2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Атырау облысы Исатай аудандық мәслихатының 2024 жылғы 25 желтоқсандағы № 133-VIII шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9-бабына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабының 1 тармағының 1) тармақшасына сәйкес және аудан әкімдігімен ұсынылған 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет жобасын қарап, Исатай аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше 1, 2, 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға келесідей көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 7 315 863 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 3 715 753 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 36 189 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 6 540 мың теңге;
трансферттердің түсімдері – 3 557 381 мың теңге;
2) шығыстар – 7 315 863 мың теңге;
3) активтерімен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу - 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер - 0 теңге;
4) бюджет тапшылығы (профициті) - - 37 354 мың теңге;
5) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) - 37 354 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 37 354 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары - 0 теңге.
2. Аудан бюджетіне жалпы мемлекеттік салықтар түсімінің жалпы сома нормативі 2025 жылға келесідей көлемдерде бекітілсін:
корпоративтік табыс салығы бойынша – 50%;
төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша – 50%;
әлеуметтік салық бойынша – 50%.
3. 2025 жылға облыстық бюджеттен аудандық бюджетке берілетін субвенция мөлшері 79 350 мың теңге сомасында белгіленсін.
4. Аудандық бюджеттен ауылдық округтер бюджеттерге берілетін субвенция көлемдері 2025 жылға 319 674 мың теңге сомасында, оның ішінде:
Аққыстау ауылдық округі 40 165 мың теңге;
Жанбай ауылдық округі 62 300 мың теңге;
Қамысқала ауылдық округі 51 981 мың теңге;
Тұщықұдық ауылдық округі 46 526 мың теңге;
Исатай ауылдық округі 51 233 мың теңге;
Зинеден ауылдық округі 33 366 мың теңге.
Нарын ауылдық округі 34 103 мың теңге көзделсін.
5. Аудандық бюджеттен ауылдық округтер бюджеттерге берілетін трансферт көлемдері 2025 жылға 1 324 663 мың теңге сомасында, оның ішінде:
Аққыстау ауылдық округі 422 441 мың теңге;
Жанбай ауылдық округі 174 904 мың теңге;
Қамысқала ауылдық округі 140 885 мың теңге;
Тұщықұдық ауылдық округі 249 771 мың теңге;

О районном бюджете на 2025-2027 годы
Решение Исатайского районного маслихата Атырауской области от 25 декабря 2024 года № 133-VIII
В соответствии со статьей 9 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и рассмотрев предложенный акиматом района проект районного бюджета на 2025-2027 годы, Исатайский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2, 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 7 315 863 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 3 715 753 тысяч тенге;
неналоговые поступления - 36 189 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 6 540 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 3 557 381 тысяч тенге;
2) затраты - 7 315 863 тысяч тенге;
3) сальдо по операциям с финансовыми активами - 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов -0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства - 0 тенге;
4) дефицит (профицит) бюджета - - 35 074 тысяч тенге;
5) финансирование дефицита (использование профицита) бюджетов - 37 354 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 35 074 тысяч тенге;
погашение займов - 0 тенге;
используемые остатки бюджетных средств - 0 тенге.
2. Утвердить на 2025 год норматив общей суммы поступлений общегосударственных налогов в районный бюджет в следующих объемах:
по корпоративному подоходному налогу – 50%;
по индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых у источника выплаты – 50%;
по социальному налогу– 50%.
3. Установить на 2025 год объем субвенций, передаваемый из областного бюджета в районный бюджет в сумме 79 350 тысяч тенге.
4. Предусмотреть на 2025 год объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов, в сумме 319 674 тысяч тенге, в том числе:
Аккистауский сельский округ 40 165 тысяч тенге;
Жанбайский сельский округ 62 300 тысяч тенге;
Камыскалинский сельский округ 51 981 тысяч тенге;
Тущыкудукский сельский округ 46 526 тысяч тенге;
Исатайский сельский округ 51 233 тысяч тенге;
Зинеденский сельский округ 33 366 тысяч тенге;
Нарынский сельский округ 34 103 тысяч тенге.
5. Предусмотреть на 2025 год объемы трансферты, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов, в сумме 1 324 663 тысяч тенге, в том числе:
Аккистауский сельский округ 422 441 тысяч тенге;
Жанбайский сельский округ 174 904 тысяч тенге;
Камыскалинский сельский округ 140 885 тысяч тенге;
Тущыкудукский сельский округ 249 771 тысяч тенге;

Исатай ауылдық округі 134 991 мың теңге;
Зинеден ауылдық округі 66 444 мың теңге.
Нарын ауылдық округі 135 227 мың теңге көзделсін.
6. 2025 жылға жергілікті атқарушы органның резерві 78 127 мың теңге сомасында бекітілсін.
7. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен және Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры есебінен 720 000 мың теңге сомасында нысаналы даму трансферттері көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы аясында ауылдық елді мекендердің әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымын дамытуға – 720 000 мың теңге.
8. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен 482 856 мың теңге сомасында ағымдағы нысаналы трансферттері көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге – 43 414 мың теңге;
арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарындағы медицина қызметкерлерінің жалақысын көтеруге – 2 422 мың теңге;
мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз ету және тұрмыс сапасын жақсартуға – 19 161 мың теңге;
азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлерінің, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлерінің жалақысын арттыруға – 3 131 мың теңге;
халықтың әлеуметтік осал топтары үшін коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй сатып алуға – 414 728 мың теңге.
9. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен 195 323 мың теңге сомасында ағымдағы нысаналы трансферттері көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек үшін – 29 998 мың теңге;
жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек үшін – 27 773 мың теңге;
мүгедектектігі бар адамды оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мүгедектігі бар адамдардың техникалық көмекші (орын толтырушы) құралдарымен және (немесе) арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету – 8 889 мың теңге;
қысқы кезеңге дайындық жұмыстарын жүргізуге – 37 209 мың теңге;
жаңа электр желілерін жүргізу, оларды ағымдағы және күрделі жөндеу, жобалау сметалық құжаттамасын жасақтау жұмыстарына – 34 254 мың теңге;
топырақ зерттеу жұмыстарын жүргізуге, қатты тұрмыстық қалдықтарды жинайтын контейрнерлер сатып алу, жасыл желектерді қоршау, көшеттер сатып алу үшін – 57 200 мың теңге.
10. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен 2 079 851 мың теңге сомасында нысаналы даму трансферттері көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
ауылдық елді мекендерде сумен жабдықтау және су бұру жүйесін дамытуға – 900 000 мың теңге.
ауылдық елді мекендердегі жарықтандыру жүйесін дамытуға – 100 000 мың теңге.

Исатайский сельский округ 134 991 тысяч тенге;
Зинеденский сельский округ 66 444 тысяч тенге;
Нарынский сельский округ 135 227 тысяч тенге.
6. Утвердить резерв местного исполнительного органа на 2025 год в сумме 78 127 тысяч тенге.
7. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрены целевые трансферты на развитие из республиканского бюджета и из Национального фонда Республики Казахстан в сумме 720 000 тысяч тенге, в том числе:
720 000 тысяч тенге - на развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі".
8. Учесть, что в районном бюджете на 2024 год предусмотрены целевые текущие трансферты из республиканского бюджета в сумме 482 856 тысяч тенге, в том числе:
43 414 тысяч тенге - на государственную адресную социальную помощь;
2 422 тысяч тенге - на повышение заработной платы медицинских работников центров оказания специальных социальных услуг;
19 161 тысяч тенге - на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью;
3 131 тысяч тенге - на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий;
414 728 тысяч тенге – на приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения.
9. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрены целевые текущие трансферты из областного бюджета в сумме 195 323 тысяч тенге, в том числе:
29 998 тысяч тенге - на государственную адресную социальную помощь;
27 773 тысяч тенге – на cоциальную помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов;
8 889 тысяч тенге – на обеспечения лиц с инвалидностью техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами и (или) специальными средствами передвижения в соответствии с индивидуальной программой реабилитации;
37 209 тысяч тенге – на проведение работ по подготовке к зимнему периоду;
34 254 тысяч тенге - на проведение новых электрических сетей, текущий и капитальный ремонт, разработку проектно-сметной документации;
57 200 тысяч тенге - на проведение почвоведческих работ, приобретение контейнеров по сбору твердых бытовых отходов, ограждение зеленых насаждений, приобретение саженцев.
10. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрены целевые трансферты на развитие из областного бюджета в сумме 2 079 851 тысяч тенге, в том числе:
900 000 тысяч тенге - на развитие систем водоснабжения и водоотведения;
100 000 тысяч тенге – на развитие системы освещения населенных пунктов;

мемлекеттік органдардың объектілерін дамытуға – 29 892 мың теңге;
тұрғын үй құрылысын салуға – 500 000 мың теңге;
дене шынықтыру және спорт саласындағы нысандарды дамытуға – 449 959 мың теңге;
көлік инфрақұрылымын дамытуға – 100 000 мың теңге.
11. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға 37 354 мың теңге сомасында бюджеттік кредиттер көзделгені ескерілсін.
12. Исатай ауданының ауылдық елді мекендеріне жұмыс істеу және тұру үшін келген денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мамандарға, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілеріне 2025 жылға келесі әлеуметтік қолдау көрсетілсін:

29 892 тысяч тенге - на развитие объектов государственных органов;
500 000 тысяч тенге – на строительство жилья;
449 959 тысяч тенге – развитие объектов спорта;
100 000 тысяч тенге - на развитие транспортной инфраструктуры.
11. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрены бюджетные кредиты в сумме 37 354 тысяч тенге на реализацию мер социальной поддержки специалистов.
12. Предоставить специалистам в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и агропромышленного комплекса, государственным служащим аппаратов акимов сельских округов, прибывшим для работы и проживания в сельские населенные пункты Исатайского района следующую социальную поддержку на 2025 год:

1) көтерме жәрдемақы жүз еселенген айлық есептік көрсеткішке тең сомада;
2) тұрғын үй сатып алу немесе салу үшін әлеуметтік қолдау–бюджеттік кредит:
ауданның әкімшілік орталығы болып табылатын ауылдық елді мекендерге келген мамандар үшін айлық есептік көрсеткіштің екі мың бес жүз еселенген мөлшерінен аспайтын сомада;
ауылдық елді мекендерге келген мамандар үшін айлық есептік көрсеткіштің екі мың еселенген мөлшерінен аспайтын сомада.

1) подьемное пособие в сумме, равной стократному месячному расчетному показателю;
2) социальная поддержка для приобретения или строительства жилья – бюджетный кредит для специалистов, прибывших:
в сельские населенные пункты, являющиеся административными центрами района в сумме, не превышающей две тысячи пятисоткратного размера месячного расчетного показателя;
в сельские населенные пункты в сумме, не превышающей две тысячи кратного размера месячного расчетного показателя.

13. Осы шешімнің орындалысына бақылау жасау Исатай аудандық мәслихатының бюджет, қаржы, экономика, кәсіпкерлікті дамыту, аграрлық және экология жөніндегі тұрақты комиссиясына (Н. Хайруллаева) жүктелсін.
14. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихаттың төрағасы А. Рахметов
Исатай аудандық мәслихатының
2024 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 133-VIII шешіміне 1 қосымша
2025 жылға арналған аудандық бюджет
Санаты
Сомасы (мың теңге)
Сыныбы
Кіші сыныбы
Атауы
І Кірістер

13. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию (Н. Хайруллаева) Исатайского районного маслихата по вопросам бюджета, финансов, экономики, развитию предпринимательства, аграриии и экологии.
14. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель районного маслихата       А. Рахметов
Приложение 1 к решению
Исатайского районного
маслихата от 25 декабря 2024
года № 133-VIII
Районный бюджет на 2025 год
Категория
Сумма (тыс.тенге)
Класс
Подкласс
Наименование
I.Доходы

122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
13 541
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
13 541
02
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
4 000
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
4 000
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
2 000
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
2 000
3
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
62 623
01
Құқық қорғау қызметi
62 623
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
62 623
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
62 623
6
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
723 531
01
Әлеуметтiк қамсыздандыру
104 343
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту, әлеуметтік бағдарламалар және азаматтық хал актілерін тіркеу бөлімі
104 343
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
104 343
02
Әлеуметтiк көмек
423 287
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту, әлеуметтік бағдарламалар және азаматтық хал актілерін тіркеу бөлімі
423 287
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
23 145
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
1 218
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
125 569
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
1 845
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету
75 923
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
57 754
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
137 833
09
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
195 901
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
0

122
Аппарат акима района (города областного значения)
13 541
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
13 541
02
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
4 000
122
Аппарат акима района (города областного значения)
4 000
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
2 000
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
2 000
3
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
62 623
1
Правоохранительная деятельность
62 623
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
62 623
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
62 623
6
Социальная помощь и социальное обеспечение
723 531
01
Социальное обеспечение
104 343
451
Отдел занятости, социальных программ и регистрации актов гражданского состояния района (города областного значения)
104 343
005
Государственная адресная социальная помощь
104 343
02
Социальная помощь
423 287
451
Отдел занятости, социальных программ и регистрации актов гражданского состояния района (города областного значения)
423 287
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
23 145
006
Оказание жилищной помощи
1 218
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
125 569
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
1 845
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
75 923
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
57 754
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
137 833
09
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
195 901
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района ( города областного значения)
0