Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2012 жылғы 11 желтоқсандағы № 269 шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 10 ақпандағы № 12 шешімі
Келісілген макроэкономикалық саясатты жүргізу туралы хаттамаға (2014 жылғы 24 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа №14 қосымша) сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Кеден одағына және Бірыңғай экономикалық кеңістікке мүше мемлекеттердің әлеуметтік-экономикалық дамуының ресми болжамдарын әзірлеу кезінде пайдаланылатын сыртқы параметрлердің аралық сандық мәндерін келісу тәртібі туралы" 2012 жылғы 11 желтоқсандағы № 269 шешіміне қосымшаға сәйкес өзгерістер енгізілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы В.Христенко
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының 2015 жылғы 10 ақпандағы
№ 12 шешіміне
ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2012 жылғы 11 желтоқсандағы № 269 шешіміне енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР
1. Атауындағы және 1-тармақтағы "Кеден одағына және Бірыңғай экономикалық кеңістікке" деген сөздер "Еуразиялық экономикалық одаққа" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. Осы Шешіммен бекітілген Кеден одағына және Бірыңғай экономикалық кеңістікке мүше мемлекеттердің әлеуметтік-экономикалық дамуының ресми болжамдарын әзірлеу кезінде пайдаланылатын сыртқы параметрлердің аралық сандық мәндерін келісу тәртібі және осы Тәртіпке қосымша мынадай редакцияда жазылсын:
"Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының 2012 жылғы 11
желтоқсандағы № 269 шешімімен
(Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының 2015
жылғы 10 ақпандағы
№ 12 шешімінің редакциясында)
БЕКІТІЛГЕН
Кеден одағына және Бірыңғай экономикалық кеңістікке мүше мемлекеттердің әлеуметтік-экономикалық дамуының ресми болжамдарын әзірлеу кезінде пайдаланылатын сыртқы параметрлердің аралық сандық мәндерін келісу ТӘРТІБІ
1. Осы Тәртіп Келісілген макроэкономикалық саясат жүргізу туралы хаттаманы (2014 жылғы 24 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа №14 қосымша) іске асыру мақсатында әзірленді және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) әлеуметтік-экономикалық дамуының ресми болжамдарын әзірлеу кезінде пайдаланылатын сыртқы параметрлердің аралық сандық мәндерінің ағымдағы жылды (болжамды қалыптастыру жылын) ескермей, кемінде 3 жылға арналған кезеңге болжамын әзірлеген кезінде мүше мемлекеттер мен Еуразиялық экономикалық комиссия (бұдан әрі – Комиссия) іс-қимылдарының дәйектілігін айқындайды.

О внесении изменений в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 11 декабря 2012 г. № 269
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 10 февраля 2015 года № 12. Утратило силу решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 декабря 2016 года № 168
Сноска. Утратило силу решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19.12.2016 № 168 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
В соответствии с Протоколом о проведении согласованной макроэкономической политики (приложение № 14 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 11 декабря 2012 г. № 269 «О Порядке согласования интервальных количественных значений внешних параметров, используемых при разработке официальных прогнозов социально-экономического развития государств - членов Таможенного союза и Единого экономического пространства» изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии         В. Христенко
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 10 февраля 2015 г. № 12
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 11 декабря 2012 г. № 269
1. В наименовании и пункте 1 слова «Таможенного союза и Единого экономического пространства» заменить словами «Евразийского экономического союза».
2. Порядок согласования интервальных количественных значений внешних параметров, используемых при разработке официальных прогнозов социально-экономического развития государств - членов Таможенного союза и Единого экономического пространства, утвержденный указанным Решением, и приложение к этому Порядку изложить в следующей редакции:
«УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 11 декабря 2012 г. № 269
(в редакции Решения Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 10 февраля 2015 г. № 12)
ПОРЯДОК
согласования интервальных количественных значений внешних параметров, используемых для подготовки официальных прогнозов социально-экономического развития государств - членов Евразийского экономического союза
1. Настоящий Порядок разработан в целях реализации Протокола о проведении согласованной макроэкономической политики (приложение № 14 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и определяет последовательность действий государств - членов Евразийского экономического союза (далее - государства-члены) и Евразийской экономической комиссии (далее - Комиссия) при составлении прогноза интервальных количественных значений внешних параметров, используемых при разработке официальных прогнозов социально-экономического развития государств-членов, на период не менее 3 лет без учета текущего года (года формирования прогноза).

2. Осы Тәртіпте мыналарды білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"аралық сандық мәндер" – мүше мемлекеттердің әлеуметтік-экономикалық дамуының ресми болжамдарын әзірлеу кезінде пайдаланылатын Brent маркалы мұнай бағасының жоғары және төменгі мәндері, әлемдік экономиканың даму қарқындары;
"болжамды әзірлеудің бірінші кезеңі" - мүше мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық дамуының алдын ала болжамын әзірлеу кезеңі (Армения Республикасы үшін – орта мерзімді перспективаға Армения Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуы болжамының жобасы; Беларусь Республикасы үшін – қысқа мерзімді перспективаға Беларусь Республикасының әлеуметтік – экономикалық дамуы болжамының жоспары, Қазақстан Республикасы үшін 5 жылдық кезеңге Қазақстан Республикасының әлеуметтік – экономикалық дамуы болжамының жоспары, Ресей Федерациясы үшін – Ресей Федерациясы экономикасы жұмыс жасауының сценарийлік шарттары және кезекті қаржы жылына және жоспарлы кезеңге арналған Ресей Федерациясының әлеуметтік-экономикалық дамуы болжамының негізгі параметрлері);
"болжам әзірлеудің екінші кезеңі" – мүше мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық дамуының болжамын әзірлеу кезеңі (Армения Республикасы үшін – кезекті қаржы жылына Армения Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуы болжамының жобасы, Беларусь Республикасы үшін – қысқа мерзімді перспективаға Беларусь Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуы болжамының жобасы, Қазақстан Республикасы үшін – 5 жылдық кезеңге Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуы болжамының жобасы, Ресей Федерациясы үшін – кезекті қаржы жылына және жоспарлы кезеңге арналған Ресей Федерациясының әлеуметтік-экономикалық дамуының болжамы);
"уәкілетті органдар" – құзыретіне әлеуметтік-экономикалық дамудың ресми болжамдарын әзірлеу және (немесе) Комиссиямен өзара іс-қимыл жасау кіретін мүше мемлекеттердің атқарушы билік органдары;
3. Комиссия ұйымдар (органдар) ұсынған, Brent маркалы мұнай бағасының болжамдарына және әлемдік экономиканың даму қарқындарының болжамдарына қатысты бөлігінде ашық қолжетімділіктегі ақпарат мониторингін жүзеге асырады.
Уәкілетті органдар Комиссияға көрсетілген болжамдарды қалыптастыратын ұйымдар (органдар) туралы ұсыныс жіберуге құқылы.
4. Комиссия жыл сайын 1 сәуірге дейін Brent маркалы мұнай бағасының аралық сандық мәндері және әлемдік экономиканың даму қарқындары жөніндегі бастапқы ұсыныстарды қалыптастырады және осы ұсыныстарды уәкілетті органдарға жібереді.
5. Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының уәкілетті органдары болжам әзірлеудің бірінші кезеңінде, 15 сәуірге дейін Комиссияға және Беларусь Республикасының уәкілетті органдарына аралық сандық мәндер жөніндегі ұсыныстарды (негіздемелермен бірге) жібереді. Ресей Федерациясының уәкілетті органдары көрсетілген мерзімде Комиссияға және басқа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына ішкі тұтыну үшін жеткізілетін табиғи газдың болжамдық бағасы өзгерісінің бағдарланған аралығы туралы ақпарат жібереді. Макроэкономикалық болжамдау мақсатында Ресей Федерациясының уәкілетті органдары ұсынатын көрсетілген ақпарат мүше мемлекеттерге болжанатын кезеңге табиғи газ жеткізу бағасы бойынша Ресей Федерациясының міндеттемесі болып табылмайды.
Беларусь Республикасының уәкілетті органдары жыл сайын 15 мамырға дейін Комиссияға және басқа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына аралық сандық мәндер жөніндегі ұсыныстарды (негіздемелермен бірге) жібереді.

2. В настоящем Порядке используются понятия, которые означают следующее:
«интервальные количественные значения» - верхнее и нижнее значения интервала цены на нефть марки Brent, темпов развития мировой экономики, используемые при разработке официальных прогнозов социально-экономического развития государств-членов;
«первый этап разработки прогноза» - этап разработки предварительного прогноза социально-экономического развития государства-члена (для Республики Армения - проект прогноза социально- экономического развития Республики Армения на среднесрочную перспективу, для Республики Беларусь - проект прогноза социально- экономического развития Республики Беларусь на краткосрочную перспективу, для Республики Казахстан - проект прогноза социально- экономического развития Республики Казахстан на 5-летний период, для Российской Федерации - сценарные условия функционирования экономики Российской Федерации и основные параметры прогноза социально- экономического развития Российской Федерации на очередной финансовый год и плановый период);
«второй этап разработки прогноза» - этап разработки прогноза социально-экономического развития государства-члена (для Республики Армения - прогноз социально-экономического развития Республики Армения на очередной финансовый год, для Республики Беларусь - прогноз социально-экономического развития Республики Беларусь на краткосрочную перспективу, для Республики Казахстан - прогноз социально-экономического развития Республики Казахстан на 5-летний период, для Российской Федерации - прогноз социально-экономического развития Российской Федерации на очередной финансовый год и плановый период);
«уполномоченные органы» - органы исполнительной власти государств-членов, в компетенцию которых входят разработка официальных прогнозов социально-экономического развития и (или) взаимодействие с Комиссией.
3. Комиссия осуществляет мониторинг информации, предоставляемой организациями (органами), находящейся в открытом доступе, в части, касающейся прогнозов цены на нефть марки Brent и прогнозов темпов развития мировой экономики.
Уполномоченные органы вправе направлять в Комиссию предложения об организациях (органах), формирующих указанные прогнозы.
4. Комиссия ежегодно, до 1 апреля, формирует исходные предложения по интервальным количественным значениям цены на нефть марки Brent и темпов развития мировой экономики и направляет эти предложения в уполномоченные органы.
5. Уполномоченные органы Республики Казахстан и Российской Федерации на первом этапе разработки прогноза ежегодно, до 15 апреля, направляют в Комиссию и уполномоченные органы Республики Беларусь предложения по интервальным количественным значениям (с обоснованиями). Уполномоченные органы Российской Федерации направляют в указанный срок в Комиссию и уполномоченные органы других государств-членов информацию об ориентировочном интервале изменения прогнозной цены на природный газ, поставляемый для внутреннего потребления. Указанная информация, предоставляемая уполномоченными органами Российской Федерации в целях макроэкономического прогнозирования, не является обязательством Российской Федерации по цене поставки природного газа в государства-члены в прогнозируемом периоде.
Уполномоченные органы Республики Беларусь ежегодно, до 15 мая, направляют в Комиссию и уполномоченные органы других государств-членов предложения по интервальным количественным значениям (с обоснованиями).

6. Уәкілетті органдар осы Тәртіптің 5-тармағында белгіленген мерзімдерде сыртқы сауда операциялардың, оның ішінде өзара сауда жай-күйі туралы ақпаратпен алмасады.
7. Аралық сандық мәндерді айқындау қосымшаға сай талаптарға сәйкес жүзеге асырылады.
8. Комиссия үшін тиісті ұсынымдар дайындау мақсатында жыл сайын 15 маусымға дейін уәкілетті органдардың ұсыныстары негізінде әзірленген, осы Тәртіптің 5-тармағына сәйкес Комиссияға ұсынылған аралық сандық мәндер туралы ұсыныстарды Макроэкономикалық саясат жөніндегі консультативтік комитет қарайды.
Комиссия көрсетілген ұсынымдарды ескере отырып,мүше мемлекеттермен аралық сандық мәндерді келісуді жүзеге асырады.
9. Комиссия Алқасы жыл сайын 25 шілдеге дейін аралық сандық мәндерді бекітеді.
10. Комиссия Алқасы бекіткен аралық сандық мәндер туралы ақпарат Комиссия Алқасының отырысын өткізген күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде уәкілетті органдарға жіберіледі.
11. Уәкілетті органдар болжам әзірлеудің екінші кезеңінде Комиссия Алқасы бекіткен аралық сандық мәндерді ескере отырып, әлеуметтік-экономикалық дамудың болжамдарын қалыптастырады және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2012 жылғы 11 желтоқсандағы № 270 шешімімен бекітілген Келісілген макроэкономикалық саясат жүргізу мақсатында Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасында ақпарат алмасу тәртібіне сәйкес оларды Комиссияға жібереді.
Кеден одағына және Бірыңғай экономикалық кеңістікке мүше мемлекеттердің әлеуметтік-экономикалық дамуының ресми болжамдарын әзірлеу кезінде пайдаланылатын сыртқы параметрлердің аралық сандық мәндерін келісу тәртібіне (Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 10 ақпандағы № 12 шешімінің редакциясында)
ҚОСЫМША
Brent маркалы мұнай бағасының аралық сандық мәндері мен әлемдік экономиканың даму қарқындарын айқындауға қойылатын ТАЛАПТАР
І. Мұнай бағасының болжамы
1. Brent эталондық маркалы мұнайдың орташа жылдық бағасы болжанады.
2. Болжам кезеңінің әрбір жылына көрсеткіш мәндерінің жоғарғы және төменгі шектері болжанады.
3.136,4 кг мұнайға тең американдық мұнай баррелі Brent маркалы мұнай көлемін өлшеу бірлігі болып табылады.
4. Мұнай бағасы баррелге АҚШ долларында (доллар/баррель) белгіленеді.
5. Көрсеткіш мәндері аралығының жоғарғы және төменгі шектері 1 АҚШ долларына дейін айналдырылып белгіленеді. Ағымдағы жылға шектер 0,1 АҚШ долларына дейін дәлдікпен айқындалуы мүмкін.

6. Уполномоченные органы обмениваются информацией о состоянии внешнеторговых операций, в том числе во взаимной торговле, в сроки, установленные пунктом 5 настоящего Порядка.
7. Определение интервальных количественных значений осуществляется в соответствии с требованиями согласно приложению.
8. Разработанные на основе предложений уполномоченных органов, представленных в Комиссию в соответствии с пунктом 5 настоящего Порядка, предложения по интервальным количественным значениям рассматриваются Консультативным комитетом по макроэкономической политике ежегодно, до 15 июня, с целью подготовки соответствующих рекомендаций для Комиссии.
Комиссия с учетом указанных рекомендаций осуществляет согласование интервальных количественных значений с государствами- членами.
9. Коллегия Комиссии ежегодно, до 25 июля, утверждает интервальные количественные значения.
10. Информация об утвержденных Коллегией Комиссии интервальных количественных значениях направляется в уполномоченные органы в течение 3 рабочих дней с даты проведения заседания Коллегии Комиссии.
11. Уполномоченные органы на втором этапе разработки прогноза формируют прогнозы социально-экономического развития с учетом утвержденных Коллегией Комиссии интервальных количественных значений и направляют их в Комиссию в соответствии с Порядком обмена информацией между уполномоченными органами государств - членов Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией в целях проведения согласованной макроэкономической политики, утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 11 декабря 2012 г. № 270.
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Порядку согласования интервальных
количественных значений внешних
параметров, используемых для
подготовки официальных прогнозов
социально-экономического развития
государств - членов Евразийского
экономического союза
(в редакции Решения Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 10 февраля 2015 г. № 12)
ТРЕБОВАНИЯ
к определению интервальных количественных значений прогнозов цены на нефть марки Brent и темпов развития мировой экономики
I. Прогноз цены на нефть
1. Прогнозируется среднегодовая цена на нефть эталонной марки Brent.
2. Прогнозируются верхняя и нижняя границы значений показателя на каждый год прогнозного периода.
3. Единицей измерения объема нефти Brent является американский нефтяной баррель, равный 136,4 кг нефти.
4. Цена на нефть устанавливается в долларах США за баррель (доллар/баррель).
5. Верхняя и нижняя границы интервала значений показателя устанавливаются с округлением до 1 доллара США. На текущий год границы могут быть определены с точностью до 0,1 доллара США.

6. Қажет кезде уәкілетті органдар мен Еуразиялық экономикалық комиссия Brent маркалы мұнай бағасын басқа маркалардағы (маркалар кәрзеңкесі) мұнай бағасына қайта есептеуі, сондай-ақ бағаны басқа валюталар мен метрикалық өлшемдерде айқындауы мүмкін.
ІІ. Әлемдік экономиканың даму қарқындарының болжамы
7. Әлемдік экономиканың даму қарқындары болжамының сыртқы параметрлерінің аралық сандық мәндері алдыңғы жылмен салыстырғанда бір жылға орта есеппен пайыздармен айқындалады.
8. Әлемдік экономиканың даму қарқындары болжамының сыртқы параметрлерінің аралық сандық мәндері болжамдық кезеңнің әрбір жылына көрсеткіштер мәндерінің жоғарғы және төменгі шектерін айқындау арқылы белгіленеді.
9. Әлемдік экономика өсуінің болжамдық қарқындарының аралық шектері 0,1 пайызға дейінгі дәлдікпен айқындалады. Ағымдағы жылға шектер 0,01 пайызға дейінгі дәлдікпен айқындалуы мүмкін.
10. Әлемдік экономиканың өсу қарқыны сатып алу қабілетінің негізінде есептеледі.".

6. При необходимости уполномоченные органы и Евразийская экономическая комиссия могут пересчитывать цены на нефть марки Brent в цены на нефть других марок (корзины марок), а также определять цену в других валютах и метрических единицах.
II. Прогноз темпов развития мировой экономики
7. Интервальные количественные значения внешних параметров прогноза темпов развития мировой экономики определяются в процентах в среднем за год к предыдущему году.
8. Интервальные количественные значения внешних параметров прогноза темпов развития мировой экономики устанавливаются посредством определения верхней и нижней границ значений показателя на каждый год прогнозного периода.
9. Границы интервала прогнозируемых темпов роста мировой экономики определяются с точностью до 0,1 процента. На текущий год границы могут определяться с точностью до 0,01 процента.
10. Темп роста мировой экономики рассчитывается по паритету покупательной способности.».