Маңғыстау облыстық мәслихатының 2023 жылғы 27 қыркүйектегі № 5/49 "Маңғыстау облысы елді мекендерінің жасыл екпелерін жасау, күтіп - баптау және қорғаудың қағидалары туралы" шешіміне өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Маңғыстау облыстық мәслихатының 2024 жылғы 30 қыркүйектегі № 15/158 шешімі
Маңғыстау облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. "Маңғыстау облысы елді мекендерінің жасыл екпелерін жасау, күтіп-баптау және қорғаудың қағидалары туралы" Маңғыстау облыстық мәслихатының 2023 жылғы 27 қыркүйектегі № 5/49 шешіміне келесідей өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген шешіммен бекітілген Маңғыстау облысының жасыл екпелерін жасау, күтіп-баптау және қорғаудың қағидаларында:
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Жасыл екпелерді құру, күтіп-ұстау және қорғау жөніндегі шаралар";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Жасыл екпелерді құру, күтіп ұстау және қорғау өзара байланысты жұмыстардың мынадай кешендеріне бөлінеді:
1) ағаштарды, бұталарды, көпжылдық гүлдер мен бұталы қоршауды үш жылдық күтіммен (қажет болса топырақты ауыстыру арқылы) отырғызу;
2) бір жылдық гүлзарлар мен көгалдардың құрылысы;
3) ағаштарды кесу, қайта отырғызу;
4) үш жылдық күтімімен ағаштарды өтемдік отырғызу;
5) жасыл екпелерді күтіп-ұстау (жасыл екпелерді күту және оларға қызмет көрсету);
6) жасыл екпелерді мониторингтеу, түгендеу.";
мынадай мазмұндағы 27-1-тармақпен толықтырылсын:
"27-1. Жасыл екпелерді күтіп-ұстау (жасыл екпелерді күту және оларға қызмет көрсету) келесіні қамтиды:
ағаштардың діңгек қуысын орнатумен және оларды қопсыту және арамшөптерден тазарту;
ағаш діңін ақтау;
бұталы қоршауды кесу, ағаштардың діңін көтеру, өскінді алып тастау;
шөп шабу, арамшөптерді жою;
жасыл екпелерді қымтау (ағаштар, бұталар, көпжылдық гүлдер);
бүкіл вегетациялық кезеңде жасыл екпелерді суару;
ағаш тәжін тәждеу;
ағаштардың тәжін қалыптастыру;
қаңқа және жартылай қаңқа бөліктерін сақтай отырып, ағаш-бұта өсімдіктерінің биологиялық ерекшеліктеріне сүйене отырып жасартатын кесу;
апатты, қураған ағаштар мен бұталарды санитарлық кесу, діңгектерді тамырымен жұлу;
тыңайтқыштарды қолдану;
жасыл екпелердің зиянкестерімен және ауруларымен күресу;
қуыстарды тазалау және пломбалау, аралау орындарын өңдеу.";
59-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"59. Қазақстан Республикасының орман заңнамасын бұзудан келтірілген залалдың мөлшерін Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 22 қыркүйектегі № 265 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының орман заңнамасын бұзудан келтірілген залалдың мөлшерін есептеуге арналған базалық ставкаларға (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33476 болып тіркелген) сәйкес уәкілетті орган есептейді.".

О внесении изменений и дополнения в решение Мангистауского областного маслихата от 27 сентября 2023 года № 5/49 "Об утверждении Правил создания, содержания и охраны зеленых насаждений населенных пунктов Мангистауской области"
Решение Мангистауского областного маслихата от 30 сентября 2024 года № 15/158
Мангистауский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Мангистауского областного маслихата от 27 сентября 2023 года № 5/49 "Об утверждении Правил создания, содержания и охраны зеленых насаждений населенных пунктов Мангистауской области" следующие изменения и дополнение:
в Правилах создания, содержания и защиты зеленых насаждений Мангистауской области, утвержденных указанным решением:
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Меры по созданию, содержанию и защите зеленых насаждений";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Создания, содержание и защита зеленых насаждений делятся на следующие комплексы взаимосвязанных работ:
1) посадка деревьев, кустарников, многолетних цветов и живой изгороди (с заменой грунта при необходимости) с трехгодичным уходом за ними;
2) устройство однолетних цветников и газонов;
3) вырубка, пересадка деревьев;
4) компенсационная посадка деревьев с трехгодичным уходом за ними;
5) содержание зеленых насаждений (уход и обслуживание зеленых насаждений);
6) мониторинг, инвентаризация зеленых насаждений.";
дополнить пунктом 27-1 следующего содержания:
"27-1. Содержание зеленых насаждений (уход и обслуживание зеленых насаждений), включает следующее:
устройство приствольных лунок и их рыхление, и прополка;
побелка штамба деревьев;
стрижка живой изгороди, поднятие штамба у деревьев, удаление поросли;
покос травы, прополка сорняков;
зимнее укрытие зеленных насаждений (деревья, кустарники, многолетние цветы);
полив зеленых насаждений на протяжении всего вегетационного периода;
кронирование кроны деревьев;
формирование кроны деревьев;
омолаживающая обрезка производимое исходя из биологических особенностей древесно-кустарниковой растительности с сохранением скелетных и полускелетных частей;
санитарная обрезка аварийных, сухостойных деревьев и кустарников, выкорчевка пней;
внесение удобрений;
борьба с вредителями и болезнями зеленых насаждений;
зачистка и пломбировка дупел, обработка мест спилов.";
пункт 59 изложить в следующей редакции:
"59. Размер вреда, причиненного нарушением лесного законодательства Республики Казахстан, предусмотренный Базовыми ставками для исчисления размеров вреда, причиненного нарушением лесного законодательства Республики Казахстан, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 22 сентября 2023 года № 265 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33476), исчисляется уполномоченным органом.".

2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Маңғыстау облыстық мәслихатының төрағасы Ж. Матаев

2. Настоящее решение вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Председатель Мангистауского областного маслихата Ж. Матаев