Мақтаарал ауданының кенттері мен ауылдық округтері әкімі аппараттарының Ережелерін бекіту туралы
Түркістан облысы Мақтаарал ауданы әкiмдiгiнiң 2024 жылғы 30 қазандағы № 677 қаулысы. Күші жойылды - Түркістан облысы Мақтаарал ауданы әкiмдiгiнiң 2024 жылғы 12 желтоқсандағы № 770 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Түркістан облысы Мақтаарал ауданы әкiмдiгiнiң 12.12.2024 № 770 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 31-бабына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 590 "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" қаулысына сәйкес, Мақтаарал ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мыналар:
1) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес Мақтаарал ауданының "Мырзакент кенті әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже;
2) осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес Мақтаарал ауданының "Атакент кенті әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже;
3) осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес Мақтаарал ауданының "Достық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже;
4) осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес Мақтаарал ауданының "А.Қалыбеков ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже;
5) осы қаулыға 5-қосымшаға сәйкес Мақтаарал ауданының "Еңбекші ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже;
6) осы қаулыға 6-қосымшаға сәйкес Мақтаарал ауданының "Жаңажол ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже;
7) осы қаулыға 7-қосымшаға сәйкес Мақтаарал ауданының "Иіржар ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже;
8) осы қаулыға 8-қосымшаға сәйкес Мақтаарал ауданының "Ж.Нұрлыбаев ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже;
9) осы қаулыға 9-қосымшаға сәйкес Мақтаарал ауданының "Бірлік ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже;
10) осы қаулыға 10-қосымшаға сәйкес Мақтаарал ауданының "Жамбыл ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже;
11) осы қаулыға 11-қосымшаға сәйкес Мақтаарал ауданының "Мақтарал ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже жаңа редакцияда бекітілсін.

Об утверждении Положений аппаратов акима поселков и сельских округов Мактааральского района
Постановление акимата Мактааральского района Туркестанской области от 30 октября 2024 года № 677. Утратило силу постановлением акимата Мактааральского района Туркестанской области от 12 декабря 2024 года № 770
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Мактааральского района Туркестанской области от 12.12.2024 № 770 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 31 Закон Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений" акимат Мактааральского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить в новой редакции:
1) Положение о государственном учреждении "Аппарат акима поселка Мырзакент" Мактааральского района согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) Положение о государственном учреждении "Аппарат акима поселка Атакент" Мактааральского района согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
3) Положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Достык" Мактааральского района согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
4) Положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа А.Калыбеков" Мактааральского района согласно приложению 4 к настоящему постановлению;
5) Положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Енбекши" Мактааральского района согласно приложению 5 к настоящему постановлению;
6) Положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Жанажол" Мактааральского района согласно приложению 6 к настоящему постановлению;
7) Положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Ииржар" Мактааральского района согласно приложению 7 к настоящему постановлению;
8) Положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Ж.Нурлыбаев" Мактааральского района согласно приложению 8 к настоящему постановлению;
9) Положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Бирлик" Мактааральского района согласно приложению 9 к настоящему постановлению;
10) Положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Жамбыл" Мактааральского района согласно приложению 10 к настоящему постановлению;
11) Положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Мактарал" Мактааральcкого района согласно приложению 11 к настоящему постановлению.

2. Кенттер және ауылдық округтер әкімдері Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) жоғарыда көрсетілген Ережелердің әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін;
2) осы қаулыны Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялауға жіберуін;
3) осы қаулыны оның ресми жарияланғаннан кейін Мақтаарал ауданы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Мақтаарал ауданы әкімдігінің 2018 жылғы 25 тамыздағы № 7 "Мақтаарал ауданының кенттер және ауылдық округтері әкімдері аппараттары мемлекеттік мекемелерінің кейбір мәселелері туралы" қаулысының күші жойылды деп танылсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Мақтаарал ауданы әкімінің аппаратының басшысына жүктелсін.
5. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудан әкімі Б.Асанов
Мақтаарал ауданы әкімдігінің
"_30_"___қазан__ 2024 жылғы
№_677_ қаулысына 1-қосымша
Мақтаарал ауданының "Мырзакент кенті әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ЕРЕЖЕ 1. Жалпы ережелер
1. Мақтаарал ауданының "Мырзакент кенті әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Кент әкімі аппараты) жергілікті мемлекеттік басқару саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Кент әкімі аппаратының ведомостволары жоқ.
3. Кент әкімі аппараты өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Кент әкімі аппараты ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. Кент әкімі аппараты азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. Кент әкімі аппараты егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. Кент әкімі аппараты өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Кент әкімінің өкімдерімен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Кент әкімі аппаратының құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.

