Қаржылық мониторинг органдарына құқық қорғау қызметіне бірінші рет қабылданатын тұлғалар үшін тәлімгерлікті ұйымдастыру қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 2024 жылғы 30 желтоқсандағы № 419-НҚ бұйрығы
"Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 8-тармағына және "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 35-1-бабы 3-тармағының 5-тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қаржылық мониторинг органдарында құқық қорғау қызметіне алғаш рет қабылданатын тұлғалар үшін тәлімгерлікті ұйымдастыру қағидалары мен мерзімдері бекітілсін.
2. Кадр жұмысы департаменті осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігінің құрылымдық және аумақтық бөлімшелеріне жеткізсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігінің аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық қол қойылған күннен бастап күшіне енеді.
Төраға Ж. Элиманов
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг
агенттігі Төрағасының
2024 жылғы 30.12. № 419-НҚ
бұйрыққа қосымша
Қаржылық мониторинг органдарына құқық қорғау қызметіне бірінші рет қабылданатын тұлғалар үшін тәлімгерлікті ұйымдастыру ережелері мен мерзімдері
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы қағидалар қаржылық мониторинг органдарына құқық қорғау қызметіне бірінші рет қабылданатын тұлғалар үшін тәлімгерлікті ұйымдастыру ережелері мен мерзімдері (бұдан әрі – Ережелер) Қазақстан Республикасының "Құқық қорғау қызметі туралы" Заңының 12-бабының 8-тармағына сәйкес әзірленіп, құқық қорғау қызметіне бірінші рет қабылданатын тұлғаларды бейімдеу және оларға тәлімгерлікті ұйымдастыру тәртібі мен мерзімдерін айқындайды.
2. Осы Ережелерде келесі ұғымдар қолданылады:
1) бейімделу – құқық қорғау қызметіне бірінші рет қабылданатын тұлғалардың жаңа өмір сүру және еңбек жағдайларына бейімделу үдерісі;
2) құқық қорғау қызметіне бірінші рет қабылданатын тұлға – қаржылық мониторинг органдарында орта басшылық құрамының лауазымына алғаш рет тағайындалған және тағайындалған күннен бастап бір жыл ішінде қызмет атқаратын тұлға;
3) тәлімгерлік – құқық қорғау қызметіне бірінші рет қабылданатын тұлғаға кәсіби қалыптасуда практикалық және әдістемелік көмек көрсету бойынша тәлімгердің қызметі.
2-тарау. Бейімдеуді ұйымдастыру және мерзімдері
3. Құқық қорғау қызметіне бірінші рет қабылданатын тұлғаларды бейімдеуді үйлестіру Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) кадр қызметіне жүктеледі.

Об утверждении Правил и сроков организации наставничества для лиц, впервые поступающих на правоохранительную службу в органы по финансовому мониторингу
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу от 30 декабря 2024 года № 419-НҚ
В соответствии с пунктом 8 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" и подпунктом 5 пункта 3 статьи 35-1 Закона Республики Казахстан "О правовых актах", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила и сроки организации наставничества для лиц, впервые поступающих на правоохранительную службу в органы по финансовому мониторингу согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту кадровой работы довести настоящий приказ до сведения структурных и территориальных подразделений Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя аппарата Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня его подписания.
Председатель Ж. Элиманов
Приложение к приказу
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
от 30.12.2024 года №419-НҚ
Правила и сроки организации наставничества для лиц, впервые поступающих на правоохранительную службу в органы по финансовому мониторингу
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и сроки организации наставничества для лиц, впервые поступающих на правоохранительную службу в органы по финансовому мониторингу (далее – Правила) разработаны на основании пунктом 8 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" и определяют порядок организации и сроки проведения адаптации лиц, впервые поступающих на правоохранительную службу и осуществления наставничества за ними.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) адаптация – процесс приспособления лица, впервые поступающего на правоохранительную службу к новым условиям жизнедеятельности и труда;
2) лицо, впервые поступающее на правоохранительную службу – лицо, впервые назначенное на должность среднего начальствующего состава в органах по финансовому мониторингу и проходящее службу в течение одного года со дня назначения;
3) наставничество – деятельность наставника по оказанию практической и методической помощи лицу, впервые поступающему на правоохранительную службу в профессиональном становлении.
Глава 2. Организация и сроки адаптации
3. Координация адаптации лиц, впервые поступающих на правоохранительную службу, возлагается на кадровую службу Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу (далее – Агентство).

