Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мәдениет саласындағы білім беру ұйымдарында жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар, сондай-ақ техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі бар мамандарды даярлауға 2024 – 2025 оқу жылына арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру және бөлу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2024 жылғы 31 шілдедегі № 336-НҚ бұйрығы.
"Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 23-7) тармақшасына, "Еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының дайындық бөлімшелеріне мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 29 қаңтардағы № 122 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13418 болып тіркелген), "Еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға, сондай-ақ мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытуға, орта білім беруге және балаларға қосымша білім беруге мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 27 тамыздағы № 381 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29323 болып тіркелген), "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын білім беру ұйымдарында (Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары, сондай-ақ арнаулы мемлекеттік органдар үшін мамандар даярлауды жүзеге асыратын білім беру ұйымдарын қоспағанда) жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға 2024 – 2025, 2025 – 2026, 2026 – 2027 оқу жылдарына арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2024 жылғы 18 наурыздағы № 118 бұйрығына және "Еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, республикалық бюджеттен қаржыландырылатын білім беру ұйымдарында (Қарулы Күштер, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар, сондай-ақ арнаулы мемлекеттік органдар үшін мамандар даярлауды жүзеге асыратын білім беру ұйымдарын қоспағанда), техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға 2024 – 2025, 2025 – 2026, 2026 – 2027 оқу жылдарына арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің міндетін атқарушының 2024 жылғы 5 шілдедегі № 171 бұйрығына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:

О размещении и распределении государственного образовательного заказа на подготовку специалистов с высшим и послевузовским образованием, а также с техническим и профессиональным, послесредним образованием в организациях образования в области культуры финансируемых из республиканского бюджета на 2024 – 2025 учебный год
Приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 31 июля 2024 года № 336-НҚ.
В соответствии с подпунктом 23-7) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О культуре", приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 января 2016 года № 122 "Об утверждении Правил размещения государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием с учетом потребностей рынка труда, на подготовительные отделения организаций высшего и (или) послевузовского образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13418), приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 27 августа 2022 года № 381 "Об утверждении Правил размещения государственного образовательного заказа на подготовку кадров с техническим и профессиональным, послесредним образованием с учетом потребностей рынка труда, а также на дошкольное воспитание и обучение, среднее образование и дополнительное образование детей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29323), приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 18 марта 2024 года № 118 "Об утверждении государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим или послевузовским образованием, в организациях образования, финансируемых из республиканского бюджета (за исключением организаций образования, осуществляющих подготовку специалистов для Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований, а также специальных государственных органов), на 2024 – 2025, 2025 – 2026, 2026 – 2027 учебные годы" и приказом исполняющего обязанности Министра просвещения Республики Казахстан от 5 июля 2024 года № 171 "Об утверждении государственного образовательного заказа на подготовку кадров с техническим и профессиональным, послесредним образованием в организациях образования, финансируемых из республиканского бюджета (за исключением организаций образования, осуществляющих подготовку специалистов для Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, а также специальных государственных органов), с учетом потребностей рынка труда на 2024 – 2025, 2025 – 2026, 2026 – 2027 учебные годы", ПРИКАЗЫВАЮ:

1. Осы бұйрыққа:
1) 1-қосымшаға сәйкес білім беру бағдарламаларының топтары бойынша 2024-2025 оқу жылына жоғары білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру үшін жоғары білімі бар кадрларды даярлау бойынша қызметтерін көрсететін әлеуетті өнім берушілердің (жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын) тізбесі;
2) 2-қосымшаға сәйкес білім беру бағдарламаларының топтары бойынша 2024-2025 оқу жылына жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру үшін жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бойынша қызметтерін көрсететін әлеуетті өнім берушілердің (жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын) тізбесі;
3) 3-қосымшаға сәйкес 2024-2025 оқу жылына техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысы мамандықтар бойынша орналастыру үшін техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының тізбесі бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа:
1) 1-қосымшаға сәйкес мәдениет салаласындағы білім беру ұйымдарында 2024-2025 оқу жылына арналған жоғары білімі бар кадрларды даярлаудың мемлекеттік білім беру тапсырысы;
2) 2-қосымшаға сәйкес мәдениет саласындағы білім беру ұйымдарында 2024-2025 оқу жылына арналған жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлаудың мемлекеттік білім беру тапсырысы;
3) 3-қосымшаға сәйкес мәдениет саласындағы білім беру ұйымдарында 2024-2025 оқу жылына арналған техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі бар кадрларды даярлаудың мемлекеттік білім беру тапсырысы бөлінсін.
3. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Білім және ғылым департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күнінен бастап күнтізбелік бес күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат министрі
А. Балаева
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің
2024 жылғы 31 шілдедегі
№ 336/НҚ бұйрығына
1-қосымша

1. Утвердить:
1) перечень потенциальных поставщиков услуг (организаций высшего и (или) послевузовского образования) по подготовке кадров с высшим образованием для размещения государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим образованием на 2024-2025 учебный год по группам образовательных программ согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) перечень потенциальных поставщиков услуг (организаций высшего и (или) послевузовского образования) по подготовке кадров с послевузовским образованием для размещения государственного образовательного заказа на подготовку кадров с послевузовским образованием на 2024-2025 учебный год по группам образовательных программ согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) перечень организаций технического и профессионального образования для размещения государственного образовательного заказа по специальностям на 2024-2025 учебный год на подготовку кадров с техническим и профессиональным, послесредним образованием согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Распределить:
1) государственный образовательный заказ на подготовку кадров с высшим образованием в организациях образования в области культуры на 2024-2025 учебный год, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) государственный образовательный заказ на подготовку кадров с послевузовским образованием в организациях образования в области культуры на 2024-2025 учебный год, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) государственный образовательный заказ на подготовку кадров с техническим и профессиональным, послесредним образованием в организациях образования в области культуры на 2024-2025 учебный год, согласно приложению 3 к настоящему приказу.
3. Департаменту образования и науки Министерства культуры и информации Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение пяти календарных дней после подписания настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и информации Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и информации
Республики Казахстан
А. Балаева
Приложение 1
к приказу Министра
культуры и информации
Республики Казахстан
от "31" июля 2024 года № 336-НҚ

Білім беру бағдарламаларының топтары бойынша 2024-2025 оқу жылына жоғары білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру үшін жоғары білімі бар кадрларды даярлау бойынша қызметтерін көрсететін әлеуетті өнім берушілердің (жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын) тізбесі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 24.10.2024 № 497-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі және 20.08.2024 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.

Перечень потенциальных поставщиков услуг (организаций высшего и (или) послевузовского образования) по подготовке кадров с высшим образованием для размещения государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим образованием на 2024-2025 учебный год по группам образовательных программ
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра культуры и информации РК от 24.10.2024 № 497-НҚ (вводится в действие после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 20.08.2024).

басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері, жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлер үшін – 0,5 пайыз
0
84.
Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын ұлты қазақ адамдар үшін – 4 пайыз
0
85.
жетім балалар және ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалар, сондай-ақ кәмелеттік жасқа толғанға дейін ата-анасынан айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған жастар қатарындағы Қазақстан Республикасының азаматтары үшін – 1 пайыз
0
86.
кәмелетке толмаған төрт және одан көп бала тәрбиелеп отырған отбасылардағы балалар үшін – 5 пайыз
1
87.
кемінде үш жыл толық емес отбасы мәртебесі бар отбасылардағы балалар үшін – 1 пайыз
1
88.
бала кезінен мүгедектігі бар балаларды, бірінші немесе екінші топтағы мүгедектігі бар адамдарды тәрбиелеп отырған отбасылардағы балалар үшін – 1 пайыз
1
89.
Барлығы
3
90.
Қорытынды
30
91.
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары бойынша қорытынды

для ветеранов боевых действий на территории других государств, ветеранов, приравненных по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны – 0,5 процента
0
82.
для лиц казахской национальности, не являющихся гражданами Республики Казахстан – 4 процента
0
83.
для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, а также граждан Республики Казахстан из числа молодежи, потерявших или оставшихся без попечения родителей до совершеннолетия – 1 процент
0
84.
для детей из семей, в которых воспитывается четыре и более несовершеннолетних детей – 5 процентов
1
85.
для детей из числа неполных семей, имеющих данный статус не менее трех лет – 1 процент
1
86.
для детей из семей, воспитывающих детей с инвалидностью с детства, лиц с инвалидностью первой или второй группы – 1 процент
1
87.
Всего
3
88.
Итого
30
89.
Итого организациям высшего и (или) послевузовского образования

895
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің
2024 жылғы 31 шілдедегі
№ 336/НҚ бұйрығына
2-қосымша
Білім беру бағдарламаларының топтары бойынша 2024-2025 оқу жылына жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру үшін жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бойынша қызметтерін көрсететін әлеуетті өнім берушілердің (жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын) тізбесі

895
Приложение 2
к приказу Министра
культуры и информации
Республики Казахстан
от "31" июля 2024 года № 336-НҚ
Перечень потенциальных поставщиков услуг (организаций высшего и (или) послевузовского образования) по подготовке кадров с послевузовским образованием для размещения государственного образовательного заказа на подготовку кадров с послевузовским образованием на 2024-2025 учебный год по группам образовательных программ