"Мүгедектікті және/немесе еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесін белгілеу және/немесе қажетті әлеуметтік қорғау шараларын айқындау" мемлекеттік қызметін проактивті сырттай көрсетуге дәрігерлерді тарту бойынша пилоттық жобаны іске асыру туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 26 сәуірдегі № 116, Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2024 жылғы 16 сәуірдегі № 234/НҚ және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2024 жылғы 22 сәуірдегі № 14 бірлескен бұйрығы.
Ескерту. 01.01.2025 дейін қолданылады – осы бірлескен бұйрықтың 8-тармағымен.
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Мүгедектікті және/немесе еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесін белгілеу және/немесе қажетті әлеуметтік қорғау шараларын айқындау" мемлекеттік қызметін проактивті сырттай көрсетуге дәрігерлерді тарту бойынша пилоттық жобасы іске қосылсын.
2. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес "Мүгедектікті және/немесе еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесін белгілеу және/немесе қажетті әлеуметтік қорғау шараларын айқындау" мемлекеттік қызметін проактивті сырттай көрсетуге дәрігерлерді тарту бойынша іс-қимыл алгоритмі бекітілсін.
3. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әдістеме және медициналық-әлеуметтік сараптаманы жетілдіру департаменті тест сұрақтарын қазақ және орыс тілдерінде әзірлесін және осы бірлескен бұйрыққа қол қойылған күннен бастап он жұмыс күні ішінде skills.enbek.kz платформасында орналастыру үшін "Еңбек ресурстарын дамыту орталығы" акционерлік қоғамына ұсынсын.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 20.09.2024 № 378, ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 30.09.2024 № 615/НҚ және ҚР Денсаулық сақтау министрінің 01.10.2024 № 77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
3-1. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Цифрландыру және мемлекеттік қызметтерді автоматтандыру департаменті сарапшылар тізіліміне енгізілген сарапшы дәрігерлерді "МОДБ" ААЖ-де жұмыс үшін USB-модемдердермен қамтамасыз етуді және оларды орнатуды ұйымдастырсын.
Ескерту. 3-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 20.09.2024 № 378, ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 30.09.2024 № 615/НҚ және ҚР Денсаулық сақтау министрінің 01.10.2024 № 77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

О реализации пилотного проекта по привлечению врачей к проактивному заочному оказанию государственной услуги "Установление инвалидности и/или степени утраты трудоспособности и/или определение необходимых мер социальной защиты"
Совместный приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 апреля 2024 года № 116, Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 16 апреля 2024 года № 234/НҚ и Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 апреля 2024 года № 14.
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 8.
В соответствии со статьей 22 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Запустить пилотный проект по привлечению врачей к проактивному заочному оказанию государственной услуги "Установление инвалидности и/или степени утраты трудоспособности и/или определение необходимых мер социальной защиты".
2. Утвердить Алгоритм привлечения врачей к проактивному заочному оказанию государственной услуги "Установление инвалидности и/или степени утраты трудоспособности и/или определение необходимых мер социальной защиты" согласно приложению к настоящему приказу.
3. Департаменту методологии и совершенствования медико-социальной экспертизы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан разработать тестовые вопросы на казахском и русском языках и в течение десяти рабочих дней со дня подписания настоящего совместного приказа предоставить в Акционерное общество "Центр развития трудовых ресурсов" для размещения на платформе skills.enbek.kz.
Сноска. Пункт 3 - в редакции совместного приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 20.09.2024 № 378, Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 30.09.2024 № 615/НҚ и Министра здравоохранения РК от 01.10.2024 № 77 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
3-1. Департаменту цифровизации и автоматизации государственных услуг Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан организовать обеспечение врачей экспертов, включенных в реестр экспертов USB-модемами и их настройку для работы в АИС "ЦБДИ".
Сноска. Совместный приказ дополнен пунктом 3-1 в соответствии с совместным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 20.09.2024 № 378, Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 30.09.2024 № 615/НҚ и Министра здравоохранения РК от 01.10.2024 № 77 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

4. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитеті:
1) пилоттық жобаның жүзеге асырылуын және ай сайынғы мониторингін;
2) "Еңбек ресурстарын дамыту орталығы" акционерлік қоғамымен бірлесіп сырттай проактивті куәландыруға қатысушы сарапшылар тізіліміне (бұдан әрі – сарапшылар тізілімі) енгізілген дәрігерлерге өз құзыреті шегінде консультация беруді;
3) "Еңбек ресурстарын дамыту орталығы" акционерлік қоғамымен бірлесіп сарапшылар тізіліміне енгізілген күннен бастап бір ай мерзімде сарапшылар тізіліміне енгізілген дәрігерлерді "Мүгедектігі бар адамдардың орталықтандырылған деректер банкі" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – "МОДБ" ААЖ) жұмыс бойынша оқыту жүргізуді;
4) мүгедектікті белгілеу жөніндегі мемлекеттік қызметті проактивті сырттай форматта көрсету үшін сарапшылар тізіліміне енгізілген сарапшы дәрігерлерге USB-модемдерді уақытша пайдалануға беруді ұйымдастыруды қамтамасыз етсін.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 20.09.2024 № 378, ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 30.09.2024 № 615/НҚ және ҚР Денсаулық сақтау министрінің 01.10.2024 № 77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
5. "Еңбек ресурстарын дамыту орталығы" акционерлік қоғамы:
1) сарапшылар тізіліміне енгізілген дәрігерлерге "МОДБ" ААЖ-ге рұқсат берсін;
2) пилоттық жобаны техникалық қолдауды, "МОДБ" ААЖ үзіліссіз жұмысын қамтамасыз етсін.
6. Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау, Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі, Денсаулық сақтау министрліктері осы бірлескен бұйрықты мүдделі аумақтық бөлімшелердің, ведомстволық бағынысты ұйымдардың назарына жеткізсін.
7. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау, Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі, Денсаулық сақтау вице-министрлеріне жүктелсін.
8. Осы бірлескен бұйрық оған мемлекеттік органдар басшыларының соңғысы қол қойған күннен бастап күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді және 2025 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылады.
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі_______________ С. Жақыпова
Қазақстан РеспубликасыныңЦифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрі ___________________ Б. Мусин
Қазақстан РеспубликасыныңДенсаулық сақтау министрі_______________ А. Әлназарова
"Мүгедектікті және/немесе еңбекке
қабілеттіліктен айырылу дәрежесін
белгілеу және/немесе қажетті
әлеуметтік қорғау шараларын
айқындау" мемлекеттік қызметін
проактивті сырттай көрсетуге
дәрігерлерді тарту бойынша пилоттық
жобаны іске асыру туралы"
2024 жылғы _____________
№ ____ бірлескен бұйрығына
қосымша
"Мүгедектікті және/немесе еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесін белгілеу және/немесе қажетті әлеуметтік қорғау шараларын айқындау" мемлекеттік қызметін проактивті сырттай көрсетуге дәрігерлерді тарту бойынша іс-қимыл алгоритмі 1-тарау. Жалпы ережелер

4. Комитету регулирования и контроля в сфере социальной защиты населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан обеспечить:
1) реализацию и ежемесячный мониторинг проведения пилотного проекта;
2) совместно с Акционерным обществом "Центр развития трудовых ресурсов" консультирование врачей, включенных в реестр экспертов, участвующих в заочном проактивном освидетельствовании (далее – реестр экспертов), в рамках своей компетенции;
3) совместно с Акционерным обществом "Центр развития трудовых ресурсов" в течение первого месяца со дня включения врачей в реестр экспертов обучение врачей, включенных в реестр экспертов, работе в автоматизированной информационной системе "Централизованный банк данных лиц, имеющих инвалидность" (далее – АИС "ЦБДИ");
4) организацию предоставления во временное пользование врачам экспертам, включенным в реестр экспертов, USB-модемов для оказания в проактивном заочном формате государственной услуги по установлению инвалидности.
Сноска. Пункт 4 - в редакции совместного приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 20.09.2024 № 378, Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 30.09.2024 № 615/НҚ и Министра здравоохранения РК от 01.10.2024 № 77 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
5. Акционерному обществу "Центр развития трудовых ресурсов":
1) предоставить доступ врачам, включенным в реестр экспертов, к АИС "ЦБДИ";
2) обеспечить техническую поддержку пилотного проекта, бесперебойное функционирование АИС "ЦБДИ".
6. Министерствам труда и социальной защиты населения, цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности, здравоохранения довести настоящий совместный приказ до сведения своих заинтересованных территориальных подразделений, подведомственных организаций.
7. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующих вице-министров труда и социальной защиты населения, цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности, здравоохранения Республики Казахстан.
8. Настоящий совместный приказ вступает в силу по истечении десяти календарных дней со дня его подписания последним из руководителей государственных органов и действует до 1 января 2025 года.
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан ______________С. Жакупова
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан ___________________ Б. Мусин
Министр здравоохранения
Республики Казахстан _______________А. Альназарова
Приложение
к совместному приказу
"О реализации пилотного
проекта по привлечению врачей
к проактивному заочному
оказанию государственной
услуги "Установление
инвалидности и/или степени
утраты трудоспособности и/или
определение необходимых мер
социальной защиты"
от 26 апреля 2024 года № 116
Алгоритм привлечения врачей к проактивному заочному оказанию государственной услуги "Установление инвалидности и/или степени утраты трудоспособности и/или определение необходимых мер социальной защиты"
Глава 1. Общие положения

