Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 15 тамыздағы № 317 бұйрығы
"Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 6 тамыздағы № 628 қаулысының 5-тармағына және "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 590 қаулысының 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар бекітілсін:
1) осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі;
2) осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес "Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Абай облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі;
3) осы бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес "Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Ақмола облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі;
4) осы бұйрықтың 4-қосымшасына сәйкес "Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Ақтөбе облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі;
5) осы бұйрықтың 5-қосымшасына сәйкес "Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Алматы облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі;
6) осы бұйрықтың 6-қосымшасына сәйкес "Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Атырау облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі;
7) осы бұйрықтың 7-қосымшасына сәйкес "Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Батыс Қазақстан облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі;
8) осы бұйрықтың 8-қосымшасына сәйкес "Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Жамбыл облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі;

О некоторых вопросах Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 15 августа 2024 года № 317
В соответствии с пунктом 5 постановления Правительства Республики Казахстан от 6 августа 2024 года № 628 "Некоторые вопросы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан" и с подпунктом 2) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) положение республиканского государственного учреждения "Комитет государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан" согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) положение республиканского государственного учреждения "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по области Абай" согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) положение республиканского государственного учреждения "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Акмолинской области" согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) положение республиканского государственного учреждения "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Актюбинской области" согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) положение республиканского государственного учреждения "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Алматинской области" согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) положение республиканского государственного учреждения "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Атырауской области" согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) положение республиканского государственного учреждения "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Западно-Казахстанской области" согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) положение республиканского государственного учреждения "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Жамбылской области" согласно приложению 8 к настоящему приказу;

9) осы бұйрықтың 9-қосымшасына сәйкес "Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Жетісу облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі;
10) осы бұйрықтың 10-қосымшасына сәйкес "Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Қарағанды облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі;
11) осы бұйрықтың 11-қосымшасына сәйкес "Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Қостанай облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі;
12) осы бұйрықтың 12-қосымшасына сәйкес "Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Қызылорда облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі;
13) осы бұйрықтың 13-қосымшасына сәйкес "Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Маңғыстау облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі;
14) осы бұйрықтың 14-қосымшасына сәйкес "Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Павлодар облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі;
15) осы бұйрықтың 15-қосымшасына сәйкес "Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Солтүстік Қазақстан облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі;
16) осы бұйрықтың 16-қосымшасына сәйкес "Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Түркістан облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі;
17) осы бұйрықтың 17-қосымшасына сәйкес "Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Ұлытау облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі;
18) осы бұйрықтың 18-қосымшасына сәйкес "Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Шығыс Қазақстан облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі;

9) положение республиканского государственного учреждения "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по области Жетісу" согласно приложению 9 к настоящему приказу;
10) положение республиканского государственного учреждения "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Карагандинской области" согласно приложению 10 к настоящему приказу;
11) положение республиканского государственного учреждения "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Костанайской области" согласно приложению 11 к настоящему приказу;
12) положение республиканского государственного учреждения "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Кызылординской области" согласно приложению 12 к настоящему приказу;
13) положение республиканского государственного учреждения "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Мангистауской области" согласно приложению 13 к настоящему приказу;
14) положение республиканского государственного учреждения "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Павлодарской области" согласно приложению 14 к настоящему приказу;
15) положение республиканского государственного учреждения "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Северо-Казахстанской области" согласно приложению 15 к настоящему приказу;
16) положение республиканского государственного учреждения "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Туркестанской области" согласно приложению 16 к настоящему приказу;
17) положение республиканского государственного учреждения "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по области Ұлытау" согласно приложению 17 к настоящему приказу;
18) положение республиканского государственного учреждения "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Восточно-Казахстанской области" согласно приложению 18 к настоящему приказу;

19) осы бұйрықтың 19-қосымшасына сәйкес "Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Алматы қаласы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі;
20) осы бұйрықтың 20-қосымшасына сәйкес "Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Астана қаласы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі;
21) осы бұйрықтың 21-қосымшасына сәйкес "Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Шымкент қаласы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
2. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің төрағасы мен аумақтық бөлімшелерінің басшылары Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес шаралар қабылдауды;
2) осы бұйрықтың қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
С. Жақыпова
Қазақстан Республикасы Еңбек
және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2024 жылғы 15 тамыздағы
№ 317 бұйрығына
1-қосымша
"Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Комитет) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) еңбек қатынастары, оның ішінде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, халықты жұмыспен қамту саласындағы іске асыру мен бақылау функцияларын өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын ведомствосы болып табылады.

19) положение республиканского государственного учреждения "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по городу Алматы" согласно приложению 19 к настоящему приказу;
20) положение республиканского государственного учреждения "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по городу Астане" согласно приложению 20 к настоящему приказу;
21) положение республиканского государственного учреждения "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по городу Шымкент" согласно приложению 21 к настоящему приказу.
2. Председателю и руководителям территориальных подразделении Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, обеспечить:
1) принятие мер в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств";
2) направление копии настоящего приказа на казахском и русском языках в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его подписания.
Министр труда и социальной
защиты населения Республики Казахстан
С. Жакупова
Приложение 1
к приказу Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от "15" августа 2024 года № 317___
Положение республиканского государственного учреждения "Комитет государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан"
Глава 1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Комитет государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан" (далее – Комитет) является ведомством Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – Министерство), осуществляющим реализационные и контрольные функции в области трудовых отношений, в том числе безопасности и охраны труда, занятости населения в пределах своей компетенции.

