Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің кәсіптік стандарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 2024 жылғы 5 қарашадағы № 385 бұйрығы
"Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 5-тармағына және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 7 қыркүйектегі № 377 бұйрығымен бекітілген, (нормативтік құқықтық актілерді мемлекетттік тіркеу реестрінде тіркелген № 33401) Кәсіптік стандарттарды әзірлеу және (немесе) жаңарту қағидаларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің кәсіптік стандарты осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес "Көп қабатты тұрғын үйлер мен ғимараттарды күтіп ұстау және жөндеу кезіндегі өнеркәсіптік альпинизм қызметтері" кәсіптік стандарт бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Қала құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық саясат департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің міндетін атқарушы Қ. Қажкенов
Бұйрығына қосымша
Кәсіптік стандарт: "Көп қабатты тұрғын үйлер мен ғимараттарды күтіп ұстау және жөндеу кезіндегі өнеркәсіптік альпинизм қызметтері" 1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану саласы: "Көп қабатты тұрғын үйлер мен ғимараттарды күтіп ұстау және жөндеу кезіндегі өнеркәсіптік альпинизм қызметтері" кәсіптік стандарты білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдарының қызметкерлері мен түлектерінің кәсіби біліктілігін тануға және ұйымдар мен кәсіпорындарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттердің шешімдеріне қойылатын талаптарды белгілейді.

Об утверждении профессионального стандарта Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 5 ноября 2024 года № 385
В соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" и Правилами разработки и (или) актуализации профессиональных стандартов, утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан. от 7 сентября 2023 года № 377 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33401), ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить профессиональный стандарт Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан "Услуги промышленного альпинизма при содержании и ремонте многоэтажных жилых домов и зданий", согласно приложению к настоящему приказу;
2. Департаменту градостроительной и жилищно-коммунальной политики Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти календарных дней после подписания настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на Интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий
обязанности министра
К. Кажкенов
Приложение к приказу
Профессиональный стандарт: "Услуги промышленного альпинизма при содержании и ремонте многоэтажных жилых домов и зданий"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Услуги промышленного альпинизма при содержании и ремонте многоэтажных жилых домов и зданий" устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях.

2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) өнеркәсіптік альпинизм – Өнеркәсіптік альпинизм, қозғалыс және сақтандыру әдістерін қолдана отырып, жұмыс орнына қол жеткізу, сол жерде бекіту және қауіпсіз жерге оралу үшін альпинистік жабдықты пайдаланатын ғимараттарда, құрылыстарда және табиғи рельефтерде биіктіктегі жұмыстарды қауіпсіз орындау технологиясы;
2) өнеркәсіптік альпинизм әдістері – Альпинистік қозғалыс технологияларын, альпинистік жабдықтарды және сақтандыруды пайдалана отырып, Өндірістік тапсырманы орындау кезінде технологиялардың, жұмыс орнына жету, кеңістікте қозғалу және қауіпсіз жерге оралу тәсілдерінің жиынтығы;
3) өнеркәсіптік альпинист – Өнеркәсіптік альпинизм әдістерін қолдана отырып техникалық тапсырмаларды орындау үшін тиісінше оқытылған, теориялық және практикалық дайындалған және тиісті аттестаттаудан өткен қызметкер;
4) биіктік жұмыстары – Жер деңгейінен, жабыннан немесе жұмыс төсемінен 1,3 м астам биіктіктен немесе тереңдікке құлау қаупін туғызатын жұмыстар;
5) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкі – кондоминиум объектісінің бөліктері (қасбеттер, кіреберістер, вестибюльдер, залдар, дәліздер, баспалдақ шерулері мен баспалдақ алаңдары, лифттер, шатырлар, шатырлар, техникалық қабаттар, жертөлелер, үйге ортақ инженерлік жүйелер мен жабдықтар, абоненттік пошта жәшіктері, көппәтерлі тұрғын үйдің астындағы жер учаскесі және (немесе) үй жанындағы жер учаскесі, абаттандыру элементтері және басқа да мүлік жеке (бөлек) меншіктегі пәтерлерден, тұрғын емес үй-жайлардан, тұрақ орындарынан, қоймалардан және телекоммуникациялық жабдықтардан басқа, ұялы байланыс операторларының меншігі болып табылатын;
6) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп ұстау – кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін техникалық пайдалану, санитарлық күтіп ұстау және ағымдағы жөндеу жөніндегі жұмыстар немесе қызметтер кешені;
7) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін ағымдағы жөндеу – нормативтік және техникалық құжаттамада белгіленген, олардың мерзімінен бұрын тозуын болдырмау және ақауларды жою мақсатында жүргізілетін көппәтерлі тұрғын үйдің құрамдас бөліктері мен инженерлік жабдықтарын ауыстыру немесе қалпына келтіру жөніндегі уақтылы техникалық іс-шаралар мен жұмыстар кешені;
8) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеу – көппәтерлі тұрғын үйдің тозған конструкцияларын, бөлшектері мен инженерлік жабдықтарын көппәтерлі тұрғын үйдің ресурсын қалпына келтіру мақсатында жүргізілетін жөнделетін объектілердің пайдалану көрсеткіштерін жақсартатын жаңа немесе неғұрлым берік және үнемді етіп ауыстыру жөніндегі іс-шаралар мен жұмыстар кешені;