1. Осы "Мүгедектікті және/немесе еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесін белгілеу және/немесе қажетті әлеуметтік қорғау шараларын айқындау" мемлекеттік қызметін проактивті сырттай көрсетуге дәрігерлерді тарту бойынша іс-қимыл алгоритмі (бұдан әрі – Алгоритм) "Мүгедектікті және/немесе еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесін белгілеу және/немесе қажетті әлеуметтік қорғау шараларын айқындау" мемлекеттік қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет) проактивті сырттай көрсетуге дәрігерлерді тарту процесін анықтайды.
2. Осы Алгоритмде мынадай негізгі ұғымдар мен қысқартулар пайдаланылады:
1) әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы – осы Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес мүгедектігі бар адамдар үшін өнім берушілер ұсынатын тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің құнын жергілікті атқарушы органдардың кепілдік берілген сома шегінде өтеуі шарттарымен оларға қол жеткізудің бірыңғай нүктесін білдіретін ақпараттандыру объектісі;
2) дербес деректерге қол жеткізуді мемлекеттік бақылау сервисі (бұдан әрі – мемлекеттік сервис) – дербес деректер субъектісінен дербес деректерді жинауға, өңдеуге немесе оларды үшінші тұлғаларға беруге келісім алуды қоса алғанда, мемлекеттік органдардың және (немесе) мемлекеттік заңды тұлғалардың ақпараттандыру объектілеріндегі дербес деректерге қол жеткізу кезінде меншік иелерінің және (немесе) операторлардың, үшінші тұлғалардың дербес деректер субъектісімен және уәкілетті органмен ақпараттық өзара іс-қимылын қамтамасыз ететін қызмет;
3) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитеті (бұдан әрі – Комитет) – Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) әлеуметтік және зейнетақымен қамсыздандыру, мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау саласындағы іске асыру және бақылау функцияларын өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын ведомствосы;
4) медициналық-әлеуметтік сараптама (бұдан әрі – МӘС) – мүгедектікті және (немесе) еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесін белгілеп (белгілемей), куәландырылатын адамның организмі функцияларының тұрақты бұзылуынан туындаған тыныс-тіршілігінің шектелуін бағалау, сондай-ақ оның әлеуметтік қорғау шараларын қажетсінуін айқындау;
5) медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімінің эксаумақтық сарапшысы – қызмет көрсету өңірінен тыс жерде тұратын көрсетілетін қызметті алушыларға сырттай проактивті куәландыру жүргізетін медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімінің маманы;

1. Настоящий Алгоритм привлечения врачей к проактивному заочному оказанию государственной услуги "Установление инвалидности и/или степени утраты трудоспособности и/или определение необходимых мер социальной защиты" (далее – Алгоритм) определяет процесс привлечения врачей к проактивному заочному оказанию государственной услуги "Установление инвалидности и/или степени утраты трудоспособности и/или определение необходимых мер социальной защиты" (далее – госуслуга).
2. В настоящем Алгоритме используются следующие основные понятия и сокращения:
1) портал социальных услуг – объект информатизации, представляющий собой единую точку доступа к товарам и услугам, предоставляемым поставщиками для лиц с инвалидностью на условиях возмещения местными исполнительными органами их стоимости в пределах гарантированной суммы в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан;
2) государственный сервис контроля доступа к персональным данным (далее – сервис КДП) – услуга, обеспечивающая информационное взаимодействие собственников и (или) операторов, третьих лиц с субъектом персональных данных и уполномоченным органом при доступе к персональным данным, содержащимся в объектах информатизации государственных органов и (или) государственных юридических лиц, включая получение от субъекта персональных данных, согласия на сбор, обработку персональных данных или их передачу третьим лицам;
3) Комитет регулирования и контроля в сфере социальной защиты населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – Комитет) – ведомство Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – Министерство), осуществляющее реализационные и контрольные функции в области социального и пенсионного обеспечения, социальной защиты лиц с инвалидностью в пределах своей компетенции;
4) медико-социальная экспертиза (далее – МСЭ) – оценка ограничений жизнедеятельности освидетельствуемого лица, вызванных стойким расстройством функций организма, с установлением (неустановлением) инвалидности и (или) степени утраты трудоспособности, а также определение его потребностей в мерах социальной защиты;
5) экстерриториальный эксперт отдела медико-социальной экспертизы – специалист отдела медико-социальной экспертизы, который проводит заочное проактивное освидетельствование услугополучателей, проживающих вне региона обслуживания;

6) мобильді азаматтар дерекқоры (бұдан әрі – МАД) – ақпараттық жүйелерде ескертулерді және авторизацияны жіберу/қабылдау үшін қажетті пайдаланушының ұялы телефон нөмірлерінің бірыңғай дерекқоры;
7) мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасы (бұдан әрі – ОЖБ) – мүгедектігі бар адамды абилитациядан және оңалтудан өткізудің нақты көлемін, түрлері мен мерзімдерін оның жеке қажеттіліктері негізінде белгілейтін құжат;
8) "Мүгедектігі бар адамдардың орталықтандырылған деректер банкі" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "МОДБ" ААЖ) – мүгедектікті белгілеу, еңбекке қабілеттіліктен айырылу, абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасын әзірлеу бойынша бизнес-процестерді автоматтандыруға, сондай-ақ МӘС бөлімдерінде куәландырудан өткен адамдар бойынша деректерді сақтау мен өңдеуге арналған аппараттық-бағдарламалық кешен;
9) "Мүгедектікті және/немесе еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесін белгілеу және/немесе қажетті әлеуметтік қорғау шараларын айқындау" мемлекеттік қызметін проактивті сырттай көрсетуге тартылатын дәрігер (бұдан әрі – үміткер, сарапшы дәрігер) – сырттай проактивті куәландыруға қатысушы сарапшылар тізіліміне енгізілген және осы Алгоритмде айқындалатын талаптарға сәйкес келетін тәуелсіз сарапшы, жек тұлға;
10) сырттай проактивті куәландыру – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ақпараттық жүйелерінен (бұдан әрі – ҚР ДСМ АЖ) келіп түскен иесіздендірілген құжаттар негізінде медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу;
11) сырттай проактивті куәландыруға қатысушы сарапшылар тізілімі (бұдан әрі – сарапшылар тізілімі) – мамандықтар бейінін көрсете отырып, сырттай проактивті куәландыруға қатысатын "МОДБ" ААЖ-дегі МӘС бөлімдерінің эксаумақтық сарапшыларының және сарапшы дәрігерлерінің тізімі.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 20.09.2024 № 378, ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 30.09.2024 № 615/НҚ және ҚР Денсаулық сақтау министрінің 01.10.2024 № 77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
2-тарау. Сарапшы дәрігерлерді қызметті сырттай проактивті көрсетуге тарту тәртібі және оларды сырттай проактивті куәландыруға қатысушы сарапшылар тізілімінен шығару негіздері
3. Сарапшы дәрігерлерді мүгедектікті және еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесін белгілеудің проактивті сырттай форматында тарту сарапшы дәрігер мен Комитет арасында қол қойылған медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сараптамасы қызметтерін өтеулі көрсету шартының (бұдан әрі – Шарт) негізінде жүргізіледі.

6) база мобильных граждан (далее – БМГ) – единая база номеров мобильных телефонов пользователей, необходимых для отправки / получения оповещений и авторизации в информационных системах;
7) индивидуальная программа абилитации и реабилитации лица с инвалидностью (далее – ИПР) – документ, определяющий конкретные объемы, виды и сроки проведения абилитации и реабилитации лица с инвалидностью на основе его индивидуальных потребностей;
8) автоматизированная информационная система "Централизованный банк данных лиц, имеющих инвалидность" (далее – АИС "ЦБДИ") – аппаратно-программный комплекс, предназначенный для автоматизации бизнес-процессов по установлению инвалидности, утраты трудоспособности, разработке индивидуальной программы абилитации и реабилитации, а также для хранения и обработки данных по лицам, прошедшим освидетельствование в отделах МСЭ;
9) врач, привлекаемый к проактивному заочному оказанию государственной услуги "Установление инвалидности и/или степени утраты трудоспособности и/или определение необходимых мер социальной защиты" (далее – претендент, врач эксперт) – независимый эксперт, физическое лицо, соответствующее требованиям, определяемым Алгоритмом, и состоящий в реестре экспертов, участвующих в заочном проактивном освидетельствовании;
10) заочное проактивное освидетельствование – проведение медико-социальной экспертизы на основании деперсонифицированных документов, поступивших из информационных систем Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
11) реестр экспертов, участвующих в заочном проактивном освидетельствовании (далее – реестр экспертов) – список врачей экспертов и экстерриториальных экспертов отделов МСЭ в АИС "ЦБДИ", участвующих в проведении заочного проактивного освидетельствования с указанием профиля специальностей.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным совместным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 20.09.2024 № 378, Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 30.09.2024 № 615/НҚ и Министра здравоохранения РК от 01.10.2024 № 77 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок привлечения врачей экспертов к проактивному заочному оказанию услуги и основания для их исключения из реестра экспертов, участвующих в проактивном заочном освидетельствовании
3. Привлечение врачей экспертов к проактивному заочному формату установления инвалидности и степени утраты трудоспособности проводится на основе договора возмездного оказания услуг медико-социальной экспертизы (далее – Договор), заключенного между врачом экспертом и Комитетом.

