"Алматы қаласы Білім басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы
Алматы қаласы әкімдігінің 2024 жылғы 15 мамырдағы № 2/300 қаулысы
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес Алматы қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Алматы қаласы Білім басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ереже бекітілсін.
2. "Алматы қаласы Білім басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Мекеме) Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте:
1) Алматы қаласының әділет органдарын Мекеменің құрылтай құжатына енгізілген өзгерістер туралы хабардар етуді;
2) осы қаулыны Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберуді;
3) осы қаулыдан туындайтын өзге де шараларды қабылдауды қамтамасыз етсін.
3. Алматы қаласы әкімдігінің "Алматы қаласы Білім басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы Ережені бекіту туралы" 2019 жылғы 4 ақпандағы №1/75 қаулысының күші жойылсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Алматы қаласы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Алматы қаласының әкімі Е. Досаев
Алматы қаласы әкімдігінің
2024 жылғы "___" ___________
№______ қаулысымен
Бекітілді
"Алматы қаласы Білім басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. "Алматы қаласы Білім басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Басқарма) Алматы қаласының аумағында білім беру саласындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Басқарма мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі мен қазақ және орыс тілдерінде өз атауы бар мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.

Об утверждении Положения о коммунальном государственном учреждении "Управление образования города Алматы"
Постановление акимата города Алматы от 15 мая 2024 года № 2/300
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", акимат города Алматы ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое положение о коммунальном государственном учреждении "Управление образования города Алматы".
2. Коммунальному государственному учреждению "Управление образования города Алматы" (далее – Учреждение) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) извещение органов юстиции города Алматы о внесенных изменениях в учредительный документ Учреждения;
2) направление настоящего постановления в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) принятие иных мер, вытекающих из настоящего постановления.
3. Отменить постановление акимата города Алматы от 4 февраля 2019 года №1/75 "Об утверждении Положения о коммунальном государственном учреждении "Управление образования города Алматы".
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима города Алматы.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким города АлматыЕ. Досаев
Утверждено
постановлением акимата
города Алматы
от "___"___________2024 года
№______
ПОЛОЖЕНИЕ коммунального государственного учреждения "Управление образования города Алматы"
1. Общие положения
1. Коммунальное государственное учреждение "Управление образования города Алматы" (далее – Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере образования на территории города Алматы.
2. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

4. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілсе, Басқарма мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
6. Басқарма өз құзыретіндегі мәселелер бойынша Басқарма басшысының заңнамада белгіленген тәртіппен ресімделетін бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында қарастырылған өзге де актілермен шешімдер қабылдайды.
7. Басқарманың құрылымы мен штат кестесі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
8. Басқарманың орналасқан жері: 050001, Алматы қаласы, Бостандық ауданы, Республика алаңы, 4.
9. Осы Ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып саналады.
10. Басқарма қызметі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттен қаржыландырылады.
11. Басқарманың өз өкілеттіктері болып саналатын міндеттерін орындау бойынша кәсіпкерлік субъектілерімен шарттық қатынастарға түсуіне тыйым салынады.
Егер Басқармаға Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне сәйкес кiрiс әкелетiн қызметпен айналысу құқығы берiлсе, онда алынған кiрiс егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше көзделмесе, мемлекеттiк бюджеттiң кiрiсiне жiберiледi.
2-тарау. Басқарманың міндеттері мен өкілеттіліктері
12. Міндеттері:
1) ұлттық және жалпы адамзаттық құндылықтар, ғылым мен практика жетістіктері негізінде жеке адамды қалыптастыруға, дамытуға және кәсіптік шыңдауға бағытталған сапалы білім алу үшін қажетті жағдайлар жасау;
2) жеке адамның шығармашылық, рухани және күш-қуат мүмкіндіктерін дамыту, адамгершілік пен салауатты өмір салтының берік негіздерін қалыптастыру, даралықты дамыту үшін жағдай жасау арқылы ой-өрісін байыту;
3) азаматтық пен патриотизмге, өз Отаны - Қазақстан Республикасына сүйіспеншілікке, мемлекеттік рәміздер мен мемлекеттік тілді құрметтеуге, халық дәстүрлерін қастерлеуге, Конституцияға қайшы және қоғамға жат кез келген көріністерге төзбеуге тәрбиелеу;
4) белсенді азаматтық ұстанымы бар жеке адамды тәрбиелеу, республиканың қоғамдық-саяси, экономикалық және мәдени өміріне қатысу қажеттігін, жеке адамның өз құқықтары мен міндеттеріне саналы көзқарасын қалыптастыру;
5) отандық және әлемдік мәдениеттің жетістіктеріне баулу; қазақ халқы мен республиканың басқа да халықтарының тарихын, әдет-ғұрпы мен дәстүрлерін зерделеу; мемлекеттік тілді, орыс, шетел тілдерін меңгерту;
6) педагогтердің әлеуметтік мәртебесін арттыруды қамтамасыз ету;

4. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности Управления утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Местонахождение Управления: 050001, город Алматы, Бостандыкский район, площадь Республики, 4.
9. Настоящее положение является учредительным документом Управления.
10. Финансирование деятельности Управления осуществляется из республиканского и местных бюджетов в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
11. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия Управления
12. Задачи:
1) создание необходимых условий для получения качественного образования, направленного на формирование, развитие и профессиональное становление личности на основе национальных и общечеловеческих ценностей, достижений науки и практики;
2) развитие творческих, духовных и физических возможностей личности, формирование прочных основ нравственности и здорового образа жизни, обогащение интеллекта путем создания условий для развития индивидуальности;
3) воспитание гражданственности и патриотизма, любви к своей Родине - Республике Казахстан, уважения к государственным символам и государственному языку, почитания народных традиций, нетерпимости к любым антиконституционным и антиобщественным проявлениям;
4) воспитание личности с активной гражданской позицией, формирование потребностей участвовать в общественно-политической, экономической и культурной жизни республики, осознанного отношения личности к своим правам и обязанностям;
5) приобщение к достижениям отечественной и мировой культуры; изучение истории, обычаев и традиций казахского и других народов республики; овладение государственным, русским, иностранным языками;
6) обеспечение повышения социального статуса педагогов;

