Су қорын қорғау мен пайдалану саласындағы уәкілетті органның мемлекеттік бақылау жасайтын құрылымдық бөлімшелерінің мемлекеттік қызметшілерінің санаттарын су қорын қорғау мен пайдалану саласында мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын лауазымды адамдарға жатқызу ережелерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің м.а. 2025 жылғы 21 мамырдағы № 95-НҚ бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 10.06.2025 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Су кодексінің 54-бабы 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Су қорын қорғау мен пайдалану саласындағы уәкілетті органның мемлекеттік бақылау жасайтын құрылымдық бөлімшелерінің мемлекеттік қызметшілерінің санаттарын су қорын қорғау мен пайдалану саласында мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын лауазымды адамдарға жатқызу ережелері осы бұйрықтың қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігі Су ресурстарын реттеу, қорғау және пайдалану комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2025 жылдың 10 маусымынан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми түрде жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және ирригация министрінің
міндетін атқарушы
Н. Алдамжаров
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және ирригация
министрінің міндетін
атқарушысының
2025 жылғы 21 мамырдағы
№ 95-НҚ бұйрығына
қосымша
Су қорын қорғау мен пайдалану саласындағы уәкілетті органның мемлекеттік бақылау жасайтын құрылымдық бөлімшелерінің мемлекеттік қызметшілерінің санаттарын су қорын қорғау мен пайдалану саласында мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын лауазымды адамдарға жатқызу ережелері
1. Осы Су қорын қорғау мен пайдалану саласындағы уәкілетті органның мемлекеттік бақылау жасайтын құрылымдық бөлімшелерінің мемлекеттік қызметшілерінің санаттарын су қорын қорғау мен пайдалану саласында мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын лауазымды адамдарға жатқызу ережелері (бұдан әрі – Ережелер) Қазақстан Республикасы Су кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 54-бабы 2-тармағына сәйкес әзірленген.
2. Қазақстан Республикасы су қорын қорғау мен пайдалану саласында мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын лауазымды адамдарды қызметке тағайындау және қызметтен босату "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес жүзеге асырылады.

Об утверждении Правил отнесения государственных служащих структурных подразделений государственного контроля уполномоченного органа в области охраны и использования водного фонда к должностным лицам, осуществляющим государственный контроль и надзор в области охраны и использования водного фонда
Приказ и.о. Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 21 мая 2025 года № 95-НҚ
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 10.06.2025.
В соответствии с пунктом 2 статьи 54 Водного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила отнесения государственных служащих структурных подразделений государственного контроля уполномоченного органа в области охраны и использования водного фонда к должностным лицам, осуществляющим государственный контроль и надзор в области охраны и использования водного фонда согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по регулированию, охране и использованию водных ресурсов Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 10 июня 2025 года и подлежит официальному опубликованию.
Исполняющий обязанности
министра водных ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
Н. Алдамжаров
Приложение
к приказу исполняющего
обязанности министра
водных ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
от 21 мая 2025 года № 95-НҚ
Правила отнесения государственных служащих структурных подразделений государственного контроля уполномоченного органа в области охраны и использования водного фонда к должностным лицам, осуществляющим государственный контроль и надзор в области охраны и использования водного фонда
1. Настоящие Правила отнесения государственных служащих структурных подразделений государственного контроля уполномоченного органа в области охраны и использования водного фонда к должностным лицам, осуществляющим государственный контроль и надзор в области охраны и использования водного фонда (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 54 Водного кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс).
2. Назначение и освобождение от должности должностных лиц, осуществляющих государственный контроль и надзор в области охраны и использования водного фонда осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" (далее – Закон).

3. Азаматтарды мемлекеттік лауазымдарға тағайындауды және мемлекеттік қызметшілерді мемлекеттік лауазымдардан босатуды лауазымдық өкілеттіктеріне сәйкес осындай құқығы бар лауазымды адам (орган) не өзіне осындай өкілеттіктер берілген өзге де лауазымды адам (орган) жүзеге асырылады, осы өкілеттіктер Заңның 30-бабындағы 1-тармағына сәйкес.
4. Жеке және заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасы су заңнамасының талаптарын сақтауын қамтамасыз етуге бағытталған су қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкілетті органның қызметі су қорын пайдалану және қорғау саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау болып табылады.
5. Мыналар су қорын қорғау мен пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалауды жүзеге асыратын лауазымды адамдарға жатады:
1) су қорын қорғау және пайдалану саласындағы Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік инспекторы;
2) су қорын қорғау және пайдалану саласындағы Қазақстан Республикасы Бас мемлекеттік инспекторының орынбасары;
3) су қорын қорғау және пайдалану саласындағы Қазақстан Республикасының аға мемлекеттік инспекторлары - Су ресурстарын реттеу, қорғау және пайдалану комитетінің (бұдан әрі – Комитет) төраға орынбасарлары;
4) су қорын қорғау және пайдалану саласындағы Қазақстан Республикасының мемлекеттік инспекторлары:
- Комитеттің су қорын қорғау және пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылау басқармасының басшысы;
- Комитеттің су қорын пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылау басқармасының бас сарапшылары;
5) су шаруашылығы бассейндерінің бас мемлекеттік инспекторлары - су ресурстарын қорғау және пайдалануды реттеу жөніндегі бассейндік су инспекцияларының (бұдан әрі – бассейндік су инспекциялары) басшылары;
6) су шаруашылығы бассейндері бас мемлекеттік инспекторларының орынбасарлары - бассейндік су инспекцияларының басшыларының орынбасарлары;
7) су шаруашылығы бассейндері аға мемлекеттік инспекторлары - бассейндік су инспекцияларының бөлімдерінің басшылары;
8) су шаруашылығы бассейндері мемлекеттік инспекторлары - бассейндік су инспекцияларының бас мамандары.
6. Су қорын қорғау және пайдалану саласындағы уәкілетті органның бірінші басшысының орынбасары су қорын қорғау және пайдалану саласындағы Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік инспекторы болып табылады.
Су қорын қорғау және пайдалану саласындағы уәкілетті орган ведомствосының бірінші басшысы су қорын қорғау және пайдалану саласындағы Қазақстан Республикасы Бас мемлекеттік инспекторының орынбасары болып табылады.

3. Назначение граждан на государственные должности и освобождение от государственных должностей государственных служащих осуществляются должностным лицом (органом), имеющим такое право в соответствии с должностными полномочиями, либо иным должностным лицом (органом), которому делегированы эти полномочия в соответствии с пунктом 1 статьи 30 Закона.
4. Государственным контролем и надзором в области охраны и использования водного фонда является деятельность уполномоченного органа в области охраны и использования водного фонда, направленная на обеспечение соблюдения физическим и юридическими лицами требований водного законодательства Республики Казахстан.
5. К должностным лицам, осуществляющим государственный контроль и надзор в области охраны и использования водного фонда относятся:
1) Главный государственный инспектор Республики Казахстан в области охраны и использования водного фонда;
2) заместитель Главного государственного инспектора Республики Казахстан в области охраны и использования водного фонда;
3) старшие государственные инспектора Республики Казахстан в области охраны и использования водного фонда - заместители председателя Комитета по регулированию, охране и использованию водных ресурсов (далее - Комитет);
4) государственные инспекторы Республики Казахстан в области охраны и использования водного фонда:
- руководитель управления государственного контроля в области охраны и использования водного фонда Комитета;
- главные эксперты управления в области охраны и использования водного фонда Комитета;
5) главные государственные инспекторы водохозяйственных бассейнов -руководители бассейновых водных инспекций по охране и регулированию использования водных ресурсов (далее – бассейновые водные инспекции);
6) заместители главных государственных инспекторов водохозяйственных бассейнов - заместители руководителей бассейновых водных инспекций;
7) старшие государственные инспектора водохозяйственного бассейна - руководители отделов бассейновых водных инспекций;
8) государственные инспекторы водохозяйственных бассейнов - главные специалисты бассейновых водных инспекций.
6. Главным государственным инспектором Республики Казахстан в области охраны и использования водного фонда является заместитель первого руководителя уполномоченного органа в области охраны и использования водного фонда.
Заместителем Главного государственного инспектора Республики Казахстан в области охраны и использования водного фонда является первый руководитель ведомства уполномоченного органа в области охраны и использования водного фонда.

7. Осы Ереженің 5-тармағының 3-8) тармақшаларында аталған лауазымды адамдарды су қорын қорғау және пайдалану саласындағы уәкілетті орган тағайындайды.

7. Должностные лица, указанные в подпунктах 3-8) пункта 5 настоящих Правил, назначаются уполномоченным органом в области охраны и использования водного фонда.