Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2023 жылғы 15 желтоқсандағы № 9/69-VIII "2024-2026 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2024 жылғы 11 қазандағы № 17/135-VІІІ шешімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешімнің қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
Шығыс Қазақстан облыстық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2023 жылғы 15 желтоқсандағы № 9/69-VIII "2024-2026 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешіміне мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. 2024-2026 жылдарға арналған облыстық бюджет тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2024 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 462 476 302,9 мың теңге, соның ішінде:
салықтық түсімдер – 82 453 897,4 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 5 479 810,6 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 13 796,1 мың теңге;
трансферттердің түсімдері – 374 528 798,8 мың теңге;
2) шығындар – 453 880 652,9 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредит беру – 12 129 306,7 мың теңге, соның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 24 505 730,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 12 376 423,3 мың теңге;
4) қаржы активтерімен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 7 282 290,7 мың теңге, соның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 7 282 290,7 мың теңге;
мемлекеттiң қаржы активтерiн сатудан түсетiн түсiмдер – 0,0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -10 815 947,4 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 10 815 947,4 мың теңге:
қарыздар түсімі – 22 686 280,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 17 926 727,3 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 6 056 394,7 мың теңге.";
8-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"8. 2024 жылға арналған облыстық бюджетте аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттерінен:
білім беру саласындағы атқарушы органдардың және оларға ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің функциялары мен штат санының лимиттерін аудандық деңгейден облыстық деңгейге беру – 55 123 603,5 мың теңге;
еңбек ұтқырлығы орталықтарын құруға және жұмыс істеп тұрған жұмыспен қамту орталықтарын мансаптық орталықтарға айналдыруға байланысты – 1 436 093,0 мың теңге;
Шығыс Қазақстан облысының құрамында Катонқарағай және Күршім аудандарының құрамынан тиісінше бөліну жолымен Үлкен Нарын және Марқакөл аудандарының құрылуы арқылы – 740 400,8 мың теңге;
республикалық деңгейге азаматтық хал актілерін тіркеу саласындағы функцияларды беруге – 38 192,0 мың теңге жоғары тұрған бюджет шығындарының өтемақысына трансферттер түсімі көзделсін.
Аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерінен трансферттердің түсімін бөлу Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің қаулысымен айқындалады.";
10-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в решение Восточно-Казахстанского областного маслихата от 15 декабря 2023 года № 9/69-VIII "Об областном бюджете на 2024-2026 годы"
Решение Восточно-Казахстанского областного маслихата от 11 октября 2024 года № 17/135-VІІІ
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего решения см. в п. 2.
Восточно-Казахстанский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Восточно-Казахстанского областного маслихата "Об областном бюджете на 2024-2026 годы" от 15 декабря 2023 года № 9/69-VIII следующие изменения:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить областной бюджет на 2024-2026 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2024 год в следующих объемах:
1) доходы – 462 476 302,9 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 82 453 897,4 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 5 479 810,6 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 13 796,1 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 374 528 798,8 тысяч тенге;
2) затраты – 453 880 652,9 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 12 129 306,7 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 24 505 730,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 12 376 423,3 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 7 282 290,7 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 7 282 290,7 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0,0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -10 815 947,4 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 10 815 947,4 тысяч тенге:
поступление займов – 22 686 280,0 тысяч тенге;
погашение займов – 17 926 727,3 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 6 056 394,7 тысяч тенге.";
пункт 8 изложить в новой редакции:
"8. Предусмотреть в областном бюджете на 2024 год поступление трансфертов из бюджетов районов (городов областного значения) на компенсацию потерь вышестоящего бюджета в связи с:
передачей функций и лимитов штатной численности исполнительных органов в области образования и подведомственных им государственных учреждений с районного уровня на областной уровень – 55 123 603,5 тысяч тенге;
созданием центров трудовой мобильности и преобразованием действующих центров занятости в карьерные центры – 1 436 093,0 тысяч тенге;
образованием в составе Восточно-Казахстанской области районов Үлкен Нарын и Марқакөл путем выделения из состава Катон-Карагайского и Курчумского районов соответственно – 740 400,8 тысяч тенге;
передачей функций в сфере регистрации актов гражданского состояния на республиканский уровень – 38 192,0 тысяч тенге.
Распределение поступлений трансфертов из бюджетов районов (городов областного значения) определяется постановлением Восточно-Казахстанского областного акимата.";
пункт 10 изложить в новой редакции:

"10. 2024 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен:
1) табиғатты қорғау және арнаулы мекемелер жұмыскерлерінің жалақысын көтеруге;
2) эпизоотияға қарсы іс-шаралар жүргізуге;
3) ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіруді жүргізуге арналған құралдарды (бұйымдарды) және атрибуттарды сатып алуға;
4) Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға;
5) еңбек мобильділігі орталықтарының қызметін қамтамасыз етуге;
6) мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, ұйымдар жұмыскерлерінің, қазыналық кәсіпорындар жұмыскерлерінің жалақысын арттыруға;
7) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарындағы медицина қызметкерлерінің жалақысын көтеруге;
8) мемлекеттік дене шынықтыру және спорт ұйымдарының медицина қызметкерлерінің еңбекақысын төлеуді ұлғайтуға;
9) мектепке дейінгі білім беру ұйымдары педагогтерінің еңбегіне төленетін ақыны ұлғайтуға;
10) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында білім алушыларға мемлекеттік стипендияның мөлшерін ұлғайтуға;
11) "Ауылдық денсаулық сақтауды жаңғырту" пилоттық ұлттық жобасы шеңберінде денсаулық сақтау объектілеріне күрделі жөндеу жүргізуге;
12) халықтың әлеуметтік осал топтары үшін коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй сатып алуға;
13) аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) әкімдерін сайлауды қамтамасыз етуге және өткізуге ағымдағы нысаналы трансферттер көзделсін.";
11-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"11. 2024 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен:
1) денсаулық сақтау объектілерін салуға, реконструкциялауға және сейсмикалық күшейтуге;
2) қалаларда сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға;
3) "Ауыл – Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамытуға;

"10. Предусмотреть в областном бюджете на 2024 год целевые текущие трансферты из республиканского бюджета на:
1) повышение заработной платы работников природоохранных и специальных учреждений;
2) проведение противоэпизоотических мероприятий;
3) приобретение средств (изделий) и атрибутов для проведения идентификации сельскохозяйственных животных;
4) обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан;
5) обеспечение деятельности центров трудовой мобильности;
6) повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий;
7) повышение заработной платы медицинских работников центров оказания специальных социальных услуг;
8) увеличение оплаты труда медицинским работникам государственных организаций физической культуры и спорта;
9) увеличение оплаты труда педагогов организаций дошкольного образования;
10) увеличение размера государственной стипендии обучающимся в организациях технического и профессионального, послесреднего образования;
11) проведение капитального ремонта объектов здравоохранения в рамках пилотного национального проекта "Модернизация сельского здравоохранения";
12) приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения;
13) обеспечение и проведение выборов акимов районов (городов областного значения).";
пункт 11 изложить в новой редакции:
"11. Предусмотреть в областном бюджете на 2024 год целевые трансферты на развитие из республиканского бюджета на:
1) строительство, реконструкцию и сейсмоусиление объектов здравоохранения;
2) развитие системы водоснабжения и водоотведения в городах;
3) развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл – Ел бесігі";

4) облыс орталықтарына инженерлік және көлік (аббаттандыру) инфрақұрылымын дамытуға нысаналы даму трансферттері көзделсін.";
көрсетілген шешімнің 1-қосымшасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы шешім 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының төрағасы Д. Рыпаков
Шығыс Қазақстан
облыстық мәслихатының
2024 жылғы "11" қазандағы
№ 17/135-VІII шешіміне қосымша
Шығыс Қазақстан
облыстық мәслихатының

4) развитие инженерной и транспортной (благоустройство) инфраструктуры в областных центрах.";
приложение 1 к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2024 года.
Председатель Восточно-Казахстанского областного маслихата Д. Рыпаков
Приложение к решению
Восточно-Казахстанского
областного маслихата
от "11" октября 2024 года
№ 17/135-VІII
Приложение 1 к решению
Восточно-Казахстанского
областного маслихата

5 271 893,3
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
24 490 486,6
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
11 218 115,0
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
9 031 989,0
002
Жалпы үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
2 660 795,0
012
Тірек-қозғалу аппаратының қызметі бұзылған балаларға арналған мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында мүгедектігі бар балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
355 927,8
013
Психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық аурулармен ауыратын мүгедектігі бар адамдар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
3 287 560,3
014
Оңалту орталықтарында қарттарға, мүгедектігі бар адамдарға, оның ішінде мүгедектігі бар балаларға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
1 440 192,0
015
Балалар психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерінде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық патологиялары бар мүгедектігі бар балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
221 017,0
064
Еңбек мобильділігі орталықтары мен мансап орталықтарының жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі азаматтарды әлеуметтік қолдау бойынша қызметін қамтамасыз ету
1 063 376,9
069
Мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құруға жұмыс берушінің шығындарын субсидиялау
3 120,0
261
Облыстың білім басқармасы
2 186 126,0
015
Жетiм балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды әлеуметтік қамсыздандыру
1 826 627,0
037
Әлеуметтік сауықтандыру
254 540,0
092
Патронат тәрбиешілерге берілген баланы (балаларды) асырап бағу
104 959,0
2
Әлеуметтiк көмек
7 897 467,1
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
7 897 467,1
068
Жұмыспен қамту бағдарламасы
7 897 467,1
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
5 374 904,5
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
5 159 337,5
001
Жергілікті деңгейде жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету және халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды іске асыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер

5 271 893,3
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
24 490 486,6
1
Социальное обеспечение
11 218 115,0
256
Управление координации занятости и социальных программ области
9 031 989,0
002
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых и лиц с инвалидностью в медико-социальных учреждениях (организациях) общего типа, в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
2 660 795,0
012
Предоставление специальных социальных услуг для детей с инвалидностью в государственных медико-социальных учреждениях (организациях) для детей с нарушениями функций опорно-двигательного аппарата, в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
355 927,8
013
Предоставление специальных социальных услуг для лиц с инвалидностью с психоневрологическими заболеваниями, в психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
3 287 560,3
014
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых, лиц с инвалидностью, в том числе детей с инвалидностью, в реабилитационных центрах
1 440 192,0
015
Предоставление специальных социальных услуг для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями в детских психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
221 017,0
064
Обеспечение деятельности центров трудовой мобильности и карьерных центров по социальной поддержке граждан по вопросам занятости
1 063 376,9
069
Субсидирование затрат работодателя на создание специальных рабочих мест для трудоустройства лиц с инвалидностью
3 120,0
261
Управление образования области
2 186 126,0
015
Социальное обеспечение сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
1 826 627,0
037
Социальная реабилитация
254 540,0
092
Содержание ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям
104 959,0
2
Социальная помощь
7 897 467,1
256
Управление координации занятости и социальных программ области
7 897 467,1
068
Программа занятости
7 897 467,1
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
5 374 904,5
256
Управление координации занятости и социальных программ области
5 159 337,5
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения

4 775 813,0
056
Ауыл шаруашылығы малын, техниканы және технологиялық жабдықты сатып алуға кредит беру, сондай-ақ лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
7 695 441,1
057
Мал шаруашылығы саласында терең қайта өңдеуден өткізілетін өнімдерді өндіру үшін ауыл шаруашылығы өнімін сатып алуға жұмсайтын өңдеуші кәсіпорындардың шығындарын субсидиялау
870 686,1
719
Облыстың ветеринария басқармасы
2 084 329,5
001
Жергілікті деңгейде ветеринария саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
124 046,5
008
Мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды) салуды, реконструкциялауды ұйымдастыру және оларды күтіп-ұстауды қамтамасыз ету
81 460,0
009
Ауру жануарларды санитариялық союды ұйымдастыру
3 385,0
010
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыру
32 025,0
011
Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың құнын иелеріне өтеу
582,0
012
Жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу
20 163,0
013
Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру жөніндегі іс-шараларды өткізу
16 936,0
014
Эпизоотияға қарсы іс-шаралар жүргізу
1 718 441,0
028
Уақытша сақтау пунктына ветеринариялық препараттарды тасымалдау бойынша қызметтер
6 281,0
030
Жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасына арналған ветеринариялық препараттарды, олардың профилактикасы мен диагностикасы жөніндегі қызметтерді орталықтандырып сатып алу, оларды сақтауды және аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдауды (жеткізуді) ұйымдастыру
24 625,0
031
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу үшін ветеринариялық мақсаттағы бұйымдар мен атрибуттарды, жануарға арналған ветеринариялық паспортты орталықтандырып сатып алу және оларды аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдау (жеткізу)
56 385,0
2
Су шаруашылығы
239 810,6
254
Облыстың табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы
239 810,6
002
Су қорғау аймақтары мен су объектiлерi белдеулерiн белгiлеу
6 584,8
003
Коммуналдық меншіктегі су шаруашылығы құрылыстарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
233 225,8
3
Орман шаруашылығы
6 899 168,4
254
Облыстың табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы
6 899 168,4
005
Ормандарды сақтау, қорғау, молайту және орман өсiру
6 574 010,4
006
Жануарлар дүниесін қорғау
67 740,0
104
Инвестициялық салымдар кезінде балық шаруашылығы субъектісі шеккен шығыстардың бір бөлігін өтеу

4 775 813,0
056
Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования
7 695 441,1
057
Субсидирование затрат перерабатывающих предприятий на закуп сельскохозяйственной продукции для производства продуктов ее глубокой переработки в сфере животноводства
870 686,1
719
Управление ветеринарии области
2 084 329,5
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере ветеринарии
124 046,5
008
Организация строительства, реконструкции скотомогильников (биотермических ям) и обеспечение их содержания
81 460,0
009
Организация санитарного убоя больных животных
3 385,0
010
Организация отлова и уничтожения бродячих собак и кошек
32 025,0
011
Возмещение владельцам стоимости обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека
582,0
012
Проведение ветеринарных мероприятий по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных
20 163,0
013
Проведение мероприятий по идентификации сельскохозяйственных животных
16 936,0
014
Проведение противоэпизоотических мероприятий
1 718 441,0
028
Услуги по транспортировке ветеринарных препаратов до пункта временного хранения
6 281,0
030
Централизованный закуп ветеринарных препаратов по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных, услуг по их профилактике и диагностике, организация их хранения и транспортировки (доставки) местным исполнительным органам районов (городов областного значения)
24 625,0
031
Централизованный закуп изделий и атрибутов ветеринарного назначения для проведения идентификации сельскохозяйственных животных, ветеринарного паспорта на животное и их транспортировка (доставка) местным исполнительным органам районов (городов областного значения)
56 385,0
2
Водное хозяйство
239 810,6
254
Управление природных ресурсов и регулирования природопользования области
239 810,6
002
Установление водоохранных зон и полос водных объектов
6 584,8
003
Обеспечение функционирования водохозяйственных сооружений, находящихся в коммунальной собственности
233 225,8
3
Лесное хозяйство
6 899 168,4
254
Управление природных ресурсов и регулирования природопользования области
6 899 168,4
005
Охрана, защита, воспроизводство лесов и лесоразведение
6 574 010,4
006
Охрана животного мира
67 740,0
104
Возмещение части расходов, понесенных субъектом рыбного хозяйства, при инвестиционных вложениях