7) білім беру ұйымдарының еріктілігін, дербестігін кеңейту, білім беру ісін басқаруды демократияландыру;
8) қоғам мен экономиканың қажеттеріне жауап беретін білім беру сапасын бағалаудың ұлттық жүйесінің жұмыс істеуі;
9) оқытудың жаңа технологияларын, оның ішінде кәсіптік білім беру бағдарламаларының қоғам мен еңбек нарығының өзгеріп отыратын қажеттеріне тез бейімделуіне ықпал ететін кредиттік, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды енгізу және тиімді пайдалану;
10) жалпы оқытудың, жұмыс орны бойынша оқытудың және еңбек нарығының қажеттері арасындағы өзара байланысты қамтамасыз ететін және әркімге өзінің білім мен біліктілікке негізделген жеке әлеуетін қоғамда барынша пайдалануға көмектесетін оқыту жүйесін өмір бойы дамыту;
11) білімнің, ғылымның және өндірістің интеграциясы;
12) білім алушылардың кәсіптік ұмтылысын қамтамасыз ету;
13) жұмыс берушілермен және басқа да әлеуметтік әріптестермен белсенді өзара іс-қимыл арқылы техникалық және кәсіптік білім берудің озық қарқынмен дамытылуын қамтамасыз ету;
14) білім алушылар мен тәрбиеленушілердің жеке ерекшеліктерін ескере отырып, білім алуы үшін арнаулы жағдайлар жасау болып табылады.
13. Өкілеттіліктері:
1) құқықтары:
мемлекеттік органдардан, өзге ұйымдардан және жеке тұлғалардан қажетті құжаттар мен ақпаратты сұрату және алу;
Басқарманың құзыретіне кіретін мәселелер бойынша халықаралық ұйымдармен және шетелдік заңды тұлғалармен келіссөздер жүргізіп, шарт жасасу;
Алматы қаласының әкімдігі мен мәслихаты бекітетін бағдарламаларды әзірлеуге қатысу;
қала әкімдігінің Басқарма құзыретіне жататын қаулыларының, өкімдерінің, актілерінің жобаларын әзірлеу;
білім беру ұйымдарының қызметін зерделеуді ұйымдастыру;
балалардың құқықтарын қорғау мәселелері бойынша шешімдер қабылдау;
кәмелетке толмағандарға қатысты қорғаншылық және қамқоршылық жөніндегі функцияларды заңнамада белгіленген тәртіппен жүзеге асыру;
балалардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау мәселелері бойынша уәкілетті органдар мен білім беру ұйымдары арасындағы әлеуметтік әріптестікті дамытуға жәрдемдесу;
балалардың құқықтарын қорғау саласындағы мемлекеттiк саясатты iске асыру бойынша шығармашылық бастамаларды қолдау мақсатында өңірде меценаттық және қайырымдылық дәстүрлерiн дамытуға жәрдемдесу;
ведомстволық бағыныстылығына және меншік нысанына қарамастан балаларды тәрбиелеумен айналысатын барлық ұйымдарға кедергісіз кіру;
Басқармаға жүктелген міндеттерді шешу үшін қаланың басқа мемлекеттік органдары мен ұйымдарынан қажетті ақпарат пен материалдарды сұрату және алу;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы нормативтік құқықтық актілеріне өз құзыретіндегі мәселелер бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу бойынша тиісті ұсыныстар енгізу;
балалардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау мәселелерімен айналысатын халықаралық, үкіметтік емес қоғамдық ұйымдармен қаладағы балалардың жағдайын жақсарту бойынша бірлескен іс-шаралар өткізу;
балалық шақ проблемаларын, балалардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғауды қамтитын мәселелер бойынша баспа қызметін жүзеге асыру;
Басқарманың құзыретіне кіретін мәселелер бойынша комиссиялардың, жұмыс топтарының жұмысына, сот отырыстарына қатысу;
Басқарманың құзыретіне кіретін мәселелерді зерделеу үшін ғылыми және өзге де ұйымдарды, сондай-ақ жекелеген ғалымдарды, мамандарды және сарапшыларды белгіленген тәртіппен тарту;

7) расширение автономности, самостоятельности организаций образования, демократизация управления образованием;
8) функционирование национальной системы оценки качества образования, отвечающей потребностям общества и экономики;
9) внедрение и эффективное использование новых технологий обучения, в том числе кредитной, информационно-коммуникационных, способствующих быстрой адаптации профессионального образования к изменяющимся потребностям общества и рынка труда;
10) развитие систем обучения в течение жизни, обеспечивающих взаимосвязь между общим обучением, обучением по месту работы и потребностями рынка труда и помогающих каждому максимально использовать свой личный потенциал в обществе, основанный на знании и компетентности;
11) интеграция образования, науки и производства;
12) обеспечение профессиональной мотивации обучающихся;
13) обеспечение опережающего развития технического и профессионального образования путем активного взаимодействия с работодателями и другими социальными партнерами;
14) создание специальных условий для получения образования с учетом индивидуальных особенностей обучающихся и воспитанников.
13. Полномочия:
1) права:
запрашивать и получать от государственных органов, иных организации и физических лиц необходимые документы и информацию;
проводить переговоры и заключать соглашения с международными организациями и иностранными юридическими лицами по вопросам, относящимся к компетенции Управления;
участвовать в разработке программ, утверждаемых акиматом и маслихатом города Алматы;
разрабатывать проекты постановлений, распоряжений, актов акимата города, входящих в компетенцию Управления;
организовать изучение деятельности организаций образования;
принимать решения по вопросам защиты прав детей;
в установленном законодательством порядке осуществлять функции по опеке и попечительству в отношении несовершеннолетних.
содействовать развитию социального партнерства уполномоченных органов и образовательных учреждений по вопросам защиты прав и законных интересов детей;
содействовать развитию в регионе традиций меценатства и благотворительности в поддержке творческих инициатив по реализации государственной политики в области защиты прав детей;
беспрепятственного доступа во все организации, занимающиеся вопросами воспитания детей, вне зависимости от ведомственной принадлежности и форм собственности;
запрашивать и получать от других государственных органов и организаций региона необходимую информацию и материалы для решения задач, возложенных на управление;
вносить соответствующие предложения по изменению и дополнению в действующие нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам своей компетенции;
проводить совместные мероприятия с международными, неправительственными общественными организациями, занимающимися вопросами защиты прав и законных интересов детей, по улучшению положения детей в регионе;
осуществлять издательскую деятельность по вопросам, освещающим проблемы детства, защиты прав и законных интересов детей;
принимать участие в работе комиссий, рабочих групп, судебных заседаний по вопросам, входящим в компетенцию управления;
привлекать в установленном порядке для проработки вопросов, входящих в компетенцию управления, научные и иные организации, а также отдельных ученых, специалистов и экспертов;