2. Акимы поселков и сельских округов, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию вышеуказанного Положения в органах юстиции;
2) направление настоящего постановления на официальное опубликования в эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Мактааральского района после его официального опубликования.
3. Признать утратившим силу постановление акимата Мактааральского района от 25 августа 2018 года № 7 "О некоторых вопросах государственных учреждений аппаратов акимов поселков и сельских округов Мактааральского района".
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на руководителя аппарата акима Мактааральского района.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Акима района Б.Асанов
Приложение 1 к постановлению
акимата Мактааральского района
от "_30_"__октябрь__ 2024 года №__677__
ПОЛОЖЕНИЕ о государственном учреждении "Аппарат акима поселка Мырзакент" Мактааральского района 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима поселка Мырзакент" Мактааральского района (далее – Аппарат акима поселка) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере местного государственного управления.
2. Аппарат акима поселка не имеет ведомств.
3. Аппарат акима поселка осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Аппарат акима поселка является юридическим лицом в организационноправовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
5. Аппарат акима поселка вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Аппарат акима поселка имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. Аппарат акима поселка по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые распоряжениями акима поселка;
8. Структура и лимит штатной численности Аппарата акима поселка утверждаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Түркістан облысы, Мақтаарал ауданы, Мырзакент кенті, Т.Мадиходжаев көшесі №28, индексі 160547.
10. Осы Ереже Кент әкімі аппаратының құрылтай құжаты болып табылады.
11. Кент әкімі аппаратының қызметін қаржыландыру жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Кент әкімі аппаратына кәсіпкерлік субъектілерімен Кент әкімі аппаратының функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Кент әкімі аппаратына заңнамалық актілерімен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
13. Мемлекеттік органның құрылтайшысы – Мақтаарал ауданы әкімдігі болып табылады.
Заңды тұлғаның мекенжайы: 160547, Қазақстан Республикасы, Түркістан облысы, Мақтаарал ауданы, Мырзакент кенті, С.Жаштаев көшесі №96. БСН 990340008199
2. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
14. Кент әкімі аппаратының миссиясы: тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте мемлекеттік саясатты жүзеге асыру.
15. Кент әкімі аппаратының мақсаты: әкімнің қызметін ақпараттық-талдау тұрғысынан, ұйымдық-құқықтық және материалдық-техникалық жағынан қамтамасыз ету.
16. Кент әкімі аппаратының функциялары:
1) азаматтар мен заңды тұлғаларды Қазақстан Республикасы Конституциясының, заңдарының, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметі актілерінің, орталық және жергілікті мемлекеттік органдар нормативтік құқықтық актілерінің нормаларын орындалуына жәрдемдеседі;
2) салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді жинауға жәрдемдеседі;
3) әкім аппараты әкімшісі болып табылатын бюджеттік бағдарламаларды әзірлеп, тиісті мәслихаттың бекітуі үшін жоғары тұрған әкімдіктің қарауына енгізеді;
4) әкім аппараты әкімшісі болып табылатын бюджеттік бағдарламаны әзірлеу кезінде жергілікті қоғамдастық жиналысының талқылауына жергілікті маңызы бар мәселелерді Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес аудан бюджетінің құрамында көзделген бағыттар бойынша қаржыландыру жөніндегі ұсыныстарды шығарады;
5) жергілікті бюджетті бекіту (нақтылау) кезінде аудан мәслихаты сессияларының жұмысына қатысады;
6) азаматтардың өтініштерін, арыздарын, шағымдарын қарайды, азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын қорғау жөнінде шаралар қолданады;
7) өз құзыреті шегінде жер қатынастарын реттеуді жүзеге асырады;
8) кенттің коммуналдық тұрғын үй қорының сақталуын, сондай-ақ, кентте автомобиль жолдарының салынуын, қайта жаңартылуын, жөнделуін және күтіп ұсталуын қамтамасыз етеді;

9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, Туркестанская область, Мактааральский район, поселок Мырзакент, улица Т.Мадиходжаева №28, индекс 160547.
10. Настоящее Положение является учредительным документом Аппарата акима поселка.
11. Финансирование деятельности Аппарата акима поселка осуществляется из местного бюджета.
12. Аппарату акима поселка запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Аппарата акима поселка.
Если Аппарату акима поселка законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
13. Учредителем государственного органа является акимат Мактааральского района
Местонахождение юридического лица: 160547, Республика Казахстан, Туркестанская область, Мактааральский район, поселок Мырзакент, улица С.Жаштаева №96. БИН 990340008199
2. Задачи и полномочия государственного органа
14. Миссия Аппарата акима поселка: проведение государственной политики на территории соответствующей административно-территориальной единицы.
15. Задача Аппарат акима поселка: информационно-аналитическое, организационно-правовое и материально-техническое обеспечение деятельности акима.
16. Функции Аппарат акима поселка:
1) содействует исполнению гражданами и юридическими лицами норм Конституции Республики Казахстан, законов, актов Президента и Правительства Республики Казахстан, нормативных правовых актов центральных и местных государственных органов;
2) содействует сбору налогов и других обязательных платежей в бюджет;
3) разрабатывает и вносит в вышестоящий акимат для утверждения соответствующим маслихатом бюджетные программы, администратором которых выступает аппарат акима;
4) при разработке бюджетной программы, администратором которой выступает аппарат акима, выносит на обсуждение собрания местного сообщества предложения по финансированию вопросов местного значения по направлениям, предусмотренным в составе бюджета района в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан;
5) принимает участие в работе сессий маслихата района при утверждении (уточнении) местного бюджета;
6) рассматривает обращения, заявления, жалобы граждан, принимает меры по защите прав и свобод граждан;
7) в пределах своей компетенции осуществляет регулирование земельных отношений;
8) обеспечивает сохранение коммунального жилищного фонда поселка, а также строительство, реконструкцию, ремонт и содержание автомобильных дорог в поселке;

9) кенттің тұрғын үй қорын түгендеуді жүргізеді;
10) аудан әкімімен және жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша кенттің авариялық жағдайдағы үйлерін бұзуды ұйымдастырады;
11) өз құзыреті шегінде елді мекендерді сумен жабдықтауды ұйымдастырады және су пайдалану мәселелерін реттейді;
12) елді мекендерді абаттандыру, жарықтандыру, көгалдандыру және санитарлық тазарту жөніндегі жұмыстарды ұйымдастырады;
13) туысы жоқ адамдарды жерлеуді және зираттар мен өзге де жерлеу орындарын тиісті қалпында күтіп-ұстау жөніндегі қоғамдық жұмыстарды ұйымдастырады;
14) шаруа немесе фермер қожалықтарын ұйымдастыруға, кәсіпкерлік қызметті дамытуға жәрдемдеседі;
15) шаруашылықтар бойынша есепке алуды жүзеге асырады;
16) Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге қатысады;
17) ауыл шаруашылығы жануарларын қолдан ұрықтандыратын, мал шаруашылығы өнімі мен шикізатын дайындайтын мемлекеттік пунктердің, сою алаңдарының (ауыл шаруашылығы жануарларын сою алаңдарының), мал қорымдарының (биотермиялық шұңқырлардың), пестицидтерді, улы химикаттарды және олардың ыдыстарын арнайы сақтау орындарының (көмінділердің) жұмыс істеуіне жәрдемдеседі;
18) агроөнеркәсіптік кешен мен ауылдық аумақтар саласында жедел ақпарат жинауды жүзеге асырады және оны ауданның жергілікті атқарушы органына (әкімдікке) береді;
19) ауыл шаруашылығы санағын жүргізуге қатысады;
20) микрокредит беру бағдарламаларына қатысуы үшін табысы төмен адамдарды анықтайды;
21) мемлекеттік жоспарлау жүйесінің бағдарламалық құжаттары аясында ауыл халқына микрокредит беруге жәрдем көрсетеді;
22) "Агроөнеркәсіп кешеніндегі үздік кәсіп иесі" конкурсын өткізуді қамтамасыз етеді;
23) елді мекен жерлерінде мал жаятын орындарды айқындайды;
24) тиісті аумақта жануарлардың жұқпалы аурулары пайда болған жағдайда, бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектордың ұсынуы бойынша карантинді немесе шектеу іс-шараларын белгілеу туралы шешімдер қабылдайды;
25) тиісті аумақта жануарлардың жұқпалы ауруларының ошақтарын жою жөніндегі ветеринариялық іс-шаралар кешені жүргізілгеннен кейін бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектордың ұсынуы бойынша шектеу іс-шараларын немесе карантинді тоқтату туралы шешімдер қабылдайды;
26) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ветеринариялық пункттерді қызметтік үй-жайлармен қамтамасыз етеді;
27) табысы аз адамдарды анықтайды, жоғары тұрған органдарға еңбекпен қамтуды қамтамасыз ету, атаулы әлеуметтік көмек көрсету жөнінде ұсыныс енгізеді, жалғызілікті қарттарға және еңбекке жарамсыз азаматтарға үйінде қызмет көрсетуді ұйымдастырады;

9) проводят инвентаризацию жилищного фонда поселка;
10) организуют по согласованию с акимом районаи собранием местного сообщества снос аварийного жилья поселка;
11) организует в пределах своей компетенции водоснабжение населенных пунктов и регулирует вопросы водопользования;
12) организует работы по благоустройству, освещению, озеленению и санитарной очистке населенных пунктов;
13) организует погребение безродных и общественные работы по содержанию в надлежащем состоянии кладбищ и иных мест захоронения;
14) содействует организации крестьянских или фермерских хозяйств, развитию предпринимательской деятельности;
15) осуществляет похозяйственный учет;
16) участвует в проведении идентификации сельскохозяйственных животных в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан;
17) содействует функционированию государственных пунктов искусственного осеменения сельскохозяйственных животных, заготовки животноводческой продукции и сырья, убойных площадок (площадок по убою сельскохозяйственных животных), скотомогильников (биотермических ям), специальных хранилищ (могильников) пестицидов, ядохимикатов и тары из-под них;
18) осуществляет сбор оперативной информации в области агропромышленного комплекса и сельских территорий и предоставляет ее местному исполнительному органу района (акимату);
19) участвует в проведении сельскохозяйственной переписи;
20) выявляет лиц с низким уровнем дохода для участия в программах микрокредитования;
21) оказывают содействие микрокредитованию сельского населения в рамках программных документов системы государственного планирования;
22) обеспечивает проведение конкурса "Лучший по профессии в агропромышленном комплексе";
23) определяет места выпаса животных на землях населенного пункта;
24) принимает решения об установлении карантина или ограничительных мероприятий по представлению главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора в случае возникновения заразных болезней животных на соответствующей территории;
25) принимает решения о снятии ограничительных мероприятий или карантина по представлению главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора после проведения комплекса ветеринарных мероприятий по ликвидации очагов заразных болезней животных на соответствующей территории;
26) обеспечивает ветеринарные пункты служебными помещениями в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
27) выявляет малообеспеченных лиц, вносит в вышестоящие органы предложения по обеспечению занятости, оказанию адресной социальной помощи, организует обслуживание одиноких престарелых и нетрудоспособных граждан на дому;

28) қылмыстық-атқару инспекциясы пробация қызметінің есебінде тұрған адамдардың жұмысқа орналастыруды қамтамасыз етеді және өзге де әлеуметтік-құқықтық көмек көрсетеді;
29) мүгедектігі бар адамдарға көмек көрсетуді ұйымдастырады;
30) қоғамдық жұмыстарды, жастар практикасын және әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастырады;
31) дене шынықтыру және спорт жөніндегі уәкілетті органмен және мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бірлестіктерімен бірлесіп, мүгедектігі бар адамдар арасында сауықтыру және спорттық іс-шаралар өткізуді ұйымдастырады;
32) мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бірлестіктерімен бірлесіп, мәдени-бұқаралық және ағарту іс-шараларын ұйымдастырады;
33) мүгедектігі бар адамдарға қайырымдылық және әлеуметтік көмек көрсетуді үйлестіреді;
34) халықтың әлеуметтік жағынан әлсіз топтарына қайырымдылық көмек көрсетуді үйлестіреді;
35) "Алтын алқа" алқасымен наградталған аналарға үй бөлуге жәрдемдеседі;
36) ауылдық денсаулық сақтау ұйымдарын кадрлармен қамтамасыз етуге жәрдемдеседі;
37) шұғыл медициналық көмек көрсету қажет болған жағдайда ауруларды дәрігерлік көмек көрсететін таяу жердегі денсаулық сақтау ұйымына дейін жеткізіп салуды ұйымдастырады;
38) жергілікті әлеуметтік инфрақұрылымның дамуына жәрдемдеседі;
39) қоғамдық көлік қозғалысын ұйымдастырады;
40) жергілікті өзін-өзі басқару органдарымен өзара іс-қимыл жасайды;
41) басқаруына берілген аудандық коммуналдық мүлікті жеке тұлғаларға және мемлекеттік емес заңды тұлғаларға кейіннен сатып алу құқығынсыз мүліктік жалға (жалдауға) береді;
42) берілген коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындар қызметінің басым бағыттарын және бюджеттен қаржыландырылатын жұмыстарының (көрсетілетін қызметтерінің) міндетті көлемдерін айқындайды;
43) берілген коммуналдық мүліктің сақталуын қамтамасыз етеді;
44) кіріс көздерін қалыптастырады;
45) бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті органда әкімдердің жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын іске асыруына бағытталатын ақшаны есепке жатқызуға арналған, жергілікті өзін-өзі басқарудың қолма-қол ақшаны бақылау шотының ашылуын қамтамасыз етеді;
46) жергілікті қоғамдастықтың жиналысында келісілгеннен кейін жергілікті өзін-өзі басқарудың ақша түсімдері мен шығыстары жоспарын бекітеді;
47) облыстық маңызы бар қалаларда орналасқан мәдениет мекемелерін қоспағанда, мектепке дейін тәрбие беретін және оқытатын ұйымдардың, мәдениет мекемелерінің қызметін қамтамасыз етеді;
48) мектеп жасына дейінгі және мектеп жасындағы балаларды есепке алуды ұйымдастырады;
49) елді мекенде мектеп болмаған жағдайда білім алушыларды таяудағы мектепке дейін және кері қарай тегін жеткізіп салуды ұйымдастырады;

28) обеспечивает трудоустройство лиц, состоящих на учете в службе пробации уголовно-исполнительной инспекции и оказывает иную социально-правовую помощь;
29) организует помощь лицам с инвалидностью;
30) организует общественные работы, молодежную практику и социальные рабочие места;
31) организует совместно с уполномоченным органом по физической культуре и спорту и общественными объединениями лиц с инвалидностью проведение оздоровительных и спортивных мероприятий среди инвалидов;
32) организует совместно с общественными объединениями лиц с инвалидностью культурно-массовые и просветительские мероприятия;
33) координирует оказание благотворительной и социальной помощи лицам с инвалидностью;
34) координирует оказание социально уязвимым слоям населения благотворительной помощи;
35) содействует выделению жилья матерям, награжденным подвеской "Алтын алка";
36) содействует кадровому обеспечению сельских организациий здравоохранения;
37) в случае необходимости оказания неотложной медицинской помощи организует доставку больных до ближайшей организации здравоохранения, оказывающей врачебную помощь;
38) содействует развитию местной социальной инфраструктуры;
39) организует движение общественного транспорта;
40) взаимодействует с органами местного самоуправления;
41) обеспечивает предоставление переданного в управление районного коммунального имущества в имущественный наем (аренду) физическим лицам и негосударственным юридическим лицам без права последующего выкупа;
42) определяет приоритетные направления деятельности и обязательные объемы работ (услуг), финансируемых из бюджета, переданных коммунальных государственных предприятий;
43) обеспечивает сохранность переданного коммунального имущества;
44) формирует доходные источники;
45) обеспечивает открытие в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета контрольного счета наличности местного самоуправления, предназначенного для зачисления денег, направляемых на реализацию функций местного самоуправления;
46) утверждает план поступлений и расходов денег местного самоуправления после согласования с собранием местного сообщества;
47) обеспечивает деятельность организаций дошкольного воспитания и обучения, учреждений культуры, за исключением учреждений культуры, расположенных городах областного значения;
48) организует учет детей дошкольного и школьного возраста;
49) в случае отсутствия школы организует в населенном пункте бесплатный подвоз обучающихся до ближайшей школы и обратно;

50) өз құзыреті шегінде әскери міндеттілік және әскери қызмет, жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру мәселелері жөніндегі, сондай-ақ азаматтық қорғау саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының орындалуын ұйымдастырады және қамтамасыз етеді;
51) әскери міндеттілерді және әскерге шақырылушыларды, оларды жергілікті әскери басқару органдарына шақырылғаны туралы хабардар етеді;
52) аудандардың тиісті жергілікті әскери басқару органдарына әскери міндеттілердің, әскерге шақырылушылардың және әскер жасына дейінгілердің сандық және сапалық құрамын растайтын құжаттарды береді;
53) әскер жасына дейінгілерге тіркеу жүргізген және азаматтарды әскери қызметке әскерге шақырған кезде басқа жергілікті жерлерден аудандардың әскери басқару органдарына азаматтарды жеткізуді қамтамасыз етеді;
54) жеке адамдардың тұрғылықты жері бойынша және олардың көпшілік демалатын орындарда спортпен шұғылдануы үшін инфрақұрылым жасайды;
55) спорт мекемелеріне қолдау жасайды және олардың материалдық-техникалық қамтамасыз етілуіне жәрдем көрсетеді;
56) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жеке адамдардың тұрғылықты жерінде және олардың көпшілік демалатын орындарында дене шынықтыру мен спортты дамыту үшін жағдайлар жасайды;
57) азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу органдары жоқ жерлерде өздерінің аумағында тұратын азаматтардың азаматтық хал актілерін тіркеуге арналған құжаттарды қабылдауды және азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу және оларды Қазақстан Республикасының "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" кодексінде көзделген мерзімдерде Жеке тұлғалар туралы мемлекеттік дерекқорға мәліметтер енгізу үшін ауданның тіркеуші органына беруді, сондай-ақ азаматтық хал актілерін тіркеу туралы куәліктер беру мен тапсыруды жүргізеді;
58) тарихи және мәдени мұраны сақтау жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
59) кәсіпқой емес медиаторлардың тізілімін жүргізеді;
60) бюджет қаражаттарын үнемдеудің және (немесе) Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасында көзделген түсімдердің есебінен еңбек шарты бойынша қызметкерлер қабылдайды;
61) Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" кодексінде көзделген, кенттің аумағында жасалған әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды және әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін әкімшілік жазалар қолданады;
62) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әкiмшiлiк-аумақтық құрылысы мәселелерін реттейді;
63) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсетеді;
64) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен нотариаттық әрекеттер жасауды ұйымдастырады;

50) в пределах своей компетенции организует и обеспечивает исполнение законодательства Республики Казахстан по вопросам о воинской обязанности и воинской службы, мобилизационной подготовки и мобилизации, а также в сфере гражданской зашиты;
51) обеспечивает оповещение военнообязанных и призывников о вызове их в местные органы военного управления;
52) предоставляет в местные органы военного управления района документы, подтверждающие количественный и качественный состав военнообязанных, призывников и допризывников;
53) обеспечивает доставку граждан из других местностей в местные органы военного управления района при проведении приписки допризывников и призыве граждан на воинскую службу;
54) создает инфраструктуру для занятий спортом физических лиц по месту жительства и в местах их массового отдыха;
55) оказывает содействие в материально-техническом обеспечении учреждений спорта;
56) создает условия для развития физической культурой и спортом по месту жительства физических лиц и в местах их массового отдыха на территории соответствующей административно-территориальной единицы;
57) в местностях, где нет органов государственной регистрации актов гражданского состояния, производит прием документов на регистрацию актов гражданского состояния граждан, проживающих на их территории, и передачу их в регистрирующий орган района для государственной регистрации актов гражданского состояния и внесения сведений в Государственную базу данных о физических лицах в сроки, предусмотренные Кодексом Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье", также выдачу и вручение свидетельств о регистрации актов гражданского состояния;
58) организует работу по сохранению исторического и культурного наследия;
59) ведет реестр непрофессиональных медиаторов;
60) принимает работников по трудовому договору за счет экономии бюджетных средств и (или) поступлений, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении;
61) рассматривает дела об административных правонарушениях и налагает административные взыскания за административные правонарушения, предусмотренные в Кодексе Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", совершенные на территории поселка;
62) регулирует вопросы административно-территориального устройствав соответствии с законодательством Республики Казахстан;
63) оказывает государственные услуги в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
64) организует совершение нотариальных действий, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;

65) кент әкімінің құзіретіне Қазақстан Республикасының заңдарымен өзге де мәселелерді шешу жатқызылуы мүмкін.
17. Құқықтары мен міндеттері:
Осы ережемен қарастырылған өкілеттілікті іске асыру үшін Кент әкімі аппараты:
1) Мемлекеттік органдармен, ұйымдармен өзара қарым-қатынастарда тиісті аумақта басқарудың тиімділігін арттыру мәселелері бойынша Кент әкімі аппаратының, кент әкімінің мүдделерін білдіруге;
2) өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдардың және ұйымдардың лауазымды тұлғаларынан қажетті ақпараттарды, құжаттарды және материалдарды сұратып алуға;
3) сот органдарында өз құзіретіне жатқызылған мәселелер бойынша талапкер және жауапкер болуға;
4) Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің және орталық органдардың, облыс, аудан әкімдіктерінің, әкімдерінің актілері мен тапсырмаларын мерзімінде сапалы орындауға;
5) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының нормаларын ұстануға құқылы.
Кент әкімі аппаратының міндеттеріне:
1) әкім аппаратының ұйымдастырушылық, құқықтық, ақпараттық,талдамалық қызметін жүзеге асыру және материалдық-техникалық қамтамасыз ету;
2) қолданыстағы заңнамаға сәйкес тұрғындарға сапалы мемлекеттік қызмет көрсету;
3) Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет туралы заңнамасын жүзеге асыру, мемлекеттік органдар жүйесінде кадрлар біліктілігін арттыру;
4) мемлекеттік қызмет көрсетудің сапасын бағалау жөнінде уәкілетті органға тиісті ақпарат ұсыну;
5) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың, деректерді басқару жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз ету;
6) тиісті аудан әкімін, құзырлы мемлекеттік органдарды жергілікті жердегі қоғамдық-саяси, әлеуметтік жағдай туралы, қоршаған ортаны қорғау және жер қойнауын пайдалану және құрылыс саласындағы қолданыстағы заң нормаларының талаптарының бұзылуы туралы уақытылы хабардар ету кіреді.
3. Мемлекеттік органның қызметін ұйымдастыру
18. Кент әкімі аппаратына басшылықты жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бірінші басшы (әкім) жүзеге асырады.
19. Кент әкімі сайлау тәртібімен сайланады және қолданыстағы заңнамаға сәйкес қызметінен босатылады.
20. Кент әкімінің Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары болады.
21. Кент әкімінің өкілеттігі:
1) Кент әкімі аппаратының Ережесін аудан әкімдігіне бекітуге ұсынады;

65) к ведению акима поселка законодательством Республики Казахстан может быть отнесено решение иных вопросов.
17. Права и обязанности:
Аппарат акима поселка для реализации предусмотренных настоящим положением полномочий имеет право:
1) представлять интересы аппарата акима поселка, акима поселка по вопросам повышения эффективности управления на соответствующей территории во взаимоотношениях с государственными органами, организациями;
2) в пределах своей компетенции запрашивать и получать необходимую информацию, документы и материалы от должностных лиц государственных органов и организаций;
3) быть истцом и ответчиком в судебных органах по вопросам, отнесенным к его компетенции
4) исполнять качественно и в срок акты и поручения Президента, Правительства Республики Казахстан и центральных органов, акимов и акиматов области, района;
5) соблюдать нормы действующего законодательства Республики Казахстан.
В обязанности Аппарата акима поселка входит:
1) осуществление организационной, правовой, информационной, аналитической работы аппарата акима и его материально-техническое обеспечение;
2) качественное оказание государственных услуг населению в соответствии с действующим законодательством;
3) реализация законодательства Республики Казахстан о государственной службе, повышение квалификации кадров в системе государственных органов;
4) представление соответствующей информации в уполномоченный орган по оценке качества оказания государственных услуг;
5) обеспечение соблюдения единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, требований по управлению данными;
6) своевременное информирование соответствующих акимов районов, компетентных государственных органов об общественно-политической, социальной обстановке на местах, о нарушении требовании действующего законодательства в сфере охраны окружающей среды и недропользования и строительства.
3. Организация деятельности государственного органа
18. Руководство Аппарата акима поселка осуществляется первым руководителем (акимом), который несет персональную ответственность за выполнение возложенных задач и осуществление им своих функций.
19. Аким поселка избирается в избирательном порядке и освобождается от должности в соответствии с действующим законодательством.
20. Аким поселка имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
21. Полномочия акима поселка:
1) представляет на утверждение акимату района Положение Аппарата акима поселка;

2) Кент әкімі аппаратының қызметшілерін қызметке тағайындайды және қызметінен босатады;
3) Кент әкімі аппаратының қызметшілерінің міндеттерін және өкілеттілігін белгілейді;
4) Кент әкімі аппаратының қызметшілерін мадақтайды, Қазақстан Республикасының заңнамасымен бекітілген тәртіпте материалдық көмек көрсетуді, тәртіптік жазалар қолдануды жүзеге асырады;
5) өз құзыреті шегінде Кент әкімі аппаратының барлық қызметшілеріне міндетті өкім шығарады және нұсқаулар береді;
6) өз құзыреті шегінде қызметтік құжаттарға қол қояды;
7) кент тұрғындарымен бөлек жиындар өткізеді;
8) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-әрекет етеді және дербес жауап береді;
9) мемлекеттік органдарда, өзге де ұйымдарда Мақтаарал ауданы "Мырзакент кенті әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесін білдіреді;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіліктерді жүзеге асырады.
Кент әкімі болмаған кезеңде оның өкілеттіліктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
22. Әкім өз орынбасарының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.
4. Мемлекеттік органның мүлкі
23. Кент әкімі аппаратының заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болу мүмкін.
Кент әкімі аппаратының мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
24. Кент әкімі аппаратына бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
25. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Кент әкімі аппараты өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Жұмыс режимі
26. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жүргізіледі.
6. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
27. Кент әкімі аппаратын қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Мақтаарал ауданы әкімдігінің
"_30_"__қазан__ 2024 жылғы
№_677_ қаулысына 2-қосымша
Мақтаарал ауданының "Атакент кенті әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ЕРЕЖЕ 1. Жалпы ережелер
1. Мақтаарал ауданының "Атакент кенті әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Кент әкімі аппараты) жергілікті мемлекеттік басқару саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.

2) назначает на должность и освобождает от должности сотрудников Аппарата акима поселка;
3) определяет обязанности и полномочия работников Аппарата акима поселка;
4) осуществляет в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, поощрение работников Аппарата акима поселка, оказание материальной помощи, наложение на них дисциплинарных взысканий;
5) издает распоряжения и дает указания по вопросам, входящим в его компетенцию, обязательные для выполнения всеми работниками Аппарата акима поселка;
6) подписывает служебную документацию в пределах своей компетенции;
7) проводит раздельные сходы с населением поселка;
8) противодействует коррупции и несет за это персональную ответственность;
9) представляет государственное учреждение "Аппарат акима поселка Мырзакент" Мактааральского района в государственных органах, иных организациях;
10) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий акима поселка в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
22. Аким определяет полномочия своего заместителя в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
4. Имущество государственного органа
23. Аппарат акима поселка может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Аппарата акима поселка формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
24. Имущество, закрепленное за Аппарат акима поселка, относится к коммунальной собственности.
25. Аппарат акима поселка не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Режим работы
26. В соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан.
6. Реорганизация и упразднение государственного органа
27. Реорганизация и упразднение Аппарата акима поселка осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 2 к постановлению
акимата Мактааральского района
от "_30_"__октябрь__ 2024 года №_677_
ПОЛОЖЕНИЕ о государственном учреждении "Аппарат акима поселка Атакент" Мактааральского района 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима поселка Атакент" Мактааральского района (далее – Аппарат акима поселка) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере местного государственного управления.

24. Кент әкімі аппаратына бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
25. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Кент әкімі аппараты өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Жұмыс режимі
26. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жүргізіледі.
6. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
27. Кент әкімі аппаратын қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Мақтаарал ауданы әкімдігінің
"_30_"__қазан__ 2024 жылғы
№_677_ қаулысына 3-қосымша
Мақтаарал ауданының "Достық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ЕРЕЖЕ 1. Жалпы ережелер
1. Мақтаарал ауданының "Достық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Ауылдық округ әкімі аппараты) жергілікті мемлекеттік басқару саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Ауылдық округ әкімі аппаратының ведомостволары жоқ.
3. Ауылдық округ әкімі аппараты өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Ауылдық округ әкімі аппараты ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. Ауылдық округ әкімі аппараты азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. Ауылдық округ әкімі аппараты егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. Ауылдық округ әкімі аппараты өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен ауылдық округі әкімінің өкімдерімен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Ауылдық округ әкімі аппараты ның құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Түркістан облысы, Мақтаарал ауданы, Достық ауылдық округі, Достық елді мекені, Қ.Айкенжиев көшесі, №32в, индексі 160509.
10. Осы Ереже Ауылдық округ әкімі аппаратының құрылтай құжаты болып табылады.

24. Имущество, закрепленное за Аппарат акима поселка, относится к коммунальной собственности.
25. Аппарат акима поселка не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Режим работы
26. В соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан.
6. Реорганизация и упразднение государственного органа
27. Реорганизация и упразднение Аппарата акима поселка осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 3 к постановлению
акимата Мактааральского района
от "_30_"__октябрь__ 2024 года №_677_
ПОЛОЖЕНИЕ о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Достык" Мактааральского района 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Достык" Мактааральского района (далее – Аппарат акима сельского округа) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере местного государственного управления.
2. Аппарат акима сельского округа не имеет ведомств.
3. Аппарат акима сельского округа осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Аппарат акима сельского округа является юридическим лицом в организационноправовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
5. Аппарат акима сельского округа вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Аппарат акима сельского округа имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. Аппарат акима сельского округа по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые распоряжениями акима сельского округа;
8. Структура и лимит штатной численности Аппарата акима сельского округа утверждаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, Туркестанская область, Мактааральский район, сельский округ Достык, населенный пункт Достык, улица К.Айкенжиева №32в, индекс 160509.
10. Настоящее Положение является учредительным документом Аппарата акима сельского округа.

11. Ауылдық округ әкімі аппаратының қызметін қаржыландыру жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Ауылдық округ әкімі аппаратына кәсіпкерлік субъектілерімен Ауылдық округ әкімі аппаратының функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Ауылдық округ әкімі аппаратына заңнамалық актілерімен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
13. Мемлекеттік органның құрылтайшысы – Мақтаарал ауданы әкімдігі болып табылады.
Заңды тұлғаның мекенжайы: 160547, Қазақстан Республикасы, Түркістан облысы, Мақтаарал ауданы, Мырзакент кенті, С.Жаштаев көшесі №96. БСН 990340008199
2. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
14. Ауылдық округ әкімі аппаратының миссиясы: тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте мемлекеттік саясатты жүзеге асыру.
15. Ауылдық округ әкімі аппаратының мақсаты: әкімнің қызметін ақпараттық-талдау тұрғысынан, ұйымдық-құқықтық және материалдық-техникалық жағынан қамтамасыз ету.
16. Ауылдық округ әкімі аппаратының функциялары:
1) азаматтар мен заңды тұлғаларды Қазақстан Республикасы Конституциясының, заңдарының, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметі актілерінің, орталық және жергілікті мемлекеттік органдар нормативтік құқықтық актілерінің нормаларын орындалуына жәрдемдеседі;
2) салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді жинауға жәрдемдеседі;
3) әкім аппараты әкімшісі болып табылатын бюджеттік бағдарламаларды әзірлеп, тиісті мәслихаттың бекітуі үшін жоғары тұрған әкімдіктің қарауына енгізеді;
4) әкім аппараты әкімшісі болып табылатын бюджеттік бағдарламаны әзірлеу кезінде жергілікті қоғамдастық жиналысының талқылауына жергілікті маңызы бар мәселелерді Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес аудан бюджетінің құрамында көзделген бағыттар бойынша қаржыландыру жөніндегі ұсыныстарды шығарады;
5) жергілікті бюджетті бекіту (нақтылау) кезінде аудан мәслихаты сессияларының жұмысына қатысады;
6) азаматтардың өтініштерін, арыздарын, шағымдарын қарайды, азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын қорғау жөнінде шаралар қолданады;
7) өз құзыреті шегінде жер қатынастарын реттеуді жүзеге асырады;
8) ауылдық округітің коммуналдық тұрғын үй қорының сақталуын, сондай-ақ, ауылдық округте автомобиль жолдарының салынуын, қайта жаңартылуын, жөнделуін және күтіп ұсталуын қамтамасыз етеді;
9) ауылдық округтiң тұрғын үй қорын түгендеуді жүргізеді;
10) аудан әкімімен және жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша ауылдық округітiң авариялық жағдайдағы үйлерін бұзуды ұйымдастырады;

11. Финансирование деятельности Аппарата акима сельского округа осуществляется из местного бюджета.
12. Аппарату акима сельского округа запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Аппарата акима сельского округа.
Если Аппарату акима сельского округа законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
13. Учредителем государственного органа является акимат Мактааральского района
Местонахождение юридического лица: 160547, Республика Казахстан, Туркестанская область, Мактааральский район, поселок Мырзакент, улица С.Жаштаева №96. БИН 990340008199
2. Задачи и полномочия государственного органа
14. Миссия Аппарата акима сельского округа: проведение государственной политики на территории соответствующей административно-территориальной единицы.
15. Задача Аппарата акима сельского округа: информационно-аналитическое, организационно-правовое и материально-техническое обеспечение деятельности акима.
16. Функции Аппарата акима сельского округа:
1) содействует исполнению гражданами и юридическими лицами норм Конституции Республики Казахстан, законов, актов Президента и Правительства Республики Казахстан, нормативных правовых актов центральных и местных государственных органов;
2) содействует сбору налогов и других обязательных платежей в бюджет;
3) разрабатывает и вносит в вышестоящий акимат для утверждения соответствующим маслихатом бюджетные программы, администратором которых выступает аппарат акима;
4) при разработке бюджетной программы, администратором которой выступает аппарат акима, выносит на обсуждение собрания местного сообщества предложения по финансированию вопросов местного значения по направлениям, предусмотренным в составе бюджета района в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан;
5) принимает участие в работе сессий маслихата района при утверждении (уточнении) местного бюджета;
6) рассматривает обращения, заявления, жалобы граждан, принимает меры по защите прав и свобод граждан;
7) в пределах своей компетенции осуществляет регулирование земельных отношений;
8) обеспечивает сохранение коммунального жилищного фонда сельского округа, а также строительство, реконструкцию, ремонт и содержание автомобильных дорог в сельском округе;
9) проводят инвентаризацию жилищного фонда сельского округа;
10) организуют по согласованию с акимом районаи собранием местного сообщества снос аварийного жилья сельского округа;

1) Мемлекеттік органдармен, ұйымдармен өзара қарым-қатынастарда тиісті аумақта басқарудың тиімділігін арттыру мәселелері бойынша Ауылдық округ әкімі аппаратының, ауылдық округ әкімінің мүдделерін білдіруге;
2) өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдардың және ұйымдардың лауазымды тұлғаларынан қажетті ақпараттарды, құжаттарды және материалдарды сұратып алуға;
3) сот органдарында өз құзіретіне жатқызылған мәселелер бойынша талапкер және жауапкер болуға;
4) Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің және орталық органдардың, облыс, аудан әкімдіктерінің, әкімдерінің актілері мен тапсырмаларын мерзімінде сапалы орындауға;
5) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының нормаларын ұстануға құқылы.
Ауылдық округ әкімі аппаратының міндеттеріне:
1) әкім аппаратының ұйымдастырушылық, құқықтық, ақпараттық,талдамалық қызметін жүзеге асыру және материалдық-техникалық қамтамасыз ету;
2) қолданыстағы заңнамаға сәйкес тұрғындарға сапалы мемлекеттік қызмет көрсету;
3) Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет туралы заңнамасын жүзеге асыру, мемлекеттік органдар жүйесінде кадрлар біліктілігін арттыру;
4) мемлекеттік қызмет көрсетудің сапасын бағалау жөнінде уәкілетті органға тиісті ақпарат ұсыну;
5) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың, деректерді басқару жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз ету;
6) тиісті аудан әкімін, құзырлы мемлекеттік органдарды жергілікті жердегі қоғамдық-саяси, әлеуметтік жағдай туралы, қоршаған ортаны қорғау және жер қойнауын пайдалану және құрылыс саласындағы қолданыстағы заң нормаларының талаптарының бұзылуы туралы уақытылы хабардар ету кіреді.
3. Мемлекеттік органның қызметін ұйымдастыру
18. Ауылдық округ әкімі аппаратына басшылықты жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бірінші басшы (әкім) жүзеге асырады.
19. Ауылдық округ әкімі сайлау тәртібімен сайланады және қолданыстағы заңнамаға сәйкес қызметінен босатылады.
20. Ауылдық округ әкімінің Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары болады.
21. Ауылдық округ әкімінің өкілеттігі:
1) Ауылдық округ әкімі аппаратының Ережесін аудан әкімдігіне бекітуге ұсынады;
2) Ауылдық округ әкімі аппаратының қызметшілерін қызметке тағайындайды және қызметінен босатады;
3) Ауылдық округ әкімі аппаратының қызметшілерінің міндеттерін және өкілеттілігін белгілейді;

1) представлять интересы аппарата акима сельского округа, акима сельского округа по вопросам повышения эффективности управления на соответствующей территории во взаимоотношениях с государственными органами, организациями;
2) в пределах своей компетенции запрашивать и получать необходимую информацию, документы и материалы от должностных лиц государственных органов и организаций;
3) быть истцом и ответчиком в судебных органах по вопросам, отнесенным к его компетенции
4) исполнять качественно и в срок акты и поручения Президента, Правительства Республики Казахстан и центральных органов, акимов и акиматов области, района;
5) соблюдать нормы действующего законодательства Республики Казахстан.
В обязанности Аппарата акима сельского округа входит:
1) осуществление организационной, правовой, информационной, аналитической работы аппарата акима и его материально-техническое обеспечение;
2) качественное оказание государственных услуг населению в соответствии с действующим законодательством;
3) реализация законодательства Республики Казахстан о государственной службе, повышение квалификации кадров в системе государственных органов;
4) представление соответствующей информации в уполномоченный орган по оценке качества оказания государственных услуг;
5) обеспечение соблюдения единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, требований по управлению данными;
6) своевременное информирование соответствующих акимов районов, компетентных государственных органов об общественно-политической, социальной обстановке на местах, о нарушении требовании действующего законодательства в сфере охраны окружающей среды и недропользования и строительства.
3. Организация деятельности государственного органа
18. Руководство Аппарата акима сельского округа осуществляется первым руководителем (акимом), который несет персональную ответственность за выполнение возложенных задач и осуществление им своих функций.
19. Аким сельского округа избирается в избирательном порядке и освобождается от должности в соответствии с действующим законодательством.
20. Аким сельского округа имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
21. Полномочия акима сельского округа:
1) представляет на утверждение акимату района Положение Аппарата акима сельского округа;
2) назначает на должность и освобождает от должности сотрудников Аппарата акима сельского округа;
3) определяет обязанности и полномочия работников Аппарата акима сельского округа;

4) Ауылдық округ әкімі аппаратының қызметшілерін мадақтайды, Қазақстан Республикасының заңнамасымен бекітілген тәртіпте материалдық көмек көрсетуді, тәртіптік жазалар қолдануды жүзеге асырады;
5) өз құзыреті шегінде Ауылдық округ әкімі аппаратының барлық қызметшілеріне міндетті өкім шығарады және нұсқаулар береді;
6) өз құзыреті шегінде қызметтік құжаттарға қол қояды;
7) ауылдық округі тұрғындарымен бөлек жиындар өткізеді;
8) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-әрекет етеді және дербес жауап береді;
9) мемлекеттік органдарда, өзге де ұйымдарда Мақтаарал ауданы "Достық ауылдық округі әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесін білдіреді;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіліктерді жүзеге асырады.
Ауылдық округ әкімі болмаған кезеңде оның өкілеттіліктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
22. Әкім өз орынбасарының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.
4. Мемлекеттік органның мүлкі
23. Ауылдық округ әкімі аппаратының заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болу мүмкін.
Ауылдық округ әкімі аппаратының мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
24. Ауылдық округ әкімі аппаратына бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
25. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Ауылдық округ әкімі аппараты өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Жұмыс режимі
26. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жүргізіледі.
6. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
27. Ауылдық округ әкімі аппаратын қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Мақтаарал ауданы әкімдігінің
"_30_"__қазан__ 2024 жылғы
№_677_ қаулысына 4-қосымша
Мақтаарал ауданының "А.Қалыбеков ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ЕРЕЖЕ 1. Жалпы ережелер
1. Мақтаарал ауданының "А.Қалыбеков ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Ауылдық округ әкімі аппараты) жергілікті мемлекеттік басқару саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.

4) осуществляет в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, поощрение работников Аппарата акима сельского округа, оказание материальной помощи, наложение на них дисциплинарных взысканий;
5) издает распоряжения и дает указания по вопросам, входящим в его компетенцию, обязательные для выполнения всеми работниками Аппарата акима сельского округа;
6) подписывает служебную документацию в пределах своей компетенции;
7) проводит раздельные сходы с населением сельского округа;
8) противодействует коррупции и несет за это персональную ответственность;
9) представляет государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Достык" Мактааральского района в государственных органах, иных организациях;
10) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий акима сельского округа в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
22. Аким определяет полномочия своего заместителя в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
4. Имущество государственного органа
23. Аппарат акима сельского округа может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Аппарата акима сельского округа формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
24. Имущество, закрепленное за Аппарат акима сельского округа, относится к коммунальной собственности.
25. Аппарат акима сельского округа не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Режим работы
26. В соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан.
6. Реорганизация и упразднение государственного органа
27. Реорганизация и упразднение Аппарата акима сельского округа осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 4 к постановлению
акимата Мактааральского района
от "_30_"__октябрь__ 2024 года №__677__
ПОЛОЖЕНИЕ о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа А.Калыбеков" Мактааральского района 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа А.Калыбеков" Мактааральского района (далее – Аппарат акима сельского округа) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере местного государственного управления.