Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2023 жылғы 14 желтоқсандағы № 8-1 "2024-2026 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2024 жылғы 16 ақпандағы № 10-1 шешімі
Батыс Қазақстан облыстық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының "2024-2026 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" 2023 жылғы 14 желтоқсандағы № 8-1 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 190 163 болып тіркелген) шешіміне мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген шешімнің 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. 2024-2026 жылдарға арналған облыстық бюджет 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2024 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 405 203 772 мың теңге:
салықтық түсімдер – 95 135 163 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 1 231 063 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 2 мың теңге;
трансферттер түсімдері – 308 837 544 мың теңге;
2) шығындар – 419 711 580 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 27 493 061 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 38 669 481 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу –11 176 420 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 1 999 290 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 1 999 290 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 44 000 159 мың теңге:
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 44 000 159 мың теңге:
қарыздар түсімі – 33 230 697 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 9 735 128 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 20 504 590 мың теңге.";
көрсетілген шешімнің 10-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"10. 2024 жылға арналған облыстық бюджетте аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге облыстық бюджет қаражат есебінен бөлінетін нысаналы даму трансферттері және ағымдағы нысаналы трансферттер 32 527 122 мың теңге жалпы сомасында қарастырылғаны ескерілсін, соның ішінде:
25 224 472 мың теңге – ағымдағы нысаналы трансферттер;
7 302 650 мың теңге – нысаналы даму трансферттері.
Аталған сомаларды аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге бөлу Батыс Қазақстан облыс әкімдігінің қаулысы негізінде жүзеге асырылады.";
көрсетілген шешімнің 13-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"13. 2024 жылға арналған облыстың жергілікті атқарушы органдарының резерві 3 505 000 мың теңге мөлшерінде бекітілсін.";
аталған шешімнің 1-қосымшасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

О внесении изменений в решение Западно-Казахстанского областного маслихата от 14 декабря 2023 года № 8-1 "Об областном бюджете на 2024-2026 годы"
Решение Западно-Казахстанского областного маслихата от 16 февраля 2024 года № 10-1
Западно-Казахстанский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Западно-Казахстанского областного маслихата "Об областном бюджете на 2024-2026 годы" от 14 декабря 2023 года № 8-1 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 190 163) следующие изменения:
пункт 1 указанного решения изложить в новой редакции:
"1. Утвердить областной бюджет на 2024-2026 годы согласно приложениям 1, 2 и 3, в том числе на 2024 год в следующих объемах:
1) доходы – 405 203 772 тысячи тенге:
налоговые поступления – 95 135 163 тысячи тенге;
неналоговые поступления – 1 231 063 тысячи тенге;
поступления от продажи основного капитала – 2 тысячи тенге;
поступления трансфертов – 308 837 544 тысячи тенге;
2) затраты – 419 711 580 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 27 493 061 тысяча тенге:
бюджетные кредиты – 38 669 481 тысяча тенге;
погашение бюджетных кредитов – 11 176 420 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 1 999 290 тысяч тенге:
приобретение финансовых активов – 1 999 290 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 44 000 159 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 44 000 159 тысяч тенге:
поступление займов – 33 230 697 тысяч тенге;
погашение займов – 9 735 128 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 20 504 590 тысяч тенге.";
пункт 10 указанного решения изложить в новой редакции:
"10. Учесть, что в областном бюджете на 2024 год предусмотрены целевые трансферты на развитие и целевые текущие трансферты районным (города областного значения) бюджетам, выделяемые за счет средств областного бюджета в общей сумме 32 527 122 тысячи тенге, в том числе:
25 224 472 тысячи тенге – целевые текущие трансферты;
7 302 650 тысяч тенге – целевые трансферты на развитие.
Распределение указанных сумм районным (города областного значения) бюджетам осуществляется на основании постановления акимата Западно-Казахстанской области.";
пункт 13 указанного решения изложить в новой редакции:
"13.Утвердить резерв местного исполнительного органа области на 2024 год в размере 3 505 000 тысяч тенге.";
приложение 1 к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.

141
050
Қаржы лизингі шарттарында сатып алынған санитариялық көлік және сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдар бойынша лизинг төлемдерін өтеу
651 420
271
Облыстың құрылыс басқармасы
1 907 367
038
Деңсаулық сақтау объектілерін салу және реконструкциялау
1 907 367
3
Мамандандырылған медициналық көмек
1 667 603
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
1 667 603
027
Халыққа иммундық профилактика жүргізу үшін вакциналарды және басқа медициналық иммундық биологиялық препараттарды орталықтандырылған сатып алу және сақтау
1 667 603
4
Емханалар
233 148
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
233 148
039
Денсаулық сақтау субъектілерінің медициналық көмегін қамтитын қосымша медициналық көмектің көлемін көрсету, Call-орталықтардың қызметтер көрсетуі және өзге де шығыстар
233 148
5
Медициналық көмектiң басқа түрлерi
78 928
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
78 928
029
Облыстық арнайы медициналық жабдықтау базалары
78 928
9
Денсаулық сақтау саласындағы өзге де қызметтер
7 175 490
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
7 175 490
001
Жергілікті деңгейде денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
246 590
008
Қазақстан Республикасында ЖИТС профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды іске асыру
183 166
016
Азаматтарды елді мекеннен тыс жерлерде емделу үшін тегін және жеңілдетілген жол жүрумен қамтамасыз ету
377 740
018
Денсаулық сақтау саласындағы ақпараттық талдамалық қызметтер
44 521
023
Медициналық және фармацевтикалық қызметкерлерді әлеуметтік қолдау
96 000
030
Мемлекеттік денсаулық сақтау органдарының күрделі шығыстары
31 002
033
Медициналық денсаулық сақтау ұйымдарының күрделі шығыстары
6 196 471
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
20 942 402
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
9 935 497
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
6 557 086
002
Жалпы үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
2 182 195
013
Психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық аурулармен ауыратын мүгедектігі бар адамдар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
2 160 089
015
Балалар психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерінде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық патологиялары бар мүгедектігі бар балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету

141
050
Возмещение лизинговых платежей по санитарному транспорту, медицинским изделиям, требующие сервисного обслуживания, приобретенных на условиях финансового лизинга
651 420
271
Управление строительства области
1 907 367
038
Строительство и реконструкция объектов здравоохранения
1 907 367
3
Специализированная медицинская помощь
1 667 603
253
Управление здравоохранения области
1 667 603
027
Централизованный закуп и хранение вакцин и других медицинских иммунобиологических препаратов для проведения иммунопрофилактики населения
1 667 603
4
Поликлиники
233 148
253
Управление здравоохранения области
233 148
039
Оказание дополнительного объема медицинской помощи, включающий медицинскую помощь субъектами здравоохранения, оказание услуг Call-центрами и прочие расходы
233 148
5
Другие виды медицинской помощи
78 928
253
Управление здравоохранения области
78 928
029
Областные базы специального медицинского снабжения
78 928
9
Прочие услуги в области здравоохранения
7 175 490
253
Управление здравоохранения области
7 175 490
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области здравоохранения
246 590
008
Реализация мероприятий по профилактике и борьбе со СПИД в Республике Казахстан
183 166
016
Обеспечение граждан бесплатным или льготным проездом за пределы населенного пункта на лечение
377 740
018
Информационно-аналитические услуги в области здравоохранения
44 521
023
Социальная поддержка медицинских и фармацевтических работников
96 000
030
Капитальные расходы государственных органов здравоохранения
31 002
033
Капитальные расходы медицинских организаций здравоохранения
6 196 471
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
20 942 402
1
Социальное обеспечение
9 935 497
256
Управление координации занятости и социальных программ области
6 557 086
002
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых и лиц с инвалидностью в медико-социальных учреждениях (организациях) общего типа, в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
2 182 195
013
Предоставление специальных социальных услуг для лиц с инвалидностью с психоневрологическими заболеваниями, в психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
2 160 089
015
Предоставление специальных социальных услуг для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями в детских психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания

159 851
021
Туристік қызметті реттеу
16 594
041
Туристік қызмет объектілерін салу, реконструкциялау кезінде кәсіпкерлік субъектілері шығындарының бір бөлігін өтеу
47 041
042
Туристік қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілеріне сыйымдылығы жүргiзушiнiң орнын қоспағанда, сегiзден астам отыратын орны бар автомобиль көлік құралдарын сатып алу бойынша шығындардың бір бөлігін өтеу
11 250
044
Кәсіпкерлік субъектілерінің санитариялық-гигиеналық тораптарды күтіп-ұстауға арналған шығындарының бір бөлігін субсидиялау
84 966
9
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiктi ұйымдастыру жөнiндегi өзге де қызметтер
1 094 994
748
Облыстың мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы
508 634
001
Жергiлiктi деңгейде мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
200 720
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
307 914
752
Облыстың қоғамдық даму басқармасы
586 360
001
Жергілікті деңгейде қоғамдық даму саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
478 681
006
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
62 336
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
45 343
09
Отын-энергетика кешенi және жер қойнауын пайдалану
5 800 763
1
Отын және энергетика
5 800 763
254
Облыстың табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы
288 900
081
Елді мекендерді шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау үшін жерасты суларына іздестіру-барлау жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу
288 900
279
Облыстың энергетика және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық басқармасы
5 511 863
007
Жылу-энергетикалық жүйені дамыту
5 511 863
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
46 731 252
1
Ауыл шаруашылығы
41 222 014
255
Облыстың ауыл шаруашылығы басқармасы
37 647 496
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
355 485
002
Тұқым шаруашылығын дамытуды субсидиялау
284 280
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
3 031
006
Басым дақылдардың өндірісін дамытуды субсидиялау
495 000
008
Cаны зиян тигізудің экономикалық шегінен жоғары зиянды және аса қауіпті зиянды организмдерге, карантинді объектілерге қарсы өңдеулер жүргізуге арналған пестицидтердің, биоагенттердiң (энтомофагтардың) құнын субсидиялау
189 085
014
Ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерге су жеткізу бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялау
37 091
029
Ауыл шаруашылық дақылдарының зиянды организмдеріне қарсы күрес жөніндегі іс- шаралар

159 851
021
Регулирование туристской деятельности
16 594
041
Возмещение части затрат субъектов предпринимательства при строительстве, реконструкции объектов туристской деятельности
47 041
042
Возмещение части затрат по приобретению автомобильных транспортных средств вместимостью более восьми мест для сидения, исключая место водителя, субъектам предпринимательства, осуществляющим туристскую деятельность
11 250
044
Субсидирование части затрат субъектов предпринимательства на содержание санитарно-гигиенических узлов
84 966
9
Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма и информационного пространства
1 094 994
748
Управление культуры, развития языков и архивного дела области
508 634
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области культуры, развития языков и архивного дела
200 720
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
307 914
752
Управление общественного развития области
586 360
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области общественного развития
478 681
006
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
62 336
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
45 343
09
Топливно-энергетический комплекс и недропользование
5 800 763
1
Топливо и энергетика
5 800 763
254
Управление природных ресурсов и регулирования природопользования области
288 900
081
Организация и проведение поисково-разведочных работ на подземные воды для хозяйственно-питьевого водоснабжения населенных пунктов
288 900
279
Управление энергетики и жилищно-коммунального хозяйства области
5 511 863
007
Развитие теплоэнергетической системы
5 511 863
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
46 731 252
1
Сельское хозяйство
41 222 014
255
Управление сельского хозяйства области
37 647 496
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере сельского хозяйства
355 485
002
Субсидирование развития семеноводства
284 280
003
Капитальные расходы государственного органа
3 031
006
Субсидирование развития производства приоритетных культур
495 000
008
Субсидирование стоимости пестицидов, биоагентов (энтомофагов), предназначенных для проведения обработки против вредных и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности и карантинных объектов
189 085
014
Субсидирование стоимости услуг по доставке воды сельскохозяйственным товаропроизводителям
37 091
029
Мероприятия по борьбе с вредными организмами сельскохозяйственных культур

555 858
045
Тұқымдық және көшет отырғызылатын материалдың сорттық және себу сапаларын анықтау
29 526
046
Тракторларды, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен тетіктерін мемлекеттік есепке алуға және тіркеу
12 219
047
Тыңайтқыштар (органикалықтарды қоспағанда) құнын субсидиялау
359 119
050
Инвестициялар салынған жағдайда агроөнеркәсіптік кешен субъектісі көтерген шығыстардың бөліктерін өтеу
12 237 325
051
Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау
90 239
053
Мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды, асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды субсидиялау
7 473 026
056
Ауыл шаруашылығы малын, техниканы және технологиялық жабдықты сатып алуға кредит беру, сондай-ақ лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
15 424 253
057
Мал шаруашылығы саласында терең қайта өңдеуден өткізілетін өнімдерді өндіру үшін ауыл шаруашылығы өнімін сатып алуға жұмсайтын өңдеуші кәсіпорындардың шығындарын субсидиялау
101 959
719
Облыстың ветеринария басқармасы
3 574 518
001
Жергілікті деңгейде ветеринария саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
171 619
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
14 535
009
Ауру жануарларды санитариялық союды ұйымдастыру
50 764
010
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыру
12 440
011
Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың құнын иелеріне өтеу
8 766
012
Жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу
44 087
013
Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру жөніндегі іс-шараларды өткізу
21 996
014
Эпизоотияға қарсы іс-шаралар жүргізу
2 740 937
015
Ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
139 725
028
Уақытша сақтау пунктына ветеринариялық препараттарды тасымалдау бойынша қызметтер
7 370
031
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу үшін ветеринариялық мақсаттағы бұйымдар мен атрибуттарды, жануарға арналған ветеринариялық паспортты орталықтандырып сатып алу және оларды аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдау (жеткізу)
105 483
075
Облыс аумағында ветеринариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету
256 796
2
Су шаруашылығы
128 468
254
Облыстың табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы
128 468
002
Су қорғау аймақтары мен су объектiлерi белдеулерiн белгiлеу

555 858
045
Определение сортовых и посевных качеств семенного и посадочного материала
29 526
046
Государственный учет и регистрация тракторов, прицепов к ним, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов
12 219
047
Субсидирование стоимости удобрений (за исключением органических)
359 119
050
Возмещение части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях
12 237 325
051
Субсидирование в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса
90 239
053
Субсидирование развития племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства
7 473 026
056
Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования
15 424 253
057
Субсидирование затрат перерабатывающих предприятий на закуп сельскохозяйственной продукции для производства продуктов ее глубокой переработки в сфере животноводства
101 959
719
Управление ветеринарии области
3 574 518
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере ветеринарии
171 619
003
Капитальные расходы государственного органа
14 535
009
Организация санитарного убоя больных животных
50 764
010
Организация отлова и уничтожения бродячих собак и кошек
12 440
011
Возмещение владельцам стоимости обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека
8 766
012
Проведение ветеринарных мероприятий по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных
44 087
013
Проведение мероприятий по идентификации сельскохозяйственных животных
21 996
014
Проведение противоэпизоотических мероприятий
2 740 937
015
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
139 725
028
Услуги по транспортировке ветеринарных препаратов до пункта временного хранения
7 370
031
Централизованный закуп изделий и атрибутов ветеринарного назначения для проведения идентификации сельскохозяйственных животных, ветеринарного паспорта на животное и их транспортировка (доставка) местным исполнительным органам районов (городов областного значения)
105 483
075
Обеспечение ветеринарной безопасности на территории области
256 796
2
Водное хозяйство
128 468
254
Управление природных ресурсов и регулирования природопользования области
128 468
002
Установление водоохранных зон и полос водных объектов