Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің республикалық мемлекеттік мекемелерін орналастырудың заттай нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2025 жылғы 21 сәуірдегі № 442 бұйрығы
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 70-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің республикалық мемлекеттік мекемелерін орналастырудың заттай нормалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Әскери инфрақұрылым бас басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 11 шілдедегі № 472 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33059 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімін, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкін жүргізу қағидалары 10-тармағының талаптарына сәйкес қол қойылған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларының орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жіберуді қамтамасыз етсін.
3. "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери бөлімдерін, мекемелерін және әскери оқу орындарын орналастырудың заттай нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2021 жылғы 30 қарашадағы № 833 бұйрығы жойылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің тыл және әскери инфрақұрылым жөніндегі орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық мүдделі лауазымды адамдарға және құрылымдық бөлімшелерге жеткізілсін.
6. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
Р. Жаксылыков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
20____ жылғы "__" _________
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
2025 жылғы 21 сәуірдегі
№ 442 Бұйрықпен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің республикалық мемлекеттік мекемелерін орналастырудың заттай нормалары
Р/с №
Үй-жай атауы
Өлшем бірлігі
Ауданы м2
Ескертпе
1
2
3
4
5

Об утверждении натуральных норм расквартирования республиканских государственных учреждений Вооруженных Сил Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 21 апреля 2025 года № 442
В соответствии с пунктом 3 статьи 70 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые натуральные нормы расквартирования республиканских государственных учреждений Вооруженных Сил Республики Казахстан.
2. Главному управлению военной инфраструктуры Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан в электронном виде в течение пяти рабочих дней со дня его подписания на казахском и русском языках в соответствии с требованиями пункта 10 Правил ведения Государственного реестра нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 11 июля 2023 года № 472 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33059);
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении подпунктов 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
3. Отменить приказ Министра обороны Республики Казахстан от 30 ноября 2021 года № 833 "Об утверждении натуральных норм расквартирования воинских частей, учреждений и военных учебных заведений Вооруженных Сил Республики Казахстан".
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра обороны Республики Казахстан по тылу и военной инфраструктуре.
5. Настоящий приказ довести до заинтересованных должностных лиц и структурных подразделений.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Р. Жаксылыков
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"____"___________20___года
Утверждены приказом
Министр обороны
Республики Казахстан
от 21 апреля 2025 года № 442
Натуральные нормы расквартирования республиканских государственных учреждений Вооруженных Сил Республики Казахстан
№ п/п
Наименование помещений
Единица исчисления
Площадь в м2
Примечание
1
2
3
4
5

1-бөлім. Казарма
1
Жатын үй-жай:
мерзімді қызмет әскери қызметшілері және оқу құрамасы мен бөлімінің курсанттары үшін:
ғимарат үй-жайының биіктігі 2,8 метр болғанда
1 адамға
4,8
Жатын үй-жайдағы бір адамға ауа көлемі кемінде 12 текше метр болуға тиіс. Мерзімді қызмет жеке құрамын үй-жай биіктігі кемінде 3,3 метр болғанда жатын үй-жайда екі қабатты кереуетке орналастыруға жол беріледі
ғимарат үй-жайыныңбиіктігі 3,3 метр болғанда
1 адамға
4,0

Раздел 1. Казармы
1
Спальные помещения для:
военнослужащих срочной службы и курсантов учебных соединений и частей:
при высоте помещения здания 2,8 метра
на 1 человека
4,8
Объем воздуха на одного человека в спальном помещении должен быть не менее 12 кубических метра.
Размещение личного состава срочной службы на двух ярусных кроватях допускается в спальных помещениях при высоте помещения здания не менее 3,3 метра
при высоте помещения здания 3,3 метра
на 1 человека
4,0

ғимарат үй-жайыныңбиіктігі 3,6 метр болғанда
1 адамға
3,6
офицер атағы жоқ тыңдаушылар, әскери оқу орнының және оқу-жаттығу орталығының курсанттары:
үй-жайдың биіктігі 2,8 метр болғанда
1 адамға
4,8
Офицер атағы жоқ тыңдаушылар, әскери оқу орнының 1, 2-курс курсанттары (тыңдаушылары) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының ішкі қызмет жарғысында белгіленген тәртіппен казармалық жағдайда ұсталады және үй-жайдың биіктігіне қарамастан, бір қабатты кереуетте жатын үй-жайда орналастырылады

при высоте помещения здания 3,6 метра
на 1 человека
3,6
слушателей, не имеющих офицерских званий, курсантов военных учебных заведений и учебных центров:
при высоте помещения здания 2,8 метра
на 1 человека
4,8
Слушатели, не имеющие офицерских званий, курсанты (слушатели) 1, 2, курсов военных учебных заведений, содержатся на казарменном положении в порядке, установленном Уставом внутренней службы Республике Казахстан, и размещаются в спальных помещениях на одноярусных кроватях независимо от высоты помещения

45,0
Сарбаздар дүкеніндегі сауда орнының саны казармалық аймақ жеке құрамының 1000 адамына екі орын есебінен қабылданады
4-бөлім. Жоғары әскери оқу орнының ғимараттары
1
Оқу ғимараты мен құрылысжайының оқу-зертханалық ауданы (жалпы), ауыспалы құрамның есептік саны:
2000 адамға дейін
1 адамға
12,0
Ауыспалы құрамның есептік санымен қабылданады:
біржолғы қабылдау санын есепке алмай, күндізгі бөлімше курсанттары (тыңдаушылары) – 100%

45,0
Количество торговых мест в солдатском магазине принимается из расчета два места на 1000 человек личного состава казарменной зоны
Раздел 4. Здания высших военных учебных заведений
1
Учебно-лабораторная площадь (общая) учебных зданий и сооружений при расчетной численности переменного состава:
до 2000 человек
на 1 человека
12,0
За расчетную численность переменного состава принимаются:
курсанты (слушатели) очного отделения без учета численности разовых наборов-100%

2000-нан 4000 адамға дейін
1 адамға
11,6
Күндізгі бөлімшенің адъюнкттері – 100%
4000-нан 6000 адамға дейін
1 адамға
11,2
Шетел армиясының әскери қызметшілері: күндізгі бөлімше – 100%
Жалпы саннан:
500 орынға дәрісхана
1 орынға
0,90
Қайта даярлау және біліктілігін арттыру курсының тыңдаушылары – 100%
Сырттай оқитын курсанттар, тыңдаушылар және адъюнкттер – 30%
400 орынға дәрісхана
1 орынға
1,0
300-200 орынға дәрісхана
1 орынға
1,1
150 орынға дәрісхана
1 орынға
1,2
100 орынға дәрісхана
1 орынға
1,3

от 2000 до 4000 человек
на 1 человека
11,6
Адъюнкты очного отделения – 100%
от 4000 до 6000 человек
на 1 человека
11,2
Военнослужащие иностранных армий: очного отделения – 100 %
Из общего количества:
аудитория на 500 мест
на 1 место
0,90
Слушатели курсов переподготовки и повышения квалификации – 100%
Курсанты, слушатели и адъюнкты заочного обучения – 30%
аудитория на 400 мест
на 1 место
1,0
аудитория на 300-200 мест
на 1 место
1,1
аудитория на 150 мест
на 1 место
1,2
аудитория на 100 мест
на 1 место
1,3

75-50 орынға дәрісхана
1 орынға
1,5
25 орынға дәрісхана
1 орынға
2,2
Кері байланысы бар 50-100 орынға дәрісхана (2 орынды үстелі бар)
1 орынға
1,8
Оқытатын және бақылаушы машинасы бар 12-25 орынға дәрісхана
1 орынға
3,0
Дәріс оқу дәрісханасы жанындағы препараторлық:
физикалық дәрісхана жанынан
500-400 орынға
300-200 орынға
1 орынға
1 орынға
144,0
108,0
химиялық дәрісхана жанынан 300-200 орынға
кабинет
72,0
жоғары математика, сызба геометриясы, материал кедергісі және басқа да пән бойынша сабаққа арналған дәрісхана жанынан орын саны:

аудитория на 75-50 мест
на 1 место
1,5
аудитория на 25 мест
на 1 место
2,2
Аудитория с обратной связью на 50-100 мест (с 2-местными столами)
на 1 место
1,8
Аудитория на 12-25 мест с
обучающими и
контролирующими
машинами
на 1 место
3,0
Препараторские при лекционных аудиториях:
при физической аудитории:
на 500-400 мест
на 300-200 мест
на 1 место
на 1 место
144,0
108,0
при химической аудитории на 300-200 мест
кабинет
72,0
при аудиториях для занятий по высшей математике, начертательной геометрии, сопротивлению материалов и другим дисциплинам с количеством мест:

300 – 200 орын
150 – 100 орын
кабинет
кабинет
72,0
36,0
Орналастырылатын жабдыққа және арналуына байланысты оқу кабинеті
1 орынға
2,2
Технологиялық және оқу-жаттығу жабдығын орнату үшін қажетті аудан оны орнату, көрсету және қызмет көрсету үшін қажетті ауданды ескеріп айқындалады
25 орынға курстық, дипломдық жобалау залы, сызу залы
1 орынға
3,6
Курстық және дипломдық жобалаудың сызу залы жанындағы мұрағат
1 залға
9,0
Сызу залы жанындағы модельдеу бөлмесі
1 залға

300-200 мест
150-100 мест
кабинет
кабинет
72,0
36,0
Учебные кабинеты в зависимости от размещаемого оборудования и назначения
на 1 место
2,2
Площадь, необходимая для установки технологического и учебного оборудования, определяется с учетом площади, потребной для его установки, демонстрации и обслуживания
Залы для курсового, дипломного проектирования, чертежные залы на 25 мест
на 1 место
3,6
Архивы при чертежных залах курсового и дипломного проектирования
на 1 зал
9,0
Модельные при чертежных залах
на 1 зал

18,0
Бағдарламаланған оқытудың техникалық құралдары бар арнайы оқу кабинеті:
оқытатын және бақылаушы машина сыныбы
1 орынға
2,2
кері байланысы бар оқытатын және бақылаушы машина сыныбы
1 орынға
3,0
Есептеу техникасы кабинеті:
үстелдегі есептеу машиналары кабинеті
1 орынға
3,0
есептеу машинасына арналған зал (машина түріне байланысты)
1 орынға
7,5
Орын саны оқу жоспарларына және жоғары әскери оқу орны курсанттарының (тыңдаушыларының) санына сәйкес есептеледі
деректерді дайындау кабинеті
кабинет

18,0
Специализированные учебные кабинеты с техническими средствами программированного обучения:
класс обучающих и контролирующих машин
на 1 место
2,2
класс обучающих и контролирующих машин с обратной связью
на 1 место
3,0
Кабинеты вычислительной техники:
кабинеты настольных вычислительных машин
на 1 место
3,0
зал для вычислительных машин
(в зависимости от типа машин)
на 1 место
7,5
Количество мест рассчитывается согласно учебным планам и количества курсантов (слушателей) высших военных учебных заведений
кабинет подготовки данных
кабинет

