Солтүстік Қазақстан облысы Мамлют ауданының 2025-2027 жылдарға арналған бюджетін бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Мамлют ауданы мәслихатының 2024 жылғы 25 желтоқсандағы № 36/2 шешімі
Ескерту. 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі – осы шешімнің 15-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексiнің 75-бабы 2-тармағына, Қазақстан Республикасы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағы 1) тармақшасына сәйкес, Солтүстік Қазақстан облысы Мамлют ауданының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Солтүстік Қазақстан облысы Мамлют ауданының 2025-2027 жылдарға арналған бюджеті осы шешімге тиісінше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 4833606 мың теңге:
салықтық түсімдер – 1366463 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 23354 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
трансферттер түсімі – 3443789 мың теңге;
2) шығындар – 4833606 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 9608 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 31456 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 21848 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 мың теңге;
қаржы активтерін сатып алу – 0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -9608 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 9608 мың теңге;
қарыздар түсімі – 31456 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 21848 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 0 мың теңге.
2. 2025 жылға арналған аудандық бюджеттің кірістері Қазақстан Республикасы Бюджет кодексіне сәйкес мына салықтық түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін:
1) мемлекеттік кірістер органында тіркеу есебіне қою кезінде мәлімделген аудандық маңызы бар қала, ауыл аумағында орналасқан жеке тұлғалар дербес салық салуға жататын табыстар бойынша жеке табыс салығын қоспағанда, облыстық мәслихат белгілеген, кірістерді бөлу нормативтері бойынша жеке табыс салығы:
жеке кәсіпкер, жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіпқой медиатор үшін – тұрған жері;
тұрғылықты жері – қалған жеке тұлғалар үшін;
1-1) бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкілетті органмен бірлесіп мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкілетті орган бекітетін тізбе бойынша ірі кәсіпкерлік субъектілерінен түсетін түсімдерді және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, келіп түскен салықтық аударымдардың кемінде елу пайызы мөлшерінде облыстық мәслихат белгілеген кірістерді бөлу нормативтері бойынша корпоративтік табыс салығы;

Об утверждении бюджета Мамлютского района Северо-Казахстанской области на 2025-2027 годы
Решение маслихата Мамлютского района Северо-Казахстанской области от 25 декабря 2024 года № 36/2
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2025 в соответствии с пунктом 15 настоящего решения.
В соответствии с пунктом 2 статьи 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", маслихат Мамлютского района Северо-Казахстанской области РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет Мамлютского района Северо-Казахстанской области на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно к настоящему решению, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 4833606 тысяч тенге:
налоговые поступления – 1366463 тысячи тенге;
неналоговые поступления – 23354 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 0 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 3443789 тысяч тенге;
2) затраты – 4833606 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 9608 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 31456 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 21848 тысячи тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тысяч тенге;
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
поступление от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -9608 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 9608 тысяч тенге;
поступления займов – 31456 тысяч тенге;
погашение займов – 21848 тысячи тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0 тысяч тенге.
2. Установить, что доходы районного бюджета на 2025 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан за счет следующих налоговых поступлений:
1) индивидуальный подоходный налог по нормативам распределения доходов, установленным областным маслихатом, за исключением индивидуального подоходного налога по доходам, подлежащими обложению самостоятельно физическими лицами, у которых на территории города районного значения, села расположено заявленное при постановке на регистрационный учет в органе государственных доходов:
место нахождения – для индивидуального предпринимателя, частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора;
место жительства – для остальных физических лиц;
1-1) корпоративный подоходный налог по нормативам распределения доходов, установленным областным маслихатом в размере не менее пятидесяти процентов от поступивших налоговых отчислений, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства по перечню, утверждаемому центральным уполномоченным органом по государственному планированию совместно с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, и поступлений от организаций нефтяного сектора;

2) облыстық мәслихат белгілеген, кірістерді бөлу нормативтері бойынша әлеуметтік салық;
3) аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, ауылдық округтің аумағындағы осы салықты салу объектілері бойынша жеке тұлғалардың мүлкіне салынатын салықты қоспағанда, жеке және заңды тұлғалардың, дара кәсіпкерлердің мүлкіне салынатын салық;
4) аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың аумағындағы жер учаскелеріне жеке және заңды тұлғалардан алынатын, елдi мекендер жерлерiне салынатын жер салығын қоспағанда, жер салығы;
5) мыналардан:
тұрғылықты жері аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың аумағындағы жеке тұлғалардан;
өздерінің құрылтай құжаттарында көрсетілетін тұрған жері аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың аумағында орналасқан заңды тұлғалардан алынатын көлік құралдары салығын қоспағанда, көлік құралдары салығы;
6) акциздер:
Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген спирттің барлық түрлеріне;
Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген алкоголь өніміне;
Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген құрамындағы этил спиртінің көлемі 0,5 пайыздан аспайтын сыраға;
Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген темекі бұйымдарына;
Қазақстан Республикасының аумағында жасалған жеңіл автомобильдерге (мүгедектер үшін арнайы арналған қолмен басқарылатын немесе қолмен басқаруға бейімделген автомобильдерден басқа);
бензинге (авиациялық бензинді қоспағанда) және дизель отынына;
7) аудандық маңызы бар қала, ауыл аумағындағы жер учаскелерін қоспағанда, жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақы;
8) қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алым (жекелеген қызмет түрлерімен айналысуға арналған лицензияларды бергені үшін алым);
8-1) қызметтің жекелеген түрлерiмен айналысуға лицензияларды пайдаланғаны үшін төлемақы;
9) коммерциялық ұйымдарды қоспағанда, заңды тұлғаларды, олардың филиалдары мен өкілдіктерін мемлекеттік (есептік) тіркегені, сондай-ақ оларды қайта тіркегені үшін алым;
10) көлік құралдарын мемлекеттік тіркегені, сондай-ақ оларды қайта тіркегені үшін алым;
11) сыртқы (көрнекі) жарнаманы облыстық маңызы бар қаладағы үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте, облыстық маңызы бар қаланың аумағы арқылы өтетін жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуінде орналастырғаны үшін төлемақы;
12) республикалық бюджет есебіне жазылатын консулдық алымнан және мемлекеттік баждардан басқа, мемлекеттік баж.
3. Аудандық бюджеттің кірістері мына салықтық емес түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін:

2) социальный налог по нормативам распределения доходов, установленным областным маслихатом;
3) налог на имущество физических и юридических лиц, индивидуальных предпринимателей, за исключением налога на имущество физических лиц по объектам обложения данным налогом, находящимся на территории города районного значения, села, сельского округа;
4) земельный налог, за исключением земельного налога на земли населенных пунктов с физических и юридических лиц на земельные участки, находящиеся на территории города районного значения, села;
5) налог на транспортные средства, за исключением налога на транспортные средства:
с физических лиц, место жительства которых находится на территории города районного значения, села;
с юридических лиц, место жительства которых, указываемое в их учредительных документах, располагается на территории города районного значения, села;
6) акцизы на:
все виды спирта, произведенные на территории Республики Казахстан;
алкогольную продукцию, произведенную на территории Республики Казахстан;
пиво с объемным содержанием этилового спирта не более 0,5 процента, произведенное на территории Республики Казахстан;
табачные изделия, произведенные на территории Республики Казахстан;
легковые автомобили (кроме автомобилей с ручным управлением или адаптером ручного управления, специально предназначенных для лиц с инвалидностью), произведенные на территории Республики Казахстан;
бензин (за исключением авиационного), дизельное топливо;
7) плата за пользование земельными участками, за исключением земельных участков, находящихся на территории города районного значения, села;
8) лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности (сбор за выдачу лицензий на занятие отдельными видами деятельности);
8-1) плата за пользование лицензиями на занятие отдельными видами деятельности;
9) сбор за государственную (учетную) регистрацию юридических лиц, их филиалов и представительств, за исключением коммерческих организаций, а также их перерегистрацию;
10) сбор за государственную регистрацию транспортных средств, а также их перерегистрацию;
11) плата за размещение наружной (визуальной) рекламы на открытом пространстве за пределами помещений в городе областного значения, в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования, проходящих через территорию города областного значения;
12) государственная пошлина, кроме консульского сбора и государственных пошлин, зачисляемых в республиканский бюджет.
3. Установить, что доходы районного бюджета формируются за счет следующих неналоговых поступлений:

1) коммуналдық меншіктен түсетін кірістер:
аудан әкімдігінің шешімі бойынша құрылған коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісі бөлігінің түсімдері;
ауданның коммуналдық меншігіндегі акциялардың мемлекеттік пакеттеріне дивидендтер;
ауданның коммуналдық меншігіндегі заңды тұлғаларға қатысу үлестеріне кірістер;
аудандық маңызы бар қала, ауылдық округ әкімдерінің басқаруындағы, ауданның коммуналдық меншігінің мүлкін жалға беруден түсетін кірістерді қоспағанда, ауданның коммуналдық меншігінің мүлкін жалға беруден түсетін кірістер;
аудандық бюджеттен берілген кредиттер бойынша сыйақылар;
ауданның коммуналдық меншігінен түсетін басқа да кірістер;
2) аудандық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін түсімдер;
3) аудандық бюджеттен қаржыландырылатын, мемлекеттік мекемелер ұйымдастыратын мемлекеттік сатып алуды өткізуден түсетін ақша түсімдері;
4) аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдық округтердің әкімдері салатын айыппұлдарды қоспағанда, аудандық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар;
5) облыстық мәслихат белгілеген кірістерді бөлу нормативтері бойынша өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына және оның инфрақұрылымын дамытуға жер қойнауын пайдаланушылардың аударымдары;
6) шетелдіктер үшін туристік жарналар;
7) аудандық бюджетке түсетін басқа да салықтық емес түсімдер.
4. Аудандық бюджеттің кірістері мына негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін:
1) аудандық бюджеттен қаржыландырылатын, мемлекеттік мекемелерге бекітіп берілген мемлекеттік мүлікті сатудан түсетін ақша;
2) ауыл шаруашылығы мақсатындағы немесе аудандық маңызы бар қала, ауыл аумағындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдерді қоспағанда, жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер;
3) аудандық маңызы бар қала, ауыл аумағындағы жер учаскелерін қоспағанда, жер учаскелерін жалға беру құқығын сатқаны үшін төлемақы;
5. Аудандық бюджеттің түсімдері:
аудандық бюджеттен берілген кредиттерді өтеуден, ауданның коммуналдық меншігіндегі мемлекеттің қаржы активтерін сатудан, ауданның жергілікті атқарушы органының қарыздарын өтеуден түсетін түсімдер аудандық бюджеттің есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін.
6. 2025 жылға арналған Солтүстік Қазақстан облысы Мамлют ауданының бюджетінде аудандық бюджеттен бюджеттерге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттердің көлемі көзделсін:
"Солтүстік Қазақстан облысы Мамлютка қаласы әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне 118183 мың теңге сомасында;
"Солтүстік Қазақстан облысы Мамлют ауданы Андреев ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесіне – 56222 мың теңге;
"Солтүстік Қазақстан облысы Мамлют ауданы Белое ауылдық округі әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне – 43903 мың теңге;
"Солтүстік Қазақстан облысы Мамлют ауданы Воскресенов ауылдық округі әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне – 99370 мың теңге;
"Солтүстік Қазақстан облысы Мамлют ауданы Дубровное ауылдық округі әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне – 144768 мың теңге;
"Солтүстік Қазақстан облысы Мамлют ауданы Қызыләскер ауылдық округі әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне – 51177 мың теңге;
"Солтүстік Қазақстан облысы Мамлют ауданы Краснознамен ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесіне – 44380 мың теңге;
"Солтүстік Қазақстан облысы Мамлют ауданы Леденев ауылдық округі әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне – 45073 мың теңге;
"Солтүстік Қазақстан облысы Мамлют ауданы Бике ауылдық округі әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне – 180261 мың теңге;
"Солтүстік Қазақстан облысы Мамлют ауданы Пригород ауылдық округі әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне – 38456 мың теңге;
"Солтүстік Қазақстан облысы Мамлют ауданы Становое ауылдық округі әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне – 49676 мың теңге;
"Солтүстік Қазақстан облысы Мамлют ауданы Новомихайлов ауылдық округі әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне – 222549 мың теңге.