2) міндеттері:
Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы заңнамасын орындау;
мемлекеттік білім беру ұйымдарының құрылымы мен шекті штат санын бекіту;
ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарының материалдық-техникалық базасын дамыту, қаржылай қамтамасыз ету;
педагог қызметкерлерге бірінші, жоғары, педагог-сарапшы, педагог-зерттеуші, педагог-шебер біліктілік санатын беру және бекіту;
жетім балаға (жетім балаларға) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаға (балаларға) қорғаншылық немесе қамқоршылық белгілеу туралы бұйрықтар шығару.
14. Функциялары:
1) мектепке дейінгі және мектеп жасындағы балаларды есепке алуды, оларды орта білім алғанға дейінгі оқытуды ұйымдастырады;
2) орта білім беруді, оның ішінде кешкі (ауысымдық) білім беруді және мектеп-интернат үлгісіндегі білім беру арқылы орта білімді ұйымдастырады және қамтамасыз етеді;
3) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім алуды қамтамасыз етеді;
4) мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің, балаларға қосымша білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдарын, сондай-ақ мамандандырылған жалпы білім беретін және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдарын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен құрады, қайта ұйымдастырады және таратады;
5) жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;
6) мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру, ата-ана төлемақысының мөлшері бойынша жұмысты ұйымдастыру;
7) мемлекеттік білім беру ұйымдарында орта білім жөніндегі мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру бойынша жұмысты ұйымдастыру;
8) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;
9) тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджеттерде бекітілген бюджет қаражатының көлемі шегінде балаларға қосымша білім беруге мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;
10) тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджеттерде бекітілген бюджет қаражатының көлемі шегінде мүмкіндігі шектеулі балаларды арнайы психологиялық-педагогикалық қолдауға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру бойынша жұмысты ұйымдастыру;

2) обязанности:
исполнять законодательство Республики Казахстан в области образования;
утверждать структуру и предельную штатную численность государственных организаций образования;
развивать материально-техническую базу, осуществлять финансовое обеспечение подведомственных организаций образования;
присваивать и подтверждать квалификационные категории педагогическим работникам: первую, высшую, педагог-эксперт, педагог-исследователь, педагог-мастер;
издавать приказы об установлении опеки или попечительства над ребенком-сиротой (детьми-сиротами) и ребенком (детьми), оставшимся без попечения родителей.
14. Функции:
1) организует учет детей дошкольного и школьного возраста, их обучение до получения ими среднего образования;
2) организует и обеспечивает среднее образование, включая вечернюю (сменную) форму обучения, и среднее образование, предоставляемое через организации образования интернатного типа;
3) обеспечивает получение технического и профессионального, послесреднего образования;
4) создает, реорганизует и ликвидирует в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, государственные организации образования, реализующие общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, дополнительного образования детей, а также государственные организации образования, реализующие специализированные общеобразовательные и специальные учебные программы;
5) организация работы по размещению государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием;
6) организация работы по размещению государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение, размер родительской платы;
7) организация работы по размещению государственного образовательного заказа на среднее образование в государственных организациях образования;
8) организация работы по размещению государственного образовательного заказа на подготовку кадров с техническим и профессиональным, послесредним образованием;
9) организация работы по размещению государственного образовательного заказа на дополнительное образование детей в пределах объемов бюджетных средств, утвержденных в местных бюджетах на соответствующий финансовый год;
10) организация работы по размещению государственного образовательного заказа на специальную психолого-педагогическую поддержку детей с ограниченными возможностями в пределах объемов бюджетных средств, утвержденных в местных бюджетах на соответствующий финансовый год;

11) білім алушылардың ұлттық бірыңғай тестілеуге қатысуын ұйымдастырады;
12) жыл сайын 1 тамызға дейін мемлекеттік орта білім берудің мемлекеттік ұйымдары, сондай-ақ техникалық және кәсіптік білім берудің білім беру бағдарламаларын, мамандандырылған жалпы білім беру және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерді сатып алуды және жеткізуді ұйымдастырады;
13) балаларға қосымша білім беруді қамтамасыз етеді;
14) мемлекеттік білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілеріне мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға құқығы бар отбасылардан, сондай-ақ жан басына шаққандағы орташа табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінен төмен мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алмайтын отбасылардан және жетім балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға қаржылық және материалдық көмек көрсетуге қаражат жібереді мемлекеттік білім беру ұйымының алқалы басқару органы айқындайтын төтенше жағдайлардың салдарынан шұғыл көмекті талап ететін отбасылардан шыққан балаларға және білім алушылар мен тәрбиеленушілердің өзге де санаттарына бөлінетін бюджет қаражатының жиынтық көлемінің кемінде екі пайызы мөлшерінде шаруашылық жүргізу құқығындағы жалпы білім беретін мектептерді ағымдағы күтіп-ұстауға және мемлекеттік кәсіпорындарда орта білім беруге мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастырады;
15) мемлекеттік білім беру ұйымдарын (қылмыстық-атқару жүйесінің түзеу мекемелеріндегі білім беру ұйымдарын қоспағанда) және мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарын материалдық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
16) арнайы білім беру бағдарламалары бойынша оқытуды қамтамасыз етеді;
17) дарынды балаларды мамандандырылған білім беру ұйымдарында оқытуды қамтамасыз етеді;
18) республикалық маңызы бар қала, астана ауқымында олимпиадаларды, жалпы білім беретін пәндер бойынша ғылыми жобалар конкурсын, орындаушылар конкурстарын және кәсіптік шеберлік конкурстарын ұйымдастыруды және өткізуді қамтамасыз етеді;
19) балалар мен жасөспірімдердің психикалық денсаулығын тексеруді және халыққа психологиялық-медициналық-педагогикалық консультативтік көмек көрсетуді қамтамасыз етеді;
20) дамуында проблемалары бар балалар мен жасөспірімдерді оңалтуды және әлеуметтік ортаға бейімдеуді қамтамасыз етеді;
21) бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын мемлекеттік білім беру ұйымдарының кадрларын қайта даярлауды және қызметкерлерінің біліктілігін арттыруды қамтамасыз етеді;
22) жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды белгіленген тәртіппен мемлекеттік қамтамасыз етуді жүзеге асырады;

11) организует участие обучающихся в едином национальном тестировании;
12) ежегодно до 1 августа организует приобретение и доставку учебников и учебно-методических комплексов для государственных организаций среднего образования, а также организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального образования, специализированные общеобразовательные и специальные учебные программы;
13) обеспечивает дополнительное образование для детей;
14) направляет средства на оказание финансовой и материальной помощи обучающимся и воспитанникам государственных организаций образования из семей, имеющих право на получение государственной адресной социальной помощи, а также из семей, не получающих государственную адресную социальную помощь, в которых среднедушевой доход ниже величины прожиточного минимума, и детям-сиротам, детям, оставшимся без попечения родителей, проживающим в семьях, детям из семей, требующих экстренной помощи в результате чрезвычайных ситуаций, и иным категориям обучающихся и воспитанников, определяемым коллегиальным органом управления государственной организации образования, в размере не менее двух процентов от совокупного объема бюджетных средств, выделяемых на текущее содержание общеобразовательных школ и на размещение государственного образовательного заказа на среднее образование в государственных предприятиях на праве хозяйственного ведения;
15) осуществляет материально-техническое обеспечение государственных организаций образования (за исключением организаций образования в исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы) и организаций дошкольного воспитания и обучения;
16) обеспечивает обучение по специальным учебным программам;
17) обеспечивает обучение одаренных детей в специализированных организациях образования;
18) обеспечивает организацию и проведение школьных олимпиад, конкурсов научных проектов по общеобразовательным предметам, конкурсов исполнителей и конкурсов профессионального мастерства в масштабе города республиканского значения, столицы;
19) обеспечивает обследование психического здоровья детей и подростков и оказание психолого-медико-педагогической консультативной помощи населению;
20) обеспечивает реабилитацию и социальную адаптацию детей и подростков с проблемами в развитии;
21) обеспечивает переподготовку кадров и повышение квалификации работников государственных организаций образования, финансируемых за счет бюджетных средств;
22) осуществляет в установленном порядке государственное обеспечение детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей;

