Ішкі істер органдары бөліністерінің заңсыз көші-қонның алдын алуда және жолын кесуде өзара іс-қимыл жасасу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2025 жылғы 14 наурыздағы № 195 бұйрығы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 22 маусымдағы № 607 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 10) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Ішкі істер органдары бөліністерінің заңсыз көші-қонның алдын алуда және жолын кесуде өзара іс-қимыл жасасу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Криминалдық полиция департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Осы бұйрыққа қол қойылған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде оны электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) Осы тармақтың 1) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң мен нормашығармашылықты үйлестіру департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің бірінші орынбасары полиция полковнигі Б.Т.Аленовке және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Криминалдық полиция департаментіне (Қ.Б.Нұрмағамбетов) жүктелсін.
4. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр полиция генерал-лейтенанты Е. Саденов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2025 жылғы 14 наурыздағы
№ 195 бұйрығымен
бекітілген
Ішкі істер органдары бөліністерінің заңсыз көші-қонның алдын алуда және жолын кесуде өзара іс-қимыл жасасу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары бөліністерінің заңсыз көші-қонның алдын алуда және жолын кесуде өзара іс-қимыл жасасу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары бөлімшелерінің (бұдан әрі - ІІО) заңсыз көші-қонға қарсы іс-қимыл саласындағы өзара іс-қимыл жасасу тәртібін регламенттейді.
2. Қағидалардың құқықтық негізін Қазақстан Республикасының Конституциясы, "Жедел-іздестіру қызметі туралы", "Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы", "Халықтың көші-қоны туралы", "Шетелдіктердің құқықтық жағдайы туралы", "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Заңдар, сондай-ақ "Көшіп келушілердің Қазақстан Республикасына келуінің және онда болуының, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасынан кетуінің қағидаларын және Көші-қон бақылауын жүзеге асыру, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын заңсыз өтетін, Қазақстан Республикасының аумағында заңсыз болатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағына келуге тыйым салынған адамдарды есепке алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 21 қаңтардағы қаулысы құрайды.

Об утверждении Правил взаимодействия подразделений органов внутренних дел в предупреждении и пресечении незаконной миграции
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 14 марта 2025 года № 195
В соответствии с подпунктом 10) пункта 15 Положения о Министерстве внутренних дел Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июня 2005 года № 607, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила взаимодействия подразделений органов внутренних дел в предупреждении и пресечении незаконной миграции.
2. Департаменту криминальной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) В течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа направление его в электронном виде на казахском и русском языках в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) направление в Департамент юридической и нормотворческой координации Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 1) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан полковника полиции Аленова Б.Т. и Департамент криминальной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Нурмагамбетов К.Б.).
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его подписания.
Министр
генерал-лейтенант полиции
Е. Саденов
Утверждены приказом
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 14 марта 2025 года № 195
Правила взаимодействия подразделений органов внутренних дел в предупреждении и пресечении незаконной миграции
1. Общие положения
1. Настоящие Правила взаимодействия подразделений органов внутренних дел Республики Казахстан в предупреждении и пресечении незаконной миграции (далее – Правила) регламентируют порядок взаимодействия подразделений органов внутренних дел Республики Казахстан (далее – ОВД) в сфере противодействия незаконной миграции.
2. Правовую основу Правил составляют Конституция Республики Казахстан, законы "Об оперативно-розыскной деятельности", "Об органах внутренних дел Республики Казахстан", "О миграции населения", "О правовом положении иностранцев", "О гражданстве Республики Казахстан", а также постановление Правительства Республики Казахстан от 21 января 2012 года "Об утверждении Правил въезда и пребывания иммигрантов в Республике Казахстан, а также их выезда из Республики Казахстан и Правил осуществления миграционного контроля, а также учета иностранцев и лиц без гражданства, незаконно пересекающих Государственную границу Республики Казахстан, незаконно пребывающих на территории Республики Казахстан, а также лиц, которым запрещен въезд на территорию Республики Казахстан".

3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) заңсыз көші-қонды ұйымдастыру – бұл шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың көлік құралдарын не жалған құжаттарды, не тұрғын немесе өзге де үй-жайларды ұсыну, сондай-ақ азаматтарға, шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасының аумағы арқылы заңсыз келу, кету, орын ауыстыру үшін өзге де қызметтер көрсету жолымен заңсыз болуына бағытталған шаралар кешені;
2) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын қасақана заңсыз кесіп өту – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын Мемлекеттік шекара арқылы өткізу пункттерінен тыс кесіп өту, сол сияқты жалған құжаттар немесе үшінші тұлғалардың жарамды құжаттарын алдап пайдаланып жасалған, сол сияқты белгіленген тәртіпті бұза отырып, көрсетілген пункттерде Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын қасақана заңсыз кесіп өту, сол сияқты белгіленген тәртіпті бұза отырып;
3) заңсыз көшіп келу – шетелдіктердің немесе азаматтығы жоқ адамдардың келу және болу тәртібін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзитті жол жүруді бұза отырып, Қазақстан Республикасына келуі және Қазақстан Республикасында болуы;
4) жедел-іздестіру қызметі – адамның және азаматтың өмірін, денсаулығын, құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін, меншігін қорғау, қоғам мен мемлекеттің қылмыстық қол сұғушылықтан қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында, жедел-іздестіру қызметін жүзеге асыратын органдары Қазақстан Республикасының Конституциясына, осы Заңға және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес, жүзеге асыратын жария және жасырын жедел-іздестіру, ұйымдастыру және басқару іс-шараларының ғылыми негізделген жүйесі;
5) заңсыз көшіп келуші – келу және болу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзитті жол жүру тәртібін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып, Қазақстан Республикасына келген және Қазақстан Республикасында болатын шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам;
6) шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды шығарып жіберу – құқық бұзушылық жасағаны үшін шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға қатысты белгіленетін әкімшілік жаза түрі және оны ішкі істер органдары темір жол көлігінде немесе көліктің өзге де түрлерінде (әуе, автомобиль немесе су) Мемлекеттік шекара арқылы өткізу пунктіне дейін өткізу жолымен жүзеге асырылады;
7) профилактикалық іс-шаралар – құқық бұзушылықтардың алдын алу мен анықтауға арналған шаралар кешені және құқыққа қарсы мінез-құлыққа бейім адамдарға алдын ала ықпал ету.

3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) организация незаконной миграции – это комплекс мер направленных на нелегальное пребывание иностранцев и лиц без гражданств путем предоставление транспортных средств либо поддельных документов, либо жилого или иного помещения, а также оказания гражданам, иностранцам и лицам без гражданства иных услуг для незаконного въезда, выезда, перемещения по территории Республики Казахстан;
2) умышленное незаконное пересечение Государственной границы Республики Казахстан – пересечение Государственной границы Республики Казахстан вне пунктов пропуска через Государственную границу, а равно умышленное незаконное пересечения Государственной границы Республики Казахстан в указанных пунктах, совершенное по подложным документам или обманным использованием действительных документов третьих лиц, а равно с нарушением установленного порядка;
3) незаконная иммиграция – въезд в Республику Казахстан и пребывание иностранцев или лиц без гражданства в Республике Казахстан с нарушением законодательства Республики Казахстан, регулирующего порядок въезда и пребывания, а также транзитного проезда по территории Республики Казахстан;
4) оперативно-розыскная деятельность – научно обоснованная система гласных и негласных оперативно-розыскных, организационных и управленческих мероприятий, осуществляемых в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, настоящим Законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан органами, осуществляющими оперативно-розыскную деятельность, в целях защиты жизни, здоровья, прав, свобод и законных интересов человека и гражданина, собственности, обеспечения безопасности общества и государства от преступных посягательств;
5) незаконный иммигрант – иностранец или лицо без гражданства, въехавшие в Республику Казахстан и пребывающие в Республике Казахстан с нарушением законодательства Республики Казахстан, регулирующего порядок въезда и пребывания, а также транзитного проезда по территории Республики Казахстан;
6) выдворение иностранца или лица без гражданства – вид административного наказания, устанавливаемый в отношении иностранцев и лиц без гражданства за совершение правонарушения и осуществляется путем его препровождения органами внутренних дел до пункта пропуска через Государственную границу на железнодорожном транспорте или иными видами транспорта (воздушными, автомобильным или водным).
7) профилактические мероприятия – комплекс мер для предупреждения и выявления правонарушений и оказание предупредительного воздействия на лиц, склонных к противоправному поведению.

4. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес, ІІО-ға заңсыз көші-қонға қарсы іс-қимыл саласындағы ІІО-ға мынадай міндеттер жүктеледі:
1) заңсыз көші-қонға қарсы іс-қимылдың бірыңғай жүйесінің қызметін ұйымдастыру және үйлестіру;
2) заңсыз көші-қонның алдын алу және жолын кесу жөніндегі жедел шаралар кешенін жүргізу;
3) заңсыз көші-қонға байланысты қылмыстарды анықтау және жолын кесу (Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 394-бабы "Заңсыз көші-қонды ұйымдастыру" және 395-бабы "Қазақстан Республикасында шетелдік жұмыс күшін тарту және пайдалану қағидаларын бірнеше рет бұзу").
4) Заңсыз көші-қон саласындағы мемлекеттік бақылауды жедел жолмен жүзеге асыру.
5. Заңсыз көші-қонға қарсы іс-қимыл саласындағы шараларды іске асыруға Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген құзыретке сәйкес ІІО-ның барлық бөлімшелері қатысады.
2. Заңсыз көші-қонның алдын алу мен жолын кесуде ІІО бөлімшелерінің өзара іс-қимылы
6. ІІО бөлімшелері өзара іс қимылды мынадай негізгі бағыттар бойынша жүзеге асырады:
1) статистикалық, ғылыми-әдістемелік және өзге де ақпаратпен алмасу, оның ішінде:
- заңсыз көші-қонның анықталған арналары;
- заңсыз көші-қонды ұйымдастыруға және жүзеге асыруға қатысы бар Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында жұмыс істейтін заңды және жеке тұлғалар;
- заңсыз көші-қонды жүзеге асыруды ұйымдастыру кезінде пайдаланылатын жөнелту және межелі пункттер, маршруттар, тасымалдаушылар және көлік құралдары;
- заңсыз көшіп-қонушыларға уақытша болу үшін берілетін тұрғын үй-жайлар;
- келу визаларын және өзге де құжаттарды алу және оларды заңсыз көші-қон мақсатында пайдалану тәсілдері;
- азаматтықты беру және заңсыз көші-қонға қарсы күресті ұйымдастыру тәртібі;
- заңсыз көші-қонның алдын алуға бағытталған тәжірибелер мен шаралар;
- сыртқы көші-қонды реттеу әдістері;
- алыс және жақын шет мемлекеттер азаматтарының жеке басын куәландыратын жарамсыз немесе белгіленген тәртіпті бұза отырып берілген құжаттар;
- Қазақстан Республикасының азаматтығын алған адамдар, сондай-ақ адамдардың шет мемлекеттердің азаматтығына жататындығы;
- Қазақстан аумағында еңбек қызметін жүзеге асыратын шет мемлекеттердің азаматтары;
- үшінші мемлекеттердің азаматтарын, азаматтығы жоқ адамдарды көші-қон есебіне қою немесе болу орны (тұрғылықты жері) бойынша тіркеу жөніндегі мәліметтер туралы.
3. Ішкі істер органдары бөлімшелерінің заңсыз көші-қонға қарсы іс-қимыл саласындағы қызметін үйлестіру және ұйымдастыру

4. В соответствии с законодательными актами Республики Казахстан, на ОВД в сфере противодействия незаконной миграции возлагаются следующие задачи:
1) организация и координация деятельности единой системы противодействия незаконной миграции;
2) проведение комплекса оперативных мер по предупреждению и пресечению незаконной миграции;
3) выявление и пресечение преступлений, связанных с незаконной миграцией (статьи 394 "Организация незаконной миграции" и статьи 395 "Неоднократное нарушение правил привлечения и использования в Республике Казахстан иностранной рабочей силы" Уголовного кодекса Республики Казахстан);
4) осуществление оперативным путем государственного контроля в области незаконной миграции.
