Азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерінде апаттық-құтқару құралдарын, жабдықтарын, жарақтарын және киім-кешектерін пайдалануды, сақтауды және есепке алуды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2024 жылғы 11 наурыздағы № 89 бұйрығы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы Ереженің 16-тармағының 60-9) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Азаматтық қорғаныстың әскери бөлімдерінде авариялық-құтқару құралдарын, жабдықтарды, жабдықтар мен киім-кешектерді есепке алуды, пайдалануды және сақтауды ұйымдастыру жөніндегі қоса беріліп отырған нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Азаматтық қорғаныс және әскери бөлімдер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мыналарды қамтамасыз етсін:
1) осы бұйрықты қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу және ресми жариялау үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) Осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық ресми алғашқы жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр генерал-майор Ч. Аринов
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2024 жылғы 11.03.
№ 89 бұйрығымен
бекітілген
Азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерінде авариялық-құтқару құралдарын, жабдықтарды, жабдықтар мен киім-кешектерді есепке алуды, пайдалануды және сақтауды ұйымдастыру жөніндегі Нұсқаулық
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы Ереженің 16-тармағының 60-9)-тармақшасына сәйкес азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерінде авариялық-құтқару құралдарын (бұдан әрі – АҚҚ), жабдықтарын, жарақтарын және киім-кешектерін пайдалануды, сақтауды және есепке алуды инженерлік қызметінің жұмысын ұйымдастыруды айқындайды.
2. Осы Нұсқаулықта келесі негізгі ұғымдар қолданылады:
азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерінің АҚҚ пайдалану – пайдалану құжаттамасында белгіленген олардың қалыпты жұмысын, техникалық қызмет көрсетуін, жөндеуін, тасымалдауын, санатталуын, сақталуын және есептен шығарылуын қамтамасыз ететін нормаларды, қағидалар мен режимдерді сақтай отырып, төтенше жағдайларды жою және олардың алдын алу және оқу мақсаттары кезінде оларды пайдалану жөніндегі іс-қимылдар жиынтығы;
азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерінің АҚҚ пайдалануға дайындық – бұл жағдайдың, жердің, жыл мезгілінің, тәуліктің және ауа-райының нақты жағдайларында оларды сенімді пайдалануды қамтамасыз ететін техникалық жай-күйді тексеруді, қажетті техникалық қызмет көрсету операцияларын және қосымша жұмыстарды қамтитын іс-шаралар кешені;
АҚҚ-на техникалық қызмет көрсету – АҚҚ-ын мақсатына сай дайындау және пайдалану, тасымалдау кезінде олардың жарамдылығын сақтау мақсатында жүргізілетін жұмыстар кешені;
есептен шығару – егер олар өзінің сапалық (техникалық) жай-күйі бойынша жөнделмесе және тікелей мақсаты бойынша пайдаланылмаса, пайдаланудың (сақтаудың) белгіленген мерзімдері өткеннен кейін жарамсыздыққа келтірілген материалдық құралдарды белгіленген тәртіппен алып тастау, есептен шығару;
материалдық құралдарды есепке алу – мемлекеттік меншік болып табылатын, бейбіт және соғыс уақытында пайдаланылатын, материалдық құралдардың барлық түрлері бухгалтерлік есеп түріне жатады;
таңбалау – оны одан әрі сәйкестендіру (тану), оның қасиеттерін, сипаттамаларын көрсету және әскери бөлімге (бөлімшеге), әскери қызметшілерге бекітіп беру мақсатында объектіге шартты белгілерді, әріптерді, сандарды, графикалық белгілерді немесе жазбаларды салу, сондай-ақ заттардың пайдалануда болуының нақты уақытын айқындау;
санат – жөнделетін бұйымдардың техникалық (сапалық) жай-күйіне және қандай да бір жөндеу жүргізу қажеттілігіне қарай белгіленетін шартты есепке алу сипаттамасы;
санаттау – бұйымдар санатын айқындау және құжаттамалық ресімдеу және (немесе) оларды бір санаттан екінші санатқа ауыстыру;
пайдалану мерзімі – бұл қалыпты пайдалану, күтім, уақтылы және сапалы жөндеу жағдайында өнімнің пайдаланудағы уақыт кезеңі;
сақтау мерзімі – пайдаланусыз қоймаға түскен күннен бастап АҚҚ сақтау күнтізбелік ұзақтығы;
қызмет ету мерзімі – бұйымдарды практикалық пайдалану басталғаннан бастап оларды мақсатына қарай одан әрі қолдануға жол берілмейтін немесе орынсыз болған сәтке дейінгі күнтізбелік ұзақтығы;
жұмыс уақыты – жаңа (орташа немесе күрделі жөндеуден өткен) АҚҚ пайдалану басталғаннан бастап тікелей пайдаланудың жалпы уақыты (сағатпен);
техникалық ресурс – бұйымның жұмыс уақыты (сағатпен), одан кейін оны мақсаты бойынша одан әрі қолдануға жол берілмейді;
кепілдік мерзімі – тапсырыс берушінің өкілі өнімді қабылдаған сәттен бастап күнтізбелік ұзақтығы, оның барысында өнім беруші өнімнің сапасына белгіленген талаптарға кепілдік береді және ақауларды жоюға міндеттенеді;
шекті жай-күйі – бұйымның мақсаты бойынша одан әрі қолдануға жол берілмейтін не оның жарамды немесе жұмысқа жарамды жай-күйін қалпына келтіру мүмкін емес немесе орынсыз болып көрінетін жай-күйі.

Об утверждении Инструкции по организации учета, эксплуатации и хранения аварийно-спасательного инструмента, оборудования, снаряжения и обмундирования в воинских частях гражданской обороны
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 11 марта 2024 года № 89
В соответствии с подпунктом 60-9) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по организации учета, эксплуатации и хранения аварийно-спасательного инструмента, оборудования, снаряжения и обмундирования в воинских частях гражданской обороны.
2. Комитету по гражданской обороне и воинским частям Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-майор
Ч. Аринов
Утверждена
приказом Министра по
чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан/
от 11.03.2024 года № 89
Инструкция по организации учета, эксплуатации и хранения аварийно-спасательного инструмента, оборудования, снаряжения и обмундирования в воинских частях гражданской обороны
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с подпунктом 60-9) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 и определяет организацию работы инженерной службы по организации учета, эксплуатации и хранения аварийно-спасательных инструментов, оборудования, снаряжения и обмундирования (далее – АСИ) в воинских частях гражданской обороны.
2. В настоящей Инструкции используются следующие основные понятия:
эксплуатация АСИ воинских частей гражданской обороны – совокупность действий по их использованию при ликвидации и предупреждении чрезвычайных ситуаций и учебных целях с соблюдением установленных эксплуатационной документацией норм, правил и режимов, обеспечивающих их нормальную работу, техническое обслуживание, ремонт, транспортирование, категорирование, хранение и списание;
подготовка к использованию АСИ воинских частей гражданской обороны – это комплекс мероприятий, включающих проверку технического состояния, необходимые операции технического обслуживания и дополнительные работы, обеспечивающие их надежное использование в конкретных условиях обстановки, местности, времени года, суток и погоды;
техническое обслуживание АСИ – комплекс работ, проводимых в целях поддержания в исправности АСИ при подготовке и использованию их по назначению, при хранении и транспортировании;
списание – исключение, снятие с учета материальных средств установленным порядком, приведенных в негодность, по истечению установленных сроков эксплуатации (хранения), если они по своему качественному (техническому) состоянию не могут быть отремонтированы и использованы по прямому назначению;
учет материальных средств – вид бухгалтерского учета, которому подлежат все виды материальных средств, используемых в мирное и военное время, являющиеся государственной собственностью;
маркировка – нанесение условных знаков, букв, цифр, графических знаков или надписей на предмет, с целью его дальнейшей идентификации (узнавания), указания его свойств, характеристик и закрепления за воинской частью (подразделением), военнослужащими, а также определения фактического времени нахождения предметов в эксплуатации;
категория – условная учетная характеристика, устанавливаемая для ремонтируемых изделий в зависимости от их технического (качественного) состояния и необходимости проведения того или иного ремонта;
категорирование – определение и документальное оформление категории изделий и (или) перевода их из одной категории в другую;
срок эксплуатации – это период времени, в течение которого изделия находятся в пользовании при условии нормальной эксплуатации, ухода, своевременного и качественного ремонта;
срок хранения – календарная продолжительность хранения АСИ без использования со дня их поступления на склад;
срок службы – календарная продолжительность с начала практического использования изделий до момента, когда их дальнейшее применение по назначению становится недопустимым либо нецелесообразным;
наработка – общее время (в часах) непосредственного использования с начала использования новых (прошедших средний или капитальный ремонт) АСИ;
технический ресурс – наработка изделия (в часах), после которой дальнейшее его применение по назначению недопустимо;
гарантийный срок – календарная продолжительность с момента приемки изделия представителем заказчика, в течение которой поставщик гарантирует качество изделия установленным требованиям и обязуется устранить неисправности;
предельное состояние – состояние изделия, при котором его дальнейшее применение по назначению становится недопустимым, либо восстановление его исправного или работоспособного состояния представляется невозможным или нецелесообразным.

2-тарау. Азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерінде авариялық-құтқару құралдарын, жабдықтарын, жарақтарын және киім-кешектерді есепке алу тәртібі
3. Барлық АҚҚ-ын есепке алуға және оның мақсатына, түсу көздеріне және сатып алу тәсілдеріне қарамастан дұрыс пайдалануға жатады.
АҚҚ есебі уақтылы, толық, сенімді және дәл жүргізіледі.
4. АҚҚ есебі мақсатында жүргізіледі:
тиісті лауазымды адамдарды азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерін, құтқару құралымдарын қамтамасыз етуді жоспарлау және ұйымдастыру үшін қажетті қолда бар, қозғалыс және сапалы (техникалық) жай-күйі туралы дәйекті деректермен уақтылы қамтамасыз ету;
сақталуын, заңдылығын, орындылығы мен тиімділігін пайдалануын бақылау.
5. АҚҚ-ының есебі белгіленген құжаттарды ресімдеуден және асинхронды операциялардың сапалық (техникалық) жай-күйінің қозғалысына және өзгеруіне байланысты АҚҚ операцияларының болуы мен қозғалысын есепке алу кітабында дұрыс және уақтылы жазбаларды жүзеге асырудан тұрады.
6. АҚҚ есебін ұйымдастыру және жүргізу лауазымды адамдарға жүктеледі.
7. Осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инженерлік қызметтің АҚҚ-ның болуы мен қозғалысын есепке алу кітабы нөмірленіп, тігіледі және инженерлік қызмет бастығында сақталады.
8. Лауазымды адамдар қол қоймаған құжаттар бойынша АҚҚ-ның қозғалысына және сапалық (техникалық) жай-күйінің өзгеруіне байланысты операцияларды жүргізуге жол берілмейді.
9. Осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инженерлік қызмет мүлкін есепке алу карточкалары инженерлік қызмет бастығының қолымен расталады және мөрмен бекітіледі. Кітаптарда, есепке алу карточкаларында және басқа да есепке алу құжаттарында мүліктің шартты атауы көрсетіледі.
10. АҚҚ-ның болуы мен қозғалысын есепке алу кітаптарының мазмұнында материалдық құралдардың әрбір атауы және оның беттерінің нөмірлері жазылады.
Осьтің болуы мен қозғалысын есепке алу кітаптарында құралдар атауының әрбір нысанасы үшін қызмет бойынша материалдық құралдардың белгіленген номенклатурасына сәйкес келетін реттілікпен бір немесе бірнеше бет бөлінеді.
Материалдық құралдардың қалдықтары туралы бастапқы жазбалар алдыңғы кітаптардың және есепке алу карточкаларының тиісті деректері, сондай-ақ материалдық құралдардың бар-жоғын тексеру жөніндегі актілер мен түгендеу тізімдемелері (ведомостар) негізінде жүргізіледі. Есепке алу кітаптарындағы (карточкаларындағы) кейінгі жазбалар мүлікті беруге (тапсыруға, есептен шығаруға) ресімделген құжаттар негізінде жүргізіледі.
Есепке алу кітаптарында (карточкаларында) жүргізілген материалдық қаражат қалдықтары туралы барлық жазбалар мына жағдайларда: қызмет бастығының және қызметті есепке алу жөніндегі материалдық-жауапты адамның, ал қоймалар мен шеберханаларда – есепке алуға материалдық-жауапты адамның қолымен куәландырылады.
Есепке алу кітаптары мен карточкалары олар толық пайдаланылғанға дейін жүргізіледі және кейіннен пайдаланылған есепке алу кітаптарынан (карточкаларынан) алынған деректер жаңадан ашылған кітаптарға көшіріледі.

Глава 2. Порядок учета аварийно-спасательного инструмента, оборудования, снаряжения и обмундирования в воинских частях гражданской обороны
3. Все АСИ подлежат обязательному учету и правильному использованию, независимо от его назначения, источников поступления и способов приобретения.
Учет АСИ производится своевременно, полно, достоверно и точно.
4. Учет АСИ ведется в целях:
своевременного обеспечения соответствующих должностных лиц достоверными данными о наличии, движении и качественном (техническом) состоянии, необходимыми для планирования и организации обеспечения воинских частей гражданской обороны, спасательных формирований;
контроля за сохранностью, законностью, целесообразностью и эффективностью использования.
5. Учет АСИ заключается в оформлении установленных документов и осуществлении правильных и своевременных записей в книге учета наличия и движения АСИ операций, связанных с движением и изменением качественного (технического) состояния АСИ.
6. Организация и ведения учета АСИ возлагается на должностных лиц.
7. Книга учета наличия и движения АСИ инженерной службы по форме согласно приложению 1 к настоящей Инструкции пронумеровывается, прошнуровывается и хранится у начальника инженерной службы.
8. По документам, не подписанным должностными лицами, производить операции, связанные с движением и изменением качественного (технического) состояния АСИ, не допускается.
9. Карточки учета имущества инженерной службы по форме согласно приложению 2 к настоящей Инструкции заверяются подписью начальника инженерной службы и скрепляются печатью. На книгах, карточках учета и других учетных документах указывается условное наименование имущества.
10. В оглавлении книг учета наличия и движения АСИ записывается каждое наименование материальных средств и номера его страниц.
В книгах учета наличия и движения АСИ для каждого предмета наименования средств отводится одна или несколько страниц в последовательности, соответствующей установленной номенклатуре материальных средств по службе.
Первоначальные записи об остатках материальных средств, производятся на основании соответствующих данных предыдущих книг и карточек учета, а также актов и инвентаризационных описей (ведомостей) по проверке наличия материальных средств. Последующие записи в книгах (карточках) учета производятся на основании проводки оформленных документов на выдачу (сдачу, списание) имущества.
Все записи об остатках материальных средств, произведенные в книгах (карточках) учета, в данных случаях заверяются: подписью начальником службы и материально-ответственным по учету службы, а на складах и мастерских – лицом материально-ответственным за учет.
Книги и карточки учета ведутся до полного их использования и последующем данные из использованных книг (карточек) учета переносятся вновь заведенные.

11. АҚҚ-нің әр түрі (маркасы, орындау нұсқасы және әр түрлі бағамен) дербес есепке алынады.
Есепке алу құжаттарындағы жазбалар түгендеу материалдарының түпнұсқалық кіріс-шығыс құжаттары (жүкқұжаттар, қабылдау және қабылдау-тапсыру актілері, есептен шығару актілері), сондай-ақ ескі есепке алу құжаттарынан көшірілген тексерілген қалдықтар негізінде жүргізіледі.
12. Материалдық құралдарды беру (қабылдау) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 241 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10954 болып тіркелген) Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларына сәйкес жүкқұжаттарды ресімдеу арқылы жүзеге асырылады.
Жүкқұжаттарды инженерлік қызмет бастығы дайындайды, қойма бастығына – мүлікті беру (қабылдау) үшін, бөлімше командиріне – қаражатты қабылдау (тапсыру) үшін, қаржы қызметіне және есепке алу үшін инженерлік қызметке ұсынылады. Жүкқұжат алушының (тапсырушының), сондай-ақ оларды берген (қабылдаған) адамның қолымен расталады. Алушының және тапсырушының қолы қойылмаса құжат жарамсыз болып саналады.
13. Материалдық құралдардың есептік деректерін салыстыру уақыты туралы жазба есепке алу кітаптарының соңында бөлінген парақтарда, сондай-ақ есепке алу карточкаларында жүргізіледі және салыстырып тексеруді жүргізген адамдардың қолдарымен расталады.
14. Әскери бөлімнің инженерлік қызметінің бастығы АҚҚ-ның сапалық (техникалық) жай-күйінің қозғалысына және өзгеруіне байланысты операцияларды есепке алуды, заңды және дұрыс ресімдеуді, есепке алу кітаптарында жазбаларды уақтылы жүргізуді, есепке алу құжаттарын дұрыс ресімдеуді, есепті құжаттарды сапалы жасауды және уақтылы ұсынуды қамтамасыз етеді.
15. Есеп және есептілік жүргізіледі:
қызметте – қызмет бастығымен;
бөлішеде – бөлімше старшинасымен;
қоймада – қойма бастығымен;
шеберханада – шеберхана бастығымен.
16. Инженерлік қызметтердің бастықтары есептік деректерді салыстыруды бөлімшелермен – кемінде үш айда бір рет (есепке алу кітаптарында жазумен) жүзеге асырады.
17. Инженерлік қызметте және әскери бөлімде есепке алу осы Нұсқаулықтың талаптарына сәйкес жүргізіледі.
18. АҚҚ беру (қабылдау) кезінде қойма бастығы жүкқұжаттарда берілген (қабылданған) ААҚҚ санын, санатын көрсетеді.
19. АҚҚ-ні бөлімшелерге жіберу, пайдалануға жарамды формулярлармен (паспорттармен) бірге жүргізіледі.
20. АҚҚ-ын алған немесе тапсырған сайын есепке алу және бекіту кітабына жазба жасалады. Материалдық жауапты тұлға АҚҚ-ын алған күні олардың санын, толықтығын және техникалық жай-күйін тексереді.

11. Каждый тип (марка, вариант исполнения и при разной цене) АСИ берется на самостоятельный учет.
Записи в учетных документах производятся на основании подлинных приходно-расходных документов (накладных, приемных и приемо-сдаточных актов, актов на списание) материалов инвентаризаций, а также выверенных остатков, перенесенных из старых учетных документов.
12. Выдача (прием) материальных средств, осуществляется через оформление накладных в соответствии с Правилами ведения бухгалтерского учета, утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 241 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10954).
Накладные выписываются начальником инженерной службы, представляются начальнику склада – для выдачи (приема) имущества, командиру подразделения – для приема (сдачи) средств, в финансовую службу и инженерную службу для учета. Накладная подтверждается подписью получателя (сдатчика), а также лица, выдавшего (принявшего) их. Без подписи получателя и сдатчика документ считается недействительным.
13. Запись о времени сверки учетных данных материальных средств производится на отведенных листах в конце книг учета, а также в карточках учета и подтверждается подписями лиц, производивших сверку.
14. Начальник инженерной службы воинской части обеспечивает учет, законное и правильное оформление операций, связанных с движением и изменением качественного (технического) состояния АСИ, своевременное ведение записей в книгах учета, правильное оформление учетных документов, качественное составление и своевременное представление отчетных документов.
15. Учет и отчетность ведется:
в службе – начальником службы;
в подразделении – старшиной подразделения;
на складе – начальником склада;
в мастерской – начальником мастерской.
16. Сверку учетных данных начальники инженерных служб осуществляют с подразделениями – не реже одного раза в три месяца (с записью в книгах учета).
17. Учет в инженерной службе и в воинской части ведется в соответствии с требованиями настоящей Инструкции.
18. При выдаче (приеме) АСИ начальник склада указывает в накладных количество, категорию выданного (принятого) АСИ.
19. Отпуск АСИ подразделениям производится вместе с формулярами (паспортами), исправными, пригодными для использования.
20. При каждом получении или сдаче АСИ делается запись в книге учета и закрепления. Материально ответственное лицо в день получения АСИ проверяет их количество, комплектность и техническое состояние.

21. АҚҚ-ын бөліктің қоймасына тапсыру материалдық жауапты адамды тексеруден, техникалық қызмет көрсетуден, ал қажет болған жағдайда ағымдағы жөндеуден және формулярларды (паспорттарды) толтырудан кейін жүргізіледі. Бөлімше қаражатты тапсыруды тиісті қосалқы құрал-сайманмен және керек-жарақтармен бірге жүргізеді. Ақаулы, жинақталмаған қаражат қоймаға қызметтік тергеу аяқталғаннан кейін ғана тапсырылады. Жай күйі мен толықтығы оны қоймаға қойма бастығы қабылдаған кезде тексеріледі.
22. Әскери бөлімдерде, құтқару құралымдарында материалдық құралдарды қабылдау мемлекеттік, бюджеттік ұйымдар (әскери ұйымдар) үшін жеткізу (сатып алу) шартының талаптарында белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
Материалдық құралдарды қабылдау немесе оларды беру Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 2 тамыздағы № 390 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7126 болып тіркелген) Мемлекеттік мекемелер үшін бухгалтерлік құжаттама нысандарының альбомына сәйкес белгіленген нысандағы қабылдап-беру (орнын ауыстыру) актісімен ресімделеді.
Егер қабылдау кезінде Шарттың деректерімен немесе қабылдау актісінде өнім берушінің ілеспе құжаттарымен сандық немесе сапалық алшақтықтар анықталса, онда алшақтық мәселелері көрсетіледі. Қабылдау актісін қабылдау комиссиясы екі данада жасайды. Өнім берушінің өкілі болмаған кезде мүдделі емес тарап тұлғасының қатысуымен.
Бұл Акт ілеспе құжаттарсыз материалдық құндылықтарды алған кезде де жасалады. Бұл жағдайда Акт үш данада жасалады (біреуі – іске, екіншісі – өнім берушіге).
Бөлім қоймасына жеткізілген материалдық құралдарды сандық және сапалық қабылдауды қойма бастығы немесе басқа да материалдық жауапты тұлға қабылдау комиссиясының қатысуымен жүргізеді.
23. Бөлімшеде АҚҚ-ның болуын, қозғалысын және сапалық (техникалық) жай-күйін есепке алуды бөлімше командирі ұйымдастырады. Есепке алу стандартты өлшем бірліктерінде, сандық, сапалық (техникалық) және баға мәндерінде жүргізіледі.
24. АҚҚ әскери бөлімінде осьтің болуы мен қозғалысын есепке алу кітабы бойынша тұтастай алғанда бір бөлігі үшін, қоймада жеке және әрбір бөлімшеде жеке болуы көрсетіле отырып ескеріледі.
Есепке алу кітабы әскери бөлімнің инженерлік қызметінде материалдық жауапты тұлғаларға тізімделген АҚҚ есепке алу үшін басталады.
25. Әскери бөлімнің инженерлік қоймасында бар-жоғын, қозғалысын және сапалық (техникалық) жай-күйін есепке алу стандартты өлшем бірліктерінде, сандық, сапалық (техникалық) және баға көрінісінде жүргізіледі.

21. Сдача АСИ на склад части производится после осмотра материально ответственного лица, технического обслуживания, а при необходимости, текущего ремонта и заполнения формуляров (паспортов). Сдача средств подразделением проводится вместе с положенным запасным инструментом и принадлежностями. Неисправные, неукомплектованные средства сдаются на склад только после проведения служебного расследования или по рапорту на имя командира воинской части. Состояние и комплектность проверяется при приеме его на склад начальником склада.
22. Прием материальных средств, в воинских частях, спасательных формированиях производится в порядке, установленном условиями договора поставки (закупки) для государственных, бюджетных организаций (военных организаций).
Прием материальных средств или их передача оформляется Актом приемки-передачи (перемещения) установленной формы, согласно Альбома форм бухгалтерской документации для государственных учреждений, утвержденного приказом исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 2 августа 2011 года № 390 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7126).
Если при приеме обнаруживаются количественные или качественные расхождения с данными договора или сопроводительных документов Поставщика в Акте приема, то указываются вопросы расхождения. Акт приемки составляется приемочной комиссией в двух экземплярах.
Этот Акт также составляется при получении материальных ценностей без сопроводительных документов. В этом случае Акт составляется в трех экземплярах (один – в дело, второй – поставщику).
Количественный и качественный прием доставленных на склад части материальных средств, производится начальником склада или другим материально-ответственным лицом в присутствии приемочной комиссии.
23. Учет наличия, движения и качественного (технического) состояния АСИ в подразделении организует командир подразделения. Учет ведется в стандартных единицах измерений, в количественном, качественном (техническом) и ценовом выражении.
24. В воинской части АСИ учитываются по книге учета наличия и движения АСИ в целом за часть, с отражением наличия отдельно на складе и отдельно в каждом подразделении.
Книга учета, заводится в инженерной службе воинской части для учета АСИ, числящихся за материально ответственными лицами.
25. На инженерном складе воинской части учет наличия, движения и качественного (технического) состояния ведется в стандартных единицах измерений, в количественном, качественном (техническом) и ценовом выражении.

26. Қоймадағы АҚҚ-ның бар-жоғын, қозғалысын және сапалық (техникалық) жай-күйін есепке алуды қойма бастығы келесі құжаттар бойынша жүргізеді:
инженерлік қызмет мүлкін есепке алу карточкасы;
осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша стеллаждық (штабельдік) жапсырма;
AҚҚ формулярлары мен төлқұжаттары.
27. Қоймаға (сақтау орны) баратын барлық адамдар қоймаға (сақтау орны) баруды есепке алу кітабына және осы Нұсқаулықтың 4-қосымшасына сәйкес нысан туралы тексерушілердің нұсқауларына тіркеледі.
28. Есепке алу карточкаларындағы бастапқы жазбалар кіріс құжаттары, ескі карточкалардан тексерілген қалдықтарды ауыстыру, бекітілген түгендеу материалдары негізінде жүргізіледі. Жазбаның дұрыстығын инженерлік қызмет бастығы куәландырады. Осы карточкалардағы кейінгі жазбаларды қойма бастығы кіріс-шығыс құжаттарының негізінде жүзеге асырады.
29. Қоймаға келіп түскен кіріс құжаттарын пысықтау келіп түскен күні жүргізіледі. Орындалған құжаттарды сол күні қойма бастығы әскери бөлімнің инженерлік қызметіне және қаржы органына тапсырады. Орындалған құжаттарды қойма бастығында сақтауға жол берілмейді.
30. Жыл соңындағы есепке алу карточкаларында, сондай-ақ инженерлік қызметтің қызметін тексеру, түгендеу, тексеру және істерді қабылдап-тапсыру кезінде қойма бастығы лауазымдарына АҚҚ шығарылады.
31. Қалдықтар туралы жазбалар қызыл сызықпен белгіленеді және қойма бастығының қолымен расталады.
32. Толық толтырылған есепке алу карточкаларында қалдықтар шығарылады, содан кейін олар инженерлік қызметке қызметтің есепке алу кітабының деректерімен салыстырып тексеру жүргізу үшін ұсынылады, содан кейін жаңа карточкалар іске қосылады, оларға ескі карточкадан санаттар бойынша АҚҚ қалдықтарының қорытынды жазбасы көшіріледі.
33. Пайдаланылған карточкалар әскери бөлімнің қоймасында жыл соңына дейін Жаңа карточкалармен бірге сақталады және жаңа карточкалар толтырылып, ауыстыруды талап еткеннен кейін жойылады.
34. Әскери бөлімдердің инженерлік қызметінің бастықтары ӘАЖ есебін жүргізеді және есепке алуды жүргізуге жауап береді, қаржы органында есепке алу деректерін салыстырып тексереді.
35. Әскери бөлімнің инженерлік қызметінде бағынысты қойма үшін, әрбір қамтамасыз етілетін бөлімше үшін және тұтастай әскери бөлім үшін АСИ-нің болуы, қозғалысы және сапалық (техникалық) жай-күйі есепке алынады. Есепке алу стандартты өлшем бірліктерінде, сандық, сапалық (техникалық) және баға мәндерінде жүргізіледі.
36. Әскери бөлімнің инженерлік қызметінде есепке алу келесі құжаттар бойынша жүргізіледі:
осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес инженерлік қызметтің АҚҚ-ның болуы мен қозғалысын есепке алу кітабы;
осы Нұсқаулыққа 5-қосымшаға сәйкес нысан туралы инженерлік қызметте жазып берілетін жүкқұжат төрт дана;
AҚҚ-ның формулярлары мен төлқұжаттары.

26. Учет наличия, движения и качественного (технического) состояния АСИ на складе ведется начальником склада по следующим документам:
карточка учета имущества инженерной службы;
стеллажный (штабельный) ярлык по форме согласно приложению 3 к настоящей Инструкции;
формуляры и паспорта на АСИ.
27. Все лица, посещающие склад (хранилище), регистрируются в книге учета посещения склада (хранилища) и указаний проверяющих по форме согласно приложению 4 к настоящей Инструкции.
28. Первоначальные записи в карточках учета производится на основании приходных документов, перенесения выверенных остатков со старых карточек, утвержденных материалов инвентаризации. Правильность записи заверяется начальником инженерной службы. Последующие записи в этих карточках осуществляет начальник склада на основании приходно-расходных документов.
29. Отработка поступивших на склад приходных документов производится в день поступления. Исполненные документы в тот же день сдаются начальником склада в инженерную службу и финансовый орган воинской части. Хранение исполненных документов у начальника склада не допускается.
30. В карточках учета на конец года, а также при проверке деятельности инженерной службы, инвентаризации, ревизии и приеме-передачи дел должности начальника склада выводятся АСИ.
31. Записи об остатках подчеркиваются красной чертой и заверяются подписью начальника склада.
32. В полностью заполненных карточках учета выводятся остатки, затем они представляются инженерную в службу для производства сверки с данными книги учета службы, после чего заводятся новые карточки, в которые переносятся итоговая запись остатков АСИ по категориям со старой карточки.
33. Использованные карточки хранятся на складе воинской части до конца года совместно с новыми карточками, и уничтожаются после того как новые карточки заполняются и требуют замены.
34. Начальники инженерной службы воинских частей ведут учет и отвечают за ведение учета АСИ, проводят сверку учетных данных в финансовом органе.
35. В инженерной службе воинской части ведется учет наличия, движения и качественного (технического) состояния АСИ за подчиненный склад, каждое обеспечиваемое подразделение и в целом за воинскую часть. Учет ведется в стандартных единицах измерений, в количественном, качественном (техническом) и ценовом выражении.
36. Учет в инженерной службе воинской части ведется по следующим документам:
книга учета наличия и движения АСИ инженерной службы по форме согласно приложению 1 к настоящей Инструкции;
накладная о форме согласно приложению 5 к настоящей Инструкции, выписываемая в инженерной службе в четырех экземплярах;
формуляры и паспорта на АСИ.

37. Жүкқұжат толық ресімделгеннен және қызметпен салыстырып тексеру жүргізілгеннен кейін тізіммен бірге қаржы бөліміне тапсырылады. Материалдық есепті бухгалтер жасайды.
38. Формулярларды (паспорттарды) жүргізу тәртібін басшылық құжаттардың талаптарына сәйкес жүзеге асырады. Формулярлардағы (паспорттардағы) жазбаларды бұйымдарға бекітілген тұлға енгізеді.
39. Формулярларға келесі деректер енгізіледі және елтаңбалы мөрмен бекітіледі:
санат туралы мәліметтер (актіні көрсете отырып);
пайдалану процесінде жүргізілген конструктивтік пысықтаулар, конструктивтік өзгерістер туралы мәліметтер (пысықтауды жүргізген адам енгізеді);
орташа, күрделі және регламенттелген жөндеу туралы мәліметтер;
құрамдас бөліктерді, бөлшектерді пайдалану кезінде олардың нөмірлерін көрсете отырып ауыстыру туралы мәліметтер (ауыстыруды жүргізген тұлға енгізеді).
40. Тексеру, сынау, техникалық куәландыру нәтижелерін лауазымды адамдар формулярларға (паспорттарға) енгізеді және мөрлермен (мөртабандармен) куәландырылады.
41. Формулярлардың (паспорттардың) жекелеген бөлімдері толық толтырылған жағдайда қосымша парақтарды жапсыруға жол беріледі.
42. Формуляр (паспорт) жоғалған және өнім туралы мәліметтер болмаған жағдайда оның техникалық жай-күйін әскери бөлімнің командирі тағайындаған комиссия айқындайды. Комиссия бұйымға тексеру жүргізеді және формулярдың (паспорттың) телнұсқасын беру үшін негіз болатын акт жасайды. Телнұсқа беру үшін рұқсатты әскери бөлімнің командирі береді.
43. Формулярлардың (паспорттардың) телнұсқаларына штаб бастығы қол қояды, қолы елтаңбалы мөрмен бекітіледі.
3-тарау. Азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерінде авариялық-құтқару құралдарын, жабдықтарын, жарақтар мен киім-кешектерді пайдалану
44. АҚҚ-ын жарамдылықта және қолдануға тұрақты дайындықта ұстау пайдаланудың, сақтаудың дұрыс ұйымдастырылуымен, анықталған ақауларды уақтылы тексерумен және жоюмен қамтамасыз етіледі.
45. Әскери бөлімге келіп түскен АҚҚ пайдалануды ұйымдастыруды штаб бастығы, инженерлік қызмет бастығы қамтамасыз етеді.
46. AҚҚ жұмысына мыналар жатады:
пайдалануға беру;
қолдану (қолдану);
техникалық қызмет көрсету;
санатқа жатқызу және жөндеу.
47. АҚҚ-ны сатып алу немесе дайындау тәсілдеріне түсу көздеріне қарамастан, әскери бөлімдерге белгіленген тәртіппен есепке алынуға тиіс.
48. Әскери бөлімге АҚҚ-ның түсуі пайдалануға берумен аяқталады. Бұйымдарды пайдалануға беру дайындық жұмыстарының жиынтығын, оларды әскери бөлімнің қабылдауын және осы бұйымдарды оларды пайдалануды қамтамасыз ететін бөлімшелерге, лауазымды адамдарға бекітуді қамтиды.

37. Накладная, после полного оформления и проведения сверки со службой, сдается с реестром в финансовую часть. Материальный отчет составляется бухгалтером.
38. Порядок ведения формуляров (паспортов) осуществляется в соответствии с требованием руководящих документов. Записи в формулярах (паспортах) заносит лицо, за которым закреплены изделия.
39. В формуляры заносятся и скрепляются гербовой печатью следующие данные:
сведения о категории (с указанием акта);
сведения о конструктивных доработках, конструктивных изменениях, произведенных в процессе эксплуатации (заносит лицо, проводившее доработку);
сведения о среднем, капитальном и регламентированном ремонте;
сведения о замене составных частей, деталей при эксплуатации с указанием их номеров (заносит лицо, проводившее замену).
40. Результаты проверок, испытаний, технических освидетельствований заносятся в формуляры (паспорта) должностными лицами и заверяются печатями (штампами).
41. В случае полного заполнения отдельных разделов формуляров (паспортов) допускается вклейка дополнительных листов.
42. В случае утери формуляра (паспорта) и отсутствия сведения об изделии техническое состояние его определяется комиссией, назначенной командиром воинской части. Комиссия проводит осмотр изделия и составляет акт, который служит основанием для заведения дубликата формуляра (паспорта). Разрешение для заведения дубликата выдает командир воинской части.
43. Дубликаты формуляров (паспортов) подписываются начальником штаба, подпись скрепляется гербовой печатью.
Глава 3. Эксплуатация аварийно-спасательного инструмента, оборудования, снаряжения и обмундирования в воинских частях гражданской обороны
44. Поддержание АСИ в исправности и постоянной готовности к применению обеспечивается правильной организацией эксплуатации, хранения, своевременным осмотром и устранением обнаруженных неисправностей.
45. Организацию эксплуатации АСИ, поступивших в воинскую часть, обеспечивают начальник штаба, начальник инженерной службы.
46. К эксплуатации АСИ относится:
ввод в эксплуатацию;
применение (использование);
техническое обслуживание;
категорирование и ремонт.
47. АСИ, независимо от источников поступления, способов приобретения или изготовления, подлежит учету в воинских частях, установленным порядком.
48. Поступление АСИ в воинскую часть завершается вводом в эксплуатацию. Ввод в эксплуатацию изделий включает в себя совокупность подготовительных работ, приемки их воинской частью и закрепление этих изделий за подразделениями, должностными лицами, обеспечивающих их эксплуатацию.

49. АҚҚ-ын алған кезде оларды сыртқы тексеру жүргізіледі, сондай-ақ техникалық жай-күйі, толықтығы және жұмысқа қабілеттілігі тексеріледі.
Бөлімшелерге және жауынгерлік қызметке ақаулы және жинақсыз АҚҚ-ын пайдалануға жол берілмейді.
50. Әскери қызметшілер бұйымдардың құрылымын, жұмысқа дайындық, мақсаты бойынша пайдалану және техникалық қызмет көрсету қағидаларын зерделегеннен кейін ғана пайдалануға жіберіледі.
51. АҚҚ-ын пайдалану жөніндегі қағидаларға сәйкес жасақталған жарамды күйде және мақсаты бойынша пайдалануға тұрақты дайындықта ұсталады.
52. АҚҚ пайдалану өнімнің нақты түріне, ережелеріне сәйкес жүзеге асырылады.
53. Әртүрлі климаттық жағдайларда бұйымдарды пайдалану ерекшеліктері және пайдалану процесінде техникалық қызмет көрсету бойынша қосымша Орындалатын жұмыстардың тізбесі пайдалану құжаттамасымен айқындалады.
54. АҚҚ жұмысын есепке алу бөлімшелерде формулярларда (паспорттарда) және олар үшін дайындаушы зауыттарда көзделген құралдарда ғана жүргізіледі.
55. Техникалық қызмет көрсетудің келесі түрлері белгіленеді:
пайдаланудағы мүлік үшін пайдаланудың басталуы мен аяқталуы алдындағы бақылау тексерісі, регламенттейтін техникалық құжаттамаға сәйкес қызмет көрсету, күнделікті техникалық қызмет көрсету;
сақтаудағы мүлік үшін бақылау тексеру және регламенттейтін техникалық құжаттамамен.
56. Техникалық қызмет көрсету жұмыстарының түрлері, кезеңділігі мен көлемі нормативтік-техникалық құжаттамамен айқындалады.
Техникалық қызмет көрсету кезінде нормативтік-техникалық құжаттамада көзделген жұмыстардың мерзімдері мен көлемдерін өзгертуге жол берілмейді.
57. Бақылау тексеру техникалық жай-күйін тексеру мақсатында жүргізіледі.
Бақылау тексерісі кезінде тексеріледі:
жиынтықтың құрамдас бөліктерінің болуы, бекітілуі және төселуі;
жинақ бөлшектерінің тазалығы, қажет болған жағдайда оларды сүртіңіз;
58. Техниканың жай-күйін тексеру және кейіннен пайдалануға дайындау мақсатында күнделікті техникалық қызмет көрсету жүргізіледі.
Күнделікті техникалық қызмет көрсету кезінде:
құрамдас бөліктерді шаңнан, кірден, майдан және ылғалдан тазалау;
барлық бақылау жұмыстарын орындау;
қосылымдардың, кабельдердің, блоктардың тұтастығын тексеру;
қолдану барысында жұмыс жасауға әсер ететін ақауларды жою;
жинақтың бұрандалы қосылыстарын майлағышпен (қажет болса) майлау қажет.
59. Зақымданудың жай күйі мен сипатына байланысты АҚҚ-ын жөндеу мыналарға бөлінеді:
ағымдағы;
орта;
күрделі.
60. Ағымдағы жөндеу бұл өнімнің қалыпты жұмысы, қамтамасыз етілетін жөндеудің ең төменгі түрі.

49. При получении АСИ производится их наружный осмотр, а также проверяется техническое состояние, комплектность и работоспособность.
Выдавать в подразделения и на боевую службу неисправные и некомплектные АСИ не допускается.
50. Военнослужащие допускаются к эксплуатации изделий только после изучения ими устройства, правил подготовки к работе, использования по назначению и технического обслуживания.
51. АСИ содержатся в исправном состоянии и в постоянной готовности к использованию по назначению, укомплектованными в соответствии с правилами по эксплуатации.
52. Эксплуатацию АСИ осуществлять в соответствии с правилами по эксплуатации на конкретный тип изделия.
53. Особенности эксплуатации изделий в различных климатических условиях и перечень выполняемых дополнительно работ по техническому обслуживанию в процессе использования определяются эксплуатационной документацией.
54. Учет работы АСИ ведется в подразделениях в формулярах (паспортах) и только тех средств, для которых они предусмотрены заводами-изготовителями.
55. Устанавливаются следующие виды технического обслуживания:
для имущества, находящегося в использовании, контрольный осмотр перед началом и окончанием использования, ежедневное техническое обслуживание, обслуживание согласно регламентирующей технической документацией.
для имущества, находящегося на хранении, контрольный осмотр и регламентирующей технической документацией.
56. Виды, периодичность и объемы работ технического обслуживания определяются нормативно-технической документацией.
При проведении технического обслуживания не допускается изменять сроки и объемы работ, предусмотренные нормативно-технической документацией.
57. Контрольный осмотр, проводится с целью проверки технического состояния.
При контрольном осмотре проверяется:
наличие, крепление и укладка составных частей комплекта;
чистота деталей комплекта, при необходимости, протереть их;
58. Ежедневное техническое обслуживание, проводится с целью проверки технического состояния и подготовки к последующей эксплуатации.
При ежедневном техническом обслуживании необходимо:
отчистить от пыли, грязи, масла и влаги составные части;
выполнить все работы по контрольному осмотру;
проверить целостность соединений, кабелей, блоков;
замеченные неисправности, влияющие на работоспособность, применение устранить;
смазать (при необходимости) резьбовые соединения комплекта смазкой.
59. В зависимости от состояния и характера повреждений ремонт АСИ подразделяется на:
текущий;
средний;
капитальный.
60. Текущий ремонт представляет собой минимальный по объему вид ремонта, при котором обеспечивается нормальная эксплуатация изделия.

61. Ағымдағы жөндеу бұйымдардың ақаулы құрамдас бөліктерін (тез тозатын бөлшектер) жөндеуден немесе ауыстырудан, сондай-ақ қажетті реттеу жұмыстарын орындаудан тұрады. Ағымдағы жөндеуді қажет ететін ақаулар өнімді төменгі санатқа ауыстыру үшін негіз бола алмайды. Уақтылы жүргізілмеген жөндеу жұмыс пен үнемдеу кезіндегі кемшілік ретінде қарастырылады. Бұл ретте ақауларды жою шаралары дереу қабылданады.
62. Орташа жөндеу тек тозған немесе зақымдалған құрамдас бөліктерді жөндеу немесе ауыстыру арқылы, өнімнің пайдалану сипаттамаларын қалпына келтіруден тұрады. Орташа жөндеу кезінде өнімнің барлық компоненттерін, оны реттеу және кешенді тексеру жүзеге асырылады.
Жөндеу құжаттамасы бойынша орташа жөндеу жүргізіледі (әзірлеуші әзірлейді және пайдалану жөніндегі қағидаларға енгізіледі).
63. Күрделі жөндеу бұл өнімді толық бөлшектеу, жөндеу, тексеру, реттеу, сынау және барлық құрамдас ақау бөліктерді ауыстыру. Жөндеу құжаттамасы бойынша күрделі жөндеу жүргізіледі (әзірлеуші әзірлейді және пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа енгізіледі).
64. АҚҚ-ның техникалық жай-күйін, пайдалану және сақтау мерзімдерінде, сондай-ақ талап етілетін жөндеу сипатына қарай АҚҚ келесі санаттарға бөлінеді:
1 -ші санат – Жаңа, сондай-ақ пайдалануда болған немесе пайдалануда болған, мақсаты бойынша пайдалануға жарамды, сақтаудың және пайдаланудың кепілдік мерзімдерін, кепілдік әзірлеуді әзірлемеген;
2 – ші санат – кепілдік жұмысы немесе кепілдік мерзімі өткен, бірақ мақсаты бойынша пайдалануға жарамды, сақтауда тұрған немесе пайдалануда болған;
3 –ші санат – орташа және күрделі жөндеуді қажет етеді;
4-ші санат – орнатылмаған;
5-ші санат – моральдық тұрғыдан ескірген, сақтау мерзімі өткен және техникалық ресурстары мақсатына сай пайдалануға жарамсыз, қалпына келтіру техникалық мүмкін емес немесе экономикалық тұрғыдан АҚҚ қызмет ету мерзімі мүмкін емес.
65. Техникалық жай-күйдің 3-ші немесе 5-ші санатына ауысуын айқындайтын зақымдануы бар АҚҚ-ны пайдалануға жол берілмейді.
66. АҚҚ санаттау жүргізіледі:
АҚҚ-ын бөлімшелерге беру кезінде оны қоймаға қабылдайды;
Пайдаланудың кепілдік мерзімі, сақтаудың кепілдік мінезі, кепілдік жұмыстың, сақтау мерзімі және АҚҚ техникалық ресурсының қызмет ету мерзімі аяқталғаннан кейін;
Бөлімшелерде жоспарлы техникалық байқаулар кезінде;
түгендеу (қайта есептеу) кезінде;
орташа немесе күрделі жөндеуді қажет ететін зақымданулар пайда болған кезде;
5-ші санаттағы шекті зақымдануларға сәйкес келетін зақымданулар пайда болған кезде;
орташа немесе күрделі жөндеуден кейін;
техника мен мүліктің техникалық жай-күйі есепке алу құжаттары бойынша берілген санатқа сәйкес келмейтін барлық басқа жағдайларда.

61. Текущий ремонт заключается в ремонте или замене неисправных составных частей изделий (быстроизнашивающихся деталей), а также выполнении необходимых регулировочных работ. Неисправности, для исправления которых требуется текущий ремонт, не могут служить основанием для перевода изделия в низшую категорию. Не произведенный своевременно ремонт расценивается как недостаток при эксплуатации и сбережении. При этом немедленно принимаются меры к устранению неисправностей.
62. Средний ремонт заключается в восстановлении эксплуатационных характеристик изделия ремонтом или заменой только изношенных или поврежденных составных частей. При среднем ремонте осуществляется проверка всех составных частей изделия, его комплексная проверка и регулировка.
Средний ремонт производится по ремонтной документации (разрабатывается разработчиком и вносится в правило по эксплуатации).
63. Капитальный ремонт заключается в полной разборке и дефектации изделия, в замене или ремонте всех составных частей, в проверке, регулировке и испытании. Капитальный ремонт производится по ремонтной документации (разрабатывается разработчиком и вносится в инструкцию по эксплуатации).
64. В зависимости от технического состояния, сроков эксплуатации АСИ и хранения, а также характера требуемого ремонта, АСИ подразделяются на следующие категории:
1-я категория – новые, а также находящиеся или бывшие в эксплуатации, годные к использованию по назначению, не выработавшие гарантийных сроков хранения и эксплуатации, гарантийной наработки;
2-я категория – находящиеся или бывшие в эксплуатации на хранении, гарантийная наработка или гарантийные сроки которых истекли, но годные к использованию по назначению;
3-я категория – требующие среднего и капитального ремонта;
4-я категория – не устанавливается;
5-я категория – морально устаревшие АСИ сроки службы, хранения и технические ресурсы которых, истекли, непригодные к использованию по назначению, восстановление которых технически невозможно или экономически нецелесообразно.
65. Не допускается использовать АСИ, имеющие повреждения, определяющие их перевод в 3-ю или 5-ю категорию технического состояния.
66. Категорирование АСИ производится:
при приеме его на склад, поступлении АСИ в подразделения;
по истечению гарантийного срока эксплуатации, гарантийного срока хранения, гарантийной наработки, срока службы, срока хранения и технического ресурса АСИ;
при плановых технических осмотрах и в подразделениях;
при инвентаризации (переучете);
при появлении повреждений, требующих среднего или капитального ремонта;
при появлении повреждений, соответствующих предельным повреждениям 5-й категории;
после поступления из среднего или капитального ремонта;
во всех других случаях, когда техническое состояние техники и имущества не соответствует присвоенной категории по учетным документам.

67. АҚҚ қаражатын төменгі санаттарға аударуды командирдің бұйрығымен (өкімімен) құрылатын комиссиялар жүзеге асырады және техникалық жай-күй актілерімен ресімделеді.
68. Актілерді әскери бөлім командирі бекітеді.
69. Қаражатты төменгі санатқа аудару, әдетте, тексерулер жүргізу кезінде, сондай-ақ кепілдік мерзімі, қызмет ету мерзімі немесе мерзімінен бұрын істен шыққан кезде жүзеге асырылады.
АҚҚ санаттау кезінде формулярларда (паспорттарда) көрсетілген белгіленген кепілдік мерзімдерін, техникалық ресурстарды, қызмет мерзімдерін, олардың санаттылығының белгілері мен техникалық көрсеткіштерін басшылыққа алу қажет.
70. АҚҚ аударуға техникалық жай-күй актілерін бекіту кезінде 5-ші санат осы аударманы тудырған себептерді мұқият талдайды.
Қызметтік-жауынгерлік міндеттерді орындауға байланысты емес АҚҚ-ын бұйымдары бүлінген жағдайда техникалық жай-күй актісінде зақымдану сипаты және жүргізілген қызметтік тергеп-тексеру туралы деректер көрсетіледі.
71. Ағымдағы (ұсақ) жөндеумен жойылатын елеусіз ақаулар мүлікті төменгі санатқа ауыстыру үшін негіз болып табылмайды.
Бірінші және екінші санаттағы аспаптар мен аппараттардың жекелеген қосалқы бөлшектермен және шығыс материалдарымен (Болттар, гайкалар, төсемдер, шплинттер, майлағыштар) жинақталмауы мүлікті төменгі санатқа ауыстыру үшін негіз бола алмайды.
72. Қоймаға немесе бөлікке техникалық паспортсыз (формулярсыз) және олардың жай-күйі туралы деректерсіз бұрын пайдалануда болған аспаптар мен аппараттардың санаты техникалық қарап тексерумен белгіленеді.
73. Пайдаланудағы немесе ұзақ сақтаудағы АҚҚ-ны бір санаттан екіншісіне ауыстыруды әскери бөлім командирі техникалық жай-күй актілері бойынша жүргізеді.
74. АҚҚ-ның техникалық (сапалық) жай-күйін айқындау үшін әскери бөлім (құрама) командирінің бұйрығымен комиссия құрылады. Тексеру нәтижелері актімен ресімделеді.
75. АҚҚ-ні төменгі санаттарға ауыстыру туралы техникалық жай-күй актілерін әскери бөлімнің командирі бекітеді;
76. Техникалық жай-күй актісіне комиссияның барлық мүшелері қол қояды, инженерлік қызмет бастығы куәландырады және әскери бөлімнің командирі бекітеді.
77. АҚҚ-ні бесінші санатқа ауыстыруға техникалық жай-күй актілерін бекітуге құзыретті лауазымды адамдарға, қажетті жөндеу жүргізе отырып, бесінші санаттағы мүлікті оқу мүлкіне ауыстыруға рұқсат етіледі. Бұл жағдайда актілер ағымдағы үлесті есептен шығаруға және оны оқу ретінде кіріске алуға негіз болып табылады.
4-тарау. Азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерінде авариялық-құтқару құралдарын, жабдықтарын, жарақтары мен киім-кешектерді сақтау

67. Перевод средств АСИ в низшие категории осуществляется комиссиями, создаваемыми приказом (распоряжением) командира и оформляется актами технического состояния.
68. Акты утверждает командир воинской части.
69. Перевод средств в низшую категорию осуществляется, как правило, при проведении проверок, а также по истечению гарантийных сроков, сроков службы или преждевременного выхода из строя.
При категорировании АСИ необходимо руководствоваться установленными гарантийными сроками, указанными в формулярах (паспортах), техническими ресурсами, сроками службы, признаками и техническими показателями их категоричности.
70. При утверждении актов технического состояния на перевод АСИ в 5-ю категорию тщательно анализируются причины, вызвавшие этот перевод.
В случае порчи изделий АСИ, не связанных с выполнением служебно-боевых задач, в акте технического состояния указывается характер повреждений и данные о проведенном служебном расследовании.
71. Незначительные неисправности, которые устраняются текущим (мелким) ремонтом, не являются основанием для перевода имущества в низшую категорию.
Не укомплектованность приборов и аппаратов первой и второй категории отдельными запасными деталями и расходными материалами (болты, гайки, прокладки, шплинты, смазки) не служит основанием для перевода имущества в низшую категорию.
72. Категория приборов и аппаратов, находившихся ранее в эксплуатации поступивших на склад или часть без технического паспорта (формуляра) и данных об их состоянии, устанавливается техническим осмотром.
73. Перевод находящегося в эксплуатации или на длительном хранении АСИ из одной категории в другую производится по актам технического состояния командиром воинской части.
74. Для определения технического (качественного) состояния АСИ приказом командира воинской части (соединения) создается комиссия. Результаты проверки оформляются актом.
75. Акты технического состояния о переводе АСИ в низшие категории утверждаются командиром воинской части;
76. Акт технического состояния подписывается всеми членами комиссии, свидетельствуется начальником инженерной службы и утверждается командиром воинской части.
77. Должностным лицам, уполномоченным утверждать акты технического состояния на перевод АСИ в пятую категорию, разрешается имущество пятой категории переводить в учебные с проведением необходимого ремонта. В этом случае акты являются основанием для списания с учета АСИ текущего довольствия и оприходования его как учебного.
Глава 4. Хранение аварийно-спасательного инструмента, оборудования, снаряжения и обмундирования в воинских частях гражданской обороны

78. АҚҚ жарамды күйде, қолдануға тұрақты дайындықта ұсталады және тек мақсатына сай пайдаланылады. Жекелеген элементтерді бөлшектеуге немесе алып қоюға жол берілмейді.
79. АҚҚ-ын бөлімшелер мен қоймаларда сақтау осы Нұсқаулықтың талаптарына сәйкес ұйымдастырылады.
80. АҚҚ-ын сақтау оларды пайдалану кезеңдерінің бірі болып табылады. Сақтау қоршаған ортаның агрессивті факторларының әсерінен қорғау құралдары мен әдістерін қолдана отырып, орналастыру үшін арнайы бөлінген және жабдықталған орындарда АСИ-ді ұстаудан, қажетті техникалық қызмет көрсетуді орындаудан және белгіленген мерзімдер ішінде олардың сақталуын қамтамасыз ету мақсатында техникалық жай-күйге бақылау жүргізуден тұрады.
81. АҚҚ-ын бөлімшелердегі арнайы жабдықталған үй жайларда сақталады.
82. Сақтау бөлмесінде:
үй-жайдағы мүліктің тізімдемесі;
өрт сөндіргіштер.
83. АҚҚ-ын сақтау үшін бөлімде жеке қойма бөлмесі бөлінеді.
84. АҚҚ-ын техникалық шарттар бойынша талап етілетін сақтау режиміне байланысты жылытылатын және жылытылмайтын қоймаларда сақталуы мүмкін.
85. Жылытылатын қоймаларда (үй-жайларда) мыналар сақталады: авариялық-құтқару құралы, жабдықтар.
86. Жылытылмайтын қоймаларда (үй-жайларда) шанц аспаптары, альпинистік киім-кешектерге, жабдықтарға, температуралық режим әсер етпейтін бұйымдар сақталуы мүмкін.
87. Ақаусыз күйде ұстау және сақтау кезінде АҚҚ-ын үнемдеу қамтамасыз етіледі:
қойма үй - жайларын дұрыс орналастыру, жабдықтау, күтіп ұстау және пайдалану;
сақтауға түсушілерді мұқият сандық және сапалық қабылдау және анықталған кемшіліктерді жою;
АҚҚ-на сақтау орындарын дайындау және оларды қоршаған ортаның әсерін төмендететін жағдайлардан сақтау;
Лауазымды тұлғалар АҚҚ-ның жай-күйіне, сақтау шарттарына мерзімді тексерулерді жүргізуі;
материалдық жауапты тұлғаларды дұрыс таңдау.
88. Қоймаларда орналастырылған АҚҚ-ы толық жиынтықта және қолдануға тұрақты дайындықта сақталады.
89. АҚҚ арнайы жабдықталған үй-жайларда, шкафтарда, сөмкелерге оралған стеллаждарда (егер мұндай көзделген болса), ауа температурасы 0-ден + 30оС-қа дейін, ылғалдылығы 40-тан 70% - ға дейін қыздыру аспаптарынан 0,5 м-ден жақын емес жерде сақталады. Әрбір бөлімшенің бұйымдары бір-бірінен бөлек сақталады. Сақтауға қою алдында бұйымдар желдетіледі. Сақтау қаражатты қосымша ауыстырусыз есептеу мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
90. мақсатқа сай пайдаланылмайтын АҚҚ-ы қоймада сақталады.
91. Жеке есепте тұрған немесе қару-жарақ жиынтығына кіретін АҚҚ-ын сақтау оның толық сақталуын қамтамасыз ететіндей ұйымдастырылады.
Сақтауға дайындық тәртібі және оны сақтау процесінде ұстау тиісті құралдарды пайдалану жөніндегі нұсқаулықта айқындалған.

78. АСИ содержатся в исправном состоянии, постоянной готовности к применению, и использоваться только по прямому назначению. Разукомплектование или изъятие отдельных элементов не допускается.
79. Хранение АСИ в подразделениях и складах организуется в соответствии с требованиями настоящей Инструкции.
80. Хранение АСИ является одним из этапов их эксплуатации. Хранение заключается в содержании АСИ в специально выделенных и оборудованных для размещения местах с применением средств и методов защиты от воздействия агрессивных факторов окружающей среды, выполнении необходимого технического обслуживания и проведения контроля за техническим состоянием в целях обеспечения их сохраняемости в течение установленных сроков.
81. АСИ в подразделениях хранятся в специально оборудованных помещениях.
82. В комнате для хранения содержатся:
опись имущества, находящегося в помещении;
огнетушители.
83. Для хранения АСИ в части отводится отдельное складское помещение.
84. В зависимости от требуемого по техническим условиям режима хранения АСИ могут храниться в отапливаемых и неотапливаемых хранилищах.
85. В отапливаемых хранилищах (помещениях) хранятся: аварийно-спасательный инструмент, оборудование.
86. В неотапливаемых хранилищах (помещениях) могут храниться изделия, на которые не влияют температурный режим шанцевые инструменты, альпинистское снаряжение, обмундирование.
87. Содержание в исправном состоянии и сбережение АСИ при хранении обеспечивается:
правильным устройством, оборудованием, содержанием и использованием складских помещений;
тщательным количественным и качественным приемом поступающих на хранение АСИ, и устранением выявленных недостатков;
подготовкой мест хранения и поддержанием в них условий, снижающих влияние окружающей среды на АСИ;
проведением должностными лицами периодических проверок состояния, условий хранения АСИ;
правильным подбором материально-ответственных лиц.
88. АСИ, размещенные на складах, хранятся в полном комплекте и постоянной готовности к применению.
89. АСИ хранятся в специально оборудованных помещениях, шкафах, стеллажах упакованными в сумки (если такие предусмотрены), при температуре воздуха от 0 до + 30оС, влажности от 40 до 70 % не ближе 0,5 м от нагревательных приборов. Изделия каждого подразделения хранятся отдельно друг от друга. Перед постановкой на хранение изделия проветриваются. Хранение обеспечивает возможность просчета средств, без дополнительного их перекладывания.
90. АСИ, которое не используется по назначению, содержится на хранении.
91. Хранение АСИ, находящегося на штучном учете или входящего в комплект вооружения, организовывается так, чтобы обеспечить его полную сохранность.
Порядок подготовки к хранению и его содержание в процессе хранения определены инструкциями по эксплуатации соответствующих средств.

92. Электр, электрондық-оптикалық құралдар мен басқа да бұйымдарға арналған ток көздері (аккумуляторлық батареялар) бөлек сақталады, ал бұйымдарға оның сақтау орны көрсетілген "ток көзі алынды" деген жазуы бар белгі бекітіледі.
93. Сақтаудың шекті мерзімдері өткеннен кейін кабельдік желіні және электрлендірілген құралды пайдалану үшін сақтауға және беруге, егер олардың оқшаулау кедергісі рұқсат етілгеннен төмен болмаса, рұқсат етіледі.
94. Кесу құралы сөрелерде сақталады, оны төсеу кесу беттерінің сақталуын қамтамасыз етеді. Кішкентай құрал өлшемі, түрі және металл жақтары бойынша бөлінген пакеттерде сақталады, қалған құрал түрі мен өлшемі бойынша сұрыпталады.
Барлық құрал тазаланады және майланады. Өлшеу, кесу және басқа да дәл құралдар парафинделген қағазға оралған.
95. Шанц аспабы (сапер күректері, шағын күректер, балталар, киркомотыгтар, көлденең аралар және т.б.) түрлері мен санаттары бойынша орналастырылады және ыдыста сақталады. Құрал қатар-қатармен ыдыстарға салынады. Шанц құралын ыдыссыз сақтаған жағдайда, ол қатарларға салынады.
96. Сақтауға қабылданатын құрал коррозия мен кірден тазартылады және 50-60 градусқа дейін қыздырылған маймен боялған немесе майланған, ал қажет болған жағдайда тұтқалар мен шламдар кептіру майымен майланған.
97. Слесарлық-монтаждау, ұсталық және ағаш өңдеу құралдары жәшіктерде оралған күйде сақталады.
98. Құрал түрлері, өлшемдері және түрлері бойынша жәшіктер мен қатарларға салынады. Құрал кешенді түрде сақталады.
99. Резеңке бұйымдарды (үрлемелі қайықтар, жүзу костюмдері, резервуарлар) жылытылмаған үй-жайларда сақтау қажет.
Жазғы уақытта қоймаларды желдету кезінде бұйымдарға тікелей күн сәулесінің түсуіне жол берілмейді.
Қоймадағы ауаның салыстырмалы ылғалдылығы 50-70% қамтамасыз етіледі.
100. Резеңке бұйымдарды сақтау кезінде жол бермеу:
тікелей күн сәулесінің қоймаға енуіне;
ауаның салыстырмалы ылғалдылығының 50%-дан аз төмендеуі;
резеңке бұйымдарды бір қалыпта ұзақ уақыт сақтау;
жаңа, пайдаланылған және жарамсыз (кәдеге жарату) бұйымдарды бірлесіп сақтау;
бұйымдарға бензиннің, керосиннің, майлардың, қышқылдардың, сілтілердің түсуі, сондай-ақ осы материалдарды резеңке бұйымдарға жақын орналастыру.
101. Төмен температурада резеңкенің барлық дерлік сорттары икемділігін жоғалтады және қатты сынғыш болады. Алайда, резеңкенің сақталуына төмен температура зиянды әсер етпейді, егер резеңке бұйымдар біртіндеп қыздырылса, онда оның барлық бастапқы қасиеттері қалпына келтіріледі.
102. Зеңмен және шірік микробтармен залалданған, зеңмен немесе микроорганизмдермен зақымданған резеңкеленген матадан жасалған бұйымдар (суды сақтауға және тасымалдауға арналған резервуарлар, үрлемелі қайықтар) анықталған кезде резеңке бұйымдарды зардап шеккендерден бөліп алып, оларды жылы сумен жуып, зардап шеккен учаскелерді 1-2% формалин ерітіндісімен дезинфекциялау керек.

92. Источники тока для электрических, электронно-оптических средств и других изделий (аккумуляторные батареи) хранятся отдельно, а к изделиям прикрепляется табличка с надписью: "Источник тока снят" с указанием места его хранения.
93. Хранение и передача для использования кабельной сети и электрифицированного инструмента по истечении предельных сроков хранения разрешаются, если сопротивление их изоляции не ниже допустимого.
94. Режущий инструмент хранится на стеллажах, его укладка обеспечивает сохранность режущих граней. Мелкий инструмент хранится в пачках с разбивкой по размерам, типам и сторонам металла, остальной инструмент, рассортированный по типу и размерам.
Весь инструмент вычищается и смазывается. Измерительный, режущий и другой точный инструмент обертывается парафинированной бумагой.
95. Шанцевый инструмент (лопаты саперные, лопаты малые, топоры, киркомотыги, пилы поперечные и др.) размещается по видам и категориям и храниться в таре. Инструмент в таре укладывается в штабеля. В случае хранения шанцевого инструмента без тары, он укладывается в штабелях.
96. Инструмент, принимаемый на хранение, очищается от продуктов коррозии и грязи и окрашен или смазан смазкой, нагретой до 50-60 градусов, а ручки и черенки при необходимости смазываются олифой.
97. Слесарно-монтажный, кузнечный и деревоотделочный инструмент хранится упакованным в ящиках.
98. Укладывается инструмент в ящики и штабеля по видам, размерам и типам. Инструмент хранится комплексно.
99. Резиновые изделия (надувные лодки, плавательные костюмы, резервуары) необходимо хранить в неотапливаемых помещениях.
В летнее время при проветривании хранилищ не допускается попадания прямых солнечных лучей на изделия.
Относительная влажность воздуха в хранилище обеспечивается 50-70 %.
100. При хранении резиновых изделий не допускать:
проникновения в хранилище прямых солнечных лучей;
понижения относительной влажности воздуха менее 50%;
длительного хранения резиновых изделий в одном положении;
совместного хранения новых, бывших в употреблении и негодных (утильных) изделий;
попадания на изделия бензина, керосина, масел, кислот, щелочей, а также размещение этих материалов вблизи резиновых изделий.
101. При низкой температуре почти все сорта резины теряют эластичность и становятся жесткими и хрупкими. Однако на сохранность резины низкая температура вредного влияния не оказывает, если резиновые изделия постепенно отогреть, то все первоначальные свойства ее восстанавливаются.
102. При обнаружении изделий из прорезиненной ткани (резервуары для хранения и перевозки воды, надувные лодки) зараженных плесенью и гнилостными микробами, пораженные плесенью или микроорганизмами резиновые изделия следует отделить от непораженных, промыть их теплой водой и пораженные участки продезинфицировать 1-2 % раствором формалина.

103. Сақтауға түскен резеңке бұйымдарды мұқият қарап шығыңыз, шаң мен кірден құрғақ шүберекпен тазалаңыз, бензинге малынған шүберекпен май дақтарын сүртіңіз, тазартылған жерді құрғатып сүртіңіз. Қыста резеңке бұйымдарды тексеру үшін оларды жылы бөлмеге әкеліп, резеңке температурасы бөлмедегі ауа температурасына тең болғанша ашпаңыз. Практикалық сабақтардан кейін сақтауға келген резеңке бұйымдарды тексеру, тазалау, дезинфекциялау және кептіру оқшауланған үй-жайларда жүргізілуі керек. Жазда мұны ашық ауада шатырдың астында жасаған дұрыс.
104. Пайдаланудағы үрлемелі резеңке бұйымдарды қарау кезінде олардың герметикалығына тексеру жүргізу. Ол үшін өнім ауамен үрленеді және беті сабынды сумен суланады. Зақымдалған жерлер сабын көпіршіктерінің пайда болуымен анықталады. Ауа шығып жатқан жерлер жұмсақ түсті қарындашпен қоршалады. Герметикалық сынақтан кейін өнімдер таза сумен мұқият жуылады, көлеңкеде үрленген күйде кептіріледі. Қақпалар шүберекпен сүртіледі.
105. Резеңке үрлемелі қайықтарды қақпақтарға оралған жиынтықта сақтаңыз. Тексеруден кейін қайықты бүктемес бұрын, клапандарды резеңкеленген шүберекпен орап, жіппен байлап, айналма құбырлардың қысқыштарын ашық қалдырыңыз. Қайық екі ұшынан ортасына қарай қақпақтың еніне тең 6-8 қабатта (төрт қабатта НЛ-5 қайығы) бүктеледі. Қайықтарды жабдықтауға арналған керек-жарақтар қақпақтарға салынып, сөрелерге немесе тіректерге, қайықтардың жанына қойылады.
106. Суды сақтауға және тасымалдауға арналған резервуарлар қарап-тексеруден, тазалаудан және кептіруден кейін талькпен себіледі, бүктеледі, қаптарға салынып, сөрелерге немесе төсемдерге салынады.
107. Резеңке бұйымдарға күтім жасау мерзімді тексеруден, шаңнан, мұнай өнімдерінің дақтарынан және басқа ластаушы заттардан тазартудан тұрады сонымен қатар, жылына екі рет үрлемелі қайықтар мен қақпақтарда сақталатын басқа да бұйымдар және жылына бір рет су сақтайтын резервуарларды қақпақтардан шығарып, көлеңкеде ашық ауада немесе жақсы желдетілетін жерде орналастырыңыз, тексеріңіз, тальк ұнтағымен тазалаңыз және ұнтақтаңыз.
108. Суды тазартуға арналған сүзгілерді жылытылмаған құрғақ желдетілетін бөлмелерде сақтаңыз. Сақтауға келіп түскен сүзгілер мұқият тексеріледі, шаңнан, кірден, коррозия өнімдерінен тазартылады және консервацияланады.
109. Сақтау үшін дайындық кезінде мыналар қажет:
сүзгіні бөлшектеңіз, сүзгіні материалынан түсіріңіз, шайыңыз, құрғатыңыз, бояңыз, фитинг, бұрандалы гайкалардың бұрандалы бөліктері, штепсельдерді майлаңыз және қағазға ораңыз;
қолмен поршеньді сорғыны бөлшектеңіз, коррозия өнімдерінен тазартыңыз, цилиндр қабырғаларын, поршень өзегін және клапандарын техникалық вазелинмен майлаңыз;
корпустың, сүзгінің және сорғының сыртқы бетіндегі бұзылған бояуды қалпына келтіріңіз;
шлангтар, матадан жасалған резервуарлар, шелектер, егер олар жұмыс істеп тұрса, шайыңыз және құрғатыңыз, резеңке матадан жасалған резервуарларды тальк ұнтағына себіңіз және резеңке бұйымдарға қойылатын талаптарға сәйкес сақтаңыз;
сүзгі жиынтығының құралы мен керек-жарақтарын тексеру, бүлінген бояуды қалпына келтіру, боялмаған бөлшектерді техникалық вазелинмен майлау, шығын материалдарын (хлорлы әк, белсендірілген көмір) осы материалдарды сақтау ережелеріне сәйкес бөлек қаптамада сақтау.
Сақтауға дайындалғаннан кейін сүзгілерді жинап қақпақтарға немесе арнайы орау қораптарына салыңыз.

103. Поступившие на хранение резиновые изделия тщательно просмотреть, очистить сухой ветошью от пыли и грязи, масляные пятна протереть смоченной в бензине ветошью, очищенное место вытереть насухо. Зимой для осмотра резиновых изделий внести их в теплое помещение и не разворачивать до тех пор, пока температура резины не будет равна температуре воздуха в помещении. Осмотр, чистку, дезинфекцию и сушку резиновых изделий, прибывших для хранения после практических занятий, следует проводить в изолированных помещениях. Летом лучше всего это сделать на открытом воздухе под навесом.
104. При осмотре надувных резиновых изделий, находящихся в эксплуатации произвести их проверку на герметичность. Для этого изделие надувается воздухом, и поверхность смачивается мыльной водой. Поврежденные места определяются по появлению мыльных пузырей. Места утечки воздуха обводятся мягким цветным карандашом. После испытания на герметичность изделия тщательно промываются чистой водой, просушиваются в тени в надутом виде. Вентили протираются ветошью.
105. Резиновые надувные лодки хранить комплектно, упакованными в чехлы. Перед складыванием лодки после осмотра вентили обвернуть прорезиненной тканью и обвязать шпагатом, а зажимы перепускных трубок оставить открытыми. Лодку складывают с двух концов к середине в 6-8 слоев (лодку НЛ-5 в четыре слоя), равных ширине чехла. Принадлежности для снаряжения лодок упаковываются в чехлы и укладываются на стеллажах или подкладках, рядом с лодками.
106. Резервуары для хранения и перевозки воды после осмотра, очистки и просушки пересыпаются тальком, свертываются, помещаются в чехлы и укладываются на стеллажи или подкладки.
107. Уход за резинотехническими изделиями заключается в периодическом осмотре, очистке от пыли, пятен нефтепродуктов и других загрязнений кроме того, два раза в год надувные лодки и другие изделия, хранящиеся в чехлах, и один раз в год резервуары для хранения воды вынуть из чехлов, развернуть в тени на открытом воздухе или хорошо вентилируемом помещении, осмотреть, очистить и припудрить тальком.
108. Фильтры для очистки воды хранить в неотапливаемых сухих вентилируемых помещениях. Фильтры, поступившие на хранение, тщательно осматриваются, очищаются от пыли, грязи, продуктов коррозии и законсервируются.
109. При подготовке к хранению необходимо:
фильтр разобрать, разгрузить от фильтрующего материала, промыть, просушить, окрасить, штуцера, резьбовые части накидных гаек, заглушек смазать смазкой и обернуть бумагой;
ручной поршневой насос разобрать, очистить от продуктов коррозии, смазать стенки цилиндра, шток поршня и клапаны техническим вазелином;
восстановить нарушенную окраску на наружной поверхности корпуса, фильтра и насоса;
шланги, тканевые резервуары, ведра, если они находились в эксплуатации, промыть и просушить, резино-тканевые резервуары присыпать тальком и хранить их в соответствии требованиям на резиновые изделия;
проверить инструмент и принадлежности комплекта фильтра, восстановить поврежденную окраску, не окрашиваемые части смазать техническим вазелином, расходные материалы (хлорная известь, уголь активированный) хранить в отдельной упаковке по правилам хранения этих материалов.
После подготовки к хранению фильтры собрать и упаковать в чехлы или специальные упаковочные ящики.

110. Жылына бір рет поршенді сорғылардың манжеттерін қараңыз және олар құрғаған жағдайда майға 8-10 сағат қойыңыз.
111. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 1 сәуірдегі № 153 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №22471 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің әскери мүлкін есепке алуды және есептен шығаруды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес жүргізіледі.
112. Есептен шығаруды, сапалық (техникалық) жай-күйін өзгертуді және АҚҚ-ын жаңартуды құжаттамалық ресімдеу белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Азаматтық қорғаныс әскери
бөлімдерінде авариялық-құтқару
құралдарын, жабдықтарын,
жарақтарын және киім-кешектерін пайдалануды,
сақтауды және есепке алуды,
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
1-қосымша
Әскери бөлімінің инженерлік қызметінің авариялық-құтқару құралдарын, жабдықтарын, жарақтарын және киім-кешектерін болуын және қозғалысын есепке алу __________ № _____ кітабы
(1 бет)
р/с №
Атауы
Кітап беттері
р/с №
Атауы
Кітап беттері
бастапқы
кейінгі
бастапқы
кейінгі
1
Мотопомпа
2
5
2
Құрама құрал
6
9
3
Қайық моторы
10
12
….
(2 бет)
Номенклатурлық №____ Есеп бірлігі ____ Бірлік бағасы ______ ШОТ _____________
_________________________________________________________ (толық атауы)
р/с №
Дата записи
Құжаттың атауы
Құжаттың нөмірі
Операция атауы
Бөлім бойынша қозғалыс
Есепке алу
шығын
Бөлімдегі жалпы қалдық
1
01.01.17 ж.
Тех. жай-күйі актісі
1
Есептен шығару
-
2
5
….
Кестенің жалғасы
Оның ішінде
Әр операция бойынша қозғалыс
Бөлімшелердегі саннан тұрады
Орындалған құжаттың орналасқан жері
Бөлім қоймасында
Бөлімшелерде орналасқан
1 ҚБ ҚЖҚР
2 ҚБ ҚР
РМТҚ
...
Іс №
№ істегі парақтар
Есепке алу
шығын
қалғаны
-
2
1
4
2
1
2
1
11
2
Ескерту:
1. Кітап инженерлік қару-жарақ құралдарын, сондай-ақ оларды бөлімшелерге (жауапты тұлғаларға), бөлімнің қоймасына есепке алуға және бекітуге арналған.
2. Кітап әскери бөлімнің инженерлік қызметінде жүргізіледі. Инженерлік қару-жарақ құралдарының түрлері бойынша бөлімдерге бөлінеді. Бөлімде инженерлік қару жарақ құралдарының әр үлгісі және оны өзгерту үшін бір немесе бірнеше бет берілген.
3. Бөлімге түскен инженерлік мүлік бойынша жасақтар, жүкқұжаттар, қабылдау-тапсыру ведомостары негізінде кітапқа алғашқы жазбалар жүргізіледі.
4. Кітаптың басында мүліктің атауы мен бет нөмірлері көрсетілген кесте жасалады.
Азаматтық қорғаныс әскери
бөлімдерінде авариялық-құтқару
құралдарын, жабдықтарын,
жарақтарын және киім-кешектерін пайдалануды,
сақтауды және есепке алуды,
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
2-қосымша
Қызмет бастығы (инженерлік)
__________________________
(әскери атағы, қолы, тегі, аты, әкесінің аты)
"__" ___________ 20___ж.
М.О.
___________________________________________________________________
(қойма бөлімінің атауы)
инженерлік қызметтің мүлкін есепке алу №______ КАРТОЧКАСЫ
___________________________________________________________________
(заттың атауы)
Номенклатурлық №_____________
Немесе №___________________ бірлік есебі ___________________________
№ р/р
Жазу күні
Құжаттың атауы мен нөмірі
Кімнен алынды және кімге берілді
Қозғалыс
Салыстыру белгісі (салыстырып тексеруді жүргізген адамның қолхаты)
Есепке алу
Шығын
Жалпы қалғаны
1-ші санат
2-ші санат
3-ші санат
4-ші санат
5-ші санат
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Қалғаны:
……
Қалғаны:
Ескерту:

110. Один раз в год смотреть манжеты поршневых насосов и в случае их высыхания положить на 8-10 часов в масло.
111. Списание АСИ производится в соответствии с Инструкцией по организации учета и списания военного имущества Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденной приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 1 апреля 2021 года № 153 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 22471).
112. Документальное оформление списания с учета, изменения качественного (технического) состояния и освежения АСИ осуществляется в установленном порядке.
Приложение 1
к Инструкции по организации
учета, эксплуатации и хранения
аварийно-спасательного
инструмента, оборудования,
снаряжения и обмундирования в
воинских частях/
гражданской обороны
Книга № _____ учета наличия и движения аварийно-спасательных инструментов, оборудования, снаряжения и обмундирования инженерной службы воинской части __________
(стр.1)
№ п/п
Наименование
Страницы книги
№ п/п
Наименование
Страницы книги
начальная
последующие
начальная
последующие
1
Мотопомпа
2
5
2
Комбиинструмент
6
9
3
Мотор лодочный
10
12
….
(стр.2)
Номенклатурный №_____ Единица учета _____ Цена за единицу _________
СЧЕТ ______________________
____________________________________________________________________
(полное наименование)
№ п/п
Дата записи
Наименование документа
Номер документа
Наименование операции
Движение по части
приход
расход
общий остаток в части
1
01.01.24 г.
Акт тех. состояния
1
списание
-
2
5
….
Продолжение таблицы
В том числе состоит
Движение по каждой операции
Из числа, находящегося в подразделениях состоит
Местонахождение исполненного документа
на складе части
находится в подразделениях
РОСР 1 СБ
СР 2 СБ
РМТО
...
№ дела
№ листов в деле
приход
расход
остаток
-
2
1
4
2
1
2
1
11
2
Примечание:
1. Книга предназначена для учета средств инженерного вооружения, а также для закрепления их за подразделениями (ответственными лицами) и складом части.
2. Книга ведется в инженерной службе воинской части. Она делится на разделы по видам средств инженерного вооружения. В разделе отводится одна или несколько страниц для каждого образца средств инженерного вооружения и его модификации.
3. Первоначальные записи в книгу производятся на основании нарядов, накладных, приемо-сдаточных ведомостей, по которым инженерное имущество поступило в часть.
4. В начале книги делается оглавление с указанием наименования имущества и номеров страниц.
Приложение 2
к Инструкции по организации
учета, эксплуатации и хранения
аварийно-спасательного
инструмента, оборудования,
снаряжения и обмундирования в
воинских частях
гражданской обороны
Начальник службы
(инженерной)
____________________________
(воинское звание, подпись,
фамилия, имя, отчество)
"____" _______________ 20___г.
М.П.
_________________________________________________________________
(наименование склада части)
КАРТОЧКА
учета имущества инженерной службы №______
_________________________________________________________________
(наименование предмета)
Номенклатурный №_____________
Или деталь №___________________ Единица учета ________________________
№ п/п
Дата записи
Наименование и номер документа
От кого получено и кому выдано
Движение
Отметка о сверке (расписка лица, производившего сверку)
Приход
Расход
Общий остаток
1-й категории
2-й категории
3-й категории
4-й категории
5-й категории
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Остаток на:
…..
Остаток на:
Примечание:

1. Бөлім қоймасының карточкасы авариялық-құтқару құралдарын, жабдықтарын, жарақтарын, киім-кешектерін және инженерлік қызметтің басқа да материалдық құралдарының болуын және қозғалысын есепке алуға арналған. Карточкадағы алғашқы жазбаларды бөлімнің инженерлік қызметін ескере отырып салыстырғаннан кейін қызмет бастығы бұрын жүргізілген карточкадан жүргізеді. Жаңадан келіп түскен номенклатураны кіріс құжаттарының негізінде материалдық құралдар карточкасына жазылады.
2. Әскери бөлімнің инженерлік қызметінің бастығы карточкаға қол қояды.
3. авариялық-құтқару құралы, жабдығы, жарағы, киім-кешегі және басқа да инженерлік қызметтің материалдық құралдары, кімнен түскені немесе кімге берілгені туралы 4-бағанда көрсетіледі.
Азаматтық қорғаныс әскери
бөлімдерінде авариялық-құтқару
құралдарын, жабдықтарын,
жарақтарын және киім-кешектерін пайдалануды,
сақтауды және есепке алуды,
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
3-қосымша
Сөре (жинақтау) жапсырмасы
Қойма № _________ Сақтау орны № _______ Сөре (штабель) № ____________
___________________________________________________________________
(әскери мүліктің атауы)
Учетная карточка № ___________ номенклатуралық коды__________________
1. Санаты (сұрып) ______________ 2. Өлшемі_________________________
3. Өндіруші-заводы _____________ 4. Дайындалған күні ________________
5. Партия № _________________ 6. Орны (дана) _______ (_______)
7. Қоймаға келіп түскен уақыты ________________________________________
8. Кепілдік сақтау мерзімі _____________________________________________
9. Кезекті мерзімді қайта сақтау (сынақтар, талдау) ________________________
10. Жиынтыққа кіретін, бұйымдарды сақтау орындары:
Сақтау орны № __________ № _________ № ________ № ____________
Сөре № __________ № _________ № ________ № _____________
____________________________________________________________________
(лауазымы, әскери шені, қолы, инженерлік қызмет бастығының тегі)
____________________________________________________________________
(лауазымы, әскери шені, қолы, қойма бастығының тегі)
"___" ___________ 20__ жыл
Кезекті тексеру, түгендеу, сынау мерзімдері және оларды өткізу туралы белгілер
№ р/р
Кезекті тексеру күні
Тексеру атауы (түрі)
Тексеруге жататын аспаптың саны және №
Тексерушінің тегі және аты жөні
Тексеру жүргізген адамның қолы
Ескерту:
1. Стеллаждарда, қатарларда, шкафтарда және басқа да сақтау орындарында әрбір АҚҚ, СММ номенклатурасына, сүңгуірлік жабдыққа және инженерлік қызметтің басқа да материалдық құралдарына жапсырма ілінеді;
2. Жапсырма өлшемдері: биіктігі - 210 мм, ені-150 мм.
Азаматтық қорғаныс әскери
бөлімдерінде авариялық-құтқару
құралдарын, жабдықтарын,
жарақтарын және киім-кешектерін пайдалануды,
сақтауды және есепке алуды,
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
4-қосымша
Тексерушілердің нұсқауларын және қоймаға баруды есепке алу кітабы №_____
____________________________________________________ рота (бөлімше)
1 бөлім – Қоймаға келуші тұлғаларды және орындалатын жұмыстарды есепке алу
Күні
Әскери қызметшілердің әскери атағы, тегі және аты-жөні
Қай бөлімшеден
Олар жұмыс өткізген инженерлік қару түрлері
2 бөлім – лауазымды тұлғалардың қойманы тексеру нәтижелері
Күні
Тексерушінің лауазымы, әскери атағы, тегі және аты-жөні
Тексеру нәтижелері, негізгі кемшіліктер және оларды жою жөніндегі нұсқаулар
Орындау мерзімі
Тексерушінің қолы
Кемшіліктерді жою туралы белгі, лауазымды адамның күні мен қолы
Ескерту:

1. Карточка предназначена для учета наличия и движения аварийно-спасательного инструмента, оборудования, снаряжения, обмундирования и других материальных средств инженерной службы на складе части. Первоначальные записи в карточке производится начальником службы с ранее ведущейся карточки после сверки с учетом инженерной службы части. На вновь поступающую номенклатуру материальных средств карточки заводятся на основании приходных документов.
2. Карточка подписывается начальником инженерной службы воинской части.
3. В графе 4 указывается, от кого поступило или кому выдано аварийно-спасательный инструмент, оборудование, снаряжение, обмундирование и другие материальные средства инженерной службы
Приложение 3
к Инструкции по организации
учета, эксплуатации и хранения
аварийно-спасательного
инструмента, оборудования,
снаряжения и обмундирования в
воинских частях
гражданской обороны
Стеллажный (штабельный) ярлык
Склад № _______ Хранилище № ______ Стеллаж (штабель) № _____________
___________________________________________________________________
(наименование военного имущества)
Учетная карточка № _____________ Код номенклатуры ___________________
1. Категория (сорт) ______________ 2. Размер ___________________________
3. Завод-изготовитель ____________ 4. Дата изготовления _________________
5. Партия № ____________________ 6. Мест (штук) __________ (_______)
7. Время поступления на склад ________________________________________
8. Гарантийный срок хранения _________________________________________
9. Срок очередной переконсервации (испытания, анализа) _________________
10. Места хранения изделий, входящих в комплект:
Хранилище № __________ № _________№ ________ № _____________
Стеллаж № ____________ № _________№ ________ № _____________
_________________________________________________________________________
(должность, воинское звание, подпись, фамилия начальника инженерной службы)
_________________________________________________________________________
(должность, воинское звание, подпись, фамилия начальника склада)
"___" ___________ 20__ года
Сроки очередных осмотров, инвентаризации, испытаний и отметки об их проведении
№ п/п
Дата очередного осмотра
Наименование (вид) осмотра
Кол-во и № прибора, подлежащего осмотру
Фамилия и инициалы проверяющего
Подпись лица, проводившего осмотр
Примечание:
1. Ярлык вывешивается на стелажах, штабелях, шкафах и других местах хранения на каждую номенклатуру АСИ, СММ, водолазного снаряжения и других материальных средств инженерной службы;
2. Размеры ярлыка: высота – 210 мм, ширина – 150 мм.
Приложение 4
к Инструкции по организации
учета, эксплуатации и хранения
аварийно-спасательного
инструмента, оборудования,
снаряжения и обмундирования в
воинских частях
гражданской обороны
Книга №_____ учета посещения склада и указаний проверяющих _________________________________________
рота (подразделение)
Часть 1 – Учет лиц, посещающих склад и выполняемых работ
Дата
Воинское звание, фамилия и инициалы военнослужащих
Из какого подразделения
Виды инженерного вооружения, с которыми они проводили работы
Часть 2 – Результаты проверки склада должностными лицами
Дата
Должность воинское звание, фамилия и инициалы, проверяющего
Результаты проверки, основные недостатки и указания по их устранению
Сроки выполнения
Подпись проверяющего
Отметка об устранении недостатков, дата и подпись должностного лица
Примечание:

1. Кітаптың бірінші бөлігін қойма бастығы (сақтау орны) жүргізеді.
2. АҚҚ сақтау, есепке алу және бар-жоғын тексеру үшін келген барлық тұлғалар кітаптың екінші бөлігіне жазбалар жасайды.
3. Қойма бастығы (сақтау орны) кемшіліктер жойылғаннан кейін орындалған жұмыстар туралы жазба жүргізеді және кітаптың екінші бөлігінің 6-бағанына қол қояды.
Азаматтық қорғаныс әскери
бөлімдерінде авариялық-құтқару
құралдарын, жабдықтарын,
жарақтарын және киім-кешектерін пайдалануды,
сақтауды және есепке алуды,
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
5-қосымша
____________________________________
(мемлекеттік мекеменің атауы)
бөлімше _______________________
БЕКІТЕМІН
______ әскери бөлімнің
командирі
___________________________
" "_______________20 ___ ж.
М.О.
Жүкқұжат
Құжаттың нөмірі
Жасалған күні
Ұйым коды
Операция коды
Қойма (жіберуші)
алушы
Шығындар ерекшелігі
Корреспондент
шот
алушы
жіберуші
Счет,
субсчет
Аналитикалық счет коды
Негізгі (мақсаты)________________________________________________
Кімге _______________________ Кім арқылы ________________________
Талап етті___________________ Рұқсат етті _________________________
Атауы, санаты, сорты, мөлшері, маркасы
Өлшем бірлігі
Номенклатурлық номері
Саны
Бағасы
Сомасы
Талап етті
босатылды
Барлығы босатылды ____________ Сомма атауы ________ теңге ______ тиын
Рұқсат берді ___________________ Бас бухгалтер ________________________
Қабылдады (алды) ______________ Тапсырды(берді) _____________________
" " ______________20___ж.

1. Первая часть книги ведется начальником склада (хранилища).
2. Все лица, прибывшие для проверки наличия, учета и хранения АСИ, делают записи во второй части книги.
3. Начальник склада (хранилища) после устранения недостатков производит запись о выполненных работах и расписывается в графе 6 второй части книги.
Приложение 5
к Инструкции по организации
учета, эксплуатации и хранения
аварийно-спасательного
инструмента, оборудования,
снаряжения и обмундирования в
воинских частях
гражданской обороны
________________________________________
(наименование государственного учреждения)
подразделение _______________________
УТВЕРЖДАЮ
Командир воинской части
____________________________
____________________________
"____"_____________20 _____г.
М.П.
Накладная
Номер документа
Дата составления
Код организации
Код операции
Склад
(отправитель)
Получатель
Специфика расходов
Корреспондирующий счет
получатель
отправитель
Счет, субсчет
Код аналитического счета
Основание (цель)_______________________________________________
Кому _______________________ Через кого _________________________
Затребовал___________________ Разрешил __________________________
Наименование, категория, сорт, размер, марка
Единица измерения
Номенклатурный номер
Количество
Цена
Сумма
затребовал
отпущено
Всего отпущено _________ Наименование на сумму ________ тенге ______ тиын
Отпуск разрешил _________________ Главный бухгалтер ____________________
Принял (получил) ________________ Сдал (выдал) _________________________
" " ______________20___г.