2025-2027 жылдарға арналған қалалық бюджет туралы
Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2024 жылғы 19 желтоқсандағы № 19/149 шешім.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджеттік кодексіне, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес Балқаш қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімге қоса тіркелген 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес 2025-2027 жылдарға арналған қалалық бюджет бекітілсін, оның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде:
1) кірістер – 26 703 433 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 10 368 546 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 296 442 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 497 398 мың теңге;
трансферттер түсімі – 15 541 047 мың теңге;
2) шығындар – 27 667 810 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 0 теңге:
бюджеттік кредиттер – 0 теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 0 теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 964 377 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 964 377 мың теңге:
қарыздар түсімі – 0 теңге;
қарыздарды өтеу – 357 815 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 1 322 192 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 27.03.2025 № 20/162 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2025 жылға арналған қалалық бюджет құрамында 4 453 808 мың теңге сомасында субвенциялар көзделгені ескерілсін.
3. 2025 жылға арналған қалалық бюджет түсімдерінің құрамында ағымдағы нысаналы трансферттері, осы шешімге 4 қосымшаға сәйкес көзделгені ескерілсін.
4. 2025 жылға арналған қалалық бюджет түсімдерінің құрамында ағымдағы нысаналы даму трансферттері, осы шешімге 5 қосымшаға сәйкес көзделгені ескерілсін.
5. Қалалық бюджет шығыстарының құрамында Саяқ кентінің бюджетіне қалалық бюджеттен берілетін субвенцияның мөлшері: 2025 жыл – 6 124 мың теңге, 2026 жыл – 3 690 мың теңге, 2027 жыл – 4 326 мың теңге және Гүлшат кентінің бюджетіне қалалық бюджеттен берілетін субвенцияның мөлшері: 2025 жыл – 91 390 мың теңге, 2026 жыл – 66 090 мың теңге және 2027 жыл – 66 217 мың теңге сомасында белгіленсін.
6. 2025 жылға арналған калалық бюджет шығындары құрамында Гүлшат кентінің бюджетіне 2025 жылға берілген ағымдағы нысаналы трансферттер 6 қосымшаға сәйкес ескерілсін.

О городском бюджете на 2025-2027 годы
Решение Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 19 декабря 2024 года № 19/149.
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2025.
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Балхашский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить городской бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 26 703 433 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 10 368 546 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям – 296 442 тысяч тенге;
поступлениям от продажи основного капитала – 497 398 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов – 15 541 047 тысяч тенге;
2) затраты – 27 667 810 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 0 тенге:
бюджетные кредиты – 0 тенге;
погашение бюджетных кредитов – 0 тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 964 377 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 964 377 тысяч тенге:
поступление займов – 0 тенге;
погашение займов – 357 815 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 1 322 192 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 27.03.2025 № 20/162 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Учесть, что в составе городского бюджета на 2025 год предусмотрены cубвенции в сумме 4 453 808 тысяч тенге.
3. Учесть, что в составе поступлений городского бюджета на 2025 год предусмотрены целевые текущие трансферты, согласно приложению 4 к настоящему решению.
4. Учесть, что в составе поступлений городского бюджета на 2025 год предусмотрены целевые трансферты на развитие, согласно приложению 5 к настоящему решению.
5. Установить, что в составе затрат городского бюджета предусмотрен объем субвенции, передаваемой из городского бюджета в бюджет поселка Саяк в сумме: 2025 год – 6 124 тысяч тенге, 2026 год – 3 690 тысяч тенге и 2027 год – 4 326 тысяч тенге и в бюджет поселка Гулшат в сумме: 2025 год – 91 390 тысяч тенге, 2026 год – 66 090 тысяч тенге и 2027 год – 66 217 тысяч тенге.
6. Учесть в составе расходов городского бюджета на 2025 год целевые текущие трансферты бюджету поселка Гулшат на 2025 год согласно приложению 6.

7. 2025 жылға арналған калалық бюджет шығындары құрамында Саяқ кентінің бюджетіне 2025 жылға берілген ағымдағы нысаналы трансферттер 7 қосымшаға сәйкес ескерілсін.
8. Балқаш қаласы әкімдігінің 2025 жылға арналған резерві 67 250 мың теңге сомасында бекітілсін.
8-1. 2025 жылға арналған қалалық бюджет шығындарының құрамында, 2024 жылы бөлінген, 438 881 мың теңге сомасында пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) нысаналы трансферттерді қайтару қарастырылғаны ескерілсін

7. Учесть в составе расходов городского бюджета на 2025 год целевые текущие трансферты бюджету поселка Саяк на 2025 год согласно приложению 7.
8. Утвердить резерв акимата города Балхаш на 2025 год в сумме 67 250 тысяч тенге.
8-1. Установить, что в составе затрат городского бюджета на 2025 год предусмотрен возврат неиспользованных (недоиспользованных) целевых трансфертов, выделенных в 2024 году, в сумме 438 881 тысяч тенге

Ескерту. Шешім 8-1-тармақпен толықтырылды - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 27.03.2025 № 20/162 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
9. Инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) іске асыруға бағытталған бюджеттік бағдарламаларға бөліне отырып, 2025 жылға арналған қалалық бюджеттің дамуының бюджеттік бағдарламаларының тізбесі, осы шешімге 8 қосымшаға сәйкес бекітілсін.
10. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қалалық мәслихат төрағасы А.Муслымов
Балқаш қалалық мәслихатының
2024 жылғы 19 желтоқсандағы
№19/149 шешіміне
1 қосымша
2025 жылға арналған қалалық бюджет

Сноска. Решение дополнено пунктом 8-1 в соответствии с решением Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 27.03.2025 № 20/162 (вводится в действие с 01.01.2025).
9. Утвердить перечень бюджетных программ развития городского бюджета на 2025 год с разделением на бюджетные программы, направленные на реализацию бюджетных инвестиционных проектов (программ), согласно приложению 8 к настоящему решению.
10. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель городского маслихата А.Муслымов
Приложение 1
к решению Балхашского
городского маслихата
от 19 декабря 2024 года №19/149
Городской бюджет на 2025 год

19 273
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
89 648
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
89 648
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
89 648
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
89 648
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
1 353 762
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
67 276
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
67 276
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
67 276
2
Әлеуметтiк көмек
1 052 291
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1 052 291
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
6 500
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
304 601
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
3 539
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
225 442
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
427 613
027
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру
84 596
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
234 195
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
234 195
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
143 541
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
3 982
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
17 029
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
67 492
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
2 151
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
14 956 504
1
Тұрғын үй шаруашылығы
2 628 720
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
1 720 000
059
Елді мекенге бірыңғай сәулеттік келбет беруге бағытталған, көппәтерлі тұрғын үйлердің қасбеттерін, шатырларын ағымдағы немесе күрделі жөндеу

19 273
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
89 648
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
89 648
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
89 648
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
89 648
Социальная помощь и социальное обеспечение
1 353 762
1
Социальное обеспечение
67 276
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
67 276
005
Государственная адресная социальная помощь
67 276
2
Социальная помощь
1 052 291
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 052 291
006
Оказание жилищной помощи
6 500
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
304 601
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
3 539
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
225 442
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
427 613
027
Реализация мероприятий по социальной защите населения
84 596
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
234 195
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
234 195
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
143 541
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
3 982
021
Капитальные расходы государственного органа
17 029
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
67 492
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
2 151
Жилищно-коммунальное хозяйство
14 956 504
1
Жилищное хозяйство
2 628 720
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
1 720 000
059
Текущий и капитальный ремонт фасадов, кровли многоквартирных жилых домов, направленных на придание единого архитектурного облика населенному пункту

430 321
9
Жалпы сипаттағы өзге де мемлекеттiк қызметтер
362 454
454
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі
115 129
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті және ауыл шаруашылығын дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
115 129
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
152 361
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
152 361
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
94 964
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясаттын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
94 964
02
Қорғаныс
203 515
1
Әскери мұқтаждар
55 842
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
55 842
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
55 842
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
147 673
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
147 673
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
126 425
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
21 248
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
98 837
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
98 837
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
98 837
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
98 837
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
1 623 781
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
74 172
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
74 172
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
74 172
2
Әлеуметтiк көмек
1 270 656
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1 270 656
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
7 166
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
438 644
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
3 902
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
248 550
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету

430 321
9
Прочие государственные услуги общего характера
362 454
454
Отдел предпринимательства и сельского хозяйства района (города областного значения)
115 129
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и сельского хозяйства
115 129
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
152 361
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
152 361
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
94 964
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
94 964
02
Оборона
203 515
1
Военные нужды
55 842
122
Аппарат акима района (города областного значения)
55 842
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
55 842
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
147 673
122
Аппарат акима района (города областного значения)
147 673
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
126 425
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
21 248
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
98 837
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
98 837
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
98 837
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
98 837
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1 623 781
1
Социальное обеспечение
74 172
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
74 172
005
Государственная адресная социальная помощь
74 172
2
Социальная помощь
1 270 656
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 270 656
006
Оказание жилищной помощи
7 166
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
438 644
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
3 902
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
248 550
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью