Қарасай ауданының 2025-2027 жылдарға арналған бюджеті туралы
Алматы облысы Қарасай аудандық мәслихатының 2024 жылғы 26 желтоқсандағы № 29-3 шешімі.
Ескерту. 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 5-тармағымен.
ҚазақстанРеспубликасының Бюджет кодексінің 9-бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Қарасай аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2, 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер 78 697 604 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер 58 778 847 мың теңге;
салықтық емес түсімдер 25 174 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер 2 567 741 мың теңге;
трансферттер түсімі 17 325 842 мың теңге;
2) шығындар 79 659 307 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу 150 679 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер 283 104 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу 132 425 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу 0 теңге;
мемлекеттік қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) (-) 1 112 382 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) 1 112 382 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі 659 384 мың теңге;
қарыздарды өтеу 338 149 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары 791 147 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – Алматы облысы Қарасай аудандық мәслихатының 13.03.2025 № 33-3 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2025 жылға арналған резерві 186 255 мың теңге сомасында бекітілсін.
3. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте қала, ауылдық округтері бюджетінен аудандық бюджетке бюджеттік алып қоюлардың көлемі 5 895 804 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Қаскелең қаласынан 2 180 388 мың теңге;
Жамбыл ауылдық округінен 314 876 мың теңге;
Елтай ауылдық округінен 291 250 мың теңге;
Жібек жолы ауылдық округінен 367 728 мың теңге;
Райымбек ауылдық округінен 819 921 мың теңге;
Бірінші Май ауылдық округінен 50 280 мың теңге;
Жандосов ауылдық округінен 150 390 мың теңге;
Ұмтыл ауылдық округінен 236 984 мың теңге;
Шамалған ауылдық округінен 351 776 мың теңге;
Іргелі ауылдық округінен 1 031 599 мың теңге;
Әйтей ауылдық округінен 100 612 мың теңге.
4. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық маңызы бар қаланың, ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
өңірлерді дамытудың 2025 жылға дейінгі мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде өңірлерді экономикалық дамытуға жәрдемдесу бойынша шараларды іске асыруға ауылдық елді мекендерді жайластыруды шешуге арналған іс-шараларды іске асыру;
елді мекендердегі көшелерді жарықтандыру;
елді мекендердің санитариясын қамтамасыз ету;
жерлеу орындарын ұстау және туыстары жоқ адамдарды жерлеу;
елді мекендерді абаттандыру мен көгалдандыру;
Көрсетілген трансферттерді аудандық маңызы бар қаланың, ауылдық округтердің бюджеттеріне бөлу Қарасай ауданы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.

О бюджете Карасайского района на 2025-2027 годы
Решение Карасайского районного маслихата Алматинской области от 26 декабря 2024 года № 29-3.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2025 в соответствии с пунктом 5 настоящего решения.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9 Бюджетного Кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Карасайский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы, согласно приложениям 1, 2, 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы 78 697 604 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления 58 778 847 тысяч тенге;
неналоговые поступления 25 174 тысячи тенге;
поступления от продажи основного капитала 2 567 741 тысяча тенге;
поступления трансфертов 17 325 842 тысячи тенге;
2) затраты 79 659 307 тысяча тенге;
3) чистое бюджетное кредитование 150 679 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты 283 104 тысячи тенге;
погашение бюджетных кредитов 132 425 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами 0 тенге, в том числе:
приобритение финансовых активов 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета (-) 1 112 382 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета 1 112 382 тысячи тенге, в том числе:
поступление займов 659 384 тысячи тенге;
погашение займов 338 149 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств 791 147 тычяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Карасайского районного маслихата Алматинской области от 13.03.2025 № 33-3 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2025 год в сумме 186 255 тысяч тенге.
3. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год объемы бюджетных изъятий из бюджета города, сельских округов в районный бюджет в сумме 5 895 804 тысячи тенге, в том числе:
Города Каскелен 2 180 388 тысяч тенге;
Жамбылского сельского округа 314 876 тысяч тенге;
Елтайского сельского округа 291 250 тысяч тенге;
Сельский округ Жибек жолы 367 728 тысяч тенге;
Райымбекского сельского округа 819 921 тысяча тенге;
Первомайского сельского округа 50 280 тысяч тенге;
Жандосовского сельского округа 150 390 тысяч тенге;
Умтылского сельского округа 236 984 тысячи тенге;
Шамалганского сельского округа 351 766 тысяч тенге;
Иргелинского сельского округа 1 031 599 тысяч тенге;
Айтейского сельского округа 100 612 тысячи тенге.
4. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрены целевые текущие трансферты бюджетам города районного значения, сельских округов, в том числе на:
реализацию мероприятий для решения вопросов обустройства населенных пунктов в реализацию мер по содействию экономическому развитию регионов в рамках Государственной программы развития регионов до 2025 года;
освещение улиц в населенных пунктах;
обеспечение санитарии населенных пунктов;
содержание мест захоронений и погребение безродных;
благоустройство и озеленение населенных пунктов;
Распределение указанных трансфертов бюджетам города районного значения, сельских округов определяются на основании постановления акимата Карасайского района.

5. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қарасай аудандық мәслихатының төрағасы Б. Айнабеков
Қарасай аудандық мәслихатының 2024 жылғы 26 желтоқсан № 29-3 шешіміне 1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – Алматы облысы Қарасай аудандық мәслихатының 13.03.2025 № 33-3 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2025 жылға арналған Қарасай ауданының бюджеті
СанатыАтауы
Сомасы
(мың теңге)
Сыныбы
Ішкі сыныбы
I. Кiрiстер

5. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель Карасайского районного маслихата Б. Айнабеков
Приложение 1 к решению Карасайского районного маслихата от "26"декабря 2024 года № 29-3
Сноска. Приложение 1 в редакции решения Карасайского районного маслихата Алматинской области от 13.03.2025 № 33-3 (вводится в действие с 01.01.2025).
Бюджет Карасайского района на 2025 год
КатегорииНаименование
Сумма
(тысяч тенге)
Класс
Под класс
I. Доходы

8 445
9
Жалпы сипаттағы өзге де мемлекеттік қызметтер
65 148
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлiмi
65 148
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясатын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
64 454
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
694
02
Қорғаныс
24 231
1
Әскери мұқтаждар
21 958
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкiмiнiң аппараты
21 958
005
Жалпыға бiрдей әскери мiндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
21 958
2
Төтенше жағдайлар жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру
2 273
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкiмiнiң аппараты
2 273
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елді мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
2 273
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
73 351
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
73 351
485
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
73 351
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету
73 351
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
3 506 494
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
1 134 483
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар бөлiмi
1 134 483
005
Мемлекеттiк атаулы әлеуметтiк көмек
1 134 483
2
Әлеуметтiк көмек
2 183 964
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар бөлiмi
2 183 964
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
113 200
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
450
007
Жергiлiктi өкiлеттi органдардың шешiмi бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтiк көмек
411 239
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
18 874
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
211 810
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету

8 445
9
Прочие государственные услуги общего характера
65 148
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
65 148
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
64 454
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
694
02
Оборона
24 231
1
Военные нужды
21 958
122
Аппарат акима района (города областного значения)
21 958
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
21 958
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
2 273
122
Аппарат акима района (города областного значения)
2 273
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
2 273
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
73 351
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
73 351
485
Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
73 351
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
73 351
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
3 506 494
1
Социальное обеспечение
1 134 483
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 134 483
005
Государственная адресная социальная помощь
1 134 483
2
Социальная помощь
2 183 964
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
2 183 964
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
113 200
006
Оказание жилищной помощи
450
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
411 239
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
18 874
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
211 810
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью