Ақсу ауданының 2025-2027 жылдарға арналған бюджеті туралы
Жетісу облысы Ақсу аудандық мәслихатының 2024 жылғы 27 желтоқсандағы № 46-198 шешімі
Ескерту. 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 6-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9-бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Ақсу аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер 10 090 451 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер 434 531 мың теңге;
салықтық емес түсімдер 229 525 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер 33 620 мың теңге;
трансферттер түсімдері 9 392 775 мың теңге;
2) шығындар 10 090 451 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу 166 898 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер 282 311 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу 115 413 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо 0 теңге, оның ішінде:
қаржылық активтерді сатып алу 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) (-) 166 898 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) 166 898 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі 282 311 мың теңге;
қарыздарды өтеу 115 413 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары 0 теңге.
2. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялардың көлемдері 531 491 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Ақсу ауылдық округіне 36 619 мың теңге;
Арасан ауылдық округіне 31 081 мың теңге;
Б. Сырттанов ауылдық округіне 30 037 мың теңге;
Егінсу ауылдық округіне 30 797 мың теңге;
Есеболатов ауылдық округіне 32 433 мың теңге;
Жаңалық ауылдық округіне 35 500 мың теңге;
Жансүгіров ауылдық округіне 25 498 мың теңге;
Қапал ауылдық округіне 27 552 мың теңге;
Қаракөз ауылдық округіне 35 492 мың теңге;
Қарасу ауылдық округіне 35 272 мың теңге;
Қарашілік ауылдық округіне 33 935 мың теңге;
Көшкентал ауылдық округіне 29 960 мың теңге;

О бюджете Аксуского района на 2025-2027 годы
Решение Аксуского районного маслихата области Жетісу от 27 декабря 2024 года № 46-198
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2025 в соответствии с пунктом 6 настоящего решения.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Аксуский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы 10 090 451 тысяча тенге, в том числе:
налоговые поступления 434 531 тысяча тенге;
неналоговые поступления 229 525 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала 33620 тысяч тенге;
поступления трансфертов 9 392 775 тысяч тенге;
2) затраты 10 090 451 тысяча тенге;
3) чистое бюджетное кредитование 166 898 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты 282 311 тысяча тенге;
погашение бюджетных кредитов 115 413 тысячи тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета (-) 166 898 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета 166 898 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов 282 311 тысяча тенге;
погашение займов 115 413 тысячи тенге;
используемые остатки бюджетных средств 0 тенге.
2. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год объемы бюджетных субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов в сумме 531 491 тысяча тенге, в том числе:
Аксускому сельскому округу 36 619 тысяч тенге;
Арасанскому сельскому округу 31 081 тысяча тенге;
Б. Сырттановскому сельскому округу 30 037 тысяч тенге;
Егинсускому сельскому округу 30 797 тысяч тенге;
Есеболатовскому сельскому округу 32 433 тысячи тенге;
Жаналыкскому сельскому округу 35 500 тысяч тенге;
Жансугуровскому сельскому округу 25 498 тысяч тенге;
Капальскому сельскому округу 27 552 тысячи тенге;
Каракозскому сельскому округу 35 492 тысячи тенге;
Карасускому сельскому округу 35 272 тысячи тенге;
Карачиликскому сельскому округу 33 935 тысяч тенге;
Кошкенталскому сельскому округу 29 960 тысяч тенге;

Қызылағаш ауылдық округіне 28 386 мың теңге;
Матай ауылдық округіне 25 243 мың теңге;
Молалы ауылдық округіне 32 229 мың теңге;
Ойтоған ауылдық округіне 30 642 мың теңге;
Суықсай ауылдық округіне 30 815 мың теңге.
3. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2025 жылға арналған резерві 18 845 мың теңге сомасында бекітілсін.
4. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте ауылдық округтердің бюджеттеріне жалпы сипаттағы мемлекеттiк қызметтеріне және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылыққа берілетін 342 529 мың теңге сомасында ағымдағы нысаналы трансферттер көзделгені ескерілсін.
Көрсетілген трансферттерді ауылдық округтердің бюджеттеріне бөлу Ақсу ауданы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.

Кызылагашскому сельскому округу 28 386 тысяч тенге;
Матайскому сельскому округу 25 243 тысячи тенге;
Молалинскому сельскому округу 32 229 тысяч тенге;
Ойтоганскому сельскому округу 30 642 тысячи тенге;
Суыксайскому сельскому округу 30 815 тысяч тенге.
3. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2025 год в сумме 18 845 тысяч тенге.
4. Учесть, что в районном бюджете на 2024 год предусмотрены целевые текущие трансферты в сумме 342 529 тысяч тенге бюджетам сельских округов на государственные услуги общего характера и жилищно-коммунальное хозяйство.
Распределение указанных трансфертов бюджетам сельских округов определяется на основании постановления акимата Аксуского района.

132 482
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
102 961
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
148 438
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
142 203
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
60 345
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
4 304
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
60 000
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
17 554
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
6 235
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
6 235
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
2 073 308
1
Тұрғын үй шаруашылығы
1 777 014
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
1 771 714
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
995 898
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
413 744
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алуға
362 072
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
5 300
031
Кондоминиум объектілеріне техникалық паспорттар дайындау
5 300
2
Коммуналдық шаруашылық
128 445
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
128 445
012
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі
108 445
058
Ауылдық елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
20 000
3
Елді-мекендерді көркейту
167 849
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
167 849
018
Елдi мекендердi абаттандыру және көгалдандыру
167 849
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк

132 482
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
102 961
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
148 438
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
142 203
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
60 345
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
4 304
028
Услуги лицам из группы риска, столкнувшимся с трудными ситуациями из-за угрозы силы или проявления силы
60 000
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
17 554
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
6 235
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
6 235
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
2 073 308
1
Жилищное хозяйство
1 777 014
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
1 771 714
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
995 898
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
413 744
098
На приобретение жилья коммунального жилищного фонда
362 072
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
5 300
031
Изготовление технических паспортов на объекты кондоминиума
5 300
2
Коммунальное хозяйство
128 445
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
128 445
012
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
108 445
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
20 000
3
Благоустройство населенных пунктов
167 849
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
167 849
018
Благоустройство и озеленение населенных пунктов
167 849
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство

92 382
1
Әскери мұқтаждар
49 055
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
49 055
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
49 055
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
43 327
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
43 327
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
43 327
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
770
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
770
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
770
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
770
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
859 854
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
367 661
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
367 661
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
367 661
2
Әлеуметтік көмек
338 678
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
338 678
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
51 158
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
167
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
41 630
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
2 081
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
132 734
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
110 908
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
153 515
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
147 215
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
61 263
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу

92 382
1
Военные нужды
49 055
122
Аппарат акима района (города областного значения)
49 055
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
49 055
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
43 327
122
Аппарат акима района (города областного значения)
43 327
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
43 327
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
770
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
770
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
770
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
770
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
859 854
1
Социальное обеспечение
367 661
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
367 661
005
Государственная адресная социальная помощь
367 661
2
Социальная помощь
338 678
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
338 678
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
51 158
006
Оказание жилищной помощи
167
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
41 630
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
2 081
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
132 734
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
110 908
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
153 515
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
147 215
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
61 263
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат