2025-2027 жылдарға арналған Қобда аудандық бюджетін бекіту туралы
Ақтөбе облысы Кобда аудандық мәслихатының 2024 жылғы 25 желтоқсандағы № 260 шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9-бабының 2-тармағына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына сәйкес, Қобда аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға мынадай көлемде бекітілсін:
1) кірістер – 4 496 308 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 1 127 836 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 41 273 мың теңге;
негiзгi капиталды сатудан түсетiн түсiмдер – 1 250 мың теңге;
трансферттер түсімі – 3 325 949 мың теңге;
2) шығындар – 4 496 308 мың теңге;
3)таза бюджеттік кредиттеу - 2 324 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 72 742 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 70 418 мың теңге;
4) қаржы активтерiмен операциялар бойынша сальдо - 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерiн сатып алу - 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 2 324 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 2 324 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі –72 742 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 70 418 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 0 теңге.
2. Аудандық бюджеттің кірісіне мыналар есептелетін болып белгіленсін:
ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы;
төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы;
төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы;
әлеуметтік салық;
заңды тұлғалардың және жеке кәсіпкерлердің мүлкіне салынатын салық;
жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығы үшін алым (жекелеген қызмет түрлерімен айналысуға арналған лицензияларды бергені үшін алым);
жергілікті бюджетке төленетін тіркелгені үшін алым;
қызметтің жекелеген түрлерiмен айналысуға лицензияларды пайдаланғаны үшін төлемақы;
жергілікті бюджетке төленетін мемлекеттік баж;
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдерінің басқаруындағы, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігінің мүлкін жалға беруден түсетін кірістерді қоспағанда, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігінің мүлкін жалға беруден түсетін кірістер;
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдерінің басқаруындағы мемлекеттік мүлікті жалға беруден түсетін кірістерді қоспағанда ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі тұрғын үй қорынан үйлердi жалға беруден түсетін кірістер;
жергіліктік бюджетке түсетін салықтық емес басқа да түсімдер;
жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге бекітілген мүлікті сатудан түсетін түсімдер;
жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер;
жер учаскелерін жалдау құқығын сатқаны үшін төлем.

Об утверждении Кобдинского районного бюджета на 2025-2027 годы
Решение Кобдинского районного маслихата Актюбинской области от 25 декабря 2024 года № 260
В соответствии с пунктом 2 статьи 9 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Кобдинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 4 496 308 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 1 127 836 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 41 273 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 1 250 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 3 325 949 тысяч тенге;
2) затраты – 4 496 308 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 2 324 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 72 742 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 70 418 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов - 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства - 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета - - 2 324 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 2 324 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 72 742 тысяч тенге;
погашение займов – 70 418 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0 тенге.
2. Установить, что в доход районного бюджета зачисляются:
корпоративный подоходный налог с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора;
индивидуальный подоходный налог с доходов, облагаемых у источника выплаты;
индивидуальный подоходный налог с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты;
социальный налог;
налог на имущество юридических лиц и индивидуальных предпринимателей;
сбор за право занятия отдельными видами деятельности (сбор за выдачу лицензий на занятие отдельными видами деятельности);
регистрационный сбор, зачисляемый в местный бюджет;
плата за пользование лицензиями на занятие отдельными видами деятельности;
государственная пошлина, зачисляемая в местный бюджет;
доходы от аренды имущества коммунальной собственности района (города областного значения), за исключением доходов от аренды имущества коммунальной собственности района (города областного значения), находящегося в управлении акимов города районного значения, села, поселка, сельского округа;
доходы от аренды жилищ из жилищного фонда, находящегося в коммунальной собственности района (города областного значения), за исключением доходов от аренды государственного имущества, находящегося в управлении акимов города районного значения, села, поселка, сельского округа;
другие неналоговые поступления в местный бюджет;
поступления от продажи имущества, закрепленного за государственными учреждениями, финансируемыми из местного бюджета;
поступления от продажи земельных участков;
плата за продажу права аренды земельных участков.