2. Комитет өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Комитет мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, қазақ тілінде өз атауы бар мөрлері мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
4. Комитет өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға түседі.
5. Комитеттің, егер оған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. Комитет өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Комитет төрағасының бұйрықтарымен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Комитеттің құрылымы және штат саны Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
8. Комитеттің заңды мекенжайы: Қазақстан Республикасы, 010000, Астана қаласы, Есіл ауданы, Мәңгілік Ел даңғылы, 8-үй, "Министрліктер үйі" әкімшілік ғимараты, 6-кіреберіс.
9. Комитеттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
10. Осы Ереже Комитеттің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Комитеттің қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Комитетке кәсіпкерлік субъектілерімен Комитеттің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қатынастар жасауға тыйым салынады.
Егер Комитетке заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда мұндай қызметтен алынған кіріс мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2-тарау. Комитеттің мақсаттары, құқықтары мен міндеттері
13. Мақсаттары:
1) өз құзыреті шегінде еңбек қатынастары, оның ішінде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, халықты жұмыспен қамту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
2) Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының, оның ішінде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптарының, Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту саласындағы заңнамасының сақталуына өз құзыреті шегіндегі мемлекеттік бақылауды ұйымдастыру мен жүзеге асыру.
14. Құқықтары мен міндеттері:
1) құқықтары:
өз құзыреті шегінде құқықтық актілер шығару;
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Министрліктің құрылымдық бөлімшелерінен, Комитеттің аумақтық бөлімшелерінен, мемлекеттік органдардан, өзге де ұйымдар мен адамдардан қажетті ақпарат пен материалдарды сұратуға және алуға;
құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу;
Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша кеңестер, семинарлар, конференциялар және өзге де іс-шаралар өткізу;
қызметтің жетекшілік ететін бағыттары бойынша консультативтік-кеңесші органдарды (жұмыс топтарын, комиссияларды, кеңестерді) құру жөнінде ұсыныстар жасау және енгізу;
Комитеттің негізгі қызмет мәселелері жөніндегі аумақтық бөлімшелерінің жұмысын үйлестіру;
Комитеттің аумақтық бөлімшелерінен Министрліктің және Комитеттің бұйрықтары мен тапсырмаларының уақтылы және дәл орындалуын талап ету.
өзге мемлекеттік органдармен және ұйымдармен өзара іс-қимылды жүзеге асыру;
Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша шешімдер қабылдау;
өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасы Еңбек заңнамасы талаптарының, оның ішінде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптарының, Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту саласындағы заңнамасының сақталуын тексеруді жүзеге асыру;
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиғаларға арнайы тергеу жүргізу;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сотқа талап қою;
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыру;

2. Комитет осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Комитет является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на казахском языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Комитет вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Комитет имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если он уполномочен на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Комитет по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами председателя Комитета.
7. Структура и лимит штатной численности Комитета утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Юридический адрес Комитета: Республика Казахстан, 010000, город Астана, Есильский район, проспект Мәңгілік Ел, 8, административное здание "Дом министерств", подъезд 6.
9. Полное наименование Комитета – республиканское государственное учреждение "Комитет государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан".
10. Настоящее Положение является учредительным документом Комитета.
11. Финансирование деятельности Комитета осуществляется из республиканского бюджета.
12. Комитету запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Комитета.
Если Комитету законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в государственный бюджет.
Глава 2. Задачи, права и обязанности Комитета
13. Задачи:
1) реализация государственной политики в области трудовых отношений, в том числе безопасности и охраны труда, законодательства в области занятости населения в пределах своей компетенции;
2) организация и осуществление государственного контроля за соблюдением трудового законодательства Республики Казахстан, в том числе требований безопасности и охраны труда, законодательства Республики Казахстан в области занятости населения в пределах своей компетенции.
14. Права и обязанности:
1) права:
издавать правовые акты в пределах своей компетенции;
запрашивать и получать в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан от структурных подразделений Министерства, территориальных подразделений Комитета, государственных органов, иных организаций и лиц необходимую информацию и материалы;
вносить предложения по совершенствованию законодательства Республики Казахстан в пределах компетенции;
проводить совещания, семинары, конференции и иные мероприятия по вопросам, входящим в компетенцию Комитета;
создавать и вносить предложения по созданию консультативно-совещательных органов (рабочих групп, комиссий, советов) по курируемым направлениям деятельности;
координировать работу территориальных подразделений Комитета по вопросам основной деятельности;
требовать от территориальных подразделений Комитета своевременного и точного исполнения приказов и поручений Министерства и Комитета.
осуществлять взаимодействие с иными государственными органами и организациями;
принимать решения по вопросам, входящим в компетенцию Комитета;
осуществлять проверки за соблюдением требований трудового законодательства Республики Казахстан, в том числе требований безопасности и охраны труда, законодательства Республики Казахстан в области занятости населения, в пределах своей компетенции;
проводить специальное расследование несчастных случаев, связанных с трудовой деятельностью в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
предъявлять в суд иски в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
осуществлять иные права и обязанности, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;

2) міндеттері:
басқа мемлекеттік органдармен және ұйымдармен өзара іс-қимылды жүзеге асыру;
Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша түсініктемелер, ұсынымдар, нұсқаулар беру және тиісті шешімдер қабылдау;
Мемлекет басшысының, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің тапсырмаларының уақтылы және сапалы орындалуын қамтамасыз ету;
Комитеттің аумақтық бөлімшелеріне қатысты әкімшілік-өкімдік және бақылау функцияларын орындау;
Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша Министрліктің, мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдардың сұрау салуы бойынша ақпарат ұсыну;
жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен бостандықтарын, заңмен қорғалатын мүдделерін бұзбай, Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтау;
Комитет пен Министрліктің құзыретіне кіретін мәселелерді талқылау жөніндегі комиссиялар мен жұмыс топтарының жұмысына қатысу;
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де міндеттерді жүзеге асыру.
15. Функциялары:
1) Комитет құзыреті шегінде бақылау және іске асыру функцияларын жүзеге асыру мен Министрліктің стратегиялық функцияларын орындауға қатысу;
2) өз құзыреті шегінде нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу, әзірлеуге қатысу, келісу;
3) құзыреті шегінде әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарау және әкімшілік құқық бұзушылық үшін әкімшілік жаза қолдану;
4) еңбек, оның ішінде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласындағы тәуекелдерге мониторинг пен бағалауды ұйымдастыру;
5) еңбек қатынастары және әлеуметтік әріптестік мәселелері бойынша жергілікті атқарушы органдармен өзара іс-қимылды жүзеге асыру;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиғаларға тергеп-тексерудің уақтылы және объективті жүргізілуіне бақылауды жүзеге асыру;
7) Еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиғаларды тергеп-тексеру, ресімдеу және тіркеу мәселелері бойынша туындайтын келіспеушіліктерді қарау;
8) үштен бес адамға дейін қайтыс болған еңбек қызметіне байланысты топтық жазатайым оқиғаларды тергеп-тексеру үшін комиссия құру;
9) Комитеттің аумақтық бөлімшелерінің қызметін үйлестіру және бақылау;
10) құзыреті шегінде жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау;
11) Қазақстан Республикасы Еңбек заңнамасының, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі талаптардың сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
12) өндірістік жарақаттанудың себептеріне талдау жүргізу және олардың профилактикасы бойынша ұсыныстар әзірлеу;

2) обязанности:
осуществлять взаимодействие с другими государственными органами и организациями;
предоставлять разъяснения, рекомендации, указания и принимать соответствующие решения по вопросам, входящим в компетенцию Комитета;
обеспечивать своевременное и качественное исполнение поручений Главы государства, Администрации Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан;
выполнять административно-распорядительные и контрольные функции по отношению к территориальным подразделениям Комитета;
представлять по запросу информацию в Министерство, государственные и негосударственные организации по вопросам, входящим в компетенцию Комитета;
соблюдать законодательство Республики Казахстан, не нарушая права и свободы, охраняемые законом интересы физических и юридических лиц;
участвовать в работе комиссий и рабочих групп по обсуждению вопросов, входящих в компетенцию Комитета и Министерства;
осуществлять иные обязанности, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
15. Функции:
1) осуществление реализационных и контрольных функций и участие в выполнении стратегических функций Министерства в пределах компетенции Комитета;
2) разработка, участие в разработке, согласование в пределах своей компетенции нормативных правовых актов;
3) рассмотрение дел об административных правонарушениях и наложение административных взысканий за административные правонарушения в пределах компетенции;
4) организация мониторинга и оценки рисков в области труда, в том числе безопасности и охраны труда;
5) осуществление взаимодействия с местными исполнительными органами по вопросам трудовых отношений и социального партнҰрства;
6) осуществление контроля за своевременным и объективным проведением расследования несчастных случаев, связанных с трудовой деятельностью в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
7) рассмотрение разногласий, возникающих по вопросам расследования, оформления и регистрации несчастных случаев, связанных с трудовой деятельностью;
8) создание специальных комиссий для расследования групповых несчастных случаев, связанных с трудовой деятельностью, при которых погибло от трех до пяти человек;
9) координация и контроль за деятельностью территориальных подразделений Комитета;
10) рассмотрение в пределах компетенции обращений физических и юридических лиц;
11) осуществление государственного контроля за соблюдением трудового законодательства Республики Казахстан, требований по безопасности и охране труда;
12) проведение анализа причин производственного травматизма и выработка предложений по их профилактике;

13) құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен өндірістегі жазатайым оқиғаларды тергеп-тексеру;
14) еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау нормативтерін жетілдіру мәселелері бойынша жұмыскерлер мен жұмыс берушілердің уәкілетті өкілдерімен өзара іс-қимыл жасау;
15) Комитеттің аумақтық бөлімшелері ұсынатын еңбек қатынастары бойынша ақпаратты талдау және жинақтау;
16) ел кәсіпорындарының ұжымдарындағы, оның ішінде ақпараттық жүйелер арқылы ахуалға мониторингті жүзеге асыру;
17) Министрліктің басшылығына ел кәсіпорындарындағы еңбек қатынастары жөніндегі ахуал туралы хабарлау;
18) еңбек даулары, наразылық акциялары мен ереуілдер туындаған кезде мүдделі мемлекеттік органдармен, кәсіподақтармен және жұмыс берушілермен бірлесіп шаралар қабылдау;
19) құзыреті шегінде меморандумдар мен келісімдердің жобаларын әзірлеу;
20) өз құзыреті шегінде халық пен жұмыс берушілер арасында ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу;
21) еңбек заңнамасы және еңбек қатынастары мәселелері бойынша кеңестер, форумдар, семинарлар ұйымдастыру және өткізу;
22) құзыреті шегінде нормативтік-құқықтық актілерге өзгерістер енгізу жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
23) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыру;
3-тарау. Комитет төрағасының мәртебесі мен өкілеттіктері
16. Комитетті басқаруды Комитет төрағасы жүзеге асырады, ол Комитетке жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өкілеттіктерін жүзеге асыруға дербес жауапты болады.
17. Комитет төрағасы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
18. Комитет төрағасының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары болады.
19. Комитет төрағасының өкілеттігі:
1) Комитеттің жұмысын ұйымдастырады;
2) Комитеттің құрылымдық бөлімшелері туралы ережені әзірлеу жөнінде Министрлікке ұсыныстар енгізеді;
3) Министрліктің аппарат басшысына лауазымдарға тағайындау және лауазымдардан босату туралы, даярлау (қайта даярлау), біліктілігін арттыру, демалыс беру, іссапарға жіберу, сыйлықақы беру, лауазымдық айлықақыларға үстемеақылар белгілеу, материалдық көмек көрсету мәселелері бойынша, сондай-ақ Комитет қызметкерлерін және Комитеттің аумақтық бөлімшелері басшыларының орынбасарларын көтермелеу және тәртіптік жауаптылыққа тарту туралы ұсыныстар енгізеді;
4) Комитеттің атынан мемлекеттік органдарда және меншік нысанына қарамастан өзге ұйымдарда өкілдік етеді;

