Бейнеу ауданы бойынша 2024 - 2028 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Маңғыстау облысы Бейнеу аудандық мәслихатының 2024 жылғы 22 қазандағы № 21/166 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңыңың 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабы 1) тармақшасына, 13-бабына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 29 сәуірдегі №145 "Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі №263 "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" бұйрықтарына сәйкес, Бейнеу аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Бейнеу ауданы бойынша 2024-2028 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. "Бейнеу ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы" Бейнеу аудандық мәслихатының 2023 жылғы 26 маусымдағы №4/47 шешімінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешімнің оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Бейнеу аудандық мәслихатының төрағасы А.Бораш
Бейнеу аудандық мәслихатының
2024 жылғы 22 қазандағы
№22/166 шешіміне қосымша
Бейнеу ауданы бойынша 2024-2028 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1. Осы Бейнеу ауданы бойынша 2024-2028 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңыңың 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабы 1) тармақшасына, 13-бабына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 29 сәуірдегі №145 "Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі №263 "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" бұйрықтарына сәйкес әзірленді.

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Бейнеускому району на 2024 - 2028 годы
Решение Бейнеуского районного маслихата Мангистауской области от 22 октября 2023 года № 21/166
В соответствии с Закон Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" статья - 6 пункт-1 подпункт 15, Закон Республики Казахстан "О пастбищах" статья 8, подпункт 1) и статья 13, Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 апреля 2020 года №145 "Об утверждении Типовых правил выпаса сельскохозяйственных животных" и Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года №263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию", Бейнеуский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Бейнеускому району на 2024-2028 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Признать утратившим силу решение Бейнеуского районного маслихата от 26 июня 2023 года № 4/47 "Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Бейнеускому району на 2023-2024 годы".
3. Настоящее решение вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Председатель Бейнеуского районного маслихата А.Бораш
Приложение к решению
Бейнеуского районного маслихат
от 22 октября 2024 года №21/166
План по управлению пастбищами и их использованию по Бейнеускому району на 2024-2028 годы
1. Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Бейнеускому району на 2024-2028 годы (далее – План) разработан в соответствии с Закон Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" статья 6 пункт 1 подпункт 15), Закон Республики Казахстан "О пастбищах" статья 8 подпункт 1) и статья 13, Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 апреля 2020 года №145 "Об утверждении Типовых правил выпаса сельскохозяйственных животных" и Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года №263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию".

2. Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа деген қажеттілікті орнықты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданды.
3. Жоспарда мынадай қосымшалар қамтылған:
1) осы Жоспардың 1 қосымшасына сәйкес әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың жер санаттары бөлінісінде орналасу схемасы (картасы);
2) осы Жоспардың 2 қосымшасына сәйкес жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар;
3) осы Жоспардың 3 қосымшасына сәйкес ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілген схема (карта;
4) осы Жоспардың 4 қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленетін схема (карта);
5) осы Жоспардың 5 қосымшасына сәйкес жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схема (карта);
6) осы Жоспардың 6 қосымшасына сәйкес халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдарды белгілейтін схема (карта);
7) осы Жоспардың 7 қосымшасына сәйкес суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы;
8) осы Жоспардың 8 қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларының басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
9) осы Жоспардың 9 қосымшасына сәйкес ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу);
10) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті мынадай талаптарды қамтиды:
"Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын сақтау;
жайылым айналымын және суды пайдалану көздерін ескере отырып жайылымдарды пайдалану;
жайылым алаңдарын жекеленген өріс учаскелеріне бөлу;
жайылым учаскелерін жыл маусымдары бойынша кеңістікте және уақытпен (маусым, жыл ішінде) кезектестіру;
жайылым айналымы учаскелерінің бірін жайылымсыз және ауыл шаруашылығы жануарларынсыз жыл сайын қалдыру.

2. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
3. План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям), согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, согласно приложению 7 к настоящему Плану;
8) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах согласно приложению 8 к настоящему Плану;
9) проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ согласно приложению 9 к настоящему Плану;
10) требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице, к которым относятся:
соблюдение предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ согласно приказу Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064);
использование пастбищ с учетом пастбищеоборотов и источников водопользований;
разбивка площадей пастбищ на отдельные выпасные участки;
чередование участков пастбищ по сезонам года в пространстве и во времени (внутри сезона, года);
ежегодное оставление одного из участков пастбищеоборота без выпаса и сельскохозяйственных животных.

4.  Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды әзірлеу кезінде:
өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері;
жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері;
мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер;
жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер;
иелерін көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарларының сәйкестендіру деректері базасынан алынған ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы саны туралы деректер;
ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер;
шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы мәліметтер;
екпе және аридтік жайылымдарда, орман, су қорлары мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы деректер;
жайылым айналымдарының ұсынылатын схемалары;
мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.

4. При разработке плана по управлению пастбищами и их использованию приняты следующие данные:
данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра;
сведения геоботанического обследования пастбищ;
сведения о скотомогильниках (биометрических ямах);
сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных;
данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев;
данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных;
сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах;
данные об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий;
рекомендуемые схемы пастбище оборотов;
иные данные, представленные государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.

14. Жайылым өнімділігін анықтау үшін геоботаникалық зерттеулердің деректері қолданылды. Жайылымдардың құрғақ массада орташа өнімділігі 1,5 -2,0 центнер/гектар құрайды. Шабылған шөп пен жасанды шабылған шөптің қосалқы азығы қыстау кезеңінде қолданылады.
15. Жайылым сыйымдылығын анықтау, жайылым кезеңінде оның өнімділігі туралы деректер негізінде құрылған. Шамамен алғанда, малдар үшін азықтардың келесі нормалары алынды (орта есеппен бір мал үшін): мүйізді ірі қара мал - 4 кг, мүйізді ұсақ мал - 2 кг, жылқы және түйе - 6 кг. Жайылым кезеңінің ұзақтылығы 180-200 күнді құрайды. Бұл тұрғыда, жайылым өнімін, жануарлар үшін азықты бір күнде қажет ету көлемін, жайылым кезеңінің ұзақтылығын біле отырып, жайылымның сыйымдылығын анықтауға болады.
16. Екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері:
1) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі, сонымен қатар жайылым айналымының ұзақтығы;
2) топырақ климаттық аймаққа, ауыл шаруашылығы жануарлар түрлеріне, сондай – ақ жайылым айналымына тәуелді;
3) далада – 160-180 күн;
4) шөлейтте – 160-180 күн;
5) Мал жаю ұзақтығы: сүтті ірі қара малдар үшін минималды, етті ірі қара малдар, қой, жылқы, түйелер үшін – максималды және қар жамылғысының тереңдігі мен тығыздығына және басқа да факторларға байланысты.
17. Малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер.
Бейнеу ауданы бойынша малды айдап өту жолы 150 км құрайды.
Ескерту: аббревиатуралардың ажыратылып жазылуы:
га – гектар;
С – Цельсия көрсеткіші;
мм – миллиметр;
кг – килограмм;
км - километр.
Бейнеу ауданы бойынша
2024-2028 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды
пайдалану жөніндегі жоспарға
1 қосымша
Әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың жер санаттары бөлінісінде орналасу схемасы (картасы)
Бейнеу ауданы бойынша
2024-2028 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды
пайдалану жөніндегі жоспарға
2 қосымша
Жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар, оның ішінде қоғамдық жайылымдар белгіленген схема (карта)
Бейнеу ауданы бойынша
2024-2028 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды
пайдалану жөніндегі жоспарға
3 қосымша
Ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілген схема (карта)
Бейнеу ауданы бойынша
2024-2028 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
4 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленетін схема (карта)
Бейнеу ауданы бойынша
2024-2028 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды
пайдалану жөніндегі жоспарға
5 қосымша
Жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схема (карта)
Бейнеу ауданы бойынша
2024-2028 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды
пайдалану жөніндегі жоспарға
6 қосымша
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдарды белгілейтін схема (карта)
Бейнеу ауданы бойынша
2024-2028 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды
пайдалану жөніндегі жоспарға
7 қосымша
Суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Бейнеу ауданы бойынша
2024-2028 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
8 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларының басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Бейнеу ауданы бойынша
2024-2028 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды
пайдалану жөніндегі жоспарға
9 қосымша
Ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу)

14. Для определения продуктивности пастбищ использовались данные геоботанических исследований. Средняя урожайность пастбищ на сухую массу составляет 1,5 - 2,0 центнер/гектар. Вспомогательные запасы травы и запасы кошения используются в зимний период.
15. Определение пастбищного потенциала, основано на данных о его производительности в период пастбищ. Приблизительно были получены следующие нормы кормов для скота (в среднем для одного скота): крупно рогатый скот - 4 кг, мелко рогатый скот -2 кг, лошадь и верблюд – 6 кг. Продолжительность пастбищного периода составляет 180-200 дней. Таким образом, можно определить вместительность пастбища, зная пастбищный продукт, необходимость на один день корма для животных, продолжительность пастбищного периода.
16. Особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах:
1) календарный график о выпасе сельскохозяйственных животных и перегона сезонных маршрутов устанавливающий использование пастбищ, а также продолжительность пастбищеоборота;
2) почва зависит от климатического региона, видов сельскохозяйственных животных, а также от пастбищеоборота;
3) степной -160 - 180 дней;
4) пустынной – 160-180 дней;
5) Длительность выпаса скота: для крупного рогатого скота молочной породы минимальная, для крупного рогатого скота мясной породы, овец, лошадей, верблюдов максимальная и зависит от глубины и плотности снежного покрова и других факторов.
17. Сведений о сервитутах для прогона скота.
Скотопрогонная трасса по Бейнеускому району занимает 150 км.
Примечание: расшифровка аббревиатуры:
га – гектар;
С – показатель Цельсия;
мм – миллиметр;
кг – килограмм;
км – километр.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию по
Бейнеускому району на 2024-2028 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию по
Бейнеускому району на 2024-2028 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию по
Бейнеускому району на 2024-2028 годы
Схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию по
Бейнеускому району на 2024-2028 годы
Схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям)
Приложение 5
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию по
Бейнеускому району на 2024-2028 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям
Приложение 6
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию по
Бейнеускому району на 2024-2028 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья
Приложение 7
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию по
Бейнеускому району на 2024-2028 годы
Схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 8
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию по
Бейнеускому району на 2024-2028 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах
Приложение 9
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию по
Бейнеускому району на 2024-2028 годы
Проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