1) доходы от коммунальной собственности:
поступления части чистого дохода коммунальных государственных предприятий, созданных по решению акимата района;
дивиденды на государственные пакеты акций, находящиеся в коммунальной собственности района;
доходы на доли участия в юридических лицах, находящиеся в коммунальной собственности района;
доходы от аренды имущества коммунальной собственности района, за исключением доходов от аренды имущества коммунальной собственности района, находящегося в управлении акимов города районного значения, сельского округа;
вознаграждения по кредитам, выданным из районного бюджета;
другие доходы от коммунальной собственности района;
2) поступления от реализации товаров (работ, услуг) государственными учреждениями, финансируемыми из районного бюджета;
3) поступления денег от проведения государственных закупок, организуемых государственными учреждениями, финансируемыми из районного бюджета;
4) штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из районного бюджета, за исключением штрафов, налагаемых акимами городов районного значения, сельских округов;
5) отчисления недропользователей на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры по нормативам распределения доходов, установленным областным маслихатом;
6) туристские взносы для иностранцев;
7) другие неналоговые поступления в районный бюджет.
4. Установить, что доходы районного бюджета формируются за счет следующих поступлений от продажи основного капитала:
1) деньги от продажи государственного имущества, закрепленного за государственными учреждениями, финансируемыми из районного бюджета;
2) поступления от продажи земельных участков, за исключением поступлений от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения или находящихся на территории города районного значения, села;
3) плата за продажу права аренды земельных участков, за исключением земельных участков, находящихся на территории города районного значения, села.
5. Установить, что поступления районного бюджета формируются за счет:
зачисления поступления от погашения выданных из районного бюджета кредитов, продажи финансовых активов государства, находящихся в коммунальной собственности района, займов местного исполнительного органа района.
6. Предусмотреть в бюджете Мамлютского района Северо-Казахстанской области на 2025 год объемы целевых текущих трансфертов передаваемых из районного бюджета в бюджеты:
коммунального государственного учреждения "Аппарат акима города Мамлютка Северо-Казахстанской области" в сумме 118183 тысяч тенге;
государственному учреждению "Аппарат акима Андреевского сельского округа Мамлютского района Северо-Казахстанской области"– 56222 тысяч тенге;
коммунальному государственному учреждению "Аппарат акима Беловского сельского округа Мамлютского района Северо-Казахстанской области"– 43903 тысяч тенге;
коммунальному государственному учреждению "Аппарат акима Воскресеновского сельского округа Мамлютского района Северо-Казахстанской области"– 99370 тысяч тенге;
коммунальному государственному учреждению "Аппарат акима Дубровинского сельского округа Мамлютского района Северо-Казахстанской области"– 144768 тысяч тенге;
коммунальному государственному учреждению "Аппарат акима Кызыласкерского сельского округа Мамлютского района Северо-Казахстанской области"– 51177 тысяч тенге;
государственному учреждению "Аппарат акима Краснознаменского сельского округа Мамлютского района Северо-Казахстанской области"– 44380 тысяч тенге;
коммунальному государственному учреждению "Аппарат акима Леденевского сельского округа Мамлютского района Северо-Казахстанской области"– 45073 тысяч тенге;
коммунальному государственному учреждению "Аппарат акима сельского округа Бике Мамлютского района Северо-Казахстанской области"– 180261 тысяч тенге;
коммунальному государственному учреждению "Аппарат акима Пригородного сельского округа Мамлютского района Северо-Казахстанской области"– 38456 тысяч тенге;
коммунальному государственному учреждению "Аппарат акима Становского сельского округа Мамлютского района Северо-Казахстанской области"– 49676 тысяч тенге;
коммунального государственному учреждению "Аппарат акима Новомихайловского сельского округа Мамлютского района Северо-Казахстанской области"– 222549 тысяч тенге.

7. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер келесі көлемдерде ескерілсін:
1) 15885 мың теңге - Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға, соның ішінде:
мүгедектерді міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету нормаларын ұлғайту (жөргектер) – 14241 мың теңге,
санаторлық-курорттық емделу – 1644 мың теңге.
2) 26059 мың теңге - мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге;
3) 2714 мың теңге - азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, республикалық бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлерінің жалақысын көтеруге;
4) 15055 мың теңге - халықтың әлеуметтік осал топтарына коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін сатып алуға.
8. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте Қазақстан Республикасы Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферттер келесі көлемдерде ескерілсін:
601875 мың теңге - ауылдық елді мекендерде сумен жабдықтау жүйесін дамытуға, соның ішінде:
Краснознамен ауылындағы сумен жабдықтау тарату желілерін салуға – 203757 мың теңге;
Воскресеновка ауылындағы сумен жабдықтау тарату желілерін салуға – 398118 мың теңге.
9. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер келесі көлемдерде ескерілсін:
1) 47752 мың теңге - Солтүстік Қазақстан облысы, Мамлют ауданы, Дубровное ауылдық округі, Дубровное ауылы мекенжайы бойынша орналасқан, Дубровное ауылының сумен жабдықтау жүйесін салуға;
2) 7524 мың теңге – Новомихайлов ауылдық округінің Бексейіт ауылының сумен жабдықтау тарату желілерін салуға;
3) 7207 мың теңге – Становое ауылдық округінің Афонькино ауылындағы сукернеуіш құрылыстарды салуға;
4) 18362 мың теңге - Дубровное ауылдық округі Михайловка ауылындағы сумен жабдықтау тарату желілерін салуға;
5) 36979 мың теңге – Воскресенов ауылдық округінің Воскресеновка ауылындағы сумен жабдықтау тарату желілерін салуға;
6) 106029 мың теңге – Краснознамен ауылдық округінің Краснознамен ауылындағы сумен жабдықтау тарату желілерін салуға;
7) 152703 мың теңге – Солтүстік Қазақстан облысы Мамлют ауданы Мамлютка қаласындағы сумен жабдықтау тарату желілерін салуға (2 кезек);
8) 124231 мың теңге – Солтүстік Қазақстан облысы Мамлют ауданы Мамлютка қаласындағы сумен жабдықтау тарату желілерін салуға (3 кезек);
9) 85203 мың теңге - Солтүстік Қазақстан облысы, Мамлют ауданы, Степное ауылы мекенжайы бойынша 400 басқа сүт-тауар фермасына инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым салуға (сыртқы электрмен жабдықтау, сумен жабдықтау желілері);

7. Учесть в районном бюджете на 2025 год целевые текущие трансферты из республиканского бюджета в следующих размерах:
1) 15885 тысяч тенге – на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан, в том числе:
увеличение норм обеспечения лиц с инвалидностью обязательными гигиеническими средствами (подгузники) – 14241 тысяча тенге,
санаторно-курортное лечение – 1644 тысячи тенге.
2) 26059 тысяч тенге – на выплату государственной адресной социальной помощи;
3) 2714 тысяч тенге – на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета;
4) 15055 тысяч тенге – на приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения;
8. Учесть в районном бюджете на 2025 год целевые трансферты из Национального фонда Республики Казахстан в следующих размерах:
601875 тысяч тенге – на развитие системы водоснабжения в сельских населенных пунктах, в том числе:
строительство разводящих сетей водоснабжения в селе Краснознаменное – 203757 тысячи тенге;
строительство разводящих сетей водоснабжения в селе Воскресеновка – 398118 тысяча тенге.
9. Учесть в районном бюджете на 2025 год целевые текущие трансферты из областного бюджета в следующих размерах:
1) 47752 тысячи тенге – на строительство системы водоснабжения села Дубровное расположенного по адресу: Северо-Казахстанская область, Мамлютский район, Дубровинский сельский округ, село Дубровное;
2) 7524 тысяч тенге – на строительство разводящих сетей водоснабжения села Бексеит Новомихайловского сельского округа;
3) 7207 тысяч тенге – на строительство водонапорных сооружений в селе Афонькино Становского сельского округа;
4) 18362 тысяч тенге – на строительство разводящих сетей водоснабжения в селе Михайловка Дубровинского сельского округа;
5) 36979 тысячи тенге – на строительство разводящих сетей водоснабжения в селе Воскресеновка Воскресеновского сельского округа;
6) 106029 тысяч тенге – на строительство разводящих сетей водоснабжения в селе Краснознаменное Краснознаменского сельского округа;
7) 152703 тысячи тенге – на строительство разводящих сетей водоснабжения в городе Мамлютка Мамлютского района СКО (2 очередь);
8) 124231 тысяч тенге – на строительство разводящих сетей водоснабжения в городе Мамлютка Мамлютского района СКО (3 очередь);
9) 85203 тысяч тенге – на строительство инженерно-коммуникационной инфраструктуры к молочно-товарной ферме на 400 голов (наружные сети электроснабжения, водоснабжения) по адресу: Северо-Казахстанская область, Мамлютский район, село Степное;

10) 224022 мың теңге – Солтүстік Қазақстан облысы, Мамлют ауданы, Мамлютка қаласы, Скачков көшесі 66В мекенжайы бойынша дене тәрбиесi-сауықтыру кешенін салуға;
11) 31554 мың теңге - Солтүстік Қазақстан облысы, Мамлют ауданы, Мамлютка қаласы, Скачков көшесі 66В мекенжайы бойынша дене тәрбиесi-сауықтыру кешенін салуға (сыртқы электрмен жабдықтау желілері);
12) 100000 мың теңге - КТММ-214 "Челябинск-Новосибирск-Белое" 0-4,0 километр халықаралық маңызы бар автомобиль жолы" аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын орташа жөндеуге;
13) 60000 мың теңге - аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын ұстауға;
14) 50000 мың теңге – Мамлют ауданы Мамлютка қаласында көшелерді орташа жөндеуге;
15) 50000 мың теңге - Мамлют ауданы, Новомихайлов ауылдық округі Бексейіт ауылындағы кентішілік жолдарды орташа жөндеуге;
16) 78212 мың теңге - Мамлют ауданы, Новомихайлов ауылдық округі Минкесер ауылындағы кентішілік жолдарды орташа жөндеуге;
17) 50000 мың теңге - Мамлют ауданы, Новомихайлов ауылдық округі Новомихайловка ауылындағы кентішілік жолдарды орташа жөндеуге;
18) 71953 мың теңге - Мамлют ауданы Дубровное ауылындағы мәдени-бос уақыт ойын-сауық орталығы ғимаратын күрделі жөндеуге;
19) 114295 мың теңге - Мамлют ауданы Бике ауылындағы мәдениет үйін күрделі жөндеуге;
20) 50000 мың теңге – Мамлют ауданы Воскресеновка ауылындағы мәдениет үйін күрделі жөндеуге;
21) 50000 мың теңге – Солтүстік Қазақстан облысы Мамлют ауданы Становое ауылы ауданында антенналық-мачталық құрылыстар салуға;
22) 2699 мың теңге - аудан орталықтары бас жоспарын түзетуге және түбегейлі жоспарлау жобаларын әзірлеуге;
23) 23118 мың теңге - ауылдық елді мекендерді дамыту және құрылысы сызбасын кезеңдік әзірлеуге және түзетуге;
24) 19733 мың теңге - Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға, соның ішінде:
санаторлық-курорттық емделу – 1750 мың теңге;
протездік-ортопедиялық құралдар – 8219 мың теңге;
сурдотехникалық құралдар - 997 мың теңге;
тифлотехникалық құралдар - 4031 мың теңге;
арнаулы жүріп-тұру құралдары (кресло – арбалар) - 2349 мың теңге;
жаңа бастамалар – 2387 мың теңге.
25) 44000 мың теңге – суды тазарту кешенді блок модульдерін сатып алуға және орнатуға, соның ішінде:
Леденев ауылдық округі Новоандреевка ауылында – 8800 мың теңге,
Белое ауылдық округі Коваль ауылында – 8800 мың теңге,
Становое ауылдық округі Орел ауылында – 8800 мың теңге,
Бике ауылдық округі Дачное ауылында – 8800 мың теңге,
Бике ауылдық округі Октябрь ауылында – 8800 мың теңге;

10) 224022 тысяч тенге – на строительство физкультурно-оздоровительного комплекса по адресу: Северо-Казахстанская область, Мамлютский район, в городе Мамлютка, улица Скачкова 66В;
11) 31554 тысяч тенге – на строительство физкультурно-оздоровительного комплекса (внешние сети электроснабжения) по адресу: Северо-Казахстанская область, Мамлютский район, в городе Мамлютка, улица Скачкова 66В;
12) 100000 тысяч тенге – на средний ремонт автомобильной дороги районного значения КТММ-214 "Автомобильная дорога общего пользования международного значения М-51 "Челябинск-Новосибирск"-Белое" километр 0-4,0;
13) 60000 тысяч тенге – на содержание автомобильных дорог районного значения;
14) 50000 тысячи тенге –на средний ремонт улиц в городе Мамлютка Мамлютского района;
15) 50000 тысячи тенге – на средний ремонт внутрипоселковых дорог в селе Бексеит Новомихайловского сельского округа, Мамлютского района;
16) 78212 тысячи тенге – на средний ремонт внутрипоселковых дорог села Минкесер Новомихайловского сельского округа, Мамлютского района;
17) 50000 тысячи тенге – на средний ремонт внутрипоселковых дорог в селе Новомихайловка Новомихайловского сельского округа, Мамлютского района;
18) 71953 тысяч тенге – на капитальный ремонт здания культурно-досугового развлекательного центра в селе Дубровное Мамлютского района;
19) 114295 тысяч тенге – на капитальный ремонт Дома культуры в селе Бике Мамлютского района;
20) 50000 тысячи тенге – на капитальный ремонт Дома культуры в селе Воскресеновка Мамлютского района;
21) 50000 тысяч тенге – на строительство антенно-мачтового сооружения в районе села Становое Мамлютского района Северо-Казахстанской области;
22) 2699 тысяч тенге – на корректировку генеральных планов и разработка проектов детальной планировки районных центров;
23) 23118 тысяч тенге – на поэтапную разработку и корректировку схем развития и застройки сельских населенных пунктов;
24) 19733 тысяч тенге – на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан, в том числе:
санаторно-курортное лечение – 1750 тысячи тенге.
протезно-ортопедические средства – 8219 тысячи тенге.
сурдотехнические средства – 997 тысячи тенге.
тифлотехнические средства – 4031 тысяч тенге,
специальные средства передвижения (кресло-коляски) – 2349 тысяча тенге,
новые инициативы – 2387 тысячи тенге.
25) 44000 тысяч тенге – на приобретение и установку комплексных блок модулей очиски воды, в том числе:
в селе Новоандреевка Леденевского сельского округа – 8800 тысяч тенге,
в селе Коваль Беловского сельского округа – 8800 тысяч тенге,
в селе Орел Становского сельского округа – 8800 тысяч тенге,
в селе Дачное сельского округа Бике – 8800 тысяч тенге,
в селе Октябрь сельского округа Бике – 8800 тысяч тенге;

10. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте 31456 мың теңге сомада республикалық бюджеттен мамандарға әлеуметтік көмек көрсету шараларын іске асыруға бюджеттік кредиттер ескерілсін.
11. 2025 жылға арналған мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек түрлері бойынша шығындар 51129 мың теңге сомасында 4-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
12. Мамлют ауданының жергілікті атқарушы органының 2025 жылға арналған резерві 27796 мың теңге сомасында бекітілсін.

10. Учесть в районном бюджете на 2025 год бюджетные кредиты из республиканского бюджета для реализации мер социальной поддержки специалистов в сумме 31456 тысяч тенге.
11. Утвердить расходы по видам социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан на 2025 год в сумме 51129 тысячи тенге, согласно приложению 4.
12. Утвердить резерв местного исполнительного органа Мамлютского района на 2025 год в сумме 27796 тысяч тенге.

13. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте 2025-2027 жылдарға арналған Солтүстік Қазақстан облысы бойынша заңнаманың өзгеруіне байланысты жоғары тұрған бюджеттің шығындарын өтеуге төмен тұрған бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер ескерілсін.
14. Азаматтық қызметшілер болып табылатын және ауылдық елдi мекендерде жұмыс iстейтiн әлеуметтiк қамсыздандыру және мәдениет саласындағы мамандарға, сондай-ақ жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік ұйымдарда жұмыс істейтін аталған мамандарға қызметтiң осы түрлерiмен қалалық жағдайда айналысатын мамандардың мөлшерлемелерімен салыстырғанда жиырма бес пайызға жоғарылатылған айлықақылар мен тарифтiк мөлшерлемелер ескерілсін.

13. Учесть в районном бюджете на 2025 год целевые текущие трансферты из нижестоящего бюджета на компенсацию потерь вышестоящего бюджета в связи с изменением законодательства по Северо-Казахстанской области на 2025-2027 годы.
14. Учесть специалистам в области социального обеспечения и культуры, являющимся гражданскими служащими и работающим в сельских населенных пунктах, а также указанным специалистам, работающим в государственных организациях, финансируемых из местных бюджетов, повышенные на двадцать пять процентов оклады и тарифные ставки по сравнению со ставками специалистов, занимающихся этими видами деятельности в городских условиях.

591265
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
103861
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясаттын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
100213
015
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
1989
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
1659
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
487404
001
Жергілікті деңгейде сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
57698
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
3000
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
426706
02
Қорғаныс
42800
01
Әскери мұқтаждар
9663
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
9663
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
9663
02
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
33137
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
33137
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
15441
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
17696
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
358326
01
Әлеуметтiк қамсыздандыру
53753
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
53753
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
53753
02
Әлеуметтiк көмек
250174
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
250174
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
4325
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
200
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
51129
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
637
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету
139138
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу, жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету

591265
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
103861
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
100213
015
Капитальные расходы государственного органа
1989
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
1659
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
487404
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
57698
003
Капитальные расходы государственного органа
3000
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
426706
02
Оборона
42800
01
Военные нужды
9663
122
Аппарат акима района (города областного значения)
9663
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
9663
02
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
33137
122
Аппарат акима района (города областного значения)
33137
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
15441
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
17696
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
358326
01
Социальное обеспечение
53753
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
53753
005
Государственная адресная социальная помощь
53753
02
Социальная помощь
250174
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
250174
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4325
006
Оказание жилищной помощи
200
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
51129
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
637
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
139138
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью

146939
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу, жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
20201
09
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
57230
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
57230
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
55857
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
317
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
1056
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
24291
01
Тұрғын үй шаруашылығы
20595
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын-үй коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
20595
008
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды үйымдастыру
20595
02
Коммуналдық шаруашылық
3696
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын-үй коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
3696
016
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі
3696
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк
489821
01
Мәдениет саласындағы қызмет
90772
478
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат, мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
90772
009
Мәдени-демалыс жұмысын қолдау
90772
02
Спорт
54543
465
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) дене шынықтыру және спорт бөлімі
54543
001
Жергілікті деңгейде дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
25050
006
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) деңгейде спорттық жарыстар өткiзу
5462
007
Әртүрлi спорт түрлерi бойынша аудан (облыстық маңызы бар қала) құрама командаларының мүшелерiн дайындау және олардың облыстық спорт жарыстарына қатысуы
24031
03
Ақпараттық кеңiстiк
136784
478
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат, мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
136784
005
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер
14179
007
Аудандық (қалалық) кiтапханалардың жұмыс iстеуi
121650
008
Мемлекеттiк тiлдi және Қазақстан халқының басқа да тiлдерін дамыту
955
09
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiктi ұйымдастыру жөнiндегi өзге де қызметтер

146939
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
20201
09
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
57230
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
57230
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
55857
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
317
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
1056
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
24291
01
Жилищное хозяйство
20595
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
20595
008
Организация сохранения государственного жилищного фонда
20595
02
Коммунальное хозяйство
3696
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
3696
016
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
3696
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
489821
01
Деятельность в области культуры
90772
478
Отдел внутренней политики, культуры и развития языков района (города областного значения)
90772
009
Поддержка культурно-досуговой работы
90772
02
Спорт
54543
465
Отдел физической культуры и спорта района (города областного значения)
54543
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере физической культуры и спорта
25050
006
Проведение спортивных соревнований на районном (города областного значения) уровне
5462
007
Подготовка и участие членов сборных команд района (города областного значения) по различным видам спорта на областных спортивных соревнованиях
24031
03
Информационное пространство
136784
478
Отдел внутренней политики, культуры и развития языков района (города областного значения)
136784
005
Услуги по проведению государственной информационной политики
14179
007
Функционирование районных (городских) библиотек
121650
008
Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана
955
09
Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма и информационного пространства