2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Түркістан облысы Сайрам аудандық мәслихатының 2024 жылғы 20 желтоқсандағы № 23-169/VIII шешiмi
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 9-бабының 2-тармағына, 75-бабының 2-тармағына және Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Сайрам аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Сайрам ауданының 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджеті 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға мынадай көлемде бекiтiлсiн:
1) кiрiстер – 23 476 629 мың теңге:
салықтық түсiмдер – 9 035 463 мың теңге;
салықтық емес түсiмдер – 15 419 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 113 350 мың теңге;
трансферттер түсiмi – 14 312 397 мың теңге;
2) шығындар – 23 820 466 мың теңге;
3) таза бюджеттiк кредиттеу – - 49 312 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 19 660 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 68 972 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0:
қаржы активтерін сатып алу – 0;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 294 525 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 294 525 мың теңге:
қарыздар түсімі – 19 660 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 68 972 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 343 837 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Түркістан облысы Сайрам аудандық мәслихатының 28.01.2025 № 25-179/VIII (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешiмiмен.
2. 2025 жылға корпоративтік табыс, жеке табыс салықтары және әлеуметтік салық түсімдерінің жалпы сомасын бөлу нормативтері:
аудандық бюджетке ірі кәсіпкерлік субьектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығынан 50 пайыз;
аудандық бюджетке төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығынан 50 пайыз;
аудандық бюджетке төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығынан 50 пайыз;
аудандық бюджетке әлеуметтік салықтан 49,6 пайыз болып белгіленсін.
3. 2025 жылға аудандық бюджеттен облыстық бюджетке бюджеттік алып қоюлар көлемі 3 232 643 мың теңге болып белгіленсін.
4. 2025 жылға ауылдық округтер бюджеттерінен аудандық бюджетке бюджеттік алып қоюлар 656 113 мың теңге көлемінде қарастырылсын, оның iшiнде:

О районном бюджете на 2025-2027 годы
Решение Сайрамского районного маслихата Туркестанской области от 20 декабря 2024 года № 23-169/VIII
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2025.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9, с пунктом 2 статьи 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Сайрамский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет Сайрамского района на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 23 476 629 тысяч тенге:
налоговые поступления – 9 035 463 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 15 419 тысяч тенге;
поступлениям от продажи основного капитала – 113 350 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 14 312 397 тысяч тенге;
2) затраты – 23 820 466 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – - 49 312 тысяч тенге;
бюджетные кредиты – 19 660 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 68 972 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0:
приобретение финансовых активов – 0;
поступление от продажи финансовых активов государства – 0;
5) дефицит (профицит) бюджета – -294 525 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 294 525 тысяч тенге:
поступления займов – 19 660 тысяч тенге;
погашение займов – 68 972 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 343 837 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Сайрамского районного маслихата Туркестанской области от 28.01.2025 № 25-179/VIII (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Установить на 2025 год норматив распределения общей суммы поступления корпоративного подоходного, индивидуального подоходного налога и социального налога:
корпоративного подоходного налога с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора 50 процентов в районный бюджет;
индивидуального подоходного налога с доходов, облагаемых у источника выплаты 50 процентов в районный бюджет;
индивидуального подоходного налога с доходов у иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты 50 процентов в районный бюджет;
социального налога 49,6 процентов в районный бюджет.
3. Установить на 2025 год объем бюджетных изьятий передаваемых из районного бюджета в бюджет области в сумме 3 232 643 тысяч тенге.
4. Предусмотреть на 2025 год размеры бюджетных изъятий, передаваемых из бюджетов сельских округов в бюджет района, в общей сумме 656 113 тысяч тенге, в том числе:

Ақсукент ауылдық округіне 308 809 мың теңге;
Арыс ауылдық округіне 25 809 мың теңге;
Қөлкент ауылдық округіне 67 876 мың теңге;
Қарабұлақ ауылдық округіне 101 743 мың теңге;
Қарамұрт ауылдық округіне 18 789 мың теңге;
Қарасу ауылдық округіне 28 996 мың теңге;
Манкент ауылдық округіне 104 091 мың теңге.
5. 2025 жылға аудандық бюджеттен ауылдық округтер бюджеттеріне берiлетiн субвенциялар мөлшерiнің жалпы сомасы 64 515 мың теңге көлемінде қарастырылсын, оның iшiнде:

от сельского округа Аксукент 308 809 тысяч тенге;
от сельского округа Арысь 25 809 тысяч тенге;
от сельского округа Колкент 67 876 тысяч тенге;
от сельского округа Карабулак 101 743 тысяч тенге;
от сельского округа Карамурт 18 789 тысяч тенге;
от сельского округа Карасу 28 996 тысяч тенге;
от сельского округа Манкент 104 091 тысяч тенге.
5. Предусмотреть на 2025 год размеры субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов, в общей сумме 64 515 тысяч тенге, в том числе:

Ақбұлақ ауылдық округіне 23 986 мың теңге;
Жібек жолы ауылдық округіне 14 137 мың теңге;
Қайнарбұлақ ауылдық округіне 9 196 мың теңге;
Құтарыс ауылдық округіне 17 196 мың теңге.
6. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2025 жылға арналған резерві 180 000 мың теңге сомасында бекітілсін.
7. Бюджеттік инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) іске асыруға бағытталған бюджеттік бағдарламалар бөлінісінде 2025 жылға арналған аудандық бюджеттік даму бағдарламаларының тізбесі 4-қосымшаға сәйкес бекiтiлсiн.

сельскому округу Акбулак 23 986 тысяч тенге;
сельскому округу Жибек жолы 14 137 тысяч тенге;
сельскому округу Кайнарбулак 9 196 тысяч тенге;
сельскому округу Кутарыс 17 196 тысяч тенге.
6. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2025 год в сумме 180 000 тысяч тенге.
7. Утвердить перечень бюджетных программ развития районного бюджета на 2025 год с разделением на бюджетные программы, направленные на реализацию бюджетных инвестиционных проектов (программ), согласно приложению 4.

8. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Сайрам аудандық мәслихатының төрағасы Ш.Халмурадов
Сайрам аудандық мәслихатының
2024 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 23-169/VIII шешіміне 1 қосымша
Сайрам ауданының 2025 жылға арналған аудандық бюджеті
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - Түркістан облысы Сайрам аудандық мәслихатының 28.01.2025 № 25-179/VIII (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешiмiмен.
Санаты
Сыныбы Атауы
Кіші сыныбы
Сомасы, мың теңге
1
2
3
І. Кірістер

8. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель Сайрамского районного маслихата Ш. Халмурадов
Приложение 1 к решению
Сайрамского районного маслихата
от 20 декабря 2024 года № 23-169/VIII
Районный бюджет Сайрамского района на 2025 год
Сноска. Приложение 1 в редакции решения Сайрамского районного маслихата Туркестанской области от 28.01.2025 № 25-179/VIII (вводится в действие с 01.01.2025).
Категория
Класс Наименование
Подкласс
Сумма, тысяч тенге
1
2
3
1. Доходы

63 863
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
288 572
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің қызметін қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
288 572
2
Қаржылық қызмет
3 609
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
3 609
003
Салық салу мақсатында мүлікті бағалауды жүргізу
2 217
010
Жекешелендіру, коммуналдық меншікті басқару, жекешелендіруден кейінгі қызмет және осыған байланысты дауларды реттеу
1 392
9
Жалпы сипаттағы өзге де мемлекеттiк қызметтер
204 376
454
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі
95 750
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті және ауыл шаруашылығын дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
95 750
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
108 626
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясаттын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
108 626
02
Қорғаныс
86 212
1
Әскери мұқтаждар
76 212
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
76 212
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
76 212
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
10 000
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
5 000
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
5 000
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі ісшаралар
5 000
06
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
1 135 355
2
Әлеуметтiк көмек
1 014 403
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1 014 403
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
518
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
196 546
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
5 829
015
Зейнеткерлер мен мүгететтігі бар адамдарға әлеуметтік қызмет көрсету аумақтық орталығы
608 492
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
203 018
9
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер

63 863
122
Аппарат акима района (города областного значения)
288 572
001
Услуги по обеспечению деятельности акима района (города областного значения)
288 572
2
Финансовая деятельность
3 609
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
3 609
003
Проведение оценки имущества в целях налогообложения
2 217
010
Приватизация, управление коммунальным имуществом, постприватизационная деятельность и регулирование споров, связанных с этим
1 392
9
Прочие государственные услуги общего характера
204 376
454
Отдел предпринимательства и сельского хозяйства района (города областного значения)
95 750
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и сельского хозяйства
95 750
459
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
108 626
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
108 626
02
Оборона
86 212
1
Военные нужды
76 212
122
Аппарат акима района (города областного значения)
76 212
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
76 212
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
10 000
122
Аппарат акима района (города областного значения)
5 000
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
5 000
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
5 000
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1 135 355
2
Социальная помощь
1 014 403
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 014 403
006
Оказание жилищной помощи
518
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
196 546
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
5 829
015
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
608 492
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
203 018
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения

497
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй- коммуналдық шаруашылық бөлімі
079
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамыту

497
Отдел жилищно-коммунального хозяйства района (города областного значения)
079
Развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"