2024-2028 жылдарға арналған Теміртау қаласы мен Ақтау кентінің жайылымдарын басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарын бекіту туралы
Қарағанды облысы Теміртау қалалық мәслихатының 2024 жылғы 26 маусымдағы № 16/8 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына сәйкес, Теміртау қаласы мен Ақтау кенті аумағында жайылымдарды тиімді пайдалану және мал шаруашылығы өнімінің өнімділігін арттыру мақсатында Теміртау қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған 2024-2028 жылдарға арналған Теміртау қаласы мен Ақтау кентінің жайылымдарын басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қалданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы А. Ломакин
Теміртау қалалық мәслихатының
2024 жылғы "26" маусымнан
№ 16/8 шешімімен бекітілген
2024-2028 жылдарға арналған Теміртау қаласы мен Ақтау кентінің жайылымдарын басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы 2024-2028 жылдарға арналған Теміртау қаласы мен Ақтау кентінің жайылымдарын басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі-Жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді.
2. Жоспарды әзірлеу үшін келесі ақпарат пайдаланылды:
Қарағанды облысының Теміртау қаласы мен Ақтау кентінің жайылымдарын геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер;
Қарағанды облысы ветеринария басқармасының "Қарағанды қалалық ветеринария станциясы" шаруашылық жүргізу құқығындағы коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынының Теміртау қаласындағы филиалы берген ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер;
Қарағанды облысы ветеринария басқармасының "Қарағанды қалалық ветеринария станциясы" шаруашылық жүргізу құқығындағы коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынының Теміртау қаласындағы филиалы берген, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер;
Қарағанды облысы ветеринария басқармасының "Қарағанды қалалық ветеринария станциясы" шаруашылық жүргізу құқығындағы коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынының Теміртау қаласындағы филиалы берген үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер;
мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер.
3. Теміртау қаласының индустриалдық бағытын ескере отырып, ауыл шаруашылығының әлеуеті үлкен емес және қаланың қажеттіліктерін қанағаттандыруға мүмкіндік бермейді. Мал шаруашылығы мен өсімдік шаруашылығы өнімдерін негізінен жеке қосалқы шаруашылықтарында өндіреді.

Об утверждении Плана по управлению пастбищами города Темиртау и поселка Актау и их использованию на 2024-2028 годы
Решение Темиртауского городского маслихата Карагандинской области от 26 июня 2024 года № 16/8
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О пастбищах", в целях рационального использования пастбищ и повышения продуктивности животноводства на территории города Темиртау и поселка Актау, Темиртауский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами города Темиртау и поселка Актау и их использованию на 2024-2028 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата А.Ломакин
Утвержден решением
Темиртауского городского маслихата
от "26" июня 2024 года № 16/8
План по управлению пастбищами города Темиртау и поселка Актау и их использованию на 2024-2028 годы
Глава 1. Общие положения.
1. Настоящий План по управлению пастбищами города Темиртау и поселка Актау и их использованию на 2024-2028 годы (далее –План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах".
2. Для разработки Плана использована следующая информация:
сведения о состоянии геоботанического обследования пастбищ города Темиртау и поселка Актау Карагандинской области;
сведения о ветеринарно-санитарных объектах, представленные Филиалом КГП на ПХВ "Карагандинская городская ветеринарная станция" Управления ветеринарии Карагандинской области в городе Темиртау";
данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, представленные Филиалом КГП на ПХВ "Карагандинская городская ветеринарная станция" Управления ветеринарии Карагандинской области в городе Темиртау";
данные о количестве гуртов, отар, табунов, представленные Филиалом КГП на ПХВ "Карагандинская городская ветеринарная станция" Управления ветеринарии Карагандинской области в городе Темиртау";
иные данные, представленные государственными органами, физическими или юридическими лицами.
3. Учитывая индустриальную направленность города Темиртау, потенциал сельского хозяйства невелик и не позволяет обеспечить потребности города. Продукция, как животноводства, так и растениеводства в основном производится личными подсобными хозяйствами.

4. Қаланың әкімшілік аумағында ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер ретінде пайдалануға жарамды жер жеткіліксіз.
5. Ауылшаруашылық мақсатындағы жерлерді ұтымды пайдалану - жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушыларға жер ресурстарын тиімді пайдалануды қамтамасыз ету, өнімділіктің қажетті көрсеткіштерін алу үшін топырақ құнарлылығының төмендеуіне жол бермеу және жерді оңтайлы пайдалану.
6. Жайылымдарды олардың тозуынсыз пайдалану басты міндет болып табылады, осыған байланысты Теміртау қаласы мен Ақтау кентінің жайылымдарын басқару және оларды пайдалану бойынша 2024-2028 жылдарға арналған жоспар, ауылшаруашылық құрылымдары мен халық үшін жайылымдарды ауыстыру схемалары жасалды, бұл мал азығына қажеттілікті қамтамасыз етеді және жайылымның тозу процесінің алдын алады.
2-тарау. Аймақтағы жерлердің санаты мен көлемі
7. Теміртау қаласы Қарағанды облысының солтүстік-батыс бөлігінде Қарағанды қаласынан 35 километр қашықтықта Нұра өзенінің сол жақ жағалауында, солтүстік ендіктің 50º және шығыс бойлықтың 73º құрғақ дала аймағында орналасқан. Қаланың орналасқан аумағы- жалпы еңісі солтүстікке, су қоймасына қарай құйқалы қыраттар болып келеді. Оңтүстік жағынан қала биік төбелермен қоршалған, солтүстікте -су қоймасымен, шығыстан Қарағанды металлургиялық зауытымен шектеледі.
Ақтау кенті Теміртау қаласынан солтүстікке қарай 18 км және Қарағанды қаласынан 57 км жерде орналасқан. Ақтау кентінің жерлері солтүстігі, батысы, оңтүстігі Баймырза ауылдық округінің жерлерімен, шығысында және оңтүстігінде Ғ. Мұстафин атындағы ауылдық округпен шектеседі. Теміртау қаласының аумағы шұғыл континенттік климаты бар құрғақ дала аймағында орналасқан. Қысы суық, жазы ыстық және құрғақ. Төрт климаттық ауданы ерекшеленеді: қоңыржай-салқын, қоңыржай-жылы, ұсақ шоқылы–құрғақ, қалыпты-жылы-құрғақ. Орташа жылдық жауын-шашын мөлшері 332 миллиметрді құрайды. Орташа жылдық ауа ылғалдығы -65%. Желдің орташа жылдық жылдамдығы-3,8 м/с. Ауаның орташа жылдық температурасы (көпжылдық) +2,6ºС. Вегетациялық мерзімде орта температурасы +14,9ºС құрайды. Ең жылы ай- шілде айы, орташа температурасы 17,8º. Ыстық жазы күн сәулесі мен жылудың молдығымен, атмосфералық жауын-шашынның аздығымен сипатталады.
8. Теміртау қаласының халқы мен өнеркәсіптік объектілерін сумен қамтамасыз ету мақсатында ірі Ертіс-Қарағанды су каналы, Самарканд жасанды су қоймасы салынған. Қаланың әкімшілік аумағындағы жерасты сулары жергілікті жердің бәрінде бар да, жарылған болып келеді. Олардың нәр алатын көзі атмосфералық жауындар, сондай-ақ еріген мұздықтар және қар сулары. Негізгі ауыл шаруашылықты сумен жабдықтау жер беті суларымен жабдықтайды, ал ауыз сумен жабдықтау Ертіс-Қарағанды каналының есебінен ұйымдастырылған.
Ақтау кентінің аумағы гидрографиялық желісі көптеген ұсақ ағындармен, атмосфералық және атмосфералық топырақпен қоректенеді. Ең үлкені-Баймырза өзені. Ағындар негізінен көктемде жұмыс істейді, ал жазда ол кебеді, жеке қалақтарға бөлінеді. Баймырза өзені делювиалды борпылдақ шөгінділерде ағып, тақтатастармен және тұзды батпақтармен қоршалған, жазда кей жерлерде кебеді, жағалаулар қабаттардың түсімен жабылған, суы тұзды. Өзендерден басқа, кент аумағында көктемгі еріген сулармен және атмосфералық жауын-шашынмен қоректенетін жасанды тоғандар, сондай-ақ таяз өсіп кеткен көлдер бар.

4. На административной территории города не имеется достаточного количества земель, пригодных для использования в качестве сельскохозяйственных угодий.
5. Рациональное использование земель сельскохозяйственного назначения – обеспечение собственниками земельных участков и землепользователей эффективного использования земельных ресурсов, недопущение снижения плодородия почвы и оптимальное использование земли в целях получения необходимых показателей продуктивности.
6. Использование пастбищ без их деградации является главной задачей, в связи с этим разработан План по управлению пастбищами города Темиртау и поселка Актау и их использованию на 2024-2028 годы, схемы пастбищеоборотов для сельскохозяйственных формирований и населения, что позволит обеспечить, потребность в кормах и предотвратить процесс деградации пастбищ.
Глава 2. Категории земель и их объемы в регионе
7. Город Темиртау расположен на левом берегу реки Нуры, в 35 км к северо-западу от Караганды, в северо-западной части Карагандинской области, в зоне сухих степей, под 50º северной широты и 73º восточной долготы. Территория, на которой расположен город, представляет холмистую местность с общим уклоном на север – в сторону водохранилища. С южной стороны город окружҰн грядой высоких сопок, с севера – водохранилищем, с востока город замыкает Карагандинский металлургический комбинат.
Поселок Актау расположен в 18 км к северу от Темиртау и 57 км от города Караганды. Земли поселка Актау граничат на севере, западе, юге с землями сельского округа Баймырза, на востоке и юге с сельским округом имени Г. Мустафина. Территория города Темиртау расположена в засушливой степной зоне с резко континентальным климатом. Зима холодная, лето жаркое и сухое. Выделяют четыре климатических района: умеренный-прохладный, умеренный–теплый, мелкоклювый-сухой, умеренный-теплый-сухой. Среднегодовое количество осадков составляет 332 миллиметра. Среднегодовая влажность воздуха -65%. Среднегодовая скорость ветра - 3,8 м/с. среднегодовая температура воздуха (многолетняя) +2,6 ºС. В течение вегетационного периода средняя температура составляет +14,9 ºС. Самый теплый месяц-июль со средней температурой 17,8 º. Жаркое лето характеризуется обилием солнечного света и тепла, небольшим количеством атмосферных осадков.
8. В целях обеспечения населения города Темиртау и объектов промышленности водой построен крупный водоканал Иртыш-Караганда, создано искусственное озеро - водохранилище Самаркандское. Подземные воды на административной территории города преимущественно трещинные, формируются повсеместно. Источником их питания являются атмосферные осадки, а также талые воды ледников и снежников. Основное сельскохозяйственное водоснабжение базируется на поверхностных водах, а питьевое водоснабжение организовано за счет канала Иртыш-Караганда.
Гидрографическая сеть территории поселка Актау представлена множеством мелких ручьев, атмосферного и атмосферно-грунтового питания. Наиболее крупными является река Баймырза. Ручьи функционируют в основном весной, а летом пересыхают, распадаясь на отдельные плесы. Река Баймырза протекает в делювиальных рыхлых отложениях, окружена солонцами и солончаками, местами пересыхает летом, берега покрываются слоями выцвети, вода соленая. Кроме рек, на территории поселка имеются искусственные пруды, которые питаются весенними талыми водами и атмосферными осадками, а также мелкие заросшие озера.

9. Теміртау қаласының және Ақтау кентінің дала аймағында орналасқан, климаттық жағдайға, өсімдікке және топыраққа байланысты құрғақ дала субаймаққа жатады. Қосалқы аймақ гумустық горизонттың қалыңдығымен орташа қуатты және аз қуатты болып табылатын қаштан және шалғынды-каштан топырақтарымен сипатталады.
10. Табиғи жемшөп алқаптарының өсімдік жамылғысы экологиялық факторларға байланысты: климат, топография, топырақ және пайдалану табиғаты. Шөптесін өсімдіктерде келесі түрлері басым: астық отбасы, елекшөп отбасы және жусанның басқа да түрлері (Жоспарға 1 қосымша).
11. Геоботаникалық зерттеулерге сәйкес шөптің өнімділігі әр жылдың ауа-райы жағдайына және жайылым түріне байланысты әр гектардан 2,0-ден 5,5 центнерге дейін өзгеруі мүмкін (Жоспарға 2 қосымша).
Аймақтың жайылымдарын тұтасымен сипаттайтын болсақ, онда оның өнімділігі жыл сайын қар жамылғысы мен көктемдегі жауын-шашын мөлшеріне байланысты өзгеріп отырады.
3-тарау. Аймақтағы жайылымдарды рационалды пайдалану
12. 2023 жылдың 1 қарашасындағы жағдай бойынша жер балансына сәйкес аймаққа берілген жер көлемі 34 591 гектар құрайды. Мақсатына қарай бүкіл жер қоры санаттарға бөлінеді.
13. Кестеде көрсетілгендей, елді мекендер жерлерінің жалпы ауданы 34591 гектарды құрайды, оның ішінде ауыл шаруашылығына пайдаланылатын жерлер - 4522 гектар, аймақтағы жайылымның жалпы аумағы 2460 гектар жайылым жеке меншіктегі немесе уақытша ұзақ мерзімді жер пайдалануындағы ауылшаруашылық жерлерінде орналасқан (Жоспарға 3 қосымша).
Бұл жерлердің көп бөлігі кенттерге жақын орналасқан. Қазіргі уақытта жайылымдарды пайдаланудың және көптеген малды жайылымда ұстаудың салдарынан, сапасыз күтімге байланысты жемдік өсімдіктердің қоры жылдан-жылға азаюда. Осының салдарынан мұндай жайылымдар есекмия, жапырақты өрік, гармала, ошаған және басқа да жануарлар жеуге жарамсыз өсімдіктер сияқты шөптерге толып кетеді.
14. Жалпы, ғылыми тәжірибеде жайылым өнімділігін ұзақ жылдар бойы сақтау үшін жайылымды пайдаланушылар үш негізгі талапты ескеруі керек:
1) жайылым аймағында мал санының нормаларын сақтау;
2) жайылымдарды пайдаланғаннан кейін жалпы өнімнің 30-40 пайызы сақталуы керек;
жайылымда жайылғаннан кейін өсімдіктердің биіктігі 4-5 сантиметр болуы керек. Мал өсімдіктердің барлық дерлік жапырақтарын жейтіндіктен, қыста қорында аз қоректік заттар бар. Кейде қыста өсімдіктер аязға ұшырайды, ал тірі қалғандар, олар көктемде гүлдей бастаса да, сапасыз шөптенеді;

9. Город Темиртау и поселок Актау находится в степной зоне, которая в зависимости от климатических условий, растительности и почв относится к подзоне сухих степей. Для подзоны характерны каштановые и лугово-каштановые почвы, которые по мощности гумусового горизонта среднемощные и маломощные.
10. Растительный покров природных кормовых угодий находится в тесной зависимости от экологических факторов: климат, рельеф, почвы и характер использования. В травостое преобладают следующие виды растений: семейство Злаковые, семейство Ситниковые и разновидности полыни (приложение 1 к Плану).
11. Урожайность травы по данным геоботанического обследования может варьироваться от 2,0 до 5,5 центнеров с гектара, в зависимости от погодных условий года и типа пастбищ (приложение 2 к Плану).
Если характеризовать в целом пастбища региона, то его продуктивность непостоянна, меняется из года в год в зависимости от количества воды в снежном покрове и дождевых осадков весной.
Глава 3. Рациональное использование пастбищ в регионе.
12. По данным земельного баланса на 1 ноября 2023 года площадь, закрепленная за регионом, составляет 34 591 гектар. В зависимости от целевого назначения весь земельный фонд распределяется по категориям.
13. Как показано в таблице, общая площадь земель населенных пунктов составляет 34591 га, из них земель сельскохозяйственного назначения - 4522 га, общая площадь пастбищ в регионе-2460 га. пастбища расположены на сельскохозяйственных угодьях, находящихся в частной собственности или во временном долгосрочном землепользовании. (приложение 3 к Плану).
Большинство этих земель расположены вблизи поселков. В настоящее время, из-за несоблюдения порядка использования пастбищ и выпаса большого количества скота, из-за неухоженности, фонд кормовых растений из года в год уменьшается. Вследствие этого, такие пастбища зарастают такими травами как есекмия, безлистый ежовник, гармала, чертополох и другими крупностебельными растениями, которые не употребляются животным в пищу.
14. В целом, на научно-обоснованной практике для сохранения продуктивности пастбищ на долгие годы, пользователям пастбищ необходимо учитывать три основных требования:
1) на пастбищном участке соблюдать нормы количества скота;
2) после использования пастбищ 30-40 процентов валового продукта должны быть сохранены;
после выпаса скота на пастбище, растения должны быть высотой 4-5 сантиметра. Потому что скот съедает практически все листья растений, к зиме в их фонде остается меньше питательных веществ. Иногда зимой растения обмораживаются, а выжившие, хотя и расцветают весной, имеют травянистость низкого качества;

3) мал бағу шарттарын сақтау ұсынылады. Көктемде мал жаю көптеген көпжылдық шөптер қоректік заттар жинала бастағаннан 10-12 күн өткен соң басталуы керек.
Осы ережелерді сақтамау келесі жылы жайылым өндірісінің күрт төмендеуіне әкеледі. Бірақ, соған қарамастан, жыл бойы шөпті жайылымдар әртүрлі себептерге байланысты өзгеруі мүмкін екендігі белгілі.
15. Бүгінгі таңда жайылымдық және шабындық жерлердің геоботаникалық құрамы түбегейлі өзгерді. Бұл жағдай басқа ауылшаруашылық жұмыстарын және мелиорацияны қажет етеді. Тозған жайылымдарда шөп өсуін қалпына келтіруді қажет ететін ауыспалы жайылымдар әдісі ғылыми негізде жүргізілуі керек.
16. Аймақта ветеринарлармен, жабдықтармен (компьютерлер, тоңазытқыштар, қажетті құралдар) толықтай жабдықталған бір ветеринарлық станция бар. Қала мен кентте мал жаюға дейін жоспарлы жыл сайын эпизоотияға қарсы іс-шаралар, ветеринарлық профилактикалық егу, аллергиялық және серологиялық сынақтар толық көлемде өткізіледі. Малдың төлдеу, шағылысу кезіндегі бақылаудың болмауы, ірі қара малдың денсаулығын бақылаудың болмауы, бірлестік ережелерін бұзу, малды топтастыру және басқа да бұзушылықтар жануарлар арасында инфекцияның таралуына әкеледі. Сондықтан жайылымдарды пайдалану және малды ұстау кезінде ветеринариялық-санитариялық және зоогигиеналық ережелерді қатаң сақтау қажет. Ауру пайда болған жерлерде жануарларды вакцинациялау, дезинфекциялау және зарарсыздандыру бойынша жұмыстар жүргізілуі керек. Теміртау қаласында Алматы – Екатеринбург трассасының 1060 км мекен-жайында орналасқан бір мал қорымы бар, онда бүкіл өңірден ауру жануарлардың мәйіттері жойылады (Жоспарға 4 қосымша).
4-тарау. Елді мекендердің жайылымдарын маусымдық пайдалануды ұйымдастыру
17. Теміртау қаласының әкімшілік аумағында үй шаруашылығы саны- 133, жылқы, ірі және ұсақ мал саны-1462 бас есептеледі. 1 шаруа қожалығы тіркелген. Ақтау кенті бойынша үй шаруашылығы саны-201, жылқы, ірі және ұсақ мал саны-2525 бас. Теміртау қаласының өңірі бөлінісінде жеке аулада саналатын ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы мәліметтер (Жоспарға 5 қосымша).
18. Мал ұстау негізінен жартылай тұрақты, жылына алты ай ауыл маңында жайылып жүреді, яғни мал ауылдан 2-4 шақырымнан асып кетпейді. Жайылым кезеңі сәуір айының басында басталып, қазан-қараша айларында аяқталады. Қыста техникалық қызмет көрсету тоқтап тұр. Тоқтатылған кезеңдегі жем табиғи шабындықтардан жиналып, жақын орналасқан басқа аудандардан сатып алынады.

3) рекомендуется соблюдение сроков выпаса скота. Выпас скота весной необходимо начинать через 10-12 дней после того, как многие многолетние травы начнут запасаться питательными веществами.
Несоблюдение этих правил ведет к резкому снижению продукции пастбищ в следующем году. Но, тем не менее, известно, что травянистость пастбищ в течение года может меняться по разным причинам.
15. Сегодня, коренным образом изменился геоботанический состав растительности сенокосных угодий и пастбищ в целом. Такая ситуация требует проведения других агротехнических мероприятий и мелиорации земель. Способ переменных пастбищ, требующий восстановления роста травы, на изношенных пастбищах следует вести на научной основе.
16. В регионе имеется одна ветеринарная станция, которая полностью укомплектована специалистами ветеринарами, оборудованием (компьютеры, холодильники, необходимые инструменты). Перед выгоном на выпас скота города и поселка в полном объҰме выполняются запланированные ежегодные противоэпизоотические мероприятия, работы по ветеринарной профилактической прививке, аллергические и серологические проверочные работы. Небрежное содержание скота, отсутствие контроля при случке, при окоте скота, отсутствие контроля, за здоровьем скота, нарушение правил объединения, группировки скота и другие нарушения приводят к распространению инфекции среди животных. Поэтому при использовании пастбищ и содержании скота необходимо строго соблюдать ветеринарно-санитарные и зоогигиенические правила. В местах возникновения заболевания должны быть проведены работы по вакцинации животных, дезинфекции, дератизации. В городе Темиртау имеется один скотомогильник, расположенный по адресу 1060 км трассы Алматы – Екатеринбург, где со всего региона уничтожаются трупы больных животных, в том числе посредством сжигания в инсенираторе (приложение 4 к Плану).
Глава 4. Организация сезонной эксплуатации пастбищ населенных пунктов
17. На административной территории города Темиртау численность домашнего хозяйства составляет 133, лошадей, крупного и мелкого рогатого скота - 1462 головы. Зарегистрировано 1 крестьянское хозяйство. Количество домашних хозяйств по поселку Актау-201, лошадей, крупного и мелкого рогатого скота-2525 голов. Сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных, числящихся на личном подворьев разрезе региона города Темиртау (приложение 5 к Плану).
18. Содержание скота в основном полустойловое, в течение шести месяцев в год пасутся в окрестностях поселков, то есть скот не отдаляется от села на дистанцию больше 2-4 километров. Пастбищный период начинается в середине апреля месяца и заканчивается конец октября – ноябрь. Зимнее содержание стойловое. Корма на стойловый период заготавливаются с природных сенокосов и покупкой в других близлежащих районов.

19. Қазір бұл жерлердің көпшілігі бүлінген және тозған. Халықтың және шаруа қожалықтарының аулаларында төрт мыңға дейін ауылшаруашылық жануарлары болғандықтан, сәйкесінше, малдың тығыздығы осы аймақтағы мөлшерден (стандарттан) бірнеше есе жоғары.
20. Жайылымдарға қажеттілікті есептеу геоботаникалық зерттеулердің материалдары негізінде Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымның жалпы алаңына түсетін жүктің шекті нормасын бекіту туралы" №3-3/332 бұйрығына сәйкес жүктеме нормаларына сәйкес жүргізіледі. Теміртау қаласының өңірі бөлінісінде ауылдық елді мекендерде жайылымдармен қамтамасыз ету (Жоспарға 6 қосымша).
21. Кестені ескере отырып, жайылымдық жерлердің жеткіліксіздігін атап өткен жөн, тиісінше малдың тығыздығы осы аймақтағы нормадан бірнеше есе көп.
22. Сонымен қатар, өңір аумағында жайылымдық аудандардың шектеулі болуына байланысты ауылшаруашылық тауар өндірушілерімен мал бордақылау алаңдарын дамыту үшін бизнесті мемлекеттік қолдаудың қолданыстағы шаралары туралы ақпараттандыру жұмыстары жүргізілуде.
5-тарау. Жайылымдарды тиімді пайдалану мақсатында жайылым айналымының схемасын әзірлеу
23. Жайылым айналымдарының схемалары жайылымдарды геоботаникалық зерттеу негізінде жасалынған.
24. Әр түрлі табиғи аймақтар мен жайылым түрлері үшін жайылым айналымының тиісті схемалары жасалынған.
25. Жайылымды пайдаланудың екі жүйесі бар: шабындық және шалғындық. Біріншісі, егер жайылымдар ауладан 3 шақырым қашықтықта орналасса, екіншісі жайылымның қашықтығымен болады.
26. Теміртау өңірі бөлінісіндегі елді мекендерде ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша қалыптастырылған гурттардың, отарлардың, табындардың саны туралы мәліметтер (Жоспарға 7 қосымша).
27. Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (Жоспарға 8 қосымша).
28. Елді мекендер шекарасындағы жайылымдық сумен жабдықтау көздері өзендер, көлдер және ағынды су тоғандары сияқты табиғи су объектілері болып табылады. Суару алаңы ұйымдастырылатын қолда бар су көздері әр схемада шартты белгілермен белгіленеді, ал түсіндірме жазбаның сипаттамалық бөлігінде суаруды табиғи көздерден ұйымдастыру кезінде мал суға кірмейтіндей, бірақ қоршау арқылы аралау шартымен суару алаңдарын ұйымдастыру қажет екендігі айтылған. Жайылымның ерекше құрғақ кезеңінде суды жеткізуді ұйымдастыру қажет. Жайылымдағы ауылшаруашылық жануарлары су объектілеріне еркін қол жеткізе алады.
Теміртау қаласының өңірі бөлінісіндегі суару алаңдары туралы мәліметтер ( Жоспарға 9 қосымша).

19. Сейчас практически большая часть этих земель повреждена, изношена. Потому что во дворах населения и крестьянских хозяйствах содержится до четырех тысяч сельскохозяйственных животных, соответственно плотность скота в несколько раз превышает размер (норматив), действующий в этом регионе.
20. Расчет потребности в пастбищах проводится согласно, норм нагрузки в соответствии с Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" на основании материалов геоботанических обследований. Обеспеченность пастбищными угодьями в разрезе региона города Темиртау (приложение 6 к Плану).
21. С учетом приведенной таблицы необходимо отметить недостаточность пастбищных земель, соответственно плотность скота в несколько раз превышает норматив, действующий в регионе.
22. Кроме этого, в связи с ограниченными площадями пастбищ на территории региона проводится информационно-разъяснительная работа с сельскохозяйственными товаропроизводителями об имеющихся мерах государственной поддержки бизнеса для возможного развития откормочных площадок.
Глава 5. Разработка схемы обращения пастбища в целях эффективного использования пастбищ
23. Схемы пастбищеоборотов разрабатываются на основании геоботанического обследования пастбищ.
24. Для различных природных зон и типов пастбищ разрабатываются соответствующие схемы пастбищеоборота.
25. Существуют две системы использования пастбищ пригонная и отгонная. Первая возможна в том случае, если пастбища расположены на расстоянии до 3 км от скотного двора, вторая при большой удаленности пастбищ.
26. Сведения о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам сельскохозяйственных животных, числящихся в населенных пунктах в разрезе Темиртауского региона (приложение 7 к Плану).
27. Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 8 к Плану).
28. Источниками пастбищного водоснабжения в границах населенных пунктов являются естественные водоемы, такие как реки, озера и пруды с проточной водой. Имеющиеся водоисточники, на которых организуется водопойная площадка, отмечены на каждой схеме условными обозначениями, а в описательной части пояснительной записки говорится о том, что при организации водопоя из естественных источников необходимо устраивать водопойные площадки с таким условием, чтобы скот не входил в воду, а пил через загородку. В особо засушливый период выпаса необходимо организовывать подвоз воды.
Сельскохозяйственные животные на пастбищах имеют свободный доступ к водным объектам. (приложение 9 к Плану).

"Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген) ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша суды тұтынудың орташа тәуліктік нормасы бекітілді:
ірі қара мал мен жылқы үшін 45-60 литр;
1-2 жас аралығындағы жас жануарлар үшін 25-35 литр;
бір жасқа дейінгі жас жануарлар үшін 10-15 литр;
қой мен ешкі үшін 3-5 литр;
қозылар үшін 1-2 литр.
Жайылымнан суару шұңқырына дейінгі рұқсат етілген қашықтық:
сиырлар үшін-2,5 км;
бұзаулар үшін-1 км;
ірі қара мал үшін - 2,5 км;
қой мен ешкі үшін-3 км;
жылқылар мен түйелер үшін-4,6 км-ге дейін.
Теміртау өңірінің жайылымдық жерлері негізінен сумен толық қамтамасыз етілген.
29. Уақытша (маусымдық) пайдаланылатын мал айдау трассалары туралы мәліметтер және мал айдау үшін орнатылған сервитуттар (Жоспарға 10 қосымша). Мал жаю орындарына, суару көздеріне, лагерьлерге, фермаларға, қорадан қораға айдау үшін далалық жолдар пайдаланылады, сондай-ақ далалық жолдар желісі нашар дамыған жерлерде мал айдау трассалары ұйымдастырылған. Мал айдау трассалары, әдетте, оларға ең үлкен алаңға қызмет көрсетуді және жайылымдардың малдың тұрағы мен суару орындарымен ыңғайлы және қысқа байланысын құруды есептей отырып орналастырылады. Өңірбойынша мал көліктерінің ауданы 1 га құрайды.
Мал айдау трассаларының таңдаулы схемалары түзу сызықты, артық иілу мен бұрылыстарсыз, тегіс бұрылу бұрыштары бар. Мал айдау трассалары өзендерді, бұлақтарды, арықтарды кесіп өтпейтіндей етіп орналастырылған, сулы-батпақты жерлерден, арқалықтар мен тік жыралардың қастарынан өтпейді, олар арқылы өткелдер орнатылмай, сондай-ақ арқалықтардың тальвегтері арқылы өтеді.
Мал айдауыштарының ені жануарлардың түріне, гурттар мен отарлардың мөлшеріне, сондай-ақ топырақтың механикалық құрамына, шөптің құлау дәрежесіне және эрозиялық процестерге байланысты.
Қажет болған жағдайда жобада мал айдауыштарын бейіндеу және оларды таптауға неғұрлым төзімді шөп қоспаларымен қалайылау көзделеді. Табиғи инстинкттердің арқасында жануарлар таңертең таңертең, ал кешкі уақытта күн батқан кезде жайылымда қозғалғанды жөн көреді.
Сервитуттарға келетін болсақ, барлық елді мекендерде жайылым айналымы жер пайдаланушылардың мүдделеріне әсер етпейтіндей және сервитуттар олардың қажетсіздігіне байланысты көзделмейтіндей етіп қалыптастырылған, өйткені ауыл шаруашылығы жануарларын суару пункттері мен жазғы лагерьлерге дейін айдау елді мекендердің резервтік жерлері бойынша жүзеге асырылады.

Приказом министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090) утверждена среднесуточная норма потребления воды по видам сельскохозяйственных животных:
для крупного рогатого скота и лошадей 45-60 литров;
для молодняка в возрасте 1-2 года 25-35 литров;
для молодняка младше одного года 10-15 литров;
для овец и коз 3-5 литров;
для ягнят 1-2 литра.
Допустимое расстояние от пастбища до водопоя составляет:
для коров – 2,5 км;
для телят – 1 км;
для молодняка крупного рогатого скота – 2,5 км;
для овец и коз – 3 км;
для лошадей и верблюдов – до 4,6 км.
Пастбищные угодья Темиртауского региона в основном полностью обеспечены водой.
29. Сведения о скотопрогонных трассах временного (сезонного) пользования и сервитутах установленные для прогона скота (приложение 10 к Плану). Для перегона скота к местам выпаса, источникам водопоя, лагерям, фермам, из загона в загон используются полевые дороги, а также в местах со слабо развитой сетью полевых дорог, организованы скотопрогонные трассы. Скотопрогонные трассы размещаются, как правило, с расчетом обслуживания ими наибольшей площади и создания удобной и кратчайшей связи пастбищ с местами стоянки, и водопоя скота. Площадь под скотопроганами по региону составляет 1 га.
Предпочтительные схемы скотопрогонных трасс прямолинейные, без лишних изгибов и поворотов, с плавными углами поворотов. Скотопрогонные трассы размещены таким образом, что они не пересекают реки, ручьи, канавы, не проходят по заболоченным местам, по бровкам балок и крутых оврагов, без устройства через них переправ, а также по тальвегам балок.
Ширина скотопрогонов зависит от вида животных, размера гуртов и отар, а также механического состава почв, степени сбитости травостоя и эрозионных процессов.
При необходимости проектом предусматривается профилирование скотопрогонов и залужение их наиболее устойчивыми к вытаптыванию травосмесями. В силу природных инстинктов животные предпочитают двигаться при пастьбе в утренние часы на восход, а в вечерние часы – на закат солнца.
Что касается сервитутов, то во всех населенных пунктах пастбищеобороты сформированы таким образом, что интересы землепользователей не затрагиваются и сервитуты не предусмотрены по причине их ненадобности, так как прогоны сельскохозяйственных животных до водопойных пунктов и летних лагерей осуществляются по резервным землям населенных пунктов.

30. Ірі қара мен ұсақ мал сауындары жайылым негізінде жайылады.
31. Теміртау қаласы мен Ақтау кентінің аумағында жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың жайылымдарының орналасу схемалары (Жоспарға 11,15-қосымша).
32. Теміртау қаласы мен Ақтау кентінің жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажына арналған жайылымдар, оның ішінде көпшілік пайдаланатын жайылымдар белгіленген схемасы (Жоспарға 12,16-қосымша).
33. Теміртау қаласы мен Ақтау кентінің шекараларында жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің, жайылым алаңдарының сыртқы және ішкі шекараларының схемасы (Жоспарға 13,17-қосымша).
34. Теміртау қаласы мен Ақтау кентінің шекарасындағы жайылым пайдаланушылардың суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне қол жеткізу және жайылым айналымдарының ұсынылатын схемалары (Жоспарға 14,18-қосымша).
35. Жайылымдарды ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жобалық бөлу (қайта бөлу) негізінде алынған жайлымдарды шалғайдағы жайылымдар ретінде орналастыру схемасын (Жоспарға 19-қосымша). (2033 жылдың 7 маусымына дейін Қарағанды облысы Бұқар Жырау ауданы Баймырза ауылдық округінің 370 гектар жер учаскесін бірлесіп пайдалану туралы Меморандумы), (2033 жылдың 7 маусымына дейін Қарағанды облысы Бұқар Жырау ауданы Г.Мустафин ауылдық округінің 380 гектар жер учаскесін бірлесіп пайдалану туралы Меморандумы).
36. Ақтау кентінің шалғайдағы жайылымдарындағы 370 гектар және 380 гектар учаскелерінің шекараларындағы мал басын орналастыру схемасы (Жоспарға 20,23-қосымша).
37. Ақтау кентінің шалғайдағы жайылымдарындағы 370 гектар және 380 гектар учаскелерінің шекараларындағы жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің, жайылым алаңдарының сыртқы және ішкі шекараларының схемасы(Жоспарға 21,24-қосымша).
38. Ақтау кентінің шалғайдағы жайылымдарындағы 370 гектар және 380 гектар учаскелерінің шекараларындағы жайылым пайдаланушылардың суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне қол жеткізу және жайылым айналымдарының ұсынылатын схемасы (Жоспарға 22,25-қосымша).
39. Теміртау қаласы аумағында мал қорымының (биометриялық шұңқырлар) белгіленген картасы (Жоспарға 26-қосымша).
2024- 2028 жылдарға арналған
Теміртау қаласы мен Ақтау кентінің
жайылымдарын басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 1 қосымша
Геоботаникалық зерттеуге сай өнімділік бойынша жайылымдардың атауы
Жайылымдар түрінің атауы
Аумағы , га
Жыл мезгілдері бойынша өнімділігі құрғақ салмағы центнер гектара/Жем-шөп бірлігінің құрғақ салмағы центнер гектара
Көктем
Жаз
Күз
1
Лерхов жусанды- бетегелі

30. Дойные гурты крупного рогатого скота и мелкого рогатого скота выпасаются на пригонной основе.
31. Схемы расположения пастбищ собственников земельных участков и землепользователей на территории города Темиртау и поселка Актау (приложение 11,15 к Плану).
32. Схемы перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища в границах города Темиртау и поселка Актау (приложение 12,16 к Плану).
33. Карта в границах города Темиртау и поселка Актау с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей (приложение 13,17 к Плану).
34. Схемы доступа пастбищепользователей к водоисточникам и приемлемые схемы пастбищеоборотов в границах города Темиртау и поселка Темиртау (приложение 14,18 к Плану).
35. Схемы размещения пастбищ в качестве отгонных пастбищ, полученных на основе проектного распределения (перераспределения) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ (приложение 19 к Плану). (Меморандум о совместном использовании 370 га земельного участка сельского округа Баймырза Бухар-Жырауского района Карагандинской области до 07 июня 2033 года), (Меморандум о совместном использовании 380 га земельного участка сельского округа Г. Мустафина Бухар-Жырауского района Карагандинской области до 07 июня 2033 года).
36. Схема размещения поголовья скота в границах участка 370 га на отгонных пастбищах поселка Актау (приложение 20,23 к Плану).
37. Схема внешних и внутренних границ объектов пастбищной инфраструктуры, пастбищных площадей в границах участка 370 га и 380 га на отгонных пастбищах поселка Актау (приложение 21,24 к Плану).
38. Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам составленную согласно норме потребления воды и рекомендуемые схемы пастбищеоборотов в границах участка площадью 370 га на отгонных пастбищах поселка Актау (приложение 22,25 к Плану).
39. Карта скотомогильника (биометрические ямы) на территории города Темиртау (приложение 26 к Плану).
Приложение 1
к плану по управлению пастбищами
и их использованию на 2024-2028 годы
города Темиртау и поселка Актау
Наименование пастбищ по продуктивности согласно геоботаническому обследованию
№ п/п
Название типа пастбищ
Площадь, га
Урожайность по сезонам центнер/га сухой массы/центнер/га кормовых единиц
Весна
Лето
Осень
1
Типчаково-лерховскополынные

2024, 2026, 2028 жылдар
2025, 2027 жылдар
25 сәуірден 24 маусымға дейін
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін
25 сәуірден 24 маусымға дейін
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін
Өріс нөмірлері
1
Теміртау қаласы
I
II
I
II
I
II
2
Ақтау кенті
I
II
III
I
II
III
2024- 2028 жылдарға арналған
Теміртау қаласы мен Ақтау кентінің
жайылымдарын басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 9 қосымша
Теміртау қаласының өңірі бөлінісіндегі суару алаңдары туралы мәліметтер
№ п/п
Елді мекендердің атауы
саны
1
Теміртау қаласы
6
2
Ақтау кенті
8
Барлығы
14
2024- 2028 жылдарға арналған
Теміртау қаласы мен Ақтау кентінің
жайылымдарын басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 10 қосымша
Уақытша (маусымдық) пайдаланылатын мал айдау трассалары туралы мәліметтер және мал айдау үшін орнатылған сервитуттар
№ п/п
Елді мекендердің атауы
жобаланатын мал айдау алаңдары
1
Теміртау қаласы
-
2
Ақтау кенті
1
Барлығы
1 га
2024- 2028 жылдарға арналған
Теміртау қаласы мен Ақтау кентінің
жайылымдарын басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 11 қосымша
Теміртау қаласы аумағында жер учаскелерінің меншік иеленушілері мен жер пайдаланушылардың жайылымдарының орналасу схемасы
2024- 2028 жылдарға арналған
Теміртау қаласы мен Ақтау кентінің
жайылымдарын басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 12 қосымша
Теміртау қаласының жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажына арналған жайылымдар, оның ішінде көпшілік пайдаланатын жайылымдар белгіленген схемасы
2024- 2028 жылдарға арналған
Теміртау қаласы мен Ақтау кентінің
жайылымдарын басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 13 қосымша
Теміртау қаласының шекараларында жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің, жайылым алаңдарының сыртқы және ішкі шекараларының схемасы
2024- 2028 жылдарға арналған
Теміртау қаласы мен Ақтау кентінің
жайылымдарын басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 14 қосымша
Теміртау қаласының шекарасындағы жайылым пайдаланушылардың суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне қол жеткізу және жайылым айналымдарының ұсынылатын схемасы
2024- 2028 жылдарға арналған
Теміртау қаласы мен Ақтау кентінің
жайылымдарын басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 15 қосымша
Ақтау кентінің аумағында жер учаскелерінің меншік иеленушілері мен жер пайдаланушылардың жайылымдарының орналасу схемасы
2024- 2028 жылдарға арналған
Теміртау қаласы мен Ақтау кентінің
жайылымдарын басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 16 қосымша
Ақтау кентінің жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажына арналған жайылымдар, оның ішінде көпшілік пайдаланатын жайылымдар белгіленген схемасы
2024- 2028 жылдарға арналған
Теміртау қаласы мен Ақтау кентінің
жайылымдарын басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 17 қосымша
Ақтау кентінің шекараларында жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің, жайылым алаңдарының сыртқы және ішкі шекараларының схемасы
2024- 2028 жылдарға арналған
Теміртау қаласы мен Ақтау кентінің
жайылымдарын басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 18 қосымша
Ақтау кентінің шекарасындағы жайылым пайдаланушылардың суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне қол жеткізу және жайылым айналымдарының ұсынылатын схемасы
2024- 2028 жылдарға арналған
Теміртау қаласы мен Ақтау кентінің
жайылымдарын басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 19 қосымша
Жайылымдарды ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жобалық бөлу (қайта бөлу) негізінде алынған жайлымдарды шалғайдағы жайылымдар ретінде орналастыру схемасын
2024- 2028 жылдарға арналған
Теміртау қаласы мен Ақтау кентінің
жайылымдарын басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 20 қосымша
Ақтау кентінің шалғайдағы жайылымдарындағы 370 гектар учаскесінің шекарасында мал басын орналастыру схемасы
2024- 2028 жылдарға арналған
Теміртау қаласы мен Ақтау кентінің
жайылымдарын басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 21 қосымша
Ақтау кентінің шалғайдағы жайылымдарындағы 370 гектар учаскесінің шекарасында жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің, жайылым алаңдарының сыртқы және ішкі шекараларының схемасы
2024- 2028 жылдарға арналған
Теміртау қаласы мен Ақтау кентінің
жайылымдарын басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 22 қосымша
Ақтау кентінің шалғайдағы жайылымдарындағы 370 гектар учаскесінің шекарасында жайылым пайдаланушылардың суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне қол жеткізу және жайылым айналымдарының ұсынылатын схемасы
2024- 2028 жылдарға арналған
Теміртау қаласы мен Ақтау кентінің
жайылымдарын басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 23 қосымша
Ақтау кентінің шалғайдағы жайылымдарындағы 380 гектар учаскесінің шекарасында мал басын орналастыру схемасы
2024- 2028 жылдарға арналған
Теміртау қаласы мен Ақтау кентінің
жайылымдарын басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 24 қосымша
Ақтау кентінің шалғайдағы жайылымдарындағы 380 гектар учаскесінің шекарасында жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің, жайылым алаңдарының сыртқы және ішкі шекараларының схемасы
2024- 2028 жылдарға арналған
Теміртау қаласы мен Ақтау кентінің
жайылымдарын басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 25 қосымша
Ақтау кентінің шалғайдағы жайылымдарындағы 380 гектар учаскесінің шекарасында жайылым пайдаланушылардың суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне қол жеткізу және жайылым айналымдарының ұсынылатын схемасы
2024- 2028 жылдарға арналған
Теміртау қаласы мен Ақтау кентінің
жайылымдарын басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 26 қосымша
Теміртау қаласы аумағында мал қорымының (биометриялық шұңқырлар) белгіленген картасы

2024, 2026, 2028 годы
2025, 2027 годы
с 25 апреля по 24 июня
с 25 июня по 24 августа
с 25 августа по 22 октября
с 25 апреля по 24 июня
с 25 июня по 24 августа
с 25 августа по 22 октября
Номера полей
1
город Темиртау
I
II
I
II
I
II
2
поселок Актау
I
II
III
I
II
III
Приложение 9
к плану по управлению пастбищами
и их использованию на 2024-2028 годы
города Темиртау и поселка Актау
Сведения о водопойных площадках в разрезе региона города Темиртау
№ п/п
Название населенных пунктов
количество
1
город Темиртау
6
2
поселок Актау
8
итого
14
Приложение 10
к плану по управлению пастбищами
и их использованию на 2024-2028 годы
города Темиртау и поселка Актау
Сведения о скотопрогонных трассах временного (сезонного) пользования и сервитутах установленные для прогона скота
№ п/п
Название населенных пунктов
площадь под проектируемыми скотопрогонами
1
город Темиртау
-
2
поселок Актау
1
итого
1 га
Приложение 11
к плану по управлению пастбищами
и их использованию на 2024-2028 годы
города Темиртау и поселка Актау
Схема расположения пастбищ собственников земельных участков и землепользователей на территории города Темиртау
Приложение 12
к плану по управлению пастбищами
и их использованию на 2024-2028 годы
города Темиртау и поселка Актау
Схема с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ города Темиртау
Приложение 13
к плану по управлению пастбищами
и их использованию на 2024-2028 годы
города Темиртау и поселка Актау
Схема внешних и внутренних границ объектов пастбищной инфраструктуры, пастбищных площадей в границах города Темиртау
Приложение 14
к плану по управлению пастбищами
и их использованию на 2024-2028 годы
города Темиртау и поселка Актау
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам составленную согласно норме потребления воды и рекомендуемые схемы пастбищеоборотов в границах города Темиртау
Приложение 15
к плану по управлению пастбищами
и их использованию на 2024-2028 годы
города Темиртау и поселка Актау
Схема расположения пастбищ собственников земельных участков и землепользователей на территории поселка Актау
Приложение 16
к плану по управлению пастбищами
и их использованию на 2024-2028 годы
города Темиртау и поселка Актау
Схема с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ поселка Актау
Приложение 17
к плану по управлению пастбищами
и их использованию на 2024-2028 годы
города Темиртау и поселка Актау
Схема внешних и внутренних границ объектов пастбищной инфраструктуры, пастбищных площадей в границах поселка Актау
Приложение 18
к плану по управлению пастбищами
и их использованию на 2024-2028 годы
города Темиртау и поселка Актау
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам составленную согласно норме потребления воды и рекомендуемые схемы пастбищеоборотов в границах поселка Актау
Приложение 19
к плану по управлению пастбищами
и их использованию на 2024-2028 годы
города Темиртау и поселка Актау
Схемы размещения пастбищ в качестве отгонных пастбищ, полученных на основе проектного распределения (перераспределения) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ
Приложение 20
к плану по управлению пастбищами
и их использованию на 2024-2028 годы
города Темиртау и поселка Актау
Схема размещения поголовья скота в границах участка 370 га на отгонных пастбищах поселка Актау
Приложение 21
к плану по управлению пастбищами
и их использованию на 2024-2028 годы
города Темиртау и поселка Актау
Схема внешних и внутренних границ объектов пастбищной инфраструктуры, пастбищных площадей в границах участка 370 гектаров на отгонных пастбищах поселка Актау
Приложение 22
к плану по управлению пастбищами
и их использованию на 2024-2028 годы
города Темиртау и поселка Актау
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам составленную согласно норме потребления воды и рекомендуемые схемы пастбищеоборотов в границах участка площадью 370 га на отгонных пастбищах поселка Актау
Приложение 23
к плану по управлению пастбищами
и их использованию на 2024-2028 годы
города Темиртау и поселка Актау
Схема размещения поголовья скота в границах участка 380 га на отгонных пастбищах поселка Актау
Приложение 24
к плану по управлению пастбищами
и их использованию на 2024-2028 годы
города Темиртау и поселка Актау
Схема внешних и внутренних границ объектов пастбищной инфраструктуры, пастбищных площадей в границах участка 380 гектаров на отгонных пастбищах поселка Актау
Приложение 25
к плану по управлению пастбищами
и их использованию на 2024-2028 годы
города Темиртау и поселка Актау
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам составленную согласно норме потребления воды и рекомендуемые схемы пастбищеоборотов в границах участка площадью 380 га на отгонных пастбищах поселка Актау
Приложение 26
к плану по управлению пастбищами
и их использованию на 2024-2028 годы
города Темиртау и поселка Актау
Карта скотомогильника (биометрические ямы) на территории города Темиртау

Ескертпе: Мал қорымы мына мекенжайда орналасқан: Теміртау қаласы, Алматы – Екатеринбург трассасы, 1060 км. Солтүстік ендік 50. 063256 Шығыс Бойлық 72. 855441. Мал қорымы бетон плиталармен қоршалған биіктігі 2 м.

Примечание: скотомогильник расположен по адресу: г. Темиртау, трасса Алматы – Екатеринбург, 1060 км. Северная широта 50. 063256 ,Восточная Долгота 72. 855441. Скотомогильник огорожен бетонными плитами высотой 2м.