2025-2027 жылдарға арналған қалалық бюджет туралы
Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2024 жылғы 19 желтоқсандағы № 19/149 шешім
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджеттік кодексіне, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес Балқаш қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімге қоса тіркелген 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес 2025-2027 жылдарға арналған қалалық бюджет бекітілсін, оның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде:
1) кірістер – 23 544 236 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 10 026 551 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 296 442 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 172 398 мың теңге;
трансферттер түсімі – 13 048 845 мың теңге;
2) шығындар – 23 186 421 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 0 теңге:
бюджеттік кредиттер – 0 теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 0 теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 357 815 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 357 815 мың теңге:
қарыздар түсімі – 0 теңге;
қарыздарды өтеу – 357 815 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 0 теңге.
2. 2025 жылға арналған қалалық бюджет құрамында 4 453 808 мың теңге сомасында субвенциялар көзделгені ескерілсін.
3. 2025 жылға арналған қалалық бюджет түсімдерінің құрамында ағымдағы нысаналы трансферттері, осы шешімге 4 қосымшаға сәйкес көзделгені ескерілсін.
4. 2025 жылға арналған қалалық бюджет түсімдерінің құрамында ағымдағы нысаналы даму трансферттері, осы шешімге 5 қосымшаға сәйкес көзделгені ескерілсін.
5. Қалалық бюджет шығыстарының құрамында Саяқ кентінің бюджетіне қалалық бюджеттен берілетін субвенцияның мөлшері: 2025 жыл – 6 124 мың теңге, 2026 жыл – 3 690 мың теңге, 2027 жыл – 4 326 мың теңге және Гүлшат кентінің бюджетіне қалалық бюджеттен берілетін субвенцияның мөлшері: 2025 жыл – 91 390 мың теңге, 2026 жыл – 66 090 мың теңге және 2027 жыл – 66 217 мың теңге сомасында белгіленсін.

О городском бюджете на 2025-2027 годы
Решение Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 19 декабря 2024 года № 19/149
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2025.
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Балхашский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить городской бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 23 544 236 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 10 026 551 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям – 296 442 тысяч тенге;
поступлениям от продажи основного капитала – 172 398 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов – 13 048 845 тысяч тенге;
2) затраты – 23 186 421 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 0 тенге:
бюджетные кредиты – 0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 0 тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 357 815 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – - 357 815 тысяч тенге:
поступление займов – 0 тенге;
погашение займов – 357 815 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0 тенге.
2. Учесть, что в составе городского бюджета на 2025 год предусмотрены cубвенции в сумме 4 453 808 тысяч тенге.
3. Учесть, что в составе поступлений городского бюджета на 2025 год предусмотрены целевые текущие трансферты, согласно приложению 4 к настоящему решению.
4. Учесть, что в составе поступлений городского бюджета на 2025 год предусмотрены целевые трансферты на развитие, согласно приложению 5 к настоящему решению.
5. Установить, что в составе затрат городского бюджета предусмотрен объем субвенции, передаваемой из городского бюджета в бюджет поселка Саяк в сумме: 2025 год – 6 124 тысяч тенге, 2026 год – 3 690 тысяч тенге и 2027 год – 4 326 тысяч тенге и в бюджет поселка Гулшат в сумме: 2025 год – 91 390 тысяч тенге, 2026 год – 66 090 тысяч тенге и 2027 год – 66 217 тысяч тенге.

6. 2025 жылға арналған калалық бюджет шығындары құрамында Гүлшат кентінің бюджетіне 2025 жылға берілген ағымдағы нысаналы трансферттер 6 қосымшаға сәйкес ескерілсін.
7. 2025 жылға арналған калалық бюджет шығындары құрамында Саяқ кентінің бюджетіне 2025 жылға берілген ағымдағы нысаналы трансферттер 7 қосымшаға сәйкес ескерілсін.
8. Балқаш қаласы әкімдігінің 2025 жылға арналған резерві 67 250 мың теңге сомасында бекітілсін.
9. Инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) іске асыруға бағытталған бюджеттік бағдарламаларға бөліне отырып, 2025 жылға арналған қалалық бюджеттің дамуының бюджеттік бағдарламаларының тізбесі, осы шешімге 8 қосымшаға сәйкес бекітілсін.

6. Учесть в составе расходов городского бюджета на 2025 год целевые текущие трансферты бюджету поселка Гулшат на 2025 год согласно приложению 6.
7. Учесть в составе расходов городского бюджета на 2025 год целевые текущие трансферты бюджету поселка Саяк на 2025 год согласно приложению 7.
8. Утвердить резерв акимата города Балхаш на 2025 год в сумме 67 250 тысяч тенге.
9. Утвердить перечень бюджетных программ развития городского бюджета на 2025 год с разделением на бюджетные программы, направленные на реализацию бюджетных инвестиционных проектов (программ), согласно приложению 8 к настоящему решению.

458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
89 648
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
89 648
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
1 281 154
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
67 276
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
67 276
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
67 276
2
Әлеуметтiк көмек
945 729
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
945 729
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
6 500
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
191 070
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
3 539
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
225 442
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
434 382
027
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру
84 796
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
268 149
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
268 149
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
143 182
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
3 982
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
15 130
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
105 855
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
12 401 290
1
Тұрғын үй шаруашылығы
2 174 234
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
1 500 000
059
Елді мекенге бірыңғай сәулеттік келбет беруге бағытталған, көппәтерлі тұрғын үйлердің қасбеттерін, шатырларын ағымдағы немесе күрделі жөндеу
1 500 000
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
307 292
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
307 292
816
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі

458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
89 648
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
89 648
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1 281 154
1
Социальное обеспечение
67 276
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
67 276
005
Государственная адресная социальная помощь
67 276
2
Социальная помощь
945 729
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
945 729
006
Оказание жилищной помощи
6 500
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
191 070
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
3 539
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
225 442
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
434 382
027
Реализация мероприятий по социальной защите населения
84 796
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
268 149
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
268 149
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
143 182
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
3 982
021
Капитальные расходы государственного органа
15 130
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
105 855
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
12 401 290
1
Жилищное хозяйство
2 174 234
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
1 500 000
059
Текущий и капитальный ремонт фасадов, кровли многоквартирных жилых домов, направленных на придание единого архитектурного облика населенному пункту
1 500 000
467
Отдел строительства района (города областного значения)
307 292
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
307 292
816
Отдел жилищных отношений и жилищной инспекции района (города областного значения)

145 106
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
145 106
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
90 442
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясаттын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
90 442
02
Қорғаныс
193 824
1
Әскери мұқтаждар
53 184
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
53 184
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
53 184
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
140 640
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
140 640
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
120 404
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
20 236
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
94 130
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
94 130
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
94 130
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
94 130
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
1 546 458
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
70 640
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
70 640
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
70 640
2
Әлеуметтiк көмек
1 210 148
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1 210 148
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
6 825
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
417 756
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
3 716
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
236 714
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
456 101
027
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру

145 106
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
145 106
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
90 442
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
90 442
02
Оборона
193 824
1
Военные нужды
53 184
122
Аппарат акима района (города областного значения)
53 184
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
53 184
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
140 640
122
Аппарат акима района (города областного значения)
140 640
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
120 404
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
20 236
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
94 130
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
94 130
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
94 130
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
94 130
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1 546 458
1
Социальное обеспечение
70 640
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
70 640
005
Государственная адресная социальная помощь
70 640
2
Социальная помощь
1 210 148
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 210 148
006
Оказание жилищной помощи
6 825
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
417 756
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
3 716
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
236 714
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
456 101
027
Реализация мероприятий по социальной защите населения

82 146
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
387 710
006
Аудандық (қалалық) кiтапханалардың жұмыс iстеуi
293 748
007
Мемлекеттiк тiлдi және Қазақстан халқының басқа да тiлдерін дамыту
93 962
9
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiктi ұйымдастыру жөнiндегi өзге де қызметтер
356 919
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
252 417
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
67 113
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
185 304
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
104 502
001
Жергілікті деңгейде мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
95 502
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
9 000
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
101 077
6
Жер қатынастары
101 077
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
101 077
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
101 077
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
197 000
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
197 000
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
44 857
001
Жергілікті деңгейде құрылыс саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
44 857
468
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет және қала құрылысы бөлімі
152 143
001
Жергілікті деңгейде сәулет және қала құрылысы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
68 485
003
Аудан аумағында қала құрылысын дамыту схемаларын және елді мекендердің бас жоспарларын әзірлеу
83 658
12
Көлiк және коммуникация
2 031 060
1
Автомобиль көлiгi
1 581 060
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
1 581 060
023
Автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
1 581 060
9
Көлiк және коммуникациялар саласындағы өзге де қызметтер
450 000
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
450 000
037
Әлеуметтік маңызы бар қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік қатынастар бойынша жолаушылар тасымалдарын субсидиялау

82 146
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
387 710
006
Функционирование районных (городских) библиотек
293 748
007
Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана
93 962
9
Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма и информационного пространства
356 919
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
252 417
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
67 113
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
185 304
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
104 502
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области культуры, развития языков, физической культуры и спорта
95 502
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
9 000
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
101 077
6
Земельные отношения
101 077
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
101 077
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
101 077
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
197 000
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
197 000
467
Отдел строительства района (города областного значения)
44 857
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области строительства
44 857
468
Отдел архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
152 143
001
Услуги по реализации государственной политики в области архитектуры и градостроительства на местном уровне
68 485
003
Разработка схем градостроительного развития территории района и генеральных планов населенных пунктов
83 658
12
Транспорт и коммуникации
2 031 060
1
Автомобильный транспорт
1 581 060
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
1 581 060
023
Обеспечение функционирования автомобильных дорог
1 581 060
9
Прочие услуги в сфере транспорта и коммуникаций
450 000
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
450 000
037
Субсидирование пассажирских перевозок по социально значимым городским (сельским), пригородным и внутрирайонным сообщениям