"Сот-сараптама қызметі саласындағы кәсіптік стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2024 жылғы 23 қаңтардағы № 60 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2024 жылғы 27 желтоқсандағы № 1062 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Сот-сараптама қызметі саласындағы кәсіптік стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2024 жылғы 23 қаңтардағы № 60 бұйрығына мынадай өзгеріс пен толықтырулар енгізілсін:
1-тармақта:
29) тармақша жаңа редакцияда жазылсын:
"29) осы бұйрыққа 29-қосымшаға сәйкес "Сот-гистологиялық зерттеу" кәсіптік стандарты;";
мынадай мазмұндағы 30) тармақшамен толықтырылсын:
"30) осы бұйрыққа 30-қосымшаға сәйкес, "Сот-биологиялық (медициналық), медициналық-криминалистикалық , сот-психиатриялық, сот-наркологиялық сараптамалар, сот-жалпысараптамалық зерттеулер бойынша кәсіптік стандарты бекітілсін.";
осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес 30-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сараптама қызметін ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Әділет вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр А. Есқараев
Бұйрықпен бекітілген
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2024 жылғы 23 қаңтардағы
№ 60 бұйрығына
30-қосымша
Сот-биологиялық (медициналық), медициналық-криминалистикалық , сот-психиатриялық, сот-наркологиялық сараптамалар, сот-жалпысараптамалық зерттеулер бойынша кәсіптік стандарты
1 тарау. Жалпы ережелер
1. "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес осы "Сот-медициналық сараптамасы" кәсіптік стандарты әзірленді және сот-сараптама қызметі саласындағы сот сарапшысының біліктілік, құзыреттілік деңгейіне, еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын талаптарды айқындауға арналған.
2. Осы кәсіптік стандартта келесі терминдер, анықтамалар қолданылады:
1) білім - кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
2) дағды - кәсіптік міндетті толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен машықты қолдану қабілеті;

О внесении изменения и дополнений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 23 января 2024 года № 60 "Об утверждении профессиональных стандартов в сфере судебно-экспертной деятельности"
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 27 декабря 2024 года № 1062
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 23 января 2024 года № 60 "Об утверждении профессиональных стандартов в сфере судебно-экспертной деятельности" следующее изменение и дополнения:
в пункте 1:
подпункт 29) изложить в новой редакции:
"29) Профессиональный стандарт "Судебно-гистологическое исследование", согласно приложению 29 к настоящему приказу;";
дополнить подпунктом 30) следующего содержания:
"30) "Профессиональный стандарт по судебно-биологической (медицинской), медико-криминалистической, судебно-психиатрической, судебно-наркологической экспертизам, судебно-общеэкспертному исследованию, согласно приложению 30 к настоящему приказу.";
дополнить приложением 30 согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту организации экспертной деятельности Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан в порядке обеспечить размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр А. Ескараев
Утвержден приказом
Приложение 30 к приказу
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 23 января 2024 года № 60
Профессиональный стандарт по судебно-биологической (медицинской), медико-криминалистической, судебно-психиатрической, судебно-наркологической экспертизам, судебно-общеэкспертному исследованию
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий профессиональный стандарт "Судебно-медицинская экспертиза" разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" и предназначен для определения требований к уровню квалификации, компетентности, к содержанию, качеству и условиям труда судебного эксперта в области судебно-экспертной деятельности.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины, определения:
1) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
2) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;

3) жазба - қол жеткізілген нәтижелер туралы мәліметтерді қамтитын құжат немесе жүзеге асырылған қызметтің расталуы (верификацияның, ескертуші және түзетуші әрекеттердің жүргізілуінің куәлігін ұсыну және қадағалауын рәсімдеу үшін);
4) медициналық-криминалистикалық сараптамасының мәні — жалпы сот медицинасы саласындағы білімдерден басқа, криминалистикалық сәйкестендіру саласындағы арнайы ғылыми танымды және зерттеудің әртүрлі арнайы зертханалық әдістерін (физикалық, фотографиялық, техникалық, химиялық, математикалық) қолдануды талап ететін фактілерді анықтау және бағалау;
5) медициналық-криминалистикалық сараптамасының объектілері – шығу көзі адамның денесі және оның органдары болып табылатын, сараптаманы тағайындаған адам ұсынатын заттай дәлелдемелер мен биологиялық объектілер, басқа бөлімшелердің сот-медициналық сарапшылары жіберетін заттай дәлелдемелер мен биологиялық объектілер;
6) сот-биологиялық сараптамасының мәні — заттай дәлелдемелердегі шығу көзі қаннан, шәуеттен, терден, сілекейден, эпителий жасушаларынан, қынаптық бөліністерден, несептен түзілген шығу тегі биологиялық объектілер мен іздерді олардың түрлік және топтық тиесілігін айқындау мақсатында зерттеу болып табылады;
7) сот-биологиялық (медициналық) сараптамасының объектілері — қан, сперматозоидтар, тер, сілекей, эпителий жасушалары, қынаптық секрециялар, адамның зәрі және т. б. түзген заттай дәлелдемелердегі биологиялық шығу тегі объектілері мен іздері;
8) сот-жалпысараптамалық зерттеудің мәні - адамның мәйітін, тірі адамдарды, қылмыстық, азаматтық, әкімшілік істің материалдарын, заттай дәлелдемелерді, медициналық құжаттаманы зерттеу болып табылады;
9) сот-жалпысараптамалық зерттеу объектілері – мәйіт, мәйітпен бірге жеткізілген киім мен заттар, тірі адамдар, қылмыстық, азаматтық, әкімшілік істің сараптама мәніне жататын материалдары: оқиға орнын қарау хаттамасы, үлгілерді алу хаттамасы, мәйітті зерттеу хаттамалары және қойылған мәселелерді шешу үшін маңызы болуы мүмкін басқа да материалдар, заттай дәлелдемелер, медициналық құжаттама;
10) сот-наркологиялық сараптамасының мәні - адамның психикасын зерттеу арқылы нақты деректерді анықтау (психикалық бұзылулардың және нашақорлық пен алкоголизмнен мәжбүрлеп емдеуді қолдануды немесе қолданбауды ұсыну үшін психобелсенді заттарды қолданумен байланысты мінез-құлық бұзылыстарының болуын немесе болмауын анықтау);

3) запись – документ, содержащий сведения о достигнутых результатах или свидетельство осуществленной деятельности для оформления прослеживаемости и представления свидетельств проведения верификации, предупреждающих и корректирующих действий;
4) предмет медико-криминалистической экспертизы – установление и оценка фактов, при которых, помимо знаний в области общей судебной медицины, требуются специальные научные познания в области криминалистической идентификации и применение различных специальных лабораторных методов исследования (физических, фотографических, технических, химических, математических);
5) объекты медико-криминалистической экспертизы - вещественные доказательства и биологические объекты, источником которых является тело человека и его органы, предоставляемые лицом, назначившим экспертизу, вещественные доказательства и биологические объекты, направляемые судебно-медицинскими экспертами других подразделений;
6) предмет судебно-биологической экспертизы - исследование объектов и следов биологического происхождения на вещественных доказательствах, образованных кровью, спермой, потом, слюной, клетками эпителия, вагинальными выделениями, мочой, в целях определения видовой и групповой их принадлежности;
7) объекты судебно-биологической (медицинской) экспертизы – объекты и следы биологического происхождения на вещественных доказательствах, образованные кровью, спермой, потом, слюной, клетками эпителия, вагинальными выделениями, мочой человека и др. К ним относятся также волосы, зубы, органы и ткани человеческого организма, кости и их фрагменты;
8) предмет судебного-общеэкспертного исследования - исследование трупа человека, живых лиц, материалов уголовного, гражданского, административного дела, вещественных доказательств, медицинской документации;
9) объекты судебного-общеэкспертного исследования – труп, одежда и предметы, доставленные с трупом, живые лица, материалы уголовного, гражданского, административного дела, относящиеся к предмету экспертизы: протокол осмотра места происшествия, протокол изъятия образцов, протоколы исследования трупа и другие материалы, которые могут иметь значение для решения поставленных вопросов, вещественные доказательства, медицинская документация;
10) предмет судебно-наркологической экспертизы – установление фактических данных путем исследования психики человека (установления наличия или отсутствия психических расстройств и расстройств поведения, связанных с употреблением психоактивных веществ для рекомендации применения или не применения принудительного лечения от наркомании и алкоголизма);

11) сот-наркологиялық сараптамасының объектілері - адам психикасының жай-күйі, медициналық құжаттар, сондай-ақ сот наркологиялық сараптамасының мәніне жататын сот сараптамасы жүргізілетін іс материалдарындағы мәліметтер;
12) сот-психиатриялық сараптамасының мәні - қылмыстық, азаматтық істі не әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі шешу үшін маңызы бар, оған қатысты сараптама тағайындалған адамның психикалық жай-күйі туралы нақты деректер (психикалық процестердің (психикалық қызметтің) барысы мен құрылымының заңдылықтары мен ерекшеліктерін зерттеу);
13) сот-психиатриялық сараптамасының объектілері - адам психикасының жай-күйі, медициналық құжаттар, сондай-ақ сот психиатриялық сараптамасының мәніне жататын сот сараптамасы жүргізілетін іс материалдарындағы мәліметтер.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
БТБА - Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
БА - Біліктілік анықтамалығы;
СБШ – Салалық біліктілік шеңбері;
ЭҚЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы мемлекеттік жіктеуіші.
2 тарау. Кәсіптік стандарттың төлқұжаты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: "Сот-медициналық сараптамасы".
5. Кәсіптік стандарттың коды: Q86901
6. ЭҚЖЖ сәйкес секциясын, бөлімді, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
Q - Денсаулық сақтау және халыққа әлеуметтік қызмет көрсету;
86 - Денсаулық сақтау саласындағы қызмет;
869 - Денсаулық сақтау саласындағы өзге де қызмет;
8690 - Денсаулық сақтау саласындағы өзге де қызмет;
86901 - Сот-медициналық сараптамалар мен зерттеулер жүргізу жөніндегі қызмет.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: осы стандарт сот сараптамаларын (зерттеулерін) жүргізу құқығына біліктілік куәлігі бар биологиялық, жалпы сараптамалық, медициналық-криминалистикалық бағыттағы сот-медициналық сарапшылардың, сот-наркологиялық сарапшылардың, сот-психиатриялық сарапшылардың біліктілік және құзыреттілік деңгейіне, еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын талаптарды, сондай-ақ орта медициналық персоналдың (медбике, лаборант), сот сараптамасы органының кіші медициналық персоналына (санитар) біліктілік және құзыреттілік деңгейіне, еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын талаптарды белгілейді.
8. Кәсіптер карточкаларының тізбесі:
1) Дәрігер сот-медициналық сарапшысы (биологиялық бағыттағы) - СБШ 6 деңгейі;
2) Зертханашы (биологиялық бағыттағы) - СБШ 5 деңгейі;

11) объекты судебно-наркологической экспертизы – состояние психики человека, медицинские документы, а также относящиеся к предмету судебной наркологической экспертизы сведения, содержащиеся в материалах дела, по которому производится судебная экспертиза;
12) предмет судебно-психиатрической экспертизы – фактические данные о психическом состоянии лица, в отношении которого назначена экспертиза, имеющие значение для разрешения уголовного, гражданского дела либо дела об административном правонарушении (исследование закономерностей и особенностей протекания и структуры психических процессов (психической деятельности);
13) объекты судебно-психиатрической экспертизы – состояние психики человека, медицинские документы, а также относящиеся к предмету судебной психиатрической экспертизы сведения, содержащиеся в материалах дела, по которому производится судебная экспертиза.
3. В настоящем профессиональном стандарте используются следующие сокращения:
ЕТКС - Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
КС – Квалификационный справочник;
ОРК – Отраслевая рамка квалификации;
ОКЭД – общий государственный классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Наименование профессионального стандарта: "Судебно-медицинская экспертиза".
5. Код профессионального стандарта: Q86901
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
Q – Здравоохранение и социальное обслуживание населения;
86 – Деятельность в области здравоохранения;
869 – Прочая деятельность в области здравоохранения;
8690 – Прочая деятельность в области здравоохранения;
86901 – Деятельность по производству судебно-медицинских экспертиз и исследований.
7. Краткое описание профессионального стандарта: данный стандарт устанавливает требования к уровню квалификации и компетентности, к содержанию, качеству и условиям труда судебно-медицинских экспертов биологического, общеэкспертного и медико-криминалистического направлений, судебно-наркологических экспертов, судебно-психиатрических экспертов, имеющих квалификационное свидетельство на право производства судебных экспертиз (исследований), а также требования к уровню квалификации и компетентности, к содержанию, качеству и условиям труда среднего медицинского персонала (медицинская сестра, лаборант), младшего медицинского персонала (санитар) органа судебных экспертиз.
8. Перечень карточек профессий:
1) Врач судебно-медицинский эксперт (биологического направления) – 6 уровень ОРК;
2) Лаборант (биологического направления) - 5 уровень ОРК;

3) Дәрігер сот-медициналық сарапшы (медициналық-криминалистикалық бағыттағы) - СБШ 6 деңгейі;
4) Зертханашы (медициналық - криминалистикалық бағыттағы) - СБШ 5 деңгейі;
5) Дәрігер сот-медициналық сарапшы (жалпы сараптамалық бағыттағы) - СБШ 6 деңгейі;
6) Мейірбике (жалпы сараптамалық бағыттағы) - СБШ 5 деңгейі;
7) Санитар (жалпы сараптамалық бағыттағы) - СБШ 2 деңгейі;
8) Дәрігер сот-психиатриялық сарапшы - СБШ 6 деңгейі;
9) Мейірбике (психиатриялық бағыттағы) - СБШ 5 деңгейі;
10) Дәрігер сот-наркологиялық сарапшы - СБШ 6 деңгейі;
11) Мейірбике (наркологиялық бағыттағы) - СБШ 5 деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. "Дәрігер сот-медициналық сарапшы (биологиялық бағыттағы)" кәсібінің карточкасы:
Топтың коды
2216-5
Қызметтер атауының коды
2216-5-001
Кәсіп атауы
Дәрігер сот-медициналық сарапшы
СБШ бойынша
біліктілік деңгейі
6
Біліктіліктің СБШ бойынша төмен деңгейі
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
Белгіленбеген
Кәсіптік білім
деңгейі
Жоғары білім,
жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білім (резидентура)
Мамандық:
денсаулық сақтау
сот-медициналық сараптама
Біліктілік:
Дәрігер сот-медициналық сарапшы
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Осы біліктілік бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді
Формалды емес және информалды біліммен байланыс
Қажет етілмейді
Кәсіптердің басқа ықтимал атаулары
2611-7-002 Сот сарапшысы
Қызметтің негізгі мақсаты
Биологиялық (медициналық) сараптаманы жүргізу саласындағы кәсіптік қызметке қойылатын бірыңғай талаптарды әзірлеу, еңбек нарығының заманауи қажеттіліктеріне жауап беретін және қызметкерлердің біліміне, машығына, дағдыларына және жеке құзыреттеріне қойылатын тиісті талаптарды жүйелі және құрылымдық жағынан сипаттау
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Сот-биологиялық (медициналық) сараптамаларын немесе зерттеулерін жүргізу;
2. Сараптамалар тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл жасау.
Қосымша еңбек функциялары:
Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмыстарға қатысу.
1-еңбек функциясы:
Сот-биологиялық (медициналық) сараптамаларын немесе зерттеулерін жүргізу
1-дағды:
Қанның сот-биологиялық
(медициналық)
сараптамасын немесе зерттеуін жүргізу
Дағдылары:
1. Сот-сараптамалық зерттеудің мәнін, объектісін және міндеттерін айқындау;
2. Сот сараптамасының объектілерін олардың ерекшеліктерін ескере отырып сипаттау;
3. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелерін және (немесе) әдістерін таңдау;
4. Мемлекеттік тізілімге енгізілген әдістеме арқылы қанның болуын анықтау;
5. Мемлекеттік тізілімге енгізілген әдістеме арқылы қанның түрлік тиесілігін анықтау;

3) Врач судебно-медицинский эксперт (медико-криминалистического направления) - 6 уровень ОРК;
4) Лаборант (медико-криминалистического направления) - 5 уровень ОРК;
5) Врач судебно-медицинский эксперт (общеэкспертного направления) - 6 уровень ОРК;
6) Медицинская сестра (общеэкспертного направления) - 5 уровень ОРК;
7) Санитар (общеэкспертного направления) - 2 уровень ОРК;
8) Врач судебно-психиатрический эксперт - 6 уровень ОРК;
9) Медицинская сестра (психиатрического направления) - 5 уровень ОРК;
10) Врач судебно-наркологический эксперт - 6 уровень ОРК;
11) Медицинская сестра (наркологического направления) - 5 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Врач судебно-медицинский эксперт
(биологического направления)":
Код группы:
2216-5
Код наименования занятия:
2216-5-001
Наименование профессии:
Врач судебно-медицинский эксперт
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовым квалификационных характеристикам:
Не значится
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование
послевузовское медицинское образование (резидентура)
Специальность:
здравоохранение
судебно-медицинская экспертиза
Квалификация:
-
Врач судебно-медицинский эксперт
Требования к опыту работы:
Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2611-7-002 Судебный эксперт
Основная цель деятельности:
Выработка единых требований к профессиональной деятельности в области производства биологической (медицинской) экспертизы или исследования, системное и структурированное описание трудовых функций, отвечающих современным потребностям рынка труда и соответствующих требований к знаниям, умениям, навыкам и личностным компетенциям работников
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Производство судебно-биологических (медицинских) экспертиз или исследований.
2. Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы.
Дополнительные трудовые функции:
Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе.
Трудовая функция 1:
Производство судебно-биологических (медицинских) экспертиз и исследований
Навык 1:
Производство судебно-биологической
(медицинской)
экспертизы и исследования крови
Умения:
1. Определять предмет, объект и задачи судебно-экспертного исследования;
2. Описывать объекты судебной экспертизы с учетом их специфики;
3. Выбирать методики и (или) методы судебно-экспертного исследования;
4. Определять наличие крови методикой, внесенной в Государственный реестр;
5. Определять видовую принадлежность крови методикой, внесенной в Государственный реестр;

6. Мемлекеттік тізілімге енгізілген әдістеме арқылы қанның топтық тиесілігін анықтау;
7. Сот-сараптамалық зерттеудің барысы мен нәтижелерін көрсететін сарапшының қорытындысын ресімдеу.
Білімі:
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелері және (немесе) әдістері;
2. Өлшеу нәтижелерінің белгісіздігін бағалаудың жалпы ережелері;
3. Сараптамалық зерттеулер нәтижелерінің дұрыстығы мен объективтілігі дәрежесін бағалаудың ғылыми негізделген тәсілдері мен критерийлері;
4. Сот-сараптамалық зерттеу барысында алынған деректерді түсіндіру;
5. Зерттеу нәтижелерін есептеу, талдау, бағалау және өңдеу жазбаларын жүргізу;
6. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария жөніндегі ішкі еңбек тәртібі, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды: Бөліністің сот-биологиялық
(медициналық)
Сараптамасын немесе зерттеуін жүргізу
Дағдылары:
1. Сот-сараптамалық зерттеудің мәнін, объектісін және міндеттерін айқындау;
2. Сот сараптамасының объектілерін олардың ерекшеліктерін ескере отырып сипаттау;
3. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелері және (немесе) әдістерін таңдау;
4. Мемлекеттік тізілімге енгізілген әдістеме арқылы шәуеттің болуын анықтау;
5. Мемлекеттік тізілімге енгізілген әдістеме арқылы сілекейдің болуын анықтау;
6. Мемлекеттік тізілімге енгізілген әдістеме арқылы тердің болуын анықтау;
7. Мемлекеттік тізілімге енгізілген әдістеме арқылы зәрдің болуын анықтау;
8. Мемлекеттік тізілімге енгізілген әдістеме арқылы шәуеттің топтық тиесілігін айқындау;
9. Мемлекеттік тізілімге енгізілген әдістеме арқылы тердің топтық тиесілігін айқындау;
10. Мемлекеттік тізілімге енгізілген әдістеме арқылы зәрдің топтық байланысын анықтау;
11. Мемлекеттік тізілімге енгізілген әдістеме арқылы сілекейдің топтық тиесілігін анықтау;
12. Сот-сараптамалық зерттеудің барысы мен нәтижелерін көрсететін сарапшының қорытындысын ресімдеу.
Білімі:
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелері және (немесе) әдістері;
2. Өлшеу нәтижелерінің белгісіздігін бағалаудың жалпы ережелері;
3. Сараптамалық зерттеулер нәтижелерінің дұрыстығы мен объективтілігі дәрежесін бағалаудың ғылыми негізделген тәсілдері мен критерийлері;
4. Сот-сараптамалық зерттеу барысында алынған деректерді түсіндіру;
5. Зерттеу нәтижелерін есептеу, талдау, бағалау және өңдеу жазбаларын жүргізу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды: Шаштың сот-биологиялық
(медициналық)
сараптамасын және зерттеуін жүргізу
Дағдылары:
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемесіне және (немесе) әдісіне сәйкес шаштың сынамалық дайындығын жүргізу;
2. Шаштың морфологиялық қасиеттерін сипаттау (пішіні, түсі, реңі, ұзындығы, перифериялық және тамыр ұштары);
3. Шашқа микроскопиялық зерттеу жүргізу (қабықтық зат, өзек, пигмент, пигментофорлар, кутикула және т.б.);
4. Шашқа салыстырмалы зерттеу жүргізу (тиістілігі, ерекшеліктері, зақымдануы, аурулары);
5. Мемлекеттік тізілімге енгізілген әдістеме арқылы шаштың топтық тиесілігін анықтау;

6. Определять групповую принадлежность крови методикой, внесенной в Государственный реестр;
7. Оформлять заключение эксперта, отражающее ход и результаты судебно-экспертного исследования.
Знания:
1. Методики и (или) методы судебно-экспертного исследования;
2. Общие правила оценивания неопределенности результатов измерений;
3. Научно-обоснованные подходы и критерии оценки степени достоверности и объективности результатов экспертных исследований;
4. Интерпретация данных, получаемых в ходе судебно-экспертного исследования;
5. Ведение записей расчетов, анализа, оценки и обработки результатов исследований;
6. Внутренний трудовой распорядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2: Производство судебно-биологической
(медицинской)
экспертизы и исследований выделений
Умения:
1. Определять предмет, объект и задачи судебно-экспертного исследования;
2. Описывать объекты судебной экспертизы с учетом их специфики;
3. Выбирать методики и (или) методы судебно-экспертного исследования;
4. Определять наличие спермы методикой, внесенной в Государственный реестр;
5. Определять наличие слюны методикой, внесенной в Государственный реестр;
6. Определять наличие пота методикой, внесенной в Государственный реестр;
7. Определять наличие мочи методикой, внесенной в Государственный реестр;
8. Определять групповую принадлежность спермы методикой, внесенной в Государственный реестр;
9. Определять групповую принадлежность пота методикой, внесенной в Государственный реестр;
10. Определять групповую принадлежность мочи методикой, внесенной в Государственный реестр;
11. Определять групповую принадлежность слюны методикой, внесенной в Государственный реестр;
12. Оформлять заключение эксперта, отражающее ход и результаты судебно-экспертного исследования.
Знания:
1. Методики и (или) методы судебно-экспертного исследования;
2. Общие правила оценивания неопределенности результатов измерений;
3. Научно-обоснованные подходы и критерии оценки степени достоверности и объективности результатов экспертных исследований;
4. Интерпретация данных, получаемых в ходе судебно-экспертного исследования;
5. Ведение записей расчетов, анализа, оценки и обработки результатов исследований.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3: Производство судебно-биологической
(медицинской)
экспертизы и исследований волос
Умения:
1. Проводить пробоподготовку волос согласно методике и (или) методу судебно-экспертного исследования;
2. Описывать морфологические свойства волоса (форма, цвет, оттенок, длина, периферические и корневые концы);
3. Проводить микроскопическое исследование волоса (корковое вещество, сердцевина, пигмент, пигментофоры, кутикула и тд.);
4. Проводить сравнительное исследование волос (принадлежность, особенности, повреждения, заболевания);
5. Устанавливать групповую принадлежность волос методикой, внесенной в Государственный реестр;

