"Мүгедектікті және/немесе еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесін белгілеу және/немесе қажетті әлеуметтік қорғау шараларын айқындау" мемлекеттік қызметін проактивті сырттай көрсетуге дәрігерлерді тарту бойынша пилоттық жобаны іске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2024 жылғы 22 сәуірдегі № 14, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 26 сәуірдегі № 116, Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2024 жылғы 16 сәуірдегі № 234/НҚ бірлескен бұйрығына өзгертулер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 20 қыркүйектегі № 378, Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2024 жылғы 30 қыркүйектегі № 615/НҚ және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2024 жылғы 1 қазандағы № 77 бірлескен бұйрығы
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Мүгедектікті және/немесе еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесін белгілеу және/немесе қажетті әлеуметтік қорғау шараларын айқындау" мемлекеттік қызметін проактивті сырттай көрсетуге дәрігерлерді тарту бойынша пилоттық жобаны іске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2024 жылғы 22 сәуірдегі № 14, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 26 сәуірдегі № 116, Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2024 жылғы 16 сәуірдегі № 234/НҚ бірлескен бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әдістеме және медициналық-әлеуметтік сараптаманы жетілдіру департаменті тест сұрақтарын қазақ және орыс тілдерінде әзірлесін және осы бірлескен бұйрыққа қол қойылған күннен бастап он жұмыс күні ішінде skills.enbek.kz платформасында орналастыру үшін "Еңбек ресурстарын дамыту орталығы" акционерлік қоғамына ұсынсын.";
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Цифрландыру және мемлекеттік қызметтерді автоматтандыру департаменті сарапшылар тізіліміне енгізілген сарапшы дәрігерлерді "МОДБ" ААЖ-де жұмыс үшін USB-модемдердермен қамтамасыз етуді және оларды орнатуды ұйымдастырсын.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитеті:

О внесении изменений и дополнений в совместный приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 апреля 2024 года № 14, Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 апреля 2024 года № 116, Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 16 апреля 2024 года № 234/НҚ "О реализации пилотного проекта по привлечению врачей к проактивному заочному оказанию государственной услуги "Установление инвалидности и/или степени утраты трудоспособности и/или определение необходимых мер социальной защиты"
Совместный приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 сентября 2024 года № 378, Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 30 сентября 2024 года № 615/НҚ и Министра здравоохранения Республики Казахстан от 1 октября 2024 года № 77
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 апреля 2024 года № 14, Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 апреля 2024 года № 116, Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 16 апреля 2024 года № 234/НҚ "О реализации пилотного проекта по привлечению врачей к проактивному заочному оказанию государственной услуги "Установление инвалидности и/или степени утраты трудоспособности и/или определение необходимых мер социальной защиты" следующие изменения и дополнения:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Департаменту методологии и совершенствования медико-социальной экспертизы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан разработать тестовые вопросы на казахском и русском языках и в течение десяти рабочих дней со дня подписания настоящего совместного приказа предоставить в Акционерное общество "Центр развития трудовых ресурсов" для размещения на платформе skills.enbek.kz.";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Департаменту цифровизации и автоматизации государственных услуг Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан организовать обеспечение врачей экспертов, включенных в реестр экспертов USB-модемами и их настройку для работы в АИС "ЦБДИ".";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Комитету регулирования и контроля в сфере социальной защиты населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан обеспечить:

1) пилоттық жобаның жүзеге асырылуын және ай сайынғы мониторингін;