23) интернаттық ұйымдарға жатпайтын мектепке дейінгі ұйымдар мен орта білім беру ұйымдарын қоспағанда, білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілеріне Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте медициналық қызмет көрсетуді ұйымдастырады;
24) Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте білім алушылар мен тәрбиеленушілердің жекелеген санаттарын тегін және жеңілдетілген бағамен тамақтандыруды ұйымдастырады;
25) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде бітірген адамдарды жұмысқа орналастыруға жәрдемдеседі;
26) мәслихат талқысына білім алушыларға қоғамдық көлікте (таксиден өзге) жеңілдікпен жол жүруі туралы ұсыныстар енгізеді;
27) мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарына қажетті әдістемелік және консультативтік көмек көрсетеді;
28) білім беру ұйымының үлгілік ішкі жұмыс қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
29) негізгі орта, білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын және техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттардың бланкілеріне тапсырыс беруді және қамтамасыз етуді ұйымдастырады және олардың пайдаланылуын бақылауды жүзеге асырады;
30) білім беру мониторингісін жүзеге асырады;
31) қамқоршылық кеңестерге көмек көрсетеді;
32) мемелекеттік білім беру ұйымдарын кадрлық қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
33) білім беру ұйымдарында психологиялық қызметке әдістемелік басшылықты қамтамасыз етеді;
34) конкурс жеңімпаздары – мемлекеттік орта білім беру ұйымдарына "Ең үздік орта білім беретін ұйым" грантын төлейді;
35) негізгі орта, жалпы орта білім беру ұйымдарында, мамандандырылған жалпы білім беретін және арнайы оқу бағдарламаларын, сондай-ақ мәдениет және өнер, дене шынықтыру және спорт мамандықтары бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында экстернат нысанында оқуға рұқсат береді;
36) әдістемелік кабинеттердің материалдық-техникалық базасын қамтамасыз етеді;
37) конкурс жеңімпаздарына – мемлекеттік техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарына "Ең үздік техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымы" грантын төлейді;
38) кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталықтарының және арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж балаларды қолдау орталықтарының жұмыс істеуін қамтамасыз етеді;

23) организует в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, медицинское обслуживание обучающихся и воспитанников организаций образования, за исключением дошкольных организаций и организаций среднего образования, не относящихся к интернатным организациям;
24) организует в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан, бесплатное и льготное питание отдельных категорий обучающихся и воспитанников;
25) содействует трудоустройству лиц, окончивших на основе государственного образовательного заказа организации образования, реализующие образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования;
26) вносит предложения в маслихат о льготном проезде обучающихся на общественном транспорте (кроме такси);
27) оказывает организациям дошкольного воспитания и обучения необходимую методическую и консультативную помощь;
28) разрабатывает и утверждает типовые правила внутреннего распорядка организации образования;
29) организует заказ и обеспечение организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы основного среднего, общего среднего образования и образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, бланками документов государственного образца об образовании и осуществляет контроль за их использованием;
30) осуществляет образовательный мониторинг;
31) оказывает содействие попечительским советам;
32) организует кадровое обеспечение государственных организаций образования;
33) обеспечивает методическое руководство психологической службой в организациях образования;
34) выплачивает победителям конкурса – государственным организациям среднего образования грант "Лучшая организация среднего образования";
35) выдает разрешение на обучение в форме экстерната в организациях основного среднего, общего среднего образования, в организациях образования, реализующих специализированные общеобразовательные и специальные учебные программы, а также образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования по специальностям культуры и искусства, физической культуры и спорта;
36) обеспечивает материально-техническую базу методических кабинетов;
37) выплачивает победителям конкурса – государственным организациям технического и профессионального, послесреднего образования грант "Лучшая организация технического и профессионального, послесреднего образования";
38) обеспечивает функционирование центров адаптации несовершеннолетних и центров поддержки детей, нуждающихся в специальных социальных услугах;

39) кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталықтарында және арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж балаларды қолдау орталықтарында тәрбиеленетін тұлғаларға жағдай жасайды;
40) мемлекеттік білім беру ұйымдарының бірінші басшыларын ротациялауды жүргізу қағидаларына сәйкес мемлекеттік білім беру ұйымдарының бірінші басшыларын ротациялауды жүргізеді;
41) жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады;
42) мемлекеттік білім беру ұйымдарының бірінші басшыларын тәртіптік жауапкершілікке тартады;
43) Алматы қаласының аумағында білім беру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады;
44) Қазақстан Республикасының заңнамасымен және білім беру саласындағы уәкілетті органымен айқындалған тәртіпте мемлекеттік білім беру ұйымдарының басшыларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
45) облыстың білім беру саласындағы кадр саясатын іске асырады, сондай-ақ білім беру саласындағы уәкілетті органымен айқындаған тәртіпте педагогтерді аттестаттауды, білім беру ұйымдарының басшыларын тағайындау үшін тестілеуді ұйымдастырады;
46) балалар мен жасөспірімдерді тексеруді және консультациялық көмек көрсетуді қамтамасыз етеді;
47) білім беру саласында мемлекеттік қызметтер көрсетеді;
48) әдістемелік кабинеттің материалдық-техникалық базасын қамтамасыз етеді;
49) Алматы қаласының білім беру ұйымдарында ерекше білім беру қажеттіліктері бар тұлғалардың (балалардың) білім алуы үшін арнайы жағдайлар жасайды;
50) Алматы қаласының тиісті шағын учаскесінің қажеттілігін негізге ала отырып, мемлекеттік білім беру ұйымдарының тарифтеу тізімдерін, штат кестесін, оқу жұмыс жоспарларын, сондай-ақ орта білім беру ұйымдарының сыныптар - жиынтықтарының (топтардың-мектепке дейінгі ұйымдардағы, техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарындағы) санын келіседі;
51) неғұрлым ерекшеленген білім беру қызметкерлерін көтермелейді, Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте мемлекеттік және ведомстволық наградалармен, жергілікті атқарушы органдардың айырым белгілерімен наградтауға, құрметті атақтар беруге кандидатуралар ұсынады;
52) жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарайды;
53) петицияларды, жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау;
54) өтініштерге талдау жүргізеді және өтініш берушілер көтеретін жүйелі проблемаларды анықтайды;
55) Алматы қаласындағы әлеуметтік объектілерді реконструкциялау, салу және сейсмикалық күшейту жөніндегі жобалау-сметалық құжаттаманы жобалау кезінде Алматы қаласының құрылыс саласындағы уәкілетті органмен келісуді қамтамасыз ету;

39) обеспечивает условия лицам, содержащимся в центрах адаптации несовершеннолетних и центрах поддержки детей, нуждающихся в специальных социальных услугах;
40) проводит ротацию первых руководителей государственных организаций образования в соответствии с правилами проведения ротации первых руководителей государственных организаций образования;
41) осуществляет в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан;
42) привлекает к дисциплинарной ответственности первых руководителей государственных организаций образования;
43) реализует государственную политику в области образования на территории города Алматы;
44) назначает и освобождает от должностей руководителей государственных организаций образования в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан и уполномоченным органом в области образования;
45) реализует кадровую политику в сфере образования области, а также организует аттестацию педагогов, тестирование для назначения руководителей организаций образования в порядке, определенном уполномоченным органом в области образования;
46) обеспечивает обследование детей и подростков и оказание консультативной помощи;
47) оказывает государственные услуги в сфере образования;
48) обеспечивает материально-техническую базу методического кабинета;
49) создает в организациях образования города Алматы, специальные условия для получения образования лицами (детьми) с особыми образовательными потребностями;
50) согласовывает тарификационные списки, штатное расписание, рабочие учебные планы государственных организаций образования, а также численность классов – комплектов (групп - в дошкольных организациях, организациях технического и профессионального образования) организаций среднего образования, исходя из потребности соответствующего микроучастка города Алматы;
51) поощряет наиболее отличившихся работников образования, вносят представления в установленном законодательством Республики Казахстан порядке кандидатуры к награждению государственными и ведомственными наградами, знаками отличия местных исполнительных органов, присвоению почетных званий;
52) рассматривает обращения физических и юридических лиц;
53) рассмотрение петиций, обращений физических и юридических лиц;
54) проводит анализ обращений и выявление системных проблем, поднимаемых заявителями;
55) обеспечение согласования с уполномоченным органом в сфере строительства города Алматы при проектировании проектно-сметной документации по реконструкции, строительству и сейсмоусилению, социальных объектов в городе Алматы;

56) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Алматы қаласының әкімі "Алматы қаласының білім басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне жүктеген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
3-тарау. Басқарма басшысының мәртебесі, өкілеттіліктері
15. Басқармаға басшылықты басшы жүзеге асырады, ол Басқармаға жүктелген міндеттерді орындау және өз өкілеттіктерін жүзеге асыруы үшін дербес жауапты болады.
16. Басқарма басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
17. Басқарма басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары болады.
18. Басқарма басшысының өкілеттіктері:
1) Басқарманың жұмысын ұйымдастырады және басқарады және Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз функцияларын жүзеге асыруына дербес жауапкершілікте болады;
2) өз орынбасарларының және Басқарма бөлімдері басшыларының міндеттері мен өкілеттіктерін белгілейді;
3) Басқармада сыбайлас жемқорлық сипатындағы құқық бұзушылықтарға қарсы іс-қимыл бойынша шараларды қарастырып, осы шаралар үшін дербес жауапты болады;
4) Басқарма қызметкерлерін заңнамаға сәйкес қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
5) заңнамада белгіленген тәртіпте Басқарма қызметкерлеріне тәртіптік жаза қолданады;
6) Басқарманың құрылымын және Басқарманың бөлімдері туралы ережелерді бекітеді;
7) мемлекеттік органдарда, өзге де ұйымдарда Басқарма атынан өкілдік етеді;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады;
Басқарма басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін оны қолданыстағы заңнамаға сәйкес алмастыратын тұлға орындайды.
19. Басшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.
4-тарау. Басқарманың мүлкі
20. Басқарманың заңнамада көзделген жағдайларда оралымды басқару құқығында оқшауланған мүлкі болады.
Басқарманың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметінің нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
21. Басқармаға бекітіліп берілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
22. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, Басқарманың өзіне бекітіліп берілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетінше иеліктен шығару немесе оған өзгеше тәсілмен билік ету құқығы жоқ.

56) осуществляет иные функции, возложенные на коммунальное государственное учреждение "Управление образования города Алматы" акимом города Алматы в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус, полномочия руководителя Управления
15. Руководство Управлением осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих функций.
16. Руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
17. Руководитель Управления имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Полномочия руководителя Управления:
1) организует и руководит работой Управления и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих функций;
2) определяет обязанности и полномочия своих заместителей и руководителей отделов Управления;
3) принимает меры, направленные на противодействие коррупционным правонарушениям в Управлении и несет персональную ответственность за принятие данных мер;
4) в соответствии с законодательством назначает на должности и освобождает от должностей работников Управления;
5) в установленном законодательством порядке налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников Управления;
6) утверждает структуру Управления и положения об отделах Управления;
7) представляет Управление в государственных органах, иных организациях;
8) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
Исполнение полномочий руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
19. Руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество Управления
20. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество закрепленное за Управлением, относится к коммунальной собственности.
22. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.