"Әлеуметтік жұмыс және әлеуметтік саланың басқа да кәсіптері" кәсіптік стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 30 сәуірдегі № 125 бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз
Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінің 64-бабының 7-тармағына және "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес "Әлеуметтік жұмыс және әлеуметтік саланың басқа да кәсіптері" кәсіптік стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Арнаулы әлеуметтік қызметтер департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Министр С. Жақыпова
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2024 жылғы 30 сәуірдегі
№ 125 бұйрығына
қосымша
"Әлеуметтік жұмыс және әлеуметтік саланың басқа да кәсіптері" кəсіптік стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы кәсіптік стандарттың қолданылу саласы: кәсіптік стандарт "Әлеуметтік жұмыс және әлеуметтік саланың басқа да кәсіптері" (бұдан әрі - кәсіптік стандарт) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 64-бабының 7-тармағына сәйкес әзірленген және "Кәсіптік біліктіліктер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес біліктілік деңгейі мен құзыреттілігіне, мазмұнына, сапасына және еңбек жағдайларына қойылатын талаптарды анықтау. Осы кәсіптік стандарт білім беру бағдарламаларын құруға мүмкіндік береді, соның ішінде кәсіпорындарда жұмыскерлерді оқытуға, білім беру ұйымдарының жұмыскерлері мен түлектерін аттестациялауға, әлеуметтік саладағы кең ауқымды міндеттерді шешуге арналған.

Об утверждении профессионального стандарта "Социальная работа и другие профессии социальной сферы"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2024 года № 125
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 1 января 2025.
В соответствии с пунктом 7 статьи 64 Социального кодекса Республики Казахстан и в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить профессиональный стандарт "Социальная работа и другие профессии социальной сферы" согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту специальных социальных услуг Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней после подписания настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2025 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр С. Жакупова
Приложение
к приказу Министра
труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 30 апреля 2024 года № 125
Профессиональный стандарт "Социальная работа и другие профессии социальной сферы"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Социальная работа и другие профессии социальной сферы" (далее - профессиональный стандарт) разработан в соответствии с пунктом 7 статьи 64 Социального кодекса Республики Казахстан и в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" для определения требований к уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда. Настоящий профессиональный стандарт позволит создать образовательные программы, в том числе для обучения персонала на предприятиях, для сертификации работников и выпускников образовательных учреждений, для решения широкого круга задач в социальной сфере.

2. Осы кәсіптік стандартта келесі терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) арнаулы әлеуметтік қызметтер – адамға (отбасына) адамның тыныс-тіршілігін объективті түрде бұзатын және қоғам өміріне басқа азаматтармен тең дәрежеде қатысу мүмкіндіктерін жасауға бағытталған негіздерді еңсеру үшін жағдайларды қамтамасыз ететін қызметтер кешені;
2) әлеуметтік жұмыскер – арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін және (немесе) арнаулы әлеуметтік қызметтерге қажеттілікті бағалау мен айқындауды жүзеге асыратын, белгіленген талаптарға сәйкес келетін қажетті біліктілігі бар жұмыскер;
3) білім – кәсіби міндеттер шеңберіндегі іс-әрекеттерді жүзеге асыру үшін қажетті зерттелген және игерілген ақпарат;
4) дағдылар – кәсіби тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдана білу;
5) машық – кәсіби тапсырма шеңберінде жеке дара іс-әрекеттерді физикалық және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;
6) кәсіп – жеке тұлға жүзеге асыратын және оны жүзеге асыру үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін кәсіп түрі;
7) құзыреттілік – еңбек функциясын құрайтын бір немесе бірнеше кәсіби міндеттерді орындауға мүмкіндік беретін дағдыларды қолдана білу;
8) салалық біліктілік шеңбері (әрі қарай - СБШ) – Қазақстан Республикасы кәсіптерінің ұлттық сыныптауышы, ұлттық біліктілік шеңбері негізінде әзірленетін және сыныпталатын құжат салада орындалатын жұмыстың күрделілігіне және пайдаланылған білімнің, дағдылардың және құзыреттердің сипатына байланысты деңгейлер бойынша маманның біліктілігіне қойылатын талаптар.
3. Осы кәсіптік стандартта келесі қысқартулар қолданылады:
1) ЖЖКБТБА – жұмыстар мен жұмысшылардың кəсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
2) АӘК – атаулы әлеуметтік көмек;
3) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуші;
4) БА – біліктілік анықтамалық;
5) ТжКБ – техникалық және кәсіптік білім беру;
6) ӨҚЖ – өмірлік қиын жағдай;
7) МБА – мүгедектігі бар адамдар;
8) АӘҚКО – арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығы;
9) АЖ – ақпараттық жүйе.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кəсіптік стандарттың атауы: "Әлеуметтік жұмыс және әлеуметтік саланың басқа кәсіптері"
5. Кәсіптік стандарттардың коды: Q88100061.
6. ЭҚЖЖ сәйкес секцияны, бөлімді, топты, сыныпты және кіші сыныпты көрсету:
Q Денсаулық сақтау және халыққа әлеуметтік қызмет көрсету;
87. Тұруды қамтамасыз ете отырып, әлеуметтік қызмет көрсету;
87.3 Тұруды қамтамасыз ете отырып, қарт азаматтар мен мүгедектігі бар адамдарға əлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсыну.

2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) специальные социальные услуги – комплекс услуг, обеспечивающих лицу (семье) условия для преодоления оснований, объективно нарушающих жизнедеятельность человека и направленных на создание равных с другими гражданами возможностей участия в жизни общества;
2) социальный работник – работник, оказывающий специальные социальные услуги и (или) осуществляющий оценку и определение потребности в специальных социальных услугах, имеющий необходимую квалификацию, соответствующую установленным требованиям;
3) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
4) навыки – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
5) умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
6) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
7) компетенция – способность применять навыки, позволяющие выполнять одну или несколько профессиональных задач, составляющих трудовую функцию;
8) отраслевая рамка квалификаций (далее - ОРК) – документ, разрабатываемый на основе Национального классификатора занятий Республики Казахстан, национальной рамки квалификаций и классифицирующий в отрасли требования к квалификации специалиста по уровням в зависимости от сложности выполняемых работ и характера используемых знаний, умений и компетенций.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
2) АСП – адресная социальная помощь;
3) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
4) КС – квалификационный справочник;
5) ТиПО – техническое и профессиональное образование;
6) ТЖС – трудная жизненная ситуация;
7) ЛСИ – лицо с инвалидностью;
8) ЦОССУ– центр оказания специальных социальных услуг.
9) ИС – информационная система
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: "Социальная работа и другие профессии социальной сферы".
5. Код профессионального стандарта: Q88100061.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения;
87. Предоставление социальных услуг с обеспечением проживания;
87.3. Предоставление социальных услуг пожилым гражданам и инвалидам с обеспечением проживания;

87.30. Қарт азаматтар мен мүгедектігі бар адамдарға тұрғылықты жері бойынша әлеуметтік қызмет көрсету;
87.30.0. Қарт азаматтар мен мүгедектігі бар адамдарға тұруды қамтамасыз ете отырып, әлеуметтік қызмет көрсету.
Q Денсаулық сақтау және халыққа әлеуметтік қызмет көрсету;
87. Тұруды қамтамасыз ете отырып, әлеуметтік қызметтер көрсету;
87.9. Тұруды қамтамасыз ете отырып, өзге де әлеуметтік қызметтерді көрсету
87.90. Тұруды қамтамасыз ете отырып, өзге де әлеуметтік қызметтерді көрсету
87.90.0. Тұруды қамтамасыз ете отырып, өзге де әлеуметтік қызметтерді көрсету
Q Денсаулық сақтау және халыққа әлеуметтік қызмет көрсету:
88 Тұруды қамтамасыз етусіз әлеуметтік қызметтерді көрсету;
88.9. Тұруды қамтамасыз етусіз өзге де әлеуметтік қызметтерді көрсету
88.99. Басқа топтамаларға енгізілмеген, тұруды қамтамасыз етусіз өзге де әлеуметтік қызметтерді көрсету
88.99.0. Басқа топтамаларға енгізілмеген, тұруды қамтамасыз етусіз өзге де әлеуметтік қызметтерді көрсету
Q Денсаулық сақтау және халыққа әлеуметтік қызмет көрсету:
88. Тұруды қамтамасыз етусіз әлеуметтік қызметтерді көрсету;
88.10. Тұруды қамтамасыз етусіз қарт азаматтар мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтік қызметтерді көрсету;
88.10.0. Қарт азаматтар мен мүгедектігі бар адамдарға тұруды қамтамасыз етусіз әлеуметтік қызметтерді көрсету.
Q Денсаулық сақтау және халыққа әлеуметтік қызмет көрсету;
87. Тұруды қамтамасыз ете отырып, әлеуметтік қызметтер көрсету;
87.3. Қарт азаматтар мен мүгедектігі бар адамдарға тұрғылықты жері бойынша әлеуметтік қызметтерді көрсету;
87.30. Қарт азаматтар мен мүгедектігі бар адамдарға тұруды қамтамасыз ете отырып, әлеуметтік қызметтерді көрсету;
87.30.0. Қарт азаматтар мен мүгедектігі бар адамдарға тұруды қамтамасыз ете отырып, әлеуметтік қызмет көрсету.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: кәсіптік стандарт әлеуметтік саладағы кәсіптердің біліміне, іскерлігіне, дағдыларына, жұмыс тәжірибесіне, біліктілігі мен құзыреттілік деңгейіне, мазмұнына, сапасына және еңбек жағдайларына қойылатын жалпы талаптарды белгілейді.
8. Кәсіптер карточкаларының тізбесі:
1) Жеке көмекші - СБШ 1-2-деңгейі;
2) Әлеуметтік көмекші - СБШ 2-3-деңгейі;
3) Ымдау тілі маманы - СБШ 2-3 - деңгейі;
4) Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін ұйымдардағы әлеуметтік жұмыскердің ассистенті (жоғары, бірінші, екінші санатты және санатсыз) - СБШ 3-4-деңгейі;
5) Әлеуметтік жұмыскер (жоғары, бірінші, екінші санатты және санатсыз) - СБШ 4- деңгейі;
6) Әлеуметтік жұмыскер кейс-менеджер (жоғары, бірінші, екінші санатты және санатсыз) - СБШ 5-деңгейі;

87.30. Предоставление социальных услуг пожилым гражданам и инвалидам с обеспечением проживания;
87.30.0. Предоставление социальных услуг пожилым гражданам и инвалидам с обеспечением проживания.
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения;
87. Предоставление социальных услуг с обеспечением проживания;
87.9. Предоставление прочих социальных услуг с обеспечением проживания
87.90. Предоставление прочих социальных услуг с обеспечением проживания
87.90.0. Предоставление прочих социальных услуг с обеспечением проживания
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения:
88 Предоставление социальных услуг без обеспечения проживания;
88.9. Предоставление прочих социальных услуг без обеспечения проживания
88.99. Предоставление прочих социальных услуг без обеспечения проживания, не включенные в другие группировки
88.99.0. Предоставление прочих социальных услуг без обеспечения проживания, не включенные в другие группировки
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения:
88. Предоставление социальных услуг без обеспечения проживания;
88.10. Предоставление социальных услуг без обеспечения проживания пожилым гражданам и инвалидам;
88.10.0. Предоставление социальных услуг без обеспечения проживания пожилым гражданам и инвалидам.
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения;
87. Предоставление социальных услуг с обеспечением проживания;
87.3. Предоставление социальных услуг пожилым гражданам и инвалидам с обеспечением проживания;
87.30. Предоставление социальных услуг пожилым гражданам и инвалидам с обеспечением проживания;
87.30.0. Предоставление социальных услуг пожилым гражданам и инвалидам с обеспечением проживания.
7. Краткое описание профессионального стандарта: профессиональный стандарт устанавливает общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда для профессий социальной сферы.
8. Перечень карточек профессий:
1) Индивидуальный помощник – 1-2 уровень ОРК;
2) Социальный помощник – 2-3 уровень ОРК;
3) Специалист жестового языка – 2-3 уровень ОРК;
4) Ассистент социального работника в организациях, предоставляющих специальные социальные услуги (высшей, первой, второй категории и без категории) – 3-4 уровень ОРК;
5) Социальный работник (высшей, первой, второй категории и без категории) - 4 уровень ОРК;
6) Социальный работник кейс-менеджер (высшей, первой, второй категории и без категории) - 5 уровень ОРК;

7) Әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман (жалпы профиль) (жоғары, бірінші, екінші санатты және санатсыз) - СБШ 6-деңгейі;
8) Әлеуметтік қорғау ұйымының құрылымдық бөлімшесінің (бөлімінің, секторының, тобының) бастығы - СБШ 7-деңгейі;
9) Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығының (қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға) әлеуметтік қызмет көрсету орталығы, белгілі бір тұрғылықты жері жоқ адамдарға арналған әлеуметтік бейімдеу орталығы, отбасы мен балаларға әлеуметтік көмек көрсету орталығы, кәмелетке толмағандарға арналған әлеуметтік оңалту орталығы, балалар мен жасөспірімдерге арналған әлеуметтік панажай және т.б.) директоры - СБШ 7-деңгейі;
10) Әлеуметтік жұмыс менеджері - СБШ 8-деңгейі.
Кәсіптердің карточкалары
9. "Жеке көмекші" мамандығының карточкасы
Топтың коды:
5320-2
Қызметтер атауларының коды
5320-2-003
Кәсіптің атауы:
Жеке көмекші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
1-2
СБШ бойынша кіші деңгейі:
ЖЖКБТБА, БА,
үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
санатсыз
Кәсіптік білім беру деңгейі:
Білім деңгейі: бастауыш немесе жалпы орта білім беру
Мамандығы:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
практикалық тәжірибе және/немесе қысқа мерзімді оқыту.
Формальды емес және информалды білім берумен байланыс
қысқа мерзімді курстар арналған skills.enbek.kz.
Қызметтің негізгі мақсаты:
5320-2-003 – жеке күтім бойынша қызмет көрсететін жұмыскер.
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жүріп-тұруында қиындықтары бар МБА сүйемелдеу, қауіпсіздікті қамтамасыз ету және күнделікті көмек көрсету.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жүріп-тұруында қиындықтары бар МБА сүйемелдеуді ұйымдастыру.
2. Жүріп-тұруында қиындықтары бар МБА күнделікті тапсырмаларды және жеке қажеттіліктерді орындауға көмек көрсету
Қосымша еңбек функциялар:
3. Жүріп-тұруында қиындықтары бар МБА адвокациясы және мүмкіндіктерін кеңейту.
Еңбек функциясы 1:
жүріп-тұруында қиындықтары бар МБА-ға ілесіп жүруді ұйымдастыру.
Дағды 1:
жүріп-тұруы кезінде негізгі қызметтерді жүзеге асыру.
Машығы:
1. Жүріп-тұруы қиын МБА қоғамдық жеке көлікте орындарда қауіпсіз тасымалдауды қамтамасыз ету және және жол жүру ақысын төлеу.
2. Жүріп-тұруында қиындықтары бар МБА қоғамдық орындарда, үй ішінде, баспалдақ алаңында жүріп-тұру кезінде кауіпсіз сүйемелдеуді қамтамасыз ету.
3. Жүріп-тұруында қиындықтары бар МБА-ны көлік құралынан мүгедектік арбасына қауіпсіз отырғызуды, техникалық қозғалыс құралдарын дұрыс тасымалдауды қамтамасыз ету.

7) Специалист по социальной работе (общий профиль) (высшей, первой, второй категории и без категории) - 6 уровень ОРК;
8) Начальник структурного подразделения (отдела, сектора, группы) организации социальной защиты - 7 уровень ОРК;
9) Директор центра оказания специальных социальных услуг (центра социального обслуживания (пожилых и лиц с инвалидностью), центра социальной адаптации для лиц, не имеющих определенного места жительства, центра социальной помощи семье и детям, социально-реабилитационного центра для несовершеннолетних, социального приюта для детей и подростков и др.) – 7 уровень ОРК;
10) Менеджер социальной работы – 8 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Индивидуальный помощник"
Код группы:
5320-2
Код наименования занятия:
5320-2-003
Наименование профессии:
Индивидуальный помощник
Уровень квалификации по ОРК:
1-2
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых квалификационных характеристик:
Без категории
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: начальное или общее среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
практический опыт и/или краткосрочное обучение
Связь с неформальным и информальным образованием:
краткосрочные курсы на skills.enbek.kz
Другие возможные наименования профессии:
5320-2-003 - работник, оказывающий услуги по индивидуальному уходу.
Основная цель деятельности:
сопровождение, обеспечение безопасности и оказание повседневной помощи ЛСИ, имеющих затруднение в передвижении.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация сопровождения ЛСИ, имеющих затруднения в передвижении.
2. Оказание помощи в выполнении ежедневных задач и личных потребностей ЛСИ, имеющих затруднения в передвижении.
Дополнительные трудовые функции:
3. Адвокация и расширение возможностей ЛСИ, имеющих затруднения в передвижении.
Трудовая функция 1:
организация сопровождения ЛСИ, имеющих затруднения в передвижении.
Навык 1:
осуществление базовых услуг в передвижении.
Умения:
1. Обеспечивать безопасную транспортировку ЛСИ, имеющих затруднения в передвижении, на общественном и личном транспорте и производить оплату за проезд.
2. Обеспечивать безопасное сопровождение ЛСИ, имеющих затруднения в передвижении, при передвижении в общественных местах, по дому, на лестничной площадке.
3. Обеспечивать безопасную пересадку ЛСИ, имеющих затруднения в передвижении, с транспортного средства на инвалидное кресло, правильную транспортировку технических средств передвижения.

4. Жүріп-тұруында қиындықтары бар МБА-ға білім беру және еңбек қызметінде тиімді коммуникация құруда, мемлекеттік органдар мен медициналық мекемелерге барған кезде қажетті құжаттарды толтыруда көмек көрсету.
5. Жүріп-тұруында қиындықтары бар МБА үшін қозғалыс көмекші құралдарын пайдалану.
6. Халықты әлеуметтік қорғау саласында цифрлық мобильді қосымшаларды пайдалану.
7. МБА-мен байланыстар орнату.
Білімі:
1. Жүріп-тұруында қиындықтары бар МБА-ның жеке ерекшеліктері мен қажеттіліктерін білуі.
2. Жүріп-тұруында қиындықтары бар МБА-ны қауіпсіз алып жүру әдістері мен техникасы, қозғалыстың қолжетімділігі мен ыңғайлылығын қамтамасыз ету үшін қоршаған ортаны бейімдеу.
3. Жеке көмекшінің қызметтерін көрсету саласын реттейтін заңнама мен нормативтер.
Дағды 2:
әлеуметтік қызмет көрсетудің үздіксіздігіне жәрдемдесу.
Машығы:
1. Жүріп -тұруында қиындықтары бар МБА өз бетінше қозғалысын ынталандыру.
2. Жүріп-тұруы қиын МБА жағдайы туралы туыстарына хабардар ету және оның жақын ортасымен өнімді коммуникативтік қарым-қатынастарды қалыптастыру
Білімдер:
1. Жүріп-тұруында қиындықтары бар МБА-ның жеке ерекшеліктері мен қажеттіліктері.
2. Қауіпсіз сүйемелдеудің әдістері мен техникасы, қозғалыстың қолжетімділігі мен ыңғайлылығын қамтамасыз ету үшін қоршаған ортаны бейімдеу.
3. Жеке көмекшінің қызметтерін көрсету саласын реттейтін заңнама мен стандарттар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Еңбек функциясы 2:
жүріп-тұруында қиындықтары бар МБА-ның күнделікті міндеттері мен жеке қажеттіліктерін орындауға көмек көрсету.
Дағды 1:
күнделікті процестерді ұйымдастыру.
Машығы:
1. Жүріп-тұруында қиындықтары бар МБА-ның жеке қажеттіліктерін қанағаттандыру кезінде дараланған әдістер мен тәсілдерді қолдану және жүріп-тұруы қиын МБА өзіне-өзі қызмет көрсетуіне қолдау жасау.
2. Жүріп-тұруында қиындықтары бар МБА-ның психологиялық және физикалық жағдайына бақылау жүргізу.
3. Алғашқы көмек көрсету дағдыларын меңгеру.
Білімі:
1. Жүріп-тұруында қиындықтары бар МБА-ның жеке ерекшеліктері мен қажеттіліктері.
2. Алғашқы көмек көрсету әдістері мен тәжірибелері.
Дағды 2:
жүріп-тұруында қиындықтары бар МБА-ның өз-өзіне қызмет көрсету дағдыларын меңгеруге қолдау көрсетуді ұйымдастыру.
Машығы:
1. Жүріп-тұруында қиындықтары бар МБА-ның өзі-өзіне қызмет көрсету дағдыларын игеру бойынша нұсқау беру және бағыт беру.
2. Жүріп-тұруы қиын жергілікті МБА тәуелсіздігінің мүмкіндігінше жоғары деңгейін қамтамасыз ету.
Білімі:
1. Жүріп-тұруында қиындықтары бар МБА-ның тұлғалық ерекшеліктер және қажеттіліктері.

4. Оказывать содействие ЛСИ, имеющих затруднения в передвижении, в выстраивании эффективной коммуникации в образовательной и трудовой деятельности, в заполнении необходимой документации при посещении государственных органов и медицинских учреждений.
5. Использовать вспомогательные средства передвижения для ЛСИ, имеющих затруднения в передвижении.
6. Использовать цифровые мобильные приложения в сфере социальной защиты населения.
7. Выстраивать коммуникации с ЛСИ.
Знания:
1. Индивидуальных особенностей и потребностей ЛСИ, имеющих затруднения в передвижении.
2. Методов и техники безопасного сопровождения ЛСИ, имеющих затруднения в передвижении, адаптации окружающей среды для обеспечения доступности и удобства передвижения.
3. Законодательства и нормативов, регулирующих сферу оказания услуг индивидуального помощника.
Навык 2:
содействие в непрерывности социального обслуживания.
Умения:
1. Стимулировать самостоятельное передвижение ЛСИ, имеющих затруднения в передвижении.
2. Информировать родственников о состоянии ЛСИ, имеющих затруднения в передвижении и устанавливать продуктивные коммуникативные отношения с его близким окружением.
Знания:
1. Индивидуальных особенностей и потребностей ЛСИ, имеющих затруднения в передвижении.
2. Методов и техники безопасного сопровождения, адаптации окружающей среды для обеспечения доступности и удобства передвижения.
3. Законодательства и нормативов, регулирующих сферу оказания услуг индивидуального помощника.
Возможность признания навыка:
Трудовая функция 2:
оказание помощи в выполнении ежедневных задач и личных потребностей ЛСИ, имеющих затруднения в передвижении.
Навык 1:
организация повседневных процессов.
Умения:
1. Применять индивидуализированные методы и подходы при удовлетворении личных потребностей ЛСИ, имеющих затруднения в передвижении и содействовать самообслуживанию ЛСИ, имеющих затруднения в передвижении.
2. Проводить наблюдение за психологическим и физическим состоянием ЛСИ, имеющим затруднения в передвижении.
3. Обладать навыками оказания первой помощи.
Знания:
1. Личностных особенностей и потребностей ЛСИ.
2. Методов и практики оказания первой помощи.
Навык 2:
организация поддержки ЛСИ, имеющих затруднение в передвижении, в освоении навыков самостоятельного обслуживания.
Умения:
1. Направлять и инструктировать ЛСИ, имеющих затруднения в передвижении, по освоению навыков самостоятельного обслуживания.
2. Поддерживать максимально возможный уровень независимости ЛСИ, имеющих затруднения в передвижении.
Знания:
1. Личностных особенностей и потребностей ЛСИ.

2. Әлеуметтік жұмыстағы уәждеме әдістері мен тәжірибелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Еңбек функциясы 3:
жүріп-тұруында қиындықтары бар МБА-ның адвокациясы және мүмкіндіктерін кеңейту.
Дағды 1:
жүріп-тұруында қиындықтары бар МБА-ның мүдделері мен әлеуетінің адвокациясы.
Машығы:
1. МБА деректерін басқару.
2. Жүріп-тұруында қиындықтары бар МБА-ның құқықтары мен мүдделерін адвокациялауды жүзеге асыру.
Білімі:
1. Жүріп-тұруында қиындықтары бар МБА-ның тұлғалық ерекшеліктері мен қажеттіліктері.
2. Құқықтық негіздері (мектеп бағдарламасы аясында).
Дағды 2.
Жүріп-тұруында қиындықтары бар МБА-ның мүмкіндіктерін кеңейту.
Машығы:
1. Мемлекеттік, қоғамдық және өзге де ұйымдармен бірлесе отырып, жүріп-тұруында қиындықтары бар МБА-ның мүмкіндіктерін кеңейту.
Білімі:
1. Жүріп-тұруында қиындықтары бар МБА-ның тұлғалық ерекшеліктері мен қажеттіліктері.
2. Жұмыспен қамту саласындағы цифрлық платформалар.
3. Әлеуметтік және кәсіптік оңалтуды жүргізу негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік, дербестік, адалдық, толеранттылық, төзімділік, байланысқа ашықтык, ізгі ниеттілік, жанқиярлық, әдептілік, жанашырлық, МБА деректері туралы құпиялылықты сақтау.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ шеңберінде басқа мамандықтармен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
2-3
Әлеуметтік көмекші
10. "Әлеуметтік көмекші" мамандығының карточкасы
Топтың коды:
5320-9
Қызметтер атауының коды:
5320-9-006
Кәсіп атауы:
Әлеуметтік көмекші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
2-3
СБШ бойынша кіші деңгейі:
ЖЖКБТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
санатсыз
Кәсіптік білім беру деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта немесе жалпы орта білім беру
Мамандығы:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
кемінде 1 жыл практикалық жұмыс тәжірибесі және/немесе қысқа мерзімді оқыту.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
skills-те, enbek.kz әлеуметтік оңалту бойынша қысқа мерзімді курстар.
Кәсіптердің басқа ықтимал атаулары:
5320-2-003 - жеке күтім бойынша қызмет көрсететін жұмыскер
Қызметтің негізгі мақсаты:
өзін-өзі күту мүмкіндігінен айырылған адамға күтім жасау және негізгі көмек көрсету: азық-түліктер мен дәрі-дәрмектерді жеткізу; үй-жайларды жинау; шұғыл жағдайларда алғашқы медициналық көмек көрсету.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Өзіне-өзі қызмет көрсету мүмкіндігін жоғалтқан қызмет алушыға күтім жасау (негізгі көмек).
2. Күтім мен адвокациясын қажет ететін қызметтерді алушының әлеуметтік бейімделуін және әлеуметтік ортамен өзара әрекеттесуін ұйымдастыру.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
1. өзіне-өзі қызмет көрсету мүмкіндігін жоғалтқан көрсетілетін қызметтерді алушыға күтім жасау (базалық көмек).
Дағды 1:
тамақтану бойынша базалық қызметтерді көрсету.
Машығы:
1. Күтімді қажет ететін қызмет алушыны тамақ ішу, ауыз су режимін сақтау кезінде бақылауды және сүйемелдеуді жүзеге асыру.

2. Методов и практики мотивирования в социальной работе.
Возможность признания навыка:
Трудовая функция 3:
адвокация и расширение возможностей ЛСИ, имеющих затруднения в передвижении.
Навык 1:
адвокация интересов и потенциала ЛСИ, имеющих затруднения в передвижении.
Умения:
1. Управлять данными ЛСИ.
2. Осуществлять адвокацию в соблюдении прав и интересов ЛСИ.
Знания:
1. Личностных особенностей и потребностей ЛСИ, имеющих затруднения в передвижении.
2. Основы права (в рамках школьной программы).
Навык 2:
расширение возможностей ЛСИ, имеющих затруднения в передвижении.
Умения:
1. Расширять возможности ЛСИ, имеющих затруднения в передвижении, в сотрудничестве с государственными, общественными и иными организациями.
Знания:
1. Личностных особенностей и потребностей ЛСИ.
2. Цифровых платформ в сфере занятости.
3. Основы проведения социальной и профессиональной реабилитации.
Возможность признания навыка:
Требования к личностным компетенциям:
ответственность, самостоятельность, добросовестность, толерантность, коммуникабельность, доброжелательность, бескорыстность, этичность, эмпатия, сохранение конфиденциальности о данных ЛСИ.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
2-3
Социальный помощник
10. Карточка профессии "Социальный помощник"
Код группы:
5320-9
Код наименования занятия:
5320-9-006
Наименование профессии:
Социальный помощник
Уровень квалификации по ОРК
2-3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых квалификационных характеристик:
Без категории
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное или общее среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
практический опыт не менее 1 года и/или краткосрочное обучение.
Связь с неформальным и информальным образованием:
краткосрочные курсы по социальной реабилитации на skills.enbek.kz
Другие возможные наименования профессии:
5320-2-003 - работник, оказывающий услуги по индивидуальному уходу.
Основная цель деятельности:
уход и предоставление базовой помощи человеку, утратившему возможность самообслуживания: доставка продуктов питания и лекарств; уборка помещения; оказание первой медицинской помощи в экстренных ситуациях.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Уход за получателем услуг, утратившим возможность самообслуживания (базовая помощь).
2. Организация социальной адаптации и взаимодействия с социальной средой получателя услуг, нуждающегося в уходе, адвокации.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
уход за получателем услуг, утратившим возможность самообслуживания (базовая помощь).
Навык 1:
оказание базовых услуг по питанию.
Умения:
1. Осуществлять наблюдение и сопровождение получателя услуг, нуждающегося в уходе, при приеме пищи, соблюдении питьевого режима.

2. Жеке гигиена және санитария ережелерін сақтай отырып, күтімді қажет ететін қызмет алушының тамақтануын ұйымдастыру.
3. Азық-түліктің сақталу шарттары мен мерзімдерін тексеру.
4. Медициналық ұсыныстарға сәйкес тағамды қабылдауға дайындау.
5. Тамақты өз бетінше қабылдаған кезде көмек көрсету.
6. Күтімді қажет ететін қызмет алушының тамақтануын, суын немесе тамақтануын қамтамасыз ету.
7. Халықты әлеуметтік қорғау саласында цифрлық мобильді қосымшаларды пайдалану.
8. МБА-мен байланыс орнату.
Білімдер:
1. Салауатты, емдік және диеталық тамақтану принциптері.
2. Ауыз су режимінің ережелері.
3. Тез бұзылатын тамақ өнімдерін сақтау мерзімдері мен шарттары.
4. Күтімді қажет ететін қызмет алушыларды тамақтандыру тәсілдері.
5. Тамақтану (тамақтандыру) кезіндегі санитарлық ережелер мен нормалар.
Дағды 2:
Күтімге мұқтаж адамға гигиеналық қызмет көрсету (гигиеналық қызмет көрсету кезінде күтімге мұқтаж адамға көмек көрсету) және медициналық қызмет көрсетудің үздіксіздігін қолдау.
Машығы:
1. Оңалтудың техникалық құралдарын пайдалана отырып (пайдаланбай) гигиеналық процедураларды жүргізу кезінде күтімді қажет ететін қызметтерді алушыны бақылауды және сүйемелдеуді жүзеге асыру, күтімді қажет ететін адамның киімін ауыстыруды жүзеге асыру.
2. Жуынуға, тарауға, душ қабылдауға, ваннаға түсуге, дымқыл сүртуге және басқа гигиеналық процедураларға көмек көрсету.
3. Гигиеналық процедураларды жүргізу үшін арнайы құрылғыларды қолданыңыз.
4. Күтімді қажет ететін қызмет алушыға көмек көрсету кезінде инфекциялық қауіпсіздікті және санитарлық нормалар мен ережелердің сақталуын қамтамасыз ету.
5. Медициналық ұсыныстарды орындау.
6. Алғашқы көмек көрсету дағдыларын меңгеру.
Білімі:
1. Күнделікті іс-әрекетте (жеке гигиенаны сақтау, жуынатын бөлме мен дәретхананы пайдалану, киіну (шешіну), қозғалу) күтімді қажет ететін қызмет алушылардың әртүрлі санаттарына гигиеналық күтімнің ерекшеліктері.
2. Құлау, тұрмыстық жарақат алу және жауыр жараның пайда болу қаупін; күтімді қажет ететін қызмет алушы үшін тұрғын үй-жайларды бейімдеу қағидалары, әдістері және құралдары.
3. Күтімді қажет ететін қызметтерді алушының жеке гигиенасы, гигиеналық процедураларын сақтау қағидалары.
4. Инфекциялық қауіпсіздік және санитарлық нормалар, және қағидалары.
5. Қан қысымын, жүрек соғу жылдамдығын (пульсті), қанның оттегімен қанықтылығын (сатурация) өлшеу тәсілдері.
6. Алғашқы көмек көрсету дағдыларын меңгеру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Еңбек функциясы 2:
күтімді қажет ететін қызмет алушының әлеуметтік бейімделуін және әлеуметтік ортамен өзара әрекеттесуін ұйымдастыру, адвокацижәне.
Дағды 1:
қозғалыс кезінде күтімді қажет ететін қызмет алушының ұтқырлығын сақтау.
Машығы:

2. Организовывать прием пищи получателю услуг, нуждающемуся в уходе, с соблюдением правил личной гигиены и санитарии.
3. Проверять условия и сроки хранения продуктов питания.
4. Готовить пищу к приему согласно медицинским рекомендациям.
5. Оказывать помощь при самостоятельном приеме пищи.
6. Обеспечивать безопасность приема пищи, воды или кормления получателя услуг, нуждающегося в уходе.
7. Использовать цифровые мобильные приложения в сфере социальной защиты населения.
8. Выстраивать коммуникации с ЛСИ.
Знания:
1. Принципов здорового, лечебного и диетического питания.
2. Правил питьевого режима.
3. Сроков и условии хранения скоропортящихся продуктов питания.
4. Способов кормления получателей услуг, нуждающихся в уходе.
5. Санитарных правил и норм при приеме пищи (кормлении).
Навык 2:
оказание гигиенических услуг лицу, нуждающемуся в уходе (помощь лицу, нуждающемуся в уходе, при оказании гигиенических услуг) и поддержание непрерывности медицинского обслуживания.
Умения:
1. Осуществлять наблюдение и сопровождение получателя услуг, нуждающегося в уходе, при проведении гигиенических процедур с использованием технических средств реабилитации (без использования), осуществлении переодевания лица, нуждающегося в уходе.
2. Оказывать помощь в умывании, причесывании, принятии душа, ванны, проводить влажное обтирание и другие гигиенические процедуры.
3. Пользоваться специальными приспособлениями для проведения гигиенических процедур.
4. Обеспечивать инфекционную безопасность и соблюдение санитарных норм и правил при оказании помощи получателю услуг, нуждающемуся в уходе.
5. Следовать медицинским рекомендациям.
6. Обладать навыками оказания первой помощи.
Знания:
1. Особенностей гигиенического ухода за различными категориями получателей услуг, нуждающихся в уходе, в повседневной деятельности (поддержание личной гигиены, пользование ванной и туалетом, одевание (раздевание), передвижение).
2. Рисков падения, бытовых травм и возникновения пролежней; правил, способов и средств адаптации жилых помещений для получателя услуг, нуждающегося в уходе.
3. Правил поддержания личной гигиены, проведения гигиенических процедур получателя услуг, нуждающегося в уходе.
4. Инфекционной безопасности и санитарных норм, и правил.
5. Способов измерения артериального давления, частоты сердечных сокращений (пульс), насыщения крови кислородом (сатурация).
6. Навыков оказания первой помощи.
Возможность признания навыка:
Трудовая функция 2:
организация социальной адаптации и взаимодействия с социальной средой получателя услуг, нуждающегося в уходе, адвокации.
Навык 1:
поддержание мобильности получателя услуг, нуждающегося в уходе при перемещении.
Умения:

1. Күтімді қажет ететін аз қозғалатын (қозғалмайтын) қызмет алушылардың жүріп-тұруы кезінде әдістер мен құралдарды қолдану.
2. Күтімді, дене кемістіктеріне бейімделуді қажет ететін қызметтерді алушыға қолдау көрсету.
Білімдер:
1. Өзіне-өзі қызмет көрсету қабілетін жоғалтқан адамдардың жеке қажеттіліктері.
2. Құлау, тұрмыстық жарақат алу және жауыр жараның пайда болу қаупін; күтімді қажет ететін қызмет алушы үшін тұрғын үй-жайларды бейімдеу қағидалары, әдістері және құралдары.
3. Техникалық оңалту құралдары, көмекші құралдар және күтімді қажет ететін қызмет алушылардың қозғалысына (қозғалысына) арналған құрылғылар.
4. Күтімге мұқтаж аз қозғалатын (қозғалмайтын) қызмет алушыны төсекке, іш киімі мен төсек жапқышын ауыстырған кезде орналастыру, жылжыту әдістері мен тәсілдері.
5. Күтімді қажет ететін қызмет алушының қозғалысы үшін қауіпсіз маршруттарды құру жолдары.
Дағды 2:
күтімді қажет ететін қызмет алушының әлеуметтік қызметін қолдау және адвокаттық қызмет күтімді қажет ететін қызмет алушының мүдделері мен әлеуеті.
Машығы:
1. Күтімді қажет ететін қызмет алушыға әлеуметтік ортамен қарым-қатынаста көмек көрсету.
2. Жүріп-тұруы қиын күтімді қажет ететін қызмет алушымен және оның жақын ортасымен өнімді коммуникативтік қарым-қатынас орнату.
3. Күтім мен адвокацияға мұқтаж көрсетілетін қызметтерді алушының құқықтары мен мүдделерін сақтауды жүзеге асыру.
4. Күтімді қажет ететін қызмет алушының деректерін басқару.
Білімдер:
1. Кәсіби қызметтің моральдық-этикалық нормалары мен ережелері.
2. Цифрлық коммуникация, оның ішінде тәсілдері мен құралдары.
3. Мүмкін болатын іс-әрекеттерді жүзеге асыруға қызығушылықты ынталандыру және қолдау тәсілдері.
4. Баламалы және қосымша коммуникация әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Жауапкершілік, дербестік, адалдық, толеранттылық, көпшілдік, тілектестік, риясыздық, әдептілік, эмпатия, өзіне-өзі қызмет көрсету мүмкіндігін жоғалтқан адамның деректері туралы құпиялылықты сақтау.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланысы:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы
3
Әлеуметтік жұмыскердің көмекшісі
11. "Ымдау тілі маманы" кәсібінің карточкасы
Топтың коды:
2643-9
Қызметтер атауының коды:
2643-9-009
Кәсіптің атауы:
ымдау тілі маманы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2-3
СБШ бойынша кіші деңгейі:
ЖЖКБТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейіі:
санатсыз
Кәсіптік білім
деңгейі:
Білім деңгейі: негізгі немесе жалпы орта білім беру
Мамандығы:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс өтілі кемінде 1 жыл және /немесе қысқа мерзімді оқу курстары
Бейресми және бейресми байланыстармен байланыс ақпараттық білім беру:
Қысқа мерзімді оқыту курстары skills.enbek.kz
Кәсіптің басқа да ықтимал атаулары:

1. Применять приемы и средства при перемещении малоподвижных (обездвиженных) получателей услуг, нуждающихся в уходе.
2. Поддерживать получателя услуг, нуждающегося в уходе, в адаптации к физическим недостаткам.
Знания:
1. Индивидуальных потребностей лиц, утративших способность самообслуживания.
2. Рисков падения, бытовых травм и возникновения пролежней, правил, способы и средства адаптации жилых помещений для получателя услуг, нуждающегося в уходе.
3.Технических средств реабилитации, вспомогательных средств и приспособлении для перемещения (передвижения) получателей услуг, нуждающихся в уходе.
4. Методов и приемов размещения, перемещения малоподвижного (обездвиженного) получателя услуг, нуждающегося в уходе, в постели, при смене нательного и постельного белья.
5. Способов построения безопасных маршрутов для передвижения получателя услуг, нуждающегося в уходе.
Навык 2:
поддержание социального функционирования получателя услуг, нуждающегося в уходе и адвокация. интересов и потенциала получателя услуг, нуждающегося в уходе.
Умения:
1. Содействовать получателю услуг, нуждающемуся в уходе в общении с социальной средой.
2. Устанавливать продуктивные коммуникативные отношения с получателем услуг, нуждающимся в уходе, имеющего затруднения в передвижении, и его близким окружением.
3. Осуществлять адвокацию в соблюдении прав и интересов получателя услуг, нуждающегося в уходе.
4. Управлять данными получателя услуг, нуждающегося в уходе.
Знания:
1. Морально-этических норм и правил профессиональной деятельности.
2. Способов и средств коммуникации, в том числе цифровые.
3. Способов мотивирования и поддержания интереса к осуществлению посильной деятельности.
4. Методов альтернативных и дополнительных коммуникации.
Возможность признания навыка:
Требования к личностным компетенциям:
ответственность, самостоятельность, добросовестность, толерантность, коммуникабельность, доброжелательность, бескорыстность, этичность, эмпатия, сохранение конфиденциальности о данных человека, утратившего возможность самообслуживания.
Список технических регламентов и национальных стандартов
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии
3
Ассистент социального работника
11. Карточка профессии "Специалист жестового языка"
Код группы:
2643-9
Код наименования занятия:
2643-9-009
Наименование профессии:
Специалист жестового языка
Уровень квалификации по ОРК:
2-3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых квалификационных характеристик:
Без категории
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: основное или общее среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
стаж работы не менее 1 года и /или краткосрочные курсы обучения
Связь с неформальным и информальным образованием:
краткосрочные курсы обучения на skills.enbek.kz
Другие возможные наименования профессии:

2643-3-006 - дактильді аудармашы;
2643-9-007 - сурдо аудармашы.
Қызметтің негізгі мақсаты:
МБА үшін қандай да бір тілден дактильді әліпби және (немесе) ымдау тіліне сурдоаударма бойынша қызметтерді ұсыну.
МБА-ның/заңды өкілінің жүріп-тұруына және өзіне-өзі қызмет көрсетуіне жәрдемдесу.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. МБА үшін дактильді әліпби және (немесе) ымдау тіліне сурдоаударманы қамтамасыз ету.
2. МБА-ның бейімделу, қозғалу және өзіне-өзі қызмет көрсету процесінде кеңес беру және қолдау көрсету.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
МБА үшін дактильді әліпби және (немесе) ымдау тіліне сурдоаударманы қамтамасыз ету
Дағды 1:
Дактильді әліпби және (немесе) ымдау тіліне сурдоаударманы жүргізу.
Машығы:
1. Ымдау тілін және дактильді әліпбиді меңгеру.
2. Сурдоаударманы орындауды жоспарлау.
3. Сурдоаудармада қолданылатын техникалық құралдармен жұмыс істеу.
4. Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы цифрлық мобильді қосымшаларды пайдалану.
5. МБА-мен байланыс орнату.
Білімдер:
1. Сурдоаударманың принциптері мен техникасын түсіну.
2. Әртүрлі мүгедектігі бар адамдардың негізгі мәселелері мен қажеттіліктері.
3. Сурдоаударма қызметтерін көрсету саласын реттейтін заңнама мен нормативтер
4. Мүгедектіктің медициналық және әлеуметтік аспектілері және олардың жүріп-тұру мен өзін-өзі күтуге әсері.
Дағды 2:
ауызша, жазбаша немесе ым-ишара арқылы сөйлеуді аудару дактильді тұлғааралық қарым-қатынас деңгейіндегі әліппе немесе тактильді ымдау тілі.
Машығы:
1. Қарым-қатынастың әртүрлі тәсілдерін (саусақ ізі, ымдау тілі, алақанға жазу) ауызша сөйлеу қарқынымен салыстыруға болатын және ұйымның саңырау жұмыскерлері үшін ең қолайлы жылдамдықта қолдану.
2. Бастапқы мәтінді талдау (ауызша, жазбаша).
Білімдер:
1. Ымдау тілі.
2. Қарым-қатынастың әртүрлі тәсілдері (алақанға жазу, саусақ іздері, ымдау тілі).
3. Дактилология мен ымдау тілін контактілі қайталау үшін қолдану ерекшеліктері.
4. Қарым-қатынастың психологиясының негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Еңбек функциясы 2:
МБА-ның бейімделу, қозғалу және өзіне-өзі қызмет көрсету процесінде кеңес беру және қолдау.
Дағды 1:
әрбір МБА қажеттіліктері мен ерекшеліктеріне тәсілдерді бейімдей отырып, дараланған консультациялық қолдау көрсету мүмкіндігі.
Машығы:
1. Ымдау тілін меңгеру және МБА талаптарына сәйкес ақпаратты тиімді жеткізу.
2. Эмпатикалық түрде МБА қажеттіліктері мен сезімдерін қабылдау, сондай-ақ кеңес беру үшін тиімді қарым-қатынас жасау.
3. МБА жеке ерекшеліктерін ескере отырып, өзара әрекеттесудің әртүрлі стильдеріне бейімделу және коммуникация.
Білімдер:

2643-3-006 - переводчик-дактилолог;
2643-9-007 – сурдопереводчик.
Основная цель деятельности:
предоставление услуг по сурдопереводу с какого-либо языка на дактильный алфавит и (или) язык жестов.
Содействие ЛСИ/законному представителю в передвижении и самообслуживании.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Обеспечение сурдоперевода на дактильный алфавит и (или) язык жестов для ЛСИ.
2. Консультация и поддержка в процессе адаптации, передвижения и самообслуживания ЛСИ.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
обеспечение сурдоперевода на дактильный алфавит и (или) язык жестов для ЛСИ.
Навык 1:
проведение сурдоперевода на дактильный алфавит и (или) язык жестов.
Умения:
1. Владеть языком жестов и дактильным алфавитом.
2. Планировать выполнение сурдоперевода.
3. Работать с техническими средствами, используемыми в сурдопереводе.
4. Пользоваться цифровыми мобильными приложениями в сфере социальной защиты населения.
5. Выстраивать коммуникации с ЛСИ.
Знания:
1. Понимание принципов и техник сурдоперевода.
2. Основные проблемы и потребности людей с различными видами инвалидности.
3. Законодательство и нормативы, регулирующие сферу оказания услуг сурдоперевода.
4. Медицинские и социальные аспекты инвалидности и их влияние на передвижение и самообслуживание.
Навык 2:
перевод устной, письменной или жестовой речи в дактильную азбуку или тактильный жестовый язык на уровне межличностной коммуникации.
Умения:
1. Использовать различные способы коммуникации (дактилология, жестовый язык, письмо на ладони) на скорости, сопоставимой с темпом устной речи и наиболее приемлемой для глухих работников организации.
2. Анализировать исходный текст (устный, письменный).
Знания:
1. Язык жестов.
2. Различных способов коммуникаций (письмо на ладони, дактилология, жестовый язык).
3. Особенности использования дактилологии и жестовой речи для контактного воспроизведения.
4. Основы психологии общения.
Возможность признания навыка:
Трудовая функция 2:
консультация и поддержка в процессе адаптации, передвижения и самообслуживания ЛСИ.
Навык 1:
способность оказывать индивидуализированную консультационную поддержку, адаптируя свой подход к потребностям и особенностям каждого ЛСИ.
Умения:
1. Владеть жестовым языком и эффективно передавать информацию в соответствии с требованиями ЛСИ.
2. Эмпатически воспринимать потребности и чувства ЛСИ, а также эффективно общаться для предоставления консультации.
3. Адаптироваться к различным стилям взаимодействия и коммуникации с учетом индивидуальных особенностей ЛСИ.
Знания:

1. Ымдау тіліне қатысты мәдени аспектілерді, сондай-ақ әртүрлі санаттағы МБА шектеулері мен қажеттіліктерін білу.
2. Жүріп-тұру мен өзіне-өзі қызмет көрсетуді жақсартуға ықпал ететін оларды пайдалану бойынша сауатты кеңес беру мақсатында әртүрлі техникалық және технологиялық құралдар.
3. Тиісті консультациялар мен тиімді қолдауды қамтамасыз ету үшін МБА құқықтары мен қорғалуын реттейтін заңнама.
Дағды 2:
Ауызша сөйлеуді ымдау немесе тактильді ымдау тіліне ілеспе аудару
Машығы:
1. Қарым-қатынас тілі мен ымдау тілдерін еркін пайдалану.
2. Ақпаратты қабылдау және бір уақытта таратуды игеру.
Білімдер:
1. Қазақ және (немесе) орыс және ымдау тілдеріндегі сөздік қорлары.
2. Аударманың пәндік саласының ерекшеліктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік, дербестік және күйзеліске төзімділік, командада жұмыс істей білу, тәртіптілік, тілектестік, парасаттылық.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ шеңберінде басқа мамандықтармен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4-5
Аудармашы-дактилолог, сурдоаудармашы
12. "Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін ұйымдардағы әлеуметтік жұмыскердің ассистенті" кәсіптік карточкасы
Топтың коды:
3412-0
Қызметтер атауының коды:
3412-0-011
Кәсіптің атауы:
Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін ұйымдардағы әлеуметтік жұмыскердің ассистенті
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3-4
СБШ бойынша кіші деңгейі:
ЖЖКБТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
3-деңгей – санатсыз;
4-деңгей – жоғары, бірінші, екінші санаттар, санатсыз.
Кәсіптік білім
деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптері)
Мамандығы: Әлеуметтік жұмыс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
жоғары санат - біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты маман лауазымында 3 жылдан кем болмауы тиіс;
бірінші санат - біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты маман лауазымында кемінде 2 жыл;
екінші санат - біліктілігі орта деңгейдегі санаты жоқ маман лауазымында кемінде 1 жыл;
санаты жоқ - жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
Бейресми және бейресми байланыстармен байланыс ақпараттық білім берумен:
Кәсіптің басқа да ықтимал атаулары:

1. Культурных аспектов, связанных с жестовым языком, а также знание ограничений и потребностей различных категорий ЛСИ.
2. Разнообразных технических и технологических средств, способствующих улучшению передвижения и самообслуживания, с целью оказания компетентных консультаций по их использованию.
3. Законодательства, регулирующего права и защиту ЛСИ, для предоставления правильных консультаций и эффективной поддержки.
Навык 2:
синхронный перевод устной речи на жестовый или тактильный жестовый язык.
Умения:
1. Свободно использовать язык общения и жестовый языки.
2. Воспринимать и одновременно транслировать информацию.
Знания:
1. Словарных запасов на казахском и (или) русском и жестовом языках.
2. Особенности предметной области перевода.
Возможность признания навыка:
Требования к личностным компетенциям:
ответственность, самостоятельность и стрессоустойчивость, умение работать в команде, дисциплинированность, доброжелательность, добропорядочность.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4-5
Переводчик-дактилолог, сурдопереводчик
12. Карточка профессии "Ассистент социального работника в организациях, предоставляющих специальные социальные услуги"
Код группы:
3412-0
Код наименования занятия:
3412-0-011
Наименование профессии:
Ассистент социального работника в организациях, предоставляющих специальные социальные услуги
Уровень квалификации по ОРК:
3-4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых квалификационных характеристик:
3 уровень без категории;
4 уровень - высшая, первая, вторая категории, без категории.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО
Специальность: социальная работа.
Квалификация:
помощник социального работника.
Уровень образования:
ТиПО
Специальность: дошкольное воспитание и обучение.
Квалификация:
помощник воспитателя.
Уровень образования:
ТиПО
Специальность:
сестринское дело
Квалификация:
младшая медицинская сестра по уходу; массажист.
Требования к опыту работы:
высшая категория - в должности специалиста среднего уровня квалификации первой категории не менее 3 лет;
первая категория - в должности специалиста среднего уровня квалификации второй категории не менее 2 лет;
вторая категория - в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 1 года;
без категории - без предъявления требований к стажу работы.
Связь с неформальным и информальным образованием:
прохождение курсов переподготовки кадров при наличии технического и профессионального образования по специальностям: дошкольное воспитание и обучение, сестринское дело.
Другие возможные наименования профессии:

3412-0-008 - әлеуметтік жұмыскер;
5320-2-003 - жеке күтім бойынша қызмет көрсететін жұмыскер.
Қызметтің негізгі мақсаты:
Арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж адамдарға (отбасыларға) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бөгде адамдардың көмегіне мұқтаж азаматтарға қажетті көмекті көрсетуді анықтау және айқындау
2. Бөгде адамдардың көмегіне мұқтаж адамдарға тиісті көмек түрлерін алуға жәрдемдесу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Бөгде көмекке мұқтаж азаматтардың қажетті көмек көрсету қажеттілігін анықтау және анықтау.
Дағды 1:
жағдайларды талдай білу және сырттан көмекке мұқтаж адамды (отбасын) анықтау.
Машығы:
1. Халықты әлеуметтік қорғау, денсаулық сақтау, білім беру органдары мен ұйымдарының, қарттармен, мүгедектігі бар адамдармен, оның ішінде мүгедектігі бар балалармен жұмыс істеуге уәкілетті ұйымдардың мамандарымен өзара әрекеттесу.
2. Өтініш берушімен әңгімелесу, өтініш берушінің тұрғылықты жеріне бару, тиісті ұйымдарға сауалдар дайындау және көршілерден қызметтерді алуға объективті себептер бар-жоғын сұрау.
3. Әлеуметтік қызметтер порталында және "Отбасының цифрлық картасы" АЖ-да жұмыс істеу.
4. Халықты әлеуметтік қорғау саласында цифрлық мобильді қосымшаларды пайдалану.
5. МБА-мен коммуникацияларды құру.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының Конституциясы.
2. Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі.
3. "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі.
4. Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік–процестік кодексі.
5. "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
6. "Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
7. "Кемтар балаларды әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
8. "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
9. "Қазақстан Республикасындағы тұрмыстық зорлық-зомбылықтың алдын алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
Дағды 2:
Қажетті көмекті көрсету қажеттілігін бағалау және анықтау.
Машығы:
1. Дене функциялары бұзылған, әлеуметтік бейімделмеген және баланың деприватиясы кезінде дербестік қабілетін анықтау.
2. Әлеуметтік ортаны, болмыстың материалдық, экономикалық, әлеуметтік және рухани жағдайларының жеткіліксіздігін немесе болмауын бағалау.
3. Қажетті көмекке мұқтаждылықты анықтау үшін сырттан көмекке мұқтаж адамға (отбасына) сауалнама жүргізу.

3412-0-008 - социальный работник;
5320-2-003 - работник, оказывающий услуги по индивидуальному уходу.
Основная цель деятельности:
оказание специальных социальных услуг лицам (семьям), нуждающимся в специальных социальных услугах.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выявление и определение потребности в оказании необходимой помощи, нуждающихся в посторонней помощи граждан.
2. Оказание и содействие в получении необходимых видов помощи, нуждающимся в посторонней помощи.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
выявление и определение потребности в оказании необходимой помощи, нуждающихся в посторонней помощи граждан.
Навык 1:
умение анализировать ситуации и выявлять лицо (семью), нуждающееся в посторонней помощи.
Умения:
1. Взаимодействовать со специалистами органов и организаций социальной защиты населения, здравоохранения, образования, организаций, уполномоченных для работы с престарелыми, лицами с инвалидностью, в том числе детьми с инвалидностью.
2. Беседовать с заявителем, выезжать по месту жительства заявителя, готовить запросы в соответствующие организации и опрашивать соседей на предмет наличия объективных причин, позволяющих получать услуги.
3. Работать на портале социальных услуг и в ИС "Цифровая карта семьи".
4. Пользоваться цифровыми мобильными приложениями в сфере социальной защиты населения.
5. Выстраивать коммуникации с ЛСИ.
Знания:
1. Основ Конституции Республики Казахстан.
2. Основ Социального кодекса Республики Казахстан.
3. Основ Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье".
4. Основ Административного процедурно – процессуального кодекса Республики Казахстан.
5. Основ Закона Республики Казахстан "О противодействии коррупции".
6. Основ Закона Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан".
7. Основ Закона Республики Казахстан "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями".
8. Основ Закона Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан".
9. Основ Закона Республики Казахстан "О профилактике бытового насилия в Республике Казахстан".
Навык 2:
оценка и определение потребности в оказании необходимой помощи.
Умения:
1. Определять способность к самостоятельности при нарушении функций организма, при социальной дезадаптации и депривации ребенка.
2. Оценивать социальную среду, недостаточность или отсутствие материальных, экономических, социальных и духовных условий существования.
3. Проводить анкетирование лица (семьи), нуждающегося в посторонней помощи, для определения потребности в необходимой помощи.

4. Білім беру және денсаулық сақтау органдарынан қорытынды алу үшін мультидисциплинарлық топтың бір бөлігі ретінде жұмыс істеу.
5. Электрондық форматта қорытынды дайындау, онда көрсетілетін қызметтің түрі, алушының санаты, көрсетілетін қызмет орны, көрсетілетін қызметтің ұзақтығы, көрсетілетін қызметтің мазмұны, жеке ерекшеліктерін айқындау және оны аудандардың (облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органдарына жіберу.
Білімі:
1. Тиімді коммуникация негіздері.
2. Кәсіби қызмет аясындағы моральдық-этикалық нормалар мен қағидалар.
3. Тәрбие және әлеуметтік жұмыс әдістері.
4. Заманауи психологиялық - педагогикалық практикасы жетістіктері. Әлеуметтану, психология, педагогика, психопрофилактика, этика негіздері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Еңбек функциясы 2:
Бөгде көмекке мұқтаж адамдарға қажетті көмек түрлерін көрсету және алуға жәрдемдесу.
Дағды 1:
үй жағдайында қажетті көмекті көрсетудің кәсіби негізделген әдістемелері мен тәсілдерін жүзеге асыру.
Машығы:
1. Жұмысты бөлім меңгерушісімен бекітілген кесте (жоспар) бойынша орындау.
2. Көмек көрсетуге жәрдемдесу (тұрғын үй-жайларды тазалау, пешті жылыту (орталық жылытуы жоқ үй-жайларда), кір жуатын бөлмеге, химиялық тазалауға заттарды тапсыру және жеткізу, қызметтерге, соның ішінде коммуналдық қызметтерге ақы төлеу, қажет болған жағдайда тұрғын үй-жайларды жөндеуге, отынмен қамтамасыз етуге, қызмет көрсетілетін азаматтардың туыстарымен, достарымен хат алмасуға байланысты өтініштерін орындауға көмек көрсету).
3. Халықты әлеуметтік қорғау саласында цифрлық мобильді қосымшаларды пайдалану.
4. Қолда бар қолдау мүмкіндіктері туралы хабарлау.
5. Дәрігерге дейінгі көмекті көрсету: температураны өлшеу, қышаны, жылыту компресстерін кою, дәрігерді үйге шақыру, сондай-ақ шұғыл жағдайларда алғашқы медициналық көмек көрсету.
Білімі:
1. Тиімді коммуникация негіздері.
2. Кәсіби қызмет аясындағы моральдық-этикалық нормалар мен қағидалар.
3. Тәрбие және әлеуметтік жұмыс әдістері.
4. Психологиялық - педагогикалық практиканың замануи жетістіктері.
5. Әлеуметтану, педагогика психологиясы, психопрофилактика, этика негіздері.
Дағды 2:
Қызметтерді алушылармен әртүрлі қажеттіліктер үшін тиімді өзара іс-қимыл және бейімдеу.
Машығы:
1. Физикалық, психологиялық және әлеуметтік-мәдени аспектілерді ескере отырып, үй жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету кезінде тиімді әдістер мен тәсілдерді қолдану.
2. Балалардың ата-аналарымен және 18 жастан асқан адамдармен кәсіби қарым-қатынасты қамтамасыз ету, әрбір қызмет алушының жеке ерекшеліктерін ескере отырып, оларға өзіне-өзі қызмет көрсету және өзін-өзі ұстау дағдыларын үйрету.

4. Работать в составе мультидисциплинарной группы для получения заключений от органов образования и здравоохранения.
5. Готовить заключение в электронном формате, в котором определяются вид услуги, категория получателя, место предоставления, продолжительность предоставления услуги, содержание услуги, индивидуальные особенности и направлять его в местные исполнительные органы районов (городов областного, республиканского значения, столицы).
Знания:
1. Основ эффективной коммуникации.
2. Морально-этических норм и правил в рамках профессиональной деятельности.
3. Методов воспитательной и социальной работы.
4. Достижений современной психолого - педагогической практики. Основ социологии, психологии педагогики, психопрофилактики, этики.
Возможность признания навыка:
Трудовая функция 2:
оказание и содействие в получении необходимых видов помощи, нуждающимся в посторонней помощи.
Навык 1:
осуществление профессионально обоснованных методик и техник предоставления необходимой помощи в домашних условиях.
Умения:
1. Выполнять работу по графику (плану), утвержденному заведующим отделением.
2. Содействовать в оказании помощи (уборке жилых помещений, протапливании печи (в помещениях без центрального отопления), сдаче и доставке вещей в прачечную, химчистку, производит оплату услуг, в том числе коммунальных, при необходимости оказывает содействие в ремонте жилого помещения, обеспечении топливом, выполнять просьбы обслуживаемых граждан, связанных с перепиской с родственниками, друзьями).
3. Использовать цифровые мобильные приложения в сфере социальной защиты населения.
4. Информировать о доступных возможностях поддержки.
5. Оказывать доврачебную помощь: измерять температуру, накладывать горчичники, согревающие компрессы, осуществлять вызов врача на дом, а также первую медицинскую помощь в экстренных случаях.
Знания:
1. Основ эффективной коммуникации.
2. Морально-этических норм и правил в рамках профессиональной деятельности.
3. Методов воспитательной и социальной работы.
4. Достижений современной психолого -педагогической практики.
5. Основ социологии, психологии педагогики, психопрофилактики, этики.
Навык 2:
эффективное взаимодействие с получателями услуг и адаптирование под различные потребности.
Умения:
1. Применять эффективные методы и подходы при предоставлении специальных социальных услуг в домашних условиях, учитывая физические, психологические и социокультурные аспекты.
2. Обеспечивать профессиональное взаимодействие с родителями детей и лицами старше 18 лет, обучать их навыкам самообслуживания и поведения, с учетом индивидуальных особенностей каждого получателя услуг.

3. Балалардың ата-аналарына және 18 жастан асқан адамдарға өзін-өзі күту дағдылары мен адекватты мінез-құлықты қалыптастыру бойынша тренингтер өткізу.
4. Ардагер бұрын жұмыс істеген еңбек ұжымдарымен байланыс орнату, әлеуметтік мәселелер бойынша заңнаманы түсіндіру және олардың тапсырмаларын орындау.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының Конституциясы.
2. Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі.
3. Еңбек заңнамасы негіздері
4. Өрт қауіпсіздігі ережелері.
5. Тиімді коммуникацияның негіздері.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
эмпатия, стресс төзімділік, шыдамдылық, ұжымда жұмыс істей білу, мақсаттылық, тәртіптілік, ұқыптылық, тілектестік, жауапкершілік, орындаушылық, көшбасшылық, әділдік сезімі.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланысы:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4-5
әлеуметтік жұмыскер
13. "Әлеуметтік жұмыскер" мамандығының карточкасы
Топтың коды:
3412-0
Қызмет атауының коды:
3412-0-008
Кәсіптің атауы:
Әлеуметтік жұмыскер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
ЖЖКБТБА, БА бойынша біліктілік деңгейі үлгілік біліктілік сипаттамалары:
"Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 2017 жылғы 25 қазандағы № 360 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізіліміне 16057 болып тіркелген).
1-параграф. Әлеуметтік жұмыскер
жоғары, бірінші, екінші санаттар, санатсыз
Кәсіптік білім беру деңгейі:
Білім деңгейі: ТжКБ
Мамандық: әлеуметтік жұмыс
Біліктілік:
әлеуметтік жұмыскер
Білім деңгейі: ТжКБ
Мамандық: мектепке дейінгі тәрбие және оқыту
Біліктілік: мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарының тәрбиешісі
Білім деңгейі: ТжКБ
Мамандық: қосымша білім беру
Біліктілік:
қосымша білім беру педагогы (бағыттары бойынша); педагог-ұйымдастырушы; білім беру ұйымының тәлімгері.
Білім деңгейі: ТжКБ
Мамандық: бастауыш білім беру педагогикасы мен әдістемесі
Біліктілік:
бастауыш білім беру мұғалімі; шетел тілінен бастауыш білім беру мұғалімі.
Білім деңгейі: ТжКБ
Мамандық: дене тәрбиесі
және спорт
Біліктілік:
бейімделген дене тәрбиесі нұсқаушысы
Білім деңгейі: ТжКБ
Мамандық: негізгі орта білім берудегі тіл мен әдебиетті оқытудың педагогикасы мен әдістемесі
Біліктілік:
қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімі; орыс тілі мен әдебиеті мұғалімі;
Білім деңгейі: ТжКБ
Мамандық: мейіргер ісі
Біліктілік:
жалпы практикадағы мейіргер
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
жоғары санат - біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты маман лауазымында 3 жылдан кем болмауы тиіс;
бірінші санат - біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты маман лауазымында кемінде 2 жыл;
екінші санат - біліктілігі орта деңгейдегі санаты жоқ маман лауазымында кемінде 1 жыл;
санаты жоқ - жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
Формалды емес және информалды білім берумен байланыс:
мектепке дейінгі тәрбие және оқыту, қосымша білім беру, бастауыш білім беру педагогикасы мен әдістемесі, бастауыш білім беру педагогикасы мен әдістемесі, дене тәрбиесі және спорт, негізгі орта білім берудегі тіл мен әдебиетті оқытудың педагогикасы мен әдістемесі, мейіргер ісі мамандықтары бойынша техникалық және кәсіптік білім болған жағдайда кадрладры қайта даярлау курстарынан өту.
Кәсіптің басқа да ықтимал атаулары:

3. Проводить инструктаж для родителей детей и лиц старше 18 лет по навыкам самообслуживания и формирования адекватного поведения.
4. Устанавливать связь с трудовыми коллективами, где ранее работал ветеран, разъяснять законодательство по социальным вопросам и выполнять их поручения.
Знания:
1. Основ Конституции Республики Казахстан.
2. Основ Социального кодекса Республики Казахстан.
3. Основ трудового законодательства.
4. Правил пожарной безопасности.
5. Основ эффективной коммуникации.
Требования к личностным компетенциям:
эмпатия, стрессоустойчивость, терпеливость, умение работать в команде, целеустремленность, дисциплинированность, аккуратность, доброжелательность, ответственность, исполнительность, лидерство, чувство справедливости
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4-5
социальный работник
13. Карточка профессии "Социальный работник"
Код группы:
3412-0
Код наименования занятия:
3412-0-008
Наименование профессии:
Социальный работник
Уровень квалификации по ОРК:
4
Подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 октября 2017 года № 360 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №16057).
Параграф 1. Социальный работник
высшая, первая, вторая категории, без категории
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО
Специальность: социальная работа.
Квалификация:
социальный работник.
Уровень образования:
ТиПО
Специальность:
дошкольное воспитание и обучение.
Квалификация: воспитатель организации дошкольного воспитания и обучения.
Уровень образования:
ТиПО
Специальность:
организация воспитательной работы (по уровням).
Квалификация:
воспитатель специальной (коррекционной) интернатной организации;
воспитатель организации образования;
мать-воспитательница (патронатный воспитатель).
Уровень образования:
ТиПО
Специальность:
дополнительное образование.
Квалификация:
педагог дополнительного образования (по направлениям);
педагог-организатор;
вожатый организации образования.
Уровень образования:
ТиПО
Специальность:
педагогика и методика начального обучения.
Квалификация:
учитель начального образования;
учитель иностранного языка начального образования.
Уровень образования:
ТиПО
Специальность:
физическая культура и спорт.
Квалификация:
инструктор по адаптивной физической культуре.
Уровень образования:
ТиПО
Специальность:
педагогика и методика преподавания языка и литературы основного среднего образования.
Квалификация:
учитель казахского языка
и литературы;
учитель русского языка
и литературы.
Уровень образования:
ТиПО
Специальность:
лечебное дело.
Квалификация:
фельдшер.
Уровень образования:
ТиПО
Специальность:
сестринское дело.
Квалификация:
медицинская сестра общей практики.
Требования к опыту работы:
высшая категория - в должности специалиста среднего уровня квалификации первой категории не менее 3 лет;
первая категория - в должности специалиста среднего уровня квалификации второй категории не менее 2 лет;
вторая категория - в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 1 года;
без категории - без предъявления требований к стажу работы.
Связь с неформальным и информальным образованием:
прохождение курсов переподготовки кадров при наличии технического и профессионального образования по специальностям: дошкольное воспитание и обучение, организация воспитательной работы (по уровням), дополнительное образование, педагогика и методика начального обучения, физическая культура и спорт, педагогика и методика преподавания языка и литературы основного среднего образования, лечебное дело, сестринское дело.
Другие возможные наименования профессии:

5320-2-003 - жеке күтім бойынша қызмет көрсететін жұмыскер;
3412-0-009 – бастапқы қажеттілікті бағалау және айқындау жөніндегі әлеуметтік жұмыскер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ұйымдастыру және арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету, және өмірлік қиын жағдайдың туындауының профилактикасы мәселелері бойынша консультациялық көмек көрсету, АӘК тағайындауға жіберу, азаматтарды жұмысқа орналастыру. ӨҚЖ-да қалған адамның (отбасының) жеке жұмыс жоспарын жүзеге асыру.
Еңбек ресурстары тізбесінің функциялары:
Міндетті еңбек шарттары функциялары:
1. тіршілік-тынысы шектелген адамның іс-әрекеті және функцияларын, сондай-ақ оның отбасы мен өмір сүру ортасының әлеуетін бағалауды жүргізу.
2. Арнаулы әлеуметтік қызметтер мен қажетті әлеуметтік көмекті ұйымдастыру және көрсету.
3. ӨҚЖ басталуының профилактикасы мәселелері бойынша консультациялық көмек көрсету, АӘК тағайындауға жолдама беру, жұмысқа орналастыру.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
тіршілік-тынысы шектелген адамның функциялары мен қызметін, сондай-ақ оның отбасы мен өмір сүру ортасының әлеуетін бағалауды жүргізу.
Дағды 1:
қажетті мамандарды тарта отырып, мұқтаж адамдарға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету жөніндегі қызметті үйлестіру.
Машығы:
1. Халықты әлеуметтік қорғау, денсаулық сақтау, білім беру органдары мен ұйымдарының, қарттармен, мүгедектігі бар адамдармен, оның ішінде мүгедектігі бар балалармен жұмыс істеуге уәкілетті ұйымдардың мамандарымен өзара әрекеттесу.
2. Өтініш берушімен әңгімелесу, өтініш берушінің тұрғылықты жеріне бару, тиісті ұйымдарға сауалдар дайындау және көршілерден қызметтерді алуға объективті себептер бар-жоғын сұрау.
3. Әлеуметтік қызметтер порталында және "Отбасының цифрлық картасы" АЖ-да жұмыс істеу.
4. Халықты әлеуметтік қорғау саласында цифрлық мобильді қосымшаларды пайдалану.
5. МБА-мен коммуникацияларды құру.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының Конституциясы.
2. Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі.
3. "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі.
4. Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік–процестік кодексі.
5. "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
6. "Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
7. "Кемтар балаларды әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
8. "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
9. "Қазақстан Республикасындағы тұрмыстық зорлық-зомбылықтың алдын алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
Дағды 2:
қажетті көмекті көрсету қажеттілігін бағалау және анықтау
Машығы:

5320-2-003 - работник, оказывающий услуги по индивидуальному уходу;
3412-0-009 - социальный работник по оценке и определению потребности в специальных социальных услугах.
Основная цель деятельности:
организация и предоставление специальных социальных услуг, и оказание консультативной помощи по вопросам профилактики наступления трудной жизненной ситуации, направление на назначение АСП, трудоустройство граждан. Осуществление индивидуального плана работы лица (семьи), оказавшихся в ТЖС.
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение оценки функций и деятельности человека с ограничениями жизнедеятельности, а также потенциала его/ее семьи и среды проживания.
2. Организация и предоставление специальных социальных услуг и необходимой социальной помощи.
3. Оказание консультативной помощи по вопросам профилактики наступления ТЖС, направление на назначение АСП, трудоустройство.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1.
проведение оценки функций и деятельности человека с ограничениями жизнедеятельности, а также потенциала его/ее семьи и среды проживания.
Навык 1:
координирование деятельности по предоставлению специальных социальных услуг нуждающимся лицам, с привлечением необходимых специалистов.
Умения:
1. Взаимодействовать со специалистами органов и организаций социальной защиты населения, здравоохранения, образования, организаций, уполномоченных для работы с престарелыми, лицами с инвалидностью, в том числе детьми с инвалидностью.
2. Беседовать с заявителем, выезжать по месту жительства заявителя, готовить запросы в соответствующие организации и опрашивать соседей на предмет наличия объективных причин, позволяющих получать услуги.
3. Работать на портале социальных услуг и в ИС "Цифровая карта семьи".
4. Пользоваться цифровыми мобильными приложениями в сфере социальной защиты населения.
5. Выстраивать коммуникации с ЛСИ.
Знания:
1. Конституции Республики Казахстан.
2. Социального кодекса Республики Казахстан.
3. Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье".
4. Административного процедурно – процессуального кодекса Республики Казахстан.
5. Закона Республики Казахстан "О противодействии коррупции".
6. Закона Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан".
7. Закона Республики Казахстан "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями".
8. Закона Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан".
9. Закона Республики Казахстан "О профилактике бытового насилия в Республике Казахстан".
Навык 2:
оценка и определение потребности в оказании необходимой помощи.
Умения:

1. Дене функциялары бұзылған, әлеуметтік бейімделмеген және баланың депривитациясы кезінде дербестік қабілетін анықтау.
2. Әлеуметтік ортаны, болмыстың материалдық, экономикалық, әлеуметтік және рухани жағдайларының жеткіліксіздігін немесе болмауын бағалау.
3. Қажетті көмекке қажеттілікті анықтау үшін сырттан көмекке мұқтаж адамға (отбасына) сауалнама жүргізу.
4. Білім беру және денсаулық сақтау органдарынан қорытынды алу үшін мультипәндік топтың бір бөлігі ретінде жұмыс істеу.
5. Электрондық форматта қорытынды дайындау, онда қызмет түрі, алушының санаты, көрсетілетін қызмет орны, көрсетілетін қызметтің ұзақтығы, көрсетілетін қызметтің мазмұны, жеке ерекшеліктерін айқындау және оны аудандардың (облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органдарына жіберу.
Білімі:
1. Тиімді коммуникация негіздері.
2. Кәсіби қызмет аясындағы моральдық-этикалық нормалар мен ережелер.
3. Тәрбие және әлеуметтік жұмыс әдістері.
4. Психологиялық - педагогикалық практика заманауи жетістіктері
5. Әлеуметтану, психология педагогика, психопрофилактика, этика негіздері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Еңбек функциясы 2:
арнаулы әлеуметтік қызметтер мен қажетті әлеуметтік көмекті ұйымдастыру және көрсету.
Дағды 1:
қажетті көмекті көрсетудің кәсіби негізделген әдістемелері мен тәілдерін жүзеге асыру.
Машығы:
1. Жұмысты кесте (жоспар) бойынша бекітілген басшылықпен орындау.
2. Арнаулы әлеуметтік қызметтерді алушылармен жеке жұмыс жоспарын әзірлеу және іске асыруды қамтамасыз ету.
3. Халықты әлеуметтік қорғау саласында цифрлық мобильді қосымшаларды пайдалану.
4. Қолда бар қолдау мүмкіндіктері туралы хабарлау.
5. Дәрігерге дейінгі көмекті көрсету: температураны өлшеу, қышаны, компресстерді қыздырып, дәрігерді үйге шақыру, сондай-ақ шұғыл жағдайларда алғашқы медициналық көмек көрсету.
6. Қорғаншылықты, қамқоршылықты ресімдеу, білім беру ұйымдарына, халықты әлеуметтік қорғау мекемелеріне орнықтыру.
Білімі:
1. Тиімді коммуникация негіздері.
2. Кәсіби қызмет аясындағы моральдық-этикалық нормалар мен ережелер.
3. Тәрбие және әлеуметтік жұмыс әдістері.
4. Психологиялық - педагогикалық практиканың замануи жетістіктері.
5. Әлеуметтану, педагогика, психология, психопрофилактика, этика негіздері.
Дағды 2:
әртүрлі қажеттіліктер үшін қызметтерді алушылармен тиімді өзара іс-қимыл жасау және бейімдеу.
Машығы:
1. Әлеуметтік көмек және қызметтер көрсету кезінде физикалық, психологиялық және әлеуметтік-мәдени аспектілерін ескере отырып, тиімді әдістер мен тәсілдерді қолдану.

1. Определять способность к самостоятельности при нарушении функций организма, при социальной дезадаптации и депривации ребенка.
2. Оценивать социальную среду, недостаточность или отсутствие материальных, экономических, социальных и духовных условий существования.
3. Проводить анкетирование лица (семьи), нуждающегося в посторонней помощи, для определения потребности в необходимой помощи.
4. Работать в составе мультидисциплинарной группы для получения заключений от органов образования и здравоохранения.
5. Готовить заключение в электронном формате, в котором определяются вид услуги, категория получателя, место предоставления, продолжительность предоставления услуги, содержание услуги, индивидуальные особенности и направлять его в местные исполнительные органы районов (городов областного, республиканского значения, столицы).
Знания:
1. Основ эффективной коммуникации.
2. Морально-этических норм и правил в рамках профессиональной деятельности.
3. Методов воспитательной и социальной работы.
4. Достижений современной психолого-педагогической практики.
5. Основ социологии, психологии педагогики, психопрофилактики, этики.
Возможность признания навыка:
Трудовая функция 2.
организация и предоставление специальных социальных услуг и необходимой социальной помощи.
Навык 1:
осуществление профессионально обоснованных методик и техник предоставления необходимой помощи.
Умения:
1. Выполнять работу по графику (плану), утвержденному руководством.
2. Обеспечивать разработку и реализацию индивидуального плана работы с получателями специальных социальных услуг.
3. Использовать цифровые мобильные приложения в сфере социальной защиты населения.
4. Информировать о доступных возможностях поддержки.
5. Оказывать доврачебную помощь: измерять температуру, накладывать горчичники, согревающие компрессы, осуществлять вызов врача на дом, а также первую медицинскую помощь в экстренных случаях.
6. Оформлять опеку, попечительство, определять в организации образования, учреждения социальной защиты населения.
Знания:
1. Основ эффективной коммуникации.
2. Морально-этических норм и правил в рамках профессиональной деятельности.
3. Методов воспитательной и социальной работы.
4. Достижений современной психолого - педагогической практики.
5.Основ социологии, психологии педагогики, психопрофилактики, этики.
Навык 2:
эффективное взаимодействие с получателями услуг и адаптирование под различные потребности.
Умения:
1. Применять эффективные методы и подходы при предоставлении социальной помощи и услуг, учитывая физические, психологические и социокультурные аспекты.

2. Балалардың ата-аналарымен және 18 жастан асқан адамдармен кәсіби қарым-қатынасты қамтамасыз ету, әрбір қызмет алушының жеке ерекшеліктерін ескере отырып, оларға өзіне-өзі қызмет көрсету және өзін-өзі ұстау дағдыларын үйрету.
3. Балалардың ата-аналарына және 18 жастан асқан адамдарға өзін-өзі күту дағдылары мен адекватты мінез-құлықты қалыптастыру бойынша тренингтер өткізу.
4. Ардагер бұрын жұмыс істеген еңбек ұжымдарымен байланыс орнату, әлеуметтік мәселелер бойынша заңнаманы түсіндіру және олардың тапсырмаларын орындау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының Конституциясы.
2. Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі
3. Еңбек заңнамасының негіздері;
4. Өрт қауіпсіздігі ережелері.
5. Тиімді қарым-қатынасты орнату.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Еңбек функциясы 3:
ӨҚЖ басталуының алдын алу мәселелері бойынша консультациялық көмек көрсету, АӘК тағайындауға жолдама беру, жұмысқа орналастыру.
Дағды 1:
ӨҚЖ-да болған адамдарға (отбасыларға) әлеуметтік көмек және қызмет көрсету мәселелері бойынша кеңес беру .
Машығы:
1. Мүгедектігі бар балаларға, олардың заңды өкілдеріне, қарттарға және мүгедектігі бар адамдарға, тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбандарына, адам саудасының құрбандарына әлеуметтік көмек көрсету және қызмет көрсету мәселелері бойынша консультациялық қызметтер көрсету.
2. ӨҚЖ-да болған және сырттан көмекке мұқтаж адамдарға (отбасыларға) денсаулық сақтау, білім беру, халықты әлеуметтік қорғау, заң қызметтері және басқа да мамандарынан консультациялар беруді қамтамасыз ету.
3. Баланы әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау, мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау және оңалту бойынша консультациялық көмек алуға жәрдемдесу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының Конституциясы.
2. Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі
3. Еңбек заңнамасының негіздері.
4. Өрт қауіпсіздігі ережелері.
5. Тиімді коммуникация негіздері.
Дағды 2:
ӨҚЖ басталуының алдын алу.
Машығы:
1. ӨҚЖ-да болған және/немесе сырттан көмекке мұқтаж тұлғалардың (отбасы) жағдайын талдау
2. Әлеуметтік көмекке мұқтаждық, мұқтаж адамдар мен олардың отбасылары үшін қажетті жағдайларды жасауға ықпал ету профилактикасы арнаулы әлеуметтік қызметтер мен әлеуметтендіру және біріктіру, қажетті әлеуметтік қызметтер мен көмек алуда олардың құқықтары мен мүдделерін қорғау.
3. Мамандармен және әлеуметтік жұмыскерлермен әлеуметтік мәселелер бойынша заңнаманы түсіндіру бойынша сабақтар өткізу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының Конституциясы.
2. "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі.

2. Обеспечивать профессиональное взаимодействие с родителями детей и лицами старше 18 лет, обучать их навыкам самообслуживания и поведения, с учетом индивидуальных особенностей каждого получателя услуг.
3. Проводить инструктаж для родителей детей и лиц старше 18 лет по навыкам самообслуживания и формирования адекватного поведения.
4. Устанавливать связь с трудовыми коллективами, где ранее работал ветеран, разъяснять законодательство по социальным вопросам и выполнять их поручения.
Знания:
1. Основ Конституции Республики Казахстан.
2. Основ Социального кодекса Республики Казахстан.
3. Основ трудового законодательства;
4. Правил пожарной безопасности.
5. Основ эффективной коммуникации.
Возможность признания навыка:
Трудовая функция 3:
оказание консультативной помощи по вопросам профилактики наступления ТЖС, направление на назначение АСП, трудоустройство.
Навык 1:
консультирование лиц (семей), оказавшихся в ТЖС по вопросам оказания социальной помощи и услуг.
Умения:
1. Оказывать консультативные услуги детям с инвалидностью, их законным представителям, лицам преклонного возраста и лицам с инвалидностью, жертвам бытового насилия, жертвам торговли людьми по вопросам оказания социальной помощи и услуг.
2. Обеспечивать лицам (семьям), оказавшимся в ТЖС и нуждающимся в посторонней помощи предоставление консультаций специалистов органов здравоохранения, образования, социальной защиты населения, юридических служб и других специалистов.
3. Содействовать получению консультативной помощи при социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке ребенка, социальной защиты и реабилитации лиц с инвалидностью.
Знания:
1. Основ Конституции Республики Казахстан.
2. Основ Социального кодекса Республики Казахстан.
3. Основ трудового законодательства.
4. Правил пожарной безопасности.
5. Основ эффективной коммуникации.
Навык 2:
профилактика наступления ТЖС.
Умения:
1. Анализировать ситуации лица (семьи), попавшего в ТЖС и/или нуждающееся в посторонней помощи.
2. Способствовать созданию необходимых условий для профилактики нуждаемости в специальных социальных услугах и социальной помощи, социализации и интеграции нуждающихся лиц и их семьям, защите их правах и интересов в получении необходимых социальных услуг и помощи.
3. Проводить учебу со специалистами и социальными работниками по разъяснению законодательства по социальным вопросам.
Знания:
1. Основ Конституции Республики Казахстан.
2. Основ Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье".

3. Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі.
4. "Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
5. "Кемтар балаларды әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
6. "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасы Заңы.
7. "Тұрмыстық зорлық-зомбылықтың профилактикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңы.
8. "Ең төменгі әлеуметтік стандарттар және олардың кепілдіктері туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
9. "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
10. Психология, құқықтану, саясаттану, педагогика негіздері.
11. Бөгде көмекке мұқтаж адамдарға көмек көрсетудің әлеуметтік-психологиялық аспектілері.
12. Еңбек, тұрғын үй, қылмыстық, азаматтық және зейнетақы заңнамасының негіздері, ана мен баланы қорғаудың құқықтық негіздері.
13. Кәмелетке толмағандар мен зейнеткерлердің құқықтары.
14. Мүгедектігі бар адамдарға, соғыс және еңбек ардагерлеріне белгіленген әлеуметтік кепілдіктер мен жеңілдіктердің негіздері.
15. Әлеуметтік жұмыс бойынша озық және халықаралық тәжірибе.
16. Әлеуметтік жұмыстың этикалық нормалары.
17. Өрт қауіпсіздігі ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Эмпатия, жауапкершілік, ұқыптылық, дербестік және стратегиялық ойлау, стресске төзімділік, шыдамдылық, командада жұмыс істей білу, тәртіптілік, сыпайылық, ауызша және жазбаша коммуникативтік дағдылар, парасаттылық, адалдық, әділдік, көшбасшылық, сезімталдық.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ шеңберінде басқа мамандықтармен байланыс
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Әлеуметтік жұмыскер кейс-менеджер
14. "Әлеуметтік жұмыскер кейс-менеджер" мамандығының карточкасы
Топтың коды:
3412-0
Қызметтер атауының коды:
3412-0-005
Кәсіптің атауы:
Әлеуметтік жұмыскер кейс-менеджер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша кіші деңгейі:
ЖЖКБТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 25 қазандағы № 360 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №16057 болып тіркелген).
Параграф 3. Әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман.
Жоғары, бірінші, екінші санаттар, санатсыз.
Кәсіптік білім беру деңгейі:
Білім деңгейі: орта білімнен кейінгі білімі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандығы: Әлеуметтік жұмыс
Біліктілік:
Әлеуметтік жұмыстың қолданбалы бакалавры
Білім деңгейі: орта білімнен кейінгі білімі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандығы:
Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту
Біліктілік:
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың қолданбалы бакалавры
Білім деңгейі: орта білімнен кейінгі білімі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандығы:
Бастауыш білім беру педагогикасы мен әдістемесі
Біліктілік:
Бастауыш білім беру педагогикасы мен әдістемесінің қолданбалы бакалавры
Білім деңгейі: орта білімнен кейінгі білімі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандығы:
Дене тәрбиесі және спорт
Біліктілік:
Бейімделген дене тәрбиесінің қолданбалы бакалавры
Білім деңгейі: орта білімнен кейінгі білімі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандығы:
Негізгі орта білім берудегі тіл мен әдебиетті оқытудың педагогикасы мен әдістемесі
Біліктілік:
қазақ тілі мен әдебиетті оқытудың педагогикасы мен әдістемесінің қолданбалы бакалавры; орыс тілі мен әдебиетті оқытудың педагогикасы мен әдістемесінің қолданбалы бакалавры; шетел тілін оқытудың педагогикасы мен әдістемесінің қолданбалы бакалавры.
Білім деңгейі: орта білімнен кейінгі білімі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандығы:
Кәсіптік оқыту
(салалар бойынша)
Біліктілік:
Кәсіптік оқытудың қолданбалы бакалавры
Білім деңгейі: орта білімнен кейінгі білімі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандығы:
Мейіргер ісі
Біліктілік:
Мейіргер ісінің қолданбалы бакалавры
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
жоғары санат - біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты маман лауазымында 3 жылдан кем болмауы тиіс;
бірінші санат - біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты маман лауазымында кемінде 2 жыл;
екінші санат - біліктілігі жоғары деңгейдегі санаты жоқ маман лауазымында кемінде 1 жыл;
санаты жоқ - жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
Формалды емес және информалды білім берумен байланыс:
мектепке дейінгі тәрбие және оқыту, бастауыш білім беру педагогикасы мен әдістемесі, дене тәрбиесі және спорт, негізгі орта білім берудегі тіл мен әдебиетті оқытудың педагогикасы мен әдістемесі, кәсіптік оқыту (салалар бойынша), мейіргер ісі бойынша кадрладры қайта даярлау курстарынан өтуі.
Кәсіптің басқа да ықтимал атаулары:
Әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман (жалпы профиль), қажеттілікті бағалау жөніндегі әлеуметтік жұмыскер.
Қызметтің негізгі мақсаты:
ӨҚЖ-да болған адамдарға (отбасыларға) арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсету, ӨҚЖ басталуының алдын алу мәселелері бойынша консультациялық көмек көрсету, әлеуметтік жұмысқа қатысты, профилактика бағдарламаларына қатысу және мульти-команданың мүшесі немесе оның үйлестірушісі ретінде жұмыс істеу (жетекші немесе істің менеджері)
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

3. Основ Социального кодекса Ресупблики Казахстан.
4. Основ Закона Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан".
5. Основ Закона Республики Казахстан "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями".
6. Основ Закона Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан".
7. Основ Закона Республики Казахстан "О профилактике бытового насилия".
8. Основ Закона Республики Казахстан "О минимальных социальных стандартах и их гарантиях".
9. Основ Закона Республики Казахстан "О противодействии коррупции".
10. Основ психологии, правоведения, политологии, педагогики.
11. Основ социально-психологических аспектов помощи лицам, нуждающимся в посторонней помощи.
12. Основ трудового, жилищного, уголовного, гражданского и пенсионного законодательства, правовых основ охраны материнства и детства.
13. Прав несовершеннолетних и пенсионеров.
14. Основ социальных гарантий и преимуществ, установленных для лиц с инвалидностью, ветеранов войны и труда.
15. Передового и международного опыта по социальной работе.
16. Этических норм социальной работы.
17. Правил пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Требования к личностным компетенциям:
эмпатия, ответственность, пунктуальность, самостоятельность и стратегическое мышление, стрессоустойчивость, терпеливость, умение работать в команде, дисциплинированность, вежливость, устные и письменные коммуникативные навыки, добропорядочность, честность, справедливость, лидерство, сензитивность.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Социальный работник кейс-менеджер
14. Карточка профессии "Социальный работник кейс-менеджер"
Код группы:
3412-0
Код наименования занятия:
3412-0-005
Наименование профессии:
Социальный работник кейс-менеджер
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Закона и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 октября 2017 года № 360 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №16057).
Параграф 3. Специалист по социальной работе
высшая, первая, вторая категории, без категории
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: послесреднее образование (прикладной бакалавр)
Специальность: социальная работа.
Квалификация:
прикладной бакалавр социальной работы.
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавр)
Специальность:
дошкольное воспитание и обучение.
Квалификация:
прикладной бакалавр дошкольного воспитания
и обучения.
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавр)
Специальность:
педагогика и методика
начального обучения.
Квалификация:
прикладной бакалавр педагогики и методики начального образования.
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавр)
Специальность:
физическая культура
и спорт.
Квалификация:
прикладной бакалавр адаптивной физической культуры.
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавр)
Специальность:
педагогика и методика преподавания языка и литературы основного среднего образования.
Квалификация:
прикладной бакалавр педагогики и методики преподавания казахского языка и литературы;
прикладной бакалавр педагогики и методики преподавания русского языка и литературы;
прикладной бакалавр педагогики и методики преподавания иностранного языка.
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавр)
Специальность:
профессиональное обучение (по отраслям).
Квалификация:
прикладной бакалавр профессионального обучения.
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавр)
Специальность:
сестринское дело.
Квалификация:
прикладной бакалавр сестринского дела
Требования к опыту работы:
высшая категория - в должности специалиста высшего уровня квалификации первой категории не менее 3 лет;
первая категория - в должности специалиста высшего уровня квалификации второй категории не менее 2 лет;
вторая категория - в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 1 года;
без категории - без предъявления требований к стажу работы.
Связь с неформальным и информальным образованием:
прохождение курсов переподготовки кадров при наличии послесреднего образования по специальностям: дошкольное воспитание и обучение; педагогика и методика начального обучения; физическая культура и спорт; педагогика и методика преподавания языка и литературы основного среднего образования; профессиональное обучение (по отраслям); сестринское дело.
Другие возможные наименования профессии:
2635-3-001 специалист по социальной работе (общий профиль);
3412-0-009 социальный работник по оценке и определению потребности в специальных социальных услугах.
Основная цель деятельности:
предоставление специальных социальных услуг лицам (семьям), оказавшимся в ТЖС, оказание консультативной помощи по вопросам профилактики наступления ТЖС, участие в программах профилактики и функционирования как члена мульти-команды или ее координатора (ведущий или управляющий случая) в отношении социальной работы.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Адамды (отбасын) ӨҚЖ-дан шығару бойынша мультипәндік топтың қызметін үйлестіру.
2. Кейс-менеджмент құралына сәйкес ӨҚЖ-да болған адамға (отбасына) қажеттілікті кешенді бағалау және әлеуметтік көмек пен қызметтерді кешенді түрде көрсету.
3. Жұмысты ұйымдастыру қадағалау мультипәндік команда құрамындағы топтар.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Адамды (отбасын) ӨҚЖ-дан шығару бойынша мультипәндік топтың қызметін үйлестіру.
Дағды 1:
Мультипәндік команда арқылы әлеуметтік көрсетілетін көмек пен қызметтер спектрін ұйымдастыру.
Машығы:
1. Әлеуметтік көмекті ұсыну бойынша кешенді бағалауды жүргізу кейс-менеджмент құралына сәйкес көмек пен қызметтер.
2. ӨҚЖ-да болған адаммен (отбасымен) жеке жұмыс жоспарын құру.
3. Қажеттілікті бағалауға сәйкес әлеуметтік қызметтер мен көмек көрсету.
4. "Отбасының цифрлық картасы" АЖ-мен жұмыс істеу.
5. Тұлғаның (отбасының) әлеуетін анықтау және нығайту арқылы ӨҚЖ-ны еңсеруге ықпал етуді дамыту.
6. Халықты әлеуметтік қорғау саласында цифрлық мобильді қосымшаларды пайдалану.
7. МБА-мен коммуникацияларды құру.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының Конституциясы.
2. Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі.
3. "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі.
4. Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексі.
5. "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
6. "Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
7. "Кемтар балаларды әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
8. "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы Қазақстан Республикасының Заңы.
9. "Қазақстан Республикасындағы тұрмыстық зорлық-зомбылықтың профилактикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
Дағды 2:
кейс-менеджмент құралын қолдану.
Машығы:
1. Кейс–менеджмент бойынша құжаттаманы ресімдеу.
2. Кейс-менеджмент құралын пайдалана отырып, тұлғаның (отбасының) ресурстық картасын әзірлеу.
3. Тұлға (отбасы) жұмыс істейтін қоғамның ресурстарын тарту.
4. Тәуекел факторларын жою және микросоциум арқылы адамның (отбасының) өзекті мәселелерін шешу.
5. Қақтығыстарды, ашуды, қорқынышты басқару технологияларын меңгеру.
Білімдер:
1. Кейс-менеджмент технологиясы бойынша әлеуметтік сүйемелдеуді жүргізу кезеңдері.
2. Әлеуметтік бағалау теориялары, әлеуметтік жұмыста бастапқы және тереңдетілген бағалауды жүргізудің құралдары мен әдістері.
3. Әлеуметтік жұмыстың экологиялық моделі, тұлғаның (отбасының) мықты жақтарына негізделген бағалау теориясы мен құралдары.

1. Координация деятельности мультидисциплинарной команды по выводу лица (семьи) из ТЖС.
2. Комплексная оценка потребности и комплексное предоставление социальной помощи и услуг лицу (семье), оказавшемуся в ТЖС с применением инструментов кейс-менеджмента.
3. Организация работы супервизионных групп в составе мультидисциплинарной команды.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
координация деятельности мультидисциплинарной команды по выводу лица (семьи) из ТЖС.
Навык 1:
организация спектра социальной помощи и услуг через мультидисциплинарную команду.
Умения:
1. Проводить комплексную оценку по предоставлению социальной помощи и услуг в соответствии с инструментом кейс-менеджмента.
2. Составлять индивидуальный план работы с лицом (семьей), оказавшегося в ТЖС.
3. Оказывать социальные услуги и помощь в соответствии с оценкой потребности.
4. Работать с ИС "Цифровая карта семьи".
5. Способствовать преодолению ТЖС через выявление и укрепление потенциала лица (семьи).
6. Пользоваться цифровыми мобильными приложениями в сфере социальной защиты населения.
7. Выстраивать коммуникации с ЛСИ.
Знания:
1. Основ Конституции Республики Казахстан.
2. Основ Социального кодекса Республики Казахстан.
3. Основ Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье".
4. Основ Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
5. Основ Закона Республики Казахстан "О противодействии коррупции".
6. Основ Закона Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан".
7. Основ Закона Республики Казахстан "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями".
8. Основ Закона Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан".
9. Основ Закона Республики Казахстан "О профилактике бытового насилия в Республике Казахстан".
Навык 2:
применение инструмента кейс-менеджмента.
Умения:
1. Оформлять документацию по кейс – менеджменту.
2. Разрабатывать карту ресурсов лица (семьи) с использованием инструмента кейс- менеджмента.
3. Привлекать ресурсы социума, в котором функционирует лицо (семья).
4. Устранять факторы риска и решать актуальные проблемы лица (семьи) через микросоциум.
5. Владеть технологиями управления конфликтами, гневом, страхом.
Знания:
1. Этапов проведения социального сопровождения по технологии кейс-менеджмента.
2. Теории социальной оценки, инструментов и методов проведения первичной и глубинной оценки в социальной работе.
3. Экологической модели социальной работы, теории и инструментов оценки, основанной на сильных сторонах лица (семьи).

4. Тұлға, отбасы, қоғамдастық, қоғам деңгейіндегі өзара әрекеттесу технологиялары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Еңбек функциясы 2:
кейс-менеджмент құралына сәйкес ӨҚЖ-да болған адамға (отбасына) қажеттілікті кешенді бағалау және әлеуметтік көмек пен қызметтерді кешенді түрде көрсету
Дағды 1:
әртүрлі қажеттіліктер үшін ӨҚЖ-да болған адаммен (отбасымен) тиімді өзара әрекеттесу және бейімдеу.
Машығы:
1. Физикалық, психологиялық және әлеуметтік-мәдени аспектілерді ескере отырып, әлеуметтік көмек пен қызмет көрсетуде тиімді әдістер мен тәсілдерді қолдану.
2. Балалардың ата-аналарымен және 18 жастан асқан адамдармен кәсіби қарым-қатынасты қамтамасыз ету, әрбір қызмет алушының жеке ерекшеліктерін ескере отырып, оларға өзіне-өзі қызмет көрсету және өзін-өзі ұстау дағдыларын үйрету.
3. Балалардың ата-аналарына және 18 жастан асқан адамдарға өзін-өзі күту дағдылары мен адекватты мінез-құлықты қалыптастыру бойынша тренингтер өткізу.
4. Ардагер бұрын жұмыс істеген еңбек ұжымдарымен байланыс орнату, әлеуметтік мәселелер бойынша заңнаманы түсіндіру және олардың тапсырмаларын орындау.
5. Тәжірибелік жұмыста білімді пайдалану, қадағалаулар.
6. Қажеттілікті кешенді бағалауды жүргізу.
7. Мультипәндік топ көрсететін қызметтердің сапасына талдау жүргізу (тікелей бақылау, контент-талдау, фокусты сұхбат).
8. Тұрақты есеп құрастыру, ұйым мамандарының жұмыс сапасын бағалау негізінде басшылыққа ұсыныстар беру.
9. Мультипәндік команданың құрамындағы супервизорлық топтардың жұмыстарын ұйымдастыру.
Білімі:
1. Физикалық, психологиялық және әлеуметтік-мәдени аспектілерді ескере отырып, әлеуметтік көмек пен қызметтерді көрсетуде тиімді әдістер мен тәсілдерді қолдану.
2. Балалардың ата-аналарымен және 18 жастан асқан адамдармен кәсіби қарым-қатынас жасау, оларға әрбір қызмет алушының жеке ерекшеліктерін ескере отырып, өзіне-өзі қызмет көрсету және өзін-өзі ұстау дағдыларын үйрету.
3. Балалардың ата-аналарына және 18 жастан асқан адамдарға өзін-өзі күту дағдылары мен адекватты мінез-құлықты қалыптастыру бойынша нұсқаулық.
4. Ардагер бұрын жұмыс істеген еңбек ұжымдарымен байланыс орнату, әлеуметтік мәселелер бойынша заңнаманы түсіндіру және олардың тапсырмаларын орындау.
Дағды 2:
адамдарды (отбасыларды) істі жүргізудің барлық кезеңдеріне белсенді қатысуға ынталандыру және өмірлік жағдайды жақсарту үшін жауапкершілікті бөлісу.
Машығы:
1. Әлеуметтік көмек көрсету және қызмет көрсету кезінде жағдайды басқарудың толық циклін ұйымдастыруға жауап беру.
2. Әртүрлі салалардағы істерді жүргізудің озық тәжірибелерімен жүйелі түрде алмасу, проблемалық жағдаяттарды ведомствоаралық талдау және өмірлік белсенділігі шектеулі немесе әлеуметтік тәуекелге бейім адамдармен (отбасылармен) жұмыс істеу кезінде олардың туындау себептерін жою бойынша жүйелі шешімдерді әзірлеу процесін ұйымдастыру.

4. Технологии взаимодействия на уровне личности, семьи, сообщества, общества.
Возможность признания навыка:
Трудовая функция 2:
комплексная оценка потребности и комплексное предоставление социальной помощи и услуг лицу (семье), оказавшемуся в ТЖС в соответствии с инструментом кейс-менеджмента.
Навык 1:
эффективное взаимодействие с лицом (семьей), оказавшейся в ТЖС и адаптирование под различные потребности.
Умения:
1. Применять эффективные методы и подходы при предоставлении социальной помощи и услуг, учитывая физические, психологические и социокультурные аспекты.
2. Обеспечивать профессиональное взаимодействие с родителями детей и лицами старше 18 лет, обучать их навыкам самообслуживания и поведения, с учетом индивидуальных особенностей каждого получателя услуг.
3. Проводить инструктаж для родителей детей и лиц старше 18 лет по навыкам самообслуживания и формирования адекватного поведения.
4. Устанавливать связь с трудовыми коллективами, где ранее работал ветеран, разъяснять законодательство по социальным вопросам и выполнять их поручения.
5. Использовать знания супервизии в практической работе.
6. Проводить комплексную оценку потребности.
7. Проводить анализ качества услуг, предоставляемых мультидисциплинарной командой (прямое наблюдение, контент- анализ, фокусное интервью).
8. Составлять регулярный отчет, предоставлять рекомендации руководству на основе проведенной оценки качества работы специалистов организации.
9. Организовать работу супервизионных групп в составе мультидисциплинарной команды.
Знания:
1. Применения эффективных методов и подходов при предоставлении социальной помощи и услуг, учитывая физические, психологические и социокультурные аспекты.
2. Профессионального взаимодействия с родителями детей и лицами старше 18 лет, обучать их навыкам самообслуживания и поведения, с учетом индивидуальных особенностей каждого получателя услуг.
3. Инструктажа для родителей детей и лиц старше 18 лет по навыкам самообслуживания и формирования адекватного поведения.
4. Установления связи с трудовыми коллективами, где ранее работал ветеран, разъяснять законодательство по социальным вопросам и выполнять их поручения.
Навык 2:
мотивирование к активному участию лиц (семей) на всех этапах ведения случая и разделению ответственности за улучшение жизненной ситуации.
Умения:
1. Отвечать за организацию полного цикла ведения случая при оказании социальной помощи и услуг.
2. Организовать процесс регулярного обмена лучшими практиками ведения случая в разных сферах, межведомственного анализа проблемных ситуаций и выработки системных решений по устранению причин их возникновения при работе с лицами (семьями), имеющими ограничение жизнедеятельности или подверженных социальным рискам.

3. Мультипәндік топпен өзара әрекеттесу.
4. Алғашқы медициналық-санитарлық көмекті көрсету.
5. Қоғамдық қауіпсіздікке қамқорлық жасау.
6. Кейс–менеджмент бойынша құжаттаманы ресімдеу және кейс-менеджмент құралын пайдалана отырып, тұлғаның (отбасының) ресурстық картасын әзірлеу.
7. Адам (отбасы) жұмыс істейтін қоғамның ресурстарын тарту.
8. Тәуекел факторларын жою және микросоциум арқылы адамның (отбасының) өзекті мәселелерін шешу.
9. Қақтығыстарды, ашуды, қорқынышты басқару технологияларын меңгеру.
Білімі:
1. Физикалық, психологиялық және әлеуметтік-мәдени аспектілерді ескере отырып, әлеуметтік көмек пен қызметтерді көрсетудің тиімді әдістері мен тәсілдері.
2. Балалардың ата-аналарымен және 18 жастан асқан адамдармен кәсіби қарым-қатынас жасау, оларға әрбір қызмет алушының жеке ерекшеліктерін ескере отырып, өзіне-өзі қызмет көрсету және өзін-өзі ұстау дағдыларын үйрету.
3. Балалардың ата-аналарына және 18 жастан асқан адамдарға өзін-өзі күту дағдылары мен адекватты мінез-құлықты қалыптастыру бойынша нұсқаулық.
4. Ардагер бұрын жұмыс істеген еңбек ұжымдарымен байланыс орнату, әлеуметтік мәселелер бойынша заңнаманы түсіндіру және олардың тапсырмаларын орындау.
5. Кейс-менеджмент технологиясы бойынша әлеуметтік сүйемелдеуді жүргізу кезеңдері.
6. Әлеуметтік бағалау теориялары, әлеуметтік жұмыста бастапқы және тереңдетілген бағалауды жүргізудің құралдары мен әдістері.
7. Тұлғаның (отбасының) күшті жақтарына негізделген әлеуметтік жұмыс, теория және бағалау құралдары.
9. Тұлға, отбасы, қоғамдастық, қоғам деңгейіндегі өзара әрекеттесу технологиялары.
10. Әлеуметтік топтар адвокация базалық негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Эмпатия, икемділік, бейімділік, жауапкершілік, ұқыптылық, дербестік, жүйелі ойлау, ынтымақтастық және әрекеттестік, стратегиялық ойлау, стресске төзімділік, шыдамдылық, топта жұмыс істей білу, мақсаттылық, аналитикалық ойлау, ізгі ниет, төзімділік пен еңбекқорлық, парасаттылық, көшбасшылық, сезімталдық, әділеттілік сезімі.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
6
Әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман (жалпы профиль)
15. "Әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман (жалпы профиль)" кәсіптік карточкасы
Топтың коды:
2635-3
Қызметтер атауының коды:
2635-3-001
Кәсіптің атауы
Әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман (жалпы профиль)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша кіші деңгейі:
ЖЖКБТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 25 қазандағы № 360 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №16057 болып тіркелген).

3. Взаимодействовать с мультидисциплинарной группой.
4. Оказывать первичную медико-санитарную помощь.
5. Обеспечивать общественную безопасность.
6. Оформлять документацию по кейс-менеджменту и разрабатывать карту ресурсов лица (семьи) с использованием инструмента кейс- менеджмента.
7. Привлекать ресурсы социума, в котором функционирует лицо (семья).
8. Устранять факторы риска и решать актуальные проблемы лица (семьи) через микросоциум.
9. Владеть технологиями управления конфликтами, гневом, страхом.
Знания:
1. Эффективных методов и подходов при предоставлении социальной помощи и услуг, учитывая физические, психологические и социокультурные аспекты.
2. Профессионального взаимодействия с родителями детей и лицами старше 18 лет, обучать их навыкам самообслуживания и поведения, с учетом индивидуальных особенностей каждого получателя услуг.
3. Инструктажа для родителей детей и лиц старше 18 лет по навыкам самообслуживания и формирования адекватного поведения.
4. Установления связи с трудовыми коллективами, где ранее работал ветеран, разъяснять законодательство по социальным вопросам и выполнять их поручения.
5. Этапов проведения социального сопровождения по технологии кейс-менеджмента.
6. Теории социальной оценки, инструментов и методов проведения первичной и глубинной оценки в социальной работе.
7. Экологической модели социальной работы, теории и инструментов оценки, основанной на сильных сторонах лица (семьи).
9. Технологии взаимодействия на уровне личности, семьи, сообщества, общества.
10. Базовых основ адвокации социальных групп.
Возможность признания навыка:
Требования к личностным компетенциям:
эмпатия, гибкость, адаптивность, ответственность, пунктуальность, самостоятельность, системное мышление, сотрудничество и взаимодействие, стратегическое мышление, стрессоустойчивость, терпеливость, умение работать в команде, целеустремленность, аналитическое мышление, доброжелательность, выносливость и усердие, добропорядочность, лидерство, сензитивность, чувство справедливости.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
6
Специалист по социальной работе (общий профиль)
Код группы:
2635-3
15. Карточка профессии "Специалист по социальной работе (общий профиль)"
Код наименования занятия:
2635-3-001
Наименование профессии
Специалист по социальной работе (общий профиль)
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 октября 2017 года № 360 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №16057).

Параграф 3. Әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман
жоғары, бірінші, екінші санаттар, санатсыз
Кәсіптік білім беру деңгейі:
Білім деңгейі: жоғары білім (бакалавриат)
Мамандығы: Әлеуметтік жұмыс
Біліктілік:
-
Білім деңгейі: жоғары білім (бакалавриат)
Мамандығы: Педагогика және психология
Біліктілік:
-
Деңгей білімі: жоғары білім (бакалавриат, резидентура)
Мамандығы: Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
жоғары санат - біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты маман лауазымында 3 жылдан кем болмауы тиіс;
бірінші санат - біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты маман лауазымында кемінде 2 жыл;
екінші санат - біліктілігі жоғары деңгейдегі санаты жоқ маман лауазымында кемінде 1 жыл;
санаты жоқ - жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
жоғары білім (бакалавриат) болған жағдайда әлеуметтік жұмыс, педагогика және психология, денсаулық сақтау кадрларын қайта даярлау курстарынан өту.
Кәсіптің басқа да ықтимал атаулары:
2635-8-002 халықтың осал топтарымен (жұмыссыздар, аз қамтылғандар, мүгедектігі бар адамдар және т.б.) әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман;
2635-8-003 әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман, психоневрологиялық ауруларымен мүгедектігі бар балалар және 18 жастан асқан мүгедектігі бар адамдарға күтім жасау;
2635-8-004 әлеуметтік жұмыс, қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға күтім жасау жөніндегі маман;
2635-8-005 ӨҚЖ-дағы адамдармен (отбасылармен) әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман;
қажеттілікті бағалау жөніндегі әлеуметтік жұмыскер.
Қызметтің негізгі мақсаты:
ӨҚЖ-ны еңсеру немесе оның туындауының алдын алу үшін мұқтаж адамға (отбасына) арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету шараларын ұсыну және ұйымдастыру.
жеке жұмыс жоспарын және журналды/электронды картотеканы әзірлеу бойынша жұмысты үйлестіру, олардың сапалы толтырылуы мен орындалуын бақылауды жүзеге асыру, паллиативтік көмек пен мейірбикелік күтімді қажет ететін науқастарды анықтауға ай сайынғы мониторинг жүргізу.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Халықты әлеуметтік қорғау, денсаулық сақтау, білім беру органдары мен ұйымдарының, ӨҚЖ-да болған адаммен (отбасымен) жұмыс істеуге уәкілетті ұйымдардың мамандарымен өзара әрекеттесу.
2. Әлеуметтік көмек пен қызметтерге қажеттілікті бағалау және анықтау.

Параграф 3. Специалист по социальной работе.
Высшая, первая, вторая категории, без категории
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: высшее образование (бакалавриат)
Специальность: услуги.
Квалификация:
социальная работа.
Уровень образования: высшее образование (бакалавриат)
Специальность:
педагогические науки
Квалификация:
педагогика и психология;
педагогика дошкольного воспитания и обучения;
подготовка учителей без предметной специализации;
подготовка учителей с предметной специализацией общего развития; подготовка учителей по естественнонаучным предметам; подготовка учителей по гуманитарным предметам;
подготовка учителей по языкам и литературе; подготовка специалистов по социальной педагогике; специальная педагогика; профессиональное обучение (по профилю).
Уровень образования: высшее образование (бакалавриат)
Специальность:
социальные науки, журналистика и информация.
Квалификация:
социальные науки.
Уровень образования: высшее образование (бакалавриат)
Специальность:
здравоохранение.
Квалификация:
здравоохранение.
Требования к опыту работы:
высшая категория - в должности специалиста высшего уровня квалификации первой категории не менее 3 лет;
первая категория - в должности специалиста высшего уровня квалификации второй категории не менее 2 лет;
вторая категория - в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 1 года;
без категории - без предъявления требований к стажу работы.
Связь с неформальным и информальным образованием:
прохождение курсов переподготовки кадров при наличии высшего образования (бакалавриат) по специальностям: педагогические науки, здравоохранение.
Другие возможные наименования профессии:
2635-8-002 специалист по социальной работе с уязвимыми группами населения (безработные, малообеспеченные, лица с инвалидностью и др.);
2635-8-003 специалист по социальной работе, уход за детьми с инвалидностью и лицам с инвалидностью старше 18 лет с психоневрологическими заболеваниями;
2635-8-004 специалист по социальной работе, уход за пожилыми людьми и лицами с инвалидностью;
2635-8-005 специалист по социальной работе с лицами (семьями), находящимся в ТЖС;
3412-0-009 социальный работник по оценке и определению потребности в специальных социальных услугах.
Основная цель деятельности:
предоставление и организация мер по оказанию специальных социальных услуг, нуждающемуся лицу (семье) для преодоления ТЖС, либо предупреждения ее возникновения. Координация работы
по разработке индивидуального плана работы и журнала/электронной картотеки, осуществление контроля за их качественным заполнением и исполнением, проведение ежемесячного мониторинга выявления больных, которым требуются услуги паллиативной помощи и сестринского ухода.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Взаимодействие со специалистами органов и организации социальной защиты населения, здравоохранения, образования, организаций, уполномоченных для работы с лицом (семьей), оказавшейся в ТЖС.
2. Проведение оценки и определение потребности в социальной помощи и услугах.

3. Арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұйымдастыру және көрсету.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
өзара әрекеттесу халықты әлеуметтік қорғау, денсаулық сақтау, білім беру органдары мен ұйымдарының, ТЖ-да болған адаммен (отбасымен) жұмыс істеуге уәкілетті ұйымдардың мамандары.
Дағды 1:
жұмысты үйлестіру жеке жұмыс жоспарын әзірлеуге арналған көпсалалы топ.
Машығы:
1. Орындайтын мамандар тобымен ӨҚЖ-дан адамды (отбасын) шығарудың барлық кезеңдеріндегі бірлескен және өзара әрекеттесу.
2. ӨҚЖ-да болған адамның (отбасының) қажеттіліктерін ескере отырып, толық, сенімді, құрылымдалған ақпаратқа қол жетімділігін қамтамасыз етуге бағытталған міндеттерді шешу, әлеуметтік тәуекелдер туралы, кепілдендірілген құқықтар, жеңілдіктер, қызметтер спектрі және оларды жүзеге асыру, алу тәсілдері туралы.
3. "Отбасының цифрлық картасы" АЖ-мен жұмыс істеу.
4. Адамның (отбасының) әлеуетін анықтау және нығайту арқылы ӨҚЖ-ны жеңуге ықпал ету.
5. Халықты әлеуметтік қорғау саласында цифрлық мобильді қосымшаларды пайдалану.
6. МБА-мен коммуникацияларды орнату.
7. Әлеуметтік көмек пен қызмет көрсететін мультипәндік топ мүшелері қызметінің сапасын бақылауды жүзеге асыру.
8. Қайырымдылық және демеушілік көмек көрсететін тұлғалар мен ұйымдарды тартуға жәрдемдесу.
9. ӨҚЖ-да болған адамды (отбасын) анықтау мониторингі.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының Конституциясы.
2. Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі.
3. "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі.
4. Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексі.
5. "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
6. "Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
7. "Кемтар балаларды әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
8. "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
9. "Қазақстан Республикасындағы тұрмыстық зорлық-зомбылық профилактикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
1. Қазақстан Республикасының Конституциясы.
2. Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі.
3. "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі.
4. Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексі.
5. "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
6. "Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
7. "Кемтар балаларды әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы

3. Организация и предоставление специальных социальных услуг.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
взаимодействие со специалистами органов и организации социальной защиты населения, здравоохранения, образования, организаций, уполномоченных для работы с лицом (семьей), оказавшейся в ТЖС.
Навык 1:
координация работы мультидисциплинарной группы по разработке индивидуального плана работы.
Умения:
1. Взаимодействовать с группой специалистов, выполняющими совместные и взаимозависимые действия на всех этапах выведения лица (семьи) из ТЖС.
2. Решать задачи, направленные на обеспечение доступа лица (семьи), оказавшейся в ТЖС, к полной, достоверной, структурированной с учетом потребностей лица (семьи), оказавшейся в ТЖС, информации о социальных рисках, о спектре гарантированных прав, льгот, услуг и способах их реализации, получения.
3. Работать с ИС "Цифровая карта семьи".
4. Способствовать преодолению ТЖС через выявление и укрепление потенциала лица (семьи).
5. Пользоваться цифровыми мобильными приложениями в сфере социальной защиты населения.
6. Выстраивать коммуникации с ЛСИ.
7. Осуществлять контроль качества деятельности членов мультидисциплинарной команды, оказывающей социальную помощь и услуги.
8. Содействовать привлечению лиц и организаций, оказывающих благотворительную и спонсорскую помощь.
9. Мониторинг выявления лица (семьи), оказавшейся в ТЖС.
Знания:
1. Конституции Республики Казахстан.
2. Социального кодекса Республики Казахстан.
3. Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье".
4. Административного процедурно - процессуального кодекса Республики Казахстан.
5. Закона Республики Казахстан "О противодействии коррупции".
6. Закона Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан".
7. Закона Республики Казахстан "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями".
8. Закона Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан".
9. Закона Республики Казахстан "О профилактике бытового насилия в Республике Казахстан".
1. Конституции Республики Казахстан.
2. Социального кодекса Республики Казахстан.
3. Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье".
4. Административного процедурно - процессуального кодекса Республики Казахстан.
5. Закона Республики Казахстан "О противодействии коррупции".
6. Закона Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан".
7. Закона Республики Казахстан "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями".

8. "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
9. "Қазақстан Республикасындағы тұрмыстық зорлық-зомбылық профилактикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
Дағды 2:
Сапалы толтырылуын және орындалуын бақылау жеке тұлғаның ӨҚЖ-ны еңсеру үшін мұқтаж адамға (отбасына) әлеуметтік көмек пен қызметтерге қажеттіліктің жұмыс жоспары мен ай сайынғы мониторингін жүргізу
Машығы:
1. ӨҚЖ-ны еңсеру немесе оның туындауының алдын алу үшін мұқтаж адамға (отбасына) әлеуметтік көмек пен қызмет көрсету шараларын ұйымдастыру.
2. Қызмет алушыға құжаттарды ресімдеуге көмек көрсету.
3. Көрсетілетін қызметтердің сапасын жақсарту бойынша ұсыныстар енгізу және олардың даму болашағын болжау
4. Біліктілікті тұрақты негізде арттыру.
5. Белгіленген құжаттардың, уақтылы есеп берудің (ведомстволық және статистикалық) сапалы жүргізілуін қамтамасыз ету.
6. Еңбекті қорғау, техника қауіпсіздігі, өртке қарсы қорғаныс ережелері мен нормаларын сақтау.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының Конституциясы.
2. Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі.
3. "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі.
4. Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексі.
5. "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
6. "Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
7. "Кемтар балаларды әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
8. "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
9. "Қазақстан Республикасындағы тұрмыстық зорлық-зомбылық профилактикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Еңбек функциясы 2.
Әлеуметтік көмек пен көрсетілетін қызметтерге қажеттілікті бағалауды жүргізу және айқындау
Дағды 1:
Ақпараттық өзара іс-қимыл
Машығы:
1. Ведомстволық ақпараттық жүйелер мен мәліметтер базасын интеграциялау, мультипәндік топтардың және ведомствоаралық комиссиялардың мүшелеріне ведомстволық ақпараттық жүйелерде қамтылған өмірлік тыныс-тіршілігі шектеулі немесе әлеуметтік тәуекелге бейім адамдар (отбасылар) туралы ақпаратқа рұқсат беру хаттамаларын әзірлеу және енгізу арқылы мультипәндік топпен өзара әрекеттесу.
2. Әртүрлі салалардағы істерді жүргізудің озық тәжірибелерімен жүйелі түрде алмасу, проблемалық жағдаяттарды ведомствоаралық талдау және өмірлік тыныс-тіршілігі шектеулі немесе әлеуметтік тәуекелдерге бейім адамдармен (отбасылармен) жұмыс істеу кезінде олардың туындау себептерін жою бойынша жүйелі шешімдерді әзірлеу процесін ұйымдастыру.

8. Закона Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан".
9. Закона Республики Казахстан "О профилактике бытового насилия в Республике Казахстан".
Навык 2:
контроль за качественным заполнением и исполнением индивидуального плана работы и проведение ежемесячного мониторинга потребности в социальной помощи и услугах нуждающемуся лицу (семье) для преодоления ТЖС.
Умения:
1. Организовать меры по предоставлению социальной помощи и услуг нуждающемуся лицу (семье) для преодоления ТЖС, либо предупреждения ее возникновения.
2. Оказывать содействие в оформлении документов получателю услуг.
3. Вносить предложения по совершенствованию качества оказываемых услуг и прогнозировать перспективы их развития
4. Повышать квалификацию на постоянной основе.
5. Обеспечивать качественное ведение установленных документов, своевременной отчетности (ведомственная и статистическая).
6. Соблюдать правила и нормы охраны труда, техники безопасности, противопожарной защиты.
Знания:
1. Конституции Республики Казахстан.
2. Социального кодекса Республики Казахстан.
3. Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье.
4. Административного процедурно - процессуального кодекса Республики Казахстан.
5. Закона Республики Казахстан "О противодействии коррупции".
6. Закона Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан".
7. Закона Республики Казахстан "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями".
8. Закона Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан".
9. Закона Республики Казахстан "О профилактике бытового насилия в Республике Казахстан".
Возможность признания навыка:
Трудовая функция 2:
проведение оценки и определение потребности в социальной помощи и услугах.
Навык 1:
информационное взаимодействие.
Умения:
1. Взаимодействовать с мультидисциплинарной группой путем интеграции ведомственных информационных систем и баз данных, разработки и внедрения протоколов допуска членов мультидисциплинарных групп и межведомственных комиссий к информации о лицах (семьях), имеющих ограничение жизнедеятельности или подверженных социальным рискам, содержащейся в ведомственных информационных системах.
2. Организовывать процесс регулярного обмена лучшими практиками ведения случая в разных сферах, межведомственного анализа проблемных ситуаций и выработки системных решений по устранению причин их возникновения при работе с лицами (семьями), имеющими ограничение жизнедеятельности или подверженных социальным рискам.

3. "Отбасының цифрлық картасы" АЖ-мен жұмыс істеу.
4. Көрсетілетін қызметтердің сапасы мен түрлерін талдау, олардың даму перспективаларын, сырттан көмекке мұқтаждардың қарқынын.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының Конституциясы.
2. Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі.
3. "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі.
4. Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексі.
5. "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
6. "Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы Қазақстан Республикасының Заңы.
7. "Кемтар балаларды әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
8. "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
9. "Қазақстан Республикасындағы тұрмыстық зорлық-зомбылық профилактикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
Дағды 2:
ӨҚЖ-да болған адамның (отбасының) жағдайын кешенді бағалау
Машығы:
1. Әлеуметтік көмек пен қызметтерге қажеттілікті, өмірлік белсенділіктің шектелу дәрежесін немесе әлеуметтік тәуекел деңгейін анықтау, өтінішті тіркеу және істі қарауға жауапты ұйымның маманын тағайындау.
2. Адамның (отбасының) әлеуметтік көмекке және көрсетілетін қызметтерге мұқтаж деп танылуының негіздерін қамтитын адам (отбасы) туралы бастапқы ақпаратты жинақтау.
3. Тіршілік әрекетінің шектелу сипатын немесе бар әлеуметтік тәуекелдерді сипаттау.
4. Мультипәндік топтың мүшелерін топтың және (немесе) интеграциялық орталыққа (отбасын қолдау орталығы) бастапқы ақпаратты жіберу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының Конституциясы.
2. Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі.
3. "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі.
4. Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексі.
5. "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
6. "Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
7. "Кемтар балаларды әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
8. "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
9. "Қазақстан Республикасындағы тұрмыстық зорлық-зомбылық профилактикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Еңбек функциясы 3.
Арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұйымдастыру және көрсету
Дағды 1:
Істі жүргізудің стратегиялары мен тактикасы, интеграцияланған арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетудің жеке жоспарын қалыптастыру және бекіту
Машығы:

3. Работать с ИС "Цифровая карта семьи".
4. Анализ качества и видов оказываемых услуг, прогнозирование перспектив их развития, динамики нуждающихся в посторонней помощи.
Знания:
1. Конституции Республики Казахстан.
2. Социального кодекса Республики Казахстан.
3. Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье".
4. Административного процедурно - процессуального кодекса Республики Казахстан.
5. Закона Республики Казахстан "О противодействии коррупции".
6. Закона Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан".
7. Закона Республики Казахстан "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями".
8. Закона Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан".
9. Закона Республики Казахстан "О профилактике бытового насилия в Республике Казахстан".
Навык 2:
комплексная оценка ситуации лица (семьи), оказавшегося в ТЖС.
Умения:
1. Выявлять нуждаемость в социальной помощи и услугах, степени ограничения жизнедеятельности или уровня социального риска, регистрации обращения и назначение специалиста организации, ответственного за ведение случая.
2. Собрать первичную информацию о лице (семье), включающую основания, по которым лицо (семья) признается нуждающимся в социальной помощи и услугах.
3. Описать характер ограничения жизнедеятельности или имеющихся социальных рисков.
4. Направлять первичную информацию членам мультидисциплинарной группы и (или) в интеграционный центр (центр поддержки семьи).
Знания:
1. Конституции Республики Казахстан.
2. Социального кодекса Республики Казахстан.
3. Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье".
4. Административного процедурно - процессуального кодекса Республики Казахстан.
5. Закона Республики Казахстан "О противодействии коррупции".
6. Закона Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан".
7. Закона Республики Казахстан "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями".
8. Закона Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан".
9. Закона Республики Казахстан "О профилактике бытового насилия в Республике Казахстан".
Возможность признания навыка:
Трудовая функция 3:
организация и предоставление специальных социальных услуг.
Навык 1:
стратегии и тактики ведения случая, формирование и утверждение индивидуального плана оказания интегрированных специальных социальных услуг.
Умения:

1. ӨҚЖ-ға түскен адаммен (отбасымен) жеке жұмыс жоспарын әзірлеу және түзету.
2. ӨҚЖ-ға түскен адаммен (отбасымен) жеке жұмыс жоспарын жүзеге асыруға басқа ұйымдардың мамандарын тарту.
3. ӨҚЖ-ға түскен адаммен (отбасымен) жеке жұмыс жоспары орындалуын бақылау.
4. ӨҚЖ-ға түскен адамның (отбасының) жағдайын анықтау және жоспарланған мақсаттарға қол жеткізуді бақылау үшін басқа ұйымдардың мамандарымен байланыста болу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының Конституциясы.
2. Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі.
3. "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы" Қазақстан Республикасының Кодексі
4. Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексі.
5. "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
6. "Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
7. "Кемтар балаларды әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
8. "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
9. "Қазақстан Республикасындағы тұрмыстық зорлық-зомбылық профилактикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
Дағды 2:
Іс-шаралар бағдарламасын талдау және құру қадағалау мамандардың кәсіби құзыреттілігін дамытуға және жетілдіруге бағытталған топтар
Машығы:
1. Кәсіби қызығушылықтарына сәйкес мультипәндік ұжымның кәсіптік қалжырау тәуекелін анықтау бойынша профилактикалық жұмыстарды жүргізу.
2. Мемлекеттік органдармен және азаматтық сектормен тиімді өзара іс-қимылды құру.
Білімі:
1. Супервизия негіздері - көрсетілетін арнаулы әлеуметтік қызметтердің сапасын қолдау құралын білу.
2. Супервизиялық топтар ұйымдастыру әдістері мен тәжірибелері.
3. Әлеуметтік жұмыстың кәсіби құндылықтары.
4. Әлеуметтік жұмыстың макродеңгейінің теориялары мен тәжірибелері.
5. Әлеуметтік қорғау саласындағы реформалар.
6. Балалардың және отбасының құқықтарын қорғау саласындағы ұлттық заңнама.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Эмпатия, бейімділік, жауапкершілік, күйзеліске төзімділік, ұжымда жұмыс істей білу, мақсаттылық, тәртіптілік, сыпайылық, ізгі ниет, парасаттылық, бастамашылдық, клиентке бағдарлану, көшбасшылық, әділдік сезімі, қорытындыларды негіздеу және ақпаратпен сауатты жұмыс істеу.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланысы:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Әлеуметтік қорғау ұйымының құрылымдық бөлімшесінің (бөлімінің, секторының, тобының) бастығы.
7
Арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету орталығының (әлеуметтік қызмет көрсету орталығы (қарттар мен мүгедектігі бар адамдар), тұрғылықты жері жоқ адамдарға арналған әлеуметтік бейімдеу орталығы, отбасы мен балаларға әлеуметтік көмек көрсету орталығы, кәмелетке толмағандарға арналған әлеуметтік оңалту орталығы, балалар мен жасөспірімдерге арналған әлеуметтік панажай және т.б.) директоры.

1. Разрабатывать и корректировать индивидуальный план работы с лицом (семьей), попавшей в ТЖС.
2. Привлекать к реализации индивидуального плана работы с лицом (семьей), попавшей в ТЖС, специалистов других организаций.
3. Контролировать выполнение индивидуального плана работы с лицом (семьей), попавшей в ТЖС.
4. Держать связь со специалистами других организаций для определения состояния лица (семьи), попавшего в ТЖС, и контроля достижения запланированных целей.
Знания:
1. Конституции Республики Казахстан.
2. Социального кодекса Республики Казахстан.
3. Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье".
4. Административного процедурно - процессуального кодекса Республики Казахстан.
5. Закона Республики Казахстан "О противодействии коррупции".
6. Закона Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан".
7. Закона Республики Казахстан "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями".
8. Закона Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан".
9. Закона Республики Казахстан "О профилактике бытового насилия в Республике Казахстан".
Навык 2:
анализ и выстраивание программы деятельности супервизионных групп, направленных на развитие и улучшение профессиональных компетенций специалистов.
Умения:
1. Проводить превентивную работу по выявлению рисков профессионального выгорания мультидисциплинарной команды в соответствии со своими профессиональными интересами.
2. Выстраивать эффективное взаимодействие с государственными органами и гражданским сектором.
Знания:
1. Основ супервизии - инструмента поддержания качества предоставляемых специальных социальных услуг.
2. Методов и практики организации супервизионных групп.
3. Профессиональных ценностей социальной работы.
4. Теории и практики макроуровня социальной работы.
5. Реформ в сфере социальной защиты.
6. Национального законодательства в области защиты прав детей и семьи.
Возможность признания навыка:
Требования к личностным компетенциям:
эмпатия, адаптивность, ответственность, стрессоустойчивость, умение работать в команде, целеустремленность, дисциплинированность, вежливость, доброжелательность, добропорядочность, инициативность, клиент-ориентированность, лидерство, чувство справедливости, аргументирование выводов и грамотное оперирование информацией.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Начальник структурного подразделения (отдела, сектора, группы) организации социальной защиты.

16. "Әлеуметтік қорғау ұйымының құрылымдық бөлімшесінің (бөлімінің, секторының, тобының) бастығы" кәсіптік карточкасы
Топтың коды:
1344-0
Қызметтер атауының коды
1344-0-004
Кәсіптің атауы
Әлеуметтік қорғау ұйымының құрылымдық бөлімшесінің (бөлімінің, секторының, тобының) бастығы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша кіші деңгейі:
7.1
ЖЖКБТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

16. Карточка профессии "Начальник структурного подразделения (отдела, сектора, группы) организации социальной защиты"
Код группы:
1344-0
Код наименования занятия
1344-0-004
Наименование профессии
Начальник структурного подразделения (отдела, сектора, группы) организации социальной защиты
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:

"Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 25 қазандағы № 360 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №16057 болып тіркелген).
Әлеуметтік қорғау ұйымының құрылымдық бөлімшесінің (бөлімінің, секторының, тобының) бастығы.
Кәсіптік білім беру деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру (магистратура)
Мамандығы: Қызмет көрсету
Біліктілік:
Әлеуметтік жұмыс
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру (магистратура)
Мамандығы:
Әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат
Біліктілік:
Әлеуметтік ғылымдар
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
1. Әлеуметтік жұмыс, педагогикалық ғылымдар, әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат, денсаулық сақтау, қызметтер мамандықтары бойынша жоғары білімі бар халықты әлеуметтік қорғау ұйымдарында жоғары санатты лауазымда кемінде 5 жыл жұмыс тәжірибесі.
2. Қызмет көрсету (біліктілік: әлеуметтік жұмыс); әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат (біліктілік: әлеуметтік ғылымдар) мамандықтары бойынша жоғары оқу орнынан кейінгі (магистратура) білімі бар халықты әлеуметтік қорғау ұйымдарында жоғары санатты лауазымда кемінде 3 жыл жұмыс тәжірибесі.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа да ықтимал атаулары:
1344-0-002 - психологиялық-педагогикалық қолдау орталығының директоры;
1344-0-003 - әлеуметтік қызмет көрсету орталығының директоры;
1344-0-004 - құрылымдық бөлімшенің (бөлімнің), секторлар, топтар) әлеуметтік қорғау ұйымдары бастығы;
1210-0-040 - арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін орталықтың директоры (әлеуметтік қызмет көрсету орталығы (қарттар мен мүгедектігі бар адамдар), белгілі бір тұрғылықты жері жоқ адамдарға арналған әлеуметтік бейімдеу орталығы, отбасы мен балаларға әлеуметтік көмек көрсету орталығы, кәмелетке толмағандарға арналған әлеуметтік оңалту орталығы, әлеуметтік балалар мен жасөспірімдерге арналған панажай және т.б.).
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әлеуметтік қорғауды ұйымдастырудың құрылымдық бөлімшесін (бөлім, сектор, топ) басқару, жұмыс жоспарларын дайындауды жүзеге асыру, құрылымдық бөлімше жұмыскерлері қызметінің нақты бағыттарын анықтау. Жұмысқа талдау жүргізу және құрылымдық бөлімше қызметінің тиімділігін арттыру бойынша шаралар қабылдау.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

Приказ и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 октября 2017 года № 360 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №16057).
Начальник структурного подразделения (отдела, сектора, группы) организации социальной защиты.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура)
Специальность:
услуги.
Квалификация:
социальная работа.
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура)
Специальность:
социальные науки, журналистика и информация.
Квалификация:
социальные науки.
Требования к опыту работы:
1. опыт работы не менее 5 лет в должности специалиста высшего уровня квалификации высшей категории в организациях социальной защиты населения при наличии высшего образования по специальностям: социальная работа; педагогические науки; социальные науки; журналистика и информация; здравоохранение; услуги.
2. опыт работы не менее 3 лет в должности специалиста высшего уровня квалификации высшей категории в организациях социальной защиты населения при наличии послевузовского образования (магистратура) по специальностям: услуги (квалификация: социальная работа); социальные науки, журналистика и информация (квалификация: социальные науки).
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
1344-0-002 - директор центра психолого-педагогической поддержки;
1344-0-003 - директор центра социального обслуживания;
1344-0-004 - начальник структурного подразделения (отдела, сектора,группы) организации социальной защиты;
1210-0-040 - директор центра оказания специальных социальных услуг (центра социального обслуживания (пожилых и лиц с инвалидностью), центра социальной адаптации для лиц, не имеющих определенного места жительства, центра социальной помощи семье и детям, социально - реабилитационного центра для несовершеннолетних, социального приюта для детей и подростков и др.).
Основная цель деятельности:
управление структурным подразделением (отделом, сектором, группой) организации социальной защиты, осуществление подготовки планов работы, определение конкретных направлений деятельности работников структурного подразделения. Проведение анализа работы и принимает меры по улучшению эффективности деятельности структурного подразделения.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Әлеуметтік қорғау ұйымының құрылымдық бөлімшесін (бөлім, сектор, топ) басқару.
2. Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуді ұйымдастыру.
3. Құрылымдық бөлімшенің кадрлық ресурстарын басқару.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1.
Әлеуметтік қорғау ұйымының құрылымдық бөлімшесін (бөлім, сектор, топ) басқару
Дағды 1.
Құрылымдық бөлімшенің қызметін жоспарлау, бақылау
Машығы:
1. Құрылымдық бөлімшенің жұмысына басшылық жасау.
2. Жұмыс жоспарларын дайындауды жүзеге асыру, құрылымдық бөлімше жұмыскерлері қызметінің нақты бағыттарын анықтау.
3. Құрылымдық бөлімшенің қызметін талдау және тиімділікті арттыру бойынша шаралар қабылдау.
4. Бөлімшенің ішкі құжаттарының жүргізілуіне және арнаулы әлеуметтік қызметтердің көрсетілуіне бақылауды қамтамасыз ету.
5. Персоналға арналған әдістемелік құжаттаманы әзірлеуге қатысу.
6. Әлеуметтік саладағы ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау.
7. Халықты әлеуметтік қорғау саласында цифрлық мобильді қосымшаларды пайдалану.
8. МБА-мен коммуникацияларды орнату.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының Конституциясы.
2. Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі.
3. "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі.
4. "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі
5. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі.
6. Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексі.
7. "Кемтар балаларды әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
8. "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
9. "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
10. "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
11. "Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
12. "Қазақстан Республикасындағы тұрмыстық зорлық-зомбылық профилактикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
Дағды 2.
Қамқорлықтағыларға әлеуметтік қызмет көрсету жөніндегі жұмыстың жаңа нысандары мен әдістерін енгізу
Машығы:
1. Қамқорлықтағыларға әлеуметтік қызмет көрсетудің халықаралық тәжірибесін пайдалану.
2. Супервизиялық принциптерді іске асыруға креативті тәсілдің заманауи ұйымдастырушылық үлгілерін практикалық қызметте енгізу.
3. Әлеуметтік жұмысты жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу және жоғары басшылыққа ұсыныстар енгізу.
Білімдер:
1. Кейс-менеджмент технологиясы бойынша әлеуметтік сүйемелдеуді жүргізу кезеңдері.
2. Әлеуметтік бағалау теориялары, әлеуметтік жұмыста бастапқы және тереңдетілген бағалауды жүргізудің құралдары мен әдістері.

1. Управление структурным подразделением (отдела, сектора, группы) организации социальной защиты.
2. Организация предоставления специальных социальных услуг.
3. Управление кадровыми ресурсами структурного подразделения.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
управление структурным подразделением (отдела, сектора, группы) организации социальной защиты.
Навык 1:
планирование, контроль деятельности структурного подразделения.
Умения:
1. Руководить работой структурного подразделения.
2. Осуществлять подготовку планов работы, определять конкретные направления деятельности работников структурного подразделения.
3. Анализировать деятельность структурного подразделения и принимать меры по повышению эффективности.
4. Обеспечивать контроль по ведению внутренней документации подразделения и оказанию специальных социальных услуг.
5. Участвовать в разработке методической документации для персонала.
6. Взаимодействовать с организациями социальной сферы.
7. Использовать цифровые мобильные приложения в сфере социальной защиты населения.
8. Выстраивать коммуникации с ЛСИ.
Знания:
1. Конституции Республики Казахстан.
2. Социального кодекса Республики Казахстан.
3. Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения".
4. Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье".
5. Трудового кодекса Республики Казахстан.
6. Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
7. Закона Республики Казахстан "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями".
8. Закона Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан".
9. Закона Республики Казахстан "О противодействии коррупции".
10. Закона Республики Казахстан "О государственных закупках".
11. Закона Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан".
12. Закона Республики Казахстан "О профилактике бытового насилия в Республике Казахстан".
Навык 2:
внедрение новых форм и методов работы по социальному обслуживанию опекаемых.
Умения:
1. Использовать международный опыт социального обслуживания опекаемых.
2. Внедрять современные организационные модели креативного подхода к реализации принципов супервизии в практической деятельности.
3. Вырабатывать рекомендации по совершенствованию социальной работы и вносить предложения вышестоящему руководству.
Знания:
1. Этапов проведения социального сопровождения по технологии кейс-менеджмента.
2. Теории социальной оценки, инструментов и методов проведения первичной и глубинной оценки в социальной работе.

3. Әлеуметтік жұмыстың экологиялық моделі, отбасының мықты жақтарына негізделген бағалау теориясы мен құралдары.
4. Жеке сүйемелдеу жоспарын әзірлеу арқылы тұлға, отбасы және қоғамдастық деңгейіндегі араласу технологиялары.
1. Тұлға, отбасы, қоғамдастық, қоғам деңгейіндегі өзара әрекеттесу технологиялары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Еңбек функциясы 2:
Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуді ұйымдастыру
Дағды 1:
Бөлімше деңгейінде арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсету бойынша басшылық
Машығы:
1. ӨҚЖ-да қалған адамдарды (отбасыларды) анықтау мен есепке алуды ұйымдастыру.
2. ӨҚЖ-да болған адамдардың (отбасылардың) мәліметтер банкін бақылау.
3. Мамандардың жұмыс көлемін халықты әлеуметтік қорғау саласындағы арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсету стандартына сәйкес бөлу.
4. Қызмет алушылардың өтініштері мен ұсыныстары бойынша шаралар қабылдау.
5. Ақпаратты алудың, сақтаудың, өңдеудің негізгі әдістерін, тәсілдері мен құралдарын, ақпаратты басқару құралы ретінде компьютермен жұмыс істеу дағдыларын, оның ішінде ақпараттық және телекоммуникациялық интернет желісінде пайдалану.
Білімдер:
1. ӨҚЖ-да болған адамға (отбасына) көмектесудің әлеуметтік-психологиялық аспектілері.
2. Қазақстан Республикасының еңбек, тұрғын үй, қылмыстық, азаматтық, зейнеткерлік, ана мен баланы қорғау заңнамасының негіздері.
3. Табысты отандық және халықаралық әлеуметтік қолдау технологиялары.
6. Әлеуметтік жұмыс маманы қызметінің этикалық нормалары.
7. Әлеуметтік-психологиялық қолдау көрсету әдістері.
8. Әлеуметтік жұмыстағы кейс-менеджмент технологиялары.
9. Әлеуметтік саясаттың негізгі бағыттары.
10. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өрттен қорғау ережелері мен нормаларын сақтау.
Дағды 2.
Мамандардың кәсіби құзыреттілігін арттыруға бағытталған іс-шаралар бағдарламасын талдау және құру, қадағалаулар
Машығы:
1. Халықаралық супервизияны ұйымдастыру тәжірибесін әлеуметтік сала мамандарының практикалық қызметінде пайдалану.
2. Мультипәндік топтың көрсететін қызметтерінің сапасын мониторингілеу нәтижелері бойынша тұрақты есеп жүргізу (тікелей бақылау, контент-талдау, фокусты сұхбат).
3. Кәсіптік қалжырау тәуекелдерін анықтау және стресске төзімділікті қалыптастырудың, әлеуметтік сала жұмыскерлерінің депрессиялық күйінен шығудың тиімді әдістеріне үйрету.
Білімі:
1. Әлеуметтік саладағы халықаралық менеджменттің теориялары мен тәжірибелері.
2. Заманауи менеджменттің бейімделуі мен креативті қолданылуы.
3. Әлеуметтік психология, тұлғалық психология, конфликтология және көшбасшылық.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Еңбек функциясы 3.
Құрылымдық бөлімшенің кадрлық ресурстарын басқару
Дағды 1:
Бөлімше персоналына басшылық жасау, өкілдік беру, уәждемелеу
Машығы:

3. Экологической модели социальной работы, теории и инструментов оценки, основанной на сильных сторонах семьи.
4. Технологии вмешательства на уровне личности, семьи и сообщества через разработку
плана индивидуального сопровождения.
5.Технологии взаимодействия на уровне личности, семьи, сообщества, общества.
Возможность признания навыка:
Трудовая функция 2:
организация предоставления специальных социальных услуг.
Навык 1:
руководство по предоставлению специальных социальных услуг на уровне подразделения.
Умения:
1. Организовать выявление и учет лиц (семьи), оказавшихся в ТЖС.
2. Контролировать банк данных лиц (семей), оказавшихся в ТЖС.
3. Распределять объем работы специалистов в соответствии со стандартом оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения.
4. Принимать меры по заявлениям и предложениям получателей услуг.
5. Использовать основные методы, способы и средства получения, хранения, переработки информации, навыки работы с компьютером как средством управления информацией, в том числе в информационно-телекоммуникационной сети Интернет.
Знания:
1. Социально-психологических аспектов помощи лицу (семье), оказавшемуся в ТЖС.
2. Основ законодательства РК трудового, жилищного, уголовного, гражданского, пенсионного, охраны материнства и детства.
3. Успешных отечественных и международных технологии социального сопровождения.
6. Этических норм деятельности специалиста по социальной работе.
7. Методов оказания социально-психологической поддержки.
8. Технологии кейс-менеджмента в социальной работе.
9. Основных направлений социальной политики.
10. Соблюдать правила и нормы охраны труда, техники безопасности, противопожарной защиты.
Навык 2:
анализ и выстраивание программы деятельности супервизии, направленных на повышение профессиональных компетенций специалистов.
Умения:
1. Использовать международный опыт организации супервизии в практической деятельности специалистов социальной сферы.
2. Проводить регулярный отчет по результатам мониторинга качества предоставляемых услуг мультидисциплинарной команды (прямое наблюдение, контент- анализ, фокусное интервью).
3. Выявлять риски профессионального выгорания и обучать эффективным методам формирования стрессоустойчивости, выхода из депрессивного состояния работников социальной сферы.
Знания:
1. Теории и практики международного менеджмента в социальной сфере.
2. Адаптации и креативного применения современного менеджмента.
3. Социальной психологии, психологии личности, конфликтологии и лидерства.
Возможность признания навыка:
Трудовая функция 3:
управление кадровыми ресурсами структурного подразделения.
Навык 1:
руководство, делегирование, мотивирование персонала подразделения.
Умения:

1. Бөлімше жұмыскерлерінің жұмысын штаттық кестеге сәйкес құрылымдау.
2. Еңбек тәртібін нығайту.
3. Персоналдың жұмысын қызмет алушының заңды өкілдерімен (ата-аналарымен, қамқоршыларымен) үйлестіру.
4. Мақсаттарға жету және тапсырмаларды орындау үшін ресурстар мен уақытты тиімді бөлу.
Білімі:
1. Әлеуметтік жұмыстың мақсаттары мен әдістері.
2. Этикалық стандарттар және құпиялылықты қамтамасыз ету.
3. Әлеуметтік жұмыстың негізгі модельдері, шарттары, деңгейлері мен формалары.
4. Әлеуметтік жұмыстың кәсіби құндылықтары.
5. Әлеуметтік жұмыстың макродеңгейінің теориялары мен тәжірибелері.
6. Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру саласындағы ағымдағы реформалар.
7. Нормативтік және құқықтық актілер, мемлекет жүргізіп отырған әлеуметтік саясаттағы үрдістер.
Дағды 2.
Персоналдың жұмысын бақылау және мониторингілеу
Машығы:
1. Функционалдық міндеттеріне сәйкес бөлім басшылары арқылы персоналдың жұмысын бақылау.
2. Санитарлық-эпидемиологиялық нормалардың, өрт қауіпсіздігі, еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы талаптарының сақталуын қамтамасыз ету.
3. Персонал жұмысында көрсетілетін қызметтердің сапасын бағалау.
Білімдер:
1. Әлеуметтік жұмыстың мақсаттары мен әдістері.
2. Этикалық стандарттар және құпиялылықты қамтамасыз ету.
3. Әлеуметтік жұмыстың негізгі модельдері, шарттары, деңгейлері мен формалары.
4. Әлеуметтік жұмыстың кәсіби құндылықтары.
5. Әлеуметтік жұмыстың макродеңгейінің теориялары мен тәжірибелері.
6. Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру саласындағы ағымдағы реформалар.
7. Нормативтік және құқықтық актілер, мемлекет жүргізіп отырған әлеуметтік саясаттағы үрдістер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Көшбасшылық, эмпатия, жауапкершілік, әділдік, стратегиялық және жүйелі ойлау, стресске төзімділік, мақсаттылық, тәртіптілік, ізгі ниет, келіссөздер жүргізу дағдылары, жұмыс процестерін бақылау, оларға қол жеткізудің барабар әдістері мен құралдары, жаңа білім алу үшін ғылыми, инновациялық іс-шараларды жүзеге асыру және оларды іске асыру.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланысы:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
1210-0-040 Арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсету орталығының (әлеуметтік қызмет көрсету орталығы (қарттар мен мүгедектігі бар адамдар), белгілі бір тұрғылықты жері жоқ адамдарға арналған әлеуметтік бейімдеу орталығы, отбасы мен балаларға әлеуметтік көмек көрсету орталығы, кәмелетке толмағандарға арналған әлеуметтік оңалту орталығы, балалар мен жасөспірімдерге арналған әлеуметтік панажай және т.б.) директоры.

1. Структурировать работу персонала подразделения в соответствии со штатным расписанием.
2. Укреплять трудовую дисциплину.
3. Координировать работу персонала с законными представителями получателя услуг (родителями, опекунами).
4. Эффективно распределять ресурсы и время для достижения целей и выполнения задач.
Знания:
1. Цели и методов социальной работы.
2. Этических стандартов и обеспечения конфиденциальности.
3. Основных моделей, условий, уровней и форм социальной работы.
4. Профессиональных ценностей социальной работы.
5. Теории и практики макроуровня социальной работы.
6. Текущих реформы в области социальной помощи и социального обеспечения.
7. Нормативных и правовых актов, тенденции в проводимой государством социальной политике.
Навык 2:
контроль и мониторинг работы персонала.
Умения:
1. Контролировать работу персонала через руководителей подразделений в соответствии с их функциональными обязанностями.
2. Обеспечивать соблюдение санитарно-эпидемиологических норм, требований пожарной безопасности, охраны труда и техники безопасности.
3. Оценивать качество предоставляемых услуг в работе персонала.
Знания:
1. Цели и методов социальной работы.
2. Этических стандартов и обеспечения конфиденциальности.
3. Основных моделей, условий, уровней и форм социальной работы.
4. Профессиональных ценностей социальной работы.
5. Теории и практики макроуровня социальной работы.
6. Текущих реформы в области социальной помощи и социального обеспечения.
7. Нормативных и правовых актов, тенденции в проводимой государством социальной политике.
Возможность признания навыка:
Требования к личностным компетенциям:
лидерство, эмпатия, ответственность, справедливость, стратегическое и системное мышление, стрессоустойчивость, целеустремленность, дисциплинированность, доброжелательность, навык ведения переговоров, контроль рабочих процессов, адекватные методы и средства их достижения, осуществление научной, инновационной деятельности по получению новых знаний и их реализации.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
1210-0-040 Директор центра оказания специальных социальных услуг (центра социального обслуживания (пожилых и лиц с инвалидностью), центра социальной адаптации для лиц, не имеющих определенного места жительства, центра социальной помощи семье и детям, социально- реабилитационного центра для несовершеннолетних, социального приюта для детей и подростков и др.).

17. "Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығының (әлеуметтік қызмет көрсету орталығы (қарттар мен мүгедектігі бар адамдар), белгілі бір тұрғылықты жері жоқ адамдарға арналған әлеуметтік бейімдеу орталығы, отбасы мен балаларға әлеуметтік көмек көрсету орталығы, кәмелетке толмағандарға арналған әлеуметтік оңалту орталығы, балалар мен жасөспірімдерге арналған әлеуметтік баспана және т.б.) директоры" кәсіптік карточкасы
Топтың коды:
1210-0
Қызметтер атауының коды:
1210-0-040
Кәсіптің атауы:
Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығының (әлеуметтік қызмет көрсету орталығы (қарттар мен мүгедектігі бар адамдар), белгілі бір тұрғылықты жері жоқ адамдарға арналған әлеуметтік бейімдеу орталығы, отбасы мен балаларға әлеуметтік көмек көрсету орталығы, кәмелетке толмағандарға арналған әлеуметтік оңалту орталығы, балалар мен жасөспірімдерге арналған әлеуметтік панажай және т.б.) директоры.
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша кіші деңгейі:
7.2
ЖЖКБТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі :

17. Карточка профессии "Директор центра оказания специальных социальных услуг" (центра социального обслуживания (пожилых и лиц с инвалидностью), центра социальной адаптации для лиц, не имеющих определенного места жительства, центра социальной помощи семье и детям, социально - реабилитационного центра для несовершеннолетних, социального приюта для детей и подростков и др.)"
Код группы:
1210-0
Код наименования занятия:
1210-0-040
Наименование профессии:
Директор центра оказания специальных социальных услуг (центра социального обслуживания (пожилых и лиц с инвалидностью), центра социальной адаптации для лиц, не имеющих определенного места жительства, центра социальной помощи семье и детям, социально - реабилитационного центра для несовершеннолетних, социального приюта для детей и подростков и др.)
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:

"Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 25 қазандағы № 360 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №16057 болып тіркелген).
Параграф 10. Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығының директоры
Кәсіптік білім беру деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру (магистратура)
Мамандығы: Қызмет көрсету
Біліктілік:
Әлеуметтік жұмыс
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру (магистратура)
Мамандығы:
Әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат
Біліктілік:
Әлеуметтік ғылымдар
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
1. Әлеуметтік жұмыс, педагогикалық ғылымдар, әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат, денсаулық сақтау, қызметтер мамандықтары бойынша жоғары білімі бар халықты әлеуметтік қорғау ұйымдарында жоғары санатты лауазымда кемінде 5 жыл жұмыс тәжірибесі.
2. Қызмет көрсету (біліктілік: әлеуметтік жұмыс); әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат (біліктілік: әлеуметтік ғылымдар) мамандықтары бойынша жоғары оқу орнынан кейінгі (магистратура) білімі бар халықты әлеуметтік қорғау ұйымдарында жоғары санатты лауазымда кемінде 3 жыл жұмыс тәжірибесі.
Формалды емес және информалды байланыс білім берумен:
Кәсіптің басқа да ықтимал атаулары:
Әлеуметтік қорғау ұйымының құрылымдық бөлімшесінің (бөлімінің, секторының, тобының) бастығы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Өндірістік, шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметке басшылықты жүзеге асырады, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығы мүлкінің сақталуын және тиімді пайдаланылуын қамтамасыз етеді, қамқорлыққа және оңалтуға мұқтаж тұратын балалардың, қарттардың және мүгедектігі бар адамдардың заңды құқықтары мен мүдделерін қорғайды, туыстық байланыстарды қолдау үшін жағдайлар жасау жөнінде шаралар қабылдайды
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. АӘҚКО қызметіне басшылық ету.
2. Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін персоналдың жұмысын бақылау. Кадрлық әлеуетті дамыту.
3. АӘҚКО қызметтерін алушылардың заңды құқықтары мен мүдделерін қорғау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1.
АӘҚКО қызметіне басшылық ету
Дағды 1.
АӘҚКО-да менеджментті ұйымдастыру
Машығы:
1. Ұйымды басқару құрылымын анықтау.
2. АӘҚКО-ның барлық бөлімшелерінің жұмысын және тиімді өзара іс-қимылын ұйымдастыру.

Приказ и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 октября 2017 года № 360 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №16057).
Параграф 10. Директор центра оказания специальных социальных услуг
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура)
Специальность:
услуги.
Квалификация:
социальная работа.
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура)
Специальность:
социальные науки, журналистика и информация.
Квалификация:
социальные науки.
Требования к опыту работы:
1. опыт работы не менее 5 лет в должности специалиста высшего уровня квалификации высшей категории в организациях социальной защиты населения при наличии высшего образования по специальностям: социальная работа; педагогические науки; социальные науки; журналистика и информация; здравоохранение; услуги.
2. опыт работы не менее 3 лет в должности специалиста высшего уровня квалификации высшей категории в организациях социальной защиты населения при наличии послевузовского образования (магистратура) по специальностям: услуги (квалификация: социальная работа); социальные науки, журналистика и информация (квалификация: социальные науки).
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
1344-0-004 начальник структурного подразделения (отдела, сектора,группы) организации социальной защиты.
Основная цель деятельности:
осуществляет руководство производственной, хозяйственной и финансово-экономической деятельностью, обеспечивает сохранность и эффективное использование имущества центра оказания специальных социальных услуг, защищает законные права и интересы проживающих детей, престарелых и лиц с инвалидностью, нуждающихся в уходе и реабилитации, принимает меры по созданию условий для поддержания родственных связей
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Руководство деятельностью ЦОССУ.
2. Контроль работы персонала, оказывающего специальные социальные услуги. Развитие кадрового потенциала.
3. Защита законных прав и интересов получателей услуг ЦОССУ.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
руководство деятельностью ЦОССУ.
Навык 1:
организация менеджмента в ЦОССУ.
Умения:
1. Определять структуру управления организацией.
2. Организовать работу и эффективное взаимодействие всех подразделений ЦОССУ.

3. ӘҚҚКО мүлкінің сақталуын және тиімді пайдаланылуын қамтамасыз ету.
4. АӘҚКО қызметтерін алушылардың заңды құқықтары мен мүдделерін қорғау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының Конституциясы.
2. Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі.
3. "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі.
4. Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексі.
5. "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
6. "Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
7. "Кемтар балаларды әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
8. "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
9. "Қазақстан Республикасындағы тұрмыстық зорлық-зомбылық профилактикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
10. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өрттен қорғау ережелері мен нормалары.
Дағды 2.
АӘҚКО жұмысына озық отандық және шетелдік менеджментті енгізу.
Машығы:
1. АӘҚКО жұмысында менеджменттің заманауи отандық және шетелдік тәжірибесіне бейімделу.
2. АӘҚКО-ның командалық жұмысын ұйымдастырудың креативті әдістерін қолдану.
Білімдер:
1. Әлеуметтік саладағы халықаралық менеджменттің теориялары мен тәжірибелері.
2. Заманауи менеджменттің бейімделуі мен креативті қолданылуы.
3. Әлеуметтік психология, тұлғалық психология, конфликтология және көшбасшылық.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Еңбек функциясы 2.
Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін персоналдың жұмысын бақылау. Кадрлық әлеуетті дамыту.
Дағды 1.
АӘҚКО кадрлық ресурстарын қамтамасыз ету және дамыту
Машығы:
1. АӘҚКО ны білікті мамандармен қамтамасыз ету, олардың біліктілігін арттыру, қауіпсіз және қолайлы еңбек жағдайларын жасау.
2. Жұмыскерлермен еңбек шарттарын жасасу және бұзу.
3. Еңбек тәртібі мен еңбек тәртібін қамтамасыз ету.
4. Жұмыскерлердің еңбекке деген ынтасын, бастамашылдығын және белсенділігін дамытуға ықпал ету.
5. Сауықтыру, оқу-профилактикалық жұмыс жоспарлары мен бағдарламаларын бекіту.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі
2. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өрттен қорғау ережелері мен нормалары.
Дағды 2.
Мамандардың кәсіби құзыреттілігін арттыруға бағытталған супервизиялық бағдарламаны құру
Машығы:
1. Кәсіптік калжырау тәуекелдерін анықтау және стресске төзімділікті қалыптастырудың, әлеуметтік сала жұмыскерлерінің депрессиялық күйінен шығудың тиімді әдістеріне үйрету.
2. Әлеуметтік сала мамандарының практикалық қызметінде супервизия ұйымдастырудың халықаралық тәжірибесін пайдалану

3. Обеспечивать сохранность и эффективное использование имущества ЦОССУ.
4. Защита законных прав и интересов получателей услуг ЦОССУ.
Знания:
1. Конституции Республики Казахстан.
2. Социального кодекса Республики Казахстан.
3. Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье".
4. Административного процедурно - процессуального кодекса Республики Казахстан.
5. Закона Республики Казахстан "О противодействии коррупции".
6. Закона Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан".
7. Закона Республики Казахстан "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями".
8. Закона Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан".
9. Закона Республики Казахстан "О профилактике бытового насилия в Республике Казахстан".
10. Правил и норм охраны труда, техники безопасности, противопожарной защиты.
Навык 2:
внедрение передового отечественного и зарубежного менеджмента в работе ЦОССУ.
Умения:
1. Адаптировать современный отечественный и зарубежный опыт менеджмента в работе ЦОССУ.
2. Применять креативные методы организации командной работы ЦОССУ.
Знания:
1. Теории и практики международного менеджмента в социальной сфере.
2. Адаптации и креативного применения современного менеджмента.
3. Социальной психологии, психологии личности, конфликтологии и лидерства.
Возможность признания навыка:
Трудовая функция 2:
контроль работы персонала, оказывающего специальные социальные услуги. Развитие кадрового потенциала.
Навык 1:
обеспечение и развитие кадровых ресурсов ЦОССУ.
Умения:
1. Обеспечивать ЦОССУ квалифицированными кадрами, повышать их квалификации, создавать безопасные и благоприятные условия труда.
2. Заключать и расторгать трудовые договоры с работниками.
3. Обеспечивать трудовой распорядок и дисциплину труда.
4. Способствовать развитию трудовой мотивации, инициативы и активности сотрудников.
5. Утверждения рабочих оздоровительных, учебных профилактических планов и программ.
Знания:
1. Трудового Кодекса Республики Казахстан.
2. Правил и норм охраны труда, техники безопасности, противопожарной защиты.
Навык 2:
выстраивание программы супервизии, направленных на повышение профессиональных компетенций специалистов.
Умения:
1. Выявлять риски профессионального выгорания и обучать эффективным методам формирования стрессоустойчивости, выхода из депрессивного состояния работников социальной сферы.
2. Использовать международный опыт организации супервизии в практической деятельности специалистов социальной сферы.

3. Практикалық қызметте супервизиялық принциптерді іске асыруға креативті тәсілдің заманауи ұйымдастырушылық үлгілерін енгізу.
4. Мемлекеттік органдармен және азаматтық сектормен тиімді өзара іс-қимылды құру.
5. Мультипәндік топтың көрсететін қызметтерінің сапасын мониторингілеу нәтижелері бойынша тұрақты есеп жүргізу (тікелей бақылау, контент-талдау, фокусты сұхбат).
6. Әлеуметтік жұмысты жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу.
7. Этикалық нормалар мен мінез-құлық ережелерін сақтау.
Білімі:
1. ӨҚЖ-да болған адамға (отбасына) көмектесудің әлеуметтік-психологиялық аспектілері.
2. Қазақстан Республикасының еңбек, тұрғын үй, қылмыстық, азаматтық, зейнеткерлік, ана мен баланы қорғау заңнамасының негіздері.
3. Табысты отандық және халықаралық әлеуметтік қолдау технологиялары.
6. Әлеуметтік жұмыс маманы қызметінің этикалық нормалары.
7. Әлеуметтік-психологиялық қолдау көрсету әдістері.
8. Әлеуметтік жұмыстағы кейс-менеджмент технологиялары.
9. Әлеуметтік саясаттың негізгі бағыттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Еңбек функциясы 3.
АӘҚКО қызметтерін алушылардың заңды құқықтары мен мүдделерін қорғау
Дағды 1.
Күтімге, тұрмыстық және медициналық көмекке, еңбекке бейімделуге және оңалтуға мұқтаж жандарға жағдай жасау.
Машығы:
1. АӘҚКО-дың барлық бөлімшелерінің және әлеуметтік-тұрмыстық, медициналық, мәдени қызмет көрсету, мүгедектігі бар балалармен, қарттармен және мүгедектігі бар адамдармен тәрбие жұмысы бойынша тиімді өзара іс-қимылы.
2. АӘҚКО қызметін ағымдағы және перспективалық жоспарлауды ұйымдастыру.
3. Бөлінетін бюджет қаражатын, сондай-ақ заңнамаға қайшы келмейтін қаржыландыру көздерінен түсетін қаражатты ұтымды пайдалануды қадағалау.
4. Қамқорлықтағыларға қызмет көрсетуді жақсарту үшін бюджеттен тыс қаражатты тарту бойынша іс-шараларды ұйымдастыру.
5. Қорғаншылықты, қамқоршылықты ресімдеу, білім беру ұйымдарында, халықты әлеуметтік қорғау, денсаулық сақтау мекемелерінде анықтау.
6. Халықты әлеуметтік қорғау саласында цифрлық мобильді қосымшаларды пайдалану.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының Конституциясы.
2. Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі.
3. "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы". Қазақстан Республикасының кодексі
4. Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексі.
5. "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
6. "Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
7. "Кемтар балаларды әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзету арқылы қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.

3. Внедрять современные организационные модели креативного подхода к реализации принципов супервизии в практической деятельности.
4. Выстраивать эффективное взаимодействие с государственными органами и гражданским сектором.
5. Проводить регулярный отчет по результатам мониторинга качества предоставляемых услуг мультидисциплинарной команды (прямое наблюдение, контент- анализ, фокусное интервью).
6. Вырабатывать рекомендации по совершенствованию социальной работы.
7. Соблюдать этические нормы и правила поведения.
Знания:
1. Социально-психологических аспектов помощи лицу (семье), оказавшемуся в ТЖС.
2. Основ законодательства РК трудового, жилищного, уголовного, гражданского, пенсионного, охраны материнства и детства.
3. Успешных отечественных и международных технологии социального сопровождения.
6. Этических норм деятельности специалиста по социальной работе.
7. Методов оказания социально-психологической поддержки.
8. Технологии кейс-менеджмента в социальной работе.
9. Основных направлений социальной политики.
Возможность признания навыка:
Трудовая функция 3:
защита законных прав и интересов получателей услуг ЦОССУ.
Навык 1:
создание условий для нуждающихся в уходе, бытовом и медицинском обслуживании, трудовой адаптации и реабилитации.
Умения:
1. Выстраивать работу и эффективное взаимодействие всех подразделений ЦООСУ по социально-бытовому, медицинскому, культурному обслуживанию, учебно-воспитательной работе с детьми с инвалидностью, престарелыми и лицами с инвалидностью.
2. Организовать текущее и перспективное планирование деятельности ЦООСУ.
3. Обеспечивать рациональное использование выделяемых бюджетных средств, а также средств, поступающих из источников финансирования, не противоречащих законодательству.
4. Организовывать мероприятия по привлечению внебюджетных средств для улучшения обслуживания опекаемых.
5. Оформлять опеку, попечительство, определять в организации образования, учреждения социальной защиты населения, здравоохранения.
6. Использовать цифровые мобильные приложения в сфере социальной защиты населения.
Знания:
1. Конституции Республики Казахстан.
2. Социального кодекса Республики Казахстан.
3. Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье".
4. Административного процедурно - процессуального кодекса Республики Казахстан.
5. Закона Республики Казахстан "О противодействии коррупции".
6. Закона Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан".
7. Закона Республики Казахстан "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями".

8. "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
9. "Қазақстан Республикасындағы тұрмыстық зорлық-зомбылық профилактикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
10. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өрттен қорғау ережелері мен нормалары.
Дағды 2.
Техникалық көмекші (орнын толтырушы) арнайы құралдарымен оларға мұқтаж жүріп-тұруы қиын балалардың, қарттардың және мүгедектігі бар адамдарды қамтамасыз ету.
Машығы:
1. Техникалық көмекші (компенсаторлық) және арнайы қозғалыс құралдарын іріктеу жұмыстарын ұйымдастыру.
2. Абилитация мен оңалтудың жеке бағдарламаларының сапалы және уақтылы орындалуын қамтамасыз ету.
3. МБА-мен байланыс орнату.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі.
2. Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидалары.
3. Техникалық көмекші (компенсаторлық) және арнайы қозғалыс құралдарын іріктеу әдістемелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Көшбасшылық, эмпатия, жауапкершілік, әділдік, стратегиялық және жүйелі ойлау, стресске төзімділік, мақсаттылық, тәртіптілік, ізгі ниет, келіссөздер жүргізу дағдылары, жұмыс процестерін бақылау, оларға қол жеткізудің барабар әдістері мен құралдары, жаңа білім алу үшін ғылыми, инновациялық іс-шараларды жүзеге асыру және мен оларды іске асыру.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланысы:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8
Әлеуметтік жұмыс менеджері
18. "Әлеуметтік жұмыс менеджері" кәсіптік карточкасы
Топтың коды:
2379-9
Қызметтер атауының коды:
2379-9-013
Кәсіптің атауы:
Әлеуметтік жұмыс менеджері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
8
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
ЖЖКБТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 2017 жылғы 25 қазандағы № 360 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізіліміне 16057 болып тіркелген).
Кәсіптік білім беру деңгейі:
Білім деңгейі: жоғары оқу орнынан кейінгі білім (докторантура PhD, дәрежесі PhD, дәрежесі PhD осы салада, ғылым кандидаты, ғылым докторы)
Мамандығы: Әлеуметтік жұмыс орны
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Халықты әлеуметтік қорғау ұйымдарындағы лауазымдардағы еңбек өтілі кемінде 7 жыл;
Салалық және әлеуметтік менеджмент бойынша оқудан өткені туралы сертификаттың болуы.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа да ықтимал атаулары:

8. Закона Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан".
9. Закона Республики Казахстан "О профилактике бытового насилия в Республике Казахстан".
10. Правил и норм охраны труда, техники безопасности, противопожарной защиты.
Навык 2:
обеспечение техническими вспомогательными (компенсаторными) и специальными средствами передвижения нуждающихся в них детей, престарелых и лиц с инвалидностью.
Умения:
1. Организовать работу по подбору технических вспомогательных (компенсаторных) и специальных средств передвижения.
2. Обеспечить качественное и своевременное исполнение индивидуальных программ абилитации и реабилитации.
3. Выстраивать коммуникации с ЛСИ.
Знания:
1. Социального кодекса Республики Казахстан.
2. Правил проведения медико-социальной экспертизы.
3. Методик подбора технических вспомогательных (компенсаторных) и специальных средств передвижения.
Возможность признания навыка:
Требования к личностным компетенциям:
лидерство, эмпатия, ответственность, справедливость, стратегическое и системное мышление, стрессоустойчивость, целеустремленность, дисциплинированность, доброжелательность, навык ведения переговоров, контроль рабочих процессов, адекватные методы и средства их достижения, осуществление научной, инновационной деятельности по получению новых знаний и их реализации.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8
Менеджер социальной работы
18. Карточка профессии "Менеджер социальной работы"
Код группы:
2379-9
Код наименования занятия:
2379-9-013
Наименование профессии:
Менеджер социальной работы
Уровень квалификации по ОРК:
8
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 октября 2017 года № 360 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №16057).
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: послевузовское образование (докторантура PhD, степень PhD, степень PhD в данной области, кандидат наук, доктор наук)
Специальность: Социальная работа
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
стаж работы на должностях в организациях социальной защиты населения не менее 7 лет;
наличие сертификата о прохождении обучения по отраслевому и социальному менеджменту.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:

1344-0-002 - психологиялық-педагогикалық қолдау орталығының директоры;
1344-0-003 - әлеуметтік қызмет көрсету орталығының директоры;
1344-0-004 - құрылымдық бөлімшенің (бөлімнің) бастығы, секторлар,топтар) әлеуметтік қорғау ұйымдары;
1210-0-040 - арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету орталығының директоры (әлеуметтік қызмет көрсету орталығы (қарттар мен мүгедектігі бар адамдар), тұрғылықты жері жоқ адамдарға арналған әлеуметтік бейімдеу орталығы, отбасы мен балаларға әлеуметтік көмек көрсету орталығы, кәмелетке толмағандарға арналған әлеуметтік оңалту орталығы, балалар мен жасөспірімдерге арналған әлеуметтік баспана және т.б.).
Қызметтің негізгі мақсаты:
Республикалық және жергілікті деңгейлерде әлеуметтік жұмыстың стратегиялары мен бағдарламаларын әзірлеу және енгізу, сондай-ақ сараптамалық бағалауды қамтамасыз ету және осы саладағы жобаларға жетекшілік ету.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Республикалық және жергілікті деңгейлерде әлеуметтік жұмыстың стратегиялары мен бағдарламаларын әзірлеу.
2. Республикалық және жергілікті деңгейлерде әлеуметтік жұмыс бағдарламаларын енгізу және үйлестіру.
3. Республикалық және жергілікті деңгейлерде әлеуметтік жұмыс стратегиялары мен бағдарламаларының орындалуын сараптамалық бағалау және мониторингілеу.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы
1. Әзірлеу
республикалық және жергілікті деңгейлердегі әлеуметтік жұмыстың стратегиялары мен бағдарламалары
Дағды 1:
Аналитикалық ойлау және жағдайды бағалау
Машығы:
1. Әр түрлі деңгейдегі қазіргі әлеуметтік ахуал туралы қорытындыларды талдау және қалыптастыру, әлеуметтік жағдайды жақсартатын талдамалық жазбалар, есептер мен құжаттар қалыптастыру.
2. Негізгі әлеуметтік проблемаларды және халықтың әртүрлі топтарының қажеттіліктерін анықтау.
3. Сеніп тапсырылған өңірдегі әлеуметтік тәукелдер мен әлеуметтік процестердің серпінін талдау үшін қажетті деректермен және ақпаратпен жұмыс істеу.
4. Қолданыстағы бағдарламалар мен стратегиялардың, тұжырымдамалардың және басқа бағдарламалық құжаттардың тиімділігін бағалау кезінде сыни тұрғыдан ойлауды қолдану.
5. Әр түрлі деңгейдегі әлеуметтік процестерге әсер ететін негізгі факторларды бөліп көрсету (атаулы әлеуметтік көмек алушылардың көбеюі және кедейліктің тереңдеуі).
6. Халықты әлеуметтік қорғау саласында цифрлық мобильді қосымшаларды пайдалану.
7. Қоғаммен және МБА-мен байланыс орнату.
Білімі:
1. Әлеуметтік жұмыс тұжырымдамасының негіздері, БҰҰ-ның тұрақты даму мақсатындағы әлеуметтік саясат модельдері, адам құқықтарын қорғау саласындағы халықаралық құжаттар, азаптау туралы конвенция және адам құқықтары туралы декларациялары, БҰҰ-ның бала құқықтары туралы конвенциялары, МБА құқықтары туралы конвенциялары, әлеуметтік өзгерістер теориялары және зерттеу әдістері.

1344-0-002 - директор центра психолого-педагогической поддержки;
1344-0-003 - директор центра социального обслуживания;
1344-0-004 - начальник структурного подразделения (отдела, сектора,группы) организации социальной защиты;
1210-0-040 - директор центра оказания специальных социальных услуг (центра социального обслуживания (пожилых и лиц с инвалидностью), центра социальной адаптации для лиц, не имеющих определенного места жительства, центра социальной помощи семье и детям, социально - реабилитационного центра для несовершеннолетних, социального приюта для детей и подростков и др.).
Основная цель деятельности:
разработка и внедрение стратегий и программ социальной работы на республиканском и местном уровнях, а также предоставление экспертной оценки и руководство проектами в данной области.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Разработка стратегий и программ социальной работы на республиканском и местном уровнях.
2. Внедрение и координация программ социальной работы на республиканском и местном уровнях.
3. Экспертная оценка и мониторинг реализации стратегий и программ социальной работы на республиканском и местном уровнях.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
разработка
стратегий и программ социальной работы на республиканском и местном уровнях.
Навык 1:
аналитическое мышление и оценка ситуации.
Умения:
1. Анализировать и формировать выводы о текущей социальной обстановке на различных уровнях и формировать аналитические записки, отчеты и документы, улучшающие социальную ситуацию.
2. Выявлять ключевые социальные проблемы и потребности различных групп населения.
3. Работать с данными и информацией, необходимой для анализа социальных вызовов и динамики социальных процессов во вверенном регионе.
4. Использовать критическое мышление при оценке эффективности существующих программ и стратегий, концепций и других программных документов.
5. Выделять основные факторы, влияющие на социальные процессы на различных уровнях (увеличение получателей адресной социальной помощи и углубление бедности).
6. Использовать цифровые мобильные приложения в сфере социальной защиты населения.
7. Выстраивать коммуникации с обществом и ЛСИ.
Знания:
1. Основ концепции социальной работы, моделей социальной политики цели устойчивого развития ООН, международных документов в области защиты прав человека, конвенции о пытках и.т.д., декларации прав человека, конвенции ООН о правах ребенка, конвенции о правах ЛСИ, теории социальных изменений и методов исследования.

2. Әлеуметтану және демография саласындағы негізгі принциптер мен тенденциялар.
3. Әлеуметтік зерттеулерде қолданылатын деректерді жинаудың, талдаудың және интерпретациялаудың негізгі әдістері.
4. Әртүрлі деңгейдегі әлеуметтік жұмысты реттейтін негізгі принциптер мен заңнамалар.
5. Әлеуметтік бағдарламалар мен жобаларды қаржыландырудың негізгі экономикалық принциптері мен тетіктері.
6. Әлеуметтік саладағы ұйымдастыру және басқару принциптері.
7. Әлеуметтік жұмыстағы этикалық принциптер мен кәсіптік стандарттар.
8. Әлеуметтік нормативтерді, құқықтық актілерді, тұжырымдамаларды және басқа да бағдарламалық құжаттарды әзірлеу.
9. Адам мінез-құлқының негізгі теориялары.
Дағды 2.
Республикалық және жергілікті деңгейлерде әлеуметтік жұмыс бойынша стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды енгізу
Машығы:
1. Әлеуметтік жұмыс бойынша республикалық және жергілікті деңгейлерде стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды әзірлеу.
2. Әлеуметтік қорғау жүйесін цифрландыруды ескере отырып, әлеуметтік жұмыс бойынша әдістемелік материалдарды әзірлеу.
Білімдер:
1. Әлеуметтік қорғаудың өзекті мәселелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Еңбек функциясы 2.
Республикалық және жергілікті деңгейлерде әлеуметтік жұмыс бағдарламаларын үйлестіру
Дағды 1:
Әлеуметтік жұмыс бағдарламаларын үйлестіру
Машығы:
1. Әр түрлі деңгейдегі әлеуметтік жұмыс бағдарламаларын жоспарлау, ұйымдастыру және орындалуын бақылау.
2. Бағдарламалар мен жобаларды жүзеге асыру үшін ресурстарды, соның ішінде қаржылық, адами және материалдық ресурстарды тиімді бөлу.
3. Бағдарламалар мен жобаларды іске асыру барысында қақтығыстарды басқару және туындаған мәселелерді шешу.
4. Жұмыстың өнімділігі мен сапасын арттыру үшін жұмыс процестерін талдау және оңтайландыру.
Білімдер:
1. Жұмыс процестерін талдау мен оңтайландырудың заманауи әдістері.
2. Команданың жұмысын ұйымдастырудың негізгі принциптері және бағдарламаны жүзеге асыру процестері.
3. Тұлға психологиясының және әлеуметтік психологияның негізгі принциптері.
4. Супервизиялық сессияларын өткізудің түрлері мен тәсілдерін білу
Дағды 2.
Әлеуметтік жұмысты дамыту
Машығы:
1. Әлеуметтік жұмысты дамытудың жаңа бағыттарын анықтау.
2. Ғылыми жұмыстарға, соның ішінде халықаралық жұмыстарға жетекшілік ету және/немесе қатысу (зерттеу нәтижелерін кейіннен коммерцияландырумен).
3. Әлеуметтік жұмыстың нәтижелілігін арттыру.
Білімдер:
1. Қазіргі ғылымның әдіснамалары.
2. Әлеуметтік жұмыстың этикалық нормалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Еңбек функциясы 3.
Республикалық және жергілікті деңгейлерде әлеуметтік жұмыс стратегиялары мен бағдарламаларының орындалуын сараптамалық бағалау және мониторингілеу.
Дағды 1.
Әлеуметтік жұмыс стратегиясы мен бағдарламаларының тиімділігіне бағалау мен мониторинг жүргізу
Машығы:

2. Основных принципов и тенденций в области социологии и демографии.
3. Основных методов сбора, анализа и интерпретации данных, используемых в социальных исследованиях.
4. Основных принципов и законодательства, регулирующих социальную работу на различных уровнях.
5. Основных экономических принципов и механизмов финансирования социальных программ и проектов.
6. Принципов организации и управления в социальной сфере.
7. Этических принципов и профессиональных стандартов в социальной работе.
8. Разработки социальных стандартов, правовых актов, концепций и других программных документов.
9. Основных теорий человеческого поведения.
Навык 2:
внедрение стратегических и программных документов по социальной работе на республиканском и местном уровнях.
Умения:
1. Разрабатывать стратегические и программные документы по социальной работе на республиканском и местном уровнях.
2. Разрабатывать методические материалы по социальной работе с учетом цифровизации системы социальной защиты.
Знания:
1. Актуальных проблем социальной защиты.
Возможность признания навыка:
Трудовая функция 2:
координация программ социальной работы на республиканском и местном уровнях.
Навык 1:
координация программ социальной работы.
Умения:
1. Планировать, организовывать и контролировать выполнение программ социальной работы на различных уровнях.
2. Эффективно распределять ресурсы, включая финансовые, человеческие и материальные, для реализации программ и проектов.
3. Управлять конфликтами и разрешать возникающие проблемы в процессе внедрения программ и проектов.
4. Анализировать и оптимизировать рабочие процессы для повышения производительности и качества работы.
Знания:
1. Современных методов анализа и оптимизации рабочих процессов.
2. Основных принципов организации работы команды и процессов внедрения программы.
3. Основных принципов психологии личности и социальной психологии.
4. Знание видов и подходов к проведению супервизионных сессий.
Навык 2:
развитие социальной работы.
Умения:
1. Определять новые направления развития социальной работы.
2. Руководить и/или принимать участие в научных работах, в том числе международных (с последующей коммерциализацией результатов исследования).
3. Повышать результативность социальной работы.
Знания:
1. Методологии современной науки.
2. Этических норм социальной работы.
Возможность признания навыка:
Трудовая функция 3:
экспертная оценка и мониторинг реализации стратегий и программ социальной работы на республиканском и местном уровнях.
Навык 1:
проведение оценки и мониторинга эффективности стратегии и программ социальной работы.
Умения:

1. Нәтижелерді сандық және сапалық бағалау үшін құралдарды пайдалану.
2. Бағдарламалардың орындалу барысына жүйелі түрде бақылау жүргізу.
3. Нәтижесінде алынған деректерді талдау және түсіндіру әлеуметтік жұмыс бағдарламаларын мониторингілеу және бағалау.
4. Мүдделі тараптар алдында сараптамалық есептерді құрастыру және ұсыну.
5. Халықты әлеуметтік қорғау саласында цифрлық мобильді қосымшаларды пайдалану.
Білімдер
1. Деректерді жинау және талдау әдістері.
2. Әлеуметтік жұмыс контекстіндегі әртүрлі әдістердің артықшылықтары.
3. Әлеуметтік жұмыс бағдарламаларын бағалау мен мониторингілеудегі этика мен кәсіптік стандарттардың негізгі принциптері.
4. Нормативтік талаптар мен қағидаларын бағалауды жүргізу.
Дағды 2.
Әлеуметтік жұмыста құндылықтарды ілгерілету
Машығы:
1. Әлеуметтік жұмысты әлеуметтік саланың саясатына сәйкес қолдау және дамыту.
2. Әлеуметтік жұмыскерлердің азаматтық және кәсіби белсенділігін арттыруға ықпал ету.
3. Адалдық және парасаттылық қағидаттарын сақтау.
Білімдер:
1. Психологиялық профилактика негіздері.
2. Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету жөніндегі басшылық саласындағы озық отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Әртүрлі санаттағы тұлғалармен (отбасылармен) жұмыстың ерекшелігі.
4. Тәрбие және әлеуметтік жұмыстың нысандары мен әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Стратегиялық ойлау, институционалдық құрылымдар деңгейіндегі жауапкершілік, көшбасшылық, дербестік, ғылыми және практикалық саладағы күрделі инновациялық идеяларды талдау, бағалау және жүзеге асыру, ғылыми және кәсіби қызметтің белгілі бір саласында құзыретті қарым-қатынас жасау, эмпатия, икемділік, күйзеліске төзімділік, тәртіптілік, ізгілік, парасаттылық, әділдік сезімі.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Басқалармен байланыс СБШ шеңберіндегі кәсіптермен:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
19. Мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
орындаушы: Қалмақова Гауһар Амангелдіқызы;
E-mail: g.kalmakova@enbek.gov.kz;
Телефон нөмірі: +7 (7172) 743530.
20. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
21. Кәсіптік біліктіліктер жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 11 наурыз.
22. Кәсіптік біліктіліктер жөніндегі ұлттық орган: 2024 жылдың 5 наурызындағы сараптамалық қорытындысы.
23. Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы "Атамекен": 2023 жылғы 13 желтоқсандағы № 16755/30 сараптамалық қорытынды.
24. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 1 нұсқа, 2024 жыл.

1. Использовать инструменты для количественной и качественной оценки результатов.
2. Проводить систематическое отслеживание хода реализации программ.
3. Анализировать и интерпретировать данные, полученные в результате мониторинга и оценки программ социальной работы.
4. Составлять и представлять экспертные отчеты перед заинтересованными сторонами.
5. Использовать цифровые мобильные приложения в сфере социальной защиты населения.
Знания
1. Методов сбора и анализа данных.
2. Преимуществ различных методов в контексте социальной работы.
3. Основных принципов этики и профессиональных стандартов в оценке и мониторинге программ социальной работы.
4. Нормативных требований и правил проведения оценки.
Навык 2:
продвижение ценностей в социальной работе.
Умения:
1. Поддерживать и развивать социальную работу в соответствии с политиками социальной сферы.
2. Способствовать повышению гражданской и профессиональной активности социальных работников.
3. Соблюдать принципы честности и добропорядочности.
Знания:
1. Основ психологической профилактики.
2. Передового отечественного и зарубежного опыта в области руководства по оказанию специальных социальных услуг.
3. Специфику работы с различными категориями лиц (семей).
4. Форм и методов воспитательной и социальной работы.
Возможность признания навыка:
Требования к личностным компетенциям:
стратегическое мышление, ответственность на уровне институциональных структур, лидерство, автономность, анализ, оценка и реализация сложных инновационных идей в научной и практической области, компетентное общение в определенной отрасли научной и профессиональной деятельности, эмпатия, гибкость, стрессоустойчивость, дисциплинированность, доброжелательность, добропорядочность, чувство справедливости.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
19. Наименование государственного органа:
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
исполнитель: Қалмақова Гаухар Амангельдиевна;
E-mail: g.kalmakova@enbek.gov.kz;
Номер телефона: +7 (7172) 743530.
20. Организации (предприятия) участвующие в разработке: -
21. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: от 11 марта 2024 года.
22. Национальный орган по профессиональным квалификациям: заключение от 05 марта 2024 года.
23. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": экспертное заключение от 13 декабря 2023 года № 16755/30.
24. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.

25. Болжамды қайта қарау күні: 2027 жылғы 31 желтоқсан.

25. Дата ориентировочного пересмотра: 31 декабря 2027 года.