5. В реализации мер в сфере противодействия незаконной миграции участвуют все подразделения ОВД в соответствии с компетенцией, установленной нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
2. Взаимодействие подразделений ОВД в предупреждении и пресечении незаконной миграции
6. Подразделения ОВД осуществляют взаимодействие по следующим основным направлениям:
1) обмен статистической, научно-методической и иной информацией, в том числе о:
- выявленных каналах незаконной миграции;
- действующих на всей территории Республики Казахстан юридических и физических лицах, причастных к организации и осуществлению незаконной миграции;
- пунктах отправления и назначения, маршрутах, перевозчиках и транспортных средствах, которые используются при организации осуществлении незаконной миграции;
- жилых помещениях, предоставляемых незаконным мигрантам для временного пребывания;
- способах получения въездных виз и иных документов и их использования в целях незаконной миграции;
- порядке предоставления гражданства и организации борьбы с незаконной миграции;
- практике и мерах, направленных на предупреждение незаконной миграции;
- методах регулирования внешней миграции;
- недействительных или выданных в нарушение установленного порядка документах, удостоверяющих личность граждан государств дальнего и ближнего зарубежья;
- лицах, получивших гражданство Республики Казахстан, а также принадлежности лиц к гражданству иностранных государств;
- гражданах иностранных государств, осуществляющих трудовую деятельность на территории Казахстана;
- сведений о постановке на миграционный учет или регистрации по месту пребывания (месту жительства) граждан третьих государств, лиц без гражданства.
3. Координация и организация деятельности подразделений органов внутренних дел в сфере противодействия незаконной миграции

7. ІІО-ның заңсыз көші-қонға қарсы іс-қимыл саласындағы жедел-іздестіру қызметін үйлестіруді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Криминалдық полиция департаменті (бұдан әрі-КПД) және аумақтық полиция органдарының криминалдық полиция бөлімшелері жүзеге асырады.
8. Ішкі істер органдарында заңсыз көші-қонға қарсы іс-қимыл саласындағы жұмысты ұйымдастыру және дербес жауапкершілік қызметтердің, оның ішінде заңсыз көші-қонға қарсы іс-қимыл саласындағы мемлекеттік органдармен өзара іс-қимылын үйлестіретін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың полиция департаменттерінің және Көліктегі полиция департаментінің бастықтарына жүктеледі.
9. Полиция департаменттерінде қызмет көрсетілетін учаскеде заңсыз көші-қонға қарсы іс-қимыл саласындағы ІІО бөлімшелерінің қызметін ұйымдастыру және өзара іс-қимыл жасасуы жедел қызметтердің (криминалдық полиция, ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес, экстремизмге қарсы іс-қимыл, есірткі қылмысқа қарсы іс-қимыл, киберқылмысқа қарсы іс-қимыл бөлімшелері) Қазақстан Республикасының аумағында болатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың қылмыстық әрекетін анықтау, алдын алу және жолын кесу, сондай-ақ заңсыз көші-қон арнасын және қылмыстық жолмен алынған ақшалай қаражатты заңдастыруды ұйымдастырған ұйымдастырушыларды, белсенді мүшелерді, қатысушылар мен көмекшілерді анықтау бөлігінде өзара іс-қимылын қамтамасыз ету бойынша жұмысты ұйымдастыратын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың полиция департаменті және Көліктегі полиция департаменті бастығының бірінші орынбасарына жүктеледі.
4. Заңсыз көші-қонға қарсы іс-қимыл бөлімшелері
10. Заңсыз көші-қонға қарсы іс-қимыл бөлімшелері:
1) заңсыз көші-қон саласындағы құқық бұзушылықтардың алдын алуды және жолын кесуді жүзеге асырады;
2) қызмет көрсетілетін өңірдің аумақтық ерекшеліктерін ескере отырып, заңсыз көші-қон саласындағы құқық бұзушылықтардың алдын алу және жолын кесу жөнінде қажетті профилактикалық шаралар әзірлейді;
3) көші-қон қызметтерімен бірлесіп криминогендік жағдайға мониторинг, талдау және болжау жүргізеді, заңсыз көші-қонға қарсы іс-қимыл саласында жұмысты ұйымдастыруды жақсарту жөнінде ұсыныстар енгізеді;
4) шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар жасайтын қылмыстық құқық бұзушылықтарды анықтауға және жолын кесуге бағытталған жедел-іздестіру қызметін жүзеге асырады;
5) Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасы арқылы заңсыз көші-қон арналарын ұйымдастыруға мамандандырылған, ұйымдасқан қылмыстық (оның ішінде трансұлттық) топтарды анықтау бөлігінде мақсатты жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізеді;

7. Координация оперативно-розыскной деятельности ОВД в сфере противодействия незаконной миграции осуществляется Департаментом криминальной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – ДКП) и подразделениями криминальной полиции территориальных органов полиции.
