Таратудың негізінде заңды тұлғаның қызметін автоматтандырылған режимде тоқтату бойынша пилоттық жобаны іске асыру туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2024 жылғы 16 ақпандағы № 121 және Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2024 жылғы 16 ақпандағы № 72/НҚ бірлескен бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабына сәйкес, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету процестерін оңтайландыру мақсатында БҰЙЫРАМЫЗ:
1. 2025 жылғы 1 шілдеге дейін Қазақстан Республикасының барлық облыстарында, республикалық маңызы бар қалаларда, астанада таратудың негізінде заңды тұлғаның қызметін автоматтандырылған режимде тоқтату бойынша пилоттық жоба іске қосылсын.
2. Таратудың негізінде заңды тұлғаның қызметін автоматтандырылған режимде тоқтату бойынша пилоттық жобаны іске асыру тәртібі осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес бекітілсін.
3. Әділет, Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі, Қаржы министрліктері Таратудың негізінде заңды тұлғаның қызметін автоматтандырылған режимде тоқтату бойынша пилоттық жобаны іске асыру тәртібін орындауды қамтамасыз етсін.
4. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау тиісті бағыттарға жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының әділет, цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі, қаржы вице-министрлеріне жүктелсін.
5. Осы бірлескен бұйрық 2024 жылдың 1 шілдесінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының Әділет министрі _______________А. ЕсқараевҚазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрі       _______________Б. Мусин
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_______________М. Такиев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2024 жылғы 16 ақпандағы
№ 121
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш
өнеркәсібі министрінің
2024 жылғы 16 ақпандағы
№ 72/НҚ бірлескен бұйрығымен
бекітілген
Таратудың негізінде заңды тұлғаның қызметін автоматтандырылған режимде тоқтату бойынша пилоттық жобаны іске асыру тәртібі 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы тәртіп таратудың негізінде заңды тұлғаның (коммерциялық ұйымдардың) (бұдан әрі - Көрсетілетін қызметті алушы) қызметін автоматтандырылған режимде тоқтату процесін айқындайды (бұдан әрі - Тәртіп) және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабына сәйкес әзірленді.
2-тарау. Пилоттық жобаны іске асыру тәртібі

О реализации пилотного проекта по прекращению деятельности юридического лица по основанию ликвидации в автоматизированном режиме
Совместный приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 16 февраля 2024 года № 121 и Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 16 февраля 2024 года № 72/НҚ
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2024.
В соответствии со статьей 22 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах", а также в целях оптимизации процессов оказания государственной услуги ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. До 1 июля 2025 года во всех областях, городах республиканского значения, столице Республики Казахстан запустить пилотный проект по прекращению деятельности юридического лица по основанию ликвидации в автоматизированном режиме.
2. Утвердить порядок реализации пилотного проекта по прекращению деятельности юридического лица по основанию ликвидации в автоматизированном режиме согласно приложению к настоящему приказу.
3. Министерствам юстиции, цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности, финансов обеспечить исполнение порядка реализации пилотного проекта по прекращению деятельности юридического лица по основанию ликвидации в автоматизированном режиме.
4. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующих соответствующее направление вице-министров юстиции, цифрового развития инноваций и аэрокосмической промышленности, финансов Республики Казахстан.
5. Настоящий совместный приказ вводится в действие с 1 июля 2024 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр юстиции
Республики Казахстан
_______________ А. Ескараев
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
_______________Б. Мусин
"Согласовано"
Министр финансов
Республики Казахстан
_______________М. Такиев
Утвержден
совместным приказом
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 16 февраля 2024 года № 121
Министра цифрового
развития, инноваций и
аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 16 февраля 2024 года № 72/НҚ
Порядок реализации пилотного проекта по прекращению деятельности юридического лица по основанию ликвидации в автоматизированном режиме
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий порядок определяет процесс прекращения деятельности юридического лица (коммерческие организации) (далее - Услугополучатель) по основанию ликвидации в автоматизированном режиме (далее - Порядок) и разработан в соответствии со статьей 22 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах".
Глава 2. Порядок реализации пилотного проекта

2. Көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 50-бабына сәйкес заңды тұлғаны тарату туралы ақпаратты жариялайды.
3. Осы Тәртіптің қосымшасына сәйкес Көрсетілетін қызметті алушы заңды тұлғаның қызметін тоқтату туралы өтінішті "электрондық үкімет" веб-порталы www.egov.kz (бұдан әрі - Портал) арқылы береді.
Өтінішке PDF нұсқадағы аралық таратылу теңгерімі қоса тіркеледі.
4. Заңды тұлғаның қызметін тоқтатуды мемлекеттік тіркеу үшін төлемақы "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамына (бұдан әрі - Көрсетілетін қызметті беруші) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы жүзеге асырылады.
5. Өтініш берген кезде тіркелген филиалдардың (өкілдіктердің) болуына Портал арқылы "Заңды тұлғалар" мемлекеттік деректер қорынан (бұдан әрі - ЗТ МДҚ) автоматты түрде мәліметтер сұратылады.
Бұлар анықталған жағдайда Көрсетілетін қызмет алушыға олардың бар екені туралы хабарлама жолданады.
6. Қоса тіркелген PDF нұсқадағы аралық таратылу теңгерімі бар өтініш "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) көзделген тексерулерді жүргізу үшін Салықтық әкімшіліктің біріктірілген жүйесіне (бұдан әрі – СӘБЖ) түседі.
7. Азаматтық кодекстің 50-бабының 3-тармағының талаптарына сәйкес тексерулер қорытындысы бойынша оң қорытынды СӘБЖ-ден ЗТ МДҚ-ға жолданады.
8. ЗТ МДҚ-ға оң нәтиже келіп түскеннен кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде осы Тәртіптің 4 және 5-тармақтарында көзделген мәліметтер автоматты түрде сұратылады және заңды тұлға қызметін тоқтатуды мемлекеттік тіркеу немесе тіркеуден бас тарту туралы бұйрық қалыптастырылып, Көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жолданады.
9. Заңды тұлғаның қызметін тоқтатуды тіркеу кезінде ЗТ МДҚ "Тарату" мәртебесіндегі заңды тұлғаларды есептен шығару үшін СӘБЖ-ге хабарлама жібереді.
3-тарау. Нәтижесіне шағымдану тәртібі
10. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым жасалған жағдайда, шағым Қызметті берушінің басшысының атына, мемлекеттік қызмет көрсету саласындағы уәкілетті органдарға және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау бойынша уәкілетті органға беріледі.
11. Көрсетілетін қызметті берушінің атына және мемлекеттік қызмет көрсету саласындағы уәкілетті органдарға келіп түскен Көрсетілетін қызметті алушының шағымы ол тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен Көрсетілетін қызметті алушының шағымы оның тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.

2. Услугополучатель публикует информацию о ликвидации юридического лица в соответствии со статьей 50 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
3. Услугополучатель посредством веб-портала "электронного правительства" www.egov.kz (далее - Портал) подает заявление о прекращении деятельности юридического лица согласно приложению к настоящему Порядку.
К заявлению прикрепляется промежуточный ликвидационный баланс в PDF формате.
4. Оплата за государственную регистрацию прекращения деятельности юридического лица Некоммерческому акционерному обществу "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее - Услугодатель) осуществляется через платежный шлюз "электронного правительства".
5. При подаче заявления, в автоматическом режиме через Портал из государственной базы данных "Юридические лица" (далее - ГБД ЮЛ) запрашиваются сведения на наличие зарегистрированных филиалов (представительств).
В случае их установления Услугополучателю направляется уведомление об их наличии.
6. Заявление c прикрепленным в PDF формате промежуточным ликвидационным балансом поступает в интегрированную систему налогового администрирования (далее - ИСНА) для проведения проверок предусмотренных Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)".
7. По итогам проверок, положительное заключение направляется из ИСНА в ГБД ЮЛ, в соответствии с требованиями пункта 3 статьи 50 Гражданского кодекса.
8. После поступления в ГБД ЮЛ положительного результата, в течение 1 (одного) рабочего дня в автоматическом режиме запрашиваются сведения, предусмотренные пунктами 4 и 5 настоящего Порядка и формируется приказ о государственной регистрации прекращения деятельности юридического лица, либо об отказе в регистрации, который направляется в "личный кабинет" Услугополучателя.
9. При регистрации прекращения деятельности юридического лица ГБД ЮЛ отправляет извещение в ИСНА для снятия с учета юридических лиц со статусом "Ликвидация".
Глава 3. Порядок обжалования результата
10. В случае обжалования решений, действий (бездействия) Услугодателя и (или) его должностных лиц жалоба подается на имя руководителя Услугодателя, в уполномоченные органы в сфере оказания государственной услуги и по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
11. Жалоба Услугополучателя, поступившая в адрес Услугодателя и в уполномоченые органы в сфере оказания государственной услуги подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба Услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.

12. Мемлекеттік қызмет көрсетуге шағымдану нәтижелері бойынша қабылданған шешіммен келіспеген жағдайда, Көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.
Заңды тұлғаның (коммерциялық
ұйымдардың) қызметін
автоматтандырылған режимде
тоқтату бойынша пилоттық
жобаны іске асыру тәртібіне
қосымша
Заңды тұлғаның қызметін тоқтату туралы өтініш
1. Заңды тұлғаның (коммерциялық ұйымның) атауы
____________________________________________________________________
2. Бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН) (болмаған жағдайда-тіркеу нөмірі)
____________________________________________________________________
3. Заңды тұлға мүлкінің меншік иесінің немесе меншік иесі уәкілеттік берген органның не заңды тұлға органының шешім шығарған күні мен нөмірі, сондай-ақ кім қабылдады:
____________________________________________________________________
4. Заңды тұлғаның қызметін тоқтату туралы хабарландыруды жариялау туралы мәліметтер, жарияланған баспасөз басылымының атауы, жариялау күні, нөмірі:
____________________________________________________________________
5. Заңды тұлғаның филиалдары (өкілдіктері) туралы мәліметтер (тиісінше х ұяшықта көрсетіңіз)
1) иә __________ 2) жоқ ___________
6. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 59-бабы негізінде қызмет тоқтатылады (х ұяшықта көрсетіңіз)
иә __________
7. Таратылу жағдайындағы салықтық есеп салықтың, бюджетке төленетін төлемдер мен әлеуметтік төлемдердің келесі түрлері бойынша ұсынылған (бюджеттік сыныптама кодын көрсету):
1) ____; 2) ____; 3) ____; 4) ____; 5) ____.
8. Өтінішке:
PDF нұсқадағы аралық таратылу теңгерімі (неше парақта екенін көрсету) қоса беріледі:
____ парақта.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін
____________________________________________________________________
"___" _______ 20 __ ж. (Көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасы)

12. В случае несогласия с решением, принятым по результатам обжалования оказания государственной услуги, Услугополучатель обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Приложение
к Порядку реализации
пилотного проекта по
прекращению деятельности
юридического лица
(коммерческие организации)
в автоматизированном режиме
Заявление о прекращении деятельности юридического лица
1. Наименование юридического лица (коммерческой организации):
______________________________________________________________________
2. Бизнес-идентификационный номер (БИН) (в случае отсутствия – регистрационный номер):
______________________________________________________________________
3. Дата и номер решения собственника имущества юридического лица или уполномоченного собственником органа либо органа юридического лица, а также кем принято:
______________________________________________________________________
4. Сведения о публикации объявления о прекращении деятельности юридического лица, наименование печатного издания, дата и номер публикации:
______________________________________________________________________
5. Сведения о филиалах (представительствах) юридического лица (укажите в соответствующей ячейке х)
1) да __________ 2) нет ___________
6. Деятельность прекращается на основании статьи 59 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" (укажите в ячейке х)
да _______
7. Ликвидационная налоговая отчетность представлена по следующим видам налогов, платежей в бюджет и социальным платежам (указать код бюджетной классификации):
1)____; 2)____; 3)____; 4)____; 5)____ .
8. К заявлению прилагается:
промежуточный ликвидационный баланс в PDF формате (указать на скольких листах):
на ____ листах.
Согласен на использования сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах
______________________________________________________________________
"___" _______ 20 __ г. (Электронно-цифровая подпись Услугополучателя)