6. Сот-сараптамалық зерттеудің барысы мен нәтижелерін көрсететін сарапшының қорытындысын ресімдеу.
Білімі:
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелері және (немесе) әдістері;
2. Өлшеу нәтижелерінің белгісіздігін бағалаудың жалпы ережелері;
3. Сараптамалық зерттеулер нәтижелерінің дұрыстығы мен объективтілігі дәрежесін бағалаудың ғылыми негізделген тәсілдері мен критерийлері;
4. Сот-сараптамалық зерттеу барысында алынған деректерді түсіндіру;
5. Зерттеу нәтижелерін есептеу, талдау, бағалау және өңдеу жазбаларын жүргізу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
4-дағды: Жасушалардың, сүйектердің, тістердің, тіндердің сот-биологиялық
(медициналық)
сараптамасын және зерттеуін жүргізу
Дағдылары:
1. Сот-сараптамалық зерттеудің мәнін, объектісін және міндеттерін айқындау;
2. Сот сараптамасының объектілерін олардың ерекшеліктерін ескере отырып сипаттау;
3. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелері және (немесе) әдістерін таңдау;
4. Мемлекеттік тізілімге енгізілген әдістеме арқылы эпителийдің болуын анықтау;
5. Мемлекеттік тізілімге енгізілген әдістеме арқылы сүйектердің, тістердің топтық тиесілігін анықтау;
6. Мемлекеттік тізілімге енгізілген әдістеме арқылы органның тіндік тиесілігін айқындау;
7. Объектілерге цитологиялық зерттеу жүргізу;
8. Объектінің жыныстық тиесілігін анықтау;
9. Сот-сараптамалық зерттеудің барысы мен нәтижелерін көрсететін сарапшының қорытындысын ресімдеу.
Білімі:
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелері және (немесе) әдістері;
2. Өлшеу нәтижелерінің белгісіздігін бағалаудың жалпы ережелері;
3. Сараптамалық зерттеулер нәтижелерінің дұрыстығы мен объективтілігі дәрежесін бағалаудың ғылыми негізделген тәсілдері мен критерийлері;
4. Сот-сараптамалық зерттеу барысында алынған деректерді түсіндіру;
5. Зерттеу нәтижелерін есептеу, талдау, бағалау және өңдеу жазбаларын жүргізу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Сараптамалар тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл
1-дағды:
Сот сараптамаларын жүргізуді тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл
Дағдылары:
1. Сот сараптамасын жүргізуге арналған шығыстардың сметасын жасау;
2. Сараптаманы тағайындаған органға сараптама жүргізуге байланысты шеккен шығыстар туралы есепті ұсыну;
3. Өз құзыреті шегінде процестік әрекеттерге маман немесе сарапшы ретінде қатысу;
4. Сараптамалық қателіктер жіберуге ықпал ететін себептер мен жағдайларды анықтау мақсатында сараптамалық практиканы талдап қорытуды жүргізу, сондай-ақ сараптамалық қателіктердің алдын алуға бағытталған ұсыныстарды әзірлеу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;

6. Оформлять заключение эксперта, отражающее ход и результаты судебно-экспертного исследования.
Знания:
1. Методики и (или) методы судебно-экспертного исследования;
2. Общие правила оценивания неопределенности результатов измерений;
3. Научно-обоснованные подходы и критерии оценки степени достоверности и объективности результатов экспертных исследований;
4. Интерпретация данных, получаемых в ходе судебно-экспертного исследования;
5. Ведение записей расчетов, анализа, оценки и обработки результатов исследований.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 4: Производство судебно-биологической
(медицинской)
экспертизы и исследований клеток, костей, зубов, тканей
Умения:
1. Определять предмет, объект и задачи судебно-экспертного исследования;
2. Описывать объекты судебной экспертизы с учетом их специфики;
3. Выбирать методики и (или) методы судебно-экспертного исследования;
4. Определять наличие эпителия методикой, внесенной в Государственный реестр;
5. Определять групповую принадлежность костей, зубов методикой, внесенной в Государственный реестр;
6. Определять тканевую принадлежность органа методикой, внесенной в Государственный реестр;
7. Проводить цитологическое исследование объектов;
8. Определять половую принадлежность объекта;
9. Оформлять заключение эксперта, отражающее ход и результаты судебно-экспертного исследования.
Знания:
1. Методики и (или) методы судебно-экспертного исследования;
2. Общие правила оценивания неопределенности результатов измерений;
3. Научно-обоснованные подходы и критерии оценки степени достоверности и объективности результатов экспертных исследований;
4. Интерпретация данных, получаемых в ходе судебно-экспертного исследования;
5. Ведение записей расчетов, анализа, оценки и обработки результатов исследований.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы
Навык 1:
Взаимодействие с органами, назначающими производство судебных экспертиз
Умения:
1. Составлять смету расходов на производство судебной экспертизы;
2. Представлять органу, назначившему экспертизу, отчет о расходах, понесенных в связи с производством экспертизы;
3. Участвовать в качестве специалиста или эксперта в процессуальных действиях в пределах своей компетенции;
4. Проводить обобщения экспертной практики с целью выявления причин и условий, способствующих допущению экспертных ошибок, а также разрабатывать предложения, направленные на профилактику экспертных ошибок.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;

2. Сараптама құнын есептеу бойынша тарифтер мен әдістер;
3. Сот сарапшысының процестік іс-әрекеттерге маман ретінде қатысу нысандары;
4. Сот-сараптамалық зерттеулер әдістемелерін әзірлеу, сынақтан өткізу және енгізудің негізгі қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды: Сараптама тағайындайтын органдардың қызметкерлеріне консультация беру
Дағдылары:
1. Сот сараптамаларын (зерттеулерін) ұйымдастыру және жүргізу мәселелері бойынша сараптамалар тағайындайтын органдардың қызметкерлері үшін ақпараттық-түсіндіру жұмыстарына қатысу;
2. Сот сараптамаларын (зерттеулерін) ұйымдастыру және жүргізу мәселелері бойынша сараптамалар тағайындайтын органдардың қызметкерлері үшін семинарлар өткізу;
3. Технологиялардың қазіргі деңгейін ескере отырып, сот-биологиялық (медициналық) сараптамасының немесе зерттеуінің ағымдағы жай-күйі мен даму перспективаларын зерделеу және талдау;
4. Деректерді жинау, талдау және жүйелеу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сот экспертологиясы және криминалистика негіздері;
3. Қылмыстық және азаматтық істер, сондай-ақ Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша материалдарды дайындау және ұсыну ерекшеліктері;
4. Сот-сараптамалық зерттеулер әдістемелерін әзірлеу, сынақтан өткізу және енгізудің негізгі қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
1-ші қосымша еңбек функциясы: Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмысқа қатысу
1-дағды: Сот сараптамасы саласындағы ғылыми қызметке қатысу
Дағдылары:
1. Технологиялардың, ғылыми әзірлемелердің заманауи деңгейін ескере отырып, сот-биологиялық (медициналық) сараптамасының немесе зерттеуінің ағымдағы жай-күйі мен даму перспективаларын зерделеу және талдау;
2. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу үшін ұсыныстар мен техникалық-экономикалық негіздеме әзірлеу;
3. Ғылыми зерттеу нәтижелерінің техникалық және экономикалық әсерін негіздеу;
4. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын ұйымдастыруды және өткізуді жоспарлау;
5. Деректерді жинау, талдау және жүйелеуді жүзеге асыру;
6. Зерттеу жұмыстарының жоспарларын ағымдағы және қорытынды бақылауды, бағалауды және түзетуді жүзеге асыру;
7. Сынау мен өлшеудің тиісті әдістері мен әдістемелерін қолдану;
8. Ғылыми зерттеулер барысында жүргізілген сынақтардың нәтижелерін талдау;
9. Ғылыми-зерттеу жұмыстарының нәтижелерін ресімдеу;
10. Сот-сараптамалық зерттеулердің әдістемелерін, техникалық шешімдерді, ғылыми зерттеулердің әзірлемелерін әзірлеуге, сынақтан өткізуге, валидациялауға және енгізуге қатысу;

2. Тарифы и методы по расчету стоимости экспертизы;
3. Формы участия судебного эксперта в качестве специалиста в процессуальных действиях;
4. Основные принципы разработки, апробирования и внедрения методик судебно-экспертных исследований.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2: Консультирование сотрудников органов, назначающих экспертизы
Умения:
1. Участвовать в информационно-разъяснительной работе для сотрудников органов, назначающих экспертизы, по вопросам организации и производства судебных экспертиз (исследований);
2. Проводить семинары для сотрудников органов, назначающих экспертизы по вопросам организации и производства судебных экспертиз (исследований);
3. Изучать и анализировать текущее состояние и перспективы развития судебно-биологической (медицинской) экспертизы или исследований с учетом современного уровня технологий;
4. Осуществлять сбор, анализ и систематизацию данных.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Основы судебной экспертологии и криминалистики;
3. Особенности подготовки и представления материалов по уголовным и гражданским делам, а также по делам об административных правонарушениях.
4. Основные принципы разработки, апробирования и внедрения методик судебно-экспертных исследований.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1: Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе
Навык 1: Участие в научной деятельности в области судебной экспертизы
Умения:
1. Изучать и анализировать текущее состояние и перспективы развития судебно-биологической (медицинской) экспертизы или исследований с учетом современного уровня технологий, научных разработок;
2. Разрабатывать предложения и технико-экономическое обоснование для проведения научно-исследовательских работ;
3. Обосновывать технический и экономический эффект от результатов научного исследования;
4. Планировать организацию и проведение научно-исследовательских работ;
5. Осуществлять сбор, анализ и систематизацию данных;
6. Осуществлять текущий и итоговый контроль, оценку и коррекцию планов исследовательских работ;
7. Применять соответствующие методы и методики испытаний и измерений;
8. Анализировать результаты испытаний, проводимых в ходе научных исследований;
9. Оформлять результаты научно-исследовательских работ;
10. Участвовать в разработке, апробации, валидации и внедрении методик судебно-экспертных исследований, технических решений, разработок научных исследований;

11. Орындалған жұмыстың, ғылыми зерттеулердің және (немесе) ғылыми-техникалық әзірлемелердің нәтижелері бойынша есептер дайындау;
12. Мақалалар, монографиялар, әдістемелік ұсынымдар мен нұсқаулықтар дайындауға қатысу;
13. Жарияланымдар мен ғылыми әзірлемелерге рецензия жүргізу;
14. Сараптамалық қателіктер жіберуге ықпал ететін себептер мен жағдайларды анықтау мақсатында сараптамалық практиканы талдап қорытуды жүргізу, сондай-ақ сараптамалық қателіктердің алдын алуға бағытталған ұсыныстарды әзірлеу.
Білімі:
1. Сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер;
2. Сот сараптамасы саласындағы отандық және шетелдік ғылым мен технологияның заманауи жетістіктері;
3. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу немесе ғылыми-техникалық әзірлемелерді орындау әдіснамасы;
4. Ғылыми-зерттеу жұмыстарының мазмұны мен нәтижелерін ресімдеуге қойылатын үлгілік талаптар;
5. Сот-сараптамалық зерттеулердің әдістемелерін әзірлеу, сынақтан өткізу және енгізудің негізгі қағидаттары;
6. Ғылыми зерттеулер жүргізу немесе ғылыми-техникалық әзірлемелерді орындау бойынша әдістемелік материалдар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды: Сот сараптамасы саласындағы нормативтік құқықтық актілер мен нормативтік құжаттардың жобаларын әзірлеуге қатысу
Дағдылары:
1. Сот-сараптама қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің жобаларын қолданыстағы заңнамаға, реттеу мақсаттарына, енгізілетін нормалардың тиімділігі мен олардың салдарларына сәйкестігіне талдау жасау;
2. Сот-сараптама қызметін нормативтік-құқықтық реттеуді жетілдіру, қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер енгізу немесе қайта қарау, нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу жөнінде ұсыныстар қалыптастыру;
3. Сот сараптамасы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеуге қатысу;
4. Сараптамалық қателіктер жіберуге ықпал ететін себептер мен жағдайларды анықтау мақсатында сараптамалық практиканы талдап қорытуды жүргізу, сондай-ақ сараптамалық қателіктердің алдын алуға бағытталған ұсыныстарды әзірлеу.
Білімі:
1. Сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер;
2. "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
3. Қазақстан Республикасы Әділет министрімен бекітілген 2023 жылғы 3 шілдеде №448 Нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және келісу қағидалары;
4. Сот-сараптамалық зерттеулердің әдістемелерін әзірлеу, сынақтан өткізу және енгізудің негізгі қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды:
Сот сарапшыларын кәсіптік даярлауға, олардың біліктілігін арттыруға қатысу
Дағдылары:
1. Сот сараптамаларын (зерттеулерін) жүргізу құқығына біліктілік куәлігін алуға, сот сарапшыларының біліктілігін арттыруға үміткерлерді дайындауға қатысу;

11. Подготавливать отчеты по результатам выполненной работы, научных исследований и (или) научно-технических разработок;
12. Участвовать в подготовке статей, монографий, методических рекомендаций и пособий;
13. Проводить рецензирование публикаций и научных разработок;
14. Проводить обобщения экспертной практики с целью выявления причин и условий, способствующих допущению экспертных ошибок, а также разрабатывать предложения, направленные на профилактику экспертных ошибок.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области судебно-экспертной деятельности;
2. Современные достижения отечественной и зарубежной науки и технологии в области судебной экспертизы;
3. Методология проведения научно-исследовательских работ или выполнения научно-технических разработок;
4. Типовые требования к содержанию и оформлению результатов научно-исследовательских работ;
5. Основные принципы разработки, апробирования и внедрения методик судебно-экспертных исследований;
6. Методические материалы по проведению научных исследований или выполнению научно-технических разработок.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2: Участие в разработке, проектов нормативных правовых актов и нормативных документов в сфере судебной экспертизы
Умения:
1. Анализировать проекты нормативных правовых актов в области судебно-экспертной деятельности на соответствие действующему законодательству, целям регулирования, на предмет эффективности вводимых норм и их последствий;
2. Формировать предложения по совершенствованию нормативного правового регулирования судебно-экспертной деятельности, внесению изменений или пересмотру действующих нормативных правовых актов, разработке проектов нормативных правовых актов;
3. Участвовать в разработке проектов нормативных правовых актов в сфере судебной экспертизы;
4. Проводить обобщения экспертной практики с целью выявления причин и условий, способствующих допущению экспертных ошибок, а также разрабатывать предложения, направленные на профилактику экспертных ошибок.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области судебно-экспертной деятельности;
2. Закон Республики Казахстан "О правовых актах";
3. Правила разработки, согласования проектов подзаконных нормативных правовых актов, утвержденные приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 3 июля 2023 года № 448.
4. Основные принципы разработки, апробирования и внедрения методик судебно-экспертных исследований.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Участие в профессиональной подготовке, повышении квалификации судебных экспертов
Умения:
1. Участвовать в подготовке претендентов на получение квалификационного свидетельства на право производства судебных экспертиз (исследований), повышении квалификации судебных экспертов;

2. Сот сарапшыларын даярлау, біліктілігін арттыру курстарына оқытушы, дайындық жетекшісі ретінде қатысу;
3. Кадрларды даярлаудың, біліктілікті арттырудың перспективалық және ағымдағы жоспарларын әзірлеуге қатысу;
4. Оқу-әдістемелік құжаттаманы, оқыту және бақылау құралдарын әзірлеуге қатысу;
5. Кәсіптік оқыту мен біліктілікті арттырудың нысандары мен әдістерін жетілдіруге қатысу;
6. Оқыту нәтижелерінің көрсеткіштерін және оның тиімділігін талдауды жүзеге асыру.
Білімі:
1. Сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер;
2. Оқу-әдістемелік кешендерді әзірлеудің негізгі принциптері мен тәртібі;
3. Дәрістер, семинарлар мен практикалық сабақтар жоспарларын құру тәртібі;
4. Оқыту теориясы мен әдістемесінің негіздері;
5. Сот сарапшыларын даярлау және олардың біліктілігін арттыру мәселелері бойынша әдістемелік материалдар;
6. Сот сарапшыларын даярлаудың, біліктілігін арттырудың нысандары, түрлері, әдістері мен құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Байланысқа бейімділік
Эмпатия, эмоционалды интеллект
Көшбасшылық
Тәлімгерлік
Ынтымақтастық және командалық жұмыс
Жүйелік және аналитикалық ойлау
Ұйымдастырушылық дағдылары
Стрессті басқару
Өзін-өзі ұйымдастыру және уақытты тиімді басқару
Кәсіптік этика
Сапаға ұмтылу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Дәрігер сот-медициналық сарапшы/бөлім (бөлімше) басшысы
10. "Зертханашы (биологиялық бағыттағы)" кәсібінің карточкасы:
Топтың коды
2269-9
Қызметтер атауының коды
Кәсіп атауы
Зертханашы (сот-медициналық сараптамасы саласындағы)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
5
СБШ бойынша кіші деңгей
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
Белгіленбеген
Кәсіптік білім деңгейі
Білім деңгейі: техникалық немесе кәсіптік медициналық білім
Мамандығы:
Медициналық зертханашы
Зертханалық диагностика
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Формалды емес және информалды біліммен байланыс
Қажет етілмейді
Кәсіптердің басқа ықтимал атаулары
-
Қызметтің негізгі мақсаты
Биологиялық (медициналық) сараптаманы немесе зерттеулерді жүргізу саласындағы кәсіптік қызметке қойылатын бірыңғай талаптарды әзірлеу, еңбек нарығының заманауи қажеттіліктеріне жауап беретін және қызметкерлердің біліміне, машығына, дағдыларына және жеке құзыреттеріне қойылатын тиісті талаптарды жүйелі және құрылымдық жағынан сипаттау
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
1. Сот-биологиялық (медициналық) сараптамасын немесе зерттеуін жүргізу кезіндегі орта медициналық персоналдың қосалқы қызметі;

2. Участвовать в курсах подготовки, повышения квалификации судебных экспертов в качестве лектора, руководителя подготовки;
3. Участвовать в разработке перспективных и текущих планов подготовки кадров, повышения квалификации;
4. Участвовать в разработке учебно-методической документации, средств обучения и контроля;
5. Участвовать в совершенствовании форм и методов профессионального обучения и повышения квалификации;
6. Осуществлять анализ показателей результатов обучения и его эффективности.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области судебно-экспертной деятельности;
2. Основные принципы и порядок разработки учебно-методических комплексов;
3. Составление планов лекций, семинарских и практических занятий;
4. Основы теории и методики преподавания;
5. Методические материалы по вопросам подготовки и повышения квалификации судебных экспертов;
6. Формы, виды, методы и средства подготовки, повышения квалификации судебных экспертов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Коммуникабельность
Эмпатия, эмоциональный интеллект
Лидерство
Наставничество
Сотрудничество и работа в команде
Системное и аналитическое мышление
Организационные навыки
Управление стрессом
Самоорганизация и эффективное управление временем
Профессиональная этика
Стремление к качеству
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Врач судебно-медицинский эксперт/руководитель отдела (отделения)
10. Карточка профессии "Лаборант (биологического направления)":
Код группы
2269-9
Код наименования занятия
Наименование профессии
Лаборант (в области судебно-медицинской экспертизы)
Уровень квалификации по ОРК:
5
Подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовым квалификационным характеристикам
Не значится
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: техническое или профессиональное медицинское образование
Специальность:
Медицинский лаборант
Лабораторная диагностика
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием
Не требуется
Другие возможные наименования профессий
-
Основная цель деятельности
Выработка единых требований к профессиональной деятельности в области производства биологической (медицинской) экспертизы или исследований, системное и структурированное описание трудовых функций, отвечающих современным потребностям рынка труда и соответствующих требований к знаниям, умениям, навыкам и личностным компетенциям работников
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Деятельность среднего медицинского персонала при производстве судебно- биологической (медицинской) экспертизы или исследования;

2. Сот-биологиялық (медициналық) сараптамасын немесе зерттеуін жүргізу кезінде объектілермен жұмыс істеу кезіндегі орта медициналық персоналдың қызметі.
1-еңбек функциясы:
Сот-биологиялық (медициналық) сараптамасын немсе зерттеуін жүргізу кезіндегі орта медициналық персоналдың қызметі
1-дағды: Сот-биологиялық (медициналық) сараптамасын немесе зерттеулерін жүргізуге қатысуы
Дағдылары:
1. Сарапшының бақылауымен сот-сараптамалық зерттеу әдістемесіне және (немесе) әдісіне сәйкес сынақ дайындауға қатысу;
2. Сарапшының бақылауымен сот-биологиялық (медициналық) сараптамаларын немесе зерттеулерін жүргізу кезінде стандартты операциялық рәсімдерді орындау (сот сараптамалары немесе зерттеулері объектілерін (оның ішінде мәйіттен шыққан) бөліктерге бөлу), жұмыс ерітінділерін дайындау, тестілік зерттеулер жүргізу және т.б.);
3. Антиконтамициялықіс-шараларды сақтай отырып, зертхананың жұмыс аймақтарындағы жұмысты бөлу мен ерекшеліктері ережелеріне сәйкес материалдық объектілердің орнын ауыстыруды және тасымалдауды жүргізу;
4. Сот сараптамасы немесе зерттеуі объектілерін (оның ішінде мәйіттен шыққан) және ілеспе құжаттарды орналастыру.
Білімі:
1. Сот-биологиялық сараптамаларды жүргізу;
2. Адам физиологиясы мен анатомиясының негіздері;
3. Сот-биологиялық сараптамалар (зерттеулер) жүргізу кезінде зертханалық және аспаптық зерттеулер жүргізу әдістемелері;
4. Қан топтары туралы жалпы мәліметтер;
5. Қан алу әдісі;
6. Биологиялық шығу тегінің іздерін зерттеу әдістері;
7. Сот-биологиялық зерттеу жүргізу негіздері;
8. Ерітінділердің концентрациясын білдіру тәсілдері, ерітінділердің құрамын қайта есептеу, ерітінділер мен басқа заттарды сұйылту және араластыру кезінде белгіленетін мөлшерлік қатынастар;
9. Қолданылатын реактивтердің қасиеттері және оларға қойылатын талаптар;
10. Тесттік зерттеулер, стандартты зерттеулер жүргізу әдістемесі;
11. Сараптама немесе зерттеу жүргізу үшін берілген биологиялық объектілердің (оның ішінде мәйіттен шыққан) физикалық-химиялық, химиялық, технологиялық және микробиологиялық сипаттамалары;
12. Зертханалық жабдықты пайдалану және оның жұмысын есепке алу ережесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды: Сот-биологиялық (медициналық) сараптамасын немесе зерттеулерін жүргізудегі қосалқы қызмет
Дағдылары:
1. Өз құзыреті шегінде құжаттама мен жазбаларды жүргізу;
2. Қарамағындағы кіші медициналық персоналдың қызметін ұйымдастыру;
3. Қосалқы зертханалық жабдықтардың (тоңазытқыштар, мұздатқыш камералар, термостаттар, бактерицидтік қондырғылар) жұмыс қабілеттілігіне мониторинг жүргізу;
4. Қолданыстағы нұсқаулықтарға сәйкес қосалқы жабдықтардың (тоңазытқыштар, мұздатқыш камералар, термостаттар, бактерицидтік қондырғылар) жұмысын есепке алу журналдарын жүргізу;
5. Зертханаішілік сапаны бақылау іс-шараларын жүргізу кезіндегі оқиғалар, ауытқулар және өзгерістер туралы сарапшыларды хабардар ету;

2. Деятельность среднего медицинского персонала при работе с объектами при производстве судебно- биологической (медицинской) экспертизы или исследования.
Трудовая функция 1: Деятельность среднего медицинского персонала при производстве судебно- биологической (медицинской) экспертизы или исследования
Навык 1:
Участие при производстве судебно-биологической (медицинской) экспертизы или исследований
Умения:
1. Участвовать в пробной подготовке согласно методике и (или) методу судебно-экспертного исследования под контролем эксперта;
2. Выполнять стандартные операционные процедуры при производстве судебно-биологических (медицинских) экспертиз или исследований (разделение объектов судебных экспертиз или исследований, в том числе трупного происхождения, на части, готовить рабочие растворы, проводить тестовые исследования и прочее) под контролем эксперта;
3. Проводить перемещение и транспортировку материальных объектов в соответствии с правилами деления и особенностями работы в рабочих зонах лаборатории с соблюдением антиконтамиционных мероприятий;
4. Размещать объекты судебных экспертиз или исследований (в том числе трупного происхождения) и сопроводительную документацию на хранение.
Знания:
1. Производство судебно-биологических экспертиз;
2. Основы физиологии и анатомии человека;
3. Методики проведения лабораторных и инструментальных исследований при производстве судебно-биологических экспертиз (исследований);
4. Общие сведения о группах крови;
5. Методика забора крови;
6. Методы исследования следов биологического происхождения;
7. Основы проведения судебно-биологического исследования;
8. Способы выражения концентрации растворов, пересчет состава растворов, количественные соотношения, устанавливающиеся при разбавлении и смешении растворов и других веществ;
9. Свойства применяемых реактивов и предъявляемые к ним требования;
10. Методика проведения тестовых исследований, стандартных исследований;
11. Физико-химические, химические, технологические и микробиологические характеристики биологических объектов (в том числе трупного происхождения), предоставленных для проведения экспертизы или исследования;
12. Правила эксплуатации и учета работы лабораторного оборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2: Вспомогательная деятельность при производстве судебно-биологической (медицинской) экспертизы или исследований
Умения:
1. Вести документацию и записи в пределах своей компетенции;
2. Организовывать деятельность находящегося в распоряжении младшего медицинского персонала;
3. Вести мониторинг работоспособности вспомогательного лабораторного оборудования (холодильники, морозильные камеры, термостаты, бактерицидные установки);
4. Вести журналы учета работы вспомогательного оборудования (холодильники, морозильные камеры, термостаты, бактерицидные установки) в соответствии с действующими инструкциями;
5. Информировать экспертов об инцидентах, отклонениях и изменениях при проведении мероприятий внутрилабораторного контроля качества;

6. Қарамағындағы кіші медициналық персоналдың лауазымдық міндеттерін орындауын бақылауды жүзеге асыру.
Білімі:
1. Еңбек заңнамасының негіздері, ішкі еңбек тәртібінің ережелері, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт және санитарлық-эпидемиологиялық қауіпсіздік талаптары;
2. Құжаттау, мұрағаттау білімі;
3. Ішкі нормативтік құжаттар, функционалдық міндеттері;
4. Антиконтамициялық іс-шараларды сақтай отырып, жұмыстарды жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы: Сот-биологиялық (медициналық) сараптамасын немесе зерттеуін жүргізу кезінде объектілермен жұмыс істеудегі орта медициналық персоналдың қосалқы қызметі
1-дағды: Сот-биологиялық (медициналық) сараптамасын немесе зерттеуін жүргізу кезінде объектілермен жұмыс істеуге орта медициналық персоналдың қатысуы
Дағдылары:
1. Құзыреті шегінде зерттеуге түсетін сот сараптамасы (зерттеуі) объектілерін қабылдауға, тіркеуге, таңбалауға және олардың сақталуын қамтамасыз етуге қатысу;
2. Сот сараптамалары немесе зерттеулері объектілерін (оның ішінде мәйіттен шыққан) және ілеспе құжаттаманы сақтауға орналастыру;
3. Биологиялық жұқтырған (ықтимал жұқтырған) (оның ішінде мәйіттен шыққан) объектілермен жұмыстар жүргізу;
4. Сараптама (зерттеу) тағайындаған адамға беру үшін сараптама объектілерін дайындау (буып-түю, таңбалау).
Білімі:
1. Сараптама немесе зерттеу жүргізу үшін ұсынылған объектілерді іріктеу, буып-түю, таңбалау және ресімдеу;
2. Антиконтамициялық іс-шараларды сақтай отырып, жұмыстарды жүргізу;
3. Үлгілерді іріктеу және сақтау кезінде зерттеу процесінде пайдаланылатын жабдықтар мен өлшеу құралдарының сипаттамалары, сондай-ақ оларды пайдалану ережелері;
4. Қауіптілік сыныбына сәйкес қалдықтармен жұмыс істеу;
5. Сараптама немесе зерттеу жүргізу үшін пайдаланылатын реактивтер мен ерітінділерді сақтау шарттарының, жарамдылық мерзімдерінің тәртібі;
6. Зертханаішілік бақылау сапаны жүргізу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды: Сот-биологиялық (медициналық) сараптамасын немесе зерттеуін жүргізу кезінде объектілермен жұмыс істеудегі орта медициналық персоналдың қосалқы қызметі
Дағдылары:
1. Антиконтамициялық іс-шараларды сақтай отырып, зертхананың жұмыс аймақтарындағы жұмыстың ерекшеліктері мен бөліну ережелеріне сәйкес материалдық объектілердің орнын ауыстыруды және тасымалдауды жүргізу;
2. Сараптама немесе зерттеу жүргізу үшін пайдаланылатын реактивтер мен ерітінділерді сақтау шарттарын, жарамдылық мерзімдерін бақылау;
3. Қауіптілік сыныбына сәйкес қалдықтарды жинау және уақытша сақтау, кәдеге жаратуға дайындау процесіне қатысу;
4. Денсаулыққа ықтимал қауіпті жабдықтармен және заттармен жұмыс істеу кезінде техника қауіпсіздігі нормаларын, сондай-ақ санитарлық-гигиеналық режим мен эпидемиологиялық қауіпсіздік, өрт қауіпсіздігі нормаларын сақтау.
Білімі:
1. Санитариялық-гигиеналық режим және эпидемиологиялық қауіпсіздік нормалары (қорғаныш киімін пайдалану, жұқтырған (ықтимал жұқтырған) объектілермен жұмыс істеу, дезинфекциялау құралдарының жұмыс ерітінділерін дайындау);

6. Осуществлять контроль выполнения должностных обязанностей находящимся в распоряжении младшим медицинским персоналом.
Знания:
1. Основы трудового законодательства, правила внутреннего трудового распорядка, требования безопасности и охраны труда производственной санитарии, пожарной и санитарно-эпидемиологической безопасности;
2. Знания документирования, архивирования;
3. Внутренние нормативные документы, функциональные обязанности;
4. Проведение работ с соблюдением антиконтамиционных мероприятий.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Деятельность среднего медицинского персонала при работе с объектами при производстве судебно- биологической (медицинской) экспертизы или исследования.
Навык 1:
Участие среднего медицинского персонала при работе с объектами при производстве судебно- биологической (медицинской) экспертизы или исследования.
Умения:
1. Участвовать в приеме, регистрации, маркировке и в обеспечении сохранности поступающих на исследование объектов судебной экспертизы (исследования) в пределах компетенции;
2. Размещать объекты судебных экспертиз или исследований (в том числе трупного происхождения) и сопроводительную документацию на хранение;
3. Производить работы с биологическими инфицированными (потенциально инфицированными) объектами (в том числе трупного происхождения);
4. Подготавливать (упаковывать, маркировать) объекты экспертизы для выдачи лицу, назначившему экспертизу (исследование).
Знания:
1. Отбор, упаковку, маркировку и оформление объектов, предоставленных для проведения экспертизы или исследования;
2. Проведение работ с соблюдением антиконтамиционных мероприятий;
3. Характеристики оборудования и средств измерений, использующихся в процессе исследования, при отборе и хранении образцов, а также правила их эксплуатации;
4. Обращение с отходами в соответствии с классом опасности;
5. Условия хранения, сроков годности реактивов и растворов, используемых для проведения экспертиз или исследований;
6. Проведение внутрилабораторного контроля качества.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Вспомогательная деятельность среднего медицинского персонала при работе с объектами при производстве судебно-биологической (медицинской)экспертизы или исследования.
Умения:
1. Проводить перемещение и транспортировку материальных объектов в соответствии с правилами деления и особенностями работы в рабочих зонах лаборатории с соблюдением антиконтамиционных мероприятий;
2. Контролировать условия хранения, сроки годности реактивов и растворов, используемых для проведения экспертиз или исследований;
3. Участвовать в процессе сбора и временного хранения, подготовке к утилизации отходов в соответствии с классом опасности;
4. Соблюдать нормы техники безопасности при работе с оборудованием и веществами, потенциально опасными для здоровья, а также нормы санитарно-гигиенического режима и эпидемиологической безопасности, пожарной безопасности.
Знания:
1. Нормы санитарно-гигиенического режима и эпидемиологической безопасности (использование защитной одежды, работа с инфицированными (потенциально инфицированными) объектами, приготовление рабочих растворов дезинфицирующих средств);

2. Ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары;
3. Зерттеу процесінде, үлгілерді іріктеу және сақтау кезінде пайдаланылатын жабдықтар мен өлшеу құралдарының сипаттамалары, сондай-ақ оларды пайдалану ережелері;
4. Зертханаішілік сапаны бақылауды жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Кәсіби міндеттерді өз бетінше шешу
Оқуға қабілеттілік
Тәртіп
Стресске төзімділік
Командалық жұмыс
Физикалық және психоэмоционалды тұрақтылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
Ұйым шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс
СБШ деңгейі
Кәсіптің атауы
6
Дәрігер сот-медициналық сарапшы
11. "Дәрігер-сот-медициналық сарапшы" (медициналық-криминалистикалық бағыттағы) кәсібінің карточкасы":
Топтың коды:
2216-5
Қызметтер атауының коды:
2216-5-001
Кәсіп атауы:
Дәрігер сот-медициналық сарапшы
СБШ бойынша
біліктілік деңгейі
6
СБШ бойынша кіші деңгейі
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
Белгіленбеген
Кәсіптік білім
деңгейі
Білім деңгейі:
жоғары білім,
жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білім
Мамандығы:
Денсаулық сақтау
Сот-медициналық сараптама (резидентура)
Біліктілік:
Дәрігер сот-медициналық сарапшы
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Осы біліктілік бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Медициналық-криминалистикалық сараптамасын немесе зерттеуін жүргізу саласындағы кәсіптік қызметке қойылатын бірыңғай талаптарды әзірлеу, еңбек нарығының заманауи қажеттіліктеріне жауап беретін және қызметкерлердің біліміне, машығына, дағдыларына және жеке құзыреттеріне қойылатын тиісті талаптарды жүйелі және құрылымдық жағынан сипаттау
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Медициналық-криминалистикалық сараптамасын немесе зерттеуін жүргізу;
2. Сараптама тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл жасау.
Қосымша еңбек функциялары:
Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмыстарға қатысу.
1-еңбек функциясы:
Медициналық-криминалистикалық сараптамалар немесе зерттеулер жүргізу
1-дағды:
Медициналық-криминалистикалық трасологиялық
сараптамаларын немесе зерттеулерін жүргізу
Дағдылары:
1. Өткір және доғал заттардың адам киімімен және денесімен механикалық өзара әрекеттесуі нәтижесінде пайда болған жарақаттарды, адам ағзасына енгізу іздерін және олардың шығу тегі бойынша киімдегі ұқсас іздерді зерттеу;

2. Внутренний трудовой распорядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
3. Характеристики оборудования и средств измерений, использующихся в процессе исследования, при отборе и хранении образцов, а также правила их эксплуатации;
4. Проведение внутрилабораторного контроля качества.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям
Самостоятельное решение профессиональных задач Обучаемость
Дисциплинированность
Стрессоустойчивость
Командная работа
Физическая и психоэмоциональная устойчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Уровень ОРК
Наименование профессии
6
Врач судебно-медицинский эксперт
11. Карточка профессии "Врач судебно-медицинский эксперт
(медико-криминалистического направления)":
Код группы:
2216-5
Код наименования занятия:
2216-5-001
Наименование профессии:
Врач судебно-медицинский эксперт
Уровень квалификации по ОРК:
6
Подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Не значится
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование
послевузовское медицинское образование
Специальность:
здравоохранение
судебно-медицинская экспертиза (резидентура)
Квалификация:
Врач судебно-медицинский эксперт
Требования к опыту работы:
Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2611-7-002 Судебный эксперт
Основная цель деятельности:
Выработка единых требований к профессиональной деятельности в области производства медико-криминалистической экспертизы или исследования, системное и структурированное описание трудовых функций, отвечающих современным потребностям рынка труда и соответствующих требований к знаниям, умениям, навыкам и личностным компетенциям работников
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Производство медико-криминалистической экспертизы или исследования.
2. Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы.
Дополнительные трудовые функции:
Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе.
Трудовая функция 1:
Производство медико-криминалистических экспертиз или исследований
Навык 1:
Производство медико-криминалистических трасологических
экспертиз или исследований
Умения:
1. Исследовать повреждения, следы внедрения на теле человека и связанные с ними по происхождению аналогичные следы на одежде, возникшие в результате механического взаимодействия острых и тупых предметов с одеждой и телом человека;

2. Материалдардың заттары мен бөлшектерінің өзара әрекеттесетін бір бетінен екіншісіне ауысуын, сондай-ақ дене жарақатына әкелетін химиялық, термиялық және өзге де факторлардың әсерін анықтау;
3. Іздер мен олардың пайда болу процестерінің бейнелеу қасиеттерін қылмыстық іс материалдары мен медициналық құжаттардағы ауызша-сөйлеу, графикалық, фотографиялық, рентгенографиялық, математикалық және басқа модельдер түрінде құжаттау;
4. Жарақаттың болжамды құралдарын (тексерілетін объектілерді) және олардың іздерін әртүрлі модельдерде көрсетуді зерттеу;
5. Объектілердің ұсынылған үлгілері мен сараптама барысында эксперименталды түрде алынған объектілерді зерттеу;
6. Сот-сараптамалық зерттеу барысы мен нәтижелерін көрсететін сарапшының қорытындысын ресімдеу.
Білімі:
1. Адам денесіндегі зақымдану іздерінің түрі, механизмі және олардың қалыптасу шарттары;
2. Жарақат құралдарының қасиеттері және оларды ұқсастыру әдістері (тәсілдері).
3. Медициналық-криминалистикалық трассологиялық сараптамалар немесе зерттеулер объектілерін табудың, шегендеудің және зерттеудің ғылыми-техникалық тәсілдерін білу;
4. Медициналық-криминалистикалық трасологиялық зерттеулердің әдістемелері және (немесе) әдістері, медициналық-криминалистикалық сараптама (зерттеу) саласындағы отандық және шетелдік жетістіктер;
5. Ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғаудың, өндірістік санитарияның тәртібі, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды: Медициналық-криминалистикалық баллистикалық
Сараптамалар немесе зерттеулер
Дағдылары:
1. Адам денесінің атыс жарақаттарын және олармен байланысты бірыңғай механизмімен пайда болған киімнің атыс жарақаттарын, атыс жарақатын келтіру процесінде туындайтын дене мен киімдегі өзге де іздерді, сондай-ақ атыс снарядтарын, олардың денеден және киімнен алынған бөліктерін зерттеу;
2. Адамның денесінде және киімінде атыс жарақаттарының және олармен байланысты іздердің қасиеттерін ауызша-сөйлеу, графикалық, фотографиялық, рентгенографиялық, математикалық және басқа да модельдер түрінде қылмыстық іс материалдары мен медициналық құжаттарда бекіту.
3. Атыс қаруының қасиеттерін атыс жарақатын келтірудің болжамды құралы ретінде, оқ-дәрілердің үлгілерін және әртүрлі модельдерде көрсету;
4. Зерттеуге ұсынылған және сараптама барысында эксперименталды түрде алынған атыс жарақаты динамикасының объективті модельдері түрінде зерттелетін атыс жарақаттарының пайда болу процестерінің және олармен бірге жүретін іздердің картасын құжаттау;
5. Жарылыс жарақаты нәтижесінде пайда болған адам денесінің зақымдануын және оларға байланысты киімнің зақымдануының бірыңғай механизмімен, жарылыстың зақымдану процесінде пайда болған денедегі және киімдегі өзге де іздерді, оларды бейнелеуді және жарылғыш құрылғылардың немесе олардың құрамдас бөліктерінің үлгілерін зерттеу;

2. Устанавливать перенос веществ и частиц материалов с одной взаимодействующей поверхности на другую, а также воздействия химических, термических и иных факторов, приводящих к телесным повреждениям;
3. Документировать отображающие свойства следов и процессов их возникновения в виде словесно-речевых, графических, фотографических, рентгенографических, математических и других моделей в материалах уголовного дела и медицинских документах;
4. Исследовать предполагаемые орудия травмы (проверяемые объекты) и отображения их следов в различного вида моделях;
5. Исследовать представленные образцы объектов и объекты полученные экспериментально в ходе экспертизы;
6. Оформлять заключение эксперта, отражающее ход и результаты судебно-экспертного исследования.
Знания:
1. Видов, механизма и условий образования повреждений их следов на теле человека;
2. Свойства орудий травмы и методов (способов) их отождествления;
3. Научно-технических приемов обнаружения, фиксации и исследования объектов медико-криминалистических трасологических экспертиз или исследований;
4. Методики и (или) методов медико-криминалистических трасологических исследований, отечественные и зарубежные достижения в области медико-криминалистической экспертизы (исследования);
5. Внутренний трудовой распорядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2: Производство медико-криминалистических баллистических
экспертиз или исследований
Умения:
1. Исследовать огнестрельные повреждения тела человека и связанные с ними единым механизмом образования огнестрельные повреждения одежды, иные следы на теле и одежде, возникающие в процессе причинения огнестрельной травмы, а также огнестрельные снаряды, их части, извлеченные из тела и одежды;
2. Фиксировать свойства огнестрельных повреждений и следов, связанных с ними, на теле и одежде человека в виде словесно-речевых, графических, фотографических, рентгенографических, математических и других моделей в различного рода материалах уголовного дела и медицинских документах;
3. Отображать свойства огнестрельного оружия как предполагаемого средства причинения огнестрельной травмы, образцы боеприпасов и в различного рода моделях;
4. Документировать отображения процессов возникновения изучаемых огнестрельных повреждений и сопутствующих им следов в виде объективных моделей динамики огнестрельной травмы, представленных на исследование и полученных экспериментально в ходе экспертизы;
5. Исследовать повреждения тела человека и связанные с ними единым механизмом повреждения одежды, возникшие в результате взрывной травмы, иные следы на теле и одежде, образующиеся в процессе повреждения взрывом, их отображения и образцы взрывных устройств или их составных частей;

6. Оны орындау барысында эксперименталды түрде ұсынылған және (немесе) алынған сараптама объектілерін зерттеу;
7. Таңдау сот-сараптамалық зерттеу әдістемелері және (немесе) әдістері;
8. Сот-сараптамалық зерттеу барысы мен нәтижелерін көрсететін сарапшының қорытындысын ресімдеу.
Білімі:
1. Сот-сараптамалық зерттеудің әдістемелері және (немесе) әдістері, медициналық-криминалистикалық сараптама (зерттеу) саласындағы отандық және шетелдік жетістіктер;
2. Атыс қаруының снарядпен, жарылғыш құрылғының зақымдағыш факторларымен зақымдану белгілері;
3. Зақымданудың санын және ату ретін анықтайтын белгілер;
4. Кірген және шыққан зақымдану белгілері;
5. Жара арналарының бағытын, атыс қашықтығын, атыс қаруы мен оқ-дәрілердің түрі мен ерекшеліктерін, атыс зақымы келтірілген сәттегі жәбірленуші денесінің жағдайы мен қалпын анықтау белгілері;
6. Бөгет арқылы және снарядтың рикошетінен кейін зақым келтірудің, ату бағытының, сондай-ақ жарылыс жарақаты кезінде дене мен киімдегі зақымның пайда болу механизмі мен шарттарының белгілері, жарылғыш құрылғылардың белгілі бір сипаттамалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды: Жеке басын ұқсастыру бойынша медициналық-криминалистикалық сараптамаларын немесе зерттеулерін жүргізу
Дағдылары:
1. Мәйіт қалдықтарының түрлік тиесілігін, олар тиесілі болған мәйіттердің санын анықтау;
2. Сүйек қалдықтары бойынша нәсілдік, жыныстық, жасының тиесіліктерін, тірі кезіндегі өсуі мен дененің басқа да өлшемдерін анықтау;
3. Болған аурулардың, дене жарақаттарының белгілерін, олардың сипаты мен ескіру мерзімін анықтау;
4. Танылмаған мәйіт қалдықтарының жеке басын анықтау үшін қажетті ауызша портреттің белгілері мен басқа да жеке ерекшеліктерін салыстыру;
5. Сот-сараптамалық зерттеудің барысы мен нәтижелерін көрсететін сарапшының қорытындысын ресімдеу.
Білімі:
1. Адам анатомиясы;
2. Жеке тұлғаны ұқсастыруды сот-сараптамалық зерттеудің әдістемелері және (немесе) әдістері;
3. Медициналық-криминалистикалық сараптама (зерттеу) саласындағы отандық және шетелдік жетістіктері;
4. Медициналық-криминалистикалық трассологиялық сараптамасы немесе зерттеуі объектілерін анықтаудың, тіркеудің және зерттеудің ғылыми-техникалық тәсілдерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
4-дағды: Медициналық-криминалистикалық микрологиялық
сараптамалар немесе зерттеулер
Дағдылары:
1. Киімде бөгде дене микрообъектілерінің болуын анықтау;
2. Дене тіндерінде бөгде дене микрообъектілерінің болуын анықтау;
3. Мәйіттің денесінде және дене жарақаттарында бөгде дене микрообъектілерінің болуын анықтау;
4. Заттар мен микрообъектілердің жарақат құралынан киім мен денеге және керісінше тасымалдау (енгізу) фактісін анықтау;
5. Сот-сараптамалық зерттеудің барысы мен нәтижелерін көрсететін сарапшының қорытындысын ресімдеу.
Білімі:
1. Дене жарақаттарының пайда болу механизмдері;

6. Исследовать объекты экспертизы, представленные и (или) полученные экспериментально в ходе еҰ выполнения;
7. Выбирать методики и (или) методы судебно-экспертного исследования;
8. Оформлять заключение эксперта, отражающее ход и результаты судебно-экспертного исследования.
Знания:
1. Методики и (или) методы судебно-экспертного исследования, отечественные и зарубежные достижения в области медико-криминалистической экспертизы (исследования);
2. Признаки поражения снарядом огнестрельного оружия, поражающими факторами взрывного устройства;
3. Признаки, определяющие количество повреждений и последовательность выстрелов;
4. Признаки входных и выходных повреждений;
5. Признаки определения направления раневых каналов, дистанции выстрелов, вида и особенностей огнестрельного оружия и боеприпасов, положения и позы тела потерпевшего в момент причинения огнестрельных;
6. Признаки причинения повреждения через преграду и после рикошета снаряда, направление выстрела, а также механизма и условий возникновения повреждений тела и одежды при взрывной травме, определенные характеристики взрывных устройств.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3: Проведение медико-криминалистических экспертиз или исследований по отождествлению личности
Умения:
1. Определять видовую принадлежность останков, количество трупов, которым они принадлежали;
2. Устанавливать расовую, половую, возрастную принадлежность, прижизненный рост и другие размеры тела по костным останкам;
3. Устанавливать признаки имевшихся заболеваний, телесных повреждений, их характер и давность;
4. Сопоставлять признаки словесного портрета и другие индивидуальные особенности, необходимые для установления личности неопознанных останков;
5. Оформлять заключение эксперта, отражающее ход и результаты судебно-экспертного исследования.
Знания:
1. Анатомии человека;
2. Методики и (или) методы судебно-экспертного исследования отождествления личности;
3. Отечественные и зарубежные достижения в области медико-криминалистической экспертизы (исследования);
4. Научно-технических приемов обнаружения, фиксации и исследования объектов медико-криминалистических трасологических экспертиз или исследований.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 4: Проведение медико-криминалистических микрологических
экспертиз или исследований
Умения:
1. Устанавливать наличие на одежде инородных микрообъектов;
2. Устанавливать наличие в тканях тела инородных микрообъектов;
3. Устанавливать наличие на теле трупа и в повреждениях инородных микрообъектов;
4. Устанавливать факт переноса (внедрения) веществ и микрообъектов с орудия травмы на одежду и тело и наоборот;
5. Оформлять заключение эксперта, отражающее ход и результаты судебно-экспертного исследования.
Знания:
1. Механизмов образования телесных повреждений;

2. Денелердің өзара әрекеттесуінің физикалық процестері;
3. Денелердің өзара әрекеттесуінің химиялық процестері;
4. Сот-сараптамалық зерттеудің әдістемелері және (немесе) әдістері;
5. Медициналық-криминалистикалық сараптама (зерттеу) саласындағы отандық және шетелдік жетістіктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
5-дағды:
Оқиғаларды реконструкциялаудың медициналық-криминалистикалық сараптамаларын (ситуациялық сараптамаларды) жүргізу.
Дағдылары:
1. Тергеу және сараптамалық әрекеттер арқылы алынған оқиғалар динамикасы туралы объективті деректерді талдау;
2. Объективті деректерді талдау нәтижелерін ескере отырып, эксперименттік зерттеулерді (әрбір тексерілетін нұсқа бойынша бөлек) орындау;
3. Эксперименттік деректерге салыстырмалы зерттеуді жүргізу;
4, Салыстырудаң алынған нәтижелеріне бағалау жүргізу;
5. Сот-сараптамалық зерттеудің барысы мен нәтижелерін көрсететін сарапшының қорытындысын ресімдеу.
Білімі:
1. Бөлек, салыстырмалы, эксперименттік, аналитикалық зерттеу әдістері;
2. Объектілердің статикасы мен динамикасының заңдылықтарын көрсететін механиканың негізгі физикалық заңдары;
3. Сот-сараптамалық зерттеудің әдістемелері және (немесе) әдістері;
4. Медициналық-криминалистикалық сараптама (зерттеу) саласындағы отандық және шетелдік жетістіктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Сараптама тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл жасау
1-дағды:
Сот сараптамаларын жүргізуді тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл жасау
Дағдылары:
1. Сот сараптамасын жүргізуге арналған шығындардың сметасын жасау;
2. Сараптаманы тағайындаған органға сараптама жүргізуге байланысты шығыстар туралы есепті ұсыну;
3. Өз құзыреті шегінде процестік әрекеттерге маман немесе сарапшы ретінде қатысу;
4. Сараптамалық қателіктер жіберуге ықпал ететін себептер мен жағдайларды анықтау мақсатында сараптамалық практиканы талдап қорытуды жүргізу;
5. Сараптамалық қателіктердің алдын алуға бағытталған ұсыныстарды әзірлеу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері.
2. Сараптама құнын есептеу бойынша тарифтері.
3. Сараптама құнын есептеу бойынша әдістер.
4. Сот сарапшысының процестік іс-әрекеттерге маман ретінде қатысу нысандары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды: Сараптама тағайындайтын органдардың қызметкерлеріне консультация беру
Дағдылары:
1. Сот сараптамаларын (зерттеулерін) ұйымдастыру мәселелері бойынша сараптама тағайындайтын органдардың қызметкерлері үшін ақпараттық-түсіндіру жұмыстарына қатысу;
2. Сот сараптамаларын (зерттеулерін) жүргізу мәселелері бойынша сараптама тағайындайтын органдардың қызметкерлері үшін ақпараттық-түсіндіру жұмыстарына қатысу;
3. Сот сараптамаларын (зерттеулерін) ұйымдастыру және жүргізу мәселелері бойынша сараптама тағайындайтын органдардың қызметкерлері үшін семинарлар өткізу;
4. Сараптамалық қателіктер жіберуге ықпал ететін себептер мен жағдайларды анықтау мақсатында сараптамалық практиканы талдап қорытуды жүргізу;
5. Сараптамалық қателіктердің алдын алуға бағытталған ұсыныстарды әзірлеу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;

2. Физических процессов взаимодействия тел;
3. Химических процессов взаимодействия тел;
4. Методики и (или) методы судебно-экспертного исследования;
5. Отечественные и зарубежные достижения в области медико-криминалистической экспертизы (исследования).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 5: Проведение медико-криминалистических
экспертиз по реконструкции событий (ситуационных экспертиз)
Умения:
1. Анализировать объективные данные о динамике событий, добытые путем следственных и экспертных действий;
2. Выполнять экспериментальные исследования (раздельно по каждой проверяемой версии) с учетом результатов анализа объективных данных;
3. Проводить сравнительное исследование экспериментальных данных;
4. Проводить оценку полученных результатов сравнения;
5. Оформлять заключение эксперта, отражающее ход и результаты судебно-экспертного исследования.
Знания:
1. Методов раздельного, сравнительного, экспериментального, аналитического исследования;
2. Основных физических законов механики, отражающих закономерности статики и динамики объектов;
3. Методики и (или) методы судебно-экспертного исследования;
4. Отечественные и зарубежные достижения в области медико-криминалистической экспертизы (исследования).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы
Навык 1:
Взаимодействие с органами, назначающими производство судебных экспертиз
Умения:
1. Составлять смету расходов на производство судебной экспертизы;
2. Представлять органу, назначившему экспертизу, отчет о расходах, понесенных в связи с производством экспертизы;
3. Участвовать в качестве специалистаили эксперта в процессуальных действиях в пределах своей компетенции;
4. Проводить обобщения экспертной практики с целью выявления причин и условий, способствующих допущению экспертных ошибок;
5. Разрабатывать предложения, направленные на профилактику экспертных ошибок.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Тарифы по расчету стоимости экспертизы;
3. Методы по расчету стоимости экспертизы;
4. Формы участия судебного эксперта в качестве специалиста в процессуальных действиях.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2: Консультирование сотрудников органов, назначающих экспертизы
Умения:
1. Участвовать в информационно-разъяснительной работе для сотрудников органов, назначающих экспертизы, по вопросам организации судебных экспертиз (исследований);
2. Участвовать в информационно-разъяснительной работе для сотрудников органов, назначающих экспертизы, по вопросам производства судебных экспертиз (исследований);
3. Проводить семинары для сотрудников органов, назначающих экспертизы по вопросам организации и производства судебных экспертиз (исследований);
4. Проводить обобщения экспертной практики с целью выявления причин и условий, способствующих допущению экспертных ошибок;
5. Разрабатывать предложения, направленные на профилактику экспертных ошибок.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;

2. Сот-сараптама қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің жобаларын реттеу мақсаттарына талдау жасау;
3. Сот-сараптама қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің жобаларын енгізілетін нормалардың тиімділігі мен олардың салдарларына сәйкестігіне талдау жасау;
4. Сот-сараптама қызметін нормативтік-құқықтық реттеуді жетілдіру, қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер енгізу немесе қайта қарау, нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу жөнінде ұсыныстар қалыптастыру;
5. Сот сараптамасы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеуге қатысу.
Білімі:
1. Сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер;
2. "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
3. Нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу, қабылдау, өзгерістер енгізу тәртібі.
4. Нормативтік құқықтық актілерді ресімдеуге қойылатын талаптар
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды: Сот сарапшыларын кәсіптік даярлауға, біліктілігін арттыруға және қайта даярлауға қатысу
Дағдылары:
1. Сот сараптамаларын (зерттеулерін) жүргізу құқығына біліктілік куәлігін алуға, сот сарапшыларының біліктілігін арттыруға үміткерлерді дайындауға қатысу;
2. Сот сарапшыларын даярлау, біліктілігін арттыру курстарына оқытушы, дайындық жетекшісі ретінде қатысу;
3. Кадрларды даярлаудың, біліктілікті арттырудың перспективалық және ағымдағы жоспарларын әзірлеу;
4. Оқу-әдістемелік құжаттаманы, оқыту және бақылау құралдарын әзірлеуге қатысу;
5. Кәсіптік оқыту мен біліктілікті арттырудың нысандары мен әдістерін жетілдіруге қатысу;
6. Оқыту нәтижелерінің көрсеткіштерін және оның тиімділігін талдауды жүзеге асыру.
Білімі:
1. Сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер;
2. Оқу-әдістемелік кешендерді әзірлеудің негізгі принциптері мен тәртібі;
3. Дәрістер, семинарлар мен практикалық сабақтар жоспарларын құру тәртібі;
4. Оқыту теориясы мен әдістемесінің негіздері;
5. Сот сарапшыларын даярлау және олардың біліктілігін арттыру мәселелері бойынша әдістемелік материалдар;
6. Сот сарапшыларын даярлаудың, біліктілігін арттырудың нысандары, түрлері, әдістері мен құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Байланысқа бейімділік
Эмпатия, эмоционалды интеллект
Көшбасшылық
Тәлімгерлік
Ынтымақтастық және командалық жұмыс
Жүйелік және аналитикалық ойлау
Ұйымдастырушылық дағдылары
Стрессті басқару
Өзін-өзі ұйымдастыру және уақытты тиімді басқару
Кәсіптік этика
Сапаға ұмтылу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Дәрігер сот-медициналық сарапшы немесе бөлім (бөлімше) басшысы

2. Анализировать проекты нормативных правовых актов в области судебно-экспертной деятельности целям регулирования;
3. Анализировать проекты нормативных правовых актов в области судебно-экспертной деятельности на предмет эффективности вводимых норм и их последствий;
4. Формировать предложения по совершенствованию нормативно-правового регулирования судебно-экспертной деятельности, внесению изменений или пересмотру действующих нормативных правовых актов, разработке проектов нормативных правовых актов;
5. Участвовать в разработке проектов нормативных правовых актов в сфере судебной экспертизы.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области судебно-экспертной деятельности;
2. Закон Республики Казахстан "О правовых актах";
3. Правила разработки, согласования проектов подзаконных нормативных правовых актов, утвержденные приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 3 июля 2023 года № 448.
4. Основные принципы разработки, апробирования и внедрения методик судебно-экспертных исследований.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3: Участие в профессиональной подготовке, повышении квалификации и переподготовке судебных экспертов
Умения:
1. Участвовать в подготовке претендентов на получение квалификационного свидетельства на право производства судебных экспертиз (исследований), повышении квалификации судебных экспертов;
2. Участвовать в курсах подготовки, повышения квалификации судебных экспертов в качестве лектора, руководителя подготовки;
3. Участвовать в разработке перспективных и текущих планов подготовки кадров, повышения квалификации;
4. Участвовать в разработке учебно-методической документации, средств обучения и контроля;
5. Участвовать в совершенствовании форм и методов профессионального обучения и повышения квалификации;
6. Осуществлять анализ показателей результатов обучения и его эффективности.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области судебно-экспертной деятельности;
2. Основные принципы разработки учебно-методических комплексов;
3. Составление планов лекций, семинарских и практических занятий;
4. Основы теории и методики преподавания;
5. Методические материалы по вопросам подготовки и повышения квалификации судебных экспертов;
6. Формы, виды, методы и средства подготовки, повышения квалификации судебных экспертов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Коммуникабельность
Эмпатия, эмоциональный интеллект
Лидерство
Наставничество
Сотрудничество и работа в команде
Системное и аналитическое мышление
Организационные навыки
Управление стрессом
Самоорганизация и эффективное управление временем
Профессиональная этика
Стремление к качеству
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Не является объектом технического регулирования
Cвязь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Врач судебно-медицинский эксперт или руководитель отдела (отделения)

12. "Зертханашы (медициналық-криминалистикалық бағыттағы)" кәсібінің карточкасы:
Топтың коды
2269-9
Қызметтер атауының коды
2269-9
Кәсіп атауы
Зертханашы (сот-медициналық сараптамасы саласындағы)
СБШ бойынша
біліктілік деңгейі
5
Біліктіліктің СБШ бойынша кіші деңгейі
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
Белгіленбеген
Кәсіптік білім
деңгейі
Білім деңгейі:
техникалық немесе кәсіптік медициналық білім
Мамандығы:
Медициналық зертханашы;
Зертханалық диагностика;
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Талап етілмейді
Формалды емес және информалды біліммен байланыс
Талап етілмейді
Кәсіптердің басқа ықтимал атаулары
-
Қызметтің негізгі мақсаты
Медициналық-криминалистикалық сараптамасын немесе зерттеуін жүргізу саласындағы кәсіптік қызметке қойылатын бірыңғай талаптарды әзірлеу, еңбек нарығының заманауи қажеттіліктеріне жауап беретін және қызметкерлердің біліміне, машығына, дағдыларына және жеке құзыреттеріне қойылатын тиісті талаптарды жүйелі және құрылымдық жағынан сипаттау
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Медициналық-криминалистикалық сараптамасын немесе зерттеуін жүргізу кезіндегі орта медициналық персоналдың қосалқы қызметі;
2. Медициналық-криминалистикалық сараптамасын немесе зерттеуін жүргізу кезінде объектілермен жұмыс істеу кезіндегі орта медициналық персоналдың қызметі.
1-ші еңбек функциясы: Медициналық-криминалистикалық сараптамасын немесе зерттеуін жүргізу кезіндегі орта медициналық персоналдың қызметі
1-дағды: Медициналық-криминалистикалық сараптамасын немесе зерттеулерін жүргізу кезіне қатысуы
Дағдылары:
1. Сарапшының бақылауымен сот-сараптамалық зерттеу әдістемесіне және (немесе) әдісіне сәйкес сынақ дайындауға қатысу;
2. Медициналық-криминалистикалық сараптамаларын немесе зерттеулерін (сот сараптамалары немесе зерттеулері объектілерін (оның ішінде мәйіттен шыққан) бөліктерге бөлу) жүргізу кезінде стандартты операциялық рәсімдерді орындау;
3. Сарапшының бақылауымен жұмыс ерітінділерін дайындау, тестілік зерттеулер жүргізу және т.б.
Білімі:
1. Медициналық-криминалистикалық зерттеуді жүргізу;
2. Адам физиологиясы мен анатомиясының негіздері;
3. Медициналық-криминалистикалық сараптамаларын (зерттеулерін) жүргізу кезінде зертханалық және аспаптық зерттеулер жүргізу әдістемелері;
4. Медициналық-криминалистикалық зерттеуді жүргізу негіздері;
5. Ерітінділердің концентрациясын білдіру тәсілдері, ерітінділердің құрамын қайта есептеу, ерітінділер мен басқа заттарды сұйылту және араластыру кезінде белгіленетін мөлшерлік қатынастар;

12. Карточка профессии "Лаборант (медико-криминалистического направления)":
Код группы
2269-9
Код наименования занятия
Наименование профессии
Лаборант (в области судебно-медицинской экспертизы)
Уровень квалификации по ОРК:
5
Подуровень квалификации по ОРК
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
Не значится
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: техническое или профессиональное медицинское образование
Специальность:
Медицинский лаборант
Лабораторная диагностика
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием
Не требуется
Другие возможные наименования профессий
-
Основная цель деятельности
Выработка единых требований к профессиональной деятельности в области производства медико-криминалистической экспертизы или исследования, системное и структурированное описание трудовых функций, отвечающих современным потребностям рынка труда и соответствующих требований к знаниям, умениям, навыкам и личностным компетенциям работников
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Деятельность среднего медицинского персонала при производстве медико-криминалистической экспертизы или исследования;
2. Деятельность среднего медицинского персонала при работе с объектами при производстве медико-криминалистической экспертизы или исследования.
Трудовая функция 1: Деятельность среднего медицинского персонала при производстве медико-криминалистической экспертизы или исследовании
Навык 1: Участие при производстве медико-криминалистической экспертизы или исследований
Умения:
1. Участвовать в пробной подготовке согласно методике и (или) методу судебно-экспертного исследования под контролем эксперта;
2. Выполнять стандартные операционные процедуры при производстве медико-криминалистических экспертиз или исследований (разделение объектов судебных экспертиз или исследований (в том числе трупного происхождения) на части;
3. Готовить рабочие растворы, проводить тестовые исследования и прочее) под контролем эксперта.
Знания:
1. Производство медико-криминалистических экспертиз;
2. Основы физиологии и анатомии человека;
3. Методики проведения лабораторных и инструментальных исследований при производстве медико-криминалистических (исследований);
4. Основы проведения медико-криминалистического исследования;
5. Способы выражения концентрации растворов, пересчет состава растворов, количественные соотношения, устанавливающиеся при разбавлении и смешении растворов и других веществ;

6. Қолданылатын реактивтердің қасиеттері және оларға қойылатын талаптар;
7. Тесттік зерттеулер, стандартты зерттеулер жүргізу әдістемесі;
8. Сараптама немесе зерттеу жүргізу үшін берілген биологиялық объектілердің (оның ішінде мәйіттен шыққан) физика-химиялық, химиялық, технологиялық және микробиологиялық сипаттамалары;
9. Зертханалық жабдықты пайдалану және оның жұмысын есепке алу ережесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды: Медициналық-криминалистикалық сараптамасын немесе зерттеулерін жүргізу кезіндегі қосалқы қызмет
Дағдылары:
1. Өз құзыреті шегінде құжаттама мен жазбаларды жүргізу;
2. Қарамағындағы кіші медициналық персоналдың қызметін ұйымдастыру;
3. Қосалқы зертханалық жабдықтардың (тоңазытқыштар, мұздатқыш камералар, термостаттар, бактерицидтік қондырғылар) жұмыс қабілеттілігіне мониторинг жүргізу;
4. Қолданыстағы нұсқаулықтарға сәйкес қосалқы жабдықтардың жұмысын есепке алу журналдарын жүргізу;
5. Зертханаішілік сапаны бақылау іс-шараларын жүргізу кезіндегі оқиғалар, ауытқулар және өзгерістер туралы сарапшыларды хабардар ету;
6. Қарамағындағы кіші медициналық персоналдың лауазымдық міндеттерін орындауын бақылауды жүзеге асыру.
Білімі:
1. Еңбек заңнамасының негіздері, ішкі еңбек тәртібінің ережелері, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт және санитарлық-эпидемиологиялық қауіпсіздік талаптары;
2. Құжаттау, мұрағаттау білімі;
3. Ішкі нормативтік құжаттар, функционалдық міндеттері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы: Медициналық-криминалистикалық сараптамасын немесе зерттеуін жүргізу кезінде объектілермен жұмыс істеуде орта медициналық персоналдың қызметі
1-дағды: Медициналық-криминалистикалық сараптамасын немесе зерттеулерін жүргізу кезінде объектілермен жұмыс істеуде орта медициналық персоналдың қатысуы
Дағдылары:
1. Құзыреті шегінде зерттеуге түсетін сот сараптамасы (зерттеуі) объектілерін қабылдауға, тіркеуге, таңбалауға және олардың сақталуын қамтамасыз етуге қатысу;
2. Сот сараптамалары немесе зерттеулері объектілерін (оның ішінде мәйіттен шыққан) және ілеспе құжаттаманы сақтауға орналастыру;
3. Биологиялық жұқтырған (ықтимал жұқтырған) объектілермен (оның ішінде мәйіттен шыққан) жұмыстар жүргізу;
4. Сараптама (зерттеу) тағайындаған адамға беру үшін сараптама объектілерін дайындау (буып-түю, таңбалау).
Білімі:
1. Сараптама немесе зерттеу жүргізу үшін ұсынылған объектілерді іріктеу, буып-түю, таңбалау және ресімдеу тәртібі;

6. Свойства применяемых реактивов и предъявляемые к ним требования;
7. Методики проведения тестовых исследований, стандартных исследований;
8. Физико-химические, химические, технологические и микробиологические характеристики биологических объектов (в том числе трупного происхождения), предоставленных для проведения экспертизы или исследования;
9.Правила эксплуатации и учета работы лабораторного оборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2: Вспомогательная деятельность при производстве медико-криминалистической экспертизы или исследований
Умения:
1. Вести документацию и записи в пределах своей компетенции;
2. Организовывать деятельность находящегося в распоряжении младшего медицинского персонала;
3. Вести мониторинг работоспособности вспомогательного лабораторного оборудования (холодильники, морозильные камеры, термостаты, бактерицидные установки);
4. Вести журналы учета работы вспомогательного оборудования в соответствии с действующими инструкциями;
5. Информировать экспертов об инцидентах, отклонениях и изменениях при проведении мероприятий внутрилабораторного контроля качества;
6. Осуществлять контроль выполнения должностных обязанностей находящимся в распоряжении младшим медицинским персоналом.
Знания:
1. Основы трудового законодательства, внутренний трудовой распорядок, требования безопасности и охраны труда производственной санитарии, пожарной и санитарно-эпидемиологической безопасности;
2. Знания документирования, архивирования.
3. Внутренние нормативные документы, функциональные обязанности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Деятельность среднего медицинского персонала при работе с объектами при производстве медико-криминалистической экспертизы или исследования.
Навык 1:
Участие среднего медицинского персонала при работе с объектами при производстве медико-криминалистической экспертизы или исследования.
Умения:
1. Участвовать в приеме, регистрации, маркировке и в обеспечении сохранности поступающих на исследование объектов судебной экспертизы (исследования) в пределах компетенции;
2. Размещать объекты судебных экспертиз или исследований (в том числе трупного происхождения) и сопроводительную документацию на хранение;
3. Производить работы с биологическими инфицированными (потенциально инфицированными) объектами (в том числе трупного происхождения);
4. Подготавливать (упаковывать, маркировать) объекты экспертизы для выдачи лицу, назначившему экспертизу (исследования).
Знания:
1. Отбор, упаковки, маркировки и оформления объектов, предоставленных для проведения экспертизы или исследования;

2. Сараптама тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл жасау.
Қосымша еңбек функциялары:
Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмыстарға қатысу.
1-ші еңбек функциясы:
Сот-медициналық сараптамасы
1-дағды: Келіп түскен зерттеу объектілерін және іс материалдарын қабылдау және тексеру
Дағдылары:
1. Ұсынылған объектілердің, олардың санының сараптама тағайындау туралы қаулыда (ұйғарымда) көрсетілген тізбеге сәйкестігін тексеру;
2. Зерттеу объектілерінің бүлдіру, түрлендіру, ауыстыру мүмкіндігін болдырмайтын және сақтау мен тасымалдау кезінде белгілері мен қасиеттерінің сақталуын қамтамасыз ететін қаптамасының тұтастығын тексеру;
3. Зерттеу объектісі туралы мәліметтерді толтырудың дұрыстығы мен жеткіліктілігін тексеру;
4. Зерттеуге түсетін материалдар мен объектілерді тексеру актісін ресімдеу;
5. Сот сараптамасы объектілерінің бастапқы белгілері мен қасиеттерін сақтау, сараптама объектілерін сақтау және қайтару қағидаларын сақтау жөніндегі шараларды қамтамасыз ету.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сараптамалық зерттеулерге объектілерді алу, буып-түю, жіберу, тасымалдау, сақтау;
3. Ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария;
4. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды: Сот сараптамасының материалдары мен объектілерін зерделеу
Дағдылар:
1. Сот-сараптамалық зерттеудің мәнін, объектісін және міндеттерін айқындау;
2. Ұсынылған материалдар мен зерттеу объектілерін зерделеу және оларға зертханалық, аспаптық сараптамалық зерттеу жүргізу және қойылған мәселелер бойынша қорытынды беру үшін жарамдылығы мен жеткіліктілігін бағалау;
3. Сот сараптамасының объектілерін олардың ерекшеліктерін ескере отырып сипаттау;
4. Сот сараптамасын (зерттеуін) жүргізу жоспарын жасау және сараптамалық зерттеудің міндеттерін, бастапқы деректерді ескере отырып, сараптамалық іс-қимылдардың реттілігін айқындау;
5. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелері және (немесе)әдістерін таңдау;
6. Сараптама тағайындаған органға өтінішхаттарды ресімдеу;
7. Сараптама объектілерін анықтау, тіркеу және зерттеу үшін ғылыми-техникалық құралдар мен тәсілдерді қолдану;
8. Сот-сараптамалық зерттеудің барысы мен нәтижелерін көрсететін сарапшының қорытындысын ресімдеу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сот-сараптамалық зерттеудің әдістемелері және (немесе) әдістері, сот-медициналық сараптама саласындағы отандық және шетелдік жетістіктер;
3. Сот-медициналық сараптаманы тағайындау кезінде материалдарды дайындау мен ресімдеудің негізгі ережелері;
5. Сараптамалық және арнайы зерттеулерді тағайындау және жүргізу тәртібіндегі айырмашылықтар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды: Сот-сараптамалық зерттеуді жүргізу
Дағдылары :
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемесіне және (немесе) әдісіне сәйкес сараптама жүргізу;

2. Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы;
Дополнительные трудовые функции:
Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе.
Трудовая функция 1: Судебно-медицинская экспертиза
Навык 1: Прием и осмотр поступивших объектов исследования и материалов дела
Умения:
1. Проверять соответствие представленных объектов, их количество перечню, указанному в постановлении (определении) о назначении экспертизы;
2. Проверять целостность упаковки объектов исследования, исключающей возможность их повреждения, видоизменения, замены, и обеспечивающей сохранение признаков и свойств при хранении и транспортировке;
3. Проверять правильность и достаточность заполнения сведений об объекте исследования;
4. Оформлять акт осмотра материалов и объектов, поступающих на исследование;
5. Обеспечивать меры по сохранности первоначальных признаков и свойств объектов судебной экспертизы, соблюдения правил хранения и возврата объектов экспертизы.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Изъятие, упаковка, направление, транспортировка, хранение объектов на экспертные исследования;
3. Внутренний трудовой распорядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии;
4. Требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2: Изучение материалов и объектов судебной экспертизы
Умения:
1. Определять предмет, объект и задачи судебно-экспертного исследования;
2. Изучать представленные материалы и объекты исследования и оценивать их пригодность и достаточность для проведения лабораторного и инструментального экспертного исследования и дачи заключения по поставленным вопросам;
3. Описывать объекты судебной экспертизы с учетом их специфики;
4. Составлять план проведения судебной экспертизы (исследования) и определять последовательность экспертных действий с учетом задач экспертного исследования, исходных данных;
5. Выбирать методики и (или) методы судебно-экспертного исследования;
6. Оформлять ходатайства в орган, назначивший экспертизу;
7. Применять научно-технические средства и приемы для обнаружения, фиксации и исследования объектов экспертизы;
8. Оформлять заключение эксперта, отражающее ход и результаты судебно-экспертного исследования.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Методики и (или) методы судебно-экспертного исследования, отечественные и зарубежные достижения в области судебно-медицинской экспертизы;
3. Основные правила подготовки и оформления материалов при назначении судебно-медицинской экспертизы;
5. Отличия в порядке назначения и проведения экспертных и специальных исследований.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3: Проведение судебно-экспертного исследования
Умения:
1. Проводить экспертизу согласно методике и (или) методу судебно-экспертного исследования;

2. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемесіне және (немесе)әдісіне сәйкес сот-сараптамалық зерттеулер жүргізу;
3. Құрал-саймандарды, аспаптар мен жабдықтарды дұрыс пайдалану, реактивтерді ұтымды пайдалану (егер олар пайдаланылса);
4. Сот-сараптамалық зерттеулердің сапасын бақылауға қатысу;
5. Жазбаларды жүргізу және ресімдеу;
6. Санитарлық нормалар мен ережелердің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті, қоршаған ортаны қорғау, қалдықтарды жинау, есепке алу және кәдеге жарату жөніндегі нұсқаулықтардың талаптарын сақтау;
7. Кәсіби құпияны сақтау;
8. Сот-сараптамалық зерттеудің барысы мен нәтижелерін көрсететін сарапшының қорытындысын ресімдеу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелері және (немесе) әдістері;
3. Адам физиологиясы және анатомиясы;
4. Жүргізілетін сараптамалардың сапасын бақылауды ұйымдастыру қағидаттары;
5. Биологиялық материалды (оның ішінде мәйіттен шыққан) дезинфекциялау және кәдеге жарату;
6. Құрал-саймандарды, аспаптар мен жабдықтарды пайдалану, шығыс материалдарын есепке алу және сақтау (егер олар қолданылса);
7. Сот сараптамаларын немесе зерттеулерін жүргізу процесінде объектілерді анықтауға, тіркеуге және зерттеуге арналған ғылыми-техникалық құралдар мен тәсілдер, сот фотографиясы, бейнетүсірілім, фото кестелер, схемалар, диаграммалар жасау қағидалары;
8. Сараптама немесе зерттеу жүргізу кезінде өндірістік ортаның шарттары (температура, ылғалдылық);
9.Сарапшы қорытындысының сапасын бақылауды ұйымдастыру принциптері;
10. Жазбаларды жүргізу;
11. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі жөніндегі нұсқаулықтар, қағидалар мен нормалар, сондай-ақ санитариялық-эпидемиологиялық нормалар;
12. Ішкі нормативтік құжаттар, сот сарапшысының лауазымдық міндеттері;
13. Қауіптілік сыныбына сәйкес қалдықтарды жинау, есепке алу және кәдеге жарату жөніндегі нормативтік және құқықтық актілер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
4-дағды: Сот сараптамасының (зерттеуінің) нәтижелерін түсіндіру немесе өңдеу
Дағдылары:
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемесіне және (немесе) әдісіне сәйкес зерттеу нәтижелерін талдауды, бағалауды және өңдеуді жүргізу;
2. Зерттеудің спецификалық емес нәтижелерін бағалау және деректерді ұсыну;
3. Сараптамалық зерттеу нәтижелерін түсіндіру немесе өңдеу және қорытындыларды қалыптастыру;
4. Зерттеу нәтижелерін есептеу, талдау, бағалау және өңдеу бойынша жазбаларды жүргізу және ресімдеу;
5. Сот-сараптамалық зерттеудің барысы мен нәтижелерін көрсететін сарапшының қорытындысын ресімдеу.
Білімі:
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелері және (немесе) әдістері;

2. Проводить судебно-экспертные исследования согласно методике и (или) методу судебно-экспертного исследования;
3. Правильно эксплуатировать инструментарий, приборы и оборудование, рационально использовать реактивы (если они используются);
4. Участвовать в контроле качества судебно-экспертных исследований;
5. Вести и оформлять записи;
6. Соблюдать требования санитарных норм и правил, инструкций по безопасности и охране труда, окружающей среды, сбору, учету и утилизации отходов;
7. Соблюдать профессиональную тайну;
8. Оформлять заключение эксперта, отражающее ход и результаты судебно-экспертного исследования.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Методики и (или) методы судебно-экспертного исследования;
3. Физиология и анатомия человека;
4. Принципы организации контроля качества проводимых экспертиз;
5. Дезинфекция и утилизация биологического материала (в том числе трупного происхождения);
6. Эксплуатация инструментария, приборов и оборудования, учета и хранения расходных материалов (если они применяются);
7. Научно-технические средства и приемы для обнаружения, фиксации и исследования объектов в процессе производства судебных экспертиз или исследований, правила судебной фотографии, видеосъемки, составления фототаблиц, схем, диаграмм;
8. Условия производственной среды (температура, влажность) при проведении экспертизы или исследования;
9. Принципы организации контроля качества заключения эксперта;
10. Ведение записей;
11. Нормы по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии, пожарной безопасности, а также санитарно-эпидемиологические требования;
12. Внутренние нормативные документы, должностные обязанности судебного эксперта;
13. Нормативные и правовые акты по сбору, учету и утилизации отходов в соответствии с классом опасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 4: Интерпретация или обработка результатов судебной экспертизы (исследования)
Умения:
1. Проводить анализ, оценку и обработку результатов исследований согласно методике и (или) метода судебно-экспертного исследования;
2. Проводить оценку неспецифических результатов исследований и представлять данные;
3. Интерпретировать или обрабатывать результаты экспертного исследования и формировать выводы;
4. Вести и оформлять записи по расчетам, анализу, оценке и обработке результатов исследований;
5. Оформлять заключение эксперта, отражающее ход и результаты судебно-экспертного исследования.
Знания:
1. Методики и (или) методы судебно-экспертного исследования;

2. Зерттеу нәтижелерінің белгісіздігін бағалаудың жалпы ережелері;
3. Сараптамалық зерттеу нәтижелерінің дұрыстығы мен объективтілігі дәрежесін бағалаудың ғылыми негізделген тәсілдері мен критерийлері;
4. Сот-сараптамалық зерттеу барысында алынған деректерді түсіндіру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Сараптама тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл жасау
1-дағды:
Сот сараптамаларын жүргізуді тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл жасау
Дағдылары:
1. Сот сараптамасын жүргізуге арналған шығыстардың сметасын жасау;
2. Сараптаманы тағайындаған органға сараптама жүргізуге байланысты шеккен шығыстар туралы есепті ұсыну;
3. Өз құзыреті шегінде процестік іс- әрекеттерге маман немесе сарапшы ретінде қатысу;
4. Технологияның қазіргі деңгейін ескере отырып, сот-медициналық сараптамасының немесе зерттеуінің қазіргі жағдайы мен даму перспективаларын зерттеу және талдау.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сараптама құнын есептеу бойынша тарифтер;
3. Сараптама құнын есептеу бойынша әдістер;
4. Сот сарапшысының процестік іс- әрекеттерге маман ретінде қатысу нысандары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды: Сараптама тағайындайтын органдардың қызметкерлеріне консультация беру
Дағдылары:
1. Сот сараптамаларын (зерттеулерін) ұйымдастыру және жүргізу мәселелері бойынша сараптама тағайындайтын органдардың қызметкерлері үшін ақпараттық-түсіндіру жұмыстарына қатысу;
2. Сот сараптамаларын (зерттеулерін) ұйымдастыру және жүргізу мәселелері бойынша сараптама тағайындайтын органдардың қызметкерлері үшін семинарлар өткізу;
3. Технологияның қазіргі деңгейін ескере отырып, сот-медициналық сараптаманың немесе зерттеудің қазіргі жағдайы мен даму перспективаларын зерттеу және талдау;
4. Сараптамалық қателіктер жіберуге ықпал ететін себептер мен жағдайларды анықтау мақсатында сараптамалық практиканы талдап қорытуды жүргізу, сондай-ақ сараптамалық қателіктердің алдын алуға бағытталған ұсыныстарды әзірлеу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сот сараптамасы және криминалистика негіздері;
3. Қылмыстық және азаматтық істер, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылық істері бойынша материалдарды дайындау және ұсыну ерекшеліктері;
4. Сот сараптамасы саласындағы отандық және шетелдік ғылым мен технологияның заманауи жетістіктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
1-ші қосымша еңбек функциясы: Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмысқа қатысу
1-дағды: Сот сараптамасы саласындағы ғылыми қызметке қатысу
Дағдылары:
1. Технологиялардың, ғылыми әзірлемелердің заманауи деңгейін ескере отырып, сот-медициналық сараптаманың немесе зерттеудің қазіргі жағдайы мен даму перспективаларын зерделеу және талдау;

2. Общие правила оценивания неопределенности результатов исследований;
3. Научно-обоснованные подходы и критерии оценки степени достоверности и объективности результатов экспертного исследования;
4. Интерпретация данных, получаемых в ходе судебно-экспертного исследования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы
Навык 1:
Взаимодействие с органами, назначающими производство судебных экспертиз
Умения:
1. Составлять смету расходов на производство судебной экспертизы;
2. Представлять органу, назначившему экспертизу, отчет о расходах, понесенных в связи с производством экспертизы;
3. Участвовать в качестве специалиста или эксперта в процессуальных действиях в пределах своей компетенции;
4. Изучать и анализировать текущее состояние и перспективы развития судебно-медицинской экспертизы или исследование с учетом современного уровня технологий.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Тарифы по расчету стоимости экспертизы;
3. Методы по расчету стоимости экспертизы;
4. Формы участия судебного эксперта в качестве специалиста в процессуальных действиях.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2: Консультирование сотрудников органов, назначающих экспертизы
Умения:
1. Участвовать в информационно-разъяснительной работе для сотрудников органов, назначающих экспертизы, по вопросам организации и производства судебных экспертиз (исследований);
2. Проводить семинары для сотрудников органов, назначающих экспертизы по вопросам организации и производства судебных экспертиз (исследований);
3. Изучать и анализировать текущее состояние и перспективы развития судебно-медицинской экспертизы или исследование с учетом современного уровня технологий;
4. Проводить обобщения экспертной практики с целью выявления причин и условий, способствующих допущению экспертных ошибок, а также разрабатывать предложения, направленные на профилактику экспертных ошибок.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Основы судебной экспертологии и криминалистики;
3. Особенности подготовки и представления материалов по уголовным и гражданским делам, а также по делам об административных правонарушениях;
4. Современные достижения отечественной и зарубежной науки и технологии в области судебной экспертизы.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1: Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе
Навык 1: Участие в научной деятельности в области судебной экспертизы
Умения:
1. Изучать и анализировать текущее состояние и перспективы развития судебно-медицинской экспертизы или исследование с учетом современного уровня технологий, научных разработок;

2. Жалпысараптамалық бағыттағы сот-медициналық сараптамасын жүргізу кезінде объектілермен жұмыс істеу кезіндегі орта медициналық персоналдың қызметі
1-еңбек функциясы: Жалпысараптамалық бағыттағы сот-медициналық сараптамасын жүргізу кезіндегі орта медициналық персоналдың қызметі
1-дағды: Жалпысараптамалық бағыттағы сот-медициналық сараптамасын жүргізу кезінде қатысуы
Дағдылары:
1. Қауіптілік сыныбына сәйкес қалдықтарды жинау және уақытша сақтау, кәдеге жаратуға дайындау процесіне қатысу;
2. Сарапшының бақылауымен дербес компьютерде материалды теруге қатысу:
3. Қолданыстағы нұсқаулықтарға сәйкес қосалқы жабдықтардың (тоңазытқыштар, мұздатқыш камералар, термостаттар, бактерицидтік қондырғылар) жұмысын есепке алу журналдарын жүргізу.
Білімі:
1. Жалпысараптамалық зерттеу жүргізу;
2. Жалпысараптамалық зерттеу жүргізу әдістемелері;
3. Сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Жалпысараптамалық бағыттағы сот-медициналық сараптамасын жүргізу кезіндегі қосалқы қызмет
Дағдылары:
1. Өз құзыреті шегінде құжаттама мен жазбаларды жүргізу;
2. Қарамағындағы кіші медициналық персоналдың (бар болса) қызметін ұйымдастыру;
3. Қолданыстағы нұсқаулықтарға сәйкес қосалқы жабдықтардың (тоңазытқыштар, мұздатқыш камералар, термостаттар, бактерицидтік қондырғылар) жұмысын есепке алу журналдарын жүргізу;
4. Қарамағындағы кіші медициналық персоналдың лауазымдық міндеттерін орындауын бақылауды жүзеге асыру.
Білімі:
1. Еңбек заңнамасының негіздері, ішкі еңбек тәртібінің ережелері, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт және санитарлық-эпидемиологиялық қауіпсіздік талаптары;
2. Құжаттау, мұрағаттау білімі;
3.Ішкі нормативтік құжаттар, функционалдық міндеттері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы: Жалпысараптамалық бағыттағы сот-медициналық сараптамасын жүргізу кезінде орта медициналық персоналдың объектілермен жұмыс істеу кезіндегі қызметі
1-дағды: Жалпысараптамалық бағыттағы сот-медициналық сараптамасын жүргізу кезінде орта медициналық объектілермен жұмыс істеуге қатысуы
Дағдылары:
1. Құзыреті шегінде зерттеуге түсетін сот сараптамасы объектілерін қабылдауға, тіркеуге, таңбалауға және олардың сақталуын қамтамасыз етуге қатысу;
2. Сараптама (зерттеу) тағайындаған адамға беру үшін сараптама объектілерін дайындау (буып-түю, таңбалау);
3. Өз құзыреті шегінде құжаттама мен жазбаларды жүргізу.
Білімі:
1. Санитариялық-гигиеналық режим және эпидемиологиялық қауіпсіздік нормалары (қорғаныш киімін пайдалану, жұқтырған (ықтимал жұқтырған) объектілермен жұмыс істеу, дезинфекциялау құралдарының жұмыс ерітінділерін дайындау);

2. Деятельность среднего медицинского персонала при работе с объектами при производстве судебно-медицинской экспертизы общеэкспертного направления.
Трудовая функция 1: Деятельность среднего медицинского персонала при производстве судебно медицинской экспертизы общеэкспертного направления
Навык 1: Участие при производстве судебно-медицинской экспертизы общеэкспертного направления
Умения:
1. Участвовать в процессе сбора и временного хранения, подготовке к утилизации отходов в соответствии с классом опасности;
2. Участвовать в наборе материала на персональном компьютере под контролем эксперта;
3. Вести журналы учета работы вспомогательного оборудования (холодильники, морозильные камеры, термостаты, бактерицидные установки) в соответствии с действующими инструкциями.
Знания:
1. Производство общеэкспертного исследования.
2. Методики проведения общеэкспертного исследования;
3. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области судебно-экспертной деятельности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2: Вспомогательная деятельность при производстве судебно-медицинской экспертизы общеэкспертного направления
Умения:
1. Вести документацию и записи в пределах своей компетенции;
2. Организовывать деятельность находящегося в распоряжении младшего медицинского персонала (при наличии);
3. Вести журналы учета работы вспомогательного оборудования (холодильники, морозильные камеры, термостаты, бактерицидные установки) в соответствии с действующими инструкциями;
4. Осуществлять контроль выполнения должностных обязанностей находящимся в распоряжении младшим медицинским персоналом.
Знания:
1. Основы трудового законодательства, правила внутреннего трудового распорядка, требования безопасности и охраны труда производственной санитарии, пожарной и санитарно-эпидемиологической безопасности;
2. Знания документирования, архивирования;
3. Внутренние нормативные документы, функциональные обязанности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Деятельность среднего медицинского персонала при работе с объектами при производстве судебно-медицинской экспертизы общеэкспертного направления.
Навык 1:
Участие среднего медицинского персонала при работе с объектами при производстве судебно-медицинской экспертизы общеэкспертного направления.
Умения:
1. Участвовать в приемке, регистрации, маркировки и в обеспечении сохранности поступающих на исследование объектов судебной экспертизы в пределах компетенции;
2. Подготавливать (упаковывать, маркировать) объекты экспертизы для выдачи лицу, назначившему экспертизу (исследования);
3. Вести документацию и записи в пределах своей компетенции.
Знания:
1. Нормы санитарно-гигиенического режима и эпидемиологической безопасности (использование защитной одежды, работа с инфицированными (потенциально инфицированными) объектами, приготовление рабочих растворов дезинфицирующих средств);

2. Сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер;
3. Ішкі нормативтік құжаттар, функционалдық міндеттер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды: Жалпысараптамалық бағыттағы сот-медициналық сараптамасын жүргізу кезінде объектілермен жұмыс істегенде орта медициналық қатысуы
Дағдылары:
1.Санитарлық-гигиеналық режим мен эпидемиологиялық қауіпсіздік нормаларына сәйкес жұмыс орындарын, жабдықтарды дайындау;
2. Денсаулыққа ықтимал қауіпті жабдықтармен және заттармен жұмыс істеу кезінде техника қауіпсіздігі нормаларын, сондай-ақ санитарлық-гигиеналық режим мен эпидемиологиялық қауіпсіздік, өрт қауіпсіздігі нормаларын сақтау;
3. Қарамағындағы кіші медициналық персоналдың қызметін ұйымдастыру.
Білімі:
1. Ішкі еңбек тәртібінің ережелері, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт және санитарлық-эпидемиологиялық қауіпсіздік талаптары;
2. Сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер;
3. Ішкі нормативтік құжаттар, функционалдық міндеттер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Кәсіптік міндеттерді өз бетінше шешу
Оқуға қабілеттілік
Тәртіп
Стресске төзімділік
Командалық жұмыс
Физикалық және психоэмоционалды тұрақтылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
Ұйым шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс
СБШ деңгейі
Кәсіптің атауы
6
Дәрігер-сот-медициналық сарапшы
15. "Санитар" (жалпысараптамалық бағыттағы) кәсібінің карточкасы:
Топтың коды:
2269-9
Қызметтер атауының коды:
2269-9
Кәсіп атауы:
Санитар (сот-медициналық сараптамасы саласындағы)
СБШ бойынша
біліктілік деңгейі
2
СБШ бойынша кіші деңгейі
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
Белгіленбеген
Кәсіптік білім
деңгейі
Білім деңгейі: Орта немесе толық емес орта
Мамандығы:
Біліктілік:
Формалды емес және информалды біліммен байланыс
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Сот жалпысараптамалық зерттеуін жүргізу саласындағы кәсіптік қызметке қойылатын бірыңғай талаптарды әзірлеу, еңбек нарығының заманауи қажеттіліктеріне жауап беретін және қызметкерлердің біліміне, машығына, дағдыларына және жеке құзыреттеріне қойылатын тиісті талаптарды жүйелі және құрылымдық жағынан сипаттау
Еңбек
функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
Бөлімшенің ерекшелігіне сәйкес сараптама немесе зерттеу жүргізу кезінде кіші медициналық персоналдың қосалқы қызметі.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
1-ші еңбек функциясы: Бөлімшенің ерекшелігіне сәйкес сараптама немесе зерттеу жүргізу кезінде кіші медициналық персоналдың қосалқы қызметі.
1-дағды: Бөлімшенің ерекшелігіне сәйкес сараптама немесе зерттеу жүргізу кезінде кіші медициналық персоналдың қосалқы қызметі.
Дағдылары:
1. Қолданыстағы нұсқаулықтар мен санитарлық талаптарға сәйкес жұмыс орнын, құрал-саймандарды, химиялық ыдыстарды дайындау;

2. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области судебно-экспертной деятельности;
3. Внутренние нормативные документы, функциональные обязанности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Вспомогательная деятельность среднего медицинского персонала при работе с объектами при производстве судебно-медицинской экспертизы общеэкспертного направления.
Умения:
1. Подготавливать рабочие места, оборудование, в соответствии с нормами санитарно-гигиенического режима и эпидемиологической безопасности;
2. Соблюдать нормы техники безопасности при работе с оборудованием и веществами, потенциально опасными для здоровья, а также нормы санитарно-гигиенического режима и эпидемиологической безопасности, пожарной безопасности;
3. Организовывать деятельность находящегося в распоряжении младшего медицинского персонала.
Знания:
1. Внутренний трудовой распорядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
2. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области судебно-экспертной деятельности;
3. Внутренние нормативные документы, функциональные обязанности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям
Самостоятельное решение профессиональных задач Обучаемость,
Дисциплинированность
Стрессоустойчивость
Командная работа
Физическая и психоэмоциональная устойчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Уровень ОРК
Наименование профессии
6
Врач судебно-медицинский эксперт
15. Карточка профессии "Санитар (общеэкспертного направления)":
Код группы
2269-9
Код наименования занятия
Наименование профессии
Санитар (в области судебно-медицинской экспертизы)
Уровень квалификации по ОРК
2
Подуровень квалификации по ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
Не значится
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: Среднее или неполное среднее
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием
Не требуется
Другие возможные наименования профессий
Основная цель деятельности
Выработка единых требований к профессиональной деятельности в области производства судебного общеэкспертного исследования, системное и структурированное описание трудовых функций, отвечающих современным потребностям рынка труда и соответствующих требований к знаниям, умениям, навыкам и личностным компетенциям работников.
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Вспомогательная деятельность младшего медицинского персонала при производстве экспертизы илиисследовании согласно специфике отделения.
Описание трудовых функций
Трудовая функция 1: Вспомогательная деятельность младшего медицинского персонала при производстве экспертизы
или исследовании согласно специфике отделения.
Навык 1: Вспомогательная деятельность младшего медицинского персонала при производстве экспертизы или исследовании согласно специфике отделения.
Умения:
1. Подготавливать рабочее место, инструментарий, химическую посуду в соответствии с действующими инструкциями и санитарными требованиями;

2. Санитариялық-гигиеналық режим мен эпидемиологиялық қауіпсіздік нормаларына сәйкес дезинфекциялық құралдар мен бактерицидтік қондырғылардың көмегімен жұмыс үй-жайларын, жұмыс беттерін зарарсыздандыру жөніндегі іс-шараларды жүргізу;
3. Антиконтамициялықіс-шараларды сақтай отырып, зертхананың жұмыс аймақтарындағы жұмыстың ерекшеліктері мен бөліну ережелеріне сәйкес материалдық объектілердің орнын ауыстыруды және тасымалдауды жүргізу;
4. Орта медициналық персоналдың басшылығымен қауіптілік сыныбына сәйкес қалдықтарды жинау, уақытша сақтау, кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі жұмыстарға қатысу;
5. Дезинфекциялық ерітінділерді қолданыстағы нұсқауларға сәйкес дайындау;
6. Денсаулыққа ықтимал қауіпті жабдықтармен және заттармен жұмыс істеу кезінде техника қауіпсіздігі нормаларын, сондай-ақ санитарлық-гигиеналық режим мен эпидемиологиялық қауіпсіздік, өрт қауіпсіздігі нормаларын сақтау.
Білімі:
1. Ішкі еңбек тәртібінің ережелерін, кәсіби қауіпсіздік, денсаулық сақтау, қоршаған орта және өрт қауіпсіздігі ережелерін білу;
2. Санитариялық-гигиеналық режим және эпидемиологиялық қауіпсіздік нормалары (қорғаныш киімін пайдалану, жұқтырған (ықтимал жұқтырған) объектілермен жұмыс істеу, дезинфекциялау құралдарының жұмыс ерітінділерін дайындау);
3. Контаминацияға қарсы іс-шараларды сақтай отырып, жұмыстарды жүргізу;
4. Қауіптілік сыныбына сәйкес қалдықтармен жұмыс істеу;
5. Ішкі нормативтік құжаттар, функционалдық міндеттері;
6. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Командалық жұмыс
Тәуелсіздік
Жауапкершілік
Оқуға қабілеттілік
Тәртіп
Стресске төзімділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
Ұйым шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс
СБШ деңгейі
Кәсіптің атауы
6
5
Дәрігер-сот-медициналық сарапшы
16. "Дәрігер сот-психиатриялық сарапшы" кәсібінің карточкасы:
Топтың коды:
2212-8
Қызметтер атауының коды:
2212-8-009
Кәсіп атауы:
Дәрігер сот- психиатриялық сарапшы
СБШ бойынша
біліктілік деңгейі
6
СБШ бойынша кіші деңгейі
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
Белгіленбеген
Кәсіптік білім
деңгейі
Білім деңгейі:
жоғары білім
Мамандығы:
Психиатрия
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Осы біліктілік бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді
Формалды емес және информалды біліммен байланыс
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:

2. Проводить мероприятия по обеззараживанию рабочих помещений, рабочих поверхностей при помощи дезинфекционных средств и бактерицидных установок в соответствии с нормами санитарно-гигиенического режима и эпидемиологической безопасности;
3. Проводить перемещение и транспортировку материальных объектов в соответствии с правилами деления и особенностями работы в рабочих зонах лабораторий с соблюдением антиконтамиционных мероприятий;
4. Участвовать в работах по сбору, временному хранению, подготовке к утилизации отходов в соответствии с классом опасности под руководством среднего медицинского персонала;
5. Приготавливать дезинфицирующие растворы в соответствии с действующими инструкциями;
6. Соблюдать нормы техники безопасности при работе с оборудованием и веществами, потенциально опасными для здоровья, а также нормы санитарно-гигиенического режима и эпидемиологической безопасности, пожарной безопасности.
Знания:
1. Внутренний трудовой распорядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
2. Нормы санитарно-гигиенического режима и эпидемиологической безопасности (использование защитной одежды, работа с инфицированными (потенциально инфицированными) объектами, приготовление рабочих растворов дезинфицирующих средств);
3. Проведение работ с соблюдением антиконтаминационных мероприятий;
4. Обращение с отходами в соответствии с классом опасности;
5. Внутренние нормативные документы, функциональные обязанности;
6. Внутренний трудовой распорядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям
Командная работа
Самостоятельность
Ответственность
Обучаемость
Дисциплинированность
Стрессоустойчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Уровень ОРК
Наименование профессии
6
5
Врач судебно-медицинский эксперт
Лаборант
16. Карточка профессии "Врач судебно-психиатрический эксперт":
Код группы:
2212-8
Код наименования занятия:
2212-8-009
Наименование профессии:
Врач судебно-психиатрический эксперт
Уровень квалификации по ОРК:
6
Подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Не значится
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование
Специальность:
Психиатрия
Квалификация:
-
Требование к опыту работы:
Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:

2611-7-002 Сот сарапшысы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Психиатриялық сараптамасын немесе зерттеуін жүргізу саласындағы кәсіптік қызметке қойылатын бірыңғай талаптарды әзірлеу, еңбек нарығының заманауи қажеттіліктеріне жауап беретін және қызметкерлердің біліміне, машығына, дағдыларына және жеке құзыреттеріне қойылатын тиісті талаптарды жүйелі және құрылымдық жағынан сипаттау
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары: функции:
1. Сот-психиатриялық сараптамасын немесе зерттеуін жүргізу.
2. Сараптама тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл жасау.
Қосымша еңбек функциялары:
Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмыстарға қатысу.
Т1-еңбек функциясы:
"Сот-сараптамалық психиатриялық зерттеу" мамандығы бойынша сот сараптамасын жүргізу
1-дағды:
Келіп түскен сараптама немесе зерттеу объектілерін және іс материалдарын қабылдау және қарау
Дағдылары:
1. Ұсынылған объектілердің, олардың санының сараптама тағайындау туралы қаулыда (ұйғарымда) көрсетілген тізбеге сәйкестігін тексеру;
2. Сараптама немесе зерттеу объектілерінің бүлдіру, түрлендіру, ауыстыру мүмкіндігін болдырмайтын және сақтау және тасымалдау кезінде белгілері мен қасиеттерінің сақталуын қамтамасыз ететін қаптамасының тұтастығын тексеру;
3. Зерттеу объектісі туралы мәліметтерді толтырудың дұрыстығы мен жеткіліктілігін тексеру;
4. Зерттеуге түсетін материалдар мен объектілерді тексеру актісін ресімдеу;
5. Сот сараптамасы объектілерінің бастапқы белгілері мен қасиеттерін сақтау, сараптама объектілерін сақтау және қайтару қағидаларын сақтау жөніндегі шараларды қамтамасыз ету.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот - сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сараптамалық зерттеулерге ұсынылатын объектілерді жіберу, тасымалдау;
3. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі;
4. Сот-сараптамалық зерттеудің әдістемелері және (немесе) әдістері, сот-сараптамалық психиатриялық (наркологиялық) зерттеу саласындағы отандық және шетелдік жетістіктер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды.
Сот сараптамасының (зерттеуінің) материалдары мен объектілерін зерделеу
Дағдылары:
1. Сот-сараптамалық психиатриялық зерттеудің мәнін, объектісін және міндеттерін анықтау;
2. Ұсынылған материалдар мен зерттеу объектілерін зерделеу және сараптаманың шешуіне қойылған мәселелер бойынша қорытынды беру үшін олардың жарамдылығы мен жеткіліктілігін бағалау;
3. Сот сараптамасының объектілерін олардың ерекшеліктерін ескере отырып сипаттау;

2611-7-002 Судебный эксперт
Основная цель деятельности:
Выработка единых требований к профессиональной деятельности в области производства психиатрической экспертизы или исследования, системное и структурированное описание трудовых функций, отвечающих современным потребностям рынка труда и соответствующих требований к знаниям, умениям, навыкам и личностным компетенциям работников.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Производство судебно-психиатрической экспертизы или исследования;
2. Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы.
Дополнительные функции:
Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе.
Трудовая функция 1:
Производство судебной экспертизы по специальности "Судебно-экспертное психиатрическое исследование"
Навык 1:
Прием и осмотр поступивших объектов экспертизы или исследования и материалов дела
Умения:
1. Проверять соответствие представленных объектов, их количество перечню, указанному в постановлении (определении) о назначении экспертизы;
2. Проверять целостность упаковки объектов экспертизы или исследования, исключающей возможность их повреждения, видоизменения, замены и обеспечивающей сохранение признаков и свойств при хранении и транспортировке;
3. Проверять правильность и достаточность заполнения сведений об объекте исследования;
4. Оформлять акт осмотра материалов и объектов, поступающих на исследование;
5. Обеспечивать меры по сохранности первоначальных признаков и свойств объектов судебной экспертизы, соблюдения правил хранения и возврата объектов экспертизы.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно- экспертной деятельности;
2. Направление, транспортировка объектов, предоставляемых на экспертные исследования;
3. Внутренний трудовой распорядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
4. Методики и (или) методы судебно-экспертного исследования, отечественные и зарубежные достижения в области судебно-экспертного психиатрического (наркологического) исследования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2.
Изучение материалов и объектов судебной экспертизы (исследования)
Умения:
1. Определять предмет, объект и задачи судебно-экспертного психиатрического исследования;
2. Изучать представленные материалы и объекты исследования и оценивать их пригодность и достаточность для дачи заключения по вопросам, поставленным на разрешение экспертизы;
3. Описывать объекты судебной экспертизы с учетом их специфики;

4. Сот сараптамасын (зерттеуін) жүргізу жоспарын жасау және сараптамалық зерттеудің міндеттерін, бастапқы деректерді ескере отырып, сараптамалық іс-қимылдардың реттілігін айқындау;
5. Сот-сараптамалық психиатриялық зерттеудің әдістемелерін және (немесе)әдістерін таңдау;
6. Сараптама тағайындаған органға өтініштхаттарды ресімдеу;
7. Сараптама объектілерін тіркеу және зерттеу үшін ғылыми-техникалық құралдар мен тәсілдерді қолдану;
8. Жазбаларды жүргізу және ресімдеу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот - сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сот-сараптамалық зерттеудің әдістемелері және (немесе) әдістері, сот-сараптамалық психиатриялық (наркологиялық) зерттеу саласындағы отандық және шетелдік жетістіктер;
4. Психиатриялық (наркологиялық) сараптама объектілері және олардың түрлері;
5. Психикалық (наркологиялық) бұзылулардың белгілері немесе олардың болмауы, оларды жүйелеу негіздері;
6. Сот-психиатриялық сараптаманы, сот-наркологиялық сараптаманы тағайындау кезінде материалдарды дайындау мен ресімдеудің негізгі қағидалары;
7. Сараптамалық және арнайы зерттеулерді тағайындау және жүргізу тәртібіндегі айырмашылықтар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды.
Сот-сараптамалық зерттеуін жүргізу
Дағдылары:
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелеріне және (немесе) әдісіне сәйкес сот-сараптамалық зерттеулер жүргізу;
2. Құрал-саймандарды, аспаптар мен жабдықтарды пайдалану;
3. Зерттеу жүргізу кезінде өндірістік ортаның жағдайларын (температура, ылғалдылық) бақылау;
4. Сот-сараптамалық зерттеулердің сапасын бақылауға қатысу;
5. Жазбаларды жүргізу және ресімдеу;
6. Санитарлық нормалар мен ережелердің талаптарын, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтарды сақтау;
7. Сот-сараптамалық зерттеудің барысы мен нәтижелерін көрсететін сарапшының қорытындысын ресімдеу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелері және (немесе) әдістері;
3. Сот-психиатриялық сараптаманың, сот-наркологиялық сараптаманың процестік және ұйымдастырушылық негіздері;
4. Сот-сараптамалық психиатриялық зерттеудің кезеңдері;
5. Медицинаның, жалпы және сот психиатриясының, наркологияның негіздері;
6. Сот психиатриясының жалпы теориялық негіздері; жеке сот психиатриясы (психикалық бұзылулар клиникасы және олардың сот-психиатриялық маңызы); сот наркологиясы.
7. Жазбаларды жүргізу тәртібі;
8. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі жөніндегі нұсқаулықтар, қағидалар мен нормалар, сондай-ақ санитариялық-эпидемиологиялық талаптар;

4. Составлять план проведения судебной экспертизы (исследования) и определять последовательность экспертных действий с учетом задач экспертного исследования, исходных данных;
5. Выбирать методики и (или) методы судебно-экспертного психиатрического исследования;
6. Оформлять ходатайства в орган, назначивший экспертизу;
7. Применять научно-технические средства и приемы для фиксации и исследования объектов экспертизы;
8. Вести и оформлять записи.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно- экспертной деятельности;
2. Методики и (или) методы судебно-экспертного исследования, отечественные и зарубежные достижения в области судебно-экспертного психиатрического (наркологического) исследования;
3. Объекты психиатрической (наркологической) экспертизы и их виды;
4. Признаки психических (наркологических) расстройств или их отсутствия, основы их систематизации;
5. Основные правила подготовки и оформления материалов при назначении судебно-психиатрической экспертизы, судебно-наркологической экспертизы;
5. Отличия в порядке назначения и проведении экспертных и специальных исследований.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3.
Проведение судебно-экспертного исследования
Умения:
1. Проводить судебно-экспертные исследования согласно методикам и (или) методусудебно-экспертного исследования;
2. Эксплуатировать инструментарий, приборы и оборудование;
3 Контролировать условия производственной среды (температура, влажность) при проведении исследований;
4. Участвовать в контроле качества судебно-экспертных исследований;
5. Вести и оформлять записи;
6. Соблюдать требования санитарных норм и правил, инструкции по безопасности и охране труда;
7. Оформлять заключение эксперта, отражающее ход и результаты судебно-экспертного исследования.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Методики и (или) методы судебно-экспертного исследования;
3. Процессуальные и организационные основы судебно-психиатрической экспертизы, судебной наркологической экспертизы;
4. Стадии судебно-экспертного психиатрического исследования;
5. Основы медицины, общей и судебной психиатрии, наркологии;
6. Общетеоретические основы судебной психиатрии. Частная судебная психиатрия (клиника психических расстройств и их судебно-психиатрическое значение); судебная наркология;
7. Ведение записей;
8. Нормы по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии, пожарной безопасности, а также санитарно-эпидемиологические требования;

9. Ішкі нормативтік құжаттар, лауазымдық міндеттер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
4-дағды:
Сот сараптамасының (зерттеуінің) нәтижелерін түсіндіру немесе өңдеу
Дағдылары:
1. Сот-сараптамалық психиатриялық зерттеу әдістемесіне және (немесе) әдісіне сәйкес зерттеу нәтижелерін талдауды, бағалауды және өңдеуді жүргізу;
2. Зерттеу нәтижелерінің белгісіздігін бағалау;
3. Сараптамалық зерттеу нәтижелерін түсіндіру немесе өңдеу және қорытындыларды қалыптастыру;
4. Зерттеу нәтижелерін талдау, бағалау және өңдеу бойынша жазбаларды жүргізу және ресімдеу.
Білімі:
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелері және (немесе) әдістері;
2. Зерттеу нәтижелерінің белгісіздігін бағалаудың жалпы ережелері;
3. Сараптамалық зерттеу нәтижелерінің дұрыстығы мен объективтілігі дәрежесін бағалаудың ғылыми негізделген тәсілдері мен критерийлері;
4. Сот-сараптамалық зерттеу барысында алынған деректерді түсіндіру;
5. Психикалық жай-күйін зерттеу, талдау, бағалау және зерттеу нәтижелерін өңдеу жазбаларын жүргізу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
5-дағды:
Сарапшының (маманның) қорытындысын ресімдеу
Дағдылары:
1. Сарапшының (маманның) қорытындысын немесе қорытынды берудің мүмкін еместігі туралы хабарламаны ресімдеу;
2. Бақылау өндірісінің материалдарын қалыптастыру;
3. Сот-сараптамалық зерттеудің барысы мен нәтижелерін көрсететін сарапшының қорытындысын ресімдеу;
4. Сот-сараптамалық психиатриялық зерттеудің әдістемелерін және (немесе) әдістерін таңдау;
5. Сараптама тағайындаған органға өтінішхаттарды ресімдеу;
6. Сараптама объектілерін тіркеуге және зерттеуге арналған ғылыми-техникалық құралдар мен тәсілдерді қолдану.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сарапшының қорытындысын жасау оның құрылымдық бөліктері (кіріспе, зерттеу, синтездеу, тұжырымдар);
3. Құжаттауды, мұрағаттауды білу;
4. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелері және (немесе) әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Сараптама тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл жасау
1-дағды:
Сот сараптамаларын жүргізуді тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл жасау
Дағдылары:
1. Сот сараптамасын жүргізуге арналған шығыстардың сметасын жасау және сараптаманы тағайындаған органға сараптама жүргізуге байланысты шеккен шығыстар туралы есепті ұсыну;
2. Өз құзыреті шегінде процестік әрекеттерге маман немесе сарапшы ретінде қатысу;
3. Медицинаның, психиатрияның, медициналық технологиялардың, ғылыми әзірлемелердің қазіргі деңгейін ескере отырып, сот психиатриялық сараптамасының, наркологиялық сараптаманың қазіргі жай-күйі мен даму перспективаларын зерделеу және талдау;

9. Внутренние нормативные документы, должностные обязанности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 4:
Интерпретация или обработка результатов судебной экспертизы (исследования)
Умения:
1. Проводить анализ, оценку и обработку результатов исследований согласно методике и (или) метода судебно-экспертного психиатрического исследования;
2. Проводить оценку неопределенности результатов исследований;
3. Интерпретировать или обрабатывать результаты экспертного исследования и формировать выводы;
4. Вести и оформлять записи по анализу, оценке и обработке результатов исследований.
Знания:
1. Методики и (или) методы судебно-экспертного исследования;
2. Общие правила оценивания неопределенности результатов исследований;
3. Научно-обоснованные подходы и критерии оценки степени достоверности и объективности результатов экспертного исследования;
4. Интерпретация данных, получаемых в ходе судебно-экспертного исследования;
5. Ведение записей исследования психического состояния, анализа, оценки и обработки результатов исследований.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 5:
Оформление заключения эксперта (специалиста)
Умения:
1. Оформлять заключение эксперта (специалиста) или сообщение о невозможности дать заключение;
2. Формировать материалы наблюдательного производства;
3. Оформлять заключение эксперта, отражающее ход и результаты судебно-экспертного исследования;
4. Выбирать методики и (или) методы судебно-экспертного психиатрического исследования;
5. Оформлять ходатайства в орган, назначивший экспертизу;
6. Применять научно-технические средства и приемы для фиксации и исследования объектов экспертизы.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Составление заключения эксперта его структурные части (вводная, исследовательская, синтезирующая, выводы);
3. Знание документирования, архивирования;
4. Методики и (или) методы судебно-экспертного исследования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы
Навык 1:
Взаимодействие с органами, назначающими производство судебных экспертиз
Умения:
1. Составлять смету расходов на производство судебной экспертизы и представлять органу, назначившему экспертизу, отчет о расходах, понесенных в связи с производством экспертизы;
2. Участвовать в качестве специалистаили эксперта в процессуальных действиях в пределах своей компетенции;
3. Изучать и анализировать текущее состояние и перспективы развития судебной психиатрической экспертизы, наркологической экспертизы с учетом современного уровня медицины, психиатрии, медицинских технологий, научных разработок;

4. Сараптамалық қателіктер жіберуге ықпал ететін себептер мен жағдайларды анықтау мақсатында сараптамалық практиканы талдап қорытуды жүргізу, сондай-ақ сараптамалық қателіктердің алдын алуға бағытталған ұсыныстарды әзірлеу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сараптама құнын есептеу бойынша тарифтер мен әдістер;
3. Сот сарапшысының процестік әрекеттерге маман ретінде қатысу нысандары;
4. Сот-сараптамалық зерттеулердің әдістемелерін әзірлеу, сынақтан өткізу және енгізудің негізгі қағидаттары;
5. Сот экспертологиясы және криминалистика негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды: Сараптама тағайындайтын органдардың қызметкерлеріне консультация беру
Дағдылары:
1. Сот психиатриялық, сот наркологиялық сараптамаларын (зерттеулерін) ұйымдастыру және жүргізу мәселелері бойынша сараптамаларды тағайындайтын органдар қызметкерлерінің ақпараттық-түсіндіру жұмыстарына қатысу;
2. Сот сараптамаларын (зерттеулерін) ұйымдастыру және жүргізу мәселелері бойынша сараптама тағайындайтын органдардың қызметкерлері үшін семинарлар өткізу;
3. Медицинаның, психиатрияның, медициналық технологиялардың, ғылыми әзірлемелердің қазіргі деңгейін ескере отырып, сот психиатриялық сараптамасының, наркологиялық сараптаманың қазіргі жай-күйі мен даму перспективаларын зерделеу және талдау;
4. Сараптамалық қателіктер жіберуге ықпал ететін себептер мен жағдайларды анықтау мақсатында сараптамалық практиканы талдап қорытуды жүргізу, сондай-ақ сараптамалық қателіктердің алдын алуға бағытталған ұсыныстарды әзірлеу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сот экспертологиясы және криминалистика негіздері;
3. Қылмыстық және азаматтық істер, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша материалдарды дайындау және ұсыну ерекшеліктері;
4. Сот-сараптамалық зерттеулердің әдістемелерін әзірлеу, сынақтан өткізу және енгізудің негізгі қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-қосымша еңбек функциясы:
Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмыстарға қатысу
1-дағды: Сот сараптамасы саласындағы ғылыми қызметке қатысу
Дағдылары:
1. Медицинаның, психиатрияның, медициналық технологиялардың, ғылыми әзірлемелердің заманауи деңгейін ескере отырып, сот психиатриялық сараптамасының, наркологиялық сараптаманың қазіргі жай-күйі мен даму перспективаларын зерделеу және талдау;
2. Сот психиатриясы, наркология және психология саласында ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу үшін ұсыныстар мен техникалық-экономикалық негіздеме әзірлеу;

4. Проводить обобщения экспертной практики с целью выявления причин и условий, способствующих допущению экспертных ошибок, а также разрабатывать предложения, направленные на профилактику экспертных ошибок.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Тарифы и методы по расчету стоимости экспертизы;
3. Формы участия судебного эксперта в качестве специалиста в процессуальных действиях;
4. Основные принципы разработки, апробирования и внедрения методик судебно-экспертных исследований;
5. Основы судебной экспертологии и криминалистики.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2: Консультирование сотрудников органов, назначающих экспертизы
Умения:
1. Участвовать в информационно-разъяснительной работе сотрудников органов, назначающих экспертизы, по вопросам организации и производства судебных экспертиз (исследований) – судебная психиатрия, наркология;
2. Проводить семинары для сотрудников органов, назначающих экспертизы, по вопросам организации и производства судебных экспертиз (исследований);
3. Изучать и анализировать текущее состояние и перспективы развития судебной психиатрической экспертизы, наркологической экспертизы с учетом современного уровня медицины, психиатрии, медицинских технологий, научных разработок;
4. Проводить обобщения экспертной практики с целью выявления причин и условий, способствующих допущению экспертных ошибок, а также разрабатывать предложения, направленные на профилактику экспертных ошибок.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Основы судебной экспертологии и криминалистики.
3. Особенности подготовки и представления материалов по уголовным и гражданским делам, а также по делам об административных правонарушениях;
4. Основные принципы разработки, апробирования и внедрения методик судебно-экспертных исследований.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 3:
Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе
Навык 1: Участие в научной деятельности в области судебной экспертизы
Умения:
1. Изучать и анализировать текущее состояние и перспективы развития судебной психиатрической экспертизы, наркологической экспертизы с учетом современного уровня медицины, психиатрии, медицинских технологий, научных разработок;
2. Разрабатывать предложения и технико-экономическое обоснование для проведения научно-исследовательских работ в области судебной психиатрии, наркологии и психологии;

3. Ғылыми зерттеу нәтижелерінің техникалық және экономикалық әсерін негіздеу;
4. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын ұйымдастыруды және өткізуді жоспарлау;
5. Деректерді жинау, талдау және жүйелеу;
6. Зерттеу жұмыстарының жоспарларын ағымдағы және қорытынды бақылауды, бағалауды және түзетуді жүзеге асыру;
7. Сот-сараптамалық психиатриялық, наркологиялық және психологиялық зерттеулердің тиісті әдістері мен әдістемелерін қолдану;
8. Сот психиатриясы, наркология және психология саласындағы ғылыми зерттеулердің нәтижелерін талдау;
9. Ғылыми-зерттеу жұмыстарының нәтижелерін ресімдеу;
10. Сот-сараптамалық зерттеулердің әдістемелерін, сот психиатриясы, наркология және психология саласындағы ғылыми зерттеулердің әзірлемелерін әзірлеуге, сынақтан өткізуге, валидациялауға және енгізуге қатысу;
11. Жалпы және сот психиатриясы, наркология және психология саласындағы орындалған жұмыстың, ғылыми зерттеулердің және (немесе) ғылыми әзірлемелердің нәтижелері бойынша есептер дайындау;
12. Мақалалар, монографиялар, әдістемелік ұсынымдар мен құралдар дайындауға қатысу;
13. Жарияланымдар мен ғылыми әзірлемелерге рецензия жүргізу;
14. Сараптамалық қателіктер жіберуге ықпал ететін себептер мен жағдайларды анықтау мақсатында сараптамалық практиканы талдап қорытуды жүргізу, сондай-ақ сараптамалық қателіктердің алдын алуға бағытталған ұсыныстарды әзірлеу.
Білімі:
1. Сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер;
2. Медицина (психиатрия), наркология, психология және сот сараптамасы саласындағы отандық және шетелдік ғылымның заманауи жетістіктері;
3. Сот психиатриясы, наркология және психология саласында ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу немесе ғылыми әзірлемелерді орындау әдіснамасы;
4. Ғылыми-зерттеу жұмыстарының мазмұны мен нәтижелерін ресімдеуге қойылатын үлгілік талаптар;
5. Сот-сараптамалық зерттеулердің әдістемелерін әзірлеу, сынақтан өткізу және енгізудің негізгі қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Сот сараптамасы саласындағы нормативтік құқықтық актілер мен нормативтік құжаттардың жобаларын әзірлеуге қатысу
Дағдылары:
1. Сот-сараптама қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің жобаларын қолданыстағы заңнамаға, реттеу мақсаттарына, енгізілетін нормалардың тиімділігі мен олардың салдарларына сәйкестігіне талдау жасау;
2. Сот-сараптама қызметін нормативтік-құқықтық реттеуді жетілдіру, қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер енгізу немесе қайта қарау, жаңа нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу жөнінде ұсыныстар қалыптастыру;

3. Обосновывать технический и экономический эффект от результатов научного исследования;
4. Планировать организацию и проведение научно-исследовательских работ;
5. Осуществлять сбор, анализ и систематизацию данных;
6. Осуществлять текущий и итоговый контроль, оценку и коррекцию планов исследовательских работ;
7. Применять соответствующие методы и методики судебно-экспертного психиатрического, наркологического и психологического исследований;
8. Анализировать результаты научных исследований в области судебной психиатрии, наркологии и психологии;
9. Оформлять результаты научно-исследовательских работ;
10. Участвовать в разработке, апробации, валидации и внедрении методик судебно-экспертных исследований, разработок научных исследований в области судебной психиатрии, наркологии и психологии;
11. Подготавливать отчеты по результатам выполненной работы, научных исследований и (или) научных разработок в области общей и судебной психиатрии, наркологии и психологии;
12. Участвовать в подготовке статей, монографий, методических рекомендаций и пособий;
13. Проводить рецензирование публикаций и научных разработок;
14. Проводить обобщения экспертной практики с целью выявления причин и условий, способствующих допущению экспертных ошибок, а также разрабатывать предложения, направленные на профилактику экспертных ошибок.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области судебно-экспертной деятельности;
2. Современные достижения отечественной и зарубежной науки в области медицины (психиатрии), наркологии, психологии и в области судебной экспертизы;
3. Методология проведения научно-исследовательских работ или выполнения научных разработок в области судебной психиатрии, наркологии и психологии;
4. Типовые требования к содержанию и оформлению результатов научно-исследовательских работ;
5. Основные принципы разработки, апробирования и внедрения методик судебно-экспертных исследований.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2: Участие в разработке, проектов нормативных правовых актов и нормативных документов в сфере судебной экспертизы
Умения:
1. Анализировать проекты нормативных правовых актов в области судебно-экспертной деятельности на соответствие действующему законодательству, целям регулирования, на предмет эффективности вводимых норм и их последствий;
2. Формировать предложения по совершенствованию нормативно-правового регулирования судебно-экспертной деятельности, внесению изменений или пересмотру действующих нормативных правовых актов, разработке проектов нормативных правовых актов;

3. Сот сараптамасы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеуге қатысу;
4. Сот психиатриясы, наркология және психология саласындағы сот-сараптамалық зерттеулердің әдістемелерін, ғылыми зерттеулердің әзірлемелерін әзірлеуге, сынақтан өткізуге, валидациялауға және енгізуге қатысу.
Білімі:
1. Сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер;
2. "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
3. Қазақстан Республикасы Әділет министрімен 2023 жылғы 3 шілдеде бекітілген №448 Нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және келісу қағидалары;
4. Оқу-әдістемелік кешендерді әзірлеудің негізгі қағидаттары мен тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды: Сот сарапшыларын кәсіптік даярлауға, біліктілігін арттыруға қатысу
Дағдылары:
1. Сот сараптамаларын (зерттеулерін) жүргізу құқығына біліктілік куәлігін алуға үміткерлерді кәсіптік даярлауға, сот сарапшыларын даярлауға, олардың біліктілігін арттыруға қатысу;
2. Сот сарапшыларын даярлау, біліктілігін арттыру курстарына оқытушы, дайындық жетекшісі ретінде қатысу;
3. Оқу-әдістемелік құжаттаманы, оқыту және бақылау құралдарын әзірлеуге қатысу;
4. Кәсіптік оқыту мен біліктілікті арттырудың нысандары мен әдістерін жетілдіруге қатысу.
Білімі:
1. Сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер;
2. Оқу-әдістемелік кешендерді әзірлеудің негізгі принциптері мен тәртібі;
3. Дәрістер, семинарлар мен практикалық сабақтар жоспарларын құру тәртібі;
4. Оқыту теориясы мен әдістемесінің негіздері;
5. Сот сарапшыларын даярлау және олардың біліктілігін арттыру мәселелері бойынша әдістемелік материалдар;
6. Сот сарапшыларының кәсіптік даярлығының, біліктілігін арттырудың нысандары, түрлері, әдістері мен құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
4-дағды: Біліктілік даярлығы
басшының басшылығымен сот сараптамасының (зерттеудің) материалдары мен объектілерін зерделеуге қатысу
Дағдылары:
1. Сот-сараптамалық зерттеудің мәнін, объектісін және міндеттерін анықтауға қатысу;
2. Ұсынылған материалдар мен зерттеу объектілерін зерделеуге және олардың қойылған мәселелер бойынша қорытынды беру үшін жарамдылығы мен жеткіліктілігін бағалауға қатысу;
3. Сот сараптамасы объектілерін сипаттауға қатысу;
4. Сараптамалық зерттеудің міндеттерін, бастапқы деректерді ескере отырып, сот сараптамасын (зерттеуін) жүргізу жоспарын жасауға және сараптамалық іс-қимылдардың реттілігін айқындауға қатысу;

3. Участвовать в разработке проектов нормативных правовых актов в сфере судебной экспертизы;
4. Участвовать в разработке, апробации, валидации и внедрении методик судебно-экспертных исследований, разработок научных исследований в области судебной психиатрии, наркологии и психологии.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области судебно-экспертной деятельности;
2. Закон Республики Казахстан "О правовых актах";
3. Правила разработки, согласования проектов подзаконных нормативных правовых актов, утвержденные приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 3 июля 2023 года № 448.
4. Основные принципы и порядок разработки учебно-методических комплексов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3: Участие в профессиональной подготовке, повышении квалификации судебных экспертов
Умения:
1. Участвовать в профессиональной подготовке претендентов на получение квалификационного свидетельства на право производства судебных экспертиз (исследований), подготовке, повышении квалификации судебных экспертов;
2. Участвовать в курсах подготовки, повышения квалификации судебных экспертов в качестве лектора, руководителя подготовки;
3. Участвовать в разработке учебно-методической документации, средств обучения и контроля;
4. Участвовать в совершенствовании форм и методов профессионального обучения и повышения квалификации.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области судебно-экспертной деятельности;
2. Основные принципы и порядок разработки учебно-методических комплексов;
3. Составление планов лекций, семинарских и практических занятий;
4. Основы теории и методики преподавания;
5. Методические материалы по вопросам подготовки и повышения квалификации судебных экспертов;
6. Формы, виды, методы и средства профессиональной подготовки, повышению квалификации судебных экспертов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 4: Участие в изучении материалов и объектов судебной экспертизы (исследования) под руководством руководителя квалификационной подготовки
Умения:
1. Участвовать в определении предмета, объекта и задач судебно-экспертного исследования;
2. Участвовать в изучении представленных материалов и объектов исследования и оценке их пригодности и достаточности для дачи заключения по поставленным вопросам;
3. Участвовать в описании объектов судебной экспертизы;
4. Участвовать в составлении плана проведения судебной экспертизы (исследования) и определения последовательности экспертных действий с учетом задач экспертного исследования, исходных данных;

5. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемесін және (немесе) әдісін таңдауға қатысу;
6. Олардың ерекшеліктерін ескере отырып, сот сараптамасы объектілерін сипаттауға қатысу;
7. Сараптама тағайындаған органға өтінішхатты ресімдеуге қатысу;
8. Сараптама объектілерін тіркеуге және зерттеуге арналған ғылыми-техникалық құралдар мен тәсілдерді қолдану;
9. Жазбаларды рәсімдеу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сот-сараптамалық зерттеудің әдістемелері және (немесе) әдістері, сот-психиатриялық сараптама, сот-наркологиялық сараптама саласындағы отандық және шетелдік жетістіктер;
3. Қылмыстық, азаматтық істер, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша материалдарды дайындау және ұсыну ерекшеліктері;
4. Сараптамалық және арнайы зерттеулерді тағайындау және жүргізу тәртібіндегі айырмашылықтар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Байланысқа бейімділік
Эмпатия, эмоционалды интеллект
Көшбасшылық
Тәлімгерлік
Ынтымақтастық және командалық жұмыс
Жүйелік және аналитикалық ойлау
Ұйымдастырушылық дағдылары;
Стрессті басқару
Өзін-өзі ұйымдастыру және уақытты тиімді басқару
Кәсіптік этика
Сапаға ұмтылу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
Ұйым шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс
СБШ деңгейі
Кәсіптің атауы
6
Дәрігер сот-психиатриялық сарапшы/бөлім (бөлімше) басшысы
17. "Мейірбике" (психиатриялық бағыттағы) кәсібінің карточкасы
Топтың коды:
2269-9
Қызметтер атауының коды:
2269-9
Кәсіп атауы:
Мейірбике/аға (сот-медицинадық сараптамасы саласындағы)
СБШ бойынша
біліктілік деңгейі
5
СБШ бойынша кіші деңгейі
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
Белгіленбеген
Кәсіптік білім
деңгейі
Білім деңгейі: техникалық немесе кәсіптік медициналық білім
Мамандығы: Мейірбике ісі; Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Формалды емес және информалды біліммен байланыс
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
-
Қызметтің негізгі мақсаты:
Сот психиатриялық сараптамасын немесе зерттеуін жүргізу саласындағы кәсіптік қызметке қойылатын бірыңғай талаптарды әзірлеу, еңбек нарығының заманауи қажеттіліктеріне жауап беретін және қызметкерлердің біліміне, машығына, дағдыларына және жеке құзыреттеріне қойылатын тиісті талаптарды жүйелі және құрылымдық жағынан сипаттау
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

5. Участвовать в выборе методики и (или) метода судебно-экспертного исследования;
6. Участвовать в описании объектов судебной экспертизы с учетом их специфики;
7. Участвовать в оформлении ходатайства в орган, назначивший экспертизу;
8. Применять научно-технические средства и приемы для фиксации и исследования объектов экспертизы;
9. Оформлять записи.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Методики и (или) методы судебно-экспертного исследования отечественные и зарубежные достижения в области судебной психиатрической экспертизы, судебной наркологической экспертизы;
3. Особенности подготовки и представления материалов по уголовным, гражданским делам, а также по делам об административных правонарушениях;
4. Отличия в порядке назначения и проведении экспертных и специальных исследований.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Коммуникабельность
Эмпатия, эмоциональный интеллект
Лидерство
Наставничество
Сотрудничество и работа в команде
Системное и аналитическое мышление
Организационные навыки
Управление стрессом
Самоорганизация и эффективное управление временем
Профессиональная этика
Стремление к качеству
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Врач судебно-психиатрический эксперт/ руководитель отдела (отделения)
17. Карточка профессии "Медицинская сестра
(психиатрического направления)"
Код группы
2269-9
Код наименования занятия
Наименование профессии
Медицинская сестра (в области судебно-медицинской экспертизы)
Уровень квалификации по ОРК:
5
Подуровень квалификации по ОРК
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
Не значится
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: техническое или профессиональное медицинское образование
Специальность:
Сестринское дело
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием
Не требуется
Другие возможные наименования профессий
-
Основная цель деятельности
Выработка единых требований к профессиональной деятельности в области производства судебно-психиатрической экспертизы или исследования, системное и структурированное описание трудовых функций, отвечающих современным потребностям рынка труда и соответствующих требований к знаниям, умениям, навыкам и личностным компетенциям работников
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Сот-психиатриялық сараптама жүргізу кезіндегі орта медициналық персоналдың қосалқы қызметі;
2. Сот-психиатриялық сараптамасын жүргізу кезінде объектілермен жұмыс істеу кезіндегі орта медициналық персоналдың қызметі.
1-еңбек функциясы: Сот- психиатриялық сараптамасын жүргізу кезіндегі орта медициналық персоналдың қызметі
1-дағды: Сот- психиатриялық сараптамасын жүргізу кезіне қатысуы
Дағдылары:
1. Сарапшының бақылауымен дербес компьютерде материалды теруге қатысу;
2. Қауіптілік сыныбына сәйкес қалдықтарды жинау және уақытша сақтау, кәдеге жаратуға дайындау процесіне қатысу;
3. Құзыреті шегінде зерттеуге түсетін сот сараптамасы объектілерін қабылдауға, тіркеуге, таңбалауға және олардың сақталуын қамтамасыз етуге қатысу.
Білімі:
1. Психиатриялық зерттеу жүргізу;
2. Психиатриялық зерттеу жүргізу әдістемелері;
3. Сот-психиатриялық сараптамасын жүргізу үшін ұсынылған объектілерді іріктеу, буып-түю, таңбалау және ресімдеу..
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды: Сот- психиатриялық сараптамасын жүргізу кезіне қосалқы қызмет
Дағдылары:
1. Өз құзыреті шегінде құжаттама мен жазбаларды жүргізу;
2. Қарамағындағы кіші медициналық персоналдың (бар болса) қызметін ұйымдастыру;
3. Қарамағындағы кіші медициналық персоналдың лауазымдық міндеттерін орындауын бақылауды жүзеге асыру.
Білімі:
1. Еңбек заңнамасының негіздері, ішкі еңбек тәртібінің ережелері, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптары, өндірістік санитария, өрт және санитарлық-эпидемиологиялық қауіпсіздік;
2. Құжаттау, мұрағаттауды білу;
3. Ішкі нормативтік құжаттар, функционалдық міндеттер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы: Сот- психиатриялық сараптамасын жүргізу кезінде объектілермен жұмыс істеуде орта медициналық персоналдың қызметі
1-дағды: Сот- психиатриялық сараптамасын жүргізу кезінде объектілермен жұмыс істеуде орта медициналық персоналдың қосалқы қызметі
Дағдылары:
1. Құзыреті шегінде зерттеуге түсетін сот сараптамасы объектілерін қабылдауға, тіркеуге, таңбалауға және олардың сақталуын қамтамасыз етуге қатысу;
2. Сараптама (зерттеу) тағайындаған адамға беру үшін сараптама объектілерін дайындау (буып-түю, таңбалау);
3. Денсаулыққа ықтимал қауіпті жабдықтармен және заттармен жұмыс істеу кезінде техника қауіпсіздігі нормаларын, сондай-ақ санитарлық-гигиеналық режим мен эпидемиологиялық қауіпсіздік, өрт қауіпсіздігі нормаларын сақтау.
Білімі:

1. Деятельность среднего медицинского персонала при производстве судебно-психиатрической экспертизы;
2. Деятельность среднего медицинского персонала при работе с объектами при производстве судебно-психиатрической экспертизы.
Трудовая функция 1: Деятельность среднего медицинского персонала при производстве судебно психиатрической экспертизы
Навык 1:
Участие при производстве судебно-психиатрической экспертизы
Умения:
1. Участвовать в наборе материала на персональном компьютере под контролем эксперта;
2. Участвовать в процессе сбора и временного хранения, подготовке к утилизации отходов в соответствии с классом опасности;
3. Участвовать в приемке, регистрации, маркировки и в обеспечении сохранности поступающих на исследование объектов судебной экспертизы в пределах компетенции.
Знания:
1. Производство психиатрического исследования;
2. Методики проведения психиатрического исследования;
3. Отбор, упаковка, маркировка и оформление объектов, предоставленных для проведения судебно-психиатрической экспертизы.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2: Вспомогательная деятельность при производстве судебно-психиатрической экспертизы
Умения:
1. Вести документацию и записи в пределах своей компетенции;
2. Организовывать деятельность находящегося в распоряжении младшего медицинского персонала (при наличии);
3. Осуществлять контроль выполнения должностных обязанностей находящимся в распоряжении младшим медицинским персоналом.
Знания:
1. Основы трудового законодательства, правила внутреннего трудового распорядка, требования безопасности и охраны труда производственной санитарии, пожарной и санитарно-эпидемиологической безопасности;
2. Знания документирования, архивирования;
3.Внутренние нормативные документы, функциональные обязанности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Деятельность среднего медицинского персонала при работе с объектами при производстве судебно-психиатрической экспертизы.
Навык 1:
Участие среднего медицинского персонала при работе с объектами при производстве судебно-психиатрической экспертизы.
Умения:
1. Участвовать в приемке, регистрации, маркировки и в обеспечении сохранности поступающих на исследование объектов судебной экспертизы в пределах компетенции;
2. Подготавливать (упаковывать, маркировать) объекты экспертизы для выдачи лицу, назначившему экспертизу (исследования);
3. Соблюдать нормы техники безопасности при работе с оборудованием и веществами, потенциально опасными для здоровья, а также нормы санитарно-гигиенического режима и эпидемиологической безопасности, пожарной безопасности.
Знания:

2611-7-002 Сот сарапшысы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Наркологиялық сараптамасын немесе зерттеуін жүргізу саласындағы кәсіптік қызметке қойылатын бірыңғай талаптарды әзірлеу, еңбек нарығының заманауи қажеттіліктеріне жауап беретін және қызметкерлердің біліміне, машығына, дағдыларына және жеке құзыреттеріне қойылатын тиісті талаптарды жүйелі және құрылымдық жағынан сипаттау
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Сот-наркологиялық сараптамасын немесе зерттеуін жүргізу;
2. Сараптама тағайындайтын органдармен өзара іс-қимыл жасау.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмыстарға қатысу.
1-еңбек функциясы:
"Сот-сараптамалық наркологиялық зерттеу" мамандығы бойынша сот сараптамасын жүргізу
1-дағды: Келіп түскен сараптама немесе зерттеу объектілерін және іс материалдарын қабылдау және қарау
Дағдылары:
1. Ұсынылған объектілердің, олардың санының сараптама тағайындау туралы қаулыда (ұйғарымда) көрсетілген тізбеге сәйкестігін тексеру;
2. Зерттеу объектісі туралы мәліметтерді толтырудың дұрыстығы мен жеткіліктілігін тексеру;
3. Наркологиялық зерттеуге түсетін материалдар мен объектілерді тексеру актісін ресімдеу;
4. Сот наркологиялық сараптамасы объектілерінің бастапқы белгілері мен қасиеттерін сақтау, сараптама объектілерін сақтау және қайтару қағидаларын сақтау жөніндегі шараларды қамтамасыз ету.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот - сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сараптамалық зерттеулерге ұсынылатын объектілерді жіберу, тасымалдау;
3. Ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитари , өрт қауіпсіздігі талаптары;
4. Сот-сараптамалық зерттеудің әдістемелері және (немесе)әдістері, сот-сараптамалық наркологиялық зерттеу саласындағы отандық және шетелдік жетістіктер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды: Сот наркологиялық сараптамасының материалдары мен объектілерін зерделеу
Дағдылары:
1. Сот-сараптамалық наркологиялық зерттеудің мәнін, объектісін және міндеттерін айқындау;
2. Ұсынылған материалдар мен зерттеу объектілерін зерделеу және сараптаманың шешуіне қойылған мәселелер бойынша қорытынды беру үшін олардың жарамдылығы мен жеткіліктілігін бағалау;
3. Наркологиялық сот сараптамасының объектілерін олардың ерекшеліктерін ескере отырып сипаттау;
4. Сот наркологиялық сараптама жүргізу жоспарын жасау және сараптамалық зерттеудің міндеттерін, бастапқы деректерді ескере отырып, сараптамалық іс-қимылдардың реттілігін анықтау;

2611-7-002 Судебный эксперт
Основная цель деятельности:
Выработка единых требований к профессиональной деятельности в области производства наркологической экспертизы или исследования, системное и структурированное описание трудовых функций, отвечающих современным потребностям рынка труда и соответствующих требований к знаниям, умениям, навыкам и личностным компетенциям работников.
Описание трудовых функций:
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Производство судебно-наркологической экспертизы или исследование;
2. Взаимодействие с органами, назначающими экспертизы.
Дополнительные трудовые функции:
Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе.
Трудовая функция 1:
Производство судебной экспертизы по специальности "Судебно-экспертное наркологическое исследование"
Навык 1: Прием и осмотр поступивших объектов экспертизы или исследования и материалов дела
Умения:
1. Проверять соответствие представленных объектов, их количество перечню, указанному в постановлении (определении) о назначении экспертизы;
2. Проверять правильность и достаточность заполнения сведений об объекте исследования;
3. Оформлять акт осмотра материалов и объектов, поступающих на наркологическое исследование;
4. Обеспечивать меры по сохранности первоначальных признаков и свойств объектов судебной наркологической экспертизы, соблюдения правил хранения и возврата объектов экспертизы.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно- экспертной деятельности;
2. Направление, транспортировка объектов, предоставляемых на экспертные исследования;
3. Внутренний трудовой распорядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
4. Методики и (или) методы судебно-экспертного исследования, отечественные и зарубежные достижения в области судебно-экспертного наркологического исследования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2: Изучение материалов и объектов судебной наркологической экспертизы
Умение:
1. Определять предмет, объект и задачи судебно-экспертного наркологического исследования;
2. Изучать представленные материалы и объекты исследования и оценивать их пригодность и достаточность для дачи заключения по вопросам, поставленным на разрешение экспертизы;
3. Описывать объекты наркологической судебной экспертизы с учетом их специфики;
4. Составлять план проведения судебной наркологической экспертизы и определять последовательность экспертных действий с учетом задач экспертного исследования, исходных данных;

5. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелерін және (немесе) әдістерін таңдау;
6. Сараптама тағайындаған органға өтінішхаттарды ресімдеу;
7. Сараптама объектілерін тіркеу және зерттеу үшін ғылыми-техникалық құралдар мен тәсілдерді қолдану;
8. Жазбаларды ресімдеу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот - сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сот-сараптамалық зерттеудің әдістемелері және (немесе) әдістері, сот-сараптамалық наркологиялық зерттеу саласындағы отандық және шетелдік жетістіктер;
3. Наркологиялық сараптаманың объектілері және олардың түрлері;
4. Наркологиялық бұзылулардың белгілері немесе олардың болмауы, оларды жүйелеу негіздері;
5. Сот-наркологиялық сараптамасын тағайындау кезінде материалдарды дайындау мен ресімдеудің негізгі қағидалары;
6. Сараптамалық және арнайы зерттеулерді тағайындау және жүргізу тәртібіндегі айырмашылықтар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды: Сот-наркологиялық сараптамалық зерттеу жүргізу
Дағдылары:
1. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелеріне және (немесе) әдісіне сәйкес сот-сараптамалық зерттеулер жүргізу;
2. Сот-сараптамалық зерттеулердің сапасын бақылауға қатысу;
3. Жазбаларды жүргізу және ресімдеу;
4. Санитарлық нормалар мен ережелердің талаптарын, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтарды сақтау;
5. Сот-сараптамалық зерттеудің барысы мен нәтижелерін көрсететін сарапшының қорытындысын ресімдеу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сот-сараптамалық зерттеу әдістемелері және (немесе) әдістері;
3. Сот наркологиялық сараптамасының процестік және ұйымдастырушылық негіздері;
4. Сот-сараптамалық зерттеу кезеңдері;
5. Медицина, жалпы және сот наркологиясының негіздері. Сот наркологиясының жалпы теориялық негіздері. Жеке сот наркологиясы (наркологиялық бұзылулар клиникасы және олардың сот-наркологиялық маңызы), сот наркологиясы;
6. Құрал-саймандарды, аспаптар мен жабдықтарды пайдалану;
7. Сот сараптамаларын немесе зерттеулерін жүргізу процесінде объектілерді тіркеуге және зерттеуге арналған ғылыми-техникалық құралдар мен тәсілдер, сот фотографиясы, бейнетүсірілім, фото кестелер, схемалар, диаграммалар жасау қағидалары;
8. Зерттеу жүргізу кезінде өндірістік ортаның шарттары (температура, ылғалдылық);
9. Жазбаларды жүргізу;
10. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі жөніндегі нұсқаулықтар, қағидалар мен нормалар;
11. Ішкі нормативтік құжаттар, лауазымдық міндеттер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
4-дағды:
Сот сараптамасының (зерттеуінің) нәтижелерін түсіндіру немесе өңдеу
Дағдылары:
1. Сот-наркологиялық зерттеу әдістемесіне және (немесе) әдісіне сәйкес зерттеу нәтижелерін талдау, бағалау және өңдеу;

5. Выбирать методики и (или) методы судебно-экспертного исследования;
6. Оформлять ходатайства в орган, назначивший экспертизу;
7. Применять научно-технические средства и приемы для фиксации и исследования объектов экспертизы;
8. Оформлять записи.
Знание:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно- экспертной деятельности;
2. Методики и (или) методы судебно-экспертного исследования, отечественные и зарубежные достижения в области судебно-экспертного наркологического исследования;
3. Объекты наркологической экспертизы и их виды;
4. Признаки наркологических расстройств или их отсутствия, основы их систематизации;
5. Основные правила подготовки и оформления материалов при назначении судебно-наркологической экспертизы;
6. Отличия в порядке назначения и проведении экспертных и специальных исследований.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3: Проведение судебно-наркологического экспертного исследования
Умение:
1. Проводить судебно-экспертные исследования согласно методикам и (или) методу судебно-экспертного исследования;
2. Участвовать в контроле качества судебно-экспертных исследований;
3. Вести и оформлять записи;
4. Соблюдать требования санитарных норм и правил, инструкции по безопасности и охране труда;
5. Оформлять заключение эксперта, отражающее ход и результаты судебно-экспертного исследования.
Навык:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Методики и (или) методы судебно-экспертного исследования;
3. Процессуальные и организационные основы судебной наркологической экспертизы;
4. Стадии судебно-экспертного исследования;
5. Основы медицины, общей и судебной наркологии. Общетеоретические основы судебной наркологии. Частная судебная наркология (клиника наркологичсеских расстройств и их судебно-наркологическое значение), судебная наркология;
6. Эксплуатация инструментария, приборов и оборудования;
7. Научно-технические средства и приемы для фиксации и исследования объектов в процессе производства судебных экспертиз или исследований, правила судебной фотографии, видеосъемки, составления фототаблиц, схем, диаграмм;
8. Условия производственной среды (температура, влажность) при проведении исследования;
9. Ведения записей;
10. Нормы по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии, пожарной безопасности, а также санитарно-эпидемиологические требования;
11. Внутренние нормативные документы, должностные обязанности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 4:
Интерпретация или обработка результатов судебной экспертизы (исследования)
Умения:
1. Проводить анализ, оценку и обработку результатов исследований согласно методике и (или) метода судебно-наркологического исследования;

2. Сараптама құнын есептеу бойынша тарифтер мен әдістер;
3. Сот сарапшысының процестік әрекеттерге маман ретінде қатысу нысандары;
4. Сот-сараптамалық зерттеулердің әдістемелерін әзірлеу, сынақтан өткізу және енгізудің негізгі қағидаттары;
5. Сот сараптамасы және криминалистика негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Сараптама тағайындайтын органдардың қызметкерлеріне консультация беру
Дағдылары:
1. Сот сараптамаларын сот наркологиясы (зерттеулерін) ұйымдастыру және жүргізу мәселелері бойынша сараптамаларды тағайындайтын органдар қызметкерлерінің ақпараттық-түсіндіру жұмыстарына қатысу;
2. Сот сараптамаларын (зерттеулерін) ұйымдастыру және жүргізу мәселелері бойынша сараптама тағайындайтын органдардың қызметкерлері үшін семинарлар өткізу;
3. Медицинаның, психиатрияның, медициналық технологиялардың, ғылыми әзірлемелердің қазіргі деңгейін ескере отырып, сот психиатриялық сараптамасының, наркологиялық сараптаманың қазіргі жай-күйі мен даму перспективаларын зерделеу және талдау;
4. Сараптамалық қателіктер жіберуге ықпал ететін себептер мен жағдайларды анықтау мақсатында сараптамалық практиканы талдап қорытуды жүргізу, сондай-ақ сараптамалық қателіктердің алдын алуға бағытталған ұсыныстарды әзірлеу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Сот экспертологиясы және криминалистика негіздері;
3. Қылмыстық және азаматтық істер, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша материалдарды дайындау және ұсыну ерекшеліктері;
4. Сот-сараптамалық зерттеулердің әдістемелерін әзірлеу, сынақтан өткізу және енгізудің негізгі қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
1-қосымша еңбек функциясы:
Ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік және оқу-әдістемелік жұмыстарға қатысу
1-дағды:
Сот сараптамасы саласындағы ғылыми қызметке қатысу
Дағдылары:
1. Медицинаның, медициналық технологиялардың, ғылыми әзірлемелердің заманауи деңгейін ескере отырып, наркологиялық сараптаманың қазіргі жай-күйі мен даму перспективаларын зерделеу және талдау;
2. Сот наркологиясы саласында ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу үшін ұсыныстар мен техникалық-экономикалық негіздеме әзірлеу;
3. Ғылыми зерттеу нәтижелерінің техникалық және экономикалық әсерін негіздеу;
4. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын ұйымдастыруды және өткізуді жоспарлау;
5. Деректерді жинау, талдау және жүйелеу;
6. Зерттеу жұмыстарының жоспарларын ағымдағы және қорытынды бақылауды, бағалауды және түзетуді жүзеге асыру;
7. Сот-сараптамалық наркологиялық зерттеудің тиісті әдістері мен әдістемелерін қолдану;

2. Тарифы и методы по расчету стоимости экспертизы;
3. Формы участия судебного эксперта в качестве специалиста в процессуальных действиях;
4. Основные принципы разработки, апробирования и внедрения методик судебно-экспертных исследований;
5. Основы судебной экспертологии и криминалистики.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Консультирование сотрудников органов, назначающих экспертизы
Умения:
1. Участвовать в информационно-разъяснительной работе сотрудников органов, назначающих экспертизы, по вопросам организации и производства судебных экспертиз (исследований) – судебная наркология;
2. Проводить семинары для сотрудников органов, назначающих экспертизы, по вопросам организации и производства судебных экспертиз (исследований);
3. Изучать и анализировать текущее состояние и перспективы развития судебной психиатрической экспертизы, наркологической экспертизы с учетом современного уровня медицины, психиатрии, медицинских технологий, научных разработок;
4. Проводить обобщения экспертной практики с целью выявления причин и условий, способствующих допущению экспертных ошибок, а также разрабатывать предложения, направленные на профилактику экспертных ошибок.
Знание:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судебно-экспертной деятельности;
2. Основы судебной экспертологии и криминалистики;
3. Особенности подготовки и представления материалов по уголовным и гражданским делам, а также по делам об административных правонарушениях;
4. Основные принципы разработки, апробирования и внедрения методик судебно-экспертных исследований.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1
Участие в научно-исследовательской, научно-методической и учебно-методической работе
Навык 1:
Участие в научной деятельности в области судебной экспертизы
Умения:
1. Изучать и анализировать текущее состояние и перспективы развития наркологической экспертизы с учетом современного уровня медицины, медицинских технологий, научных разработок;
2. Разрабатывать предложения и технико-экономическое обоснование для проведения научно-исследовательских работ в области судебной наркологии;
3. Обосновывать технический и экономический эффект от результатов научного исследования;
4. Планировать организацию и проведение научно-исследовательских работ;
5. Осуществлять сбор, анализ и систематизацию данных;
6. Осуществлять текущий и итоговый контроль, оценку и коррекцию планов исследовательских работ;
7. Применять соответствующие методы и методики судебно-экспертного наркологического исследования;

8. Сот наркологиясы саласындағы ғылыми зерттеулердің нәтижелерін талдау;
9. Ғылыми-зерттеу жұмыстарының нәтижелерін ресімдеу;
10. Сот-сараптамалық зерттеулердің әдістемелерін, сот наркологиясы саласындағы ғылыми зерттеулердің әзірлемелерін әзірлеуге, сынақтан өткізуге, валидациялауға және енгізуге қатысу;
11. Жалпы және сот наркологиясы саласында орындалған жұмыстың, ғылыми зерттеулердің және (немесе) ғылыми әзірлемелердің нәтижелері бойынша есептер дайындау;
12. Мақалалар, монографиялар, әдістемелік ұсынымдар мен оқу құралдарын дайындауға қатысу;
13. Жарияланымдар мен ғылыми әзірлемелерге рецензия жүргізу;
14. Сараптамалық қателіктер жіберуге ықпал ететін себептер мен жағдайларды анықтау мақсатында сараптамалық практиканы талдап қорытуды жүргізу, сондай-ақ сараптамалық қателіктердің алдын алуға бағытталған ұсыныстарды әзірлеу.
Білімі:
1. Сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер;
2. Наркология медицинасы және сот сараптамасы саласындағы отандық және шетелдік ғылымның заманауи жетістіктері;
3. Сот наркологиясы саласында ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу немесе ғылыми әзірлемелерді орындау әдіснамасы;
4. Ғылыми-зерттеу жұмыстарының мазмұны мен нәтижелерін ресімдеуге қойылатын үлгілік талаптар;
5. Сот-сараптамалық зерттеулердің әдістемелерін әзірлеу, сынақтан өткізу және енгізудің негізгі қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Сот сараптамасы саласындағы нормативтік құқықтық актілер мен нормативтік құжаттардың жобаларын әзірлеуге қатысу
Дағдылары:
1. Сот-сараптама қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің жобаларын қолданыстағы заңнамаға, реттеу мақсаттарына, енгізілетін нормалардың тиімділігі мен олардың салдарларына сәйкестігіне талдау жасау;
2. Сот-сараптама қызметін нормативтік-құқықтық реттеуді жетілдіру, қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер енгізу немесе қайта қарау, жаңа нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу жөнінде ұсыныстар қалыптастыру;
3. Сот сараптамасы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеуге қатысу;
4. Сот-наркологиясы саласындағы сот-сараптамалық зерттеулердің әдістемелерін, ғылыми зерттеулердің әзірлемелерін әзірлеуге, сынақтан өткізуге, валидациялауға және енгізуге қатысу.
Білімі:
1. Сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер;
2. "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
3. Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 3 шілдеде бекітілген №448 Нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және келісу қағидалары;

8. Анализировать результаты научных исследований в области судебной наркологии;
9. Оформлять результаты научно-исследовательских работ;
10. Участвовать в разработке, апробации, валидации и внедрении методик судебно-экспертных исследований, разработок научных исследований в области судебной наркологии;
11. Подготавливать отчеты по результатам выполненной работы, научных исследований и (или) научных разработок в области общей и судебной наркологи;
12. Участвовать в подготовке статей, монографий, методических рекомендаций и пособий;
13. Проводить рецензирование публикаций и научных разработок;
14. Проводить обобщения экспертной практики с целью выявления причин и условий, способствующих допущению экспертных ошибок, а также разрабатывать предложения, направленные на профилактику экспертных ошибок.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области судебно-экспертной деятельности;
2. Современные достижения отечественной и зарубежной науки в области медицины наркологии и в области судебной экспертизы;
3. Методология проведения научно-исследовательских работ или выполнения научных разработок в области судебной наркологии;
4. Типовые требования к содержанию и оформлению результатов научно-исследовательских работ;
5. Основные принципы разработки, апробирования и внедрения методик судебно-экспертных исследований.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Участие в разработке проектов нормативных правовых актов и нормативных документов в сфере судебной экспертизы
Умения:
1. Анализировать проекты нормативных правовых актов в области судебно-экспертной деятельности на соответствие действующему законодательству, целям регулирования, на предмет эффективности вводимых норм и их последствий;
2. Формировать предложения по совершенствованию нормативно-правового регулирования судебно-экспертной деятельности, внесению изменений или пересмотру действующих нормативных правовых актов, разработке проектов нормативных правовых актов;
3. Участвовать в разработке проектов нормативных правовых актов в сфере судебной экспертизы;
4. Участвовать в разработке, апробации, валидации и внедрении методик судебно-экспертных исследований, разработок научных исследований в области судебной наркологии.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты в области судебно-экспертной деятельности;
2. Закон Республики Казахстан "О правовых актах";
3. Правила разработки, согласования проектов подзаконных нормативных правовых актов, утвержденные приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 3 июля 2023 года № 448.

1. Сот-наркологиялық сараптамасын жүргізу кезіндегі орта медициналық персоналдың қосалқы қызметі;
2. Сот-наркологиялық сараптамасын жүргізу кезінде объектілермен жұмыс істеу кезіндегі орта медициналық персоналдың қызметі.
1-еңбек функциясы: Сот-наркологиялық сараптамасын жүргізу кезіндегі орта медициналық персоналдың қызметі
1-дағды: Сот-наркологиялық сараптамасын жүргізу кезінде қатысуы
Дағдылары:
1. Сарапшының бақылауымен дербес компьютерде материалды теруге қатысу;
2. Қауіптілік сыныбына сәйкес қалдықтарды жинау және уақытша сақтау, кәдеге жаратуға дайындау процесіне қатысу;
3. Құзыреті шегінде зерттеуге түсетін сот сараптамасы объектілерін қабылдауға, тіркеуге, таңбалауға және олардың сақталуын қамтамасыз етуге қатысу.
Білімі:
1. Наркологиялық зерттеу жүргізу;
2. Наркологиялық зерттеу жүргізу әдістемелері;
3. Сот-наркологиялық сараптама жүргізу үшін ұсынылған объектілерді іріктеу, буып-түю, таңбалау және ресімдеу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды: Сот-наркологиялық сараптамасын жүргізу кезіндегі қосалқы қызмет
Дағдылары:
1. Өз құзыреті шегінде құжаттама мен жазбаларды жүргізу;
2. Қарамағындағы кіші медициналық персоналдың (бар болса) қызметін ұйымдастыру;
3. Қарамағындағы кіші медициналық персоналдың лауазымдық міндеттерін орындауын бақылауды жүзеге асыру.
Білімі:
1. Еңбек заңнамасының негіздері, ішкі еңбек тәртібінің ережелері, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптары, өндірістік санитария, өрт және санитарлық-эпидемиологиялық қауіпсіздік;
2. Құжаттау, мұрағаттауды білу;
3. Ішкі нормативтік құжаттар, функционалдық міндеттер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы: Сот-наркологиялық сараптамасын жүргізу кезінде объектілермен жұмыс істеуде орта медициналық персоналдың қызметі
1-дағды: Сот-наркологиялық сараптамасын жүргізу кезінде объектілермен жұмыс істеуге қатысуы
Дағдылары:
1. Құзыреті шегінде зерттеуге түсетін сот сараптамасы объектілерін қабылдауға, тіркеуге, таңбалауға және олардың сақталуын қамтамасыз етуге қатысу;
2. Сараптама (зерттеу) тағайындаған адамға беру үшін сараптама объектілерін дайындау (буып-түю, таңбалау);
3. Денсаулыққа қауіпі ықтимал жабдықтармен және заттармен жұмыс істеу кезінде техника қауіпсіздігі нормаларын, сондай-ақ санитарлық-гигиеналық режим мен эпидемиологиялық қауіпсіздік, өрт қауіпсіздігі нормаларын сақтау.
Білімі:

1. Деятельность среднего медицинского персонала при производстве судебно-наркологической экспертизы;
2. Деятельность среднего медицинского персонала при работе с объектами при производстве судебно-наркологической экспертизы.
Трудовая функция 1: Деятельность среднего медицинского персонала при производстве судебно наркологической экспертизы
Навык 1: Участие при производстве судебно-наркологической экспертизы
Умения:
1. Участвовать в наборе материала на персональном компьютере под контролем эксперта;
2. Участвовать в процессе сбора и временного хранения, подготовке к утилизации отходов в соответствии с классом опасности;
3. Участвовать в приемке, регистрации, маркировки и в обеспечении сохранности поступающих на исследование объектов судебной экспертизы в пределах компетенции.
Знания:
1. Производство наркологического исследования;
2. Методики проведения наркологического исследования;
3. Отбор, упаковка, маркировка и оформление объектов, предоставленных для проведения судебно-наркологической экспертизы.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2: Вспомогательная деятельность при производстве судебно-наркологической экспертизы
Умения:
1. Вести документацию и записи в пределах своей компетенции;
2. Организовывать деятельность находящегося в распоряжении младшего медицинского персонала (при наличии);
3. Осуществлять контроль выполнения должностных обязанностей находящимся в распоряжении младшим медицинским персоналом.
Знания:
1. Основы трудового законодательства, правила внутреннего трудового распорядка, требования безопасности и охраны труда производственной санитарии, пожарной и санитарно-эпидемиологической безопасности;
2. Знания документирования, архивирования;
3. Внутренние нормативные документы, функциональные обязанности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Деятельность среднего медицинского персонала при работе с объектами при производстве судебно-наркологической экспертизы.
Навык 1:
Участие при работе с объектами при производстве судебно-наркологической экспертизы.
Умения:
1. Участвовать в приемке, регистрации, маркировки и в обеспечении сохранности поступающих на исследование объектов судебной экспертизы в пределах компетенции;
2. Подготавливать (упаковывать, маркировать) объекты экспертизы для выдачи лицу, назначившему экспертизу (исследования);
3. Соблюдать нормы техники безопасности при работе с оборудованием и веществами, потенциально опасными для здоровья, а также нормы санитарно-гигиенического режима и эпидемиологической безопасности, пожарной безопасности.
Знания:

1. Сот-наркологиялық сараптаманы жүргізу үшін ұсынылған объектілерді іріктеу, буып-тию, таңбалау және рәсімдеу;
2. Санитариялық-гигиеналық режим және эпидемиологиялық қауіпсіздік нормалары (қорғаныш киімін пайдалану, жұқтырған (ықтимал жұқтырған) объектілермен жұмыс істеу, дезинфекциялау құралдарының жұмыс ерітінділерін дайындау);
3. Ішкі нормативтік құжаттар, функционалдық міндеттер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды: Сот-наркологиялық сараптамасын жүргізу кезінде объектілермен жұмыс істеудегі қосалқы қызмет
Дағдылары:
1. Санитарлық-гигиеналық режим мен эпидемиологиялық қауіпсіздік нормаларына сәйкес жұмыс орындарын, жабдықтарды дайындау;
2. Денсаулыққа қауіпі ықтимал жабдықтармен және заттармен жұмыс істеу кезінде техника қауіпсіздігі нормаларын, сондай-ақ санитарлық-гигиеналық режим мен эпидемиологиялық қауіпсіздік, өрт қауіпсіздігі нормаларын сақтау;
3. Қарамағындағы кіші медициналық персоналдың қызметін ұйымдастыру (бар болса).
Білімі:
1. Санитариялық-гигиеналық режим және эпидемиологиялық қауіпсіздік нормалары (қорғаныш киімін пайдалану, жұқтырған (ықтимал жұқтырған) объектілермен жұмыс істеу, дезинфекциялау құралдарының жұмыс ерітінділерін дайындау);
2. Ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары;
3. Сараптама немесе зерттеу жүргізу үшін пайдаланылатын реактивтер мен ерітінділерді сақтау шарттарының, жарамдылық мерзімдерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Кәсіптік міндеттерді өз бетінше шешу
Оқуға қабілеттілік
Тәртіп
Стресске төзімділік
Командалық жұмыс
Физикалық және психоэмоционалды тұрақтылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
Ұйым шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс
СБШ деңгейі
Кәсіптің атауы
6
Дәрігер-сот-медициналық сарапшы
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
20. Мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі
Орындаушы: Жукенов С., s.zhukenov@adilet.gov.kz, 74-07-56
21. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот сараптамалары орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
Орындаушы: Коломеец Е. А., kadry@cse.kz, 54-09-84
22. Сот-сараптама қызметі саласындағы кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес:

1. Отбор, упаковка, маркировка и оформление объектов, предоставленных для проведения судебно-наркологической экспертизы;
2. Нормы санитарно-гигиенического режима и эпидемиологической безопасности (использование защитной одежды, работа с инфицированными (потенциально инфицированными) объектами, приготовление рабочих растворов дезинфицирующих средств);
3. Внутренние нормативные документы, функциональные обязанности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Вспомогательная деятельность при работе с объектами при производстве судебно-наркологической экспертизы.
Умения:
1. Подготавливать рабочие места, оборудование, в соответствии с нормами санитарно-гигиенического режима и эпидемиологической безопасности;
2. Соблюдать нормы техники безопасности при работе с оборудованием и веществами, потенциально опасными для здоровья, а также нормы санитарно-гигиенического режима и эпидемиологической безопасности, пожарной безопасности;
3. Организовывать деятельность находящегося в распоряжении младшего медицинского персонала (при наличии);
4. Осуществлять контроль выполнения должностных обязанностей находящимся в распоряжении младшим медицинским персоналом.
Знания:
1. Нормы санитарно-гигиенического режима и эпидемиологической безопасности (использование защитной одежды, работа с инфицированными (потенциально инфицированными) объектами, приготовление рабочих растворов дезинфицирующих средств);
2. Внутренний трудовой распорядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
3. Условия хранения, сроков годности реактивов и растворов, используемых для проведения экспертиз или исследований.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям
Самостоятельное решение профессиональных задач
Обучаемость
Дисциплинированность
Стрессоустойчивость
Командная работа
Физическая и психоэмоциональная устойчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Уровень ОРК
Наименование профессии
6
Врач судебно-наркологический эксперт
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
Министерство юстиции Республики Казахстан
Исполнитель: Жукенов С., s.zhukenov@adilet.gov.kz, 74-07-56
21. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Республиканское государственное казенное предприятие "Центр судебных экспертиз Министерства юстиции Республики Казахстан"
Исполнитель: Коломеец Е.А., kadry@cse.kz, 54-09-84
22. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям в сфере

2024 ж. 18 қазандағы № 4 хаттама
23. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган:
"Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы
25. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 1-нұсқа, 2024 жыл
26. Болжалды өзектендіру күні: 2027 жылғы 4 қаңтар

судебно-экспертной деятельности: протокол от 18 октября 2024 г. № 4
23. Национальный орган по профессиональным квалификациям:
24. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен":
25. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год
26. Дата ориентировочной актуализации: 4 января 2027 года