Құрылыс индустриясы салаларындағы кәсіптік стандарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 28 ақпандағы № 72 бұйрығы
"Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес "Контейнерлік және құрастырмалы-жиналмалы ғимараттар мен үй-жайлар өндірісі" кәсіптік стандарты;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес "Өзге де металл бұйымдарын (есіктер мен терезелер, жеңіл маталдардан жасалған қаптамалар) өндіру" кәсіптік стандарты;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес "Алюминий және алюминий қорытпаларынан жасалған құрылыс конструкциялары мен бұйымдарын өндіру" кәсіптік стандарты;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес "Құрылыс болат конструкцияларын өндіру" кәсіптік стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Өнеркәсіп комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
К. Шарлапаев
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрлігі
2025 жылғы 28 ақпандағы
№ 72 бұйрығына
1-қосымша
КӘСІПТІК СТАНДАРТ: "Контейнерлік және құрастырмалы-жиналмалы ғимараттар мен үй- жайларды өндіру"
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Контейнерлік және жиналмалы ғимараттар мен үй-жайларды өндіру" кәсіптік стандарты (бұдан әрі - кәсіптік стандарт) "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес кәсіпорындарда персоналды оқыту, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тану және персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттердің шешімдері мақсатында әзірленді. және контейнерлік және жиналмалы ғимараттар мен үй-жайларды өндіру саласында қолданылады.

Об утверждении профессиональных стандартов в сфере строительной индустрии
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 28 февраля 2025 года № 72
В соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) профессиональный стандарт "Производство контейнерных и сборно-разборных зданий и помещений" согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) профессиональный стандарт "Производство прочих металлических изделий (дверей и окон, упаковки из легких металлов)" согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) профессиональный стандарт "Производство строительных конструкций и изделий из алюминия и алюминиевых сплавов" согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) профессиональный стандарт "Производство строительных стальных конструкций" согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Комитету промышленности Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти календарных дней после подписания настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр промышленности и строительства
Республики Казахстан
К. Шарлапаев
Приложение 1
к приказу Министра
промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 28 февраля 2025 года № 72
ПРОФЕССИОНАЛЬНЫЙ СТАНДАРТ:
"Производство контейнерных и сборно-разборных зданий и помещений"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: профессиональный стандарта: "Производство контейнерных и сборно-разборных зданий и помещений" (далее - профессиональный стандарт) разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" в целях обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях и применяется в сфере производства контейнерных и сборно-разборных зданий и помещений.

2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) Ғимараттардың (құрылыстардың) инженерлік жабдығы – материалдық құндылықтардың сақталуын қамтамасыз ететін адамдардың тұруының (тұрмысының), еңбек қызметінің (болуының) нормативтік не жайлы жағдайларын жасайтын, сондай-ақ технологиялық жабдықтар мен өндірістік процестерді инженерлік қамтамасыз ететін инженерлік жүйелер мен техникалық құрылғылар кешені;
2) Құрылыс – қандай да бір заттың, машинаның, аспаптың, құрылыстың және т. б. бөліктерінің құрылымы, құрылымы, өзара орналасуы;
3) Металл конструкциялары – адам қызметінің әртүрлі салаларында қолданылатын металдар мен әртүрлі қорытпалардан жасалған құрылымдардың жалпы атауы: ғимараттар, станоктар, масштабты құрылғылар, механизмдер, аппараттар және т. б.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) БА - басшылар, мамандар және өзге де қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
2) БТБА – жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік біліктілік анықтамалығы;
3) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
4) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Контейнерлік және құрастырмалы-жиналмалы ғимараттар мен үй-жайларды өндіру
5. Кәсіптік стандарттың коды: C25114066
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:асау өндіру
C Өңдеу өнеркәсібі
25. Машиналар мен жабдықтардан басқа дайын металл бұйымдарын;
Құрылыстық металл конструкциялар мен бұйымдарды жасау;
25.11 Құрылыс металл конструкциялары мен олардың бөлшектерін;
25.11.4 Контейнерлі және жиналмалы-жазылмалы ғимараттар мен үй-жайларды жасау.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Контейнерлік және құрастырмалы- жиналмалы ғимараттар мен үй-жайларды өндіру саласы көпфункционалды тез салынатын конструкцияларды салуға арналған материалдар, технологиялар және конструктивтік шешімдер спектрінен қалыптастырылған.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
2) Балқытылатын модельдер бойынша қалыптаушы - 3 СБШ-нің деңгейі;
5) Техник-технолог (жалпы профиль) - 4 СБШ-нің деңгейі;
6) Балқытылатын модельдер бойынша қалыптаушы - 2 СБШ-нің деңгейі;
7) Металды конструкцияларды жинайтын слесарь - 3 СБШ-нің деңгейі;
8) Металды конструкцияларды жинайтын слесарь - 2 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
10. Кәсіптің карточкасы "Балқытылатын модельдер бойынша қалыптаушы":
Топтың коды:
7211-1
Қызмет атауының коды:
7211-1-009
Кәсіптің атауы:
Балқытылатын модельдер бойынша қалыптаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша
біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) Инженерное оборудование зданий (сооружений) – комплекс инженерных систем и технических устройств, создающих нормативные либо комфортные условия проживания (быта), трудовой деятельности (пребывания) людей, обеспечивающих сохранение материальных ценностей, а также инженерного обеспечения технологического оборудования и производственных процессов
2) Конструкция – строение, устройство, взаимное расположение частей какого-либо предмета, машины, прибора, сооружения и т.п.
3) Металлические конструкции – общее название конструкций из металлов и различных сплавов, используемых в различных областях хозяйственной деятельности человека: строительстве зданий, станков, масштабных устройств, механизмов, аппаратов и т. п.
3) В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1). КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих
2). ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих
3). ОРК – отраслевая рамка квалификаций
4). ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Производство контейнерных и сборно- разборных зданий и помещений
5. Код профессионального стандарта: C25114066
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
C Обрабатывающая промышленность
25 Производство готовых металлических изделий, кроме машин и оборудования
25.1 Производство строительных металлических конструкций и изделий
25.11 Производство строительных металлических конструкций и их частей
25.11.4 Производство контейнерных и сборно-разборных зданий и помещений
7. Краткое описание профессионального стандарта: Сфера производства контейнерных и сборно-разборных зданий и помещений сформирована из спектра материалов, технологий и конструктивных решений для строительства многофункциональных быстровозводимых конструкций.
8. Перечень карточек профессий:
2) Формовщик по выплавляемым моделям - 3 уровень ОРК
5) Техник-технолог - 4 уровень ОРК
6) Формовщик по выплавляемым моделям - 2 уровень ОРК
7) Слесарь по сборке металлоконструкций - 3 уровень ОРК
8) Слесарь по сборке металлоконструкций - 2 уровень ОРК
Глава 3. Карточки профессий
10. Карточка профессии "Формовщик по выплавляемым моделям":
Код группы:
7211-1
Код наименования занятия:
7211-1-009
Наименование профессии:
Формовщик по выплавляемым моделям
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень
квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:

2-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" 2024 жылғы 12 ақпандағы № 30 бұйрығы Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы.
Балқытылатын модельдер бойынша қалыптаушы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Темір-бетон және металл бұйымдарын өндіру (түрлері бойынша
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
2-разрядты балқытылатын модельдер бойынша қалыптаушы кем дегенде алты ай
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Құюға арналған қалыптарды балқытылатын модельдер бойынша дайындау. Балқытылатын модельдер бойынша құюға арналған қалыптардың сапасын қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Технологиялық процеске сәйкес алқытылатын модельдер бойынша құю операцияларын орындау
2. Балқытылатын модельдер бойынша құю сапасын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Дағды 1:
Балқытылатын модельдер бойынша құюға арналған қалыптарды қолмен жасау
Машықтар:
Технологиялық процеске сәйкес балқытылатын модельдер бойынша құю операцияларын орындау
3-4 разряд
1. Күрделі және ірі құймалардың балқытылатын үлгілері бойынша құюға арналған қалыптарды дайындауға арналған құрал саймандар мен қалыптау құралының жай күйін бағалау
2. Пайдалану нұсқаулары мен технологиялық нұсқаулықтарға сәйкес күрделі және ірі құймалардың балқытылатын үлгілері бойынша құюға арналған қалыптарды алу үшін отқа төзімді суспензияларды дайындауға арналған жабдықтың ьжұмыс режимдерін реттеу
3. Пайдалану жөніндегі нұсқаулықтар мен технологиялық нұсқаулықтарға сәйкес күрделі және ірі құймалардың балқытылатын үлгілері бойынша құюға арналған қалыптарды дайындауға арналған жабдықтың
жұмыс режимдерін теңшеу
4. Күрделі және ірі құймалардың
балқытылатын үлгілері бойынша
құюға арналған жеңіл балқитын
массадан жасалған модельдер
блоктарының сапасын көзбен және
бақылау-өлшеу құрылғыларының
көмегімен бағалау
5. Конструкторлық және
технологиялық құжаттамаға сәйкес
күрделі және ірі құймалардың
балқытылатын үлгілері бойынша
құюға арналған қалыптарды қолмен
жасауға арналған арнайы құралдарды,
жабдықтар мен құрылғыларды
пайдалану
6. Еңбекті қорғау, өндірістік
санитария және гигиена талаптарын
сақтау
7. Өрт сөндіру құралдары мен жеке
қорғаныс құралдарының
нұсқаулықтарын қолдану
Білімдер:
3-4 разряд
1. Ірі және күрделі құймалардың
балқытылатын үлгілері бойынша
құюға арналған қалыптарды
дайындау процесі
2. Ірі және күрделі құймалардың
балқытылатын үлгілері бойынша
құюға арналған қалыптау және отқа
төзімді материалдарды қолданудың
мақсаты мен шарттары

Выпуск 2. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 12 февраля 2024 года № 30 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)". Формовщик по выплавляемым моделям
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: ТиПО (рабочие профессии)
Специальность: Производство железобетонных и металлических изделий (по видам)
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее шести месяцев формовщиком по выплавляемым моделям 2 уровня ОРК
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Изготовление форм для литья по выплавляемым моделям. Обеспечение качества форм для литья по выплавляемым моделям
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
Выполнение операций по литью по выплавляемым моделям согласно технологическому процессу. Контроль качества литья по выплавляемым моделям
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Навык 1:
Изготовление вручную форм для литья по выплавляемым моделям
Умения:
Выполнение операций по литью по выплавляемым моделям согласно технологическому процессу
3-4 разряд
1. Оценивать состояние оснастки и формовочного инструмента для изготовления форм для литья по выплавляемым моделям сложных и крупных отливок
2. Настраивать режимы работы
оборудования для приготовления
огнеупорных суспензий для получения
форм для литья по выплавляемым
моделям сложных и крупных отливок в
соответствии с инструкциями по
эксплуатации и технологическими
инструкциями
3. Настраивать режимы работы
оборудования для изготовления форм для
литья по выплавляемым моделям сложных
и крупных отливок в соответствии с
инструкциями по эксплуатации и
технологическими инструкциями
4. Оценивать качество блоков моделей из
легкоплавкой массы для литья по
выплавляемым моделям сложных и
крупных отливок визуально и с помощью
контрольно-измерительных устройств
5. Использовать специальные
инструменты, оборудование и
приспособления для изготовления
вручную форм для литья по
выплавляемым моделям сложных и
крупных отливок в соответствии с
конструкторской и технологической
документацией
6. Соблюдать требования охраны труда,
производственной санитарии и гигиены
7. Применять инструкции средств
пожаротушения и средств
индивидуальной защиты
Знания:
3-4 разряд
1. Процесс изготовления форм для литья
по выплавляемым моделям крупных и сложных отливок
2. Назначение и условия применения
формовочных и огнеупорных материалов
для литья по выплавляемым моделям
крупных и сложных отливок

3. Ірі және күрделі құймалардың
балқытылатын үлгілері бойынша
құюға арналған күрделі қалыптарды
жасау тәсілдері
4. Ірі және күрделі құймалардың
балқытылатын үлгілері бойынша
құюға арналған қалыптарды кептіру
режимдері
5. Ірі және күрделі құймалардың
балқытылатын үлгілері бойынша
құюға арналған қалыптарды алу үшін
суспензияларды дайындау режимдері
6. Ірі және күрделі құймалардың
балқытылатын үлгілері бойынша
құюға арналған суспензиялар мен
отқа төзімді материалдарға
қойылатын талаптар
7. Көтеру-тасымалдау механизмдерін
және жүк қармау құрылғыларын
басқару тәсілдері мен қағидалары
8. Жүктерді ілмектеу схемалары
9. Құю қалыптарын кептіруге
арналған қондырғылардың
құрылғысы және жұмыс принципі
10. Ірі және күрделі құймалардың
балқытылатын үлгілері бойынша
құюға арналған қалыптарды
дайындау, ірі және күрделі
құймалардың балқытылатын үлгілері
бойынша құюға арналған қалыптарды
алу үшін отқа төзімді суспензияларды
дайындау жөніндегі Технологиялық
нұсқаулықтар
11. Еңбекті қорғау, өндірістік
санитария және гигиена талаптары
12. Өрт сөндіру құралдары мен жеке
қорғаныс құралдарын қолдану
жөніндегі Нұсқаулық
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Машықтар:
Балқытылатын құюға арналған қалыптардың белгіленген режимі бойынша жеңіл балқытылған массаны балқыту және кальцилеу
3-4 разряд
1. Пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес күрделі және ірі құймалардың балқытылатын үлгілері бойынша құюға арналған қалыптардан модельдік құрамды балқытуға арналған құрылғының жұмыс қабілеттілігін бағалау және жұмысқа дайындау
2. Пайдалану жөніндегі нұсқаулықтар мен технологиялық нұсқаулықтарға сәйкес күрделі және ірі құймалардың балқытылатын үлгілері бойынша құюға арналған қалыптардан модельдік құрамды балқытуға арналған құрылғылардың жұмыс режимін теңшеу
3. Пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес күрделі және ірі құймалардың балқытылатын үлгілері бойынша құюға арналған қалыптау үшін жұмыс қабілеттілігін бағалау және жұмысқа дірілдейтін құрылғыларды дайындау
4.
5. Пайдалану нұсқаулары мен технологиялық нұсқаулықтарға сәйкес күрделі және ірі құймалардың балқытылатын үлгілері бойынша құюға арналған қалыптау үшін дірілдейтін құрылғылардың жұмыс режимін теңшеу
6. Күрделі және үлкен құймалардың балқытылатын модельдеріне құю қалыптарынан модельдік массаны балқыту үшін арнайы құралдар мен құрылғыларды қолданыңыз
7. Автоклавтардың көмегімен күрделі және ірі құймалардың балқытылатын модельдері бойынша құюға арналған қалыптардың модельдік массасын балқыту
8. Автоклавтардың жұмыс режимдерін пайдалану нұсқаулары мен технологиялық нұсқаулықтарға сәйкес реттеңіз

3. Способы изготовления сложных форм
для литья по выплавляемым моделям
крупных и сложных отливок
4. Режимы сушки форм для литья по
выплавляемым моделям крупных и
сложных отливок
5. Режимы приготовления суспензий для
получения форм для литья по
выплавляемым моделям крупных и
сложных отливок
6. Требования к суспензиям и
огнеупорным материалам для литья по
выплавляемым моделям крупных и
сложных отливок
7. Способы и правила управления
подъемно-транспортными механизмами и
грузозахватными приспособлениями
8. Схемы строповки грузов
9. Устройство и принцип работы
установок для сушки литейных форм
10. Технологические инструкции по
изготовлению форм для литья по
выплавляемым моделям крупных и
сложных отливок, приготовлению
огнеупорных суспензий для получения
форм для литья по выплавляемым
моделям крупных и сложных отливок
11. Требования охраны труда,
производственной санитарии и гигиены
12. Инструкции применения средств
пожаротушения и средств
индивидуальной защиты
Возможность
Не рекомендуется
признания навыка:
Навык 2:
Умения:
Выплавление
легкоплавкой массы и прокаливание по установленному режиму форм для литья по выплавляемым
3-4 разряд
1. Оценивать работоспособность и подготавливать к работе устройства для выплавления модельного состава из форм для литья по выплавляемым моделям сложных и крупных отливок в соответствии с инструкциями по эксплуатации
2. Настраивать режим работы устройств
для выплавления модельного состава из форм для литья по выплавляемым моделям сложных и крупных отливок в соответствии с инструкциями по эксплуатации и технологическими инструкциями
3. Оценивать работоспособность и подготавливать к работе вибрационные устройства для формовки формы для литья по выплавляемым моделям сложных и крупных отливок в соответствии с инструкциями по эксплуатации
4. Настраивать режим работы вибрационных устройств для формовки формы для литья по выплавляемым моделям сложных и крупных отливок в соответствии с инструкциями по эксплуатации и технологическими инструкциями
5. Использовать специальные инструменты и приспособления для выплавления модельной массы из форм для литья по выплавляемым моделям сложных и крупных отливок
6. Выплавлять модельную массу из форм для литья по выплавляемым моделям сложных и крупных отливок при помощи автоклавов
7. Настраивать режимы работы автоклавов в соответствии с инструкциями по эксплуатации и технологическими инструкциями
8. Заформовывать формы для литья по выплавляемым моделям сложных и крупных отливок в опорный наполнитель при помощи вибрационных устройств

9. Дірілдейтін құрылғылардың көмегімен тірек толтырғышқа күрделі және ірі құймалардың балқытылатын үлгілері бойынша құюға арналған қалыптарды қалыптау
10.Пештің жұмыс режимін пайдалану нұсқаулары мен технологиялық нұсқауларға сәйкес реттеңіз
11. Көтеру-тасымалдау механизмдерін басқару
12. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау
12. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарының нұсқаулықтарын қолдану
Білімдер:
3-4 разряд
1. Күрделі және ірі құймалардың балқытылатын үлгілері бойынша құюға арналған жеңіл балқытылған массаны балқытуға және сол типтегі қалыптарды қызартуға арналған қондырғылардың құрылымы мен жұмыс принципі
2. Күрделі және ірі құймалардың балқытылатын үлгілері бойынша құюға арналған қалыптарды алуға арналған қалыптау тірек қоспалары мен отқа төзімді суспензиялардың құрамы
3. Күрделі және ірі құймалардың балқытылатын үлгілері бойынша құюға арналған қалыптарды қыздыру режимі
4. Күрделі және ірі құймалардың балқытылатын үлгілері бойынша құюға арналған қалыптарды дайындау процесі
5. Күрделі және ірі құймалардың балқытылатын үлгілері бойынша құюға арналған қалыптау және отқа төзімді материалдарды қолданудың мақсаты мен шарттары
6. Күрделі және ірі құймалардың балқытылатын үлгілері бойынша құюға арналған қалыптарды қалыптауға арналған діріл құрылғыларының құрылғысы және жұмыс принципі
7. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптары
8. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі Нұсқаулық
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Құю қалыптарын тірек материалдарына
қалыптауға арналған діріл құрылғыларын баптау
Машықтар:
3-4 разряд
1. Бақылау-өлшеу құрылғыларының көмегімен Құю қалыптарын тірек материалдарына қалыптауға арналған діріл құрылғыларының жұмыс қабілеттілігін бағалау
2. Машиналар мен механизмдердің
жұмысындағы ақауларды диагностикалау
3. Технологиялық процестің талаптарына сәйкес Құю қалыптарын тірек материалдарына қалыптау үшін дірілдейтін құрылғылардың барлық түрлерін теңшеу
4. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау
5. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарының нұсқаулықтарын қолдану
Білімдер:
3-4 разряд
1. Құю қалыптарын тірек материалдарына қалыптауға арналған діріл құрылғыларының құрылғысы, кинематикалық схемалары және баптау ережесі
2. Күрделі және ірі модельдік блоктар мен жиынтықтарды өндіруде балқытылатын модельдерге құю кезінде қолданылатын толтырғыш қалыптау материалын тығыздау әдістері
3. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптары
Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі Нұсқаулық
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Балқытылатын модельдер бойынша құю сапасын бақылау
Дағды 1:
Балқытылатын құю сапасын басқару
Машықтар:
3-4 разряд
1. Балқытылған құю арқылы алынған құймалардың ақаулы себептерін талдау және анықтау
2. Құю қалыптарын тірек материалдарына қалыптауға арналған діріл құрылғыларының жұмыс режимдерінің пайдалану жөніндегі нұсқаулықтар мен технологиялық ұсқаулықтардың талаптарына сәйкестігін бағалау

9. Настраивать режим работы прокалочной печи в соответствии с инструкциями по эксплуатации и технологическими инструкциями
10. Управлять подъемно-транспортными механизмами
11. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
12. Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Знания:
3-4 разряд
1. Устройство и принцип работы установок для выплавления легкоплавкой массы и прокаливания однотипных форм для литья по выплавляемым моделям сложных и крупных отливок
2. Состав формовочных опорных смесей и огнеупорных суспензий для получения форм для литья по выплавляемым моделям сложных и крупных отливок
3. Режим прокаливания форм для литья по выплавляемым моделям сложных и крупных отливок
4. Процесс изготовления форм для литья по выплавляемым моделям сложных и крупных отливок
5. Назначение и условия применения формовочных и огнеупорных материалов для литья по выплавляемым моделям сложных и крупных отливок
6. Устройство и принцип работы вибрационных устройств для формовки форм для литья по выплавляемым моделям сложных и крупных отливок
7. Требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
8. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Наладка вибрационных устройств для формовки литейных форм в опорные материалы
Умения:
3-4 разряд
1. Оценивать работоспособность вибрационных устройств для формовки литейных форм в опорные материалы с помощью контрольно-измерительных устройств
2. Диагностировать неполадки в работе машин и механизмов
3. Настраивать все типы вибрационных устройств для формовки литейных форм в опорные материалы в соответствии с требованиями технологического процесса
4. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
5. Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Знания:
3-4 разряд
1. Устройство, кинематические схемы и правила наладки вибрационных устройств для формовки литейных форм в опорные материалы
2. Способы уплотнения наполнительного формовочного материала, используемого
при литье по выплавляемым моделям, при изготовлении сложных и крупных модельных блоков и комплектов
3. Требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
4. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Контроль качества литья по выплавляемым моделям
Навык 1:
Управление качеством литья по выплавляемым моделям
Умения:
- 4 разряд
1. Анализировать и выявлять причины брака отливок, получаемых литьем по выплавляемым моделям
2. Оценивать соответствие режимов работы вибрационных устройств для формовки литейных форм в опорные материалы требованиям инструкции по эксплуатации и технологических инструкций

3. Құю қалыптарын тірек материалдарына қалыптау үшін діріл құрылғыларының ұсақ ақауларын жою үшін арнайы құрал мен құрылғыларды пайдаланыңыз
4. Ақаулардың пайда болуының
негізгі себептерін ескере отырып Құю қалыптарын тірек материалдарына қалыптауға арналған діріл құрылғыларының жұмыс режимін түзету
5. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау
6. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарының нұсқаулықтарын қолдану
Білімдер:
3-4 разряд
1. Құймалардың некеге тұруының негізгі себептері
2. Құймалардың істен шығуын болдырмау шаралары
3. Балқытылатын құю ақауларын түзету әдістері
4. Некені жою жолдары
5. Балқытылатын модельдер бойынша құю құрылғыларының жұмыс режимдері
6. Балқытылатын модельдер бойынша құю кезінде ақауларды түзету жөніндегі арнайы құрылғылар мен құралдардың түрлері мен мақсаттары
7. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптары
Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі Нұсқаулық
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Күйзеліске
тұрақтылық
Тәртіптілік
Техникалық
регламенттер мен
ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
2
Балқытылатын модельдер бойынша қалыптаушы
13. Кәсіптің карточкасы "Техник-технолог (жалпы профиль)":
Топтың коды:
3112-1
Қызмет атауының коды:
3112-1-005
Кәсіптің атауы:
Техник-технолог (жалпы профиль)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша
біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
§ 19. Главный технолог
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Темір-бетон және металл бұйымдарын өндіру (түрлері бойынша
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
I санатты техник-технолог: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білімі және II санатты техник- технолог лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл; II санатты техник-технолог: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білімі және санаты жоқ Техник – технолог лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл; санаты жоқ техник- технолог: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білімі, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Контейнерлік және жиналмалы ғимараттар мен үй-жайларды технологиялық құрастыру саласындағы ұйымның техникалық саясатын айқындау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

3. Использовать специальный инструмент и приспособления для устранения мелких неисправностей вибрационных устройств для формовки литейных форм в опорные материалы
4. Корректировать режим работы вибрационных устройств для формовки литейных форм в опорные материалы с учетом основных причин возникновения дефектов
5. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Знания:
3-4 разряд
1. Основные причины брака отливок
2. Меры предотвращения брака отливок
3. Способы исправления дефектов литья по выплавляемым моделям
4. Способы утилизации брака
5. Режимы работы устройств по литью по выплавляемым моделям
6. Виды и назначения специальных устройств и инструментов по исправлению дефектов при литье по выплавляемым моделям
7. Требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
8. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими
профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
2
Формовщик по выплавляемым моделям
13. Карточка профессии "Техник-технолог":
Код группы:
3112-1
Код наименования занятия:
3112-1-005
Наименование профессии:
Техник-технолог
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень
квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 109. Техник-технолог
Уровень
профессионального образования:
Уровень
образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Производство железобетонных и металлических изделий (по видам)
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Техник-технолог I категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника-технолога II категории не менее 2 лет; техник-технолог II категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника – технолога без категории не менее 2 лет;
техник-технолог без категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) без предъявления требований к стажу работы.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Определение технической политики организации в области технологической сборки контейнерных и сборно-разборных зданий и помещений
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Контейнерлік және жиналмалы ғимараттар мен үй-жайларды құрастыру процесінің тиімділігін арттыруға бағытталған іс-шараларды әзірлеу
2. Объектілерді техникалық қайта жарақтандыру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1: Контейнерлік және жиналмалы ғимараттар
Дағды 1:
Жабдықтың тиімділігін арттыру
Машықтар:
1. Жаңа техника мен технологияны енгізу жоспарларын жасау
мен үй-жайларды шараларды әзірлеу
2. Ұйымның цехтарын, учаскелерін және басқа да өндірістік бөлімшелерін технологиялық құжаттамамен қамтамасыз ету
3. Техникалық құжаттаманы әзірлеу
4. Ақпараттық технологияларды
қолдану
5. Жабдықтың техникалық
параметрлерін талдау және өңдеу
6. Жабдықтағы қателіктердің алдын алу, жою шараларын талдау
7. Жаңа техниканы енгізуден,
рационализаторлық ұсыныстардан, жұмыс орнының
ұйымдастырушылық-техникалық жағдайларының өзгеруінен болатын тәуекелдерді бағалау
8. Еңбекті қорғау, өндірістік
санитария және гигиена талаптарын сақтау
9. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарының нұсқаулықтарын қолдану
Білімдер:
1. Контейнерлік және жиналмалы
ғимараттар мен Үй-жайлар
саласындағы нормативтік-құқықтық
актілердің, өкімдік құжаттардың және
техникалық құжаттаманың талаптары
2. Ғылым мен техниканың
жетістіктері, контейнерлік және
құрастырмалы-жиналмалы
ғимараттар мен Үй-жайлар
саласындағы озық отандық және
шетелдік тәжірибе
3. Өнертапқыштық және
рационализаторлық қызметтің
негіздері
4. Техникалық есептеулер жүргізу
және жабдықты пайдалану тиімділігін
анықтау әдістері
5. Жабдықтағы қателіктердің алдын
алу, жою әдістері
6. Жабдықтың мақсаты, құрылымы
және жұмыс принципі
7. Жабдықты пайдалануға қойылатын
талаптарды белгілейтін салалық
стандарттар, техникалық
регламенттер, нұсқаулықтар
(нұсқаулықтар)
8. Еңбекті қорғау, өнеркәсіптік, өрт
және экологиялық қауіпсіздік
талаптары
9. Өрт сөндіру құралдары мен жеке
қорғаныс құралдарын қолдану
жөніндегі Нұсқаулық
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Машықтар:
Контейнерлік және жиналмалы ғимараттар мен үй-жайларды құрастыру тиімділігін арттыру
1. Өндірістің техникалық-экономикалық тиімділігін арттыру жоспарларын жасау
2. Жаңа техниканы, технологияларды, инновациялық ұсыныстарды енгізу тәуекелдерін бағалау
3. Жаңа технологиялық процестерді,
жабдықтарды дамытудың озық
тәжірибесін талдау және
қорытындылау
4. Жабдықтың техникалық
параметрлерін талдау және өңдеу
5. Процестерді автоматтандыру
бойынша жұмыстар жүргізуді
жоспарлау
6. Инновацияларды пайдалану
нәтижесінде алынған тиімділікті
бағалауды жүргізу

1. Разработка мероприятий, направленных на повышение эффективности процесса сборки контейнерных и сборно-разборных зданий и помещений
2. Техническое перевооружение объектов
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция
1: Разработка мероприятий, направленных на повышение эффективности процесса сборки контейнерных и сборно- разборных зданий и помещений
Навык 1:
Повышение эффективности работы оборудования
Умения:
1. Составлять планы внедрения новой техники и технологии
2. Обеспечивать цеха, участки и другие производственные подразделения организации технологической документацией
3. Разрабатывать техническую документацию
4. Использовать информационные технологии
5. Анализировать и обрабатывать технические параметры работы оборудования
6. Анализировать мероприятия по предотвращению, устранению ошибок в оборудовании
7. Оценивать риски от внедрения новой техники, рационализаторских предложений, изменений организационно - технических условий рабочего места
8. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
9. Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Знания:
1. Требования нормативно-правовых актов, распорядительных документов и технической документации в области контейнерных и сборно-разборных зданий и помещений
2. Достижения науки и техники, передовой отечественный и зарубежный опыт в сфере контейнерных и сборно-разборных зданий и помещений
3. Основы изобретательской и рационализаторской деятельности
4. Методы проведения технических расчетов и определения эффективности эксплуатации оборудования
5. Методы предотвращения, устранения ошибок в оборудовании
6. Назначение, устройство и принцип действия оборудования
7. Отраслевые стандарты, технические регламенты, руководства (инструкции), устанавливающие требования к эксплуатации оборудования
8. Требования охраны труда, промышленной, пожарной и экологической безопасности
Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Повышение эффективности сборки контейнерных и сборно-разборных зданий и помещений
Умения:
1. Составлять планы повышения технико- экономической эффективности производства
2. Оценивать риски внедрения новой техники, технологий, инновационных предложений
3. Анализировать и обобщать передовой опыт разработки новых технологических процессов, оборудования
4. Анализировать и обрабатывать технические параметры работы оборудования
5. Планировать проведение работ по автоматизации процессов
6. Проводить оценку эффективности, получаемой в результате использования инноваций

7. Еңбекті қорғау, өндірістік
санитария және гигиена талаптарын
сақтау
8. Өрт сөндіру құралдары мен жеке
қорғаныс құралдарының
нұсқаулықтарын қолдану
Білімдер:
1. Контейнерлік және жиналмалы
ғимараттар мен үй-жайлардың
техникасы мен технологиясына
қатысты Қазақстан Республикасының
нормативтік-құқықтық актілері,
әдістемелік және нормативтік-
техникалық материалдар
2. Контейнерлік және жиналмалы
ғимараттар мен үй-жайларды
Құрастырудың технологиялық
процестері
3. Техникалық есептеулер жүргізу
және жабдықты пайдалану мен
жаңғыртудың тиімділігін айқындау
әдістері
4. Жаңа техника мен технологияны
енгізудің экономикалық тиімділігін
анықтау әдістері
5. Контейнерлік және құрастырмалы-
жиналмалы ғимараттар мен үй-
жайларды құрастыру саласындағы ғылыми-техникалық жетістіктер және озық отандық және шетелдік тәжірибе
6. Рационализаторлық және өнертапқыштық қызмет саласындағы салалық стандарттар
7. Жаңа техниканы, озық технологияларды, ҒЗТКЖ енгізуді регламенттейтін салалық құжаттар
8. Жабдық жұмысындағы энергияны үнемдейтін технологиялар
9. Авариялар мен инциденттерді оқшаулау және жою жөніндегі іс- шаралар жоспары
10. Еңбекті қорғау, өнеркәсіптік, өрт және экологиялық қауіпсіздік талаптары
11. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі Нұсқаулық
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2: Объектілерді техникалық қайта
Жарақтандыру
Дағды 1:
Жекелеген өндірістердің, цехтар мен учаскелердің техникалық-экономикалық деңгейін арттыру жөніндегі іс- шараларды жоспарлау және іске асыру
Машықтар:
1. Жаңа техниканы, жаңа жоғары өнімді технологиялық процестерді игеруге және сынауға қатысу
2. Өндірістік қуаттылықтар мен жабдықтарды тиеу есептеулерін жүргізу
3. Озық технологияларды пайдалана отырып, жаңадан салынып жатқан және реконструкцияланатын объектілерді жобалауға қойылатын техникалық талаптарды әзірлеу
4. Объектілерді күрделі жөндеуге қойылатын техникалық талаптарды әзірлеу
5. Жабдықты жаңғырту тиімділігінің есептеулерін жүргізу
6. Мердігерлік ұйымдардың үздіксіз жұмыс істеу, жұмыс орындарын техникалық жарақтандыру, Тапсырыс берушімен, сервистік фирмалармен, материалдық-техникалық жабдықтау қызметтерімен өзара іс-қимыл жасау жоспарларын әзірлеу
7. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау
8. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарының нұсқаулықтарын қолдану
Білімдер:
1. Объектілерді жобалауға, салуға, реконструкциялауға және жөндеуге қатысты Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық актілері, әдістемелік және нормативтік- техникалық материалдар
2. Экономикалық қызмет түрінің және ұйымның техникалық даму перспективалары

7. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
8. Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Знания:
1. Нормативно-правовые акты Республики Казахстан, методические и нормативно- технические материалы, касающиеся техники и технологии контейнерных и сборно-разборных зданий и помещений
2. Технологические процессы сборки контейнерных и сборно-разборных зданий и помещений
3. Методы проведения технических расчетов и определения эффективности эксплуатации и модернизации оборудования
4. Методы определения экономической эффективности внедрения новой техники и технологии
5. Научно-технические остижения и передовой отечественный и зарубежный опыт в области сборки контейнерных и сборно-разборных зданий и помещений
6. Отраслевые стандарты в области рационализаторской и изобретательской деятельности
7. Отраслевые документы, регламентирующие внедрение новой техники, передовых технологий, НИОКР
8. Энергосберегающие технологии в работе оборудования
9. План мероприятий по локализации и ликвидации аварий и инцидентов
10. Требования охраны труда, промышленной, пожарной и экологической безопасности
11. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Техническое перевооружение объектов
Навык 1:
Планирование и реализация мероприятий по повышению технико- экономического уровня отдельных производств, цехов и участков
Умения:
1. Участвовать в освоении и испытании новой техники, новых высокопроизводительных технологических процессов
2. Производить расчеты производственных мощностей и загрузки оборудования
3. Разрабатывать технические требования на проектирование вновь строящихся и
реконструируемых объектов с использованием передовых технологий
4. Разрабатывать технические требования на капитальный ремонт объектов
5. Производить расчеты эффективности модернизации оборудования
6. Разрабатывать планы бесперебойной работы подрядных организаций, технического оснащения рабочих мест, взаимодействия с заказчиком, сервисными фирмами, службами материально- технического снабжения
7. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
8. Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Знания:
1. Нормативно-правовые акты Республики Казахстан, методические и нормативно- технические материалы, касающиеся проектированию, строительству, реконструкции и ремонту объектов
2. Перспективы технического развития вида экономической деятельности и организации

3. Ұйымның ұйымдық-технологиялық құрылымының бейіні, мамандануы және ерекшеліктері
4. Жабдықты пайдалануға қабылдау тәртібі, технологиялық процестерді жобалау кезінде еңбекті ұтымды ұйымдастыру талаптары
5. Заманауи дизайн жүйелері
6. Негізгі объектілерді жаңғырту тиімділігін есептеу қағидаттары
7. Еңбекті қорғау, өнеркәсіптік, өрт және экологиялық қауіпсіздік талаптары
8. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі Нұсқаулық
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Күйзеліске тұрақтылық
Мақсаткерлік
Көшбасшылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Балқытылатын модельдер бойынша қалыптаушы
14. Кәсіптің карточкасы "Балқытылатын модельдер бойынша қалыптаушы":
Топтың коды:
7211-1
Қызмет атауының коды:
7211-1-009
Кәсіптің атауы:
Балқытылатын модельдер бойынша қалыптаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша
біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
2-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" 2024 жылғы 12 ақпандағы № 30 бұйрығы Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы.
Балқытылатын модельдер бойынша қалыптаушы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі қажет емес
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Құюға арналған қалыптарды балқытылатын модельдер бойынша дайындау. Балқытылатын модельдер бойынша құюға арналған қалыптардың сапасын қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Балқытылатын модельдер бойынша қалыптау бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу және барлық инфрақұрылымды дайындау
2. Технологиялық процеске сәйкес балқытылатын модельдер бойынша құю операцияларын орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Балқытылатын модельдер бойынша қалыптау бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу және барлық инфрақұрылымды дайындау
Дағды 1:
Балқытылатын модельдер бойынша құюды орындауға дайындық
Машықтар:
1-2 разряд
1. Технологиялық нұсқаулықтарға сәйкес қарапайым ұсақ құймалардың балқытылатын үлгілері бойынша құюға арналған қалыптарды алу үшін отқа төзімді суспензияларды дайындауға арналған арнайы
жабдықты, құрал-саймандарды және құрылғыларды қолдану

3. Профиль, специализацию и особенности организационно-технологической структуры организации
4. Порядок приема оборудования в эксплуатацию, требования рациональной организации труда при проектировании технологических процессов
5. Современные системы проектирования
6. Принципы расчетов эффективности модернизации основных объектов
7. Требования охраны труда, промышленной, пожарной и экологической безопасности
8. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Стрессоустойчивость
Целеустремленность
Лидерство
Список технических регламентов и
национальных стандартов:
Связь с другими
профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Формовщик по выплавляемым моделям
14. Карточка профессии "Формовщик по выплавляемым моделям":
Код группы:
7211-1
Код наименования занятия:
7211-1-009
Наименование профессии:
Формовщик по выплавляемым моделям
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 2. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 12 февраля 2024 года № 30 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)". Формовщик по выплавляемым моделям
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не требуется
Связь с неформальным и информальным
образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Изготовление форм для литья по выплавляемым моделям. Обеспечение качества форм для литья по выплавляемым моделям
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение подготовительных работ по формовке по выплавляемым моделям и подготовка всей инфраструктуры
2. Выполнение операций по литью по выплавляемым моделям согласно технологическому процессу
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция
1: Проведение подготовительных
Навык 1:
Подготовка к выполнению литья
Умения:
1-2 разряд
1. Применять специальное оборудование,
работ по формовке по выплавляемым моделям и подготовка всей инфраструктуры
по выплавляемым моделям
инструмент и приспособления для приготовления огнеупорных суспензий для получения форм для литья по выплавляемым моделям простых мелких отливок в соответствии с технологическими инструкциями

2. Қарапайым ұсақ құймалардың балқытылатын үлгілері бойынша құюға арналған қалыптарды алу үшін отқа төзімді суспензияның сапасына көзбен бағалау
3. Технологиялық нұсқаулықтарға сәйкес балқытылатын модельдер бойынша құюға арналған қалыптарды дайындау үшін арнайы құрал мен жабдықты қолдану
4. Технологиялық құжаттаманы оқыңыз
5. Жеке және ұжымдық қорғау құралдарын қолдану
6. Пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес құюға арналған қалыптарды алу үшін отқа төзімді суспензияларды дайындауға арналған жабдықтың жұмыс қабілеттілігін бағалау және жұмысқа дайындау
7. Пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес қыздыру үшін пештің жұмысына дайындау
8. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау
9. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарының нұсқаулықтарын қолдану
Білімдер:
1-2 разряд
1. Құюға арналған қалыптарды балқытылатын модельдер бойынша дайындау процесі
2. Балқытылатын модельдер бойынша құюға арналған қалыптау және отқа төзімді материалдарды қолданудың мақсаты мен шарттары
3. Балқытылатын Құю қалыптарын алу үшін отқа төзімді суспензиялар мен отқа төзімді материалдарға қойылатын талаптар
4. Өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптары
5. Технологиялық құжаттаманы оқу ережелері
6. Қалыптарды дайындауға арналған жабдыққа және балқытылатын модельдер бойынша құюға арналған қалыптау құралына қойылатын талаптар
7. Балқытылатын құюға арналған қалыптарды алу үшін отқа төзімді суспензияларды дайындау жөніндегі Технологиялық нұсқаулықтар
8. Балқытылатын модельдер бойынша құюға арналған қалыптар мен қалыптау құралдарын дайындауға арналған жабдықты пайдалану мақсаты мен ережелері
9. Конструкторлық құжаттаманы оқу ережелері
10. Балқытылатын модельдер
бойынша құюға арналған қалыптарға арналған Отқа төзімді суспензиялардың құрамы
11. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптары
12. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі Нұсқаулық
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2: Технологиялық процеске сәйкес балқытылатын модельдер бойынша құю операцияларын орындау
Дағды 1:
Балқытылатын модельдер бойынша құюға арналған қалыптарды қолмен жасау
Машықтар:
1-2 разряд
1. Қарапайым ұсақ құймалар, орташа күрделіліктегі шағын және орташа құймалар үшін балқытылатын үлгілер бойынша құюға арналған қалыптарды дайындауға арналған құрал-саймандар мен қалыптау құралының жай-күйін көзбен шолып бағалау
2. Қарапайым ұсақ құймалардың, шағын және орташа күрделіліктегі құймалардың балқытылатын үлгілері бойынша құюға арналған жеңіл балқытылатын масса үлгілерінің сапасын бағалау

2. Оценивать визуально на качество огнеупорной суспензии для получения форм для литья по выплавляемым моделям простых мелких отливок
3. Применять специальный инструмент и оборудование для изготовления форм для литья по выплавляемым моделям в соответствии с технологическими инструкциями
4. Читать технологическую документацию
5. Применять средства индивидуальной и коллективной защиты
6. Оценивать работоспособность и подготавливать к работе оборудование для приготовления огнеупорных суспензий для получения форм для литья по выплавляемым в соответствии с инструкциями по эксплуатации
7. Подготавливать к работе печи для прокалки в соответствии с инструкциями по эксплуатации
8. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
9. Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Знания:
1-2 разряд
1. Процесс изготовления форм для литья по выплавляемым моделям
2. Назначение и условия применения формовочных и огнеупорных материалов для литья по выплавляемым моделям
3. Требования к огнеупорным суспензиям и огнеупорным материалам для получения форм для литья по выплавляемым моделям
4. Требования пожарной, промышленной и экологической безопасности
5. Правила чтения технологической документации
6. Требования к оснастке для изготовления форм и формовочному инструменту для литья по выплавляемым моделям
Технологические инструкции по приготовлению огнеупорных суспензий для получения форм для литья по выплавляемым
8. Назначение и правила эксплуатации оснастки для изготовления форм и формовочного инструмента для литья по выплавляемым моделям
9. Правила чтения конструкторской документации
10. Составы огнеупорных суспензий для форм для литья по выплавляемым моделям
11. Требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
12. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Выполнение операций по литью по выплавляемым моделям согласно технологическому процессу
Навык 1:
Изготовление вручную форм для литья по выплавляемым моделям
Умения:
1-2 разряд
1. Оценивать визуально на состояние оснастки и формовочного инструмента для изготовления форм для литья по выплавляемым моделям для простых мелких отливок, мелких и средних отливок средней сложности
2. Оценивать качество моделей из легкоплавкой массы для литья по выплавляемым моделям простых мелких отливок, мелких и средних отливок средней сложности

3. Конструкторлық және технологиялық құжаттамаға сәйкес қолмен қарапайым ұсақ құймаларды, күрделілігі орташа ұсақ және орташа құймаларды алу үшін балқытылатын үлгілер бойынша құюға арналған қалыптарды дайындау үшін арнайы құрал мен жабдықты пайдалану
4. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау
5. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарының нұсқаулықтарын қолдану
Білімдер:
1-2 разряд
1. Қарапайым ұсақ құймалардың, ұсақ және орташа күрделіліктегі құймалардың балқытылатын үлгілері бойынша құюға арналған қалыптарды дайындау процесі
2. Қарапайым ұсақ құймалардың, күрделілігі орташа ұсақ және орташа құймалардың балқытылатын үлгілері бойынша құюға арналған қалыптарды дайындау үшін қалыптау және отқа төзімді материалдарды қолданудың мақсаты мен шарттары
3. Қарапайым ұсақ құймалардың, ұсақ және орташа күрделіліктегі құймалардың балқытылатын үлгілері бойынша құюға арналған қалыптарды жасау тәсілдері
4. Қарапайым ұсақ құймалардың, күрделілігі орташа ұсақ және орташа құймалардың балқытылатын үлгілері бойынша құюға арналған қалыптарды кептіру режимдері
5. Қарапайым ұсақ құймалардың, күрделілігі орташа ұсақ және орташа құймалардың балқытылатын үлгілері бойынша құюға арналған суспензиялар мен отқа төзімді материалдарға қойылатын талаптар
6. Қарапайым ұсақ құймалардың, ұсақ және орташа күрделіліктегі құймалардың балқытылатын үлгілері бойынша құюға арналған қалыптарды дайындауға арналған жабдыққа және қалыптау құралына қойылатын талаптар
7. Қарапайым ұсақ құймалардың балқытылатын үлгілері бойынша құюға арналған қалыптарды дайындау, қарапайым ұсақ құймалардың, күрделілігі орташа шағын және орташа құймалардың балқытылатын үлгілері бойынша құюға арналған қалыптарды алу үшін отқа төзімді суспензияларды дайындау жөніндегі Технологиялық нұсқаулықтар
8. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптары
9. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі Нұсқаулық
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Балқытылатын құюға арналған қалыптардың белгіленген режимі бойынша жеңіл балқытылған массаны балқыту және кальцилеу
Машықтар:
1-2 разряд
1. Пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес күрделілігі орташа және шағын құймалардың балқытылатын үлгілері бойынша құюға арналған қалыптардан модельдік құрамды балқытуға арналған құрылғының жұмысқа қабілеттілігін бағалау және жұмысқа дайындау
2. Жұмыс қабілеттілігін бағалау және пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес күрделілігі орташа және шағын құймалардың балқытылатын үлгілері бойынша құюға арналған қалыптарға арналған діріл құрылғыларын жұмысқа дайындау

3. Использовать специальный инструмент и оборудование для изготовления форм для литья по выплавляемым моделям, для получения простых мелких отливок вручную в соответствии с конструкторской и технологической документацией, мелких и средних отливок средней сложности
4. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
5. Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Знания:
1-2 разряд
1. Процесс изготовления форм для литья по выплавляемым моделям простых мелких отливок, мелких и средних отливок средней сложности
2. Назначение и условия применения формовочных и огнеупорных материалов для изготовления форм для литья по выплавляемым моделям простых мелких отливок, мелких и средних отливок средней сложности
3. Способы изготовления форм для литья по выплавляемым моделям простых мелких отливок, мелких и средних отливок средней сложности
4. Режимы сушки форм для литья по выплавляемым моделям простых мелких отливок, мелких и средних отливок средней сложности
5. Требования к суспензиям и огнеупорным материалам для литья по выплавляемым моделям простых мелких отливок, мелких и средних отливок средней сложности
6. Требования к оснастке и формовочному инструменту для изготовления форм для литья по выплавляемым моделям простых мелких отливок, мелких и средних отливок средней сложности
7. Технологические инструкции по изготовлению форм для литья по выплавляемым моделям простых мелких отливок, приготовлению огнеупорных суспензий для получения форм для литья по выплавляемым моделям простых мелких отливок, мелких и средних отливок средней сложности
8. Требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
9. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выплавление легкоплавкой массы и прокаливание по установленному режиму форм для литья по выплавляемым
Умения:
1-2 разряд
1. Оценивать работоспособность и подготавливать к работе устройства для выплавления модельного состава из форм для литья по выплавляемым моделям мелких и средних отливок средней сложности в соответствии с инструкциями по эксплуатации
2. Оценивать работоспособность и подготавливать к работе вибрационные устройства для форм для литья по
выплавляемым моделям мелких и средних отливок средней сложности в соответствии с инструкциями по эксплуатации

3. Шағын және орташа күрделі құймалардың балқытылатын үлгілеріне құюға арналған қалыптардан модельдік массаны балқыту үшін арнайы құралдар мен құрылғыларды пайдалану
4. Шағын және орташа күрделі құймалардың балқытылатын үлгілері бойынша құюға арналған қалыптардан автоклавтардың көмегімен модельдік массаны балқыту
5. Діріл құрылғыларының көмегімен тірек толтырғышқа күрделілігі орташа және шағын құймалардың балқытылатын үлгілері бойынша құюға арналған қалыптарды қалыптау
6. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау
7. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарының нұсқаулықтарын қолдану
Білімдер:
1-2 разряд
1. Қалыптардан жеңіл балқитын массаны балқытуға және күрделілігі орташа шағын және орташа құймалардың балқытылатын үлгілері бойынша құюға арналған бірдей типтегі керамикалық қалыптарды кальцилеуге арналған қондырғылардың құрылымы мен жұмыс принципі
2. Шағын және орташа күрделі құймалардың балқытылатын үлгілері бойынша құюға арналған керамикалық қалыптарды қыздыру режимі
3. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптары Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі Нұсқаулық
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Дәлдік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Балқытылатын модельдер бойынша қалыптаушы
15. Кәсіптің карточкасы "Металды конструкцияларды жинайтын слесарь":
Топтың коды:
7214-2
Қызмет атауының коды:
7214-2-003
Кәсіптің атауы:
Металды конструкцияларды жинайтын слесарь
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша
біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
2-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" 2024 жылғы 12 ақпандағы № 30 бұйрығы Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы.
Металды конструкцияларды жинайтын слесарь
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Темір-бетон және металл бұйымдарын өндіру (түрлері бойынша
Біліктілік:
-
Білім деңгейі: негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
СБШ 2 деңгейдегі металл конструкцияларын құрастыру жөніндегі слесарь кемінде алты ай
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Контейнерлік және жиналмалы-жиналмалы ғимараттар мен үй- жайларды өндіру кезінде слесарлық жұмыстарды орындау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

3. Использовать специальные инструменты и приспособления для выплавления модельной массы из форм для литья по выплавляемым моделям мелких и средних отливок средней сложности
4. Выплавлять модельную массу при помощи автоклавов из форм для литья по выплавляемым моделям мелких и средних отливок средней сложности
5. Формовать формы для литья по выплавляемым моделям мелких и средних отливок средней сложности в опорный наполнитель при помощи вибрационных устройств
6. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
7. Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Знания:
1-2 разряд
1. Устройство и принцип работы установок для выплавления легкоплавкой массы из форм и прокаливания однотипных керамических форм для литья по выплавляемым моделям мелких и средних отливок средней сложности
2. Режим прокаливания керамических форм для литья по выплавляемым моделям мелких и средних отливок средней сложности
3. Требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
4. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Аккуратность
Список технических регламентов и
национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Формовщик по выплавляемым моделям
15. Карточка профессии "Слесарь по сборке металлоконструкций":
Код группы:
7214-2
Код наименования занятия:
7214-2-003
Наименование профессии:
Слесарь по сборке металлоконструкций
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень
квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 2. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 12 февраля 2024 года № 30 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)". Слесарь по сборке металлоконструкций
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Производство железобетонных и металлических изделий (по видам)
Квалификация:
-
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее шести месяцев опыта работы слесарем по сборке металлоконструкций 2 уровня ОРК
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Выполнение слесарных работ при производстве контейнерных и сборно-разборных зданий и помещений
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Жабдықтар мен жабдықтарды жөндеуді, монтаждауды және реттеуді орындау
2. Күрделі құрылыс машиналары мен механизмдерінің бөлшектерін дайындау, жөндеу, баптау және сынау
Қосымша еңбек функциялары
Еңбек функциясы 1:
Дағды 1:
Жабдықтарды, айлабұйымдар мен жарақтарды монтаждау және реттеу
Машықтар:
Жабдықтар мен жабдықтарды жөндеуді, монтаждауды және реттеуді орындау
4 разряд
1. Белгілеу және өлшеу құралдарын пайдалану;
2. Эскиздер мен сызбаларды оқыңыз;
3. Слесарлық жұмыстарды орындау
кезінде арнайы механикаландырылған
құралды пайдалану;
4. Слесарлық жұмыстарды орындау
кезінде қол құралдары мен
құрылғыларды пайдалану;
5. Якорь болттарын, суспензияларды,
тартқыштарды, қысқыштарды
жасаңыз;
6. Кронштейндер, фланецтер, түзу
сызықты эструстар, арықтар,
қорғаныш қаптамалар мен қоршаулар,
бункерлер жасау;
7. Тіректерді, терезе саңылауларын,
баспалдақ торларын, балкондарды
қоршау;
8. Металл терезе
байланыстырғыштарын және ашу
механизмдерін жасаңыз;
9. Бағандардың, арқалықтардың және
еден плиталарының ауыстырылатын
металл қалыптарын жинау және
бөлшектеу;
10. Бағандардың, арқалықтардың
және еден плиталарының
жылжымалы қалыптарының көтергіш
құрылғыларын жинау және
бөлшектеу;
11. Жылжымалы қалыптың
конустығын реттеңіз;
12. Көтергіш лебедкалардың
бульдозерлердің механизмдерін
реттеу;
13. Орындалатын жұмыстардың
сапасын қамтамасыз ету.
14. Еңбекті қорғау, өндірістік
санитария және гигиена талаптарын
сақтау
15. Өрт сөндіру құралдары мен жеке
қорғаныс құралдарының
нұсқаулықтарын қолдану
Білімдер:
4 разряд
1. Өлшеу құралының құрылысы,
пайдалану ережесі;
2. Бөлшектеу-құрастыру жұмыстарын
орындауға арналған құралды
пайдалану ережесі;
3. Эскиздер мен сызбаларды оқу
ережелері;
4. Құралды жасау үшін қолданылатын
металдардың негізгі қасиеттері;
5. Құралды толтыру мен қатайтудың
негізгі ережелері мен әдістері;
6. Өңдеу параметрлері туралы негізгі
мәліметтер;
7. Жылжымалы металл қалыптарды
және жылжымалы қалыптар
механизмдерін орнату ережелері;
8. Төзімділік және қону жүйесі;
9. Орындалатын жұмыстардың
сапасына қойылатын талаптар.
10. Еңбекті қорғау, өндірістік
санитария және гигиена талаптары
11. Өрт, өнеркәсіптік және
экологиялық қауіпсіздік талаптары
12. Өрт сөндіру құралдары мен жеке
қорғаныс құралдарын қолдану
жөніндегі Нұсқаулық
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Машықтар:
Механизмдерді, машиналар мен қозғалтқыштарды жөндеу
4 разряд
1. Пользоваться инструментом и приспособлениями для разборки,
ремонта и сборки ручных домкратов, грузоподъемностью до 5 т, станков для сгибания и резки арматуры
2. Пользоваться инструментом и
приспособлениями для разборки,
ремонта и сборки натяжных и
приводных устройств ленточных
транспортеров, ковшей и цепей
экскаваторов, ковшей;

1. Выполнение ремонта, монтажа и регулировки оборудования и оснастки
2. Изготовление деталей, ремонт, наладка и испытания сложных строительных машин и механизмов
Дополнительные трудовые функции:
Навык 1:
Умения:
Монтаж и регулировка оборудования, приспособлений и оснастки
4 разряд
1. Пользоваться разметочным и мерительным инструментом;
2. Читать эскизы и чертежи;
3. Пользоваться специальным
механизированным инструментом при
выполнении слесарных работ;
4. Пользоваться ручным инструментом и
приспособлениями при выполнении
слесарных работ;
5. Изготавливать анкерные болты,
подвески, тяги, хомуты;
6. Изготавливать кронштейны, фланцы,
прямолинейные течки, желоба, защитные
кожухи и ограждения, бункеры;
7. Изготавливать ограждение подмостей,
оконных проемов, лестничных клеток,
балконов;
8. Изготавливать металлические оконные
переплеты и механизмы открывания;
9. Собирать и разбирать переставные
металлические опалубки колонн, балок и
Трудовая функция 1: Выполнение ремонта, монтажа и регулировки оборудования и оснастки
плит перекрытий;
10. Собирать и разбирать подъемные устройства скользящей опалубки колонн, балок и плит перекрытий;
11. Регулировать конусность скользящей опалубки;
12. Регулировать механизмы подъемных лебедок бульдозеров;
13. Обеспечивать качество выполняемых работ.
14. Соблюдать требования охраны труда,
производственной санитарии и гигиены
15. Применять инструкции средств
пожаротушения и средств
индивидуальной защиты
Знания:
4 разряд
1. Устройство, правила эксплуатации
мерительного инструмента;
2. Устройство, правила эксплуатации
инструмента для выполнения разборочно-
сборочных работ;
3. Правила чтения эскизов и чертежей;
4. Основные свойства металлов,
применяемых для изготовления
инструмента;
5. Основные правила и способы заправки
и закалки инструмента;
6. Основные сведения о параметрах обработки;
7. Правила установки переставной металлической опалубки и механизмов скользящей опалубки;
8. Система допусков и посадок;
9. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ.
10. Требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
11. Требования пожарной, промышленной и экологической безопасности
12. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Ремонт механизмов, машин и двигателей
Умения:
4 разряд
1. Пользоваться инструментом и приспособлениями для разборки, ремонта и сборки ручных домкратов, подъемников, кран-балок и блоков грузоподъемностью до 5 т, станков для сгибания и резки арматуры;
2. Пользоваться инструментом и приспособлениями для разборки, ремонта и сборки натяжных и приводных устройств ленточных транспортеров, ковшей и цепей экскаваторов, ковшей;

3. Разбирать, ремонтировать и
собирать краскопульты, агрегаты для
механизированного шпатлевания;
4. Пользоваться инструментом и
приспособлениями для разборки,
ремонта и сборки двигателей;
5. Обеспечивать качество выполняемых работ.
Білімдер:
4 разряд
1. Механизмдерді, машиналар мен қозғалтқыштарды жөндеуге арналған құрал-саймандар мен құрылғылардың құрылысы мен пайдалану ережесі;
2. Такелаждық жабдықтардың, механикаландырылған аспаптар мен станоктардың құрылысы, оларды қолдану қағидалары;
3. Құрылыс жабдықтарының құрылысы, жұмыс процесі және реттеу;
4. Жөндеу жұмыстарын орындау ережелері;
5. Орындалатын жұмыстардың сапасына қойылатын талаптар.
6. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптары
7. Өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптары
8. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі Нұсқаулық
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2: Күрделі құрылыс машиналары мен механизмдерінің бөлшектерін дайындау, жөндеу, баптау және сынау
Дағды 1:
Күрделі бөлшектерді, жабдықтар мен құрылғыларды жасау
Машықтар:
5-6 разряд
1. Белгілеу және өлшеу құралдарын пайдалану;
2. Эскиздер мен сызбаларды оқыңыз;
3. Слесарлық жұмыстарды орындау кезінде қол құралдары мен құрылғыларды пайдалану;
4. Шөміштердің, закромдардың, жұқа табақты металдан жасалған бункерлердің, тұғырлардың, рамалар мен циклондарға арналған алаңдардың, желдеткіштер мен калориферлердің, жылжымалы жалюздердің, клапандардың бөлшектерін дайындауға арналған жабдықты, құрал-саймандарды және құрылғыларды пайдалану;
5. Бөлшектерді қатайтуға, күйдіруге және босатуға арналған жабдықты, құрал-саймандарды және құрылғыларды пайдалану;
6. Бөлшектерді тойтармалармен
қосыңыз;
7. Орындалатын жұмыстардың сапасын қамтамасыз ету.
8. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау
9. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарының нұсқаулықтарын қолдану
Білімдер:
5-6 разряд
1. Аспаптық болаттар мен қорытпалардың сорттары, маркалары мен қасиеттері;
2. Механикаландырылған құралды қолдана отырып, күрделі бөлшектерді слесарлық өңдеу әдістері мен ережелері;
3. Бөлшектерді шаблондар мен калибрлерге сәйкестендіру әдістері мен ережелері;
4. Металды сөндіру, босату және күйдіру әдістері мен ережелері;
5. Өлшеу құралының құрылысы, пайдалану ережесі;
6. Эскиздер мен сызбаларды оқу ережелері;
7. Аспаптық болаттар мен қорытпалардан жасалған бұйымдарды термиялық өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтер;
8. Орындалатын жұмыстардың сапасына қойылатын талаптар.

3. Разбирать, ремонтировать и собирать краскопульты, агрегаты для механизированного шпатлевания;
4. Пользоваться инструментом и приспособлениями для разборки, ремонта и сборки двигателей;
5. Обеспечивать качество выполняемых работ.
6. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
7. Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Знания:
4 разряд
1. Устройство и правила эксплуатации инструмента и приспособлений для ремонта механизмов, машин и двигателей;
2. Устройство такелажного оборудования, механизированного инструмента и станков, правила их применения;
3. Устройство, процесс работы и регулировки строительного оборудования;
4. Правила выполнения ремонтных работ;
5. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ.
6. Требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
7. Требования пожарной, промышленной и экологической безопасности
8. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2: Изготовление деталей, ремонт, наладка и испытания сложных строительных машин и механизмов
Навык 1: Изготовление сложных деталей, оснастки и приспособлений
Умения:
5-6 разряд
1. Пользоваться разметочным и мерительным инструментом;
2. Читать эскизы и чертежи;
3. Пользоваться ручным инструментом и приспособлениями при выполнении слесарных работ;
4. Пользоваться оборудованием, инструментом и приспособлениями для изготовления деталей ковшей, закромов, бункеров из тонколистового металла, постаментов, рам и площадок под циклоны, вентиляторы и калориферы, подвижных жалюзи, клапанов;
5. Пользоваться оборудованием, инструментом и приспособлениями для проведения закалки, отжига и отпуска деталей;
6. Соединять детали заклепками;
7. Обеспечивать качество выполняемых работ.
8. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
9. Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Знания:
5-6 разряд
1. Сортамент, марки и свойства инструментальных сталей и сплавов;
2. Способы и правила слесарной обработки сложных деталей с применением механизированного инструмента;
3. Способы и правила пригонки деталей по
шаблонам и калибрам;
4. Способы и правила закалки, отпуска и отжига металла;
5. Устройство, правила эксплуатации мерительного инструмента;
6. Правила чтения эскизов и чертежей;
7. Основные сведения о параметрах термообработки изделий из инструментальных сталей и сплавов;
8. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ.

1. Құрылыс алаңында қарапайым слесарлық жұмыстарды орындау
2. Қарапайым бөлшектерді дайындау және пысықтау, Құрылыс жабдықтары мен жабдықтарының күрделі емес тораптарын жөндеу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1: Құрылыс алаңында қарапайым слесарлық жұмыстарды орындау
Дағды 1:
Жиынтықтаушы бұйымдар мен материалдарды дайындау, қарапайым бөлшектерді дайындау
Машықтар:
2 разряд
1. Парақ материалын (металдар мен бейметалдар) қолмен қайшымен кесіңіз;
2. Металдар мен бейметалдарды қол арамен кесіңіз;
3. Материалды кесу құралымен кесіңіз;
4. Бланкілерді файлдармен толтырыңыз;
5. Сыртқы және ішкі жіптерді шүмектер мен дақтармен кесіңіз;
6. Бөлшектердің сыртқы және ішкі өлшемдерін өлшеу.
7. Еңбекті қорғау, өндірістік
санитария және гигиена талаптарын
сақтау
8. Өрт, өнеркәсіптік және
экологиялық қауіпсіздік талаптарын
сақтау
9. Өрт сөндіру құралдары мен жеке
қорғаныс құралдарының
нұсқаулықтарын қолдану
Білімдер:
2 разряд
1. Металдардың негізгі түрлері мен
қасиеттері;
2. Бекіткіштердің негізгі түрлері,
бөлшектерді қосу әдістері;
3. Слесарлық кескіш құралды
пайдалану ережесі;
4. Өлшеу құралының құрылысы,
мақсаты және пайдалану ережесі;
5. Жиынтықтаушы бұйымдарды
консервациядан шығару тәсілдері мен
ережелері;
6. Слесарлық жұмыстарды орындау
кезінде еңбекті қорғау жөніндегі
нұсқаулықтар;
7. Майлаудың негізгі түрлері және
олардың мақсаты;
8. Бөлшектерді майлау әдістері мен
ережелері.
9. Еңбекті қорғау, өндірістік
санитария және гигиена талаптары
10. Өрт, өнеркәсіптік және
экологиялық қауіпсіздік талаптары
11. Өрт сөндіру құралдары мен жеке
қорғаныс құралдарын қолдану
жөніндегі Нұсқаулық
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Машықтар:
Болтты қосылыстарды құрастыру, қарапайым Құрылыс конструкцияларын монтаждау және бөлшектеу
2 разряд
1. Слесарь құралын қолданыңыз: кілттер, бұрағыштар, пассатиждер;
2. Итарқа мен ұстағыш құрылғыларды қолданыңыз.
3. Еңбекті қорғау, өндірістік
санитария және гигиена талаптарын
сақтау
4. Өрт, өнеркәсіптік және
экологиялық қауіпсіздік талаптарын
сақтау
5. Өрт сөндіру құралдары мен жеке
қорғаныс құралдарының
нұсқаулықтарын қолдану
Білімдер:
2 разряд
1. Қолданылатын итарқа және ұстағыш құрылғылардың түрлері
2. Құрастыру жұмыстарына арналған Слесарлық құралдың құрылысы, мақсаты, пайдалану ережесі
3. Қорғаныс қоршауларын орнату ережелері мен тәсілдері
4. Жүктерді ілу ережелері мен тәсілдері
5. Орындалатын жұмыстардың сапасына қойылатын талаптар
6. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптары
7. Өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптары

1. Выполнение простейших слесарных работ на строительной площадке
2. Изготовление и доработка простых деталей, ремонт несложных узлов строительного оборудования и оснастки
Дополнительные
трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение простейших слесарных работ на строительной площадке
Навык 1:
Подготовка комплектующих изделий и материалов, изготовление простых деталей
Умения:
2 разряд
1. Резать листовой материал (металлы и неметаллы) ручными ножницами;
2. Резать металлы и неметаллы ручными ножовками;
3. Рубить материал рубящим инструментом;
4. Опиливать заготовки напильниками;
5. Нарезать наружную и внутреннюю резьбу метчиками и плашками;
6. Производить измерения наружных и внутренних размеров деталей.
7. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
8. Соблюдать требования пожарной, промышленной и экологической безопасности
Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Знания:
2 разряд
1. Основные виды и свойства металлов;
2. Основные виды крепежных элементов, способы соединения деталей;
3. Устройство, правила пользования слесарным режущим инструментом;
4. Устройство, назначение и правила пользования мерительным инструментом;
5. Способы и правила расконсервации комплектующих изделий;
6. Инструкции по охране труда при
выполнении слесарных работ;
7. Основные виды смазок и их назначение;
8. Способы и правила смазки деталей.
9. Требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
10. Требования пожарной, промышленной и экологической безопасности
11. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Сборка болтовых соединений, монтаж и демонтаж простейших строительных конструкций
Умения:
2 разряд
1. Пользоваться слесарным инструментом: ключами гаечными, отвертками, пассатижами;
2. Пользоваться стропами и захватными приспособлениями.
3. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
4. Соблюдать требования пожарной, промышленной и экологической безопасности
5. Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Знания:
2 разряд
1. Виды применяемых стропов и захватных приспособлений
2. Устройство, назначение, правила пользования слесарным инструментом для сборочных работ
3. Правила и способы установки защитных ограждений
4. Правила и способы строповки грузов
5. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ
6. Требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
7. Требования пожарной, промышленной и экологической безопасности

8. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі Нұсқаулық
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Қарапайым бөлшектерді дайындау және пысықтау, Құрылыс жабдықтары мен жабдықтарының күрделі емес тораптарын жөндеу
Дағды 1:
Қарапайым бөлшектерді жасау және пысықтау
Машықтар:
3 разряд
1. Бөлшектерді шаблондар бойынша белгілеңіз;
2. Қол құралымен тесіктерді бұрғылаңыз;
3. Қол құралымен Болат илемдеуді кесіңіз және кесіңіз;
4. Бұрғылау, кесу және кесу үшін қол құралын пайдаланыңыз;
5. Белгілеу құралын пайдаланыңыз;
6. Орындалатын жұмыстардың сапасын қамтамасыз ету.
7. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау
8. Өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптарын сақтау
9. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарының нұсқаулықтарын қолдану
Білімдер:
3 разряд
1. Металл және металл емес материалдардың негізгі қасиеттері;
2. Металл және металл емес материалдарды өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтер;
3. Бөлшектерді слесарлық өңдеу әдістері мен ережелері;
4. Шаблон бойынша бөлшектерді белгілеу әдістері мен ережелері;
5. Бұрғылауға, кесуге және кесуге арналған құралдың құрылғысы, пайдалану ережесі;
6. Орындалатын жұмыстардың сапасына қойылатын талаптар.
7. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптары
8. Өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптары
9. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі Нұсқаулық
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Құрылыс жабдықтары мен жабдықтарының қарапайым тораптарын жөндеу
Машықтар:
3 разряд
1. Құрылыс жабдықтары мен жабдықтарының тораптарын бөлшектеуге, құрастыруға арналған құрал-саймандар мен құрылғыларды пайдалану;
2. Жылжымалы қалыптың қалқандары мен қораптарын жөндеуге арналған құрал-саймандар мен құрылғыларды пайдалану;
3. Құрастыру алдында құрылыс жабдықтарының қарапайым тораптарын жинақтау;
4. Бөлшектер мен түйіндерді ластанудан тазалаңыз;
5. Тазалау құралдарын қолданыңыз;
6. Бұрандалы қосылыстарды қатайту кезінде бөлшектердің деформациялануына жол бермей, Құрылыс жабдықтары мен жабдықтарының тораптарын жинаңыз;
7. Орындалатын жұмыстардың сапасын қамтамасыз ету
8. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау
9. Өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптарын сақтау
10. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарының нұсқаулықтарын қолдану
Білімдер:
3 разряд
1. Бөлшектеу-құрастыру жұмыстарын орындауға арналған құралды пайдалану ережесі;
2. Құрастыру бірліктерін бөлшектермен жинақтау ережесі;
3. Болат жылжымалы қалыптың тетіктері мен элементтерінің тораптарын құрастыру және бөлшектеу әдістері мен ережелері;

8. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Изготовление и доработка простых деталей, ремонт несложных узлов строительного оборудования и оснастки
Навык 1:
Изготовление и доработка простых деталей
Умения
3 разряд
1. Размечать детали по шаблонам;
2. Сверлить отверстия ручным инструментом;
3. Резать и рубить стальной прокат ручным инструментом;
4. Пользоваться ручным инструментом для сверления, резки и рубки;
5. Пользоваться разметочным инструментом;
6. Обеспечивать качество выполняемых работ.
7. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
8. Соблюдать требования пожарной, промышленной и экологической безопасности
9. Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Знания:
3 разряд
1. Основные свойства металлических и неметаллических материалов;
2. Основные сведения о параметрах обработки металлических и неметаллических материалов;
3. Способы и правила слесарной обработки деталей;
4. Способы и правила разметки деталей по шаблону;
5. Устройство, правила эксплуатации инструмента для сверления, резки и рубки;
6. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ.
7. Требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
8. Требования пожарной, промышленной и экологической безопасности
9. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Ремонт простых узлов строительного оборудования и оснастки
Умения:
3 разряд
1. Пользоваться инструментом и приспособлениями для разборки, сборки узлов строительного оборудования и оснастки;
2. Пользоваться инструментом и приспособлениями для ремонта щитов и коробов скользящей опалубки;
3. Комплектовать простые узлы строительного оборудования перед сборкой;
4. Очищать детали и узлы от загрязнений;
5. Пользоваться средствами для очистки;
6. Собирать узлы строительного оборудования и оснастки, не допуская деформации деталей при затяжке резьбовых соединений;
7. Обеспечивать качество выполняемых работ
8. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
9. Соблюдать требования пожарной, промышленной и экологической безопасности
10. Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
3 разряд
1. Устройство, правила эксплуатации инструмента для выполнения разборочно- сборочных работ;
2. Правила комплектования сборочных единиц деталями;
3. Способы и правила сборки и разборки узлов механизмов и элементов стальной скользящей опалубки;

4. Тораптар мен бөлшектерді тазалау тәсілдері мен ережелері;
5. Қарапайым такелаж құралдарының құрылысы және оларды пайдалану ережелері;
6. Бұрандалы қосылыстарды құрастыру және қатайту ережелері мен әдістері;
7. Орындалатын жұмыстардың сапасына қойылатын талаптар.
8. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптары
9. Өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптары
Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі Нұсқаулық
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық Тәртіптілік
Техникалық
регламенттер мен
ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Металл конструкцияларды жинайтын слесарь
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
17. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
Орындаушы:
Қанай О.Ж., +7 (717) 264 85 21.
18. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
Орындаушылар:
Қанай О.Ж., +7 (717) 264 85 21.
19. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес:
20. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 29.10.2024 ж.
21. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы:
22. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 1, 2024 ж.
23. Болжалды қайта қарау күні: 31.12.2027 ж.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрлігі
2025 жылғы 28 ақпандағы
№ 72 бұйрығына
2-қосымша
КӘСІПТІК СТАНДАРТ: "Өзге де металл бұйымдарын (есіктер мен терезелер, жеңіл металдардан жасалған қаптамалар) өндіру"
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Өзге де металл бұйымдарын (есіктер мен терезелерді, Жеңіл металдардан жасалған қаптамаларды) өндіру" кәсіптік стандарты (бұдан әрі - кәсіптік стандарт) кәсіпорындарда персоналды оқыту, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тану және міндеттердің кең ауқымын шешу мақсатында "кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді ұйымдарда және кәсіпорындарда персоналды басқару саласында және өзге де металл бұйымдарын (есіктер мен терезелер, Жеңіл металдардан жасалған қаптамалар)өндіру саласында қолданылады.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) Ақау - сызбаға, стандарттарға, техникалық шарттарға, инженерлік нормаларға (ережелерге) сәйкес келмейтін және оларды түзетуге қосымша шығындарсыз өзінің тікелей мақсаты бойынша пайдалануға болмайтын өнімдер, жартылай фабрикаттар, бөлшектер, тораптар және жұмыстар;

4. Способы и правила очистки узлов и деталей;
5. Устройство простых такелажных средств и правила пользования ими;
6. Правила и способы сборки и затяжки резьбовых соединений;
7. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ.
8. Требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
9. Требования пожарной, промышленной и экологической безопасности
10. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими
профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Слесарь по сборке металлоконструкций
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
17. Наименование государственного органа:
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
Исполнитель:
Қанай О.Ж., +7 (717) 264 85 21.
18. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
Исполнители:
Қанай О.Ж., +7 (717) 264 85 21.
19. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям:
20. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 29.10.2024 г.
21. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": -
22. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 г.
23. Дата ориентировочного пересмотра: 31.12.2027 г.
Приложение 2
к приказу Министра
промышленности и
строительства
Республики Казахстан
от 28 февраля 2025 года № 72
ПРОФЕССИОНАЛЬНЫЙ СТАНДАРТ:
"Производство прочих металлических изделий (дверей и окон, упаковки из лҰгких металлов)"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Производство прочих металлических изделий (дверей и окон, упаковки из лҰгких металлов)" (далее - профессиональный стандарт) разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" в целях обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях и применяется в сфере производства прочих металлических изделий (дверей и окон, упаковки из лҰгких металлов)
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) Брак – продукция, полуфабрикаты, детали, узлы и работы, которые не соответствуют чертежу, стандартам, техническим условиям, инженерным нормам (правилам) и не могут быть использованы по своему прямому назначению без дополнительных затрат на их исправление

2) Бұрау – айналу денелерінің сыртқы, ішкі және соңғы беттерін, сондай-ақ бұрандалы және бұрандалы беттерді кескіштермен кесу арқылы өңдеудің технологиялық процесі;
3) Дайындама – бұл беттердің және (немесе) материалдың пішінін, мөлшерін, қасиеттерін өзгерту арқылы бөлік жасалатын еңбек заты. Дайындау өндірісі кез-келген машина жасау өндірісінің ажырамас бастапқы кезеңі болып табылады;
4) Квалитет – (неміс Qualitat, латын qualitas-сапа), төзімділік мәндерін анықтайтын өнімді (бөлшекті) жасау дәлдігінің сипаттамасы. Машина жасауда 19 біліктілік белгіленді; алғашқы 6 біліктілік калибрлер мен басқа да ерекше дәл бұйымдар үшін қолданылады
5) Кескіш құрал – бұл кесуді өңдеуге арналған құрал, яғни материалдың беткі қабаттарын бөліп, чиптерді қалыптастыру арқылы жаңа беттерді қалыптастыруға арналған құрал;
6) Кокиль – құйма, дайындама алу үшін жиналмалы металл қалып;
7) Құю формасы – сұйық металмен құю кезінде құю пайда болатын жұмыс қуысын құрайтын элементтер жүйесі (ГОСТ 18169-86);
8) Құю шелегі – ішкі жағынан отқа төзімді кірпішпен немесе отқа төзімді массамен қапталған, сұйық металды тасымалдауға және таратуға немесе Құю қалыптарын құюға арналған болат ыдыс;
9) Машина жасау сызбасы – бұл машиналарды, олардың тораптарын, бөлшектерін, құрылғыларын, металл конструкцияларын және т. б. салу әдістері мен конвенцияларын зерттейтін техникалық сызбаның бөлігі;
10) Металл құю – балқытылған металды арнайы құю формасының қуысына құю арқылы металл бұйымдарын жасау процесі;
11) Токарлық өңдеу – бұл айналу денелерінің сыртқы және ішкі беттерін, соның ішінде Цилиндрлік және конустық беттерін кесу, кесу, кесу, фаскаларды алу, филелерді өңдеу, ойықтарды кесу, токарлық станоктарда ішкі және сыртқы жіптерді кесу арқылы механикалық өңдеу;
12) Фрезерлік өңдеу – бұл жазықтықтарды, ойықтарды, таз жерлерді кесу арқылы өңдеу, онда кескіш құрал (Фрезер) айналмалы қозғалыс жасайды, ал өңделетін дайындама трансляциялық болады.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) МСТҚ – майлау-салқындату технологиялық құралдары.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Өзге де металл бұйымдарын (есіктер мен терезелер, Жеңіл металдардан жасалған қаптамалар) өндіру
5. Кәсіптік стандарттың коды: C25920083
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
C Өңдеу өнеркәсібі
25 Машиналар мен жабдықтардан басқа дайын металл бұйымдарын жасау;

2) Точение – технологический процесс обработки резанием наружных, внутренних и торцовых поверхностей тел вращения, а также спиральных и винтовых поверхностей с помощью резцов
3) Заготовка – это предмет труда, из которого изменением формы, размеров, свойств поверхностей и (или) материала изготовляют деталь. Заготовительное производство является неотъемлемой начальной фазой любого машиностроительного производства
4) Квалитет – (немецкое Qualitat, от латинского qualitas - качество), характеристика точности изготовления изделия (детали), определяющая значения допусков. В машиностроении установлено 19 квалитетов; первые 6 квалитетов применяются для калибров и других особо точных изделий
5) Режущий инструмент – инструмент для обработки резанием, то есть инструмент для формирования новых поверхностей отделением поверхностных слоҰв материала с образованием стружки
6) Кокиль – разборная металлическая форма для получения отливки, заготовки
7) Литейная форма – система элементов, образующих рабочую полость,
при заливке которой жидким металлом формируется отливка (ГОСТ 18169-86)
8) Литейный ковш – стальная емкость, футерованная изнутри огнеупорным кирпичом или огнеупорной массой, для транспортирования и раздачи жидкого металла или для заливки литейных форм
9) Машиностроительное черчение – это часть технического черчения, в котором изучаются приҰмы и условности вычерчивания машин, их узлов, деталей, приспособлений, металлических конструкций и т.п
10) Литье металла – процесс изготовления металлических изделий путем заливки расплавленного металла в полость специальной литейной формы
11) Токарная обработка – это механическая обработка резанием наружных и внутренних поверхностей тел вращения, в том числе цилиндрических и конических, торцевание, отрезание, снятие фасок, обработка галтелей, прорезание канавок, нарезание внутренних и наружных резьб на токарных станках
12) Фрезерная обработка – это механическая обработка резанием плоскостей, пазов, лысок, при которой режущий инструмент (фреза) совершает вращательное движение, а обрабатываемая заготовка — поступательное
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) СОТС – смазочно-охлаждающие технологические средства
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Производство прочих металлических изделий (дверей и окон, упаковки из лҰгких металлов)
5. Код профессионального стандарта: C25920083
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
C Обрабатывающая промышленность
25 Производство готовых металлических изделий, кроме машин и оборудования

25.9 Басқа дайын металл бұйымдар жасау;
25.92 Жеңіл металдардан жасалған бумаларды өндіру;
25.92.0 Жеңіл металдардан жасалған бумаларды өндіру.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Жеңіл металдардан жасалған өзге де металл бұйымдарын өндіру саласы жоғары беріктік сипаттамалары кезінде салыстырмалы түрде аз салмағы бар қаптамалары бар есіктер мен терезелерді өндіруге арналған материалдар, технологиялар және конструктивтік шешімдер спектрінен қалыптастырылған.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Кең профильді техник-технолог - 4 СБШ-нің деңгейі;
2) Станоктағы және слесарлық жұмыстарды бақылаушы - 3 СБШ-нің деңгейі;
3) Металдар мен құймаларды құюшы - 2 СБШ-нің деңгейі;
4) Металды конструкцияларды жинайтын слесарь - 2 СБШ-нің деңгейі;
5) Металды конструкцияларды жинайтын слесарь - 3 СБШ-нің деңгейі;
6) Қолмен соғытын ұста - 2 СБШ-нің деңгейі;
7) Қолмен соғытын ұста - 3 СБШ-нің деңгейі;
9) Газбен кесуші - 3 СБШ-нің деңгейі;
10) Фрезерлеуші - 2 СБШ-нің деңгейі;
11) Фрезерлеуші - 3 СБШ-нің деңгейі;
13) Дайындау орнағының операторы - 2 СБШ-нің деңгейі;
14) Токарь - 2 СБШ-нің деңгейі;
15) Токарь - 3 СБШ-нің деңгейі;
18) Автоматтар мен автомат желілерде құюшы-оператор - 3 СБШ-нің деңгейі;
19) Дайындау орнағының операторы - 3 СБШ-нің деңгейі;
20) Газбен кесуші - 2 СБШ-нің деңгейі;
21) Станоктағы және слесарлық жұмыстарды бақылаушы - 2 СБШ-нің деңгейі;
22) Металдар мен құймаларды құюшы - 3 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Кең профильді техник-технолог":
Топтың коды:
3112-1
Қызмет атауының коды:
3112-1-005
Кәсіптің атауы:
Кең профильді техник-технолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша
біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
Параграф 109. Техник-технолог
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Темір-бетон және металл бұйымдарын өндіру (түрлері бойынша
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
I санатты техник-технолог: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білімі және II санатты техник- технолог лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл; II санатты техник-технолог: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білімі және санаты жоқ Техник – технолог лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл; санаты жоқ техник- технолог: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білімі, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Токарлық, фрезерлік, бұрғылау, тегістеу және т. б. станоктарда өңдеудің технологиялық процесін ұйымдастыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

25.9 Производство прочих готовых металлических изделий
25.92 Производство упаковки из легких металлов
25.92.0 Производство упаковки из легких металлов
7. Краткое описание профессионального стандарта: Сфера производства прочих металлических изделий из легких металлов сформирована из спектра материалов, технологий и конструктивных решений для производства дверей, и окон, упаковки имеющих сравнительно малый вес при высоких прочностных характеристиках.
8. Перечень карточек профессий:
1) Техник-технолог широкого профиля - 4 уровень ОРК
2) Контролер станочных и слесарных работ - 3 уровень ОРК
3) Литейщик металлов и сплавов - 2 уровень ОРК
4) Слесарь по сборке металлоконструкций - 2 уровень ОРК
5) Слесарь по сборке металлоконструкций - 3 уровень ОРК
6) Кузнец ручной ковки - 2 уровень ОРК
7) Кузнец ручной ковки - 3 уровень ОРК
9) Газорезчик - 3 уровень ОРК
10) Фрезеровщик - 2 уровень ОРК
11) Фрезеровщик - 3 уровень ОРК
13) Оператор заготовочного стана - 2 уровень ОРК
14) Токарь - 2 уровень ОРК
15) Токарь - 3 уровень ОРК
18) Оператор-литейщик на автоматах и автоматических линиях - 3 уровень ОРК
19) Оператор заготовочного стана - 3 уровень ОРК
20) Газорезчик - 2 уровень ОРК
21) Контролер станочных и слесарных работ - 2 уровень ОРК
22) Литейщик металлов и сплавов - 3 уровень ОРК
Глава 3. Карточка профессии
9. Карточка профессии "Техник-технолог широкого профиля":
Код группы:
3112-1
Код наименования занятия:
3112-1-005
Наименование профессии:
Техник-технолог широкого профиля
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных
характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 109. Техник-технолог
Уровень
профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Производство железобетонных и металлических изделий (по видам)
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
техник-технолог I категории: техническое и
профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника-технолога II категории не менее 2 лет; техник- технолог II категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника – технолога без категории не менее 2 лет; техник- технолог без категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) без предъявления требований к стажу работы.
Связь с неформальным и информальным
образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация технологического процесса обработки на
токарных, фрезерных, сверлильных, шлифовальных и др. станках
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Токарлық, фрезерлік, бұрғылау, тегістеу және т.б. станоктарда өңдеудің технологиялық процестерін әзірлеу
2. Механикалық өңдеу учаскесіндегі технологиялық процесті басқару
3. Токарлық, фрезерлік, бұрғылау, тегістеу және т. б. станоктарда орындалған жұмыстардың сапасын бақылау, түзету әрекеттері
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Дағды 1:
Токарлық, фрезерлік, бұрғылау, тегістеу және т.б. станоктарда жұмыс істеудің технологиялық процестерін баптау
Машықтар:
Токарлық, фрезерлік, бұрғылау, тегістеу және т.б. станоктарда өңдеудің технологиялық процестерін әзірлеу
1. Токарлық, фрезерлік, бұрғылау, тегістеу және т.б. станоктарда бөлшектерді өңдеудің технологиялық процестерін әзірлеу кезінде дизайн құжаттамасын қолданыңыз.
2. Бланкілерді алу әдісін және олардың орналасу схемасын таңдаңыз
3. Бөлшектерді дайындау
маршруттарын құрастыру және
технологиялық операцияларды
жобалау
4. Бөлшектерді өңдеудің басқару
бағдарламаларын әзірлеу және енгізу
5. Токарлық, фрезерлік, бұрғылау,
тегістеу және т. б. станоктарда
бөлшектерді өңдеудің технологиялық
процестерін автоматтандырылған
жобалау жүйелерін пайдалану
6. Еңбекті қорғау, өндірістік
санитария және гигиена талаптарын
сақтау
7. Өрт сөндіру құралдары мен жеке
қорғаныс құралдарының
нұсқаулықтарын қолдану
Білімдер:
1. Техникалық және технологиялық
құжаттаманы әзірлеу және ресімдеу
қағидалары
2. Материалдардың негізгі
сипаттамалары және олардың
қасиеттері
3. Дәлдікті қалыпқа келтіру әдістері
мен құралдары
4. Бөлшектер мен құрастыру
бұйымдарын өндіру
технологиясының негіздері
5. Технологияны дамыту
перспективалары
6. Еңбекті қорғау, өндірістік
санитария және гигиена талаптары
7. Өрт, өнеркәсіптік және
экологиялық қауіпсіздік талаптары
8. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі Нұсқаулық
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Дағды 1:
Токарлық, фрезерлік, бұрғылау, тегістеу және т.б. станоктарда жұмыс істеу кезінде процесті ұйымдастыру
Машықтар:
Механикалық өңдеу учаскесіндегі технологиялық процесті басқару
1. Жабдықтардың жұмысы, материалдардың сапасы, шеберлер мен жұмысшылардың біліктілігі жоқ әрекеттері бағыттары бойынша проблемаларды талдау, нақты нұсқаулардың болмауы, өндірістің дайынготовстігі
2. Технологиялық процесс
нормаларының бұзылу себептерін
талдау
3. Технологиялық процесс
нормаларының бұзылуының алдын
алу және жою жөніндегі іс-
шараларды әзірлеу
4. Өндірістік қызмет туралы
есептілікті жоспарлау, есепке алу,
құрастыру және уақтылы ұсыну
5. Еңбекті қорғау, өндірістік
санитария және гигиена талаптарын
сақтау

1. Разработка технологических процессов обработки на токарных,
фрезерных, сверлильных, шлифовальных и др. станках.
2. Управление технологическим процессом на участке механической обработки
3. Контроль качества выполненных работ на токарных, фрезерных, сверлильных, шлифовальных и др. станках, коррекционные действия
Дополнительные
трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Навык 1:
Настройка технологических процессов работы на токарных, фрезерных, сверлильных, шлифовальных и др. станках.
Умения:
1. Использовать конструкторскую документацию при разработке технологических процессов обработки деталей на токарных, фрезерных, сверлильных, шлифовальных и др. станках.
2. Выбирать метод получения заготовок и схемы их базирования
3. Составлять маршруты изготовления деталей и проектировать технологические операции
4. Разрабатывать и внедрять управляющие программы обработки деталей
5. Использовать системы автоматизированного проектирования технологических процессов обработки деталей на токарных, фрезерных, сверлильных, шлифовальных и др. станках
6. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
7. Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Знания:
1. Правила разработки и оформления
Разработка технологических процессов обработки на токарных, фрезерных, сверлильных, шлифовальных и др. станках.
технической и технологической
документации
2. Основные характеристики
материалов и их свойств
3. Методы и средства нормирования
точности
4. Основы технологии производства
деталей и сборочных изделий
5. Перспективы развития технологии
6. Требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
7. Требования пожарной, промышленной и экологической безопасности
8. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Управление технологическим процессом на участке механической обработки
Навык 1:
Организация процесса при работе на токарных, фрезерных, сверлильных, шлифовальных и др. станках.
Умения:
1. Анализировать проблемы по направлениям: работа оборудования, качество материалов, неквалифицированные действия мастеров и рабочих, отсутствие чҰтких инструкций, неподготовленность производства
2. Анализировать причины нарушения норм технологического процесса
3. Разрабатывать мероприятия по предупреждению и устранению нарушений норм технологического процесса
4. Планировать, проводить учет, составлять и своевременно представлять отчетность о производственной деятельности
5. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены

6. Өрт сөндіру құралдары мен жеке
қорғаныс құралдарының
нұсқаулықтарын қолдану
Білімдер:
1. Кәсіпорынның технологиялық
жабдықтары және оның жұмыс
принциптері
2. Типтік технологиялық процестер
және өндіріс режимдері
3. Технологиялық процесс, өндіріс
режимі мен әдісі әзірленетін өнімнің
дизайны немесе өнім құрамы
4. Өндірісті технологиялық
дайындаудың бірыңғай жүйесі
5. Еңбекті қорғау, өндірістік
санитария және гигиена талаптары
6. Өрт, өнеркәсіптік және
экологиялық қауіпсіздік талаптары
7. Өрт сөндіру құралдары мен жеке
қорғаныс құралдарын қолдану
жөніндегі Нұсқаулық
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Дағды 1:
Машықтар:
Токарлық, фрезерлік, бұрғылау, тегістеу және т. б. станоктарда орындалған жұмыстардың сапасын бақылау, түзету әрекеттері
Токарлық, фрезерлік, бұрғылау, тегістеу және т. б. станоктарда орындалған жұмыстың сапасын басқару
1. Нормативтік құжаттамаға сәйкес шығарылатын өнімнің сапасын бағалау
2. Токарлық, фрезерлік, бұрғылау, тегістеу және т.б. станоктарда беттерді өңдеу сапасын бақылау.
3. Токарлық, фрезерлік, бұрғылау, тегістеу және т. б. станоктарда бөлшектердің дайындамаларының беттерін өңдеу кезінде ақаудың себептерін анықтау, ықтимал ақаудың алдын алу
4. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау
5. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарының нұсқаулықтарын қолдану
Білімдер:
1. Токарлық, фрезерлік, бұрғылау, тегістеу және т. б. станоктарда бөлшектер дайындамаларының беттерін өңдеу кезінде әртүрлі ақауларды анықтау әдістері
2. Токарлық, фрезерлік, бұрғылау, тегістеу және т. б. станоктарда бөлшектер дайындамаларының беттерін өңдеу кезіндегі ақау түрлері
3. Ақаулардың себептері мен алдын алу шаралары
4. Токарлық, фрезерлік, бұрғылау, тегістеу және т. б. станоктардағы бөлшектер дайындамаларының беттерін өңдеу кезінде пайда болатын ақауларды жою әдістері
5. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптары
6. Өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптары
7. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі Нұсқаулық
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Күйзеліске тұрақтылық
Дәлдік
Сыни ойлау
Техникалық регламенттер мен
ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Станоктағы және слесарлық жұмыстарды бақылаушы
10. Кәсіптің карточкасы "Станоктағы және слесарлық жұмыстарды бақылаушы":
Топтың коды:
7200-0
Қызмет атауының коды:

6. Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Знания:
1. Технологическое оборудование предприятия и принципы его работы
2. Типовые технологические процессы и режимы производства
3. Конструкция изделия или состав продукта, на которые разрабатывается технологический процесс, режим и способ производства
4. Единая система технологической подготовки производства
5. Требования охраны труда, производственной санитарии и
гигиены
6. Требования пожарной, промышленной и экологической безопасности
7. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Контроль качества выполненных работ на токарных, фрезерных, сверлильных, шлифовальных и др. станках, коррекционные действия
Навык 1:
Управление качеством выполненной работы на токарных, фрезерных, сверлильных, шлифовальных и др. станках
Умения:
1. Оценивать качество выпускаемой продукции в соответствии с нормативной документацией
2. Контролировать качество обработки поверхностей на токарных, фрезерных, сверлильных, шлифовальных и др. станках.
3. Выявлять причины брака, предупреждать возможный брак при обработке поверхностей заготовок деталей на токарных, фрезерных, сверлильных, шлифовальных и др. станках
4. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
5. Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Знания:
1. Методики обнаружения различных дефектов при обработке поверхностей заготовок деталей на токарных, фрезерных, сверлильных, шлифовальных и др. станках
2. Виды брака при обработке поверхностей заготовок деталей на токарных, фрезерных, сверлильных, шлифовальных и др. станках
3. Причины и меры предупреждения дефектов
4. Способы устранения брака, возникающего при обработке поверхностей заготовок деталей на токарных, фрезерных, сверлильных, шлифовальных и др. станках
5. Требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
6. Требования пожарной,
промышленной и экологической безопасности
7. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Стрессоустойчивость
Аккуратность
Критическое мышление
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Контролер станочных и слесарных работ
10. Карточка профессии "Контролер станочных и слесарных работ":
Код группы:
7200-0
Код наименования занятия:

7200-0-021
Кәсіптің атауы:
Станоктағы және слесарлық жұмыстарды бақылаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
2-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" 2024 жылғы 12 ақпандағы № 30 бұйрығы Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы.
Станоктағы және слесарлық жұмыстарды бақылаушы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Темір-бетон және металл бұйымдарын өндіру (түрлері бойынша
Біліктілік:
-
Білім деңгейі: негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
СБШ 2 деңгейдегі станоктық және слесарлық жұмыстардың бақылаушысы алты айдан кем емес
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Нормативтік құжаттар мен техникалық шарттардың талаптарына, бекітілген үлгілерге (эталондарға), жобалау- конструкторлық және технологиялық құжаттамаға сәйкес келетін өнім шығаруды қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Күрделі бөлшектерді дайындау сапасын бақылау
2. Күрделі бөлшектерді құрастыру сапасын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Дағды 1:
Машықтар:
Күрделі бөлшектерді дайындау сапасын бақылау
Әмбебап бақылау-өлшеу құралдары мен құрылғыларының жұмысында күрделі бөлшектерге берілген техникалық талаптарды бақылау
5-7 разряд
1. Күрделі бөлшектердің сапасын бақылауға жұмыс орнын дайындау
2. Бақылау әдістерін таңдап, күрделі бөлшектерге берілген техникалық талаптарды бақылау үшін әмбебап бақылау-өлшеу құралдары мен құрылғыларды жұмысқа дайындаңыз
3. Күрделі бөлшектердің сызықтық өлшемдерін 8-ші квалитетке дейінгі дәлдікпен өлшеу және бақылау (кемінде 0,005 мм төзімділікпен)
4. Күрделі бөлшектердің бұрыштық өлшемдерін дәлдіктің 6-шы дәрежесіне дейінгі дәлдікпен өлшеу және бақылау (кемінде 1 квалитеттің төзімділігімен)
5. Күрделі бөлшектердің бұрандалы беттерінің параметрлерін 5-ші дәлдікке дейін өлшеу және бақылау
6. 5-ші дәлдік дәрежесіне дейінгі дәлдікпен (0,005 мм-ден кем емес төзімділікпен)күрделі бөлшектер беттерінің пішіні мен өзара орналасуының ауытқуларын өлшеу және бақылау
7. Күрделі бөлшектердің өңделген беттерінің кедір-бұдырлығын ra 0,8 мкм дейін бақылау
8. Күрделі бөлшектердің ақауларының түрлерін белгілеңіз
9. Күрделі бөлшектердің ақауларының себептерін анықтаңыз
10. Күрделі бөлшектердің неке түрлерін белгілеу

7200-0-021
Наименование профессии:
Контролер станочных и слесарных работ
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных
характеристик:
Выпуск 2. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 12 февраля 2024 года № 30 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)". Контролер станочных и слесарных работ
Уровень
профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Производство железобетонных и металлических изделий (по видам)
Квалификация:
-
Уровень образования: основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее шести месяцев контролером станочных и слесарных работ 2 уровня ОРК
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Обеспечение выпуска продукции, соответствующей требованиям нормативных документов и технических условий, утвержденным образцам (эталонам), проектно- конструкторской и технологической документации
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Контроль качества изготовления сложных деталей
2. Контроль качества сборки сложных деталей
Дополнительные
трудовые функции:
Трудовая функция 1: Контроль качества изготовления сложных деталей
Навык 1:
Контроль заданных технических требований к сложным деталям в работе универсальных контрольно- измерительных инструментов и приспособлений
Умения:
5-7 разряд
1. Готовить рабочее место к выполнению контроля качества сложных деталей
2. Выбирать методы контроля, и подготавливать к работе универсальные контрольно- измерительные инструменты и приспособления для контроля заданных технических требований к сложным деталям
3. Измерять и контролировать линейные размеры сложных деталей с
точностью до 8-го квалитета (с
допусками не менее 0,005мм)
4. Измерять и контролировать
угловые размеры сложных деталей с
допусками не менее 1 квалитета)
5. Измерять и контролировать
параметры резьбовых поверхностей
сложных деталей с точностью до 5-й степени точности
6. Измерять и контролировать
отклонения формы и взаимного
расположения поверхностей сложных
деталей с точностью до 5-й степени
точности (с допуском не менее
0,005мм)
7. Контролировать шероховатости обработанных поверхностей сложных деталей до Ra 0,8мкм
8. Устанавливать виды дефектов
сложных деталей
9. Устанавливать причины
возникновения дефектов сложных деталей
10. Устанавливать виды брака сложных деталей

11. Ақаулардың пайда болу себептері анықталғанға дейін күрделі бөлшектерді өндіруді тоқтату жөнінде ұсыныстар дайындау
12. Қабылданған және қабылданбаған күрделі бөлшектерге құжаттама жасаңыз
13. Сызбаларды оқып, күрделі бөлшектерге техникалық құжаттаманы қолданыңыз
14. Технологиялық құжаттамаға сәйкес таңдау және әмбебап бақылау- өлшеу құралдары мен құрылғыларын жұмысқа дайындау
15. 8-ші квалитетке дейінгі дәлдікпен (0,005 мм-ден кем емес төзімділікпен)Күрделі бөлшектердің сызықтық өлшемдерін өлшеу және бақылау үшін әмбебап бақылау-өлшеу құралдары мен айлабұйымдарын пайдалану
16. 6-шы дәлдік дәрежесіне дейінгі дәлдікпен (кемінде 1 квалитеттің төзімділігімен)Күрделі бөлшектердің бұрыштық өлшемдерін өлшеу және бақылау үшін әмбебап бақылау- өлшеу құралдары мен айлабұйымдарын пайдалану
17. 5-ші дәлдікке дейінгі дәлдікпен Күрделі бөлшектердің бұрандалы беттерінің параметрлерін өлшеу және бақылау үшін әмбебап бақылау және өлшеу құралдары мен құрылғыларын пайдаланыңыз
18. 5-ші дәлдік дәрежесіне дейінгі дәлдікпен (0,005 мм-ден кем емес төзімділікпен)Күрделі бөлшектердің пішінінің ауытқуын және беттерінің өзара орналасуын өлшеу және бақылау үшін әмбебап бақылау- өлшеу құралдары мен айлабұйымдарын пайдалану
19. Күрделі бөлшектердің беттерінің кедір-бұдырлығын ra 0,8 мкм-ге дейін визуалды-тактильді және аспаптық әдістермен бақылау
20. Күрделі бөлшектердің ақауларын анықтаңыз
21. Күрделі бөлшектердің ақауларының себептерін анықтаңыз
22. Күрделі бөлшектердің неке түрін анықтаңыз
23. Ақаулардың пайда болу себептері анықталғанға дейін күрделі бөлшектерді өндіруді тоқтату жөнінде ұсыныстар беру
24. Күрделі бөлшектердің бөлшектерін бақылау нәтижелерін құжаттау
25. Еңбекті қорғау, өрт, өнеркәсіптік, экологиялық қауіпсіздік және электр қауіпсіздігі талаптарына сәйкес жұмыс орнының жай-күйін сақтау
Білімдер:
5-7 разряд
1. Жұмысты орындау үшін қажетті көлемде машина жасау сызбасының негіздері
2. Жұмысты орындау үшін қажетті көлемде техникалық құжаттаманы (жұмыс сызбаларын, технологиялық карталарды) оқу ережесі
3. Төзімділік және қону жүйесі, дәлдік квалитеттері, кедір-бұдыр параметрлері
4. Жұмыс сызбаларында беттердің өлшемдеріне, пішініне және өзара орналасуына, беттердің кедір-бұдырлығына төзімділікті белгілеу
5. Дайындалатын күрделі бөлшектерге қойылатын техникалық талаптар
6. Бақылау әдістерінің жіктелуі
7. 8-ші квалитетке дейінгі дәлдікпен Күрделі бөлшектердің сызықтық өлшемдерін өлшеу және бақылау әдістемесі (0,005 мм-ден кем емес төзімділікпен)

11. Подготавливать предложения по прекращению производства сложных деталей до выявления причин возникновения дефектов
12. Оформлять документацию на принятые и забракованные сложные детали
13. Читать чертежи и применять техническую документацию на сложные детали
14. Выбирать в соответствии с технологической документацией и подготавливать к работе универсальные контрольно- измерительные инструменты и приспособления
15. Использовать универсальные контрольно-измерительные инструменты и приспособления для измерения и контроля линейных размеров сложных деталей с точностью до 8-го квалитета (с допусками не менее 0,005мм)
16. Использовать универсальные контрольно-измерительные инструменты и приспособления для измерения и контроля угловых размеров сложных деталей с точностью до 6-й степени точности (с допусками не менее 1 квалитета)
17. Использовать универсальные контрольно-измерительные инструменты и приспособления для измерения и контроля параметров резьбовых поверхностей сложных деталей с точностью до 5-й степени точности
18. Использовать универсальные контрольно-измерительные инструменты и приспособления для измерения и контроля отклонений формы и взаимного расположения поверхностей сложных деталей с точностью до 5-й степени точности (с допуском не менее 0,005мм)
19. Контролировать шероховатость поверхностей сложных деталей до Ra 0,8мкм визуально-тактильными и инструментальными методами
20. Выявлять дефекты сложных деталей
21. С Определять причины возникновения дефектов сложных деталей
22. С Определять вид брака сложных деталей
23. Выдвигать предложения по прекращению производства сложных деталей до выявления причин возникновения дефектов
24. Документально оформлять результаты контроля деталей сложных деталей
25. Поддерживать состояние рабочего места в соответствии с требованиями охраны труда, пожарной, промышленной, экологической
26. безопасности и электробезопасности
Знания:
5-7 разряд
1. Основы машиностроительного черчения в объеме, необходимом для выполнения работы
2. Правила чтения технической документации (рабочих чертежей, технологических карт) в объеме, необходимом для выполнения работы
3. Система допусков и посадок, квалитеты точности, параметры шероховатости
4. Обозначение на рабочих чертежах допусков размеров, формы и взаимного расположения поверхностей, шероховатости поверхностей
5. Технические требования, предъявляемые к изготавливаемым сложным деталям
6. Классификация методов контроля
7. Методики измерения и контроля линейных размеров сложных деталей с точностью до 8-го квалитета (с допусками не менее 0,005мм)

8. 8-квалитетке дейінгі дәлдікпен (0,005 мм-ден кем емес төзімділікпен)Күрделі бөлшектердің сызықтық өлшемдерін өлшеуге және бақылауға арналған әмбебап бақылау-өлшеу құралдары мен құрылғыларының түрлері, конструкциялары, мақсаты
9. 6-шы дәлдік дәрежесіне дейінгі дәлдікпен Күрделі бөлшектердің бұрыштық өлшемдерін өлшеу және бақылау әдістемелері (кемінде 1 квалитеттің төзімділігімен)
10. 6-шы дәлдік дәрежесіне дейінгі дәлдікпен (кемінде 1 квалитеттің рұқсатымен)Күрделі бөлшектердің бұрыштық өлшемдерін өлшеуге және бақылауға арналған әмбебап бақылау-өлшеу құралдары мен құрылғыларының түрлері, конструкциялары, мақсаты
11. 5-ші дәлдік дәрежесіне дейінгі дәлдікпен Күрделі бөлшектердің бұрандалы беттерінің параметрлерін өлшеу және бақылау әдістері
12. 5-ші дәлдік дәрежесіне дейінгі дәлдікпен Күрделі бөлшектердің бұрандалы беттерінің параметрлерін өлшеуге және бақылауға арналған әмбебап бақылау-өлшеу құралдары мен құрылғыларының түрлері, конструкциялары, мақсаты 5-ші дәлдік дәрежесіне дейінгі
дәлдікпен (0,005 мм-ден кем емес төзімділікпен)күрделі бөлшектер беттерінің пішіні мен өзара орналасуының ауытқуларын өлшеу және бақылау әдістемесі
14. 5-ші дәлдік дәрежесіне дейінгі дәлдікпен (0,005 мм-ден кем емес төзімділікпен)Күрделі бөлшектердің пішінінің ауытқуын және беттерінің өзара орналасуын өлшеуге және бақылауға арналған әмбебап бақылау-өлшеу құралдары мен құрылғыларының түрлері, конструкциялары, мақсаты
15. Ra 0,8 мкм дейінгі Күрделі бөлшектердің беттерінің кедір- бұдырлығын бақылау әдістері
16. Ra 0,8 мкм дейінгі беттердің кедір-бұдырлығын өлшеуге және бақылауға арналған аспаптардың түрлері, конструкциялары, мақсаты
17. Күрделі бөлшектердің ақауларының түрлері, олардың пайда болу себептері
18. Бөлшектердің неке түрлері
19. Еңбекті қорғау, өрт, өнеркәсіптік, экологиялық қауіпсіздік және электр қауіпсіздігі талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2: Күрделі бөлшектерді құрастыру сапасын бақылау
Дағды 1:
Шығарылатын өнімнің сапасын қамтамасыз ету
Машықтар:
5-7 разряд
1. Күрделі бөлшектерді басқару үшін үлгілер мен калибрлерді таңдаңыз
2. Көрнекі тексеру және шаблондарды бақылау арқылы күрделі бөлшектерде кернеуі бар қосылыстарды құрастырудағы қателер мен ақауларды анықтаңыз
3. Көрнекі тексеру және үлгіні бақылау арқылы күрделі бөлшектердегі саңылауы бар қосылыстарды құрастырудағы қателер мен ақауларды анықтаңыз
4. Көрнекі тексеру және үлгіні бақылау арқылы күрделі бөлшектердегі Бұрандалы қосылыстарды құрастырудағы қателер мен ақауларды анықтаңыз
5. Көрнекі тексеру және үлгіні бақылау арқылы күрделі бөлшектерде тойтарылған
қосылыстарды құрастырудағы қателер мен ақауларды анықтаңыз

8. Виды, конструкции, назначение универсальных контрольно- измерительных инструментов и приспособлений для измерения и контроля линейных размеров сложных деталей с точностью до 8-го квалитета (с допусками не менее 0,005мм)
9. Методики измерения и контроля угловых размеров сложных деталей с точностью до 6-й степени точности (с допусками не менее 1 квалитета)
10. Виды, конструкции, назначение универсальных контрольно- измерительных инструментов и приспособлений для измерения и контроля угловых размеров сложных деталей с точностью до 6-й степени точности (с допусками не менее 1 квалитета)
11. Методики измерения и контроля параметров резьбовых поверхностей сложных деталей с точностью до 5-й степени точности
12. Виды, конструкции, назначение универсальных контрольно- измерительных инструментов и приспособлений для измерения и контроля параметров резьбовых поверхностей сложных деталей с точностью до 5-й степени точности
13. Методики измерения и контроля отклонений формы и взаимного расположения поверхностей сложных деталей с точностью до 5-й степени точности (с допуском не менее 0,005мм)
14. Виды, конструкции, назначение универсальных контрольно- измерительных инструментов и приспособлений для измерения и контроля отклонений формы и взаимного расположения поверхностей сложных деталей с точностью до 5-й степени точности (с допуском не менее 0,005мм)
15. Методики контроля шероховатости поверхностей сложных деталей до Ra 0,8мкм
16. Виды, конструкции, назначение приборов для измерения и контроля шероховатости поверхностей до Ra 0,8мкм
17. Виды дефектов сложных деталей, возможные причины их возникновения
18. Виды брака деталей
19. Требования охраны труда, пожарной, промышленной, экологической безопасности и электробезопасности
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2: Контроль качества сборки сложных деталей
Навык 1:
Обеспечивать качество выпускаемой продукции
Умения:
5-7 разряд
1. Выбирать шаблоны и калибры для контроля сложных деталей
2. Выявлять погрешности и дефекты сборки соединений с натягом в сложных деталях с помощью визуального осмотра и контроля шаблонами
3. Выявлять погрешности и дефекты сборки соединений с зазором в сложных деталях с помощью
визуального осмотра и контроля
шаблонами
4. Выявлять погрешности и дефекты
сборки резьбовых соединений в
сложных деталях с помощью
визуального осмотра и контроля
шаблонами
5. Выявлять погрешности и дефекты
сборки клепаных соединений в
сложных деталях с помощью
визуального осмотра и контроля
шаблонами

6. Көрнекі тексеру және үлгілерді бақылау арқылы күрделі бөлшектерде желім қосылыстарын құрастырудағы қателер мен ақауларды анықтаңыз
7. Әмбебап бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптардың көмегімен күрделі бөлшектердегі бөлшектердің салыстырмалы орналасуындағы Саңылаулар мен қателіктердің шамаларын анықтау
8. Зондтардың көмегімен күрделі бөлшектерде түйісетін бөлшектердің беттерінің жабысуын бақылау әдістерін қолданыңыз
9. Күрделі бөлшектердің ақауларын анықтаңыз
10. Күрделі бөлшектердің неке түрін анықтаңыз
11. Күрделі бөлшектерді бақылау нәтижелерін құжаттау
12. Еңбекті қорғау, өрт, өнеркәсіптік, экологиялық қауіпсіздік және электр қауіпсіздігі талаптарына сәйкес жұмыс орнының жай-күйін сақтау
Білімдер:
5-7 разряд
1. Жұмысты орындау үшін қажетті көлемде машина жасау сызбасының негіздері
2. Жұмысты орындау үшін қажетті көлемде техникалық құжаттаманы (құрастыру сызбаларын, спецификацияларды, технологиялық карталарды) оқу ережесі
3. Құрастыру сызбаларында беттердің өлшемдеріне, пішініне және өзара орналасуына төзімділікті белгілеу
4. Дайындалатын күрделі бөлшектерге қойылатын техникалық талаптар
5. Күрделі бөлшектерге бақылау жүргізу үшін жұмыс орнын жабдықтауға және ұйымдастыруға қойылатын талаптар
6. Күрделі бөлшектерді бақылау үшін үлгілер мен калибрлердің түрлері, конструкциялары, мақсаты, мүмкіндіктері және пайдалану ережелері
7. Күрделі бөлшектердегі кернеу қосылыстарының негізгі сипаттамалары және оларды визуалды тексерумен, шаблондармен, калибрлермен бақылау әдістері
8. Күрделі бөлшектердегі саңылауы бар қосылыстардың негізгі сипаттамалары және оларды визуалды тексерумен, шаблондармен, калибрлермен бақылау әдістері
9. Күрделі бөлшектердегі бұрандалы қосылыстардың негізгі сипаттамалары және оларды визуалды тексерумен, шаблондармен, калибрлермен бақылау әдістері
10. Күрделі бөлшектердегі тойтарылған қосылыстардың негізгі сипаттамалары және оларды визуалды тексерумен, шаблондармен, калибрлермен бақылау әдістері
11. Күрделі бөлшектердегі желім қосылыстарының негізгі сипаттамалары және оларды визуалды тексерумен, шаблондармен, калибрлермен бақылау әдістері
12. Күрделі бөлшектердегі саңылауларды және бөлшектердің салыстырмалы орналасуын бақылау үшін әмбебап бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының түрлері, конструкциялары, мақсаты, мүмкіндіктері мен пайдалану қағидалары
13. Зондтардың көмегімен күрделі бөлшектерде түйісетін бөлшектердің беттерінің жанасуын бақылау әдістері
14. Күрделі бөлшектердің ақауларының түрлері
15. Құрастыру бірліктері мен бұйымдарының ақау түрлері
Еңбекті қорғау, өрт, өнеркәсіптік, экологиялық қауіпсіздік және электр қауіпсіздігі талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Күйзеліске тұрақтылық
Дәлдік
Техникалық регламенттер мен
ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
2
Станоктағы және слесарлық жұмыстарды бақылаушы

6. Выявлять погрешности и дефекты
сборки клеевых соединений в
сложных деталях с помощью
визуального осмотра и контроля
шаблонами
7. Определять величины зазоров и
погрешностей относительного
положения деталей в сложных
деталях с помощью универсальных
контрольно-измерительных
инструментов и приборов
8. Использовать методы контроля
прилегания поверхностей
сопрягаемых деталей в сложных
деталях с помощью щупов
9. Выявлять дефекты сложных
деталей
10. Определять вид брака сложных
деталей
11. Документально оформлять
результаты контроля сложных
деталей
12. Поддерживать состояние рабочего
места в соответствии с требованиями
охраны труда, пожарной,
промышленной, экологической безопасности и электробезопасности
Знания:
5-7 разряд
1. Основы машиностроительного черчения в объеме, необходимом для выполнения работы
2. Правила чтения технической документации (сборочных чертежей, спецификаций, технологических карт) в объеме, необходимом для выполнения работы
3. Обозначение на сборочных чертежах допусков размеров, формы и взаимного расположения поверхностей
4. Технические требования, предъявляемые к изготавливаемым сложным деталям
5. Требования к оснащению и организации рабочего места для проведения контроля сложных деталей
6. Виды, конструкции, назначение, возможности и правила использования шаблонов и калибров для контроля сложных деталей
7. Основные характеристики соединений с натягом в сложных деталях и методики их контроля визуальным осмотром, шаблонами, калибрами
8. Основные характеристики соединений с зазором в сложных деталях и методики их контроля визуальным осмотром, шаблонами, калибрами
9. Основные характеристики резьбовых соединений в сложных деталях и методики их контроля визуальным осмотром, шаблонами, калибрами
10. Основные характеристики клепаных соединений в сложных деталях и методики их контроля визуальным осмотром, шаблонами, калибрами
11. Основные характеристики клеевых соединений в сложных деталях и методики их контроля визуальным осмотром, шаблонами, калибрами
12. Виды, конструкции, назначение, возможности и правила использования универсальных контрольно-измерительных инструментов и приборов для контроля зазоров и относительного положения деталей в сложных деталях
13. Методики контроля прилегания поверхностей сопрягаемых деталей в сложных деталях с помощью щупов
14. Виды дефектов сложных деталей
15. Виды брака сборочных единиц и изделий
16. Требования охраны труда, пожарной, промышленной, экологической безопасности и электробезопасности
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Стрессоустойчивость
Аккуратность
Список технических регламентов и
национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
2
Контролер станочных и слесарных работ

11. Кәсіптің карточкасы "Металдар мен құймаларды құюшы":
Топтың коды:
8121-4
Қызмет атауының коды:
8121-4-025
Кәсіптің атауы:
Металдар мен құймаларды құюшы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша
біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
2-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" 2024 жылғы 12 ақпандағы № 30 бұйрығы Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы.
Металдар мен құймаларды құюшы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі қажет емес
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Сызықтық қалыптардың құрамы мен сапасы бойынша берілген сипаттамалары бар кокилді қалыптардың металдары мен қорытпаларын балқытып құю
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Технологиялық процеске сәйкес кокилді қалыптарға құю бойынша операцияларды орындау
2. Кокилді қалыптарға құю сапасын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Технологиялық процеске сәйкес кокилді қалыптарға құю бойынша операцияларды орындау
Дағды 1:
Кокильге металдар мен қорытпалардың балқымаларын құю
Машықтар:
3-4 разряд
1. Кокиль құюға арналған төсемдер мен қаптамаларды жөндеу үшін қолданылатын арнайы құралдар мен құрылғылардың күйін бақылау
2. Кокиль құюға арналған құю
шелектері мен үлестірмелі пештердің қаптамалары мен қаптамаларын жөндеу үшін пасталар меншпаклевкаларды дайындауды орындау
3. Кокильге құюға арналған құю шөміштерін кептіруге немесе қыздыруға арналған газқыздырғыштары бар пештер мен стендтердің жұмыс қабілеттілігін тексеруді орындау
4. Кокиль құюға арналған технологиялық нұсқаулыққа сәйкес құю шелектері мен пештердіңтөсемдерін толтыруды орындаңыз
5. Кокильге құю үшін сыйымдылығы 0,25-тен 5 тоннаға дейінгі құюқұрылғылары мен құю шелектерінің жай-күйін тексеру және дайындау
6. Кокильге құю үшін сыйымдылығы 0,25-тен 5 тоннаға дейінгі құюшөміштерін кептіруге немесе қыздыруға арналған газқыздырғыштары бар пештер мен стендтердің жұмыс қабілеттілігін тексеруді орындау
7. Кокильге құю үшін сыйымдылығы 0,25-тен 5 тоннаға дейін құюшелектерін кептіру және қыздыру
8. Кокильге құюға арналғанбалқымамен сыйымдылығы 0,25-тен 5 тоннаға дейінгі құю шелектерінтасымалдауды орындау
9. Сыйымдылығы 0,25-тен 5 тоннаға дейінгі құю шелектеріненбалқыманың қалдықтарын қалыпқа төгіп тастаңыз

11. Карточка профессии "Литейщик металлов и сплавов":
Код группы:
8121-4
Код наименования занятия:
8121-4-025
Наименование профессии:
Литейщик металлов и сплавов
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных
характеристик:
Выпуск 2. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 12 февраля 2024 года № 30 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)".
Литейщик металлов и сплавов
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее
образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Заливка расплавом металлов и сплавов кокильных форм, с заданными характеристиками по составу и качеству линейных форм
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение операций по литью в кокильные формы согласно технологическому процессу
2. Контроль качества литья в кокильные формы
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение операций по литью в кокильные формы согласно технологическому процессу
Навык 1:
Заливка расплавов металлов и сплавов в кокиль
Умения:
3-4 разряд
1. Контролировать состояние специального инструмента и приспособлений, используемых для ремонта футеровок и облицовки для литья в кокиль
2. Выполнять подготовку паст и замазок для ремонта футеровок и облицовки разливочных ковшей и раздаточных печей для литья в кокиль
3. Выполнять проверку работоспособности печей и стендов с газовыми горелками для подсушки или прокаливания разливочных ковшей для литья в кокиль
4. Выполнять набивку футеровок разливочных ковшей и печей в соответствии с технологическими инструкциями для литья в кокиль
5. Выполнять проверку и подготовку состояния заливочных устройств и разливочных ковшей емкостью от 0,25 до 5 т для литья в кокиль
6. Выполнять проверку работоспособности печей и стендов с газовыми горелками для подсушки или прокаливания разливочных ковшей емкостью от 0,25 до 5 т для литья в кокиль
7. Выполнять сушку и прокалку разливочных ковшей емкостью от 0,25 до 5 т для литья в кокиль
8. Выполнять транспортирование разливочных ковшей емкостью от 0,25 до 5 т с расплавом для литья в кокиль
9. Сливать остатки расплава из разливочных ковшей емкостью от 0,25 до 5 т в изложницы

10. Нұсқаулыққа сәйкес кокильге құю үшін сыйымдылығы 0,25-тен 5 тоннаға дейінгі құю шөміштерінкептіруге және қыздыруға арналған жабдықтың жұмысына дайындықты орындау
11. Кокиль құю үшін құю шелектері мен пештердің төсемдерін жөндеуге арналған арнайы құрал менқұрылғыларды қолданыңыз
12. Кокиль құю үшін пеш төсемдері мен құю шелектері үшін отқа төзімді материалды пайдаланыңыз
13. Кокильдерді толтыру үшін
Header 4
14. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау
15. Өрт сөндіру құралдарының нұсқауларын қолдану
Білімдер:
3-4 разряд
1. Пеш төсемдері мен құю шөміштері үшін қолданылатын отқа төзімді материалдардың түрлері мен қасиеттері
2. Кокиль құюға арналған құю шөміштері мен үлестірмелі пештердің қаптамалары мен қаптамаларын жөндеу үшін пасталар мен шпаклевкаларды дайындау әдістері мен тәсілдері
3. Кокиль құюға арналған құю шөміштерін кептіруге немесе күйдіруге арналған газ қыздырғыштары бар пештер мен стендтердің жұмысын тексеру әдістері мен тәсілдері
4. Кокиль құюға арналған технологиялық нұсқаулыққа сәйкес құю шелектері мен пештердің төсемдерін толтыру әдістері мен әдістері
5. Кокиль құюға арналған құю шөміштері мен пештердің астарын жөндеуге арналған арнайы құрал- саймандар мен айлабұйымдарды пайдалану түрлері, мақсаттары мен әдістері
6. Кокиль құюға арналған пеш төсемдері мен құю шелектеріне арналған Отқа төзімді материалдарды қолдану әдістері мен әдістері
7. Кокильге құю үшін сыйымдылығы 0,25-тен 5 тоннаға дейінгі құю құрылғылары мен құю шөміштерінің жай-күйін тексеру және дайындау әдістері мен тәсілдері
8. Кокильге құюға арналған сыйымдылығы 0,25-тен 5 т-ге дейінгі құю шөміштерін кептіруге немесе күйдіруге арналған газ қыздырғыштары бар пештер мен стендтердің жұмысын тексеру әдістері мен тәсілдері
9. Қалыптарды құю үшін сыйымдылығы 0,25-тен 5 тоннаға дейінгі құю шөміштерін кептіру және қыздыру әдістері мен тәсілдері
10. Кокильге құюға арналған балқымамен сыйымдылығы 0,25-тен 5 тоннаға дейінгі құю шелектерін тасымалдау әдістері
11. Сыйымдылығы 0,25-тен 5 тоннаға дейінгі құю шелектерінен балқыманың қалдықтарын құймаға ағызу тәсілдері
12. Жұмысқа дайындық әдістері нұсқауларға сәйкес кокильге құюға арналған сыйымдылығы 0,25-тен 5 тоннаға дейінгі құю шелектерін кептіруге және қыздыруға арналған жабдық
13. Еңбекті қорғау талаптары, оның ішінде жұмыс орнында
14. Өндірістік санитария және гигиена талаптары
15. Өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптары
Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі Нұсқаулық
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2: Кокилді қалыптарға құю сапасын бақылау
Дағды 1:
Кокилді қалыптарға құю процесінің сапасын басқару
Машықтар:
3-4 разряд

10. Выполнять подготовку к работе оборудования для сушки и прокалки разливочных ковшей емкостью от 0,25 до 5 т для литья в кокиль, в соответствии с инструкциями
11. Использовать специальный инструмент и приспособления для ремонта футеровки разливочных ковшей и печей для для литья в кокиль
12. Использовать огнеупорный материал для футеровок печей и разливочных ковшей для литья в кокиль
13. Выполнять сбоpку кокилей под заливку
14. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
15. Применять инструкции средств пожаротушения
Знания:
3-4 разряд
1. Типы и свойства огнеупорных материалов, применяемых для футеровок печей и разливочных ковшей
2. Методы и способы подготовки паст и замазок для ремонта футеровок и облицовки разливочных ковшей и раздаточных печей для литья в кокиль
3. Методы и способы проверки работоспособности печей и стендов с газовыми горелками для подсушки или прокаливания разливочных ковшей для литья в кокиль
4. Методы и способы набивки футеровок разливочных ковшей и печей в соответствии с технологическими инструкциями для литья в кокиль
Виды, назначения и методы
использования специального инструмента и приспособлений для ремонта футеровки разливочных ковшей и печей для литья в кокиль
6. Методы и способы использования огнеупорных материалов для футеровок печей и разливочных ковшей для литья в кокиль
7. Методы и способы проверки и подготовки состояния заливочных устройств и разливочных ковшей емкостью от 0,25 до 5 т для литья в кокиль
8. Методы и способы проверки работоспособности печей и стендов с газовыми горелками для подсушки или прокаливания разливочных ковшей емкостью от 0,25 до 5 т для литья в кокиль
9. Методы и способы сушки и прокалки разливочных ковшей емкостью от 0,25 до 5 т для заливки форм
10. Способы транспортирования разливочных ковшей емкостью от 0,25 до 5 т с расплавом для литья в кокиль
11. Способы слива остатков расплава из разливочных ковшей емкостью от 0,25 до 5 т в изложницы
12. Методы подготовки к работе оборудование для сушки и прокалки разливочных ковшей емкостью от 0,25 до 5 т для литья в кокиль в соответствии с инструкциями
13. Требования охраны труда, в том числе на рабочем месте
14. Требования производственной санитарии и гигиены
15. Требования пожарной, промышленной и экологической безопасности
16. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Контроль качества литья в кокильные формы
Навык 1:
Управление качеством литейного процесса в кокильные формы
Умения:
3-4 разряд

1. Кокилді құю сапасын нормативтік құжаттамаға сәйкес бағалау
2. Некенің себептерін анықтаңыз, сынақ кезінде мүмкін болатын некенің алдын алыңыз
3. Кокильді құю сапасын бағалау үшін өлшеу құралдарын қолданыңыз
4. Құю құрылғылары мен құю шелектерінің жағдайын бағалау
5. Қалыптардың жай-күйін бағалау және қалыптарды құюға дайындау
6. Құю шөміштерін кептіруге және қыздыруға арналған жабдықтың жұмысын бағалау
7. Бақылау-өлшеу құрылғыларын пайдалана отырып құю шөміштерінің жай-күйін бақылау
8. Құю құрылғыларының жұмысындағы ақауларды диагностикалау
9. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау
10. Өрт сөндіру құралдарының нұсқауларын қолдану
Білімдер:
3-4 разряд
1. Кокил құюдың әртүрлі ақауларын анықтау әдістері
2. Кокиль құю процесінде пайда болған беттердегі ақаулардың түрлері
3. Кокиль құю ақауларының алдын алу шаралары.
4. Кокиль құю ақауларын жою жолдары
5. Құю құрылғылары мен құю шөміштерінің жай-күйін көзбен бақылау әдістері
6. Бақылау-өлшеу құрылғыларын пайдалана отырып құю шөміштерінің жай-күйін бақылау әдістері
7. Қалыптардың жай-күйін көзбен бақылау әдістері
8. Төсемдерді жөндеу және құю шөміштерін қаптау үшін қолданылатын арнайы құрал мен айлабұйымдардың жай-күйін бақылау әдістері
9. Еңбекті қорғау талаптары, оның ішінде жұмыс орнында
10. Өндірістік санитария және гигиена талаптары
11. Өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптары
Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі Нұсқаулық
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ұқыптылық
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Дәлдік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Металдар мен құймаларды құюшы
12. Кәсіптің карточкасы "Металды конструкцияларды жинайтын слесарь":
Топтың коды:
7214-2
Қызмет атауының коды:
7214-2-003
Кәсіптің атауы:
Металды конструкцияларды жинайтын слесарь
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша
біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
2-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" 2024 жылғы 12 ақпандағы № 30 бұйрығы Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы.
Металды конструкцияларды жинайтын слесарь
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі қажет емес
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әртүрлі мақсаттағы конструкцияларды жөндеу және салу кезінде слесарлық жұмыстарды орындау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Оценивать качество кокильного литья в соответствии с нормативной документацией
2. Выявлять причины брака, предупреждать возможный брак при проведении испытаний
3. Пользоваться измерительными инструментами для оценки качества кокильного литья
4. Оценивать состояние заливочных устройств и разливочных ковшей
5. Оценивать состояние изложниц и подготавливать к заливке изложницы
6. Оценивать работоспособность оборудования для сушки и прокалки разливочных ковшей
7. Контролировать состояние разливочных ковшей с использованием контрольно- измерительных устройств
8. Диагностировать неполадки в работе заливочных устройств
9. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
10. Применять инструкции средств пожаротушения
Знания:
3-4 разряд
1. Методики обнаружения различных дефектов литья в кокиль
2. Виды дефектов поверхностей, образуемых в процессе литья в кокиль
3. Меры предупреждения дефектов литья в кокиль.
4. Способы устранения дефектов литья в кокиль
5. Методы контроля состояния заливочных устройств и разливочных ковшей визуально
6. Методы контроля состояния разливочных ковшей с использованием контрольно- измерительных устройств
7. Методы контроля состояния изложниц визуально
8. Методы контроля состояния специального инструмента и приспособлений, используемых для ремонта футеровок и облицовки разливочных ковшей
9. Требования охраны труда, в том числе на рабочем месте
10. Требования производственной санитарии и гигиены
11. Требования пожарной, промышленной и экологической безопасности
12. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Пунктуальность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Аккуратность
Список технических регламентов и
национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Литейщик металлов и сплавов
12. Карточка профессии "Слесарь по сборке металлоконструкций":
Код группы:
7214-2
Код наименования занятия:
7214-2-003
Наименование профессии:
Слесарь по сборке металлоконструкций
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 2. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 12 февраля 2024 года № 30 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)".
Слесарь по сборке металлоконструкций
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: основное среднее
образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Выполнение слесарных работ при ремонте и строительстве конструкций различного назначения
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Құрылыс алаңында қарапайым слесарлық жұмыстарды орындау
2. Қарапайым бөлшектерді дайындау және пысықтау, Құрылыс жабдықтары мен жабдықтарының күрделі емес тораптарын жөндеу
3. Жабдықтар мен жабдықтарды жөндеуді, монтаждауды және реттеуді орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1: Құрылыс алаңында қарапайым слесарлық жұмыстарды орындау
Дағды 1:
Жиынтықтаушы бұйымдар мен материалдарды дайындау, бос өлшемдер бойынша қарапайым бөлшектерді дайындау
Машықтар:
2 разряд
1. Парақ материалын (металдар мен бейметалдар) қолмен қайшымен кесіңіз
2. Металдар мен бейметалдарды қол арамен кесіңіз
3. Материалды кесу құралымен кесіңіз
4. Бланкілерді файлдармен толтырыңыз
5. Сыртқы және ішкі жіптерді шүмектер мен дақтармен кесіңіз
6. Бөлшектердің сыртқы және ішкі
өлшемдерін өлшеу
7. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау
8. Өрт сөндіру құралдарының нұсқауларын қолдану
Білімдер:
2 разряд
1. Металдардың негізгі түрлері мен қасиеттері
2. Бекіткіштердің негізгі түрлері, бөлшектерді қосу әдістері
3. Слесарлық кескіш құралды пайдалану ережесі
4. Өлшеу құралының құрылысы, мақсаты және пайдалану ережесі
5. Жиынтықтаушы бұйымдарды консервациядан шығару тәсілдері мен ережелері
6. Слесарлық жұмыстарды орындау кезінде еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтар
7. Майлаудың негізгі түрлері және олардың мақсаты
8. Бөлшектерді майлау әдістері мен ережелері
9. Еңбекті қорғау талаптары, оның ішінде жұмыс орнында
10. Өндірістік санитария және гигиена талаптары
11. Өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптары
12. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі Нұсқаулық
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Болтты қосылыстарды құрастыру, қарапайым Құрылыс конструкцияларын монтаждау және бөлшектеу
Машықтар:
2 разряд
1. Слесарь құралын қолданыңыз: кілттер, бұрағыштар, пассатиждер
2. Итарқа мен ұстағыш құрылғыларды қолданыңыз
3. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау
4. Өрт сөндіру құралдарының нұсқауларын қолдану
Білімдер:
2 разряд
1. Қолданылатын итарқа және
ұстағыш құрылғылардың түрлері
2. Құрастыру жұмыстарына арналған Слесарлық құралдың құрылысы, мақсаты, пайдалану ережесі
3. Қорғаныс қоршауларын орнату ережелері мен тәсілдері
4. Жүктерді ілу ережелері мен тәсілдері
5. Монтаждау жұмыстарын орындау кезінде еңбекті қорғау жөніндегі Нұсқаулық
6. Орындалатын жұмыстардың сапасына қойылатын талаптар
7. Еңбекті қорғау талаптары, оның ішінде жұмыс орнында
8. Өндірістік санитария және гигиена талаптары
9. Өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптары
10. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі Нұсқаулық
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Қарапайым бөлшектерді дайындау және пысықтау, Құрылыс жабдықтары мен жабдықтарының күрделі емес тораптарын жөндеу
Дағды 1:
Қарапайым бөлшектерді жасау және пысықтау
Машықтар:
3 разряд

1. Выполнение простейших слесарных работ на строительной площадке
2. Изготовление и доработка простых деталей, ремонт несложных узлов строительного оборудования и оснастки
3. Выполнение ремонта, монтажа и регулировки оборудования и оснастки
Дополнительные
трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение простейших слесарных работ на строительной площадке
Навык 1:
Подготовка комплектующих изделий и материалов, изготовление простых деталей по свободным размерам
Умения:
2 разряд
1. Резать листовой материал (металлы и неметаллы) ручными ножницами
2. Резать металлы и неметаллы ручными ножовками
3. Рубить материал рубящим инструментом
4. Опиливать заготовки напильниками
5. Нарезать наружную и внутреннюю резьбу метчиками и плашками
6. Производить измерения наружных и внутренних размеров деталей
7. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
8. Применять инструкции средств пожаротушения
Знания:
2 разряд
1. Основные виды и свойства металлов
2. Основные виды крепежных элементов, способы соединения деталей
3. Устройство, правила пользования слесарным режущим инструментом
4. Устройство, назначение и правила пользования мерительным инструментом
5. Способы и правила расконсервации комплектующих изделий
6. Инструкции по охране труда при выполнении слесарных работ
7. Основные виды смазок и их назначение
8. Способы и правила смазки деталей
9. Требования охраны труда, в том числе на рабочем месте
10. Требования производственной санитарии и гигиены
11. Требования пожарной, промышленной и экологической безопасности
12. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Сборка болтовых соединений, монтаж и демонтаж простейших строительных конструкций
Умения:
2 разряд
1. Пользоваться слесарным инструментом: ключами гаечными, отвертками, пассатижами
2. Пользоваться стропами и захватными приспособлениями
3. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
4. Применять инструкции средств пожаротушения
Знания:
2 разряд
1. Виды применяемых стропов и захватных приспособлений
2. Устройство, назначение, правила пользования слесарным инструментом для сборочных работ
3. Правила и способы установки защитных ограждений
4. Правила и способы строповки грузов
5. Инструкции по охране труда при выполнении монтажных работ
6. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ
7. Требования охраны труда, в том числе на рабочем месте
8. Требования производственной санитарии и гигиены
9. Требования пожарной, промышленной и экологической безопасности
10. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Изготовление и доработка простых деталей, ремонт несложных узлов строительного оборудования и оснастки
Навык 1:
Изготовление и доработка простых деталей
Умения:
3 разряд

1. Бөлшектерді шаблондар бойынша белгілеңіз
2. Қол құралымен тесіктерді бұрғылаңыз
3. Қол құралымен Болат илемдеуді кесіңіз және кесіңіз
4. Бұрғылау, кесу және кесу үшін қол құралын пайдаланыңыз
5. Белгілеу құралын пайдаланыңыз
6. Орындалатын жұмыстардың сапасын қамтамасыз ету
7. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау
Өрт сөндіру құралдарының нұсқауларын қолдану
Білімдер:
3 разряд
1. Металл және металл емес материалдардың негізгі қасиеттері
2. Металл және металл емес материалдарды өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтер
3. Бөлшектерді слесарлық өңдеу әдістері мен ережелері
4. Шаблон бойынша бөлшектерді белгілеу әдістері мен ережелері
5. Бұрғылауға, кесуге және кесуге арналған құралдың құрылғысы, пайдалану ережесі
6. Орындалатын жұмыстардың сапасына қойылатын талаптар
7. Еңбекті қорғау талаптары, оның ішінде жұмыс орнында
8. Өндірістік санитария және гигиена талаптары
9. Өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптары
10. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі Нұсқаулық
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Құрылыс жабдықтары мен жабдықтарының қарапайым тораптарын жөндеу
Машықтар:
3 разряд
1. Құрылыс жабдықтары мен жабдықтарының тораптарын бөлшектеуге, құрастыруға арналған құрал-саймандар мен құрылғыларды пайдалану
2. Жылжымалы қалыптың қалқандары мен қораптарын жөндеуге арналған құрал-саймандар мен құрылғыларды пайдалану
3. Құрастыру алдында құрылыс жабдықтарының қарапайым тораптарын жинақтау
4. Бөлшектер мен түйіндерді ластанудан тазалаңыз
5. Тазалау құралдарын қолданыңыз
6. Бұрандалы қосылыстарды қатайту кезінде бөлшектердің деформациялануына жол бермей, Құрылыс жабдықтары мен жабдықтарының тораптарын жинаңыз
7. Орындалатын жұмыстардың сапасын қамтамасыз ету
8. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау
Өрт сөндіру құралдарының нұсқауларын қолдану
Білімдер:
3 разряд
1. Бөлшектеу-құрастыру жұмыстарын орындауға арналған құралды пайдалану ережесі
2. Құрастыру бірліктерін бөлшектермен жинақтау ережесі
3. Болат жылжымалы қалыптың тетіктері мен элементтерінің тораптарын құрастыру және бөлшектеу әдістері мен ережелері
4. Тораптар мен бөлшектерді тазалау тәсілдері мен ережелері
5. Қарапайым такелаж құралдарының құрылысы және оларды пайдалану ережелері
6. Бұрандалы қосылыстарды құрастыру және қатайту ережелері мен әдістері
7. Орындалатын жұмыстардың сапасына қойылатын талаптар
8. Еңбекті қорғау талаптары, оның ішінде жұмыс орнында
9. Өндірістік санитария және гигиена талаптары
10. Өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптары
Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі Нұсқаулық
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Жабдықтар мен жабдықтарды жөндеуді, монтаждауды және реттеуді орындау
Дағды 1:
Жабдықтарды, айлабұйымдар мен жарақтарды монтаждау және реттеу
Машықтар:
4 разряд

1. Размечать детали по шаблонам
2. Сверлить отверстия ручным инструментом
3. Резать и рубить стальной прокат ручным инструментом
4. Пользоваться ручным инструментом для сверления, резки и рубки
5. Пользоваться разметочным инструментом
6. Обеспечивать качество выполняемых работ
7. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
8. Применять инструкции средств пожаротушения
Знания:
3 разряд
1. Основные свойства металлических и неметаллических материалов
2. Основные сведения о параметрах обработки металлических и неметаллических материалов
3. Способы и правила слесарной обработки деталей
4. Способы и правила разметки деталей по шаблону
5. Устройство, правила эксплуатации инструмента для cверления, резки и рубки
6. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ
7. Требования охраны труда, в том числе на рабочем месте
8. Требования производственной санитарии и гигиены
9. Требования пожарной, промышленной и экологической безопасности
10. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Умения:
Ремонт простых узлов строительного оборудования и оснастки
3 разряд
1. Пользоваться инструментом и приспособлениями для разборки, сборки узлов строительного оборудования и оснастки
2. Пользоваться инструментом и приспособлениями для ремонта щитов и коробов скользящей опалубки
3. Комплектовать простые узлы строительного оборудования перед сборкой
4. Очищать детали и узлы от загрязнений
5. Пользоваться средствами для очистки
6. Собирать узлы строительного оборудования и оснастки, не допуская деформации деталей при затяжке резьбовых соединений
7. Обеспечивать качество выполняемых работ
8. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
9. Применять инструкции средств пожаротушения
Знания:
3 разряд
1. Устройство, правила эксплуатации инструмента для выполнения разборочно-сборочных работ
2. Правила комплектования сборочных единиц деталями
3. Способы и правила сборки и разборки узлов механизмов и элементов стальной скользящей опалубки
4. Способы и правила очистки узлов и деталей
5. Устройство простых такелажных средств и правила пользования ими
6. Правила и способы сборки и затяжки резьбовых соединений
7. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ
8. Требования охраны труда, в том числе на рабочем месте
9. Требования производственной санитарии и гигиены
10. Требования пожарной, промышленной и экологической Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Выполнение ремонта, монтажа и регулировки оборудования и
Оснастки
Навык 1:
Монтаж и регулировка оборудования, приспособлений и оснастки
Умения:
4 разряд

1. Белгілеу және өлшеу құралдарын пайдалану
2. Эскиздер мен сызбаларды оқыңыз
3. Слесарлық жұмыстарды орындау кезінде арнайы механикаландырылған құралды пайдалану
4. Слесарлық жұмыстарды орындау кезінде қол құралдары мен құрылғыларды пайдалану
5. Якорь болттарын, суспензияларды, тартқыштарды, қысқыштарды жасаңыз
6. Кронштейндер, фланецтер, түзу сызықты эструстар, арықтар, қорғаныш қаптамалар мен қоршаулар, бункерлер жасау
7. Тіректерді, терезе саңылауларын, баспалдақ торларын, балкондарды қоршау
8. Металл терезе байланыстырғыштарын және ашу
механизмдерін жасаңыз
9. Бағандардың, арқалықтардың және
еден плиталарының ауыстырылатын
металл қалыптарын жинау және
бөлшектеу
10. Бағандардың, арқалықтардың
және еден плиталарының
жылжымалы қалыптарының көтергіш
құрылғыларын жинау және
бөлшектеу
11. Жылжымалы қалыптың
конустығын реттеңіз
12. Көтергіш лебедкалардың
бульдозерлердің механизмдерін
реттеу
13. Орындалатын жұмыстардың
сапасын қамтамасыз ету
14. Еңбекті қорғау, өндірістік
санитария және гигиена талаптарын
сақтау
15. Өрт сөндіру құралдарының
нұсқауларын қолдану
Білімдер:
4 разряд
1. Өлшеу құралының құрылысы,
пайдалану ережесі
2. Бөлшектеу-құрастыру жұмыстарын
орындауға арналған құралды
пайдалану ережесі
3. Эскиздер мен сызбаларды оқу
ережелері
4. Құралды жасау үшін
қолданылатын металдардың негізгі
қасиеттері
5. Құралды толтыру мен қатайтудың
негізгі ережелері мен әдістері
6. Өңдеу параметрлері туралы негізгі
мәліметтер;
7. Жылжымалы металл қалыптарды
және жылжымалы қалыптар
механизмдерін орнату ережелері
8. Төзімділік және қону жүйесі
9. Орындалатын жұмыстардың
сапасына қойылатын талаптар
10. Еңбекті қорғау талаптары, оның
ішінде жұмыс орнында
11. Өндірістік санитария және
гигиена талаптары
12. Өрт, өнеркәсіптік және
экологиялық қауіпсіздік талаптары
13. Өрт сөндіру құралдары мен жеке
қорғаныс құралдарын қолдану
жөніндегі Нұсқаулық
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Машықтар:
Механизмдерді, машиналар мен қозғалтқыштарды жөндеу
4 разряд
1. Қол домкраттарын, көтергіштерді, кран-арқалықтарды және жүк
көтергіштігі 5 тоннаға дейінгі
блоктарды, арматураны бүгуге және
кесуге арналған станоктарды
бөлшектеуге, жөндеуге және
құрастыруға арналған құрал-
саймандар мен құрылғыларды
пайдалану
2. Таспалы транспортерлердің керме
және жетек құрылғыларын,
экскаваторлардың шөміштері мен
шынжырларын, бетон
араластырғыштардың шөміштері мен
барабандарын бөлшектеуге, жөндеуге
және құрастыруға арналған құрал-
саймандар мен құрылғыларды
пайдалану
3. Механикаландырылған
толтырғышқа арналған бүріккіш
пистолеттерді, агрегаттарды
бөлшектеу, жөндеу және жинау
4. Қозғалтқыштарды бөлшектеуге,
жөндеуге және құрастыруға арналған
құрал-саймандар мен құрылғыларды
пайдалану

1. Пользоваться разметочным и мерительным инструментом
2. Читать эскизы и чертежи
3. Пользоваться специальным механизированным инструментом при выполнении слесарных работ
4. Пользоваться ручным инструментом и приспособлениями при выполнении слесарных работ
5. Изготавливать анкерные болты, подвески, тяги, хомуты
6. Изготавливать кронштейны, фланцы, прямолинейные течки, желоба, защитные кожухи и ограждения, бункеры
7. Изготавливать ограждение подмостей, оконных проемов, лестничных клеток, балконов
8. Изготавливать металлические оконные переплеты и механизмы открывания
9. Собирать и разбирать переставные металлические опалубки колонн, балок и плит перекрытий
10. Собирать и разбирать подъемные устройства скользящей опалубки колонн, балок и плит перекрытий
11. Регулировать конусность скользящей опалубки
12. Регулировать механизмы подъемных лебедок бульдозеров
13. Обеспечивать качество выполняемых работ
14. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
15. Применять инструкции средств пожаротушения
Знания:
4 разряд
1. Устройство, правила эксплуатации мерительного инструмента
2. Устройство, правила эксплуатации инструмента для выполнения разборочно-сборочных работ
3. Правила чтения эскизов и чертежей
4. Основные свойства металлов, применяемых для изготовления инструмента
5. Основные правила и способы заправки и закалки инструмента
6. Основные сведения о параметрах обработки;
7. Правила установки переставной металлической опалубки и механизмов скользящей опалубки
8. Система допусков и посадок
9. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ
10. Требования охраны труда, в том числе на рабочем месте
11. Требования производственной санитарии и гигиены
12. Требования пожарной, промышленной и экологической безопасности
13. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Ремонт механизмов, машин и двигателей
Умения:
4 разряд
1. Пользоваться инструментом и приспособлениями для разборки, ремонта и сборки ручных домкратов, подъемников, кран-балок и блоков грузоподъемностью до 5 т, станков для сгибания и резки арматуры
2. Пользоваться инструментом и приспособлениями для разборки, ремонта и сборки натяжных и приводных устройств ленточных транспортеров, ковшей и цепей экскаваторов, ковшей и барабанов бетоносмесителей
3. Разбирать, ремонтировать и собирать краскопульты, агрегаты для механизированного шпатлевания
4. Пользоваться инструментом и приспособлениями для разборки, ремонта и сборки двигателей

1. Белгілеу және өлшеу құралдарын пайдалану
2. Эскиздер мен сызбаларды оқыңыз
3. Слесарлық жұмыстарды орындау кезінде қол құралдары мен құрылғыларды пайдалану
4. Шөміштердің, закромдардың, жұқа табақты металдан жасалған бункерлердің, тұғырлардың, рамалар мен циклондарға арналған алаңдардың, желдеткіштер мен калориферлердің, жылжымалы жалюздердің, клапандардың бөлшектерін дайындауға арналған жабдықты, құрал-саймандарды және құрылғыларды пайдалану
5. Бөлшектерді қатайтуға, күйдіруге және босатуға арналған жабдықты, құрал-саймандарды және құрылғыларды пайдалану
6. Бөлшектерді тойтармалармен қосыңыз
7. Орындалатын жұмыстардың сапасын қамтамасыз ету
8. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау
9. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарының нұсқаулықтарын қолдану
Білімдер:
5-6 разряд
1. Аспаптық болаттар мен қорытпалардың сорттары, маркалары мен қасиеттері
2. Механикаландырылған құралды қолдана отырып, күрделі бөлшектерді слесарлық өңдеу әдістері мен ережелері
3. Бөлшектерді шаблондар мен калибрлерге сәйкестендіру әдістері мен ережелері
4. Металды сөндіру, босату және күйдіру әдістері мен ережелері
5. Өлшеу құралының құрылысы, пайдалану ережесі
6. Эскиздер мен сызбаларды оқу ережелері
7. Аспаптық болаттар мен қорытпалардан жасалған бұйымдарды термиялық өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтер
8. Орындалатын жұмыстардың сапасына қойылатын талаптар
9. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптары
10. Өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптары
Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі Нұсқаулық
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Күрделі құрылыс машиналары мен механизмдерін жөндеу, баптау және сынау
Машықтар:
5-6 разряд
1. Күрделі құрылыс машиналары мен механизмдерін жөндеуге арналған жабдықты, құрал-саймандарды және құрылғыларды пайдалану
2. Бетон араластырғыштар мен еріткіштерді, бетон сорғылары мен еріткіш сорғыларды, орталықтан тепкіш сорғыларды бөлшектеу және жинау
3. Жүк көтергіштігі 5 тоннадан асатын блоктарды, жетек лебедкаларын бөлшектеу және жинау
4. Жер снарядтарын бөлшектеу және жинау
5. Гидравликалық және электрлік Ұяларды монтаждауға арналған
жабдықты, құрал-саймандарды және құрылғыларды пайдалану
6. Орындалатын жұмыстардың сапасын қамтамасыз ету
7. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау
8. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарының нұсқаулықтарын қолдану
Білімдер:
5-6 разряд
1. Күрделі құрылыс машиналары мен механизмдерін жөндеуге арналған жабдықтарды, құрал-саймандар мен құрылғыларды пайдалану ережесі

1. Пользоваться разметочным и мерительным инструментом
2. Читать эскизы и чертежи
3. Пользоваться ручным инструментом и приспособлениями при выполнении слесарных работ
4. Пользоваться оборудованием, инструментом и приспособлениями для изготовления деталей ковшей,
закромов, бункеров из тонколистового металла, постаментов, рам и площадок под циклоны, вентиляторы и калориферы, подвижных жалюзи, клапанов
5. Пользоваться оборудованием, инструментом и приспособлениями для проведения закалки, отжига и отпуска деталей
6. Соединять детали заклепками
7. Обеспечивать качество выполняемых работ
8. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
9. Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Знания
5-6 разряд
1. Сортамент, марки и свойства инструментальных сталей и сплавов
2. Способы и правила слесарной обработки сложных деталей с применением механизированного инструмента
3. Способы и правила пригонки деталей по шаблонам и калибрам
4. Способы и правила закалки, отпуска и отжига металла
5. Устройство, правила эксплуатации мерительного инструмента
6. Правила чтения эскизов и чертежей
7. Основные сведения о параметрах термообработки изделий из инструментальных сталей и сплавов
8. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ
9. Требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
10. Требования пожарной, промышленной и экологической безопасности
11. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Умения:
Ремонт, наладка и
5-6 разряд
испытания сложных
1. Пользоваться оборудованием,
строительных машин и
инструментом и приспособлениями
механизмов
для ремонта сложных строительных
машин и механизмов
2. Разбирать и собирать
бетоносмесители и
растворосмесители, бетононасосы и
растворонасосы, центробежные
насосы
3. Разбирать и собирать блоки
грузоподъемностью свыше 5 т,
приводные лебедки
4. Разбирать и собирать землесосные
снаряды
5. Пользоваться оборудованием,
инструментом и приспособлениями
для монтажа гидравлических и
электрических домкратов
6. Обеспечивать качество
выполняемых работ
7. Соблюдать требования охраны
труда, производственной санитарии и
гигиены
8. Применять инструкции средств
пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Знания:
5-6 разряд
1. Устройство, правила эксплуатации
оборудования, инструмента и
приспособлений для ремонта
сложных строительных машин и
механизмов

2. Жөндеу жұмыстарын орындау ережелері мен тәсілдері
3. Гидравликалық және электрлік Ұяларды монтаждауға арналған жабдықты, құрал-сайманды және айлабұйымдарды пайдалану ережесі
4. Жүк көтергіш механизмдерді пайдалану ережесі
5. Орындалатын жұмыстардың сапасына қойылатын талаптар
6. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптары
7. Өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптары
Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі Нұсқаулық
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Аса күрделі және ауыр құрылыс жабдықтарын жөндеуді, баптауды және сынауды орындау
Дағды 1:
Дәлдігі жоғары бөлшектерді, жабдықтар мен құрылғыларды дайындау
Машықтар:
5-6 разряд
1. Белгілеу және өлшеу құралдарын пайдалану
2. Эскиздер мен сызбаларды оқыңыз
3. Жабдықты, құралды және құрылғыларды қолданыңыз. үлгілерді, калибрлерді және кондукторларды дайындау
4. Мөртабандар мен қалыптарды дайындауға және жөндеуге арналған жабдықты, құрал-саймандарды және құрылғыларды пайдалану
5. Ауыстыруға жататын бөлшектерді дайындауға арналған жабдықты, құрал-саймандарды және құрылғыларды пайдалану
6. Эксцентриктердің қонуын қамтамасыз ету
7. Орындалатын жұмыстардың сапасын қамтамасыз ету
8. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау
9. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарының нұсқаулықтарын қолдану құрылғыларды пайдалану
10. Эксцентриктердің қонуын қамтамасыз ету
11. Орындалатын жұмыстардың сапасын қамтамасыз ету
12. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау
13. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарының нұсқаулықтарын қолдану
Білімдер:
5-6 разряд
1. Қатты қорытпалардың таңбалануы, сұрыпталуы және қасиеттері
2. Бөлшектерді дайындау және жөндеу кезінде қолданылатын жабдықты, құрал-саймандар мен құрылғыларды пайдалану ережесі
3. Жөнделетін бөлшектерді слесарлық және термиялық өңдеу және жарақтау тәсілдері
4. Өлшеу құралының құрылысы, пайдалану ережесі
5. Эскиздер мен сызбаларды оқу ережелері
6. Орындалатын жұмыстардың сапасына қойылатын талаптар
7. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптары
Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі Нұсқаулық
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Күрделі құрылыс машиналары мен механизмдерін жөндеу, баптау және сынау
Машықтар:
5-6 разряд
1. Топырақты жылжыту бойынша жабдықтарды сынау және жөндеу
2. Күрделі жүк көтергіш машиналарды сынау және жөндеу
3. Пресс жабдықтарын сынау және жөндеу
4. Өнімділігі 300 м3/сағ жоғары жер сорғыш снарядтар мен айдау қондырғыларын, экскаваторларды сынау және жөндеу

2. Правила и способы выполнения
ремонтных работ
3. Устройство, правила эксплуатации
оборудования, инструмента и
приспособлений для монтажа
гидравлических и электрических
домкратов
4. Правила эксплуатации
грузоподъемных механизмов
5. Требования, предъявляемые к
качеству выполняемых работ
6. Требования охраны труда,
производственной санитарии и
гигиены
7. Требования пожарной,
промышленной и экологической
безопасности
8. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Навык 1:
Изготовление деталей повышенной точности, оснастки и
Приспособлений
Умения:
5-6 разряд
1. Пользоваться разметочным и мерительным инструментом
2. Читать эскизы и чертежи
3. Пользоваться оборудованием,
Выполнение ремонта, наладки и испытания особо сложного и тяжелого строительного оборудования
инструментом и приспособлениями
для. изготовления шаблонов,
калибров и кондукторов
4. Пользоваться оборудованием,
инструментом и приспособлениями
для изготовления и ремонта штампов
и пресс-форм
5. Пользоваться оборудованием,
инструментом и приспособлениями
для изготовления деталей,
подлежащих замене
6. Обеспечивать посадку
эксцентриков
7. Обеспечивать качество
выполняемых работ
8. Соблюдать требования охраны
труда, производственной санитарии и
гигиены
9. Применять инструкции средств
пожаротушения и средств
индивидуальной защиты
Знания:
5-6 разряд
1. Маркировка, сортамент и свойства твердых сплавов
2. Устройство, правила эксплуатации оборудования, инструмента и приспособлений, применяемого при изготовлении деталей и ремонте
3. Способы слесарной и термической обработки и пригонки ремонтируемых деталей
4. Устройство, правила эксплуатации мерительного инструмента
5. Правила чтения эскизов и чертежей
6. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ
7. Требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
8. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Возможность
Не рекомендуется
признания навыка:
Навык 2:
Умения:
5-6 разряд
1. Производить испытание и ремонт оборудования по перемещению грунта
2. Производить испытание и ремонт сложных грузоподъемных машин
3. Производить испытание и ремонт
Ремонт, наладка и испытания сложных строительных машин и механизмов
прессового оборудования
4. Производить испытание и ремонт
землесосных снарядов и
перекачивающих установок
производительностью свыше 300
м3/ч, экскаваторов

5. Мұнара крандарын, АВТО тиегіштерді жөндеу, ретке келтіру және сынау
6. Қалыңдығы 13 мм-ден асатын табақты металды кесуге арналған
пресношниктерді, гидравликалық және пневматикалық престерді жөндеу, ретке келтіру және сынау
7. Өнімділігі 6 м3/мин жоғары компрессорларды жөндеу, ретке келтіру және сынау
8. Аса күрделі және ауыр құрылысты жөндеуге, баптауға және сынауға арналған жабдықты, құрал-саймандарды және құрылғыларды пайдалану жабдықтар
9. Өлшеу құралын пайдалану
10. Эскиздер мен сызбаларды оқыңыз
11. Орындалатын жұмыстардың сапасын қамтамасыз ету
12. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау
13. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарының нұсқаулықтарын қолдану
Білімдер:
5-6 разряд
1. Іске қосу-баптау жұмыстарын жүргізу қағидалары
2. Аса күрделі және ауыр құрылыс жабдықтарын жөндеуге, баптауға және сынауға арналған жабдықты, құрал-саймандар мен құрылғыларды пайдалану ережесі
3. Күрделі жүк көтергіш машиналар мен қысымды ыдыстарды пайдалану ережесі
4. Өлшеу құралының құрылысы, пайдалану ережесі
5. Эскиздер мен сызбаларды оқу ережелері
6. Орындалатын жұмыстардың сапасына қойылатын талаптар
7. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптары
8. Өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптары
Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі Нұсқаулық
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
2
Металды конструкцияларды жинайтын слесарь
14. Кәсіптің карточкасы "Қолмен соғытын ұста":
Топтың коды:
7221-1
Қызмет атауының коды:
7221-1-004
Кәсіптің атауы:
Қолмен соғытын ұста
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша
біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
2-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" 2024 жылғы 12 ақпандағы № 30 бұйрығы Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қолмен соғытын ұста
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі қажет емес
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қаңылтыр металды соғу, престеу, көлемді және табақты штамптау және пішіндеу бойынша қызметтер көрсету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

5. Ремонтировать, налаживать и
испытывать башенные краны,
автопогрузчики
6. Ремонтировать, налаживать и
испытывать прессножницы для резки
листового металла толщиной свыше
13 мм, гидравлические и
пневматические пресса
7. Ремонтировать, налаживать и
испытывать компрессоры
производительностью свыше 6
м3/мин
8. Пользоваться оборудованием,
инструментом и приспособлениями
для ремонта, наладки и испытания
особо сложного и тяжелого
строительного
оборудования
9. Пользоваться мерительным
инструментом
10. Читать эскизы и чертежи
11. Обеспечивать качество
выполняемых работ
12. Соблюдать требования охраны
труда, производственной санитарии и
гигиены
13. Применять инструкции средств
пожаротушения и средств
индивидуальной защиты
Знания:
5-6 разряд
1. Правила проведения
пусконаладочных работ
2. Устройство, правила эксплуатации оборудования, инструмента и приспособлений для ремонта, наладки и испытания особо сложного и тяжелого строительного оборудования
3. Правила эксплуатации сложных грузоподъемных машин и сосудов под давлением
4. Устройство, правила эксплуатации мерительного инструмента
5. Правила чтения эскизов и чертежей
6. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ
7. Требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
8. Требования пожарной, промышленной и экологической безопасности
9. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Список технических регламентов и
национальных стандартов:
Связь с другими
профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
2
Слесарь по сборке металлоконструкций
14. Карточка профессии "Кузнец ручной ковки":
Код группы:
7221-1
Код наименования занятия:
7221-1-004
Наименование профессии:
Кузнец ручной ковки
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных
характеристик:
Выпуск 2. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 12 февраля 2024 года № 30 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)".
Кузнец ручной ковки
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Предоставление услуг по ковке, прессованию, объемной и листовой штамповке и профилированию листового металла
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

17. Кәсіптің карточкасы "Газбен кесуші":
Топтың коды:
7212-2
Қызмет атауының коды:
7212-2-001
Кәсіптің атауы:
Газбен кесуші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
2-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" 2024 жылғы 12 ақпандағы № 30 бұйрығы Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Газбен кесуші
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Мамандық:
Біліктілік:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Темір-бетон және металл бұйымдарын өндіру (түрлері бойынша
-
Білім деңгейі: негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
СБШ 2 деңгейдегі газбен кесуші болып жұмыс істеген алты айдан кем емес
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Металдарды қолмен оттегімен кесуді орындау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Технологиялық процеске сәйкес қолмен оттегімен кесу операцияларын орындау
2. Қолмен плазмалық кесу бойынша орындалған жұмыстың сапасын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Технологиялық процеске сәйкес қолмен оттегімен кесу операцияларын орындау
Дағды 1:
Қолмен оттегін бөлуді кесу
Машықтар:
4-5 разряд
1. Металды түзу сызықты кесу үшін белгілеңіз
2. Кескішке кесілетін металдың қалыңдығына сәйкес келетін ауыз қуысын орнатуды, редукторларды, су қақпасын, шлангтарды, кескішті, баллон клапандарын тексеруді, шлангтарды кескішке және газ көздеріне қосуды, газдардың қажетті қысымын орнатуды орындау
3. Жалынды жағу және реттеу
4. Металл сынықтарын, табақтарды, құбырларды, Профильді прокатты қолмен оттегімен бөлетін түзу сызықты кесуді орындау
5. Кесілген бөлшектер мен қалдықтарды алып тастау және сақтау
6. Кесу нәтижесінде Алынған бөлшектердің конструкторлық және өндірістік-технологиялық құжаттама талаптарына сәйкестігін өлшеу құралын қолдана отырып бақылауды орындау
7. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау
8. Өрт сөндіру құралдарының нұсқауларын қолдану
Білімдер:
4-5 разряд
1. Кесуге жататын металдардың негізгі топтары мен маркалары, олардың қасиеттері
2. Оттегімен кесу кезінде қолданылатын газдар мен жанғыш сұйықтықтардың қасиеттері
3. Қолмен бөлетін оттегі кесу технологиясы
4. Кесу сапасына қойылатын талаптар
5. Термиялық кесу кезінде металдардың деформациясы туралы негізгі ұғымдар
6. Еңбекті қорғау талаптары, оның ішінде жұмыс орнында

17. Карточка профессии "Газорезчик":
Код группы:
7212-2
Код наименования занятия:
7212-2-001
Наименование профессии:
Газорезчик
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных
характеристик:
Выпуск 2. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 12 февраля 2024 года № 30 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)".
Газорезчик
Уровень
профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Производство железобетонных и металлических изделий (по видам)
Квалификация:
-
Уровень образования: основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее шести месяцев работы газорезчиком 2 уровня ОРК
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Выполнение ручной кислородной резки металлов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение операций по ручной кислородной резки согласно технологическому процессу
2. Контроль качества выполненной работы по ручной плазменной резке
Дополнительные
трудовые функции:
Навык 1:
Умения:
4-5 разряд
1. Выполнять разметку металла под прямолинейную резку
Выполнение ручной кислородной разделительной резки
2. Выполнять установку на резаке
мундштуков, соответствующих
толщине разрезаемого металла,
проверка редукторов, водяного
затвора, шлангов, резака, вентилей
баллонов, присоединение шлангов к
резаку и источникам газов, установка
необходимого давления газов
3. Выполнять зажигание и
регулировку пламени
4. Выполнять ручную кислородную
разделительную прямолинейную
резку металлического лома, листов,
труб, профильного проката
5. Выполнять снятие и складирование
вырезанных деталей и отходов
6. Выполнять контроль с
применением измерительного
Трудовая функция 1:
Выполнение операций по ручной кислородной резки согласно технологическому процессу
инструмента полученных в результате резки деталей на соответствие требованиям
конструкторской и производственно- технологической документации
7. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
8. Применять инструкции средств

7. Өндірістік санитария және гигиена талаптары
8. Өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптары
9. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі Нұсқаулық
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Қолмен оттегін бөлу (дайындау, әрлеу) және беттік кесуді орындау
Машықтар:
4-5 разряд
1. Қисық сызықты контуры бар бөлшектерді кесу үшін металды белгілеу
2. Қисық сызықты контуры бар бөлшектерді қолмен оттегімен бөлуді дайындауды орындау
3. Бөлшектердің жиектерін дәнекерлеуге дайындай отырып, қисық сызықты контуры бар бөлшектерді қолмен оттегімен бөлу әрлеу кесу
4. Бөлшектерді қолмен оттегімен кесу
5. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау
6. Өрт сөндіру құралдарының нұсқауларын қолдану
Білімдер: 4-5 разряд
1. Бөлшектерді қолмен оттегімен бөлу (дайындау, әрлеу) технологиясы
2. Қолмен оттегі бетін кесу технологиясы
3. Бөлшектердің жиектерін дәнекерлеуге дайындау әдістері
4. Дәнекерлеуге арналған бөлшектердің жиектерін кесу түрлері
5. Еңбекті қорғау талаптары, оның ішінде жұмыс орнында
6. Өндірістік санитария және гигиена талаптары
7. Өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптары
Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі Нұсқаулық
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Қолмен плазмалық кесу бойынша орындалған жұмыстың сапасын бақылау
Дағды 1:
Плазмалық кесу сапасын басқару
Машықтар:
4-5 разряд
1. Нормативтік құжаттамаға сәйкес плазмалық кесу сапасын бағалауды орындау
2. Некенің себептерін анықтау, қолмен плазмалық кесу кезінде мүмкін болатын некенің алдын алу
3. Өлшеу құралдарын қолданыңыз
4. Кесу нәтижелері бойынша ақауларды көзбен анықтау: қолайлы сыртқы түрі (сыртқы тексеру кезінде)
5. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау
6. Өрт сөндіру құралдарының нұсқауларын қолдану
Білімдер:
4-5 разряд
1. Плазмалық кесу технологиясынан ауытқу кезінде пайда болатын әртүрлі ақауларды анықтау әдістері
2. Плазмалық кесу нәтижесінде пайда болатын беттік ақаулардың түрлері.
3. Ақаулардың алдын алу шаралары
4. Ақауларды жою жолдары
5. Еңбекті қорғау талаптары, оның ішінде жұмыс орнында
6. Өндірістік санитария және гигиена талаптары Өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптары
8. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі Нұсқаулық
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Дәлдік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
2
Газбен кесуші

7. Требования производственной санитарии и гигиены
8. Требования пожарной,
промышленной и экологической
безопасности
9. Инструкции применения средств
пожаротушения и средств
индивидуальной защиты
Возможность
Не рекомендуется
признания навыка:
Навык 2:
Умения:
4-5 разряд
1. Выполнять разметку металла под резку деталей с криволинейным контуром
2. Выполнять ручную кислородную разделительную заготовительную резку деталей с криволинейным контуром
3. Выполнять ручную кислородную разделительную чистовую резку деталей с криволинейным контуром с подготовкой кромок деталей под сварку
4. Выполнять ручную кислородную поверхностную резку деталей
5. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
6. Применять инструкции средств пожаротушения
Знания:
4-5 разряд
1. Технология ручной кислородной разделительной (заготовительной, чистовой) резки деталей
2. Технология ручной кислородной поверхностной резки
3. Способы подготовки кромок деталей под сварку
4. Виды разделки кромок деталей под сварку
5. Требования охраны труда, в том числе на рабочем месте
6. Требования производственной санитарии и гигиены
7. Требования пожарной, промышленной и экологической безопасности
8. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Выполнение ручной кислородной разделительной (заготовительной, чистовой) и поверхностной резки
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Контроль качества выполненной работы по ручной плазменной резке
Навык 1:
Управление качеством плазменной резки
Умения:
4-5 разряд
1. Выполнять оценку качества плазменной резки в соответствии с нормативной документацией
2. Выявлять причины брака, предупреждение возможного брака при ручной плазменной резке
3. Использовать измерительные инструменты
4. Определять визуально дефекты по результатам резки: приемлемого внешнего вида (при внешнем осмотре)
5. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
6. Применять инструкции средств пожаротушения
Знания:
4-5 разряд
1. Методики обнаружения различных дефектов, возникающих при отклонении от технологии плазменной резки
2. Виды дефектов поверхностей, образуемых в результате плазменной резки.
3. Меры предупреждения дефектов
4. Способы устранения дефектов
5. Требования охраны труда, в том числе на рабочем месте
6. Требования производственной санитарии и гигиены
7. Требования пожарной, промышленной и экологической безопасности
8. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Возможность
Не рекомендуется
признания навыка:
Требования к личностным
Ответственность
компетенциям:
Пунктуальность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Аккуратность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
2
Газорезчик

18. Кәсіптің карточкасы "Фрезерлеуші":
Топтың коды:
7214-1
Қызмет атауының коды:
7214-1-048
Кәсіптің атауы:
Фрезерлеуші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша
біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
2-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" 2024 жылғы 12 ақпандағы № 30 бұйрығы Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Фрезерлеуші
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі қажет емес
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Фрезерлік станоктарда дайындамаларды немесе құрастыру станоктарын өңдеу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Фрезерлік өңдеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
2.Технологиялық процеске сәйкес фрезерлік өңдеу бойынша технологиялық операцияларды орындау
3.Токарлық фрезерлік өңдеудің сапасын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1: Фрезерлік өңдеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Фрезерлік өңдеуді орындауға дайындық
Машықтар:
2 разряд
1. Бөлшектер дайындамаларының
беттерін технологиялық фрезерлеуді
орындау үшін фрезерлік станокты
(көлденең және тік) баптау және
баптау.
2. Таңдау, жұмысқа дайындалу,
станокқа орнату және қарапайым
әмбебап құрылғыларды пайдалану
3. Таңдау, жұмысқа дайындалу,
машинаға орнату және кесу
құралдарын пайдалану
4. Дайындамаларды салыстырусыз
орнатыңыз және бекітіңіз
5. Фрезерлік станокта жұмыс істеу
кезінде майлау-салқындату
технологиялық құралдарын (бұдан
әрі - СОТС) пайдалану.
6. Фрезерлік станоктарда СОТС-тың
болуы мен жай-күйін бақылау.
7. Техникалық құжаттамаға сәйкес
көлденең және тік фрезерлік
станоктарға техникалық қызмет
көрсету бойынша регламенттік
жұмыстарды жүргізу.
8. Фрезерлеушінің жұмыс орнында
орналасқан технологиялық
жабдықтың (айлабұйымдардың,
өлшеу және қосалқы құралдардың)
қажетті техникалық жай-күйін ұстап
тұру
9. Жеке және ұжымдық қорғау
құралдарын пайдалану
10. Өрт сөндіру құралдарын
пайдалану
11. Алғашқы медициналық көмек
көрсету қағидаларын қолдану
Білімдер:
2 разряд
1. Фрезерлік станоктардың
құрылымы, жұмыс принциптері және пайдалану ережелері
2. Фрезерлік станоктарды басқару органдары
3. Көлденең және тік фрезерлік станоктардың жарамдылығы мен жұмысқа қабілеттілігін тексеру тәртібі

18. Карточка профессии "Фрезеровщик":
Код группы:
7214-1
Код наименования занятия:
7214-1-048
Наименование профессии:
Фрезеровщик
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных
характеристик:
Выпуск 2. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 12 февраля 2024 года № 30 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)".
Фрезеровщик
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Обработка заготовок или сборочной на фрезерных станках
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение подготовительных работ по фрезерной обработке
2. Выполнение технологических операций по фрезерной обработке согласно технологическому процессу
3. Контроль качества выполненной токарной фрезерной обработки
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение подготовительных работ по фрезерной обработке
Навык 1:
Подготовка к выполнению фрезерной обработки
Умения:
2 разряд
1. Настраивать и проводить наладку фрезерного станка (горизонтального и вертикального) для выполнения
технологического фрезерования поверхностей заготовок деталей.
2. Выбирать, подготавливать к работе, устанавливать на станок и использовать простые универсальные приспособления
3. Выбирать, подготавливать к работе, устанавливать на станок и использовать режущие инструменты
4. Устанавливать и закреплять заготовки без выверки
5. Использовать смазочно-охлаждающие технологические средства (далее- СОТС) при работе на фрезерном станке.
6. Контролировать наличие и состояние СОТС на фрезерных станках.
7. Проводить регламентные работы по техническому обслуживанию горизонтальных и вертикальных фрезерных станков в соответствии с технической документацией.
8. Поддерживать требуемое техническое состояние технологической оснастки (приспособлений, измерительных и вспомогательных инструментов), размещенной на рабочем месте фрезеровщика
9. Пользоваться средствами индивидуальной и коллективной защиты
10. Пользоваться средствами пожаротушения
11. Применять правила оказания первоймедицинской помощи
Знания:
2 разряд
1. Устройство, принципы работы и правила использования фрезерных станков
2. Органы управления фрезерными станками
3. Порядок проверки исправности и работоспособности горизонтальных и вертикальных фрезерных станков

4. Көлденең және тік әмбебап фрезерлік станоктардың реттілігі мен мазмұны
5. Фрезерлік станоктарда жұмыстарды орындау кезінде жұмыс орнын жоспарлауға, жарақтандыруға және ұйымдастыруға қойылатын талаптар
6. Өңдеу құралының түрлері мен түрлері
7. Өлшеу құралдарының түрлері мен түрлері
8. Фрезерлік станоктарда кескіш құралдарды орнату әдістері мен ережелері
9. Көлденең және тік әмбебап фрезерлік станоктарда қолданылатын кескіш құралдардың конструкциялары, мақсаты, геометриялық параметрлері және пайдалану ережелері
10. Дайындамаларды салыстырып тексерусіз орнату және бекіту қағидалары мен тәсілдері
11. Фрезерлеу кезінде қолданылатын майлау-салқындатқыш сұйықтықтардың мақсаты мен қасиеттері
12. Өңделетін және аспаптық материалдардың негізгі қасиеттері мен таңбалануы
13. Көлденең және тік фрезерлік станоктарға техникалық қызмет көрсету бойынша регламенттік жұмыстардың құрамы мен орындалу тәртібі
14. Фрезерлеушінің жұмыс орнында орналасқан Технологиялық жабдыққа техникалық қызмет көрсету жөніндегі жұмыстардың құрамы
15. Жұмыстарды орындау үшін қажетті дайындамаларды, құралдарды, құрылғыларды алудың, сақтаудың және тапсырудың белгіленген тәртібі
16. Жұмыстағы еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтың талаптары
17. Жұмыстарды қауіпсіз орындау ережелері
18. Өрт қауіпсіздігі талаптары
19. Жеке қорғану құралдарын пайдалану қағидалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Конструкторлық- технологиялық құжаттаманы талдау
Машықтар:
2 разряд
1. Дайындаманы немесе құрастыру торабын фрезерлік өңдеу бойынша сызбаларды, технологиялық құжаттаманы оқыңыз
2. Дайындаманың беттерін фрезерлік өңдеуді орындау үшін бастапқы деректерді талдаңыз
3. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау
4. Өрт сөндіру құралдарының нұсқауларын қолдану
Білімдер:
2 разряд
1. Жұмысты орындау үшін қажетті көлемде машина жасау сызбасының негіздері
2. Жұмысты орындау үшін қажетті көлемде техникалық құжаттаманы (жұмыс сызбаларын, технологиялық карталарды) оқу ережесі
3. Төзімділік және қону жүйесі, дәлдік квалитеттері, кедір-бұдыр параметрлері
4. Жұмыс сызбаларында беттердің өлшемдеріне, пішіндеріне және өзара орналасуына, беттердің кедір-бұдырлығына төзімділікті белгілеу
5. Ұйымда қолданылатын технологиялық құжаттаманың түрлері мен мазмұны
6. Еңбекті қорғау талаптары, оның ішінде жұмыс орнында
7. Өндірістік санитария және гигиена талаптары
8. Өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптары
Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі Нұсқаулық
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Технологиялық процеске сәйкес фрезерлік өңдеу бойынша технологиялық операцияларды орындау
Дағды 1:
Фрезерлік өңдеу
Машықтар:
2 разряд

4. Последовательность и содержание настройки горизонтальных и вертикальных универсальных фрезерных станков
5. Требования к планировке, оснащению и организации рабочего места при выполнении работ на фрезерных станках
6. Типы и виды обрабатывающего инструмента
7. Типы и виды мерительного инструмента
8. Приемы и правила установки режущих инструментов на фрезерных станках
9. Конструкции, назначение, геометрические параметры и правила использования режущих инструментов, применяемых на горизонтальных и вертикальных универсальных фрезерных станках
10. Правила и приемы установки и закрепления заготовок без выверки
11. Назначение и свойства смазочно- охлаждающих жидкостей, применяемых при фрезеровании
12. Основные свойства и маркировка обрабатываемых и инструментальных материалов
13. Состав и порядок выполнения регламентных работ по техническому обслуживанию горизонтальных и вертикальных фрезерных станков
14. Состав работ по техническому обслуживанию технологической оснастки, размещенной на рабочем месте фрезеровщика
15. Установленный порядок получения, хранения и сдачи заготовок, инструмента, приспособлений, необходимых для выполнения работ
16. Требования инструкции по охране труда на работе
17. Правила безопасного выполнения работ
18. Требования пожарной безопасности
Правила пользования средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Анализ конструкторско-
Умения:
2 разряд
1. Читать чертежи, технологическую документацию по фрезерной
технологической документации
обработке заготовки или сборочного узла
2. Анализировать исходные данные для выполнения фрезерной обработки поверхностей заготовки
3. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
4. Применять инструкции средств пожаротушения
Знания:
2 разряд
1. Основы машиностроительного черчения в объеме, необходимом для выполнения работы
2. Правила чтения технической документации (рабочих чертежей, технологических карт) в объеме, необходимом для выполнения работы
3. Система допусков и посадок, квалитеты точности, параметры шероховатости
4. Обозначение на рабочих чертежах допусков размеров, форм и взаимного расположения поверхностей, шероховатости поверхностей
5. Виды и содержание технологической документации, используемой в организации
6. Требования охраны труда, в том числе на рабочем месте
7. Требования производственной санитарии и гигиены
8. Требования пожарной, промышленной и экологической безопасности
9. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2: Выполнение технологических операций по фрезерной обработке согласно технологическому процессу
Навык 1:
Фрезерная обработка
Умения:
2 разряд

1. Көлденең және тік фрезерлік станоктарда 12-14 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен қарапайым бөлшектер дайындамаларының беттерін фрезерлеу
2. Қарапайым бөлшектердің
дайындамаларының беттерін 8-11
квалитет бойынша өлшем дәлдігімен
белгілі бір бөлшектер мен
операцияларды өңдеуге арналған
арнайы станоктарда немесе өлшеуіш
кескіш құралды қолдана отырып,
әмбебап жабдықта фрезерлеу
3. Технологиялық құжаттамаға
сәйкес өлшеу қателігін 0,01 мм-ден
төмен емес қамтамасыз ететін
Бақылау-өлшеу құралдарымен
бөлшектерді өлшеуді орындау
4. Өңделген беттің кедір бұдырын
анықтау әдісін таңдаңыз
5. Өңделген беттердің кедір
бұдырлығын анықтаңыз
3-4 разряд
1. Көлденең және тік әмбебап
фрезерлік станоктарда, қарапайым
бойлық-фрезерлік, көшіру және
кілттік станоктарда 8-11 квалитет
бойынша өлшем дәлдігімен
қарапайым бөлшектер
дайындамаларының беттерін әмбебап
құрылғыларды қолдана отырып
фрезерлеу
2. Көлденең, тік, қарапайым бойлық-
фрезерлік, көшіру және кілттік
станоктарда Күрделі бөлшектердің
дайындамаларының беттерін 12-14
квалитет бойынша (радиустық
беттерді, біржолғы жіптер мен
спиральдарды қоса алғанда) Өлшем
дәлдігімен фрезерлеу
3. Күрделі бөлшектердің
дайындамаларының беттерін 8-11
квалитет бойынша өлшем дәлдігімен
белгілі бір бөлшектерді өңдеуге және
жекелеген операцияларды орындауға
арналған арнайы станоктарда немесе
әмбебап жабдықта фрезерлеу
4. 10, 11 дәлдік дәрежесінде тісті
доңғалақтар мен тісті рельстердің тістерін фрезерлеу
5. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау
6. Өрт сөндіру құралдарының нұсқауларын қолдану
Білімдер:
2 разряд
1. Көлденең және тік фрезерлік станоктарда 12-14 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен қарапайым бөлшектер дайындамаларының беттерін фрезерлеу тәсілдері мен әдістері
2. 8-11 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен қарапайым бөлшектер дайындамаларының беттерін фрезерлеу тәсілдері мен әдістері, белгілі бір бөлшектер мен операцияларды өңдеу үшін жолға қойылған мамандандырылған станоктарда немесе өлшеуіш кескіш құралды қолдана отырып, әмбебап жабдықта
3. Өлшеу қателігін 0,01 мм-ден төмен емес қамтамасыз ететін Бақылау-өлшеу құралдарының көмегімен 12- 14 квалитеттер бойынша өлшем дәлдігімен Қарапайым бөлшектердің беттерінің өлшемдерінің, пішінінің және өзара орналасуының дәлдігін бақылау әдістері
4. Фрезерленген беттердің кедір- бұдырлығын анықтау әдістері мен бақылау әдістері
5. Фрезерленген бөлшектер беттерінің өлшемдерінің, пішінінің және өзара орналасуының дәлдігін анықтау тәсілдері

1. Фрезеровать поверхности заготовок простых деталей с точностью размеров по 12-14 квалитетам на горизонтальных и вертикальных фрезерных станках
2. Фрезеровать поверхностей заготовок простых деталей с
точностью размеров по 8-11 квалитетам на специализированных станках, налаженных для обработки определенных деталей и операций, или на универсальном оборудовании с применением мерного режущего инструмента
3. Выполнять измерения деталей контрольно-измерительными инструментами, обеспечивающими погрешность измерения не ниже 0,01 мм, в соответствии с технологической документацией
4. Выбирать способ определения шероховатости обработанной поверхности
5. Определять шероховатость обработанных поверхностей 3-4 разряд
1. Фрезеровать поверхности заготовок простых деталей с точностью размеров по 8-11 квалитетам на горизонтальных и вертикальных универсальных фрезерных станках, простых продольно-фрезерных, копировальных и шпоночных станках с применением универсальных приспособлений
2. Фрезеровать поверхности заготовок сложных деталей с точностью размеров по 12-14 квалитетам (включая радиусные поверхности, однозаходные резьбы и спирали) на горизонтальных, вертикальных, простых продольно-фрезерных, копировальных и шпоночных станках
3. Фрезеровать поверхности заготовок сложных деталей с точностью размеров по 8-11 квалитетам на специализированных станках, налаженных для обработки определенных деталей и для выполнения отдельных операций, или на универсальном оборудовании
4. Фрезеровать зубья шестерен и зубчатых реек по 10, 11 степени точности
5. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
6. Применять инструкции средств пожаротушения
Знания:
2 разряд
1. Способы и методы фрезерования поверхностей заготовок простых деталей с точностью размеров по 12- 14 квалитетам на горизонтальных и вертикальных фрезерных станках
2. Способы и методы фрезерования поверхностей заготовок простых деталей с точностью размеров по 8-11 квалитетам на специализированных станках, налаженных для обработки определенных деталей и операций, или на универсальном оборудовании с применением мерного режущего инструмента
3. Методы контроля точности размеров, формы и взаимного расположения поверхностей простых деталей с точностью размеров по 12- 14 квалитетам с помощью контрольно-измерительных инструментов, обеспечивающих погрешность измерения не ниже 0,01 мм
4. Способы определения и методы контроля шероховатости фрезерованных поверхностей
5. Способы определения точности размеров, формы и взаимного расположения поверхностей фрезерованных деталей

6. Өлшеу қателігін 0,01 мм-ден төмен емес қамтамасыз ететін Бақылау-өлшеу құралдарының құрылғысы, мақсаты, қолдану ережесі
7. Беттердің кедір-бұдырлығын бақылауға арналған аспаптар мен құрылғылардың құрылысы, мақсаты, қолдану ережесі
8. Өңделген беттің кедір-бұдырлығын анықтау әдістері мен ережелері
Жұмысты орындау үшін қажетті көлемде кесу теориясының негіздері
10. Кесу құралдарының тозу критерийлері
11. Автоматтандырылған өндіріс бағдарламалық жасақтамасы
3-4 разряд
1. Көлденең және тік әмбебап фрезерлік станоктарда, қарапайым бойлық-фрезерлік, көшіру және кілттік станоктарда 8-11 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен қарапайым бөлшектер дайындамаларының беттерін фрезерлеу тәсілдері мен әдістері
2. Көлденең, тік, қарапайым бойлық- фрезерлік, көшіру және кілттік станоктарда 12-14 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен Күрделі бөлшектердің дайындамаларының беттерін фрезерлеу тәсілдері мен әдістері (радиустық беттерді, біржолғы жіптер мен спиральдарды қоса алғанда)
3. 8-11 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен Күрделі бөлшектердің дайындамаларының беттерін фрезерлеу тәсілдері мен әдістері, белгілі бір бөлшектерді өңдеуге және жекелеген операцияларды орындауға арналған арнайы станоктарда немесе әмбебап жабдықта
4. 10, 11 дәлдік дәрежесіндегі тісті берілістер мен тісті рельстерді фрезерлеу әдістері мен әдістері
5. Өлшем қателігін 0,01 мм-ден төмен емес қамтамасыз ететін Бақылау-өлшеу құралдарының көмегімен 8-11 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен Қарапайым бөлшектердің беттерінің өлшемдерінің, пішінінің және өзара орналасуының дәлдігін бақылау әдістері
6. Еңбекті қорғау талаптары, оның ішінде жұмыс орнында
7. Өндірістік санитария және гигиена талаптары
8. Өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптары
Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі Нұсқаулық
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3: Токарлық фрезерлік өңдеудің сапасын Бақылау
Дағды 1:
Фрезерлік өңдеу сапасын анықтау
Машықтар:
3-4 разряд
1. Өңделген беттердің визуалды ақауларын анықтаңыз
2. Технологиялық құжаттамаға сәйкес беріліс бөлшектерін өлшеңіз
3. Технологиялық құжаттамаға сәйкес өлшеу қателігін 0,01 мм-ден төмен емес қамтамасыз ететін Бақылау-өлшеу құралдарымен бөлшектерді өлшеуді орындау
4. Калибр түрін таңдаңыз
5. Калибрлердің көмегімен бақылауды орындаңыз
6. Ақаудың себептерін анықтаңыз, фрезерлік станоктарда бөлшектердің дайындамаларының беттерін өңдеу кезінде мүмкін болатын ақаудың алдын алыңыз

6. Устройство, назначение, правила применения контрольно- измерительных инструментов, обеспечивающих погрешность измерения не ниже 0,01 мм
7. Устройство, назначение, правила применения приборов и приспособлений для контроля шероховатости поверхностей
8. Приемы и правила определения шероховатости обработанной поверхности
9. Основы теории резания в объеме, необходимом для выполнения работы
10. Критерии износа режущих инструментов
11. Программное обеспечение для автоматизированного производства 3-4 разряд
Способы и методы фрезерованияповерхностей заготовок простых деталей с точностью размеров по 8-11 квалитетам на горизонтальных и вертикальных универсальных фрезерных станках, простых продольно-фрезерных, копировальных и шпоночных станках с применением универсальных приспособлений
2. Способы и методы фрезерования поверхностей заготовок сложных деталей с точностью размеров по 12- 14 квалитетам (включая радиусные поверхности, однозаходные резьбы и спирали) на горизонтальных, вертикальных, простых продольно- фрезерных, копировальных и шпоночных станках
3. Способы и методы фрезерования поверхностей заготовок сложных деталей с точностью размеров по 8-11 квалитетам на специализированных станках, налаженных для обработки определенных деталей и для выполнения отдельных операций, или на универсальном оборудовании
4. Способы и методы фрезерования зубьев шестерен и зубчатых реек по 10, 11 степени точности
5. Методы контроля точности размеров, формы и взаимного расположения поверхностей простых деталей с точностью размеров по 8-11 квалитетам с помощью контрольно- измерительных инструментов, обеспечивающих погрешность измерения не ниже 0,01 мм
6. Требования охраны труда, в том числе на рабочем месте
7. Требования производственной санитарии и гигиены
8. Требования пожарной, промышленной и экологической безопасности
9. Инструкции применения средств пожаротушения и средств
1. индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Навык 1:
Умения:
Контроль качества выполненной токарной фрезерной обработки
Определение качества фрезерной обработки
3-4 разряд
1. Определять визуально дефекты обработанных поверхностей
2. Измерять детали зубчатых передач в соответствии с технологической документацией
3. Выполнять измерения деталей контрольно-измерительными инструментами, обеспечивающими погрешность измерения не ниже 0,01 мм, в соответствии с технологической документацией
4. Выбирать вид калибра
5. Выполнять контроль при помощи калибров
6. Выявлять причины брака, предупреждать возможный брак при обработке поверхностей заготовок деталей на фрезерных станках

7. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау
Өрт сөндіру құралдарының нұсқауларын қолдану
Білімдер:
3-4 разряд
1. Өндірісте пайда болатын әртүрлі ақауларды анықтау әдістері
2. Өндіріс технологиясынан ауытқулар
3. Фрезерлік өңдеуден кейін пайда болатын беттік ақаулардың түрлері.
4. Ақаулардың алдын алу шаралары.
5. Жұмысты орындау үшін қажетті көлемдегі метрология негіздері
6. Бақылау-өлшеу аспаптарының түрлері мен қолдану салалары
7. Калибрлердің түрлері мен қолдану салалары
8. Калибрлердің құрылғысы және пайдалану ережелері
9. Еңбекті қорғау талаптары, оның ішінде жұмыс орнында
10. Өндірістік санитария және гигиена талаптары
11. Өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптары
Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі Нұсқаудық
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Фрезерлік өңдеу сапасын арттыру (қажет болған жағдайда)
Машықтар:
3-4 разряд
1. Шығарылатын өнімнің сапасын арттыру үшін станоктың жұмыс режимін түзету
2. Өңдеу сапасын жақсарту үшін қажетті құралды таңдаңыз
3. Сәйкес емес дайындаманы алып тастаңыз
4. Қалдықтарды қайта өңдеу
5. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау
6. Өрт сөндіру құралдарының нұсқауларын қолдану
Білімдер:
3-4 разряд
1. Ақауларды жою жолдары
2. Беттердің кедір-бұдырлығын өлшеу және бақылау үшін аспаптардың түрлері, құрылымы, мақсаты, мүмкіндіктері мен пайдалану ережелері
3. Фрезерлік өңдеу циклінің сапасы мен уақытын оңтайландыру әдістері
4. Фрезерлік өңдеу сапасының стандарттары
5. Еңбекті қорғау талаптары, оның ішінде жұмыс орнында
6. Өндірістік санитария және гигиена талаптары
7. Өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптары
8. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі Нұсқаулық
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Дәлдік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Фрезерлеуші
19. Кәсіптің карточкасы "Фрезерлеуші":
Топтың коды:
7214-1
Қызмет атауының коды:
7214-1-048
Кәсіптің атауы:
Фрезерлеуші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша
біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
2-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" 2024 жылғы 12 ақпандағы № 30 бұйрығы Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Фрезерлеуші
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Темір-бетон және металл бұйымдарын өндіру (түрлері бойынша
Біліктілік:
-
Білім деңгейі: негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
СБШ 2 деңгейдегі фрезерлеуші болып жұмыс істеген алты айдан кем емес
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Фрезерлік станоктарда дайындамаларды немесе құрастыру станоктарын өңдеу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

7. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
8. Применять инструкции средств пожаротушения
Знания:
3-4 разряд
1. Методики обнаружения различных дефектов продукции, возникающих при
2. Отклонения от технологии производства
3. Виды дефектов поверхностей, образуемых после фрезерной обработки.
4. Меры предупреждения дефектов.
5. Основы метрологии в объеме, необходимом для выполнения работы
6. Виды и области применения контрольно-измерительных приборов
7. Виды и области применения калибров
8. Устройство и правила использования калибров
9. Требования охраны труда, в том числе на рабочем месте
10. Требования производственной санитарии и гигиены
11. Требования пожарной, промышленной и экологической безопасности
Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Повышение качества фрезерной обработки (при необходимости)
Умения:
3-4 разряд
1. Корректировать режим работы станка для повышения качества выпускаемой продукции
2. Подбирать необходимый инструмент для улучшения качества обработки
3. Удалять несоответствующую заготовку
4. Утилизировать отходы
5. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
6. Применять инструкции средств пожаротушения
Знания:
3-4 разряд
1. Способы устранения дефектов
2. Виды, конструкция, назначение, возможности и правила использования приборов для измерения и контроля шероховатости поверхностей
3. Методы оптимизации качества и времени цикла фрезерной обработки
4. Стандарты качества фрезерной обработки
5. Требования охраны труда, в том числе на рабочем месте
6. Требования производственной санитарии и гигиены
7. Требования пожарной, промышленной и экологической безопасности
8. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Аккуратность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими
профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Фрезеровщик
19. Карточка профессии "Фрезеровщик":
Код группы:
7214-1
Код наименования занятия:
7214-1-048
Наименование профессии:
Фрезеровщик
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных
характеристик:
Выпуск 2. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 12 февраля 2024 года № 30 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)".
Фрезеровщик
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Производство железобетонных и металлических изделий (по видам)
Квалификация:
-
Уровень образования: основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее шести месяцев работы фрезеровщиком 2 уровня ОРК
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Обработка заготовок или сборочной на фрезерных станках
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Технологиялық процеске сәйкес фрезерлік өңдеу бойынша технологиялық операцияларды орындау
2. Токарлық фрезерлік өңдеудің сапасын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1: Технологиялық процеске сәйкес фрезерлік өңдеу бойынша технологиялық операцияларды орындау
Дағды 1:
Фрезерлік өңдеу
Машықтар:
5-6 разряд
1. Екі немесе үш бетті бір мезгілде өңдеуді қоса алғанда, фрезерлік станоктарда фасонды беттерді және беттердің түйісуін қоса алғанда, 7-10 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен қарапайым бөлшектер дайындамаларының беттерін фрезерлеу
2. Күрделі бөлшектердің дайындамаларының беттерін 8-11 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен фрезерлеу, сондай-ақ бірнеше бөлшектерді бір мезгілде өңдеу немесе көп шпиндельді бойлық фрезерлік станоктарда арнайы фрезерлер жиынтығымен бір бөлшекті бір мезгілде көп жақты өңдеу
3. Күрделі бөлшектердің дайындамаларының беттерін Өлшем дәлдігімен 7-10 квалитет бойынша реттелген мамандандырылған станоктарда немесе өлшеуіш кескіш құралды қолдана отырып әмбебап жабдықта фрезерлеу
4. 8-9 дәлдік дәрежесіндегі тісті доңғалақтар мен редукторлардың тістерін фрезерлеңіз
5. Қарапайым бөлшектер дайындамаларының беттерін фрезерлік станоктарда, оның ішінде бірегей станоктарда 5, 6 квалитеттер бойынша өлшем дәлдігімен фрезерлеу
6. Күрделі бөлшектердің дайындамаларының беттерін фрезерлік станоктарда 6, 7 квалитеттер бойынша (радиустық беттерді, жіптерді және спиральдарды қоса алғанда) Өлшем дәлдігімен фрезерлеу
7. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау
Өрт сөндіру құралдарының нұсқауларын қолдану
Білімдер:
5-6 разряд
1. Екі немесе үш бетті бір мезгілде өңдеуді қоса алғанда, фрезерлік станоктарда фасондық беттерді және беттердің түйісуін қоса алғанда, 7-10 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен қарапайым бөлшектер дайындамаларының беттерін фрезерлеу тәсілдері мен әдістері 8-11 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен Күрделі бөлшектердің дайындамаларының беттерін фрезерлеу тәсілдері мен әдістері, сондай-ақ бірнеше бөлшектерді бір мезгілде өңдеу немесе көп шпиндельді бойлық-фрезерлік станоктарда арнайы фрезерлер жиынтығымен бір бөлшекті бір мезгілде көп жақты өңдеу
3. Өлшеуіш кескіш құралды қолдана отырып, теңшелген мамандандырылған станоктарда немесе әмбебап жабдықта 7-10 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен Күрделі бөлшектердің дайындамаларының беттерін фрезерлеу тәсілдері мен әдістері
4. 8-9 дәлдік дәрежесіндегі тісті берілістер мен тісті рельстерді фрезерлеу әдістері мен әдістері
5. Фрезерлік станоктарда, оның ішінде бірегей станоктарда 5, 6 квалитеттер бойынша өлшемдерінің дәлдігімен қарапайым бөлшектер дайындамаларының беттерін фрезерлеу тәсілдері мен әдістері
6. Фрезерлік станоктарда 6, 7 квалитеттер бойынша (радиустық беттерді, жіптерді және спиральдарды қоса алғанда) Өлшем дәлдігімен күрделі бөлшектер дайындамаларының беттерін фрезерлеу тәсілдері мен әдістері

1. Выполнение технологических операций по фрезерной обработке согласно технологическому процессу
2. Контроль качества выполненной токарной фрезерной обработки
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Навык 1:
Умения:
Выполнение
Фрезерная обработка
5-6 разряд
технологических операций
1. Фрезеровать поверхности заготовок
по фрезерной обработке
простых деталей с точностью
размеров по 7-10 квалитетам,
включая фасонные поверхности и
сопряжения поверхностей, на
фрезерных станках, включая
одновременную обработку двух или
трех поверхностей
2. Фрезеровать поверхности заготовок сложных деталей точностью размеров по 8-11 квалитетам, а также
согласно
технологическому
процессу
одновременная обработка нескольких
деталей или одновременная
многосторонняя обработка одной
детали набором специальных фрез на
многошпиндельных продольно-
фрезерных станках
3. Фрезеровать поверхности заготовок
сложных деталей с точностью
размеров по 7-10 квалитетам на
настроенных специализированных
станках или на универсальном
оборудовании с применением
мерного режущего инструмента
4. Фрезеровать зубья шестерен и
зубчатых реек 8-9 степени точности
5. Фрезеровать поверхности заготовок
простых деталей с точностью
размеров по 5, 6 квалитетам на
фрезерных станках, в том числе на
уникальных
6. Фрезеровать поверхности заготовок
сложных деталей с точностью
размеров по 6, 7 квалитетам (включая
радиусные поверхности, резьбы и
спирали) на фрезерных станках
7. Соблюдать требования охраны
труда, производственной санитарии и
гигиены
8. Применять инструкции средств пожаротушения
Знания:
5-6 разряд
1. Способы и методы фрезерования поверхностей заготовок простых деталей с точностью размеров по 7-10 квалитетам, включая фасонные поверхности и сопряжения поверхностей, на фрезерных станках, включая одновременную обработку двух или трех поверхностей
2. Способы и методы фрезерования поверхностей заготовок сложных деталей точностью размеров по 8-11 квалитетам, а также одновременная обработка нескольких деталей или одновременная многосторонняя обработка одной детали набором специальных фрез на многошпиндельных продольно- фрезерных станках
3. Способы и методы фрезерования поверхностей заготовок сложных деталей с точностью размеров по 7-10 квалитетам на настроенных специализированных станках или на универсальном оборудовании с применением мерного режущего инструмента
4. Способы и методы фрезерования зубьев шестерен и зубчатых реек 8-9 степени точности
5. Способы и методы фрезерования поверхностей заготовок простых деталей с точностью размеров по 5, 6 квалитетам на фрезерных станках, в том числе на уникальных
6. Способы и методы фрезерования поверхностей заготовок сложных деталей с точностью размеров по 6, 7 квалитетам (включая радиусные поверхности, резьбы и спирали) на фрезерных станках

3. Фрезерлік өңдеу циклінің сапасы мен уақытын оңтайландыру әдістері
4. Фрезерлік өңдеу сапасының стандарттары
5. Еңбекті қорғау талаптары, оның ішінде жұмыс орнында
6. Өндірістік санитария және гигиена талаптары
7. Өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптары
8. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі Нұсқаулық
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Дәлдік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
2
Фрезерлеуші
21. Кәсіптің карточкасы "Дайындау орнағының операторы":
Топтың коды:
8121-5
Қызмет атауының коды:
8121-5-005
Кәсіптің атауы:
Дайындау орнағының операторы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша
біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
2-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" 2024 жылғы 12 ақпандағы № 30 бұйрығы Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы.
Бағдарламалық басқарылатын станоктар операторы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі қажет емес
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Сандық бағдарламалық басқаруы су ағызу станоктарының үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Сандық бағдарламалық басқаруы станоктарында гидроабразивті кесу үшін дайындық жұмыстарын жүргізу
2. Технологиялық процеске сәйкес гидроабразивті кесу бойынша операцияларды орындау
3. Су ағынымен кесу бойынша орындалған жұмыстың сапасын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1: Сандық бағдарламалық басқаруы станоктарында гидроабразивті кесу үшін дайындық жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Сандық бағдарламалық басқаруы станоктарында су ағынын кесуге дайындық
Машықтар:
2-3 разряд
1. Ауысымды қабылдау-тапсыру кезінде жұмыс орнының жай-күйі, жабдықтың жұмысындағы ақаулар және оларды жою бойынша қабылданған шаралар туралы ақпаратты алу және беру
2. Кесу жабдығында қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету үшін қоршаулардың, байланыс құралдарының, өндірістік
сигнализацияның, бұғаттаулардың, аспаптардың, өртке қарсыжабдықтардың жай-күйін тексеру
3. Негізгі және қосалқы кесу жабдықтарының дайындығын тексеріңіз

3. Методы оптимизации качества и времени цикла фрезерной обработки
4. Стандарты качества фрезерной обработки
5. Требования охраны труда, в том числе на рабочем месте
6. Требования производственной санитарии и гигиены
7. Требования пожарной, промышленной и экологической безопасности
8. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Аккуратность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
2
Фрезеровщик
21. Карточка профессии "Оператор заготовочного стана":
Код группы:
8121-5
Код наименования занятия:
8121-5-005
Наименование профессии:
Оператор заготовочного стана
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных
характеристик:
Выпуск 2. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 12 февраля 2024 года № 30 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)".
Оператор станков с программным управлением
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не требуется
Связь с неформальным и информальным
образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Обеспечение бесперебойной работы гидроабразивных станков с ЧПУ
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение подготовительных работ для гидроабразивной резки на станках с ЧПУ
2. Выполнение операций по гидроабразивной резке согласно технологическому процессу
3. Контроль качества выполненной работы по гидроабразивной резке
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1: Проведение подготовительных работ
Навык 1:
Подготовка к гидроабразивной резке на станках с ЧПУ
Умения:
2-3 разряд
1. Получать и передавать информацию при приемке-сдаче
для гидроабразивной резки на станках с ЧПУ
смены о состоянии рабочего места, неполадках в работе оборудования и о принятых мерах по их устранению
2. Проверять состояние ограждений, исправности средств связи, производственной сигнализации, блокировок, инструмента, противопожарного оборудования для обеспечения безопасных условий труда на оборудовании резки
3. Проверять готовность к работе основного и вспомогательного оборудования резки

4. Ауысымдық өндірістік тапсырмаға сәйкес берілген геометриялықөлшемдерге кесу үшін келіп түскен материалдың әрбір партиясына ілеспе құжаттардың болуын тексеру
5. Алдыңғы қайта бөлуден келіп түскен материал партияларының Мемлекеттік стандарттардың, техникалық шарттардың (таңбалау,геометриялық өлшемдер, жиектердің жай-күйі, бетінің жай-күйі, парақтың, орамның, сорттың бейіні)талаптарына сәйкестігін тексеру
6. Кесудің технологиялықоперациялары кезінде қолданылатын құрал-саймандар мен құрылғылардың жарамдылығын тексеру
7. Материалды жүк көтергіш құрылыстармен кесу агрегаттарына тасымалдауды орындау
8. Агрегаттық журналды және оюшының жұмыс орнының есептік құжаттамасын жүргізу
9. Кесу қондырғыларында жұмыс істегенде өлшеу құралдарын қолданыңыз
10. Кесу қондырғыларында дайындық жұмыстары кезінде арнайымеханизмдерді, құрылғылар мен құралдарды қолданыңыз
11. Кесу учаскесінде жеке қорғаныс, өрт сөндіру және авариялыққұралдарды пайдалану құралдарын қолдану
12. Көтергіш құрылыстарды қолдана отырып, тиеу-түсіру жұмыстарын орындау
13. Оюшының жұмыс орнының бағдарламалық жасақтамасын пайдаланыңыз
14. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау
15. Өрт сөндіру құралдарының
Білімдер:
2-3 разряд
1. Кесу жабдығында дайындық жұмыстарын жүргізу және құрамы бойынша технологиялық нұсқаулықтардың талаптары
2. Кесу агрегаттарының құрылғысы, жұмыс принциптері, жабдықтарын баптау және техникалық пайдалану қағидалары
3. Кесу агрегаттарына түсетін материалдың сапасына қойылатын талаптар
4. Болат маркаларының таңбалануы, маркалары мен топтары, суық күйінде кесуге түсетін металл прокатының геометриялық параметрлері
5. Дайын өнімге мемлекеттік стандарттар, техникалық шарттар
6. Көтергіш құрылыстарды пайдалану қағидалары
7. Кесу учаскесіндегі авариялардың салдарын оқшаулау және жою жөніндегі іс-шаралар жоспарының талаптары
8. Кесу агрегаттарындағы бирка жүйесінің және наряд-рұқсаттардың талаптары
9. Кесу учаскесінде еңбекті қорғау, өнеркәсіптік, экологиялық және өрт қауіпсіздігі талаптары
10. Оюшының жұмыс орнының бағдарламалық жасақтамасы
11. Өндірістік санитария және гигиена талаптары
12. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі Нұсқаулық
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Су ағындарын кесу бойынша конструкторлық- технологиялық құжаттаманы зерделеу
Машықтар:
2-3 разряд
1. Сызбаларды, технологиялық құжаттаманы оқыңыз
2. Кесу жұмыстарын орындау үшін бастапқы деректерді талдаңыз
3. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау

4. Проверять наличие сопроводительных документов на каждую партию поступившего материала для резки на заданные геометрические размеры согласно сменному производственному заданию
5. Проверять поступившие с предыдущего передела партий материала на соответствие требованиям государственных стандартов, технических условий (маркировка, геометрические размеры, состояние кромок, состояние поверхности, профиль листа, рулона, сорта)
6. Проверять исправность инструмента и приспособлений, применяемых при технологических операциях резки
7. Выполнять транспортировку грузоподъемными сооружениями материала к агрегатам резки
8. Вести агрегатный журнал и учетную документацию рабочего места резчика
9. Использовать мерительные инструменты при работе на агрегатах резки
10. Использовать специальные механизмы, приспособления и инструменты при подготовительных работах на агрегатах резки
11. Применять средства индивидуальной защиты, пожаротушения и использование аварийных инструментов на участке резки
12. Выполнять погрузочно разгрузочные работы с применением подъемных сооружений
13. Использовать программное обеспечение рабочего места резчика
14. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
15. Применять инструкции средств пожаротушения
Знания:
2-3 разряд
1. Требования технологических инструкций по ведению и составу подготовительных работ на оборудовании резки
2. Устройство, принципы работы, правила наладки и технической эксплуатации оборудования агрегатов резки
3. Требования к качеству материала, поступающего на агрегаты резки
4. Маркировка, марки и группы марок сталей, геометрические параметры металлопроката, поступающего на резку в холодном состоянии
5. Государственные стандарты, технические условия на готовую продукцию
6. Правила эксплуатации подъемных сооружений
7. Требования плана мероприятий по локализации и ликвидации последствий аварий на участке резки
8. Требования бирочной системы и нарядов-допусков на агрегатах резки
9. Требования охраны труда, промышленной, экологической и пожарной безопасности на участке резки
10. Программное обеспечение рабочего места резчика
11. Требования производственной санитарии и гигиены
12. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Изучение конструкторско-
Умения:
2-3 разряд
1. Читать чертежи, технологическую
технологической документации по гидроабразивной резке
документацию
2. Анализировать исходные данные для выполнения резательной работы
3. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены

4. Өрт сөндіру құралдарының нұсқауларын қолдану
Білімдер:
2-3 разряд
1. Машина жасау сызбасының негіздері
2. Техникалық құжаттаманы (жұмыс сызбаларын, технологиялық карталарды)оқу ережесі
3. Төзімділік және қону жүйесі, дәлдік квалитеттері, кедір-бұдыр параметрлері
4. Жұмыс сызбаларында беттердің өлшемдеріне, пішініне және өзара орналасуына, беттердің кедір-бұдырлығына төзімділік белгілері
5. Кесу учаскесінде еңбекті қорғау, өнеркәсіптік, экологиялық және өрт қауіпсіздігі талаптары
6. Өндірістік санитария және гигиена талаптары
7. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі Нұсқаулық
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2: Технологиялық процеске сәйкес гидроабразивті кесу бойынша операцияларды орындау
Дағды 1:
Гидроабр кесетін жабдыққа техникалық қызмет көрсету
Машықтар:
2-3 разряд
1. Негізгі және қосалқы технологиялық жабдықтардың (машиналардың, механизмдердің), бақылау-өлшеу аспаптарының, автоматика құралдарының, кесу агрегаттарының құрылғылары мен жарақтарының жұмыс қабілеттілігін бос жүрісте тексеру
2. Қызмет көрсетілетін кесу агрегаттарының, жүк қармау құрылғыларының, аспаптардың жұмысындағы ақауларды анықтау және жою
3. Кесу агрегаттарын қабылдау құрылғысына материалдарды көтергіш құрылыстармен беруді орындау
4. Кесілген материалды аттестаттау сынақтарын жүргізу үшін сынама алуды орындау
5. Кесілген материалды өлшеу, таңбалау, таңбалау
6. Кесілген материалды орап алыңыз
7. Жинақталған қалдықтарды (топтары мен түрлері бойынша) арнайы арналған контейнерлер мен ыдыстарға бөлу
8. Кесу агрегаттарын күрделі және ағымдағы жөндеуге дайындау және оны жөндеуден кейін қабылдау
9. Кесу қондырғысын тазалаңыз
10. Агрегаттық журналды және оюшының жұмыс орнының есептік құжаттамасын жүргізу
11. Өз күшімен немесе жөндеу қызметтерін тарта отырып кесу агрегаттарының ақауларын жою
12. Кесу учаскелерінде пайдаланылатын арқандап байлау құралдары мен жүк қармау құрылғыларының жарамдылығын тексеру
13. Көтергіш құрылыстарды қолдана отырып, тиеу-түсіру жұмыстарын орындау
14. Материалды аттестаттау сынақтарын жүргізу үшін сынама үлгілерін кесуді орындау
15. Кесілген материалды таңбалау үшін үлгілерді таңбалау үшін таңбалар жинағын және маркерді пайдаланыңыз
16. Жеке қорғану, өрт сөндіру құралдарын қолдану және суық күйдегі металл прокатын кесу агрегаттарында авариялық құралдарды пайдалану
17. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау
Өрт сөндіру құралдарының нұсқауларын қолдану
Білімдер:
2-3 разряд

4. Применять инструкции средств пожаротушения
Знания:
2-3 разряд
1. Основы машиностроительного черчения
2. Правила чтения технической документации (рабочих чертежей, технологических карт)
3. Система допусков и посадок, квалитеты точности, параметры шероховатости
4. Обозначения на рабочих чертежах допусков размеров, формы и взаимного расположения поверхностей, шероховатости поверхностей
5. Требования охраны труда, промышленной, экологической и пожарной безопасности на участке резки
6. Требования производственной санитарии и гигиены
7. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Выполнение операций по гидроабразивной резке согласно технологическому процессу
Навык 1:
Техническое обслуживание оборудования гидроабразивной резки
Умения:
2-3 разряд
1. Проверять на холостом ходу работоспособность основного и вспомогательного технологического оборудования (машин, механизмов), контрольно-измерительных приборов, средств автоматики, приспособлений и оснастки агрегатов резки
2. Выявлять и устранять неисправности в работе обслуживаемых агрегатов резки, грузозахватных приспособлений, инструмента
3. Выполнять подачу подъемными сооружениями материалов на приемное устройство агрегатов резки
4. Выполнять отбор проб для проведения аттестационных испытаний порезанного материала
5. Выполнять взвешивание, клеймение, маркировку порезанного материала
6. Упаковывать и убирать порезанный материал
7. Разделять накопленные отходы (по группам и видам) в специально предназначенные контейнеры и емкости
8. Подготавливать агрегаты резки к капитальному и текущему ремонту, и приемка его после ремонта
9. Выполнять уборку агрегата резки
10. Вести агрегатный журнал и учетную документацию рабочего места резчика
11. Устранять своими силами или с привлечением ремонтных служб неисправности агрегатов резки
12. Проверять пригодность используемых средств строповки и грузозахватных приспособлений на участках резки
13. Выполнять погрузочно-разгрузочные работы с применением подъемных сооружений
14. Выполнять резку образцов пробы для проведения аттестационных испытаний материала
15. Использовать набор клейм для клеймения образцов и маркером для маркировки порезанного материала
16. Применять средства индивидуальной защиты, пожаротушения и пользоваться аварийным инструментом на агрегатах резки металлопроката в холодном состоянии
17. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
Применять инструкции средств пожаротушения
Знания:
2-3 разряд

1. Кесу жабдығына техникалық қызмет көрсетуді реттейтін технологиялық нұсқаулықтардың талаптары
2. Кесу агрегаттарының құрылғысы, жұмыс принциптері, жабдықтарын баптау және техникалық пайдалану қағидалары
3. Кесу агрегаттарына түсетін металл прокатының сапасына қойылатын талаптар
4. Кесуге түсетін материалдың таңбалануы, маркалары мен маркалар тобы, геометриялық параметрлері
5. Дайын өнімге мемлекеттік стандарттар, техникалық шарттар
6. Материалды аттестаттау сынақтарын жүргізу үшін сынама үлгілерін іріктеу тәртібі
7. Көтергіш құрылыстармен жұмыс істеу қағидалары
8. Кесу учаскесінде еңбекті қорғау, өнеркәсіптік, экологиялық және өрт қауіпсіздігі талаптары
9. Оюшының жұмыс орнының бағдарламалық жасақтамасы
10. Өндірістік санитария және гигиена талаптары
11. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі Нұсқаулық
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Су абразивті кесу рәсімін жүргізу
Машықтар:
2-3 разряд
1. Тот баспайтын болаттан жасалған машинаның жұмыс ваннасын тексеріңіз
2. Белдік жетегі бар қозғалыс жүйелерін тексеріңіз
3. Тексеріңіз су ағынының жылдамдығы мен күші тәуелді болатын жоғары қысымды сорғы
4. Бағдарламалық есеп және қамтамасыз ету жүйесіне ие болу
5. Жабдықты оңай пайдалану үшін маховикпен қашықтан басқару құралын басқарыңыз
6. Абразивті материалға арналған резервуарды бақылау
7. Абразивті бақылау үшін сенсорды, материалдың қалдықтарын кетіру құрылғысын басқарыңыз
8. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау
Өрт сөндіру құралдарының нұсқауларын қолдану
Білімдер:
2-3 разряд
1. Кесу учаскесіндегі авариялардың салдарын оқшаулау және жою жөніндегі іс-шаралар жоспарының талаптары
2. Кесу агрегаттарындағы бирка жүйесінің және наряд-рұқсаттардың
талаптары
3. Кесу учаскесінде еңбекті қорғау, өнеркәсіптік, экологиялық және өрт қауіпсіздігі талаптары
4. Гидроабр кесуге арналған жабдықты пайдалану мүмкіндігі.
5. Оюшының жұмыс орнының бағдарламалық жасақтамасы
6. Су ағынымен кесу машинасында жұмыс істеу дағдылары
7. Өндірістік санитария және гигиена талаптары
8. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі Нұсқаулық
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3: Су ағынымен кесу бойынша орындалған жұмыстың сапасын бақылау
Дағды 1:
Су ағынының кесу сапасын қамтамасыз ету
Машықтар:
2-3 разряд
1. Нормативтік құжаттамаға сәйкес гидроабразивті кесу сапасын бағалау
2. Некенің себептерін анықтау (кесу кезінде мүмкін болатын некенің алдын алу)
3. Өлшеу құралын қолданыңыз

1. Требования технологических инструкций, регламентирующих техническое обслуживание оборудования резки
2. Устройство, принципы работы, правила наладки и технической эксплуатации оборудования агрегатов резки
3. Требования к качеству металлопроката, поступающего на агрегаты резки
4. Маркировка, марки и группы марок, геометрические параметры материала, поступающего на резку
5. Государственные стандарты, технические условия на готовую продукцию
6. Порядок отбора образцов проб для проведения аттестационных испытаний материала
7. Правила работы с подъемными сооружениями
8. Требования охраны труда, промышленной, экологической и пожарной безопасности на участке резки
9. Программное обеспечение рабочего места резчика
10. Требования производственной санитарии и гигиены
11. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Проведение процедуры гидроабразивной резки
Умения:
2-3 разряд
1. Проверять рабочую ванну станка из нержавеющей стали
2. Проверять системы перемещения с ременным приводом
3. Проверять насос высокого давления, от которого зависит скорость и сила выброса струи воды
4. Владеть системой программного учета и обеспечения
5. Контролировать выносной пульт с маховиком, для более простой эксплуатации оборудования
6. Контролировать бак для абразивного материала
7. Управлять датчиком для контроля абразива, устройством удаления остатков материала
8. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
9. Применять инструкции средств пожаротушения
Знания:
2-3 разряд
1. Требования плана мероприятий по локализации и ликвидации последствий аварий на участке резки
2. Требования бирочной системы и нарядов-допусков на агрегатах резки
3. Требования охраны труда, промышленной, экологической и пожарной безопасности на участке резки
4. Умение пользоваться оборудованием для гидроабразивной резки.
5. Программное обеспечение рабочего места резчика
6. Навыки работы на станке для гидроабразивной резки
7. Требования производственной санитарии и гигиены
8. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Контроль качества выполненной работы по гидроабразивной резке
Навык 1:
Обеспечивать качество гидроабразивной резки
Умения:
2-3 разряд
1. Оценивать качество гидроабразивной резки в соответствии с нормативной документацией
2. Выявлять причины брака (предупреждение возможного брака при резательной работе)
3. Использовать измерительный инструмент

4. Көрнекі ақауларды қолайлы көріністі кесу нәтижелері бойынша анықтау (сыртқы тексеру кезінде)
5. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау
6. Өрт сөндіру құралдарының нұсқауларын қолдану
Білімдер:
2-3 разряд
1. Өндіріс технологиясынан ауытқу кезінде пайда болатын өнімнің әртүрлі ақауларын анықтау әдістері
2. Термиялық кесу нәтижесінде пайда болатын беттердегі ақаулардың түрлері
3. Ақаулардың алдын алу шаралары
4. Ақауларды жою жолдары
5. Өңделген беттердің ақауларын көзбен анықтаңыз
6. Өңделген беттердегі ақаулардың түрлері
7. Беткі ақауларды анықтау әдістері
8. Жұмысты орындау үшін қажетті көлемде машина жасау сызбасы
9. Жұмысты орындау үшін қажетті
көлемде техникалық құжаттаманы (жұмыс сызбаларын, технологиялық карталарды) оқу ережесі
10. Өндірістік санитария және гигиена талаптары
11. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі Нұсқаулық
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Дәлдік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Дайындау орнағының операторы
22. Кәсіптің карточкасы "Токарь":
Топтың коды:
7214-1
Қызмет атауының коды:
7214-1-037
Кәсіптің атауы:
Токарь
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша
біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
2-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" 2024 жылғы 12 ақпандағы № 30 бұйрығы Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Токарь
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі қажет емес
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Металдан және басқа құрылымдық материалдардан жасалған айналмалы дайындамаларды кесу арқылы өңдеу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бұл карточка 30.12.2022 "Токарлық өңдеу" № 25 кәсіби стандартында әзірленген
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Бұл карточка 30.12.2022 "Токарлық өңдеу" № 25 кәсіби стандартында әзірленген
Дағды 1:
-
Машықтар:
-
Білімдер:
-
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Дәлдік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Токарь

4. Определять визуальные дефекты по результатам резки приемлемого внешнего вида (при внешнем
осмотре)
5. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
6. Применять инструкции средств пожаротушения
Знания:
2-3 разряд
1. Методики обнаружения различных дефектов продукции, возникающих при отклонении от технологии производства
2. Виды дефектов поверхностей, образуемых в результате термической резки
3. Меры предупреждения дефектов
4. Способы устранения дефектов
5. Визуально определять дефекты обработанных поверхностей
6. Виды дефектов обработанных поверхностей
7. Способы определения дефектов поверхности
8. Машиностроительное черчение в объеме, необходимом для выполнения работы
9. Правила чтения технической документации (рабочих чертежей, технологических карт) в объеме, необходимом для выполнения работы
10. Требования производственной санитарии и гигиены
11. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Аккуратность
Список технических регламентов и
национальных стандартов:
Связь с другими
профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Оператор заготовочного стана
22. Карточка профессии "Токарь":
Код группы:
7214-1
Код наименования занятия:
7214-1-037
Наименование профессии:
Токарь
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 2. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 12 февраля 2024 года № 30 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)".
Токарь
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Обработка резанием вращающихся заготовок из металла и других конструкционных материалов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Данная карточка разработана в профессиональном стандарте № 25 от 30.12.2022 "Токарная обработка"
Дополнительные
трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Данная карточка разработана в профессиональном стандарте № 25 от 30.12.2022 "Токарная обработка"
Навык 1:
Умения:
-
Знания:
-
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Аккуратность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими
профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Токарь

1. Технологиялық процеске сәйкес ыстық штамптау технологиялық операцияларын орындау
2. Орындалған ыстық штамптау операциясының сапасын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Технологиялық процеске сәйкес ыстық штамптау технологиялық операцияларын орындау
Дағды 1:
Автоматты және жартылай автоматты ыстық штамптау желілерінде штамптау
Машықтар:
4 разряд
1. Ыстық штамптау машиналары мен автоматтарда ажыратылатын матрицаларда күрделі конфигурацияның дәл соғуларын мөрсіз штамптауды орындау
2. Технологиялық майлау станциясына қызмет көрсетуді орындау
3. Штамптау үшін ұзартылған осі бар соғуларды ыстық орауды орындаңыз
4. Қаптаманың бетін кесуді орындаңыз
5. Қаптаманың жіптерін айналдыруды орындаңыз
6. Автоматтандырылған кешендерде айналмалы және дискілі соғуды орындау
7. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау
8. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарының нұсқаулықтарын қолдану
Білімдер:
4 разряд
1. Бұрандалы престердегіштампталатын соғу номенклатурасы
2. Бұрандалы престерде соғудыыстық штамптаудың технологиялық процестерінің мазмұны
3. Бұрандалы престерде соғуды штамптаудың термомеханикалық режимдері
4. Бұрандалы престерде соғуды штамптау кезіндегі ақаулар мен ақаулар түрлері
5. Бұрандалы престерде ыстық штамптау кезінде қолданылатын технологиялық майлау түрлері
6. Соғуды штамптауға арналған бұрандалы престерге арналғанштамптау жабдығының схемалары мен конструкциялары
7. Бұрандалы престе орнатылған мөртабан жабдығыныңжұмысындағы мүмкін бұзушылықтар
8. Бұрандалы престе орнатылған мөртабан жабдығыныңжұмысындағы бұзушылықтарды жою тәсілдері
9. Ыстық штамптау бұрандалы престерінің негізгі техникалық сипаттамалары
10. Бұрандалы престердің дизайн ерекшеліктері мен кинематикалық схемалары
11. Бұрандалы престер мен қосалқы жабдықтарды пайдалану шарттары мен ережелері
12. Бұрандалы престер мен қосалқы жабдықтардың жұмыс принциптері
13. Бұрандалы престер мен қосалқы жабдықтардың жұмысындағы ықтимал бұзушылықтар
14. Бұрандалы престер мен қосалқы жабдықтардың жұмысындағы бұзушылықтарды жою тәсілдері
15. Штаттан тыс жағдай туындағанжағдайда бұрандалы пресс базасында автоматтандырылған кешенді тоқтату кезіндегі іс-қимылдар реттілігі
16. Бұрандалы пресс базасындаавтоматтандырылған кешенге қызмет көрсету тәртібі
18. Өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптары
17. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптары
19. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі Нұсқаулық
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы
2: Орындалған ыстық штамптау операциясының сапасын бақылау
Дағды 1:
Орындалған ыстық штамптау қасиеттерін, параметрлерін басқару
Машықтар:
4 разряд

1. Выполнение горячештамповочных технологических операций согласно технологическому процессу
2. Контроль качества выполненной горячештамповочной операции
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение горячештамповочных технологических операций
Согласно технологическому процессу
Навык 1:
Штамповка на автоматических и полуавтоматических линиях горячей штамповки
Умения:
4 разряд
1. Выполнять безоблойную штамповку точных поковок сложной конфигурации в разъемных матрицах на горячештамповочных машинах и автоматах
2. Выполнять обслуживание станции нанесения технологической смазки
3. Выполнять горячую вальцовку поковок с вытянутой осью под штамповку
4. Выполнять обрезку облоя у поковок
5. Выполнять накатку резьбы у поковок
6. Выполнять раскатку кольцевых и дисковых поковок на автоматизированных комплексах
7. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Знания:
4 разряд
1. Номенклатура штампуемых поковок на винтовых прессах
2. Содержание технологических процессов горячей штамповки поковок на винтовых прессах
3. Термомеханические режимы штамповки поковок на винтовых прессах
4. Виды дефектов и брака при штамповке поковок на винтовых прессах
5. Виды технологических смазок, применяемых при горячей штамповке на винтовых прессах
6. Схемы и конструкции штамповой оснастки для винтовых прессов для штамповки поковок
7. Возможные нарушения в работе штамповой оснастки, установленной на винтовом прессе
8. Способы устранения нарушения в работе штамповой оснастки, установленной на винтовом прессе
9. Основные технические характеристики винтовых прессов для горячей штамповки поковок
10. Конструктивные особенности и кинематические схемы винтовых прессов
11. Условия и правила эксплуатации винтовых прессов и вспомогательного оборудования
12. Принципы работы винтовых прессов и вспомогательного оборудования
13. Возможные нарушения в работе винтовых прессов и вспомогательного оборудования
14. Способы устранения нарушений в работе винтовых прессов и вспомогательного оборудования
15. Последовательность действий при остановке автоматизированного комплекса на базе винтового пресса в случае возникновения нештатной ситуации
16. Порядок обслуживания автоматизированного комплекса на базе винтового пресса
17. Требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
18. Требования пожарной, промышленной и экологической безопасности
19. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Контроль качества выполненной горячештамповочной операции
Навык 1:
Управление свойствами, параметрами выполненной горячей штамповки
Умения:
4 разряд

1. Штампталған соғулардың ақаулары мен ақауларын көзбен анықтаңыз
2. Соғылған соғулардың ақауларын анықтаңыз
3. Соғылған соғу ақауларын жою
4. Қаптамадағы ақаулар мен ақаулардың себептерін анықтаңыз
5. Бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарын пайдалана отырып өлшеу
6. Бетінің сапасын және прокат пен құйманың көлденең қимасының өлшемдерін анықтаңыз
7. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау
8. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарының нұсқаулықтарын қолдану
Білімдер:
4 разряд
1. Кесу, қыздыру, соғу және салқындату кезінде пайда болатын соғудағы ақаулар мен ақаулар түрлері, оларды анықтау тәсілдері
2. Автоматтар мен қосалқы жабдықтардың жұмысындағы бұзушылықтарды жою тәсілдері
3. Машинада орнатылған мөртабан жабдығының жұмысындағы мүмкін бұзушылықтар
4. Автоматта орнатылған мөртабан жабдығының жұмысындағы бұзушылықтарды жою тәсілдері
5. Металдар мен қорытпалардың физикалық қасиеттері
6. Металдар мен қорытпаларды қыздырудың температуралық аралықтары
Прокат дайындамаларындағы макроқұрылым талшықтарының бағытының соғу сапасына әсері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Дәлдік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Кең профильді Техник-технолог
27. Кәсіптің карточкасы "Дайындау орнағының операторы":
Топтың коды:
8121-5
Қызмет атауының коды:
8121-5-005
Кәсіптің атауы:
Дайындау орнағының операторы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша
біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
2-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" 2024 жылғы 12 ақпандағы № 30 бұйрығы Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы.
Бағдарламалық басқарылатын станоктар операторы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Темір-бетон және металл бұйымдарын өндіру (түрлері бойынша
Біліктілік:
-
Білім деңгейі: негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
СБШ 2-деңгейіндегі дайындау орнағының операторы болып жұмыс істеген алты айдан кем емес
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Бөлшектерді ыстық штамптау, ию, балғаларға түсіру, штамптау және иілу машиналары мен автоматтар арқылы дайындау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1.Технологиялық процеске сәйкес ыстық штамптау технологиялық операцияларын орындау
2.Су ағынымен кесу бойынша орындалған жұмыстың сапасын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Дағды 1:
Автоматты және жартылай автоматты ыстық штамптау желілерінде штамптау
Машықтар:
Технологиялық процеске сәйкес ыстық штамптау технологиялық операцияларын орындау
4-5 разряд
1. Мамандандырылған автоматтар базасында автоматтандырылған кешендерде бұйымдар дайындау (түсіру, жапырақ штамптау, серіппелі басу, сым-шегелеу, шынжыр байлау, электр түсіру)
2. Бағдарламалық басқарылатын
төменгі жетекті гидравликалық соғу
прессінің негізінде
автоматтандырылған кешенде дәл
соғуды орындау

1. Определять визуально на брак и дефекты штампованных поковок
2. Выявлять дефектов кованых поковок
3. Устранять дефектов кованых поковок
4. Устанавливать причины возникновения дефектов и брака в поковках
5. Измерять с использованием контрольно-измерительных приборов и инструментов
6. Определять качество поверхности и размеры поперечного сечения проката и слитка
7. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
8. Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Знания:
4 разряд
1. Виды дефектов и брака в поковках, возникающих при резке, нагреве, ковке и охлаждении, способы их выявления
2. Способы устранения нарушений в работе автоматов и вспомогательного оборудования
3. Возможные нарушения в работе штамповой оснастки, установленной на автомате
4. Способы устранения нарушения в работе штамповой оснастки, установленной на автомате
5. Физические свойства металлов и сплавов
6. Температурные интервалы нагрева металлов и сплавов
7. Влияние направления волокон макроструктуры в заготовках из проката на качество поковок
8. Требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
9. Требования пожарной, промышленной и экологической безопасности
10. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Аккуратность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Техник-технолог широкого профиля
27. Карточка профессии "Оператор заготовочного стана":
Код группы:
8121-5
Код наименования занятия:
8121-5-005
Наименование профессии:
Оператор заготовочного стана
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 2. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 12 февраля 2024 года № 30 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)".
Оператор станков с программным управлением
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Производство железобетонных и металлических изделий (по видам)
Квалификация:
-
Уровень образования: основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее шести месяцев работы оператором заготовочного стана 2 уровня ОРК
Связь с неформальным и информальным
образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Изготовление деталей путем горячая штамповки, гибки, высадки на молотах, штамповочных и гибочных машин и автоматах
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение горячештамповочных технологических операций согласно технологическому процессу
2. Контроль качества выполненной работы по гидроабразивной резке
Дополнительные
трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение горячештамповочных технологических операций согласно технологическому процессу
Навык 1:
Штамповка на автоматических и полуавтоматических линиях горячей штамповки
Умения:
4-5 разряд
1. Изготавливать изделия на автоматизированных комплексах на базе специализированных автоматов (высадочных, листоштамповочных, пружинонавивочных, проволочно- гвоздильных, цепевязальных, электровысадочных)
2. Выполнять ковку точных поковок
на автоматизированном комплексе на базе гидравлического ковочного пресса с нижним приводом с программным управлением

28. Кәсіптің карточкасы "Газбен кесуші":
Топтың коды:
7212-2
Қызмет атауының коды:
7212-2-001
Кәсіптің атауы:
Газбен кесуші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша
біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
2-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" 2024 жылғы 12 ақпандағы № 30 бұйрығы Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Газбен кесуші
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі қажет емес
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Металдарды қолмен оттегімен кесуді орындау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Металдарды қолмен оттегімен кесу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
2. Технологиялық процеске сәйкес қолмен оттегімен кесу операцияларын орындау
3. Металдарды қолмен оттегімен кесу сапасын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Дағды 1:
Металды қолмен оттегімен кесуге дайындық
Машықтар:
Металдарды қолмен оттегімен кесу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
1 разряд
1. Кесу және құралдар үшін жұмыс орнын дайындаңыз
2. Құймаларды кесуге дайындауды,
күйіктерден, пайда мен
шыршалардан тазартуды және
оларды кесуге төсеуді орындау
3. Газ генераторы қондырғысын
зарядтау және разрядтау
2-3 разряд
1. Кесу және жеке қорғаныс
құралдары үшін жұмыс орнын
дайындаңыз
2. Жабдықтың жұмыс қабілеттілігі
мен жарамдылығын тексеру
3. Кесуді орындау үшін металды
Технологиялық жабдыққа
орналастырыңыз
4. Металды тоттың, масштабтың,
бояудың және басқа ластаушы
заттардың бар-жоғын тексеріңіз
5. Металл бетін тазалауды орындаңыз
6. Еңбекті қорғау, өндірістік
санитария және гигиена талаптарын
сақтау
7. Өрт сөндіру құралдарының
нұсқауларын қолдану
Білімдер:
1 разряд
1. Кесудің негізгі әдістері
2. Қолданылатын оттықтардың,
кескіштердің, редукторлардың,
баллондардың құрылғысы, газ
баллондарының бояу түстері және
олармен жұмыс істеу ережесі,
3. Металды кесу кезінде
қолданылатын газдар мен
сұйықтықтардың негізгі қасиеттері
және олармен жұмыс істеу ережелері
2-3 разряд
1. Қолмен оттегін бөлетін кесуге
арналған технологиялық жабдық
2. Қолмен оттегімен кесуге арналған жабдық, аппаратура, бақылау-өлшеу аспаптары, олардың қолданылу саласы, құрылғысы, пайдалану ережесі
3. Төзімділік пен қону, біліктілік және кедір-бұдыр параметрлері

28. Карточка профессии "Газорезчик":
Код группы:
7212-2
Код наименования занятия:
7212-2-001
Наименование профессии:
Газорезчик
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных
характеристик:
Выпуск 2. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 12 февраля 2024 года № 30 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)".
Газорезчик
Уровень
профессионального образования:
Уровень образования: основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не требуется
Связь с неформальным и информальным
образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Выполнение ручной кислородной резки металлов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение подготовительных работ по ручной кислородной резке металлов
2. Выполнение операций по ручной кислородной резки согласно технологическому процессу
3. Контроль качества выполненной ручной кислородной резки металлов
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение подготовительных работ
Навык 1:
Подготовка к ручной кислородной резке металла
Умения:
1 разряд
1. Подготавливать рабочее место для резки и средств
по ручной кислородной резке металлов
2. Выполнять подготовку отливок к pезке, зачистку от пpигаpа, пpибылей и литников и укладку их под pезку
3. Выполнять заpядку и pазpядку газогенеpатоpной установки 2-3 разряд
1. Подготавливать рабочее место для резки и средств индивидуальной защиты
2. Проверять работоспособность и исправность оборудования
3. Размещать металл на технологической оснастке для выполнения резки
4. Проверять металл на наличие ржавчины, окалины, краски и других загрязнений
5. Выполнять зачистку поверхности металла
6. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
7. Применять инструкции средств пожаротушения
Знания:
1 разряд
1. Основные пpиемы pезки
2. Устpойство пpименяемых гоpелок, pезаков, pедуктоpов, баллонов, цвета окpаски газовых баллонов и пpавила обpащения с ними,
3. Основные свойства газов и жидкостей, пpименяемых пpи pезке металла, и пpавила обpащения с ними 2-3 разряд
1. Технологическая оснастка для ручной кислородной разделительной резки
2. Оборудование, аппаратура, контрольно-измерительные приборы для ручной кислородной резки, их область применения, устройство, правила эксплуатации
3. Допуски и посадки, квалитеты и параметры шероховатости

4. Газ баллондарын пайдалану ережесі
5. Термиялық кесу жұмыстарын жүргізу кезіндегі өрт қауіпсіздігі нормалары мен ережелері
6. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптары
7. Өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптары
8. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі Нұсқаулық
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Металдарды қолмен оттегімен кесу бойынша конструкторлық- технологиялық құжаттаманы зерделеу
Машықтар:
2-3 разряд
1. Сызбаларды, технологиялық құжаттаманы оқыңыз
2. Кесу жұмыстарын орындау үшін бастапқы деректерді талдаңыз
3. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау
4. Өрт сөндіру құралдарының нұсқауларын қолдану
Білімдер:
2-3 разряд
1. Машина жасау сызбасының негіздері
2. Техникалық құжаттаманы (жұмыс сызбаларын, технологиялық карталарды)оқу ережесі
3. Төзімділік және қону жүйесі, дәлдік квалитеттері, кедір-бұдыр параметрлері
4. Жұмыс сызбаларында беттердің өлшемдеріне, пішініне және өзара орналасуына, беттердің кедір- бұдырлығына төзімділік белгілері
5. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптары
6. Өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптары
7. Өрт сөндіру құралдары мен жеке
қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі Нұсқаулық
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Технологиялық процеске сәйкес қолмен оттегімен кесу операцияларын орындау
Дағды 1:
Қолмен оттегін бөлуді кесу
Машықтар:
1 разряд
1. Жеңіл салмақтағы Болат сынықтарын қолмен оттегімен кесуді орындаңыз
2. Жеңіл салмақты Болат сынықтарын бензин кесетін машинамен кесуді орындаңыз
3. Болат жеңіл сынықтарды керосин кесетін аппаратпен кесуді орындау 2-3 разряд
1. Металды түзу сызықты кесу үшін белгілеңіз
2. Кескішке кесілетін металдың қалыңдығына сәйкес келетін ауыз қуысын орнатуды, редукторларды, су қақпасын, шлангтарды, кескішті, баллон клапандарын тексеруді, шлангтарды кескішке және газ көздеріне қосуды, газдардың қажетті қысымын орнатуды орындау
3. Орындау тұтану және жалынды реттеу
4. Металл сынықтарын, табақтарды, құбырларды, Профильді прокатты қолмен оттегімен бөлетін түзу сызықты кесуді орындау
5. Кесілген бөлшектер мен қалдықтарды алып тастау және сақтау
6. Кесу нәтижесінде Алынған бөлшектердің конструкторлық және өндірістік-технологиялық құжаттама талаптарына сәйкестігін өлшеу құралын қолдана отырып бақылауды орындау
7. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау
Өрт сөндіру құралдарының нұсқауларын қолдану
Білімдер:

4. Правила эксплуатации газовых баллонов
5. Нормы и правила пожарной безопасности при проведении работ по термической резке
Требования охраны труда, производственной санитарии и
гигиены
7. Требования пожарной, промышленной и экологической безопасности
8. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Изучение конструкторско- технологической документации по ручной кислородной резке металлов
Умения:
2-3 разряд
1. Читать чертежи, технологическую документацию
2. Анализировать исходные данные для выполнения резательной работы
3. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
4. Применять инструкции средств пожаротушения
Знания:
2-3 разряд
1. Основы машиностроительного черчения
2. Правила чтения технической документации (рабочих чертежей, технологических карт)
3. Система допусков и посадок, квалитеты точности, параметры шероховатости
4. Обозначения на рабочих чертежах допусков размеров, формы и взаимного расположения поверхностей, шероховатости поверхностей
5. Требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
6. Требования пожарной, промышленной и экологической безопасности
7. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2: Выполнение операций по ручной кислородной резки согласно технологическому процессу
Навык 1: Выполнение ручной кислородной разделительной резки
Умения:
1 разряд
1. Выполнять ручную кислоpодную pезку стального легковесного лома
2. Выполнять pезку бензоpезательными аппаpатом стального легковесного лома
3. Выполнять pезку кеpосиноpезательными аппаpатом стального легковесного лома 2-3 разряд
1. Выполнять разметку металла под прямолинейную резку
2. Выполнять установку на резаке мундштуков, соответствующих толщине разрезаемого металла, проверка редукторов, водяного затвора, шлангов, резака, вентилей баллонов, присоединение шлангов к резаку и источникам газов, установка необходимого давления газов
3. Выполнять зажигание и регулировка пламени
4. Выполнять ручную кислородную разделительную прямолинейную резку металлического лома, листов, труб, профильного проката
5. Выполнять снятие и складирование вырезанных деталей и отходов
6. Выполнять контроль с применением измерительного инструмента полученных в результате резки деталей на соответствие требованиям конструкторской и производственно- технологической документации
7. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
8. Применять инструкции средств пожаротушения
Знания:

1-3 разряд
1. Кесуге жататын металдардың негізгі топтары мен маркалары, олардың қасиеттері
2. Оттегімен кесу кезінде
қолданылатын газдар мен жанғыш сұйықтықтардың қасиеттері
3. Қолмен бөлетін оттегі кесу технологиясы
4. Кесу сапасына қойылатын талаптар
5. Термиялық кесу кезінде металдардың деформациясы туралы негізгі ұғымдар
6. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптары
7. Өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптары
8. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі Нұсқаулық
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Қолмен оттегін бөлу (дайындау, әрлеу) және беттік кесуді орындау
Машықтар:
2-3 разряд
1. Қисық сызықты контуры бар бөлшектерді кесу үшін металды белгілеу
2. Қисық сызықты контуры бар бөлшектерді қолмен оттегімен бөлуді дайындауды орындау
3. Бөлшектердің жиектерін дәнекерлеуге дайындай отырып, қисық сызықты контуры бар бөлшектерді қолмен оттегімен бөлу әрлеу кесу
4. Бөлшектерді қолмен оттегімен кесу
5. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау
6. Өрт сөндіру құралдарының нұсқауларын қолдану
Білімдер:
2-3 разряд
1. Бөлшектерді қолмен оттегімен бөлу (дайындау, әрлеу) технологиясы
2. Қолмен оттегі бетін кесу технологиясы
3. Бөлшектердің жиектерін дәнекерлеуге дайындау әдістері
4. Дәнекерлеуге арналған бөлшектердің жиектерін кесу түрлері
5. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптары
6. Өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптары
Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі Нұсқаулық
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Металдарды қолмен оттегімен кесу сапасын бақылау
Дағды 1:
Металдарды оттегімен кесу сапасын қамтамасыз ету
Машықтар:
2-3 разряд
1. Нормативтік құжаттамаға сәйкес орындалған кесу сапасын бағалауды орындау
2. Некенің себептерін анықтау, кесу кезінде мүмкін болатын некенің алдын алу
3. Өлшеу құралын қолданыңыз
4. Кесу нәтижелері бойынша визуалды ақауларды анықтау:
қолайлы көрініс (сыртқы тексеру кезінде)
5. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау
6. Өрт сөндіру құралдарының нұсқауларын қолдану
Білімдер:
2-3 разряд
1. Өндірісте пайда болатын әртүрлі ақауларды анықтау әдістері оттегі кесу технологиясынан ауытқу
2. Оттегімен кесу нәтижесінде пайда болатын беттік ақаулардың түрлері.
3. Ақаулардың алдын алу шаралары
4. Ақауларды жою жолдары

1-3 разряд
1. Основные группы и марки металлов, подлежащих резке, их свойства
2. Свойства газов и горючих жидкостей, применяемых при кислородной резке
3.Технология ручной разделительной кислородной резки
4. Требования, предъявляемые к качеству реза
5. Основные понятия о деформациях металлов при термической резке
6. Требования охраны труда,
производственной санитарии и гигиены
7. Требования пожарной, промышленной и экологической безопасности
8. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение ручной кислородной разделительной (заготовительной, чистовой) и поверхностной резки
Умения:
2-3 разряд
1. Выполнять разметку металла под резку деталей с криволинейным контуром
2. Выполнять ручную кислородную разделительную заготовительную резку деталей с криволинейным контуром
3. Выполнять ручную кислородную разделительную чистовую резку деталей с криволинейным контуром с подготовкой кромок деталей под сварку
4. Выполнять ручную кислородную поверхностную резку деталей
5. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
6. Применять инструкции средств пожаротушения
Знания:
2-3 разряд
1. Технология ручной кислородной разделительной (заготовительной, чистовой) резки деталей
2. Технология ручной кислородной поверхностной резки
3. Способы подготовки кромок деталей под сварку
4. Виды разделки кромок деталей под сварку
5. Требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
6. Требования пожарной, промышленной и экологической безопасности
7. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Контроль качества выполненной ручной кислородной резки металлов
Навык 1:
Обеспечивать качество кислородной резки металлов
Умения:
2-3 разряд
1. Выполнять оценку качества выполненной резки в соответствии с нормативной документацией
2. Выявлять причины брака, предупреждение возможного брака при резательной работе
3. Использовать измерительный инструмент
4. Определять визуальные дефекты по результатам резки: приемлемого внешнего вида (при внешнем осмотре)
5. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
6. Применять инструкции средств пожаротушения
Знания:
2-3 разряд
1. Методики обнаружения различных дефектов продукции, возникающих при отклонении от технологии кислородной резки
2. Виды дефектов поверхностей, образуемых в результате кислородной резки.
3. Меры предупреждения дефектов
4. Способы устранения дефектов

5. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптары
6. Өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптары
7. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі Нұсқаулық
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Газбен кесуші
29. Кәсіптің карточкасы "Станоктағы және слесарлық жұмыстарды бақылаушы":
Топтың коды:
7200-0
Қызмет атауының коды:
7200-0-021
Кәсіптің атауы:
Станоктағы және слесарлық жұмыстарды бақылаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
2-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" 2024 жылғы 12 ақпандағы № 30 бұйрығы Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы.
Станоктағы және слесарлық жұмыстарды бақылаушы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі қажет емес
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Нормативтік құжаттар мен техникалық шарттардың талаптарына, бекітілген үлгілерге (эталондарға), жобалау- конструкторлық және технологиялық құжаттамаға сәйкес келетін өнім шығаруды қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қарапайым, күрделілігі орташа және күрделі бөлшектерді дайындау сапасын бақылау үшін дайындық жүргізу
2. Бөлшектерді дайындау сапасын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Қарапайым, күрделілігі орташа және күрделі бөлшектерді дайындау сапасын бақылау үшін дайындық жүргізу
Дағды 1:
Өлшеуді бақылау құралдарының жарамдылығын дайындау және тексеру және қарапайым, күрделілігі орташа және Күрделі бөлшектердің сызықтық өлшемдерін бақылау
Машықтар:
2-4 разряд
1. Бөлшектердің сапасын бақылауды орындауға жұмыс орнын дайындау
2. Бөлшектердің берілген техникалық талаптарын бақылау үшін әмбебап бақылау-өлшеу құралдарын таңдау және жұмысқа дайындау
3. Бөлшектердің сызықтық өлшемдерін 10-шы квалитетке дейінгі дәлдікпен өлшеу және бақылау (кемінде 0,01 мм
төзімділікпен)
4. Бөлшектердің бұрыштық өлшемдерін 9-шы дәлдік дәрежесіне дейінгі дәлдікпен өлшеу және бақылау (10-нан кем емес төзімділікпен)

5. Требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
6. Требования пожарной, промышленной и экологической безопасности
7. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Газорезчик
29. Карточка профессии "Контролер станочных и слесарных работ":
Код группы:
7200-0
Код наименования занятия:
7200-0-021
Наименование профессии:
Контролер станочных и слесарных работ
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 2. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 12 февраля 2024 года № 30 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)".
Контролер станочных и слесарных работ
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Обеспечение выпуска продукции, соответствующей требованиям нормативных документов и технических условий, утвержденным образцам (эталонам), проектно- конструкторской и технологической документации
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение подготовки для контроля качества изготовления простых, средней сложности и сложных деталей
2. Контроль качества изготовления деталей
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение подготовки для контроля качества изготовления простых, средней сложности и сложных деталей
Навык 1:
Подготовка и проверка исправности средств контроля измерений и контроль линейных размеров простых, средней сложности и сложных деталей
Умения:
2-4 разряд
1. Подготавливать рабочее место к выполнению контроля качества деталей
2. Выбирать и подготавливать к работе универсальные контрольно- измерительные инструменты для контроля заданных технических требований деталей
3. Измерять и контролировать линейные размеры деталей с точностью до 10-го квалитета (с допусками не менее 0,01мм)
4. Измерять и контролировать угловые размеры деталей с точностью до 9-й степени точности (с допусками не менее 10)

5. Бөлшектердің бұрандалы беттерінің параметрлерін 7 дәлдік дәрежесіне дейін өлшеу және бақылау
6. Бөлшектердің беттерінің пішіні мен өзара орналасуының ауытқуларын 7-ші дәлдік дәрежесіне дейінгі дәлдікпен өлшеу және бақылау (төзімділігі 0,01 мм кем емес)
7. Бөлшектердің өңделген беттерінің кедір-бұдырлығын ra 3,2 мкм-ге дейін бақылау
8. Бөлшектердің ақауларының түрлерін белгілеңіз
9. Бөлшектердің ақау түрлерін белгілеу
10. Қабылданған және қабылданбаған мәліметтерге құжаттама жасаңыз
11. Сызбаларды оқыңыз
12. Технологиялық құжаттамаға сәйкес таңдау және әмбебап бақылау- өлшеу құралдарын жұмысқа дайындау
13. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау
14. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарының нұсқаулықтарын қолдану
Білімдер:
2-4 разряд
1. Жұмысты орындау үшін қажетті көлемде машина жасау сызбасының негіздері
2. Жұмысты орындау үшін қажетті көлемде техникалық құжаттаманы (жұмыс сызбаларын, технологиялық карталарды) оқу ережесі
3. Төзімділік және қону жүйесі, дәлдік квалитеттері, кедір-бұдыр параметрлері
4. Жұмыс сызбаларында беттердің өлшемдеріне, пішініне және өзара орналасуына, беттердің кедір-бұдырлығына төзімділікті белгілеу
5. Дайындалатын бөлшектерге қойылатын техникалық талаптар
6. 10-шы квалитетке дейінгі дәлдікпен Қарапайым бөлшектердің сызықтық өлшемдерін өлшеу және бақылау әдістемесі (0,01 мм-ден кем емес төзімділікпен)
7. Бөлшектердің сызықтық өлшемдерін 10-шы квалитетке дейінгі дәлдікпен өлшеуге және бақылауға арналған әмбебап бақылау-өлшеу құралдарының түрлері, конструкциялары, мақсаты (кемінде 0,01 мм төзімділікпен)
8. 9-шы дәлдік дәрежесіне дейінгі дәлдікпен бөлшектердің бұрыштық өлшемдерін өлшеу және бақылау әдістемелері (10-нан кем емес төзімділікпен)
9. Бөлшектердің бұрыштық өлшемдерін 9-шы дәлдік дәрежесіне дейінгі дәлдікпен өлшеуге және бақылауға арналған әмбебап бақылау-өлшеу құралдарының түрлері, конструкциялары, мақсаты (10-нан кем емес төзімділікпен)
10. Бөлшектердің бұрандалы беттерінің параметрлерін 7 дәлдік дәрежесіне дейін өлшеу және бақылау әдістері
11. Бөлшектердің бұрандалы беттерінің параметрлерін 7-ші дәлдікке дейін өлшеу және бақылау үшін әмбебап бақылау-өлшеу құралдарының түрлері, конструкциялары, мақсаты, мүмкіндіктері және пайдалану ережелері
12. 7-ші дәлдік дәрежесіне дейінгі дәлдікпен (0,01 мм-ден кем емес төзімділікпен)бөлшектер беттерінің пішіні мен өзара орналасуының ауытқуларын өлшеу және бақылау әдістемесі
13. Дәлдіктің 7-ші дәрежесіне дейінгі дәлдікпен (0,01 мм-ден кем емес төзімділікпен)беттердің пішіні мен өзара орналасуының ауытқуларын өлшеуге және бақылауға арналған әмбебап бақылау-өлшеу құралдары мен құрылғыларының түрлері, конструкциялары, мақсаты

5. Измерять и контролировать параметры резьбовых поверхностей деталей с точностью до 7-й степени точности
6. Измерять и контролировать отклонения формы и взаимного расположения поверхностей деталей с точностью до 7-й степени точности (с допуском не менее 0,01мм)
7. Контролировать шероховатости обработанных поверхностей деталей до Ra 3,2 мкм
8. Устанавливать виды дефектов деталей
9. Устанавливать виды брака деталей
10. Оформлять документацию на принятые и забракованные детали
11. Читать чертежи
12. Выбирать в соответствии с технологической документацией и подготавливать к работе универсальные контрольно- измерительные инструменты
13. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены.
Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Знания:
2-4 разряд
1. Основы машиностроительного черчения в объеме, необходимом для выполнения работы
2. Правила чтения технической документации (рабочих чертежей, технологических карт) в объеме, необходимом для выполнения работы
3. Система допусков и посадок, квалитеты точности, параметры шероховатости
4. Обозначение на рабочих чертежах допусков размеров, формы и взаимного расположения поверхностей, шероховатости поверхностей
5. Технические требования, предъявляемые к изготавливаемым деталям
6. Методики измерения и контроля линейных размеров простых деталей с точностью до 10-го квалитета (с допусками не менее 0,01мм)
7. Виды, конструкции, назначение универсальных контрольно- измерительных инструментов для измерения и контроля линейных размеров деталей с точностью до 10- го квалитета (с допусками не менее 0,01мм)
8. Методики измерения и контроля угловых размеров деталей с точностью до 9-й степени точности (с допусками не менее 10)
9. Виды, конструкции, назначение универсальных контрольно- измерительных инструментов для измерения и контроля угловых размеров деталей с точностью до 9-й степени точности (с допусками не менее 10)
10. Методики измерения и контроля параметров резьбовых поверхностей деталей с точностью до 7-й степени точности
11. Виды, конструкции, назначение, возможности и правила использования универсальных контрольно-измерительных инструментов для измерения и контроля параметров резьбовых поверхностей деталей с точностью до 7-й степени точности
12. Методики измерения и контроля отклонений формы и взаимного расположения поверхностей деталей с точностью до 7-й степени точности (с допуском не менее 0,01мм)
13. Виды, конструкции, назначение универсальных контрольно- измерительных инструментов и приспособлений для измерения и контроля отклонений формы и взаимного расположения поверхностей с точностью до 7-й степени точности (с допуском не менее 0,01мм)

14. Көрнекі-тактильді әдіспен ra 3,2 мкм дейінгі бөлшектердің беттерінің кедір-бұдырлығын бақылау әдістемесі
15. Ра 3,2 мкм дейінгі бөлшектердің беттерінің кедір-бұдырлығын визуалды-тактильді әдіспен бақылауға арналған әмбебап бақылау-өлшеу құралдарының түрлері мен мақсаты
16. Бөлшектердің ақауларының түрлері
17. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптары
18. Өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптары
19. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі Нұсқаулық
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Конструкторлық- технологиялық құжаттаманы зерделеу
Машықтар:
2-4 разряд
1. Сызбаларды, технологиялық құжаттаманы оқыңыз
2. Бастапқы мәліметтерді реттелетін әдістермен талдаңыз
3. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау
4. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарының нұсқаулықтарын қолдану
Білімдер:
2-4 разряд
1. Машина жасау сызбасының негіздері
2. Техникалық құжаттаманы (жұмыс сызбаларын, технологиялық карталарды)оқу ережесі
3. Сызбалардағы негізгі түрлері, құрылымдық элементтері, өлшемдері және белгіленуі
4. Төзімділік және қону жүйесі, дәлдік квалитеттері, кедір-бұдыр параметрлері
5. Жұмыс сызбаларында беттердің өлшемдеріне, пішініне және өзара орналасуына, беттердің кедір- бұдырлығына төзімділік белгілері
6. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптары
7. Өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптары
8. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі Нұсқаулық
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2: Бөлшектерді дайындау сапасын бақылау
Дағды 1:
Әмбебап бақылау-өлшеу құралдары мен
құрылғыларының
жұмысындағы қарапайым бөлшектерге берілген техникалық талаптарды
бақылау
Машықтар:
2 разряд
1. Бөлшектердің Қарапайым құрастыру бірліктерінің және бұйымдардың сапасын бақылауды орындауға жұмыс орнын дайындау
2. Бақылау әдістерін таңдап, қарапайым құрастыру бірліктері мен бұйымдарына берілген техникалық талаптарды бақылау үшін әмбебап бақылау-өлшеу құралдары мен құрылғыларды жұмысқа дайындаңыз
3. Қарапайым құрастыру бірліктері мен бұйымдарының бөлшектерінің сызықтық өлшемдерін 8-ші квалитетке дейінгі дәлдікпен өлшеу және бақылау (0,005 мм-ден кем емес төзімділікпен)
4. Қарапайым құрастыру бірліктері мен бұйымдарының бөлшектерінің бұрыштық өлшемдерін дәлдіктің 6- шы дәрежесіне дейінгі дәлдікпен (кемінде 1 квалитеттің төзімділігімен)өлшеу және бақылау
5. Қарапайым құрастыру бірліктері мен бұйымдарының бөлшектерінің бұрандалы беттерінің параметрлерін 5-ші дәлдік дәрежесіне дейін өлшеу және бақылау
6. 5-ші дәлдік дәрежесіне дейінгі дәлдікпен (0,005 мм-ден кем емес төзімділікпен)қарапайым құрастыру бірліктері мен бұйымдарының бөлшектері беттерінің пішіні мен өзара орналасуының ауытқуларын өлшеу және бақылау
7. Өңделген беттердің кедір- бұдырлығын бақылау қарапайым құрастыру бірліктері мен бұйымдарының бөлшектері ra 0,8 мкм дейін

14. Методика контроля шероховатости поверхностей деталей до Ra 3,2 мкм визуально-тактильным методом
15. Виды и назначение универсальных контрольно- измерительных инструментов для контроля шероховатости поверхностей деталей до Ra 3,2 мкм визуально-тактильным методом
16. Виды дефектов деталей
17. Требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
18. Требования пожарной, промышленной и экологической безопасности
19. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Изучение конструкторско- технологической документации
Умения:
2-4 разряд
1. Читать чертежи, технологическую документацию детали
2. Анализировать исходные данные детали регламентированными способами
3. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
4. Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Знания:
2-4 разряд
1. Основы машиностроительного черчения
2. Правила чтения технической документации (рабочих чертежей, технологических карт)
3. Основные типы, конструктивные элементы, размеры и обозначение их на чертежах
4. Система допусков и посадок, квалитеты точности, параметры
шероховатости
5. Обозначения на рабочих чертежах допусков размеров, формы и взаимного расположения поверхностей, шероховатости поверхностей
6. Требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
7. Требования пожарной, промышленной и экологической безопасности
8. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2: Контроль качества изготовления деталей
Навык 1:
Контроль заданных технических требований к простым деталям в работе универсальных контрольно- измерительных инструментов и приспособлений
Умения:
2 разряд
1. Готовить рабочее место к выполнению контроля качества деталей простых сборочных единиц и изделий
2. Выбирать методы контроля, и подготавливать к работе универсальные контрольно- измерительные инструменты и приспособления для контроля заданных технических требований к простым сборочным единицам и изделиям
3. Измерять и контролировать линейные размеры деталей простых сборочных единиц и изделий с точностью до 8-го квалитета (с допусками не менее 0,005мм)
4. Измерять и контролировать угловые размеры деталей простых сборочных единиц и изделий с точностью до 6-й степени точности (с допусками не менее 1 квалитета)
5. Измерять и контролировать параметры резьбовых поверхностей деталей простых сборочных единиц и изделий с точностью до 5-й степени точности
6. Измерять и контролировать отклонения формы и взаимного расположения поверхностей детали простых сборочных единиц и изделий с точностью до 5-й степени точности (с допуском не менее 0,005мм)
7. Контролировать шероховатости обработанных поверхностей детали простых сборочных единиц и изделий до Ra 0,8мкм

8. Бөлшектердің Қарапайым құрастыру бірліктерінің және бұйымдардың ақауларының түрлерін белгілеу
9. Қарапайым құрастыру бірліктері мен бұйымдарындағы ақаулардың себептерін анықтау
10. Бөлшектердің Қарапайым құрастыру бірліктерінің және бұйымдардың ақау түрлерін белгілеу
11. Ақаулардың пайда болу себептері анықталғанға дейін қарапайым бөлшектер өндірісін тоқтату жөнінде ұсыныстар дайындау
12. Қарапайым құрастыру бірліктері мен бұйымдарының қабылданған және қабылданбаған бөлшектеріне құжаттама ресімдеу
13. Сызбаларды оқып қарапайым құрастыру бірліктері мен бұйымдарының бөлшектеріне техникалық құжаттаманы қолдану
14. Технологиялық құжаттамаға сәйкес таңдау және әмбебап бақылау- өлшеу құралдары мен құрылғыларын жұмысқа дайындау
15. 8-ші квалитетке дейінгі дәлдікпен (0,005 мм-ден кем емес төзімділікпен)қарапайым құрастыру бірліктері мен бұйымдары бөлшектерінің сызықтық өлшемдерін өлшеу және бақылау үшін әмбебап бақылау-өлшеу құралдары мен айлабұйымдарын пайдалану
16. Қарапайым құрастыру бірліктері мен бұйымдары бөлшектерінің бұрыштық өлшемдерін 6-шы дәлдік дәрежесіне дейінгі дәлдікпен өлшеу және бақылау үшін әмбебап бақылау- өлшеу құралдары мен айлабұйымдарын пайдалану (кемінде 1 квалитеттің төзімділігімен)
17. Қарапайым құрастыру бірліктері мен бұйымдарының бөлшектерінің бұрандалы беттерінің параметрлерін 5-ші дәлдік дәрежесіне дейін өлшеу және бақылау үшін әмбебап бақылау- өлшеу құралдары мен айлабұйымдарын пайдалану
18. Қарапайым құрастыру бірліктері мен бұйымдары бөлшектерінің пішінінің ауытқуын және беттерінің өзара орналасуын өлшеу және бақылау үшін әмбебап бақылау- өлшеу құралдары мен құрылғыларын 5-ші дәлдік дәрежесіне дейінгі дәлдікпен (0,005 мм-ден кем емес төзімділікпен)пайдалану
19. Қарапайым құрастыру бірліктері мен бұйымдарының бөлшектері беттерінің кедір-бұдырлығын ra 0,8 мкм дейін көзбен-тактильді және аспаптық әдістермен бақылау
20. Қарапайым құрастыру бірліктері мен бұйымдарының бөлшектеріндегі ақауларды анықтау
21. Қарапайым құрастыру бірліктері мен бұйымдарындағы ақаулардың себептерін анықтаңыз
22. Бөлшектердің Қарапайым құрастыру бірліктерінің және бұйымдардың ақау түрін анықтау
23. Ақаулардың пайда болу себептері анықталғанға дейін қарапайым құрастыру бірліктері мен бұйымдарын өндіруді тоқтату жөнінде ұсыныстар беру
24. Қарапайым құрастыру бірліктері мен бұйымдарының бөлшектерін бақылау нәтижелерін құжаттау
25. Еңбекті қорғау, өрт, өнеркәсіптік, экологиялық қауіпсіздік және электр қауіпсіздігі талаптарына сәйкес жұмыс орнының жай-күйін сақтау
Білімдер:
2 разряд
1. Жұмысты орындау үшін қажетті көлемде машина жасау сызбасының негіздері

8. Устанавливать виды дефектов деталей простых сборочных единиц и изделий
9. Устанавливать причины возникновения дефектов простых сборочных единиц и изделий
10. Устанавливать виды брака деталей простых сборочных единиц и изделий
11. Подготавливать предложения по прекращению производства простых деталей до выявления причин возникновения дефектов
12. Оформлять документацию на принятые и забракованные детали простых сборочных единиц и изделий
13. Читать чертежи и применять техническую документацию на детали простых сборочных единиц и изделий
14. Выбирать в соответствии с технологической документацией и подготавливать к работе универсальные контрольно- измерительные инструменты и приспособления
15. Использовать универсальные контрольно-измерительные инструменты и приспособления для измерения и контроля линейных размеров деталей простых сборочных единиц и изделий с точностью до 8-го квалитета (с допусками не менее 0,005мм)
16. Использовать универсальные контрольно-измерительные инструменты и приспособления для измерения и контроля угловых размеров деталей простых сборочных единиц и изделий с точностью до 6-й степени точности (с допусками не менее 1 квалитета)
17. Использовать универсальные контрольно-измерительные инструменты и приспособления для измерения и контроля параметров резьбовых поверхностей деталей простых сборочных единиц и изделий с точностью до 5-й степени точности
18. Использовать универсальные контрольно-измерительные инструменты и приспособления для измерения и контроля отклонений формы и взаимного расположения поверхностей деталей простых сборочных единиц и изделий с точностью до 5-й степени точности (с допуском не менее 0,005мм)
19. Контролировать шероховатость поверхностей деталей простых сборочных единиц и изделий до Ra 0,8мкм визуально-тактильными и инструментальными методами
20. Выявлять дефекты деталей простых сборочных единиц и изделий
21. Определять причины возникновения дефектов простых сборочных единиц и изделий
22. Определять вид брака деталей простых сборочных единиц и изделий
23. Выдвигать предложения по прекращению производства простых сборочных единиц и изделий до выявления причин возникновения дефектов
24. Документально оформлять результаты контроля деталей простых сборочных единиц и изделий
25. Поддерживать состояние рабочего места в соответствии с требованиями охраны труда, пожарной, промышленной, экологической безопасности и электробезопасности
Знания:
2 разряд
1. Основы машиностроительного черчения в объеме, необходимом для выполнения работы

2. Жұмысты орындау үшін қажетті көлемде техникалық құжаттаманы (жұмыс сызбаларын, технологиялық карталарды) оқу ережесі
3. Төзімділік және қону жүйесі, дәлдік квалитеттері, кедір-бұдыр параметрлері
4. Жұмыс сызбаларында беттердің өлшемдеріне, пішініне және өзара орналасуына, беттердің кедір-бұдырлығына төзімділікті белгілеу
5. Дайындалатын бөлшектерге қойылатын техникалық талаптар
6. Бақылау әдістерінің жіктелуі 8-ші квалитетке дейінгі дәлдікпен күрделілігі орташа бөлшектердің сызықтық өлшемдерін өлшеу және бақылау әдістемелері (0,005 мм-ден кем емес төзімділікпен)
8. 8-ші квалитетке дейінгі дәлдікпен (0,005 мм-ден кем емес төзімділікпен)қарапайым құрастыру бірліктері мен бұйымдары бөлшектерінің сызықтық өлшемдерін өлшеуге және бақылауға арналған әмбебап бақылау-өлшеу құралдары мен құрылғыларының түрлері, конструкциялары, мақсаты
9. Қарапайым құрастыру бірліктері мен бұйымдарының бөлшектерінің бұрыштық өлшемдерін дәлдігі 6-шы дәрежеге дейінгі дәлдікпен өлшеу және бақылау әдістемесі (кемінде 1 квалитеттің рұқсатымен)
10. Қарапайым құрастыру бірліктері мен бұйымдары бөлшектерінің бұрыштық өлшемдерін дәлдігі 6-шы дәрежеге дейінгі дәлдікпен өлшеуге және бақылауға арналған әмбебап бақылау-өлшеу құралдары мен құрылғыларының түрлері, конструкциялары, мақсаты (кемінде 1 квалитеттің рұқсатымен)
11. 5-ші дәлдік дәрежесіне дейінгі дәлдікпен қарапайым құрастыру бірліктері мен бұйымдары бөлшектерінің бұрандалы беттерінің параметрлерін өлшеу және бақылау әдістемелері
12. Дәлдіктің 5-ші дәрежесіне дейінгі дәлдікпен күрделілігі орташа бөлшектердің бұрандалы беттерінің параметрлерін өлшеуге және бақылауға арналған әмбебап бақылау-өлшеу құралдары мен құрылғыларының түрлері, конструкциялары, мақсаты
13. 5-ші дәлдік дәрежесіне дейінгі дәлдікпен (0,005 мм-ден кем емес төзімділікпен)қарапайым құрастыру бірліктері мен бұйымдары бөлшектерінің пішіні мен беттерінің өзара орналасуының ауытқуын өлшеу және бақылау әдістемесі
14. Қарапайым құрастыру бірліктері мен бұйымдары бөлшектерінің пішінінің ауытқуын және беттерінің өзара орналасуын өлшеуге және бақылауға арналған әмбебапбақылау-өлшеу құралдары мен құрылғыларының түрлері, конструкциялары, мақсаты (кемінде 1 квалитеттің рұқсатымен)
15. 5-ші дәлдік дәрежесіне дейінгі дәлдікпен қарапайым құрастыру бірліктері мен бұйымдары бөлшектерінің бұрандалы беттерінің параметрлерін өлшеу және бақылау әдістемелері
16. Дәлдіктің 5-ші дәрежесіне дейінгі дәлдікпен күрделілігі орташа бөлшектердің бұрандалы беттерінің параметрлерін өлшеуге және бақылауға арналған әмбебап бақылау-өлшеу құралдары мен құрылғыларының түрлері, конструкциялары, мақсаты
17. 5-ші дәлдік дәрежесіне дейінгі дәлдікпен (0,005 мм-ден кем емес төзімділікпен)қарапайым құрастыру бірліктері мен бұйымдары бөлшектерінің пішіні мен беттерінің өзара орналасуының ауытқуын өлшеу және бақылау әдістемесі

2. Правила чтения технической документации (рабочих чертежей, технологических карт) в объеме, необходимом для выполнения работы
3. Система допусков и посадок, квалитеты точности, параметры шероховатости
4. Обозначение на рабочих чертежах допусков размеров, формы и взаимного расположения поверхностей, шероховатости поверхностей
5. Технические требования, предъявляемые к изготавливаемым деталям
6.Классификация методов контроля
7. Методики измерения и контроля линейных размеров деталей средней сложности с точностью до 8-го квалитета (с допусками не менее 0,005мм)
8. Виды, конструкции, назначение универсальных контрольно- измерительных инструментов и приспособлений для измерения и контроля линейных размеров деталей простых сборочных единиц и изделий с точностью до 8-го квалитета (с допусками не менее 0,005мм)
9. Методики измерения и контроля угловых размеров деталей простых сборочных единиц и изделий с точностью до 6-й степени точности (с допусками не менее 1 квалитета)
10. Виды, конструкции, назначение универсальных контрольно- измерительных инструментов и приспособлений для измерения и контроля угловых размеров деталей простых сборочных единиц и изделий с точностью до 6-й степени точности (с допусками не менее 1 квалитета)
11. Методики измерения и контроля параметров резьбовых поверхностей деталей простых сборочных единиц и изделий с точностью до 5-й степени точности
12. Виды, конструкции, назначение универсальных контрольно- измерительных инструментов и приспособлений для измерения и контроля параметров резьбовых поверхностей деталей средней сложности с точностью до 5-й степени точности
13. Методики измерения и контроля отклонений формы и взаимного расположения поверхностей деталей простых сборочных единиц и изделий с точностью до 5-й степени точности (с допуском не менее 0,005мм)
14. Виды, конструкции, назначение универсальных контрольно-измерительных инструментов и приспособлений для измерения и контроля отклонений формы и взаимного расположения поверхностей деталей простых сборочных единиц и изделий с точностью до 5-й степени точности (с допуском не менее 0,005мм)
15. Методики контроля шероховатости поверхностей деталей простых сборочных единиц и изделий до Ra 0,8мкм
16. Виды, конструкции, назначение приборов для измерения и контроля шероховатости поверхностей до Ra 0,8мкм
17. Виды дефектов простых сборочных единиц и изделий, возможные причины их возникновения

18. Қарапайым құрастыру бірліктері мен бұйымдары бөлшектерінің пішінінің ауытқуын және беттерінің өзара орналасуын өлшеуге және бақылауға арналған әмбебап бақылау-өлшеу құралдары мен құрылғыларының түрлері, конструкциялары, мақсаты 5-ші дәлдік дәрежесіне дейінгі дәлдікпен (0,005 мм-ден кем емес төзімділікпен)
15. Ra 0,8 мкм дейінгі қарапайым құрастыру бірліктері мен бұйымдары бөлшектерінің беттерінің кедір- бұдырлығын бақылау әдістемесі
16. Ra 0,8 мкм дейінгі беттердің кедір-бұдырлығын өлшеуге және бақылауға арналған аспаптардың түрлері, конструкциялары, мақсаты
17. Қарапайым құрастыру бірліктері мен бұйымдарындағы ақаулардың түрлері, олардың пайда болуының ықтимал себептері
18. Бөлшектердің неке түрлері
Еңбекті қорғау, өрт, өнеркәсіптік, экологиялық қауіпсіздік және электр қауіпсіздігі талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Күрделілігі орташа бөлшектерді дайындау сапасын бақылау
Машықтар:
3 разряд
1. Күрделілігі орташа бөлшектердің сапасын бақылауды орындауға жұмыс орнын дайындау
2. Бақылау әдістерін таңдап, күрделілігі орташа бөлшектерге берілген техникалық талаптарды бақылау үшін әмбебап бақылау-өлшеу құралдары мен құрылғыларды жұмысқа дайындау
3. 8-ші квалитетке дейінгі дәлдікпен күрделілігі орташа бөлшектердің сызықтық өлшемдерін өлшеу және бақылау (төзімділігі кемінде 0,005 мм)
4. Күрделілігі орташа бөлшектердің бұрыштық өлшемдерін дәлдіктің 6- шы дәрежесіне дейінгі дәлдікпен (кемінде 1 квалитеттің төзімділігімен)өлшеу және бақылау
5. 5-ші дәлдік дәрежесіне дейінгі дәлдікпен күрделілігі орташа бөлшектердің бұрандалы беттерінің параметрлерін өлшеу және бақылау
6. 5-ші дәлдік дәрежесіне дейінгі дәлдікпен (0,005 мм-ден кем емес төзімділікпен)күрделілігі орташа бөлік беттерінің пішіні мен өзара орналасуының ауытқуларын өлшеу және бақылау
7. Өңделген беттердің кедір- бұдырлығын бақылау орташа күрделі бөлшектер ra 0,8 мкм дейін
8. Күрделілігі орташа бөлшектердің ақауларының түрлерін белгілеу
9. Қарапайым бөлшектер мен күрделілігі орташа бөлшектердің ақауларының себептерін анықтау
10. Орташа Күрделі бөлшектердің ақау түрлерін белгілеу
11. Ақаулардың пайда болу себептері анықталғанға дейін қарапайым бөлшектер мен күрделілігі орташа бөлшектерді өндіруді тоқтату жөнінде ұсыныстар дайындау
12. Қабылданған және қабылданбаған күрделілігі орташа бөлшектерге құжаттама ресімдеу
13. Сызбаларды оқып, техникалық құжаттаманы күрделілігі орташа бөлшектерге қолданыңыз
14. Технологиялық құжаттамаға сәйкес таңдау және әмбебап бақылау- өлшеу құралдары мен құрылғыларын жұмысқа дайындау
15. 8-ші квалитетке дейінгі дәлдікпен (кемінде 0,005 мм төзімділікпен)күрделілігі орташа бөлшектердің сызықтық өлшемдерін өлшеу және бақылау үшін әмбебап бақылау-өлшеу құралдары мен айлабұйымдарын пайдалану
16. Дәлдіктің 6-шы дәрежесіне дейінгі дәлдікпен (кемінде 1 квалитеттің төзімділігімен)күрделілігі орташа бөлшектердің бұрыштық өлшемдерін өлшеу және бақылау үшін әмбебап бақылау-өлшеу құралдары мен айлабұйымдарын пайдалану
17. Дәлдіктің 5-ші дәрежесіне дейінгі дәлдікпен күрделілігі орташа бөлшектердің бұрандалы беттерінің параметрлерін өлшеу және бақылау үшін әмбебап бақылау-өлшеу құралдары мен айлабұйымдарын пайдалану 5-ші дәлдік дәрежесіне дейінгі дәлдікпен (0,005 мм-ден кем емес төзімділікпен) күрделілігі орташа бөлшектердің пішінінің ауытқуын
және беттерінің өзара орналасуын өлшеу және бақылау үшін әмбебап бақылау-өлшеу құралдары мен айлабұйымдарын пайдалану
19. Көру-тактильді және аспаптық әдістермен ra 0,8 мкм дейінгі күрделілігі орташа бөлшектердің беттерінің кедір-бұдырлығын бақылау

18. Виды брака деталей
19. Требования охраны труда, пожарной, промышленной, экологической безопасности и электробезопасности
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Контроль качества изготовления деталей средней сложности
Умения:
3 разряд
1.Готовить рабочее место к выполнению контроля качества деталей средней сложности
2. Выбирать методы контроля, и подготавливать к работе универсальные контрольно- измерительные инструменты и приспособления для контроля заданных технических требований к деталям средней сложности
3. Измерять и контролировать линейные размеры деталей средней сложности с точностью до 8-го квалитета (с допусками не менее 0,005мм)
4. Измерять и контролировать угловые размеры деталей средней сложности с точностью до 6-й степени точности (с допусками не менее 1 квалитета)
5. Измерять и контролировать параметры резьбовых поверхностей деталей средней сложности с точностью до 5-й степени точности
6. Измерять и контролировать отклонения формы и взаимного расположения поверхностей детали средней сложности с точностью до 5- й степени точности (с допуском не менее 0,005мм)
7. Контролировать шероховатости обработанных поверхностей детали средней сложности до Ra 0,8мкм
8. Устанавливать виды дефектов деталей средней сложности
9. Устанавливать причины возникновения дефектов простых деталей и деталей средней сложности
10. Устанавливать виды брака деталей средней сложности
11. Подготавливать предложения по прекращению производства простых деталей и деталей средней сложности до выявления причин возникновения дефектов
12. Оформлять документацию на принятые и забракованные детали средней сложности
13. Читать чертежи и применять техническую документацию на детали средней сложности
14. Выбирать в соответствии с технологической документацией и подготавливать к работе универсальные контрольно- измерительные инструменты и приспособления
15. Использовать универсальные контрольно-измерительные инструменты и приспособления для измерения и контроля линейных размеров деталей средней сложности с точностью до 8-го квалитета (с допусками не менее 0,005мм)
16. Использовать универсальные контрольно-измерительные инструменты и приспособления для измерения и контроля угловых размеров деталей средней сложности с точностью до 6-й степени точности (с допусками не менее 1 квалитета)
17. Использовать универсальные контрольно-измерительные инструменты и приспособления для измерения и контроля параметров резьбовых поверхностей деталей средней сложности с точностью до 5- й степени точности
18. Использовать универсальные контрольно-измерительные инструменты и приспособления для измерения и контроля отклонений формы и взаимного расположения поверхностей деталей средней сложности с точностью до 5-й степени точности (с допуском не менее 0,005мм)
19. Контролировать шероховатость поверхностей деталей средней сложности до Ra 0,8мкм визуально- тактильными и инструментальными методами

20. Орташа Күрделі бөлшектердің ақауларын анықтаңыз
21. Қарапайым бөлшектер мен күрделілігі орташа бөлшектердің ақауларының себептерін анықтаңыз
22. Орташа Күрделі бөлшектердің неке түрін анықтаңыз
23. Ақаулардың пайда болу себептері анықталғанға дейін қарапайым бөлшектер мен күрделілігі орташа бөлшектерді өндіруді тоқтату жөнінде ұсыныстар беру
24. Күрделілігі орташа бөлшектерді бақылау нәтижелерін құжаттау
25. Еңбекті қорғау, өрт, өнеркәсіптік, экологиялық қауіпсіздік және электр қауіпсіздігі талаптарына сәйкес жұмыс орнының жай-күйін сақтау
Білімдер:
3 разряд
1. Жұмысты орындау үшін қажетті көлемде машина жасау сызбасының негіздері
2. Жұмысты орындау үшін қажетті көлемде техникалық құжаттаманы (жұмыс сызбаларын, технологиялық карталарды) оқу ережесі
3. Төзімділік және қону жүйесі, дәлдік квалитеттері, кедір-бұдыр параметрлері
4. Жұмыс сызбаларында беттердің өлшемдеріне, пішініне және өзара орналасуына, беттердің кедір- бұдырлығына төзімділікті белгілеу
5. Күрделілігі орташа дайындалатын бөлшектерге қойылатын техникалық талаптар
6. Бақылау әдістерінің жіктелуі 8-ші квалитетке дейінгі дәлдікпен күрделілігі орташа бөлшектердің сызықтық өлшемдерін өлшеу және бақылау әдістемелері (0,005 мм-ден кем емес төзімділікпен)
8. 8-ші квалитетке дейінгі дәлдікпен күрделілігі орташа бөлшектердің сызықтық өлшемдерін өлшеуге және бақылауға арналған әмбебап бақылау-өлшеу құралдары мен құрылғыларының түрлері, конструкциялары, мақсаты (төзімділігі кемінде 0,005 мм)
9. 6-шы дәлдік дәрежесіне дейінгі дәлдікпен күрделілігі орташа бөлшектердің бұрыштық өлшемдерін өлшеу және бақылау әдістемелері (кемінде 1 квалитеттің төзімділігімен)
10. Дәлдіктің 6-шы дәрежесіне дейінгі дәлдікпен күрделілігі орташа бөлшектердің бұрыштық өлшемдерін өлшеуге және бақылауға арналған әмбебап бақылау-өлшеу құралдары мен құрылғыларының түрлері, конструкциялары, мақсаты (кемінде 1 квалитеттің төзімділігімен)
11. Дәлдіктің 5-ші дәрежесіне дейінгі дәлдікпен күрделілігі орташа бөлшектердің бұрандалы беттерінің параметрлерін өлшеу және бақылау әдістемелері
12. Дәлдіктің 5-ші дәрежесіне дейінгі дәлдікпен күрделілігі орташа бөлшектердің бұрандалы беттерінің параметрлерін өлшеуге және бақылауға арналған әмбебап бақылау-өлшеу құралдары мен құрылғыларының түрлері, конструкциялары, мақсаты
13. 5-ші дәлдік дәрежесіне дейінгі дәлдікпен (0,005 мм-ден кем емес төзімділікпен)күрделілігі орташа бөлшектер беттерінің пішіні мен өзара орналасуының ауытқуларын өлшеу және бақылау әдістемесі
14. 5-ші дәлдік дәрежесіне дейінгі дәлдікпен (0,005 мм-ден кем емес төзімділікпен)күрделілігі орташа бөлшектер беттерінің пішіні мен өзара орналасуының ауытқуын өлшеуге және бақылауға арналған әмбебап бақылау-өлшеу құралдары мен құрылғыларының түрлері, конструкциялары, мақсаты
15. Ra 0,8 мкм дейінгі күрделілігі орташа бөлшектердің беттерінің кедір-бұдырлығын бақылау әдістері
16. Ra 0,8 мкм дейінгі беттердің кедір-бұдырлығын өлшеуге және бақылауға арналған аспаптардың түрлері, конструкциялары, мақсаты
17. Қарапайым бөлшектер мен күрделілігі орташа бөлшектердің ақауларының түрлері, олардың пайда болуының ықтимал себептері

20. Выявлять дефекты деталей средней сложности
21. Определять причины возникновения дефектов простых деталей и деталей средней сложности
22. Определять вид брака деталей средней сложности
23. Выдвигать предложения по прекращению производства простых деталей и деталей средней сложности до выявления причин возникновения дефектов
24. Документально оформлять результаты контроля деталей средней сложности
25. Поддерживать состояние рабочего места в соответствии с требованиями охраны труда, пожарной, промышленной, экологической безопасности и электробезопасности
Знания:
3 разряд
1. Основы машиностроительного черчения в объеме, необходимом для выполнения работы
2. Правила чтения технической документации (рабочих чертежей, технологических карт) в объеме, необходимом для выполнения работы
3. Система допусков и посадок, квалитеты точности, параметры шероховатости
4. Обозначение на рабочих чертежах допусков размеров, формы и взаимного расположения поверхностей, шероховатости поверхностей
5. Технические требования, предъявляемые к изготавливаемым деталям средней сложности
6. Классификация методов контроля
7. Методики измерения и контроля линейных размеров деталей средней сложности с точностью до 8-го квалитета (с допусками не менее 0,005мм)
8. Виды, конструкции, назначение универсальных контрольно- измерительных инструментов и приспособлений для измерения и контроля линейных размеров деталей средней сложности с точностью до 8- го квалитета (с допусками не менее 0,005мм)
9. Методики измерения и контроля угловых размеров деталей средней сложности с точностью до 6-й степени точности (с допусками не менее 1 квалитета)
10. Виды, конструкции, назначение универсальных контрольно- измерительных инструментов и приспособлений для измерения и контроля угловых размеров деталей средней сложности с точностью до 6- й степени точности (с допусками не менее 1 квалитета)
11. Методики измерения и контроля параметров резьбовых поверхностей деталей средней сложности с точностью до 5-й степени точности
12. Виды, конструкции, назначение универсальных контрольно- измерительных инструментов и приспособлений для измерения и контроля параметров резьбовых поверхностей деталей средней сложности с точностью до 5-й степени точности
13. Методики измерения и контроля отклонений формы и взаимного расположения поверхностей деталей средней сложности с точностью до 5- й степени точности (с допуском не менее 0,005мм)
14. Виды, конструкции, назначение
15. Методики контроля шероховатости поверхностей деталей средней сложности до Ra 0,8мкм
16. Виды, конструкции, назначение приборов для измерения и контроля шероховатости поверхностей до Ra 0,8мкм
17. Виды дефектов простых деталей и деталей средней сложности, возможные причины их возникновения

18. Бөлшектердің неке түрлері
Еңбекті қорғау, өрт, өнеркәсіптік, экологиялық қауіпсіздік және электр қауіпсіздігі талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Дәлдік
Техникалық регламенттер мен
ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Станоктағы және слесарлық жұмыстарды бақылаушы
30. Кәсіптің карточкасы "Металдар мен құймаларды құюшы":
Топтың коды:
8121-4
Қызмет атауының коды:
8121-4-025
Кәсіптің атауы:
Металдар мен құймаларды құюшы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
2-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" 2024 жылғы 12 ақпандағы № 30 бұйрығы Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы.
Металдар мен құймаларды құюшы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Темір-бетон және металл бұйымдарын өндіру (түрлері бойынша
Біліктілік:
-
Білім деңгейі: негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
СБШ 2 деңгейдегі металдар мен қорытпаларды құюшы болып жұмыс істеген алты айдан кем емес
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Сызықтық қалыптардың құрамы мен сапасы бойынша берілген сипаттамалары бар кокилді қалыптардың металдары мен қорытпаларын балқытып құю
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Технологиялық процеске сәйкес кокилді қалыптарға құю бойынша операцияларды орындау
2. Кокилді қалыптарға құю сапасын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Дағды 1:
Машықтар:
Технологиялық
Кокильге металдар мен
5 разряд
процеске сәйкес
қорытпалардың
1. Кокильге құю үшін сыйымдылығы
кокилді қалыптарға құю
балқымаларын құю
5 тоннадан асатын құю құрылғылары
бойынша
мен құю шөміштерінің жай күйін
операцияларды
тексеру және дайындау
орындау
2. Кокильге құю үшін сыйымдылығы
5 тоннадан асатын құю шөміштерін
кептіруге немесе күйдіруге арналған
газ қыздырғыштары бар пештер мен
стендтердің жұмыс қабілеттілігін
тексеруді орындау
3. Кокильге құю үшін сыйымдылығы
5 тоннадан асатын құю шелектерін
кептіру және қыздыру
4. Кокильге құюға арналған
балқымамен сыйымдылығы 5
тоннадан асатын құю шелектерін
тасымалдауды орындау
5. Сыйымдылығы 5 тоннадан асатын
құю шелектерінен балқыманың
қалдықтарын қалыптарға төгіп
тастаңыз

18. Виды брака деталей
19. Требования охраны труда, пожарной, промышленной, экологической безопасности и электробезопасности
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Аккуратность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Контролер станочных и слесарных работ
30. Карточка профессии "Литейщик металлов и сплавов":
Код группы:
8121-4
Код наименования занятия:
8121-4-025
Наименование профессии:
Литейщик металлов и сплавов
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 2. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 12 февраля 2024 года № 30 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)".
Литейщик металлов и сплавов
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Производство железобетонных и металлических изделий (по видам)
Квалификация:
-
Уровень образования: основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее шести месяцев работы литейщиком металлов и сплавов 2 уровня ОРК
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Заливка расплавом металлов и сплавов кокильных форм, с заданными характеристиками по составу и качеству линейных форм
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение операций по литью в кокильные формы согласно технологическому процессу
2. Контроль качества литья в кокильные формы
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1: Выполнение операций по литью в кокильные формы согласно технологическому процессу
Навык 1:
Заливка расплавов металлов и сплавов в кокиль
Умения:
5 разряд
1. Выполнять проверку и подготовку состояния заливочных устройств и разливочных ковшей емкостью свыше 5 т для литья в кокиль
2. Выполнять проверку работоспособности печей и стендов с газовыми горелками для подсушки или прокаливания разливочных ковшей емкостью свыше 5 т для литья в кокиль
3. Выполнять сушку и прокалку разливочных ковшей емкостью свыше 5 т для литья в кокиль
4. Выполнять транспортировку разливочных ковшей емкостью свыше 5 т с расплавом для литья в кокиль
5. Сливать остатки расплава из разливочных ковшей емкостью свыше 5 т в изложницы

6. Еңбекті қорғау, өндірістік
санитария және гигиена талаптарын
сақтау
7. Өрт сөндіру құралдарының
нұсқауларын қолдану
Білімдер:
5 разряд
1. Кокильге құю үшін сыйымдылығы
5 тоннадан асатын құю құрылғылары
мен құю шөміштерінің жай күйін
тексеру және дайындау әдістері мен
тәсілдері
2. Кокильге құю сыйымдылығы 5
тоннадан асатын құю шөміштерін
кептіруге немесе күйдіруге арналған
газ қыздырғыштары бар пештер мен
стендтердің жұмысқа қабілеттілігін
тексеру әдістері мен тәсілдері
3. Кокильге құюға арналған
сыйымдылығы 5 тоннадан асатын
құю шөміштерін кептіру және
қыздыру әдістері мен тәсілдері
4. Кокильге құюға арналған
балқымасы бар сыйымдылығы 5
тоннадан асатын құю шөміштерін
тасымалдау тәсілдері
5. Сыйымдылығы 5 тоннадан асатын
құю шөміштерінен Балқыма
қалдықтарын қалыптарға ағызу
тәсілдері
6. Нұсқаулыққа сәйкес кокильге құю үшін сыйымдылығы 5 тоннадан асатын құю шөміштерін кептіруге және қыздыруға арналған жабдықты жұмысқа дайындау әдістері
7. Еңбекті қорғау талаптары, оның ішінде жұмыс орнында
8. Өндірістік санитария және гигиена талаптары
9. Өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптары
10. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі Нұсқаулық
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Кокилді қалыптарға құю сапасын бақылау
Дағды 1:
Кокилді қалыптарға құю процесінің сапасын
Басқару
Машықтар:
5 разряд
1. Кокилді құю сапасын нормативтік құжаттамаға сәйкес бағалау
2. Некенің себептерін анықтаңыз, сынақ кезінде мүмкін болатын некенің алдын алыңыз
3. Кокильді құю сапасын бағалау үшін өлшеу құралдарын қолданыңыз
4. Құю құрылғылары мен құю шелектерінің жағдайын бағалау
5. Қалыптардың жай-күйін бағалау және қалыптарды құюға дайындау
6. Құю шөміштерін кептіруге және қыздыруға арналған жабдықтың жұмысын бағалау
7. Бақылау-өлшеу құрылғыларын пайдалана отырып құю шөміштерінің жай-күйін бақылау
8. Құю құрылғыларының жұмысындағы ақауларды диагностикалау
9. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау
10. Өрт сөндіру құралдарының нұсқауларын қолдану
Білімдер:
5 разряд
1. Кокил құюдың әртүрлі ақауларын анықтау әдістері
2. Кокиль құю процесінде пайда болған беттердегі ақаулардың түрлері
3. Кокиль құю ақауларының алдын алу шаралары.
4. Кокиль құю ақауларын жою жолдары
5. Құю құрылғылары мен құю шөміштерінің жай-күйін көзбен бақылау әдістері
6. Бақылау-өлшеу құрылғыларын пайдалана отырып құю шөміштерінің жай-күйін бақылау әдістері
7. Қалыптардың жай-күйін көзбен бақылау әдістері
8. Төсемдерді жөндеу және құю шөміштерін қаптау үшін қолданылатын арнайы құрал мен айлабұйымдардың жай-күйін бақылау әдістері

6. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
Применять инструкции средств пожаротушения
Знания:
5 разряд
1. Методы и способы проверки и подготовки состояния заливочных
устройств и разливочных ковшей емкостью свыше 5 т для литья в кокиль
2. Методы и способы проверки работоспособности печей и стендов с газовыми горелками для подсушки или прокаливания разливочных ковшей емкостью свыше 5 т литья в кокиль
3. Методы и способы сушки и прокалки разливочных ковшей емкостью свыше 5 т для литья в кокиль
4. Способы транспортирования разливочных ковшей емкостью свыше 5 т с расплавом для литья в кокиль
5. Способы слива остатков расплава из разливочных ковшей емкостью свыше 5 т в изложницы
6. Методы подготовки к работе оборудования для сушки и прокалки разливочных ковшей емкостью свыше 5 т для литья в кокиль в соответствии с инструкциями
7. Требования охраны труда, в том числе на рабочем месте
8. Требования производственной санитарии и гигиены
9. Требования пожарной, промышленной и экологической безопасности
10. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2: Контроль качества литья в кокильные формы
Навык 1:
Управление качеством литейного процесса в кокильные формы
Умения:
5 разряд
1. Оценивать качество кокильного литья в соответствии с нормативной документацией
2. Выявлять причины брака, предупреждать возможный брак при проведении испытаний
3. Пользоваться измерительными инструментами для оценки качества кокильного литья
4. Оценивать состояние заливочных устройств и разливочных ковшей
5. Оценивать состояние изложниц и
подготавливать к заливке изложницы
6. Оценивать работоспособность оборудования для сушки и прокалки разливочных ковшей
7. Контроль состояния разливочных ковшей с использованием контрольно-измерительных устройств
8. Диагностировать неполадки в работе заливочных устройств
9. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
10. Применять инструкции средств пожаротушения
Знания:
5 разряд
1. Методики обнаружения различных дефектов литья в кокиль
2. Виды дефектов поверхностей, образуемых в процессе литья в кокиль
3. Меры предупреждения дефектов литья в кокиль.
4. Способы устранения дефектов литья в кокиль
5. Методы контроля состояния заливочных устройств и разливочных ковшей визуально
6. Методы контроля состояния разливочных ковшей с использованием контрольно- измерительных устройств
7. Методы контроля состояния изложниц визуально
8. Методы контроля состояния специального инструмента и приспособлений, используемых для ремонта футеровок и облицовки разливочных ковшей

9. Еңбекті қорғау талаптары, оның ішінде жұмыс орнында
10. Өндірістік санитария және гигиена талаптары
11. Өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптары
12. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі Нұсқаулық
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Дәлдік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
2
Металдар мен құймаларды құюшы
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
31. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Орындаушы:
Қанай О.Ж., +7 (717) 264 85 21.
32. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
Қазакстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
Орындаушылар:
Қанай О.Ж., +7 (717) 264 85 21.
33. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес:
34. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 18.11.2024 ж.
35. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы:
36. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 1, 2024 ж.
37. Болжалды қайта қарау күні: 31.12.2027 ж.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрлігі
2025 жылғы 28 ақпандағы
№ 72 бұйрығына
3-қосымша
КӘСІПТІК СТАНДАРТ: "Алюминий және алюминий қорытпаларынан жасалған құрылыс конструкциялары мен бұйымдарын өндіру"
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: Кәсіби стандарт құрылысқа арналған алюминий мен оның қорытпаларынан жасалған конструкциялар мен бұйымдарды өндіру және олармен жұмыс істеу саласында қолданылады.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) ТПБАЖ – Технологиялық процесті басқарудың автоматтандырылған жүйесі
2) СҚҚ – Суық қатайтатын қоспалар
3) БӨАжА – Бақылау-өлшеу аспаптары және автоматик
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Алюминий және алюминий қорытпаларынан жасалған құрылыс конструкциялары мен бұйымдарын өндіру
5. Кәсіптік стандарттың коды: C25113084 6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
C Өңдеу өнеркәсібі
25 Машиналар мен жабдықтардан басқа дайын металл бұйымдарын жасау
25.1 Құрылыстық металл конструкциялар мен бұйымдарды жасау
25.11 Құрылыс металл конструкциялары мен олардың бөлшектерін өндіру
25.11.3 Алюминий мен алюминий қоспаларынан құрылыс конструкциялары мен бұйымдарын жасау

9. Требования охраны труда, в том числе на рабочем месте
10. Требования производственной санитарии и гигиены
11. Требования пожарной, промышленной и экологической безопасности
12. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Аккуратность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
2
Литейщик металлов и сплавов
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
31. Наименование государственного органа:
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
Исполнитель:
Қанай О.Ж., +7 (717) 264 85 21.
32. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан Исполнители:
Қанай О.Ж., +7 (717) 264 85 21.
33. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям:
34. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 18.11.2024 г.
35. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": -
36. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 г.
37. Дата ориентировочного пересмотра: 31.12.2027 г.
Приложение 3
к приказу Министра
промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 28 февраля 2025 года № 72
ПРОФЕССИОНАЛЬНЫЙ СТАНДАРТ:
"Производство строительных конструкций и изделий из алюминия и алюминиевых сплавов"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт является основой для разработки образовательных программ, курсов повышения квалификации и системы аттестации специалистов в области производства строительных конструкций и изделий из алюминия и алюминиевых сплавов. Он также способствует повышению эффективности производства, обеспечивая высокий уровень профессионализма и качества выпускаемой продукции.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
процессом
1) АСУТП – Автоматизированная система управления технологическим
2) ХТС – Холодно твердеющие смеси
3) КИПиА – контрольно-измерительные приборы и автоматика
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Производство строительных конструкций и изделий из алюминия и алюминиевых сплавов
5. Код профессионального стандарта: C25113084
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
C Обрабатывающая промышленность
25. Производство готовых металлических изделий, кроме машин и оборудования
Производство строительных металлических конструкций и изделий частей
25.11. Производство строительных металлических конструкций и их
25.11.3. Производство строительных конструкций и изделий из алюминия и алюминиевых сплавов

7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Бұл кәсіби стандарт "Тау-кен металлургия кешені" саласының СБШ бойынша жасалды. "Тау-кен металлургия кешені" саласының СБШ Салалық біліктілік шеңберлерін әзірлеу және (немесе) өзектендіру қағидаларының 5-бабының негізінде әзірленді (Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 14 қыркүйектегі № 384 бұйрығы). СБШ мақсаты біліктіліктерді жүйелі түрде өзектендіру және ретке келтіру, сондай-ақ Қазақстан Республикасында саланың біліктілік әлеуетін дамытуды жоспарлау болып табылады.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Техник-технолог (жалпы бейін) - 5 СБШ-нің деңгейі
2) Түсті металдарды құюшы - 2 СБШ-нің деңгейі
3) Түсті металдарды құюшы - 3 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Техник-технолог (жалпы бейін)":
Топтың коды:
3112-1
Қызмет атауының коды:
3112-1-005
Кәсіптің атауы:
Техник-технолог (жалпы бейін)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
Параграф 109. Техник-технолог
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Темір-бетон және металл бұйымдарын өндіру (түрлері бойынша)
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Құрылыс бұйымдары мен конструкцияларын өндіру
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
I санатты техник-технолог: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі және II санатты техник-технолог лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл; II санатты техник-технолог: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі және санаты жоқ
Техник – технолог лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл; санаты жоқ техник-технолог: тиісті мамандық
(біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
жоқ
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Өнімнің қарапайым түрлеріне немесе оның элементтеріне прогрессивті технологиялық процестерді және өндірістің оңтайлы режимдерін әзірлеу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

7. Краткое описание профессионального стандарта: Данный профессиональный стандарт сделан по ОРК отрасли "Горно-металлургический комплекс".
8. Перечень карточек профессий:
1) Техник-технолог (общий профиль) - 5 уровень ОРК
2) Литейщик цветных металлов - 2 уровень ОРК
3) Литейщик цветных металлов - 3 уровень ОРК
Глава 3. Карточки профессий:
9. Карточка профессии "Техник-технолог (общий профиль)":
Код группы:
3112-1
Код наименования занятия:
3112-1-005
Наименование профессии:
Техник-технолог (общий профиль)
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 109. Техник-технолог
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Производство железобетонных и металлических изделий (по видам)
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Производство строительных изделий и конструкций
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
техник-технолог I категории: техническое и профессиональное, послесреднее образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника-технолога II категории не менее 2 лет; техник-технолог II категории: техническое и профессиональное, послесреднее образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника – технолога без категории не менее 2 лет; техник-технолог без категории: техническое и профессиональное, послесреднее образование по соответствующей специальности (квалификации) без предъявления требований к стажу работы.
Связь с неформальным и информальным
образованием:
отсутствует
Другие возможные наименования
профессии:
Основная цель деятельности:
Разработка прогрессивных технологических процессов и оптимальных режимов производства на простые виды продукции или ее элементы
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Станоктарда өңдеудің технологиялық процестерін әзірлеу
2. Механикалық өңдеу учаскесіндегі технологиялық процесті басқару
3. Өндірістік жұмыстардың технологиялық реттілігін бақылау,
Бақылау-өлшеу аспаптарының (БКП)сапасын тексеру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Станоктарда өңдеудің технологиялық процестерін әзірлеу
Дағды 1:
Әртүрлі станоктарда жұмыс істеудің технологиялық процестерін әзірлеу
Машықтар:
1. Өнімнің қарапайым түрлеріне немесе оның элементтеріне
прогрессивті технологиялық процестер мен оңтайлы өндіріс
режимдерін әзірлеу.
2. Әзірленіп жатқан жобалардың
техникалық тапсырмаларға және
қолданыстағы жобалау жөніндегі
нормативтік құжаттарға сәйкестігін
қамтамасыз ету.
3. Өнімнің жоғары сапасын сақтау,
оны өндіруге материалдық және еңбек
шығындарын азайту.
4. Бөлшектерді өңдеудің және
бұйымдарды дайындау процесінде
құрастырудың операциялық бағытын
белгілеу және барлық операциялар
бойынша технологиялық реттілікті
бақылау.
5. Технологиялық процестің
карталарын, маршруттық және
материалдық карталарды,
жарақтардың ведомостарын және өзге
де Технологиялық құжаттамаларды
жасау.
6. Еңбекті қорғау ережелерін,
санитарлық нормалар мен қауіпсіздік
техникасын сақтау.
Білімдер:
1. Өндірісті технологиялық дайындау
жүйесі.
2. Технологиялық құжаттаманы
жобалау, әзірлеу және ресімдеу
жөніндегі стандарттар, техникалық
шарттар, нормативтік, әдістемелік
және өзге де басшылық материалдар.
3. Технологиялық процесс немесе
өндіріс режимі әзірленетін өнімнің
дизайны немесе өнім құрамы.
4. Жобаланатын объектінің
техникалық сипаттамалары және оған
қойылатын талаптар.
5. Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек
тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі
және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Дағды 1:
Станоктарда жұмыс істеу кезінде процесті ұйымдастыру.
Машықтар:
Механикалық өңдеу учаскесіндегі технологиялық процесті басқару
1. Патенттік зерттеулер жүргізуге және Жобаланатын техника және технология объектілерінің
техникалық деңгейінің көрсеткіштерін
айқындауға қатысу.
2. Әзірленген технологияда көзделген
айлабұйымдарды, жарақтарды және
арнайы құралдарды жобалауға
арналған техникалық тапсырмаларды
жасауға қатысу.
3. Техникалық негізделген уақыт
(өндіріс) нормаларын әзірлеуге
қатысу, егжей-тегжейлі және
операциялық нормативтерді, шикізат,
материалдар, құрал, Отын және
энергия шығынының нормаларын,
жобаланатын технологиялық
процестердің экономикалық
тиімділігін есептейді.

1. Разработка технологических процессов обработки на станках
2. Управление технологическим процессом на участке механической обработки
3. Контроль технологической последовательности производственных работ, проверка качества контрольно- измерительных приборов (КИП)
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Разработка технологических процессов обработки на станках
Навык 1:
Разработка технологических процессов работы на различных станках
Умения:
1. Разрабатывать прогрессивные технологические процессы и оптимальные режимы производства на простые виды продукции или ее элементы.
2. Обеспечивать соответствие разрабатываемых проектов техническим заданиям и действующим нормативным документам по проектированию.
3. Соблюдать высокое качество продукции, сокращение материальных и трудовых затрат на ее изготовление.
4. Устанавливать пооперационный маршрут обработки деталей и сборки изделий в процессе их изготовления и контролировать по всем операциям технологической последовательности.
5. Составлять карты технологического процесса, маршрутные и материальные карты, ведомости оснастки и иную технологическую документацию.
6. Соблюдать правила охраны труда, санитарные нормы и технику безопасности.
Знания:
1. Система технологической подготовки производства.
2. Стандарты, технические условия, нормативные, методические и иные руководящие материалы по проектированию, разработке и оформлению технологической документации.
3. Конструкция изделия или состав продукта, на которые разрабатывается технологический процесс или режим производства.
4. Технические характеристики проектируемого объекта и требования к нему.
5. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Управление технологическим процессом на участке механической обработки
Навык 1:
Организация процесса при работе на станках.
Умения:
1. Принимать участие в проведении патентных исследований и определения показателей технического уровня проектируемых объектов техники и технологии.
2. Принимать участие в составлении технических заданий на проектирование приспособлений, оснастки и специального инструмента, предусмотренных разработанной технологией.
3. Принимать участие в разработке технически обоснованных норм времени (выработки), рассчитывать по детальные и по-операционные нормативы, нормы расхода сырья, материалов, инструмента, топлива и энергии, экономическую эффективность проектируемых технологических процессов.

4. Технологиялық жабдықтарды
сынауға, жобаланатын технологиялық
процестер мен өндіріс режимдерін
тексеру және игеру бойынша
эксперименттік жұмыстарды
жүргізуге қатысу.
5. Цехтарда технологиялық
процестерді енгізуге, өнімнің ақаулы
болу себептерін анықтауға, оның
алдын алу және жою бойынша
ұсыныстар дайындауға қатысу.
Білімдер:
1. Шығарылатын өнімді өндіру
технологиясы.
2. Негізгі технологиялық жабдық
және оның жұмыс принциптері.
3. Типтік технологиялық процестер
және өндіріс режимдері.
4. Патенттік зерттеулер жүргізу
әдістері.
5. Технологиялық процестер мен
жабдықтарды жобалау кезінде еңбекті
ұйымдастырудың негізгі талаптары.
Дағдыны тану
ұсынылмайды
мүмкіндігі:
Еңбек функциясы 3:
Дағды 1:
Машықтар:
Өндірістік жұмыстардың технологиялық реттілігін бақылау, Бақылау-өлшеу аспаптарының (БКП)сапасын тексеру
Өндірістік
жұмыстардың сапасын басқару
1. Нормативтік құжаттамаға сәйкес шығарылатын өнімнің сапасын бағалау.
2. Ақаулықтың себептерін анықтаңыз, станоктардағы бөлшектер дайындамаларының беттерін өңдеу кезінде мүмкін болатын ақаулардың алдын алыңыз.
3. Технологиялық процестер мен өндіріс режимдерін түзетуге байланысты техникалық құжаттамадағы өзгерістерді ресімдеу және оларды ұйым бөлімшелерімен келісу.
4. Ұйымның өндірістік бөлімшелерінде технологиялық тәртіптің сақталуын және жабдықты пайдалану тәртібін бақылау.
5. Қызметкерлердің еңбекті қорғау ережелерін, санитарлық нормалар мен қауіпсіздік техникасын сақтауын бақылау.
Білімдер:
1. Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
2. Технологиялық процестер мен жабдықтарды жобалау кезінде еңбекті ұйымдастырудың негізгі талаптары.
3. Өндірісті, еңбекті және басқаруды ұйымдастыру негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік Командада жұмыс істей білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық
стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Жабдықтарды жөндеу шебері
10. Кәсіптің карточкасы "Түсті металдарды құюшы":
Топтың коды:
8121-4
Қызмет атауының коды:
8121-4-029
Кәсіптің атауы:
Түсті металдарды құюшы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік
біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік
деңгейі:
8-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (8-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 6 қаңтардағы № 4 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 8 қаңтарда № 22048 болып тіркелді.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
тәжірибесіз
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

4. Принимать участие в испытаниях технологического оборудования, в проведении экспериментальных работ по проверке и освоению проектируемых технологических процессов и режимов производства.
5. Принимать участие во внедрении технологических процессов в цехах, в выявлении причин брака продукции, в подготовке предложений по его предупреждению и ликвидации.
Знания:
1. Технология производства выпускаемой продукции.
2. Основное технологическое оборудование и принципы его работы.
3. Типовые технологические процессы и режимы производства.
4. Методы проведения патентных исследований.
5. Основные требования организации труда при проектировании технологических процессов и оборудования.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Контроль технологической последовательности производственных работ, проверка качества контрольно- измерительных приборов (КИП)
Навык 1:
Управление качеством производственных работ
Умения:
1. Оценивать качество выпускаемой продукции в соответствии с нормативной документацией.
2. Выявлять причины брака, предупреждать возможный брак при обработке поверхностей заготовок деталей на станках.
3. Оформлять изменения в технической документации в связи с корректировкой технологических процессов и режимов производства и согласовывает их с подразделениями организации.
4. Контролировать соблюдение технологической дисциплины в производственных подразделениях организации и порядка эксплуатации оборудования.
5. Контролировать соблюдение работниками правил охраны труда, санитарных норм и техники безопасности.
Знания:
1. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
2. Основные требования организации труда при проектировании технологических процессов и оборудования.
3. Основы организации производства, труда и управления.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность Умение работать в команде
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер по ремонту оборудования
10. Карточка профессии "Литейщик цветных металлов":
Код группы:
8121-4
Код наименования занятия:
8121-4-029
Наименование профессии:
Литейщик цветных металлов
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 8. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 6 января 2021 года № 4 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 8)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 января 2021 года № 22048.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
без опыта
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:

8121-4-025 - Металдар мен құймаларды құюшы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Түсті металдар мен қорытпалардан бұйымдарды, жартылай фабрикаттар мен берілген нысандағы құймаларды және қасиеттерді алу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Түсті металдар мен қорытпалардан Құю өндірісі процесінің дайындық жұмыстары мен қосалқы операцияларын орындау
2. Балқыту пештері мен құю машиналарының (қондырғылардың, желілердің) жабдықтарына, жартылай үздіксіз, үздіксіз жұмыс істейтін құю машиналарының (желілерінің) жабдықтарына, аралас құю және прокаттау желілеріне (құю-прокаттау кешендеріне), вакуумда және қысыммен құюға техникалық қызмет көрсету және дайындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1: Түсті металдар мен қорытпалардан
Құю өндірісі процесінің дайындық жұмыстары мен қосалқы операцияларын орындау
Дағды 1:
Түсті металдар мен қорытпалардан Құю өндірісінің дайындық жұмыстары
Машықтар:
3 разряд
1. Балқыту, балқыту және құю жабдықтарын, құю құралдарын, науаларды, құймаларды, қалыптарды, кокильдерді құю металын (қорытпаны) дайындау және құю процестеріне дайындау жөніндегі жұмыстар кешенін орындау
2. Құюшы үшін қосалқы жұмыстарда белгіленген деректерді (шихтопайналастыру, өндірістік циклге техникалық дайындық,
қалдықтар, технологиялық параметрлер, технологиялық тоқтап қалу, технологиялық қалдықтардың айналымдарын қалыптастыру және қайта балқыту, құюдың ақауы, қожды қайта өңдеу)БАЖТҚ-ға енгізу
3. Шұңқырлардың, шелектердің, қалыптардың, пішіндердің, тостағандардың, кокильдердің маңызды емес ақауларын өз бетімен жою
4. Құймаларды, анодтарды, вайербарстарды, құймалардан құймаларды, қалыптарды, қалыптарды, кейіннен тасымалдау үшін төселген және байланған кокильдерді қазып алу қауіпсіз
5. Тиеу-түсіру (шығару және құю) механизмдерін, құймалардың механикалық құрастырғыштарын, чушкоукладчиктерді, байлау механизмдерін, тиеу-жеткізу машиналарын, арнайы канттау жабдықтарын, манипуляторларды және көтергіш құрылыстарды басқару
Білімдер:
3 разряд
1. Берілген физика-химиялық қасиеттері бар түсті металдардың Құю қорытпаларын балқыту процестерін білікті жүргізу үшін қажетті көлемде түсті металдар металлургиясының негіздері
2. Құю кезінде қолданылатын түсті металдар мен қорытпалардың жіктелуі, рецептуралары, таңбалануы, физика-химиялық, механикалық және технологиялық (құю) қасиеттері, оның ішінде бағытталған кристалдану әдісімен
3. Құймаларды, чушкаларды, вайербарстарды, түсті металдар мен қорытпалардан жасалған жартылай фабрикаттарды балқыту және құю технологиялары
4. Құюдың технологиялық процестері (мерзімді, жартылай үздіксіз және үздіксіз), прокатпен біріктірілген құю
5. Кокильдерді пайдалануға дайындықтың түрлері мен ерекшеліктері, конструкцияға (ажырамас, шайқалған, тік, көлденең
қосқышы бар, қосқыштың күрделі, аралас беті бар) және салқындату әдісіне (ауамен, сұйықтықпен және аралас салқындатумен)байланысты ақауларды жою тәсілдері Құюшының жұмыс орнында дайындық жұмыстары мен қосалқы операциялар учаскесінде қолданылатын бағдарламалық қамтамасыз ету
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Балқыту пештері мен құю машиналарының жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және дайындау
Машықтар:
3 разряд
1. Балқыту, балқыту және құю жабдықтарын, құю құралдарын, науаларды, құймаларды, қалыптарды, кокильдерді құю металын (қорытпаны) дайындау және құю процестеріне дайындау жөніндегі жұмыстар кешенін орындау
2. Құюшы үшін қосалқы жұмыстарда белгіленген деректерді (шихтопайналастыру, өндірістік циклге техникалық дайындық, қалдықтар, технологиялық параметрлер, технологиялық тоқтап қалу, технологиялық қалдықтардың айналымдарын қалыптастыру және қайта балқыту, құюдың ақауы, қожды қайта өңдеу)БАЖТҚ-ға енгізу
3. Шұңқырлардың, шелектердің, қалыптардың, пішіндердің, тостағандардың, кокильдердің маңызды емес ақауларын өз бетімен жою
4. Құймаларды, анодтарды, вайербарстарды, құймалардан құймаларды, қалыптарды, қалыптарды, кейіннен тасымалдау үшін төселген және байланған кокильдерді қазып алу қауіпсіз
5. Тиеу-түсіру (шығару және құю) механизмдерін, құймалардың механикалық құрастырғыштарын, чушкоукладчиктерді, байлау механизмдерін, тиеу-жеткізу машиналарын, арнайы канттау жабдықтарын, манипуляторларды және көтергіш құрылыстарды басқару
Білімдер:
3 разряд
1. Берілген физика-химиялық қасиеттері бар түсті металдардың Құю қорытпаларын балқыту процестерін білікті жүргізу үшін қажетті көлемде түсті металдар металлургиясының негіздері
2. Құю кезінде қолданылатын түсті металдар мен қорытпалардың жіктелуі, рецептуралары, таңбалануы, физика-химиялық, механикалық және технологиялық (құю) қасиеттері, оның ішінде бағытталған кристалдану әдісімен
3. Құймаларды, чушкаларды, вайербарстарды, түсті металдар мен қорытпалардан жасалған жартылай фабрикаттарды балқыту және құю технологиялары
4. Құюдың технологиялық процестері (мерзімді, жартылай үздіксіз және үздіксіз), прокатпен біріктірілген құю
5. Кокильдерді пайдалануға дайындықтың түрлері мен ерекшеліктері, конструкцияға (ажырамас, шайқалған, тік, көлденең қосқышы бар, қосқыштың күрделі, аралас беті бар) және салқындату әдісіне (ауамен, сұйықтықпен және аралас салқындатумен)байланысты ақауларды жою тәсілдері Құюшының жұмыс орнында дайындық жұмыстары мен қосалқы операциялар учаскесінде қолданылатын бағдарламалық қамтамасыз ету
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Балқыту пештері мен құю машиналарының (қондырғылардың, желілердің) жабдықтарына, жартылай үздіксіз, үздіксіз жұмыс істейтін құю машиналарының (желілерінің) жабдықтарына, аралас құю және прокаттау желілеріне (құю-прокаттау кешендеріне), вакуумда
Дағды 1:
Түсті металдар мен қорытпалардан құю өндірісінің дайындық жұмыстары
Машықтар:
3 разряд
1. Балқыту, балқыту және құю жабдықтарын, құю құралдарын, науаларды, құймаларды, қалыптарды, кокильдерді құю металын (қорытпаны) дайындау және құю процестеріне дайындау жөніндегі жұмыстар кешенін орындау

8121-4-025 - Литейщик металлов и сплавов
Основная цель деятельности:
Получение изделий, полуфабрикатов и отливок заданной формы и свойств из цветных металлов и сплавов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Техническое обслуживание и подготовка оборудования плавильных печей и литейных машин (установок, линий)
2. Выполнение вспомогательных операций процессов плавки и литья
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Техническое обслуживание и подготовка оборудования плавильных печей и литейных машин (установок, линий)
Навык 1:
Подготовительные работы производства литья из цветных металлов и сплавов
пределах компетенции) или с привлечением специалистов ремонтных служб
2. Выполнять пуск и остановку основного и вспомогательного оборудования литейных машин, прокатного стана (установок, линий)
3. Производить комплексную проверку готовности печей к плавке (переплавам), миксеров, литейных машин (линий, совмещенных с прокаткой), механизмов и оснастки к производственному процессу
4. Определять наличие смазки в механизмах разливочной машины
5. Оценивать качество заправочных материалов, применяемых в подразделении огнеупорных материалов
Знания:
3 разряд
1. Устройство, назначение, принципы работы, конструктивные особенности, правила обслуживания и подготовки к работе плавильных печей, миксеров, прокатных станов, кристаллизаторов, литейных установок (машин), технологической обвязки, приводов и механизмов, приборов и сплавов
2. Принципиальные электрические и кинематические схемы основного и вспомогательного оборудования, механизмов и устройств, используемых на участке разливки цветных металлов и сплавов
3. Причины возникновения, методы устранения и предупреждения неисправностей в работе обслуживаемого оборудования
4. Контролируемые литейщиком параметры, режимы (настройки) плавильного и литейного оборудования, технологической обвязки
5. Требования инструкций к ведению регламентных работ по обслуживанию основного и вспомогательного оборудования плавильного и литейного участков
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Умения:
Техническое обслуживание и подготовка оборудования плавильных печей и литейных машин
3 разряд
1. Выводить из работы плавильные печи для передачи в ремонт и принимать из ремонта
2. Производить разогрев печи в соответствии с регламентом и картой теплового режима после ремонтов и длительных остановок
3. Наращивать электроды вакуумных печей
4. Производить ремонт футеровки желобов
5. Проверять состояние питания электропечей, миксеров, кристаллизаторов
Знания:
3 разряд
1. Правила подготовки к эксплуатации ковшей, форм, изложниц, чаш, желобов, кокилей
2. Правила подготовки к замене металлотрактов, желобов, фильтрационных ванночек
3. Правила футеровки ковшей и желобов
4. Правила технической эксплуатации применяемых в литейном производстве электроустановок
5. Требования охраны труда, промышленной, экологической и пожарной безопасности в плавильном и литейном производств
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Выполнение вспомогательных операций процессов плавки и литья
Навык 1:
Работы по производству литья из цветных металлов и сплавов
Умения:
3 разряд
1. Определять визуально или с помощью контрольно-измерительных средств отклонения и причины отклонения параметров и текущего состояния основного и вспомогательного оборудования, механизмов, устройств, средств автоматизированной системы управления технологическим процессом (далее - АСУТП) и контрольно- измерительных приборов и автоматики (далее - КИПиА) от нормы, устранять выявленные несоответствия своими силами или с привлечением специалистов ремонтных служб

2. Құюшы үшін қосалқы жұмыстарда белгіленген деректерді (шихтопайналастыру, өндірістік циклге техникалық дайындық,
және қысыммен құюға техникалық қызмет
көрсету және дайындау
қалдықтар, технологиялық параметрлер, технологиялық тоқтап қалу, технологиялық қалдықтардың айналымдарын қалыптастыру және қайта балқыту, құюдың ақауы, қожды қайта өңдеу)БАЖТҚ-ға енгізу
3. Шұңқырлардың, шелектердің, қалыптардың, пішіндердің, тостағандардың, кокильдердің маңызды емес ақауларын өз бетімен жою
4. Құймаларды, анодтарды, вайербарстарды, құймалардан құймаларды, қалыптарды, қалыптарды, кейіннен тасымалдау үшін төселген және байланған кокильдерді қазып алу қауіпсіз
5. Тиеу-түсіру (шығару және құю) механизмдерін, құймалардың механикалық құрастырғыштарын, чушкоукладчиктерді, байлау механизмдерін, тиеу-жеткізу машиналарын, арнайы канттау жабдықтарын, манипуляторларды және көтергіш құрылыстарды басқару
Білімдер:
3 разряд
1. Берілген физика-химиялық қасиеттері бар түсті металдардың Құю қорытпаларын балқыту процестерін білікті жүргізу үшін қажетті көлемде түсті металдар металлургиясының негіздері
2. Құю кезінде қолданылатын түсті металдар мен қорытпалардың жіктелуі, рецептуралары, таңбалануы, физика-химиялық, механикалық және технологиялық (құю) қасиеттері, оның ішінде бағытталған кристалдану әдісімен
3. Құймаларды, чушкаларды, вайербарстарды, түсті металдар мен қорытпалардан жасалған жартылай фабрикаттарды балқыту және құю технологиялары
4. Құюдың технологиялық процестері (мерзімді, жартылай үздіксіз және үздіксіз), прокатпен біріктірілген құю
5. Кокильдерді пайдалануға дайындықтың түрлері мен ерекшеліктері, конструкцияға (ажырамас, шайқалған, тік, көлденең
қосқышы бар, қосқыштың күрделі, аралас беті бар) және салқындату әдісіне (ауамен, сұйықтықпен және аралас салқындатумен)байланысты ақауларды жою тәсілдері Құюшының жұмыс орнында дайындық жұмыстары мен қосалқы операциялар учаскесінде қолданылатын бағдарламалық қамтамасыз ету
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Балқыту пештері мен құю машиналарының жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және дайындау
Машықтар:
3 разряд
1. Балқыту, балқыту және құю жабдықтарын, құю құралдарын, науаларды, құймаларды, қалыптарды, кокильдерді құю металын (қорытпаны) дайындау және құю процестеріне дайындау жөніндегі жұмыстар кешенін орындау
2. Құюшы үшін қосалқы жұмыстарда белгіленген деректерді (шихтопайналастыру, өндірістік циклге техникалық дайындық, қалдықтар, технологиялық параметрлер, технологиялық тоқтап қалу, технологиялық қалдықтардың айналымдарын қалыптастыру және қайта балқыту, құюдың ақауы, қожды қайта өңдеу)БАЖТҚ-ға енгізу

2. Осуществлять приемку по количеству и качеству исходных материалов, шихтовку плавок для обеспечения заданного химического состава литейных сплавов
3. Пользоваться весовым оборудованием для взвешивания огнеупорных, флюсовых материалов, шихтовых компонентов и готового металла
4. Готовить легирующие добавки и другие компоненты шихты для получения заданных свойств (марок) разливаемых сплавов
5. Выполнять загрузку в печи, миксеры твердого и заливку жидкого металла, загрузку легирующих и других технологических добавок
Знания:
1. Устройство, назначение, принципы работы, конструктивные особенности, правила эксплуатации обслуживаемых флюсовой электропечи, плавильных и раздаточных печей, миксеров, прокатных станов, кристаллизаторов, литейных установок (машин), технологической обвязки, приводов и механизмов, приборов и устройств автоматики, управляющих процессами плавления и разливки цветных металлов и сплавов
2. Конструкции гидравлических устройств и электрооборудования литейных установок, особенности управления литейными установками с различными приводами
3. Контролируемые литейщиком параметры технологического процесса, режимы (настройки) плавильного и литейного оборудования, технологической обвязки
4. Основы металлургии цветных металлов в объеме, необходимом для квалифицированного ведения процессов выплавки литейных сплавов цветных металлов с заданными физико- химическими свойствами
5. Классификация, рецептуры, маркировки, физико-химические, механические и технологические (литейные) свойства цветных металлов и сплавов, применяемых при литье, в том числе методом направленной кристаллизации
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение вспомогательных работ по производству
Умения:
3 разряд
1. Выполнять пуск и остановку основного и вспомогательного оборудования разливочной машины
2. Управлять загрузочно-разгрузочными (выпускными и разливочными) механизмами, механическими укладчиками слитков, чушкоукладчиками, обвязочными механизмами, погрузо-доставочными машинами, специальным кантовочным оборудованием, манипуляторами и подъемными сооружениями

3. Шұңқырлардың, шелектердің, қалыптардың, пішіндердің, тостағандардың, кокильдердің маңызды емес ақауларын өз бетімен жою
4. Құймаларды, анодтарды, вайербарстарды, құймалардан құймаларды, қалыптарды, қалыптарды, кейіннен тасымалдау үшін төселген және байланған кокильдерді қазып алу қауіпсіз
5. Тиеу-түсіру (шығару және құю) механизмдерін, құймалардың механикалық құрастырғыштарын, чушкоукладчиктерді, байлау механизмдерін, тиеу-жеткізу машиналарын, арнайы канттау жабдықтарын, манипуляторларды және көтергіш құрылыстарды басқару
Білімдер:
3 разряд
1. Берілген физика-химиялық қасиеттері бар түсті металдардың Құю қорытпаларын балқыту процестерін білікті жүргізу үшін қажетті көлемде түсті металдар металлургиясының негіздері
2. Құю кезінде қолданылатын түсті металдар мен қорытпалардың жіктелуі, рецептуралары, таңбалануы, физика-химиялық, механикалық және технологиялық (құю) қасиеттері, оның ішінде бағытталған кристалдану әдісімен
3. Құймаларды, чушкаларды, вайербарстарды, түсті металдар мен қорытпалардан жасалған жартылай фабрикаттарды балқыту және құю технологиялары
4. Құюдың технологиялық процестері (мерзімді, жартылай үздіксіз және үздіксіз), прокатпен біріктірілген құю
5. Кокильдерді пайдалануға дайындықтың түрлері мен ерекшеліктері, конструкцияға (ажырамас, шайқалған, тік, көлденең қосқышы бар, қосқыштың күрделі, аралас беті бар) және салқындату әдісіне (ауамен, сұйықтықпен және аралас салқындатумен)байланысты ақауларды жою тәсілдері Құюшының жұмыс орнында дайындық жұмыстары мен қосалқы операциялар учаскесінде қолданылатын бағдарламалық қамтамасыз ету
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Шыдамдылық
Тәртіптілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламент Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 Бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
2
Инъекциялық қалыптау машиналарында құюшы
11. Кәсіптің карточкасы "Түсті металдарды құюшы":
Топтың коды:
8121-4
Қызмет атауының коды:
8121-4-029
Кәсіптің атауы:
Түсті металдарды құюшы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
8-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (8-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 6 қаңтардағы № 4 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 8 қаңтарда № 22048 болып тіркелді.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық: Құю өндірісі
Біліктілік:
-
Білім деңгейі: негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
1 жылдан кем емес
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

3. Маркировать (клеймить) слитки
4. Применять средства индивидуальной защиты, газозащитную аппаратуру, средства пожаротушения и пользоваться аварийным инструментом в аварийных ситуациях
5. Пользоваться программным обеспечением, применяемым на рабочем месте
Знания:
3 разряд
1. Принципы работы машин для литья под давлением, назначение пресс-форм, правила работы с ними, их рабочие температуры перед заливкой
2. Виды и особенности подготовки к использованию кокилей, способы устранения дефектов в зависимости от конструкции (неразъемные, вытряхные, с вертикальным, горизонтальным разъемом, со сложной, комбинированной поверхностью разъема) и от способа охлаждения (с воздушным, жидкостным и с комбинированным охлаждением)
3. Правила эксплуатации (применения) оснастки, приспособлений и специального инструмента
4. Правила транспортировки и строповки ковшей и тиглей с металлом
5. Требования охраны труда, промышленной, экологической и пожарной безопасности на плавильном, литейном и прокатном участках литейного производства
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Терпеливость
Дисциплинированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Технический регламент "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
2
Техник литейщик
11. Карточка профессии "Литейщик цветных металлов":
Код группы:
8121-4
Код наименования занятия:
8121-4-029
Наименование профессии:
Литейщик цветных металлов
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 8. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 6 января 2021 года № 4 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 8)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 января 2021 года № 22048.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Литейное производство
Квалификация:
-
Уровень образования: основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
не менее 1 года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:

8121-4-025 - Металдар мен құймаларды құюшы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Түсті металдар мен қорытпалардан бұйымдарды, жартылай фабрикаттар мен берілген нысандағы құймаларды және қасиеттерді алу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Түсті металдар мен қорытпалардан дайындамаларды, құймаларды, чушкаларды балқыту және құю процестерін жүргізу
2. Әртүрлі профильдегі және мөлшердегі дайындамаларды, құймаларды, чушкаларды балқыту және құю процестерін басқару
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы
1: Түсті металдар мен қорытпалардан дайындамаларды, құймаларды, чушкаларды балқыту және құю процестерін жүргізу
Дағды 1:
Әртүрлі профильдегі және мөлшердегі дайындамаларды, құймаларды, чушкаларды балқыту
Машықтар:
4-5 разряд
1. Қарапайым, күрделілігі орташа, күрделі бөлшектерді және қисық және қиылысатын беттері бар бұйымдарды құюдың технологиялық процесін басқару
және құю процестерін басқару
2. Бөлшектерді құю процесін әртүрлі тәсілдермен құмды және қабықшалы қалыптарға балқытылатын модельдер мен сығымдау әдісімен басқарыңыз
3. Бағытталған кристалдану әдісімен құюдың технологиялық процесін басқару, қалыптың қабылдағышын металлмен толтыру уақытын, қалыптың қуысын металмен толтыру жылдамдығын (қарқынын), әртүрлі металл сыйымдылығының қалыптарын ұстау уақытын, құю массасын, салқындату әдісі мен қарқынын анықтау
4. Алюминий, алюминий, мырыш және басқа түсті металл қорытпаларын кокильге құюдың технологиялық процесін басқару
5. КТС-да құюдың технологиялық процесін басқару
Білімдер:
-5 разряд
1. Металдар мен қорытпаларды балқыту, оларды қалыптарға және кокильге құю тәсілдері; құю-сығу машиналарының кинематикалық схемалары; шыршалар мен шығулардың орналасуы; шөгуге және механикалық өңдеуге арналған жәрдемақылар; құю температурасы және оны өлшеуге арналған аспаптардың құрылғысы
2. Балқытуға дайындау (шихталау) кезінде, балқытуды балқыту және араластыру кезінде, оны құю машиналарына (қондырғыларға, желілерге) және құюға ауыстыру кезінде жүргізілетін технологиялық процесс, регламенттік операциялар
3. Шихта материалдарын балқытудың, легирлеудің, қорытпаларды дайындаудың технологиялық режимдері
4. Орындалатын жұмыстар көлемінде қолданылатын түсті металдар мен қорытпалардың металлургия негіздері
5. Түсті металдар қорытпаларының маркалары бойынша құюдың технологиялық процестері мен әдістерінің ерекшеліктері Пештің, құю машиналарының (қондырғылардың, желілердің) жабдықтарын, механизмдерін, құрылғыларын, құрылғылары мен жабдықтарының ақаулығын анықтау тәсілдері, типтік себептері мен белгілері, олардың алдын алу және жою тәсілдері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Пештерді тиеу жабдықтары мен механизмдерінің жұмысқа дайындығын тексеру
Машықтар:
4-5 разряд

8121-4-025 - Литейщик металлов и сплавов
Основная цель деятельности:
Получение изделий, полуфабрикатов и отливок заданной формы и свойств из цветных металлов и сплавов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Контроль готовности к процессу печного и литейного оборудования,
подготовки шихтовых, вспомогательных и огнеупорных материалов
2. Управление процессами плавки и литья заготовок, слитков, чушек различного профиля и размеров
Дополнительные
трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Навык 1:
Контроль готовности к процессу печного и литейного
Оборудования
Умения:
4-5 разряд
1. Выявлять визуально и инструментальными методами неисправности поданных изложниц, кокилей, форм и приспособлений
2. Проверять визуально или с использованием контрольно- измерительных приборов работоспособность оборудования и механизмов печи, сифонов, фурм, форсунок, кессонов, желобов, загрузочного и разливочного оборудования, систем транспортировки продуктов плавки и газоотведения, технологической обвязки печей, приспособлений, устройств и оснастки
3. Проверять работоспособность приводов механизмов печи и литейных агрегатов, готовность к работе вспомогательного оборудования, машин, механизмов и устройств
4. На уровне квалифицированного пользователя интерактивно работать с АСУТП плавки и литья для ввода, получения и анализа данных, связанных с подготовкой и контролем элементов технологического процесса.
Знания:
4-5 разряд
1. Устройство, принципы работы, технические характеристики, правила эксплуатации и технического обслуживания оборудования и механизмов флюсовой электропечи, плавильных и раздаточных печей, загрузочного и разливочного оборудования, систем транспортировки продуктов плавки литейного участка, вспомогательного оборудования, технологической обвязки агрегатов,
Контроль готовности к процессу печного и литейного оборудования, подготовки шихтовых, вспомогательных и огнеупорных материалов
сооружений, устройств, приспособлений
и оснастки, погрузочно-разгрузочных и
транспортировочных механизмов.
2. Схемы инженерных коммуникаций,
подающих и отводящих воздушных,
газовых, паровых, водяных и
электрических коммуникаций
3. Основы металлургии цветных
металлов в объеме, необходимом для
квалифицированного ведения процессов
выплавки литейных сплавов цветных
металлов с заданными физико-
химическими свойствами
4. Классификация, рецептуры,
маркировки, физико-химические,
механические и технологические
(литейные) свойства цветных металлов и
сплавов (включая титан и его сплавы),
применяемых при литье, в том числе
методом направленной кристаллизации
5. Назначение компонентов (лигатуры,
присадок, флюсов, раскислителей) в
процессе получения сплавов, влияние на
состав, свойства, в том числе на
литейные, и на качество отливок сплавов
цветных металлов
Возможность
не рекомендуется
признания навыка:
Навык 2:
Умения:
4-5 разряд

1. Қарапайым, күрделілігі орташа, күрделі бөлшектерді және қисық және қиылысатын беттері бар бұйымдарды құюдың технологиялық процесін басқару
2. Бөлшектерді құю процесін әртүрлі тәсілдермен құмды және қабықшалы қалыптарға балқытылатын модельдер мен сығымдау әдісімен басқарыңыз
3. Бағытталған кристалдану әдісімен құюдың технологиялық процесін басқару, қалыптың қабылдағышын металлмен толтыру уақытын, қалыптың қуысын металмен толтыру жылдамдығын (қарқынын), әртүрлі металл сыйымдылығының қалыптарын ұстау уақытын, құю массасын, салқындату әдісі мен қарқынын анықтау
4. Алюминий, алюминий, мырыш және басқа түсті металл қорытпаларын кокильге құюдың технологиялық процесін басқару
5. КТС-да құюдың технологиялық процесін басқару
Білімдер:
4-5 разряд
1. Металдар мен қорытпаларды балқыту, оларды қалыптарға және кокильге құю тәсілдері; құю-сығу машиналарының кинематикалық схемалары; шыршалар мен шығулардың орналасуы; шөгуге және механикалық өңдеуге арналған жәрдемақылар; құю температурасы және оны өлшеуге арналған аспаптардың құрылғысы
2. Балқытуға дайындау (шихталау) кезінде, балқытуды балқыту және араластыру кезінде, оны құю машиналарына (қондырғыларға,
желілерге) және құюға ауыстыру кезінде жүргізілетін технологиялық процесс, регламенттік операциялар
3. Шихта материалдарын балқытудың, легирлеудің, қорытпаларды дайындаудың технологиялық режимдері
4. Орындалатын жұмыстар көлемінде қолданылатын түсті металдар мен қорытпалардың металлургия негіздері
5. Түсті металдар қорытпаларының маркалары бойынша құюдың технологиялық процестері мен әдістерінің ерекшеліктері
6. Пештің, құю машиналарының (қондырғылардың, желілердің) жабдықтарын, механизмдерін, құрылғыларын, құрылғылары мен жабдықтарының ақаулығын анықтау тәсілдері, типтік себептері мен белгілері, олардың алдын алу және жою тәсілдері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Әртүрлі профильдегі және мөлшердегі дайындамаларды, құймаларды, чушкаларды балқыту және құю процестерін басқару
Дағды 1:
Пешті, миксерді, құю қондырғысын (машинаны), Шелек аударғышты басқару
Машықтар:
4-5 разряд
1. Қарапайым, күрделілігі орташа, күрделі бөлшектерді және қисық және қиылысатын беттері бар бұйымдарды құюдың технологиялық процесін басқару

1. Контролировать и при необходимости в пределах компетенции корректировать режимы и настройки электропечей, индукционных и канальных индукционных печей, используемых для плавки и в качестве миксеров
2. Контролировать работоспособность и готовность к работе кокильных печей, автоматизированных комплексов и технологических линий с манипуляторами для удаления отливок из кокилей, устройства для отбивки (отрезки) литников и прибылей, устройства для нанесения на кокиля теплозащитного покрытия, заливочно- дозирующих установок, вспомогательных механизмов и узлов
3. В соответствии со сменным заданием по сортаменту отливок подготавливать
Проверка готовности к работе оборудования и механизмов загрузки печей
литейные установки и литейные формы к
заливке, подбирать элементы сборной
литейной формы (стержни,
холодильники, колодцы) в соответствии с
чертежами, вести ее сборку
4. Проверять качество сборки и подготовки и (или) производить самостоятельно сборку и подготовку (при наличии должностных обязанностей) к работе элементов литниковой системы - стояков, чаш, кокилей
5. Применять средства индивидуальной защиты, газозащитную аппаратуру, средства пожаротушения и пользоваться аварийным инструментом при аварийных ситуациях.
Знания:
4-5 разряд
1. Правила выбора способа заливки сплава и литниковой системы в зависимости от характера сплава, массы отливки, конструкции отливки и требований, предъявляемых к отливке
2. Правила, порядок подготовки и требования к подготовке ковшей, чаш, желобов, футеровки литейного инструмента
3. Способы выявления и регламент действий по устранению неисправностей в работе обслуживаемого оборудования, узлов и механизмов печи, литейных машин (установок, линий)
4. Способы подготовки к работе и эксплуатации применяемых основного и вспомогательного оборудования, машин, механизмов, технологического и литейного инструмента, приспособлений и оснастки
5. Требования охраны труда, промышленной, экологической и пожарной безопасности на литейном участке.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Управление процессами плавки и литья заготовок, слитков, чушек различного профиля и размеров
Навык 1:
Управление печью, миксером, литейной установкой (машиной), опрокидывателем ковшей
Умения:
4-5 разряд
1. Проверять визуально, с использованием КИПиА работоспособность основного и вспомогательного оборудования, приводов механизмов печи, загрузочных устройств печи и разливочного оборудования, систем транспортировки продуктов плавки и газоотведения, технологической обвязки печей,
приспособлений, устройств и оснастки

2. Бөлшектерді құю процесін әртүрлі тәсілдермен құмды және қабықшалы қалыптарға балқытылатын модельдер мен сығымдау әдісімен басқарыңыз
3. Бағытталған кристалдану әдісімен құюдың технологиялық процесін басқару, қалыптың қабылдағышын металлмен толтыру уақытын, қалыптың қуысын металмен толтыру жылдамдығын (қарқынын), әртүрлі металл сыйымдылығының қалыптарын ұстау уақытын, құю массасын, салқындату әдісі мен қарқынын анықтау
4. Алюминий, алюминий, мырыш және басқа түсті металл қорытпаларын кокильге құюдың технологиялық процесін басқару КТС-да құюдың технологиялық процесін басқару
Білімдер:
- 5 разряд
1. Металдар мен қорытпаларды балқыту, оларды қалыптарға және кокильге құю тәсілдері; құю-сығу машиналарының кинематикалық схемалары; шыршалар мен шығулардың орналасуы; шөгуге және механикалық өңдеуге арналған жәрдемақылар; құю температурасы және оны өлшеуге арналған аспаптардың құрылғысы
2. Балқытуға дайындау (шихталау) кезінде, балқытуды балқыту және араластыру кезінде, оны құю машиналарына (қондырғыларға, желілерге) және құюға ауыстыру кезінде жүргізілетін технологиялық процесс, регламенттік операциялар
3. Шихта материалдарын балқытудың, легирлеудің, қорытпаларды дайындаудың технологиялық режимдері
4. Орындалатын жұмыстар көлемінде қолданылатын түсті металдар мен қорытпалардың металлургия негіздері
5. Түсті металдар қорытпаларының маркалары бойынша құюдың технологиялық процестері мен әдістерінің ерекшеліктері
6. Пештің, құю машиналарының (қондырғылардың, желілердің) жабдықтарын, механизмдерін, құрылғыларын, құрылғылары мен жабдықтарының ақаулығын анықтау тәсілдері, типтік себептері мен белгілері, олардың алдын алу және жою тәсілдері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Дайындамаларды балқыту және құю процестерін басқару
Машықтар:
4-5 разряд
1. Қарапайым, күрделілігі орташа, күрделі бөлшектерді және қисық және қиылысатын беттері бар бұйымдарды құюдың технологиялық процесін басқару
2. Бөлшектерді құю процесін әртүрлі тәсілдермен құмды және қабықшалы қалыптарға балқытылатын модельдер мен сығымдау әдісімен басқарыңыз
3. Бағытталған кристалдану әдісімен құюдың технологиялық процесін басқару, қалыптың қабылдағышын металлмен толтыру уақытын, қалыптың қуысын металмен толтыру жылдамдығын (қарқынын), әртүрлі металл сыйымдылығының қалыптарын ұстау уақытын, құю массасын, салқындату әдісі мен қарқынын анықтау
4. Алюминий, алюминий, мырыш және басқа түсті металл қорытпаларын кокильге құюдың технологиялық процесін басқару
5. КТС-да құюдың технологиялық процесін басқару
Білімдер:
4-5 разряд

2. Выявлять и определять причины отклонения текущих параметров технологического процесса от установленных значений, устранять сбои
3. Выявлять визуально и инструментальными методами дефекты поданных изложниц, самостоятельно их устранять или производить замены
4. Визуально, по данным КИПиА определять неисправности и износ механизмов литейных машин
5. Проверять работоспособность приводов механизмов печи и литейных агрегатов, готовность к работе вспомогательного оборудования, машин, механизмов и устройств
Знания:
4-5 разряд
1. Устройство, принципы работы, технические характеристики, правила эксплуатации и технического обслуживания оборудования и механизмов флюсовой электропечи, плавильных и раздаточных печей, загрузочного и разливочного оборудования печи, систем транспортировки продуктов плавки, технологических приспособлений, устройств и оснастки плавильного и литейного переделов, вспомогательного оборудования
2. Схемы технологической обвязки печи и литейной машины, подающих и отводящих воздушных, газовых, паровых, водяных и электрических коммуникаций, кинематические схемы литейно-выжимных машин
3. Технологический процесс, регламентные операции, производимые при подготовке (шихтовке) к плавке, при плавке и перемешивании расплава, при перемещении его в литейные машины (установки, линии) и литье
4. Конструкции миксеров и устройств передачи расплава из миксера в литейный агрегат
5. Способы плавки металлов и сплавов, заливки их в формы и кокиля; кинематические схемы литейно-выжимных машин; расположение литников и выпоров; припуски на усадку
и механическую обработку; температура заливки и устройство приборов для ее измерения
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Управление процессами плавки и литья заготовок
Умения:
4-5 разряд
1. Управлять технологическим процессом литья простых, средней сложности, сложных деталей и изделий с криволинейными и пересекающимися поверхностями
2. Управлять технологическим процессом литья деталей различными способами в песчаные и оболочковые формы по выплавляемым моделям и методом выжимания
3. Управлять технологическим процессом литья методом направленной кристаллизации, определять время заполнения приемника формы металлом, скорость (темп) заполнения металлом полости формы, время выдержки формы различной металлоемкости, массы отливки, способ и темп охлаждения
4. Управлять технологическим процессом литья в кокиль алюминия, алюминиевых, цинковых и других сплавов цветных металлов
5. Управлять технологическим процессом литья в ХТС
Знания:
4-5 разряд

1. Металдар мен қорытпаларды балқыту, оларды қалыптарға және кокильге құю тәсілдері; құю-сығу машиналарының кинематикалық схемалары; шыршалар мен шығулардың орналасуы; шөгуге және механикалық өңдеуге арналған жәрдемақылар; құю температурасы және оны өлшеуге арналған аспаптардың құрылғысы
2. Балқытуға дайындау (шихталау) кезінде, балқытуды балқыту және араластыру кезінде, оны құю машиналарына (қондырғыларға, желілерге) және құюға ауыстыру кезінде жүргізілетін технологиялық процесс, регламенттік операциялар
3. Шихта материалдарын балқытудың, легирлеудің, қорытпаларды дайындаудың технологиялық режимдері
4. Орындалатын жұмыстар көлемінде қолданылатын түсті металдар мен қорытпалардың металлургия негіздері
5. Түсті металдар қорытпаларының маркалары бойынша құюдың технологиялық процестері мен әдістерінің ерекшеліктері
6. Пештің, құю машиналарының (қондырғылардың, желілердің) жабдықтарын, механизмдерін, құрылғыларын, құрылғылары мен жабдықтарының ақаулығын анықтау тәсілдері, типтік себептері мен белгілері, олардың алдын алу және жою тәсілдері
белгілері, олардың алдын алу және жою тәсілдері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік Шыдамдылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық
стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламент Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 Бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Инъекциялық қалыптау машиналарында құюшы
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
15. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Орындаушы:
Қанай О.Ж., +7 (717) 264 85 21.
16. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Өнеркәсіп комитеті
Жоба жетекшісі:
Қанай О.Ж. Телефон нөмірі: +7 (717) 264 85 21.
17. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес:
18. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 18.11.2024 ж.
19. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: -
20. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 1, 2024 ж.
21. Болжалды қайта қарау күні: 31.12.2027 ж.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрлігі
2025 жылғы 28 ақпандағы
№ 72 бұйрығына
4-қосымша
КӘСІПТІК СТАНДАРТ: "Құрылыс болат конструкцияларын өндіру"
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: Кәсіби стандарт оқу бағдарламаларын, біліктілікті арттыру курстарын және құрылыс болат конструкцияларын өндіру саласындағы мамандарды аттестаттау жүйесін әзірлеу үшін негіз болады. Ол жұмысшылардың кәсібилігін арттыруға және құрылыстағы сапа мен қауіпсіздіктің жоғары деңгейін қамтамасыз етуге бағытталған.

1. Правила и порядок ввода данных в АСУТП плавки и литья
2. Правила эксплуатации приборов и устройств автоматического контроля и регулирования технологических процессов
3. Способы выявления, типичные причины и признаки неисправности оборудования, механизмов, устройств, приспособлений и оснастки печи, литейных машин (установок, линий), способы их предупреждения и устранения
4. Планы мероприятий по локализации и ликвидации последствий аварий на плавильном и литейном участках литейного производства
5. Требования охраны труда,
промышленной, экологической и пожарной безопасности на литейном участке
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность Терпеливость
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Технический регламент "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Техник литейщик
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
15. Наименование государственного органа:
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан Исполнитель: Қанай О.Ж., +7 (717) 264 85 21.
16. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Комитет промышленности Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
Руководитель проекта: Қанай О.Ж. Номер телефона: +7 (717) 264 85 21.
17. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям:
18. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 18.11.2024 г.
19. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": -
20. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 г.
21. Дата ориентировочного пересмотра: 31.12.2027 г.
Приложение 4
к приказу Министра
промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 28 февраля 2025 года № 72
ПРОФЕССИОНАЛЬНЫЙ СТАНДАРТ:
"Производство строительных стальных конструкций"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт служит основой для разработки учебных программ, курсов повышения квалификации и системы аттестации специалистов в области производства строительных стальных конструкций. Он направлен на повышение профессионализма работников и обеспечение высокого уровня качества и безопасности в строительстве.

2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) біліктілік – қызметкердің нақты жұмыс түрін орындауға кәсіби дайындық дәрежесі;
2) құзыреті – ...;
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) БӨА – бақылау-өлшеу аспаптары.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Құрылыс болат конструкцияларын өндіру
5. Кәсіптік стандарттың коды: C25111089
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
C Өңдеу өнеркәсібі
25 Машиналар мен жабдықтардан басқа дайын металл бұйымдарын жасау;
25.1 Құрылыстық металл конструкциялар мен бұйымдарды жасау;
25.11 Құрылыс металл конструкциялары мен олардың бөлшектерін өндіру;
25.11.1 Құрылыстық болат конструкцияларын жасау.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Бұл кәсіби стандарт "Тау-кен металлургия кешені" саласының СБШ бойынша жасалды. "Тау-кен металлургия кешені" саласының СБШ Салалық біліктілік шеңберлерін әзірлеу және (немесе) өзектендіру қағидаларының 5-бабының негізінде әзірленді (Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 14 қыркүйектегі №384 бұйрығы). СБШ мақсаты біліктіліктерді жүйелі түрде өзектендіру және ретке келтіру, сондай-ақ Қазақстан Республикасында саланың біліктілік әлеуетін дамытуды жоспарлау болып табылады.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Кептіру камералары мен пештерді тиеу жөніндегі оператор - 2 СБШ-нің деңгейі;
2) Кептіру камералары мен пештерді тиеу жөніндегі оператор - 3 СБШ-нің деңгейі;
3) Шихталаушы - 3 СБШ-нің деңгейі;
4) Бұйымдарды, конструкцияларды және құрылыс материалдарын өндіруде қалыптаушы - 2 СБШ-нің деңгейі;
5) Бұйымдарды, конструкцияларды және құрылыс материалдарын өндіруде қалыптаушы - 3 СБШ-нің деңгейі;
6) Бұйымдарды, конструкцияларды және құрылыс материалдарын өндіруде қалыптаушы - 4 СБШ-нің деңгейі;
7) Орнықтырушы - 3 СБШ-нің деңгейі;
8) Орнықтырушы - 4 СБШ-нің деңгейі;
9) Техник-технолог (общий профиль) - 5 СБШ-нің деңгейі;
10) Металды конструкцияларды жинайтын слесарь - 2 СБШ-нің деңгейі;
11) Металды конструкцияларды жинайтын слесарь - 3 СБШ-нің деңгейі;
12) Металды конструкцияларды жинайтын слесарь - 4 СБШ-нің деңгейі;
13) Құрылыс конструкцияларын монтаждаушы - 2 СБШ-нің деңгейі;
14) Құрылыс конструкцияларын монтаждаушы - 3 СБШ-нің деңгейі;
15) Құрылыс конструкцияларын монтаждаушы - 4 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Кептіру камералары мен пештерді тиеу жөніндегі оператор":
Топтың коды:
8181-9
Қызмет атауының коды:

2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) квалификация – степень профессиональной подготовленности работника к выполнению конкретного вида работы;
2) компетенция – способность применять навыки, позволяющие выполнять одну или несколько профессиональных задач, составляющих трудовую функцию;
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) КИП – контрольно-измерительные приборы
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Производство строительных стальных конструкций
5. Код профессионального стандарта: C25111089
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
C Обрабатывающая промышленность
25 Производство готовых металлических изделий, кроме машин и оборудования
25.1 Производство строительных металлических конструкций и изделий частей
25.11 Производство строительных металлических конструкций и их
25.11.1 Производство строительных стальных конструкций
7. Краткое описание профессионального стандарта: Данный профессиональный стандарт сделан по ОРК отрасли "Горно-металлургический комплекс".
8. Перечень карточек профессий:
1) Оператор по загрузке сушильных камер и печей - 2 уровень ОРК
2) Оператор по загрузке сушильных камер и печей - 3 уровень ОРК
3) Шихтовщик - 3 уровень ОРК
4) Формовщик в производстве изделий, конструкций и строительных материалов - 2 уровень ОРК
5) Формовщик в производстве изделий, конструкций и строительных материалов - 3 уровень ОРК
6) Формовщик в производстве изделий, конструкций и строительных материалов - 4 уровень ОРК
7) Садчик - 3 уровень ОРК
8) Садчик - 4 уровень ОРК
9) Техник-технолог (общий профиль) - 5 уровень ОРК
10) Слесарь по сборке металлоконструкций - 2 уровень ОРК
11) Слесарь по сборке металлоконструкций - 3 уровень ОРК
12) Слесарь по сборке металлоконструкций - 4 уровень ОРК
13) Монтажник по монтажу стальных и железобетонных конструкций - 2 уровень ОРК
14) Монтажник по монтажу стальных и железобетонных конструкций - 3 уровень ОРК
15) Монтажник по монтажу стальных и железобетонных конструкций - 4 уровень ОРК
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Оператор по загрузке сушильных камер и печей":
Код группы:
8181-9
Код наименования занятия:

8181-9-017
Кәсіптің атауы:
Кептіру камералары мен пештерді тиеу жөніндегі оператор
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
40-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (40- шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 13 қыркүйектегі № 334 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 16 қыркүйекте № 24371 болып тіркелді.
Кептіру және пештерді тиеуші-түсіруші
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Тәжірибесіз
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7313-4-012 - Кептіргіштер мен пештерге тиеуші – түсіруші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Кептіру камералары мен пештерді тиеуші-түсіруші
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Пайдаланылатын жабдықтар мен механизмдердің жай-күйін тексеру.
Материалдар мен жабдықтарды жұмысқа дайындау.
2. Пештерді тиеу және түсіру жөніндегі жұмысты басқару, шикізатты, диатомды, дірілдейтін және басқа да жылу оқшаулағыш бұйымдарды күйдіру кезінде оларды тиеуге және түсіруге арналған механизмдер мен құрылғыларды баптау, Іске қосу және тоқтату. Материалдың қоректік құрылғыларға және қоректік құрылғылардан кептіру барабандарына (қондырғыларына) біркелкі түсуін қамтамасыз ету. Қоректік құрылғылардың, ке
3. Жабдықтың жай-күйін бақылау. Нұсқаулыққа, өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарына сәйкес орындалған жұмыстардың сапасын бағалау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Пайдаланылатын жабдықтар мен механизмдердің жай-күйін тексеру. Материалдар мен жабдықтарды жұмысқа дайындау.
Дағды 1:
Бұйымдардың технологиялық талаптарға сәйкестігін көзбен шолып тексеру.
Машықтар:
2 разряд
1. Бұйымдардың технологиялық талаптарға сәйкестігін тексеру.
2. Кептіру камерасында және/немесе күйдіру пешінде температуралық режимді, технологияның сәйкестігін тексеру, бұйымдардың күйдіру арбаларына тиелуін, қалыпталған бұйымдардың кептіру арбаларына тиелуін тексеру.
3. Қалыпталған күйдірілген бұйымдардың вагоншаларға тиелуін және бұйым түрінің алынған тапсырысқа сәйкестігін тексеру.
4. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау
Білімдер:
2 разряд
1. Қарапайым типтік тапсырмаларды орындау кезінде еңбек пәні, нәтижеге жету құралдары мен тәсілдері туралы негізгі білім.
2. Жабдықтар мен механизмдерді тексеру және жұмысқа дайындау ережелерін білу.

8181-9-017
Наименование профессии:
Оператор по загрузке сушильных камер и печей
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 40. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 13 сентября 2021 года № 334 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 40)".
Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 сентября 2021 года № 24371.
Загрузчик-выгрузчик сушил и печей
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Без опыта
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования
профессии:
7313-4-012 - Загрузчик-разгрузчик сушильных печей
Основная цель деятельности:
Управление работой по загрузке и выгрузке сушильных камер, печей обжига, туннельных печей, во вращающиеся и шахтные печи, наладка, пуск и остановка механизмов и приспособлений
для загрузки и выгрузки сырья, диатомовых, трепельных и других теплоизоляционных изделий при их обжиге.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проверка состояния используемого оборудования и механизмов.
2. Управление работой по загрузке и выгрузке печей
3. Контрольная проверка состояния оборудования.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Навык 1:
Проверка состояния используемых устройств и механизмов.
Умения:
2 разряд
1. Проверять состояние используемого оборудования.
2. Осматривать изделий на соответствие технологическим требованиям.
3. Осматривать температурный режим в сушильной камере и/или печи обжига, на соответствие технологии, проверка надлежащей садки изделий на обжиговые телеги, загрузки формованных изделий на сушильные телеги.
4. Проверять загрузку формованных обожженных изделий на вагонетки и соответствия вида изделий полученному заказу.
5. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
Знания:
2 разряд
1. Базовые знания о предмете труда, средствах и способах достижения результата при выполнении простых типовых задач.
2. Знания правил осмотра и подготовки оборудования и механизмов к работе.

3. Еңбекті қорғау талаптары, оның ішінде жұмыс орнында
4. Өндірістік санитария және гигиена талаптары
5. Өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Пештерді тиеу және түсіру жөніндегі жұмысты басқару, шикізатты, диатомды, дірілдейтін және басқа да жылу оқшаулағыш бұйымдарды күйдіру кезінде оларды тиеуге және түсіруге арналған механизмдер мен құрылғыларды баптау, Іске қосу және тоқтату. Материалдың қоректік құрылғыларға және қоректік құрылғылардан кептіру барабандарына (қондырғыларына) біркелкі түсуін қамтамасыз ету. Қоректік құрылғылардың, ке
Дағды 1:
Кептіру камералары мен пештерді тиеу және түсіру.
Машықтар:
2 разряд
1. Жүктеу және түсіру кептіру камерасы және пештер.
2. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау
3. Өрт сөндіру құралдарының нұсқауларын қолдану
Білімдер:
2 разряд
1. Кептіру камералары мен пештерді тиеу-түсіру тәсілдері, жабдықтар мен механизмдердің жұмыс принциптері.
2. Өндірістік санитария және гигиена талаптары
3. Өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Жабдықтың жай-күйін бақылау. Нұсқаулыққа, өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарына сәйкес орындалған жұмыстардың сапасын бағалау.
Дағды 1:
Бұйымдарды тиеу- түсірудің тиістілігін тексеру
Машықтар:
2 разряд
1. Бұйымдарды тиеу-түсіруді тексеру
2. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау
3. Өрт сөндіру құралдарының нұсқауларын қолдану
Білімдер:
2 разряд
1. Кептіру камералары мен пештерді тиеу-түсіру тәсілдері, жабдықтар мен механизмдердің жұмыс принциптері.
2. Өндірістік санитария және гигиена талаптары
3. Өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік Тәртіптілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламент Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
2
Шикізатты, жартылай фабрикаттарды және дайын өнімді қабылдаушы
10. Кәсіптің карточкасы "Кептіру камералары мен пештерді тиеу жөніндегі оператор":
Топтың коды:
8181-9
Қызмет атауының коды:
8181-9-017
Кәсіптің атауы:
Кептіру камералары мен пештерді тиеу жөніндегі оператор
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
40-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (40-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 13 қыркүйектегі № 334 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 16 қыркүйекте № 24371 болып тіркелді.
Кептіру және пештерді тиеуші-түсіруші
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Құрылыс бұйымдары мен конструкцияларын өндіру
Біліктілік:
-
Білім деңгейі: негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
кем дегенде 1 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

3. Требования охраны труда, в том числе на рабочем месте
4. Требования производственной санитарии и гигиены
5. Требования пожарной, промышленной и экологической безопасности
Проверка состояния используемого оборудования и механизмов.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Управление работой по загрузке и выгрузке печей
Навык 1:
Загрузка и выгрузка сушильных камер и печей обжига.
Умения:
2 разряд
1. Загружать и выгружать сушильные камера и печи обжига.
2. Соблюдать требования охраны
труда, производственной санитарии и гигиены
3. Применять инструкции средств пожаротушения
Знания:
2 разряд
1. Методы загрузки и выгрузки сушильных камер и обжиговых печей, а также принципы функционирования их оборудования и механизмов.
2. Требования охраны труда, в том числе на рабочем месте
3. Требования производственной санитарии и гигиены
4. Требования пожарной, промышленной и экологической безопасности
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Контрольная проверка состояния оборудования.
Навык 1:
Контрольная оценка состояния оборудования
Умения:
2 разряд
1. Проверять состояние оборудования
2. Проверять надлежащую загрузку- выгрузку изделий
3. Применять инструкции средств пожаротушения
Знания:
2 разряд
1. Способы загрузки-выгрузки сушильных камер и печей обжига, принципов работы оборудования и механизмов.
2. Требования производственной санитарии и гигиены
3. Требования пожарной, промышленной и экологической безопасности
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Дисциплинированность
Список технических регламентов и
Технический регламент "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" Приказ Министра
национальных стандартов:
индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
2
Приемщик сырья, полуфабрикатов и готовой продукции
10. Карточка профессии "Оператор по загрузке сушильных камер и печей":
Код группы:
8181-9
Код наименования занятия:
8181-9-017
Наименование профессии:
Оператор по загрузке сушильных камер и печей
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень
квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 40. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 13 сентября 2021 года № 334 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 40)".
Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 сентября 2021 года № 24371.
Загрузчик-выгрузчик сушил и печей
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность: Производство строительных изделий и конструкций
Квалификация:
-
Уровень образования: основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
не менее 1 года
Связь с неформальным и информальным
образованием:
Другие возможные наименования
профессии:

7313-4-012 - Кептіргіштер мен пештерге тиеуші – түсіруші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Кептіру камераларын, күйдіру пештерін, туннельдік пештерді айналмалы және шахталық пештерге тиеу және түсіру жөніндегі жұмысты басқару, шикізатты, диатомды, дірілдейтін және басқа да жылу оқшаулағыш бұйымдарды күйдіру кезінде оларды тиеу және түсіру үшін механизмдер мен құрылғыларды баптау, Іске қосу және тоқтату.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Пайдаланылатын жабдықтар мен механизмдердің жай-күйін тексеру.
2. Пештерді тиеу және түсіру бойынша жұмысты басқару.
3. Жабдықтың жай-күйін бақылау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Пайдаланылатын жабдықтар мен механизмдердің жай-күйін тексеру.
Дағды 1:
Қолданылатын құрылғылар мен механизмдердің күйін тексеру.
Машықтар:
3 разряд
1. Жабдықтың күйін тексеріңіз.
2. Бұйымдардың технологиялық талаптарға сәйкестігін тексеру.
3. Кептіру камерасында және/немесе күйдіру пешінде температуралық режимді, технологияның сәйкестігін тексеру, бұйымдардың күйдіру арбаларына тиелуін, қалыпталған бұйымдардың кептіру арбаларына тиелуін тексеру.
4. Қалыпталған күйдірілген бұйымдардың вагонеткаларға тиелуін және бұйым түрінің алынған тапсырысқа сәйкестігін тексеру.
5. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау
6. Өрт сөндіру құралдарының нұсқауларын қолдану
Білімдер:
3 разряд
1. Қарапайым типтік тапсырмаларды орындау кезінде еңбек пәні, нәтижеге жету құралдары мен тәсілдері туралы негізгі білім.
2. Жабдықтар мен механизмдерді тексеру және жұмысқа дайындау ережелерін білу.
3. Еңбекті қорғау талаптары, оның ішінде жұмыс орнында
4. Өндірістік санитария және гигиена талаптары
5. Өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Пештерді тиеу және түсіру бойынша жұмысты басқару.
Дағды 1:
Пештерді тиеу түсіру.
Машықтар:
3 разряд
1. Жүктеу түсіру пештер.
2. Технологиялық талаптарға сәйкес
кептіру камералары мен пештердегі температуралық режимді бақылау және реттеу.
3. Өрт сөндіру құралдарының нұсқауларын қолдану
Білімдер:
3 разряд
1. Кептіру және күйдіру процесінің технологиясы.
2. Материалдардың қасиеттері және температуралық күйдіру режимі.
3. Өндірістік санитария және гигиена талаптары
4. Өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Жабдықтың жай-күйін бақылау.
Дағды 1:
Жабдықтың жай-күйін бақылау инспекциясы.
Машықтар:
3 разряд
1. Жабдықтың күйін тексеріңіз.
2. Тиісті Жүктеу-жүктеуді тексеріңіз.

7313-4-012 - Загрузчик-разгрузчик сушильных печей
Основная цель деятельности:
Управление работой по загрузке и выгрузке сушильных камер, печей обжига, туннельных печей, во вращающиеся и шахтные печи, наладка, пуск и остановка механизмов и приспособлений для загрузки и выгрузки сырья, диатомовых, трепельных и других теплоизоляционных изделий при их обжиге.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проверка состояния используемого оборудования и механизмов.
2. Управление работой по загрузке и выгрузке печей.
3. Контрольная проверка состояния оборудования.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проверка состояния используемого оборудования и механизмов.
Навык 1:
Проверка состояния используемых устройств и механизмов.
Умения:
3 разряд
1. Проверять состояние оборудования.
2. Осматривать изделий на соответствие технологическим требованиям.
3. Осматривать температурный режим в сушильной камере и/или печи обжига, на соответствие технологии, проверка надлежащей садки изделий на обжиговые телеги, загрузки формованных изделий на сушильные телеги.
4. Проверять загрузки формованных обожженных изделий на вагонетки и соответствия вида изделий полученному заказу.
5. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
6. Применять инструкции средств Пожаротушения
Знания:
3 разряд
1. Базовые знания о предмете труда, средствах и способах достижения результата при выполнении простых типовых задач.
2. Знания правил осмотра и подготовки оборудования и механизмов к работе.
3. Требования охраны труда, в том числе на рабочем месте
4. Требования производственной санитарии и гигиены
5. Требования пожарной, промышленной и экологической безопасности
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Управление работой по загрузке и выгрузке печей.
Навык 1:
Загрузка выгрузка печей.
Умения:
3 разряд
1. Загружать выгружать печи.
2. Контролировать и регулировать
температурного режима в сушильных камерах и печах обжига в соответствии с технологическими требованиями.
3. Применять инструкции средств пожаротушения
Знания:
3 разряд
1. Технология процесса сушки и обжига.
2. Свойства материалов и температурный режим обжига.
3. Требования производственной санитарии и гигиены
4. Требования пожарной, промышленной и экологической безопасности
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Контрольная проверка состояния оборудования.
Навык 1:
Контрольная инспекция состояния оборудования
.
Умения:
3 разряд
1. Проверять состояние оборудования.
2. Проверять надлежащую загрузку- выгрузку.

3. Кептіру сапасын тексеріңіз.
4. Өрт сөндіру құралдарының нұсқауларын қолдану
Білімдер:
3 разряд
1. Дайындалатын бұйымдардың сапасына қойылатын талаптар.
2. Өндірістік санитария және гигиена талаптары
3. Өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік Тәртіптілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламент Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Шикізатты, жартылай фабрикаттарды және дайын өнімді қабылдаушы
11. Кәсіптің карточкасы "Шихталаушы":
Топтың коды:
7549-9
Қызмет атауының коды:
7549-9-045
Кәсіптің атауы:
Шихталаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
2-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2- шығарылым) бекіту туралы" 2024 жылғы 12 ақпандағы № 30 бұйрығы Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Шихташы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Құрылыс бұйымдары мен конструкцияларын өндіру
Біліктілік:
-
Білім деңгейі: негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
кем дегенде 1 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Құрылыс материалдары мен бұйымдарын өндіруде Жұмыс шихтасын жасау және мөлшерлеу; кестеге және технологиялық процеске сәйкес пешке шихтаны тиеу; тиеу құрылғылары мен басқа да жабдықтарды басқару.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Пайдаланылатын жабдықтар мен механизмдердің жай-күйін тексеру.
2. Жұмыс кестесіне және күйдіру процесіне сәйкес пешке шихтаны тиеу.
3. Дайын өнімдерді шығару.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Пайдаланылатын жабдықтар мен механизмдердің жай-күйін тексеру.
Дағды 1:
Жабдықтар мен механизмдерді жұмысқа дайындау.
Машықтар:
3-4 разряд
1. Жабдықтар мен механизмдерді жұмысқа дайындау.
2. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау
3. Өрт сөндіру құралдарының нұсқауларын қолдану
Білімдер:
3-4 разряд
1. Қарапайым типтік тапсырмаларды орындау кезінде еңбек пәні, нәтижеге жету құралдары мен тәсілдері туралы негізгі білім. Жабдықтар мен механизмдерді тексеру және жұмысқа дайындау ережелерін білу.

3. Проверять качества сушки.
4. Применять инструкции средств пожаротушения
Знания:
3 разряд
1. Требования к качеству изготавливаемых изделий.
2. Требования производственной санитарии и гигиены
3. Требования пожарной, промышленной и экологической безопасности
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность Дисциплинированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Технический регламент "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" Приказ Министра
индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Приемщик сырья, полуфабрикатов и готовой продукции
11. Карточка профессии "Шихтовщик":
Код группы:
7549-9
Код наименования занятия:
7549-9-045
Наименование профессии:
Шихтовщик
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 2. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 12 февраля 2024 года № 30 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)". Шихтовщик
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Производство строительных изделий и конструкций
Квалификация:
-
Уровень образования: основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
не менее 1 года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Составление и дозировка рабочей шихты в производстве строительных материалов и изделий; загрузка шихты в печи в соответствии с графиком и технологическим процессом;
управление загрузочными устройствами и другими оборудованиями.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проверка состояния используемого оборудования и механизмов.
2. Загрузка шихты в печи в соответствии с графиком работы и процессом обжига.
3. Извлечение готовых изделий.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1: Проверка состояния используемого
Навык 1:
Умения:
3-4 разряд
1. Подготавливать оборудование и
оборудования и
Подготовка
механизмы к работе.
2. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
3. Применять инструкции средств пожаротушения
Знания:
3-4 разряд
1. Базовые знания о предмете труда, средствах и способах достижения результата при выполнении простых типовых задач. Знания правил осмотра и подготовки оборудования и механизмов к работе.

2. Еңбекті қорғау талаптары, оның ішінде жұмыс орнында
3. Өндірістік санитария және гигиена талаптары
4. Өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Жұмыс кестесіне және күйдіру процесіне сәйкес пешке шихтаны тиеу.
Дағды 1:
Кестеге және технологиялық процеске сәйкес шихтаны вагранкаларға, пештерге тиеу.
Машықтар:
3-4 разряд
1. Кестеге және технологиялық процеске сәйкес шихталарды вагранкаларға, пештерге тиеу. Пештерді, диспенсерлерді, тасымалдағыштарды, скиптерді және басқа механизмдерді басқару.
2. Қолданылатын жабдықтар мен механизмдердің жарамдылық деңгейін анықтау.
3. Өрт сөндіру құралдарының нұсқауларын қолдану
Білімдер:
3-4 разряд
1. Пештердің, диспенсерлердің, транспортерлердің, скиптердің, бақылау-өлшеу және іске қосу аппаратурасының және басқа да механизмдердің құрылғысы
2. Өндірістік санитария және гигиена талаптары
3. Өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Дайын өнімдерді шығару.
Дағды 1:
Дайын өнімді алу.
Машықтар:
3-4 разряд
1. Дайын өнімді алыңыз.
2. Бұйымдар мен материалдардың сапасын бағалау, өндіріске түсетін бұйымдардың түрлерін анықтау.
3. Өрт сөндіру құралдарының нұсқауларын қолдану
Білімдер:
3-4 разряд
1. Бұйымдар мен материалдардың түрлері, олардың сапалық сипаттамаларына қойылатын талаптар.
2. Өндірістік санитария және гигиена талаптары
3. Өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Шыдамдылық
Тәртіптілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Садчик
12. Кәсіптің карточкасы "Бұйымдарды, конструкцияларды және құрылыс материалдарын өндіруде қалыптаушы":
Топтың коды:
7549-4
Қызмет атауының коды:
7549-4-067
Кәсіптің атауы:
Бұйымдарды, конструкцияларды және құрылыс материалдарын өндіруде қалыптаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
40-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (40-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 13 қыркүйектегі № 334 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 16 қыркүйекте № 24371 болып тіркелді.
Бұйымдарды, конструкцияларды және құрылыс материалдарын қалыптаушы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Тәжірибесіз
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қалыптаушы
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

2. Требования охраны труда, в том числе на рабочем месте
3. Требования производственной санитарии и гигиены
4. Требования пожарной, промышленной и экологической безопасности
механизмов.
оборудования и
механизмов к работе.
Возможность признания
не рекомендуется
навыка:
Трудовая функция 2:
Загрузка шихты в печи в соответствии с графиком работы и процессом обжига.
1:
Загрузка шихты в вагранки, печи в соответствии с графиком и технологическим процессом.
Умения:
3-4 разряд
1. Загружать шихты в вагранки, печи в соответствии с графиком и технологическим процессом.
Управление печами, дозаторами, транспортерами, скипами и другими механизмами.
2. Определять уровни исправности используемых оборудований и механизмов.
3. Применять инструкции средств пожаротушения
Знания:
3-4 разряд
1. Устройство печей, дозаторов, транспортеров, скипов, контрольно- измерительной и пусковой аппаратуры и других механизмов
2. Требования производственной санитарии и гигиены
3. Требования пожарной, промышленной и экологической безопасности
Возможность признания
не рекомендуется
навыка:
Трудовая функция 3:
Извлечение готовых изделий.
Навык 1:
Снятие готовых изделий
Умения:
3-4 разряд
1. Снимать готовые изделий.
2. Оценивать качества изделий и материалов, определение видов поступающих в производство изделий.
3. Применять инструкции средств пожаротушения
Знания:
3-4 разряд
1. Виды изделий и материалов, требования к их качественным характеристикам.
2. Требования производственной санитарии и гигиены
3. Требования пожарной, промышленной и экологической безопасности
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Терпеливость
Дисциплинированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Садчик
12. Карточка профессии "Формовщик в производстве изделий, конструкций и строительных материалов":
Код группы:
7549-4
Код наименования занятия:
7549-4-067
Наименование профессии:
Формовщик в производстве изделий, конструкций и строительных материалов
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 40. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 13 сентября 2021 года № 334 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 40)".
Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 сентября 2021 года № 24371.
Формовщик изделий, конструкций и строительных материалов
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Без опыта
Связь с неформальным и информальным
образованием:
Другие возможные наименования
профессии:
Основная цель деятельности:
Управление работой всех механизмов объемно-формовочной машины при формовании изделий, конструкций и строительных материалов.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Пайдаланылатын жабдықтар мен механизмдердің жай-күйін тексеру. Материалдар мен жабдықтарды жұмысқа дайындау.
2. Қарапайым типтік әдістерді орындау кезінде еңбек пәні, нәтижеге жету құралдары мен тәсілдері туралы негізгі білім. Кестеге және технологиялық процеске сәйкес дұрыс қалыптауды анықтау әдістері. Жабдықтар мен механизмдерді тексеру және жұмысқа дайындау ережелері.
3. Жабдықтың жай-күйін бақылау. Нұсқаулыққа, өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарына сәйкес орындалған жұмыстардың сапасын бағалау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Пайдаланылатын жабдықтар мен механизмдердің жай-күйін тексеру. Материалдар мен жабдықтарды жұмысқа дайындау.
Дағды 1:
Жабдықтар мен механизмдерді жұмысқа дайындау. Кестеге және технологиялық процеске сәйкес бұйымдарды қалыптау.
Машықтар:
2 разряд
1. Жабдықтар мен механизмдерді жұмысқа дайындау.
2. Өнімдерді кестеге және технологиялық процеске сәйкес пішіндеңіз.
3. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау.
Білімдер:
2 разряд
1. Қарапайым типтік әдістерді орындау кезінде еңбек пәні, нәтижеге жету құралдары мен тәсілдері туралы негізгі білім.
2. Кестеге және технологиялық процеске сәйкес дұрыс қалыптауды анықтау әдістері.
3. Жабдықтар мен механизмдерді тексеру және жұмысқа дайындау ережелері.
4. Еңбекті қорғау талаптары, оның ішінде жұмыс орнында
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Қарапайым типтік әдістерді орындау кезінде еңбек пәні, нәтижеге жету құралдары мен тәсілдері туралы негізгі білім. Кестеге және технологиялық процеске сәйкес дұрыс қалыптауды анықтау әдістері.
Жабдықтар мен механизмдерді тексеру және жұмысқа дайындау ережелері.
Дағды 1:
Жабдықтар мен механизмдерді жұмысқа дайындау. Кестеге және технологиялық процеске сәйкес бұйымдарды қалыптау.
Машықтар:
2 разряд
1. Жабдықтар мен механизмдерді жұмысқа дайындау.
2. Өнімдерді кестеге және технологиялық процеске сәйкес пішіндеңіз.
3. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау.
Білімдер:
2 разряд
1. Базовые знания о предмете труда, средствах и способах достижения результата при выполнении простых типовых способов.
2. Способы определения надлежащей формовки в соответствии с графиком и технологическим процессом.
3. Правила осмотра и подготовки оборудования и механизмов к работе.
4. Требования охраны труда, в том числе на рабочем месте.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Жабдықтың жай-күйін бақылау.
Нұсқаулыққа, өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарына сәйкес орындалған жұмыстардың сапасын бағалау.
Дағды 1:
Жабдықтар мен механизмдерді жұмысқа дайындау.
Кестеге және технологиялық процеске сәйкес бұйымдарды қалыптау.
Машықтар:
2 разряд

1. Подготовка к изготовлению железобетонных изделий и конструкций.
2. Изготовление железобетонных изделий простой и средней сложности.
3. Изготовление сложные изделия и конструкции.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Подготовка к изготовлению железобетонных изделий и конструкций.
Навык 1:
Подготовка к формованию железобетонных изделий и конструкций, а также выполнение вспомогательных работ при обработке гипсокартонных листов.
Умения:
2 разряд
1. Подготавливать оборудование и механизмы к работе.
2. Подготавливать к формованию железобетонные изделия и конструкции.
3. Формовать изделия в соответствии с графиком и технологическим процессом.
4. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены.
Знания:
2 разряд
1. Базовые знания о предмете труда, средствах и способах достижения результата при выполнении простых типовых способов.
2. Способы определения надлежащей формовки в соответствии с графиком и технологическим процессом.
3. Правила осмотра и подготовки оборудования и механизмов к работе.
4. Требования охраны труда, в том числе на рабочем месте
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Изготовление железобетонных изделий простой и средней сложности.
Навык 1:
Производство железобетонных изделий простой и средней сложности.
Умения:
2 разряд
1. Изготавливать железобетонные изделия простой и средней сложности.
2. Формовать изделия в соответствии с графиком и технологическим процессом.
3. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены.
Знания:
2 разряд
1. Основные знания о предмете работы, инструментах и методах достижения результата при выполнении простых стандартных процедур.
2. Способы определения надлежащей формовки в соответствии с графиком и технологическим процессом.
3. Правила осмотра и подготовки оборудования и механизмов к работе.
4. Требования охраны труда, в том числе на рабочем месте.
Возможность признания
не рекомендуется
навыка:
Трудовая функция 3:
Изготовление сложные изделия и конструкции.
Навык 1:
Производство сложных изделий и конструкций, включая крупногабаритные и тонкостенные элементы.
Умения:
2 разряд

7549-4-052 - Тасты күйдіру пешіне орнықтырушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Кірпіш-шикізатты, плиткаларды, керамикалық блоктарды, сақиналы күйдіру пештерінің камераларына дренаждық құбырларды торлау; шикізатты қабылдамау және т. б.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Пайдаланылатын жабдықтар мен механизмдердің жай-күйін тексеру.
Материалдар мен жабдықтарды жұмысқа дайындау.
2. Құрылыс бұйымдарын шығару бойынша жұмыстарды орындау. Кірпіш-шитті, плиткаларды, керамикалық блоктарды, сақиналы күйдіру пештерінің камераларына дренаждық құбырларды торлау.
Шикізатты қабылдамау.
Садко төменгі қатарлар.
От арналарының аяқтарын қалау.
Отын түтіктерінің астына торлы торларды төсеу.
Плитка торына арналған шикі кірпіштен жасалған кассеталар құрылғысы.
Шатыр плиткалары немесе дренаждық
3. Жабдықтың жай-күйін бақылау. Кірпіш-шикізат торының, плиткамен немесе дренаждық құбырлармен біріктірілген кірпіш торының әдістерін білу; тордың пештің өнімділігіне әсер ету принципі; шикізат сапасына
қойылатын талаптар.
Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ақаулардың алдын алу және жою;
Қызмет көрсетілетін жабдықты іске қосу, тоқтату және майлау қағидалары; қойылатын талаптар
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Дағды 1:
Тиеу құрылғылары мен материалдарын
Дайындау.
Машықтар:
Пайдаланылатын
4 разряд
1. Жабдықты жұмысқа дайындау.
2. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау
3. Өрт сөндіру құралдарының нұсқауларын қолдану
жабдықтар мен
механизмдердің жай-күйін
тексеру. Материалдар мен
жабдықтарды жұмысқа
дайындау.
Білімдер:
4 разряд
1. Сақиналы пеш пен
вагонеткалардың құрылысы,
жабдықты жұмысқа дайындау
ережесі. Шикізат сапасына
қойылатын талаптар
2. Еңбекті қорғау талаптары, оның
ішінде жұмыс орнында
3. Өндірістік санитария және
гигиена талаптары
Дағдыны тану
ұсынылмайды
мүмкіндігі:
Еңбек функциясы 2:
Дағды 1:
Жоғары білікті садақшының
басшылығымен сақиналы пештерге кірпіш тор.
Машықтар:
Құрылыс бұйымдарын
4 разряд
1. Өнімдерді кестеге және технологиялық процеске сәйкес отырғызыңыз.
2. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау
3. Өрт сөндіру құралдарының нұсқауларын қолдану
шығару бойынша
жұмыстарды орындау.
Кірпіш-шитті, плиткаларды,
керамикалық блоктарды,
сақиналы күйдіру
пештерінің камераларына
дренаждық құбырларды
торлау. Шикізатты
қабылдамау. Садко төменгі
Білімдер:
қатарлар. От арналарының
аяқтарын қалау. Отын
4 разряд
түтіктерінің астына торлы
1. Сақиналы пештің және
торларды төсеу. Плитка
вагонеткалардың құрылысы;
торына арналған шикі
бұйымдарды пеш вагонеткаларына
кірпіштен жасалған
төсеу ережесі; шикізатты сақиналы
кассеталар құрылғысы.
пештерге торлау әдістері;
Шатыр плиткалары немесе
шикізаттың сапасына қойылатын
дренаждық
талаптар; күйдіру процесі;
қолданылатын отынның түрлері мен қасиеттері.
2. Еңбекті қорғау талаптары, оның ішінде жұмыс орнында
3. Өндірістік санитария және гигиена талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Жабдықтың жай-күйін бақылау.
Кірпіш-шикізат торының, плиткамен немесе дренаждық құбырлармен біріктірілген кірпіш торының әдістерін білу;
тордың пештің өнімділігіне әсер ету принципі;
шикізат сапасына қойылатын талаптар.
Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ақаулардың алдын алу және жою;
Қызмет көрсетілетін жабдықты іске қосу, тоқтату және майлау қағидалары; қойылатын талаптар
Дағды 1:
Вагоншаның немесе сақиналы пештің астыня пен қиыршық тастан тазарту.
Машықтар:
4 разряд
1. Вагонеткалардың немесе сақиналы пештің астына бо пен қиыршық тастан тазалаңыз.
2. Жүктелген және бос вагондарды жылжытыңыз.
3. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау
Білімдер:
4 разряд
1. Вагоншаның немесе сақиналы пештің астыня пен қиыршық тастан тазарту тәсілдері мен тәсілдері.
2. Еңбекті қорғау талаптары, оның ішінде жұмыс орнында
3. Өндірістік санитария және гигиена талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік Шыдамдылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламент Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 Бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Шихташы
16. Кәсіптің карточкасы "Орнықтырушы":
Топтың коды:
7549-9
Қызмет атауының коды:
7549-9-034
Кәсіптің атауы:
Орнықтырушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
40-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (40-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 13 қыркүйектегі № 334 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 16 қыркүйекте № 24371 болып тіркелді.
Отырғызушы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Құрылыс бұйымдары мен конструкцияларын өндіру
Біліктілік:
-
Білім деңгейі: негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
кем дегенде 1 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

7549-4-052 - Садчик камня в обжигательные печи
Основная цель деятельности:
Садка кирпича-сырца, черепицы, керамических блоков, дренажных труб в камеры кольцевых обжигательных печей; отбраковка сырца и т.д.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проверка состояния используемого оборудования и механизмов.
2. Садка кирпича-сырца, черепицы, керамических блоков, дренажных труб в камеры кольцевых обжигательных печей.
3. Знание методов садки кирпича- сырца, комбинированной садки кирпича с черепицей или дренажными трубами.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1: Проверка состояния используемого оборудования и механизмов.
Навык 1:
Подготовка загрузочных устройств и материалов.
Умения:
4 разряд
1. Подготавливать оборудование к работе.
2. Соблюдать требования охраны
труда, производственной санитарии и гигиены
3. Применять инструкции средств пожаротушения
Знания:
4 разряд
1. Устройство кольцевой печи и вагонеток, правила подготовки оборудования к работе. Требования, предъявляемые к качеству сырца
2. Требования охраны труда, в том числе на рабочем месте
3. Требования производственной санитарии и гигиены
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Садка кирпича-сырца, черепицы, керамических блоков, дренажных труб в камеры кольцевых обжигательных печей.
Навык 1:
Садка кирпича в кольцевые печи под руководством садчика более высокой квалификации.
Умения:
4 разряд
1. Сажать изделия в соответствии с графиком и технологическим процессом.
2. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
3. Применять инструкции средств пожаротушения
Знания:
4 разряд
1. Устройство кольцевой печи и вагонеток; правила укладки изделий на печные вагонетки; методы садки сырца в кольцевые печи; требования,
предъявляемые к качеству сырца; процесс обжига; виды и свойства применяемого топлива.
2. Требования охраны труда, в том числе на рабочем месте
3. Требования производственной санитарии и гигиены
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Знание методов садки кирпича-сырца, комбинированной садки кирпича с черепицей или дренажными трубами.
Навык 1:
Очистка пода вагонетки или кольцевой печи от боя и щебня.
Умения:
4 разряд
1. Чистить пода вагонетки или кольцевой печи от боя и щебня.
2. Перемещать груженые и порожние вагонетки.
Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
Знания:
4 разряд
1. Приемы и способы очистки пода вагонетки или кольцевой печи от боя и щебня.
2. Требования охраны труда, в том числе на рабочем месте
3. Требования производственной санитарии и гигиены
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Терпеливость
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Технический регламент "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Шихтовщик
16. Карточка профессии "Садчик":
Код группы:
7549-9
Код наименования занятия:
7549-9-034
Наименование профессии:
Садчик
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 40. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 13 сентября 2021 года № 334 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 40)".
Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 сентября 2021 года № 24371.
Садчик
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Производство строительных изделий и конструкций
Квалификация:
-
Уровень образования: основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
не менее 1 года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:

7549-4-052 - Тасты күйдіру пешіне орнықтырушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Кірпіш-шикізатты, плиткаларды, керамикалық блоктарды, сақиналы күйдіру пештерінің камераларына дренаждық құбырларды торлау; шикізатты қабылдамау және т. б.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Құрылыс бұйымдарын шығару бойынша жұмыстарды орындау.
Кірпіш-шитті, плиткаларды, керамикалық блоктарды, сақиналы күйдіру пештерінің камераларына дренаждық құбырларды торлау. Шикізатты қабылдамау.
Садко төменгі қатарлар.
От арналарының аяқтарын қалау.
Отын түтіктерінің астына торлы торларды төсеу.
Плитка торына арналған шикі кірпіштен жасалған кассеталар құрылғысы. Шатыр плиткалары немесе дренаждық
2. Жабдықтың жай-күйін бақылау. Кірпіш-шикізат торының, плиткамен немесе дренаждық
құбырлармен біріктірілген кірпіш торының әдістерін білу;
тордың пештің өнімділігіне әсер ету принципі; шикізат сапасына қойылатын талаптар.
Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ақаулардың алдын алу және жою;
Қызмет көрсетілетін
жабдықты іске қосу, тоқтату және майлау қағидалары;
қойылатын талаптар
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Дағды 1:
Кірпіш-шитті, плиткаларды, керамикалық блоктарды, сақиналы күйдіру пештерінің камераларына дренаждық құбырларды торлау
Машықтар:
Құрылыс бұйымдарын
5 разряд
1. Кірпіштерді, плиткаларды, керамикалық блоктарды, дренаждық құбырларды сақиналы пештердің камераларына отырғызыңыз.
2. Төменгі қатарларды отырғызыңыз.
3. Аяқ арналарының аяқтарын қойыңыз.
4. Отын түтіктерінің астына торлы торларды салыңыз.
5. Кірпішті тақтайшалармен немесе дренаждық құбырлармен отырғызыңыз.
6. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау
шығару бойынша
жұмыстарды орындау.
Кірпіш-шитті, плиткаларды,
керамикалық блоктарды,
сақиналы күйдіру
пештерінің камераларына
дренаждық құбырларды
торлау. Шикізатты
қабылдамау. Садко төменгі
қатарлар. От арналарының
аяқтарын қалау. Отын
түтіктерінің астына торлы
торларды төсеу. Плитка
торына арналған шикі
кірпіштен жасалған
кассеталар құрылғысы.
Шатыр плиткалары немесе
Білімдер:
дренаждық
5 разряд
1. Қызмет көрсетілетін сақиналы
күйдіру пештерінің конструкциясы;
шикі кірпіш торының әдістері,
плиткалармен немесе дренаждық
құбырлармен біріктірілген кірпіш
торының әдістері; тордың пештің
жұмысына әсер ету принципі.
2. Еңбекті қорғау талаптары, оның
ішінде жұмыс орнында
3. Өндірістік санитария және
гигиена талаптары
Дағдыны тану
ұсынылмайды
мүмкіндігі:
Еңбек функциясы 2:
Жабдықтың жай-күйін бақылау.
Кірпіш-шикізат торының, плиткамен немесе дренаждық құбырлармен біріктірілген кірпіш торының әдістерін білу;
тордың пештің өнімділігіне әсер ету принципі; шикізат сапасына қойылатын талаптар.
Қызмет көрсетілетін жабдықтың
Дағды 1:
Шатыр плиткалары немесе дренаждық құбырлары бар кірпіштің бірлескен торы
Машықтар:
5 разряд
1. Тар табанды жолдарды, шеңберлерді және металл парақтарды ауыстырыңыз.
2. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау
3. Өрт сөндіру құралдарының нұсқауларын қолдану
Білімдер:
жұмысындағы ақаулардың алдын алу және жою;
Қызмет көрсетілетін жабдықты іске қосу, тоқтату және майлау қағидалары; қойылатын талаптар
5 разряд
1. Тар табанды жолдарды, шеңберлерді және металл табақтарды ауыстыру әдістері.
2. Еңбекті қорғау талаптары, оның ішінде жұмыс орнында
3. Өндірістік санитария және гигиена талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік Шыдамдылық Тәртіптілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламент Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 Бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Шихташы

7549-4-052 - Садчик камня в обжигательные печи
Основная цель деятельности:
Садка кирпича-сырца, черепицы, керамических блоков, дренажных труб в камеры кольцевых обжигательных печей; отбраковка сырца и т.д.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Садка кирпича-сырца, черепицы, керамических блоков, дренажных труб в камеры кольцевых обжигательных печей.
2. Знание методов садки кирпича- сырца, комбинированной садки кирпича с черепицей или дренажными трубами.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Садка кирпича-сырца, черепицы, керамических блоков, дренажных труб в камеры кольцевых обжигательных печей.
Навык 1:
Садка кирпича-сырца, черепицы, керамических блоков, дренажных труб в камеры кольцевых обжигательных печей
Умения:
5 разряд
1. Сажать кирпичи-сырцы, черепицы, керамические блоки, дренажные трубы в камеры кольцевых обжигательных печей.
2. Сажать нижние ряды.
3. Класть ножки подовых каналов.
4. Выкладывать колосниковые решетки под топливными трубочками.
5. Сажать кирпич с черепицей или дренажными трубами.
6. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
Знания:
5 разряд
1. Конструкции обслуживаемых кольцевых обжигательных печей; методы садки кирпича-сырца, комбинированной садки кирпича с черепицей или дренажными трубами; принцип влияния садки на производительность печи.
Требования охраны труда, в том числе на рабочем месте
5 разряд
2. Конструкции обслуживаемых кольцевых обжигательных печей; методы садки кирпича-сырца, комбинированной садки кирпича с черепицей или дренажными трубами; принцип влияния садки на производительность печи.
Требования охраны труда, в том числе на рабочем месте
3. Требования производственной санитарии и гигиены
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Знание методов садки кирпича-сырца, комбинированной садки кирпича с черепицей или дренажными трубами.
Навык 1:
Совместная садка кирпича с черепицей или дренажными трубами
Умения:
5 разряд
1. Перекладывать узкоколейные пути, круги и металлические листы.
2. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
5 разряд
3. Применять инструкции средств пожаротушения
Знания:
5 разряд
1. Способы перекладки узкоколейных путей, кругов и металлических листов.
2. Требования охраны труда, в том числе на рабочем месте
3. Требования производственной санитарии и гигиены
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Терпеливость
Дисциплинированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Технический регламент "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Шихтовщик

17. Кәсіптің карточкасы "Техник-технолог (общий профиль)":
Топтың коды:
3112-1
Қызмет атауының коды:
3112-1-005
Кәсіптің атауы:
Техник-технолог (общий профиль)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді. Параграф 109. техник-технолог
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Темір-бетон және еталл бұйымдарын өндіру (түрлері бойынша)
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Құрылыс бұйымдары мен конструкцияларын өндіру
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
I санатты техник-технолог: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі
білімі және II санатты техник-технолог лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
II санатты техник-технолог: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі және санаты жоқ
Техник – технолог лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл; санаты жоқ техник-технолог: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
жоқ
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Өнімнің қарапайым түрлеріне немесе оның элементтеріне прогрессивті технологиялық процестерді және өндірістің оңтайлы режимдерін әзірлеу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бұл карточка 2024 жылғы" алюминий және алюминий қорытпаларынан жасалған құрылыс конструкциялары мен бұйымдарын өндіру " кәсіби стандартында көрсетілген
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Бұл карточка 2024 жылғы" алюминий және алюминий қорытпаларынан жасалған құрылыс конструкциялары мен бұйымдарын өндіру " кәсіби стандартында көрсетілген
Дағды 1:
-
Машықтар:
-
Білімдер:
-
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Дербестік және жауапкершілік
Командада жұмыс істей білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Жабдықтарды жөндеу шебері

17. Карточка профессии "Техник-технолог (общий профиль)":
Код группы:
3112-1
Код наименования занятия:
3112-1-005
Наименование профессии:
Техник-технолог (общий профиль)
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых
квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других
служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 109. техник-технолог
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Производство железобетонных и металлических изделий (по видам)
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Производство строительных изделий и конструкций
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
техник-технолог I категории: техническое и профессиональное, послесреднее образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника-технолога II категории не менее 2 лет; техник-технолог II категории: техническое и профессиональное, послесреднее образование по
соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника – технолога без категории не менее 2 лет; техник-технолог без категории: техническое и
профессиональное, послесреднее образование по соответствующей специальности (квалификации) без предъявления требований к стажу работы.
Связь с неформальным и информальным образованием:
отсутствует
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Разработка прогрессивных технологических процессов и оптимальных режимов производства на простые виды продукции или ее элементы
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Данная карточка указана в профессиональном стандарте "Производство строительных конструкций и изделий из алюминия и алюминиевых сплавов" от 2024 года
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Данная карточка указана в профессиональном стандарте "Производство строительных конструкций и изделий
Навык 1:
-
Умения:
-
Знания:
-
Возможность признания навыка:
-
из алюминия и алюминиевых сплавов" от 2024 года
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Самостоятельность и ответственность
Умение работать в команде
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер по ремонту оборудования

18. Кәсіптің карточкасы "Металды конструкцияларды жинайтын слесарь":
Топтың коды:
7214-2
Қызмет атауының коды:
7214-2-003
Кәсіптің атауы:
Металды конструкцияларды жинайтын слесарь
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
2-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2- шығарылым) бекіту туралы" 2024 жылғы 12 ақпандағы № 30 бұйрығы Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы.
Металл конструкцияларын құрастыру жөніндегі слесарь
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
тәжірибесіз
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Металл конструкцияларын құрастыру сапасы мен өнімділігін қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Парақтан, сұрыптық және фасонды прокаттан қарапайым бөлшектерді дайындау
2. Дәнекерлеу және тойтару үшін қарапайым металл конструкцияларды құрастыру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Парақтан, сұрыптық және фасонды прокаттан қарапайым бөлшектерді дайындау
Дағды 1:
Қарапайым бөлшектерді жасау
Машықтар:
2-4 разряд
1. Қарапайым бөлшектердің сызбаларын оқыңыз
2. Технологиялық құжаттаманы оқыңыз
3. Станоктардағы тесіктерді өңдеу
4. Тесіктерді портативті механикаландырылған құралмен өңдеңіз
5. Тесіктерді өңдеудің технологиялық режимдерін таңдаңыз
6. Сыртқы және ішкі жіптерді кесіңіз
7. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау
Білімдер:
2-4 разряд
1. Қол слесарь құралын пайдалану ережелері
2. Прокатты кесуге арналған жабдықты пайдалану ережелері
3. Тесіктерді өңдеуге арналған механикаландырылған құралды пайдалану ережелері
4. Тесіктерді өңдеуге арналған станоктарды пайдалану ережелері
5. Тесіктерді өңдеудің технологиялық режимдері
6. Слесарлық құралды қайрау тәсілдері
7. Еңбекті қорғау талаптары, оның ішінде жұмыс орнында
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Дәнекерлеу және тойтару үшін қарапайым металл конструкцияларды құрастыру
Дағды 1:
Қарапайым металл конструкцияларын құрастыру
Машықтар:
2-4 разряд
1. Қарапайым металл конструкцияларының сызбаларын оқыңыз
2. Технологиялық құжаттаманы оқыңыз
3. Құрастыру процесінде қарапайым металл конструкцияларының бөлшектерін электр Дәнекерлеумен ұстауды жүргізу
4. Металл бөлшектер мен тораптардың беттерін бояуға дайындаңыз
5. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау
Білімдер:
2-4 разряд

18. Карточка профессии "Слесарь по сборке металлоконструкций":
Код группы:
7214-2
Код наименования занятия:
7214-2-003
Наименование профессии:
Слесарь по сборке металлоконструкций
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 2. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 12 февраля 2024 года № 30 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)". Слесарь по сборке металлоконструкций
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
без опыта
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Обеспечение качества и производительности сборки металлоконструкций
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Изготовление простых деталей из листового, сортового и фасонного проката
2. Сборка простых металлоконструкций под сварку и клепку
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Изготовление простых деталей из листового, сортового и фасонного проката
Навык 1: Изготовление простых деталей
Умения:
2-4 разряд
1. Читать чертежи простых деталей
2. Читать технологическую документацию
3. Обрабатывать отверстия на станках
4. Обрабатывать отверстия переносным механизированным инструментом
5. Выбирать технологические режимы обработки отверстий
6. Нарезать наружную и внутреннюю резьбу
7. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
Знания:
2-4 разряд
1. Правила использования ручного слесарного инструмента
2. Правила эксплуатации оборудования для резки проката
3. Правила эксплуатации механизированного инструмента для обработки отверстий
4. Правила эксплуатации станков для обработки отверстий
5. Технологические режимы обработки отверстий
6. Способы заточки слесарного инструмента
7. Требования охраны труда, в том числе на рабочем месте
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Сборка простых металлоконструкций под сварку и клепку
Навык 1:
Сборка простых металлоконструкций
Умения:
2-4 разряд
1. Читать чертежи простых металлоконструкций
2. Читать технологическую
документацию
3. Производить прихватку деталей
простых металлоконструкций
электросваркой в процессе сборки
4. Подготавливать поверхности
металлических деталей и узлов под окрашивание
5. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
Знания:
2-3 разряд

1. Слесарлық-монтаждық құралды пайдалану ережесі
2. Құрастыру әдістері мен әдістері
3. Дәнекерленген қосылыстарды орындау ережелері
4. Металл конструкцияларының бөлшектері мен тораптарын түзету әдістері
5. Бояу үшін беттерді тазарту әдістері
6. Еңбекті қорғау талаптары, оның ішінде жұмыс орнында
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік Шыдамдылық
Тәртіптілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
2
Бұйымдарды, конструкцияларды және құрылыс материалдарын өндіруде қалыптаушы
19. Кәсіптің карточкасы "Металды конструкцияларды жинайтын слесарь":
Топтың коды:
7214-2
Қызмет атауының коды:
7214-2-003
Кәсіптің атауы:
Металды конструкцияларды жинайтын слесарь
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
2-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2- шығарылым) бекіту туралы" 2024 жылғы 12 ақпандағы № 30 бұйрығы Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы.
Металл конструкцияларын құрастыру жөніндегі слесарь
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Құрылыс бұйымдары мен конструкцияларын өндіру
Біліктілік:
-
Білім деңгейі: негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
тәжірибесіз
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Металл конструкцияларын құрастыру сапасы мен өнімділігін қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Күрделі металл конструкциялары мен аса күрделі металл конструкцияларының тораптарын дәнекерлеу және тойтару үшін құрастыру
2. 10мпа дейінгі қысыммен және 1мпа дейінгі пневматикалық қысыммен гидравликалық сынақтар жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Күрделі металл конструкциялары мен аса күрделі металл конструкцияларының тораптарын дәнекерлеу және тойтару үшін құрастыру
Дағды 1:
Күрделі металл конструкцияларын құрастыру
Машықтар:
5-6 разряд
1. Күрделі металл конструкцияларының тораптары мен аса күрделі металл конструкцияларының тораптарының сызбаларын оқыңыз
2. Аса күрделі металл
конструкцияларының бөлшектері
мен тораптарын жазық және
кеңістіктік белгілеуді орындау
3. Құрастыру процесінде металл
конструкцияларының бөлшектерін
тораптарын электр Дәнекерлеумен
ұстауды жүргізу

1. Правила использования слесарно- монтажного инструмента
2. Методы и приемы сборки
3. Правила выполнения сварных соединений
4. Методы правки деталей и узлов металлоконструкций
5. Методы очистки поверхностей под окрашивание
6. Требования охраны труда, в том числе на рабочем месте
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Терпеливость
Дисциплинированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
2
Формовщик в производстве изделий, конструкций и строительных материалов
19. Карточка профессии "Слесарь по сборке металлоконструкций":
Код группы:
7214-2
Код наименования занятия:
7214-2-003
Наименование профессии:
Слесарь по сборке металлоконструкций
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 2. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 12 февраля 2024 года № 30 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)". Слесарь по сборке металлоконструкций
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
-
Уровень профессионального образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Производство строительных изделий и конструкций
Уровень образования: основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
без опыта
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Обеспечение качества и производительности сборки металлоконструкций
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Сборка сложных металлоконструкций и узлов особо сложных металлоконструкций под сварку и клепку
2. Проведение гидравлических испытаний давлением до 10МПа и пневматических давлением до 1МПа
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Сборка сложных металлоконструкций и узлов особо сложных металлоконструкций под сварку и клепку
Навык 1:
Сборка сложных металлоконструкций
Умения:
5-6 разряд
1. Читать чертежи узлов сложных металлоконструкций и узлов особо сложных металлоконструкций
2. Выполнять плоскую и пространственную разметку деталей и узлов особо сложных металлоконструкций
3. Производить прихватку деталей узлов металлоконструкций электросваркой в процессе сборки

4. Металл конструкцияларының
элементтерін сызу схемаларын
таңдаңыз
5. Еңбекті қорғау, өндірістік
санитария және гигиена талаптарын
сақтау
Білімдер:
5-6 разряд
1. Металл конструкцияларының
бөлшектері мен тораптарын түзету
тәсілдері
2. Бөлшектер мен түйіндерді тегіс
және кеңістіктік белгілеу әдістері
3. Металл конструкциясы
тораптарының жағдайын салыстыру
тәсілдері
4. Жүктерді ілмектеу схемалары
5. Еңбекті қорғау талаптары, оның
ішінде жұмыс орнында
Дағдыны тану
ұсынылмайды
мүмкіндігі:
Еңбек функциясы 2:
10мпа дейінгі қысыммен және 1мпа дейінгі пневматикалық қысыммен гидравликалық сынақтар жүргізу
Дағды 1:
Гидравликалық сынақтар жүргізу
Машықтар:
5-6 разряд
1. Қысыммен жұмыс істейтін металл конструкцияларының тораптарының сызбаларын оқыңыз
2. Гидравликалық және пневматикалық сынақтарға арналған
жабдықты орнату
3. Металл конструкцияларының тораптарын әртүрлі әдістермен гидравликалық сынау кезінде герметикалықты бақылауды жүргізу
4. Металл конструкцияларының тораптарын әртүрлі әдістермен пневматикалық сынау кезінде герметикалықты бақылауды жүргізу
5. Тығыздық сынақтарынан кейін металл конструкцияларының тораптарындағы ақауларды жою
Білімдер:
5-6 разряд
1. Гидравликалық сынау әдістері
2. Гидравликалық сынау қондырғыларының негізгі технологиялық параметрлері
3. Гидравликалық сынау кезінде герметикалықты бақылау әдістері
4. Гидравликалық және пневматикалық сынақтардан кейін ақауларды жою әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік Шыдамдылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Бұйымдарды, конструкцияларды және құрылыс материалдарын өндіруде қалыптаушы
20. Кәсіптің карточкасы "Металды конструкцияларды жинайтын слесарь":
Топтың коды:
7214-2
Қызмет атауының коды:
7214-2-003
Кәсіптің атауы:
Металды конструкцияларды жинайтын слесарь
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
2-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" 2024 жылғы 12 ақпандағы № 30 бұйрығы Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы.
Металл конструкцияларын құрастыру жөніндегі слесарь
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Құрылыс бұйымдары мен конструкцияларын өндіру
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
кем дегенде 1 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

4. Выбирать схемы строповки элементов металлоконструкций
5. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
Знания:
5-6 разряд
1. Способы правки деталей и узлов металлоконструкций
2. Способы плоской и
пространственной разметки деталей и узлов
3. Способы выверки положения узлов металлоконструкции
4. Схемы строповки грузов
5. Требования охраны труда, в том числе на рабочем месте
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение гидравлических испытаний давлением до 10МПа и пневматических давлением до 1МПа
Навык 1:
Проведение гидравлических испытаний
Умения:
5-6 разряд
1. Читать чертежи узлов металлоконструкций, работающих под давлением
2. Монтировать оснастку для гидравлических и пневматических испытаний
3. Производить контроль герметичности при гидравлических испытаниях узлов металлоконструкций различными методами
4. Производить контроль герметичности при пневматических испытаниях узлов металлоконструкций различными методами
5. Устранять дефекты узлов металлоконструкций после испытаний на герметичность
Знания:
5-6 разряд
1. Методы гидравлических испытаний
2. Основные технологические параметры установок для гидравлических испытаний
3. Методы контроля герметичности при гидравлических испытаниях
4. Методы устранения дефектов после гидравлических и пневматических испытаний
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность Терпеливость
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
3
Формовщик в производстве изделий, конструкций и строительных материалов
20. Карточка профессии "Слесарь по сборке металлоконструкций":
Код группы:
7214-2
Код наименования занятия:
7214-2-003
Наименование профессии:
Слесарь по сборке металлоконструкций
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 2. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 12 февраля 2024 года № 30 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)". Слесарь по сборке металлоконструкций
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Производство строительных изделий и конструкций
Квалификация:
-
Уровень образования: основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
не менее 1 года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:

7214-2-004 - Слесарь-монтажшы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Металл конструкцияларын құрастыру сапасы мен өнімділігін қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Дәнекерлеу және тойтару үшін аса күрделі металл конструкциялары мен эксперименттік және бірегей металл конструкцияларының тораптарын құрастыру
2. 20мпа дейінгі қысыммен және 10мпа дейінгі пневматикалық қысыммен гидравликалық сынақтар жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Дәнекерлеу және тойтару үшін аса күрделі металл конструкциялары мен эксперименттік және бірегей металл конструкцияларының тораптарын құрастыру
Дағды 1:
Аса күрделі металл конструкцияларын құрастыру
Машықтар:
1. Аса күрделі металл конструкцияларының және эксперименттік және бірегей металл конструкцияларының тораптарының сызбаларын оқу
2. Металл конструкцияларының бөлшектері мен аса күрделі тораптарын жазық және кеңістіктік белгілеуді орындау
3. Құрастыру процесінде Электрмен дәнекерлеу арқылы эксперименттік және бірегей металл конструкцияларының бөлшектерін тораптарын ұстауды жүргізу
4. Жиналған күрделі металл конструкцияларының орнын тексеріңіз
5. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау
Білімдер:
1. Бөлшектер мен түйіндерді тегіс және кеңістіктік белгілеу әдістері
2. Металл конструкциясы тораптарының жағдайын салыстыру тәсілдері
3. Кран машинисімен жұмыс кезінде белгі дабылы жүйесі
4. Аса күрделі металл конструкцияларын құрастыру жөніндегі жұмыстарды орындау кезінде жеке және ұжымдық қорғау құралдарын қолдану түрлері мен қағидалары
5. Еңбекті қорғау талаптары, оның ішінде жұмыс орнында
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
20мпа дейінгі қысыммен және 10мпа дейінгі пневматикалық қысыммен гидравликалық сынақтар жүргізу
Дағды 1:
Гидравликалық сынақтар жүргізу
Машықтар:
1. Металл конструкцияларының сызбаларын оқыңыз
2. Гидравликалық және пневматикалық сынақтарға арналған жабдықты орнату
3. Металл конструкцияларының тораптарын әртүрлі әдістермен гидравликалық сынау кезінде герметикалықты бақылауды жүргізу
4. Металл конструкцияларын әртүрлі әдістермен пневматикалық сынау кезінде герметикалықты бақылауды жүргізу
Металл конструкцияларының герметикалық ақауларын жою
Білімдер:
1. Пневматикалық сынау әдістері
2. Гидравликалық сынау қондырғыларының негізгі технологиялық параметрлері
3. Пневматикалық сынақтар кезінде герметикалықты бақылау әдістері
4. Сынақ нәтижелерін ресімдеу ережесі
5. Гидравликалық және пневматикалық сынақтардан кейін ақауларды жою әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік Шыдамдылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

7214-2-004 - Слесарь-монтажник
Основная цель деятельности:
Обеспечение качества и производительности сборки металлоконструкций
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Сборка особо сложных металлоконструкций и узлов экспериментальных и уникальных металлоконструкций под сварку и клепку
2. Проведение гидравлических испытаний давлением до 20МПа и пневматических давлением до 10МПа
Дополнительные трудовые функции:
Навык 1:
Умения:
1. Читать чертежи особо сложных металлоконструкций и узлов экспериментальных и уникальных металлоконструкций
2. Выполнять плоскую и пространственную разметку деталей и особо сложных узлов металлоконструкций
3. Производить прихватку деталей узлов экспериментальных и уникальных металлоконструкций электросваркой в процессе сборки
4. Выверять положение собранных сложных металлоконструкций
5. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
Знания:
1. Способы плоской и пространственной разметки деталей и узлов
2. Способы выверки положения узлов
Сборка особо сложных металлоконструкций
Трудовая функция 1:
Сборка особо сложных металлоконструкций и узлов экспериментальных и уникальных металлоконструкций под сварку и клепку
металлоконструкции
3. Система знаковой сигнализации при
работе с машинистом крана
4. Виды и правила применения средств
индивидуальной и коллективной
защиты при выполнении работ по
сборке особо сложных
металлоконструкций
5. Требования охраны труда, в том
числе на рабочем месте
Возможность признания
не рекомендуется
навыка:
Трудовая функция 2:
Навык 1:
Проведение гидравлических испытаний
Умения:
1. Читать чертежи металлоконструкций
2. Монтировать оснастку для гидравлических и пневматических испытаний
3. Производить контроль герметичности при гидравлических испытаниях узлов металлоконструкций различными методами
4. Производить контроль герметичности при пневматических испытаниях металлоконструкций различными методами
5. Устранять дефекты герметичности металлоконструкций
Проведение гидравлических испытаний давлением до 20МПа и пневматических давлением до 10МПа
Знания:
1. Методы пневматических испытаний
2. Основные технологические параметры установок для гидравлических испытаний
3. Методы контроля герметичности при пневматических испытаниях
4. Правила оформления результатов испытаний
5. Методы устранения дефектов после гидравлических и пневматических испытаний
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность Терпеливость
Список технических регламентов и национальных стандартов:

"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламент Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 Бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Бұйымдарды, конструкцияларды және құрылыс материалдарын өндіруде қалыптаушы
21. Кәсіптің карточкасы "Құрылыс конструкцияларын монтаждаушы":
Топтың коды:
7114-1
Қызмет атауының коды:
7114-1-002
Кәсіптің атауы:
Құрылыс конструкцияларын монтаждаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
3-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3- шығарылым) бекіту туралы" 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 1 тамызда № 19169 болып тіркелді.
Құрылыс конструкцияларын монтаждаушы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
тәжірибесіз
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7114-2-002 - Құрастырмалы конструкцияларды салушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу, кеңейту, реконструкциялау, күрделі жөндеу, қалпына келтіру және қалпына келтіру кезінде металл конструкцияларды монтаждау жөніндегі жұмыстар кешенін орындау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Металл, құрама темірбетон конструкцияларын монтаждау кезінде дайындық және қосалқы жұмыстар кешенін орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Дағды 1:
Машықтар:
Металл, құрама темірбетон
Конструкцияларды
2-3 разряд
конструкцияларын
монтаждау кезінде
1. Металл, құрама темірбетон
монтаждау кезінде
дайындық және
конструкцияларын монтаждау үшін
дайындық және қосалқы
қосалқы жұмыстар
қосалқы жұмыстарды орындау
жұмыстар кешенін орындау
кешенін орындау
кезінде құрылымдарды
автокөліктен, қоймалардан немесе
ірілендіріп құрастыру алаңынан
беру үшін итарқаларды байлауды,
ілмектеуді және ағытуды орындау
2. Металл, құрама темірбетон
конструкцияларын монтаждау үшін
қосалқы жұмыстарды орындау
кезінде құрылымдарды
автокөліктен, қоймалардан немесе
ірілендіріп құрастыру алаңынан
беру үшін монтаждау діңгектерін
құрастыруды, бөлшектеуді орындау
3. Металл, құрама темірбетон
конструкцияларын монтаждау
бойынша қосалқы жұмыстарды
орындау кезінде құрылыс алаңы
шегінде құбыр төсегіштің жебесінде
жүктердің орнын ауыстыруды
сүйемелдеуді орындау

Технический регламент "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Формовщик в производстве изделий, конструкций и строительных материалов
21. Карточка профессии "Монтажник по монтажу стальных и железобетонных конструкций":
Код группы:
7114-1
Код наименования занятия:
7114-1-002
Наименование профессии:
Монтажник по монтажу стальных и железобетонных конструкций
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 3. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)".
Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 августа 2019 года № 19169.
Монтажник строительных конструкций
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
без опыта
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
7114-2-002 - Строитель сборных конструкций
Основная цель деятельности:
Выполнение комплекса работ по монтажу металлических конструкций при строительстве, расширении, реконструкции, капитальном ремонте, реставрации и восстановлении зданий и сооружений
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение комплекса подготовительных и вспомогательных работ при монтаже металлических, сборных железобетонных конструкций
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение комплекса подготовительных и вспомогательных работ при монтаже металлических, сборных железобетонных конструкций
Навык 1:
Выполнение комплекса подготовительных и вспомогательных работ при монтаже конструкций
Умения:
2-3 разряд
1. Выполнять обвязку, зацепку и отцепку стропов для подачи конструкций с автотранспорта, со складов или с площадки укрупнительной сборки при выполнении вспомогательных работ для монтажа металлических, сборных железобетонных конструкций
2. Выполнять сборку, разборку монтажных мачт для подачи конструкций с автотранспорта, со складов или с площадки укрупнительной сборки при выполнении вспомогательных работ для монтажа металлических, сборных железобетонных конструкций
3. Выполнять сопровождение перемещения грузов на стреле трубоукладчика в пределах строительной площадки при выполнении вспомогательных работ по монтажу металлических, сборных железобетонных конструкций

4. Еңбекті қорғау, өндірістік
санитария және гигиена талаптарын
сақтау
Білімдер:
2-3 разряд
1. Жұмыстарды жүргізу жобасына
сәйкес металл, құрама темірбетон
конструкцияларын монтаждау
басталғанға дейін қосалқы
жұмыстарды орындау тәртібі
2. Құрылыс алаңы шегінде металл,
құрама темірбетон
конструкцияларын жылжыту
ережесі
3. Металл, құрама темірбетон
конструкцияларын тігуді орындау
тәсілдері
4. Негізгі және қосалқы металл,
құрама темірбетон
конструкцияларын және орнын
ауыстыратын жүктерді жинақтау,
қатарға қою ережесі
5. Еңбекті қорғау талаптары, оның
ішінде жұмыс орнында
Дағдыны тану
ұсынылмайды
мүмкіндігі:
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Шыдамдылық
Тәртіптілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
2
Металл конструкцияларын құрастыру жөніндегі слесарь
22. Кәсіптің карточкасы "Құрылыс конструкцияларын монтаждаушы":
Топтың коды:
7114-1
Қызмет атауының коды:
7114-1-002
Кәсіптің атауы:
Құрылыс конструкцияларын монтаждаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
3-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 1 тамызда № 19169 болып тіркелді.
Құрылыс конструкцияларын монтаждаушы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Құрылыс бұйымдары мен конструкцияларын өндіру
Біліктілік:
-
Білім деңгейі: негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
тәжірибесіз
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7114-2-002 - Құрастырмалы конструкцияларды салушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу, кеңейту, реконструкциялау, күрделі жөндеу, қалпына келтіру және қалпына келтіру кезінде металл конструкцияларды монтаждау жөніндегі жұмыстар кешенін орындау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ғимараттар мен құрылыстардың металл, құрама темірбетон конструкцияларын монтаждау кезінде жұмыстар кешенін орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Дағды 1:
Металл конструкцияларын монтаждау
Машықтар:
Ғимараттар мен құрылыстардың металл, құрама темірбетон конструкцияларын монтаждау кезінде жұмыстар кешенін орындау
4-5 разряд

4. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
Знания:
2-3 разряд
1. Порядок выполнения вспомогательных работ до начала
монтажа металлических, сборных железобетонных конструкций в соответствии с проектом производства работ
2. Правила перемещения металлических, сборных железобетонных конструкций в пределах строительной площадки
3. Способы выполнения строповки металлических, сборных железобетонных конструкций
4. Правила складирования, укладки в штабеля основных и вспомогательных металлических, сборных железобетонных конструкций и перемещаемых грузов
5. Требования охраны труда, в том числе на рабочем месте
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Терпеливость
Дисциплинированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
2
Слесарь по сборке металлоконструкций
22. Карточка профессии "Монтажник по монтажу стальных и железобетонных конструкций":
Код группы:
7114-1
Код наименования занятия:
7114-1-002
Наименование профессии:
Монтажник по монтажу стальных и железобетонных конструкций
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 3. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)".
Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 августа 2019 года № 19169.
Монтажник строительных конструкций
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
Уровень профессионального образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Производство строительных изделий и конструкций
-
Уровень образования: основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
без опыта
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
7114-2-002 - Строитель сборных конструкций
Основная цель деятельности:
Выполнение комплекса работ по монтажу металлических конструкций при строительстве, расширении, реконструкции, капитальном ремонте, реставрации и восстановлении зданий и сооружений
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение комплекса работ при монтаже металлических, сборных железобетонных конструкций зданий и сооружений
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение комплекса работ при монтаже металлических, сборных железобетонных конструкций зданий и сооружений
Навык 1:
Монтаж металлических конструкций
Умения:
4-5 разряд

1. Жауапкершілігі жоғары деңгейдегі ғимараттар мен құрылыстардың металл, құрама темірбетон конструкцияларын монтаждауға дайындау кезінде төменгі разрядтарға сәйкес келетін жұмыстарды (операцияларды, іс-
қимылдарды) орындау
2. Жауапкершілігі жоғары
деңгейдегі ғимараттар мен
құрылыстардың құрама темірбетон
конструкцияларын монтаждауға
дайындау бойынша жұмыстарды
орындау кезінде жүк көтергіштігі 60
тоннаға дейінгі блоктарды,
көтергіштер мен полиспасттарды
орнату және алу
3. Жауапкершілігі жоғары
деңгейдегі ғимараттар мен
құрылыстардың құрама темірбетон
конструкцияларын монтаждауға
дайындау бойынша жұмыстарды
орындау кезінде такелаждық
жабдықты сынауды орындау
4. Жауапкершілігі жоғары
деңгейдегі ғимараттар мен
құрылыстардың құрама темірбетон
конструкцияларын монтаждауға
дайындау жөніндегі жұмыстарды
орындау кезінде полиспасттарды
олардың мақсатына қарай (Жүктерді
көтеру немесе арқандарды керу)
қорлауды орындау
5. Жауапкершілігі жоғары
деңгейдегі ғимараттар мен
құрылыстардың құрама темірбетон
конструкцияларын монтаждауға
дайындау бойынша жұмыстарды
орындау кезінде металл
конструкцияларды ірілендіріп
құрастыруды орындау
6. Еңбекті қорғау, өндірістік
санитария және гигиена талаптарын
сақтау
Білімдер:
4-5 разряд
1. Жауапкершілігі жоғары деңгейдегі ғимараттар мен құрылыстардың металл, құрама темірбетон конструкцияларын монтаждауға дайындау жөніндегі жұмыстарды орындау кезінде ауыр құрама темірбетон бағандарын, іргетас блоктары мен арқалықтарды монтаждау тәсілдері мен тәсілдері
2. Жауапкершілігі жоғары деңгейдегі ғимараттар мен құрылыстардың металл, құрама темірбетон конструкцияларын уақытша бөлшектеу мен тартуды бекіту және алу тәсілдері мен тәсілдері
3. Полиспасттарды олардың мақсатына (Жүктерді көтеру немесе арқандарды тарту) және қашып бара жатқан тармақтың бағытына (жылжымалы немесе қозғалмайтын блоктардан)байланысты арқанмен жинақтау тәсілдері мен тәсілдері
4. Жауапкершілігі жоғары деңгейдегі ғимараттар мен құрылыстардың металл, құрама темірбетон конструкцияларын монтаждау үшін жүк көтергіштігі 60 тоннаға дейінгі зәкірді дайындау және орнату әдістері мен тәсілдері
5. Жеңіл металл конструкциялардан және "сэндвич"типті үш қабатты жабын панельдерінен жасалған ғимараттарға арналған көп қабатты қабырға панельдерін монтаждау әдістері мен тәсілдері
6. Еңбекті қорғау талаптары, оның ішінде жұмыс орнында
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Тәртіптілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Металл конструкцияларын құрастыру жөніндегі слесарь

1. Выполнять работы (операции, действия), соответствующие более низким разрядам, при подготовке к монтажу металлических, сборных железобетонных конструкций зданий и сооружений повышенного уровня ответственности
4-5 разряд
2. Выполнять работы (операции, действия), соответствующие более низким разрядам, при подготовке к монтажу металлических, сборных железобетонных конструкций зданий и сооружений повышенного уровня ответственности
3. Выполнять установку и съем блоков, талей и полиспастов грузоподъемностью до 60 т при выполнении работ по подготовке к монтажу сборных железобетонных конструкций зданий и сооружений повышенного уровня ответственности
4. Выполнять опробование такелажного оборудования при выполнении работ по подготовке к монтажу сборных железобетонных конструкций зданий и сооружений повышенного уровня ответственности
5. Выполнять запасовку полиспастов в зависимости от их назначения (подъем грузов или натяжение канатов) при выполнении работ по подготовке к монтажу сборных железобетонных конструкций зданий и сооружений повышенного уровня ответственности
5. Выполнять укрупнительную сборку металлических конструкций при выполнении работ по подготовке к монтажу сборных железобетонных конструкций зданий и сооружений повышенного уровня ответственности
6. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
Знания:
1. Способы и приемы закрепления и снятия временных расчалок и оттяжек металлических, сборных железобетонных конструкций зданий и сооружений повышенного уровня ответственности
2. Способы и приемы запасовки тросом полиспастов в зависимости от их назначения (подъем грузов или натяжение канатов) и направления сбегающей ветви (с подвижного или неподвижного блоков)
3. Способы и приемы заготовки и установки якоря грузоподъемностью до 60 т для монтажа металлических, 4-5 разряд
4. Способы и приемы монтажа тяжелых сборных железобетонных колонн, фундаментных блоков и балок при выполнении работ по подготовке к монтажу металлических, сборных железобетонных конструкций зданий и сооружений повышенного уровня ответственности сборных железобетонных конструкций зданий и сооружений повышенного уровня ответственности
5. Способы и приемы монтажа многослойных стеновых панелей для зданий из легких металлоконструкций и трехслойных панелей покрытия типа "сэндвич"
6. Требования охраны труда, в том числе на рабочем месте
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Дисциплинированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Слесарь по сборке металлоконструкций

23. Кәсіптің карточкасы "Құрылыс конструкцияларын монтаждаушы":
Топтың коды:
7114-1
Қызмет атауының коды:
7114-1-002
Кәсіптің атауы:
Құрылыс конструкцияларын монтаждаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
3-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3- шығарылым) бекіту туралы" 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 1 тамызда № 19169 болып тіркелді.
Құрылыс конструкцияларын монтаждаушы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Құрылыс бұйымдары мен конструкцияларын өндіру
Біліктілік:
-
Білім деңгейі: ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Құрылыс бұйымдары мен конструкцияларын өндіру
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
кем дегенде 1 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7114-2-002 - Құрастырмалы конструкцияларды салушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу, кеңейту, реконструкциялау, күрделі жөндеу, қалпына келтіру және қалпына келтіру кезінде металл конструкцияларды монтаждау жөніндегі жұмыстар кешенін орындау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ғимараттар мен құрылыстарды салу, кеңейту, реконструкциялау, күрделі жөндеу, қалпына келтіру және қалпына келтіру кезінде металл конструкцияларды монтаждау жөніндегі жұмыстар кешенін орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Ғимараттар мен құрылыстарды салу, кеңейту, реконструкциялау, күрделі жөндеу, қалпына келтіру және қалпына
келтіру кезінде металл конструкцияларды монтаждау жөніндегі
жұмыстар кешенін орындау
Дағды 1:
Бірегей объектілерді салу кезінде құрылыс конструкцияларын монтаждау
Машықтар:
6-7 разряд
1. Бірегей объектілерді қоса алғанда, жауапкершілігі жоғары деңгейдегі ғимараттар мен құрылыстардың металл конструкцияларынмонтаждау кезінде пайдаланылатын жүк көтергіштігі 100 тоннаға дейінгі такелаждық жабдықты қолдану
Бірегей объектілерді қоса алғанда, жауапкершілігі жоғары деңгейдегі ғимараттар мен құрылыстардың металл конструкцияларын монтаждау кезінде діңгекті үлгідегі жүк көтергіш құрылғыларды (монтаждау діңгектерін, порталдарды, шеврлерді, монтаждау штативтерін) құрастыруды және орнатуды орындау
2. Бірегей объектілерді қоса алғанда, жауапкершілігі жоғары деңгейдегі ғимараттар мен құрылыстардың металл конструкцияларын
монтаждау кезінде арнайы жүк қармау құрылғыларын қолдана отырып, ауыр типтік емес Құрылыс конструкцияларын және конструкциялардың кеңістіктік (ірілендірілген) блоктарын арқандап байлауды және бөлшектеуді орындау

23. Карточка профессии "Монтажник по монтажу стальных и железобетонных конструкций":
Код группы:
7114-1
Код наименования занятия:
7114-1-002
Наименование профессии:
Монтажник по монтажу стальных и железобетонных конструкций
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 3. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)".
Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 августа 2019 года № 19169.
Монтажник строительных конструкций
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность: Производство строительных изделий и конструкций
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность: Производство строительных изделий и конструкций
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
не менее 1 года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
7114-2-002 - Строитель сборных конструкций
Основная цель деятельности:
Выполнение комплекса работ по монтажу металлических конструкций при строительстве, расширении, реконструкции, капитальном ремонте, реставрации и восстановлении зданий и сооружений
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение комплекса работ по монтажу металлических, сборных железобетонных конструкций при строительстве уникальных объектов
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение комплекса работ по монтажу металлических, сборных железобетонных конструкций при строительстве уникальных объектов
Навык 1:
Монтаж строительных конструкций при строительстве уникальных объектов
Умения:
6-7 разряд
1. Применять такелажное оборудование грузоподъемностью до 100 т, используемое при монтаже металлических конструкций зданий и сооружений повышенного уровня ответственности, включая уникальные объекты Выполнять сборку и установку грузоподъемных устройств мачтового типа (монтажных мачт, порталов, шевров, монтажных треног) при монтаже металлических конструкций зданий и сооружений повышенного уровня ответственности, включая уникальные объекты
2. Выполнять строповку и расстроповку тяжелых нетиповых строительных конструкций и пространственных (укрупненных) блоков конструкций с применением специальных грузозахватных приспособлений при монтаже металлических конструкций зданий и сооружений повышенного уровня ответственности, включая уникальные объекты

3. Жүк көтергіш крандармен арқанды жолдар мен кабельді крандар тіректері мен станцияларының болат конструкцияларын, сондай-ақ бірегей объектілерді қоса алғанда, жауапкершілігі жоғары деңгейдегі ғимараттар мен құрылыстардың металл конструкцияларын монтаждау кезінде құрылыстардың биіктігі 70 м-ден асатын Болат арқандарды монтаждау
4. Элементтің немесе блоктың салмағы 25 тоннаға дейін, сондай-ақ 36 м дейінгі аралықта жауапкершілігі жоғары деңгейдегі Болат бағаналарды, кран астындағы арқалықтарды, ғимараттар мен өнеркәсіптік құрылыстар қаңқаларының болат конструкцияларын бақылау-өлшеу құралдарымен және аспаптарымен орнатуды және түпкілікті салыстырып тексеруді орындау
Құрылыс биіктігі 150 м дейін болған кезде өнеркәсіптік пештер мен құбырларды көтергіш крандармен ірілендірілген тораптармен монтаждау
6. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау
Білімдер:
-7 разряд
1. Жауапкершілігі жоғары деңгейдегі ғимараттар мен өнеркәсіптік құрылыстардың Болат ірі габаритті және ауыр салмақты конструкцияларын монтаждау тәсілдері
2. Жауапкершілігі жоғары деңгейдегі ғимараттар мен өнеркәсіптік құрылыстардың күрделі болат конструкцияларын ірілендіріп құрастыру тәсілдері мен қағидалары
3. Жауапкершілігі жоғары деңгейдегі ғимараттар мен құрылыстардың металл конструкцияларын монтаждау кезінде полиспасттарды олардың мақсатына (Жүктерді көтеру немесе арқандарды керу) және қашатын тармақтың бағытына (жылжымалы немесе қозғалмайтын блоктардан) байланысты арқанмен жинақтау тәсілдері
4. Ғимараттар мен құрылыстардың болат конструкцияларын салмағы 100 тоннадан асатын жекелеген элементтермен немесе блоктармен монтаждау тәсілдері
5. Тікұшақ пен әуе құралдарының көмегімен конструкцияларды монтаждау ерекшеліктері Еңбекті қорғау талаптары, оның ішінде жұмыс орнында
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік Шыдамдылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Металл конструкцияларын құрастыру жөніндегі слесарь
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
1) Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
Орындаушы:
Қанай О.Ж., +7 (717) 264 85 21.
2) Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Өнеркәсіп комитеті
Жоба жетекшісі:
Қанай О.Ж. Телефон нөмірі: +7 (717) 264 85 21.
3) Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес:
4) Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 19.11.2024 ж.

3. Монтировать грузоподъемными кранами стальные конструкции опор и станций канатных дорог и кабельных кранов, а также стальные канаты при высоте сооружений свыше 70 м при монтаже металлических конструкций зданий и сооружений повышенного уровня ответственности, включая уникальные объекты
4. Выполнять установку и окончательную выверку контрольно- измерительными инструментами и приборами стальных колонн, подкрановых балок, стальных конструкций каркасов зданий и промышленных сооружений повышенного уровня ответственности при массе элемента или блока до 25 т, а также пролетом до 36 м
5. Монтировать грузоподъемными кранами промышленные печи и трубы укрупненными узлами при высоте сооружения до 150 м
6. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
Знания:
6-7 разряд
1. Способы монтажа стальных крупных габаритных и тяжеловесных конструкций зданий и промышленных сооружений повышенного уровня ответственности
2. Способы и правила укрупнительной сборки сложных стальных конструкций зданий и промышленных сооружений повышенного уровня ответственности
3. Способы запасовки тросом полиспастов в зависимости от их назначения (подъем грузов или натяжение канатов) и направления сбегающей ветви (с подвижного или неподвижного блоков) при монтаже металлических конструкций зданий и сооружений повышенного уровня ответственности
4. Способы монтажа стальных конструкций зданий и сооружений отдельными элементами или блоками массой свыше 100 т
5. Особенности монтажа конструкций при помощи вертолета и воздушных средств
6. Требования охраны труда, в том числе на рабочем месте
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Терпеливость
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Слесарь по сборке металлоконструкций
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
1) Наименование государственного органа:
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан Исполнитель:
Қанай О.Ж., +7 (717) 264 85 21.
2) Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Комитет промышленности Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
Руководитель проекта:
Қанай О.Ж. Номер телефона: +7 (717) 264 85 21.
3) Отраслевой совет по профессиональным квалификациям:
4) Национальный орган по профессиональным квалификациям: 19.11.2024 г.

5) "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: -
6) Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 1, 2024 ж.
7) Болжалды қайта қарау күні: 31.12.2027 ж.

5) Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": -
6) Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 г.
7) Дата ориентировочного пересмотра: 31.12.2027 г.