13) расследование несчастных случаев на производстве в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в пределах компетенции;
14) взаимодействие с уполномоченными представителями работников и работодателей по вопросам совершенствования нормативов безопасности и охраны труда;
15) анализ и свод информации по трудовым отношениям, предоставляемые территориальными подразделениями Комитета;
16) осуществление мониторинга ситуации в коллективах предприятий страны, в том числе посредством информационных систем;
17) информирование, руководства Министерства о ситуации по трудовым отношениям на предприятиях страны;
18) принятие мер совместно с заинтересованными государственными органами, профсоюзами и работодателями при возникновении трудовых споров, акций протеста и забастовок;
19) разработка проектов меморандумов и соглашений в пределах компетенции;
20) проведение информационно-разъяснительной работы среди населения и работодателей в пределах компетенции;
21) организация и проведение совещаний, форумов, семинаров по вопросам трудового законодательства и трудовых отношений;
22) выработка предложений по внесению изменений в нормативно-правовые акты в пределах компетенции;
23) осуществление иных функций, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус и полномочия Председателя Комитета
16. Руководство Комитета осуществляется Председателем Комитета, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Комитет задач и осуществление им своих полномочий.
17. Председатель Комитета назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Председатель имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия Председателя Комитета:
1) организует работу Комитета;
2) вносит предложения в Министерство по разработке положения о структурных подразделениях Комитета;
3) вносит предложения руководителю аппарата Министерства о назначении на должности и освобождения от должностей, по вопросам подготовки (переподготовки), повышения квалификации, предоставления отпусков, командирования, премирования, установления надбавок к должностным окладам, оказания материальной помощи, а также о поощрении и привлечении к дисциплинарной ответственности сотрудников Комитета, заместителей руководителей территориальных подразделений Комитета;
4) представляет Комитет в государственных органах и иных организациях независимо от форм собственности;

5) Комитетте сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға бағытталған шараларды қабылдайды;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін қабылдауды жүзеге асырады;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Комитет төрағасына жүктелген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
20. Комитет төрағасы уақытша болмаған кезде (еңбекке уақытша жарамсыздығына, демалыста, іссапарда болуы және басқа да негіздерге байланысты) оның өкілеттіктерін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
21. Комитет төрағасы өз орынбасарларының өкілеттіктерін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгілейді.
4-тарау. Комитеттің мүлкі
22. Комитеттің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін. Комитеттің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. Комитетке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
24. Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, Комитет өзіне бекітіліп берілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату
25. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Комитеттің қарамағындағы аумақтық бөлiмшелердің тізбесі
1. "Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Абай облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
2. "Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Ақмола облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
3. "Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Ақтөбе облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
4. "Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Алматы облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
5. "Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Атырау облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.

5) принимает меры, направленные на противодействие коррупции в Комитете;
6) осуществляет прием физических лиц и представителей юридических лиц в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
7) осуществляет иные полномочия, возложенные на Председателя Комитета, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
20. Исполнение полномочий Председателя Комитета в период его временного отсутствия (по причине временной нетрудоспособности, нахождения в отпуске, командировке, иным уважительным причинам) осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
21. Председатель Комитета определяет полномочия своих заместителей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество Комитета
22. Комитет может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством. Имущество Комитета формируется за счет имущества, переданного ему государством, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Имущество, закрепленное за Комитетом, относится к республиканской собственности.
24. Комитет не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Комитета
25. Реорганизация и ликвидация Комитета осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень территориальных подразделений, находящихся в ведении Комитета
1. Республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по области Абай".
2. Республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Акмолинской области".
3. Республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Актюбинской области".
4. Республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Алматинской области".
5. Республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Атырауской области".

6. "Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Батыс Қазақстан облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
7. "Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Жамбыл облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
8. "Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Жетісу облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
9. "Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Қарағанды облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
10. "Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Қостанай облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
11. "Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Қызылорда облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
12. "Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Маңғыстау облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
13. "Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Павлодар облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
14. "Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Солтүстік Қазақстан облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
15. "Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Түркістан облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
16. "Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Ұлытау облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
17. "Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Шығыс Қазақстан облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
18. "Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Алматы қаласы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.

6. Республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Западно-Казахстанской области".
7. Республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Жамбылской области".
8. Республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по области Жетісу".
9. Республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Карагандинской области".
10. Республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Костанайской области".
11. Республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Кызылординской области".
12. Республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Мангистауской области".
13. Республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Павлодарской области".
14. Республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Северо-Казахстанской области".
15. Республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Туркестанской области".
16. Республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по области Ұлытау".
17. Республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Восточно-Казахстанской области".
18. Республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по городу Алматы".

19. "Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Астана қаласы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
20. "Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Шымкент қаласы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
Қазақстан Республикасы Еңбек
және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2024 жылғы 15 тамыздағы
№ 317 бұйрығына
2-қосымша
"Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Абай облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Абай облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Департамент) Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің (бұдан әрі – Комитет) еңбек, оның ішінде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, халықты жұмыспен қамту саласындағы іске асыру және бақылау функцияларын өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын аумақтық бөлімшесі болып табылады.
2. Департамент өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Департамент мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның өз атауы қазақ тілінде көрсетілген мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Департамент азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Департамент, заңнамаға сәйкес уәкілеттік берілген болса, ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
6. Департамент өз құзыретінің мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Департамент басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Департаменттің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
8. Департаменттің заңды мекенжайы: Қазақстан Республикасы, 071400, Абай облысы, Семей қаласы, Достоевский көшесі, 110-үй.

19. Республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по городу Астане".
20. Республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по городу Шымкент".
___________________________
Приложение 2
к приказу Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от "15" августа 2024 года № 317
Положение республиканского государственного учреждения "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по области Абай"
Глава 1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по области Абай" (далее – Департамент) является территориальным подразделением Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – Комитет), осуществляющим реализационные и контрольные функции в области труда, в том числе безопасности и охраны труда, занятости населения в пределах своей компетенции.
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на казахском языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Департамент вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Департамент имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Департамент по вопросам своей компетенции в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан принимает решения, оформляемые приказами руководителя Департамента и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и штатная численность Департамента утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Юридический адрес Департамента: Республика Казахстан, 071400, область Абай, город Семей, улица Достоевского, дом 110.

