Павлодар ауданында 2025 - 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Павлодар облысы Павлодар аудандық мәслихатының 2025 жылғы 4 наурыздағы № 28/245 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабының 1) тармақшасына, 13-бабына сәйкес, Павлодар аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Павлодар ауданында 2025 - 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау аудандық мәслихаттың тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, агроөнеркәсіптік кешен және жер қатынастары мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім оның алғышқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Павлодар аудандық мәслихатының төрағасы Ж. Шұғаев
Павлодар аудандық
мәслихатының 2025
жылғы 4 наурыздағы
№ 28/245 шешімімен
бекітілген
Павлодар ауданында 2025 - 2029 жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 9-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті орнықты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерінің алдын алу мақсатында қабылданады.
2 тарау. Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
3. Жоспарды әзірлеу кезінде:
1) осы Жоспарға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері.
2) осы Жоспарға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдарды геоботаникалық зерттеудің мәліметтері.
3) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 3 ақпандағы № 35 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19987 болып тіркелген) бекітілген Мал көмінділерінің (биотермиялық шұңқырлардың) тізілімін жүргізу қағидаларына сәйкес қалыптастырылатын мал көмінділері (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер;
4) осы Жоспарға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер.
5) осы Жоспарға 4-қосымшаның 1-кестесіне сәйкес нысан бойынша иелерін көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер;

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию в Павлодарском районе на 2025 - 2029 годы
Решение Павлодарского районного маслихата Павлодарской области от 4 марта 2025 года № 28/245
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1) статьи 8, статьей 13 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Павлодарский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию в Павлодарском районе на 2025 - 2029 годы.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию районного маслихата по вопросам жилищно-коммунального хозяйства, агропромышленного комплекса и земельных отношений.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Павлодарского районного маслихата Ж. Шугаев
Утвержден
решением Павлодарского
районного маслихата
от 4 марта 2025 года № 28/245
План по управлению пастбищами и их использованию
в Павлодарском районе на 2025 - 2029 годы
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий план по управлению пастбищами и их использованию (далее – План) разработан в соответствии с подпунктом 1) статьи 9 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" (далее – Закон).
2. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
Глава 2. План по управлению пастбищами и их использованию
3. При разработке Плана учитываются:
1) данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра по форме согласно приложению 1 к настоящему Плану.
2) сведения геоботанического обследования пастбищ по форме согласно приложению 2 к настоящему Плану.
3) сведения о скотомогильниках (биометрических ямах), формируемые в соответствии с Правилами ведения реестра скотомогильников (биотермических ям), утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 февраля 2020 года № 35 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19987);
4) сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных по форме согласно приложению 3 к настоящему Плану.
5) данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев по форме согласно таблице 1 приложения 4 к настоящему Плану;

6) осы Жоспарға 4-қосымшаның 2-кестесіне сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер.
7) осы Жоспарға 4-қосымшаның 3-кестесіне сәйкес нысан бойынша шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы мәліметтер.
8) ауыл шаруашылығы жануарларын мәдени және аридті жайылымдарда, орман, су қорлары мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерінде жаюдың ерекшеліктері туралы деректер.
9) осы Жоспарға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылым айналымдарының ұсынылатын схемалары;10) официальная статистическая информация по статистике животноводства и растениеводства.
4. Жоспар мынадай қосымшаларды қамтиды:
1) әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жер санаттары бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы), онда жайылымдардың, оның ішінде шалғайдағы, маусымдық, аридтік және мәдени жайылымдардың шекаралары, алаңдары мен түрлері, жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарының негізінде олардың меншік иелері немесе жер пайдаланушылары туралы мәліметтер көрсетіледі;
2) жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын бағу бойынша халықтың мұқтаждықтарына арналған жайылымдар, оның ішінде жайылымдардың, оның ішінде жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын бағу бойынша халықтың мұқтаждықтарына арналған қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен аудандары көрсетілетін қоғамдық жайылымдар белгіленген схема (карта);
3) жайылымдарды геоботаникалық зерттеу негізінде ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілетін жайылым айналымдарының ұсынылатын схемалары белгіленген схема (карта);
4) ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өту үшін сервитуттарды, мал айдау жолдарын және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілерін, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өту үшін сервитуттарды, мал айдау жолдарын, жайылымдық инфрақұрылым объектілерін, орналасқан жерін көрсететін мал көмінділерін (биометриялық шұңқырларды) белгілейтін схема (карта) мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар);
5) жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схема (карта).
6) жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын бағу бойынша халықтың мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қоюға жататын жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетілетін, жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын бағу бойынша халықтың мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қоюға жататын жайылымдарды белгілейтін схема (карта).
7) су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, шұңқырларға, суландыру немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталық құдықтарға) қол жеткізу схемасы, онда жануарлардың су көздеріне қозғалу маршруттары көрсетіледі.

6) данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных по форме согласно таблице 2 приложения 4 к настоящему Плану.
7) сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах по форме согласно таблице 3 приложения 4 к настоящему Плану.
8) данные об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий.
9) рекомендуемые схемы пастбищеоборотов по форме согласно приложению 5 к настоящему Плану;
10) официальная статистическая информация по статистике животноводства и растениеводства.
4. План содержит следующие приложения:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, на которой указываются границы, площади и виды пастбищ, в том числе отгонных, сезонных, аридных и культурных, сведения об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок;
2) схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ, на которой указываются границы и площади пастбищ, в том числе общественных пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья;
3) схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, на которой указываются схемы пастбищеоборотов, рекомендуемые на основании геоботанического обследования пастбищ;
4) схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям), на которой указываются сервитуты для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонные трассы, объекты пастбищной инфраструктуры, месторасположение скотомогильников (биометрических ям);
5) схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям.
6) схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, на которой указываются границы и площади пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья.
7) схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, на которой указываются маршруты передвижения животных к водоисточникам.

8) ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыру үшін шалғайдағы жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетілетін шалғайдағы жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыру схемасы;
5. Павлодар ауданы 1928 жылы құрылған, облыс орталығының айналасында, Ертіс өзенінің оң жағалауында орналасқан. Солтүстігінен Тереңкөл ауданымен, оңтүстігінен Аққұлы ауданымен, шығыс жағынан Шарбақты ауданымен, солтүстік-шығыс жағынан Успен ауданымен шектеседі. Әкімшілік-аумақтық бөлініс 12 ауылдық округ пен бір ауылдан орналасқан 38ауылдық елді мекеннен тұрады.
Климат күрт континентальді, бірақ Ертіс өзенінің жақын болуының арқасында жұмсақ, қаңтардың орташа температурасы минус 18 градус Цельсийден минус 19 градус Цельсийге дейін, шілденің орташа температурасы плюс 21 градус Цельсийден плюс 23 градус Цельсийге дейін. Атмосфералық жауын-шашынның жылдық мөлшері 272 миллиметрді құрайды. Оңтүстік-батыс және солтүстік желдер, жиі шығыс құрғақ желдер үстемдік етеді.
Топырақ жамылғысы қара-каштан түзілімдерінен, кей жерлерде - сортаңдардан және сортаңдардан тұрады. Топырақтың құрылымы нашар және шамалы заттармен кедей. Ауданның солтүстігінде қара-каштан топырағы, ал оңтүстігінде - каштан топырағы таралған.
Гидрографиялық тұрғыдан аудан қолайлы жағдайға ие, өйткені аудан бойымен Ертіс өзені ағады, оның көптеген салалары, тармақтары бар. Коряковское, Маралды, Зункамыс және басқа да көлдер бар.
Өсiмдiктер негiзiнен бiркелкi, типчак, шөптi дәндi дақылдар, қылшық шөмiштер, сылақ және жусан басым. Дала аймағында өсімдіктердің түбегейлі жақсарту жолымен құрылған мәдени типі басым. Негізгі дақыл - тарақпен өсірілген қыран (еркекшөп).
Жайылымдық жерлердің орташа өнімділігі 5,7 центнерді құрайды.

8) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах, на которой указываются границы и площади отгонных пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных;
5. Павлодарский район образован в 1928 году, расположен вокруг областного центра, на правом берегу реки Иртыш. С севера граничит с районом Теренколь, с юга – с районом Аққулы, с восточной стороны – с Щербактинским районом, с северо-восточной стороны – с Успенским районом. Административно-территориальное деление состоит из 38 сельских населенных пунктов, расположенных в 12 сельских округах и одном селе.
Климат резко континентальный, но благодаря близости реки Иртыш более мягкий, средняя температура января от минус 18 градусов Цельсия до минус 19 градусов Цельсия, средняя температура июля от плюс 21 градусов Цельсия до плюс 23 градусов Цельсия. Годовое количество атмосферных осадков составляет 272 миллиметров. Господствуют юго-западные и северные ветры, часты восточные суховеи.
Почвенный покров представлен тҰмно-каштановыми образованиями, местами – солонцами и солончаками. Почвы имеют слабо выраженную структуру и бедны перегнойными веществами. На севере района распространены тҰмно-каштановые почвы, а на юге – каштановые почвы.
В гидрографическом отношении район имеет выгодное положение, так как вдоль района протекает река Иртыш, которая имеет многочисленные протоки, рукава. Имеются также озҰра: Коряковское, Маралды, Зункамыс и другие.
Растительность в основном однообразная, степная с преобладанием типчака, дерновинных злаковых, ковыля волосатика, овсяницы бороздчатой и полыни. В степной зоне преобладают культурный тип растительности, созданный путем коренного улучшения. Основная культура – пырей гребенчатый (житняк).
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 5,7 центнеров.

Жайылымдарды азықтандыру қоры ұзақтығы 170 - 180 күн жайылымдық кезеңде пайдаланылады.
6. Ауданның жалпы ауданы 584 217,9 гектар (бұдан әрі - га), оның ішінде жайылымдық алқаптар - 250 616,7 га.
Елдi мекендер жерлерiнiң шекарасында халықтың қосалқы шаруашылықтарының аналық мал басын жаюға арналған 83,1 мың га жайылым, 167,5 мың га ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер шоғырланған.
Жер балансына сәйкес жер пайдалануға жалпы ауданы 166,8 мың га 384 учаскесі берілді.
Шаруа және фермер қожалықтарына 247 учаскесі;
Ауыл шаруашылығы кәсіпорындарына - 85 учаскесі;
Азаматтарға (ЖК жоқ) - 52 учаске бекітілді.

Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 170 – 180 дней.
6. Общая площадь земель района 584 217,9 гектаров (далее – га), из них пастбищные угодья – 250 616,7 га.
В границах земель населенных пунктов сосредоточено 83,1 тыс. га пастбищ предназначенных для выпаса маточного поголовья подсобных хозяйств населения, 167,5 тыс. га земли сельскохозяйственного назначения.
Согласно земельного баланса в землепользование предоставлено 384 участков общей площадью 166,8 тыс. га.
За крестьянскими и фермерскими хозяйствами закреплено – 247 участков;
За сельскохозяйственными предприятиями – 85 участков;
За гражданами (без ИП) – 52 участка.

7. Аудан аумағындағы жайылымдарды негізгі пайдаланушылар ауыл шаруашылығы құрылымдары болып табылады. Халықтың малы елді мекендер шекарасындағы бөлінген жерлерде және жер пайдалануға берілген мал жайылым учаскелерінде бағылады.
8. Аудан аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарларының саны шамамен 52 мың шартты басты құрайды, оның ішінде:
41 650 бас ірі қара мал,
45 347 бас ұсақ мал,
13 968 бас жылқы.
9. Ауданда 34 ветеринариялық-санитариялық объект жұмыс істейді, оның ішінде 21 мал қорымы, 13 ветеринариялық пункт.

7. Основными пользователями пастбищ на территории района являются сельскохозяйственные формирования. Скот населения выпасается на отведенных землях в границах населенных пунктов и отгонных участках, предоставленных в землепользование.
8. Поголовье сельскохозяйственных животных на территории района составляет порядка 52 тыс. условных голов, из них:
41 650 голов крупного рогатого скота,
45 347 голов мелкого рогатого скота,
13 968 лошадей.
9. В районе действуют 34 ветеринарно-санитарных объектов, из них 21 скотомогильник, 13 ветеринарных пунктов.

1083
526
17553
26271
40846
12983
7957
8033
Павлодар ауданында
2025 - 2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
5-қосымша
Ұсынылатын жайылым айналымының схемалары
Жылдар
Учаске нөмірлері
I
II
III
IV
бірінші жыл
көктем мезгілі
жазғы маусым
күз мезгілі
демалатын учаске
екінші жыл
демалатын учаске
көктем мезгілі
жазғы маусым
күз мезгілі
үшінші жыл
күз мезгілі
демалатын учаске
көктем мезгілі
жазғы маусым
төртінші жыл
жазғы маусым
күз мезгілі
демалатын учаске
көктем мезгілі
Павлодар ауданында
2025 - 2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
6-қосымша
Әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың
жер санаттары бөлінісінде орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер:
Павлодар ауданында
2025 - 2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
7-қосымша
Жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша
халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар, оның ішінде
қоғамдық жайылымдар белгіленген схема (карта)
Шартты белгілер:
Павлодар ауданында
2025 - 2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
8-қосымша
Ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілген схема (карта)
Шартты белгілер:
Павлодар ауданында
2025 - 2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
9-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын
трассалар және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілері, сондай-ақ мал
қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленетін схема (карта)
Шартты белгілер:
Павлодар ауданында
2025 - 2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
10-қосымша
Жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі
мүмкін жайылымдар белгіленген схема (карта).
Шартты белгілер:
Павлодар ауданында
2025 - 2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
11-қосымша
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю
жөніндегі мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке
алынуға жататын жайылымдарды белгілейтін схема (карта)
Шартты белгілер:
Павлодар ауданында
2025 - 2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
12-қосымша
Суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге,
тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы
немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Шартты белгілер:
Павлодар ауданында
2025 - 2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
13-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларының басын
шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілер:

1083
526
17553
26271
40846
12983
7957
8033
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию в Павлодарском
районе на 2025 - 2029 годы
Рекомендуемые схемы пастбищеоборотов
Годы
Номера участков
I
II
III
IV
первый год
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
второй год
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
третий год
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
четвертый год
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию в Павлодарском
районе на 2025 - 2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории
административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель
Условные обозначения:
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию в Павлодарском
районе на 2025 - 2029 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд
населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья
Условные обозначения:
Приложение 8
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию в Павлодарском
районе на 2025 - 2029 годы
Схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов
Условные обозначения:
Приложение 9
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию в Павлодарском
районе на 2025 - 2029 годы
Схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных
животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры,
а также скотомогильников (биотермических ям)
Условные обозначения:
Приложение 10
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию в Павлодарском
районе на 2025 - 2029 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть
предоставлены в землепользование пастбищепользователям
Условные обозначения:
Приложение 11
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию в Павлодарском
районе на 2025 - 2029 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию
в целях удовлетворения нужд населения по выпасу
сельскохозяйственных животных личного подворья
Условные обозначения:
Приложение 12
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию в Павлодарском
районе на 2025 - 2029 годы
Схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням,
оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным
колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Условные обозначения:
Приложение 13
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию в Павлодарском
районе на 2025 - 2029 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных
животных на отгонных пастбищах
Условные обозначения: