2025 - 2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Маңғыстау облысы Маңғыстау аудандық мәслихатының 2024 жылғы 23 желтоқсандағы № 17/126 шешімі.
Ескерту. 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 6 - тармағымен.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 75 бабына, Қазақстан Республикасы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабы 1 – тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Маңғыстау аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3 қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2025 жылға келесідей көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 9 454 291,4 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер бойынша – 9 216 455,4 мың теңге;
салықтық емес түсімдер бойынша – 44 364,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер бойынша– 12 999,0 мың теңге; трансферттер түсімдері бойынша – 180 473,0 мың теңге;
2) шығындар – 9 820 668,7 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 326 322,0 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 507 228,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 180 906,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -692 699,3 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 692 699,3 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 507 228,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 180 906,0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 366 377,3 мың теңге.
Ескерту. 1 - тармақ жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы Маңғыстау аудандық мәслихатының 05.03.2025 № 18/139 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. 2025 жылға арналған бюджеттен ауылдар мен ауылдық округтердің бюджеттеріне 3 309 868,6 мың теңге сомасында субвенция бөлінгені ескерілсін, оның ішінде:
Шетпе ауылы – 711 247,6 мың теңге;
Жыңғылды ауылы – 218 693,6 мың теңге;
Сайөтес ауылдық округі – 393 356,8 мың теңге;
Тұщықұдық ауылдық округі – 157 720,2 мың теңге;
Қызан ауылы – 323 689,6 мың теңге;
Ақтөбе ауылдық округі – 154 863,5 мың теңге;
Шайыр ауылдық округі – 216 129,8 мың теңге;
Жармыш ауылы – 247 036,3 мың теңге;
Ақшымырау ауылы – 245 439,0 мың теңге;
Онды ауылдық округі – 284 090,9 мың теңге;
Шебір ауылдық округі – 229 566,4 мың теңге;
Отпан ауылдық округі – 128 034,9 мың теңге.
Ескерту. 2 - тармақ жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы Маңғыстау аудандық мәслихатының 05.03.2025 № 18/139 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.

О районном бюджете на 2025 - 2027 годы
Решение Мангистауского районного маслихата Мангистауской области от 23 декабря 2024 года № 17/126.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2025 в соответствии с пунктом 6 настоящего решения.
В соответствии со статьей 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Мангистауский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 9 454 291,4 тысячи тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 9 216 455,4 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям – 44 364,0 тысячи тенге;
поступлениям от продажи основного капитала – 12 999,0 тысяч тенге; поступлениям трансфертов – 180 473,0 тысяч тенге;
2) затраты – 9 820 668,7 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 326 322,0 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 507 228,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов –180 906,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами - 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов - 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -692 699,3 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета –
692 699,3 тысячи тенге, в том числе:
поступление займов – 507 228,0 тысяч тенге;
погашение займов – 180 906,0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 366 377,3 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Мангистауского районного маслихата Мангистауской области от 05.03.2025 № 18/139 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Учесть, что из районного бюджета на 2025 год в бюджеты сел и сельских округов выделена субвенция в сумме 3 309 868,6 тысяч тенге, в том числе:
села Шетпе – 711 247,6 тысяч тенге;
села Жынгылды – 218 693,6 тысяч тенге;
сельского округа Сайотес – 393 356,8 тысячи тенге;
сельского округа Тущыкудук – 157 720,2 тысяч тенге;
села Кызан – 323 689,6 тысячи тенге;
сельского округа Актобе – 154 863,5 тысячи тенге;
сельского округа Шайыр – 216 129,8 тысяч тенге;
села Жармыш – 247 036,3 тысяч тенге;
села Акшымырау – 245 439,0 тысяч тенге;
сельского округа Онды – 284 090,9 тысячи тенге;
сельского округа Шебир – 229 566,4 тысяч тенге;
сельского округа Отпан – 128 034,9 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 2 в редакции решения Мангистауского районного маслихата Мангистауской области от 05.03.2025 № 18/139 (вводится в действие с 01.01.2025).

3. 2025 жылға арналған аудандық бюджетке кірістерді бөлу нормативтері келесідей мөлшерлерде белгіленсін:
1) ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы – 100 пайыз;
2) төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы – 7,5 пайыз;
3) төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы – 100 пайыз;
4) төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы – 0 пайыз;
5) әлеуметтік салық – 7,4 пайыз.
Ескерту. 3 - тармақ жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы Маңғыстау аудандық мәслихатының 05.03.2025 № 18/139 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
4. 2025 жылға арналған аудан бюджетіне келесідей мөлшерде республикалық бюдеттен ағымдағы нысаналы трансферттердің қаралғаны ескерілсін:
90 112,0 мың теңге – мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек төлеуге;
50 400 мың теңге – халықтың әлеуметтік осал топтары үшін коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй сатып алуға;
2 712,0 мың теңге – мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, ұйымдар жұмыскерлерінің, қазыналық кәсіпорындар жұмыскерлерінің жалақысын көтеруге;
37 249,0 мың теңге – Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға.
Ескерту. 4 - тармаққа өзгеріс енгізілді - Маңғыстау облысы Маңғыстау аудандық мәслихатының 05.03.2025 № 18/139 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.

3. Установить нормативы распределения доходов в районный бюджет на 2025 год в следующих размерах:
1) корпоративный подоходный налог с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора – 100 процентов;
2) индивидуальный подоходный налог с доходов, облагаемых у источника выплаты – 7,5 процентов;
3) индивидуальный подоходный налог с доходов, не облагаемых у источника выплаты – 100 процентов;
4) индивидуальный подоходный налог с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты –0 процентов;
5) социальный налог – 7,4 процентов.
Сноска. Пункт 3 в редакции решения Мангистауского районного маслихата Мангистауской области от 05.03.2025 № 18/139 (вводится в действие с 01.01.2025).
4. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрены целевые текущие трансферты из республиканского бюджета следующих размерах:
90 112,0 тысяч тенге – на выплату государственной адресной социальной помощи;
50 400,0 тысяч тенге – на приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения;
2 712,0 тысячи тенге – на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий;
37 249,0 тысяч тенге – на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным решением Мангистауского районного маслихата Мангистауской области от 05.03.2025 № 18/139 (вводится в действие с 01.01.2025).

5. 2025 жылға арналған аудандық бюджетке келесідей мөлшерде республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттердің қарастырылғаны ескерілсін:
507 228,0 мың теңге – мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға.
6. 2025 жылға арналған аудан әкімдігінің резерві 100 000,0 мың теңге сомасында бекітілсін.
6. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат төрағасы Е.Махмутов
Маңғыстау аудандық мәслихатының

5. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрены бюджетные кредиты из республиканского бюджета в следующем размере:
507 228,0 тысяч тенге – на реализацию мер социальной поддержки специалистов.
5. Утвердить резерв акимата района на 2025 год в сумме 100 000,0 тысяч тенге.
6. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель районного маслихата Е.Махмутов
Приложение 1
к решению Мангистауского районного

31 711,0
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
7 291,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
7 291,0
021
Елді мекендерде жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету
7 291,0
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
1 172 823,6
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
6 615,0
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
6 615,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1 166 208,6
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
186 112,0
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
46 864,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
1 103,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
369 572,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
3 827,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
121 979,6
017
Мүгедектігі бар адамды оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық, тифлотехникалық құралдармен, арнаулы жүрiп-тұру құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емделу, есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының, жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну
217 663,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
62 465,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
4 536,0
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
14 000,0
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
62 306,0
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
28 482,0
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
47 299,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
2 064 210,3
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
603 307,0
004
Азаматтардың жекелеген санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз ету

31 711,0
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
7 291,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
7 291,0
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
7 291,0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1 172 823,6
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
6 615,0
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
6 615,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 166 208,6
005
Государственная адресная социальная помощь
186 112,0
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
46 864,0
006
Оказание жилищной помощи
1 103,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
369 572,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
3 827,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
121 979,6
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
217 663,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
62 465,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
4 536,0
021
Капитальные расходы государственног о органа
14 000,0
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
62 306,0
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
28 482,0
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
47 299,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
2 064 210,3
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
603 307,0
004
Обеспечение жильем отдельных категорий граждан

1 005 363,0
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
97 440,0
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
47 567,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
1 158,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
388 051,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
4 018,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
31 227,0
017
Мүгедектігі бар адамды оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық, тифлотехникалық құралдармен, арнаулы жүрiп-тұру құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емделу, есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының, жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну
219 341,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
108 467,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
4 574,0
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
53 856,0
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
49 664,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
153 698,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
153 698,0
028
Коммуналдық шаруашылығын дамыту
153 698,0
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк
1 587 990,0
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
453 278,0
011
Мәдениет объектілерін дамыту
453 278,0
802
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, дене шынықтыру және спорт бөлімі
1 012 419,0
005
Mәдени-демалыс жұмысын қолдау
747 586,0
007
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) деңгейде спорттық жарыстар өткiзу
12 555,0
008
Әртүрлi спорт түрлерi бойынша аудан (облыстық маңызы бар қала) құрама командаларының мүшелерiн дайындау және олардың облыстық спорт жарыстарына қатысуы
17 384,0
004
Аудандық (қалалық) кiтапханалардың жұмыс iстеуi
166 314,0
001
Жергілікті деңгейде мәдениет, дене шынықтыру және спорт саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
68 580,0
470
Аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі

1 005 363,0
005
Государственная адресная социальная помощь
97 440,0
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
47 567,0
006
Оказание жилищной помощи
1 158,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
388 051,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
4 018,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
31 227,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
219 341,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
108 467,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
4 574,0
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
53 856,0
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
49 664,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
153 698,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
153 698,0
028
Развитие коммунального хозяйства
153 698,0
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
1 587 990,0
467
Отдел строительства района (города областного значения)
453 278,0
011
Развитие объектов культуры
453 278,0
802
Отдел культуры, физической культуры и спорта района (города областного значения)
1 012 419,0
005
Поддержка культурно-досуговой работы
747 586,0
007
Проведение спортивных соревнований на районном (города областного значения) уровне
12 555,0
008
Подготовка и участие членов сборных команд района (города областного значения) по различным видам спорта на областных спортивных соревнованиях
17 384,0
004
Функционирование районных (городских) библиотек
166 314,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области культуры, физической культуры и спорта
68 580,0
470
Отдел внутренней политики и развития языков района (города областного значения)