанда
1
__________
Есептопқа нұсқау береді, оны міндеттермен таныстырады. Өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтап, жұмыс жасауды ұйымдастырады
Өрт дабылын жариялайды.
Өрт сөндіруді, жеке құрам мен техниканы (мүлікті) эвакуациялауға басшылық жасайды
Өрт қауіпсіздігі шаралары жөніндегі нұсқаулық
2
__________
Электр желісінің, телефон байланысы мен өрт дабылдамасының жай-күйін қадағалайды
_____ телефоны арқылы өрт сөндіру взводын (командасын) шақыртады, өрт туралы әскери бөлім бойынша кезекшіге _______ телефон арқылы хабарлайды.
Өрт сөндіру взводын (командасын) қарсы алады
3
__________
Шылым шегу режимінің сақталуын және алғашқы өрт сөндіру құралдарының жай-күйін қадағалайды
Алғашқы өрт сөндіру құралдарын (өрт сөндірушілерді, құмды, суды және т.б.) қолданады
4
__________
Жұмыс аяқталғаннан кейін объектіні өртке қарсы тексереді
Гильзаны соғып өрт туралы хабардар етеді, ішкі өрт сөндіру кранынан суды қосады
Бөлімше командирі__________________________
Ескертпе:

Глава 3. Организация пожарно-профилактической работы
15. Пожарно-профилактическая работа в Вооруженных Силах проводится на основании Плана основных мероприятий, утвержденного первым руководителем вида, рода войск и войск регионального командования, согласно поручений и организационных указаний руководства Министерства обороны и Генерального штаба ВС РК, а также в составе внутриведомственных и межведомственных комплексных комиссий.
16. Пожарно-профилактическая работа в гарнизоне осуществляется начальником службы противопожарной защиты гарнизона, в соответствии с приложением 1 Устава гарнизонной и караульной служб ВС РК, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 5 июля 2007 года № 364 и настоящими Правилами.
Глава 4. Порядок взаимодействия службы противопожарной защиты ВС РК и государственной противопожарной службы МЧС РК при тушении пожаров
17. Порядок взаимодействия органов управления и подразделений службы противопожарной защиты ВС РК и государственной противопожарной службы МЧС РК при тушении пожаров определено законодательством в области гражданской защиты.
Глава 5. Обеспечение имуществом противопожарной защиты
18. Обеспечение имуществом противопожарной защиты соединений, воинских частей (учреждений) ВС РК производится государственными учреждениями балансодержателями.
19. Ответственные за планирование и исполнение бюджета службы противопожарной защиты определены в соответствии с Перечнем мероприятий бюджетных программ и должностных лиц, ответственных за их планирование и исполнение, утвержденного приказом Министра обороны Республики Казахстан от 9 ноября 2022 года № 1020.
20. Обеспечение палаточных городков, при проведении учений, сборов и других мероприятий производится воинскими частями (учреждениями) участниками, путем вывоза имущества противопожарной защиты из мест постоянной дислокации.
Приложение 1
к Правилам организации
и обеспечения противопожарной
защиты в Вооруженных Силах
Республики Казахстан
Форма
Стенд с документацией пожарного расчета
Схема эвакуации техники (имущества)
Пожарный расчет
___________________________________
(цех, мастерская, хранилище и т.п.)
"____" _______________ 202___ г.
№ п/п
Воинское звание, ФИО (при его наличии)
Действия
по предупреждению пожара
при возникновении пожара
1
__________
Инструктирует расчет, знакомит его с обязанностями. Организует производство работ с соблюдением требований пожарной безопасности.
Объявляет пожарную тревогу.
Руководит тушением пожара, эвакуацией личного состава и техники (имущества).
Инструкция по мерам пожарной
безопасности
2
__________
Следит за состоянием электросетей, телефонной связи и пожарной сигнализации.
Вызывает взвод (команду) противопожарной защиты по тел. _____,
сообщает о пожаре дежурному по воинской части, тел. _______.
Встречает взвод (команду) противопожарной защиты
3
__________
Следит за соблюдением режима курения и состоянием первичных средств пожаротушения.
Применяет первичные средства пожаротушения (огнетушители, песок, воду и т.п.).
4
__________
Проверяет в противопожарном отношении состояние объекта по окончании работ.
Оповещает о пожаре частыми ударами в гильзу, подает воду от внутреннего пожарного крана.
Командир подразделения__________________________
Примечания:

1. Стенд – ақ түсті. Стендінің жиегі, барлық жазу мен сызық – қызыл түсті. Стенд көлемі 1600 х 800 мм.
2. Есептоп бағанындағы жазулар әріптер биіктігі 15 мм қарпімен жазылады.
3. Сыртқы жиегінің ені – 5 см, сызық ені – 1 см.
4. Мүлік пен техниканы эвакуациялау схемасы, сондай-ақ өрт қауіпсіздігі талаптары жөніндегі нұсқаулық А-3 форматындағы альбом парағында жасалады және әйнекпен қапталған рамкада ілінеді.
Қазақстан Республикасының
Қарулы Күштерінде өртке қарсы
қорғанысты ұйымдастыру және
қамтамасыз ету қағидаларына
2-қосымша
Әскери бөлімнің өртке қарсы қорғаныс жоспары
1. Әскери бөлімнің өртке қарсы қорғаныс жоспары А-4 форматындағы парақта кітап түрінде әзірленеді және мынадай бөлімдерден тұрады:
1) әскери бөлімде (гарнизонда) өрт қауіпсіздігі шаралары жөніндегі жалпы нұсқаулық;
2) өрт сөндіру үшін тартылатын күштер мен құралдар есебі;
3) қару-жарақты, жауынгерлік техника мен мүлікті эвакуациялау тәртібі;
4) өрт дабылы бойынша күштер мен құралдарды көтеру және лауазымды адамдарды хабардар ету тәртібі.
2. Жоспарға:
1) әскери бөлім командирінің штаттық емес өртке қарсы қызмет өрт сөндіру взводын (командасын) және өртке қарсы қызмет бойынша жауапты адамдарды тағайындау туралы бұйрығынан үзінді;
2) өрт сөндіру бекеті мен есептобын тағайындау туралы үзінді;
3) күзетуге тапсыру кезінде өртке қарсы тексерілетін үй-жай тізбесін жариялау туралы үзінді;
4) штаттық емес өртке қарсы қорғаныс взводы (командасы) жауынгерлік есептобының табелі;
5) әскери бөлім бойынша кезекшінің өрт қауіпсіздігі шаралары жөніндегі нұсқаулығы;
6) әскери бөлімнің парк бойынша өрт қауіпсіздігі шаралары жөніндегі нұсқаулық;
7) әскери бөлімнің бақылау-өткізу пункт бойынша кезекшінің өрт қауіпсіздігі жөніндегі нұсқаулық;
8) қызмет өткеру уақытына өрт сөндіру нарядына (патруліне) нұсқаулық;
9) үй-жайды (ғимаратты) жабу алдында тексеру тәртібі туралы нұсқаулық;
10) штабтағы өрт қауіпсіздігі шаралары жөніндегі нұсқаулық;
11) казармадағы өрт қауіпсіздігі шаралары жөніндегі нұсқаулық;
12) парктегі өрт қауіпсіздігі шаралары жөніндегі нұсқаулық;
13) оқ-дәрілер тұрған сақтау орнындағы өрт қауіпсіздігі шаралары жөніндегі нұсқаулық;
14) қоймадағы өрт қауіпсіздігі шаралары жөніндегі нұсқаулық;
15) жанар-жағармай материалдары қоймасындағы өрт қауіпсіздігі шаралары жөніндегі нұсқаулық;
16) отын құю пунктіндегі өрт қауіпсіздігі шаралары жөніндегі нұсқаулық;
17) асханадағы өрт қауіпсіздігі шаралары жөніндегі нұсқаулық;
18) клубтағы өрт қауіпсіздігі шаралары жөніндегі нұсқаулық;
19) кезекші тартқыштың механик-жүргізушісіне нұсқаулық;
20) әскери бөлімнің жеке құрамымен өртке қарсы қорғаныс бойынша нұсқау беру тәртібі туралы нұсқаулық;

1. Стенд - белого цвета. Окантовка стенда, все надписи и линии - красные. Размер стенда 1600 х 800 мм.
2. Надписи в графах расчета выполняются шрифтом с высотой букв 15 мм.
3. Ширина наружной окантовки - 5 см, ширина линий - 1 см.
4. Схема эвакуации имущества и техники, а также инструкция по требованиям пожарной безопасности выполняются на альбомных листах формата А - 3 и вывешиваются в рамке под стеклом.
Приложение 2
к Правилам организации
и обеспечения противопожарной
защиты в Вооруженных Силах
Республики Казахстан
План противопожарной защиты воинской части
1. План противопожарной защиты воинской части разрабатывается в виде книги на листах формата А-4 и состоит из следующих разделов:
1) общая инструкция по мерам пожарной безопасности в воинской части (гарнизоне);
2) расчет сил и средств, привлекаемых для тушения пожара;
3) порядок эвакуации вооружения, боевой техники и имущества;
4) порядок подъема сил и средств и оповещения должностных лиц по пожарной тревоге;
2. К плану прилагаются:
1) выписка из приказа командира воинской части о назначении нештатного взвода (команды) противопожарной защиты и ответственных лиц по противопожарной защите;
2) выписка о назначении пожарных постов и расчетов;
3) выписка об объявлении перечня помещений, подлежащих проверке в противопожарном отношении при сдаче их под охрану;
4) табель боевого расчета нештатного взвода (команды) противопожарной защиты;
5) инструкция по мерам пожарной безопасности дежурного по воинской части;
6) инструкция по мерам пожарной безопасности дежурного по парку воинской части;
7) инструкция по мерам пожарной безопасности дежурному по контрольно-пропускному пункту воинской части;
8) инструкция пожарному наряду (патрулю) на время несения службы;
9) инструкция о порядке осмотра помещений (зданий) перед их закрытием;
10) инструкция по мерам пожарной безопасности в штабе;
11) инструкция по мерам пожарной безопасности в казарме;
12) инструкция по мерам пожарной безопасности в парке;
13) инструкция по мерам пожарной безопасности в хранилище с боеприпасами;
14) инструкция по мерам пожарной безопасности на складах;
15) инструкция по мерам пожарной безопасности на складе горюче смазочных материалов;
16) инструкция по мерам пожарной безопасности на заправочном пункте;
17) инструкция по мерам пожарной безопасности в столовой;
18) инструкция по мерам пожарной безопасности в клубе;
19) инструкция механику-водителю дежурного тягача;
20) инструкция о порядке проведения инструктажа по противопожарной защите с личным составом воинской части;

21) өрт жетонының үлгісі;
22) әскери бөлімнің өртке қарсы қорғаныс жоспарын іс жүзінде пысықтау туралы белгі парағы;
23) әскери бөлімнің өрт сөндіру құралдарының қажетті санының нормаларын есептеу.
1-үлгілік. Әскери бөлімдегі (гарнизондағы) өрт қауіпсіздігі шаралары жөніндегі жалпы нұсқаулық
Барлық әскери қызметші Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары ішкі қызмет жарғысының 18-қосымшасында жазылған өрт қауіпсіздігі қағидаларын білуге және қатаң орындауға, бар өрт сөндіру құралдарының тұратын жерін және оларды қолдана алуға тиіс.
Сыртқы қоршау периметрінен 50 м аралықтағы бөлімнің аумағы қоқыстан, құрғақ шөп пен бұтақтан ұдайы тазартылуға тиіс. Аумақты таза ұстауға жауапкершілік әскери қалашықтың үлкен комендантына және бөлімше командирлеріне жүктелсін.
Өрт сөндіру суымен жабдықтау көзіне, ғимаратқа кірмежол мен аумақ бойынша барлық өтпежол өрт сөндіру машинасының жүріп өтуі үшін бос болуға тиіс.
Ғимаратта, дәлізде, өтпежолда, негізгі және қосалқы есікте, сондай-ақ баспалдақ торында бөгет болмауға тиіс.
Өрт сөндіру құралдары, сорғы, мотопомпа, гидрант, кран мен басқа өртке қарсы жабдық ақаусыз және ұдайы әзірлікте ұсталуға тиіс.
Ғимаратта, паркте, қоймада тұрған өрт сөндіру құралдары оның сақталуына жауапты болатын бөлімшеге бекітіліп беріледі.
Өрт сөндіру құралдарын тағайындалмауы бойынша қолдануға жол берілмейді.
Шылым шегуге тек арнайы бөлінген және жабдықталған үй-жайда немесе жерде жол беріледі.
Телефон аппараты жанында өрт сөндіру взводын (командасын) шақырту тәртібі туралы жазба бар тақтайша болуға тиіс.
Күн сайын барлық шеберхана, сақтау орны, цех, парк және басқа да үй-жайды жабу алдында осы үй-жайға жауапты лауазымды адамдар, парк бойынша кезекші мен бөлімнің өрт сөндіру наряды адамдары өртке қарсы тексеруге тиіс.
Барлық үй-жай тексерілгенде, анықталған кемшіліктер жойылғанда және электр желісі сыртқы рубильниктен ажыратылғанда қарап-тексеру аяқталды деп саналады. Қарап-тексеру нәтижесі үй-жайды, оны жабу алдында өртке қарсы жай-күйін тексеру журналына жазылады, одан кейін үй-жайға жауапты адамға белгіленген үлгідегі жетон беріледі.
Бөлімде өртке қауіпті жұмыс үшін бөлім командирінің немесе оның орынбасарларының рұқсаты болуға және оны орындаған кезде өрт сөндіру құралдарымен өрт сөндіру бекеті қойылуға тиіс.
Өрт қауіпті жұмысқа және өрт сөндіру құралдары бар өрт сөндіру бекетін қоюға жауапкершілік бөлім командирінің тыл жөніндегі орынбасарына, ал парктегі жұмысты орындау үшін бөлім командирінің қару-жарақ жөніндегі орынбасарына жүктелсін.
Өрт шығуының алдын алу үшін мыналарға жол берілмейді:
құрылысжайға, мүлік пен машина тұрған алаңға 50 м жақын жерде от жағуға;
қоймада, паркте, сақтау орнында және басқа да үй-жайда шылым шегуге және ашық отты қолдануға;
шатырда, жертөледе, баспалдақ алаңында және дәлізде жағармай материалы мен мүлкін сақтауға;
ғимараттың жертөлесінде өрт қауіпті сұйықтық пен материалды өңдеуге немесе сақтауға байланысты шеберхана мен қойма ұйымдастыруға;
казармадан, шеберханадан, клуб пен басқа да ғимарат пен үй-жайдан қосалқы есікті қорджалынға;
ақаулы пешті қолдануға, от жағу үшін жанғыш сұйықтық қолдануға, жанғыш материал мен мүлікті пешке жақын қалдыруға, ал от жанатын пешті қадағалаусыз қалдыруға, киімді пешке, түтін шығатынға, сондай-ақ от жағатын ауыздыққа қарсы жерге жайып кептіруге, пешті жеке құрам демалатын (ұйықтайтын) сағатта жағуға;
тұрмыстық электр-жылыту аспабын жанбайтын тұғырсыз қолдануға және оларды үй-жайды жылыту үшін қолдануға;
ақаулы электр өткізгішті және жабдықты қолдануға;
электр тарату қалқанындағы жанып кеткен сақтандырғышты (тұрақтандырғышты) өткізгіш жиынымен және басқа да заттармен ауыстыруға;
электр шамды қағазбен және матамен орауға, өткізгішті түсқағазбен, плакатпен және т.б. желімдеуге немесе жабуға, жарық түсіру құрылғысы үшін телефон өткізгішін қолдануға;
керосинді шамға жарық түсіру керосинінен басқа жанатын сұйықтық құюға;
еденді жағармай сұйықтығымен (бензинмен, керосинмен және т.б.) жууға және сүртуге;
ғимаратта қатып қалған су құбырын және басқа да құбырды, осы мақсат үшін буды, ыстық су мен басқа да қауіпсіз құралдарды қолдануды қоспағанда, ашық отпен (жалынмен, дәнекерлеу шамымен) жылытуға;
сүргіні ашық жалында немесе осы мақсат үшін жабдықталмаған электр пеште жылытуға;
өртке қарсы тексерілмеген үй-жайды (сақтау орнын) күзетуге тапсыруға.
Өрт дабылының белгілері:
қоңырауға (гильзаны) жиі-жиі соғу;
сирена және бөлім бойынша кезекшіден дауыстап хабарлау байланысы арқылы бірнеше рет қайталап "Өрт дабылын" хабарлау.
Өрт шыққанда бөлімнің лауазымды адамдарын хабардар ету жоспарға сәйкес жүзеге асырылады.
Өрт шыққанда бірінші байқаған адам:
өрт дабылын жариялауға;
өрт шығу туралы бөлім бойынша (парк бойынша) кезекшіге хабарлауға;
бар құралмен өрт сөндіруге кірісуге міндетті.
Бөлім және парк бойынша кезекшіде өрт қауіпсіздігі шаралары және өрт шыққан жағдайдағы іс жүзінде әрекет ету бойынша нақты нұсқаулық болуға тиіс.
Өрт сөндіруге басшылық жасауды:
гарнизондық өрт сөндіру взводы (командасы) келгенге дейін лауазымды адамдар: бөлім бойынша кезекші, бөлім өртке қарсы қорғаныс қызметінің бастығы;
гарнизондық өрт сөндіру взводы (командасы) келгеннен кейін өрт сөндіру жетекшісі – өрт сөндіру взводының (командасының) бастығы жүзеге асырады.
Өрт сөндіру үшін тартылған бөлімнің өрт сөндіру бөлімшесіне, күштері мен құралдарына жалпы басшылық жасауды бөлім командирі жүзеге асырады.
Үлгі
КЕЛІСІЛДІ
Әскери бөлім командирі
20__ ж. "___" ______________
Қаланың (ауданның) өрт сөндіру
және авариялық-құтқару
жұмысы қызметінің бастығы
20__ ж. "___" ____________

21) образец пожарного жетона;
22) лист отметок о практической отработке плана противопожарной защиты воинской части;
23) расчет норм потребного количества средств пожаротушения воинской части.
Типовая 1. Общая инструкция по мерам пожарной безопасности в воинской части (гарнизоне)
Все военнослужащие должны знать и строго выполнять правила пожарной безопасности, изложенные в приложении №18 Устава внутренней службы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, знать места нахождения первичных средств пожаротушения и уметь ими пользоваться.
Территория части за внешним периметром ограждения на расстоянии 50 м. должна постоянно очищаться от мусора, сухой травы и кустарника. Ответственность за содержание территории возлагается на старшего коменданта военного городка и командиров подразделений.
Подъезды к источникам пожарного водоснабжения, к зданиям и все проезды по территории должны быть всегда свободными для движения пожарных машин.
Не загромождать в зданиях, коридоры, проходы, основные и запасные выходы, а также лестничные клетки.
Пожарный инвентарь, насосы, мотопомпы, гидранты, краны и др. противопожарное оборудование должны содержатся в исправности и постоянной готовности.
Пожарный инвентарь, находящийся в зданиях, парках, складах, закрепляется за подразделениями, которые несут ответственность за его сохранность.
Использование пожарного инвентаря не по назначению запрещается.
Курение разрешается только в специально отведенных и оборудованных комнатах или местах.
У телефонных аппаратов должны быть таблички с надписью о порядке вызова команды (взвода) противопожарной защиты.
Ежедневно все мастерские, хранилища, цехи, парки и др. опасные в противопожарном отношении помещения перед их закрытием должны проверяться в противопожарном отношении должностными лицами, ответственными за эти помещения, дежурными по паркам и лицами пожарного наряда части.
Осмотр считается законченным, когда все помещения проверены, выявленные недостатки устранены, и электрическая сеть выключена наружным рубильником. Результаты осмотра записываются в журнале проверки противопожарного состояния помещений перед их закрытием, после чего ответственному за помещение выдается жетон установленного образца.
Для проведения огнеопасных работ в части необходимо иметь разрешение командира части или его заместителей и при выполнении их обязательно выставлять пожарные посты со средствами пожаротушения.
Ответственность за проведение огнеопасных работ и выставление пожарного поста возлагается на заместителя командира части по тылу, а при выполнении работ в парке - на заместителя командира части по вооружению:
Для предупреждения возникновения пожара категорически запрещается:
разводить огонь ближе 50 м. от строений, площадок с имуществом и машинами;
курить и применять открытый огонь в складах, парках, хранилищах и других помещениях;
хранить на чердаках, подвалах, на лестничных площадках и в коридорах горючие материалы и имущество;
устраивать в подвальных помещениях зданий мастерские и склады, связанные с обработкой или хранением огнеопасных жидкостей и материалов;
забивать запасные выходы из казарм, мастерских, клубов и др. зданий и помещении;
пользоваться неисправными печами, применять для растопки горючие жидкости, оставлять сгораемые материалы и имущество вблизи печей, а топящие печи без надзора, сушить одежду на печах, дымоходах, а также против топочных отверстий, топить печи в часы отдыха (сна) личного состава;
применять бытовые электронагревательные приборы без несгораемых подставок и использовать их для обогрева помещений;
пользоваться неисправной электропроводкой и оборудованием;
заменять в электрораспределительных щитах перегоревшие предохранители (пробки) пучками проволоки и другими предметами;
обертывать электролампы бумагой и материей, заклеивать или закрывать провода обоями, плакатами и т.п. применять для устройства осветительной сети телефонные провода;
заправлять керосиновые лампы другими горючими жидкостями кроме осветительного керосина;
мыть и натирать полы горючими жидкостями (бензином, керосином и др.);
отогревать замерзшие водопроводные и другие трубы в зданиях открытым огнем (факелы, паяльные лампы), кроме использования для этой цели пара, горячей воды и других безопасных средств;
разогревать сургуч открытым пламенем или на электрической плитке, не оборудованной для этой цели;
сдавать под охрану помещения (хранилища), не проверенные в противопожарном отношении.
Сигналы пожарной тревоги:
частые удары в колокол (гильзу);
сирена и голосом по громкоговорящей связи от дежурного по части "Пожарная тревога", повторяется несколько раз.
Оповещение должностных лиц части при возникновении пожара осуществляется согласно плану.
При пожаре первый заметивший обязан:
объявить пожарную тревогу;
сообщить о пожаре дежурному по части (по парку);
приступить к ликвидации пожара имеющимися средствами.
У дежурных по воинской части и парку должны быть конкретные инструкции по мерам пожарной безопасности и практическим действиям на случай пожара.
Руководство тушением пожара осуществляется:
до прибытия гарнизонного взвода (команды) противопожарной защиты – должностными лицами: дежурным по части, начальником службы противопожарной защиты части;
по прибытии гарнизонного взвода (команды) противопожарной защиты – руководитель тушения пожара – начальник взвода (команды) противопожарной защиты;
Общее руководство подразделениями, силами и средствами пожаротушения части, привлекаемыми для тушения пожара, осуществляет командир части.
Образец
СОГЛАСОВАНО
Командир воинской части
"___" _________________ 20__ г.
Начальник службы
пожаротушения и аварийно-
спасательных работ
города (района)
"___" ________________ 20__ г.

2. Өрт сөндіру үшін тартылатын күштер мен құралдар есебі
Р/с №
Өрт сөндіру бөлімшесі мен взводының (командасының) атауы
Жеке құрам саны(есеп)
Өрт-техникалық құралдар
Қандай жағдайда тартылады
1
Бөлімнің штаттық (штаттық емес) өрт сөндіру взводы (командасы)
10 адам
АЦ-40 (131) өрт сөндіру автоцистернасы
Бөлімде өрт шыққанда шұғыл
2
Кезекші бөлімше
20 адам
Өрт сөндіргіш, күрек, шелек, сүймен, балта
Барлық өрт шыққан жағдайда
3
Гарнизонның өрт сөндіру взводы (командасы)
6 адам
АЦ-40 (131) өрт сөндіру автоцистернасы
Бөлім бойынша кезекшінің шақыртуы бойынша
4
Қаланың (ауданның) өрт сөндіру және авариялық-құтқару жұмысы қызметі
2 жауынгерлік есептоп
Арнайы өрт сөндіру техникасы
Бөлім бойынша кезекшінің шақыртуы бойынша
Ескертпе: Бөлімде барлығы өрт сөндіру құралдары: өрт сөндіру автомобилі – 1 бірл. (АЦ – 40 (131). мотопомпа – 10 бірл. өрт сөндіргіш – 150 дана өрт сөндіру су тоғаны – 5 – 50 текше м = 250 текше м өрт сөндіру гидранты – 15 дана ішкі өрт сөндіру краны – 50 дана
Үлгі

2. Расчет сил и средств привлекаемых для тушения пожара
№ п/п
Наименование подразделений и пожарных взводов (команд)
Численность личного состава (расчет)
Пожарно-технические средства
В каких случаях привлекаются
1
Штатный (нештатный) взвод (команда) противопожарной защиты части
10 чел.
Пожарная автоцистерна
АЦ-40 (131)
Немедленно при возникновении пожара в части
2
Дежурное подразделение
20 чел.
Огнетушители, лопаты, ведра, ломы, топоры
Во всех случаях возникновения пожара
3
Взвод (команда) противопожарной защиты гарнизона
6 чел.
Пожарная автоцистерна АЦ-40 (131)
По вызову дежурного по части
4
Служба пожаротушения и аварийно-спасательных работ города (района)
2 боевых расчета
Специальная пожарная техника
По вызову дежурного по части
Примечание:
всего в части средств пожаротушения:
пожарных автомобилей - 1 ед. (АЦ – 40 (131)). мотопомп - 10 единиц.
огнетушителей - 150 шт. пожарных водоемов - 5 по 50 куб.м. = 250 куб.м.
пожарных гидрантов - 15 шт. внутренних пожарных кранов - 50 шт.
Образец

3. Қару-жарақты, жауынгерлік техника мен мүлікті эвакуациялау тәртібі
Р/с №
Мүлік эвакуацияланатын ғимарат, құрылысжай атауы
Не эвакуацияланады
Күштер мен құралдар
Жетекші
Эвакуацияланатын жер
1-ші кезекте
2-ші кезекте
жеке құрам
көлік
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Бөлім штабы
Жауынгерлік ту, құпия құжаттар
Құпия емес құжаттар, штаб мүлкі
- 30 адам
- 1-ші МАБ
-
Штаб бойынша кезекші
Бөлім штабы алдындағы алаң
2
Казарма
Қару, оқ-дәрілер
Роталық мүлік, казармалық жабдық
Жеке құрам (батальон, рота)
2 көлік автомобилі (маркасы, әскери нөмірі)
Бөлімше командирі (бөлім бойынша кезекші)
Саптық плац
3
Дөңгелекті және шынжыр табан машина сақталатын парк
Машинаны өрттенген сақтау орнынан
Машина өрттенбеген сақтау орнынан
1 – 2-танк ротасы
2 танк тартқышы,
2 дөңгелекті тартқыш
Бөлім командирінің қару-жарақ жөніндегі орынбасары (парк бойынша кезекші)
БТП жанындағы алаң
4
Қойма
Атыс қаруы
Атыс қаруына ҚҚК
1-ші МАБ ротасы
3 көлік автомобилі (маркасы, нөмірі)
Бөлім командирінің қару-жарақ жөніндегі орынбасары, ЗАҚ қызметінің бастығы, қойма бастығы
Бекет жанындағы алаң
Әскери бөлімінің штаб бастығы______________________
Өртке қарсы қорғаныс қызметінің бастығы___________________
Үлгі

3. Порядок эвакуации вооружения, боевой техники и имущества
№ п/п
Наименование зданий, сооружений из которых эвакуируется имущество
Что эвакуируется
Силы и средства
Руководитель
Место эвакуации
1-очередь
2-очередь
личный состав
транспорт
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Штаб части
Боевое знамя части, секретные документы
Несекретные документы, имущество штаба
- 30 чел.
- 1-го
- МСБ
-
Дежурный по штабу
Площадка перед штабом части
2
Казарма
Оружие, боеприпасы
Ротное имущество, казарменное оборудование
Личный состав (батальона, роты)
2 транспортных автомобиля (марка, военный номер)
Командиры подразделений (дежурный по части)
Строевой плац
3
Парк-хранилище колесных и гусеничных машин
Машины из горящего хранилища
Машины из не горящего хранилища
1-2 танковые роты
2 танковых тягача,
2 колесных тягача
Зам. командира части по вооружению (дежурный по парку)
Площадка возле КТП
4
Склады
Стрелковое оружие
ЗИП к стрелковому оружию
Рота
1 МСБ
3 транспортных автомобиля (марки, номера)
Зам. командира части по вооружению, начальник службы РАВ, начальник склада
Площадка возле поста
Начальник штаба воинской части______________________
Начальник службы противопожарной защиты воинской части___________________
Образец

4. Өрт дабылы бойынша күштер мен құралдарды көтеру және лауазымды адамдарды хабардар ету тәртібі
Р/с
Кімді хабардар ету
Кім хабардар етеді
Хабардар етілетін адамның мекенжайы немесе телефоны
2
3
4
1
2
3
4
5
6
7
8
Штаттық (штаттық емес) өртке қарсы қорғаныс өрт сөндіру взводы (командасы)
Кезекші бөлімше
Гарнизонның өртке қарсы қорғаныс взводы (командасы)
Қаланың (ауданның) өрт сөндіру және авариялық-құтқару қызметі
Әскери бөлім командирі
Бөлім командирінің орынбасарлары
Бөлім қызметінің бастықтары
Бөлімше командирлері
Бөлім бойынша кезекші
Бөлім бойынша кезекші
Бөлім бойынша кезекші
Бөлім бойынша кезекші
Бөлім бойынша кезекші
Бөлім бойынша кезекші
Бөлім бойынша кезекші көм.
Бөлім бойынша кезекші көм.
Тел.
Тел.
Тел.
Тел.
Тел./мекенжайы
Тел. /мекенжайы
Тел./мекенжайы
Тел./мекенжайы
Әскери бөлімнің штаб бастығы _______________________________
Үлгі
_________ әскери бөлімі командирінің бұйрығынан үзінді №
20__ ж. "___"__________ ___________ қ.
Бөлімнің штаттық емес өртке қарсы қорғаныс өрт сөндіру взводын (командасын) және өртке қарсы қорғаныс бойынша жауапты адамдарды тағайындау туралы
Әскери бөлімнің өртке қарсы қауіпсіздігін қамтамасыз ету және барлық өрт сөндіру құралын ұдайы жауынгерлік әзірлікте ұстау мақсатында:
1. Жөндеу ротасынан саны 10 адам штаттық емес өрт сөндіру взводы (командасы) тағайындалсын.
2. Жөндеу ротасының бастығы капитан А.С. Омарғазин бөлім өртке қарсы қорғаныс қызметінің бастығы болып тағайындалсын.
Бөлім өртке қарсы қорғаныс қызметінің бастығы күн сайын штаттық емес өрт сөндіру взводының (командасының) құрамынан өртті алдын алу және сөндіру бойынша қызмет өткеру үшін мынадай құрамда Өрт сөндіру нарядын тағайындасын:
наряд бастығы – 1;
өрт сөндіру автомобилінің жүргізушісі (мотопомпа моторшысы) – 2;
бекетші – 1.
3. Штаттық емес өрт сөндіру взводы (командасы):
бөлімде өрт-профилактикалық іс-шаралардың жүргізілуін бақылау;
барлық өрт сөндіру құралын (мотопомпаны, сорғыны, өрт сөндіргішті және т.б.) ұдайы әзірлікте ұстау және оларға техникалық қызмет көрсету;
өрт-бекеттік қызметті өткеру;
өртті және тұтануды жою жүктелсін.
4. Бөлім өртке қарсы қорғаныс қызметінің бастығы:
профилактикалық жұмыста жалпыәскери жарғыларды, қызмет бойынша тәлімдемелер мен басшылықтарды басшылыққа алсын және олардың толық және нақты орындалуына қол жеткізсін;
бөлім бөлімшелерінің офицерлерімен және старшиналарымен өрт қауіпсіздігі қағидалары және өрт сөндіру құралдарын ұстау бойынша сабақ өткізсін, сондай-ақ өрт сөндіру взводын (командасын) арнайы даярлауды дербес жүргізсін;
бөлім жеке құрамының белгіленген өрт қауіпсіздігі қағидаларын сақтауын күнделікті бақылауды жүзеге асырсын;
барлық өрт сөндіру құралының, өрт дабылдамасының, сумен жабдықтау көзінің ақаусыз болуын қадағаласын және олардың қолданысқа ұдайы әзірлігін қамтамасыз етсін;
өрт сөндіру тұрғысында ақаулы және қауіпті құрылғыны, жылыту, жарық түсіру аспабы мен т.б. пайдалануға жол бермесін;
нарядқа түскенде өрт сөндіру нарядының жеке құрамына нұсқау берсін, олардың өрт сөндіру бекетінде қызмет өткеруін тексерсін;
өрт сөндіру нарядының жеке құрамын нарядқа түсер алдында нұсқау берсін, өрт сөндіру бекетінде қызмет өткеруін тексерсін;
өрт сөндіруге жетекшілік етсін.

4. Порядок подъема сил и средств и оповещения должностных лиц по пожарной тревоге
№ п/п
Кого оповещают
Кто оповещает
Адрес оповещаемого или телефон
2
3
4
1
2
3
4
5
6
7
8
Штатный (нештатный) пожарный взвод (команда) противопожарной защиты
Дежурное подразделение
Взвод (команда) противопожарной защиты гарнизона
Служба пожаротушения и аварийно-спасательных работ города (района)
Командир воинской части
Заместители командира воинской части
Начальники служб воинской части
Командиры подразделений
Деж. по части
Деж. по части
Деж. по части
Деж. по части
Деж. по части
Деж. по части
Пом.деж. по части
Пом. деж. по части
Тел.
Тел.
Тел.
Тел.
Тел. / дом. адрес
Тел. / дом .адрес
Тел. / дом .адрес
Тел. / дом адрес
Начальник штаба воинской части _______________________________
Образец
Выписка из приказа Командира воинской части_________ №
"___"__________ 20__ г. г.___________
О назначении нештатного взвода (команды) противопожарной защиты и ответственных лиц по противопожарной защите
В целях обеспечения противопожарной безопасности воинской части и поддержания в постоянной боевой готовности всех средств пожаротушения:
1. Назначить нештатный взвод (команду) противопожарной защиты части от ремонтной роты в количестве 10 человек.
2. Начальником службы противопожарной защиты части назначить командира ремонтной роты капитана Омаргазина А.С.
Начальнику службы противопожарной защиты части ежедневно из состава нештатного взвода (команды) противопожарной защиты для несения службы по предупреждению и тушению пожаров назначать Пожарный наряд в составе:
начальник наряда – 1;
водитель пожарного автомобиля (моторист мотопомпы) -2;
постовой –1.
3. На нештатный взвод (команду) противопожарной защиты возложить:
контроль за проведением пожарно-профилактических мероприятий в части;
поддержание в постоянной готовности к действию всех средств пожаротушения (мотопомп, насосов, огнетушителей и т. д.) и их техническое обслуживание;
несение пожарно-постовой службы;
ликвидацию пожаров и возгораний.
4. Начальнику службы противопожарной защиты части:
в профилактической работе руководствоваться общевоинскими уставами, наставлениями и руководствами по службам и добиваться полного и точного их выполнения.
лично проводить занятия по правилам пожарной безопасности с офицерами и старшинами подразделений части и обращению со средствами пожаротушения, а также специальную подготовку взвода (команды) противопожарной защиты;
осуществлять повседневный контроль за соблюдением личным составом воинской части установленных правил пожарной безопасности;
следить за исправностью всех средств пожаротушения, пожарной сигнализации, источников водоснабжения и обеспечивать постоянную готовность их к действию;
запрещать пользование неисправными и опасными в пожарном отношении установками, приборами отопления, освещения и т. п.
инструктировать личный состав пожарных нарядов при заступлении в наряд, поверять несение им службы на пожарных постах;
руководить тушением пожара.

5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау әскери бөлім штабының бастығына жүктелсін.
Әскери бөлім командирі _______________________
Дұрыс: әскери бөлімнің штаб бастығы__________________
20__ ж. "___ "_________________
Үлгі
_________ әскери бөлімі командирінің бұйрығынан үзінді №
20__ ж. "___"__________ ___________ қаласы
Өрт сөндіру бекетін және есептобын тағайындау туралы
Әскери қалашық, қойма, парк, жауынгерлік техниканы сақтау орны барлық ғимараты мен құрылысжайының және жеке құрамның орналасуын өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін бұйырамын:
жұмыс уақытында өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету және өрттің және тұтанудың шығуын алдын алу үшін:
жауынгерлік машина паркінде (уақытша) жауынгерлік техникаға және көлік құралдарына техникалық қызмет көрсету кезеңіне;
оқ-дәрілер мен жанар-жағармай материалдары қоймасында (уақытша) жаппай мүлік беру, түсіру немесе тиеу кезеңіне;
бөлім клубында (уақытша) жаппай мәдени іс-шаралар өткізу кезеңіне;
өрт-қауіпті жұмыс орнында (ашық жалынды қолдануға байланысты электр-газбен дәнекерлеу және т.б.), уақытша жұмыс кезеңіне;
техникалық аумақта (уақытша) найзағай уақытында өрт сөндіру бекеті қойылсын.
Өрт сөндіру бекетін жұмыс жетекшісі дербес оның қарамағында болатын жеке құрамнан қояды, ол туралы бөлім бойынша кезекшіге баяндауға міндетті.
Жұмыс орнында және бөлімшеде өрт қауіпсіздігі, өрт сөндіру және мүлікті эвакуациялау шараларының орындалуын бақылау үшін:
жауынгерлік машина паркінде (ПТҚ және бөлімшеде);
оқ-дәрілер, жанар-жағармай материалдары, МҚ, АҚ, ӘТМ және т.б. қоймасында (сақтау орнында) өрт сөндіру есептобы тағайындалсын.
Жұмыс жетекшілері (цех, сақтау орны және т.б. бастығы) өрт сөндіру есептобының жетекшісі болып тағайындалсын.
Есептопқа тағайындалған адамдардың міндеттерін бөлімше командирі (жұмыс жетекшісі) белгілейді.
Күн сайын өрт сөндіру наряды штаттық (штаттық емес) өртке қарсы қорғаныс взводының (командасының) құрамынан 8 – 22 сағат кезеңінде және найзағай кезеңінде қойылсын.
Өрт сөндіру наряды (патруль) тәуліктік наряд құрамына енгізіледі, бөлім бойынша кезекшіге, өртке қарсы қорғаныс взводының (командасының) бастығына бағынады және күн сайын ішкі наряд таратылымына шығарылады.
Өрт сөндіру нарядының әскери қалашық аумағын шолып-қарап өтуі әрбір екі сағат сайын белгіленген маршрут бойынша жүргізіледі.
Өрт сөндіру нарядының қызмет өткеруін бақылау бөлім бойынша кезекшіге және өртке қарсы қорғаныс взводының (командасының) бастығына жүктелсін.
Әскери бөлім командирі_______________________
Дұрыс: әскери бөлімнің штаб бастығы________________
20__ ж. "___ "_________________
Үлгі
_________ әскери бөлімі командирінің бұйрығынан үзінді №
20__ ж. "___"__________ __________ қ.
Күзетуге тапсыру кезінде өртке қарсы тексерілетін үй-жай (объекті) тізбесін жариялау туралы
Парктің, цехтың, шеберхананың, қойманың және басқа да өрт қауіпті үй-жайдың өртке қарсы қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында бұйырамын:

5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на начальника штаба воинской части.
Командир воинской части_______________________
Верно: начальник штаба воинской части__________________
"___ "_________________20__ г.
Образец
Выписка из приказа Командира воинской части __________ № ______
" __ "____________20__ г. г._______________
О назначении пожарных постов и расчетов
Для обеспечения пожарной безопасности всех зданий и сооружений военного городка, складов, парков, мест хранения боевой техники и размещения личного состава приказываю,
на время проведения работ для обеспечения пожарной безопасности и предупреждения возникновения пожаров и загорании выставлять пожарные посты:
в парке боевых машин (временно) на период технического обслуживания боевой техники и транспортных средств;
на складах боеприпасов и горюче смазочных материалов (временно) на период массовой выдачи имущества, погрузки или выгрузки;
в клубе части (временно) на период проведения культурно-массовых мероприятий;
в местах проведения пожароопасных работ (электрогазосварочных и т. д. связанных с применением открытого пламени), временно, на период работ;
на технической территории (временно), на время грозы.
Пожарные посты выставляются руководителями работ самостоятельно из личного состава, находящегося в их распоряжении, о чем обязаны докладывать дежурному по части.
Для контроля за выполнением в местах производства работ и в подразделениях мер пожарной безопасности, тушения пожаров и эвакуации имущества назначать пожарные расчеты;
в парке боевых машин (ПТО и в подразделениях);
в складах (хранилищах) боеприпасов, горюче смазочных материалов, ВС, ПС, ВТИ и др.
Старшими пожарных расчетов назначить руководителей работ (начальников цехов, хранилищ и т.п.).
Обязанности лиц, назначенных в расчеты, определяют командиры подразделений (руководители работ).
Выставлять пожарные наряд (патрули) ежедневно, на период с 8 до 22 часов и на период грозы, из состава штатного (нештатного) взвода (команды) противопожарной защиты.
Пожарные наряды (патрули) включаются в состав суточного наряда, подчиняются дежурному по части, начальнику взвода (команды) противопожарной защиты и ежедневно выводятся на развод внутреннего наряда.
Обход территории военного городка пожарными нарядами производится через каждые два часа по установленному маршруту.
Контроль за несением службы пожарных нарядов возлагается на дежурного по части и начальника взвода (команды) противопожарной защиты.
Командир воинской части______________________
Верно: начальник штаба воинской части ______________
" "______________20__г.
Образец
Выписка из приказа Командира воинской части ______ № _____
" "_____________20 г. г._____________
Об объявлении перечня помещений (объектов), подлежащих проверке в противопожарном отношении при сдаче их под охрану
В целях обеспечения противопожарной безопасности парков, цехов, мастерских, складов и других пожароопасных помещений, приказываю:

1. Қоса беріліп отырған тізбеге сәйкес күн сайын жұмыс күні аяқталғаннан кейін ғимараттың және құрылысжайдың өртке қарсы жай-күйі жетондық жүйе бойынша тексерілсін.
Р/с
Ғимарат пен құрылысжай атауы
Өртке қарсы жай-күйге және тапсыруға жауапкершілік
Кім тексереді
1
2
3
4
Жауынгерлік машина паркі (техника тұрған бокс пен алаң, ПТҚ, отын құю пункті)
Командирдің қару-жарақ жөніндегі орынбасары
Парк бойынша кезекші, өрт сөндіру наряды
Қойма:
оқ-дәрілер
жанар-жағармай материалдар
ӘТМ
МҚ
АҚ
және т.б. өрт-қауіпті
объектінің
болуына байланысты
ЗАҚ қызметінің бастығы
Жанар-жағармай материалдар қызметінің бастығы
АТС бастығы
МҚ бастығы
АҚ бастығы
___
___
___
___
___
Объектінің өртке қарсы жай-күйін тексеретін адамдар осы мақсат үшін арнайы әзірленген нұсқаулықтарды және ҚК жарғыларының өртке қарсы қорғаныс жөніндегі талаптарын басшылыққа алсын.
Өртке қарсы қауіпсіздік бойынша барлық анықталған кемшіліктер үй-жайды жапқанға дейін жойылуға тиіс.
Үй-жайды әрбір қарап-тексеру нәтижесі тексеру журналына жазылады, ол объектілер бойынша кезекшіде сақталады.
Жүйелі және сапалы тексеруді бақылау бөлім өртке қарсы қорғаныс қызметінің бастығына және әскери бөлім командирінің тыл жөніндегі орынбасарына жүктелсін.
Әскери бөлім командирі_______________________
Дұрыс: әскери бөлімнің штаб бастығы____________________
20__ ж. "___ "_________________
Үлгі
Штаттық емес өртке қарсы қорғаныс взводы (командасы) жауынгерлік есептобының табелі
Жауынгерлік есептоп нөмірі
Негізгі міндеттері
Нарядқа түскенде
Жауынгерлік өрістету кезінде
1
2
3
Жауынгерлік есептоп бастығы
Автомобильді (мотопомпаны) жабдығы мен керек-жарағы жиынтығымен қабылдайды
Есептоптың өрт сөндіру, адамдарды және мүлікті құтқару бойынша әрекетке басшылық жасайды. Жауынгерлік өрістету кезінде есептоп нөміріне көмек көрсетеді
Моторшы
Өрт сөндіру мотопомпасының ақаусыздығын, оған жанармай құйылғанын тексереді. Қосалқы бөлшектер мен керек-жарақ, сорғы құбыртүтігі, оларды қосуға арналған кілт, сорғы тор жарақ дәріқобдиша жиынтығын қабылдайды
Мотопомпаны өрт сөндіру сумен жабдықтау көзіне орнатады, сорғыш құбыртүтікті қосады, сорғыны іске қосады және құбыртүтік желісіндегі қысымды реттейді. Команда бойынша су береді
Бірінші нөмір
"А" өрт сөндіру оқпанын, қысым құбыртүтігін, өрт сөндіру үш саңылаулы тармақты, құбыртүтік тіреуішін, жарақты қабылдайды
Құбыртүтік желісін салады және оқпанмен әрекет етеді. Екі "Б" оқпаны берілген кезде екінші нөмірмен бірге таратудан магистральдық желіні, жұмыс желісін салады және оқпанмен әрекет етеді
Екінші нөмір
"Б" өрт сөндіру оқпанын, қысым құбыртүтігін, Г-600, құбыртүтік қысқышын, жарақты қабылдайды
Бір "А" оқпаны берілген кезде бірінші нөмірмен бірге тармақ желісін салады және шағын оқпанмен әрекет етеді. Екі "Б" оқпаны берілген кезде бірінші нөмірмен бірге магистральдық желіні салады, таратуды орнатады, екінші құбыртүтік желісін салады, оқпанмен әрекет етеді
Үшінші нөмір
Суы бар өрт сөндіру ыдысының толтыруын тексереді. Асбестті жабынды, балтаны, багорды қабылдайды

1. Ежедневно, по окончании рабочего дня, проверять по жетонной системе противопожарное состояние зданий и сооружений, согласно прилагаемому перечню.
№ п/п
Наименование зданий и сооружений
Ответственность за противопожарное состояние и сдачу
Кто проверяет
1
2
3
4
Парк боевых машин (боксы и Заместитель командира Дежурный по парку, площадки с техникой, по вооружению пожарный наряд ПТО, заправочный пункт)
Склады: боеприпасов Начальник службы РАВ ___ горюче смазочных материалов Начальник службы горюче смазочных материалов ___
ВТИ Начальник АТС ___ ВС Начальник ВС ___
ПС Начальник ПС ___
и т.д. в зависимости от наличия пожаро- опасных объектов
Лицам, проверяющие противопожарное состояние объектов, руководствоваться специально разработанной для этой цели инструкцией и требованиями уставов ВС по противопожарной защите.
Все выявленные недостатки по противопожарной безопасности должны быть устранены до закрытия помещений.
Результаты осмотра помещений записываются в журналы проверок, которые хранятся у дежурных по объектам.
Контроль за систематическим и качественным проведением проверок возлагается на начальника службы противопожарной защиты части и заместителя командира войсковой части по тылу.
Командир воинской части ____________________
Верно: начальник штаба воинской части __________________________
"___ "________________20__ г.
Образец
Табель боевого расчета нештатного взвода (команды) противопожарной защиты
Номер боевого расчета
Основные обязанности
При заступлении в наряд
При боевом развертывании
1
2
3
Начальник пожарного расчета
Принимает автомобиль (мотопомпу) с комплектом оборудования и снаряжения
Руководит действиями расчета по тушению пожара, спасению людей и имущества. Оказывает помощь номерам расчета при боевом развертывании.
Моторист
Проверяет исправность пожарной мотопомпы, ее заправку горючим. Принимает комплект запасных частей и инструмента, всасывающие рукава, ключи для их соединения, сетку всасывающую, снаряжение, аптечку.
Устанавливает мотопомпу на источник пожарного водоснабжения, присоединяет всасывающие рукава, приводит в действие насос и регулирует давление в рукавной линии. Подачу воды производит по команде.
Первый номер
Принимает ствол пожарный "А", рукава напорные, разветвление пожарное трехходовое, задержки рукавные, снаряжение.
Прокладывает рукавную линию и работает со стволом. При подаче двух стволов "Б" вместе со вторым номером прокладывает магистральную линию, рабочую линию от разветвления и работает со стволом.
Второй номер
Принимает стволы пожарные "Б", рукава напорные, Г-600, зажимы рукавные, снаряжение.
При подаче одного ствола "А" прокладывает с первым номером рукавную линию и работает подствольщиком. При подаче двух стволов "Б" вместе с первым номером прокладывает магистральную линию, устанавливает разветвление, прокладывает вторую рукавную линию, работает со стволом.
Третий номер
Проверяет заправку пожарной емкости водой. Принимает асбестовые покрывала, топоры, багры.

Таратуды орнатады, оқпанмен әрекет етеді. 1-ші және 2-ші нөмірге көмек көрсетеді
________ әскери бөлімі өртке қарсы қорғаныс қызметінің бастығы
Ескертпе: табель өрт сөндіру автомобилі (тіркемесі бар мотопомпа) тұрған үй-жайда (алаңда) ілінеді.
Үлгі
Бөлім бойынша кезекшінің өрт қауіпсіздігі шаралары жөніндегі нұсқаулық
Бөлім бойынша кезекші бөлімде ішкі тәртіптің сақталуына және ол тұрған жерде өртке қарсы қағидалардың орындалуына жауапты болады.
Ол:
1) кезекшілікке түскенде:
бөлім өртке қарсы қорғаныс жоспарынан үзіндіні және өрт қауіпсіздігі шаралары жөніндегі нұсқаулықты зерделеуге;
тәуліктік нарядқа таратылымда өрт қауіпсіздігі шаралары және өрт шыққанда әрекет ету бойынша дербес нұсқау беруге;
штаттық емес өртке қарсы қорғаныс өрт сөндіру взводының (командасының) құрамын және бөлім бөлімшесі кезекшісінің әзірлігін тексеруге, дабыл бойынша шақырту тәртібін нақтылауға;
әскери қалашық аумағында су көзі тұрған жерді, оларға өтпежол мен кірмежолдың ақаусыздығын нақтылауға;
бөлімше және объекті бойынша кезекшілер арқылы су көзінде судың, бөлім штабының ғимаратында өрт сөндіру құралдарының болуын және олардың қолданысқа әзірлігін тексеруге;
2) кезекшілік уақытында:
бөлім жеке құрамының шылым шегу, өрт қауіпті жұмыс режиміне, жылыту және жарық түсіру аспабын дұрыс қолдануға назар аударып, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының ішкі қызмет жарғысында айқындалған өртке қарсы қағидаларды сақтауын бақылауға;
өрт сөндіру нарядының (патрулінің) қызмет өткеруін тәулігіне бір реттен сиретпей тексеруге;
жұмыс күні аяқталар алдында өрт сөндіру кезекшісін үй-жайды жабу алдында өртке қарсы жай-күйін тексеру үшін жіберуге;
бөлімнің барлық үй-жай мен ғимаратының өрт қауіпсіздігі жөніндегі кемшіліктерін жоюға пәрменді шаралар қабылдауға;
өрт сөндіру құралдары мен жабдығын тағайындалмауы бойынша қолдануға жол бермеуге;
3) өрт шыққанда:
штаттық (штаттық емес) өртке қарсы қорғаныс өрт сөндіру взводына (командасына) және бөлім бөлімшесінің кезекшісіне _____ телефоны арқылы өрт дабылын жариялауға;
күштер мен құралдар есебіне сәйкес өртке қарсы қорғаныс взводын (командасын) шақыртуға;
бөлім командиріне ____ телефоны арқылы өрт туралы баяндауға және тізбеге сәйкес лауазымды адамдарды хабардар етуге;
бөлім лауазымды адамдары мен өрт сөндіру бөлімшесі келгенге дейін өрт сөндіруді, адамдарды, жауынгерлік техника мен мүлікті эвакуациялауды ұйымдастыруға;
өрт шыққан жерді күзетуді қамтамасыз етуге;
бөлім штабының ғимаратында өрт шыққанда бірінші кезекте Жауынгерлік туды, адамдарды, қару мен құпия құжаттарды құтқаруды ұйымдастыруға;
құпия іс жүргізу бөлмесінде өрт шыққанда:
шабарман немесе _______ телефоны арқылы құпия іс жүргізу бастығын шақыртуға және онымен бір уақытта қарауыл бойынша кезекшіге құпия бөлмені ашуға рұқсат туралы баяндауға;
құпия іс жүргізуге жауапты адам келгенге дейін құпия бөлімнің бөлмелерін ашуға және осы нұсқаулыққа сәйкес өрт сөндіруді ұйымдастыруға, ал ол келгеннен кейін құпия іс жүргізуді уақтылы эвакуациялауға және оны сенімді күзетуге;
құпия үй-жайды ашқаны және одан құжаттарды шығарғаны туралы акті жасауға міндетті.
Әскери бөлім командирінің тыл жөніндегі орынбасары ___________
Үлгі
Әскери бөлімнің паркі бойынша кезекшінің өрт қауіпсіздігі жөніндегі нұсқаулығы
Әскери бөлімнің паркі бойынша кезекші паркте ішкі тәртіптің сақталуына және жеке құрамның өрт қауіпсіздігі шараларын сақтауына жауапты болады.
Ол:
1) кезекшілікке түскенде:
парктегі өрт қауіпсіздігі шаралары жөніндегі нұсқаулықты және өрт шыққанда техниканы шығару жоспарын зерделеуге;
кезекші тартқыштың әзірлігін, сүйрету құралымен оның қамтамасыз етілгенін және өрт сөндіру автомобилінің (тіркемесінің) әзірлігін тексеруге;
тізілімге сәйкес өрт сөндіру қалқаны мен жабдығының (өрт сөндіргіштің, мотопомпаның және т.б.) болуын, жиынтығын және жай-күйін тексеруге;
парктегі сумен жабдықтау көзі (өрт су тоғаны, гидрант, кран) тұрған жерді және онда судың болуын нақтылауға;
бөлім бойынша кезекшімен байланыс құралының ақаусыздығына көзін жеткізуге;
2) кезекшілік уақытында:
бөлім жеке құрамының шылым шегу, өрт қауіпті жұмыс режиміне, жылыту және жарық түсіру аспабын дұрыс қолдануға назар аударып, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының ішкі қызмет жарғысында айқындалған өртке қарсы қағидаларды сақтауын бақылауға;
өрт сөндіру құралдары мен жабдығын тағайындалмауы бойынша қолдануға жол бермеуге;
техникаға регламенттік жұмыс және жаппай қызмет көрсету күні өрт сөндіру бекетін қоюға және парк наряды немесе штаттық емес өрт сөндіру взводы (командасы) құрамынан өрт-патрульдік қызметті ұйымдастыруға;
өрт қауіпсіздігі қағидаларын бұзу анықталғанда оны жоюға жедел шаралар қабылдауға;
белгіленген қағидаларды сақтап, машинаға тек отын құю пунктінде жанармай құйылуын қадағалауға;
отын құйылмаған машинаны тұраққа қоюға жол бермеуге;
жұмыс күні аяқталғаннан кейін кезекші өрт сөндірушімен бірлесіп, барлық парктік үй-жай мен аумағын өртке қарсы тексеруге, ол туралы үй-жайды жабу алдында тексеру журналына тиісті жазба жасауға;
паркте өрт шыққанда:
өрт дабылын жариялауға, өрт сөндіру взводын (командасын) шақыртуға және өрт сөндіруге, машинаны шығаруға және техника мен мүлікті құтқаруға шаралар қабылдауға;
бөлім бойынша кезекшіге, бөлім командиріне және оның қару-жарақ жөніндегі орынбасарына өрт туралы баяндауға;
бөлімнің лауазымды адамдары келгенге дейін өрт сөндіруге және жауынгерлік техника мен мүлікті эвакуациялауға басшылық жасауға міндетті.
Әскери бөлім командирінің қару-жарақ жөніндегі орынбасары ___________
Үлгі
Бақылау-өткізу пункті бойынша кезекшінің өрт қауіпсіздігі шаралары жөніндегі нұсқаулығы
Бақылау-өткізу пункті (бұдан әрі – БӨП) бойынша кезекші БӨП үй-жайында өртке қарсы режимнің сақталуына және өрт шыққан уақытта өрт сөндіру машинасының бөлім аумағына уақтылы өтуіне жауапты болады.
Ол:
1) кезекшілікке түсер алдында:
бөлімдегі өрт қауіпсіздігі шаралары жөніндегі нұсқаулықпен танысуға және БӨП бойынша наряд құрамының оны зерделеуіне;
бар өрт сөндіру құралдарының ақаусыздығын және қолдануға әзірлігін тексеруге;
бөлім аумағындағы су көзінің тұрған жерін нақтылауға, оларға кірмежолдың жай-күйін және онда судың болуын тексеруге;
бөлім бойынша кезекшімен байланыс құралының ақаусыздығын тексеруге;
2) кезекшілік уақытында:
БӨП-да белгіленген өртке қарсы қағидалардың сақталуын ұдайы бақылауды жүзеге асыруға;
ақаулы электр өткізгішті және жабдықты қолдануға, сондай-ақ үй-жайды электр аспаппен және уақытша пешпен жылытуға жол бермеуге;
бөлім аумағын, БӨП маңындағы жол мен өтпежолды қордалауға жол бермеуге;
ғимарат пен үй-жайға 50 м жақын жерде от жағуға және қоқысты өртеуге жол бермеуге;
әскери қызметшілердің бөлім аумағында шылым шегу режимін сақтауын ұдайы бақылауды жүзеге асыруға;
өртке қарсы қағидаларды бұзудың жолын кесуге шаралар қабылдауға;
бөлім бойынша кезекшіге барлық өрт қауіпсіздігі қағидаларын бұзу туралы баяндауға;
3) БӨП-да өрт шыққанда:
өрт дабылын жариялауға;
бөлім бойынша кезекшіге өрт туралы баяндауға, мүлікті эвакуациялауды ұйымдастыруға;
бар құралмен өрт сөндіруге кірісуге;
4) әскери қалашық аумағында өрт шыққанда:
өртке қарсы қорғаныс взводын (командасын) қарсы алуға және өрт шыққан жерге дейін олармен бірге баруға;
өртке қарсы қорғаныс взводының (командасының) бастығына әскери бөлім аумағындағы су көзі тұрған жерді хабарлауға міндетті.
Әскери бөлім штабы бастығының
әскер қызметі жөніндегі орынбасары _________
Үлгі
Қызмет өткеру уақытына өрт сөндіру нарядының (патрулінің) нұсқаулығы
Өрт сөндіру наряды шаттық (штаттық емес) өртке қарсы қорғаныс взводы (командасы) құрамынан тағайындалады, бөлім бойынша кезекшіге және өртке қарсы қорғаныс взводының (командасының) бастығына бағынады, үй-жай мен аумақты өртке қарсы уақтылы және сапалы тексеруге жауапты болады.
Ол:
аралап тексеру уақытында белгіленген маршрутты ұстануға;
үй-жай мен аумақты өртке қарсы жай-күйге мұқият қарап-тексеруге;
әскери қызметшілердің өртке қарсы қағидаларды сақтауын бақылауды жүзеге асыруға;
өрт сөндіру қалқанының жиынтығын, барлық өрт сөндіру құралының (өрт сөндіргіштің, мотопомпаның, сорғының) жай-күйін және іске қосуға әзірлігін тексеруге;
өрт сөндіру су тоғанының ақаусыздығын және онда судың болуын тексеруге;
өтпежол мен жолды қордалауға жол бермеуге;
үй-жай мен ғимаратқа 50 м жақын жерде от жағуға және қоқыс өртеуге жол бермеуге;
әскери қызметшілердің белгіленбеген жерде шылым шегуіне жол бермеуге;
ақаулы пешті, электр өткізгіш пен жабдықты қолдануға жол бермеуге;
белгіленген уақыттан кеш пеш жағуға, жанармай сұйықтығын қолдануға және өртке қарсы құралды тағайындалмауы қолдануға жол бермеуге;
бөлім бойынша кезекшіге (өрт сөндіру взводының (командасының) бастығына) барлық анықталған кемшілік туралы баяндауға;
жұмыс күні аяқталғаннан кейін үй-жайды өртке қарсы жай-күйге тексеруге. Өрт шығу анықтаған кезде бөлім бойынша кезекшіге баяндауға, өрт дабылын жариялауға, бар құралмен өрт сөндіруге кірісуге, келетін күштер мен құралдарды қарсы алуды ұйымдастыруға міндетті.
Әскери бөлім өртке қарсы қорғаныс қызметінің бастығы
__________________________________________________________
Үлгі
Үй-жайды (ғимаратты) жабу алдында қарап-тексеру тәртібі туралы нұсқаулық
Бөлім бойынша бұйрықпен жарияланған үй-жай қарап-тексеріледі.

Устанавливает разветвление, работает со стволом. Оказывает помощь 1 и 2 номеру.
Начальник службы противопожарной защиты воинской части ________
Примечание: табель вывешивается в помещении (на площадке), где содержится пожарный автомобиль (прицеп с мотопомпой).
Образец
Инструкция по мерам пожарной безопасности дежурного по части
Дежурный по части отвечает за поддержание внутреннего порядка и выполнение противопожарных правил в расположении части.
Он обязан:
1. При заступлении на дежурство:
изучить выписку из плана противопожарной защиты части и инструкции по мерам пожарной безопасности;
лично проинструктировать на разводе суточный наряд по мерам пожарной безопасности и действиям на случай возникновения пожара;
проверить состав и готовность нештатного взвода (команды) противопожарной защиты и дежурного подразделения части уточнить порядок их вызова по тревоге;
уточнить расположение водоисточников на территории военного городка, исправность дорог и подъездов к ним;
проверить через дежурного по подразделениям и объектам наличие воды в водоисточниках, средства пожаротушения, находящиеся в здании штаба части, и готовность их к действию.
2. Во время дежурства:
Контролировать соблюдения личным составом части правил пожарной безопасности, требований Устава внутренней службы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, обращая особое внимание на соблюдение режима курения, проведение огнеопасных работ, правильную эксплуатацию приборов отопления и освещения;
не реже одного раза в сутки проверять несение службы пожарными нарядами (патрулями);
перед окончанием рабочего дня выслать дежурного пожарного для проверки помещений на противопожарное состояние перед их закрытием;
принимать решительные меры к устранению недостатков по обеспечению пожарной безопасности всех зданий и сооружений части;
не допускать пользование пожарного инвентаря и оборудования не по назначению;
3. При пожаре:
объявить пожарную тревогу штатному (нештатному) взводу (команде) противопожарной защиты и дежурному подразделению части, телефон _____;
вызывать взвод (команду) противопожарной защиты в соответствии с расчетом сил и средств;
доложить о пожаре командиру воинской части, телефон ____, и оповестить должностных лиц, согласно перечня;
организовать тушение пожара, эвакуацию людей, боевой техники и имущества до прибытия должностных лиц части и пожарных подразделений;
обеспечить охрану места пожара.
В случае возникновения пожара в здании штаба части в первую очередь организовать спасение Боевого знамени, людей, оружия и секретных документов.
при пожаре в комнатах секретного делопроизводства:
через посыльного или по телефону _______ вызвать начальника секретного делопроизводства и одновременно оповестить дежурного по караулам, о разрешении на вскрытие секретных комнат;
до прибытия ответственного за секретное делопроизводство вскрыть комнаты секретной части и организовать тушение пожара, согласно настоящей инструкции, а с прибытием его обеспечить своевременную эвакуацию секретного делопроизводства и надежную охрану его.
О вскрытии секретных комнат и выносе из них документов составить акт.
Заместитель командира воинской части по тылу ___________
Образец
Инструкция по мерам пожарной безопасности дежурного по парку воинской части
Дежурный по парку воинской части отвечает за поддержание внутреннего порядка в парке и следит за соблюдением правил пожарной безопасности личным составом.
Он обязан:
1. При заступлении на дежурство:
изучить инструкцию по мерам пожарной безопасности в парке, план вывода техники при пожаре;
проверить готовность дежурных тягачей, обеспеченность их средствами буксировки и готовность пожарного автомобиля (прицепа);
проверить согласно описи наличие, укомплектованность и состояние пожарных щитов и оборудования (огнетушителей, мотопомп и т.п.);
уточнить места нахождения и исправность источников водоснабжения в парке (пожарных водоемов, гидрантов, кранов) и наличие воды в них;
убедиться в исправности средств связи с дежурным по части.
2. Во время дежурства:
контролировать соблюдение личным составом части правил пожарной безопасности, изложенных в инструкциях, уставах Вооруженных Сил и воинских формирований Республики Казахстан, обращая особое внимание на соблюдение режима курения, проведение огнеопасных работ, применение горючих жидкостей и правильную эксплуатацию приборов отопления и освещения;
не допускать использования пожарного инвентаря и оборудования не по назначению;
в дни проведения регламентных работ и массового обслуживания техники выставлять пожарные посты и организовать пожарно-патрульную службу из состава паркового наряда или нештатного взвода (команды) противопожарной защиты;
при обнаружении нарушения правил пожарной безопасности, немедленно принимать меры к их устранению;
следить, чтобы машины заправлялись горючим только на заправочном пункте с соблюдением установленных правил;
не разрешать ставить на стоянку не заправленные машины;
по окончании рабочего дня совместно с дежурным пожарным проверять все парковые помещения и территорию в противопожарном отношении, о чем производить соответствующие записи в журнале осмотра помещений перед закрытием.
При возникновении пожара в парке:
объявить пожарную тревогу, вызвать взвод (команду) противопожарной защиты и принять меры к тушению пожара, выводу машин и спасанию техники и имущества;
доложить о пожаре дежурному по части и заместителю командира воинской части по вооружению;
руководить тушением пожара и эвакуацией боевой техники и имущества до прибытия должностных лиц части.
Заместитель командира воинской части по вооружению ________________
Образец
Инструкция по мерам пожарной безопасности дежурного по контрольно-пропускному пункту воинской части
Дежурный по контрольно-пропускному пункту (далее – КПП) отвечает за соблюдение противопожарного режима в помещениях КПП и своевременный пропуск пожарных машин на территорию воинской части во время пожара.
Он обязан:
1. Перед заступлением на дежурство:
ознакомиться с инструкцией по мерам пожарной безопасности в части и изучить ее с составом наряда по КПП;
проверить исправность и готовность к действию имеющихся средств пожаротушения;
уточнить места расположения водоисточников, находящихся на территории части, проверить состояние подъездов к ним и наличие в них воды;
проверить исправность средств связи с дежурным по части.
2. Во время дежурства:
осуществлять постоянный контроль за соблюдением установленных противопожарных правил на КПП;
запрещать пользоваться неисправной электропроводкой и оборудованием, а также обогревать помещения эл. приборами и временными печами;
не допускать загромождения дорог и проездов на территории части, в районе КПП;
не разрешать разводить костры и сжигать мусор ближе 50 м от зданий и сооружений;
осуществлять постоянный контроль за соблюдением режима курения военнослужащими на территории части;
принимать меры к пресечению нарушения правил пожарной безопасности;
о всех нарушениях правил пожарной безопасности докладывать дежурному по части.
3. При пожаре на КПП:
объявить пожарную тревогу;
доложить о пожаре дежурному по части, организовать эвакуацию имущества;
приступить к тушению пожара имеющимися средствами.
4. При пожаре на территории военного городка:
встречать взвод (команду) противопожарной защиты и сопровождать их к месту пожара;
сообщать начальнику взвода (команды) противопожарной защиты расположения водоисточников на территории воинской части.
Заместитель начальника штаба воинской части по службе войск ________
Образец
Инструкция пожарному наряду (патрулю) на время несения службы
Пожарный наряд назначается из состава штатного (нештатного) взвода (команды) противопожарной защиты, подчиняется дежурному по воинской части и начальнику взвода (команды) противопожарной защиты, отвечает за своевременный и качественный осмотр помещений и территории в противопожарном отношении.
Он обязан:
во время обхода следовать по установленному маршруту;
тщательно осматривать помещения и территорию на противопожарное состояние;
осуществлять контроль за соблюдением противопожарных правил военнослужащими;
проверять укомплектованность пожарных щитов, состояние и готовность к действию всех средств пожаротушения (огнетушителей, мотопомп, насосов);
проверять исправность пожарных водоемов и наличие в них воды;
не допускать загромождения проездов и дорог;
запрещать разведение костров и сжигание мусора на территории части ближе 50 м от зданий и сооружений;
не допускать курения военнослужащих в неустановленных местах;
не разрешать пользоваться неисправными печами, электропроводкой и оборудованием;
запрещать топку печей позже установленного времени, не допускать применения горючих жидкостей и использование противопожарного инвентаря не по назначению;
о всех выявленных недостатках докладывать дежурному по части (начальнику взвода (команды) противопожарной защиты);
по окончании рабочего дня проверять помещения на противопожарное состояние. При обнаружении пожара доложить дежурному по части, объявить пожарную тревогу, приступить к ликвидации пожара имеющимися средствами, организовать встречу прибывающих сил и средств.
Начальник службы противопожарной защиты воинской части
__________________________________________________________
Образец
Инструкция о порядке проведения осмотра зданий (помещений) перед их закрытием
Осмотру подлежат помещения, объявленные приказом по воинской части.

Үй-жайды өртке қарсы тексеруді өрт сөндіру нарядының адамдары күн сайын лауазымды адамдардың және осы үй-жайға (ғимаратқа) жауапты адамның қатысуымен 17.00 – 18.00 сағатта жүргізеді.
Үй-жайды жабу алдында өртке қарсы жай-күйін тексеретін адамдар осы нұсқаулықты және Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары Ішкі қызмет жарғысының талаптарын басшылыққа алуға тиіс, қарап-тексеру уақытында барлық үй-жайды дербес қарап-тексеруге және:
үй-жай мен шектес аумақ жанатын ескі шүберектен, қоқыстан, сүрту материалынан, қаптамадан, бос ыдыстан жиналғанын;
үй-жайдың өтпежолы мен есігі, өрт сөндіру құралдарына және жабдығына кірмежол қордаланбағынын;
цехтың, шеберхананың, қойманың, парк пен басқа да үй-жайдың ішкі электр желісі ғимараттың кіреберісіне орнатылған сыртқы рубильниктен ажыратылғанын және ол орнатылған шкафқа мөр басылғанын;
тексеретін үй-жайда сақтауға жол берілмейтін жанатын сұйықтық пен басқа да материалдың қалмағанын;
жанатын мүліктің сыртқы қабаты қыздырылған жылыту аспабымен, құбырмен және радиатормен жанаспағанын;
пеш жағатын жерде қызған шоқтың, жанбай қалған отынның қалмағанын;
бөлім бойынша кезекшімен телефон байланысының ақаусыздығын;
барлық өрт сөндіру құралының болуын, жай-күйі мен іске қосуға әзірлігін анықтауға міндетті.
Қарап-тексеру кезінде анықталған барлық кемшілік үй-жай жабылғанға дейін жойылуға тиіс.
Жедел бөлім бойынша кезекшіге (өртке қарсы қорғаныс қызметінің бастығына) өртке қарсы қағидаларын өрескел бұзу туралы шаралар қабылдау үшін баяндалады.
Қарап-тексеру аяқталғаннан кейін тексерілген үй-жай жабылады, мөр қойылады, одан кейін жауапты адамға белгіленген үлгідегі жетон беріледі.
Қарап-тексеру нәтижесі үй-жайды жабу алдында тексеру журналына жазылады және ол тексерген адамның қолтаңбасымен расталады.
Бөлім бойынша кезекші (қарауыл бастығы) қойма (сақтау орны) бастығынан жетонды бермей кілтті қабылдауға құқығы жоқ.
Әскери бөлім өртке қарсы қорғаныс қызметінің бастығы
________________________________________________________________
Үлгі
Штабтағы өрт қауіпсіздігі шаралары жөніндегі нұсқаулық
Штабта өртке қарсы жай-күйге штаб бастығы немесе оның орынбасары жауапты болады.
Қарулы Күштердің барлық әскери қызметшісі мен қызметкері штабта белгіленген өртке қарсы қауіпсіздік қағидаларын сақтауға, өрт сөндіру құралдарының тұратын жерін білуге және оларды қолдана алуға міндетті.
Әрбір үй-жайда (жұмыс бөлмесінде) өрт қауіпсіздігін сақтауға жауапты үлкені тағайындалады.
Жұмыс кабинетінде жанатын материал мен сұйықтықты сақтауға жол берілмейді.
Қағазды өртеуге тек сол мақсат үшін арнайы бөлінген пеште немесе жабдықталған жерде жол беріледі.
Күн сайын жұмыс күні аяқталғаннан кейін барлық қызметтік үй-жайды бөлме үлкені өртке қарсы тексереді.
Мыналарға:
ақаулы электр өткізгіш пен жабдықты қолдануға;
үй-жайды электр аспаппен жылытуға;
жанып кеткен сақтандырғышты сым тобымен ауыстыруға;
үй-жайдан кеткен кезде электр жарықты жандырып қалдыруға;
керосин шамына керосиннен басқа, жанатын сұйықтықты құюға;
жұмыс кабинетінде және қызметтік үй-жайда шылым шегуге;
еденді жанатын сұйықтықпен жууға және сүртуге;
сүргіні отпен қыздыруға жол берілмейді.
Өрт шыққанда:
өрт дабылын жариялайды және мүлікті эвакуациялауды ұйымдастырады;
бөлім бойынша кезекшіге өрт туралы хабарлайды;
бар құралмен өрт сөндіруге кіріседі.
Әскери бөлім штабының бастығы ____________
__________________________________________
Үлгі
Казармадағы өрт қауіпсіздігі шаралары жөніндегі нұсқаулық
Казарманың өртке қарсы жай-күйіне рота старшинасы жауапты болады.
Өрт қауіпсіздігі қағидаларын сақтауға тәуліктік наряд жауапты болады.
Барлық әскери қызметші өртке қарсы қауіпсіздік қағидаларын білуге және сақтауға және өрт сөндіру құралдарын қолдана алуға міндетті.
Дәліз, өтпежол, негізгі және қосалқы есік бос, шатыр мен мансарда үй-жайы ұдайы жабық болуға және мөр басылуға, олардың кілті рота бойынша кезекшіде сақталуға тиіс.

Проверка помещений в противопожарном отношении, производится ежедневно лицами пожарного наряда с 17.00 до 18.00 часов в присутствии должностных лиц и ответственных за эти помещения (здания).
Лица, проверяющие противопожарное состояние помещений перед закрытием должны руководствоваться настоящей инструкцией и требованиями, устава внутренней службы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, во время обхода обязаны лично осмотреть все помещения и установить:
произведена ли уборка помещений и прилегающей территории от горючих отходов, мусора, обтирочных материалов, укупорки, порожней тары;
не загромождены ли проходы и выходы из помещений, подступы к пожарному инвентарю и оборудованию;
обесточена ли внутренняя электросеть цехов, мастерских, складов парков и других помещений наружными рубильниками, установленными на входах в здания и опечатаны ли шкафчики, в которых они установлены;
не оставлены ли горючие жидкости и другие материалы, хранение которых в проверяемом помещении не допустимо;
не соприкасается ли горючее имущество с нагретыми поверхностями отопительных приборов, труб и радиаторов;
не оставлены ли в топках печей раскаленная зола, несгоревшее топливо;
исправна ли телефонная связь с дежурным по части;
наличие, состояние и готовность к действию всех средств пожаротушения.
Все недостатки, обнаруженные при осмотре, должны быть устранены до закрытия помещений.
О грубых нарушениях противопожарных правил немедленно докладывать дежурному по части (начальнику службы противопожарной защиты) для принятия мер.
По окончании осмотра проверенные помещения закрываются, опечатываются, после чего ответственному лицу вручается жетон установленного образца.
Результаты осмотра записываются в журнале проверок помещений перед закрытием и скрепляются подписями лиц, производивших осмотр.
Дежурный по части (начальник караула) не имеет права принимать ключи от начальника складов (хранилищ) без предъявления жетонов.
Начальник службы противопожарной защиты воинской части ________________________________________________________________
Образец
Инструкция по мерам пожарной безопасности в штабе
За противопожарное состояние штаба отвечает начальник штаба или его заместитель.
Все военнослужащие и служащие Вооруженных Сил в штабе обязаны соблюдать установленные правила противопожарной безопасности, знать места нахождения средств пожаротушения и уметь ими пользоваться.
В каждом помещении (рабочей комнате) назначается старший, который отвечает за соблюдение пожарной безопасности.
В рабочих кабинетах не допускается хранение горючих материалов и жидкостей.
Сжигание бумаг разрешается только в специально отведенных для этой цели печах или оборудованных местах.
Все служебные помещения по окончании рабочего дня ежедневно проверяются старшими комнат в противопожарном отношении.
Запрещается:
пользоваться неисправной электропроводкой и оборудованием;
обогревать помещения электроприборами;
заменять перегоревшие предохранители пучками проволоки;
оставлять включенными электроосвещение при выходе из помещений;
заправлять керосиновые лампы горючими жидкостями, кроме керосина;
курить в рабочих кабинетах и служебных помещениях;
мыть и натирать полы горючими жидкостями;
разогревать сургуч пламенем.
При пожаре:
объявить пожарную тревогу и организовать эвакуацию имущества;
сообщить о пожаре дежурному по части;
приступить к тушению пожара имеющимися средствами
Начальник штаба воинской части
__________________________________________
Образец
Инструкция по мерам пожарной безопасности в казарме
За противопожарное состояние казармы отвечает старшина роты.
За соблюдение правил пожарной безопасности отвечает суточный наряд.
Все военнослужащие обязаны знать и выполнять правила пожарной безопасности и уметь пользоваться средствами пожаротушения.
Коридоры, проходы, основные и запасные выходы должны постоянно содержаться свободными, чердаки и мансардные помещения закрытыми и опечатанными, ключи от них должны храниться у дежурного по роте.

Жетондар жабылар алдында тексерілуге жататын әрбір үй-жайға, паркке және т.б. бір-бірден оларға әскери бөлімнің нөмірін (мекеме атауын) және объекті атауын жазып, көлемі 6х9 см, сары түсті қатты қағаздан жасалады, жетондар бөлімнің іс жүргізуінде тіркеледі, сыртқы жағында өртке қарсы қорғаныс командасының қолымен расталады және тіркеу мүкәммалдық нөмірімен мөртаңба қойылады. Жетондар берік пластмассадан жасалған мөлдір бейдждерге салынады және объекті бастықтарына қолдарын қойғызып беріледі.
Қазақстан Республикасының
Қарулы Күштерінде өртке
қарсы қорғанысты ұйымдастыру
және қамтамасыз ету
қағидаларына
3-қосымша
__________ әскери бөлімі (мекемесі) өртке қарсы қорғаныс қызметінің мүлкін есепке алу мен техникалық жай-күйі кітабы
20__ж. "__" _______ басталды
20__ж. "__" _______ аяқталды
Кітапты жүргізу жөніндегі нұсқау

Жетоны изготавливаются по одному на каждое помещение, парк и т.д. подлежащее осмотру перед закрытием из плотной бумаги размером 6х9 см, желтого цвета, с нанесением на них номера воинской части (учреждения) и наименование объекта, жетоны регистрируются в делопроизводстве части, на обратной стороне заверяется подписью начальника взвода (команды) противопожарной защиты и проставляется штамп с регистрационным инвентарным номером. Жетоны вкладывать в прозрачный бейдж из прочной пластмассы и выдавать начальникам объектов под роспись.
Приложение 3
к Правилам организации и
обеспечения противопожарной
защиты в Вооруженных
Силах Республики Казахстан
Книга учета и технического состояния имущества службы противопожарной защиты воинской части (учреждения) ____________
Начата "__" _____________ 20 __ г.
Окончена "__" ___________ 20 __ г.
Указания по ведению книги

1. Жеке құрам Наряд бастығы _________________________________________ (әскери атағы, инициалдары мен тегі) __________ ауысымы бойынша өрт сөндіруші-құтқарушы (маман) ____________________________________________________________ (әскери атағы, инициалдары мен тегі)
2. Жауынгерлік есептоп құрамы
Жауынгерлік есептоп табелінің нөмірі
Негізгі
Резервте
автомобиль
автомобиль (ШТӨМ)
автомобиль
автомобиль (ШТӨМ)
Есептоп бастығы
Бірінші нөмір
Екінші нөмір
Үшінші нөмір
Төртінші нөмір
Жүргізуші
3. Өрт сөндіру автомобилінің жай-күйі
Р/с
Автомобиль атауы және нөмірі
Автомобильдің техникалық жай-күйі
Жанармай мөлшері, литр
Жүргізушінің қолтаңбасы
1
2
4. Өрт сөндіру бекеті
Р/с
Бекетшілердің Т.А.Ә.
Бекетте қызмет өткеру уақыты (сағат) және орны
Бекетте қызмет өткерудегі ескертулер
1
2
5. Сумен жабдықтау көзінің, өрт сөндіру қондырғысының, өрт дабылдамасы мен жолдың жай-күйі
Тексеру уақыты
Анықталған кемшілік
Уақытын көрсетіп, кемшілікті жою туралы белгі
6. Наряд күнделігі
Уақыты
Өртке және оқу-жаттығуға шығу. Өткізілген сабақ, шаруашылық жұмыс, наряд қызметін тексеретін адамдардың ескертуі және т.б.
7. Кезекшілікті қабылдау және қызмет өткеру кезіндегі кемшілік
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Кезекшілікті тапсырған _________________________________________
(әскери атағы, Т.А.Ә. (бар болса), қолы)
Кезекшілікті қабылдаған ________________________________________
(әскери атағы, Т.А.Ә. (бар болса), қолы)
Есептоп бастығы ________________________________________________
(әскери атағы, Т.А.Ә. (бар болса), қолы)
20 ___ ж. "____ " _______________________
Қазақстан Республикасының
Қарулы Күштерінде өртке қарсы
қорғанысты ұйымдастыру және
қамтамасыз ету қағидаларына
6-қосымша
Үлгі
Бекітемін
00000 әскери бөлімінің командирі
____________________________
(әскери атағы, қолы, Т.А.Ә. (бар болса))
20__ ж. "___" _____________
_______________________________________ Әскери бөлім өртке қарсы қорғаныс взводының (командасының) 20 ___ ж.____________ ұйымдық-профилактикалық іс-шаралар және шаруашылық жұмыс жоспары
Жұмыс тізбесі
Апта күні мен сағаты
Жауапты жетекші
1-ші апта
2-ші апта
3-ші апта
4-ші апта
1
2
3
4
5
6

1. Личный состав
Начальник наряда ________________________________________________
(воинское звание, фамилия и инициалы)
Пожарный-спасатель (специалист) по сменам _________________________
(воинское звание, фамилия и инициалы)
2. Состав боевого расчета
Номер по табелю боевого расчета
Основной
В резерве
автомобиль
автомобиль (ГПМ)
автомобиль
автомобиль (ГПМ)
Начальник расчета
Первый номер
Второй номер
Третий номер
Четвертый номер
Водитель
3. Состояние пожарных автомобилей
№ п/п
Наименование автомобиля и номер
Техническое состояние автомобиля
Количество горючего, литр
Подпись водителя
1
2
4. Пожарные посты
№ п/п
Ф.И.О. постовых
Время несения службы на посту (часы) и место
Замечания при несении службы на постах
1
2
5. Состояние источников водоснабжения, установок пожаротушения, пожарной сигнализации и дорог
Время проверки
Обнаруженные недостатки
Отметка об устранении недостатков с указанием времени
6. Дневник наряда
Время
Выезды на пожары и учения. Проводимые занятия, хозяйственные работы, замечания лиц, проверяющих службу наряда, и т.д.
7. Недостатки при приеме дежурства и несении службы
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Дежурство сдал _________________________________________________
(воинское звание, Ф.И.О (при его наличии), подпись)
Дежурство принял _______________________________________________
(воинское звание, Ф.И.О (при его наличии), подпись)
Начальник расчета _______________________________________________
(воинское звание, Ф.И.О (при его наличии), подпись)
"___" ____________20 ___ г.
Приложение 6
к Правилам организации и
обеспечения противопожарной
защиты в Вооруженных Силах
Республики Казахстан
Образец
План организационно-профилактических мероприятий и хозяйственных работ взвода (команды) противопожарной защиты воинской части на ____________ 20 ___ г.
Перечень работ
Дни и часы недели
Ответственный руководитель
1-я неделя
2-я неделя
3-я неделя
4-я неделя
1
2
3
4
5
6

Күн сайын 10.00 –14.00
Күн сайын 15.00 – 18.00
Күн сайын 9.00 – 14.00
Күн сайын 10.00 – 14.00
Барлық қызметтік және тұрғын ғимараттың шатыры
дүйсенбі
--
сәрсенбі
--
Қызметтік ғимараттың пеш шаруашылығы (маусым бойынша)
--
сейсенбі
--
сенбі
3. Шаруашылық жұмыс
Әскери бөлім өртке қарсы қорғаныс взводының (командасының) бастығы _____________________________________ (әскери атағы, инициалы мен тегі)
20 ___ ж. "__" _________________
Қазақстан Республикасының
Қарулы Күштерінде өртке
қарсы қорғанысты ұйымдастыру
және қамтамасыз ету
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Бекітемін
00000 әскери бөлімінің командирі
_______________________
(әскери атағы, қолы, Т.А.Ә (бар болса))
20__ ж. "___" ___________
_______________________________ өртке қарсы қорғаныс жай-күйін тексеру актісі
20___ ж. "__"_____________ ____________ қ.
Ішкі тексеру комиссиясының құрамында
_______________________________________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, инициалдары мен тегі)
__________________________________________________________ негізінде (жұмыс жоспары, 20__ ж. "___" __________ №___ нұсқама)
______________________________________________________
____________________________________________ өртке қарсы қорғанысты
(әскери бөлім атауы)
ұйымдастыру және _____________________________________________
______________________________________________________________
(орындалуы тексерілген бұйрықтар атап көрсетілсін)
бұйрықтың орындалуы тексерілді.
Сонымен қатар арнайы даярлықты ұйымдастыру тексерілді.
Тексерумен мыналар анықталды:
1. Алдыңғы тексеру уақытынан бастап бөлімнің өртке қарсы қорғанысын жақсарту бойынша атқарылған іс-шаралар көрсетіледі.
2. 20__ ж. __________ акті (нұсқама) бойынша мынадай іс-шаралар орындалмады:
_____________________________________________________________________
(іс-шаралар мен оларды орындаудың бастапқы белгіленген мерзімі, оларды
орындамау себептері мен нақты кінәлі адамдар көрсетіледі, өрт және тұтану болған кезде орындалмаған ұсыныстарға байланысты оларға талдау жасалады)
3. Штаттық (штаттық емес) өртке қарсы қорғаныс қызметінің, взводының (командасының) жай-күйі, олардың жауынгерлік әзірлігі__________________________
(негізгі оң жақтары мен кемшіліктері көрсетіледі, егер қорытынды көрсеткіш қоса
берілмесе, арнайы нормативтерді пысықтау, өрт техникасы мен жабдығын күтіп-ұстау дәрежесі оқу-жаттығу өрт дабылының нәтижесі көрсетіледі)

Ежедневно с 10.00 до 14.00
Ежедневно с 15.00 до 18.00
Ежедневно с 9.00 до 14.00
Ежедневно с 10.00 до 14.00
Чердаков всех служебных и жилых зданий
понедельник
--
среда
--
Печного хозяйства служебных зданий (по сезону)
--
вторник
--
суббота
3. Хозяйственные работы
Начальник взвода (команды) противопожарной защиты воинской части
_________________________________________________________________
(воинское звание, фамилия и инициалы)
"____" _______________ 20 ___ г.
Приложение 7
к Правилам организации
и обеспечения противопожарной
защиты в Вооруженных Силах
Республики Казахстан
Форма
Утверждаю
Командир воинской части 00000
_______________________
(воинское звание, подпись,
Ф.И.О (при его наличии))
"___" ___________ 20__ г.
Акт проверки состояния противопожарной защиты
____________________________________________________
"_____"_____________ 20___ г. г. ________________
В составе внутри проверочной комиссии,
____________________________________________________________________
(должности, воинские звания, фамилии и инициалы)
на основании_________________________________________________________
(плана работ, предписания от "___"_________20__ г. №___)
проведена проверка организации противопожарной защиты
___________________________ и выполнение приказов _____________________
(наименование воинской части)
_____________________________________________________________________
(перечислить приказы, выполнение которых проверялось)
Одновременно проверены организация специальной подготовки.
Проверкой установлено:
1. Указывается мероприятия, проделанные по улучшению противопожарной защиты части со времени предыдущей проверки.
2. По акту (предписанию) от __________ 20__ г. № не выполнены следующие мероприятия: _________________________________________
(указываются мероприятия и первоначально установленные сроки их
__________________________________________________________________
выполнения, причины их невыполнения, и конкретные виновники, при
__________________________________________________________________
наличии пожаров и загораний дается их анализ в связи с невыполненными
__________________________________________________________________
предложениями).
3. Состояние службы, штатного (нештатного) взвода (команды) противопожарной защиты, их боеготовность
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(указываются основные положительные стороны и недостатки, если не
__________________________________________________________________
прилагаются итоговые показатели, указываются степень отработки
__________________________________________________________________
специальных нормативов, содержание пожарной техники и оборудования,
__________________________________________________________________
результаты учебной пожарной тревоги)

4. Қорытынды: ________________________________________________
(әскери бөлімнің өртке қарсы қорғанысы жай-күйіне, өртке қарсы
____________________________________________________________________
қорғаныс взводының (командасының) жауынгерлік әзірлігіне баға беріледі)
5. Ұсыныстар: _______________________________________________
(әрбір ұсынысты орындау мерзімі белгіленеді)
Комиссия құрамы__________________________________

4. Выводы: ________________________________________________________
(дается оценка состояния противопожарной защиты воинской части,
__________________________________________________________________
боеготовности взводов (команд) противопожарной защиты
5. Предложения: ____________________________________________________
(устанавливаются сроки выполнения каждого предложения)
Состав комиссии ___________________________________________________