20,0
Ғимаратта қойма ағымдағы жабдықталымдағы мүлікті сақтау, ерекше кезеңге мүлікті (жөндеу жиынтығын) сақтау үшін үй-жай, мүлікті өңдеу және қайта консервациялау үшін, сығылған және сұйытылған газы бар баллонды сақтау үшін үй-жай жабдықталады және бір-бірінен өртке қарсы қабырғамен бөлінеді
10
Лак-бояу химиялық материал қоймасы
1 бірлік техникаға
0,3
Лак-бояу материалының қоймасы негізгі қоймадан бөлек тұрақты парктің басқа ғимаратынан кемінде 10 м қашықтықта жартылай тереңдетілген ғимаратта жабдықталады
11
Бақылау-техникалық пункт:
Парк бастығының бөлмесі
бөлме
16,0
Әскери бөлім паркіне бір ғимарат. Бақылау-техникалық пункті парктен шығатын негізгі (басты) есіктің жанында орналасады және өтпе жолмен біріктірілген ғимараттан, шығатын және кіретін қақпадан тұрады. Бақылау-техникалық пункт бір немесе екі қабатты ғимарат болып табылады. Бақылау-техникалық пункт бастығының үй-жайы бірінші қабатта орналасады және бөлім командирінің қару-жарақ жөніндегі орынбасарымен және парк бойынша кезекшімен телефон және екіжақты тікелей дауыс зорайтқыш байланысымен жабдықталады
Парк бойынша тәуліктік нарядтың демалатын үй-жайы
бөлме
12,0
Парк бойынша нарядтың демалу үй-жайы бақылау-техникалық пункт ғимаратында басқа үй-жайдан оқшауланған және саны екі-үш адам болатын тәуліктік наряд адамдарының демалу мүмкіндігін қамтамасыз етеді
Парк бойынша кезекшінің үй-жайы
бөлме
16,0
Парк бойынша кезекшінің үй-жайы бақылау-техникалық пункт ғимаратының бірінші қабатында орналасады және парк аумағын шолуды, парктен машинаның шығуын және кіруін бақылауды қамтамасыз етеді
Кезекші жүргізушілердің демалатын үй-жайы
1 адамға
3,0
Кезекші құрал жүргізушілерінің үй-жайы бір уақытта үш адамның демалу мүмкіндігін қамтамасыз ететін есеппен бақылау-техникалық пункт ғимаратының бірінші қабатында орналасады. Үй-жайда парк бойынша кезекшімен екіжақты селекторлық байланыс орнатылады. Кезекші құрал жүргізушілерінің үй-жайында құжаттама тақтасы жабдықталады
Жүргізушілерге нұсқау беру сыныбы
1 адамға
4,0
Бөлме ауданы кемінде 40 м2. Сынып ауданы бір уақытта саны 20-30 адам болатын жеке құраммен сабақ өткізу мүмкіндігін қамтамасыз етеді
12
Санитариялық торап
1 адамға
3,0
Санитариялық торап бақылау-техникалық пункт ғимаратының бірінші қабатында жабдықталады. Ол басқа үй-жайдан оқшауланады. Дәретханамен және қолжуғышпен жабдықталады. Дәретханаға кіру өздігінен жабылатын есігі бар тамбур арқылы жасалады. Дәретханада бақылау-техникалық пунктте бір уақытта болатын әскери қызметшілердің (тәуліктік наряд, кезекші құралдың жүргізушілері) барынша көп саны үшін норма есебінен генуя тостақ пен писсуар орнатылады
13
Медициналық тексеру бөлмесі
бөлме
9,0
Жүргізушілерді (механик-жүргізушілерді) медициналық тексеру және парктен шығар алдында және паркке қайтып оралғаннан кейін жол құжаттамасын ресімдеу үшін
14
Қызметтік үй-жай
бөлме

20,0
В здании склады оборудуются и отделяются друг от друга противопожарными стенами помещения для хранения имущества текущего довольствия, для хранения имущества на особый период (ремонтные комплекты), помещения для обработки и пере консервации имущества, для хранения баллонов со сжатыми и сжиженными газами
10
Склад лакокрасочных химических материалов
на 1 единица техники
0,3
Склады для лакокрасочных материалов оборудуются, в полузаглубленном здании отдельно от основных складов на удалении не менее 10 м от других зданий постоянного парка
11
Контрольно-технический пункт:
Комната начальника парка
комната
16,0
Одно здание на парк воинской части. Контрольно-технический пункт размещается у основного (главного) выезда из парка и включает: здание, совмещенное с проходной; выездные и въездные ворота. Контрольно-технический пункт является одноэтажным зданием или двухэтажным. Помещение начальника контрольно-технического пункта размещается на первом этаже и оборудуется телефонной и прямой громкоговорящей двусторонней связью с заместителем командира части по вооружению и с дежурным по парку
Помещение для отдыха суточного наряда по парку
комната
12,0
Помещение для отдыха наряда по парку в здании контрольно-технического пункта изолировано от других помещений и обеспечивает возможность отдыха лиц суточного наряда в количестве двух-трех человек
Помещение дежурного по парку
комната
16,0
Помещение дежурного по парку размещается на первом этаже здания контрольно-технического пункта и обеспечивает обзор территории парка, наблюдение за выходом из парка и возвращением машин в парк
помещение для отдыха дежурных водителей
на 1 человека
3,0
Помещение водителей дежурных средств располагается на первом этаже здания контрольно-технического пункта из расчета обеспечения возможности одновременного отдыха трех человек. В помещении устанавливается двусторонняя селекторная связь с дежурным по парку. В помещении водителей дежурных средств оборудуется доска документации
Класс инструктажа водителей
на 1 человека
4,0
Комната не менее 40 м2. Площадь класса обеспечивает возможность проведения занятий одновременно с личным составом в количестве 20-30 человек
12
Санитарный узел
на 1 человека
3,0
Санитарный узел оборудуется на первом этаже здания контрольнл-технического пункта. Он изолируются от остальных помещений. Оборудуется умывальником и туалетом. Вход в туалет устраивается через тамбур с самозакрывающейся дверью. В туалете устанавливаются чаши генуи и писсуары из расчета норм для максимально возможного количества одновременно находящихся на контрольно-техническом пункте военнослужащих (суточный наряд, водители дежурных средств)
13
Комната медицинского осмотра
комната
9,0
Для медицинского осмотра водителей (механиков-водителей) и оформления ими путевой документации перед выездом из парка и по возвращении в парк
14
Служебные помещения
комната

18,0
Қызмет бастықтары мен бөлімше командирлерінің техникалық бөлім мен қару-жарақ жөніндегі орынбасарларының жұмыс істеуі үшін үй-жай
Техникаға жанар-жағармай материалын құю пункті және жанар-жағармай материалының шығыс қоймасы: Тарату колонкасы болжамды есеппен отын түрі бойынша штаттық техниканың 30-40 бірлігіне бір колонка, бірақ отынның әрбір түріне кемінде бір колонка ретінде қабылданады. Резервуар саны және сыйымдылығы машинаның кезекшіліктен кезең-кезеңімен оралуын ескеріп, қару-жарақ пен әскери техниканың 10 тәулікке қажеттілігін сақтауды қамтамасыз етуге тиіс. Бұл ретте жанармайдың әрбір маркасына кемінде бір резервуар бөлінуге тиіс.
Техника мен қару-жарақ паркі аймағы тұрмыстық үй-жайының ауданы (дәретхана, душ бөлмесі, гардероб және т.б.) әскери ғимараттың ұқсас үй-жайы үшін аудан нормаларына қатысты есептеледі.

18,0
Помещение для работы начальников служб и заместителей командиров подразделений по технической части и вооружению
Пункт заправки техники горюче-смазочными материалами и расходные склады горюче-смазочных материалов: Раздаточные колонки принимаются из ориентировочного расчета одна колонка на 30-40 единиц штатной техники по виду топлива, но не менее одной колонки для каждого вида топлива; Количество и емкость резервуаров должны обеспечивать хранение 10-суточной потребности вооружения и военной техники с учетом периодического возвращения машин с дежурств. При этом под каждую марку горючего должно быть выделено не менее одного резервуара
Площадь бытовых помещений (туалеты, душевые, гардеробные и т.д.) зоны парка техники и вооружения исчисляются применительно к нормам площадей для аналогичных помещений воинских зданий.

23,0
15-бөлім. Монша және кір жуу орны
1
Монша
Негізгі үй-жай:
гардеробы бар вестибюль
1 орынға
17,0
Моншаның сыйымдылығы әскери қалашықтың тұрғын және казармалық аймағының көлеміне байланысты.
1000 адамға арналған моншадағы орынның есептік саны:
күту-салқындау бөлмесі
(шешіну және киіну)
1 орынға
0,17
казармалық аймақ – 16-18 орын
жуыну бөлімі
1 орынға
жалпы ауданнан 80 %
аралас типті моншадағы душ бөлмесі
1 орынға
3,5
тұрғын аймақ – 5 орын
бу бөлмесі
1 орынға
8,0
кір және таза киім қоймасы
1 орынға
0,16
дәретхана
үй-жай
жалпы ауданнан 20 %
Киінетін және шешінетін үй-жайда шлюзде қолжуғышы бар 1 унитазға дәретхана жабдықталады
Қосалқы үй-жай:
шаштараз
1 креслоға
4,5
жуу және дезинфекциялау құралының, сондай-ақ жинау құрал-жабдығының қоймасы
1 орынға
0,08
қызмет көрсетуші персонал бөлмесі
1 адамға
1,0
қосалқы үй-жай
1 адамға
2,0
2
Механикаландырылған кір жуу орны
негізгі цех пен өндірістік бөлімше:
кір жуу орнының өнімділігі
0,5-2,0 т/ауысым болғанда ауысымға 100 кг құрғақ киім
1000 адамға кір жуу нормасы:
казармалық аймақ
- 500 кг/тәулік
тұрғын аймақ
- 90 кг/тәулік
Кір киімді қабылдау, сұрыптау, белгілеу және сақтау цехы
ауысымға 100 кг құрғақ киім
6,0
Кір киімді тапсыратын адамдар үшін күту бөлмесі
ауысымға 100 кг құрғақ киім
3,5
Кір жуу цехы
ауысымға 100 кг құрғақ киім

23,0
Раздел 15. Бани и прачечные
1
Бани
Основные помещения:
вестибюль с гардеробом
на 1 место
17,0
Вместимость бани зависит от размера жилой и казарменной зон военного городка.
Расчетное количество мест в бане на 1000 человек принимается:
ожидальные остывочные (одевальные и раздевальные)
на 1 место
0,17
казарменная зона
– 16-18 мест
моечное отделение
помещение
80 % от общей площади
душевые в банях
комбинированного типа
на 1 место
3,5
жилая зона – 5 мест
парильные
на 1 место
8,0
кладовые для грязного и
чистого белья
на 1 место
0,16
туалет
помещение
20% от общей площади
В одевальных и раздевальных помещениях оборудуется туалет на 1 унитаз с умывальником в шлюзе
Вспомогательные помещения:
парикмахерские
на 1 кресло
4,5
кладовые моющих и
дезинфицирующих
средств, а также
уборочного инвентаря
на 1 место
0,08
комната обслуживающего
персонала
на 1 человека
1,0
подсобное помещение
на 1 человека
2,0
2
Механизированная прачечная:
Основные цехи и производственные подразделения:
на 100 кг сухого белья в смену при производительности прачечной
0,5-2,0 т/смену
Норма стирки белья на 1000 человек:
казарменная зона
– 500 кг/сутки
жилая зона
– 90 кг/сутки
Цех приемки, сортировки, метки и хранения грязного белья
на 100 кг сухого белья в смену
6,0
Ожидальная для сдающих грязное белье
на 100 кг сухого белья в смену
3,5
Стиральный цех
на 100 кг сухого белья в смену

Үй-жайдың биіктігі жабынның шығыңқы конструкциясын есепке алмай, таза еден мен төбеден белгілердің айырмашылығымен айқындалады (ҚР ҚЖ 3.02-101-2012).

Высота помещений определяется разностью отметок от чистого пола и потолка без учета выступающих конструкций перекрытия (СП РК 3.02-101-2012)