8. Организация работы в сфере противодействия незаконной миграции в органах внутренних дел и персональная ответственность возлагается на начальников департаментов полиции областей, городов республиканского значения, столицы и на транспорте, которые координируют взаимодействие служб, в том числе с государственными органами в сфере противодействия незаконной миграции.
9. В департаментах полиции организация деятельности и взаимодействие подразделений ОВД в сфере противодействия незаконной миграции на обслуживаемом участке возлагается на первого заместителя начальника департамента полиции области, города республиканского значения, столицы и на транспорте, который организовывает работу по обеспечению взаимодействия оперативных служб (подразделения криминальной полиции, по борьбе с организованной преступностью, по противодействию экстремизму, по противодействию наркопреступности, по противодействию киберпреступности) в части выявления, предупреждения и пресечения преступной деятельности иностранцев и лиц без гражданства, пребывающих на территории Республики Казахстан, а также установления организаторов, активных членов, участников и пособников, организовавших канал незаконной миграции и легализацию денежных средств, добытых преступным путем.
4. Подразделения по противодействию незаконной миграции
10. Подразделения по противодействию незаконной миграции:
1) осуществляют предупреждение и пресечение правонарушений в сфере незаконной миграции;
2) с учетом территориальных особенностей обслуживаемого региона вырабатывают необходимые профилактические меры по предупреждению и пресечению правонарушений в сфере незаконной миграции;
3) совместно с миграционными службами проводят мониторинг, анализ и прогнозирование криминогенной ситуации, вносят предложения по улучшению организации работы в сфере противодействия незаконной миграции;
4) осуществляют оперативно-розыскную деятельность, направленную на выявление и пресечение уголовных правонарушений, совершаемых иностранцами и лицами без гражданства;
5) проводят целевые оперативно-розыскные мероприятия в части выявления организованных преступных групп (в том числе транснациональных), специализирующихся на организации каналов незаконной миграции через государственную границу Республики Казахстан;

6) құқық бұзушылықтарды анықтау және жергілікті жерлерде көші - қон жағдайын зерделеу мақсатында, көші - қон полициясының ақпараттық жүйесіне (бұдан әрі-КҚП АЖ), "Бүркіт" бірыңғай ақпараттық жүйесіне, жеке тұлғаны биометриялық сәйкестендірудің автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне (бұдан әрі - "БИЛ" ААЖ) мониторинг жүргізеді;
7) көліктегі аумақтық полиция органдарымен бірлесіп заңсыз көші-қон фактілерін анықтау, заңсыз көшіп-қонушыларды, сондай-ақ осы қызметке қатысы бар адамдарды тасымалдау маршруттарын, әдістері мен құралдарын белгілеу жөнінде жұмыс жүргізеді.
5. Көші-қон қызметі бөлімшелері
11. Көші-қон қызметі бөлімшелері:
1) өз құзыреті шегінде заңсыз көші-қонға қарсы іс-қимыл жөніндегі бөлімшелермен жедел және жедел-анықтамалық ақпарат алмасуды жүзеге асырады;
2) заңсыз көші-қонға қарсы іс-қимыл бөлімшесіне Қазақстан Республикасынан тыс жерге шығудан жалтарған шетелдіктер туралы ақпарат береді;
3) заңсыз көші-қонға қарсы іс-қимыл жөніндегі бөлімшеге заңсыз көші-қон және адам саудасы арналарын анықтауда, сондай-ақ шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасының аумағы арқылы заңсыз транзитін ұйымдастыратын және оған ықпал ететін адамдарды анықтауда пәрменді шаралар қабылдауда жәрдем көрсетеді;
4) заңсыз көші-қонға қарсы іс-қимыл жөніндегі бөлімшеге көші-қон тәуекелі елдерінен (Африка континенті, Оңтүстік-Шығыс Азия мен соғыс аймақтарынан және т.б.) шетелдіктерді жиі шақыратын заңды және жеке тұлғалар туралы хабарлайды.
5) оларға қатысты тұрақты тұруға арналған рұқсаттың күшін жою туралы шешім қабылданған адамдар, сондай-ақ визаның және уақытша тұруға арналған рұқсаттардың қолданылу мерзімі қысқартылған шетелдіктер туралы жедел қызметтерді хабардар етеді;
6) заңсыз көші-қонға қарсы іс-қимыл бөлімшелерімен бірлесіп шетелдіктердің заңсыз болу және заңсыз еңбек қызметін жүзеге асыру фактілерін анықтау тұрғысынан тексерулер ұйымдастырады;
7) заңсыз көші-қон арналарын ұйымдастыруды анықтау мақсатында, ай сайын Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы кодексінің 519-бабы бойынша тартылған адамдардың тізімдерін заңсыз көші-қонға қарсы іс-қимыл бөлімшелеріне жібереді;
8) заңсыз көші-қонға қарсы іс-қимыл бөлімшелерінің сұрау салуы бойынша шетелдіктерге уақытша тұруға рұқсат беру туралы бірнеше рет өтініш білдірген адамдар туралы, оның ішінде шетелдіктерді бір мекенжай бойынша шақыратын және тіркейтін адамдар туралы мәліметтер береді;
9) заңсыз көші-қонға қарсы іс-қимыл жөніндегі бөлімшелердің сұрау салуы бойынша шетелдіктің ел аумағында болуының заңдылығы туралы мәліметтерді ұсынады.

6) проводят мониторинг информационной системы миграционной полиции (далее - ИС МП), единой информационной системы "Беркут", автоматизированной информационной системы биометрической идентификации личности (далее - АИС "БИЛ") с целью выявления правонарушений и изучения миграционной ситуации на местах;
7) совместно с территориальными органами полиции на транспорте проводят работу по выявлению фактов незаконной миграции, установлению маршрутов, методов и средств переправки незаконных мигрантов, а также лиц, причастных к этой деятельности.
5. Подразделения миграционной службы
11. Подразделения миграционной службы:
1) в пределах своей компетенции осуществляют взаимообмен оперативной и оперативно-справочной информацией с подразделениями по противодействию незаконной миграции;
2) предоставляют в подразделение по противодействию незаконной миграции информацию о выдворенных иностранцев, уклоняющихся от выезда за пределы Республики Казахстан;
3) оказывают содействие подразделению по противодействию незаконной миграции в принятии действенных мер в выявлении каналов незаконной миграции и торговли людьми, а также установлении лиц, организующих и способствующих незаконному транзиту иностранцев и лиц без гражданства через территорию Республики Казахстан;
4) сообщают подразделению по противодействию незаконной миграции о юридических и физических лиц, часто приглашающих иностранцев из стран миграционного риска (Африканского континента, Юго-Восточной Азии и зон боевых действий и др.);
5) информируют оперативные службы о лицах, в отношении которых принято решение об аннулировании разрешения на постоянное проживание, а также иностранцев, которым сокращены сроки действия визы и разрешений на временное проживание;
6) организуют совместно с подразделениями по противодействию незаконной миграции проверки на предмет выявления фактов незаконного пребывания и осуществления незаконной трудовой деятельности иностранцев;
7) в целях выявления организации каналов незаконной миграции ежемесячно направляют в подразделения по противодействию незаконной миграции списки лиц, привлеченных по статье 519 Кодекса об административных правонарушениях Республики Казахстан;
8) по запросу подразделений по противодействию незаконной миграции предоставляют сведения о лицах, неоднократно ходатайствующих о выдаче разрешения на временное проживание иностранцам, в том числе о лицах, приглашающих и регистрирующих иностранцев по одному и тому же адресу;
9) по запросу подразделений по противодействию незаконной миграции предоставляют сведения о законности пребывания на территории страны иностранца.

6. Әкімшілік полиция бөлімшелері
12. Әкімшілік полиция:
1) қызмет көрсетілетін аумақта уақытша тұратын және тұрақты тұратын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың, сондай-ақ шығарып жіберу туралы шешімді орындаудан жалтаратын адамдардың тізімдік есебін жүргізеді;
2) заңсыз көші-қонға қарсы іс-қимыл бөлімшесін хабардар етеді:
Еңбекші көшіп-қонушылардың мекенжайлары мен орналасқан жерлері туралы (өнеркәсіптік және құрылыс объектілері, сауда объектілері, шаруа қожалықтары, фермалар және басқалар);
шетелдік жұмыс күшін заңсыз тарту фактілері туралы;
шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға тұрғын үй мен жұмыс беретін заңды және жеке тұлғалар туралы;
еңбекші көшіп-қонушыларды тасымалдау бойынша қызметтер көрсететін жеке және заңды тұлғалар туралы хабардар етеді;
3) өз құзыреті шегінде заңсыз көші-қон арналарын анықтау, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды Қазақстан Республикасының аумағы арқылы заңсыз тасымалдауды ұйымдастыратын және оған ықпал ететін адамдарды, сондай-ақ қос азаматтық фактілерін анықтау жөнінде шаралар қабылдайды;
4) заңсыз көші-қон саласындағы құқық бұзушылықтардың алдын алу, жолын кесу және ашу жөніндегі жедел-профилактикалық іс-шараларға қатысады.
7. Қылмыстық-атқару жүйесі органдарының жедел бөлімшелері
13. Қылмыстық-атқару жүйесі органдарының жедел бөлімшелері:
1) заңсыз көші-қонға қарсы іс-қимыл жөніндегі бөлімшелерге бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеп жүрген шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар дайындап жатқан, дайындалатын не жасаған құқық бұзушылықтар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге шығаруға жататын адамдар туралы хабарлайды;
2) бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдар туралы ақпаратты заңсыз көші-қонға қарсы іс-қимыл бөлімшесіне береді;
3) қылмыстық-атқару жүйесі мекемесіне келгенге дейін сотталған шетелдіктер жасаған қылмыстарды ашуға жәрдем көрсетеді.
8. Кезекші бөлімдер
14. Полиция департаменттерінің (қалалар, аудандар полициясы басқармаларының (бөлімдерінің) кезекші бөлімдері заңсыз көші-қонға қарсы іс-қимыл жөніндегі бөлімшені хабардар етеді:
1) шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдар жасаған немесе оларға қатысты жасалған құқық бұзушылықтар, сондай-ақ олармен байланысты жазатайым оқиғалар мен жағдайлар туралы;
2) өзімен бірге жеке басын куәландыратын және олардың Қазақстан Республикасында, оның ішінде осы елді мекенде болуының заңдылығын растайтын құжаттары жоқ, Ішкі істер органдарына жеткізілген шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар туралы;
3) шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың ұстаудың әрбір фактісі және кенеттен қайтыс болу жағдайлары туралы хабардар етеді.

6. Подразделения административной полиции
12. Административная полиция:
1) ведет списочный учет временно проживающих и постоянно проживающих на обслуживаемой территории иностранцев и лиц без гражданства, а также уклоняющихся лиц от исполнения решения о выдворении
2) информирует подразделение по противодействию незаконной миграции:
об адресах и местах дислокации и размещения трудовых мигрантов (промышленные и строительные объекты, объекты торговли, крестьянские хозяйства, фермы и другие);
о фактах незаконного привлечения иностранной рабочей силы;
о юридических и физических лицах, предоставляющих жилье и работу иностранцам и лицам без гражданства;
о физических и юридических лицах, оказывающих услуги по перевозке трудовых мигрантах;
3) в пределах своей компетенции принимает меры по выявлению каналов незаконной миграции, установлению лиц, организующих и способствующих незаконной переправке иностранцев и лиц без гражданства через территорию Республики Казахстан, а также фактов двойного гражданства;
4) участвует в оперативно-профилактических мероприятиях по предупреждению, пресечению и раскрытию правонарушений в сфере незаконной миграции.
7. Оперативные подразделения органов уголовно-исполнительной системы
13. Оперативные подразделения органов уголовно-исполнительной системы:
1) информируют подразделения по противодействию незаконной миграции о правонарушениях, подготавливаемых, готовящихся либо совершенных иностранцами и лицами без гражданства, отбывающими наказание в местах лишения свободы, а также лицах, подлежащих выдворению за пределы Республики Казахстан;
2) передают информацию в подразделение по противодействию незаконной миграции о лицах, освобождающихся из мест лишения свободы, а также;
3) оказывают содействие в раскрытии преступлений, совершенных осуждҰнными иностранцами до прибытия в учреждение уголовно-исполнительной системы.
13. Дежурные части
14. Дежурные части департаментов полиции (управлений (отделов) полиции городов, районов) информируют подразделение по противодействию незаконной миграции:
1) о правонарушениях, совершенных иностранцами или лицами без гражданства или в отношении них, а также несчастных случаях и происшествиях, связанных с ними;
2) об иностранцах и лицах без гражданства, не имеющих при себе документов, удостоверяющих личность и подтверждающих правомерность их нахождения в Республике Казахстан, в том числе в данном населенном пункте, доставленных в органы внутренних дел;
3) о каждом факте задержания и случаях внезапной смерти иностранцев и лиц без гражданства.