3. Қазақстан Республикасының "2025-2027 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңына сәйкес белгіленгені еске және басшылыққа алынсын:
2025 жылғы 1 қаңтардан бастап:
1) жалақының ең төменгі мөлшері – 85 000 теңге;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жәрдемақыларды және өзге де әлеуметтік төлемдерді есептеу үшін, сондай-ақ айыппұл санкцияларын, салықтар мен басқа да төлемдерді қолдану үшін айлық есептік көрсеткіш – 3 932 теңге.
4. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен берілген субвенциялар көлемі 2 018 671 мың теңге сомасында көзделгені ескерілсін.
5. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен ауылдық округ бюджеттеріне берілетін субвенциялар көлемі 564 293 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Ақрап ауылдық округіне – 26 050 мың теңге;
Бегалы ауылдық округіне – 31 797 мың теңге;
Бестау ауылдық округіне – 25 838 мың теңге;
И. Білтабанов атындағы ауылдық округіне – 27 269 мың теңге;
Бұлақ ауылдық округіне – 31 806 мың теңге;
Жарсай ауылдық округіне – 30 738 мың теңге;
Жарық ауылдық округіне – 30 057 мың теңге;
Жиренқопа ауылдық округіне – 26 228 мың теңге;
Қобда ауылдық округіне – 111 522 мың теңге;
И. Құрманов атындағы ауылдық округіне – 35 238 мың теңге;
Қызылжар ауылдық округіне – 26 398 мың теңге;
Өтек ауылдық округіне – 32 312 мың теңге;
Сарбұлақ ауылдық округіне – 25 659 мың теңге;
Сөгәлі ауылдық округіне – 33 886 мың теңге;
Талдысай ауылдық округіне – 35 223 мың теңге;
Терісаққан ауылдық округіне – 34 272 мың теңге.
6. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен нысаналы даму трансферттің түскені ескерілсін:
1) "Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамытуға.
Аталған нысаналы даму трансфертінің сомасын бөлу аудан әкімдігі қаулысы негізінде айқындалады.
7. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттердің түскені ескерілсін:
1) мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, ұйымдар жұмыскерлерінің, қазыналық кәсіпорындар жұмыскерлерінің жалақысын арттыруға;
2) халықтың әлеуметтік осал топтары үшін коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй сатып алуға
3) Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға
Аталған ағымдағы нысаналы трансферттердің сомаларын бөлу аудан әкімдігі қаулысы негізінде айқындалады.

3. Принять к сведению и руководству, что в соответствии с Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2025 - 2027 годы" установлено:
с 1 января 2025 года:
1) минимальный размер заработной платы – 85 000 тенге;
2) месячный расчетный показатель для исчисления пособий и иных социальных выплат, а также для применения штрафных санкций, налогов и других платежей в соответствии с законодательством Республики Казахстан – 3 932 тенге;
4. Учесть в районном бюджете на 2025 год объемы субвенций, передаваемых из областного бюджета в сумме 2 018 671 тысяч тенге.
5. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов в сумме 564 293 тысяч тенге, в том числе:
Акрапскому сельскому округу – 26 050 тысяч тенге;
Бегалинскому сельскому округу – 31 797 тысяч тенге;
Бестаускому сельскому округу – 25 838 тысяч тенге;
сельскому округу имени И. Бильтабанова – 27 269 тысяч тенге;
Булакскому сельскому округу – 31 806 тысяч тенге;
Жарсайскому сельскому округу – 30 738 тысяч тенге;
Жарыкскому сельскому округу – 30 057 тысяч тенге;
Жиренкопинскому сельскому округу – 26 228 тысяч тенге;
Кобдинскому сельскому округу – 111 522 тысяч тенге;
сельскому округу имени И. Курманова – 35 238 тысяч тенге;
Кызылжарскому сельскому округу – 26 398 тысяч тенге;
Отекскому сельскому округу – 32 312 тысяч тенге;
Сарбулакскому сельскому округу – 25 659 тысяч тенге;
Сугалинскому сельскому округу – 33 886 тысяч тенге;
Талдысайскому сельскому округу – 35 223 тысяч тенге;
Терисакканскому сельскому округу – 34 272 тысяч тенге.
6. Учесть в районном бюджете на 2025 год поступление целевого трансферта на развитие из республиканского бюджета:
1) на развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі".
Распределение указанной суммы целевого трансферта на развитие определяется на основании постановления акимата района.
7. Учесть в районном бюджете на 2025 год поступление целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета:
1) на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий;
2) на приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения;
3) на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан.
Распределение указанных сумм целевых текущих трансфертов определяется на основании постановления акимата района.

8. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен нысаналы даму трансферттердің түскені ескерілсін:
1) "Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамытуға;
2) Ауылдық елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға;
3) Cпорт объектілерін дамытуға;
4) Кәсіпкерлік субъектілерін мемлекеттік қолдау шаралары шеңберінде индустриялық инфрақұрылымды дамытуға.
Аталған нысаналы даму трансферттерінің сомаларын бөлу аудан әкімдігі қаулысы негізінде айқындалады.
9. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер түскені ескерілсін:
1) "Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыруға;
2) Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыруға;

8. Учесть в районном бюджете на 2025 год поступление целевых трансфертов на развития из областного бюджета:
1) на развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі";
2) на развитие систем водоснабжения и водоотведения за пределами населенных пунктов;
3) на развитие объектов спорта;
4) на развитие индустриальной инфраструктуры в рамках мер государственной поддержки субъектов предпринимательства.
Распределение указанных сумм целевых трансфертов на развитие определяется на основании постановления акимата района.
9. Учесть в районном бюджете на 2025 год поступление целевых текущих трансфертов из областного бюджета:
1) на реализацию мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі";
2) на размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях;

3) Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға;
4) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге.
Аталған ағымдағы нысаналы трансферттердің сомаларын бөлу аудан әкімдігі қаулысы негізінде айқындалады.
10. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2025 жылға арналған резерві 25 507 мың теңге сомасында бекітілсін.
11. Осы шешім 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қобда аудандық
мәслихатының төрағасы
Ж. Ергалиев
Қобда аудандық мәслихатының

3) на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан;
4) на выплату государственной адресной социальной помощи.
Распределение указанных сумм целевых текущих трансфертов определяется на основании постановления акимата района.
10. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2025 год в сумме 25 507 тысяч тенге.
11. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель Кобдинского
районного маслихата
Ж. Ергалиев
Приложение 1 к решению
Кобдинского районного

25558
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
162199
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
48405
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
39854
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
85453
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
105288
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
105288
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
34013
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
288
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
10000
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
22756
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
6033
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
31698
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
500
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
281407
1
Тұрғын үй шаруашылығы
75849
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
75849
008
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды ұйымдастыру
14500
033
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
36171
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
25178
2
Коммуналдық шаруашылық
126134
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
126134
013
Коммуналдық шаруашылықты дамыту
2500
016
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі
43000
027
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі газ жүйелерін пайдалануды ұйымдастыру
30000
058
Ауылдық елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
50634
3
Елді-мекендерді көркейту
79424
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі

25558
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
162199
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
48405
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
39854
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
85453
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
105288
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
105288
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
34013
021
Капитальные расходы государственного органа
288
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
10000
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
22756
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
6033
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
31698
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
500
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
281407
1
Жилищное хозяйство
75849
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
75849
008
Организация сохранения государственного жилищного фонда
14500
033
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
36171
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
25178
2
Коммунальное хозяйство
126134
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
126134
013
Развитие коммунального хозяйства
2500
016
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
43000
027
Организация эксплуатации сетей газификации, находящихся в коммунальной собственности районов (городов областного значения)
30000
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
50634
3
Благоустройство населенных пунктов
79424
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)