Денисов ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Қостанай облысы Денисов ауданы мәслихатының 2025 жылғы 2 сәуірдегі № 29 шешімі
"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес Денисов аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Денисов ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Денисов аудандық мәслихатының төрағасы В. Шерер
Мәслихатының
2025 жылғы 2 сәуірдегі
№ 29 шешімімен
бекітілген
2025-2029 жылдарға арналған Денисов ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі ЖОСПАР
Осы "2025-2029 жылдарға арналған Денисов ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспар" (бұдан әрі-Жоспар) Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 6-бабының 4-1) тармақшасына және Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік статистика туралы" Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
Осы Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа деген қажеттілікті орнықты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспарды әзірлеу кезінде мыналар ескеріледі:
1) осы Жоспарға 1-қосымшаға сәйкес өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері;
2) осы Жоспарға 2-қосымшаға сәйкес жайылымдарды геоботаникалық зерттеу мәліметтері;
3) мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер;

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Денисовскому району на 2025-2029 годы
Решение маслихата Денисовского района Костанайской области от 2 апреля 2025 года № 29
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" Денисовский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Денисовскому району на 2025-2029 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Денисовского районного маслихата В. Шерер
Утвержден
решением маслихата
от 2 апреля 2025 года
№ 29
План по управлению пастбищами и их использованию по Денисовскому району на 2025-2029 годы
Настоящий "План по управлению пастбищами и их использованию по Денисовскому району на 2025-2029 годы" (далее – План) разработан в соответствии с подпунктом 4-1) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
Настоящий План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
При разработке Плана учитываются:
1) данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) сведения геоботанического обследования пастбищ, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) сведения о скотомогильниках (биометрических ямах);

4) осы Жоспарға 3-қосымшаға сәйкес жайылымдық инфрақұрылым объектілері және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер;
5) осы Жоспарға 4-қосымшаның 1-кестесіне сәйкес олардың иелері көрсетіле отырып, ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер;
6) осы Жоспарға 4-қосымшаның 2-кестесіне сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер;

4) сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных, согласно приложению 3 к настоящему Плану.
5) данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев, согласно таблице 1 приложения 4 к настоящему Плану;
6) данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных по форме согласно таблице 2 приложения 4 к настоящему Плану;

7) осы Жоспарға 4-қосымшаның 3-кестесіне сәйкес нысан бойынша шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы мәліметтер;
8) екпе және аридтік жайылымдарда, орман, су қорлары мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы деректер;
9) осы Жоспарға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары;

7) сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах по форме согласно таблице 3 приложения 4 к настоящему Плану;
8) данные об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий;
9) рекомендуемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 5 к настоящему Плану;

1-81 (1-15)
Сәл толқынды жазық. Дәнді-жусанды-әр түрлі шөптер (житняк, борозды бетеге, эстрагон жусаны, понтикалық жусан, румын жоңышқасы, нағыз қопсытқыш) Оңтүстік жартылай гидромофты тұзды орташа қуатты ауыр сазды қара топырақтарда. Оңтүстік аз қуатты ауыр саздақтардың қара топырақтарында қауырсын-типчак-жусан (Лессинг қауырсын, түкті қауырсын, борозды бетеге, эстрагон жусан, жібектей жусан).
жайылымдар

1-81 (1-15)
Слабоволнистая равнина. Злаково-полынно-разнотравные (житняк, овсяница бороздчатая, полынь эстрагон, полынь понтийская, люцерна румынская, подмаренник настоящий) на черноземах южных полугидромофных солончаковатых среднемощных тяжелосуглинистых. Ковыльно-типчаково-полынные (ковыль Лессинга, ковыль волосатик, овсяница бороздчатая, полынь эстрагон, полынь шелковистая) на черноземах южных маломощных тяжелосуглинистых.
пастбища