9. Департаменттің толық атауы – "Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Абай облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
10. Осы Ереже Департаменттің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Департаменттің қызметін қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
12. Департаментке кәсіпкерлік субъектілерімен Департаменттің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қатынастар жасауға тыйым салынады.
Егер Департаментке заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда мұндай қызметтен алынған кіріс мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2-тарау. Департаменттің мақсаттары, құқықтары мен міндеттері
13. Мақсаттары:
1) өз құзыреті шегінде еңбек саласындағы мемлекеттік саясатты, оның ішінде еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғауды, халықты жұмыспен қамтуды іске асыру;
2) Қазақстан Республикасы Еңбек заңнамасының, оның ішінде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптарының, Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту саласындағы заңнамасының сақталуына өз құзыреті шегіндегі мемлекеттік бақылауды қамтамасыз ету.
14. Құқықтары мен міндеттері:
1) құқықтары:
өз құзыреті шегінде құқықтық актілер шығару;
өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен еңбек, оның ішінде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, халықты жұмыспен қамту саласындағы заңнама талаптарының сақталуын тексеруді және профилактикалық бақылауды жүзеге асыру;
меншік нысанына қарамастан өзге де мемлекеттік органдармен және ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау, олардан қажетті мәліметтер мен материалдарды сұрату және алу;
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) ведомстволық бағынысты ұйымдарынан, жергілікті атқарушы органдардан, жеке және заңды тұлғалардан Департаментке жүктелген міндеттер мен функцияларды орындау үшін қажетті ақпараттық сипаттағы құжаттар мен анықтамаларды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сұратуға және алуға;
мемлекеттік еңбек инспекторларының актілерін мәжбүрлеп орындау үшін сотқа жүгінуге;
Департаменттің, Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелерді талқылау жөніндегі комиссиялар мен жұмыс топтарының жұмысына қатысу;
Департаменттің, Комитеттің қызметінде қолданылатын нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу;
тиісті сенімхат негізінде Департаменттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша Министрлік және Комитет атынан сот органдарында өкілдік ету;
Департаменттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша шешімдер қабылдау;
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыру;

9. Полное наименование Департамента – республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по области Абай".
10. Настоящее Положение является учредительным документом Департамента.
11. Финансирование деятельности Департамента осуществляется за счет средств республиканского бюджета.
12. Департаменту запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Департамента.
Если Департаменту законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в государственный бюджет.
Глава 2. Задачи, права и обязанности Департамента
13. Задачи:
1) реализация государственной политики в области труда, в том числе безопасности и охраны труда, занятости населения в пределах своей компетенции;
2) обеспечение государственного контроля за соблюдением трудового законодательства Республики Казахстан, в том числе требований безопасности и охраны труда, законодательства Республики Казахстан в области занятости населения в пределах своих полномочий.
14. Права и обязанности:
1) права:
издавать правовые акты в пределах своей компетенции;
осуществлять в установленном законодательством Республики Казахстан порядке в пределах своей компетенции проверки и профилактический контроль по соблюдению требований законодательства в области труда, в том числе безопасности и охраны труда, законодательства в области занятости населения;
взаимодействовать с иными государственными органами и организациями независимо от форм собственности, запрашивать и получать от них необходимые сведения и материалы;
запрашивать и получать в установленном законодательством Республики Казахстан порядке от подведомственных организаций Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – Министерство), местных исполнительных органов, физических и юридических лиц документы и справки информационного характера, необходимые для исполнения возложенных на Департамент задач и функций;
обращаться в суд для принудительного исполнения актов государственных инспекторов труда;
участвовать в работе комиссий и рабочих групп по обсуждению вопросов, входящих в компетенцию Департамента, Комитета;
вносить предложения по совершенствованию нормативных правовых актов, применяемых в деятельности Департамента, Комитета;
на основании соответствующей доверенности представлять Министерство, Комитет в судебных органах по вопросам, входящим в компетенцию Департамента;
принимать решения по вопросам, входящим в компетенцию Департамента;
осуществлять иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;

2) міндеттері:
Департаменттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша түсініктемелер, ұсынымдар, ақпарат беру және тиісті шешімдер қабылдау;
Мемлекет басшысының, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Министрліктің және Комитеттің тапсырмаларының уақтылы және сапалы орындалуын қамтамасыз ету;
жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен бостандықтарын, заңмен қорғалатын мүдделерін бұзбай, Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтау;
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де міндеттерді жүзеге асыру.
15. Функциялары:
1) Департаменттің құзыреті шегінде бақылау және іске асыру функцияларын жүзеге асыру мен Министрліктің, Комитеттің стратегиялық функцияларын орындауға қатысу;
2) өз құзыреті шегінде нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу, әзірлеуге қатысу, келісу;
3) еңбек саласындағы, оның ішінде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, халықты жұмыспен қамту саласындағы заңнамалар талаптарының сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиғаларды уақтылы және объективті тексеруді жүзеге асыру;
5) еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиғаларды тергеп-тексеру, ресімдеу және тіркеу мәселелері бойынша туындайтын келіспеушіліктерді қарау;
6) құзыреті шегінде әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарау және әкімшілік құқық бұзушылық үшін әкімшілік жаза қолдану;
7) еңбек қатынастары және әлеуметтік әріптестік мәселелері бойынша жергілікті атқарушы органдармен өзара іс-қимылды жүзеге асыру;
8) құзыреті шегінде жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау;
9) жұмыс берушілер ұсынған ұжымдық шарттардың мониторингін жүзеге асыру;
10) еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау нормативтерін жетілдіру мәселелері бойынша жұмыскерлер мен жұмыс берушілердің уәкілетті өкілдерімен өзара іс-қимыл жасау;
11) Комитетке құзыреті шегінде талдамалық анықтамаларды және жұмыс нәтижелері туралы мерзімді есептерді ұсыну;
12) жұмыс берушілердің орындауы үшін міндетті нұсқамалар, қорытындылар беру, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамалар мен қаулылар жасау, әкімшілік жазалар қолдану;
13) Департаменттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша қызметкерлер, жұмыс берушілер және халық арасында ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу;
14) Департаменттің құзыретіне кіретін кеңестерді, форумдарды, семинарларды ұйымдастыру және өткізу;

2) обязанности:
предоставлять разъяснения, рекомендации, информацию и принимать соответствующие решения по вопросам, входящим в компетенцию Департамента;
обеспечивать своевременное и качественное исполнение поручений Главы государства, Администрации Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, Министерства и Комитета;
соблюдать законодательство Республики Казахстан, не нарушая права и свободы, охраняемые законом интересы физических и юридических лиц;
осуществлять иные обязанности, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
15. Функции:
1) осуществление реализационных и контрольных функций, участие в выполнении стратегических функций Министерства, Комитета, в пределах компетенции Департамента;
2) разработка, участие в разработке, согласование в пределах своей компетенции нормативных правовых актов;
3) осуществление государственного контроля за соблюдением требований законодательства в области труда, в том числе безопасности и охраны труда, законодательства в области занятости населения;
4) осуществление своевременного и объективного расследования несчастных случаев, связанных с трудовой деятельностью в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
5) рассмотрение разногласий, возникающих по вопросам расследования, оформления и регистрации несчастных случаев, связанных с трудовой деятельностью;
6) рассмотрение дел об административных правонарушениях и наложение административных взысканий за административные правонарушения в пределах компетенции;
7) осуществление взаимодействия с местными исполнительными органами по вопросам трудовых отношений и социального партнҰрства;
8) рассмотрение в пределах компетенции обращений физических и юридических лиц;
9) осуществление мониторинга коллективных договоров, представленных работодателями;
10) взаимодействие с уполномоченными представителями работников и работодателей по вопросам совершенствования нормативов безопасности и охраны труда;
11) представление в Комитет аналитических справок в пределах компетенции и периодических отчетов, о результатах работы;
12) выдача обязательных для исполнения работодателями предписаний, заключений, а также составление протоколов и постановлений об административных правонарушениях, наложение административных взысканий;
13) проведение информационна-разъяснительной работы среди населения, работников и работодателей по вопросам входящим в компетенцию Департамента;
14) организация и проведение совещаний, форумов, семинаров, входящим в компетенцию Департамента;

15) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сотқа талап қою;
16) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыру.
3-тарау. Департамент басшысының мәртебесі мен өкілеттігі
16. Департаментті басқаруды Департамент басшысы жүзеге асырады, ол Департаментке жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өкілеттіктерін жүзеге асыруға дербес жауапты болады.
17. Департамент басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
18. Департамент басшысының өкілеттігі:
1) Департаменттің жұмысын ұйымдастырады;
2) Департаментті білікті кадрлармен қалыптастыруды және олардың кәсіби деңгейін арттыруды қамтамасыз етеді;
3) еңбек қатынастары мәселелері Қазақстан Республикасының заңнамасында сәйкес жоғары тұрған лауазымды тұлғалардың құзыретіне жатқызылған қызметкерлерді қоспағанда, Департамент қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
4) еңбек қатынастары мәселелері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де мемлекеттік органдар мен лауазымды тұлғалардың құзыретіне жатқызылған қызметкерлерді қоспағанда, Департамент қызметкерлеріне тәртіптік жаза қолдану мәселелерін шешеді;
5) меншік нысанына қарамастан мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Департаменттің атынан өкілдік етеді;
6) Департаментте сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға бағытталған шараларды тиісінше қабылдағаны үшін дербес жауапты болады және тиісті сыбайлас жемқорлыққа қарсы шаралардың уақтылы қабылдануын қамтамасыз етеді;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін қабылдауды жүзеге асырады;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Департамент басшысына жүктелген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
19. Департамент басшысы уақытша болмаған кезеңде өкілеттіктерін ол (еңбекке уақытша жарамсыздығына, демалыста, іссапарда болуы және басқа да негіздерге байланысты) оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды
4-тарау. Департаменттің мүлкі
20. Департаменттің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін. Департаменттің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.

15) предъявление в суд исков в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
16) осуществление иных функций, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус и полномочия руководителя Департамента
16. Руководство Департаментом осуществляется руководителем Департамента, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Департамент задач и осуществление им своих полномочий.
17. Руководитель Департамента назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Полномочия руководителя Департамента:
1) организует работу Департамента;
2) обеспечивает формирование Департамента квалифицированными кадрами и повышение их профессионального уровня;
3) назначает и освобождает от должностей работников Департамента, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых в соответствии с законодательством Республики Казахстан отнесены к компетенции вышестоящих должностных лиц;
4) решает вопросы наложения дисциплинарных взысканий на работников Департамента, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых в соответствии с законодательством Республики Казахстан отнесены к компетенции иных государственных органов и должностных лиц;
5) представляет Департамент в государственных органах и иных организациях независимо от форм собственности;
6) несет персональную ответственность за надлежащее принятие мер, направленных на противодействие коррупции в Департаменте и обеспечивает своевременное принятие надлежащих антикоррупционных мер;
7) осуществляет прием физических лиц и представителей юридических лиц в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
8) осуществляет иные полномочия, возложенные на руководителя Департамента, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
19. Исполнение полномочий руководителя Департамента в период его временного отсутствия (по причине временной нетрудоспособности, нахождения в отпуске, командировке, иным уважительным причинам) осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество Департамента
20. Департамент может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством. Имущество Департамента формируется за счет имущества, переданного ему государством, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

21. Департаментке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
22. Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, Департамент өзіне бекітіліп берілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
23. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы Еңбек
және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2024 жылғы 15 тамыздағы
№ 317 бұйрығына
3-қосымша
"Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Ақмола облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Ақмола облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Департамент) Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің (бұдан әрі – Комитет) еңбек, оның ішінде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, халықты жұмыспен қамту саласындағы іске асыру мен бақылау функцияларын өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын аумақтық бөлімшесі болып табылады.
2. Департамент өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Департамент мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның өз атауы қазақ тілінде көрсетілген мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Департамент азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Департамент, заңнамаға сәйкес уәкілеттік берілген болса, ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
6. Департамент өз құзыретінің мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Департамент басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Департаменттің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.

21. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
22. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Департамента
23. Реорганизация и ликвидация Департамента осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
___________________________
Приложение 3
к приказу Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от "15" августа 2024 года № 317
Положение республиканского государственного учреждения "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Акмолинской области"
Глава 1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Акмолинской области" (далее – Департамент) является территориальным подразделением Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – Комитет), осуществляющим реализационные и контрольные функции в области труда, в том числе безопасности и охраны труда, занятости населения в пределах своей компетенции.
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на казахском языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Департамент вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Департамент имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Департамент по вопросам своей компетенции в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан принимает решения, оформляемые приказами руководителя Департамента и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и штатная численность Департамента утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

21. Департамент басшысы өз орынбасарының өкілеттіктерін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгілейді.
4-тарау. Департаменттің мүлкі
22. Департаменттің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін. Департаменттің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. Департаментке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
24. Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, Департамент өзіне бекітіліп берілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
25. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы Еңбек
және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2024 жылғы 15 тамыздағы
№ 317 бұйрығына
4-қосымша
"Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Ақтөбе облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Ақтөбе облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Департамент) Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің (бұдан әрі – Комитет) еңбек, оның ішінде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, халықты жұмыспен қамту саласындағы іске асыру мен бақылау функцияларын өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын аумақтық бөлімшесі болып табылады.
2. Департамент өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Департамент мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның өз атауы қазақ тілінде көрсетілген мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Департамент азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.

21. Руководитель Департамента определяет полномочия своего заместителя в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество Департамента
22. Департамент может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством. Имущество Департамента формируется за счет имущества, переданного ему государством, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
24. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Департамента
25. Реорганизация и ликвидация Департамента осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
___________________________
Приложение 4
к приказу Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от "15" августа 2024 года № 317
Положение республиканского государственного учреждения "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Актюбинской области"
Глава 1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Актюбинской области" (далее – Департамент) является территориальным подразделением Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – Комитет), осуществляющим реализационные и контрольные функции в области труда, в том числе безопасности и охраны труда, занятости населения в пределах своей компетенции.
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на казахском языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Департамент вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.

21. Департаментке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
22. Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, Департамент өзіне бекітіліп берілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
23. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы Еңбек
және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2024 жылғы 15 тамыздағы
№ 317 бұйрығына
7-қосымша
"Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Батыс Қазақстан облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Батыс Қазақстан облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Департамент) Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің (бұдан әрі – Комитет) еңбек, оның ішінде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, халықты жұмыспен қамту саласындағы іске асыру мен бақылау функцияларын өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын аумақтық бөлімшесі болып табылады.
2. Департамент өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Департамент мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның өз атауы қазақ тілінде көрсетілген мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Департамент азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Департамент, заңнамаға сәйкес уәкілеттік берілген болса, ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
6. Департамент өз құзыретінің мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Департамент басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Департаменттің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.

21. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
22. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Департамента
23. Реорганизация и ликвидация Департамента осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
___________________________
Приложение 7
к приказу Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от "15" августа 2024 года № 317
Положение республиканского государственного учреждения "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Западно-Казахстанской области"
Глава 1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Западно-Казахстанской области" (далее – Департамент) является территориальным подразделением Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – Комитет), осуществляющим реализационные и контрольные функции в области труда, в том числе безопасности и охраны труда, занятости населения в пределах своей компетенции.
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на казахском языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Департамент вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Департамент имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Департамент по вопросам своей компетенции в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан принимает решения, оформляемые приказами руководителя Департамента и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и штатная численность Департамента утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

21. Департамент басшысы өз орынбасарының өкілеттіктерін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгілейді.
4-тарау. Департаменттің мүлкі
22. Департаменттің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін. Департаменттің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. Департаментке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
24. Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, Департамент өзіне бекітіліп берілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
25. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы Еңбек
және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2024 жылғы 15 тамыздағы
№ 317 бұйрығына
11-қосымша
"Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Қостанай облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Қостанай облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Департамент) Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің (бұдан әрі – Комитет) еңбек, оның ішінде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, халықты жұмыспен қамту саласындағы іске асыру мен бақылау функцияларын өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын аумақтық бөлімшесі болып табылады.
2. Департамент өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Департамент мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның өз атауы қазақ тілінде көрсетілген мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.

21. Руководитель Департамента определяет полномочия своего заместителя в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество Департамента
22. Департамент может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством. Имущество Департамента формируется за счет имущества, переданного ему государством, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
24. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Департамента
25. Реорганизация и ликвидация Департамента осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
___________________________
Приложение 11
к приказу Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от "15" августа 2024 года № 317
Положение республиканского государственного учреждения "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Костанайской области"
Глава 1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Костанайской области" (далее – Департамент) является территориальным подразделением Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – Комитет), осуществляющим реализационные и контрольные функции в области труда, в том числе безопасности и охраны труда, занятости населения в пределах своей компетенции.
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на казахском языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.

21. Департамент басшысы өз орынбасарының өкілеттіктерін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгілейді.
4-тарау. Департаменттің мүлкі
22. Департаменттің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін. Департаменттің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. Департаментке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
24. Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, Департамент өзіне бекітіліп берілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
25. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы Еңбек
және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2024 жылғы 15 тамыздағы
№ 317 бұйрығына
12-қосымша
"Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Қызылорда облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Қызылорда облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Департамент) Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің (бұдан әрі – Комитет) еңбек, оның ішінде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, халықты жұмыспен қамту саласындағы іске асыру мен бақылау функцияларын өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын аумақтық бөлімшесі болып табылады.
2. Департамент өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Департамент мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның өз атауы қазақ тілінде көрсетілген мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.