2) "Еңбек ресурстарын дамыту орталығы" акционерлік қоғамымен бірлесіп сырттай проактивті куәландыруға қатысушы сарапшылар тізіліміне (бұдан әрі – сарапшылар тізілімі) енгізілген дәрігерлерге өз құзыреті шегінде консультация беруді;
3) "Еңбек ресурстарын дамыту орталығы" акционерлік қоғамымен бірлесіп сарапшылар тізіліміне енгізілген күннен бастап бір ай мерзімде сарапшылар тізіліміне енгізілген дәрігерлерді "Мүгедектігі бар адамдардың орталықтандырылған деректер банкі" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – "МОДБ" ААЖ) жұмыс бойынша оқыту жүргізуді;
4) мүгедектікті белгілеу жөніндегі мемлекеттік қызметті проактивті сырттай форматта көрсету үшін сарапшылар тізіліміне енгізілген сарапшы дәрігерлерге USB-модемдерді уақытша пайдалануға беруді ұйымдастыруды қамтамасыз етсін.";
осы бірлескен бұйрықпен бекітілген "Мүгедектікті және/немесе еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесін белгілеу және/немесе қажетті әлеуметтік қорғау шараларын айқындау" мемлекеттік қызметін проактивті сырттай көрсетуге дәрігерлерді тарту бойынша іс-қимыл алгоритмінде:
2-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитеті (бұдан әрі – Комитет) – Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) әлеуметтік және зейнетақымен қамсыздандыру, мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау саласындағы іске асыру және бақылау функцияларын өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын ведомствосы;";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Үміткерлердің құжаттарын қабылдау басталғаны туралы хабарландыру Комитеттің ресми сайтында құжаттарды қабылдау басталғанға дейін 10 (он) жұмыс күн бұрын жарияланады.
Хабарландыру құжаттарды қабылдау мерзімі және тапсыру тәртібі туралы мәліметтерді, сондай-ақ:
1) орналасқан жері, пошталық мекенжайлары, телефон нөмірлері, электрондық пошта мекенжайлары көрсетіліп, конкурс өткізетін мемлекеттік органның атауын;
2) негізгі функционалдық міндеттері, еңбек ақысының мөлшері мен шарттары көрсетілген сарапшы дәрігерлердің мамандық атауын;
3) осы Алгоритмнің 5-тармағында көрсетілген үміткерге қойылатын талаптарды;
4) осы Алгоритмнің 7-тармағында көрсетілген қажетті құжаттар тізбесін қамтиды;
5) сарапшылар тізіліміне іріктеліп алынатын үміткерлер саны.";
5-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мәлімделген мамандық бойынша біліктілік деңгейін және оның клиникалық практикаға дайындығын қоса алғанда, кәсіби қызметке дайындығын растайтын клиникалық практикаға жіберу үшін маман сертификатының немесе клиникалық практикаға жіберу үшін шетелдік маман сертификатының болуы;";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

1) реализацию и ежемесячный мониторинг проведения пилотного проекта;
2) совместно с Акционерным обществом "Центр развития трудовых ресурсов" консультирование врачей, включенных в реестр экспертов, участвующих в заочном проактивном освидетельствовании (далее – реестр экспертов), в рамках своей компетенции;
3) совместно с Акционерным обществом "Центр развития трудовых ресурсов" в течение первого месяца со дня включения врачей в реестр экспертов обучение врачей, включенных в реестр экспертов, работе в автоматизированной информационной системе "Централизованный банк данных лиц, имеющих инвалидность" (далее – АИС "ЦБДИ");
4) организацию предоставления во временное пользование врачам экспертам, включенным в реестр экспертов, USB-модемов для оказания в проактивном заочном формате государственной услуги по установлению инвалидности.";
в Алгоритме привлечения врачей к проактивному заочному оказанию государственной услуги "Установление инвалидности и/или степени утраты трудоспособности и/или определение необходимых мер социальной защиты", утвержденном указанным совместным приказом:
подпункт 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"3) Комитет регулирования и контроля в сфере социальной защиты населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – Комитет) – ведомство Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – Министерство), осуществляющее реализационные и контрольные функции в области социального и пенсионного обеспечения, социальной защиты лиц с инвалидностью в пределах своей компетенции;";
пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4. Объявление о начале приема документов претендентов публикуется на официальном сайте Комитета за 10 (десять) рабочих дней до начала приема документов.
Объявление содержит информацию о сроках приема и о порядке подачи документов, а также:
1) наименование государственного органа, проводящего конкурс, с указанием его местонахождения, почтового адреса, номеров телефонов, адреса электронной почты;
2) наименование специальностей врачей экспертов с обозначением основных функциональных обязанностей, размера и условий оплаты труда;
3) требования к претенденту, указанные в пункте 5 настоящего Алгоритма;
4) перечень необходимых документов, указанных в пункте 7 настоящего Алгоритма;
5) количество претендентов, отбираемых в реестр экспертов.";
подпункт 3) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"3) наличие сертификата специалиста для допуска к клинической практике или сертификата иностранного специалиста для допуска к клинической практике, подтверждающего уровень квалификации по заявляемой специальности и его готовность к профессиональной деятельности, включая готовность к клинической практике;";
пункт 7 изложить в следующей редакции:

"7. Үміткерлер әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталына (http://aleumet.egov.kz) сарапшылар тізіліміне енгізу үшін КДП сервисі арқылы алынған дербес деректерді жинауға, өңдеуге келісе отырып, "электрондық үкімет" шлюзі арқылы мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алынатын, электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжаттар нысанында мынадай мәліметтерді қалыптастыра отырып, осы Алгоритмге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді:
1) жалпы медицина, емдеу ісі, педиатрия мамандығының сыныптауышына сәйкес келетін жоғары медициналық білімі туралы диплом (шетелдік білім беру ұйымдары берген білім туралы құжаттар үшін "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 39-бабына сәйкес тану немесе нострификациялау рәсімінен өткенін растайтын құжаттың болуы қажет);
2) үздіксіз еңбек өтілінің болуын растайтын құжат (Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабына сәйкес еңбек кітапшасы немесе басқа құжат);
3) мәлімделген мамандық бойынша біліктілік деңгейін және оның клиникалық практикаға дайындығын қоса алғанда, кәсіби қызметке дайындығын растайтын клиникалық практикаға жіберу үшін маман сертификаты немесе клиникалық практикаға жіберу үшін шетелдік маман сертификаты;
4) медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу мәселелері бойынша соңғы 5 жылда жалпы көлемі кемінде 2 кредит (60 сағат) білім алғанын растайтын құжат. Аталған құжат медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімдерінде 5 жылдан астам жалпы жұмыс өтілі болған жағдайда талап етілмейді;
5) "Психиатрия" психикалық денсаулық орталығынан мәліметтер;
6) "Наркология" психикалық денсаулық орталығынан мәліметтер;
7) соттылығының болуы не болмауы туралы мәліметтер.
1), 2), 3) және 4) тармақшалар бойынша мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде мәліметтер болмаған кезде, растайтын электрондық құжаттар көшірмелері әлеуметтік қызметтер порталындағы "Өнім берушінің кабинеті" модулі арқылы электрондық түрде ұсынылады.";
8-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) үміткерге осы Алгоритмге 3-қосымшаға сәйкес нысанда құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы СМС-хабарлама жолдайды және де әлеуметтік қызметтер порталындағы жеке кабинетіне мынадай себептерді көрсете отырып, өтінішті қабылдаудан дәлелді бас тарту туралы ақпарат жолдайды:
құжаттардың толық емес топтамасын ұсыну және (немесе) олардың жарамдылық мерзімінің аяқталуы;
осы Алгоритмнің 6-тармағында көрсетілген ақпараттардың анықталуы;
осы Алгоритмнің 7-тармағының 1)-4) тармақшаларында көрсетілген растайтын құжаттардың (ақпараттардың) болмауы.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"7. Претенденты подают заявление на портал социальных услуг (http://aleumet.egov.kz) для включения в реестр экспертов по форме согласно приложению 1 к настоящему Алгоритму с согласием на сбор, обработку персональных данных, полученного посредством сервиса КДП, с формированием сведений, получаемых из государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства" в форме электронных документов, удостоверенных электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП):
1) диплома о высшем медицинском образовании, соответствующем классификатору специальности – общая медицина, лечебное дело, педиатрия (для документов об образовании, выданных зарубежными образовательными организациями, необходимо наличие документа, подтверждающего прохождение процедуры признания или нострификации в соответствии со статьей 39 Закона Республики Казахстан "Об образовании");
2) документа, подтверждающего наличие непрерывного трудового стажа (трудовая книжка или другой документ в соответствии со статьей 35 Трудового кодекса Республики Казахстан);
3) сертификата специалиста для допуска к клинической практике или сертификата иностранного специалиста для допуска к клинической практике, подтверждающего уровень квалификации по заявляемой специальности и его готовность к профессиональной деятельности, включая готовность к клинической практике;
4) документа, подтверждающего прохождение обучения за последние 5 лет по вопросам проведения медико-социальной экспертизы, в общем объеме не менее 2 кредитов (60 часов). Данный документ не требуется при наличии общего стажа работы в отделах медико-социальной экспертизы более 5 лет;
5) с Центра психического здоровья "Психиатрия";
6) с Центра психического здоровья "Наркология";
7) о наличии либо отсутствии судимости.
При отсутствии сведений по подпунктам 1), 2), 3) и 4) в информационных системах государственных органов, подтверждающие электронные копии документов предоставляются через модуль "Кабинет независимого эксперта" на портале социальных услуг.";
подпункт 3) пункта 8 изложить в следующей редакции:
"3) направляет претенденту СМС-уведомление об отказе в приеме документов, по форме согласно приложению 3 к настоящему Алгоритму, и в личный кабинет на портале социальных услуг информацию об отказе в приеме заявления с указанием причины:
представление неполного пакета документов и (или) истечение срока их действия;
выявление сведений, указанных в пункте 6 настоящего Алгоритма;
отсутствие, подтверждающих документов (сведений), указанных в подпунктах 1)-4) пункта 7 настоящего Алгоритма.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:

"11. Тестілеу нәтижелері сұрақтардың жалпы санынан кемінде 70 % дұрыс жауап және прокторинг жүйесінің оң қорытындысы болған кезде оң деп есептеледі.
70 %-дан аз дұрыс жауаптар және/немесе прокторинг жүйесінің теріс қорытындысын алған жағдайда және/немесе ақпараттық жүйелердің жұмысындағы техникалық іркілістер туралы актімен расталған мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінің жұмысында техникалық іркілістер туындаған жағдайда, үміткерлердің skills.enbek.kz платформада бір реттік қайта тестілеу осы Алгоритмнің 8-тармағының 2-тармақшасына сәйкес мерзімдерде рұқсат етіледі.
Тестілеу нәтижесі автоматты түрде қалыптастырылады және әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында (http://aleumet.egov.kz) үміткердің және Комитеттің жеке кабинеттеріне жіберіледі.
Тестілеу нәтижесі теріс болған жағдайда және/немесе прокторинг жүйесінің теріс қорытындысы болған жағдайда немесе осы Алгоритмнің 8-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген мерзімде тестілеуден өтпеген жағдайда үміткерге автоматты түрде осы Алгоритмге 4-қосымшаға сәйкес нысанда сарапшылар тізіліміне қосудан бас тарту туралы СМС-хабарлама жіберіледі, және де әлеуметтік қызметтер порталындағы жеке кабинетіне сарапшылар тізіліміне қосудан бас тарту туралы ақпарат жіберіледі.";
мынадай мазмұндағы 12-1-тармақпен толықтырылсын:
"12-1. Сарапшы дәрігер 3 (үш) жұмыс күні ішінде шартқа ЭЦҚ-мен қол қояды.
Шартқа қол қойылмаған жағдайда, сарапшы дәрігерге автоматты түрде сарапшылар тізіліміне қосудан бас тарту туралы СМС-хабарлама жіберіледі.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Сарапшылар тізілімінен сарапшы дәрігерді шығару үшін:
1) осы Алгоритмге 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сарапшы дәрігердің сарапшылар тізілімнен шығаруға өтініші;
2) соттың сарапшы дәрігерді әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп тануы;
3) Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты тұруға кетуі;
4) сарапшы дәрігердің қайтыс болуы;
5) шартта анықталған куәландыру бойынша бекітілген жоспарлы көрсеткішті жүйелі (3 реттен астам) орындамаған кезде шартты бұзуға негіз болып табылады.
Сарапшы дәрігерді 2), 3) және 4) тармақшалар бойынша сарапшылар тізілімінен шығару автоматтандырылған режимде жүргізіледі.
Сарапшы дәрігерді осы тармақтың 5) тармақшасы бойынша сарапшылар тізілімінен алып тастаған жағдайда, сарапшылар тізіліміне қайта енгізу алып тасталады.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. МӘС актісінің жобасы МӘС бөлімдерінің екі эксаумақтық сарапшыларына (бір басшы және бір бас маман) және сарапшы дәрігерге автоматты түрде берілді.
МӘС актісінің жобаларын сарапшы дәрігерлерге бөлу 30 қарашаны қоса алғанға дейін жүзеге асырылады.";

"11. Результаты тестирования считаются положительными при наличии не менее 70 % верных ответов от общего числа вопросов и положительного заключения системы прокторинга.
В случае получения менее 70 % верных ответов и/или отрицательного результата прокторинга и/или возникновения технических сбоев в работе информационных систем государственных органов, подтвержденных актом о техническом сбое в работе информационных систем, однократное повторное тестирование претендентов на платформе skills.enbek.kz допускается в сроки согласно подпункту 2 пункта 8 настоящего Алгоритма.
Результат тестирования формируется автоматически и направляется на портал социальных услуг (http://aleumet.egov.kz) в личные кабинеты претендента и Комитета.
В случае отрицательного результата тестирования и/или отрицательного результата прокторинга либо не прохождении тестирования в сроки, указанные в подпункте 2 пункта 8 настоящего Алгоритма, претенденту автоматически направляется СМС-уведомление об отказе на включение в реестр экспертов по форме согласно приложению 4 к настоящему Алгоритму, и в личный кабинет на портале социальных услуг информация об отказе на включение в реестр экспертов.";
дополнить пунктом 12-1 следующего содержания:
"12-1. Врач эксперт в течение 3 (трех) рабочих дней подписывает договор ЭЦП.
В случае не подписания договора, врачу эксперту автоматически направляется СМС-уведомление об отказе на включение в реестр экспертов по форме согласно приложению 4 к настоящему Алгоритму.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Основаниями для исключения врача эксперта из реестра экспертов являются:
1) заявление врача эксперта на исключение из реестра экспертов по форме согласно приложению 6 к настоящему Алгоритму;
2) признание судом врача эксперта недееспособным или ограниченно дееспособным;
3) выезд за пределы Республики Казахстан на постоянное место жительство;
4) смерть врача эксперта;
5) расторжение договора при систематическом (более 3 раз) невыполнении установленного планового показателя по освидетельствованию, определенному договором.
Исключение врача эксперта из реестра экспертов по подпунктам 2), 3) и 4) производится в автоматизированном режиме.
В случае исключения врача эксперта из реестра экспертов по подпункту 5) настоящего пункта повторное включение в реестр экспертов исключается.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Проект акта МСЭ автоматически распределяется двум экстерриториальным экспертам отделов МСЭ (один руководитель и один главный специалист) и врачу эксперту.
Распределение проектов акта МСЭ врачам экспертам осуществляется до 30 ноября включительно.";

мынадай мазмұндағы 18-1 тармақпен толықтырылсын:
"18-1. Сарапшылар тізілімінен шығарылған не еңбекке уақытша жарамсыздық бойынша сарапшы дәрігердің белгіленген мерзімдерде орындалмаған мемлекеттік қызметтері сарапшылар тізіліміндегі сарапшы дәрігерлерінің арасында бөлінеді және сарапшы дәрігерге жіберілген күннен кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Сарапшы дәрігер жұмысының нәтижелерін бағалау "МОДБ" ААЖ автоматтандырылған режимде:
ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-күніне;
жылына бір рет, 2024 жылғы 20 желтоқсанға қарай жүргізіледі.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Сарапшы дәрігер жұмысының нәтижелерін ай сайынғы бағалау осы Алгоритмнің 24-тармағында белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келетін сарапшы дәрігер қорытындыларының пайыздық орташа арифметикалық мәнін мынадай формула бойынша айқындау арқылы жүзеге асырылады:
мұндағы:
Бағалау – ай сайынғы бағалау (%);
А – осы Алгоритмнің 24-тармағымен белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келетін қорытындылардың саны;
К1 – айына көрсетілген қызметтер саны;
К2 – куәландырылған міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылардың саны (алғашқы куәландыру кезінде);
К3 – жалпы еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесі белгіленген қайта куәландырудан өткен адамдардың саны;
К4 – ОЖБ әзірленген мүгедектігі бар адамдар саны;
С – К көрсеткіштерінің саны 1-ге тең немесе одан көп.";
"Мүгедектікті және/немесе еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесін белгілеу және/немесе қажетті әлеуметтік қорғау шараларын айқындау" мемлекеттік қызметін проактивті сырттай көрсетуге дәрігерлерді тарту бойынша іс-қимыл алгоритміне 1-қосымша осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
"Мүгедектікті және/немесе еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесін белгілеу және/немесе қажетті әлеуметтік қорғау шараларын айқындау" мемлекеттік қызметін проактивті сырттай көрсетуге дәрігерлерді тарту бойынша іс-қимыл алгоритміне 8-қосымша осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Денсаулық сақтау, Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау, Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрліктері осы бірлескен бұйрықты өздерінің мүдделі аумақтық бөлімшелерінің, ведомстволық бағынысты ұйымдарының назарына жеткізсін.
3. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әдістеме және медициналық-әлеуметтік сараптаманы жетілдіру департаменті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бірлескен бұйрықтың көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін бірлескен бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бірлескен бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бірлескен бұйрық ресми жарияланғаннан кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау, Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау, Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министрлеріне жүктелсін.

дополнить пунктом 18-1 следующего содержания:
"18-1. Невыполненные в установленные сроки госуслуги врача эксперта, исключенного из реестра экспертов, либо по временной нетрудоспособности, распределяются между врачами экспертами из реестра экспертов и подлежат рассмотрению в течение 1 (одного) рабочего дня после дня направления врачу эксперту.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Оценка результатов работы врача эксперта проводится АИС "ЦБДИ" в автоматизированном режиме:
ежемесячно, к 5 числу месяца, следующего за отчетным;
один раз в год, к 20 декабря 2024 года.";
приложение 1 к Алгоритму привлечения врачей к проактивному заочному оказанию государственной услуги "Установление инвалидности и/или степени утраты трудоспособности и/или определение необходимых мер социальной защиты" изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
приложение 8 к Алгоритму привлечения врачей к проактивному заочному оказанию государственной услуги "Установление инвалидности и/или степени утраты трудоспособности и/или определение необходимых мер социальной защиты" изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу.
2. Министерствам здравоохранения, труда и социальной защиты населения, цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности довести настоящий совместный приказ до сведения своих заинтересованных территориальных подразделений, подведомственных организаций.
3. Департаменту методологии и совершенствования медико-социальной экспертизы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего совместного приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" в течении пяти рабочих дней со дня подписания совместного приказа для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после его официального опубликования представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующих вице-министров здравоохранения, труда и социальной защиты населения, цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.

5. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
_________ А. Әлназарова
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
_________ С. Жақыпова
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі
____________ Ж. Мәдиев
бірлескен бұйрығына
1-қосымша
"Мүгедектікті және/немесе
еңбекке қабілеттіліктен айырылу
дәрежесін белгілеу және/немесе
қажетті әлеуметтік қорғау
шараларын айқындау"
мемлекеттік қызметін
проактивті сырттай көрсетуге
дәрігерлерді тарту бойынша іс-қимыл алгоритміне
1-қосымша
Нысан
_________________________________________ (мемлекеттік органның толық атауы)
Сырттай проактивті куәландыруға қатысатын сарапшылар тізіліміне енгізуге өтініш
Сырттай проактивті куәландыруға қатысатын сарапшылар тізіліміне мені,
____________________________________________________________________,
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
________________________________________ мекенжайы бойынша тұратын
____________________ нозологиялық нысандар бойынша медициналық әлеуметтік сараптаманың сарапшы дәрігері ретінде қосуды сұраймын.
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетіне (БСН 141140008702) менің дербес деректерімді және проактивті сырттай куәландыруға қатысатын сарапшылар тізіліміне (бұдан әрі - тізілім) енгізу үшін қажетті заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді жинауға және өңдеуге, оның ішінде үшінші тұлғаларға беруге және тізілімнен шығарылғанға дейінгі кезеңде келісім беремін.
Дербес деректердің трансшекаралық берілуінің жоқтығы, сондай-ақ жалпыға қолжетімді көздерде дербес деректердің таралуының жоқтығы туралы хабарлаймыз.
Жиналатын деректердің тізбесі: ТАӘ, ЖСН, банк деректемелері, электрондық пошта, телефон нөмірі.
Анық емес мәліметтер мен жалған құжаттар бергенім үшін жауапкершілік туралы ескертілдім.
Тізілімге енгізу кезінде техникалық қамтамасыз етуді:
- "МОДБ" ААЖ-да жұмыс жасау үшін қажет техникалық сипаттамалары бар компьютер немесе ноутбуктың болуын;
- "МОДБ" ААЖ-ге USB-модем арқылы қосылу мүмкіндігі бар интернеттің болуын өзім реттеу қажеттілігі туралы ескертілдім.
МӘС дәрігерінің қызметіне ақы төлеудің шарттарымен және бекітілген тарифтерімен таныстым және келісемін.
Электрондық мекенжай (міндетті):____________@______
Телефон нөмірі:
20 ___ жылғы "___" _____________
Қолы / ЭЦҚ____________
бірлескен бұйрығына
2-қосымша
"Мүгедектікті және/немесе
еңбекке қабілеттіліктен айырылу
дәрежесін белгілеу және/немесе
қажетті әлеуметтік қорғау
шараларын айқындау"
мемлекеттік қызметін
проактивті сырттай көрсетуге
дәрігерлерді тарту бойынша іс-қимыл алгоритміне
4-қосымша
Нысан
Құрметті (Үміткердің Т.А.Ә.) !
Сізді Сырттай проактивті куәландыруға қатысатын сарапшылардың тізіліміне енгізуден бас тартылғаны туралы хабардар етеміз (бір немесе бірнеше себептерді көрсете отырып):
- skills.enbek.kz платформасында тестілеудің теріс нәтижесіне байланысты;
- skills.enbek.kz платформасында прокторинг жүйесінің теріс қорытындысына байланысты;
- хабарлама алған күннен кейін 10 (он) күнтізбелік күн ішінде skills.enbek.kz платформасында міндетті немесе қайталама тестілеуден өтпеуіне байланысты;
- шартқа 3 (үш) жұмыс күні ішінде қол қойылмауына байланысты.
бірлескен бұйрығына
3-қосымша
"Мүгедектікті және/немесе
еңбекке қабілеттіліктен айырылу
дәрежесін белгілеу және/немесе
қажетті әлеуметтік қорғау
шараларын айқындау"
мемлекеттік қызметін
проактивті сырттай көрсетуге
дәрігерлерді тарту бойынша іс-қимыл алгоритміне
8-қосымша
Нысан
Сарапшы дәрігер қызметінің бағасын айқындау кестесі
__________________________________________________________ (сарапшы дәрігердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) 20___ жылғы __________ (ай / жыл)
Ағымдағы жылға сарапшы дәрігердің бір қызметінің тарифі (теңге)
Ай сайынғы бағалаудың мәні (%)
Сарапшы дәрігер жұмысының нәтижелерін бағалауды ескере отырып, қызмет бірлігінің бағасы (теңге)

5. Настоящий совместный приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
_______________
А. Альназарова
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
______________
С. Жакупова
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
___________________
Ж. Мадиев
Приложение 1
к совместному приказу
Приложение 1
к Алгоритму привлечения
врачей к проактивному
заочному оказанию
государственной услуги
"Установление инвалидности
и/или степени утраты
трудоспособности и/или
определение необходимых мер
социальной защиты"
Форма
_________________________________________________________
(полное наименование государственного органа)
Заявление на включение в Реестр экспертов, участвующих в заочном проактивном освидетельствовании
Прошу включить меня, ____________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
проживающего (ей) по адресу ______________________________________________________
в реестр экспертов, участвующих в проактивном заочном освидетельствовании в качестве врача эксперта по нозологическим формам ____________________________________________________________________.
Даю согласие на сбор и обработку, в том числе и на передачу третьим лицам моих персональных данных Комитету регулирования и контроля в сфере социальной защиты населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (БИН 141140008702), и сведений, составляющих охраняемую законом тайну, необходимых для включения в реестр экспертов, участвующих в проактивном заочном освидетельствовании (далее – реестр) в период до исключения из реестра.
Сообщаем об отсутствии трансграничной передачи персональных данных, а также об отсутствии распространения персональных данных в общедоступных источниках.
Перечень собираемых данных: ФИО (при его наличии), ИИН, банковские реквизиты, электронная почта, номер телефона.
Предупрежден(а) об ответственности за предоставление недостоверных сведений и поддельных документов.
Предупрежден(а) о необходимости самостоятельного урегулирования технического обеспечения при включении в реестр:
наличие компьютера или ноутбука, с техническими характеристиками, требуемыми для работы в АИС "ЦБДИ";
наличие интернета с возможностью подключения к АИС "ЦБДИ", посредством USB-модема.
Ознакомлен и согласен с установленным тарифом и условиями оплаты услуг врача эксперта.
Электронный адрес (обязательно): ____________@______
Номер телефона: ___________________________________
"___" _____________ ______года
Подпись / ЭЦП_____________
Приложение 2
к совместному приказу
Приложение 4
к Алгоритму привлечения
врачей к проактивному
заочному оказанию
государственной услуги
"Установление инвалидности
и/или степени утраты
трудоспособности и/или
определение необходимых мер
социальной защиты"
Форма
Уважаемый (ая) (ФИО претендента)!
Уведомляем Вас об отказе на включение в реестр экспертов, участвующих в заочном проактивном освидетельствовании в связи с (указать одну или несколько причин):
- отрицательным результатом тестирования на платформе skills.enbek.kz;
- отрицательным результатом прокторинга на платформе skills.enbek.kz;
- не прохождением обязательного или повторного тестирования на платформе skills.enbek.kz в течение 10 (десяти) календарных дней после дня получения уведомления;
- не подписанием договора в течение 3 (трех) рабочих дней.
Приложение 3
к совместному приказу
Приложение 8
к Алгоритму привлечения
врачей к проактивному
заочному оказанию
государственной услуги
"Установление инвалидности
и/или степени утраты
трудоспособности и/или
определение необходимых мер
социальной защиты"
Форма
Таблица формирования цены за услугу врача эксперта
______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) врача эксперта)
за __________ 20___ года (месяц, год)
Тариф за одну услугу врача эксперта на текущий год (тенге)
Значение ежемесячной оценки (%)
Цена за единицу услуги с учетом оценки результатов работы врача эксперта (тенге)