4. Құқық қорғау қызметіне бірінші рет қабылданатын тұлға үшін қаржылық мониторинг органдарына қызметке қабылданған күннен бастап, құрылымдық бөлімшенің немесе Агенттіктің аумақтық органының басшысының ұсынымы негізінде тәлімгер бекітіледі. Тәлімгерді бекіту рәсімі мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
Агенттіктің орталық аппаратында – тәлімгерді бекіту Агенттік Төрағасының бұйрығы немесе оның міндеттерін уақытша атқарушы адамның бұйрығы негізінде жүргізіледі;
Агенттіктің аумақтық органында – тәлімгерді бекіту тиісті аумақтық органның уәкілетті басшысының немесе оны алмастыратын тұлғаның бұйрығымен жүзеге асырылады.
5. Тәлімгерлер қаржылық мониторинг органдарының қызметкерлері арасынан келесі талаптарға сәйкес бекітіледі:
1) құқық қорғау органдарында қызмет өтілі бес жылдан кем емес;
2) құқық қорғау қызметіне бірінші рет қабылданатын тұлғаның қызметінде қажетті кәсіби құзыреттердің болуы;
3) күші жойылмаған тәртіптік жазалардың болмауы.
6. Осы Ережелердің 5-тармағының талаптарына сәйкес келетін қызметкер болмаған жағдайда, тәлімгер ретінде құқық қорғау қызметіне бірінші рет қабылданатын тұлғаның тікелей басшысы бекітіледі.
7. Осы Ережелердің 6-тармағымен көзделген жағдайларды есепке алмағанда, тәлімгерлік құқық қорғау қызметіне бірінші рет қабылданатын бір тұлғаға бекітіледі.
8. Тәлімгерлік осы Ережелердің 5-тармағында көрсетілген тұлғалар үшін бұйрықпен келесі жағдайларда тоқтатылады:
1) қызметкердің тәлімгерліктен жазбаша түрде бас тарту;
2) қаржылық мониторинг органдарынан тәлімгердің немесе құқық қорғау қызметіне бірінші рет қабылданатын тұлғаның жұмыстан босатылуы;
3) тәлімгердің немесе құқық қорғау қызметіне бірінші рет қабылданатын тұлғаның басқа құрылымдық бөлімшеге ауысуы.
9. Осы Ережелердің 8-тармағында көзделген жағдайларда құқық қорғау қызметіне бірінші рет қабылданатын тұлғаға осы Ережелердің 5-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес келетін басқа тәлімгер тағайындалады.
Тәлімгер ауысқан кезде құқық қорғау қызметіне бірінші рет қабылданатын тұлғаны бейімдеу мерзімі өзгермейді.
10. Қазақстан Республикасының "Құқық қорғау қызметі туралы" Заңының 1-бабы 12-3) тармақшасына сәйкес, құқық қорғау қызметіне бірінші рет қабылданатын тұлғаға бекітілген тәлімгер, оған кәсіби бейімделуде тәжірибелік көмек көрсетеді:
1) Агенттіктің құрылымдық бөлімшелерінің тарихы, миссиясы, ұйымдық құрылымы, функциялары туралы ақпаратты қамтитын кіріспе-бағдарлау нұсқамасын жүзеге асырады;

4. За каждым лицом, впервые поступающим на правоохранительную службу, со дня его принятия на службу в органы по финансовому мониторингу, на основании представления руководителя структурного подразделения или территориального органа Агентства закрепляется наставник. Процедура закрепления наставника осуществляется следующим образом:
в центральном аппарате Агентства – закрепление наставника производится на основании приказа Председателя Агентства или приказа лица, временно исполняющего его обязанности;
в территориальном органе Агентства – закрепление наставника осуществляется по приказу уполномоченного руководителя данного территориального органа или лица, его замещающего.
5. Наставники закрепляются из числа сотрудников органов по финансовому мониторингу, соответствующих следующим требованиям:
1) выслуга в правоохранительных органах не менее пяти лет;
2) наличие профессиональных компетенций, необходимых в деятельности лица, впервые поступающего на правоохранительную службу;
3) отсутствие действующих дисциплинарных взысканий.
6. В случае отсутствия сотрудника, соответствующего требованиям, указанным в пункте 5 настоящих Правил, наставником назначается непосредственный руководитель лица, впервые поступающего на правоохранительную службу.
7. Наставничество закрепляется за одним лицом, впервые поступающим на правоохранительную службу, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 6 настоящих Правил.
8. Наставничество прекращается приказом для лиц, указанных в пункте 5 настоящих Правил, в следующих случаях:
1) письменный отказ сотрудника от наставничества;
2) увольнение наставника или лица, впервые поступающего на правоохранительную службу из органов по финансовому мониторингу;
3) перевод наставника или лица, впервые поступающего на правоохранительную службу в другое структурное подразделение.
9. В случаях, предусмотренных пунктом 8 настоящих Правил, для лица, впервые поступающего на правоохранительную службу, назначается другой наставник, соответствующий требованиям, указанным в пункте 5 настоящих Правил.
При смене наставника срок адаптации лица, впервые поступающего на правоохранительную службу, не изменяется.
10. В соответствии с подпунктом 12-3) статьи 1 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" наставник, закрепляемый за лицом, впервые поступающим на правоохранительную службу, и оказывающий ему практическую помощь в его профессиональной адаптации:
1) осуществляет вводно-ориентировочный инструктаж, содержащий информацию об истории, миссии, организационной структуре, функциях структурных подразделений Агентства;

2) құқық қорғау қызметіне бірінші рет қабылданатын тұлғаны жұмыс орнымен таныстырады;
3) құқық қорғау қызметіне бірінші рет қабылданатын тұлға өзара іс-қимыл жасайтын қызметтермен, негізгі лауазымды тұлғалармен және қызметкерлермен танысуды қамтитын экскурсия жүргізеді;
4) құқық қорғау қызметіне бірінші рет қабылданатын тұлғаны ұжымға таныстырады;
5) құқық қорғау қызметіне бірінші рет қабылданатын тұлғаға бейімделудің жеке жоспарын жасауға көмектеседі және оның іске асырылу барысын бақылайды;
6) құқық қорғау қызметіне бірінші рет қабылданатын тұлғаға қаржылық мониторинг органдарында тиімді қызмет ету үшін қажетті тәжірибені, білім мен дағдыларды береді;
7) құқық қорғау қызметіне бірінші рет қабылданатын тұлғаға Агенттіктің қызметтік процестерін, мінез-құлық ережелері мен нормаларын, құндылықтары мен дәстүрлерін меңгеруге көмектеседі;
8) жіберілген қателіктерді анықтайды, оларды уақтылы жояды және құқық қорғау қызметіне бірінші рет қабылданатын тұлғамен бірлесіп талдайды;
9) мейірімділік пен ұқыптылықты танытады, тәкаппарлыққа жол бермейді, құқық қорғау қызметіне бірінші рет қабылданатын тұлғаның жұмыс нәтижелеріне дұрыс баға береді;
10) бейімделуден, қызметтік және орындаушылық тәртіптен өтуге, құқық қорғау қызметіне бірінші рет қабылданатын тұлғаның қызметтен тыс мінез-құлқына байланысты мәселелерді талқылауға қатысады.
11. Қызметтік міндеттерін үлгілі орындаумен ерекшеленген және құқық қорғау қызметіне бірінші рет қабылданған қызметкерлердің кәсіби қалыптасуы мен тәрбиесіне елеулі үлес қосқан тәлімгерлер "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 55-бабына сәйкес көтермелеу шаралары қолданылады:
Агенттіктің орталық аппаратында - тиісті құрылымдық бөлімше басшысының ұсынымы бойынша;
Агенттіктің аумақтық органдарында – аумақтық орган басшысының ұсынымы бойынша.
12. Құқық қорғау қызметіне бірінші рет қабылданатын тұлғалар "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабына сәйкес жауапты болады.

2) ознакамливает лицо, впервые поступающее на правоохранительную службу с рабочим местом;
3) проводит экскурсию, включающую знакомство со службами, ключевыми должностными лицами и сотрудниками, с которыми лицо, впервые поступающее на правоохранительную службу, будет взаимодействовать;
4) представляет лицо, впервые поступающее на правоохранительную службу, коллективу;
5) помогает лицу, впервые поступающему на правоохранительную службу, в составлении индивидуального плана адаптации и контролирует ход его реализации;
6) передает лицу, впервые поступающему на правоохранительную службу, опыт, знания и навыки, необходимые для эффективной деятельности в органах по финансовому мониторингу;
7) помогает лицу, впервые поступающему на правоохранительную службу, освоить служебные процессы, правила, нормы поведения и ценности Агентства;
8) выявляет, своевременно устраняет и совместно с лицом, впервые поступающим на правоохранительную службу, анализирует допущенные ошибки;
9) проявляет внимательность, дает оценку результатам работы лица, впервые поступающего на правоохранительную службу;
10) участвует в обсуждении вопросов, связанных с прохождением адаптации, служебной и исполнительской дисциплины, поведением вне службы лица, впервые поступающего на правоохранительную службу.
11. Наставники, отличившиеся образцовым выполнением служебных обязанностей и внесшие значительный вклад в профессиональное становление и воспитание сотрудников, впервые поступивших на правоохранительную службу, подлежат поощрению в соответствии со статьей 55 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" следующим образом:
в центральном аппарате Агентства – по представлению руководителя соответствующего структурного подразделения;
в территориальных органах Агентства – по представлению руководителя территориального органа.
12. Лица, впервые поступающие на правоохранительную службу, несут ответственность в соответствии со статьей 19 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе".