Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының әскери бөлімдері мен әскери оқу орындарын жеке броньды қорғау, белсенді қорғаныс, арнайы операцияларды қамтамасыз ету, инженерлік қару-жарақ құралдары-мен, техникалық күзет құралдарымен, жарылғыш заттармен және жару құралдарымен қамтамасыз етудің заттай нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің м.а. 2025 жылғы 15 сәуірдегі № 294 бұйрығы
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 70-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының әскери бөлімдері мен әскери оқу орындарын жеке броньды қорғау, белсенді қорғаныс, арнайы операцияларды қамтамасыз ету, инженерлік қару-жарақ құралдарымен, күзеттің техникалық құралдарымен, жарылғыш заттармен және жару құралдарымен жабдықтаудың заттай нормалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшылығы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмесін қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министрдің міндетін
атқарушы полиция полковнигі
Б. Әленов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 15 сәуірдегі
№ 294 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының әскери бөлімдерін, оқу бөлімдері мен әскери оқу орындарын жеке броньды қорғау, белсенді қорғаныс, арнайы операцияларды қамтамасыз ету, инженерлік қару-жарақ құралдарымен, күзеттің техникалық құралдарымен, жарылғыш заттармен және жару құралдарымен жабдықтаудың заттай нормасы
Заттай норманың атауы
Өлшем бірлігі
Сандық нормасы
Қызмет (кию) мерзімі, жыл
Пайдалану мерзімі, жыл
Қорда қорғау мерзімі, жыл
Қолдану ауданы
Тарату ауданы
1
2
3
4
5
6
7
8
9

Об утверждении натуральных норм снабжения средствами индивидуальной бронезащиты, активной обороны, обеспечения специальных операций, инженерного вооружения, техническими средствами охраны, взрывчатыми веществами и средствами взрывания воинских частей и военных учебных заведений Национальной гвардии Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 15 апреля 2025 года № 294
В соответствии со статьей 70 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые натуральные нормы снабжения средствами индивидуальной бронезащиты, активной обороны, обеспечения специальных операций, инженерного вооружения, техническими средствами охраны, взрывчатыми веществами и средствами взрывания воинских частей и военных учебных заведений Национальной гвардии Республики Казахстан.
2. Главному командованию Национальной гвардии Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление приказа на казахском и русском языках в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирущего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его подписания.
Исполняющий обязанности
Министра полковник полиции
Б. Аленов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Исполняющий обязанности
министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 15 апреля 2025 года № 294
Натуральные нормы снабжения средствами индивидуальной бронезащиты, активной обороны, обеспечения специальных операций, инженерного вооружения, техническими средствами охраны, взрывчатыми веществами и средствами взрывания воинских частей и военных учебных заведений Национальной гвардии Республики Казахстан
Наименование натуральной нормы
Единица измерения
Норма в количественном выражении
Срок службы (носки), лет (год)
Срок эксплуатации, лет (год)
Срок хранения в запасе, лет (год)
Область применения
Область распространения
1
2
3
4
5
6
7
8
9

1-тарау. Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының әскери бөлімдері мен әскери оқу орындарын жеке броньды қорғау, белсенді қорғаныс, арнайы операцияларды қамтамасыз ету құралдарымен жабдықтау
1-параграф. Жеке броньды қорғау құралдары
1
Арнайы броньды кеудеше
дана
1
5
5
8
жеке құрамның өмірлік маңызы бар органдарын қорғау үшін
офицерлік құрамға, бақылаушылар құрамының, айдауылмен алып жүру бойынша, қоғамдық тәртіпті қорғау бойынша әскери қызметшілерге, мамандарға (кинологтар, радиациалық, химиялық және биологиялық қорғау, автомобилисттер, инженерлік-техникалық қамтамасыз ету)
2
Жалпы әскери броньды кеудеше
дана
1
5
5
8
офицерлік құрамға, айдауылдау, қылмыстық-атқару жүйесін, мемлекеттік объектілерді және арнайы жүктерді күзету, қоғамдық тәртіпті қорғау, бойынша әскери қызметшілерге, мамандарға
3
Соққыға қарсы қалқан
дана
1
5
5
8
жеке құрамды физикалық әсерден қорғау үшін
негізгі бөлімшелердің (қоғамдық тәртіпті қорғау бойынша, қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерін күзету бойынша, айдауылмен алып жүру бойынша және бақылаушылар құрамы, оқу бөлімшелері) әскери қызметшілеріне
100
бөлімге: мемлекеттік объектілерді және арнайы жүктерді күзету, қамтамасыз ету бойынша
4
Оққа қарсы қалқан
дана
5
5
5
8
жеке құрамды қорғау үшін
қарауылға, кезекші бөлімшеге, әскери жедел резервке, жиынтық жасаққа
5
Соққыға қарсы дулыға
дана
1
5
5
8
әсерінен жеке құрамның басын қорғау үшін
негізгі бөлімшелердің (қоғамдық тәртіпті қорғау бойынша, қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерін күзету бойынша, айдауылмен алып жүру бойынша және бақылаушылар құрамы, оқу бөлімшелері) әскери қызметшілеріне
100
бөлімге: мемлекеттік объектілерді және арнайы жүктерді күзету, қамтамасыз ету бойынша
6
Оққа қарсы дулыға
дана
1
5
5
8
жеке құрамның басын атыс қаруынан қорғау үшін
офицерлік құрамға, айдауылмен алып жүру, қылмыстық-атқару жүйесін, мемлекеттік объектілерді және арнайы жүктерді күзету, қоғамдық тәртіпті қорғау, бойынша әскери қызметшілерге, мамандарға
7
Қорғау қалқандарының жинағы (тізе мен балтырды қорғау)
жинақ
1
5
5
8
жеке құрамның аяқ-қолын белсенді әсерден қорғау үшін
негізгі бөлімшелердің (қоғамдық тәртіпті қорғау бойынша, қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерін күзету бойынша, айдауылмен алып жүру бойынша және бақылаушылар құрамы, оқу бөлімшелері) әскери қызметшілеріне
100
бөлімге: мемлекеттік объектілерді және арнайы жүктерді күзету, қамтамасыз ету бойынша
2-параграф. Белсенді қорғаныс құралдары
8
Арнайы таяқ
дана
1
1
1
3
бұзушыға белсенді әсер ету үшін
негізгі бөлімшелердің (қоғамдық тәртіпті қорғау бойынша, қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерін күзету бойынша, айдауылмен алып жүру бойынша және бақылаушылар құрамы, оқу бөлімшелері) әскери қызметшілеріне
дана

Глава 1. Снабжения средствами индивидуальной бронезащиты, активной обороны, обеспечения специальных операций воинских частей и военных учебных заведений Национальной гвардии Республики Казахстан
Параграф 1. Средства индивидуальной бронезащиты
1
Бронежилет специальный
штук
1
5
5
8
для защиты жизненноважных органов личного состава
на офицерский состав, военнослужащих контролҰрского состава, по конвоированию, по охране общественного порядка, специалистов (кинологи, радиационно-химической и биологической защиты, инженерно-технического обеспечения)
2
Бронежилет общевойсковой
штук
1
5
5
8
на офицерский состав, военнослужащих по конвоированию, по охране общественного порядка, уголовно-исполнительной системы, государственных объектов и специальных грузов, специалистов
3
Щит противоударный
штук
1
5
5
8
для защиты личного состава от физического воздействия
на военнослужащих основных подразделениях (по охране общественного порядка, по учреждениям уголовно-исполнительной системы, по конвоированию и контролҰрского состава, учебных подразделений)
100
на части: по охране государственных объектов и специальных грузов, обеспечения
4
Щит противопульный
штук
5
5
5
8
для защиты личного состава
на караул, дежурное подразделение, войсковой оперативный резерв, сводный отряд
5
Шлем противоударный
штук
1
5
5
8
для защиты головы личного состава от воздействий
на военнослужащих основных подразделениях (по охране общественного порядка, по учреждениям уголовно-исполнительной системы, по конвоированию и контролҰрского состава, учебных подразделений)
100
на части: по охране государственных объектов и специальных грузов, обеспечения
6
Шлем противопульный
штук
1
5
5
8
для защиты головы личного состава от огнестрельного оружия
на офицерский состав, военнослужащих по конвоированию, по охране общественного порядка, уголовно-исполнительной системы, государственных объектов и специальных грузов, специалистов
7
Комплект защитных щитков (защита колени и голени)
комплект
1
5
5
8
для защиты конечностей личного состава от активных воздействий
на военнослужащих основных подразделениях (по охране общественного порядка, по учреждениям уголовно-исполнительной системы, по конвоированию и контролҰрского состава, учебных подразделений)
100
на части: по охране государственных объектов и специальных грузов, обеспечения
Параграф 2. Средства активной обороны
8
Палка специальная
штук
1
1
1
3
для активного воздействия на нарушителя
на военнослужащих основных подразделениях (по охране общественного порядка, по учреждениям уголовно-исполнительной системы, по конвоированию и контролҰрского состава, учебных подразделений)