4. Үміткерлердің құжаттарын қабылдау басталғаны туралы хабарландыру Комитеттің ресми сайтында құжаттарды қабылдау басталғанға дейін 10 (он) жұмыс күн бұрын жарияланады.
Хабарландыру құжаттарды қабылдау мерзімі және тапсыру тәртібі туралы мәліметтерді, сондай-ақ:
1) орналасқан жері, пошталық мекенжайлары, телефон нөмірлері, электрондық пошта мекенжайлары көрсетіліп, конкурс өткізетін мемлекеттік органның атауын;
2) негізгі функционалдық міндеттері, еңбек ақысының мөлшері мен шарттары көрсетілген сарапшы дәрігерлердің мамандық атауын;
3) осы Алгоритмнің 5-тармағында көрсетілген үміткерге қойылатын талаптарды;
4) осы Алгоритмнің 7-тармағында көрсетілген қажетті құжаттар тізбесін қамтиды;
5) сарапшылар тізіліміне іріктеліп алынатын үміткерлер саны.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 20.09.2024 № 378, ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 30.09.2024 № 615/НҚ және ҚР Денсаулық сақтау министрінің 01.10.2024 № 77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
5. Мемлекеттік қызметті проактивті сырттай көрсетуге тартылатын дәрігерлерге қойылатын талаптар:
1) жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білім (резидентура) (бар болса): денсаулық сақтау (жалпы медицина, емдеу ісі, педиатрия) мамандықтары бойынша;
2) "Мүгедектікті және/немесе еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесін белгілеу және/немесе қажетті әлеуметтік қорғау шараларын айқындау" мемлекеттік қызметін проактивті сырттай көрсету бойынша пилоттық жобаны іске асыру туралы" бірлескен бұйрығымен бекітілген проактивті сырттай куәландыру жүргізілетін нозологиялық нысандар тізбесіне сәйкес мәлімделген медициналық мамандық бойынша немесе медициналық-әлеуметтік сараптама саласында кемінде 5 жыл үздіксіз еңбек өтілі;
3) мәлімделген мамандық бойынша біліктілік деңгейін және оның клиникалық практикаға дайындығын қоса алғанда, кәсіби қызметке дайындығын растайтын клиникалық практикаға жіберу үшін маман сертификатының немесе клиникалық практикаға жіберу үшін шетелдік маман сертификатының болуы;
4) медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу мәселелері бойынша соңғы 5 жылда жалпы көлемі кемінде 2 кредит (60 сағат) оқудан өту. Аталған талап медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімдерінде 5 жылдан астам жалпы жұмыс өтілі болған жағдайда талап етілмейді.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 20.09.2024 № 378, ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 30.09.2024 № 615/НҚ және ҚР Денсаулық сақтау министрінің 01.10.2024 № 77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

4. Объявление о начале приема документов претендентов публикуется на официальном сайте Комитета за 10 (десять) рабочих дней до начала приема документов.
Объявление содержит информацию о сроках приема и о порядке подачи документов, а также:
1) наименование государственного органа, проводящего конкурс, с указанием его местонахождения, почтового адреса, номеров телефонов, адреса электронной почты;
2) наименование специальностей врачей экспертов с обозначением основных функциональных обязанностей, размера и условий оплаты труда;
3) требования к претенденту, указанные в пункте 5 настоящего Алгоритма;
4) перечень необходимых документов, указанных в пункте 7 настоящего Алгоритма;
5) количество претендентов, отбираемых в реестр экспертов.
Сноска. Пункт 4 - в редакции совместного приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 20.09.2024 № 378, Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 30.09.2024 № 615/НҚ и Министра здравоохранения РК от 01.10.2024 № 77 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
5. Требования, предъявляемые врачам, привлекаемым к проактивному заочному оказанию госуслуги:
1) высшее, послевузовское образование (резидентура) (при наличии) образование по специальностям: здравоохранение (общая медицина, лечебное дело, педиатрия);
2) непрерывный трудовой стаж не менее 5 лет по заявляемой медицинской специальности, соответствующей перечню нозологических форм, при которых проводится заочное проактивное освидетельствование, утвержденному совместным приказом "О реализации пилотного проекта проактивного заочного оказания государственной услуги "Установление инвалидности и/или степени утраты трудоспособности /или определение необходимых мер социальной защиты", или в области медико-социальной экспертизы;
3) наличие сертификата специалиста для допуска к клинической практике или сертификата иностранного специалиста для допуска к клинической практике, подтверждающего уровень квалификации по заявляемой специальности и его готовность к профессиональной деятельности, включая готовность к клинической практике;
4) прохождение обучения за последние 5 лет по вопросам проведения МСЭ, в общем объеме не менее 2 кредитов (60 часов). Данное требование не распространяется на претендентов, имеющих общий стаж работы в отделах МСЭ более 5 лет.
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным совместным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 20.09.2024 № 378, Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 30.09.2024 № 615/НҚ и Министра здравоохранения РК от 01.10.2024 № 77 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

6. Мемлекеттік қызметті проактивті сырттай көрсетуге:
1) сот шешімімен әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп танылған;
2) психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымдарда есепте тұрған;
3) МАД-та ұялы телефон нөмірі жоқ болған дәрігерлерді тартуға жол берілмейді.
7. Үміткерлер әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталына (http://aleumet.egov.kz) сарапшылар тізіліміне енгізу үшін КДП сервисі арқылы алынған дербес деректерді жинауға, өңдеуге келісе отырып, "электрондық үкімет" шлюзі арқылы мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алынатын, электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжаттар нысанында мынадай мәліметтерді қалыптастыра отырып, осы Алгоритмге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді:
1) жалпы медицина, емдеу ісі, педиатрия мамандығының сыныптауышына сәйкес келетін жоғары медициналық білімі туралы диплом (шетелдік білім беру ұйымдары берген білім туралы құжаттар үшін "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 39-бабына сәйкес тану немесе нострификациялау рәсімінен өткенін растайтын құжаттың болуы қажет);
2) үздіксіз еңбек өтілінің болуын растайтын құжат (Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабына сәйкес еңбек кітапшасы немесе басқа құжат);
3) мәлімделген мамандық бойынша біліктілік деңгейін және оның клиникалық практикаға дайындығын қоса алғанда, кәсіби қызметке дайындығын растайтын клиникалық практикаға жіберу үшін маман сертификаты немесе клиникалық практикаға жіберу үшін шетелдік маман сертификаты;
4) медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу мәселелері бойынша соңғы 5 жылда жалпы көлемі кемінде 2 кредит (60 сағат) білім алғанын растайтын құжат. Аталған құжат медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімдерінде 5 жылдан астам жалпы жұмыс өтілі болған жағдайда талап етілмейді;
5) "Психиатрия" психикалық денсаулық орталығынан мәліметтер;
6) "Наркология" психикалық денсаулық орталығынан мәліметтер;
7) соттылығының болуы не болмауы туралы мәліметтер.
1), 2), 3) және 4) тармақшалар бойынша мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде мәліметтер болмаған кезде, растайтын электрондық құжаттар көшірмелері әлеуметтік қызметтер порталындағы "Өнім берушінің кабинеті" модулі арқылы электрондық түрде ұсынылады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 20.09.2024 № 378, ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 30.09.2024 № 615/НҚ және ҚР Денсаулық сақтау министрінің 01.10.2024 № 77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

6. Не допускается привлечение к проактивному заочному оказанию госуслуги претендентов:
1) признанных решением суда недееспособными или ограниченно дееспособными;
2) состоящих на учете в организациях, оказывающих медицинскую помощь в области психического здоровья;
3) при отсутствии номера мобильного телефона в БМГ.
7. Претенденты подают заявление на портал социальных услуг (http://aleumet.egov.kz) для включения в реестр экспертов по форме согласно приложению 1 к настоящему Алгоритму с согласием на сбор, обработку персональных данных, полученного посредством сервиса КДП, с формированием сведений, получаемых из государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства" в форме электронных документов, удостоверенных электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП):
1) диплома о высшем медицинском образовании, соответствующем классификатору специальности – общая медицина, лечебное дело, педиатрия (для документов об образовании, выданных зарубежными образовательными организациями, необходимо наличие документа, подтверждающего прохождение процедуры признания или нострификации в соответствии со статьей 39 Закона Республики Казахстан "Об образовании");
2) документа, подтверждающего наличие непрерывного трудового стажа (трудовая книжка или другой документ в соответствии со статьей 35 Трудового кодекса Республики Казахстан);
3) сертификата специалиста для допуска к клинической практике или сертификата иностранного специалиста для допуска к клинической практике, подтверждающего уровень квалификации по заявляемой специальности и его готовность к профессиональной деятельности, включая готовность к клинической практике;
4) документа, подтверждающего прохождение обучения за последние 5 лет по вопросам проведения медико-социальной экспертизы, в общем объеме не менее 2 кредитов (60 часов). Данный документ не требуется при наличии общего стажа работы в отделах медико-социальной экспертизы более 5 лет;
5) с Центра психического здоровья "Психиатрия";
6) с Центра психического здоровья "Наркология";
7) о наличии либо отсутствии судимости.
При отсутствии сведений по подпунктам 1), 2), 3) и 4) в информационных системах государственных органов, подтверждающие электронные копии документов предоставляются через модуль "Кабинет независимого эксперта" на портале социальных услуг.
Сноска. Пункт 7 - в редакции совместного приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 20.09.2024 № 378, Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 30.09.2024 № 615/НҚ и Министра здравоохранения РК от 01.10.2024 № 77 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

8. Комитет өтінішті қабылдаған күннен кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде:
1) ұсынылған құжаттардың толықтығы мен жарамдылық мерзімін, оның ішінде "электрондық үкімет" шлюзі арқылы мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алынатын мәліметтер негізінде тексереді;
2) құжаттар топтамасы толық болған жағдайда осы Алгоритмге 2-қосымшаға сәйкес нысанда үміткерге міндетті тестілеуден өту қажеттілігі туралы СМС-хабарлама жолдайды және де әлеуметтік қызметтер порталындағы жеке кабинетіне skills.enbek.kz платформасында хабарламаны алған күннен кейін күнтізбелік 10 (он) күн ішінде міндетті тестілеуден өту туралы ақпарат жібереді;
3) үміткерге осы Алгоритмге 3-қосымшаға сәйкес нысанда құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы СМС-хабарлама жолдайды және де әлеуметтік қызметтер порталындағы жеке кабинетіне мынадай себептерді көрсете отырып, өтінішті қабылдаудан дәлелді бас тарту туралы ақпарат жолдайды:
құжаттардың толық емес топтамасын ұсыну және (немесе) олардың жарамдылық мерзімінің аяқталуы;
осы Алгоритмнің 6-тармағында көрсетілген ақпараттардың анықталуы;
осы Алгоритмнің 7-тармағының 1)-4) тармақшаларында көрсетілген растайтын құжаттардың (ақпараттардың) болмауы.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 20.09.2024 № 378, ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 30.09.2024 № 615/НҚ және ҚР Денсаулық сақтау министрінің 01.10.2024 № 77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
9. Тестілеу прокторинг жүйесін қолдану арқылы skills.enbek.kz платформасында үміткердің таңдауы бойынша қазақ немесе орыс тілінде ақылы негізде өткізіледі.
Тестілер Қазақстан Республикасының мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау саласындағы заңнамасы бойынша, медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу негіздері бойынша, куәландырылатын адамның әлеуметтік қорғау шараларына қажеттіліктерін бағалау бойынша 90 сұрақтан тұрады.
Тестілеу уақыты – 90 минут.
10. Тестілеу барысында үміткерлерге үшінші тұлғалардың көмек көрсетуіне, көмекші құжаттарды (анықтамалық, арнайы әдебиет), байланыс құралдарын, электрондық тасығыштағы жазбаларды пайдалануға жол берілмейді.
11. Тестілеу нәтижелері сұрақтардың жалпы санынан кемінде 70 % дұрыс жауап және прокторинг жүйесінің оң қорытындысы болған кезде оң деп есептеледі.
70 %-дан аз дұрыс жауаптар және/немесе прокторинг жүйесінің теріс қорытындысын алған жағдайда және/немесе ақпараттық жүйелердің жұмысындағы техникалық іркілістер туралы актімен расталған мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінің жұмысында техникалық іркілістер туындаған жағдайда, үміткерлердің skills.enbek.kz платформада бір реттік қайта тестілеу осы Алгоритмнің 8-тармағының 2-тармақшасына сәйкес мерзімдерде рұқсат етіледі.
Тестілеу нәтижесі автоматты түрде қалыптастырылады және әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында (http://aleumet.egov.kz) үміткердің және Комитеттің жеке кабинеттеріне жіберіледі.

8. Комитет в течение 5 (пяти) рабочих дней после дня приема заявления:
1) проверяет полноту и срок действия представленных документов, в том числе на основании сведений, получаемых из государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства";
2) при предоставлении полного пакета документов направляет претенденту СМС-уведомление о необходимости прохождения обязательного тестирования, по форме согласно приложению 2 к настоящему Алгоритму, и в личный кабинет на портале социальных услуг информацию о необходимости прохождения обязательного тестирования на платформе skills.enbek.kz в течение 10 (десяти) календарных дней после дня получения уведомления;
3) направляет претенденту СМС-уведомление об отказе в приеме документов, по форме согласно приложению 3 к настоящему Алгоритму, и в личный кабинет на портале социальных услуг информацию об отказе в приеме заявления с указанием причины:
представление неполного пакета документов и (или) истечение срока их действия;
выявление сведений, указанных в пункте 6 настоящего Алгоритма;
отсутствие, подтверждающих документов (сведений), указанных в подпунктах 1)-4) пункта 7 настоящего Алгоритма.
Сноска. Пункт 8 с изменением, внесенным совместным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 20.09.2024 № 378, Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 30.09.2024 № 615/НҚ и Министра здравоохранения РК от 01.10.2024 № 77 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
9. Тестирование проводится с использованием системы прокторинга на платформе skills.enbek.kz на казахском или русском языке по выбору претендента на платной основе.
Тесты состоят из 90 вопросов по законодательству Республики Казахстан в сфере социальной защиты лиц с инвалидностью, по основам проведения медико-социальной экспертизы, оценке потребностей освидетельствуемого лица в мерах социальной защиты.
Время тестирования составляет 90 минут.
10. В ходе тестирования не допускается помощь претендентам третьими лицами, использование претендентами вспомогательных документов (справочная, специальная литература), средств связи, записей на электронном носителе.
11. Результаты тестирования считаются положительными при наличии не менее 70 % верных ответов от общего числа вопросов и положительного заключения системы прокторинга.
В случае получения менее 70 % верных ответов и/или отрицательного результата прокторинга и/или возникновения технических сбоев в работе информационных систем государственных органов, подтвержденных актом о техническом сбое в работе информационных систем, однократное повторное тестирование претендентов на платформе skills.enbek.kz допускается в сроки согласно подпункту 2 пункта 8 настоящего Алгоритма.
Результат тестирования формируется автоматически и направляется на портал социальных услуг (http://aleumet.egov.kz) в личные кабинеты претендента и Комитета.

Тестілеу нәтижесі теріс болған жағдайда және/немесе прокторинг жүйесінің теріс қорытындысы болған жағдайда немесе осы Алгоритмнің 8-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген мерзімде тестілеуден өтпеген жағдайда үміткерге автоматты түрде осы Алгоритмге 4-қосымшаға сәйкес нысанда сарапшылар тізіліміне қосудан бас тарту туралы СМС-хабарлама жіберіледі, және де әлеуметтік қызметтер порталындағы жеке кабинетіне сарапшылар тізіліміне қосудан бас тарту туралы ақпарат жіберіледі.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 20.09.2024 № 378, ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 30.09.2024 № 615/НҚ және ҚР Денсаулық сақтау министрінің 01.10.2024 № 77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
12. Тестілеу нәтижесі оң болған жағдайда, Комитет 5 (бес) жұмыс күні ішінде сарапшылар тізіліміне енгізу туралы шешім қабылдайды, шарт әзірлейді және сарапшы дәрігерге ЭЦҚ-мен қол қоюға жібереді.
12-1. Сарапшы дәрігер 3 (үш) жұмыс күні ішінде шартқа ЭЦҚ-мен қол қояды.
Шартқа қол қойылмаған жағдайда, сарапшы дәрігерге автоматты түрде сарапшылар тізіліміне қосудан бас тарту туралы СМС-хабарлама жіберіледі.
Ескерту. 12-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 20.09.2024 № 378, ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 30.09.2024 № 615/НҚ және ҚР Денсаулық сақтау министрінің 01.10.2024 № 77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
13. Комитет сарапшы дәрігер шартқа қол қойылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде оның деректерін сарапшылар тізіліміне енгізеді.
Сырттай проактивті куәландыруға қатысушы сарапшылар тізілімі "МОБД" ААЖ-де осы Алгоритмге 5-қосымшаға сәйкес нысанда қалыптастырылады.
Сарапшы дәрігерді сарапшылар тізіліміне енгізген кезде, сарапшы дәрігерді "МОБД" ААЖ-де жұмыс жасауға жіберу туралы сұрау автоматты түрде қалыптастырылады және 1 (бір) жұмыс күні ішінде ұсынылады.
Сұраныс 16:00-ден кейін жасалған жағдайда, рұқсат келесі жұмыс күні сағат 14:00-ге дейін ұсынылады.
14. Сарапшылар тізілімінен сарапшы дәрігерді шығару үшін:
1) осы Алгоритмге 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сарапшы дәрігердің сарапшылар тізілімнен шығаруға өтініші;
2) соттың сарапшы дәрігерді әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп тануы;
3) Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты тұруға кетуі;
4) сарапшы дәрігердің қайтыс болуы;

В случае отрицательного результата тестирования и/или отрицательного результата прокторинга либо не прохождении тестирования в сроки, указанные в подпункте 2 пункта 8 настоящего Алгоритма, претенденту автоматически направляется СМС-уведомление об отказе на включение в реестр экспертов по форме согласно приложению 4 к настоящему Алгоритму, и в личный кабинет на портале социальных услуг информация об отказе на включение в реестр экспертов.
Сноска. Пункт 11 - в редакции совместного приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 20.09.2024 № 378, Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 30.09.2024 № 615/НҚ и Министра здравоохранения РК от 01.10.2024 № 77 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
12. При положительном результате тестирования, Комитет в течение 5 (пяти) рабочих дней принимает решение о включении в реестр экспертов, формирует договор и направляет врачу эксперту на подписание ЭЦП.
12-1. Врач эксперт в течение 3 (трех) рабочих дней подписывает договор ЭЦП.
В случае не подписания договора, врачу эксперту автоматически направляется СМС-уведомление об отказе на включение в реестр экспертов по форме согласно приложению 4 к настоящему Алгоритму.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 12 -1 в соответствии с совместным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 20.09.2024 № 378, Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 30.09.2024 № 615/НҚ и Министра здравоохранения РК от 01.10.2024 № 77 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
13. Комитет в течение 3 (трех) рабочих дней, со дня подписания договора врачом экспертом вносит его данные в реестр экспертов.
Реестр экспертов формируется в АИС "ЦБДИ", по форме согласно приложению 5 к настоящему Алгоритму.
При включении врача эксперта в реестр экспертов в автоматическом режиме формируется запрос на допуск врача эксперта к работе в АИС "ЦБДИ", который предоставляется в течение одного рабочего дня.
В случае формирования запроса после 16.00 часов, допуск предоставляется до 14.00 следующего рабочего дня.
14. Основаниями для исключения врача эксперта из реестра экспертов являются:
1) заявление врача эксперта на исключение из реестра экспертов по форме согласно приложению 6 к настоящему Алгоритму;
2) признание судом врача эксперта недееспособным или ограниченно дееспособным;
3) выезд за пределы Республики Казахстан на постоянное место жительство;
4) смерть врача эксперта;

5) шартта анықталған куәландыру бойынша бекітілген жоспарлы көрсеткішті жүйелі (3 реттен астам) орындамаған кезде шартты бұзуға негіз болып табылады.
Сарапшы дәрігерді 2), 3) және 4) тармақшалар бойынша сарапшылар тізілімінен шығару автоматтандырылған режимде жүргізіледі.
Сарапшы дәрігерді осы тармақтың 5) тармақшасы бойынша сарапшылар тізілімінен алып тастаған жағдайда, сарапшылар тізіліміне қайта енгізу алып тасталады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 20.09.2024 № 378, ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 30.09.2024 № 615/НҚ және ҚР Денсаулық сақтау министрінің 01.10.2024 № 77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
15. Ай сайынғы/жылдық бағалау нәтижелері де шарттың ережелеріне сәйкес сарапшы дәрігерді сарапшылар тізілімінен шығаруға негіз бола алады.
16. Сарапшылар тізілімінен осы Алгоритмнің 14 тармағының 5) тармақшасында көрсетілген негіз бойынша шығарылған сарапшы дәрігер сарапшылар тізіліміне енгізуге қайта өтініш бере алмайды.
3-тарау. Сарапшы дәрігердің "Мүгедектікті және/немесе еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесін белгілеу және/немесе қажетті әлеуметтік қорғау шараларын айқындау" мемлекеттік қызметін проактивті сырттай көрсетуге қатысуы
17. "Мүгедектікті және/немесе еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесін белгілеу және/немесе қажетті әлеуметтік қорғау шараларын айқындау" мемлекеттік қызметін проактивті сырттай көрсету ""Мүгедектікті және/немесе еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесін белгілеу және/немесе қажетті әлеуметтік қорғау шараларын айқындау" мемлекеттік қызметін проактивті сырттай көрсетудің пилоттық жобасын іске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 30 маусымдағы № 384, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2021 жылғы 25 маусымдағы № 304, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 14 маусымдағы № 204 бірлескен бұйрығына сәйкес жүргізіледі.
18. МӘС актісінің жобасы МӘС бөлімдерінің екі эксаумақтық сарапшыларына (бір басшы және бір бас маман) және сарапшы дәрігерге автоматты түрде берілді.
МӘС актісінің жобаларын сарапшы дәрігерлерге бөлу 30 қарашаны қоса алғанға дейін жүзеге асырылады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 20.09.2024 № 378, ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 30.09.2024 № 615/НҚ және ҚР Денсаулық сақтау министрінің 01.10.2024 № 77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

5) расторжение договора при систематическом (более 3 раз) невыполнении установленного планового показателя по освидетельствованию, определенному договором.
Исключение врача эксперта из реестра экспертов по подпунктам 2), 3) и 4) производится в автоматизированном режиме.
В случае исключения врача эксперта из реестра экспертов по подпункту 5) настоящего пункта повторное включение в реестр экспертов исключается.
Сноска. Пункт 14 - в редакции совместного приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 20.09.2024 № 378, Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 30.09.2024 № 615/НҚ и Министра здравоохранения РК от 01.10.2024 № 77 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
15. Результаты ежемесячной/годовой оценки также могут являться основанием для исключения врача эксперта из реестра экспертов в соответствии с положениями договора.
16. Врач эксперт, исключенный из реестра экспертов, по основанию, указанному в подпункте 5 пункта 14 настоящего Алгоритма, не может повторно подавать заявку на включение в реестр экспертов.
Глава 3. Участие врача эксперта в заочном проактивном оказании государственной услуги "Установление инвалидности и/или степени утраты трудоспособности и/или определение необходимых мер социальной защиты"
17. Заочное проактивное оказание государственной услуги "Установление инвалидности и/или степени утраты трудоспособности и/или определение необходимых мер социальной защиты" проводится в соответствии с совместным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 июня 2021 года № 384, Министра образования и науки Республики Казахстан от 25 июня 2021 года № 304, Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 14 июня 2021 года № 204 "О реализации пилотного проекта проактивного заочного оказания государственной услуги "Установление инвалидности и/или степени утраты трудоспособности и/или определение необходимых мер социальной защиты"".
18. Проект акта МСЭ автоматически распределяется двум экстерриториальным экспертам отделов МСЭ (один руководитель и один главный специалист) и врачу эксперту.
Распределение проектов акта МСЭ врачам экспертам осуществляется до 30 ноября включительно.
Сноска. Пункт 18 - в редакции совместного приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 20.09.2024 № 378, Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 30.09.2024 № 615/НҚ и Министра здравоохранения РК от 01.10.2024 № 77 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

18-1. Сарапшылар тізілімінен шығарылған не еңбекке уақытша жарамсыздық бойынша сарапшы дәрігердің белгіленген мерзімдерде орындалмаған мемлекеттік қызметтері сарапшылар тізіліміндегі сарапшы дәрігерлерінің арасында бөлінеді және сарапшы дәрігерге жіберілген күннен кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Ескерту. 18-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 20.09.2024 № 378, ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 30.09.2024 № 615/НҚ және ҚР Денсаулық сақтау министрінің 01.10.2024 № 77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
4-тарау. Сарапшы дәрігер жұмысының нәтижелерін бағалау тәртібі мен өлшемшарттары
19. Сарапшы дәрігер жұмысының нәтижелерін бағалау "МОДБ" ААЖ автоматтандырылған режимде:
ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-күніне;
жылына бір рет, 2024 жылғы 20 желтоқсанға қарай жүргізіледі.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 20.09.2024 № 378, ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 30.09.2024 № 615/НҚ және ҚР Денсаулық сақтау министрінің 01.10.2024 № 77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
20. Сарапшы дәрігер жұмысының нәтижелерін ай сайынғы бағалау осы Алгоритмнің 24-тармағында белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келетін сарапшы дәрігер қорытындыларының пайыздық орташа арифметикалық мәнін мынадай формула бойынша айқындау арқылы жүзеге асырылады:
мұндағы:
Бағалау – ай сайынғы бағалау (%);
А – осы Алгоритмнің 24-тармағымен белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келетін қорытындылардың саны;
К1 – айына көрсетілген қызметтер саны;
К2 – куәландырылған міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылардың саны (алғашқы куәландыру кезінде);
К3 – жалпы еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесі белгіленген қайта куәландырудан өткен адамдардың саны;
К4 – ОЖБ әзірленген мүгедектігі бар адамдар саны;
С – К көрсеткіштерінің саны 1-ге тең немесе одан көп.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 20.09.2024 № 378, ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 30.09.2024 № 615/НҚ және ҚР Денсаулық сақтау министрінің 01.10.2024 № 77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
21. Сарапшы дәрігер жұмысының нәтижелерін жылдық бағалау ай сайынғы бағалаудың орташа арифметикалық мәнін айқындау арқылы жүзеге асырылады.

18-1. Невыполненные в установленные сроки госуслуги врача эксперта, исключенного из реестра экспертов, либо по временной нетрудоспособности, распределяются между врачами экспертами из реестра экспертов и подлежат рассмотрению в течение 1 (одного) рабочего дня после дня направления врачу эксперту.
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 18 -1 в соответствии с совместным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 20.09.2024 № 378, Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 30.09.2024 № 615/НҚ и Министра здравоохранения РК от 01.10.2024 № 77 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Порядок и критерии оценки результатов работы врача эксперта
19. Оценка результатов работы врача эксперта проводится АИС "ЦБДИ" в автоматизированном режиме:
ежемесячно, к 5 числу месяца, следующего за отчетным;
один раз в год, к 20 декабря 2024 года.
Сноска. Пункт 19 - в редакции совместного приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 20.09.2024 № 378, Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 30.09.2024 № 615/НҚ и Министра здравоохранения РК от 01.10.2024 № 77 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
20. Ежемесячная оценка результатов работы врача эксперта осуществляется путем определения среднеарифметического значения процента заключений врача эксперта, соответствующих критериям, установленным пунктом 24 настоящего Алгоритма, по следующей формуле:
где:
Оц – ежемесячная оценка (%);
А – количество заключений, соответствующих критериям, установленным пунктом 24 настоящего Алгоритма;
К1 – количество оказанных услуг за месяц;
К2 – количество освидетельствованных участников системы обязательного социального страхования (при первичном освидетельствовании);
К3 – количество переосвидетельствованных лиц с установленной степенью утраты общей трудоспособности;
К4 – количество лиц с инвалидностью, которым разработана ИПР;
С – количество показателей К равных или больше 1.
21. Годовая оценка результатов работы врача эксперта проводится путем определения среднего арифметического значения ежемесячных оценок.

22. Сарапшы дәрігер жұмысының нәтижелерін бағалау қорытындысы бойынша "МОДБ" ААЖ осы Алгоритмге 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сарапшы дәрігер жұмысының нәтижелерін бағалау кестесін қалыптастырады.
23. Сарапшы дәрігер жұмысының ай сайынғы және жылдық бағалау қорытындысы "МОДБ" ААЖ-дағы оның жеке профилінде көрсетіледі және өзінің ЭЦҚ-сы арқылы қол қойылады.
Жұмыс нәтижелері (ай сайынға және жылдық) қол қойылғаннан кейін Комитетке жолданады.
Ай сайынғы және жылдық бағалауды қарау, сондай-ақ оның нәтижелеріне қол қою тәртібі шартта белгіленген тәртіппен және шарттарда жүзеге асырылады.
24. Сарапшы дәрігер жұмысының нәтижелерін бағалау мынадай өлшемшарттар бойынша жүзеге асырылады:
1) сараптамалық шешім шығарудың уақтылығы;
2) шығарылған шешімнің (мүгедектікті белгілеу / белгілемеу) организм функциялары мен тыныс-тіршілігінің шектелу дәрежесіне сәйкестігі;
3) алғашқы куәландыру кезінде міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыға жалпы еңбекке қабілеттіліктен айырылу (бұдан әрі – ЖЕА) дәрежесін белгілеу;
4) қайта куәландыру кезінде ЖЕА белгіленген адамдарға ЖЕА дәрежесін белгілеу / белгілемеу;
5) Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 260 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32922 болып тіркелген) бекітілген Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларының 41-тармағына сәйкес ОЖБ-ның әлеуметтік бөлігін әзірлеу.
25. Сарапшы дәрігерлердің өтініштері мен шағымдары Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
5-тарау. Сарапшы дәрігер қызметтеріне ақы төлеу тәртібі және тарифтері
26. Сарапшы дәрігер ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірмей осы Алгоритмге 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сарапшы дәрігер жұмысының нәтижелерін бағалау кестесінің және қызметінің бағасын айқындау деректерін ескере отырып, "МОДБ" ААЖ-де "Бастапқы есепке алу құжаттарының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 562 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8265 болып тіркелген) бекітілген Р-1 нысаны бойынша орындалған жұмыстардың (көрсетілген қызметтердің) актісін (бұдан әрі – Орындалған жұмыстардың актісі) қалыптастырады. Орындалған жұмыстардың актісі сарапшы дәрігердің ЭЦҚ-мен қол қойылғаннан кейін Комитетке түседі.
27. Орындалған жұмыстардың актісін қалыптастыру және толтыру тәртібі шартта айқындалады.

22. По итогам оценки результатов работы врача эксперта АИС "ЦБДИ" формирует таблицу оценки результатов работы врача эксперта по форме согласно приложению 7 к настоящему Алгоритму.
23. Итоги ежемесячной и годовой оценки результатов работы врача эксперта отражаются в его личном профиле в АИС "ЦБДИ" и подписываются им с помощью ЭЦП.
После подписания оценка результатов работы (ежемесячная и годовая) направляется в Комитет.
Порядок рассмотрения ежемесячной и годовой оценки, а также подписания ее результатов осуществляется в порядке и на условиях, обозначенных в договоре.
24. Оценка результатов работы врача эксперта осуществляется по следующим критериям:
1) своевременность вынесения экспертного решения;
2) соответствие вынесенного решения (установление / неустановление инвалидности) к степени нарушения функций организма и ограничения жизнедеятельности;
3) установление степени утраты общей трудоспособности (далее – УОТ) участнику системы обязательного социального страхования при первичном освидетельствовании;
4) установление / неустановление степени УОТ при повторном освидетельствовании лицам с установленной степенью УОТ;
5) разработка социальной части ИПР согласно пункту 41 Правил проведения медико-социальной экспертизы, утвержденных приказом заместителя Премьер-Министра – Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 260 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32922).
25. Рассмотрение обращений и жалоб врачей экспертов проводится в порядке, предусмотренном Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.
Глава 5. Порядок оплаты и тарифы на услуги врача эксперта
26. Врач эксперт ежемесячно, не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным, с учетом данных таблиц оценки результатов работы и формирования цены за услугу врача эксперта по форме согласно приложению 8 к настоящему Алгоритму формирует в АИС "ЦБДИ" акт выполненных работ (оказанных услуг) по форме Р-1, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 20 декабря 2012 года № 562 "Об утверждении форм первичных учетных документов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8265) (далее – Акт выполненных работ). Акт выполненных работ после подписания ЭЦП врача эксперта поступает в Комитет.
27. Порядок формирования и заполнения Акта выполненных работ определяется договором.

28. Комитет орындалған жұмыстардың актісін алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде:
1) оның дұрыс толтырылуын және негізділігін тексереді;
2) бұрыс және анық емес толтырылған жағдайда "МОДБ" ААЖ-да ескертулерді көрсете отырып, сарапшы дәрігерге қайта қарау үшін қайтарады.
Сарапшы дәрігер орындалған жұмыстардың актісіне ескертулерді алған күннен кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде оны пысықтайды, ЭЦҚ-мен қол қояды және Орындалған жұмыстардың актісі осы Алгоритмнің 26-тармағына сәйкес Комитетке қарау үшін қайта жолданады;
3) дұрыс және анық толтырылған жағдайда орындалған жұмыстардың актісіне қол қояды және сарапшы дәрігер қызметтеріне ақысын төлеу үшін Министрлікке жолдайды. Ақы төлеу Министрлікпен шартта көрсетілген сарапшы дәрігердің ағымдағы шотына аудару арқылы жүзеге асырылады.
29. Сарапшы дәрігер қызметтерінің құны мына формула бойынша есептеледі:
Сарапшы дәрігер қызметтерінің құны = (В* К1), мұндағы
К1 – айына көрсетілген қызметтер саны;
В – сарапшы дәрігер қызметінің бағасын айқындау кестесі бойынша жүзеге асырылатын сарапшы дәрігер жұмысының нәтижелерін бағалауды ескере отырып, қызмет бірлігінің бағасы.
30. МӘС дәрігерлерінің бір қызметі үшін тариф (Тариф) мына формула бойынша есептеледі:
Тариф = (ЛЖ / 20 жұмыс күні / 8 сағат жұмыс), мұндағы:
ЛЖ – "Мемлекеттік бюджет есебінен ұсталатын барлық органдардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеудің бірыңғай жүйесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 16 қазандағы № 646 ҚБП қаулысына сәйкес С-О-5 санаты бойынша ең жоғары лауазымдық жалақы.
31. Салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді, міндетті зейнетақы жарналары мен міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналарды есептеу (ұстап қалу) және аудару Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
"Мүгедектікті және/немесе
еңбекке қабілеттіліктен айырылу
дәрежесін белгілеу және/немесе
қажетті әлеуметтік қорғау
шараларын айқындау"
мемлекеттік қызметін
проактивті сырттай көрсетуге
дәрігерлерді тарту бойынша іс-қимыл алгоритміне
1-қосымша
Нысан
_________________________________________ (мемлекеттік органның толық атауы) Сырттай проактивті куәландыруға қатысатын сарапшылар тізіліміне енгізуге өтініш
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 20.09.2024 № 378, ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 30.09.2024 № 615/НҚ және ҚР Денсаулық сақтау министрінің 01.10.2024 № 77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Сырттай проактивті куәландыруға қатысатын сарапшылар тізіліміне мені,
____________________________________________________________________,
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
________________________________________ мекенжайы бойынша тұратын
____________________ нозологиялық нысандар бойынша медициналық әлеуметтік сараптаманың сарапшы дәрігері ретінде қосуды сұраймын.
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетіне (БСН 141140008702) менің дербес деректерімді және проактивті сырттай куәландыруға қатысатын сарапшылар тізіліміне (бұдан әрі - тізілім) енгізу үшін қажетті заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді жинауға және өңдеуге, оның ішінде үшінші тұлғаларға беруге және тізілімнен шығарылғанға дейінгі кезеңде келісім беремін.
Дербес деректердің трансшекаралық берілуінің жоқтығы, сондай-ақ жалпыға қолжетімді көздерде дербес деректердің таралуының жоқтығы туралы хабарлаймыз.
Жиналатын деректердің тізбесі: ТАӘ, ЖСН, банк деректемелері, электрондық пошта, телефон нөмірі.
Анық емес мәліметтер мен жалған құжаттар бергенім үшін жауапкершілік туралы ескертілдім.
Тізілімге енгізу кезінде техникалық қамтамасыз етуді:
- "МОДБ" ААЖ-да жұмыс жасау үшін қажет техникалық сипаттамалары бар компьютер немесе ноутбуктың болуын;
- "МОДБ" ААЖ-ге USB-модем арқылы қосылу мүмкіндігі бар интернеттің болуын өзім реттеу қажеттілігі туралы ескертілдім.
МӘС дәрігерінің қызметіне ақы төлеудің шарттарымен және бекітілген тарифтерімен таныстым және келісемін.
Электрондық мекенжай (міндетті):____________@______
Телефон нөмірі:
20 ___ жылғы "___" _____________
Қолы / ЭЦҚ____________
"Мүгедектікті және/немесе
еңбекке қабілеттіліктен айырылу
дәрежесін белгілеу және/немесе
қажетті әлеуметтік қорғау
шараларын айқындау"
мемлекеттік қызметін
проактивті сырттай көрсетуге
дәрігерлерді тарту бойынша
іс-қимыл алгоритміне
2-қосымша
Нысан
Құрметті (Үміткердің Т.А.Ә.) !
Сырттай проактивті куәландыруға қатысатын сарапшылар тізіліміне енгізу үшін Сізге осы смс-хабарламаны алған күннен кейін күнтізбелік 10 (он) күн ішінде skills.enbek.kz платформасында міндетті тестілеуден өту қажет.
"Мүгедектікті және/немесе
еңбекке қабілеттіліктен айырылу
дәрежесін белгілеу және/немесе
қажетті әлеуметтік қорғау
шараларын айқындау"
мемлекеттік қызметін
проактивті сырттай көрсетуге
дәрігерлерді тарту бойынша
іс-қимыл алгоритміне
3-қосымша
Нысан
Құрметті (Үміткердің Т.А.Ә.) !
Сырттай проактивті куәландыруға қатысатын сарапшылар тізіліміне енгізу үшін өтінішті қабылдаудан бас тартылғаны туралы хабарлаймыз (бір немесе бірнеше себептерді көрсете отырып):
-құжаттар топтамасын толық емес ұсыну;
-жарамдылық мерзімі өткен құжаттарды ұсыну;
-сот шешімі бойынша әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеттілігі шектеулі деп тану туралы мәліметтерді анықтау;
-психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымдарда тіркеу туралы мәліметтерді анықтау;
-жоғары медициналық білім туралы дипломның болмауы;
-үздіксіз жұмыс өтілін растайтын құжаттың болмауы;
-медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу мәселелері бойынша соңғы 5 жылды оқытуды аяқтағанын растайтын құжаттың болмауы.
"Мүгедектікті және/немесе
еңбекке қабілеттіліктен айырылу
дәрежесін белгілеу және/немесе
қажетті әлеуметтік қорғау
шараларын айқындау"
мемлекеттік қызметін
проактивті сырттай көрсетуге
дәрігерлерді тарту бойынша іс-қимыл алгоритміне
4-қосымша
Нысан
Құрметті (Үміткердің Т.А.Ә.) !

28. Комитет в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения Акта выполненных работ:
1) проверяет правильность и достоверность его заполнения;
2) в случае неправильного и недостоверного заполнения возвращает на доработку врачу эксперту с указанием замечаний в АИС "ЦБДИ".
Врач эксперт в течение 2 (двух) рабочих дней после дня получения замечаний по Акту выполненных работ дорабатывает его, подписывает ЭЦП и Акт выполненных работ направляется в Комитет для рассмотрения согласно пункту 26 настоящего Алгоритма.
3) в случае правильного и достоверного заполнения подписывает Акт выполненных работ и передает в Министерство для осуществления оплаты услуг врача эксперта. Оплата производится Министерством путем перечисления на расчетный счет врача эксперта, указанный в договоре.
29. Стоимость услуг врача эксперта рассчитывается по формуле:
Стоимость услуг врача эксперта = (В* К1), где
К1 – количество оказанных услуг за месяц;
В – цена за единицу услуги с учетом оценки результатов работы врача эксперта, проведенной согласно таблице формирования цены за услугу врача эксперта.
30. Тариф за одну услугу врача эксперта (Тариф) рассчитывается по формуле:
Тариф = (ДО / 20 рабочих дней /8 часов работы), где:
ДО – максимальный должностной оклад по категории С-О-5 в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 октября 2017 года № 646 дсп "Об утверждении единой системы оплаты труда работников для всех органов, содержащихся за счет государственного бюджета".
31. Исчисление (удержание) и перечисление налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов и обязательных взносов социального медицинского страхования осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Алгоритму привлечения
врачей к проактивному
заочному оказанию
государственной услуги
"Установление инвалидности
и/или степени утраты
трудоспособности и/или
определение необходимых мер
социальной защиты"
Форма
_________________________________________________________
(полное наименование государственного органа)
Заявление на включение в Реестр экспертов, участвующих в заочном проактивном освидетельствовании
Сноска. Приложение 1 - в редакции совместного приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 20.09.2024 № 378, Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 30.09.2024 № 615/НҚ и Министра здравоохранения РК от 01.10.2024 № 77 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Прошу включить меня, ____________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
проживающего (ей) по адресу ______________________________________________________
в реестр экспертов, участвующих в проактивном заочном освидетельствовании в качестве врача эксперта по нозологическим формам ____________________________________________________________________.
Даю согласие на сбор и обработку, в том числе и на передачу третьим лицам моих персональных данных Комитету регулирования и контроля в сфере социальной защиты населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (БИН 141140008702), и сведений, составляющих охраняемую законом тайну, необходимых для включения в реестр экспертов, участвующих в проактивном заочном освидетельствовании (далее – реестр) в период до исключения из реестра.
Сообщаем об отсутствии трансграничной передачи персональных данных, а также об отсутствии распространения персональных данных в общедоступных источниках.
Перечень собираемых данных: ФИО (при его наличии), ИИН, банковские реквизиты, электронная почта, номер телефона.
Предупрежден(а) об ответственности за предоставление недостоверных сведений и поддельных документов.
Предупрежден(а) о необходимости самостоятельного урегулирования технического обеспечения при включении в реестр:
наличие компьютера или ноутбука, с техническими характеристиками, требуемыми для работы в АИС "ЦБДИ";
наличие интернета с возможностью подключения к АИС "ЦБДИ", посредством USB-модема.
Ознакомлен и согласен с установленным тарифом и условиями оплаты услуг врача эксперта.
Электронный адрес (обязательно): ____________@______
Номер телефона: ___________________________________
"___" _____________ ______года
Подпись / ЭЦП_____________
Приложение 2
к Алгоритму привлечения
врачей к проактивному
заочному оказанию
государственной услуги
"Установление инвалидности
и/или степени утраты
трудоспособности и/или
определение необходимых мер
социальной защиты"
Форма
Уважаемый(ая) (ФИО претендента)!
Для включения в реестр экспертов, участвующих в заочном проактивном освидетельствовании Вам необходимо пройти обязательное тестирование на платформе skills.enbek.kz в течение 10 (десяти) календарных дней после дня получения данного смс-уведомления.
Приложение 3
к Алгоритму привлечения
врачей к проактивному
заочному оказанию
государственной услуги
"Установление инвалидности
и/или степени утраты
трудоспособности и/или
определение необходимых мер
социальной защиты"
Форма
Уважаемый(ая) (ФИО претендента)!
Уведомляем Вас об отказе в приеме заявления для включения в реестр экспертов, участвующих в заочном проактивном освидетельствовании в связи с (указать одну или несколько причин):
- представлением неполного пакета документов;
- представлением документов с истечением срока их действия;
- выявлением сведений о признании решением суда недееспособности или ограниченно дееспособности;
- выявлением сведений об учете в организациях, оказывающих медицинскую помощь в области психического здоровья;
- отсутствием диплома о высшем медицинском образовании;
- отсутствием документа, подтверждающего наличие непрерывного трудового стажа;
- отсутствием документа, подтверждающего прохождение обучения за последние 5 лет по вопросам проведения медико-социальной экспертизы.
Приложение 4
к Алгоритму привлечения
врачей к проактивному
заочному оказанию
государственной услуги
"Установление инвалидности
и/или степени утраты
трудоспособности и/или
определение необходимых мер
социальной защиты"
Форма
Уважаемый (ая) (ФИО претендента)!

