Атырау облысы әкімдігінің 2023 жылғы 18 шілдедегі № 126 "Атырау облысы Мәдениет және тілдерді дамыту басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы" қаулысына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы
Атырау облысы әкімдігінің 2025 жылғы 13 ақпандағы № 26 қаулысы
Атырау облысы әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Атырау облысы әкімдігінің 2023 жылғы 18 шілдедегі № 126 "Атырау облысы Мәдениет және тілдерді дамыту басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы" қаулысына келесі өзгеріс пен толықтырулар енгізілсін:
қосымшада:
көрсетілген қаулымен бекітілген "Атырау облысы Мәдениет және тілдерді дамыту басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы Ережеде:
14-тармақта:
1) 32) тармақша алынып тасталсын;
2) келесі мазмұнда 34-1), 34-2), 34-3), 34-5), 34-6), 34-7), 34-8), 34-9), 34-10), 34-11), 34-12), 34-13), 34-14), 34-15), 34-16) және 34-17) тармақшаларымен толықтырылсын:
"34-1) тілдерді дамыту саласындағы уәкілетті органға жыл қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасында тіл саясатын дамытудың 2023-2029 жылдарға арналған тұжырымдаманың орындалу барысы туралы талдамалық жиынтық ақпаратты енгізу жұмысын қамтамасыз ету;
34-2) тілдік кемсітушіліктің алдын-алу іс-шараларын ұйымдастыру;
34-3) Қазақстан Республикасы тіл саясаты мәселелері бойынша әлеуметтанулық және талдамалық зерттеу жүргізуді ұйымдастыру;
34-4) қоғамдық ұйымдармен мемлекеттік тілдің қолданыс аясын кеңейту мақсатында конференциялар, семинарлар, дөңгелек үстелдер ұйымдастыру;
34-5) мемлекеттік мекемелерге, кәсіпкерлік субъектілеріне, квазимемлекеттік секторға олардың тіл заңнамасы талаптарының орындалуын қамтамасыз ету мақсатында түсіндіру жұмыстарын жүргізіп, әдістемелік көмек көрсету;
34-6) Қазақстан халқы тілдері күнін мерекелеу шеңберінде тілдік ортаны дамыту мен құрудың өзекті проблемалары жөніндегі іс-шараларды өткізіп және оларды БАҚ-та насихаттау;
34-7) мемлекеттік тілдің беделін арттыруға, қолдану салаларын кеңейтуге (фестивальдер, кездесулер, акциялар және т.б), тіл мәдениетін жетілдіруге (тіл туралы нақыл сөздер, мақал-мәтелдер, аңыз адамдардың өсиеттері және т.б) қатысты іс-шараларды ұйымдастыру;
34-8) шетелдегі қазақ диаспорасының өкілдеріне ана тілін үйренуде әдістемелік және ұйымдастырушылық қолдау көрсету;
34-9) этностардың ана тілдерін оқытуға жағдай жасау мәселелері бойынша этно-мәдени бірлестіктер және қоғамдық ұйымдармен ықпалдастықты арттыру, тілдік ортаны қалыптастыру бойынша іс-шараларды іске асыру;
34-10) мемлекеттік органдардағы және ұлттық компаниялардағы жалпы құжатайналымында мемлекеттік тілде іс жүргізудің үлестік көлеміне мониторинг жүргізу;

О внесении изменения и дополнений в постановление акимата Атырауской области от 18 июля 2023 года № 126 "Об утверждении Положения о государственном учреждении "Управление культуры и развития языков" Атырауской области
Постановление акимата Атырауской области от 13 февраля 2025 года № 26
Акимат Атырауской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление акимата Атырауской области от 18 июля 2023 года № 126 "Об утверждении Положения о государственном учреждении "Управление культуры и развития языков Атырауской области" следующие изменение и дополнения:
в приложении:
в Положении о государственном учреждении "Управление культуры и развития языков Атырауской области", утвержденном указанным постановлением:
в пункте 14:
1) подпункт 32) исключить;
2) дополнить подпунктами 34-1), 34-2), 34-3), 34-5), 34-6), 34-7), 34-8), 34-9), 34-10), 34-11), 34-12), 34-13), 34-14), 34-15), 34-16) и 34-17) следующего содержания:
"34-1) обеспечение работы по внесению в уполномоченный орган в области развития языков аналитической сводной информации о ходе выполнения Концепции развития языковой политики в Республике Казахстан на 2023-2029 годы по итогам года;
34-2) организация мероприятий по профилактике языковой дискриминации;
34-3) организация проведения социологического и аналитического исследования по вопросам языковой политики Республики Казахстан;
34-4) организация конференций, семинаров, круглых столов с общественными организациями в целях расширения сферы применения государственного языка;
34-5) проведение разъяснительной работы и оказание методической помощи государственным учреждениям, субъектам предпринимательства, квазигосударственному сектору в целях обеспечения выполнения требований языкового законодательства;
34-6) проведение мероприятий по актуальным проблемам развития и создания языковой среды в рамках празднования Дня языков народа Казахстана и их пропаганда в СМИ;
34-7) организация мероприятий, связанных с повышением авторитета государственного языка, расширением сфер его применения (фестивали, встречи, акции и т.д.), совершенствованием языковой культуры (притчи о языке, пословицы, заповеди легендарных людей и т.д.);
34-8) оказание методической и организационной поддержки представителям казахской диаспоры за рубежом в изучении родного языка;
34-9) реализация мероприятий по повышению интеграции с этнокультурными объединениями и общественными организациями по вопросам создания условий для обучения родным языкам этносов, формированию языковой среды;
34-10) мониторинг долевого объема делопроизводства на государственном языке в общем документообороте в государственных органах и национальных компаниях;

34-11) ресми интернет- ресурстарға мониторинг жүргізу;
34-12) мемлекеттік тілді кеңінен қолдануды қамтамасыз ете отырып, бұқаралық мәдени, спорттық және өзге де қоғамдық іс-шараларды өткізу;
34-13) мемлекеттік дерекқор "Мекенжай тіркелімі" ақпараттық жүйесінің жұмысын қамтамасыз ету;
34-14) республикалық "Тарихи тұлғалар" тізіміне ұсыныстар әзірлеу;
34-15) көше аншлагтарын жазу және орналастыру тәртібі туралы ақпараттық түсінік жұмыстарын жүргізу;
34-16) қоғамда қарама-қайшы пікір тудырмайтын әкімшілік-аумақтық бірліктерге, елді-мекендер мен олардың құрамдас бөліктеріне, мемлекет меншігіндегі объектілерге атау беру, қайта атау, транскрипциясын нақтылау мен өзгертуді талап ететін 2024-2028 жылдарға арналған тиісті Жол картасын қалыптастыру;
34-17) ономастикалық атауларды ретке келтірудегі ашықтық қағидаттарын сақтауды қамтамасыз ету;".
2. "Атырау облысы Мәдениет және тілдерді дамыту басқармасы" мемлекеттік мекемесі осы қаулыдан туындайтын шараларды қабылдасын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Атырау облысы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы ол алғашқы жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі С. Шәпкенов

34-11) мониторинг официальных интернет-ресурсов;
34-12) проведение массовых культурных, спортивных и иных общественных мероприятий с обеспечением широкого использования государственного языка;
34-13) обеспечение работы информационной системы "Адресный регистр" государственной базы данных;
34-14) разработка предложений к республиканскому списку "Исторических личностей";
34-15) проведение информационно-разъяснительной работы о порядке записи и размещения уличных аншлагов;
34-16) формирование соответствующей Дорожной карты на 2024-2028 годы, требующей наименования, переименования, уточнения и изменения транскрипции административно-территориальных единиц, населенных пунктов и их составных частей, объектов, находящихся в государственной собственности, не вызывающих противоречивого мнения в обществе;
34-17) обеспечение соблюдения принципов открытости в упорядочении ономастических наименований;".
2. Государственному учреждению "Управление культуры и развития языков Атырауской области" принять меры, вытекающие из настоящего постановления.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Атырауской области.
4. Настоящее постановление вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Аким области С. Шапкенов