21. Руководитель Департамента определяет полномочия своего заместителя в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество Департамента
22. Департамент может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством. Имущество Департамента формируется за счет имущества, переданного ему государством, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
24. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Департамента
25. Реорганизация и ликвидация Департамента осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
___________________________
Приложение 12
к приказу Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от "15" августа 2024 года № 317
Положение республиканского государственного учреждения "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Кызылординской области"
Глава 1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Кызылординской области" (далее – Департамент) является территориальным подразделением Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – Комитет), осуществляющим реализационные и контрольные функции в области труда, в том числе безопасности и охраны труда, занятости населения в пределах своей компетенции.
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на казахском языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.

21. Департамент басшысы өз орынбасарының өкілеттіктерін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгілейді.
4-тарау. Департаменттің мүлкі
22. Департаменттің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін. Департаменттің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. Департаментке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
24. Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, Департамент өзіне бекітіліп берілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
25. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы Еңбек
және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2024 жылғы 15 тамыздағы
№ 317 бұйрығына
14-қосымша
"Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Павлодар облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Павлодар облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Департамент) Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің (бұдан әрі – Комитет) еңбек, оның ішінде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, халықты жұмыспен қамту саласындағы іске асыру мен бақылау функцияларын өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын аумақтық бөлімшесі болып табылады.
2. Департамент өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Департамент мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның өз атауы қазақ тілінде көрсетілген мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.

21. Руководитель Департамента определяет полномочия своего заместителя в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество Департамента
22. Департамент может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством. Имущество Департамента формируется за счет имущества, переданного ему государством, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
24. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Департамента
25. Реорганизация и ликвидация Департамента осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
___________________________
Приложение 14
к приказу Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от "15" августа 2024 года № 317
Положение республиканского государственного учреждения "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Павлодарской области"
Глава 1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Павлодарской области" (далее – Департамент) является территориальным подразделением Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – Комитет), осуществляющим реализационные и контрольные функции в области труда, в том числе безопасности и охраны труда, занятости населения в пределах своей компетенции.
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на казахском языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.

21. Департамент басшысы өз орынбасарының өкілеттіктерін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгілейді.
4-тарау. Департаменттің мүлкі
22. Департаменттің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін. Департаменттің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. Департаментке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
24. Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, Департамент өзіне бекітіліп берілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
25. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы Еңбек
және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2024 жылғы 15 тамыздағы
№ 317 бұйрығына
15-қосымша
"Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Солтүстік Қазақстан облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Солтүстік Қазақстан облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Департамент) Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің (бұдан әрі – Комитет) еңбек, оның ішінде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, халықты жұмыспен қамту саласындағы іске асыру мен бақылау функцияларын өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын аумақтық бөлімшесі болып табылады.
2. Департамент өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Департамент мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның өз атауы қазақ тілінде көрсетілген мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.

21. Руководитель Департамента определяет полномочия своего заместителя в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество Департамента
22. Департамент может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством. Имущество Департамента формируется за счет имущества, переданного ему государством, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
24. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Департамента
25. Реорганизация и ликвидация Департамента осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
___________________________
Приложение 15
к приказу Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от "15" августа 2024 года № 317
Положение республиканского государственного учреждения "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Северо-Казахстанской области"
Глава 1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Северо-Казахстанской области" (далее – Департамент) является территориальным подразделением Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – Комитет), осуществляющим реализационные и контрольные функции в области труда, в том числе безопасности и охраны труда, занятости населения в пределах своей компетенции.
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на казахском языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.

21. Департамент басшысы өз орынбасарының өкілеттіктерін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгілейді.
4-тарау. Департаменттің мүлкі
22. Департаменттің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін. Департаменттің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. Департаментке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
24. Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, Департамент өзіне бекітіліп берілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
25. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы Еңбек
және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2024 жылғы 15 тамыздағы
№ 317 бұйрығына
16-қосымша
"Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Түркістан облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Түркістан облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Департамент) Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің (бұдан әрі – Комитет) еңбек, оның ішінде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, халықты жұмыспен қамту саласындағы іске асыру мен бақылау функцияларын өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын аумақтық бөлімшесі болып табылады.
2. Департамент өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Департамент мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның өз атауы қазақ тілінде көрсетілген мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.

21. Руководитель Департамента определяет полномочия своего заместителя в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество Департамента
22. Департамент может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством. Имущество Департамента формируется за счет имущества, переданного ему государством, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
24. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Департамента
25. Реорганизация и ликвидация Департамента осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
___________________________
Приложение 16
к приказу Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от "15" августа 2024 года № 317
Положение республиканского государственного учреждения "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Туркестанской области"
Глава 1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Туркестанской области" (далее – Департамент) является территориальным подразделением Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – Комитет), осуществляющим реализационные и контрольные функции в области труда, в том числе безопасности и охраны труда, занятости населения в пределах своей компетенции.
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на казахском языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.

21. Департаментке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
22. Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, Департамент өзіне бекітіліп берілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
23. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы Еңбек
және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2024 жылғы 15 тамыздағы
№ 317 бұйрығына
18-қосымша
"Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Шығыс Қазақстан облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің Шығыс Қазақстан облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Департамент) Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитетінің (бұдан әрі – Комитет) еңбек, оның ішінде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, халықты жұмыспен қамту саласындағы іске асыру мен бақылау функцияларын өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын аумақтық бөлімшесі болып табылады.
2. Департамент өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Департамент мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның өз атауы қазақ тілінде көрсетілген мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Департамент азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Департамент, заңнамаға сәйкес уәкілеттік берілген болса, ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
6. Департамент өз құзыретінің мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Департамент басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.

21. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
22. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Департамента
23. Реорганизация и ликвидация Департамента осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
___________________________
Приложение 18
к приказу Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от "15" августа 2024 года № 317
Положение республиканского государственного учреждения "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Восточно-Казахстанской области"
Глава 1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Восточно-Казахстанской области" (далее – Департамент) является территориальным подразделением Комитета государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – Комитет), осуществляющим реализационные и контрольные функции в области труда, в том числе безопасности и охраны труда, занятости населения в пределах своей компетенции.
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на казахском языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Департамент вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Департамент имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Департамент по вопросам своей компетенции в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан принимает решения, оформляемые приказами руководителя Департамента и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.