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 20.09.2024 № 378, ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 30.09.2024 № 615/НҚ және ҚР Денсаулық сақтау министрінің 01.10.2024 № 77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Сізді Сырттай проактивті куәландыруға қатысатын сарапшылардың тізіліміне енгізуден бас тартылғаны туралы хабардар етеміз (бір немесе бірнеше себептерді көрсете отырып):
- skills.enbek.kz платформасында тестілеудің теріс нәтижесіне байланысты;
- skills.enbek.kz платформасында прокторинг жүйесінің теріс қорытындысына байланысты;
- хабарлама алған күннен кейін 10 (он) күнтізбелік күн ішінде skills.enbek.kz платформасында міндетті немесе қайталама тестілеуден өтпеуіне байланысты;
- шартқа 3 (үш) жұмыс күні ішінде қол қойылмауына байланысты.
"Мүгедектікті және/немесе
еңбекке қабілеттіліктен айырылу
дәрежесін белгілеу және/немесе
қажетті әлеуметтік қорғау
шараларын айқындау"
мемлекеттік қызметін
проактивті сырттай көрсетуге
дәрігерлерді тарту бойынша
іс-қимыл алгоритміне
5-қосымша
Нысан
Сырттай проактивті куәландыруға қатысатын сарапшылар тізілімі
ЖСН
Маманның ТАӘ (бар болса)
Тұрғылықты өңірі
Жұмыс орны
МӘС-те еңбек өтілі
Мамандық профилі
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Нозологиялар бойынша бекітілім (АХЖ10)
Тізілімге енгізілген күні
Тізілімнен шығару күні
Еңбек демалыстары кезеңі
Көшпелі отырыстар кезеңі
Еңбекке уақытша қабілетсіздік кезеңі
8
9
10
11
12
13
"Мүгедектікті және/немесе
еңбекке қабілеттіліктен айырылу
дәрежесін белгілеу және/немесе
қажетті әлеуметтік қорғау
шараларын айқындау"
мемлекеттік қызметін
проактивті сырттай көрсетуге
дәрігерлерді тарту бойынша
іс-қимыл алгоритміне
6-қосымша
Нысан
____________________________________________________
(мемлекеттік органның толық атауы)
Сырттай проактивті куәландыруға қатысатын сарапшылар тізілімінен шығаруға өтініш
Сырттай проактивті куәландыруға қатысатын сарапшылар тізілімінен мені, шығаруды
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
сұраймын.
Негіздеме _________________________________________________________________
Сырттай проактивті куәландыруға қатысатын сарапшылар тізілімінен шығару үшін қажетті менің дербес деректерімді және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Электрондық мекенжай (міндетті): ____________@______
Телефон нөмірі:
20___ жылғы "___" _____________
Қолы / ЭЦҚ_____________
"Мүгедектікті және/немесе
еңбекке қабілеттіліктен айырылу
дәрежесін белгілеу және/немесе
қажетті әлеуметтік қорғау
шараларын айқындау"
мемлекеттік қызметін
проактивті сырттай көрсетуге
дәрігерлерді тарту бойынша
іс-қимыл алгоритміне
7-қосымша
Нысан
Сарапшы дәрігер жұмысының нәтижелерін бағалау кестесі
__________________________________________________________
(сарапшы дәрігердің тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса) 20___ жылғы __________
(ай / жыл)
Өлшемшарттар
Жалпы саны
Өлшемшарттарға сәйкес келетін шешімдер саны
Бағалау (%)
1.
сараптамалық шешімнің уақтылы шығарылуы
К1
2.
шығарылған шешімнің (мүгеддектікті белгілеу / белгілемеу) организм функциялары мен тыныс-тіршілігінің шектелу дәрежесіне сәйкестігі
К1
3.
алғашқы куәландыру кезінде міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыға жалпы еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесін белгілеу
К2
4.
қайта куәландыру кезінде жалпы еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесі белгіленген адамдарға жалпы еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесін белгілеу / белгілемеу
К3
5.
ОЖБ-ның әлеуметтік бөлігін әзірлеу
К4
БАРЛЫҒЫ
Ескертпе:
К1 – айына көрсетілген қызметтер саны;
К2 – куәландырылған міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылардың саны (алғашқы куәландыру кезінде);
К3 – жалпы еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесі белгіленген қайта куәландырудан өткен адамдардың саны;
К4 – ОЖБ әзірленген мүгедектігі бар адамдар саны.
_____ жылғы "___" _____________
Қолы / ЭЦҚ_____________
"Мүгедектікті және/немесе
еңбекке қабілеттіліктен айырылу
дәрежесін белгілеу және/немесе
қажетті әлеуметтік қорғау
шараларын айқындау"
мемлекеттік қызметін
проактивті сырттай көрсетуге
дәрігерлерді тарту бойынша іс-қимыл алгоритміне
8-қосымша
Нысан
Сарапшы дәрігер қызметінің бағасын айқындау кестесі __________________________________________________________
(сарапшы дәрігердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
20___ жылғы __________ (ай / жыл)

Сноска. Приложение 4 - в редакции совместного приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 20.09.2024 № 378, Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 30.09.2024 № 615/НҚ и Министра здравоохранения РК от 01.10.2024 № 77 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Уведомляем Вас об отказе на включение в реестр экспертов, участвующих в заочном проактивном освидетельствовании в связи с (указать одну или несколько причин):
- отрицательным результатом тестирования на платформе skills.enbek.kz;
- отрицательным результатом прокторинга на платформе skills.enbek.kz;
- не прохождением обязательного или повторного тестирования на платформе skills.enbek.kz в течение 10 (десяти) календарных дней после дня получения уведомления;
- не подписанием договора в течение 3 (трех) рабочих дней.
Приложение 5
к Алгоритму привлечения
врачей к проактивному
заочному оказанию
государственной услуги
"Установление инвалидности
и/или степени утраты
трудоспособности и/или
определение необходимых мер
социальной защиты"
Форма
Реестр экспертов, участвующих в проактивном заочном освидетельствовании
ИИН
ФИО (при наличии)
специалиста
Регион проживания
Место работы
Стаж работы в МСЭ
Профиль специальности
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
Закрепление по нозологиям (по МКБ 10)
Дата включения в реестр
Дата исключения из реестра
Период отпусков
Период выездных заседаний
Период временной нетрудоспособности
8
9
10
11
12
13
Приложение 6
к Алгоритму привлечения
врачей к проактивному
заочному оказанию
государственной услуги
"Установление инвалидности
и/или степени утраты
трудоспособности и/или
определение необходимых мер
социальной защиты"
Форма
_________________________________________________________
(полное наименование государственного органа)
Заявление на исключение из Реестра экспертов, участвующих
в проактивном заочном освидетельствовании
Прошу исключить меня, _____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
из реестра экспертов, участвующих в проактивном заочном освидетельствовании
Обоснование ____________________________________________________________
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных и сведений, составляющих охраняемую законом тайну, необходимых для исключения из реестра экспертов, участвующих в проактивном заочном освидетельствовании.
Электронный адрес (обязательно): ___________@______
Номер телефона:
"___" _____________ ______года
Подпись / ЭЦП_____________
Приложение 7
к Алгоритму привлечения
врачей к проактивному
заочному оказанию
государственной услуги
"Установление инвалидности
и/или степени утраты
трудоспособности и/или
определение необходимых мер
социальной защиты"
Форма
Таблица оценки результатов работы врача эксперта
______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) врача эксперта)
за __________ 20___ года
(месяц, год)
Критерии
Общее количество
Количество заключений, соответствующих критериям
Оценка
(%)
1.
своевременность вынесения экспертного решения
К1
2.
соответствие вынесенного решения (установление / неустановление инвалидности) к степени нарушения функций организма и ограничения жизнедеятельности
К1
3.
установление степени утраты общей трудоспособности участнику системы обязательного социального страхования при первичном освидетельствовании
К2
4.
установление / неустановление степени утраты общей трудоспособности при повторном освидетельствовании лицам с установленной степенью утраты общей трудоспособности
К3
5.
разработка социальной части ИПР
К4
ИТОГО
Примечание:
К1 – количество оказанных услуг за месяц;
К2 – количество освидетельствованных участников системы обязательного социального страхования (при первичном освидетельствовании);
К3 – количество переосвидетельствованных лиц с установленной степенью утраты общей трудоспособности;
К4 – количество лиц с инвалидностью, которым разработана ИПР.
"___" __________ _______года
Подпись / ЭЦП_____________
Приложение 8
к Алгоритму привлечения
врачей к проактивному
заочному оказанию
государственной услуги
"Установление инвалидности
и/или степени утраты
трудоспособности и/или
определение необходимых мер
социальной защиты"
Форма
Таблица формирования цены за услугу врача эксперта ______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) врача эксперта)
за __________ 20___ года (месяц, год)

Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 20.09.2024 № 378, ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 30.09.2024 № 615/НҚ және ҚР Денсаулық сақтау министрінің 01.10.2024 № 77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Ағымдағы жылға сарапшы дәрігердің бір қызметінің тарифі (теңге)
Ай сайынғы бағалаудың мәні (%)
Сарапшы дәрігер жұмысының нәтижелерін бағалауды ескере отырып, қызмет бірлігінің бағасы (теңге)

Сноска. Приложение 8 - в редакции совместного приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 20.09.2024 № 378, Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 30.09.2024 № 615/НҚ и Министра здравоохранения РК от 01.10.2024 № 77 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Тариф за одну услугу врача эксперта на текущий год (тенге)
Значение ежемесячной оценки (%)
Цена за единицу услуги с учетом оценки результатов работы врача эксперта (тенге)