Азаматтық қорғау органдары қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің кәсіби қызметтік (кәсіби) және дене шынықтыру дайындығын ұйымдастырудың мазмұны мен қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2024 жылғы 2 ақпандағы № 34 бұйрығы
"Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 36-бабының 3-тармағына, 84-бабының бесінші бөлігіне, сондай-ақ "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 170) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Азаматтық қорғау органдары қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің кәсіби қызметтік (кәсіби) және дене шынықтыру дайындығының мазмұны;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Азаматтық қорғау органдары қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің кәсіби қызметтік (кәсіби) және дене шынықтыру дайындығын ұйымдастыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Кадр және тәрбие жұмысы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмесін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрыққа қол қойылған күннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар вице-министріне және Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Кадр және тәрбие жұмысы департаментіне (Т.Ә. Балқыбеков) жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр генерал-майор С. Шәріпханов
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2024 жылғы 2 ақпандағы
№ 34 бұйрығына
1-қосымша
Азаматтық қорғау органдары қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің кәсіби қызметтік (кәсіби) және дене шынықтыру дайындығының мазмұны
1. Осы Азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің кәсіби қызметтік (кәсіби) және дене шынықтыру дайындығының мазмұны "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 36-бабының 3-тармағына, 84-бабының бесінші бөлігіне, сондай-ақ "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 170) тармақшасына сәйкес әзірленді және азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің (бұдан әрі - қызметкерлер мен әскери қызметшілер) кәсіби қызметтік (кәсіби) және дене шынықтыру дайындығының (бұдан әрі – кәсіби қызметтік және дене шынықтыру дайындығы) мазмұнын айқындайды.

Об утверждении Содержания и Правил организации профессиональной служебной (профессиональной) и физической подготовки сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 2 февраля 2024 года № 34
В соответствии с пунктом 3 статьи 36, частью пятой статьи 84 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе", а также подпунктом 170) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 "Вопросы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Содержание профессиональной служебной (профессиональной) и физической подготовки сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила организации профессиональной служебной (профессиональной) и физической подготовки сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту кадровой и воспитательной работы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) в течение десяти рабочих дней после дня подписания настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан сведения об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 1) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан и Департамент кадровой и воспитательной работы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (Балкибеков Т.А.).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр генерал-майор С. Шарипханов
Приложение 1
к приказу Министра по
чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 2 февраля 2024 года № 34
Содержание профессиональной служебной (профессиональной) и физической подготовки сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты
1. Настоящее Содержание профессиональной служебной (профессиональной) и физической подготовки сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты разработано в соответствии с пунктом 3 статьи 36, частью пятой статьи 84 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе", а также подпунктом 170) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 "Вопросы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" и определяет содержание профессиональной служебной (профессиональной) и физической подготовки (далее - профессиональная служебная и физическая подготовка) сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты (далее – сотрудники и военнослужащие).

2. Кәсіби қызметтік және дене шынықтыру дайындығы табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алуға және жоюға, азаматтық қорғанысты ұйымдастыруға және жүргізуге, төтенше жағдай аймағындағы халыққа шұғыл медициналық және психологиялық көмек көрсетуге, өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған іс-шараларды жүргізу үшін қызметкерлер мен әскери қызметшілердің кәсіби білімі мен дағдыларын жетілдіруге бағытталған.
3. Қызметкерлер мен әскери қызметшілердің кәсіби қызметтік және дене шынықтыру дайындығының міндеттері:
1) қызметтік міндеттерді табысты орындауды қамтамасыз ететін білікті және тиімді іс-қимылдарға оқыту;
2) азаматтық қорғау органдарының қызметін регламенттейтін нормативтік құқықтық актілерді зерделеу, сондай-ақ оларды қызметтік міндеттерді жүзеге асыру кезінде практикалық қолдану;
3) қызметкерлер мен әскери қызметшілердің қызметтік жұмысының ерекшелігін ескере отырып, кәсіби сананы, жауапкершілік сезімін, кәсіби шеберлікті ұдайы жетілдіруге ұмтылысты қалыптастыру;
4) төтенше жағдайларға жедел ден қоюға, азаматтық қорғанысқа және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізуге тұрақты әзірлікті қолдау;
5) психологиялық тұрақтылықты қалыптастыру, байқағыштықты, қырағылықты, есте сақтауды, ойлауды, дағдыларды және кәсіби-психологиялық қасиеттерді дамыту;
6) өрт, авариялық-құтқару техникасын, өрт-техникалық қару-жарақ пен жабдықты қолдану дағдыларын жетілдіру;
7) өрт-құтқару даярлығы, авариялық-құтқару жұмысы, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың, қауіпсіздік техникасының алдын алу және оларды жою бойынша іс-шаралардың профилактикасы бойынша дағдыларды жетілдіру болып табылады.
4. Қызметкерлер мен әскери қызметшілерді кәсіби қызметтік дайындау мыналарды қамтиды:
1) арнайы даярлық;
2) әлеуметтік-құқықтық даярлық;
3) психологиялық даярлық;
4) саптық даярлық.
5. Қызметкерлер мен әскери қызметшілердің кәсіби дене шынықтыру дайындығы мыналарды қамтиды:
1) дене шынықтыру дайындығы;
2) өрт-құтқару дайындығы.
6. Арнайы дайындық қызметкерлер мен әскери қызметшілердің тікелей кәсіби қызметті регламенттейтін нормативтік құқықтық актілерді зерделеуіне бағытталған.
7. Әлеуметтік-құқықтық дайындық қызметкерлер мен әскери қызметшілер арасында тәртіп пен құқықтық тәртіпті нығайтуға, сондай-ақ әлеуметтік кепілдіктерді қамтамасыз етуге, әлеуметтік қорғалу деңгейін айқындауға, қызметкерлер мен әскери қызметшілер мен олардың отбасы мүшелерін әлеуметтік қорғауды жүзеге асыру бойынша басқарушылық шешімдердің орындалуын ұйымдастыруға бағытталған.

2. Профессиональная служебная и физическая подготовка нацелена на совершенствование профессиональных знаний и навыков сотрудников и военнослужащих для проведения мероприятий, направленных на предупреждение и ликвидацию чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, организации и ведения гражданской обороны, оказания экстренной медицинской и психологической помощи населению, находящемуся в зоне чрезвычайной ситуации, обеспечения пожарной безопасности.
3. Задачами профессиональной служебной и физической подготовки сотрудников и военнослужащих являются:
1) обучение умелым и эффективным действиям, обеспечивающим успешное выполнение служебных задач;
2) изучение нормативных правовых актов, регламентирующих деятельность органов гражданской защиты, а также их практическое применение при осуществлении служебных задач;
3) формирование профессионального сознания, чувства ответственности, стремления к постоянному совершенствованию профессионального мастерства с учетом специфики служебной деятельности сотрудников и военнослужащих;
4) поддержание постоянной готовности к оперативному реагированию на чрезвычайные ситуации, гражданской обороне и проведению аварийно-спасательных работ;
5) формирование психологической устойчивости, развитие наблюдательности, бдительности, памяти, мышления, навыков и профессионально-психологических качеств;
6) совершенствование навыков применения пожарной, аварийно-спасательной техники, пожарно-технического вооружения и оборудования;
7) совершенствование навыков по пожарно-спасательной подготовке, аварийно-спасательной работе, профилактике мероприятий по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, техники безопасности.
4. Профессиональная служебная подготовка сотрудников и военнослужащих включает в себя:
1) специальную подготовку;
2) социально-правовую подготовку;
3) психологическую подготовку;
4) строевую подготовку.
5. Профессиональная физическая подготовка сотрудников и военнослужащих включает в себя:
1) физическую подготовку;
2) пожарно-спасательную подготовку.
6. Специальная подготовка направлена на изучение сотрудниками и военнослужащими нормативных правовых актов, регламентирующих непосредственную профессиональную деятельность.
7. Социально-правовая подготовка направлена на укрепление дисциплины и правопорядка среди сотрудников и военнослужащих, а также обеспечение социальных гарантий, определение уровня социальной защищенности, организацию исполнения управленческих решений по осуществлению социальной защиты сотрудников и военнослужащих и членов их семей.

8. Психологиялық даярлық қызметкерлер мен әскери қызметшілердің қызметтік жұмыстың кез келген жағдайларында кәсіби сауатты іс-әрекетке дайындығын қалыптастыруға, қызметкерлер мен әскери қызметшілердің қызметтік жұмысты жүзеге асыру кезінде туындайтын стресс факторларының теріс әсеріне психологиялық тұрақтылығын арттыруға, қызметкерлер мен әскери қызметшілердің штаттық және экстремалды жағдайларда қызметтік міндеттерді тиімді шешуге ықпал ететін психологиялық қасиеттерін, дағдылары мен іскерлігін дамытуға бағытталған.
Қызметкерлер мен әскери қызметшілерді психологиялық дайындау "Азаматтық қорғау органдарының жеке құрамымен тәрбие, психологиялық және идеологиялық жұмыстарын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 10 қарашадағы № 184 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30538 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
9. Саптық дайындық қызметкерлер мен әскери қызметшілерде саптық дағдыларды қалыптастыруға және патриотизмге тәрбиелеуге бағытталған.
10. Дене шынықтыру күнделікті қызметтің қысылтаяң жағдайларында, сондай-ақ төзімділікті, спорттық және салауатты өмір салтын талап ететін жағдайларда жылдам әрекет ету және кедергілерді жеңу үшін қажетті физикалық қасиеттер мен дағдыларды қалыптастыруға және жетілдіруге бағытталған.
11. Өрт-құтқару даайындығы өрт, авариялық-құтқару техникасымен, өрт-техникалық қару-жарақпен және жабдықтармен жұмыс істеудің неғұрлым ұтымды және тиімді әдістер мен тәсілдерін саналы және шебер орындауды қалыптастыруға және жетілдіруге бағытталған.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2024 жылғы 2 ақпандағы
№ 34 бұйрығына
2-қосымша
Азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің кәсіби қызметтік (кәсіби) және дене шынықтыру дайындығын ұйымдастыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің кәсіби қызметтік (кәсіби) және дене шынықтыру дайындығын ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 36-бабының 3-тармағына, 84-бабының бесінші бөлігіне, сондай-ақ "Төтенше жағдайлар министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 170) тармақшасына сәйкес әзірленді және азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің (бұдан әрі - қызметкерлер мен әскери қызметшілер) кәсіби қызметтік (кәсіби) және дене шынықтыру дайындығын (бұдан әрі – кәсіби қызметтік және дене шынықтыру дайындығы) ұйымдастыру тәртібін айқындайды.
Осы Қағидалардың күші Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі білім беру ұйымының (бұдан әрі – білім беру ұйымы), (оқу орталықтары) курсанттарына, магистранттарына, докторанттарына, тыңдаушыларына және Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерінің мерзімді әскери қызметінің әскери қызметшілеріне (бұдан әрі – әскери бөлімдер) қолданылмайды.

8. Психологическая подготовка направлена на формирование готовности сотрудников и военнослужащих к профессионально грамотным действиям в любых ситуациях служебной деятельности, повышение психологической устойчивости сотрудников и военнослужащих к негативному влиянию стрессовых факторов, возникающих при осуществлении служебной деятельности, развитие у сотрудников и военнослужащих психологических качеств, навыков и умений, способствующих эффективному решению служебных задач в штатных и экстремальных условиях.
Психологическая подготовка сотрудников и военнослужащих осуществляется в соответствии с приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 10 ноября 2022 года № 184 "Об утверждении Правил организации воспитательной, психологической и идеологической работы с личным составом органов гражданской защиты" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 30538).
9. Строевая подготовка направлена на формирование строевой выучки и воспитание патриотизма у сотрудников и военнослужащих.
10. Физическая подготовка направлена на формирование и совершенствование физических качеств и навыков, необходимых для скоростного реагирования и преодоления преград в экстремальных ситуациях повседневной деятельности, а также в ситуациях, требующих выносливости, спортивного и здорового образа жизни.
11. Пожарно-спасательная подготовка направлена на формирование и совершенствование сознательного и умелого выполнения наиболее рациональных и эффективных приемов и способов работы с пожарной, аварийно-спасательной техникой, пожарно-техническим вооружением и оборудованием.
Приложение 2
к приказу Министра по
чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 2 февраля 2024 года № 34
Правила организации профессиональной служебной (профессиональной) и физической подготовки сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации профессиональной служебной (профессиональной) и физической подготовки сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 36, частью пятой статьи 84 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" (далее - Закон), а также подпунктом 170) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 "Вопросы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" и определяют порядок организации профессиональной служебной (профессиональной) и физической подготовки (далее - профессиональная служебная и физическая подготовка) сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты (далее – сотрудники и военнослужащие).
Действие настоящих Правил не распространяется на курсантов, магистрантов, докторантов, слушателей организации образования (учебные центры) Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – организация образования) и военнослужащих срочной воинской службы воинских частей гражданской обороны Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – воинские части).

2. Кәсіби қызметтік және дене шынықтыру дайындығы қызметкерлер мен әскери қызметшілердің қызмет өткеру орны бойынша жүзеге асырылады.
3. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі аппаратының құрылымдық бөлімшелерінің (бұдан әрі - ТЖМ) бастықтары, ТЖМ ведомстволарының төрағалары, аумақтық органдардың, мемлекеттік мекемелердің, сондай-ақ білім беру ұйымдарының бастықтары, әскери бөлімдердің командирлері қызметкерлер мен әскери қызметшілердің кәсіби қызметтік және дене шынықтыру дайындығын уақтылы және сапалы ұйымдастыруды қамтамасыз етеді.
4. Кәсіби қызметтік және дене шынықтыру дайындығы бойынша сабақтарды ұйымдастыру үшін:
ТЖМ аппараты мен ведомстволарында – Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның бұйрығы шығарылады;
ТЖМ Төтенше жағдайлар департаменттерінде (бұдан әрі – ТЖД) және ТЖД Төтенше жағдайлар басқармаларында (бөлімдерінде) (бұдан әрі – ТЖ(Б)Б) – ТЖД бастығының немесе оның міндеттерін атқарушының бұйрығы шығарылады;
ТЖД Өрт сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстары қызметтерінде (бұдан әрі – ӨС және АҚЖҚ) – ӨС және АҚЖҚ бастығының немесе оның міндеттерін атқарушының бұйрығы шығарылады;
әскери бөлімдерде – әскери бөлімдер командирінің немесе оның міндеттерін атқарушының бұйрығы шығарылады;
білім беру ұйымдарында – білім беру ұйымдары бастығының немесе оның міндеттерін атқарушының бұйрығы шығарылады.
2-тарау. Қызметкерлер мен әскери қызметшілердің кәсіби қызметтік (кәсіби) және дене шынықтыру дайындығын ұйымдастыру тәртібі
1-Параграф. Қызметкерлер мен әскери қызметшілерді кәсіби қызметтік (кәсіби) дайындауды ұйымдастыру тәртібі
5. Кәсіби қызметтік дайындық – қызметкерлер мен әскери қызметшілерге жүктелген қызметтік міндеттерді ойдағыдай орындау үшін қажетті кәсіби білімді, іскерлікті және дағдыларды игеру мен ұдайы жетілдірудің ұйымдастырылған және мақсатты процесі болып табылады.
Қарауылдық (ауысымдық) қызмет атқаратын қызметкерлерге кәсіби қызметтік дайындық бойынша сабақтар "Өртке қарсы қызметтің жұмыс жарғысын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 26 маусымдағы № 445 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15422 тіркелген) (бұдан әрі – № 445 бұйрық) Өртке қарсы қызметтің жұмыс жарғысының 11-қосымшасына сәйкес өртке қарсы қызмет бөлімшесі қарауылының күн тәртібімен айқындалатын оқу сағаттары шеңберінде өткізіледі.
6. Қызметкерлер мен әскери қызметшілердің жұмысын ұйымдастыру және оларды дайындау мен кәсіби қызметтік дайындауды бақылау азаматтық қорғау органдарының кадр қызметтеріне (бұдан әрі - кадр қызметі) жүктеледі.
Қарауылдық (ауысымдық) қызмет қызметкерлерін дайындау және кәсіби қызметтік дайындауды жүргізу бойынша жұмысты ұйымдастыру № 445 бұйрықпен айқындалады.

2. Профессиональная служебная и физическая подготовка осуществляется по месту прохождения службы сотрудников и военнослужащих.
3. Начальники структурных подразделений аппарата Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – МЧС), председатели ведомств МЧС, начальники территориальных органов, государственных учреждений, а также организации образования, командиры воинских частей обеспечивают своевременную и качественную организацию профессиональной служебной и физической подготовки сотрудников и военнослужащих.
4. Для организации занятий по профессиональной служебной и физической подготовке:
в аппарате и ведомствах МЧС – издается приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан или лица, исполняющего его обязанности;
в Департаментах по чрезвычайным ситуациям МЧС (далее – ДЧС) и управлениях (отделах) по чрезвычайным ситуациям ДЧС (далее – У(О)ЧС) - издается приказ начальника ДЧС или исполняющего его обязанностей;
в Службах пожаротушения и аварийно-спасательных работ ДЧС (далее - СПиАСР) - издается приказ начальника СПиАСР или исполняющего его обязанности;
в воинских частях - издается приказ командира воинских частей или исполняющего его обязанности;
в организации образования - издается приказ начальника организации образования или исполняющего его обязанности.
Глава 2. Порядок организации профессиональной служебной (профессиональной) и физической подготовки сотрудников и военнослужащих
Параграф 1. Порядок организации профессиональной служебной (профессиональной) подготовки сотрудников и военнослужащих
5. Профессиональная служебная подготовка - это организованный и целенаправленный процесс овладения и постоянного совершенствования профессиональных знаний, умений и навыков, необходимых для успешного выполнения служебных задач, возложенных на сотрудников и военнослужащих.
Сотрудникам, несущим караульную (сменную) службу, занятия по профессиональной служебной подготовке проводятся в рамках учебных часов, определяемых распорядком дня караула подразделения противопожарной службы согласно приложению 11 к Уставу службы противопожарной службы, утвержденному приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 июня 2017 года № 445 "Об утверждении Устава службы противопожарной службы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15422) (далее – приказ № 445).
6. Организация работы и контроль за подготовку и проведение профессиональной служебной подготовки сотрудников и военнослужащих возлагается на кадровые службы органов гражданской защиты (далее - кадровая служба).
Организация работы по подготовке и проведению профессиональной служебной подготовки сотрудников караульной (сменной) службы определяется приказом № 445.

7. Кәсіби қызметтік дайындық бойынша сабақтарды өткізуге қызметкерлер, әскери қызметшілер, жұмыскерлер (әкімшілік мемлекеттік және азаматтық қызметшілер), азаматтық қорғау органдарының құтқарушылары, сондай-ақ білім беру ұйымының профессорлық-оқытушылық құрамы тартылады.
Өзге мемлекеттік органдардың, ұйымдардың қызметкерлерін, сондай-ақ өзге де білім беру ұйымдарының профессорлық-оқытушылық құрамын және басқа да адамдарды кәсіби қызметтік дайындау бойынша сабақтарды өткізуге (келісім бойынша) сабақтардың тақырыбы бойынша тартуға жол беріледі.
8. Кәсіби қызметтік дайындық бойынша сабақтар қаңтардан – қыркүйекке дейін қоса алғанда (бұдан әрі - оқу жылы) өткізіледі.
Білім беру ұйымында оқу жылы қыркүйек айынан басталып, келесі жылдың мамыр айын қоса алғанда аяқталады.
9. Кадр қызметі тоқсан сайын азаматтық қорғау органдарының құрылымдық бөлімшелерінің ұсынысы негізінде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызметкерлер мен әскери қызметшілерді кәсіби қызметтік дайындау бойынша сабақтар өткізудің тақырыптық жоспарын (бұдан әрі - жоспар) қалыптастырады.
10. Кәсіби қызметтік дайындық бойынша сабақтар кемінде екі тақырыпты қамти отырып, айына кемінде екі рет өткізіледі.
11. Кәсіби қызметтік дайындық шеңберінде арнайы, әлеуметтік-құқықтық және саптық дайындық бойынша сабақтар қызметкерлер мен әскери қызметшілердің қатысуымен акт залдарында, оқу (дәріс) сыныптарында (кабинеттерде) дәріс түрінде өткізіледі.
12. Саптық дайындық бойынша практикалық сабақтар нұсқау (тапсырма) бойынша жоспардан тыс айына кемінде бір рет өткізіледі:
Министр – ТЖМ аппараты мен ведомстволарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің қатысуымен ТЖМ саптық плацта және азаматтық қорғаныс бөлімшесімен бірлесе кадр қызметімен өткізіледі;
ТЖД бастығы – ТЖД қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің қатысуымен ТЖД саптық плацтарында және азаматтық қорғаныс бөлімшесімен бірлесе кадр қызметі бөлімшелерімен өткізіледі;
(ТЖБ)Б бастығы – (ТЖБ)Б қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің қатысуымен саптық плацтарда және (ТЖБ)Б бастықтары жүргізеді;
ӨС және АҚЖҚ бастығы – ӨС және АҚЖҚ саптық плацтарында, сондай-ақ қызметкерлерінің қатысуымен ӨС және АҚЖҚ өрт сөндіру (мамандандырылған) бөлімшелері, бекеттері мен жасақтары:
1) ӨС және АҚЖҚ аппаратының қызметкерлеріне қатысты – кадр қызметі өрт сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстарын ұйымдастыру бөлімшесімен бірлесе;
2) (мамандандырылған) өрт сөндіру бөлімдерінің, бекеттері мен ӨС және АҚЖҚ жасақтарының қызметкерлеріне қатысты – (мамандандырылған) өрт сөндіру бөлімдерінің, бекеттері мен жасақтарының бастықтары өткізеді;
білім беру ұйымы бастығының – білім беру ұйымы қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің қатысуымен білім беру ұйымының саптық плацтарында азаматтық қорғаныс және әскери дайындық кафедрасы өткізеді;
әскери бөлімдер командирлері – әскери бөлімдер әскери қызметшілерінің қатысуымен әскери бөлімдердің саптық плацтарында және жауынгерлік дайындық бөлімшесімен өткізіледі.
Бұл ретте саптық дайындық бойынша практикалық сабақтардың өткізілуін бақылауды азаматтық қорғау органдарының кадр қызметтері жүзеге асырады.

7. К проведению занятий по профессиональной служебной подготовке привлекаются сотрудники, военнослужащие, работники (административные государственные и гражданские служащие), спасатели органов гражданской защиты, а также профессорско-преподавательский состав организации образования.
Допускается привлечение к проведению занятий по профессиональной служебной подготовке работников иных государственных органов, организаций, а также профессорско-преподавательский состав иных организаций образования и других лиц (по согласованию) по тематике занятий.
8. Занятия по профессиональной служебной подготовке проводятся с января по сентябрь месяц включительно (далее – учебный год).
В организации образования учебный год начинается с сентября месяца и заканчивается в мае месяце следующего года включительно.
9. Кадровая служба ежеквартально на основании предложений структурных подразделений органов гражданской защиты формирует тематический план проведения занятий по профессиональной служебной подготовке сотрудников и военнослужащих по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее - план).
10. Занятия по профессиональной служебной подготовке проводятся не менее двух раз в месяц, с освещением не менее двух тем в каждом занятии.
11. В рамках профессиональной служебной подготовки занятия по специальной, социально-правовой и строевой подготовке проводятся с участием сотрудников и военнослужащих в актовых залах, учебных (лекционных) классах (кабинетах) в виде лекции.
12. Практические занятия по строевой подготовке проводятся не менее одного раза в месяц вне плана по указанию (поручению):
Министра - на строевых плацах МЧС c участием сотрудников и военнослужащих аппарата и ведомств МЧС и проводится кадровой службой с подразделением по гражданской обороне;
начальника ДЧС - на строевых плацах ДЧС c участием сотрудников и военнослужащих ДЧС и проводится подразделениями кадровой службой совместно с подразделением по гражданской обороне;
начальника У(ОЧС) - на строевых плацах У(ОЧС) c участием сотрудников и военнослужащих У(ОЧС) и проводится начальниками У(ОЧС);
начальника СПиАСР - на строевых плацах СПиАСР, а также пожарных (специализированных) частей, постов и отрядов СПиАСР c участием сотрудников СПиАСР и проводится:
1) в отношении сотрудников аппарата СПиАСР – кадровой службой совместно с подразделением организации пожаротушения и аварийно-спасательных работ;
2) в отношении сотрудников пожарных (специализированных) частей, постов и отрядов СПиАСР – начальниками пожарных (специализированных) частей, постов и отрядов;
начальника организации образования - на строевых плацах организации образования c участием сотрудников и военнослужащих организации образования и проводится кафедрой гражданской обороны и военной подготовки;
командира воинских частей - на строевых плацах воинских частей с участием военнослужащих воинских частей и проводится подразделением боевой подготовки.
При этом, контроль за проведение практических занятий по строевой подготовке осуществляется кадровыми службами органов гражданской защиты.

13. Арнайы және әлеуметтік-құқықтық дайындық бойынша сабақты жоспардан тыс сабақтардың тақырыптары бойынша белгілі бір адамдардың не азаматтық қорғау органдарының құрылымдық бөлімшелерінің қатысуымен жеке нысанда өткізуге жол беріледі.
14. Арнайы, әлеуметтік-құқықтық және саптық дайындық (практикалық сабақты қоспағанда) бойынша ТЖБ(Б), ӨС және АҚЖҚ өрт сөндіру (мамандандырылған) бөлімдерінің, бекеттердің, жасақтарының қызметкерлерімен және әскери қызметшілерімен қашықтықтан бейнебайланыс құралдары арқылы сабақтар өткізуге жол беріледі.
15. Бекітілген жоспарға сәйкес, сабақ басталғанға дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей тиісті тақырып бойынша жауапты бөлімше кадр қызметіне кәсіби қызметтік дайындық бойынша материалды (бұдан әрі - материал) ұсынады.
16. Материалды жауапты бөлімшенің қызметкері мемлекеттік және орыс тілдерінде дайындайды. Визуалды қабылдау үшін материал компьютерлік бағдарламаларды немесе фото-видео материалдарды қолдана отырып презентация жасаумен бірге жүреді.
Азаматтық қорғау органдарының құрылымдық бөлімшелерінің бастықтары кадр қызметіне ұсынылатын материалдарды сапалы дайындауды қамтамасыз етеді.
17. Кадр қызметтері осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қатысу журналын жүргізе отырып, қызметкерлер мен әскери қызметшілердің ұсынылатын материалдардың сапасын және сабаққа қатысуын бақылауды жүзеге асырады.
18. Қызметкерлер мен әскери қызметшілер кәсіби қызметтік дайындық бойынша сабақтан мынадай дәлелді себептер бойынша босатылады:
1) кезекшілікте (нарядта), еңбек демалысында, іссапарда болуы, сырқаты бойынша қызметте болмауы;
2) төтенше жағдайларды (өртті, су тасқынын, дүлей және техногендік зілзалаларды) жою бойынша жедел штабтың жұмысына қатысу;
3) орындаудың қысқа мерзімдерімен ерекше маңызы бар және күрделілігі бар тапсырмаларды (құжаттарды) орындау;
4) медициналық тексеруден өтуге (куәландырудан) және (немесе) дәрігердің қабылдауында болу.
Осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген мән-жайлар құжатпен расталуы тиіс (бұйрықтар, қызметтік жазбалар, еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақ).
Осы тармақтың 3) және 4) тармақшалары бойынша қызметкерлер мен әскери қызметшілерді кәсіби қызметтік дайындық бойынша сабақтардан босату кадр қызметімен келісім бойынша растайтын құжаттарды (материалдарды) ұсына отырып жүргізіледі.
19. Осы Қағидалардың 18-тармағында аталған тұлғалар өткен материалды өз бетінше зерделейді.
20. Заңның 58-бабына, сондай-ақ "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының жалпы әскери жарғыларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 5 шілдедегі № 364 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының тәртіптік жарғысына сәйкес дәлелсіз себеппен кәсіби қызметтік дайындық бойынша сабақтарға қатыспаған (бұдан әрі - ТЖ) қызметкерлер мен әскери қызметшілерге қатысты қызметтік тергеу жүргізіледі.

13. Допускается проведение занятия по специальной и социально-правовой подготовке в индивидуальной форме с участием определенных лиц, либо структурных подразделений органов гражданской защиты по тематике занятий вне плана.
14. Допускается проведение занятий по специальной, социально-правовой и строевой подготовке (за исключением практического занятия) с сотрудниками и военнослужащими У(О)ЧС, пожарных (специализированные) частей, постов, отрядов СПиАСР посредством дистанционных средств видеосвязи.
15. Согласно утвержденному плану, не позднее трех рабочих дней до начала занятий, ответственное подразделение по соответствующей тематике представляет в кадровую службу материал по профессиональной служебной подготовке (далее - материал).
16. Материал готовится сотрудником ответственного подразделения на государственном и русском языках. Для визуального восприятия материал сопровождается составлением презентации с использованием компьютерных программ либо фото-видео материалов.
Начальники структурных подразделений органов гражданской защиты обеспечивают качественную подготовку материалов, предоставляемых в кадровую службу.
17. Кадровые службы осуществляют контроль над качеством предоставляемых материалов и посещением занятий сотрудниками и военнослужащими с ведением журнала посещений по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
18. От занятия по профессиональной служебной подготовки сотрудники и военнослужащие освобождаются по следующим уважительным причинам:
1) нахождение на дежурстве (наряд), в отпуске, командировке, отсутствие на службе по болезни;
2) участие в работе оперативного штаба по ликвидации чрезвычайных ситуаций (пожаров, паводков, стихийных и техногенных бедствий);
3) выполнение заданий (документов) особой важности и сложности со сжатыми сроками исполнения;
4) прохождение медицинского осмотра (освидетельствование) и (или) также нахождение на приеме у врача.
Обстоятельства, указанные в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта должны быть документально подтверждены (приказы, служебные записки, лист о временной нетрудоспособности).
Освобождение сотрудников и военнослужащих от занятий по профессиональной служебной подготовке по подпунктам 3) и 4) настоящего пункта производится по согласованию с кадровой службой с предоставлением подтверждающих документов (материалов).
19. Лица, перечисленные в пункте 18 настоящих Правил, изучают пройденный материал самостоятельно.
20. В отношении сотрудников и военнослужащих, не принимавших участие на занятиях по профессиональной служебной подготовке без уважительной причины, в соответствии со статьей 58 Закона, а также дисциплинарным уставом Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденным Указом Президента Республики Казахстан от 5 июля 2007 года № 364 "Об утверждении общевоинских уставов Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан" (далее - ДУ) проводится служебное расследование.

21. Кәсіби қызметтік дайындық процесінде пайдаланылатын материалдар кадр қызметінің бөлімшелерінде электрондық ақпарат тасығыштарда (дискілер, есте сақтау құрылғылары, қатты дискілер) сақталады.
2-Параграф. Қызметкерлер мен әскери қызметшілердің кәсіби дене шынықтыру дайындығын ұйымдастыру тәртібі
22. Кәсіби дене шынықтыру дайындығын:
1) ТЖМ, ТЖД, (ТЖБ)Б, ӨС және АҚЖҚ аппараты мен ведомстволарында (қарауылдық (ауысымдық) қызмет атқаратын бөлімшелерді қоспағанда) – кадр қызметі;
2) (мамандандырылған) өрт сөндіру бөлімдерінде, бекеттері мен ӨС және АҚЖҚ жасақтарына қатысты – (мамандандырылған) өрт сөндіру бөлімдерінің, бекеттері мен жасақтарының бастықтары өткізеді;
2) әскери бөлімдерде – жауынгерлік дайындық бөлімшесі;
3) ТЖМ білім беру ұйымында – өрт-құтқару және дене шынықтыру дайындығы кафедрасы ұйымдастырады.
Кәсіби қызметтік және дене шынықтыру дайындығы бойынша сабақтарды ұйымдастыру туралы бұйрықтарда осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кәсіби дене шынықтыру дайындығы бойынша сабақтарды өткізу кестесі бекітіледі.
23. Кәсіби дене шынықтыру дайындығы күнделікті қызметте қызметтік міндеттерді орындау үшін қызметкерлер мен әскери қызметшілерде қажетті дене дағдыларын қалыптастыруға бағытталған спорттық сабақтар кешені және өрт-құтқару дайындығы бойынша нормативтерді пысықтауды білдіреді.
24. Кәсіби дене шынықтыру дайындығы бойынша сабақтарда дене шынықтыру мен ептілікті сақтау мақсатында осы Қағидаларға 4-қосымшада белгіленген кәсіби дене шынықтыру дайындығы бойынша нормативтер орындалады.
25. Кәсіби дене шынықтыру дайындығы бойынша сабақтар күнтізбелік жыл ішінде жергілікті жағдайлар мен азаматтық қорғау органдарының материалдық базасын ескере отырып, қызметтік уақыт есебінен аптасына кемінде екі рет бір жарым сағаттан өткізіледі.
Кәсіби дене шынықтыру дайындығы бойынша сабақтардан босату осы Қағидалардың 28-тармағының ережесімен регламенттеледі.
26. Кадр қызметтері осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қатысу журналын жүргізе отырып, қызметкерлер мен әскери қызметшілердің сабақтарға қатысуын бақылауды жүзеге асырады.
Кәсіби дене шынықтыру дайындығы бойынша сабақтарға дәлелсіз себеппен қатыспаған қызметкерлер мен әскери қызметшілерге қатысты Заңның 58-бабына сәйкес, сондай-ақ ТЖ қызметтік тергеу жүргізіледі.
27. Күнтізбелік (оқу) жылдың қорытындысы бойынша кадр қызметі осы Қағиданың 4-қосымшаға сәйкес қызметкерлер мен әскери қызметшілердің кәсіби дене шынықтыру даярлығы жөніндегі нормативтерді орындау жолымен қызметкерлер мен әскери қызметшілердің кәсіби дене шынықтыру даярлығына тексеру өткізіледі.
Қызметкерлер мен әскери қызметшілердің кәсіби дене шынықтыру дайындығын тексеру күнтізбелік жылдың қазан – қараша айлары (білім беру ұйымында-мамыр айлары) кезеңінде өткізіледі.

21. Материалы, используемые в процессе профессиональной служебной подготовки, хранятся на электронных носителях информации (диски, запоминающие устройства, жесткие диски) в подразделениях кадровой службы.
Параграф 2. Порядок организации профессиональной физической подготовки сотрудников и военнослужащих
22. Профессиональная физическая подготовка организуется:
1) в аппарате и ведомствах МЧС, ДЧС, У(ОЧС), СПиАСР – кадровой службой;
2) в пожарных (специализированных) частях, постах и отрядах СПиАСР – начальниками пожарных (специализированных) частей, постов и отрядов;
3) в воинских частях – подразделением боевой подготовки;
4) в организации образования МЧС – кафедрой по пожарно-спасательной и физической подготовке.
В приказах об организации занятий по профессиональной служебной и физической подготовке утверждается график проведения занятий по профессиональной физической подготовке по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
23. Профессиональная физическая подготовка представляет собой комплекс спортивных занятий и отработка нормативов по пожарно-спасательной подготовке, направленных на формирование у сотрудников и военнослужащих необходимых физических навыков для выполнения служебных задач в повседневной деятельности.
24. На занятиях по профессиональной физической подготовке, в целях поддержания физической формы и сноровки выполняются нормативы по профессиональной физической подготовке, установленные в приложении 4 к настоящим Правилам.
25. Занятия по профессиональной физической подготовке проводятся в течение календарного года не менее двух раз в неделю по полтора часа за счет служебного времени с учетом местных условий и материальной базы органов гражданской защиты.
Освобождение от занятий по профессиональной физической подготовке регламентируется положением пункта 28 настоящих Правил.
26. Кадровые службы осуществляют контроль над посещением занятий сотрудников и военнослужащих с ведением журнала посещений по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
В отношении сотрудников и военнослужащих, не принимавших участие на занятиях по профессиональной физической подготовке без уважительной причины, в соответствии со статьей 58 Закона, а также ДУ проводится служебное расследование.
27. По итогам календарного (учебного) года кадровой службой проводится проверка профессиональной физической подготовки сотрудников и военнослужащих, путем выполнения сотрудниками и военнослужащими нормативов по профессиональной физической подготовке согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Проверка профессиональной физической подготовки сотрудников и военнослужащих проводится в период с октября по ноябрь месяц (в организации образования – май месяц) календарного года.

28. Қызметкерлер мен әскери қызметшілер кәсіби дене шынықтыру дайындығын тексеруден мынадай дәлелді себептер бойынша босатылады:
1) кезекшілікте (нарядта), еңбек демалысында, іссапарда болуы, сырқаты бойынша қызметте болмауы;
2) төтенше жағдайларды (өртті, су тасқынын, дүлей және техногендік зілзалаларды) жою бойынша жедел штабтың жұмысына қатысу;
3) орындаудың қысқа мерзімдерімен ерекше маңызы бар және күрделілігі бар тапсырмаларды (құжаттарды) орындау;
4) медициналық тексеруден өтуге (куәландырудан) және (немесе) дәрігердің қабылдауында болу.
Осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген мән-жайлар құжатпен расталуы тиіс (бұйрықтар, қызметтік жазбалар, еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақ).
Осы тармақтың 3) және 4) тармақшалары бойынша қызметкерлер мен әскери қызметшілерді кәсіби дене шынықтыру дайындығын тексеруден босату бөлімшелермен (тұлғалармен) келісім бойынша растайтын құжаттарды (материалдарды) ұсына отырып жүргізіледі.
Осы Қағиданың 28-тармағында көзделген дәлелді себептер бойынша кәсіби дене шынықтыру дайындығын тексеруге қатыспаған қызметкерлер мен әскери қызметшілер бір ай ішінде қызметке шығу бойынша кәсіби дене шынықтыру дайындығынан тексеруден өтеді.
Бұл ретте медициналық мекемелер беретін медициналық анықтамалардың негізінде дене жүктемесінен босатылатын бар қызметкерлер мен әскери қызметшілер кәсіби дене шынықтыру дайындығын тексеруден медициналық анықтамалардың қолданылу мерзімі аяқталған күннен бастап бір ай ішінде өтеді.
29. Қызметкерлер мен әскери қызметшілерде кәсіби дене шынықтыру дайындығы бойынша тексеру кезінде нормативтерді қабылдауды кадр қызметінің қатысуымен осы Қағидалардың 22-тармағында аталған қызметтер жүзеге асырады.
Орындалатын міндеттердің ерекшелігін ескере отырып, нормативтерді орындау кезінде қызметкерлер мен әскери қызметшілер осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес кәсіби дене шынықтыру дайындығы бойынша қызметкерлер мен әскери қызметшілер санаттарына бөлінеді.
30. Нормативтерді орындау кезінде қызметкерлер мен әскери қызметшілер оларды мынадай тәртіппен орындайды:
1) ерлер:
60 немесе 100 метрге жүгіру немесе қайтармалы жүгіру;
1000 метр қашықтыққа жүгіру;
кешенді күш жаттығулары немесе тартылу;
шабуыл баспалдағымен 4-қабаттың терезесіне көтерілу немесе орнатылған жылжымалы баспалдақпен оқу мұнарасының 3-қабатының терезесіне көтерілу.
2) әйелдер:
60 немесе 100 метрге жүгіру немесе қайтармалы жүгіру;
1000 метр қашықтыққа жүгіру;
кешенді күш жаттығулары;
Құтқару арқанын конструкцияға төрт тәсілдің бірімен бекіту.

28. От проверки профессиональной физической подготовки сотрудники и военнослужащие освобождаются по следующим уважительным причинам:
1) нахождение на дежурстве (наряд), в отпуске, командировке, отсутствие на службе по болезни;
2) участие в работе оперативного штаба по ликвидации чрезвычайных ситуаций (пожаров, паводков, стихийных и техногенных бедствий);
3) выполнение заданий (документов) особой важности и сложности со сжатыми сроками исполнения;
4) прохождение медицинского осмотра (освидетельствование) и (или) также нахождение на приеме у врача.
Обстоятельства, указанные в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта должны быть документально подтверждены (приказы, служебные записки, лист о временной нетрудоспособности).
Освобождение сотрудников и военнослужащих от проверки профессиональной физической подготовки по подпунктам 3) и 4) настоящего пункта производится по согласованию с подразделениями (лицами), указанными в пункте 22 настоящих Правил с предоставлением подтверждающих документов (материалов).
Сотрудники и военнослужащие, не принимавшие участие в проверке профессиональной физической подготовки по уважительным причинам, предусмотренным пунктом 28 настоящих Правил, проходят проверку профессиональной физической подготовки по выходу на службу в течение месяца.
При этом, сотрудники и военнослужащие, имеющие освобождение от физической нагрузки, на основании медицинских справок, выдаваемых медицинскими учреждениями, проверку профессиональной физической подготовки проходят в течение месяца со дня окончания срока действия медицинских справок.
29. Прием нормативов при проверке по профессиональной физической подготовке у сотрудников и военнослужащих осуществляется службами, перечисленными пунктом 22 настоящих Правил с участием кадровой службы.
При выполнении нормативов с учетом специфики выполняемых задач сотрудники и военнослужащие делятся на категории сотрудников и военнослужащих по профессиональной физической подготовке согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
30. При выполнении нормативов сотрудники и военнослужащие выполняют их в следующем порядке:
1) мужчины:
бег на дистанцию 60 или 100 метров или челночный бег;
бег на дистанцию 1000 метров;
комплексное силовое упражнение или подтягивание;
подъем по штурмовой лестнице в окно 4-го этажа или подъем по установленной выдвижной лестнице в окно 3-го этажа учебной башни.
2) женщины:
бег на дистанцию 60 или 100 метров или челночный бег;
бег на дистанцию 1000 метров;
комплексное силовое упражнение;
закрепление спасательной веревки за конструкцию, одним из четырех способов вязки.

31. Кәсіби дене шынықтыру дайындығы бойынша қызметкерлер мен әскери қызметшілерді жеке бағалау мынадай тәртіппен қойылады:
"өте жақсы" – егер барлық ұпайлар "өте жақсы" болса немесе екеуі "өте жақсы" және біреуі "жақсы" болса;
"жақсы" – бір баға "өте жақсы" және екі баға "жақсы" немесе бір баға "өте жақсы", екінші "жақсы" және үшінші баға "қанағаттанарлық" немесе екі баға "өте жақсы" және бір "қанағаттанарлық" немесе бір баға "өте жақсы" және екі баға "қанағаттанарлық" немесе екі баға "жақсы" және бір баға "қанағаттанарлық" немесе барлық бағалар "жақсы" болса;
"қанағаттанарлық" – егер бір баға "жақсы" және екі баға "қанағаттанарлық" болса немесе барлық бағалар "қанағаттанарлық" болса;
"қанағаттанарлықсыз" – егер нормативтердің біреуі "қанағаттанарлықсыз" баға алған болса.
Өрт-құтқару дайындығы бойынша бойынша бағалау кәсіби дене шынықтыру дайындығығы бойынша нормативтерді тапсыру ведомосіне жазыла отырып, жеке қойылады
32. Егер нормативтердің бірі бойынша қызметкер немесе әскери қызметші "қанағаттанарлықсыз" баға алған жағдайда, қалған нормативтер бойынша алынған бағаларға қарамастан, қызметкер немесе әскери қызметші белгіленген нормативтерді тапсырмаған болып есептеледі және Заңның 58-бабына сәйкес, сондай-ақ ТЖ қызметтік тергеу жүргізіледі.
33. Кәсіби дене шынықтыру дайындығығы бойынша нормативтерді тапсыру ведомосы осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді, онымен қызметкерлер мен әскери қызметшілер қол қойып танысады.
Азаматтық қорғау органдары
қызметкерлері мен әскери
қызметшілерінің кәсіби
қызметтік (кәсіби) және дене
шынықтыру дайындығын
ұйымдастыру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Бекітемін
___________________________
___________________ бастығы
20__ жылғы "___" __________
Қызметкерлер мен әскери қызметшілерді кәсіби қызметтік дайындау бойынша сабақтарды өткізудің 20 __ жылғы ______ тоқсанға арналған тақырыптық жоспары (қызмет атауы)
Күні
Сабақтарды өткізу уақыты мен орны
Сабақты өткізу нысаны
Пәндер мен сабақ тақырыптарының атауы
Сабақ өткізуге жауапты қызметкердің/әскери қызметшінің лауазымы, тегі аты әкесінің аты
Құрады:
___________________________
___________________________
_______________________
Азаматтық қорғау органдары
қызметкерлері мен әскери
қызметшілерінің кәсіби
қызметтік (кәсіби) және дене
шынықтыру дайындығын
ұйымдастыру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
(Титул парағы)
__________________________________________________________________
(азаматтық қорғау органы) Қатысу журналы (өткен бағдарламаны және кәсіби қызметтік (кәсіби) бойынша теориялық және практикалық сабақтарға қатысуды есепке алу және қызметкерлер мен әскери қызметшілердің дене шынықтыру дайындығы)
(титул парағының айналымы)
Журнал жүргізу:

31. Индивидуальная оценка сотрудников и военнослужащих по профессиональной физической подготовке выставляется в следующем порядке:
"отлично" – если все оценки "отлично", либо две оценки "отлично" и одна "хорошо";
"хорошо" – одна оценка "отлично" и две оценки "хорошо", либо одна оценка "отлично" вторая "хорошо" и третья "удовлетворительно", либо две оценки "отлично" и одна "удовлетворительно" либо одна оценка "отлично" и две оценки "удовлетворительно" либо две оценки "хорошо" и одна оценка "удовлетворительно" либо все оценки "хорошо";
"удовлетворительно" – если одна оценка "хорошо" и две оценки "удовлетворительно", либо все оценки "удовлетворительно";
"неудовлетворительно" – если по одному из нормативов получена оценка "неудовлетворительно".
Оценка по пожарно-спасательной подготовке выставляется отдельно, с записью в ведомость сдачи нормативов по профессиональной физической подготовке.
32. В случае, если по одному из нормативов сотрудник или военнослужащий получит оценку "неудовлетворительно", то, несмотря на полученные оценки по остальным нормативам, сотрудник или военнослужащий считается не сдавшим установленные нормативы и в соответствии со статьей 58 Закона, а также ДУ проводится служебное расследование.
33. Ведомость сдачи нормативов по профессиональной физической подготовке оформляется по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам, с которым сотрудники и военнослужащие ознакомливаются под роспись.
Приложение 1
к Правилам организации
профессиональной служебной
(профессиональной) и
физической подготовки
сотрудников и военнослужащих
органов гражданской защиты
Форма
Утверждаю
Начальник ________________
____________________________
"___" __________ 20__ года
Тематический план проведения занятий по профессиональной служебной подготовке сотрудников и военнослужащих на _____ квартал 20____ года (наименование службы)
Дата
Время и место
проведения занятий
Форма проведения занятия
Наименование дисциплин и тем занятий
Должность, фамилия имя отчество, сотрудника/ военнослужащего ответственного за проведение занятий
Составил:
___________________________
___________________________
___________________________
Приложение 2
к Правилам организации
профессиональной служебной
(профессиональной) и
физической подготовки
сотрудников и военнослужащих
органов гражданской защиты
Форма
(Титульный лист)
__________________________________________________________________
(орган гражданской защиты)
Журнал посещения (учет пройденной программы и посещаемости теоретических и практических занятий по профессиональной служебной (профессиональной) и физической подготовки сотрудников и военнослужащих)
(оборот титульного листа)
Ведение журнала:

1. Қызметкерлер мен әскери қызметшілердің кәсіби қызметтік (кәсіби) және дене шынықтыру дайындығының әрбір түрі үшін жеке бөлім және қажетті беттер саны бөлінеді.
2. Журналды кадр қызметі бөлімшесі жүргізеді.
3. Журналда:
барлық теориялық сабақтар, сондай-ақ кәсіби дене шынықтыру және саптық дайындық бойынша практикалық сабақтар;
қызметкерлер мен әскери қызметшілердің сабаққа қатысуы есепке алынады.
4. Сабаққа келу "+" белгісімен белгіленеді.
5. Сабақта болмауы: демалыс – "д", іссапар – "і", кезекшілік (наряд), төтенше жағдайларды (өрттерді, су тасқынын, дүлей және техногендік зілзалаларды) жою жөніндегі жедел штабтың жұмысына қатысу– "к" немесе "н", сырқаты бойынша немесе медициналық тексеруден өту және (немесе) сондай – ақ дәрігердің қабылдауында болу – "с", оқу демалысы немесе іссапар – "о", баянаты бойынша немесе ерекше маңызы бар және орындау мерзімдері қысылған тапсырмаларды (құжаттарды) орындау – "б", белгісіз себептермен – "-".
6. Оқу жылының соңында журнал құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімшесіне сақтауға тапсырылады. Журналды сақтау мерзімі ТЖМ нормативтік құжаттарымен белгіленеді.
Мазмұны
№ р/н
Журнал бөлімдерінің атауы
Беттер
1
Оқу бағдарламасын және сабаққа қатысуды есепке алу:
2
Арнайы дайындық
3
Әлеуметтік-құқықтық дайындық
4
Психологиялық дайындық
5
Саптық дайындық
6
Дене шынықтыру
7
Өрт-құтқару дайындығы
(журнал бөлімдері)
1-тарау. Оқу бағдарламасын және сабаққа қатысуды есепке алу
Арнайы дайындық (кәсіби дайындықтың түрі)
Атағы
Т.А.Ә.
Сабақ күні
Күні
Сабақ тақырыбы
Сабақты өткізген адамның қолы
Әлеуметтік-құқықтық дайындық (кәсіби дайындықтың түрі)
Атағы
Т.А.Ә.
Сабақ күні
Күні
Сабақ тақырыбы
Сабақты өткізген адамның қолы
Психологиялық дайындық (кәсіби дайындықтың түрі)
Атағы
Т.А.Ә.
Сабақ күні
Күні
Сабақ тақырыбы
Сабақты өткізген адамның қолы
Саптық дайындық (кәсіби дайындықтың түрі)
Атағы
Т.А.Ә.
Сабақ күні
Күні
Сабақ тақырыбы
Сабақты өткізген адамның қолы
Дене шынықтыру дайындығы (кәсіби дайындықтың түрі)
Т.А.Ә.
Сабақ күні
Күні
Сабақ тақырыбы
Өрт-құтқару дайындығы (кәсіби дайындықтың түрі)
Т.А.Ә.
Сабақ күні
Күні
Сабақ тақырыбы
Азаматтық қорғау органдары
қызметкерлері мен әскери
қызметшілерінің кәсіби
қызметтік (кәсіби) және дене
шынықтыру дайындығын
ұйымдастыру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Кәсіби дене шынықтыру дайындығы бойынша сабақтар өткізу КЕСТЕСІ
1 тоқсан
Бөлімшелер
Қаңтар
Ақпан
Наурыз
Күні
Күні
Күні
Құрылымдық бөлімшелер
Сабақ түрі (Д-Ө)
Сабақ түрі (Д-Ө)
Сабақ түрі (Д-Ө)
2 тоқсан
Бөлімшелер
Сәуір
Мамыр
Маусым
Күні
Күні
Күні
Құрылымдық бөлімшелер
Сабақ түрі (Д-Ө)
Сабақ түрі (Д-Ө)
Сабақ түрі (Д-Ө)
3 тоқсан
Бөлімшелер
Шілде
Тамыз
Қыркүйек
Күні
Күні
Күні
Құрылымдық бөлімшелер
Сабақ түрі (Д-Ө)
Сабақ түрі (Д-Ө)
Сабақ түрі (Д-Ө)
4 тоқсан
Бөлімшелер
Қазан
Қараша
Желтоқсан
Күні
Күні
Күні
Құрылымдық бөлімшелер
Сабақ түрі (Д-Ө)
Сабақ түрі (Д-Ө)
Сабақ түрі (Д-Ө)
Ескерту: Д - дене шынықтыру дайындығы, Ө - өрт-құтқару дайындығы.
Азаматтық қорғау органдары
қызметкерлері мен әскери
қызметшілерінің кәсіби
қызметтік (кәсіби) және дене
шынықтыру дайындығын
ұйымдастыру қағидаларына
4-қосымша
Кәсіби дене шынықтыру дайындығы бойынша нормативтер

1. Для каждого вида профессиональной служебной (профессиональной) и физической подготовки сотрудников и военнослужащих отводится отдельный раздел и необходимое количество страниц.
2. Журнал ведется подразделением кадровой службы.
3. В журнале учитываются:
все теоретические занятия, а также практические занятия по профессиональной физической и строевой подготовкам;
посещаемость занятий сотрудников и военнослужащих.
4. Прибытие на занятие отмечается знаком "+".
5. Отсутствие на занятиях отмечается: отпуск – "о", командировка – "к", дежурство (наряд), участие в работе оперативного штаба по ликвидации чрезвычайных ситуаций (пожаров, паводков, стихийных и техногенных бедствий) – "д" или "н", по болезни или прохождение медицинского осмотра и (или) также нахождение на приеме у врача – "б", учебный отпуск или командировка – "у", по рапорту или выполнение заданий (документов) особой важности и сложности со сжатыми сроками исполнения – "р", по неизвестным причинам – знаком "–".
6. По окончанию учебного года журнал сдается на хранение в подразделение документационного обеспечения. Срок хранения журнала устанавливается нормативными документами МЧС.
Оглавление
№ п/п
Наименование разделов журнала
Страницы
1
Учет программы обучения и посещаемости занятий:
2
Специальная подготовка
3
Социально-правовая подготовка
4
Психологическая подготовка
5
Строевая подготовка
6
Физическая подготовка
7
Пожарно-спасательная подготовка
(разделы журнала)
Глава 1. Учет программы обучения и посещаемости занятий
Специальная подготовка (вид профессиональной подготовки)
Звание
Ф.И.О.
Дата занятий
Дата
Тема занятия
Подпись проводившего занятия
Социально-правовая подготовка (вид профессиональной подготовки)
Звание
Ф.И.О.
Дата занятий
Дата
Тема занятия
Подпись проводившего занятия
Психологическая подготовка (вид профессиональной подготовки)
Звание
Ф.И.О.
Дата занятий
Дата
Тема занятия
Подпись проводившего занятия
Строевая подготовка (вид профессиональной подготовки)
Звание
Ф.И.О.
Дата занятий
Дата
Тема занятия
Подпись проводившего занятия
Физическая подготовка (вид профессиональной подготовки)
Ф.И.О.
Дата занятий
Дата
Тема занятия
Пожарно-спасательная подготовка (вид профессиональной подготовки)
Ф.И.О.
Дата занятий
Дата
Тема занятия
Приложение 3
к Правилам организации
профессиональной служебной
(профессиональной) и
физической подготовки
сотрудников и военнослужащих
органов гражданской защиты
Форма
ГРАФИК
проведения занятий по профессиональной физической подготовке
1 квартал
Подразделения
Январь
Февраль
Март
Дата
Дата
Дата
Структурные подразделения
Вид занятия (Ф-П)
Вид занятия (Ф-П)
Вид занятия (Ф-П)
2 квартал
Подразделения
Апрель
Май
Июнь
Дата
Дата
Дата
Структурные подразделения
Вид занятия (Ф-П)
Вид занятия (Ф-П)
Вид занятия (Ф-П)
3 квартал
Подразделения
Июль
Август
Сентябрь
Дата
Дата
Дата
Структурные подразделения
Вид занятия (Ф-П)
Вид занятия (Ф-П)
Вид занятия (Ф-П)
3 квартал
Подразделения
Октябрь
Ноябрь
Декабрь
Дата
Дата
Дата
Структурные подразделения
Вид занятия (Ф-П)
Вид занятия (Ф-П)
Вид занятия (Ф-П)
Примечание: Ф – физическая подготовка, П – пожарно-спасательная подготовка.
Приложение 4
к Правилам организации
профессиональной служебной
(профессиональной) и
физической подготовки
сотрудников и военнослужащих
органов гражданской защиты
Нормативы по профессиональной физической подготовке

64,8
-
-
Ескертпе:
Ерлерге арналған күш жаттығуларының кешені жас санаттарын ескере отырып орындалады бір шеңбер/қайталау саны:
1) қолды тіреп жатып бүгу және жазу (тік дене, қолды иық еніне тіректі кеудеге тигізгенге дейін бүгу) – 10 рет (I – IV топ), 5 рет - (V – VIII топ);
2) қолды тіреп жатып аяқты отырып қалыпқа келтіру (тізе иық деңгейіне дейін) және жатып тірекке бастапқы қалыпқа оралу – 10 рет (I – IV топ), 5 рет - (V – VIII топ);
3) отырған қалпынан (жамбас пен жіліншік арасындағы бұрыш 90 градустан төмен, қолдар еденге тиеді) жоғары секіріп шығу (жоғары созылған қолдар, дене, аяқтар бір түзуді құрайды) және бастапқы қалыпқа оралу-10 рет (I – IV топтар), 5 рет – (V-VIII топтар);
4) арқаға, қол мен иыққа немесе желкеге жату, тізенің шынтақпен жанасуына дейін дененің алға еңкеюі (аяқтың сәл бүгілуіне жол беріледі), бастапқы қалыпқа оралған кезде тірекке жауырынмен тигізу қажет – 10 рет (I – IV топ), 5 рет - (V – VIII топ).
Жаттығулар тоқтаусыз орындалады, кешендер арасындағы интервал 10 секундтан аспайды.
Жаттығуды дұрыс орындамаған жағдайда үш реттен артық емес "санамау" пәрмені беріледі, одан кейін қызметкер/әскери қызметші жаттығуды орындаудан шығарылады.

64,8
-
-
Примечание:
Комплекс силовых упражнений для мужчин выполняется с учетом возрастных категорий один круг/количество повторений:
1) сгибание и разгибание рук в упоре лежа (тело прямое, руки на ширине плеч сгибать до касания грудью опоры) – 10 раз (I – IV группы), 5 раз - (V – VIII группы);
2) из упора лежа, поднос ног в положение сидя (колени до уровня плеч) и возвращение в упор лежа в исходное положение – 10 раз (I – IV группы), 5 раз - (V – VIII группы);
3) из положения приседа (угол между бедром и голенью менее 90 градусов, руки касаются пола) произвести выпрыгивания вверх (вытянутые вверх руки, туловище, ноги составляют одну прямую) и вернуться в исходное положение – 10 раз (I – IV группы), 5 раз - (V – VIII группы);
4) лечь на спину, кисти к плечам или на затылок, наклоны туловища вперед до касания локтями колен (допускается незначительное сгибание ног), при возвращении в исходное положение необходимо касание опоры лопатками – 10 раз (I – IV группы), 5 раз - (V – VIII группы).
Упражнения выполняются без остановок, интервал между комплексами не более 10 секунд.
При неправильном выполнении упражнения дается команда "не считать" не более трех раз, после чего сотрудник/военнослужащий снимается с выполнения упражнения.

Әйелдерге арналған күштік жаттығулар кешені бір минут бойы тоқтаусыз орындалады, арқада жатып, қол ұшынан иыққа немесе желкеге қарай алғашқы 30 секунд, шынтақпен тізеге тигізгенге дейін алға еңкеюдің ең көп саны, аяқтар бекітілген (аяқтың сәл бүгілуіне жол беріледі), бастапқы қалыпқа оралған кезде тіректі жауырынмен тигізу қажет; содан кейін тізені төңкеріп тастау қажет; келесі 30 секунд ішінде тынығу үшін кідіріссіз және жатып тіреуде қолды бүгу мен созудың ең көп санын орындау керек (денені түзу, қолды тірекке тигізгенге дейін бүгу керек).
Жаттығуды дұрыс орындамаған жағдайда үш реттен артық емес "санамау" пәрмені беріледі, одан кейін қызметкер/әскери қызметші жаттығуды орындаудан шығарылады.
Азаматтық қорғау органдары
қызметкерлері мен әскери
қызметшілерінің кәсіби
қызметтік (кәсіби) және дене
шынықтыру дайындығын
ұйымдастыру қағидаларына
5-қосымша
Кәсіби дене шынықтыру дайындығы бойынша қызметкерлер мен әскери қызметшілердің санаттары
1. "А" санатындағы қызметкерлер: Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың Төтенше жағдайлар департаменттерінің өрт сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстары қызметі бөлімшелерінің қызметкерлері (бұдан әрі – ӨС және АҚЖҚ) (Кадр қызметтері, жұмылдыру жұмысы, мемлекеттік құпияларды қорғау, ақпараттандыру, қорғалған байланыс, цифрландыру және байланыс, психологиялық қызмет, күштер мен құралдарды жедел басқару орталықтары, "Қол сұғылмайтын қор" қоймалары бөлімшелерінің қызметкерлерін, сондай-ақ дәрігерлер, фельдшерлер, өрт сөндіру автомобильдерін жүргізу бойынша аға инспекторлар, өрт сөндірушілер жүргізушілері лауазымдарын атқаратын қызметкерлерді қоспағанда, жүргізушілер-қызметкерлер, диспетчерлер, радиотелефоншылар, аға байланыс шеберлері, газ-түтіннен қорғау қызметінің аға шеберлері (шеберлері), өрт сөндіру қайықтарының мотористері).
2. "Б" санатындағы қызметкерлер:
1) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі орталық аппаратының және ведомстволарының, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың Төтенше жағдайлар департаменттерінің (бұдан әрі - ТЖД), Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі Төтенше жағдайлар басқармалары мен бөлімдерінің барлық қызметкерлері мен әскери қызметшілері;
2) Кадр қызметтері, жұмылдыру жұмысы, мемлекеттік құпияларды қорғау, ақпараттандыру, қорғалған байланыс, цифрландыру және байланыс бойынша бөлімшелердің, психологиялық қызметтің, күштер мен құралдарды жедел басқару орталықтарының, "Қол сұғылмайтын қор" қоймаларының қызметкерлері, сондай-ақ дәрігерлер, фельдшерлер, өрт сөндіру автомобильдерін жүргізу жөніндегі аға инспекторлар, өрт сөндіру автомобильдерінің жүргізушілері, жүргізушілер лауазымдарын атқаратын қызметкерлер - газ-түтіннен қорғау қызметінің қызметкерлері, диспетчерлері, радиотелефоншылар, аға байланыс шеберлері, аға шеберлері (шеберлері), ӨС және АҚЖҚ өрт сөндіру қайықтарының мотористері;

Комплекс силовых упражнений для женщин выполняется в течение одной минуты без остановок, первые 30 секунд из положения лежа на спине, кисти к плечам или на затылок, максимальное количество наклонов вперед до касания локтями колен, ноги закреплены (допускается незначительное сгибание ног), при возвращении в исходное положение необходимо касание опоры лопатками; затем перевернуться в упор лежа и без паузы для отдыха выполнить в течении последующих 30 секунд максимальное количество сгибаний и разгибаний рук в упоре лежа (тело прямое, руки сгибать до касания грудью опоры).
При неправильном выполнении упражнения дается команда "не считать" не более трех раз, после чего сотрудник/военнослужащий снимается с выполнения упражнения.
Приложение 5
к Правилам организации
профессиональной служебной
(профессиональной) и
физической подготовки
сотрудников и военнослужащих
органов гражданской защиты
Категории сотрудников и военнослужащих по профессиональной физической подготовке
1. Сотрудники категории "А": сотрудники подразделений Службы пожаротушения и аварийно-спасательных работ Департаментов по чрезвычайным ситуациям областей, городов республиканского значения, столицы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - СПиАСР) (за исключением сотрудников: подразделений кадровых служб, мобилизационной работы, по защите государственных секретов, защищенной связи, информатизации, цифровизации и связи, психологической службы, центров оперативного управления силами и средствами, складов "Неприкосновенный запас", а также сотрудников, занимающих должности врачей, фельдшеров, старших инспекторов по вождению пожарных автомобилей, водителей пожарных автомобилей, водителей-сотрудников, диспетчеров, радиотелефонистов, старших мастеров связи, старших мастеров (мастеров) газодымозащитной службы, мотористов пожарных катеров).
2. Сотрудники категории "Б":
1) все сотрудники и военнослужащие центрального аппарата и ведомств Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, Департаментов по чрезвычайным ситуациям областей, городов республиканского значения и столицы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - ДЧС), управлений и отделов по чрезвычайным ситуациям ДЧС Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
2) сотрудники подразделений кадровых служб, мобилизационной работы, по защите государственных секретов, защищенной связи, информатизации, цифровизации и связи, психологической службы, центров оперативного управления силами и средствами, складов "Неприкосновенный запас", а также сотрудники, занимающие должности врачей, фельдшеров, старших инспекторов по вождению пожарных автомобилей, водителей пожарных автомобилей, водителей-сотрудников, диспетчеров, радиотелефонистов, старших мастеров связи, старших мастеров (мастеров) газодымозащитной службы, мотористов пожарных катеров СПиАСР;

3) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі білім беру ұйымдарының барлық қызметкерлері мен әскери қызметшілері.
Азаматтық қорғау органдары
қызметкерлері мен әскери
қызметшілерінің кәсіби
қызметтік (кәсіби) және дене
шынықтыру дайындығын
ұйымдастыру қағидаларына
6-қосымша
Нысан
_____________________________________________________________________ (бөлімшенің атауы) кәсіби дене шынықтыру дайындығы бойынша нормативтерді тапсыру ведомысы
20____ жылғы "_____" ____________
______________ қаласы
Атағы,
Тегі, аты, әкесінің аты
Лауазымы
Жасы
Дене шынықтыру дайындығы
Кәсіби дене шынықтыру бойынша бағалау

3) все сотрудники и военнослужащие организации образования Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
Приложение 6
к Правилам организации
профессиональной служебной
(профессиональной) и
физической подготовки
сотрудников и военнослужащих
органов гражданской защиты
Форма
Ведомость сдачи нормативов по профессиональной физической подготовке
_____________________________________________________________________
(наименование подразделения)
"_____" ____________ 20____ года город ______________
Звание, фамилия, имя, отчество
Должность
Возраст
Физическая подготовка