10-100
2628
жеке мал жаю
7,9
Әйет ауылдық округі, есепті кварталы 12-187-008, 009, 038
14-18.08.2022
22Ва С-2г, 23Аа С-2г, 19 C-6а, 23Ва С-2г, 10а С-4в, 22 С-4г, 4Аа С-2а, 8 С-4в, 31А С-2а, 13а С-4в, 12 С-4в, 7 С-2а ,20 С-4а, 31Ба С-2г, 1Ба С-2а, 9 С-2г, 21а С-4в, 11Б С-4в, 24Б С-4в, 26 С-4в, 22 С-4в, 15 С-6а, 16 С-4в, 13г С-4в,
1-130 (1-22)
Сәл толқынды жазық. Дәнді-көп шөпті-жусанды (борозды бетеге, Лессинг қауырсынды шөбі, орыс қыша, түкті сәбіз, Орал мия тамыры, жібектей жусан, шренковская жусан) қара топырақты орташа жеңіл сазды сортаңдарда. Бидай шөбі-житняк-жусан (сусымалы бидай шөбі, житняк, Шренковская жусан, жібектей жусан) қара топырақты орташа жеңіл сазды сортаңдарда.
жайылымдар
10-100
5100
жеке мал жаю
7,6
Глебовка ауылы, есепті кварталы 12-187-031
19-27.09.2022
31Га С-2г, 8Ба С-2а, 4 С-2г, 22Ва С-2г, 23Аа С-2г, 19 C-6а, 23Ва С-2г, 10а С-4в, 22 С-4г, 4Аа С-2а, 8 С-4в, 31А С-2а, 13а С-4в, 12 С-4в, 7 С-2а ,20 С-4а, 31Ба С-2г, 1Ба С-2а, 9 С-2г, 21а С-4в, 11Б С-4в, 24Б С-4в, 26 С-4в, 22 С-4в, 15 С-6а, 16 С-4в, 13г С-4в,
1-96 (1-37)
Сәл толқынды жазық. Дәнді-көп шөпті-жусанды (Лессинга қауырсынды шөбі, түкті қауырсынды шөп, борозды бетеге, житняк, нағыз қопсытқыш, кәдімгі жусан, жібектей жусан, эстрагон жусаны) Оңтүстік орта сортаңды орташа қуатты ауыр сазды қара топырақтарда. Шалғынды-әр түрлі шөпті-жусанды (жорғалаушы бидай шөбі, орыс қыша, ашық цинкофил, понтикалық жусан) шалғынды-черноземді орташа қуатты ауыр саздақ.
жайылымдар
10-100
4441,3382
жеке мал жаю
4,7
Покров ауылдық округі, есепті кварталы 12-187-033
07-21.09.2022
3 С-2а, 8Ва С-4в, 31Га С-2г, 8Ба С-2а, 4 С-2г, 22Ва С-2г, 23Аа С-2г, 19 C-6а, 23Ва С-2г, 10а С-4в, 22 С-4г, 4Аа С-2а, 8 С-4в, 31А С-2а, 13а С-4в, 12 С-4в, 7 С-2а ,20 С-4а, 31Ба С-2г, 1Ба С-2а, 9 С-2г, 21а С-4в, 11Б С-4в, 24Б С-4в, 26 С-4в, 22 С-4в, 15 С-6а, 16 С-4в, 13г С-4в,
1-127 (1-54)
Сәл толқынды жазық. Шалғынды-каштан құмды сазды сортаңдағы шөпті-жусанды-шөпті шөптер (түкті қауырсын, борозды бетеге, жібектей жусан, ледебура желбезегі, ашық цинкофил). Житняково-типчаково-цинкофилдер Оңтүстік орташа қуатты ауыр саздақтардың қара топырақтарында (тарақ тәрізді житняк, борозды бетеге, сабағы жоқ цинкофил).
жайылымдар
10-100
9115,9493
мал жаю
6,9
Архангельск ауылдық округі, есепті кварталы 12-187-016
07-11.08.2022
27Ва С-4в, 3 С-2а, 8Ва С-4в, 31Га С-2г, 8Ба С-2а, 4 С-2г, 22Ва С-2г, 23Аа С-2г, 19 C-6а, 23Ва С-2г, 10а С-4в, 22 С-4г, 4Аа С-2а, 8 С-4в, 31А С-2а, 13а С-4в, 12 С-4в, 7 С-2а ,20 С-4а, 31Ба С-2г, 1Ба С-2а, 9 С-2г, 21а С-4в, 11Б С-4в, 24Б С-4в, 26 С-4в, 22 С-4в, 15 С-6а, 16 С-4в, 13г С-4в,

10-100
2628
выпас частного скота
7,9
Аятский сельский округ, учетный квартал 12-187-008, 009, 038
14-18.08.2022
22Ва С-2г, 23Аа С-2г, 19 C-6а, 23Ва С-2г, 10а С-4в, 22 С-4г, 4Аа С-2а, 8 С-4в, 31А С-2а, 13а С-4в, 12 С-4в, 7 С-2а ,20 С-4а, 31Ба С-2г, 1Ба С-2а, 9 С-2г, 21а С-4в, 11Б С-4в, 24Б С-4в, 26 С-4в, 22 С-4в, 15 С-6а, 16 С-4в, 13г С-4в,
1-130 (1-22)
Слабоволнистая равнина. Злаково-разнотравно-полынные (овсяница бороздчатая, ковыль Лессинга, горичник русский, грудница мохнатая, солодка уральская, полынь шелковистая, полынь Шренковская) на солонцах черноземных средних легкоглинистых. Пырейно-житняково-полынные (пырей ползучий, житняк, полынь Шренковская, полынь шелковистая) на солонцах черноземных средних легкоглинистых.
пастбища
10-100
5100
выпас частного скота
7,6
село Глебовка, учетный квартал 12-187-031
19-27.09.2022
31Га С-2г, 8Ба С-2а, 4 С-2г, 22Ва С-2г, 23Аа С-2г, 19 C-6а, 23Ва С-2г, 10а С-4в, 22 С-4г, 4Аа С-2а, 8 С-4в, 31А С-2а, 13а С-4в, 12 С-4в, 7 С-2а ,20 С-4а, 31Ба С-2г, 1Ба С-2а, 9 С-2г, 21а С-4в, 11Б С-4в, 24Б С-4в, 26 С-4в, 22 С-4в, 15 С-6а, 16 С-4в, 13г С-4в,
1-96 (1-37)
Слабоволнистая равнина. Злаково-разнотравно-полынные (ковыль Лессинга, ковыль волосатик, овсяница бороздчатая, житняк, подмаренник настоящий, тясячелистник обыкновенный, полынь шелковистая, полынь эстрагон) на черноземах южных среднесолонцеватых среднемощных тяжелосуглинистых. Пырейно-разнотравно-полынные (пырей ползучий, горичник русский, лапчатка распростертая, полынь понтийская) на луговочерноземных среднемощных тяжелосуглинистых.
пастбища
10-100
4441,3382
выпас частного скота
4,7
Покровский сельский округ, учетный квартал 12-187-033
07-21.09.2022
3 С-2а, 8Ва С-4в, 31Га С-2г, 8Ба С-2а, 4 С-2г, 22Ва С-2г, 23Аа С-2г, 19 C-6а, 23Ва С-2г, 10а С-4в, 22 С-4г, 4Аа С-2а, 8 С-4в, 31А С-2а, 13а С-4в, 12 С-4в, 7 С-2а ,20 С-4а, 31Ба С-2г, 1Ба С-2а, 9 С-2г, 21а С-4в, 11Б С-4в, 24Б С-4в, 26 С-4в, 22 С-4в, 15 С-6а, 16 С-4в, 13г С-4в,
1-127 (1-54)
Слабоволнистая равнина. Злаково-полынно-разнотравные на солонцах лугово-каштановых супесчанных (ковыль волосатик, овсяница бороздчатая, полынь шелковистая, жабрица Ледебура, лапчатка распростертая). Житняково-типчаково-лапчатковые на черноземах южных среднемощных тяжелосуглинистых (житняк гребневидный, овсяница бороздчатая, лапчатка бесстебельная).
пастбища
10-100
9115,9493
выпас скота
6,9
Архангельский сельский округ, учетный квартал 12-187-016
07-11.08.2022
27Ва С-4в, 3 С-2а, 8Ва С-4в, 31Га С-2г, 8Ба С-2а, 4 С-2г, 22Ва С-2г, 23Аа С-2г, 19 C-6а, 23Ва С-2г, 10а С-4в, 22 С-4г, 4Аа С-2а, 8 С-4в, 31А С-2а, 13а С-4в, 12 С-4в, 7 С-2а ,20 С-4а, 31Ба С-2г, 1Ба С-2а, 9 С-2г, 21а С-4в, 11Б С-4в, 24Б С-4в, 26 С-4в, 22 С-4в, 15 С-6а, 16 С-4в, 13г С-4в,

1-88 (1-13)
Сәл толқынды жазық. Шалғынды-қара топырақты ауыр сазды сортаңдағы қауырсынды-жусанды-житняктар (түкті қауырсын, эстрагон жусаны, жоталы житняк). Сәл толқынды жазық. Оңтүстік карбонатты орташа қуатты ауыр сазды қара топырақтардағы қауырсынды-әр түрлі шөпті (Лессинг қауырсынды қауырсынды, жайылған цинкофил, дала шалфейі)
жайылымдар
20-100
2969,2404
мал жаю
8,7
Свердлов ауылдык округі, есепті кварталы 12-187-006
03-06.08.2022
1а С-2а, 27Ва С-4в, 3 С-2а, 8Ва С-4в, 31Га С-2г, 8Ба С-2а, 4 С-2г, 22Ва С-2г, 23Аа С-2г, 19 C-6а, 23Ва С-2г, 10а С-4в, 22 С-4г, 4Аа С-2а, 8 С-4в, 31А С-2а, 13а С-4в, 12 С-4в, 7 С-2а ,20 С-4а, 31Ба С-2г, 1Ба С-2а, 9 С-2г, 21а С-4в, 11Б С-4в, 24Б С-4в, 26 С-4в, 22 С-4в, 15 С-6а, 16 С-4в, 13г С-4в,
1-59 (1-11)
Сәл толқынды жазық. Оңтүстік орташа қуатты саздақтардың қара топырақтарындағы қауырсынды-жусанды-әр түрлі шөптер (қауырсынды лессинга, жібектей жусан, дөңгелек пияз, түкті сәби). Шалғынды-батпақты қара топырақты ауыр сазды топырақтардағы шөпті-бидай шөпті-жусанды-шөгінді (тышқан бұршақ, ащы ащы, сусымалы бидай шөбі, өткір шөгінді, понтикалық жусан)
жайылымдар
10-100
3453,4
мал жаю
8,5
Денисов ауылдық округі, есепті кварталы 12-187-001, 002, 003, 004, 037
11-17.09.2022
27Вб С-4в, 1а С-2а, 27Ва С-4в, 3 С-2а, 27Аа С-2а, 8Ва С-4в, 31Га С-2г, 8Ба С-2а, 4 С-2г, 22Ва С-2г, 23Аа С-2г, 19 C-6а, 23Ва С-2г, 10а С-4в, 22 С-4г, 4Аа С-2а, 8 С-4в, 31А С-2а, 13а С-4в, 12 С-4в, 7 С-2а ,20 С-4а, 31Ба С-2г, 1Ба С-2а, 9 С-2г, 21а С-4в, 11Б С-4в, 24Б С-4в, 26 С-4в, 22 С-4в, 15 С-6а, 16 С-4в, 13г С-4в,
1-117 (1-30)
Сәл толқынды жазық. Типчаково-житняково-жусан (борозды бетеге, житняк, жібектей жусан, шренковская жусан) шалғынды-қара топырақты ұсақ жеңіл сазды сортаңдарда. Шабындық-житняк-жусан (борозды бетеге, житняк, жібектей жусан, шренковская жусан) шалғынды-қара топырақты мнлк жеңіл сазды сортаңдарда.
жайылымдар
10-100
6492,0
жеке мал жаю
8,2
Перелески ауылы, есепті кварталы 12-187-026
24.08-03.09.2022
7 С-4в, 27Вб С-4в, 1а С-2а, 27Ва С-4в, 3 С-2а, 27Аа С-2а, 8Ва С-4в, 31Га С-2г, 8Ба С-2а, 4 С-2г, 22Ва С-2г, 23Аа С-2г, 19 C-6а, 23Ва С-2г, 10а С-4в, 22 С-4г, 4Аа С-2а, 8 С-4в, 31А С-2а, 13а С-4в, 12 С-4в, 7 С-2а ,20 С-4а, 31Ба С-2г, 1Ба С-2а, 9 С-2г, 21а С-4в, 11Б С-4в, 24Б С-4в, 26 С-4в, 22 С-4в, 15 С-6а, 16 С-4в, 13г С-4в,
1-95 (1-32)
Сәл толқынды жазық. Шалғынды-қара топырақты терең ауыр сазды (борозды бетеге, бидай шөбі, жорғалаушы тимьян, жүнді сәбіз, жібектей жусан) сортаңдарда шөпті-шөпті-жусанды. Житняково-жусан шалғынды-черноземді сазды сазды сортаңдарда (жоталы житняк, австриялық жусан).
жайылымдар

1-88 (1-13)
Слабоволнистая равнина. Ковыльно-полынно-житняковые на солонцах лугово-черноземных тяжелосуглинистых (ковыль волосатик, полынь эстрагон, житняк гребневидный). Слабоволнистая равнина. Ковыльно-разнотравные на черноземах южных карбонатных среднемощных тяжелосуглинистых (ковыль Лессинга, лапчатка распростертая, шалфей степной)
пастбища
20-100
2969,2404
выпас скота
8,7
Свердловский сельский округ, учетный квартал 12-187-006
03-06.08.2022
1а С-2а, 27Ва С-4в, 3 С-2а, 8Ва С-4в, 31Га С-2г, 8Ба С-2а, 4 С-2г, 22Ва С-2г, 23Аа С-2г, 19 C-6а, 23Ва С-2г, 10а С-4в, 22 С-4г, 4Аа С-2а, 8 С-4в, 31А С-2а, 13а С-4в, 12 С-4в, 7 С-2а ,20 С-4а, 31Ба С-2г, 1Ба С-2а, 9 С-2г, 21а С-4в, 11Б С-4в, 24Б С-4в, 26 С-4в, 22 С-4в, 15 С-6а, 16 С-4в, 13г С-4в,
1-59 (1-11)
Слабоволнистая равнина. Ковыльно-полынно-разнотравные на черноземах южных среднемощных суглинистых (ковыль Лессинга, полынь шелковистая, лук круглый, грудница мохнатая). Разнотравно-пырейно-полынно-осоковые на лугово-болотных черноземных тяжелосуглинистых почвах (горошек мышиный, горькуша горькая, пырей ползучий, осока острая, полынь понтийская)
пастбища
10-100
3453,4
выпас скота
8,5
Денисовский сельский округ, учетный квартал 12-187-001, 002, 003, 004, 037
11-17.09.2022
27Вб С-4в, 1а С-2а, 27Ва С-4в, 3 С-2а, 27Аа С-2а, 8Ва С-4в, 31Га С-2г, 8Ба С-2а, 4 С-2г, 22Ва С-2г, 23Аа С-2г, 19 C-6а, 23Ва С-2г, 10а С-4в, 22 С-4г, 4Аа С-2а, 8 С-4в, 31А С-2а, 13а С-4в, 12 С-4в, 7 С-2а ,20 С-4а, 31Ба С-2г, 1Ба С-2а, 9 С-2г, 21а С-4в, 11Б С-4в, 24Б С-4в, 26 С-4в, 22 С-4в, 15 С-6а, 16 С-4в, 13г С-4в,
1-117 (1-30)
Слабоволнистая равнина. Типчаково-житняково-полынные (овсяница бороздчатая, житняк, полынь шелковистая, полынь Шренковская) на солонцах лугово-черноземных мелких легкоглинистых. Ковыльно-житняково-полынные (овсяница бороздчатая, житняк, полынь шелковистая, полынь Шренковская) на солонцах лугово-черноземных мнлких легкоглинистых.
пастбища
10-100
6492,0
выпас частного скота
8,2
село Перелески, учетный квартал 12-187-026
24.08-03.09.2022
7 С-4в, 27Вб С-4в, 1а С-2а, 27Ва С-4в, 3 С-2а, 27Аа С-2а, 8Ва С-4в, 31Га С-2г, 8Ба С-2а, 4 С-2г, 22Ва С-2г, 23Аа С-2г, 19 C-6а, 23Ва С-2г, 10а С-4в, 22 С-4г, 4Аа С-2а, 8 С-4в, 31А С-2а, 13а С-4в, 12 С-4в, 7 С-2а ,20 С-4а, 31Ба С-2г, 1Ба С-2а, 9 С-2г, 21а С-4в, 11Б С-4в, 24Б С-4в, 26 С-4в, 22 С-4в, 15 С-6а, 16 С-4в, 13г С-4в,
1-95 (1-32)
Слабоволнистая равнина. Злаково-разнотравно-полынные на солонцах лугово-черноземных глубоких тяжелосуглинистых (овсяница бороздчатая, пырей ползучий, тимьян ползучий, грудница мохнатая, полынь шелковистая). Житняково-полынные на солонцах лугово-черноземных суглинистых (житняк гребневидный, полынь австрийская).
пастбища

10-100
1998,0
мал жаю
9,0
Тельман ауылдық округі, есепті кварталы 12-187-028
24-30.09.2022
17 С-6а, 7 С-4в, 27Вб С-4в, 1а С-2а, 27Ва С-4в, 3 С-2а, 27Аа С-2а, 8Ва С-4в, 31Га С-2г, 8Ба С-2а, 4 С-2г, 22Ва С-2г, 23Аа С-2г, 19 C-6а, 23Ва С-2г, 10а С-4в, 22 С-4г, 4Аа С-2а, 8 С-4в, 31А С-2а, 13а С-4в, 12 С-4в, 7 С-2а ,20 С-4а, 31Ба С-2г, 1Ба С-2а, 9 С-2г, 21а С-4в, 11Б С-4в, 24Б С-4в, 26 С-4в, 22 С-4в, 15 С-6а, 16 С-4в, 13г С-4в,

10-100
1998,0
выпас скота
9,0
Тельманский сельский округ, учетный квартал 12-187-028
24-30.09.2022
17 С-6а, 7 С-4в, 27Вб С-4в, 1а С-2а, 27Ва С-4в, 3 С-2а, 27Аа С-2а, 8Ва С-4в, 31Га С-2г, 8Ба С-2а, 4 С-2г, 22Ва С-2г, 23Аа С-2г, 19 C-6а, 23Ва С-2г, 10а С-4в, 22 С-4г, 4Аа С-2а, 8 С-4в, 31А С-2а, 13а С-4в, 12 С-4в, 7 С-2а ,20 С-4а, 31Ба С-2г, 1Ба С-2а, 9 С-2г, 21а С-4в, 11Б С-4в, 24Б С-4в, 26 С-4в, 22 С-4в, 15 С-6а, 16 С-4в, 13г С-4в,

394057100
Покровка а.
124
2025-2029 жылдарға арналған
Денисов ауданы бойынша
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жоспарына 5-қосымша
Ұсынылатын жайылым айналымының схемалары
Жылдар
Учаске нөмірлері
1
2
3
4
Бірінші жыл
көктем мезгілі
жазғы маусым
күз мезгілі
демалу учаскесі
Екінші жыл
демалу учаскесі
көктем мезгілі
жазғы маусым
күз мезгілі
Үшінші жыл
күз мезгілі
демалу учаскесі
көктем мезгілі
жазғы маусым
Төртінші жыл
жазғы маусым
күз мезгілі
демалу учаскесі
көктем мезгілі
Бесінші жыл
көктем мезгілі
жазғы маусым
күз мезгілі
демалу учаскесі
Жоспарда келесі қосымшалар бар:
1. Әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың жер санаттары бөлінісінде орналасу схемасы (картасы), онда жайылымдардың, оның ішінде шалғайдағы, маусымдық, құрғақ және мәдени жайылымдардың шекаралары, алаңдары мен түрлері, жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарының негізінде олардың меншік иелері немесе жер пайдаланушылар туралы мәліметтер көрсетіледі;
2. Жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтажына арналған жайылымдарды, оның ішінде жайылымдардың, оның ішінде жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтажына арналған қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетілетін қоғамдық жайылымдарды белгілейтін Схема (карта);
3. Жайылымдарды геоботаникалық зерттеу негізінде ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілетін жайылым айналымдарының ұсынылатын схемалары көрсетілген Схема (карта);
4. Ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттарды, мал айдау трассаларын және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілерін, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдау трассалары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері, мал қорымдарының (биометриялық шұңқырлардың) орналасқан жері көрсетілетін мал қорымдарын (биометриялық шұңқырларды) белгілейтін Схема (карта);
5. Жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдарды белгілейтін Схема (карта).
Ауыл шаруашылығы мұқтаждары үшін меншікке немесе жер пайдалануға босалқы жерлерді беру Қазақстан Республикасы Жер кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 138-бабына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 20 желтоқсандағы № 518 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 27 желтоқсанда № 18048 болып тіркелген) Шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін уақытша өтеулі жер пайдалану (жалға алу) құқығын беру жөніндегі конкурсты ұйымдастыру мен өткізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады;

394057100
с. Покровка
124
Итого:
124
Приложение 5
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Денисовскому району
на 2025-2029 годы
Рекомендуемые схемы пастбищеоборотов
Годы
Номера участков
1
2
3
4
Первый год
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
Второй год
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
Третий год
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
Четвертый год
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
Пятый год
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
План содержит следующие приложения:
1. Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, на которой указываются границы, площади и виды пастбищ, в том числе отгонных, сезонных, аридных и культурных, сведения об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок;
2. Схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ, на которой указываются границы и площади пастбищ, в том числе общественных пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья;
3. Схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, на которой указываются схемы пастбищеоборотов, рекомендуемые на основании геоботанического обследования пастбищ;
4. Схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям), на которой указываются сервитуты для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонные трассы, объекты пастбищной инфраструктуры, месторасположение скотомогильников (биометрических ям);
5. Схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям
.
Предоставление земель запаса в собственность или землепользование для нужд сельского хозяйства осуществляется в соответствии со статьей 138 Земельного кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), Правилами организации и проведения конкурса по предоставлению права временного возмездного землепользования (аренды) для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства, утвержденными приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 декабря 2018 года № 518 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18048);

6. Жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдарды белгілейтін Схема (карта), онда жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі.
Жерді резервке қою Кодекстің 49-2-бабына, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 178 бұйрығымен бекітілген жерді резервке қою қағидаларына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11337 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады;
7. Су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру каналына, құбырлы немесе шахталық құдықтарға) қол жеткізу схемасы суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған, онда жануарлардың су көздеріне қарай жүру маршруттары көрсетіледі.
Ауыл шаруашылығы жануарларының орташа тәуліктік су тұтынуы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген) бекітілген су тұтыну мен су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге 6-қосымшаның 10-кестесіне сәйкес айқындалады;
8. Ауыл шаруашылығы жануарларының басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы, онда ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыру үшін шалғайдағы жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі;
9. Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басы үшін ауылдық округтің ауылдық елді мекендері арасында жайылымдарды бөлу (қайта бөлу) схемасы көрсетілген ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу) талап етілмейді;
10. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптар:
- "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына сәйкес жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын сақтау (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген);
- жайылым айналымын және су пайдалану көздерін ескере отырып жайылымдарды пайдалану;
- жайылым алаңдарын жекелеген жайылымдық учаскелерге бөлу;
- жайылым учаскелерін жыл мезгілдері бойынша кеңістіктегі және уақыттағы (маусым, жыл ішінде) кезектестіру;
- жайылым айналымы учаскелерінің бірін жайылымсыз және ауыл шаруашылығы жануарларынсыз жыл сайын қалдыру.
Денисов ауданы бойынша жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің шекті рұқсат етілген нормасы
Облыс
Та-
биғи
ай-
мақ
Эколо-
гия-
лық
гео-
графия-
лық
аудан
(кіші
аймақ)
Жайы-
лым
түрі
(ба-
сым)
Жайы-
лым
кезе-
ңінің
ұзақ-
тығы,
күн-
дер
Қалпына келтірілген және тозған жерлердегі ауыл шаруашылығы жануарларының 1 басына арналған жайылым алаңының нормасы, гектар
ірі қара мал
қой мен ешкі
жылқы
түйе
қалпына келтірілді
тозған
қалпына келтірілді
тозған
қалпына келтірілді
тозған
қал-
пы-
на
кел-
тіріл-
ді
тозған
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Қостанай
Дала
Орташа құрғақ дала
Қауырсын-типчак-жусан

6. Схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, на которой указываются границы и площади пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья.
Резервирование земель осуществляется в соответствии со статьей 49-2 Кодекса, Правилами резервирования земель, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 178 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11337);
7. Схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, на которой указываются маршруты передвижения животных к водоисточникам.
Среднесуточное водопотребление сельскохозяйственных животных определяется согласно таблице 10 приложения 6 к Методике по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14827);
8. Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах, на которой указываются границы и площади отгонных пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных;
9. Проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ, на котором указывается схема распределения (перераспределения) пастбищ между сельскими населенными пунктами сельского округа для поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищами – не требуется;
10. Требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице, к которым относятся:
- соблюдение предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ согласно приказу Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064);
- использование пастбищ с учетом пастбищеоборотов и источников водопользований;
- разбивка площадей пастбищ на отдельные выпасные участки;
- чередование участков пастбищ по сезонам года в пространстве и во времени (внутри сезона, года);
- ежегодное оставление одного из участков пастбищеоборота без выпаса и сельскохозяйственных животных.
Предельно допустимая норма нагрузки на общую площадь пастбищ по Денисовскому району
Область
Природная зона
Экологогеографический район (подзона)
Тип пастбищ (преобладающий)
Продолжительность пастбищного периода, дней
1
2
3
4
5
Костанайская
Степная
Умеренно-сухая степь
Ковыльно-типчаково-полынные