Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігінің ғылыми-техникалық кеңесті құру және оның ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2024 жылғы 30 қыркүйектегі № 455-НҚ бұйрығы
"Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 7-бабының 3) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің ғылыми-техникалық кеңес (бұдан әрі – ғылыми-техникалық кеңес) құрылсын.
2. Осы бұйрыққа:
1) 1-қосымшаға сәйкес ғылыми-техникалық кеңес туралы ереже;
2) 2-қосымшаға сәйкес ғылыми-техникалық кеңестің құрамы бекітілсін.
3. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Білім және ғылым департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күнінен бастап күнтізбелік бес күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Министр А. Балаева
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім
министрлігі
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің
2024 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 455-НҚ бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігінің ғылыми-техникалық кеңес туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ғылыми-техникалық кеңес туралы ереже (бұдан әрі – Ереже) "Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 7-бабының 3) тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. Ереже Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігінің ғылыми-техникалық кеңес (бұдан әрі – ҒТК) қызметінің құқықтық және ұйымдарстырушылық негіздерін айқындайды.
3. ҒТК Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
ҒТК ғылыми-зерттеу жұмыстары мен тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың (бұдан әрі – ҒЗТКЖ) басым бағыттары жөніндегі ұсыныстар мен ұсынымдарды тұжырымдау, сондай-ақ ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламаларды бағалау мақсатында құрылады.

О создании научно-технического совета Министерства культуры и информации Республики Казахстан и утверждении его положения
Приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 30 сентября 2024 года № 455-НҚ
В соответствии с подпунктом 3) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О науке и технологической политике", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Создать научно-технический совет Министерства культуры и информации Республики Казахстан (далее – научно-технический совет).
2. Утвердить:
1) положение о научно-техническом совете, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) состав научно-технического совета, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Департаменту образования и науки Министерства культуры и информации Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение пяти календарных дней после подписания настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и информации Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр А. Балаева
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство науки и высшего
образования Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Министра
культуры и информации
Республики Казахстан
от 30 сентября 2024 года № 455-НҚ
Положение о научно-техническом совете Министерства культуры и информации Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее Положение о научно-техническом совете Министерства культуры и информации Республики Казахстан (далее – Положение) разработано в соответствии c подпунктом 3) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О науке и технологической политике" (далее – Закон).
2. Положение определяет правовые и организационные основы деятельности научно-технического совета Министерства культуры и информации Республики Казахстан (далее – НТС).
3. НТС является консультативно-совещательным органом при Министерстве культуры и информации Республики Казахстан (далее – Министерство).
НТС создается в целях выработки предложений и рекомендаций по приоритетным направлениям научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ (далее – НИОКР), а также оценки научно-технических проектов и программ.

4. ҒТК өз қызметінде Қазақстан Республика асының Конституциясын, Заңдарын, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілерін, өзге де нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
2-тарау. ҒТК-нің негізгі міндеттері мен функциялары
5. ҒТК-нің қызметі мынадай негізгі міндеттерді шешуге бағытталған:
1) ғылым және ғылыми-техникалық, технологиялық және инновациялық қызмет саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруға, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыруға ұсыныстар әзірлеу және жәрдемдесу;
2) ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламаларды іске асыруды қалыптастыру бойынша ұсыныстар әзірлеу;
3) Қазақстан Республикасының ғылыми және ғылыми-техникалық, технологиялық және инновациялық қызмет саласындағы заңнамалық актілерін жетілдіру, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру бойынша ұсыныстар әзірлеу;
4) салалық ғылыми ұйымдар мен технологиялық және инновациялық қызмет ұйымдарын дамытуға ұсыныстар әзірлеу және қатысу.
6. ҒТК өзіне жүктелген міндеттерге сәйкес мынадай функцияларды жүзеге асырады:
Мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ғылыми зерттеулерді, ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламаларды, ҒЗТКЖ, сондай-ақ ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін (бұдан әрі – ҒҒТҚН) коммерцияландыру жобаларын қаржыландыру мәселелері туралы:
1) Жоғары ғылыми-техникалық комиссияның күн тәртібіне қойылған мәселелер бойынша ұсыныстарды қарайды және әзірлейді;
2) Министрліктің ғылыми-техникалық және ғылыми-технологиялық міндеттері мен бағдарламаларын қалыптастыру бойынша ұсыныстар әзірлейді;
3) салаларда ғылыми, ғылыми-техникалық қызметтің басым бағыттарын іске асыру мақсатында мамандандырылған бағыттарды қалыптастыру бойынша ұсыныстар әзірлейді;
4) жобалар мен бағдарламаларды, сондай-ақ ҒҒТҚН коммерцияландыру жобаларын гранттық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру бойынша конкурстық құжаттаманы әзірлеу кезінде ұсыныстар әзірлейді;
5) бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға арналған техникалық шарттарды әзірлеу кезінде ұсыныстар әзірлейді;
6) жобалар мен бағдарламаларды іске асыруға бөлінетін қаржыландыру нысандары мен көлемдерін айқындау үшін ғылым саласындағы уәкілетті органға жіберілген өтініштерді қарайды;
7) ұсынылатын ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламалардың ғылыми жаңалығы, ғылыми-техникалық деңгейі, перспективалары, даму дәрежесі, қаржыландырудың сұралатын көлемінің экономикалық орындылығы жөніндегі ұсынымдарды қарайды және әзірлейді;
8) Заңға сәйкес Ұлттық ғылыми кеңестердің отырыстарына енгізілген мәселелер бойынша ұсынымдарды қарайды және әзірлейді.
Мемлекеттік технологиялық саясат және инновацияны мемлекеттік қолдау шаралары мәселелері бойынша:

4. В своей деятельности НТС руководствуется Конституцией Республики Казахстан, законами, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
Глава 2. Основные задачи и функции НТС
5. Деятельность НТС направлена на решение следующих основных задач:
1) разработка предложений и содействие в реализации государственной политики в области науки и научно-технической, технологической и инновационной деятельности, коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности;
2) выработка предложений по формированию реализации научно-технических проектов и программ;
3) выработка предложений по совершенствованию законодательных актов Республики Казахстан в области научной и научно-технической, технологической и инновационной деятельности, коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности;
4) выработка предложений и участие в развитии отраслевых научных организаций и организации технологической и инновационной деятельности.
6. В соответствии с возложенными на него задачами НТС выполняет следующие функции:
По вопросам финансирования научных исследований, научных, научно-технических проектов и программ, НИОКР, а также проектов коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности (далее – РННТД) из средств государственного бюджета:
1) рассматривает и вырабатывает предложения по вопросам, выносимым на повестку Высшей научно-технической комиссии;
2) вырабатывает предложения по формированию научно-технических и научно-технологических задач и программ Министерства;
3) вырабатывает предложения по формированию специализированных направлений в целях реализации приоритетных направлений научной, научно-технической деятельности по отраслям;
4) вырабатывает предложения при разработке конкурсных документаций по грантовому и программно-целевому финансированию проектов и программ, а также проектов по коммерциализации РННТД;
5) вырабатывает предложения при разработке технических заданий по программно-целевому финансированию;
6) рассматривает заявки, направляемые в уполномоченный орган в области науки для определения форм и объемов финансирования, выделяемых для реализации проектов и программ;
7) рассматривает и вырабатывает рекомендации научной новизны, научно-технического уровня, перспективности, степени разработанности предлагаемых научных, научно-технических проектов и программ, экономической обоснованности запрашиваемого объема финансирования;
8) рассматривает и вырабатывает рекомендации по вопросам, выносимым на заседания Национальных научных советов в соответствии с Законом.
По вопросам государственной технологической политике и мерам государственной поддержке инновационной деятельности:

1) мемлекеттік технологиялық саясаттың негізгі бағыттары бойынша ұсыныстар әзірлейді;
2) технологиялық дамудың басымдықтарын және мемлекеттік технологиялық саясаттың негізгі бағыттарын айқындау бойынша ұсыныстар әзірлейді;
3) елді инновациялық-технологиялық дамыту мәселелері бойынша ұсынымдар әзірлейді;
4) инновациялық жүйені және инновацияларды мемлекеттік қолдауға қатысатын инновациялық жүйе субъектілерінің қызметін жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлейді;
5) салалық бағыттар бойынша мемлекеттік технологиялық саясат жөніндегі ұсыныстарды қарайды және әзірлейді;
6) негізгі (басымдық) технологияларды, технологиялық құзыреттің салалық орталықтарын, мақсатты технологиялық бағдарламаларды және салалардағы технологиялық платформаларды ұйымдастыруды айқындау бойынша ұсыныстар әзірлейді.
7) технологияларды іздеу жүйесін қалыптастыру және дамыту, оларды анықтау және нарыққа ілгерілетуге жәрдемдесу бойынша ұсыныстар әзірлейді;
8) инновациялық гранттар берудің басым бағыттарын айқындау, одан әрі инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті органға енгізу үшін ұсыныстар әзірлейді.
Министрліктің міндеттері шеңберінде:
1) ведомстволық бағынысты ғылыми ұйымдардың ғылыми, ғылыми-техникалық және өндірістік қызметі туралы есептерді тыңдайды;
2) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілерімен, ЖООКББҰ, кәсіпкерлік субъектілерімен, квазимемлекеттік сектор субъектілерімен жоғары технологиялық өнімдерді шығаруды және (немесе) жаңа технологияларды енгізуді жүзеге асыратын бірлескен өндірістерді құру мақсатында ынтымақтастық мәселелерін қарайды;
3) Қазақстан Республикасының ғылыми және ғылыми-техникалық, технологиялық және инновациялық қызмет, ҒҒТҚН коммерцияландыру саласындағы нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру жөніндегі ұсыныстарды қарайды және әзірлейді;
4) Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрінің тапсырмасы бойынша тиісті ұсынымдар әзірлей отырып, мәселелерді қарайды.
3-тарау. ҒТК қызметін ұйымдастыру
7. ҒТК құрамын Министрлік қалыптастырады және Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрі бекітеді.
8. ҒТК төрағадан және тұрақты мүшелерінен тұрады. ҒТК құрамына Министрліктің салалар бойынша жетекші ғалымдар, Министрліктің, мемлекеттік органдар мен даму институттарының, "Атамекен" Ұлттық кәсіпкерлер палатасының, Ұлттық холдингтер мен компаниялардың өкілдері, ұлттық ғылыми кеңестің мүшелері, жеке кәсіпкерлік субъектілерінің салалық қауымдастықтардың, сондай-ақ ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілері болып табылатын бейінді ғылыми ұйымдардың өкілдері кіреді.

1) разрабатывает предложения по основным направлениям государственной технологической политики;
2) вырабатывает предложения по определению приоритетов технологического развития и основных направлений государственной технологической политики;
3) вырабатывает рекомендации по вопросам инновационного и технологического развития страны;
4) вырабатывает предложения по совершенствованию инновационной системы и деятельности субъектов инновационной системы, участвующих в государственной поддержке инновационной деятельности;
5) рассматривает и вырабатывает предложения по государственной технологической политике по отраслевым направлениям;
6) вырабатывает предложения по определению ключевых (приоритетных) технологий, отраслевых центров технологических компетенций, целевых технологических программ и организации технологических платформ в отраслях;
7) вырабатывает предложения по формированию и развитию системы поиска технологий, их идентификации и оказания содействия в их продвижении на рынок;
8) вырабатывает предложения по определению приоритетных направлений предоставления инновационных грантов, для дальнейшего предоставления в уполномоченный орган в области государственной поддержки инновационной деятельности.
В рамках выполнения задач Министерства:
1) заслушивает отчеты о научной, научно-технической и производственной деятельности подведомственных научных организаций;
2) рассматривает вопросы сотрудничества с субъектами научной и (или) научно-технической деятельности, ОВПО, субъектами предпринимательства, субъектами квазигосударственного сектора с целью создания совместных производств, осуществляющих выпуск высокотехнологичной продукции и (или) внедрение новых технологий;
3) рассматривает и вырабатывает предложения по совершенствованию нормативных правовых актов Республики Казахстан в области научной и научно-технической, технологической и инновационной деятельности, коммерциализации РННТД;
4) рассматривает вопросы с выработкой соответствующих рекомендаций по поручению Министра культуры и информации Республики Казахстан.
Глава 3. Организация деятельности НТС
7. Состав НТС формируется Министерством и утверждается Министром культуры и информации Республики Казахстан.
8. НТС состоит из Председателя и постоянных членов. В состав НТС входят ведущие ученые по отраслям Министерства, представители Министерства, государственных органов и институтов развития, Национальной палаты предпринимателей "Атамекен", национальных холдингов и компаний, члены национальных научных советов, отраслевых ассоциаций субъектов частного предпринимательства, а также профильных научных организаций, являющихся субъектами научной и (или) научно-технической деятельности.

9. ҒТК құрамының талаптарын ғылым саласындағы уәкілетті органмен келісілген Министрлік айқындайды.
10. ҒТК құрамына сайланатын ғалымдар:
1) Қазақстан Республикасының азаматтары;
2) ҒТК құрамы қалыптасқан күнге дейін 3 (үш) жыл ішінде ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің аккредиттелген субъектілерінің жұмыскерлері болып табылатын немесе шетелдік ғылыми ұйымдарда немесе ЖООКББҰ ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметпен айналысатын ғылым докторы (PhD), бейіні бойынша доктор, ғылым докторы немесе ғылым кандидаты дәрежесінің болуы;
3) Министрліктің реттелетін салаларында ғылыми-зерттеу және (немесе) ғылыми-педагогикалық жұмыс өтілі кемінде 5 (бес) жыл болуы тиіс.
Кандидатта Web of Science (Веб оф Сайенс) және (немесе) Scopus (Скопус) халықаралық базаларына сәйкес Хирш индексінің болуы (3 және одан көп) кандидатураны ұсыну күніне құпталады.
11. ҒТҚ құрамының 70%-нан (жетпіс пайыз) аспайтын, жұмыс өтілі кемінде 5 (бес) жыл:
1) тиісті мемлекеттік органдар ұсынған мемлекеттік органдардың;
2) Министрліктің реттелетін салаларында тиісті ұйымдар ұсынған ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық даму институттарының, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың;
3) "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы ұсынған жеке кәсіпкерлік субъектілері мен олардың бірлестіктерінің жұмыскерлерінен және (немесе) сарапшыларынан қалыптастырылады.
12. ҒТҚ құрамына осы ұйым негізгі жұмыс орны болып табылатын бір ұйымнан бірнеше қызметкер кірмейді.
13. ҒТК төрағасы және төраға орынбасары бірінші отырыста ҒТК мүшелерінің ашық дауыс беруі арқылы ҒТК мүшелері арасынан сайланады.
14. ҒТК төрағасы:
1) отырыстарда төрағалық етеді және оның қызметіне басшылық жасайды;
2) даулы мәселелерді талқылауда алқалылықты қамтамасыз етеді,
3) ҒТК отырыстарын өткізудің күн тәртібін, күнін, уақытын, орнын және нысанын айқындайды;
4) ҒТК отырыстарының хаттамаларына қол қояды;
5) ҒТК шешімдерінің іске асырылуына жалпы үйлестіруді жүзеге асырады.
15. Төрағаның болмау мерзімінде оның функцияларын төраға орынбасары атқарады.
16. ҒТК жанынан ғылыми қамтамасыз етуді ұйымдастыру және ҒТК отырысына шығарылатын бейіндік мәселелерді қарау үшін өз қызметін жүзеге асыратын бейіндік секциялар (бұдан әрі – Секциялар) құрылады.
17. ҒТК құрамы 3 (үш) жыл мерзімге бекітіледі және әрбір Секция бойынша саны 7 (жеті) адамнан аспайтын мүшелердің тақ санынан тұрады.
18. ҒТК жұмысы күндізгі және сырттай отырыстар нысанында жүзеге асырылады. ҒТК отырыстары Министрліктің интернет-ресурсында онлайн-трансляциямен өтеді. Отырыстың хаттамалары, күн тәртібіндегі мәселелер бойынша материалдарды, есептер, актілер Министрлікке беріледі және "Мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда құжаттама жасау, құжаттаманы басқару және электрондық құжат айналымы жүйелерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2023 жылғы 25 тамыздағы № 236 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33339 болып тіркелген) сәйкес сақталады.

9. Требования к составу НТС определяются Министерством при согласовании с уполномоченным органом в области науки.
10. В состав НТС избираются ученые:
1) являющиеся гражданами Республики Казахстан;
2) имеющие степень доктора (PhD), доктора по профилю, доктора или кандидата наук, являющиеся работниками аккредитованных субъектов научной и (или) научно-технической деятельности в течение 3 (трех) лет до даты формирования состава НТС или занимающиеся научной и (или) научно-технической деятельностью в зарубежных научных организациях или ОВПО;
3) имеющие стаж научно-исследовательской и (или) научно-педагогической работы в регулируемых сферах Министерства не менее 5 (пять) лет.
Наличие у кандидата индекса Хирша (от 3 и более) согласно международным базам Web of Science (Веб оф Сайенс) и (или) Scopus (Скопус) на дату представления кандидатуры приветствуется.
11. Не более 70 % (семьдесят процентов) от состава НТС формируется из работников и (или) экспертов, имеющих стаж работы не менее 5 (пять) лет:
1) государственных органов, рекомендованных соответствующими государственными органами;
2) национальных управляющих холдингов, национальных институтов развития, национальных холдингов, национальных компаний, рекомендованных соответствующими организациями в регулируемых сферах Министерства;
3) субъектов частного предпринимательства и их объединений, рекомендованных Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен".
12. В состав НТС включаются не более одного работника из одной организации, для которого данная организация является основным местом работы.
13. Председатель и заместитель председателя НТС избирается членами НТС из числа членов НТС посредством открытого голосования на первом заседании НТС.
14. Председатель НТС:
1) председательствует на заседаниях и руководит его деятельностью;
2) обеспечивает коллегиальность в обсуждении спорных вопросов;
3) определяет повестку дня, дату, время, место и форму проведения заседаний НТС;
4) подписывает протоколы заседаний НТС;
5) осуществляет общую координацию над реализацией решений НТС.
15. Во время отсутствия председателя его функции выполняет заместитель.
16. При НТС создаются специализированные секции (далее – Секции), осуществляющие свою деятельность по организации научного обеспечения и рассмотрения профильных вопросов, выносимых на заседание НТС.
17. Состав НТС утверждается сроком на 3 (три) года и состоит из нечетного числа членов в количестве не более 7 (семи) человек по каждой Секции.
18. Работа НТС осуществляется в форме проведения очных и заочных заседаний. При необходимости заседания НТС проводятся с использованием инфокоммуникационных технологий и систем связи Министерства. Протоколы заседания, материалы по вопросам повестки дня, отчеты, акты передаются в Министерство и хранятся в соответствии с приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 25 августа 2023 года № 236 "Об утверждении Правил документирования, управления документацией и использования систем электронного документооборота в государственных и негосударственных организациях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33339).

19. ҒТК қажеттілігіне қарай жиналады, бірақ жылына кемінде екі рет. ҒТК егер отырысқа оның құрамының кемінде 2/3 бөлігі қатысқанда, шешімдер қабылдайды.
20. Жұмыс органының лауазымды адамы болып табылатын ҒТК хатшысы:
1) ҒТК отырыстарға материалдарды дайындауды, жинауды және жүйелеуді;
2) ҒТК мүшелеріне және шақырылған адамдарға ҒТК отырыстарын өткізу туралы хабарламаларды уақтылы жіберуді;
3) отырыстардың күн тәртібін әзірлеуді, отырыстарды хаттамалауды;
4) ҒТК шешімдерінің жобаларын дайындауды және отырыстардан кейін хаттамаларды рәсімдеуді жүзеге асырады.
21. ҒТК жұмыс органы Министрліктің талдау және стратегиялық жоспарлау департаменті (бұдан әрі – Жұмыс органы) болып табылады.
22. Жұмыс органы ҒТК қызметін қамтамасыз ету мақсатында:
1) ҒТК ұйымдастырушылық-техникалық жұмысын қамтамасыз етуді;
2) отырыс өткізілгенге дейін 5 (бес) жұмыс күні бұрын жетекшілік ететін вице-министрлармен келесілген ҒТК мүшелеріне жіберілетін материалдарды дайындауды;
3) ҒТК жұмысы туралы жоспарлар мен есептер жасайды және орындалуын үйлестіруді жүзеге асырады.
23. ҒТК шешімдері ашық дауыс беру арқылы қабылданады және ҒТК-нің отырысына қатысқан мүшелердің жалпы санының кемінде 2/3-і дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі. Дауыстар тең болғанда, шешуші Төрағаның дауысы болады. Хатшы ҒТК мүшесі болып табылмайды және шешім қабылдау кезінде дауыс бермейді. Дауыс беруге шығарылған мәселе бойынша ҒТК мүшелерінің ерекше пікірі болған жағдайда, Хатшы хаттамаға тиісті жазба енгізеді. ҒТК мүшесінің шешімдер қабылдау және дауыс беруден негізсіз бас тартуына болмайды.
24. ҒТК шешімдері хаттамамен рәсімделеді және оған Төраға, ҒТК мүшелері мен Хатшы қол қояды. Хаттамалардың көшірмелері ҒТК мүшелеріне жіберіледі.

19. НТС собирается по мере необходимости, но не реже двух раз в год. НТС принимает решения, при присутствии на заседании не менее 2/3 его состава.
20. Секретарь, являющийся должностным лицом рабочего органа НТС, осуществляет:
1) подготовку, сбор и систематизацию материалов к заседаниям;
2) своевременное направление членам НТС и приглашенным лицам уведомлений о проведении заседаний НТС;
3) формирование повестки дня заседаний, протоколирование заседаний;
4) подготовку проектов решений НТС и оформление протоколов после заседаний.
21. Рабочим органом НТС является Департамент анализа и стратегического планирования Министерства (далее – Рабочий орган).
22. Рабочий орган в целях обеспечения деятельности НТС осуществляет:
1) организационно-техническое обеспечение работы НТС;
2) сбор материалов, согласованных с курирующими вице-министрами, направляемых членам НТС за 5 (пять) рабочих дней до проведения заседания;
3) составление и координация выполнения планов и отчетов о работе НТС.
23. Решения НТС принимаются открытым голосованием и считаются принятыми, если за них подано не менее 2/3 голосов от общего количества членов, присутствующих на заседании НТС. При равенстве голосов решающим является голос Председателя. Секретарь не является членом НТС и не голосует при принятии решений. При наличии у членов НТС особого мнения по вынесенному на голосовании вопросу, Секретарь вносит в протокол соответствующую запись. Уклонение члена НТС от принятия решения и голосования не допускается.
24. Решение НТС оформляется протоколом и подписывается Председателем, членами НТС и Секретарем. Копии протоколов рассылаются членам НТС.

25. ҒТК жұмыс органы жыл сайын есепті жылдан кейінгі айдың 20-күнінен кешіктірмей ғылым саласындағы уәкілетті органға есепті кезеңнің қорытындылары бойынша ҒТК жұмысы туралы ақпарат ұсынады.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің
2024 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 455-НҚ бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігінің ғылыми-техникалық кеңестің құрамы
Лауазымы
Хатшы
Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігінің талдау және стратегиялық жоспарлау департаментінің қызметкері
1.
Мүшелер
Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат вице-министрі
2.
"Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының өкілі (келісім бойынша)
3.
ұлттық ғылыми кеңестің мүшесі (келісім бойынша)
4.
жеке кәсіпкерлік субъектілерінің салалық қауымдастықтың өкілі (келісім бойынша)
5.
даму институтының өкілі (келісім бойынша)
6.
ұлттық холдингтің өкілі (келісім бойынша)
7.
ұлттық компанияның өкілі (келісім бойынша)
8.
ғылым саласындағы уәкілетті органның өкілі (келісім бойынша)
Мәдениет сұрақтары бойынша секция
9.
"Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Мәдениет комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің төрағасы
10.
ғалым, Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Мәдениет комитетінің "Мәдениеттерді жақындастыру орталығы" мемлекеттік музейі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының қызметкері
11.
ғалым, Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің "Қазақ ұлттық өнер университеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ғылыми қызметкері
12.
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Мәдениет комитетінің "Қазақстан Республикасының Ұлттық музейі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының қызметкері
13.
ученый
Архив, құжаттама және кітап ісі сұрақтары бойынша секция
14.
"Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Архив, құжаттама және кітап ісі комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің төрағасы
15.
ғалым, Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Архив, құжаттама және кітап ісі комитетінің "Қазақстан Республикасының Ұлттық архиві" республикалық мекемесінің қызметкері
16.
ғалым, Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Архив, құжаттама және кітап ісі комитетінің "Қазақстан Республикасының Ұлттық кітапханасы" республикалық мемлекеттік мекемесінің қызметкері
17.
ғалым, Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Архив, құжаттама және кітап ісі комитетінің "Орталық мемлекеттік ғылыми-техникалық құжаттама архив" республикалық мемлекеттік мекемесінің қызметкері
18.
ғалым, Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Архив, құжаттама және кітап ісі комитетінің "Қолжазбалар және сирек кітаптар ұлттық орталығы" республикалық мемлекеттік мекемесінің қызметкері
Жастар және отбасы сұрақтары бойынша секция
19.
"Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Жастар және отбасы істері комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің төрағасы
20.
"Жастар" ғылыми-зерттеу орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің өкілі
21.
ғалым (келісім бойынша)
Креативті индустриялар сұрақтары бойынша секция
22.
креативті индустриялар қорының өкілі (келісім бойынша)
23.
ғалым (келісім бойынша)
24.
ғалым (келісім бойынша)
Азаматтық қоғам сұрақтары бойынша секция
25.
"Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Азаматтық қоғам істері комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің төрағасы
26.
"Қазақстандық қоғамдық даму институты" коммерциялық емес акционерлік қоғамының қызметкері
27.
"Азаматтық бастамаларды қолдау орталығы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының қызметкері
28.
ғалым (келісім бойынша)
29.
ғалым (келісім бойынша)
Дін сұрақтары бойынша секция
30.
"Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Дін істері комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің төрағасы
31.
"Конфессияаралық және өркениетаралық диалогты дамыту жөніндегі Н. Назарбаев орталығы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының қызметкері
32.
ғалым (келісім бойынша)
Этносаралық қатынастар сұрақтары бойынша секция
33.
"Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Этносаралық қатынастарды дамыту комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің төрағасы
34.
ғалым, "Қолданбалы этносаяси зерттеулер институты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің қызметкері
35.
ғалым, Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Этносаралық қатынастарды дамыту комитетінің "Қоғамдық келісім" республикалық мемлекеттік мекемесінің қызметкері
36.
ғалым (келісім бойынша)
37.
ғалым (келісім бойынша)

25. Рабочий орган НТС ежегодно, не позднее 20 числа месяца следующего за отчетным годом, представляет в уполномоченный орган в области науки информацию о работе НТС по итогам отчетного периода.
Приложение 2
к приказу Министра
культуры и информации
Республики Казахстан
от 30 сентября 2024 года № 455-НҚ
Состав научно-технического совета Министерства культуры и информации Республики Казахстан
Должность
Секретарь
сотрудник департамента анализа и стратегического планирования Министерства культуры и информации Республики Казахстан
1.
Члены
вице-министр культуры и информации Республики Казахстан
2.
представитель Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (по согласованию)
3.
член национального научного совета (по согласованию)
4.
представитель отраслевой ассоциации субъектов частного предпринимательства (по согласованию)
5.
представитель института развития (по согласованию)
6.
представитель национального холдинга (по согласованию)
7.
представитель национальной компании (по согласованию)
8.
представитель уполномоченного органа в области науки (по согласованию)
Секция по вопросам культуры
9.
председатель республиканского государственного учреждения "Комитет культуры Министерства культуры и информации Республики Казахстан"
10.
ученый, сотрудник республиканского государственного казенного предприятия "Государственный музей "Центр сближения культур" Комитета культуры Министерства культуры и информации Республики Казахстан
11.
ученый, сотрудник республиканского государственного учреждения "Казахский национальный университет искусств" Министерства культуры и информации Республики Казахстан
12.
сотрудник республиканского государственного казенного предприятия "Национальный музей Республики Казахстан" Комитета культуры Министерства культуры и информации Республики Казахстан
13.
ученый
Секция по вопросам архивов, документации и книжного дела
14.
председатель республиканского государственного учреждения "Комитет архивов, документации и книжного дела Министерства культуры и информации Республики Казахстан"
15.
ученый, сотрудник республиканского государственного учреждения "Национальный архив Республики Казахстан" Комитета архивов, документации и книжного дела Министерства культуры и информации Республики Казахстан
16.
ученый, сотрудник республиканского государственного учреждения "Национальная библиотека Республики Казахстан" Комитета архивов, документации и книжного дела Министерства культуры и информации Республики Казахстан
17.
ученый, сотрудник республиканского государственного учреждения "Центральный государственный архив научно-технической документации" Комитета архивов, документации и книжного дела Министерства культуры и информации Республики Казахстан
18.
ученый, сотрудник республиканского государственного учреждения "Национальный центр рукописей и редких книг" Комитета архивов, документации и книжного дела Министерства культуры и информации Республики Казахстан
Секция по вопросам молодежи и семьи
19.
председатель республиканского государственного учреждения "Комитет по делам молодежи и семьи Министерства культуры и информации Республики Казахстан"
20.
представитель товарищества с ограниченной ответственностью "Научно-исследовательский центр "Молодежь"
21.
ученый (по согласованию)
Секция по вопросам креативных индустрий
22.
представитель фонда креативных индустрий (по согласованию)
23.
ученый (по согласованию)
24.
ученый (по согласованию)
Секция по вопросам гражданского общества
25.
председатель республиканского государственного учреждения "Комитет по делам гражданского общества Министерства культуры и информации Республики Казахстан"
26.
сотрудник некоммерческого акционерного общества "Казахстанский институт общественного развития"
27.
сотрудник некоммерческого акционерного общества "Центр поддержки гражданских инициатив"
28.
ученый (по согласованию)
29.
ученый (по согласованию)
Секция по вопросам религий
30.
председатель республиканского государственного учреждения "Комитет по делам религий Министерства культуры и информации Республики Казахстан"
31.
сотрудник некоммерческого акционерного общества "Центр Н. Назарбаева по развитию межконфессионального и межцивилизационного диалога"
32.
ученый (по согласованию)
Секция по вопросам межэтнических отношений
33.
председатель республиканского государственного учреждения "Комитет по развитию межэтнических отношений Министерства культуры и информации Республики Казахстан"
34.
ученый, сотрудник товарищества с ограниченной ответственностью "Институт прикладных этнополитических исследований"
35.
ученый, сотрудник республиканского государственного учреждения "Қоғамдық келісім" "Комитета по развитию межэтнических отношений Министерства культуры и информации Республики Казахстан"
36.
ученый (по согласованию)
37.
ученый (по согласованию)