Маңғыстау аудандық мәслихатының 2024 жылғы 23 желтоқсандағы № 17/126 "2025 - 2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Маңғыстау облысы Маңғыстау аудандық мәслихатының 2025 жылғы 5 наурыздағы № 18/139 шешімі
Маңғыстау аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. "2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы" Маңғыстау аудандық мәслихатының 2024 жылғы 23 желтоқсандағы №17/126 шешіміне келесідей өзгерістер енгізілсін:
1 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3 қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2025 жылға келесідей көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 9 454 291,4 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер бойынша – 9 216 455,4 мың теңге;
салықтық емес түсімдер бойынша – 44 364,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер бойынша– 12 999,0 мың теңге; трансферттер түсімдері бойынша – 180 473,0 мың теңге;
2) шығындар – 9 820 668,7 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 326 322,0 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 507 228,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 180 906,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -692 699,3 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 692 699,3 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 507 228,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 180 906,0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 366 377,3 мың теңге;";
2 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"2. 2025 жылға арналған бюджеттен ауылдар мен ауылдық округтердің бюджеттеріне 3 309 868,6 мың теңге сомасында субвенция бөлінгені ескерілсін, оның ішінде:
Шетпе ауылы – 711 247,6 мың теңге;
Жыңғылды ауылы – 218 693,6 мың теңге;
Сайөтес ауылдық округі – 393 356,8 мың теңге;
Тұщықұдық ауылдық округі – 157 720,2 мың теңге;
Қызан ауылы – 323 689,6 мың теңге;
Ақтөбе ауылдық округі – 154 863,5 мың теңге;
Шайыр ауылдық округі – 216 129,8 мың теңге;
Жармыш ауылы – 247 036,3 мың теңге;
Ақшымырау ауылы – 245 439,0 мың теңге;
Онды ауылдық округі – 284 090,9 мың теңге;
Шебір ауылдық округі – 229 566,4 мың теңге;
Отпан ауылдық округі – 128 034,9 мың теңге,";
3 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"3. 2025 жылға арналған аудандық бюджетке кірістерді бөлу нормативтері келесідей мөлшерлерде белгіленсін:
1) ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы – 100 пайыз;

О внесении изменений в решение Мангистауского районного маслихата от 23 декабря 2024 года № 17/126 "О районном бюджете на 2025 - 2027 годы"
Решение Мангистауского районного маслихата Мангистауской области от 5 марта 2025 года № 18/139
Мангистауский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Мангистауского районного маслихата от 23 декабря 2024 года №17/126 "О районном бюджете на 2025-2027 годы" следующие изменения:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 9 454 291,4 тысячи тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 9 216 455,4 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям – 44 364,0 тысячи тенге;
поступлениям от продажи основного капитала – 12 999,0 тысяч тенге; поступлениям трансфертов – 180 473,0 тысяч тенге;
2) затраты – 9 820 668,7 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 326 322,0 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 507 228,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов –180 906,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами - 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов - 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -692 699,3 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета –
692 699,3 тысячи тенге, в том числе:
поступление займов – 507 228,0 тысяч тенге;
погашение займов – 180 906,0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 366 377,3 тысяч тенге;";
пункт 2 изложить в новой редакции:
"2. Учесть, что из районного бюджета на 2025 год в бюджеты сел и сельских округов выделена субвенция в сумме 3 309 868,6 тысяч тенге, в том числе:
села Шетпе – 711 247,6 тысяч тенге;
села Жынгылды – 218 693,6 тысяч тенге;
сельского округа Сайотес – 393 356,8 тысячи тенге;
сельского округа Тущыкудук – 157 720,2 тысяч тенге;
села Кызан – 323 689,6 тысячи тенге;
сельского округа Актобе – 154 863,5 тысячи тенге;
сельского округа Шайыр – 216 129,8 тысяч тенге;
села Жармыш – 247 036,3 тысяч тенге;
села Акшымырау – 245 439,0 тысяч тенге;
сельского округа Онды – 284 090,9 тысячи тенге;
сельского округа Шебир – 229 566,4 тысяч тенге;
сельского округа Отпан – 128 034,9 тысяч тенге;";
пункт 3 изложить в новой редакции:
"3. Установить нормативы распределения доходов в районный бюджет на 2025 год в следующих размерах:
1) корпоративный подоходный налог с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора – 100 процентов;

2) төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы – 7,5 пайыз;
3) төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы – 100 пайыз;
4) төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы – 0 пайыз;
5) әлеуметтік салық – 7,4 пайыз;";
4 тармақта:үшінші абзац жаңа редакцияда жазылсын:
"50 400 мың теңге – халықтың әлеуметтік осал топтары үшін коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй сатып алуға;";
көрсетілген шешімнің 1 қосымшасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

2) индивидуальный подоходный налог с доходов, облагаемых у источника выплаты – 7,5 процентов;
3) индивидуальный подоходный налог с доходов, не облагаемых у источника выплаты – 100 процентов;
4) индивидуальный подоходный налог с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты –0 процентов;
5) социальный налог – 7,4 процентов;";
в пункте 4: абзац третий изложить в новой редакции:
"50 400,0 тысяч тенге – на приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения;";
приложение 1 к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.

7 291,0
021
Елді мекендерде жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету
7 291,0
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
1 172 823,6
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
6 615,0
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
6 615,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1 166 208,6
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
186 112,0
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
46 864,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
1 103,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
369 572,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
3 827,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
121 979,6
017
Мүгедектігі бар адамды оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық, тифлотехникалық құралдармен, арнаулы жүрiп-тұру құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емделу, есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының, жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну
217 663,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
62 465,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
4 536,0
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
14 000,0
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
62 306,0
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
28 482,0
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
47 299,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
2 064 210,3
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
603 307,0
004
Азаматтардың жекелеген санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз ету
50 400,0
028
Коммуналдық шаруашылығын дамыту
161 698,0
029
Сумен жабдықтау және субұру жүйелерін дамыту
391 209,0
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
1 460 903,3

7 291,0
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
7 291,0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1 172 823,6
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
6 615,0
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
6 615,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 166 208,6
005
Государственная адресная социальная помощь
186 112,0
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
46 864,0
006
Оказание жилищной помощи
1 103,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
369 572,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
3 827,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
121 979,6
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
217 663,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
62 465,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
4 536,0
021
Капитальные расходы государственног о органа
14 000,0
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
62 306,0
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
28 482,0
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
47 299,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
2 064 210,3
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
603 307,0
004
Обеспечение жильем отдельных категорий граждан
50 400,0
028
Развитие коммунального хозяйства
161 698,0
029
Развитие системы водоснабжения и водоотведения
391 209,0
467
Отдел строительства района (города областного значения)
1 460 903,3