2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) промышленный альпинизм – технология безопасного выполнения высотных работ на зданиях, сооружениях и природных рельефах, где используется альпинистское снаряжение для получения доступа к рабочему месту, фиксации там и возвращению в безопасное место с использованием методов промышленного альпинизма, передвижения и страховки;
2) методы промышленного альпинизма – совокупность технологий, способов достижения рабочего места, передвижения в пространстве и возвращению в безопасное место при выполнении производственного задания с использованием альпинистских технологий передвижения, альпинистского снаряжения и страховки;
3) промышленный альпинист – работник, соответственно обученный, теоретический и практический подготовленный для выполнения технических задач с использованием методов промышленного альпинизма и прошедший соответствующую аттестацию;
4) высотные работы – работы, представляющие угрозу падения с высоты или на глубину более 1,3 м от уровня земли, перекрытия или рабочего настила;
5) общее имущество объекта кондоминиума – части объекта кондоминиума (фасады, подъезды, вестибюли, холлы, коридоры, лестничные марши и лестничные площадки, лифты, крыши, чердаки, технические этажи, подвалы, общедомовые инженерные системы и оборудование, абонентские почтовые ящики, земельный участок под многоквартирным жилым домом и (или) придомовой земельный участок, элементы благоустройства и другое имущество общего пользования), кроме квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок, находящихся в индивидуальной (раздельной) собственности, и телекоммуникационного оборудования, являющегося собственностью операторов сотовой связи;
6) содержание общего имущества объекта кондоминиума – комплекс работ или услуг по технической эксплуатации, санитарному содержанию и текущему ремонту общего имущества объекта кондоминиума;
7) текущий ремонт общего имущества объекта кондоминиума – комплекс своевременных технических мероприятий и работ по замене или восстановлению составных частей и инженерного оборудования многоквартирного жилого дома, установленных нормативной и технической документацией, проводимых с целью предотвращения их преждевременного износа и устранения неисправности;
8) капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума – комплекс мероприятий и работ по замене изношенных конструкций, деталей и инженерного оборудования многоквартирного жилого дома на новые или более прочные и экономичные, улучшающие эксплуатационные показатели ремонтируемых объектов, проводимых с целью восстановления ресурса многоквартирного жилого дома;

9) салалық біліктілік шеңбері – салада танылатын сараланған біліктілік деңгейлерінің негіздемелік құрылымы болып табылатын ұлттық біліктілік жүйесінің құрамдас бөлігі (кіші жүйесі) ;
10) кәсіби стандарт – кәсіби қызметтің нақты саласында біліктілік пен құзыреттілік деңгейіне, еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайына қойылатын талаптарды айқындайтын стандарт.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) БТБА – Жұмысшылар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
2) БА – басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
3) ЭҚЖЖ – Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші;
4) СБШ – Салалық біліктілік шеңбері.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Көп қабатты тұрғын үйлер мен ғимараттарды күтіп ұстау және жөндеу кезіндегі өнеркәсіптік альпинизм қызметтері.
5. Кәсіптік стандарттың коды: F43999037
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
F Құрылыс
43 Мамандандырылған құрылыс жұмыстары
43.9 Өзге де мамандандырылған құрылыс жұмыстары
43.99 Басқа топтамаларға кірмеген өзге де мамандандырылған құрылыс жұмыстары
43.99.9 Арнайы біліктілігі талап ететін өзге де құрылыс жұмыстары
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіби стандарттың қолданылу саласы: "Көп қабатты тұрғын үйлер мен ғимараттарды күтіп ұстау және жөндеу кезіндегі өнеркәсіптік альпинизм қызметтері" кәсіби стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес әзірленді, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және ұйымдардағы және кәсіпорындардағы персоналды басқару саласындағы көптеген міндеттерді шешу.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Өнеркәсіп альпинисті - 3 СБШ-нің деңгейі;
2) Биіктікте құрастырушы - 3 СБШ-нің деңгейі;
3) Ғимараттардың биік бөліктерін техникалық күтіп ұстау және жөндеу жөніндегі жұмысшы - 2 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Өнеркәсіп альпинисті":
Топтың коды:
7119-9
Қызмет атауының коды:
7119-9-016
Кәсіптің атауы:
Өнеркәсіп альпинисті
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
1-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (1-шығарылым) бекіту туралы" 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 қыркүйекте № 33389 болып тіркелді.
Өнеркәсіп альпинисті
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Төтенше жағдайда қорғау (салалар бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Өнеркәсіптік альпинизм саласында алты айдан кем емес
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Құрылысқа байланысты қызметтерді көрсету, қайта құру, кеңейту, жөндеу және ғимараттар мен құрылыстарға қол жеткізу құрылыстан немесе құрылыстан араласқан арқандарды пайдалана отырып, тіректерді пайдаланбай (берік тірек нүктесі жоқ) қамтамасыз етілген көп қабатты үйлер мен құрылыстарға қызмет көрсету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

9) отраслевая рамка квалификаций – составная часть (подсистема) национальной системы квалификаций, представляющая собой рамочную структуру дифференцированных уровней квалификации, признаваемых в отрасли;
10) профессиональный стандарт – стандарт, определяющий в конкретной области профессиональной деятельности требования к уровню квалификации и компетентности, к содержанию, качеству и условиям труда.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих
2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих
3) ОКЭД – общий классификатор экономической деятельности
4) ОРК – отраслевая рамка квалификаций
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Услуги промышленного альпинизма при содержании и ремонте многоэтажных жилых домов и зданий.
5. Код профессионального стандарта: F43999037.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
F Строительство
43 Специализированные строительные работы
43.9 Прочие специализированные строительные работы
43.99 Прочие специализированные строительные работы, не включенные в другие группировки
43.99.9 Прочие строительные работы, требующие специальной квалификации.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Услуги промышленного альпинизма при содержании и ремонте многоэтажных жилых домов и зданий" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" и содержит требования к специалистам, выполняющим работы в сфере промышленного альпинизма, необходимым при содержании и ремонте многоэтажных жилых домов и зданий.
8. Перечень карточек профессий:
1) Промышленный альпинист - 3 уровень ОРК;
2) Монтажник-высотник - 3 уровень ОРК;
3) Рабочий по техническому содержанию и ремонту высотных частей зданий - 2 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Промышленный альпинист":
Код группы:
7119-9
Код наименования занятия:
7119-9-016
Наименование профессии:
Промышленный альпинист
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 1. Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 364 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 1)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 сентября 2023 года № 33389.
Промышленный альпинист
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Защита в чрезвычайных ситуациях (по профилю)
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
не менее шести месяцев в сфере промышленного альпинизма
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Предоставление услуг связанных со строительством, реконструкцией, расширением, ремонтом и техническим обслуживанием высотных зданий и сооружений, при которых доступ к зданиям и сооружениям обеспечивается с использованием веревок, свешенных с такого здания или сооружения, без применения средств подмащивания (без твердой точки опоры).
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Көтергіш құрылымдар мен кран жолдарын пайдаланумен байланысты жұмыстардың кауіпсіз орындалуын қамтамасыз ету
Қосымша еңбек функциялары:
1. Көтергіш құрылымдардағы жұмыстарды ұйымдастыру және бақылау
Еңбек функциясы 1:
Көтергіш құрылымдар мен кран жолдарын пайдаланумен байланысты жұмыстардың кауіпсіз орындалуын қамтамасыз ету
Дағды 1:
Көтергіш құрылымдарды пайдалану ұйымдастыру
Машықтар:
5 санат үшін:
1. Жабдықтар мен альпинистік жабдықтарды таңдау және сәйкестендіру.
2. альпинистік жабдықты тексеру, күту және техникалық қызмет көрсету.
3. Биік құрылымдарда, радио және телемұнараларда, тіректерде, көпірлерде, түтін құбырларында, газ өткелдерінде, туннель қоймаларында, көпірлердің мұзжарғыш бұқаларында және т. б. жөндеу-құрылыс жұмыстарын жүргізу кезінде альпинистік технологияларды қолдана отырып, тірек емес кеңістікте технологиялық операцияларды орындау.
4. Биік құрылымдардың ақауларын тексеру, тексеру және анықтау.
5. Бірегей сәулет нысандарын, ғибадатханаларды, ескерткіштерді, күмбездерді, стеллаларды, ғимараттар мен құрылыстардың қасбеттерін қалпына келтіріңіз.
6. Жүк көтергіш механизмдерді қолдана отырып, қаптамаларды, сәулеттік элементтер мен әшекейлерді, балкондарды, карниздерді, нөсер шатырларын және т.б. жөндеу: лебедкалар, тальдар, гвинеялар.
7. Кондиционерлеу жүйелерін жөндеу, монтаждау және сервистік қызмет көрсету, бөлмені қалпына келтіру және желдету.
8. Ғимараттардың, құрылыстардың және табиғи рельефтердің қасбеттерін сәндік жарықтандыру жүйелерін жөндеу, монтаждау және сервистік қызмет көрсету.
9. Ғимараттарда, құрылыстарда және табиғи рельефтерде орналасқан байланыс жүйелерін жөндеу, монтаждау және сервистік қызмет көрсету.
10. Автомобиль және теміржол маңындағы тау беткейлерін қырқу, өндірістік қызмет аймақтарында қауіпті, еркін жатқан тастарды алып тастау немесе бекіту.
11. Қол жетпейтін таулы аймақтарға экспедициялар мен экскурсиялар жүргізу кезінде қар көшкіні мен тас құлау қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
12. Қар көшкініне қарсы іс-шараларды қамтамасыз ету.
6 санат үшін:
13. Тікұшақ экипаждарымен бірлесіп биіктікте газ немесе Электрмен дәнекерлеу жұмыстарын, плазмалық кесуді, торкреттеуді орындау.
7 санат үшін:
14. Радиоактивті сәулелену көздері бар электронды-цифрлық кешендерді, радиодальномерлерді, магнитометрлерді, гиротеодолиттерді, лазерлік шағылыстырғыштарды және аспаптарды қолдана отырып жұмыстарды орындау.
Білімдер:
1. Биіктіктегі жұмыстарды жүргізу кезінде биіктіктегі жұмыстардың және тиісті құжаттамалардың қауіпсіздік ерекшеліктерін білу.
2. Орындалатын жұмыстардың объектілері мен технологияларының негізгі конструктивтік ерекшеліктерін білу.

1. Обеспечение безопасного выполнения работ с эксплуатацией подъемных сооружений и крановых путей
Дополнительные трудовые функции:
1. Организация и контроль ведения работ подъемными сооружениями
Трудовая функция 1:
Обеспечение безопасного выполнения работ с эксплуатацией подъемных сооружений и крановых путей
Навык 1:
Организация и проведение работ по реконструкции, расширению, ремонту высотных зданий и сооружений
Умения:
Для 5 разряда:
1. Выполнять выбор и идентификацию оборудования и альпинистского снаряжения.
2. проводить осмотр, уход и обслуживание альпинистского снаряжения.
3. Выполнять технологические операции в безопорном пространстве с применением альпинистских технологий при производстве ремонтно-строительных работ на высотных конструкциях, радио и телевышках, опорах, мостах, дымовых трубах, газоходах, сводах тоннелей, ледобойных быках мостов и т.д.
4. Проводить ревизии, осмотры и выявление дефектов высотных конструкций.
5. Реставрировать уникальные архитектурные объекты, храмы, памятники, купола, стеллы, фасады зданий и сооружений.
6. Ремонтировать облицовки, архитектурных элементов и украшений, балконов, карнизов, кровель ливнестоков и др. с применением грузоподъемных механизмов: лебедок, талей, гиней.
7. Ремонтировать, проводить монтаж и сервисное обслуживание систем кондиционирования, рекуперацию и вентиляцию помещения.
8. Ремонтировать, проводить монтаж и сервисное обслуживание систем декоративной подсветки фасадов зданий, сооружений и природных рельефов.
9. Ремонтировать, проводить монтаж и сервисное обслуживание систем связи, расположенных на зданиях, сооружениях и природных рельефах.
10. Проводить оборку горных склонов около автомобильных и железных дорог, удаление или закрепление опасных, свободно лежащих камней в зонах производственной деятельности.
11. Обеспечивать лавинную и камнепадную безопасность при проведении экспедиций и экскурсий в труднодоступные горные районы.
12. Обеспечивать противолавинные мероприятия.
Для 6 разряда:
13. Выполнять газо- или электросварочные работы, плазменную резку, торкретирование на высоте совместно с экипажами вертолетов.
Для 7 разряда:
14. Выполнять работы с применением электронно-цифровых комплексов, радиодальномеров, магнитометров, гиротеодолитов, лазерных отражателей и приборов с источниками радиоактивного излучения.
Знания:
1. Знание особенности безопасности высотных работ и соответствующих документаций при производстве работ на высоте.
2. Знание основных конструктивных особенностей объектов и технологий выполняемых работ.

3. Биіктікте жұмыс жүргізу кезінде жұмыстың ерекшеліктерін және тиісті құжаттаманы білу.
4. Альпинистік жабдық үшін сынау ережесін және істен шығу нормасын білу;
5. Қол және механикалық жүкшығырлардың, тальдардың, гвинеялардың құрылымын және жұмыс істеу принципін білу; Жүк көтеру механизмдерін басқаратын қызметкерлермен өзара іс-қимыл кезінде сигналдар мен оларды қолдану тәртібі; биіктікте адамдар мен жүктерді көтеру және түсіру, альпинистік жабдықтарды, конструкциялар элементтерін және тау бедерін пайдалана отырып, тіреусіз кеңістікте орын ауыстыру жүйелерін ұйымдастыру. 6 санат үшін:
6. Газ немесе Электрмен дәнекерлеу, плазмалық кесу, биіктікте торкреттеу әдістері. 7 санат үшін:
7. Электрондық-цифрлық кешендермен, радиодальды өлшеуіштермен, магнитометрлермен, гиротеодолиттермен, лазерлік шағылыстырғыштармен және радиоактивті сәулелену көздері бар аспаптармен жұмыс істеу құрылғысы мен әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2:
Жұмыстың қауіпсіз орындалуын қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Өнеркәсіптік альпинизмнің негізгі әдістерін орындау: биіктікте жұмыс істеу кезінде қосарланған қорғау және сақтандыру; жұмыс және сақтандыру жүйелерін пайдалану; тораптарды пайдалану; жұмыс және сақтандыру арқандарын ілу және алып тастауды ұйымдастыру; Жұмыс кеңістігінің қауіпсіздігін аймақтарға бөлу; биіктікте жұмыс істеу кезінде үшінші тұлғаларды қорғау; жұмыс бригадасының басқа қатысушыларымен байланыс және байланыс құралдары; қауіптер мен тәуекелдерді сәйкестендіру және бағалау.
2. Биіктікте жұмыстарды орындау кезінде төтенше және авариялық жағдайларда өнеркәсіптік альпинизм әдістерін қолдану.
3. Тау рельефіндегі қызметтің қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды орындау.
6 санат үшін:
4. Тікұшақ экипаждарымен бірлесіп биіктікте газ немесе Электрмен дәнекерлеу, плазмалық кесу, торкреттеу жұмыстарын орындау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау.
7 санат үшін:
5. Электрондық-цифрлық кешендерді, радиодальномерлерді, магнитометрлерді, гиротеодолиттерді, лазерлік шағылыстырғыштарды және радиоактивті сәулелену көздері бар аспаптарды қолдана отырып жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау.
Білімдер:
1. Биіктікте құтқару жұмыстарын ұйымдастыру.
2. Дәрігерге дейінгі көмек көрсету тәсілдері.
3. Биік объектілерде жұмыстарды орындау кезінде арқандарды, арқандарды, альпинистік жабдықтарды қауіпсіз пайдалану қағидалары.
6 санат үшін:
4. Газ немесе Электрмен дәнекерлеу, плазмалық кесу, биіктікте торкреттеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы.
7 санат үшін:
5. Радиоактивті сәулеленуден қорғау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Көтергіш құрылымдардағы жұмыстарды ұйымдастыру және бақылау
Дағды 1:
Қауіпсіздік ережелеріне, жұмыс жоспарларына, технологиялық карталарға, технологиялық регламенттерге және бекіту бұйрықтарына сәйкес жүк көтеру құрылымдарындағы жұмыстарды дайындау
Машықтар:

3. Знание особенности работ и соответствующую документацию при производстве работ на высоте.
4. Знание правил испытаний и нормы наработки на отказ для альпинистского снаряжения;
5. Знание устройства и принцип действия ручных и механических лебедок, талей, гиней; сигналы и порядок их применения при взаимодействии с работниками, управляющими грузоподъемными механизмами; организацию систем подъема и спуска людей и грузов на высоте, перемещения в безопорном пространстве с использованием альпинистского снаряжения, элементов конструкций и горного рельефа.
Для 6 разряда:
6. Методов проведения газо- или электросварочных работ, плазменной резки, торкретирования на высоте.
Для 7 разряда:
7. Устройство и методы работы с электронно-цифровыми комплексами, радиодальномерами, магнитометрами, гиротеодолитами, лазерными отражателями и приборами с источниками радиоактивного излучения.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение безопасного ведения работ
Умения:
1. Выполнять основные методы промышленного альпинизма: двойная защита и страховка при работах на высоте; использование рабочих и страховочных систем; использование узлов; организация навески и снятие рабочих и страховочных веревок; зонирование безопасности рабочего пространства; защита третьих лиц при высотных работах; средства связи и контакта другими участниками рабочей бригады; идентификация и оценка опасностей и рисков.
2. Применять методы промышленного альпинизма при чрезвычайных и аварийных ситуациях при выполнении работ на высоте.
3. Выполнять работы по обеспечению безопасности деятельности на горном рельефе.
Для 6 разряда:
4. Соблюдать технику безопасности при выполнении газо- или электросварочных работ, плазменной резки, торкретированию на высоте совместно с экипажами вертолетов.
Для 7 разряда:
5. Соблюдать технику безопасности при выполнении работ с применением электронно-цифровых комплексов, радиодальномеров, магнитометров, гиротеодолитов, лазерных отражателей и приборов с источниками радиоактивного излучения.
Знания:
1. Организация спасательных работ на высоте.
2. Приемы оказания доврачебной помощи.
3. Правила безопасного использования веревок, тросов, альпинистского снаряжения при выполнении работ на высотных объектах.
Для 6 разряда:
4. Техника безопасности при выполнении газо- или электросварочных работ, плазменной резки, торкретированию на высоте.
Для 7 разряда:
5. Методы защиты от радиоактивного излучения.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Организация и контроль ведения работ подъемными сооружениями
Навык 1:
Техническое обслуживание высотных зданий и сооружений
Умения:

1. Әр түрлі беттерді коррозияға қарсы материалдармен жабыңыз.
2. Бояу жұмыстарын жүргізу.
3. Панельаралық буындарды тығыздау, су төгетін құбырларды ауыстыру, терезелерді жуу.
4. Көтеру-түсіру жабдықтарын монтаждауды және бөлшектеуді орындау.
Білімдер:
1. Альпинистік жабдықтар үшін сынау ережелері мен істен шығу нормаларын білу.
2. Қолмен және механикалық лебедкалардың, тальдардың, гвинеялардың құрылғылары мен жұмыс принциптерін білу.
3. Жүк көтеру механизмдерін басқаратын қызметкерлермен өзара әрекеттесу кезінде сигналдарды және оларды қолдану тәртібін білу.
4. Арқандарды, арқандарды және кабельдерді жалғау үшін түйіндерді қолдану ережелері мен негізгі қасиеттерін білу.
5. Биіктікте адамдар мен жүктерді көтеру және түсіру жүйелерін ұйымдастыруды, альпинистік жабдықты қолдана отырып, тірек емес кеңістікте қозғалуды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Командада жұмыс істей білу
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Орындаушылық
Туындаған мәселелерді тез шешу мүмкіндігі
Жұмысқа кәсіби көзқарас
Персоналды сауатты басқара білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы №435 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32783 болып тіркелген)
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Биіктікте құрастырушы
10. Кәсіптің карточкасы "Биіктікте құрастырушы":
Топтың коды:
7119-2
Қызмет атауының коды:
7119-2-003
Кәсіптің атауы:
Биіктікте құрастырушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Төтенше жағдайда қорғау (салалар бойынша)
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
тәжірибесіз
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Көтергіш құрылымдар мен кран жолдарын пайдаланумен байланысты жұмыстардың қауіпсіз орындалуын қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Көтергіш құрылымдарды пайдалануды ұйымдастыру
2. Көтергіш құрылымдардағы жұмыстарды ұйымдастыру және бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Көтергіш құрылымдарды пайдалануды ұйымдастыру
Дағды 1:
Құрылыс, құрастыру және тиеу-түсіру жұмыстарына дайындық.
Машықтар:

1. Проводить покрытие различных поверхностей антикоррозионными материалами.
2. Производить малярные работы.
3. Выполнять заделку межпанельных стыков, замену водосточных труб, мойку окон.
4. Выполнять монтаж и демонтаж подъемно-спускового оборудования.
Знания:
1. Знание правил испытаний и норм наработки на отказ для альпинистского снаряжения.
2. Знание устройств и принципов действия ручных и механических лебедок, талей, гиней.
3. Знание сигналов и порядка их применения при взаимодействии с работниками, управляющими грузоподъемными механизмами.
4. Знание правил применения и основных свойств узлов для соединения веревок, канатов и тросов.
5. Знания организаций систем подъема и спуска людей и грузов на высоте, перемещение в безопорном пространстве с использованием альпинистского снаряжения.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Умение работать в команде
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Исполнительность
Умение оперативно решать возникающие проблемы
Профессиональный подход к работе
Умение грамотно руководить персоналом
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года №435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783)
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Монтажник-высотник
10. Карточка профессии "Монтажник-высотник":
Код группы:
7119-2
Код наименования занятия:
7119-2-003
Наименование профессии:
Монтажник-высотник
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Защита в чрезвычайных ситуациях (по профилю)
Квалификация:
-
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
без опыта
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Обеспечение безопасного выполнения работ с эксплуатацией подъемных сооружений и крановых путей
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация эксплуатации подъемных сооружений.
2. Организация и контроль ведения работ подъемными сооружениями.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация эксплуатации подъемных сооружений.
Навык 1:
Подготовка к проведению строительных, монтажных или погрузочно- разгрузочных работ.
Умения:

1. Көтергіш құрылыстарды пайдаланудың негізгі әдістерін орындау: жабдықты таңдау және сәйкестендіру; жабдықты тексеру, күту және қызмет көрсету.
2. Көтергіш құрылыстарды құрылыс, монтаждау немесе тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізуге дайындау жөніндегі шараларды жүзеге асыру мақсатында ұйымдардың (қызметтердің) басшыларымен және персоналмен өзара іс-қимыл жасау.
3. Көтергіш құрылыстардың машинистері мен рафтерлердің жұмысын ұйымдастыру, мақсаттар қою, міндеттер тұжырымдау, басымдықтарды анықтау.
4. Шешім нұсқаларын әзірлеу және оларды жүзеге асырумен байланысты тәуекелдерді бағалау.
5. Көтергіш құрылыстар машинистерінің, рафтерлердің қызметінің нәтижелерін талдау және жұмыстардың орындалу сапасын бағалау.
6. Көтергіш құрылыстар машинистері мен рафтерлердің қызметін жоспарлау.
7. Жұмыста нормативтік-техникалық құжаттаманы пайдалану.
Білімдер:
1. Көтергіш құрылыстарды қолдана отырып, құрылыс, монтаждау және тиеу-түсіру жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу тәртібі.
2. Ұйымда көтергіш құрылыстарға техникалық қадағалау және қауіпсіз қызмет көрсетуді ұйымдастыру.
3. Кран жолдарына қойылатын талаптар.
4. Жүктерді сақтау тәртібі.
5. Жүк көтергіш құрылыстардың құрылысы бойынша жалпы мәліметтер (олардың параметрлері мен жүк сипаттамалары, қауіпсіздік аспаптарының мақсаты, жұмыс кезіндегі тұрақтылық).
6. Электр беру желілерінің жанында өздігінен жүретін жебелі крандармен жұмыстардың қауіпсіз жүргізілуін қамтамасыз етуді ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
7. Рұқсат-нарядтарды ресімдеу және беру тәртібі.
8. Көтергіш құрылыстардың жүктерін жылжыту кезінде қолданылатын белгі дабылы.
9. Жүк қармайтын құрылғылардың, ыдыстардың, болат арқандар мен шынжырлардың ақаулы болу нормалары.
10. Көтергіш құрылыстардың жұмысы кезінде авариялар мен инциденттер туындаған жағдайлардағы іс-қимыл тәртібі.
11. Көтергіш құрылыстардың құрылыс, монтаждау және тиеу - түсіру жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу кезіндегі электр қауіпсіздігінің талаптары.
12. Көтергіш құрылыстардың құрылыс, монтаждау және тиеу-түсіру жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу кезіндегі еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Көтергіш құрылымдардағы жұмыстарды ұйымдастыру және бақылау
Дағды 1:
Қауіпсіздік ережелеріне, жұмыс жоспарларына, технологиялық карталарға, технологиялық регламенттерге және бекіту бұйрықтарына сәйкес жүк көтеру құрылымдарындағы жұмыстарды дайындау
Машықтар:
1. Көтергіш құрылыстар мен стропальщик машинистерінің өз қызметі мен қызметін ұйымдастыру, тапсырмалар беру және олардың орындалуын бақылау.

1. Выполнять основные методы эксплуатации подъемных сооружений: выбор и идентификация оборудования; осмотр, уход и обслуживание оборудования.
2. Взаимодействовать с руководителями организаций (служб) и персоналом с целью осуществления мер по подготовке подъемных сооружений к проведению строительных, монтажных или погрузочно-разгрузочных работ.
3. Организовывать работу машинистов подъемных сооружений и стропальщиков, ставить цели, формулировать задачи, определять приоритеты.
4. Вырабатывать варианты решений и оценивать риски, связанные с их реализацией.
5. Анализировать результаты деятельности машинистов подъемных сооружений, стропальщиков и оценивать качество выполнения работ.
6. Планировать деятельность машинистов подъемных сооружений и стропальщиков.
7. Использовать в работе нормативно-техническую документацию.
Знания:
1. Порядок организации и производства строительных, монтажных и погрузочно-разгрузочных работ с применением подъемных сооружений.
2. Организация технического надзора и безопасного обслуживания подъемных сооружений в организации.
3. Требования к крановым путям.
4. Порядок складирования грузов.
5. Общие сведения по устройству грузоподъемных сооружений (их параметры и грузовые характеристики, назначение приборов безопасности, устойчивость при работе).
6. Требования к организации обеспечения безопасного производства работ стреловыми самоходными кранами вблизи линий электропередачи.
7. Порядок оформления и выдачи нарядов-допусков.
8. Знаковая сигнализация, применяемая при перемещении грузов подъемных сооружений.
9. Нормы браковки грузозахватных приспособлений, тары, стальных канатов и цепей.
10. Порядок действий в случаях возникновения аварий и инцидентов при работе подъемных сооружений.
11. Требования электробезопасности при организации и ведении строительных, монтажных и погрузочно- разгрузочных работ подъемных сооружений.
12. Требования охраны труда и пожарной безопасности при организации и ведении строительных, монтажных и погрузочно-разгрузочных работ подъемных сооружений.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация и контроль ведения работ подъемными сооружениями.
Навык 1:
Подготовка ведения работ подъемными сооружениями в соответствии с правилами безопасности, проектами производства работ, технологическими картами, технологическими регламентами и нарядами- допусками
Умения:
1. Организовывать собственную деятельность и деятельность машинистов подъемных сооружений и стропальщиков, давать поручения и контролировать их выполнение.

2. Өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асыру.
3. Жұмысты жобаға, технологиялық картаға және наряд-рұқсатқа сәйкес ұйымдастыру.
4. Электр беру желісіне жақын өздігінен жүретін көтергіш құрылыстарды орнатудың қауіпсіз орнын анықтау.
5. Көтергіш құрылыстарды пайдалану жағдайларын бақылауды жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Көтергіш құрылыстарды қолдана отырып, құрылыс, монтаждау және тиеу-түсіру жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу тәртібі.
2. Ұйымдағы көтергіш құрылыстарға техникалық қадағалауды және қауіпсіз қызмет көрсетуді ұйымдастыру әдістері.
3. Кран жолдарына қойылатын талаптар.
4. Жүктерді сақтау тәртібі.
5. Крандардың құрылысы бойынша жалпы мәліметтер (олардың параметрлері мен жүк сипаттамалары, қауіпсіздік аспаптарының мақсаты, жұмыс кезіндегі тұрақтылық).
6. Электр беру желісінің жанында өздігінен жүретін жебелі крандармен жұмыстардың қауіпсіз жүргізілуін қамтамасыз етуді ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
7. Рұқсат-нарядтарды ресімдеу және беру тәртібі.
8. Көтергіш құрылыстардың жүктерін жылжыту кезінде қолданылатын белгі дабылы.
9. Жүк қармайтын құрылғылардың, ыдыстардың, болат арқандар мен шынжырлардың ақаулы болу нормалары.
10. Көтергіш құрылыстардың құрылыс, монтаждау және тиеу-түсіру жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу кезіндегі еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы №435 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32783 болып тіркелген)
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Өнеркәсіптік альпинист
11. Кәсіптің карточкасы "Ғимараттардың биік бөліктерін техникалық күтіп ұстау және жөндеу жөніндегі жұмысшы":
Топтың коды:
7119-9
Қызмет атауының коды:
7119-9-018
Кәсіптің атауы:
Ғимараттардың биік бөліктерін техникалық күтіп ұстау және жөндеу жөніндегі жұмысшы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
1-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (1-шығарылым) бекіту туралы" 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 қыркүйекте № 33389 болып тіркелді.
Рабочий по комплексному обслуживанию зданий, разряд 4.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
тәжірибесіз
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ғимараттың немесе тұтастай объектінің және оның жүйелік элементтерінің техникалық жай-күйін бақылау, жұмысқа қабілеттілігін немесе жарамдылығын қолдау, баптау және реттеу, маусымдық пайдалануға дайындау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

2. Осуществлять контроль выполнения требований промышленной безопасности и охраны труда.
3. Организовывать работу в соответствии с проектом, технологической картой и нарядом-допуском.
4. Определять безопасное место установки стреловых самоходных подъемных сооружений вблизи линии электропередачи.
5. Осуществлять контроль условий эксплуатации подъемных сооружений.
Знания:
1. Порядок организации и производства строительных, монтажных и погрузочно-разгрузочных работ с применением подъемных сооружений.
2. Методы организации технического надзора и безопасного обслуживания подъемных сооружений в организации.
3. Требования к крановым путям.
4. Порядок складирования грузов.
5. Общие сведения по устройству кранов (их параметры и грузовые характеристики, назначение приборов безопасности, устойчивость при работе).
6. Требования к организации обеспечения безопасного производства работ стреловыми самоходными кранами вблизи линии электропередачи.
7. Порядок оформления и выдачи нарядов-допусков.
8. Знаковая сигнализация, применяемая при перемещении грузов подъемных сооружений.
9. Нормы браковки грузозахватных приспособлений, тары, стальных канатов и цепей.
10. Требования охраны труда и пожарной безопасности при организации и ведении строительных, монтажных и погрузочно-разгрузочных работ подъемных сооружений.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года №435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783)
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Промышленный альпинист
11. Карточка профессии "Рабочий по техническому содержанию и ремонту высотных частей зданий":
Код группы:
7119-9
Код наименования занятия:
7119-9-018
Наименование профессии:
Рабочий по техническому содержанию и ремонту высотных частей зданий
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 1. Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 364 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 1)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 сентября 2023 года № 33389.
Рабочий по комплексному обслуживанию зданий, разряд 4.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
без опыта
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Контроль технического состояния, поддержание работоспособности или исправности, наладка и регулировка, подготовка к сезонной эксплуатации здания или объекта в целом и его элементов систем.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Тұрғын үйлерді басқару және күтіп ұстау бойынша жұмыстарды жоспарлау
2. Ғимараттардың биік бөліктерін жөндеу процесінде қауіпсіздік талаптарын орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Тұрғын үйлерді басқару және күтіп ұстау бойынша жұмыстарды жоспарлау
Дағды 1:
Тұрғын үйлерді күтіп ұстау бойынша профилактикалық жұмыстар
Машықтар:
1. Пайдалану ережелері мен шарттарын бұзу жағдайларын анықтау мақсатында ғимараттар мен құрылыстарға мониторинг жүргізу.
2. Ғимаратты немесе объектіні және оның жүйелік элементтерін маусымдық пайдалануға дайындықты жүргізу.
3. Ғимараттардың қасбеттерін, шатырларын, терезе құрылымдарын, су төгетін жүйелерін және басқа элементтерін жөндеу және қызмет көрсету.
4. Зақымданулар мен ақауларды анықтау үшін ғимараттардың биік бөліктерінің жай-күйін тексеру және диагностикалау.
5. Жөндеу және техникалық қызмет көрсету үшін әртүрлі құралдар мен жабдықтармен жұмыс жасаңыз.
6. Жөндеу жұмыстарын дәл орындау үшін сызбалармен және техникалық құжаттамамен жұмыс жасаңыз.
7. Пайдалану ережелері мен шарттарын бұзу жағдайларын анықтау мақсатында ғимарат пен құрылысты инспекциялау.
8. Стандарттардың, Қағидалардың, нұсқаулықтардың, сызбалардың талаптарына сәйкес тұрғын үйлердің, қызметтік-техникалық және әкімшілік ғимараттар мен құрылыстардың, олардың санитарлық-техникалық жабдықтарының дұрыс техникалық пайдаланылуына және күтіп-ұсталуына, құрылыс-монтаждау жұмыстарының белгіленген көлемінің орындалуына, олардың өндірісінің сапасына, құрылыс нормаларының, техникалық шарттар мен жұмыстарды жүргізу технологияларының сақталуына бақылауды жүзеге асыру.
9. Құрылыс және монтаждау жұмыстарын, құрылымдық элементтерді белгіленген тәртіппен орындау.
Білімдер:
1. Биіктіктегі жұмыстардың қауіпсіздік ерекшеліктерін, технологиялық міндеттердің ерекшеліктерін және биіктіктегі жұмыстарды жүргізу кезіндегі тиісті құжаттамаларды білу.
2. Биіктікте жұмыс жүргізу кезінде жұмыстардың ерекшеліктерін және тиісті құжаттамаларды білу.
3. Биіктіктегі жұмыстардың қауіпсіздік ерекшеліктерін, технологиялық міндеттердің ерекшеліктерін және биіктіктегі жұмыстарды жүргізу кезіндегі тиісті құжаттамаларды білу.

1. Планирование работ по управлению и содержанию жилых зданий.
2. Выполнения требований безопасности в процессе проведения ремонта высотных частей зданий.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Планирование работ по управлению и содержанию жилых зданий.
Навык 1:
Профилактические работы по содержанию жилых зданий.
Умения:
1. Проводить мониторинг зданий и сооружений с целью выявления случаев нарушения правил и условий эксплуатации.
2. Проводить подготовку к сезонной эксплуатации здания или объекта в целом и его элементов систем.
3. Проводить ремонт и обслуживание фасадов, кровли, оконных конструкций, водосточных систем и других элементов зданий.
4. Проводить осмотры и диагностику состояния высотных частей зданий для выявления повреждений и дефектов.
5. Работать с различными инструментами и оборудованием для ремонта и технического обслуживания.
6. Работать с чертежами и технической документацией для точного выполнения ремонтных работ.
7. Инспектировать здание и сооружение с целью выявления случаев нарушения правил и условий эксплуатации.
8. Осуществлять контроль за правильной технической эксплуатацией и содержанием жилых, служебно-технических и административных зданий и сооружений, их санитарно-технического оборудования в соответствии с требованиями стандартов, правил, инструкций, чертежей, за выполнением установленного объема строительно-монтажных работ, качеством их производства, соблюдением строительных норм, технических условий и технологий производства работ.
9. Принимать в установленном порядке выполнение строительных и монтажных работ, конструктивных элементов.
10. Текущий ремонт обслуживаемых высотных частей зданий, сооружений с выполнением всех видов ремонтно-строительных работ.
11. Обслуживание и периодическая проверка технического состояния высотных частей зданий и сооружений всех типов вышек, башен, шпилей, карнизов и др.
12. Предупреждение и принятие мер к недопущению обвалов, падений с высоты любых предметов, а также частей конструкций зданий, сооружений.
13. В зимнее время очистка крыш высотных зданий и сооружений от снега и льда.
14. Содержание в исправности и чистоте подъемных механизмов, приспособлений и инструментов.
15. Выполнение работ по ремонту и обеспечению нормальной эксплуатации инженерного оборудования зданий: электрооборудования и контрольно-измерительных приборов и автоматических устройств.
Знания:
1. Знание особенности безопасности высотных работ, особенности технологических задач и соответствующих документаций при производстве работ на высоте.
2. Знание особенности работ и соответствующих документаций при производстве работ на высоте.
3. Знание особенности безопасности высотных работ, особенности технологических задач и соответствующих документаций при производстве работ на высоте.

4. Биіктікте жұмыс жүргізу кезінде жұмыстардың ерекшеліктерін және тиісті құжаттамаларды білу.
5. Орындалатын жұмыстардың объектілері мен технологияларының негізгі конструктивтік ерекшеліктерін білу.
6. Тұрғын үй қатынастары, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді білу.
7. Тұрғын үй қорын техникалық пайдалану нормалары мен ережелерін, кондоминиум объектісін ұстау ережелерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Ғимараттардың биік бөліктерін жөндеу процесінде қауіпсіздік талаптарын орындау.
Дағды 1:
Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтау
Машықтар:
1. Тіректерді, көтергіштерді, өрмелеу құралдарын және басқа да арнайы құралдарды пайдалану қауіпсіз.
2. Ғимараттар мен құрылыстардағы адамдарды хабардар ету үшін қосалқы шығу жолдарын және құтқарудың негізгі тәсілдерін сәйкестендіруді жүргізу.
3. Пайдаланушылардың өміріне теріс әсер ететін жабдықтарға, конструкцияларға және басқа элементтерге қол жеткізуді шектеу.
4. Биіктікте қауіпсіз маневр жасаңыз.
5. Жаңа объектілерді пайдалануға беру кезінде осы жұмыстарға арналған сызбалар мен актілерге сәйкес ғимараттар мен құрылыстарды комиссиялық тексеруге, жасырын жұмыстардың сапасын куәландыруға және айқындауға қатысу.
6. Ғимараттар мен құрылыстарды ағымдағы Жөндеуге ақаулы актілерді, сондай-ақ күрделі Жөндеуге ақаулы актілерді жөндеу қажеттіліктерін анықтау және жасау;
7. Ғимараттар мен құрылыстарды жөндеу мен пайдаланудағы бұзушылықтарды анықтау және оларды жою шараларын қабылдау, қажет болған жағдайда объектілерді пайдалануға беруге тыйым салу.
8. Ғимараттар мен құрылыстарды пайдалану кезінде табылған ақауларды талдау, олардың алдын алу және жою шараларын қабылдау.
9. Авариялық және шұғыл жұмыстарды шұғыл орындауды ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Механикалық және автоматтандырылған қозғалыс құралдарының қауіпсіздігі.
2. Жеке және ұжымдық қорғаудың әртүрлі құралдары, оларды қолдану және пайдалану ережелері.
3. Төтенше жағдайлар мен штаттан тыс оқиғалар кезіндегі іс-әрекеттер, сондай-ақ алғашқы көмек көрсету әдістері.
4. Тұрғын және тұрғын емес ғимараттардың құрылымдық элементтері мен инженерлік жүйелерінің физикалық тозуын бағалау әдістерін білу.
5. Ғимараттарға, көппәтерлі тұрғын үйлерге қойылатын техникалық талаптарды және құрылыс, тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы басқа да нормативтік-техникалық құжаттарды білу.
6. Инженерлік жабдықтың құрылымдық элементтері мен жүйелерін визуалды тексеру әдіснамасын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Тез шешім қабылдай білу
Командада жұмыс істей білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы №435 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32783 болып тіркелген)
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Биіктікте құрастырушы
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
12. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі.
13. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
АО "КазЦентр ЖКХ".
14. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес.
15. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган.
16. "Атамекен" Қазақстан Республикасының ҰКП.
17. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 1, 2024 ж.
18. Болжалды қайта қарау күні: 31.08.2027 ж.

4. Знание особенности работ и соответствующих документаций при производстве работ на высоте.
5. Знание основных конструктивны особенностей объектов и технологий выполняемых работ.
6. Знание нормативных правовых актов, регламентирующих вопросы жилищных отношений, жилищно-коммунального хозяйства.
7. Знание норм и правил технической эксплуатации жилищного фонда, правил содержания объекта кондоминиума.
8. Постановления местных органов по вопросам санитарии, внешнего содержания зданий, сооружений и т.п.
9. Правила санитарии и гигиены по содержанию улиц, зданий и сооружений.
10. Устройство и правила эксплуатации обслуживаемого оборудования.
11. Правила безопасности при выполнении ремонтно-строительных работ.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 2:
Выполнения требований безопасности в процессе проведения ремонта высотных частей зданий.
Навык 1:
Соблюдение требований охраны труда, пожарной безопасности
Умения:
1. Безопасно использовать строительные леса, подъемники, альпинистское снаряжение и другие специальные средства.
2. Проводить идентификацию запасных выходов и основных способов спасения для информирования находящихся в зданиях и сооружениях людей.
3. Проводить ограничение доступа к оборудованиям, конструкциям и к другим элементам, оказывающих негативное влияние на жизнедеятельность пользователей.
4. Проводить безопасное маневрирование на высоте.
5. Участвовать в комиссионных осмотрах зданий и сооружений, освидетельствовании и определении качества скрытых работ согласно чертежам и актам на эти работы при вводе новых объектов в эксплуатацию.
6. Выявление потребностей в ремонте и составление дефектных актов на текущий ремонт зданий и сооружений, а также дефектных актов на капитальный ремонт;
7. Выявлять нарушения в ремонте и эксплуатации зданий и сооружений и принимать меры к их устранению, в необходимых случаях выносить запрета на сдачу объектов в эксплуатацию.
8. Анализировать обнаруженные при эксплуатации зданий и сооружений неисправности, принимать меры к их предупреждению и ликвидации.
9. Организовывать срочное выполнение аварийных и неотложных работ.
10. Текущий ремонт обслуживаемых высотных частей зданий, сооружений с выполнением всех видов ремонтно-строительных работ.
11. Обслуживание и периодическая проверка технического состояния высотных частей зданий и сооружений всех типов вышек, башен, шпилей, карнизов и др.
12. Предупреждение и принятие мер к недопущению обвалов, падений с высоты любых предметов, а также частей конструкций зданий, сооружений.
13. В зимнее время очистка крыш высотных зданий и сооружений от снега и льда.
14. Содержание в исправности и чистоте подъемных механизмов, приспособлений и инструментов.
15. Выполнение работ по ремонту и обеспечению нормальной эксплуатации инженерного оборудования зданий: электрооборудования и контрольно-измерительных приборов и автоматических устройств.
Знания:
1. Безопасность механических и автоматизированных средств передвижения.
2. Различные средства индивидуальной и коллективной защиты, их применение и правила эксплуатации.
3. Действия в случае аварийных ситуаций и нештатных происшествий, а также методы оказания первой помощи.
4. Знание методов оценки физического износа конструктивных элементов и инженерных систем жилых и нежилых зданий.
5. Знание технических требований к зданиям, многоквартирным жилым домам и других нормативно-технических документов в сфере строительства, жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства.
6. Знание методологии визуального осмотра конструктивных элементов и систем инженерного оборудования.
7. Постановления местных органов по вопросам санитарии, внешнего содержания зданий, сооружений и т.п.
8. Правила санитарии и гигиены по содержанию улиц, зданий и сооружений.
9. Устройство и правила эксплуатации обслуживаемого оборудования.
10. Правила безопасности при выполнении ремонтно-строительных работ.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Умение быстро принимать решения
Умение работать в команде
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года №435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Монтажник-высотник
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
12. Наименование государственного органа:
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан.
13. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
АО "КазЦентр ЖКХ".
14. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям.
15. Национальный орган по профессиональным квалификациям.
16. НПП Казахстан "Атамекен".
17. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 г.
18. Дата ориентировочного пересмотра: 31.08.2027 г.